Nieuuu Reeks van aanslagen in Palestina rOOB HET GSLEVEN OOPMAM .hetliuis net óe luifel Fondsvorming en prijzen in den tuinbouw DECENTRALISATIE BIJ DEN WEDEROPBOUW? Leven en eigendom zijn veilig in Indonesië md de n&is? KOSTELIJK, erk- en Tuig- paarden R IJ GELD beschikbaar DIO DEFECT OOM, INK EN ZWART tweemaal daags poetsen Voor Alkmaar en omgeving De loonen in den tuinbouw Staat van beleg te Jeruzalem ,Dit is het begin van den oorlog" a' Laatste nieuws Doodvonnissen voltrokken Langedijk wint de 10.000 M. te Hamar Tsjang Kai Tsjek weer premier Sjahrir voor het K.N.I.P. Waarom dan nog Nederlandsche troepen? Tuindersvakbond L.T.B. is 't niet eens met Minister Mansholt Twee belangrijke besluiten wanneer er weer id komt. De. her- oet ons hart pijn. en intellec- g, verbittering! Is /e crisis te voor- >nale regeling van Ket winstprincipe, wil. De huisvrouw A r/ IV H<AK<A EMISSIE DER NEDERLANDSE. TRAAT 25. DEN HAAG v j el practische oefe nt ingezonden werk en pers. belang. Uw organisaties verkrijgbaar bij U moeilijkheden met de ersregels en Borden? Stuurt f 1.50 ontvang^ de les theorie >v met 100 pet. kans van LUBRA afd. Ver» ;n Motortechniek. prospectus Autotech» F. J. LUBBERS te ugowaard. VDERWAGENHUIS u van den zomer buiten, laten wij uw wagen spuiten, spuiten wij motoren, jels rijwielen, land- /gereedschap enz. In week klaar. K DE MöNNINK, Iunnickenveld 27, Hoorn. AF TE GEVEN: i Witte Legh., Gekr. Rh. Isl. Reds br. gen den leg f7,90 p. Kb aki Campbells en euwkopeenden br. f 7,per stuk. Hoenderbedrijf ïatra", Veenendaal. [D-SCHARWOUDE elef. 518 K 2260 Is ruime keuze voor- De meer dan 25- ervaring stelt ons taat een goed paard veren onder garantie emakkelijke conditie. iUijke prijzen zijn genoeg bekend FPOTHEEKBANK 'RD-HOLLANDSCH ONDCREDIET N.V. eerste hypotheken Ilijke voorwaarden Laat ons uw toestel zakkundig repareeren Tevens RADIO te coop gevraagd. Klein iefect geen bezwaar. ltschap io-Techn. Bureau enweg 31a, Oudorp ZONDAG 2 MAART jitvoering Tooneel- zaal J. Mulder, Drsem. voerd wordt: door Gem. Tooneel- /ereen. „Vondel" uit Mkmaar ten bate van ie Miva. an vang 7,30 uur efd aanbevelend met een góede tandpasta! Dat kan weer. Alle goede merken bij UWERSTR 5- ALKMAAR TEL-3037 HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; .minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 3 MAART 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11166 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 fadm.j. 2047 (Ted.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K §290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHA GEN: Molenstraat 52, Tel. 459 fK 2240). Bank: Noorderbank KI AAR AANLEIDING van be- richten in andere bladen, als zou het totstandkomen van een pen sioenregeling voor de arbeiders in den tuinbouw in Noordholland reeds op handen zijn, kunnen wij als gevolg van inlichtingen uit bevoeg de bron mededeelen, dat weliswaar over deze pensioenregeling in prin cipe overeenstemming is bereikt tusschen werkgevers en arbeiders, maar dat de uiteindelijke instem ming der werkgevers afhangt van het antwoord op de vraag, of de grootere lasten, welke hiervan het gevolg zullen zijn, verhaald kunnen worden op de prijzen der producten. Over de nieuwe loonen in den tuin bouw van Noordhollamd is op de dezer dagen gehouden vervolgbe- spreking geen overeenstemming be reikt. De werkgevers willen als ba sis de uurloonberekening, de arbei ders staan daar beslist afwijzend tegenover. Overwogen wordt, de kwestie aan arbitrage voor te leg gen. Tenslotte zou, om uit de im passe te geraken, een beslissing van het college van Rijksbemiddelaars „in de lijn der verwachtingen lig gen". EEN SCHADE VAN 150 MILLIOEN LIRE Als gevolg van de uitbarsting van de Etna Sedert het begin van de nieuwe uitbarsting van den vulkaan de Etna op Sicilië, hehben zich 23 nieuwe kraters geopend. De lava stroomt langs den berg naar bene den in een hoeveelheid, die groei ende onrust teweeg brengt onder de bewoners van de berghelling. Het oude front van den lava stroom, die langs den Cacciatore naar Passo Piscario stroomde, is bijna overdekt door een ander 300 meter breed front, dat zich met een snelheid van 100 meter per uur voortbeweegt. Volgens voor- loopige schatting bedraagt de schade, tot nog toe ongeveer 150 millioen lire, maar men gelooft, dat de schade nog grooter zal blij ken te zijn. Grootere export van bloembollen? In kringen van vaklieden neemt men aan, dat het exportcontingent bloembollen voor Engeland dit jaar aanzienlijk zal worden verhoogd. Hoewel er nog geen officieele cijfers te vermelden zijn wordt aangeno men, dat de uitbreiding ongeveer vier millioen kilogram omvat. Dit beteekent een vermeerdering met ruim 50 procent. „MARTIN BEHRMANN" TE TANDJONG PRIOK Het Amerikaansche vrachtschip Martin Behrmann0 is Zondagmor gen op eigen kracht te Priok aan gekomen. De Nederlandsche auto riteiten zijn onmiddellijk aan boord gegaan teneinde een aan vang te maken met de inspectie van de lading. De kapitein heeft van den Amerikaanschen consul- gieneraal te Batavia bericht ont vangen zich aan de instructies van de Nederlandsche autoriteiten te houden. Export van Indische producten wordt niet belemmerd Van officieele zijde werd het volgende communiqué uitgegeven: In aansluiting op het communiqué van 28 Februari over de nieuwe in- en uitvoerregelingen wordt er nog eens uitdrukkelijk op gewezen dat het niet in de bedoeling van dé regeering ligt om exportproduc ten van Indonesië aan de wereld markt te onthouden. Integendeel zij beoogt den export van deze pro ducten doch dan geleid langs wettelijke banen ten snelste op te voeren en daartoe geëigende maatregelen te treffen. Uiteraard zal d'aarbij ten volle rekening wor den gehouden met de behoeften van buitenlandsehe afnemers dezer producten, waarbij Amerika een eerste plaats inneemt Zaterdag is een a<anval ge daan op de officiersclub te Je ruzalem, waarbij twaalf perso nen werden gedood alsmede twee Arabische politieagenten en een burger. Ook hebben zes gewapende mannen de wacht post bij het parkeerterrein over vallen en een aantal auto's in de lucht laten vliegen. Op den Garnwlweg te Haifa reed een jeep een mijn waarbij twee Britr e soldaten cm het leven kwamen en twee anderen ge wond werden. Joodsche verzets lieden deden voorts een aanval op een politiepost te Rehohoth bij Tel Aviv, alsmede op een militair kamp te Nathanya. Ook werden mijnen aangetroffen op wegen in Noord-Palestina. Ook heeft zich Zaterdag een ontplof fing voorgedaan in een matro zenverblijf te Haifa. De Irgoen Zrvai Leoemi heeft, na de serie aanvallen op Britsche mi litaire instanties in Palestina op Za terdag, aan de pers te Tel Aviv een verklaring doen toekomen, welke vermeldde: „Dit is het begin van den oorlog". Te Jeruzalem is officieel bekend gemaakt, dat van Zondagmorgen 8 uur (9 uur Ned. tijd) af de „wette lijke" staat van beleg zal gelden voor de Mea Sjearim-wijk, een dichtbevolkte Joodsche arbeiders wijk te Jeruzalem. Dit is het eenige district in Palestina, waar de staat van beleg wordt afgekondigd. Sir Alan Dunningham, Hooge Commissaris voor Palestina, ver klaart in zijn bekendmaking, dat hij dezen maatregel noodzakelijk acht voor het handhaven van de open bare orde. In het desbetreffende ge bied komen de gewone bevoegd heden van het burgerlijk bestuur te vervallen. Regeeringsdiénsten zul len worden gesloten. De militaire bevelhebber kan bevel geven tot het sluiten van de banken en het staken van telefoon- en postverkeer. De berechting van misdaden, ge pleegd in gebieden, waar de staat van beleg is afgekondigd, is in han den van militaire gerechtshoven. De bekendmaking is in drie talen door Radio Jeruzalem omgeroepen. Naar uit welingelichte bron wordt vernomen zal de staat van beleg heden ook in andere gebieden van Palestina worden afgekondigd. Britsche troepen worden gemobi liseerd om in de Mea Sjearim-wijK massale razzia's te houden. Het terrorisme moet worden uitgeroeid. Generaal Majoor Gale, comman dant der troepen in het gebied van Tel Aviv, verklaarde: „Wij zijn hier om het terrorisme uit te roeien. Deze illegale activiteit moet worden lamgelegd, het doet er niet toe, hoe lang het zal duren." Irgoen verantwoordelijk De Irgoen Zvai Lioemi heeft verklaard, dat zij verantwoor delijk is voor den bomaanslag op de Britsche officiersclub te Jeruzalem. Brigade-generaal Davies, Britsch commandant van de Mea Sjerim- wijk van Jeruzalem, heeft medege deeld, dat de 10 000 in deze wijk wonende joden Maandag „drie uur mogen winkelen". „Militaire ge rechtshoven zullen in de wijk wor den opgericht, alle winkels zullen gesloten blijven met uitzondering van levensmiddelenbedrijven en apotheken. De gemeenschap zal door middel van voedselkonvooien van levensmiddelen worden voorzien'', aldus generaal Davies. Vicq-admiraal Pinke is voor een kort bezoek uit Indië naar Neder land vertrokken. Moskou be weert niet genoeg ruimte te hebben voor Aincrikaansche verslaggevers, waarop de Amerikaansche ambas sade huisvesting ter beschikking heeft gesteld. Hongaarsche on derdanen, die in het buitenland vertoeven, moeten terugtrekken, an ders verliezen zij het burgerrecht. De Socialistische (communisti sche) eenheidspartij in Duitschland zal in alle zones worden toegelaten. Hij verklaarde voorts, dat het in de onder zijn commando staande wijk den geheelen dag „volkomen rustig" was geweest. „Wij hebben twee klinieken laten inrichten; er zullen echter regelingen getroffen worden om ernstige gevallen naar een ziekenhuis te vervoeren. Het Nederlandsche Legermu seum, welks collecties in 1944 tegelijk met het kasteel Door- werth grootendeels werden ver woest, wordt thans in het voor malig „Pesthuis" te Leiden op nieuw ingericht. Vele zalen zijn al gereed. Op de foto zien we huzarenuniformen uit de vorige eeuw. Namens den minister van jus titie wordt bekend gemaakt, dat de doodvonnissen tegen J. Boogaard en M. A. Ridderhof, wier gratie verzoeken door H. M. de Konin gin werden afgewezen, Zaterdag morgen zijn voltrokken. JAN LANGEDIJK wist tijdens in ternationale wedstrijden te Ha- mar op de 1500 m. de beste Neder landsche tijd van het seizoen te maken met 2 min. 26.8 sec. waar mede hij op deze afstand de derde plaats bezette achter Hebbe (Noor wegen) met 2.22 9 en den Zweed Johansson met 2.25.8. Op de 10000 m. werd onze land genoot eerste en haalde hiermede hetzelfde sterke staaltje uit als Kees Broekman te Oslo. Uit een zeer sterk veld maakte hij de snelste tijd van de dag, nl. 18 min. 10.5 sel. Hie-bij dient te worden aangetee- kend, dat de temperatuur tijdens de wedstrijden tot 22 gr. onder nul kwam te staan, waardoor de tijden ongunstig werden beïnvloed. De Zweedsche kampioen Hedlund werd tweede met 18.20.3 gevolgd door Heblbe, Johansson, Liaklev, Martinsen en den Engelschman Cronshey. In het algemeen klasse ment werd Hebbe eerste met 201.233 punten, tweede Johansson 202.775 punten, derde Hedlund 202.882 pun ten en vierde Jan Langedijk 209.898 punten. In België gaat het anders Vrijdagochtend werden te Bergen Gabriël Cheron, tijdens de bezetting burgemeester van Quaregnon, met 5 leden der Rexistische politie, gefusilleerd. Ongeveer 200 personen woon den deze terechtstelling bij. De centrale Chineesche regee ring heeft het ontslag aanvaard van den eersten minister, T. V- Soëng. Men had de laatste tijd scherpe critiék geleverd op het beleid van Dr. Soeng. Vooral had men hem verweten, dat hij geen ingrijpender maatregelen heeft genomen ter be strijding van de inflatie, die na het einde van den oorlog met Japan steeds ernstiger vormen heeft aan genomen. Tsjang Kai Tsjek heeft het pre mierschap van de afgetreden, dr. Soeng overgenomen. Naar Reuter nader verneemt, be treft het een tijdelijke maatregel, hangende de reorganisatie van de Chineesche regeering, waarmede onmiddellijk een begin zal worden gemaakt en die 15 Maart voltooid zal zijn. Men' wil een parlement op foreedere basis en de benoeming van een permanente commissie voor de tenuitvoerlegging van de in Decem ber aangenomen nieuwe grondwet. Minister Neher over taak zijn nieuwe Minister Neher heeft in een persgesprek verklaard, de uit- noodiging, om het Departe ment van Wederopbouw en Volkshuisvesting te beheeren, te hebben aangenomen, omdat het belang yan Nederland hem zwaar weegt. In het belang van het Staatsbedrijf der PTT, dat qua structuur tot „Ver keer" behoort, gaat dit bedrijf mede naar het nieuwe minis terie zoodat de hoofdlijnen in dezelfde hand blijven. Gevraagd naar zijn plannen, antwoordde de heer Neher, dat het zeer lichtvaardig zou zijn reeds thans een gedetailleerd oor deel uit te spreken. Wel legde dte minister er den nadruk op, dat hij groot respect heeft voor het geen Dr. Ringers heeft gecreëerd. Er is na den oorlog belangrijk en groot werk verridht. Ik weet, al dus de minister, dat er critiek bestaat en ben mij er ook van be wust, dat wij te worstelen hebben met eenige elementen, welke niet altijd voldoende onderkend, wor den. Aan den eenen kant bestaat de geldige behoefte aan woon- en werkruimte. Daarnaast hebben wij echter het feit, dat Nederland werkelijk straatarm is, en dat als gevolg daarvan de materiaalvoor ziening ver beneden de behoeften moet blijven. Er is voorts een limiet aan het aantal geschoolde arbeidskrachten en deze situatie zal zich, hoewel geleidelijk in afnemende mate nog jarenlang voordoen, wanneer ik mij voldoende georiënteerd zal hebben, zal ik telkens wanneer dit mogelijk is, openhartig mede- deeling doen van den exacten stand van zaken, en van de mo gelijkheden. Het volk heeft recht op de waarheid, zelfs wanneer die som ber is. In hoeverre het mogelijk zal zijn om van een strak gecentraliseerd geheel tot decentralisatie over te gaan kan ik nu nog niet zeggen, aldus de heer Neher, maar het is voldoende bekend, dat ik de cen- traliseerende gedachte niet als de eenig juiste beschouw. Ik heb daarvoor teveel respect voor de autonomie der gemeen ten en provincies. De minister verklaarde nimmer dingen te willen beloven, waar van hij niet weet, dat zij verwer kelijkt kunnen worden. Prof. C. P. M. Romme, namens den Minister-President, de Ka tholieke Fractie en het Partij bestuur verwelkomd, arriveer de Zaterdagmiddag om 4 uur per Skymaster van Batavia op Schiphol. Hij liet zich aan pers vertegenwoordigers zeer waar- deerend uit over onze troepen, verklaarde, dat Indië behoefte heeft aan Nederlandsche werk krachten, en zei, dat men daar ginds niets voelt voor de actie van GerbrandyWeiter c.s., doch aan den slag wil op de basis van Linggadjati SJAHRIR heett Zaterdag in een rede van een uur het K.N.I.P. een overzicht gege ven van de politiek van zijn regeering, waarin hij ten aan zien van de onderhandelingen met de Nederlanders verklaarde dat „de heftige reacties in Nederland door niets anders werden veroorzaakt dan door de vrees van de Nederlanders, dat zij hun bezittingen zouden verliezen. De Nederlanders wenschten niet te begrijpen en te aanvaar den, dat, wat hier te lande is ge schied, niets anders is dan eep na tuurlijke politieke ontwikkeling. Volgens de reactionnairen zouden de Indonesiërs niet gelukkig kun nen zijn, zonder dat Nederland sche troepen door het land pa trouilleeren en zonder dat alles, wat voor de Indonesiërs van het hoogste belang is, door Nederlan ders wordt beslist. Dat dit onlo gisch is, is reeds door het 18 maanden lange bestaan van de republiek bewezen. De republiek kan aan de buitenwereld toonen, dat de eigen bevolking en <Je bui tenlanders hier vreedzaam kun nen leven en hun bezittingen be houden. Waarom zouden dan bui tenlandsehe troepen in dit land verblijven? Ook in Indonesische kringen waren er reactionnairen, die vreesden, dat de Nederland sche troepen het rampzalig impe rialisme zouden herstellen ten koste van de Indonesische onaf hankelijkheid en eer. Deze hou ding heeft zich gemanifesteerd in vele uitlatingen en men was ge neigd te vergeten, dat de repu bliek souvereine macht uitoefen de." De republiek, aldus vervolgde Sjahrir, wil slechts, dat de Ne derlanders haar hun vertrouwen schenken en inzien, dat de Indo nesiërs in staat zijn hun eigen land te besturen zonder Neder landsche troepen en leiders, als deze goede wil bestond, zouden wrijvingen over woorden en for maliteiten futiel werden. Doch zoolang er wantrouwen bestond en Nederlandsche troepen haar activiteit handhaafden en de vei ligheid der republiek belaagden, zouden pogingen om het geschil vreedzaam op te lossen, geen vrucht dragen. In dat licht moet Linggad jati gezien worden. Niet als een eeuwige wet voor de be trekkingen met de Neder landsche natie, doch slechts als een fase in den strijd van de Indonesiërs om een onaf hankelijke zelfstandige natie te worden en als een middel, waardoor verwoesting van den Indonesischen rijkdom en het Indonesische volk kan wor den voorkomen. In zake de interpretatie vpn Minister Jonkman herhaalde Sjahrir hetgeen hij onlangs op eenpersconferentie heeft ver klaard. Als conclusie wees Sjahrir er op, dat de republiek, hoewel zij nog niet geperfectionneerd is, werkelijkheid is geworden in de internationale politiek. Een rustige Zondag te Brussel Zondagochtend heersëhte te Brussel volstrekt rust. Zooals ge meld, zou gisteren de manifestatie van den Nationalen Strijders- bond plaats hebben, die echter door de regeering verboden was. Nergens heerschte een buitenge wone drukte. In de regeeringswijk patrouilleerde de gendarmerie. Een groep manifestanten, die van Charleroi uit naar Brussel vertrokken was, kon de hoofd stad niet bereiken en moest te- rugkeeren. Anderzijds had te Brugge een manifestatie van oud strijders plaats om te protesteeren tegen het betoogingsverfbod te Brussel. De manifestanten werden in het „Huis der oud-strijders" toegesproken, waarna een protest- motie met de eischen en de grie ven van de oud-strijders werd goedgekeurd en aan de regeering overgemaakt. Loods aan Merwehaven ta Rotterdam afgebrand Een loods van de stuwadoors- maatschappjj „Quick Despatch" aan de Merwehaven te Rotterdam brandde Zondagochtend tot op den grond toe af. De loods bevatte pas geloste en zelfs voor een deel nog niet ingeklaarde goederen, bestemd voor doorvoer naar het buitenland, o.a. ook naar Tsjecho Slowakije en ook twee complete scheepsmotoren voor de KPM, die wel als verloren zullen moeten worden beschouwd. Verder bevon den zich onder de stukgoederen, balen papier, pakken tabak. m hout verpakte artikelen en rub berbanden, terwijl tevens zakken palmpitten een prooi der vlammen werden. De schade wordt op en kele millioenen geschat. Ski wedstrijden achter paarden. Op het vlieg veld Ypenburg werden skiwedstrijden achter paarden gehouden. Me vrouw v. d. Berg, nr. 8, werd winnares. ïSfeis&W ÏNE VERGADERING van de Vakgroep Tuinders van den L.T.B.welke Zaterdag te Haarlem is gehouden en goed bezocht was, ondanks de slechte weersom standigheden, heeft vooral haar aandacht gewijd aan de kwestie van de Fondsvorming voor prijsgarantie en aan de vraag of maximumprijzen aan de tuinbouw veilingen vastgesteld moeten worden. De vergadering sprak zich tenslotte uit voor Fondsvorming en tegen maximumprijzen aan de veiling. Komen die toch en practisch zijn zij er, sinds de oplossing van het groen- tenconflict! dan moeten de minimumprijzen hooger zijn en bijtijds bekend. Voordat dit besluit genomen was. gingen daar uitvoerige be sprekingen in de ochtend- en de middagvergadering aan vooraf. De heer Jac. Groen heeft namens het bestuur allereerst het voorstel In zake de Fondsvorming toegelicht en deze voorzitter was daarmee a. h. w. in zijn element: het is een van de onderdeelen van het L. T. B.-plan inzake dë loonende afzet van tuinbouwproducten, dat reeds tien jaar geleden ontworpen is en als het „plan-Groen" een punt van bespreking uitmaakt in breeden kring. Concreet luidde het aanvanke lijke later iets gewijzigde voor stel aldus: Met alle kracht be vorderen dat er een fonds wordt gevormd voor de handhaving en uitbetaling van redelijke mini mumprijzen voor alle tuinbouw producten. Later is, als gevolg van de besprekingen, een wijziging in het slot van het voorstel ge bracht: het fonds zal niet zoo na- drukkeijk voor „alle" produc'en gelden, als het bestuur eerst sugi- gereerde, terwijl aan het doel van het fonds ook werd toegevoegd, dat het ook zou dienen voor al die maatregelen die een goede prijs regeling in den tuinbouw kunnen bevorderen. Het voorstel, aldus lichtte de heer Groen toe, moet gezien worden als een complement van de voor den tuinbouw geldende prijs- en afzet- regeling. Veelal wenschte men in den tuinbouw een prijsgarantie van Regeeringswege, maar de bezwaren daartegen zijn veelomvattend, al bedoelde men het natuurlijk in L.T.B.-kringen, dat oP deze manier een loonende teelt moest worden benaderd, om goede kansen te heb ben tegenover de kwade. Vrije tuin ders willen bovendien geen num mer in den Staat zijn. In den tuin bouw zijn va^te grondslagen voor een planmatige economie niet te be reiken, al moet er gestreefd worden naar beheersching van de teelt, wat trouwens ook geschiedt; maar daar bij moet beschermend worden op getreden tegen een te lage prijsval. Reeds een gering surplus is oorzaak, dat de prijzen van een product in hun geheel dalen tot het laagste peil. Het niet ten verkoop geven van deze producten dan tegen een redelijke minimumprijs, dus het op houden daarvan op dien minimum prijs is het eenige middel om dit tegen te gaan en de tuinbouw voor rampen te behoeden. Dat is „de bodem in de markt". Dit stelsel aanvaardde de Regee ring in 1946, maar het bleek achter af niet noodig. Het Landbouwcrisis- fonds is er geen cent aan tekort ge komen, want er kwamen heffingen op enkele producten. Dat kan weer, maar laat de tuinbouw zelf doen, wat hij zelf doen kan! Het gaat als het ware om het vormen van een weerstandskas voor kwade tijden. Het bedrijf is tegen geen enkel risico beschermd en de spaargelden worden in kwade tij den opgeteerd. Zoo moet het streven naar fondsvorming ook sociaal wor den bezien. Het is nu de bedoeling, een heffing op elk product te leg gen, en daaruit de producten te betalen, die de minimumprijs niet kunnen halen. De Fondsvorming is een zaak voor de toekomst. Het is niet de bedoeling, steeds voor ieder product en tot een gelijke hoogte en in elke periode uit te keeren. Men moet niet „op het Fonds gaan te len". Exploitatie en beheer van het Fonds moeten verstandig geschie den. De hoogte der heffing is niet van te voren uit te maken. Men spreekt wel eens over 4%. De heer Groen zou matig willen beginnen, nu, met bijv. een percentage van 1. De heffing geschiede aan de veilin gen, als uitvoerder en beheerder dient de georganiseerde tuinbouw, zooals hij vertegenwoordigd is in de Stichting voor den Landbouw, op te treden. De heer Groen betreurde het, dat het C B. voor de Veilingen een heffing van pCt. wil invoe ren, ter bevordering van den ex port, maar niet ter uitkeering van minimumprijzen. Dit zou mede de taak van het minimumprijzenfonds kunnen zijn, doch nog steeds is het Centraal Tuinbouwbureau tegen stander van zulk een Fonds! De heer Groen hoopte, dat de leden, die daarvoor in aanmerking kwa men, in de veilingsvergaderingen zouden trachten, het plan van het C. B. te leiden in die richting, dat slechts een beginselbesluit genomen zou worden en de uitwerking zal worden overgelaten aan de „tuin- bouwcommissie" van de Stichting. In de discussie drong de heer de Wijs van Obdam erop aan, niet alle producten in het Fonds op te nemen, want dan komt er drang naar pro ducten, die minder gangbaar zijn. Als er tegenstelling is tusschen Noord en Zuid moet dit maar eens openlijk besproken worden. Er moet spoed betracht worden met de in stelling van het Fonds. De heer Duyvestein, Loosduinen, wil van het Fonds meer een weer standsfonds maken, niet alleen voor minimumprijzen, maar ook voor allerlei algemeene belangen, die be hartigd moeten worden voor den tuinbouw. Aan dqze en andere opmerkingen komt het bestuur bij monde van den heer Groen tegemoet. Differentiatie in de heffing acht hij moeilijk, deze is wel mogelijk in de uitkeering. Da heer Noort, Alkmaar, vindt, wat d minister nu gedaan heeft (door de nieuwe prijzenregeling) niet in het belang van de tuinders. Gewezen wordt nog op den strop in de jaren 1930 tot 1933 door de tuinders ge haald. De voorzitter: Omdat er toen geen goede prijzenregeling was! Na eenige opmerkingen wordt het voor stel, gewijzigd als vermeld, aange nomen; op de kwestie van de maxi- mumveilingprijzen (waarvan het resultaat hierboven reeds vermeld is) komen wij morgen terug. De vergadering heeft zich overi gens met een serie voorstellen bezig gehouden. Naar aanleiding van een voorstel inzake het streven naar pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, wees de voorzitter oP de omstandige heid. dat de Minister alleen maar kijkt naar het Bedrijfschap, doch dat is niet de vertegenwoordiger van de tuinbouw. Er zal waarschijn lijk binnenkort een onderhoud plaats hebben van de Tuinbouw- commissie uit de Stichting met den Minister, om ook den bedrijfsvrede op breeder en beter basis te bren gen. Wat de nieuwe prijsregeling be treft, moet nog vermeld worden, dat de vergadering algemeen van oor deel was, dat dit geen verstandige tuinbouwpolitiek is, de ontwikke ling moet nauwgezet gadegeslagen worden, er moet een aanvoerrege- ling komen en bij de Regeering worden aangedrongen, op dezen weg niet voort te gaan. Besloten werd, bij de Regeering te protesteeren te gen de nieuwe regeling, die het stel sel van 1946 (vrije prijzen met een bodem in de markt) loslaat. Langs dezen weg wordt de tuinbouw toch weer het kind van de rekening. L

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1