Geestelijke wapenen beslissen den strijd Hoe stoot de Regeering tegenover emigratie? Hersgelosche „Jodenvanger" ter dood veroordeeld Sneeuw belemmert* het verkeer Een kwort eeuw bloembollen- röntgenbestraling Op bezoek bij dr. W. E. de Mol berichten NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Maandag 3 Maart 1947 Naar een betere wereld, maar allèen volgens 't Evangelie GEEN MOOIE WOORDEN Maar: daden en goede werken Arresteerde 24 Joden Overschot van radio- personeel OMVANGRIJKE INUNDATIES BIJ SOERABAJA GEHEIM CONSISTORIE PRUISEN BESTAAT NIET MEER x EEN UURTJE TELEX Zuivering in Frankrijk loopt ten einde Spoorwegen kampen met groote >- moeilijkheden Groofe inbraak fe Amsterdam I ilill a^Miis»iiiÉig Lichtbaken BLIJVEN BRITSCHE TROEPEN IN GRIEKENLAND? Wensch van Washington d!at er buiten den gemeente nog wel ider te vinden is" enz. taats le alinea wil ik en, daar die meening Ckoop gemaakt is. raag ik mij af: waar. ltija' weer die boeren Want in ge-moe le, zijn toch niet alleen niet allen grof egoïs- in de oorlogsjaren h wel treurig, dat en zelfs radio die postvatten, want niets is min- dat. overgroote deel heeft ettingstijd geholpen voorraden strekten, an dat, want velen otte zooveel afgege- oor hun eigen (veel- groote) gezin b.v. te len in voorraad had- (dit is geen ver maar werkelijk- ik toe, dat er óók sweest die in de oor. egoïstisch zijn ge- schandelijke wijze tand uitgebuit heb- erden deze egoïsten Ie boeren gevonden? eep volkomen, dat zeker ook tegen hen nog zich met erger ken bezig houden, egeien moeten wor- zonder aanzien des heeft in uw aanhef >rd „burgerzin" ge. wij dat ook in wer- passen, en ons niet n door een of ande- te gaan generalisee- (eheelen stand, want geschrijf wordt de bevorderd, reek ik de hoop uit =>rs als radio, wil 3m den echten bur- )r egoïsten soms ge- id is, weer te r'oen de nu eenmaal be- chSllende standen, orlichting in pers en ot elkander worden ïen goeden burger de Redacteur, dan- plaatsing, togachtend, J. ZUURBIER, tnstr. J 182 Heiloo. 1ZONDEN EN BURGERS igezoflden stuk van het volgende: hebben wij voo» cers, die in dezen ag gewerkt hebben, iter schrijver 'zich, boeren uit, blijkt geen flauw begrip boerenvak; de boe. ren Zondag en heb- i geen tijd om naar n; vaak moeten zij opofferen voor da Dikwijls moeten weer hun koeien vergeten, wat de igstijd voor de bur- sbben, vaak met om met de nazi's b komen. meneer K., de CCD ■r ons aan te jagen; /at gij zegt, onnoo- i-ls gij drie weken it, is dat wel erg, irie weken, zonder /an d'en boer moet je dan? Misschien meer respect voor :n. Wij echter blij- ffndschen driekleur zich enkele wan- rdoen, past het niet van de boeren een maken. Het ware ?D bij u in de stad met het oog op de ïg; noch boer, noch letalen, wat het schoeisel enz. ngchen dat gij de ijt in Alkmaar, die ardig tegen een ■or de plaatsruimte JEYNE, Akersloot, sn naar aanleiding ren van den heer ;en schrijven van r. Bommer uit Eg- lie zich in denzelf- Vij moeten er ech- dat de heer K. in stuk nadrukkelijk goeden natuurlijk ving gelaten". We wei, dat er ook b boeren geweest ettingstijd, die ge it zij konden doen. hter het besle, dat ervaringen tijdens :n het zwijgen nen herinnert zich de onaangename /ijl men het goede ond1, licht vergeet. Rel NNHD.) .WOUDE 28 Febr. kool 17-50, idem 41000 kg gele 00 kg witte kool uien (bevoren) Uier-1 16bie. te l^pol 11.50: gele jprul kool 124; Wit_ 7.59.50; goud. v Engeland Winterjanne 44.80 3 Maart. 1947. kool 17,50; 1500!) :port 13.40; 45500 bevroren 14.10 Deensehe witte 0; 400 kg uien uien bevroren IS HET MOGELIJK, dat Wij ko- men tot betere levensverhoudin gen zoowel voor ieder afzonderlijk als voor de geheele menschelijke samenleving? De drang naar geluk, die in elk mónsch leeft, is hem In zijn natuur ingeschapen. Iedereen wil, met heel de begeerte van zijn weizen, geluk kig zijn. Wie zijci ongeluk, het kwaad verlangt, is als mensch ab normaal. Maar niet iedereen, niet allen verlangen dit geluk in dezelfde vorm, op dezelfde wijze. Er zijn er, die meenen dat het geluk bestaat in aardsche bezittingen: rijkdom, geld, stoffelijke goederen. Of zelfs in geestelijke schattenwetenschap, kennis, kunstzinnige vaardigheid Doch altijd zal het menschelijk hart er de natuurlijke getuige van blij ven, dat dit alles ons uiteindelijk niet kan bevredigen. Er blijft in ons een honger bestaan naar iets an ders, iets beters, iets hoogers. Wij kunnen van alle dingen genieten, ze gebruiken, er ons van bedienen. Maar er in rusten, er ons einddoel in vinden, neen, dat gaat niet. Steeds zal ons hart ongerust en on rustig blijven tot dat het rust in God. De Schepper heeft ons, schep selen, gemaakt naar Hem toe. met die onuitbluschbaren en onuitroei- baren drang. Een mensch kan trachten God te loochenen, Hem te bannen uit zijn dagelijksche doen en laten in zijn binnenste blijft ajltijd, al is het misschien nog zoo diep, de stem van zijn geweten, die nooit nalaat hem te herinneren, waarvoör hij gemaakt is. Het staat er zoo eenvoudig, maar zoo geweldig van beteekenis, het antwoord op de eerste vraag van onzen Catechismus: „Wij zijn op aarde om God te dienen en daar door in den Hemel te komen". Nooit zal een katholiek, een Christen deze monumentale woorden kunnen ver geten. Het moderne heidendom, de god deloosheid in de sluwe vorm van het Communisme treedt steeds driester en brutaler op. Het open bare leven evenals dat van vele particulieren is reeds min of meer vergiftigd. De ergste kwaal van ons, katholieken, is die onverschil ligheid, waarmee wij de veront- christelijking van het leven - gade slaan. De grootste ramp, die ons kan treffen, is dat lijdelijk toezien, die slapheid en halfheid, waarmee wij het kwaad zijn verderfelijken gang laten gaan, dat knipoogen naar den overkant, dat heulen en min of meer meedoen met den vijand Wee ons, als de geest van de „wereld" vat op ons krijgt en bij ons binnensluipt. Meer dan ooit dient thans gelet op (je waarschuwing van Christus: „Wie niet met Mij is, is tegen Mij". De tijd zal komen, en hij is reeds daar, dat wij kleur zullen moeten bekennen, dat wij partij zullen moeten kiezen. Vóór of tegen God, vóór of tegen Christus. Vóór ons geloof of er tegen. Vóór of tegen het godlooze Communisme. Er staat ons, Christenen, Katholieken, een groote strijd te wachten. En reeds is hij ten deele daar. Maar wij weten het: die strijd wordt niet beslist ,door uiterlijke maatregelen, doch alleen door gees telijke wapenen, die teivens genees middelen zijn. Het zijn weer cnze geestelijke leiders, die cns te wapen hebben geroepen in hun laatste Vastenbrief, die evenals destijds hun schrijven tegen het Nationaal- Socialisme een document van eer ste waarde voor de geschiedenis van ons land, ja van de wereld zal zijn. Het was dan ook niet te verwonde ren. dat radio Moskou verontrust de aandacht op dit bisschoppelijk schrijven vestigde. Ook wij katholieken verlangen en streven naar vesbetering van de levensomstandigheden van eenieder en van heel de maatschappij. Wij hebben van niemand, noch van So cialist noch van Communist, iets te leeren Wij kunnen wijzen op hét Evangelie van onzen Heer, den Godmensch Jesus Christus zelf, waarvan de groote sociale encyclie ken der Pausen niet anders dan een herinnering en concrete toepassing der beginselen zijn. De verbetering der wereld kan niet anders tot stand komen dan door de oprechte vernieu wing van ons persoonlijke en daarmee van het openbare le ven, volgens de beginselen van bet Evangelie. Dit is de allerbelangrijkste en allernoodzakelijkste voorwaarde, willen wij inderdaad iets bereiken. Al onze pogingen zullen falen, al onze vereenigingen, vergaderingen, congressen zullen niets uithalen, wanneer niet bij ledereen en allen de ernstige wil aanwezig is, om te leven volgens de richtlijnen en wetten, die God Zelf ons in Chris tus en door Christus heeft gegeven en dip Hij ons door de Kerk, door den Paus, door onze Bisschoppen voorhoudt. Wij behoeven over de juistheid van die voorschriften niet te redetwisten. God kan zich tegen over ons onmogelijk „rechtvaardi gen". Wij hebben als goede schapen van Zijn schaapstal maar eenvoudig naar de stem ven den goeden Her der te luisteren en gehoorzaam te zijn aan de goede Boodschap dis Hij Zelf is komen brengen. Een Katholiek houdt geen bespiegelingen over het Evan gelie, hij leeft er naar! Katholicisme bestaat niet in mooie woorden, maar in daden, in goede werken! De heerlijkste daad van ons Christendom is de naastenliefde. Onze Heer Zelf heeft ons liefgehad en Zich voor ons overgeleverd in den dood. In dezen Vastentijd moet dat meer dan ooit tot cns door dringen. Doordat wij, ook in de week als het eenigsz'ns kan (en met een beetje goeden wil is zoo heel veel mogelijk!), ijveriger, aandachtiger de H. Mis bijwonen. <Je vernieuwing van Christus' liefde-Offer op Calvarië, moet het blijken, dat ook wij de liefde tot grondslag van ons leven maken. Liefde tot God Liefde tot onze naasten. "Zij allen, zij zijn cnze broeders en zusters in Christus. Ledematen evenals wij van het mystieke Lichaam van Christus. Onze evennaaste, dat is God, dat is Christus. Het „Communisme" in den echten, waren zin is alleen maar mogelijk bij ons, Christenen. Zoo was het in de eerste Kerk, zoo moet het ook nu nog zijn. Ook bij u, bij u persoonlijk. De liefde tot den naaste mag bij ons niet ver flauwen of verminderen. Het zou het scherpste wapen in de handen van onze tegenstanders zijn, als zij van ons konden zeggén, dat wij geen liefde voor onzen naaste heb ben. Een liefde die zich metterdaad toont. Die het niet enkel bij mooie woorden laat. Liefde die helpt in de huisgezinnen waar hulp ont breekt. Liefde, die armen en zie ken en behoeftigen helpt in stilte, maar gul en grootmoedig! Liefde die geen kwaad spreekt, niet roddelt, niet afbreekt, niet neerhaalt, niet dwars zit Liefde die gogd is, die belangstelling heeft, die 2ich graag opoffert en inspant voor de goede zaak. Liefde die ijverig is voor de groote katho lieke belangen van onderwijs en opv oeding, van missie en moreele volksgezondheid. Liefde die altijd vindingrijk is. Liefde is de stuwkracht, de ziel var heel ons christelijk leven. Alles is dood. zonder geest, eer.- louter uitwendige organisatie als de liefde ons niet sa. menblndt tot het waarachtig levende organisme van onze eenheid in Christus waarin wij allen, onze evennaaste zoo als Ik zelf, onze plaats hebber.1. Niets is zoozeer strijdig met de liefde als het verfoeilijke egoisme, de ikzuch de hebzucht in zijn duizenderlei vor men, die aan anderen onthoudt wat hun toekomt; waar zij recht op heb ben. Eehle; ware liefde gaat daarom altijd sam^n met strikte rechtvaar digheid ten overstaan van anderen. Wij geven anderen gaarne het hunrv hun eer, hun goeden naam, Jof, huid? vooral her loon waar zij volgens hu arbeid en behoeften aanspraak c kunnen maken. Juist in onze verho" dingen tegenover elkander, waarbij c' rech'vaardigheid tusscbonbsiden kom moeten wij ons grootmoedig 'oofte? Niet benepen: niet bekrompen! Gee" kruidenlersgeest van krenterig wikken en Wéven! Maar een royaal, breed, git! gabaarEr is een spreekwoord, dat bier van pas komtleven en laten leven1. Gun de menschèn licht en lucht, èn zon. laat ze ademhalen! Pot bet geld niet op voor uw verre na-neefjes en nichtjes; maar doe er wel mee en laa- den werkman wat verdienen. Wanneer u eiken dag in de voorste bank van de kerk zou zitten en u was voorzitter van Kerk* en Armbestuur en honderd andere vereenigingen tezamen u z'ou als een hol vat, als een ramme. lend metaal zijn. als u nier rechtvaar dig was voor anderen en geen COhte. ware liefde voor hen bad. Liefde er, rechtvaardigheid brengen ons allen bijeen. Zij geven ons de ware eensgezindheid van hart en geest. Een* beid kan alleen bet- katholicisme be werken Dit is seen ijdel en leeg woord maar werkelijkheid. Christus is voor ons allen dezelfde. ïn Ohris'us is geer,' onderscheid* meer. geen afstand, geen verwildering. Wi1 zijn voor elkander broeders en zusters He» heil en het welzijn van allen gaan ons ter harte, al zou bet dan van den armst'en bede laar zijn. Laten we kleinzielige ver schillen en oneer.lghedon opzij zetten Wezen we groot in alles! Kleinheid, kleingeestigheid vloekt met echt christendom. Er is helaas ruzie genoeg in de wereld. Liefdeloos heid, er,oisme ontkcenen rampen als burgeinoortogen en revoluties, moor den er.' bloedbaden. Beginnen wij in eigen gezin en omgeving den geest van liefde en reeb'Vaardlgheid aan te kweeken en te vermeerderen De vrede van God met God, met onszelf en met anderen Is de grondels» 'voor een Ge lukkiger samenleving We hebben dat voor een ?roo- deel zelf in handen Het moet weer worden, dat men ook van ons kan zeggen wat de heidenen ze.den van de eerme Christenen- ''Ziet hoe lief zij elkander hebben!'' Liefde en rechtvaardigheid ziio de weg naar een betere wereld; omdat zij van God zijn en naar God leiden. D. S E Lenteboden. Op een boerderij bij Geldermalsen werden drie lammetjes geboren. Een symptoom van het naderende voorjaar. Het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem, zitting houdende te Alme lo, eischte dezer dagen de doodstraf tegen den voormaligen opperwacht meester van de gemeentepolitie te Hengelo, J. Bronsema, wien o.m. ten laste was gelegd, dat hij den dood van een groot aantal joden veroor zaakt had. Verdachte droeg den bij naam van ,.de Jodenvanger". Tijdens het verhoor bleek, dat verdachte, die de rol van den on schuldige en onwetende trachtte te spelen, tijdens de bezetting een hoogst gevaarlijk en zeer geslepen man was, die er steeds op uit was onschuldigen in handen van den S.D. te spelen. Dank zij zijn pro-Duitsche ge zindheid maakte B. wonderlijk snel carrière. In 1939 was hij agent van politie te Hengelo en op 1 Maart 1943 werd hij tot opperwachtmees ter bevorderd. In totaal heeft verdachte 24 joden gearresteerd en overgeleverd aan den S D., alsmede eenige personen, die onderdak aan joden hadden verleend, of anti-DuitsCh gezind waren. Verder bleek uit het verhoor nog, dat B. ook zijn collega's bespion- neerde en aan de deuren luisterde naar hetgeen binnenskamers door de agenten werd gezegd. Verdachte ontkende dit. Ook ontkende hij op eigen initiatief arrestaties te hebben verricht. Hij zou daartoe steeds op dracht hebben ontvangen van den commissaris van politie, W. In zijn requisitoir stelde de Pro- Van de 900 man personeel der Stichting Radio Nederland zullen ongeveer 50 personen niet weer in dienst kunnen treden. De rest van het personeel zal in functie komen bij de organen, welke de taak van de stichting hebben overgenomen cureur-Fiscaal, mr. W. L. de Walle, verdachte ten volle aansprakelijk voor den dood van 24 joodsche land- genooten. Tenslotte eischte de Proc. Fisc. de doodstraf en ontzetting uit de beide kiesrechten. Mr. Jebtoink, die als raadsman voor verdachte optrad, schetste de omstandigheden bij de politie tijdens de bezetting en de moeilijkheden, waarmee zij te kam pen had. Spr. vroeg clementie voor verdachte en verzocht een vrij heidsstraf op te. leggen. Op 13 Maart as. zal het Bijz. Ge rechtshof uitspraak doen. Be inundaties in de omgeving van Soerabaja nemen een steeds grooteren omvang aan. Een dijk in de nabijheid van Krian, die door de republikeinen is ondergraven, staat op doorbreken. Van republi- keinsche zijde is nog geen enkele medewerking verleend om aan den critieken toestand een einde te maken In de kampong Wedani wist een deel van de bevolking tijdens een gewelddadige evacuatie door de Tri naar Nederlandsch gebied te ontsnappen in den sec tor van Medan openden republi- keinsche troepen vanuit hun stel lingen het vuur op de Nederland- sche troepen. Het vuur werd be antwoord en in stormloop werden de republikeinen verdreven met achterlating van 15 dooden, waar onder een Japannees. Op Zuid- Celebes werd wederom last onder vonden van rampokbenden. De Marine-voorlichtingsdienst heeft medegedeeld, dat aan de kust van Oost-Sumatra een sloep van het korvet „Ceram" onder vuur is genomen, Hierbij werd een man gedood en een licht gewond. De „Ceram" heeft het vuur beant woord. l'e Purmerenu Werdén hardrij derijen met arresleden gehou den. De spannende finish tus- schen „Buziau" en „Gonni-1". In een op 10 Maart a.s. te houden geheim consistorie zal worden beraadslaagd over de heiligverklaring van den zali gen Louis Grignon de Montfort, stichter van de orde der Mont- fortanen, alsmede van de zaji- gen Catherine Laboure, Nicolaas de Flue, Michel Garicoits en Joseph Cafasso. Na afloop van dit geheim consistorie zal het openbaar consistorie worden gehouden. De geallieerde bes!uursraad 'in Duitsohland heeft Zaterdag een wet gepubliceerd, waarin wordt bepaald dat „de Pruisische staat die steeds een promotor is geweest van militarisme en reactie in Duitschlan'd, de facto heeft opge houden te bestaan". De wet zegt: Gedrongen door het verlangen vrede en veiligheid voor de volkeren te waarborgen en het verdere herstel van het poli tieke leven in Duitschland op een democratische basis veilig te stel len, vaardigt de bestuursraad het vólgende decreet uit: 1. De Pruisische Staat met zijn centrale regeering en al zijn bu reaux heeft opgehouden te bestaan. 2. De gebieden die deel uit maakten van den PruisiscHen Staat en die thans onder gezag staan van den bestuursraad, zul len den status van „Laender" krij gen of worden opgenomen in an dere staten. 3. Functies en eigendommen van den Pruisischen staat zullen naar bovengenoemde staten over gaan. ITVE 29-jarige buffetéhef G. G. te Rotterdam, werd door zijn vrouw dood in bad gevonden. Men vermoedt dat de man bewusteloos is ge raakt en verdronken. H< Naar van de zijde der Unrra wordt medege deeld, zal te Parijs het hoofdkwartier voor de behartiging der belangen van verplaatste personen in de drie Westelijke zo nes van Duitschland. Oos- 'enrijk, Italië en het Mid den-Oosten worden ge vestigd. H: Als protest te. "en de fiscale lasten, die op de Belgische midden- tand drukken, heeft de Nationale Unie der vrije isroepen", waarin be- oepsorganisaties van landelaars en ambachts. .ieden zijn vereenigd. be sloten Maandag 10 Maart een algemeen® staking van 24 uur te organisee- ren. H: Een groep van 06 Grieksche gendarmes, die onderweg waren naar Domokos in Centraal Thessalië, zijn in een hin derlaag gevallen. Vieren vijftig hunner werden huis in elkaar Zooiets kan dus ook zonder atoombommen. De K. L. M. heeft twee nieuwe Constellations met on. derdeelen besteld ter door de guerillastrijders gedood. Het rustige stadje Roosendaal had dezer dagen een sensatie te verwerken. Een mili taire truck reed n.l een winkelhuis omver. De leege 6-tonner kwam vanuit Breda, reed over de spiegelgladde Molen straat, slipte en reed te gen een kolom van het winkelpand Werz, een kolom, waarop het gieheele bouwwerk steun de. Toen de auto werd weggesleept, zakte kolom en pand als een kaarten- waarde van ongeveer 2 millioen dollar. Het aan- ■koöpcontract is te Am sterdam onderteekend. Deze nieuwe order brengt het aantal Constel lations van de K.L.M. op 13. Hf De schade aan de wintertarwe zal ook in West-Brabant aanzienlijk zijn daar de grond toen de vorst in viel vochtig was en de zaadkiemen dus bevroren zijn. Hf In een cafétje te Baarle Nas sau had een commies ge hoord van den koop in een winkel ter plaatse en den voorgenomen fraudu- leuzen uitvoer van eep partij kaas en boter. Hij spoedde zich per rijwiel den Turnhautschen weg op en bij de eerste dou anepost sprong de actie ve beambte, toen de smokkelauto naderde met getrokken revolver voor den verbouwereerden smokkelaar, iemand uit Merxplas (B.). 1000 kg. kaas en 56 kg. boter wer den buitgemaakt. Hf De zer dagen is te 'sGra- venhage opgericht de Ver. Haagsche Juwee- lenbeurs. Déze vereeni- ging stelt zich ten doal den onderlingen handel in juweelen en/of artikelen vervaardigd1 van edele 'me'alen, te bevorderen. Het lidmaatschaD staat open voor al diegenen, die hun rechtmatig en regelmatig bcdiyjf maken van dgn handel in eerst genoemde artikelen. Het ministerie van sociale za ken deelt cns het volgende mede: Ten aanzien van het regee- ringsstandpunt inzake emlgra- 'ie blijkt hier en daar misver stand te bes aan. Zoo hoort men b.v. het verwijt, dat de po litiek van de regeering zou zjjn de emigratie zooveel mogelijk te bemoeilijken. Daarom wordt nog eens nadrukkelijk het vol gende geconstateerd: De regeering bevordert emigra tie zoover deze verantwoord is, en met het oog op het landsbelang, en met het oog op de belangen dergenen, die wenschen te emi- greeren. Daarbij heeft in de eer- kte plaats de aandacht de emigra tie van boerenzoons, die hier geen bedrijf kunnen vestigen, omdat niet voldoende grond beschikbaar is. De vooKiaamste, ook door dó re- gieering betreurde, belemmering is hierbij de Nederlandsehe devie- zenpositie, die niet gedoogt, dat een onbeperkt aantal emigranten aan zienlijke sommen in buitenlandsch geld "ter beschikking krijgt; zander welke het stichten van bedrijven in den vreemde veelal niet moge lijk is. Gegeven het tekort aan arbeids krachten, dat momenteel op veler lei gebied belemmerend werkt op het herstel van ons land, en dat zefs leidt tot het toelaten van vreemdelingen, eischt voorts het landsbelang, dat emigratie van ca tegorieën arbeiders, inzonderheid geschoolden, die hier dringend noo- dig zijn, niet in de hand wordt ge werkt. In vele gevallen worden overi gens de emigratie-mogqlijkheden overschat en wordt onvoldoende rekening gehouden met: a. De omstandigheid, dat sommige immigratie-landen na afloop van den oorlog de eischen, waaraan immigranten moeten voldoen, heb ben verzwaard en bovendien ce praetische uitvoering van hun im- migratieplannon nog niet ter hand hebben genomen. b. De woningnood, welke in die landen niet minder groot is dan^ hier en c. Het transport-probleem, waar onder de geheele na-oorlogsche economie gebukt gaat, dus ook de emigratie-politiek. De groote zuivering van colla borateurs in Frankrijk, welke sinds de bevrijding aan den gianig is, loopt thans ten einde. 4000 ge vallen, voornamelijk kleine ver raders moeten nog berecht wor den. De Franschen zijn nog steeds bitter jegens hen gestemd en vol gen met wraakzuchtig enthou siasme de groote processen tegen de leden van het Kabinet van Vichy. Een rechtsche minderheid ageert voor amnestie, maar dit ontmoet grooten tegenstand bij de socialisten en communisten. Sinds de zuivering begpn zijn meer dan 130 personen ter dood veroordeeld; 60 werden terecht gesteld, 60 kregen gratie en de rest is nog in de gevangenis. K Als een oase temidden van sneeuw- en ijsvlakten troffen we te Hillegom een broeiproe- venbedrljf aan Daar is nu een keur van bolgewassen tot vroegen bloei gebracht. Kun dige vaklieden bekijken dag aan dag de nieuwigheden en stellen de waarde er van vast. Nieuwe variëteiten, door za den verkregen of door knop- muteoren („verlocpen", zoo als het met een kweekersterm heet), dat is het plotseling ontstaan van een andere kleur ot gewUzigden vorm aan een doorgaans reeds lang in den handel verkeerend gewas. Thans, eind Februari, staan mannen der praktijk cok stil bij een derde categorie van veredelingsproducten. Hier in Hillegom is iets tentoongesteld van het langjarige röntgenbe- stralingsexperiment van dr. W. E. de Mol, bioloog te Am sterdam. Het was in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam, dat dr. W. E. de Mol 25 jaren ge leden in de gelegenheid werd ge steld bloembollen aan röntgenbe- straling bloot te stellen. De onder zoeker wilde nagaan, welke veran deringen het kem- en celdeelings- proces daarbij onderging. De eer ste resultaten waren onbevredi gend. Een juiste methodiek en technic,c waren toen nog niet in vol doende mate bekend. Van 1928 af werden de proeven voortgezet in het Wilhelmina Gast huis. In 1937 ving de bestraling aan met behulp eener installatie afge staan door Philips, in het laborato rium voor physiologische chemie der gemeentelijke universiteit. Ruim schoots kon nu vastgesteld worden, welke aberraties er ontstonden Een reeks van mededeelingen verscheen hierover. In 1929 bleek het den experi mentator duidelijk, dat kleur en vorm van hyacinthen en tulpen ge wijzigd konden worden en wel zoo, Inbrekers hebben zich door open sluiting toegang verschaft tot een groote bontzaak aan de Keizers gracht te Amsterdam. Hun buit be- s'ond uit pl.m. 70 bontmantels ter waarde van f 100,000, 50.000 tex tielpunten. eenige coupons wollen stof, alsmede een bedrag van on geveer f 4000,De buit is ver moedelijk met een 3-tons vracht auto vervoerd. dat die verandering bleef voortbe staan bij de vermeerdering der bol len. De wijziging was dus erfelijk. En nu is het 25 jaar na het eerste begdn. Het is o.a. gelukt meer dan 40 verschillende tulpensoorten van kleur en (of) vorm te veranderen. Reeds eenige jaren zijn respectie velijk 19 en 10 jaar voortgeteelde röntgenmutaties op hun broeicapa- citeit beproefd. Wat in de natuur zoo nu en dan ontstaat (het plotseling door mutatie optreden van een kleur- of vormverandering), dat dwingt de experimentator door zjjn röntgenbestraling doelbe wust af. De apparatuur wordt in werking gesteld, de röntgen stralen treffen den bloembol met de jonge spruit, in de mole culen der stoffen, die uiteinde lijk de bloemkleur, de loofblad- tint of den vorm veroorzaken, worden atomen of atoemgroe- pen uitgeworpen of verschoven. Met het nu bekende gevolg. De leek heeft er geen flauw be grip van, wat er een arbeid vooraf gegaan is, aleer een tulpenvariëteit de buitenlandsche markt veroverd heeft. Hier is echter, dank zij het onver moeide werken van velen, iets be reikt, dat Nederland vooraan stelt in de rij van bollenkweekende lan den. Sneeuw, sneeuw, steeds maar sneeuw. Met korte of langere tusschenpoczen blijft dit onwel kome weersverschijnsel optre den. Dorpen en steden gaan schuil onder een dikke vracht van deze wollige substantie. Doch niet alleen dorpen en ste den. Ook de wegen kregen hun deel. De hevige sneeuwval van de laatste dagen nu, berokkent het verkeer door het geheele land zeer ernstige moeilijkheden en heeft zelfs op verschillende punten de verbindingen geheel lamgelegd. Gok in het centrum van het land ondervindt het verkeer over de hoofdverbindingswegen op aanzien lijke wijze hinder van dé abnormale weersomstandigheden. De route Den Haag—Utrecht, den Haag Amsterdam en den Haag-Rotter dam zijn berijdbaar. Den Haag Haarlem is vrijwel gestremd. Moe ten de bewoners van de residentie het zonder hun vertrouwde tram stellen, ook verschillende interlocale tramverbindingen zooals b.v. Am sterdamMonnikendam Edam Volendam en AmsterdamPur- merend zijn gestremd. De banen in Waterland, de lijnen van Amsterdam naar Volendam en Purmerend liggen weer stil, hetgeen voornamelijk veroorzaakt wordt door de enorme sneeuwmassa's, die er reeds lagen. De toestand der verkeerswegen in het Westen is, gezien de omstandig heden, bevredigend. De meeste groote verkeerswegen zijn, zij het met enkele moeilijkheden, berijd baar. Spoorwegen Ondanks ingesneeuwde wissels en treinen die niet verder door de sneeuw konden ploegen, loopt het spoorwegverkeer in Nederland vrij normaal. Zeer veel sneeuwploegen zijn bezig onophoudelijk de wissels, die door stuif- en jachtsneeuw on-» bruikbaar worden, uit te graven. Dit werk wordt dag en nacht voortge zet. De door de sneeuwploegen uit gegraven wissels stoven en sneeuw den dikwijls weer spoedig dicht. Vertragingen konden niet worden voorkomen. Vooral in het Noorden van het land veroorzaakte het aan houdend sneeuwen veel last. Uit het Zuiden en het Oosten worden ook vertragingen gemeld, doch deze zijn over het algemeen niet van ingrijpenden aard. Forensentreinen lcopen zeer behoorlijk op tijd. Het goede ren- en het kolenvervoer wordt gehandhaafd. HP» mmmmm ï'-'.x-y. v. WÊÊÊM VI V* Iir De strijd tegen het ijs. Een aantal binnenvaartschepen baant zich moeizaam een weg door de toegevroren Delfthaven sche Schie te Rotterdam. CR IS wel haast niemand in Nederland, die 's Zaterdags avonds niet luistert naar onzen radio-priester Henri de Greeve. Ook U hebt uw toestel afge stemd op dezen spreker. U ge niet van zijn woord, het is voor U een stichting en steun, een opwekking en aanwijzing. U moet dit woord beschouwen als ook heel in het bijzonder tot U persoonlijk gericht. Het niet van V afschuiven op anderen en dan zitten „gnuiven", als din gen en toestanden gehekeld worden en bij hun naam ge noemd. Marcus is het tegendeel van dezen bekenden radiospre ker. Maar hij wil toch uw vriend zijn, die eiken dag met U in uw krant contact heeft, om U al thans een oogenblikje uit den gewonen kring van uw gedach ten en werkzaamheden op te heffen tot iets hoogers, tot God, om uw leven mooier, beter en gelukkiger te maken. MARCUS I Schiphol en de sneeuw Naar de K.L.M. mededeelde gaat het leven op Schiphol normaal voort. In de ochtenduren konden enkele vliegtuigen wegens mist niet starten, doch na 12 uur ondervond hun vertrek geen moeilijkheden meer. Van de sneeuw heeft men geen hinder, daar de startbanen met man en macht van hun sneeuwlast zijn ontdaan. Urk geïsoleerd Ondanks de vele pogingen, die zoowel per auto als te voet werden gedaan, was men niet in staat Urk te bereiken. Vanuit Urk en Kam pen vertrokken gisteren groepjes personen, om te trachten een door tocht te maken door de sneeuw, maar men verwacht niet, dat ze daarin zullen slagen. Het vliegveld ligt dik onder de sneeuw. Al met al is over geheel Neder land een ontwrichting waar te ne men, zoodat met nog meer ver wachting wordt uitgezien naar een snelle dooi. Naar van gezaghebbende zijde te Washington verluidde zou de Amerikaansche regeering aan hel vereenigid koninkrijk verzocht hebben Britsche politie-troepen In Griekenland te blijven handha ven, Zij zou verder verzekeringen hebben gedaan ten aanzien van voorstellen voor Amerikaansche economische hulp. Het verzoek en de verzekerin gen zouden verva+ zijn in een neta, heden door Dean Aoheson, den Amerikaanschen onderminis ter van Buitenlandsche Zaken, overhandigd aan Lord Invercha- pel, den BritscHen Ambassadeur. Reedis is gemeld, dat een even tueel bedrag van 250 millioen dollar aap Amerikaanschen steun voor dit jaar aan Griekenland zou zijn overwogen, en dat er sprake zou zijn van uitbreiding van ljiet Grieksche leger met behulp van dit geld. Voorts zou er gesproken zijn over een verplichting voor de Grieksche Regeeringtom waarbor gen te stellen voor het volgqp van een politiek niet volgens de op vattingen der partisanqn en over het zenden van een Amerikaan sche commissie van toezicht naar Griekenland

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3