De deviezensmokkel belemmert ons streven naar herstel 9 DUITSCHE BEZORGDHEID België koopt met goedkoope guldens in Nederland Kolen, rijwielbanden en schoenen nog niet van den bon EEN UURTJE TELEX Kunnen Nederlanders en Indonesiërs nog samenwerken? over het Vredesverdrag J 'tls wel m mooi (jezicit maar nu gaai tiet toch vm/etea de mnand rioart kry^enwe w&tm exiin tohaksboa Onze turostóK komen. Zon- dag uit taqea InÊmjekrid ging het gas- tantsoeaiopct omlaag! c.^ De Foansche kcantendcukHecs Staakten eusblg doot I I Ook. in Z-houand deed. men aanhard-attm.// m I -j| winter eerste Ie ranglijst Hongerende Madoereezen vluchten naar Soerabaja fl w I. Filmkeuring ons gewest -.DER. Tivoli: Vier boven 14 jaar; Witte: kers, alle leeftijden. D. Apollo: Dakloo- en 18 jaar. Winston: Alles op de n 18 jr. Victoria: Het ran Zorro: boven 18 .IK, Scalatheater: De Arnhem, boven 14 j. [I deelt mede: Wan- uitgaat van de ge. overdagtemperatuur drie wintermaanden r,Januari en Febru- it deze winter met len Celcius op de va.n koude winters in v de eerste plaa s in. r 1939/'40 komt met op de tweede en die met 1,2 graden op lats. De normale waar graden, toch zijn geen lage temperaturen :n. Dit blijkt wel dui neer wij he> absolute iet dat van den zeer er 1941/'42 vergelijken, graden (21 December 4,8 graden (27 Januari ngschikt naar het ab. mum beeft deze win it winters boven zich !941/'l2 19S9/-40 en aren'eeen is deze win- i langdurig. Bijzonder aantal ijsdagen (geheel t), n.l. 46 (normaal 8). in alle winters van ïvertreft. Het record stond op naam van van 1939/'40. De veel :lassieke winter van e er 36. Wij beleefden n met 24 Februari (21 onafgebroken reeks hetgeen in deze eeuw was voorgekomen, end was verder het 1 opeenvolgende dagen een maand, te weten uari tot 22 Februari), wind uit Oostelijke rot ike richtingen waaide. ZONDAG 2 MAART ÜM I (301 M.): 8.00 !.30 Hoogmis; 9.30 10 Kerkdienst; 11 30 5-15 Boekbespreking; concert: 13.00 Nieuws fie; 14.00 Luisterspel; nuziek; 16.00 Koor- )0 Kerkdienst; 1830 ■en; 20,00 Actuaiitei- iek; 21.15 Hoorspel; s; 22.35 Muziek, CJM n (415 M.)': 8.00 Muziek; 9.30 Ver. ogr.; 10.30 Kerkdienst Zondagsclub; 13.00 5.15 Muziek; 13.50 14.05 Boekenhalfuur •aafje; 16,00 Skymas- 3port; 17.30 Dome 0 Niéuws; 18.30 Mu- labaret; 20.00 Nieuws; •t; 21.15 Am. muziek; tel; 23.00 Nieuws IAANDAG 3 MAART LTM I (301 ïJ.): 7.00 1 Morgenconcert; 930 ■tten; 10.30 Morgen- 35 Krontjong; 13.00 15 Mandolinala; 14 20 15.00 Strijkkwartet; coor; 17.45 Rijk over- iport; 18 30 Strijd- 19.00 Nieuws; 19.15 20.00 Nieuws; 20.08 tel; 21.00 Lezing; 23 00 Avondconcert. JM II (415 M.): 7 00 Nieuws; 8.15 Muziek wijding; 9.50 Arbeiis- 10 35 Mozart; 12.00 3.00 Nieuws; 13.15 trps; 13.50 Orgel- 5 Piano; 15.00 Intern, Opera; 17.00 Kinder- Skymasters; 18.00 05 Radioscoop; 20.55 15 Hoorspel; 22.00 5 Studenten; 23.00 6 Jazz. i je weer duw Pim- et linnen- 'oorkamer v gepakt, aar mah iet stukje stond van een van tderen op waarvan koffer be- WANNEER MEN zich de moeite getroost zelfs maar oppervlak kig na te gaan hoe Neerland's opbouw wordt geremd door egoïstischen smokkelhandel en dan speciaal die van de onmis bare deviezen, komt men tot ontstellende ontdekkingen. Het is zelfs voor een ingewijde niet altijd eenvoudig zich uit de nuchtere cijfers van in beslaggenomen smokkelgoederen en van de vaak op zeer geraffineerde wijze naar het buitenland gesmokkelde Nederlandsche valuta een juist beeld ie vormen van het nadeeL dat Nederland als staat daarvan ondervindt. Maar voor een ieder, die weet, dat wij voor onze aankoopen in het buitenland afhankelijk zijn van ons bezit aldaar aan devie zen, is het duidelijk, dat uitvoer van Nederlancüsahe guldens, b.v. naar België, op den duur zijn on- gunstigen weerslag moet hebben op iederen inwoner van ons land. Wat zien we nl. tegenwoordig op groote schaal gebeuren? Deviezensmokkelaars van for maat, gedreven door zuiver egoïs tische motieven, verdienen kapi talen. Zij wisselen hun guldens in België op de zwarte markt te gen francs in en ontvangen dan slechts 8 in plaats van 16 Belgi sche francs. Met dit Belgische geld koopen zij in België (of soms ook in Zwitserland) goederen, die naar Nederland worden gesmok keld en daar zwart worden ver kocht. Maar de Nederlandsche guldens zijn in België, De goe deren, die ons land' er voor ont vangt, worden niet alleen duur betaald, maar verdwijnen boven dien hier in den zwarten handel. Met eenzelfde bedrag aan Neier- landsoh geld zou met legalen han del een grooter kwantum gekocht kunnen worden aan goederen, die langs den normalen en wettigen weg in den handel zouden kun nen worden gebracht. Daarnaast echter blijven de Nederlandsche guldens in Bel gië niet ongebruikt liggen. Belgische zakenlieden behoe ven er slechts ca. 8 francs voor te betalen en voorzien zich op hun reizen door Ne derland daarmede van extra hoeveelheden, in ons land nu eenmaal niet meer gedistri bueerde benzine. Vele Belgen hebben daartoe zelfs extra tanks in hun auto's laten bouwen en komen op deze wijze al heel goedkoop aan deze brandstof, waarvoor ons land buitenlandsche valuta heeft ge geven. Voordeel voor de Belgen. Dit is slechts een voor beeldje uit honderden. Met deze goedkoop ver kregen Nederlandsche guldens koopen de Belgen bijv den laatsten tijd tallooze plezier jachten in Nederland op, weliswaar tegen zwarte prij zen, maar de guldens heb ben ze immers voor de helft van den normalen koers ge kocht, dus wat deert het lien? Uiteindelijk betalen zij voor de jachten niet meer dan den vooroorlogschen prijs. En over de Schelde varen zij zonder al te veel risico naar Bel gië. Zoo zijn er tallooze andere artikelen aan te wijzen, die van onze markten worden afgeroomd door de Belgen met hun „goed koope guldens". En dan bestaat het zeker niet denkbeeldige ge vaar, dat sommige Belgen de guldens hamsteren, omdat ze toch wel vertrouwen hebben in den opbouw van Nederland en daarmede in de waarde, die <Je gulden in de toekomst weer kan krijgen. Net als ons land zich dan weer definitief opricht, zullen zij er mee te voorschijn komen, op een moment waarop <Jat ons land het ongunstigst uitkomt. Geheime clearingbureaux Dat de smokkel een sehrikba- renden omvang heeft gekregen, bewijzen ook de faciliteiten, die den zakenlieden reeds geboden worden. Indien u tenminste de kanalen weet, dan kunt u in Am sterdam op geheime (zwarte) clearing bureaux uw guldens de poneeren, zonder risico de grens overgaan naar Brussel en daar uw karige hoeveelheid francs op nemen bij al evenzeer geheime clearingbureaux. Omgekeerd stor ten Belgische smokkelaars francs in Brussel, gaan dan naar Ne derland, nemen hier hun guldens op en koopen er van alles op, waarmede ze in België succes ETNA OPNIEUW IN WERKING Nadat de oude uitbarsting, die op 23dezer begon, reeds veel van haar, hevigheid had verloren, is Donderdagavond een nieuwe krater in de 3300 meter hooge Etna begonnen te werken. De richting van den nieuwen lavastroom is nog niet bekend. Truman over het rapport van Hoover President Truman heeft op een persconferentie verklaard, dat de begrooting, welke hij bij het congres had ingediend, niet ruim genoeg zou zijn om te voorzien in een program van vele millioenen doll a -s voor het voeden van het Duusche volki zooals dat door Herbert Hoover is aanbevolen. Truman had lof voor het rapport. kunnen boeken. Amerikaamsche schoenen bijv. die hier voor een twintigtal guldens zonder bon te krijgen zijn en in België veel duurder kunnen worden ver kocht. Wat kunnen onze zaken, menschen doen? Wat kunnen goedwillende Nederlandsche firma's legen deze afbraak van ons land beginnen? Niet alle kunnen zij er zich te gen weren, maar er zijn er, die officieel onze export verzorgen. Vele van deze firma's zullen soms door hun buitenlandsche koopers worden verzocht genoe gen te nemen met directe beta ling in Nederlandsche valuta. Zoo komt het voor, dat firma's in ons land hun vorderingen in het buitenland betaald zien, doordat hun buitenlandsche afnemer hun eenvoudig een aangeteekende enveloppé stuurt met Nederl. bankpapier erin. Dikwijls zal dit een wat hooger bedrag zijn, dan op de rekening vermeld was. Dat is dan bestemd als belooning voor de welwillende medewerking. De De overgooier, in alle moge lijke variaties, is nog steeds ■po pulair. Geen wonder, want we kunnen er vaak allerlei oude bloesjes en jumpertjes onder afdragen. Hierbij een jeugdig model van beige wollen stof. De jongedame op de foto heeft er een tabaksbruin bloesje on der aangetrokken en verkreeg zoo een bijzonder goed geslaag de combinatie. A.P.A. P. tot uitdrukking in de onlangs plaats gehad hebbende verla ging van de afstandsnormen. Opheffing van deze distributie zal echter voorshands wel niet mogelijk zijn. Schoenen Hoewel de huidige productie het wellicht mogelijk zou ma ken de distributie op te heffen, is het in het bijzonder in ver band met de zeer moeilijke de- viezenpositie nog zeer de vraag of"deze productie op het huidige peil zal kunnen worden gehand" haafd. In verband hiermede kan opheffing van de distributie thans nog niet worden over wogen. Kolen Wat betreft de kolen voorzie ning verwees de minister naar de mededeêling, welke hij dezer dagen verstrekte. In deze me- dedeeling vestigde hij er de aandacht op, dat, aangezien dé vooroorlogsche productie van 12 millioen ton op zijn vroegst tegen het einde van dit jaar kan worden bereikt, er nog geen sprake van kan zijn, dat in het winterseizoen 1947-48 de kolen van de bon zullen gaan. Naar aanleiding van enkele circuleerende berichten, vol gens welke verwacht mag worden, dat de voorziening van kolen, rijwielbanden en schoenen spoedig normaal zal zijn, heeft een redacteur van het A.N.P. de meening van den minister van Economi sche Zaken gevraagd. De mi nister deelde het volgende mede: Rijwielbanden Op grond van de huidige pro ductie en bestaande import transacties mag worden ver wacht, dat binnen enkele we ken de achterstand in het ho- noreeren van de aanvragen van tot dusver geldende voorrangs- groepen (artsen, wijkverpleeg sters, arbeiders, werkzaam bij den wederopbouw enz.) groo- tendeels zal zijn ingeloopen. Een verruiming in de voorziening van rijwielbanden kwam reeds Weer een schip met joodsche immigranten aangehouden De "'Halm Ariessoroff", een schrip met illegale Joodsche immigranten aan boord, is tér hoogde van Haifa doör de Brltsche Marine aangehouden en later naar de haven gesieépt. De Raad van de Joodsche Gemeente heeft op grond van de Habeas corpus- wet geprotesteerd tegen de arresta\e van de 13ÖÖ immigranten die Zich op het échip bévondeh. Twéé illegale im migranten, die als passagiers van een vorig schip naaf Cyprus zijii gezonden* zijn opgeroepen orri eeh beeld te geven van den toestand op het 7 0ÖÓ ton me tende Briisehe schip "Ocean vigour", dat voor hét vervoer van illegale immi granten naar Cyprus Wordt gebruikt. Het Raiestijnsche Hooggerechtshof heeft voor loo pig toegestaan, dat het schxp in de haven van Haifa blijft, hangende het onderzoek naait dé klacht Wegens overtreding van dê Habeas corpus wet. Het nieuwe uniform, dat bij dé Nederlandsche politie zal worden ingevoerd. Het ge heel bestaat uit een zwarte service-dresS van Engelsch model en,zwarte pet, naar het model der petten, die bij de Nederlandsche marine worden gedragen. De dis tinctieven worden door het lagere personeel op de mouw en door het hoogere perso neel óp de revers van de openstaande kraag gedra gen. N.F.B. P. transactie is wel duidelijk: dte bui tenlandsche afnemer kan de goe deren goedkooper betalen, wan neer hij ze voldoet met de be faamde „goedkoope guldens", dan wanneer hij ze volgens den offi- cieelen weg met inheemsch geld voldoet. Worden deze Nederland sche guldens niet per post opge stuurd (daaraan zit nu eenmaal eenig risico venbonden), dan wor den ze toch dikwijls door een „zakenrelatie", die toevallig in Nederland moet zijn, en passant voldaan maar ook in Neder- landsch geld. In het belang van het ge- heele volk behooren Neder landsche lirma's het kleine financieele voordeel, dat zij hierdoor misschien krijgen, te negeeren en geen genoegen te nemen met een dergelijke af rekening. Zij kunnen de douane-recherche waarschuwen, die hef geld in be slag neemt o.p den buitenland- schen afnemer, zoodat de reke ning open blijft staan en dë koo- per deze (en dan langs officieelen weg) opnieuw moet vereffenen. En zoo hij prijs stelt op het be houden van zijn Nederlandsche relaties, zal hij d'it zeker doen. Doet hij het niet, dan staat altijd de mogelijkhedd open tot een in. ternationaal-gerechterlijke beslis sing. Er gaan echter stemmen op in Nederland, die eischen, dat dit soort smokkelaars, die den op bouw in gevaar brengen, uit de samenleving moeten worden ver wijderd tot zij dezen met hun practijken niet meer in gevaar brengen. Positie Nederlandsche passagiersschepen „AMSTELKERK", 27 Febr. van Rotterdam te Amsterdam. „Friesland", 28 Februari van Australië te Rotterdam. „GERARD DOU", Amster damJava, pass. 28 Febr. 1 uur Dungeness. „KOTA INTEN", Rotterdam- Java, pass. 28 Febr. 6 uur Gi braltar. „SLOTERDIJK", 27 Februari 19.40 uur van Batavia te Rot terdam. „TOSARI", 24 Febr. te Bata via, vertrekt ca. 4 Maart naar Nederland. „VOLENDAM", 27 Febr. van Buenos Aires naar Rotterdam. ,WESTERDAM", 1 Maart van New York te Rotterdam ver wacht. In totaal zijn thans 25 personen lijdende aan de nog niet geïdentifi ceerde, maar vermoede lijk typheuze ziekte, die uitbrak in het ziekenhuis te Goes. De toestand der patiënten schijnt te ver beteren. Donderdag 27 Februari voerde de 51- jarige KL.M.-vlieger Leendert Sillevis voor den 50sten keer het gezag over een K.L.M.-toestel op de ongeveer 14.500 km. lange Amsterdam-Batavia route. Sillevis voerde de eerste vlucht als gezag voerder op dezen dienst uit op 8 October 1931. Voor de tweede maal bin nen 24 uur brak gisteren omstreeks half een brand uit op de eerste verdie ping van het bijgebouw van de Bijenkorf in de Beursstraat te Amster dam. Met een slang was de brandweer het vuur spoedig meester. Het openhouden van Amstel en grachten in de hoofd stad en het sneeuwrui men der straten met in schakeling van vele hon derden sneeuwruimers, den huur van auto's, ploe gen en sleepbooten, het strooien van zand, zout en sintels, extra werk- wegen vervoerden Woensdag 26 Februari 35 treinen met 1503 beladen wagens. Bij een gemid delde van 19 ton per wa gen befeekent dit een vervoer van ruim 28,500 loon etc. kostte tot giste ren reeds een bedrag van f250.000. Het bestuur van de vakgroep goede renvervoer langs den weg heeft bij de ministers van economische zaken en van verkeer op onmiddellijke herinvoering van X de sneeuwtoeslag op de ta rieven voor het vracht- autovervoer aangedron gen ïfc Gisterenmiddag is een 52-jarige weduwe in haar woning aan het Ple- jadenplein te Amsterdam door gasverstikking om het leven gekomen. De Nederlandsche Spoor- X ton steenkolen van de mijnstreek naar de ove rige deelen van Neder land. Rij maar aan, osse- waGistermiddag zijn de 9-jarige Peter Coolen, het jongste zoon tje van den Brabantschen schrijver Anloon Coclen, en zijn eveneens 9-jarige vriendje Hein Dircksen door het kantelen van het ijs op een put,gele gen in de „Buunders" bij de villa van Coolen, te water geraakt en ver dronken. Eerst in den nacht werden de lijkjes gevonden. 5k De burge meester van Ameland wijst er op, dat het in verband met sneeuw stormen gevaarlijk is van X. den vasten wal naar Ameland over te steken. Met ingang van 3 Maart worden de maxi mumprijzen voor kippen eieren aanzienlijk ver laagd. De consuments- prijzen worden 16, 15, 14. y 13, 12 en 11 cent per ei. =k De winkelierster II E. H. S. van een goud. smidswinkel op 't Burg. Meineszplein te Rotter dam zag twee mannen haar winkel binnenstap pen, die zeiden van de politie te zijn. De man nen trokken vervolgens hun revolvers, drongen haar naar dë achter den winkel gelegen kamer en eisohten de sleutels van de brandkast. Ze bon den de vrouw op een stoel vast en maakten zich uit de Roeten met f 1000 en een aantal hor loges voor een waarde van f400. De correspondent van het Australische blad Telegraph, die van een reis door Indo nesië thans een reeks artike len in zijn blad doet ver schijnen, heeft o.m. de vraag naar voren gebracht, of Ne derlanders en Indonesiërs nog zouden kunnen samenwerken. Eenerzijds had dr. van Mook hem verklaard, dat er in geen enkel deel van Indonesië ten op zichte van de Nederlanders haat bestaat. Sjahrir had hem echter medegedeeld, dat naar zijn mee ning de Nederlanders hun hou ding jegens de Indonesiërs moes ten veranderen. Volgens Sjahrir werden de Indonesiërs in 't ver. leden als ondergeschikten behan deld en te vele Nederlanders in Indonesië waren z.i. nog geneigd deze houding te handhaven. Sjah rir verklaarde dan ook, dat de Indonesiërs, die voor den oorlog onder de Nederlanders gewerkt hebben, thans de grootste afkeer van hen hebben. De correspon dent schrijft voorls, dat de meeste Nederlanders beweren, dat zij de Indonesiërs moeten opvoeden tot De strenge aanhoudende vorst heeft de gelegd. Het MaasWaal-kanaal ligt vol ■groote Rijnaken, die daar wachten op de dooi. Rijnvaart geheel lam met schepen, meest N.F.P. P. *0 Engelsche kolenpositie iets beter Attlee heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de vorming van voorraden voor de energiebe drijven voortduurt. Zij zijn nu gemiddeld ovér hét geheele land voldoende voor 16 ¥2 dag, of schoon in het Zuidoosten van het land 5 van de 27 bedrijven den minimumvoorraad (voor twee weken) nog niet hebben bereikt. Attlee Zeide, dat de re- geering nog niet kon mededee- len, wanneer in het Zuidoosten een algemeen gebruik van ener gie voor de industrie weer zal kunnen worden toegestaan. Hij zegde echter toe, de toestand onder het oog te zullen zien en dat het niet onmogelijk is, dat in het begin van de volgende week een nadere mededeeling zal kunnen worden gedaan. Op 28 dezer, aldus Attlee, stonden over het geheele land 1.520.321 verzekerden als werk loos genoteerd. Hierbij komen er nog 228.700, die niét om steun hebben verzocht. Het to tale aantal toont een verminde ring van 624.200 vergeleken bij 22 Februari. Oder-Neisse-grens kan alleen worden gedicteerd De Duitschers in alle deelen van het land maken zich be zorgd over wat er te Moskou zal worden beslist over hun Ooste lijke grens, de deelen aan de Oostzijde van Oder en Neisse, welke Polen bezet houdt en waaruit zeven millioen Duit schers zijn verdreven. Dit verklaarde Lord Beveridge, de Britsche deskundige op het gebied der sociale veiligheid, die onlangs is teruggekeerd van een bezoek aan de Westelijke zones van Düitsch- lafid. „Practisch Iedere verantwoorde lijke Duitscher met wien ik sprak zeide Beveridge verdér, verklaarde, Z. H. de Paus ontvangt Zweedsehe onderscheiding De gezant van Zweden in Italië, de heer Gunthef, heeft namens koning Gustaaf van Zweden aan Z. H. den Paus de medaille van prins Karei over handigd, tegelijk met een schrij ven van den koning, waarin déze verklaart, dat hij met vol doening ter kennis van Zijne Heiligheid brengt, dat hij hem voor zijn onvermoeibaren ar beid voor de leniging der noö- den van oorlogsslachtoffers de medaille, welke den naam van prins Karei draagt, toekent en dat deze onderscheiding een maal per jaar wordt verleend voor uitstekehdê menschllêVen- de diensten op nationaal en in ternationaal gebied bewezen- De Paus dankte met voldoe ning en gevoelens van bijzon dere achting voor den Zweed- schen koning en voor diens volk. dat hij voorspoed toe- wenschte. dat het voor welken Duitscher ook onmogelijk zou zijn een vredesver drag te teekenen, waarin officieel de Oder-Neisse grens wordt aan vaard, zonder politieke zelfmoord te plegen voor zichzelf én zijn partij. Indien dezen grens wordt vastge steld, aldus Lord Beveridge, zal zij moeten worden gedicteerd. Lord Beveridge verklaarde voorts, dat naar zijn meening de Duit schers, behalve enkele communisten, in verschillende graad var) bereid willigheid een decentralisatie der macht in Duitschland, zooals de Franschen en Amerikanen dit wen- schen, zouden aanvaarden eeni- gen vorm van federatie, mits zij centrale organen voor doeleinden, welke gecentraliseerd moeten zijn, mogen hebben, zooals handel, Ver voer en de betrekkingen met het buitenland en mits zij de soort grondwet mogen opstellen, welke naar hun meening goed is. Overal werd hem de vraag gesteld welke vooruitzichten er zijn voor het tot stand brengen van de Ver- eenigde Staten van Europa, zooals voorgesteld door Chprehill. „Het sdheen de eenige positieve hoop, welke zij hebben opgevat, aldus Be veridge. Geheimzinnige bommen aan Engelsche kust Aan de kust van Yorkshire (Engeland) zijn geheimzinnige bommen aangespoeld, waarvan men gelooft, dat zij een tot dus ver onbekend Duitsch wapen zijn, aldus een Correspondent van de „Daily Graphic", De bommen bevatten elk 40 alu- miniumkleurige schokbulsjes. Toen er een tot ontploffing werd gebracht, gaf het een verblin dende vuurstraal en een gewel dige knal. Legerautoriteiten achten de mogelijkheid niet uit gesloten, dat het wapen bedoeld was om onderzeebooten tot Zin ken te brengen. zelfbestuur en dat zij tien tot twintig jaren noodig zullen heb ben cwn een aantal bestuursfunc. tionarissen en technici op te lei den, dat do al,geheele supervisie over hun eigen zaken kan over, nemen. Sjahrir geeft toe, dat de Indonesiërs in het beginstadium Nederlandsche hulp noodig zullen hebben, cl och hij is van meening, dat zij reeds na twee jaar 't be stuur kunnen overnemen. De cor respondent ondersteunt 't Neder, landsche standpunt, dat volgens hem meer realistisch is en schrijft, dat hij uit hoofde van eigen erva ringen van.oordeel is, dat het aan tal inlelleclueele Indonesiërs op het oogenblik niet voldoende is en dat het na verloop van twee jaar nog niet voldoende kan zijn om zich zonder hulp van anderen in een materialistische wereld te handhaven. Dezelfde corresp. schrijft, dat dagelijks duizenden uitgehon gerde en zieke Indonesiërs uit de republikeinschc gebieden naar onder Nederlandsche controle staand gebied trek ken. Ontelbare menschen heb ben in sommige deelen van het land van den honger te lijden of worden bedreigd door een acuut voedseltekort, terwijl op andere plaatsen meer rijst aanwezig is, dan men daar kan consumeeren- Volgens den correspondent bieersahen de slechtste toestanden op Madoera, dat niet voldoende voedsel kan voortbrengen voor zijn bevolking van twee millioen zielen. De republikeinsche regee ring levert geen voedsel aan dit eiland, terwijl de Nederlanders slechts weinig kunnen doen om de situatie te verlichten, daar dit gebied voor hen verboden terrein ia krachtens de voorwaarden van den wapenstilstand. Het gevolg er van is, dat duizenden Madoe reezen in bootjes de zee overste ken naar Soerabaja, waar zij ge voed en onderdak gebracht wor den. Duizenden, die trachten het nauw zwemmend over te steken, zijn bij deze poging verdronken. De correspondent voegt hier aan toe, dat de Nederlanders zich hier voor een zware taak zien ge steld, aangezien zij zelf met be perkte hoeveelheden voedsel en medicijnen te kampen hebben, In de buitenwijken van de stad zijn veldklinieken aangebracht en duizenden Indonesiërs komen uit republikeinsch gebied over de demarcatielijn om zich te laten behandelen. Velen hunner zijn bang weer naar huis terug te kee- ren, daar zij represailles verwach ten voor het feit, dat zij Neder landsche hulp hebben gezocht. De militaire toestand wordt door den schrijver als gespannen en gecompliceerd, doch niet als hopeloos beschouwd. Hij noemde de door hem waar genomen omstandigheden fantas tisch, maar meent, dat de Neder- landschp en republikeinsche lei ders langzaam maar zeker in de richting van een oplossing voor hun moeilijkheden gaan. Derde brand in de Bijenkorf Voor de derde ma&l binnen 24 Uur maakte de brandmelder van "Dé Bijen, korf" alarm op de centrale seinzaal van de hoofdwacht. Én weer rukte gróót materiaal uit. Iri tegenstelling tót dé twee Vorige aiartnéêfihgèn, be. trof het dithiaal een flinke brand. Ge. weldige roókkolommen stegen uit dé derde etage op, waar een magazijn van papierWarerc en lampen van den Internen dienst van de Bijenkorf is ondergebracht. Voorzien van hun rookmaskers zijn de brandwdcbts via het Plat aan den achterkant de derde etage bihnenge- dröhgeh en weldra vielen stukken glas, brandend houtwerk en eartonnen doo. zen naar beneden. Plotseling volgden achter elkaar een reeks van kleine knalleni het waren de 3000 lampjes Welkê in het voorraadmagazijn van den technischen dienst lager; opgeslagen en nu door dé fritfe tót ontploffing kwa. dien. Het trekt de aandacht dat driemaal achter elkaar in hetzelfde gebouw een brartd uitbreekt In overleg miet de Brandweer heeft daarom de politié Van öüreau Wftrrhoesstraat het perceel ortdèr bewaking gesteld en tot nader order mag geên enkel lid van het per.^ soneel van dé Bijenkorf het bijgebouw in de Beursstraat betreden. Een nauw. keurig ondérfeoek naar de mogelijk, held van eventueele brandstichting wordt ingêsteïd en zoowel de Brand weer als de poHtiescheilcundige zullen de talrijke Verbrande resten van hout. werk en cörtónnagemateriaal chemisch Onderhoeken. duoor gfrx* I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3