Lente-idylle in besneeuwde landen Zal emigratie de oplossing moeten brengen? Geestel DE ZWERVENDE CINEAST PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLfcNDSCH DAGBLAD f4 A 2> Woensdag"26 Maart 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Coöperatieve afzet in den tuinbouw Sociale dag van de A.R.K.A. Handel met Duitschland en Britsch-lndië Stierenkeuringen De bolbloemen- tentoonstelling te Breezand Boekenweek Bolbloemententoonstelling te Breezand Staat u op de kiezerslijst? Belangrijke besprekingen in H. Hugowaard Voor het Tribunaal Marktberichten Naai maar allé GEEN M WOOR Maar: da goede w Het groenteconflict heeft er toe bijgedragen, dat de belang stelling voor coöperatieven af zet van producten ook in de kringen van de telers toeneemt. Er wordt niet alleen op ver schillende vergaderingen over gesproken, maar er worden ook spijkers met koppen geslagen. Dezer dagen heeft een klein co mité te Alkmaar vergaderd, om de eerste grondslagen voor een provinciale vereeniging voor coöperatieven afzet van tuin bouwproducten te leggen. Men wil spoed betrachten, ook om niet de dupe te worden, indien ooit weer stel je voor, mid den in het seizoen met zijn be derfelijke producten! een conflict in den groentehandel den afzet zou satgneeren. Het wil ons voorkomen, dat de wij ze, waarop de uitwerking van deze denkbeelden wordt gepro pageerd (eerst saneering van den kleinhandel, indien deze kan meedoen, coöperatieve win kels in de grote steden e,d.) en die niet van socialistischen in slag is vrij te pleiten, de aan dacht van den detailhandel ver dient en met name in L.T.B.- kringen tot voorzichtigheid dient te manen. Door de A.R.K.A. is op 9 Maart a s. een sociale dag georganiseerd, als onderdeel van de feestelijk heden ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der afdeeling Amsterdam. Op dezen socialen dag zijn eenige prominente sprekers uit- genoodigd om eenige aclueele onderwerpen te behandelen. De heer A. Conijn, hoofdbe stuurslid, zal spreken over „Ons sociaal Koningsprogram als grond slag voor onze r.k. ambtenaren- organisatie, terwijl dr. W. J. J. Dijsseïbloem het onderwerp „De salarispolitiek" zal behandelen. Tenslotte voert prof. dr. W. As- selbergh (Anton v. Duinkerken) het woord over „De psychologie van den ambtenaar in Noord en Zuid", Deelnemers aan dezen socialen dag kunnen zich dezer dagen op geven bij het secretariaat afd. Alkmaar, Korte Lyceumstraat 11, Alkmaar. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland, Kan toor Alkmaar, maakt bekend, dat er voor zakenlieden, die belang hebben bij den handel met Britsch-lndië gelegenheid zal bestaan om hun eventueele wenschen kenbaar te maken aan een Ned. Regeerings- ambtenaar, die binnenkort naar Britsch-lndië vertrekt. Inlichtingen terzake verstrekt het Secretariaat van voornoemde Kamer, gevestigd Oudegracht 182, Alkmaar. Voornoemde Kamer beoogt tevens binnenkort een bevoegd spreker te laten komen, teneinde belangheb benden van voorlichting te dienen inzake het huidige stadium van het handelsverkeer met Duitschland. De zakenlieden, die deze lezing wen schen bij te wonen, wordt verzocht daarvan mededeeling aan de Ka mer van Koophandel te doen. BELANGRIJK WERK GEGUND IN DE WIERINGERMEER De commissie wederopbouw Wie- ringermeer heeft aan de fa. P. v. d. Rijt te Zaandam voor een bedrag van f98000 gegund het opruimen van gronden uit de Medemblikkervaart, he* middelste toevoerkanaal naar het gemaal Lely, de Tusschentocht, Wagentocht en Kleine Tocht Stierenkeuringen voor onze om trek worden gehouden te: Spierdijk 11 Maart, 9 uur, café Duin; Stompe- toren, 11 Maart, 14.30, café Kam steeg; Alkmaar, 12 Maart, 9 uur Kaasmarkt; Spanbroek, 18 Maart, 13 uur, nabij voormalig raadhuis; Schagen, 19 Maart, 9 uur, achter café Peetoom; Wieringerwaard, 20 Maart, 9 uur, parkeerterrein; Hoorn 22 Maart, 9 uur, café De Roskam. Men deelt ons mede, dat de buitengewone expositie van bol- bloemen te Breezand, waarvoor zooveel belangstelling bestaat, verlengd is en 'wel tot Dinsdag avond 9 uur. WELSPREKENDHEID v Dezer dagen werd in Valk's lunchroom een afscheidsavond gehouden van den welsprekend heidscursus, o.l.v. den heer Klut uit Zaandijk. Deze dankte de cur sisten voor de zeer pretiige sa menwerking, welke hij in Alk maar had mogen ondervinden en hij hoopte, dat zij veel profijt mochten hebben van het geleer de. Hij legde er hierbij den na druk op, om bij alles steeds „po sitief ingesteld" op te treden, niet alleen bij het spreken, doch ook bij alle andere omstandigheden. Hierna volgde een wedstrijd in het voordragen van gedichten en het spreken in hel openbaar, waaruit reeds dadelijk bleek, dat de leerlingen de gevolgde lessen in practijk wisten te brengen. Namens de eursisten overhan digde de heer de Vries aan den heer en mevr. Klut eenige herin neringen en dankte voor de nut tige en aangename lessen. AFSCHEID JAC. N AL Zondag na de Hoogmis werd in de Pastorie van de St. Joseph- kerk, in tegenwoordigheid van Pastoor en Kerkbestuur en het Zangkoor, afscheid genomen van den oud-organdst-directeur, den heer Jac. Al. De Z.Eerw. Heer Pastoor Bink horst sprak den scheidenden functionaris in welgekozen be woordingen toe. Spr. zeide er van overtuigd te zijn, dat de heer Al zijn ambt 37 jaar lang met toe wijding en succes, plus veel ar beid heeft vervuld. Spr. stelde hem als voorbeeld van trouw ko men en alleen afwezig zijn om ernstige redenen. Verder bood spr. namens het geheele koor den heer Al een radio taf el aan, ho pende, dat hij hier nog jarenlang pleizier van zou hebben. Vervol gens deelde de pastoor mede, dat de heer Al met algemeene stem men tot eerelid van het zang koor was benoemd. Met een wóórd van dank dooi den heer Al werd deze korte bij eenkomst besloten. Als muziek.recensent willen we volgaarne aan het bovenstaande nog iets toevoegen. Uit persoon lijke ervaring kunnen we getui gen, dat de heer Al zijn arbeid als kerkmusicus nooit uit sleur of routine verrichtte, maar steeds de doelgerichtheid van de kerkmu ziek voor oogen hield, 't Woord „koorzang" had voor hem -de volle beteekenis en aan een goed en semble werd steeds alle zorg be steed. Ook de kerkmuziek van dezen tijd had z'n volle aandacht, zoodat het repertoire van 't koor ook werd aangevuld mei werken van Hendrik Andriessen, Marinus Monnikendam, Alph. Diepenbrock Flor Peeters e.a. Deze werken kwamen ook tot uitvoering en hierin wist de directeur mei het hem beschikbaar staande stem- matsriaai veel te bereiken. Paus Pius X heeft eens gezegd: „Leert mijn volk bidden in schoon heid". De hoogste lof voor den scheidenden directeur is wel deze, dat hij in zijn kerkmuzikalen ar beid steeds gestreefd heeft, dit verlangen van den Paus in de muziek tot uiting te brengen. Al- zoo zag het St. Jozefkoor een kun dig leider heengaan. De heer Al gaat echter nog niet rusten, maar blijft zijn overige muzikale werkzaamheden voort zetten. W. SCHREURS. JULIASCHOOL U.L.O., EMMA- STRAAT 38, ALKMAAR Wegens onvoorziene omstandig heden kan de Juliaschool U.L.O. a.s. Dinsdag 4 Maart nog niet beginnen in de Emmastraat. Klas III wordt as. Dinsdag 4 Maart weer op de Laatschool ver wacht en wel III B om 9 uur en III A om 2 uur. Natuurkunde-, menschkunde- en Engelsche boeken meebrengen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Petronella M. en Johanna C., d. v. Johannes Zwaan en A. C. Groot; Lucas Cornelis z. v. Petrus H. Lw Tros en C. M. Kleverlaan; Jacobus z.v. J. Busch en M. M. E. Vo gelpoel; Jan Willem z. v. Arie de Jong en M. Strijd; Maria A. M. d. v. Gerardus J* Mannes en I. Laduly. Overleden: Annegje Hoogen- horst, oud 68 jr., geh. met H. J- Rozeboom. ZWARTE TABAK Tegen een tweetal personen is procesverbaal opgemaakt we gens het verhapdelen van tabak buiten de distributieregeling om en tegen veel te hooge prijzen. Tevens werden eenige honder den pakjes tabak in beslag ge nomen. IN DEN VAL Een textielventer die gepoogd heeft eenige honderden valsche textielpunten bij den distributie- dienst in te leveren, is aange houden en na verhoor in het huis van bewaring opgesloten. NIEUWE INDUSTRIE Bij het besluit van 1 Maart 1947 is aan den heer P. C. H. Ay Hulskamp alhier vergunning verleend tot het oprichten van een fabriek voor het vervaardi gen van metaalwaren ten be hoeve van de zuivel- en auto mobielindustrie, waarin gebe zigd zullen worden 16 electro- motoren met een gezamenlijk vermogen van 16,5 P.K. in het perceel Firescheweg 76 alhier. BENOEMING Mevr. dr. J. G. van der Stok- Gerritsen is benoemd tot lid van den raad van toezicht op de examens van de Nederlandsche Vereeniging van Leeraren in de Engelsche taal „Brittannia" te 's-Gravenhage. De boekhandelaren van Alk maar hebben me gevraagd of ik een paar letters schrijven wou in verband met de voordracht, die ik hoop tp houden in de boe kenweek. Wat moet dat wezen? Een stukje propaganda .voor mezelf? Laat ik vertellen wat ik van plan ben ervan te maken. Het wordt een causerie, waar bij een beetje geklapt wordt uit de keuken van den schrijver waarbij in 't midden wordt ge laten of men pikante kostjes krijgt te proeven waarin wat wordt verteld over de ervaringen van een auteur in oorlogstijd, en waarin hij over zijn boeken iets zegt en nu en dan een stukje er uit leest, missshien ook uil on uitgegeven werk, En dan is daar de ontmoeting van den lezer met den schrijverl In vroeger tijden hebben blauwkousjes er naar gesmacht een „Auteur" te ontmoeten. Blauwe kousen zijn er evenwel niet meer en smachten is voltooid verleden tijd geworden. Derhalve wordt ook geen illusie meer gebroken wanneer bij de ont moeting blijkt dat een auteur een mensch als alle andere is. K. NOREL ONDEUGDELIJKE BORRELS ALKMAAR Tegen een ca féhouder is procesverbaal opge maakt, daar hij in zijn zaak ten verkoop voorhanden had ci troenjenever, afkomstig van clandestiene stokerij en welke van zeer slechte kwaliteit en voor consumptie ongeschikt was Een hoeveelheid van deze drank is in beslag genomen. VERTREK FATHER ZOMERDIJK ZIJDEWIND Van officieele zijde vernemen wij, dat Father Zomerdijk, missionaris van Mill Hill, zich hoogstwaarschijnlijk heden te Rotterdam in zal sche pen op het Deensche stoomschip „Mongolia", om na een zeereis van 4 a 5 weken zijn arbeid als missionaris op de Philippijnen te gaan beginnen. Mogen alle parochianen hem hierin steunen, door hem regel matig in hun gebeden te geden ken. Zijn voorloopig adr^s luidt: Rev. H. Zomerdijk, Convento „Santa Teresita", Ilo Ilo City, Philippines. De groote bolbloemententoon stelling te Breezand, een der lvarendste Noord-Holland- sche dorpen heeft haar poorten geopend. Ieder binnentredende in de groote expositiehal van de vereeniging voor bloembollen cultuur, hetzij vakman of leek. ondergaat direct het overweldi gende contrast tusschen de barre onafzienbaarheid van het Polder-winterlandschap en de milde rijkdom van deze om muurde sprookjestuin, waar duizenden flora kinderen in hun schoonste pracht lonkten en door hun bedwelmende geuren de lente idylle vervolmaakten. Het doel van deze tentoonstelling was eigenlijk een expositie van de door de burgers thuis getrokken bloembollen. Deze vormden dan ook wel het belangrijkste onderdeel. Fx- perts verklaarden na bezichtig r>g, dat zij eenvoudigweg verbaasd stonden over hetgeen de poldersche ingezetenen op dit gebied hebben gepresteerd. Menige vakman had het hun niet kunnen verbeteren Opmerkelijk zijn vooral ook de resultaten die de kinderen van de lagere scholen hebben weten te be halen Zij allen hebben Hyacinthen getrokken. Deze stonden in een kun stig ingericht perk midden in de expositiezaal. Het was geen wonder dat dit groote perk aller bewonde ring gaande maakte, want de bloe men waren stuk voor stuk uitzon derlijk goed. De R.K. School te Breezand, een der 5 deelnemende scholen, verwierf volkomen ver diend de hoofdprijs op een groep van een leerling uit de lagere klas sen. De huisbroei expositie, op zichzelf reedf ruimschoots de moeite waard, was aangevuld met massale inzen dingen van de bekendste broei- proefbedrijven uit het land. Wat hier door h ;t geperfectioneerd vak manschap naar voren gebracht werd, Verdient de grootste bewon dering, en het zou ons dan ook niets verwonderen, wanneer buitenland- sche experts hiervoor de grootste in teresse aan den dag zouden leggen. Bijzonder willen we de expositie van v d. Hoeks broelproefbedrijf te Tot 16 Maart a.s. ligt ter se cretarie van de gemeenten voor een ieder de kiezerslijst ter in zage. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder bevoegd bij het ge meentebestuur verbetering van de door dat bestuur vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond, dat hijzelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voor komt, niet voorkomt, niet be hoorlijk voorkomt, of al dan niet voor eenige verkiezing aan gewezen is als bevoegd bij vol macht te stemmen. Men zal goed doen, de kie zerslijst te raadplegen, al is de kans op verkiezingen voorloo pig niet zoo groot, maarmen kan nooit weten! 't Veld vermelden. Hier verwierf van der Hoek de eereprijs. In Enk huizen, waar thans eenzelfde ten toonstelling is, had hij ook reeds be slag gelegd op de Gouden medaille. De ijverige organisatoren van deze voor elkeen zeer aantrekke lijke tentoonstelling, die weken en- maanden van intensieve voorberei dingen achter den rug hebben, wen schen wij het succes toe, dat zij zich er van hebben voorgesteld. Wij van onzen kant hadden gaar ne onze lezers enkele karakteristie ke foto's van dit evenement willen bieden, maar dit is ens helaas niet meer mogelijk. Tengevolge van een ongeluk dat onze fotograaf over kwam zijn de negatieven vergrui- zeld. De opening. Vrijdagochtend om half elf had den velen zich verzameld in de zaai van den heer Bossen te Bree zand, ter bijwoning van de ope ning der tentoonstelling in het Veilinggebouw „Breezand". Onder de' vele genoodigden merkten We op: Burgemeester Mr. Th. M^ Mijnlieff van Anna- Paulowng, de Z.E Heer Pastoor J. G. Verhoeff van Breezand, Ds. de Zwaan van Kleine Sluis, Wethouder Lubbert, Secretaris Keijger van Anna.Paulowna, Hoofden der diverse scholen, het bestuur van de Alg. Ver. .oor Bloembollencultuur, afd, Anna- Paulowna, onder wier auspiciën de tentoonstelling gehouden werd, het Comité veor de Huisbroei, Verder een groot aantal be langstellenden uit de bloembol lenwereld. De heer J. Bergman, vice-voor. zitter van de Alg. Vereeniging, opende met een kort woord, heette allen welkom en bracht datjk aan hen, die de tentoonstelling orga niseerden en deden slagen. Hierna nam de voorzitter van de Tentoonstellingscommissie, de heer G. Vink, het woord. Spreker zette ontstaan en doel der ten toonstelling uileen. De heer Blaubroek spaak dan 'n enkel woord namens de Unie van Landarbeidersbonden. Het woord was vervolgens aan den Ed.Achtb. Heer Burgemeester Mr. Th. M. Mijnlieff voor het uit spreken van zijn openingsrede. Gaarne had spr. gehoor gegeven aan 't verzoek om deze tentoon stelling te openen, èn om 't groote belang èn om zijn persoonlijke interesse. Namens het Gemeente bestuur bracht spr. hulde aan de Alg. Ver. v. Bloemb.cultuur en de Commissie voor het goede werk, deze tentoonstelling te organisee- ren.- Spr. besprak daarna nog diverse punten. Hierna wordt door de genoo digden de tentoonstelling bezocht. k Ervaringen van Joris Ivens De bekende cineast Joris Ivens is na ruim acht jaar voor een kort be zoek naar Nederland teruggekeerd. Deze regisseur, wiens in Nederland opgenomen documentaire „Zuider zee" aan duizenden menschen heeft vertoond hoe het Nederlandsche volk zonder wapens land wist te Voor de leden der K. V. P., afd. Heerhugowaard.Kruis, hield de heer Hosman een lezing over het emigratievraaigstuk. 40.000 jonge boeren zullen geen bedrijf kun nen vinden en daardoor geen ge zin kunnen stichten. Er bestaat dus landhonger naar 550,000 ha. In eigen land zijn geen vooruitzich ten. De ontginningen zijn zéér waarschijnlijk al te ver doorge voerd. De verdere inpoldering van het IJselmeer zal voor 45 jaar gelegenheid geven tot opvan. ging. Ook door ruilverkaveling en herontginning is geen afdoende oplossing te bereiken. Bovendien ondervinden 75% on zer kleinbedrijven moeilijkheden in verband met levensvatbaarheid. Voor e'nze jonge boeren blijven twee mogelijkheden over: a. boerenberoep prijsgeven; b. elders het boerenberoep uit oefenen, dus emigreeren. De eerste mogelijkheid, het boe renberoep prijsgeven is zeer moei lijk voor onze jonge boeren, die practisch en theoretisch klaar zijn, daar zij zich moeilijk om kunnen schakelen. Voor de boerenjeugd is dit gemakkelijker. Emigratie zal e oplossing moeten brengen. Vooropgezet dient te worden, dat emigratie van de éénling voor 80 procent mislukt. De opzet is dan 'r. goed voorbe reiden en geleide groeps-emigratie, die door 't stichten van kolonies waarborgen biedt van slagen in fi nancieel, moreel en godsdienstig ze delijk opzicht. Het gemeenschapsleven dient be waard te blijven en de hoogere le venswaarden moeten worden be houden en dienen zelfs uitgebouwd te worden. Frankrijk, Australië en Canada komen voor deze geleide groeps- emigratie niet in aanmerking, ech ter wel de Zuidamerikaansche sta ten. 'n Commissie van drie, uitgezon den door de R.K. Boeren- en Tuin- dersbond, onderzoekt momenteel de mogelijkheden, en wordt binnen kort uit Zuid-Amerika in Holland terugverwacht. Argentinië en Bra zilië bieden goede mogelijkheden, ook in financieel opzicht, door de credietverleeningen van de staat. Er zullen zware eischen gesteld worden aan de emigreerenden. Zij dienen pioniers,bloed te bezitten en moeten grondslagen leggen, indien straks op grootere schaal emigratie zal plaats vinden. Brazilië is dun bevijjkt. De le vensmiddelenvoorziening komt voor 80% uit het buitenland. Er zijn drie klimaatzones: tropisch, subtijipisch en gematigd klimaat. De laatste tweg zijn zeer geschikt voor de Ne derlanders. Daarbij rekent men op steun en hulp der Ned. regeering en heel Ne derland, om deze 40.000 jonge boe11 ren aan 'n bestaan te helpen. Emigratie is geen schande, zeker niet als er voldoende garanties zijn om de Nederlandsche» cultuur elders te vestigen en uit te bouwen. Bij de discussie over dit onder werp werd de vraag gesteld of emigratie geen nadeel opleverde voor onze Nederlandsche tuinbouw en export. Dit naar, aanleiding van de poterskwestie in Frankrijk en de pluimveeteelt in Spanje. Inleider deelde mede, dat sinds de oorlog onze export sterk achteruit was gegaan omdat in de betreffende landen tijdens en dóór de oorlog de tuinbouw en pluimveeteelt sterk zijn vooruit gegaan en dat deze kwestie niet is beïnvloed door de emigratie naar die betreffende lan den Ook we^-d de vraag gesteld of fi- nanc j-mindere-krachten voor emi gratie in aanmerking kwamen. Dit is inderdaad het geval en zal bereikt kunnen worden door 'n te stichten fonds van den R.K. Boeren- en Tuindersbond De heer Kuilboer vergeleek Ne derland en België en sprak over het feH, dat men in België minder be speurt van emigratie en plannen. Inleider deelde hierop mede, dat België ten opzichte van Frankrijk veel gunstiger ligt. In Noord-Frank rijk zijn ca. 12000 Belgische boeren. Op bedrijven die in Nqord-Frank- rijk vrij komen wordt door de emi granten beslag gelegd ten gunste van familie en vrienden in Vlaan deren. De boerenbond in Noord- Frankrijk bestaat voor deel uit Vlamingen. De emigratie naar Zuid-Amerika zag inleider als volgt verloopen: Eerst 'n groep van 100 a 200 pers., d'e daar woningruimte zullen vin den. Aanvankelijk zal men zich met zeer weinig tevieden moeten stel- 'en. Men moet pionieren en dan fc nnen Korten tijd zich opwerken tot 'n beter peil. Naar aanleiding van 'n vraag over deviezen en emigratie meende inleider, dat er geen deviezenverhes zou zijn, daar in Nederland bedra gen'gestort zullen worden en hier blijven als garantie van te ver strekken credieten in Brazilië. De voorzitter dankt de heer Hos- man voor z'n inleiding en beant woorde vragen omtrent het emi- gratievraagstuk. Bij de rondvraag verzocht de heer Berkhout om meerdere actie voor vrijstelling dienstplicht voor perso nen werkzaam in land- en tuin bouw. winnen, heeft in de afgeloopen ja ren den heelen aardbol rondge zworven. Tijdens den Spaanschen burgeroorlog maakte hij, in samen werking met Ernest Hemingway, de documentaire „Spanish Earth", later in China „400 Million". In het be gin van den afgeloopen oorlog bood Ivens zijn diensten aan de Neder landsche regeering te Londen aan. Deze aanvaardde ze niet. Later voer hij op Canadeesche corvetten mee in convooien naar Moermansk, en maakte een documentaire over de opleiding der Canadeesche zeelui. Vervolgens werd hij naar Holly wood ontboden, waar hij de filmers instrueerde in de documentaire techniek en met Frank Capra mee werkte aan de serie documentaires „Why we fight", welke na den oor log hier te lande zijn vertoond. Te vens maakte hij een film voor het Amerikaansche leger „Know your enemy Japan". Tenslotte werkte hij mede aan het draaiboek van „The story of G. I. Joe", gebaseerd op de verhalen van Amerika's populair- sten oorlogseorrespondent Ernie Pyle. In November 1945 heeft Ivens zijn functie van „film-commissioner' met doel de bevrijding van Indone sië te filmen, neergelegd, omdat deze bevrijding zich niet in over eenstemming met zijn inzichten vol trok. In Australië schreef hij nog een boek over de documentaire film en hij houdt thans over dit onder werp lezingen in Europa. Zijp vol gende opdracht is een film over Tsjecho-Slowakije en in het verre verschiet ligt een opdracht voor een film voor de Unesco. Sprekend over de Amerikaansche film zeide Ivens, dat Hollywood aan het „opgroeien" is en dat er zich een geslacht van goede vakmen^hen ontwikkelt. De vergaande commer cialiseering verhindert echter veel initiatief en doet» vele jonge krach ten schipbreuk lijden. De regisseurs in Hollywood komen dan ook meestal niet voort uit de rijen der documentaire regisseurs, hetgeen in Engeland vaak wel het geval is Hierdoor wint ook de speelfilm in Engeland aan realiteit en daaraan is ook, volgens Ivens, hqt groote succes der moderne Engelsche films te danken. Intusschen is het o.i. wel betreu renswaardig dat aan Ivens in Ne derland geen opdrachten verstrekt worden. WESTFRIESCHE DAMBOND Kroonschijf een stapje nader naar het kampioenschap Competitie-uitslag Kroonschijf (Hloom)D.I.D (Zijdewind.'): 1. A, Nieuwboer—T. Broersma 11; 2. J. Koppies—C. Wijnker 20; 3. J. Wagenaar—J. Blankendaal 1I- 4. J. Eeken-W. Schouten 11; 5. B. MakW. Spaans 02; 6. P. Mak—L. Valk 2—0; 7. N. MakM. Moras 20; 8. J. Vis C. Jonker 02- 9. W. van der Zei 0—2; 10. J. Haring—J. Bakker 20. Totaal uitslag 119. Om een veel gebruikte sport. term van het laats le jaar te ge- bruikeij, is Kroonschijf juist met de hakken over de sloot geko men. Volgens haar gewone doen van spelen had de Hoornsche club echter gerust nog een Stukje ver der Van den wallekant kunnen komen. Wel kwam Kroonschijf iets verzwakt uit, maar d'e ge dwongen rustperiode, waarbij een tijdlang niet in competitieverband kon worden gespeeld, bleek Kroonschijf, door eemlgszins on stabiel spel, geen goed te hebben gedaan. Zoo werden enkele te kortkomingen later d'oor goed spel wel wat weggewerkt en daaraan is het dan ook wel te danken, dat tenslotte nog een kleine overwin ning kon worden behaald. Maar het had ook anders geweest kun nen 2ijn, als nl. verschillende spelers van D Ï.D., die het ope nings. en middenspel uitstekend hebben gespeeld, dat ook zoo met het eindspel ged'aan zouden heb ben. In ieder geval kan D.I.D. qp een tamelijk goed gespeelden wed strijd terug zien. De belangrijkste hindernis, die thans voor Kroon schijf den weg verspert naar het kampioenschap, is nu wel de slot wedstrijd tegen de club O.N.D. van Öbdam, die op Woensdag 5 Maart a.s. in het clublokaal aan het Koepoorisplein wordt ge speeld. Bij winst of gelijk spel tegen O.N.D.die als derde op het ranglijstje prijkt, is Kroonschijf kampioen en bij verlies komt de Hoornsche club nog in een be. slissingswedstrijd Uit tegen SN.A. uit de Héerhugowaard. In ieder geval krijgen de Kroonjchijf- Spelers een heel wat' breeiere sloot te overspringen dan dit met D.T.D. uit Zijdewind het geval was. X Beter laat dan nooit zal C. Houten uit Bergen gedacht hebben, toen hij na een niet al le schoon verleden in dienst der Duitscbers onderdook bij de Ame rikanen en via deze geallieerden in Engeland terecht kwam, waar bij echter na een grondige test door de mgnd zakte en op trans port ging naar Nederland, het prikkeldraad tegemoet. Geen wonder, want tot 1943 was hij NSB-er geweest, jeugdig en over moedig trok hij toen naar den vijand, werkte voor hem op vlieg velden en meldde ztch daarna in Tsjecho-Slowakije voor dienstne ming. Zoo'n type moet wel door de mand zakken. Jong en kleintjes stond hij nog in zijn groene jas, erfenis van zijn vorige meesters en vroeg bedeesd onmiddellijke uitspraak, die hij ook kreeg, nl. 2 jaren, tot 1 October 1947. g. Evenals J. Cheret, die er ook met 2 jaren afkwam. Deze besch. had echter den eed op den Führer afgelegd, toen hij in Frankrijk bij het NSKK diende, waarna hij naar Rusland was gedetacheerd. In 1944 kon hij er van loskomen en dook terstond onder bij ken nissen. Van tevoren wilde hij zich laten afkeuren en schoot zich door zijn voet. Het Hielp echter niet en hij kwam in aanraking met het Kriegsgerichf. Tot 1 Oct. blijft hij nog geïnterneerd. Boekhouder-Iandwachter fVTh. J. G. Pama uit Heerhugo- waard begon zijn loopbaan als boekhouder, vervolgens verscheen hij als landwachter, om zijn tijd voorloopig te besluiten met de fupetie van secretarie-ambtenaar bij den NSB-er Volkers in zijn dorp. Ook bij was sinds 1933 lid van de NSB, maar kon het on danks zijn langdurig lidmaatschap niet ver brengen en werd een beetje boos, zonder dat het Ijielp. Na den grooten trek in de Sep temberdagen van 1944 werd hij voor de keuze gesteld en werd landwachter voor een maand of drie, tot hij als ambtenaar ging werken. Hem werd een internee- rlng opgelegd van 2 jaar en 9 maanden. haalden zij onze linnenkasten leeg- en nu helpen zij op onwettige wijze en niet te goeder Irouw de manufacturiers hun spullen ver stoppen." Zou u Ijet niet grievend vinden, als ten opzichte van rangeerders veronderstellingen in de pers wer den geuit op de manier, waarop u dat doet met de boeren?, waai- u schrijft in hetzelfde Stukje: „Ik INGEZONDEN „Burgerzin enBurgerzin" De twee ingezonden stukjes van den heer G. A. Keysper in uw blad van 17 en 25 dezer, mogen op zijn zachtst uitgedrukt, grie vend worden genoemd voor de boeren(stand). Zelf geen boer zijnde, maar steeds werkzaam zijpde onder de boeren, meen ik te moeten reagee- ren op voornoemde stukjes. Wat ik ten zeqrste afkeur is, de wijze waarop de heer K. over de boeren in algemeenen zin zijn meening uit. Zou u het niet grievend vinden wanneer iemand over „de arbei ders" zou schrijven, zooals u dat doet over „de boeren", waar u schrijft (dd. 25 Febr.): „Dat de boeren echter, nu twee jaar ,na de bevrijding nóg een rol spelen in de textielbeweging, moet nu maar eens uit zijn, In den bezettingstij veronderstel, d!at er buiten den rand van de gemeente nog wel het een en ander te vinden is" enz. Over uw laats le alinea wil ik het niet hebben, daar die meening wel erg goedkoop gemaakt is. Tenslotte vraag ik mij af; waar. om hebben altijd weer die boeren het gedaan? Want in g emoe de, heer K„ zij zijn toch niel alleen en toch ook niet allen grof egoïs tisch geweest in de oorlogsjaren en daarna? Het is toch wel treurig, dat middels pers en zelfs radio die meening kan postvatten. Treurig jo, want niels is min der waar dan dat. Het over-, overgroote deel heeft in den bezettingstijd! geholpen zoolang hun voorraden strekten, zelfs meer dan dat, want velen hadden tenslotte zooveel afgege ven, dat ze voor hun eigen (veel al toen extra groote) gezin b.v. te kort aardappelen in voorraad had den gehouden (dit is geen ver onderstelling, maar werkelijk heid). Direct geef ik toe, dat er óók boeren zijn geweest die in de oor logsjaren grof egoïstisch zijn ge weest; die op schandelijke wijze den noodtoestand uitgebuit heb ben. Maar werden deze egoïsten alleen onder de boeren gevonden? Ik onderstreep volkomen, dat tegen hen en zeker ook tegen hen die zelfs nu nog zich mei erger lijke praktijken bezig houden, strenge maatregelen moeten wor den genomen, zonder aanzien des persoons. Mhr. K., u heeft in uw aanhef 't mooie woord „burgerzin" ge bruikt. Laten wij dat ook In wer kelijkheid toepassen, en ons niet laten verleiden door een of ande ren misstand, te gaan generalisee ren over een geheelen stand, want door dergelijk geschrijf wordt de burgerzin niet bevorderd. Tenslotte spreek ik de hoop uit dat zoowel pers als radio, wil medewerken om den echten bur gerzin, die door egoïsten soms ge. voejig verknoeid is, weer te "'oen heelen, zoodat de nu eenmaal be staande verschillende standen, door goede voorlichting in pers en radio, nader tot elkander worden gebracht tot een goeden burger zin. U, mijnheer de Redacteur, dan kend voor de plaatsing, Hoogachtend, X P. J. ZUURBIER, Laarmanstr. J 182 Heiloo. INGEZONDEN BOEREN EN BURGERS i^.a.v. het ingezonden stuk van G. A. Keysper het volgende: Alle respect hebben wij voo» onze mijnwerkers, die in dezen nood op Zondag gewerkt hebben, «toch hoe nuchter schrijver zich. t tegenover de boeren uit, blijkt wel, daar hij geen flauw begrip heeft van het boerenvak; de boe- ren werken eiken Zondag en heb ben soms bijna geen tijd om naar de kerk te gaan; vaak moeten zij hun nachtrust opofferen voor da veeverzorging. Dikwijls moeten zij met slecht weer hun koeien melken. Men schijnt vergeten, wat de boeren in oorlogstijd voor de bur gers gedaan hebben, vaak met groot gevaar, om mei de nazi's in aanraking te komen. Wenscht gjj, meneer K., de CCD no»g meer achter ons aan te jagen; weet gij wel, wat gfj zegt, onnoo- zele burger? Als gij drie weken zonder kolen zit, is dat wel erg, maar als gij drie weken- zonder de producten van d'en boer moet leven, wat ben je dan? Misschien zoudt gij dan meer respect voor een boer hebben. Wij echter blij ven den NederlSndschen driekleur hijsohen. Wanneer er zich enkele wan toestanden voordoen, past het niet daar het gros van de boeren een verwijt van te maken. Het ware beter, als dé C(JD bij u in de stad eens rond keek met het oog op de prijsbeheersching; noch boer, noch arbeider kan betalen, wat het kost, kleeding, schoeisel enz. Het is te wenschen dat gij de eenige burger zijt in Alkmaar, die zoo minderwaardig tegen een boer opkijkt. Mijn dank voor de plaatsruimte P. MEYNE, Akersloot. (Wij ontvingen naar aanleiding van het schrijven van den heer Keysper nog een schrijven van onzen abonné J. Bommer uit Eg- mond Binnen, die zich in denzelf den geest uit. Wij moeten er ech ter op wijzen, dat de heer K. in zijn ingezonden stuk nadrukkelijk schreef: „de goeden natuurlijk buiten beschouwing gelaten". We weten allemaal wei, dat er ook /heel wat goede boeren geweest zijn in den bezettingstijd, die ge daan hebben wat zij konden doen. Het lijkt ons echter het beste, dat wij over onze ervaringen tijdens de hongertochten het zwijgen maar toedoen; men herinnert zich meestal alleen de onaangename ervaringen, terwijl men het goede dat men onderbond, licht vergeet. Rel NNHD.) NOORDSCHARWOUDE 28 Febr. 15000 kg roode kool 17.50, idem bevroren 15.70; 41000 kg gele kool 15.50; 12000 kg witte kool 11.50; 7000 kg uien (bevoren) 9—9.50 ZWAAG 28 Febr. Uier.' 16 ble ven 5 50—10.—; witte kpol 11.50; gele bewaarkool 15.50; sprut kool 124; Wit. lof 45.breekpeen 7.509.50; guud- reinetten 94.Present V. Engeland j 67.Jonathan 94.—; Winterjanne 44.80 LANGEDIJK, 3 Maart 1947. 7500 kg roode kool 17.50; 15009 kg gele kool export 13.40; 45500 kg gele kool bevroren 14.10 15.50; 15000 log Deerisehe witte kool 11.4011.50; 400 kg uien 16.24000 kg uien bevroren 6.80—9.—. IS HET MOGELIJl men tot betere lei gen zoowel voor ied als voor de geheele samenleving? De drang naar gel mensch leeft, ls hem ingeschapen. Iedereei de begeerte tan zijn kig zijn. Wie zijn kwaad verlangt, is normaal. Maar niet iedereei verlangen dit gelul vorm, op dezelfde wi; die meenen dat het gi aardsche bezittingen stoffelijke goederen geestelijke schatten kennis, kunstzinnige Doch altijd zal het m< er de natuurlijke get ven, dat dit alles niet kan bevredigen, een honger bestaan ders, iets beters, iet kunnen van alle ding gebruiken, er ons Maar er in rusten, in vinden, neen, i Steeds zal ons hart rustig blijven tot God. De Schepper h selcn, gemaakt naar die onuitbluschbaren baren drang. Een trachten God te loocl bannen uit zijn da~ en laten in zijn altijd, al is het missel diep, de stem van zi.' nooit nalaat hem waarvoor hij^ gemaakt Het staat er zoo eei zoo geweldig van antwoord op de eers onzen Catechismus: aarde om God te die -door in den Hemel te zal een katholiek, een monumentale woord e» geten. Het moderne heidei deloosheid in de sir het Communisme driester en brutaler bare leven evenals particulieren is reed vergiftigd. De ergst' ons, katholieken, is ligheid, waarmee wi christelijking van h slaan. De grootste rai fteffen, ls dat lijdel:, slapheid en halfheid het kwaad zijn verdei laten gaan, dat knipoc overkant, dat heulen meedoen met den vi als de geest van de ons krijgt en bij on Meer dan ooit dient de waarschuwing „Wie niet met Mij is De tijd zal komen daar, dat wij kleur bekennen, dat wij moeten kiezen. Vóór vóór of tegen Christu geloof of er tegen. Vó( godlooze Communisme Christenen, Katholiek strijd te wachten, ten deele daar. Maar wij weten wordt niet beslist maatregelen, doch ai telijke wapenen, die middelen zijn. Het geestelijke leiders, du hebben geroepen in Vastenbrief, die hun schrijven tegen Socialisme een docui ste waarde voor de ons land, ja van de Het was dan ook niet ren. dat radio Moskou aandacht op dit schrijven vestigde. Ook wij katholieken streven naar venbete levensomstandigheden en van heel de maai hebben van niemand cialist noch van Com leeren Wij kunnen Evangelie van onze: Godmensch Jesus waarvan de groote ken der Pausen niet herinnering en conc: der beginselen zijn. De verbetering kan niet anders tot dan door de oprec wing van ons pei daarmee van het ven, volgens de het Evangelie. Dit is de allerhel allernoodzakelijkste willen wij inderdaad Al onze pogingen onze vereenigingen congressen zullen wanneer niet bij led de ernstige wil aam leven volgens de wetten, die God Zeil tus en door Christus en dip Hij ons door den Paus, door omzi voorhoudt. Wij beht juistheid van die te redetwisten. God over ons onmogelijk gen". Wij hebben alt van Zijn schaapstal naar de stem ven der te luisteren et zijn aan de goede I Zelf is komen bren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2