Nieuw Churchill windt zich op in het Lagerhuis (HEID Voor Alkmaar en omgeving Voor 20.000.- aan goederen uit leger-magazijn ontvreemd Batavia krijgt een luchthaven AMERIKAANSCHE STEUN AAN GRIEKENLAND De inundaties bij Soerabaja Oud-commissaris Walraven voor het Tribunaal Alleen v. Mook is in tel tn Nederland an de daad- jkseenheïd Hoe lang moet die gemeene oorlog in Palestina nog duren y Combinatie van burgers en militairen Grieksche delegatie naar Washington 4000 personen gedood op Formosa Bevin gaat heden naar Duinkerken Laatste nieuws Belgische communisten stellen eischen Hiliegom maakt zich op Vier jaar interneering F ontving den Vmbassadeur de Sovjet-russische buitenlandsche za- frijdag den heer A. k, buitengewoon en ;d ambassadeur van be Moskou, ontvan- and met de komen- ig van zijn geloofs- den president van perste Sovjet der ig vermoeden met aaie resource, tempo iezelten <Ie sleutel- hier tot stand wordt logivelt was in vroe- l Haarlem woonach- ileem No. 77 bleam me.t een goed! vinststelling maken et een doolhofje van isch schijvenspel. oogvelt is ook van een bekwaam pro- naaim. ileem No. 77 eerwaarden te Texel K HP 1 'B 1! S M B m 11 n§ ""'Wf. "hijven op 3, 6, 8, 11, 26 en 29. lijven op 17, 28, 30, 40, 42 en 47. en wint. J. WAGENAAR. NDERWAGENHUIS u van den zomer buiten, laten wij uw wagen spuiten, spuiten wij motoren, bels rijwielen, land- vgereedschap nz. In week klaar. IK DE MöNNINK, tlunnickenveld 27, Hoorn. sk Comité van dhaesie te betui- jenoemd comité: ak Comité van ettige middelen ken, mpt inacht- der K.V.P. Het bovengenoemd met duidelijke ran het Secreta- m 76, 's-Graven- srmelding of Gij elijke mgdewer rerleenen en op e actie ook gel- ening: Bankiers- feenkade 47, te skening: 25 6 7 rage. 3 willen zenden 3UW J. E. VAN ergschelaan 76, atholiek Comité I. M. WELTER, van Koloniën L. F. BAJETTO, il K.N.I.L. b.d. v. RAVESTEIJN DRANJE-GROEN óór school- heutensche achter het zingende: erijden, hi- paardjerij- ontdekte ït paardje, :offer aan- „en pen- 3t paardje tf en wierp ide belha- HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal-, 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in ale edities 30 ct. Buiten God. is 't nergens veilig Vondel DINSDAG 4 MAART 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11167 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank lui ET LUIDE STEM en met de vuist op tafel slaande heeft Churchill, de leider der oppositie, aan den Minister van Koloniën, Creech jones, gevraagd hoe lang die „gemeene oorlog" in Palestina nog moet duren, voordat er een beslissing wordt genomen. Buiten de persoonlijke offers kost Palestina ons 30 a 40 millioen pond sterling per jaar, aldus Churchill, terwijl 100.000 Engelsche soldaten van huis zijn. Het nieuwste snufje bij de K.L.M. is de keuken aan boord van de Constellation PJL-T.D.A. „Arn hem", waar door een kok warme maaltijden voor de passagiers naar Amerika bereid worden. Dit bij wijze van proefneming. Indien deze slaagt, zullen alle Constel lations in de toekomst met eén kok bemand worden. Thuring P. MINISTER NEHER BE-EEDICD H. M. de Koningin heeft Maandagmiddag de heer L. Ne- her beëedigd als minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting. A.s. Donderdagmiddag zal aan minister Neher de porte feuille van het departement worden overgedragen. Zoolang geen nieuwe direc teur-generaal der P.T.T. in de plaats van minister Neher is benoemd, zal deze functie wor den waargenomen door den heer T. v. Houwelingen, hoofd directeur P.T.T. Kopenhagen zonder kranten Tengevolge van de staking der letterzetters die hooger loon eischen, was Kopenhagen Maan dag op twee na van alle kranten verstoken. Alleen het communisti sche en het sociaaldemocratische blad zijn verschenen. Minister Spaak naar Nederland Het comité van Belgisch-Neder- landsch- Luxemburgsche samen werking deelt mede, dat de Belgi sche minister van buitenlandsche zaken Paul Henri Spaak een uit- noodiging heeft aangenomen om in hef voorjaar onder auspiciën van het comité in Nederland te komen spreken. Bureau oorlogsvrijwilligers opgeheven Het Centraal Vrijwilligers Bureau en de daaronder res- sorteerende aanmeldingsbureaux voor oorlogsvrijwilligers zijn per 1 Maart j.l. opgeheven. Aan burgerlijke of particulie re instanties, welke voorheen terzake van eenige aangelegen heid omtrent vrijwilligers zich in verbinding stelden met een bovengenoemd bureau, wordt verzocht zich thans te wenden tot de afdeeling A V van het ministerie van Oorlog, Maurits- kade 53-55 te 's-Gravenhage. Er wordt de aandacht op geves tigd, dat er geen „oorlogsvrij willigers meer bij de Koninklij ke Landmacht worden aange nomen. Men kan zich alleen nog als vrijwilliger melden voor den rijkszeedienst. De Minister antwoordde, dat de regeering zich ten volle van den erns+.igen toestand bewust is en dat alles zal worden gedaan om daaraan een einde te maken. Churchill was met dit antwoord niet tevreden en herhaalde zijn vraag onder de toejuichingen der conservatieven. „Is er niet een middel", aldus Churchill, „om de behandeling van de kwestie door de V.N. te bespoedigen?" Creech Jones antwoordde, dat de regeering geenszins stilzit en alles doet om de afhandeling der aangelegenheid te bespoedigen, waarop van conservatieve zijde een spottend gelach weerklonk. Creech Jones antwoordde niet onmiddellijk op de vraag van een conservatief, of alle inlichtingen, die in het bezit der regeering zijn omtrent de betrekkingen tusschen de groep Stem, de Irgoen Zwai Leoemi, de Hagana en het Joodsch bureau, konden worden gepubli ceerd. Na eenig tumult van con servatieve zijde antwoordde de minister tenslotte ontkennend. Desgevraagd zeide Jones, dat geen der ter dood veroordeelde Jood- sche verzetslieden tot dusver was terechtgesteld. Verklaring van Balestqn- sctae regeering. De Palestijnsche regeering heeft, in antwoord op een beschuldiging van het Joodsdhe bureau, dat alle concessies voor immigratie zouden zijn geweigerd, de volgende ver klaring afgelegd: „De beschuldi ging is een verkeerde voorstelling van feiten. Het maandelijksclie immigratie-quotum voor de tus- schentijdsche periode van 1.500 per maand, is op zichzelf reeds een concessie, daar het quotum, vast gesteld in het witboek van 1939, reeds is bereikt. Politiek extre misme mag het feit niet verdoeze len, dat de door de Britsche regee ring tijdens de recente besprekin gen te Londen gedane voorstellen niet slechts het maandelijksch quotum op 4.000 wilden brengen maar ook de immigratie wilden voortzetten na afloop van de pe riode van twee jadr, mits het eco nomisch leven in Palestina hier door niet belemmerd zou worden." Waarschuwing van de Irgoen De Irgoen Zwai Leoemi heeft Maandagavond het in de Engelsche taal verschijnend zionistisch dag blad „Palestine Post" opgebeld met de mededeeling: „Wij zullen hedenavond twee Britsche veilig heidszones in Jeruzalem aanval len." Het Britsche leger in Palestina Luitenant-generaal MacMillan, opperbevelhebber van de Britsche troepen in Palestina, heeft Maan dagavond in een toespraak tot de officieren van het Britsche mibtai- re hoofdkwartier te Jeruzalem verklaard, dat er geen sprake van is, dat het leger in Palestina in oorlog is met de bevolking, of met iemand anders. De generaal zeide voorts, dat het woord „terrorist", dat een zekere glans en betoovering heeft gekre gen, voortaan uit het vocabulaire van het leger zal worden geban nen. In de toekomst zullen de „terroristen" „moordenaars, ban dieten en uitschot" genoemd wor den. Explosieven-voorraad ontdekt. In de Joodsche stad Tel Vjviv hébben Britsche soldaten Zondag een werkplaats van geweldplegers ontdekt, aldus is officieel medege deeld. Een groote voorraad van allerlei explosief materiaal, elec- -trische ontstekingsapparaten, handgranaten en andere wapenen werd in beslag genomen, Or. de Croot heeft Soestdijk verlaten - Maandagmiddag treeft Dr De Groot Soestdijk weer verlaten. Na een moei lijker.' tocht per auto arriveerde hij te 's Gravenhage, waar hij vandaag Eijn practijk aan de Emma_kliniek zal her,, vatten. Water van de Mamore daalt De rivier de Mamore in Bolivia; die buiten haar oevers is getreden; daalt thans weer. Vliegtuigen voorzien de duizenden, die van huis er. haard zijn verdreven, van voedsel. Kinderen en ouden van dagen worden door de lucht geëvacueerd. De Kon. Marechausseebri gade in samenwerking met de Recherche te Ede is er in ge slaagd een bende, bestaande uit vier militairen en acht burgers te ontdekken, die kans had gezien in een tijdsverloop van een paar maanden voor ongeveer 20000 gulden aan legergoederen uit een der ma gazijnen van de Arthur Cool- kazerne te Ede te ontvreem den. Een der hoofdschuldigen was de sergeant T„ beheerder van het magazijn. Hij was begonnen met het wegnemen van kleine partijen, die door een militairen chauffeur per vrachtauto buiten de kazerne en vervolgens door bemiddeling De bekende Amerikaansche zangeres, Lilly Windsor, die in Europa vertoeft, bracht een bezoek aan den Nederlandschen componist-diri gent Nico van der Linden, om een indruk te krijgen van het door hem ter nagedachtenis van president Franklin Roosevelt gecomponeerde orkestwerk. De partituur wordt doorgekeken. Rechts; mr. Frank Ellis, vice-consul der Vereenigde Staten. AHF P. van een derden militair aan den man werden gebracht. De op brengst werd verdeeld. De voor naamste opkooper van de goederen was de Edenaar v. d. B., die de spullen doorverkocht naar opkoo- pers in Utrecht, Apeldoorn, Ede enz. Een onverwachte situatie deed zich voor, toen enkele weken geleden het bericht kwam, dat het magazijn ver plaatst zou worden. De inven tarisatie, die in verband daar mee zou plaats hebben en de tekorten aan het licht zou kunnen brengen, dreigde fa taal te worden voor de dieven, die daarom besloten een ge fingeerde inbraak op touw te zetten. Pech voordat zij aan dit plan uitvoering gaven, kwamen zij overeen eerst nog eon flinken slag te slaan. Daartoe liet de soldaat H. zich insluiten in het magazijn Hij legde een groote partij wollen de- Jcens, lakens, bed-overtrekken, stroozakken etc. gereed. Na het in vallen der duisternis kwam een militaire vrachtauto voorgereden en deze verliet een uurtje later met de buit onopgemerkt het ka zerneterrein. Den chauffeur was f1000 toegezegd voor zijn mede werking De gestolen goederen werden in de bosschen bij Ede overgeladen in een burgervrachtauto en naar de buurtschap Wekerom vervoerd om daar bij verschillende ingezetenen te worden opgeslagen De winke lier E., die van de aankomst hoor de, was er als de kippen bij en kocht dezelfde avond nog een par tij Zaalberg-dekens voor de som van f1200. Voordat de militairen daarna hun inbraakplan in scène konden zetten, werden zij met hun hand langers achter slot en grendel ge zet. Acht burgers en vier militai ren wachten hun berechting af; de laatsten zullen voor den krijgsraad verantwoording moeten afleggen. Reeds de helft van de gestolen goederen kon achterhaald worden, eveneens werd beslag gelegd op een belangrijk bedrag aan contan ten. Een vertegenwoordiger van de Picao, de internationale organisatie voor het luchtvaartwezen in de Pacific, heeft verklaard, dat Bata via een luchthaven zal krijgen met een startbaan van 7000 voet. Het is nog niet vastgesteld, of een ge heel nieuw vliegveld zal worden aangelegd dan wel het reeds be staande vliegveld zal worden uit gebreid. In ieder geval zal Batavia een volgens internationalen stan daard „eerste klas" vliegveld krij gen. EXTRA RANTSOEN TABAK Naar verluidt, zal een der twee bonnen van de tabaks- kaart, welke Donderdag 6 Mrt. wordt aangewezen, recht geven op het koopen van drie rantsoe nen tabaksartikelen. In plaats van vier worden dus vijf rant soenen in de komende veertien- daagsche periode verstrekt. De nieuwe bonnen zijn gewone keuzebonnen. Men mag hieruit, volgens het ministerie van Eco nomische Zaken, niet conclu- deeren, dat 'in volgende perio den verhooging van dit rant soen gehandhaafd zal blijven. De aspecten op tabaksgebied voor de tweede helft van Maart zijn nog niet bekend. Staatscourant1 vermeldt 58 echtscheidingen In de Staatscourant van Maandag zijn opg'enomen 58 vonnissen van Arrondis_ seonentsrechtbanken; waarbij echtschei ding' wordt uitgesproken. In congreskringen te Was hington wordt een officieele verklaring over de voor waarden, waarop de V.S. be reid zijn Engeland in Grieken land te helpen, met spanning afgewacht. Men acht het mo gelijk, dat er een officieele verklaring van Marshall, na diens vertrek naar Moskou, zal worden bekend gemaakt. Misschien ook zal president Truman in zijn rede te Waco in Texas op Donderdag a.s. de kwestie aanroeren. A.F.P. meldt, dat de Grieksche regeering overweegt om een mis sie naar de V.S. te zenden, welke de autoriteiten en financieele kringen in zou lichten over de onmiddellijke en latere economi sche behoeften van Griekenland. Tsaldaris, die in December jl. te Washington onderhandelingen heeft gevoerd, schijnt tot voor zitter van deze missie te zijn be noemd. Griekenland zou er in toestem men, indien de V.S. zich zouden LIJDENSMEDITATIE Stemt hedenavond te half ne gen af op Hilversum I, 301 M Lijdensmeditatie door Pater Borromeus de Greeve V. Teneinde paal en perk te slellen aan de zeerooverij langs de Chineesche kust heeft China 600 studenten van de Hong Kon.g Universiteit naar Engeland gestuurd, om te worden bekwaamd in den strijd ter zee. De cursus vindt plaats op den 35 jaar ouden slagkruiser „Renown" te Portsmouth. Na hun opleiding keeren de studenten naar China lerug, om de schepen te bemannen, die door de Britséhe admiraliteit aan China zullen worden geleend. Een Eng. instructeur geeft onderricht. Anefo P. Commissie-Generaal wil tegenmaatregelen In verband met de overstroo mingen in den sector van Soe rabaja, waardoor een groot deel van den te velde staanden oogst wordt bedreigd, heeft de Com missie-Generaal er in een tele gram aan de Indonesische de legatie, die momenteel te Ma- lang verblijft, op aangedrongen maatregelen te nemen ter voor koming van verder onheil. Maandag is van den secreta ris der Indonesische delegatie prof. dr. Boediardjo, een ant woord ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat van Indonesi sche zijde reeds maatregelen ter verbetering van den toe stand zijn genomen. Zaterdag zullen deskundigen zich op de hoogte stellen en indien de ge troffen maatregelen onvoldoen de mochten blijken, worden meer afdoende maatregelen toe gezegd. Te Taihoku, de hoofdstad van het eiland Formosa, zijn tengevol ge van ongeregeldheden 4000 per sonen gedood en gewond, aldus het Chineesche persbureau „Cen tral News". De orde is thans her steld en de staat 'van beleg opge heven. De troebelen werden ver oorzaakt door de ontevredenheid der bevolking over het bestuur van de Chineesche centrale regee ring, dat sedert de capitulatie van Japan op het eiland is ingesteld. Volgens buitenlandsche waarne mers zou het meerendeel der in woners hoewel van Zuid-Chinee- sche oorsprong, op het oogenblik weinig enthousiasme toonen voor aanhechting aan China, hetgeen bij het vredesverdrag met Japan definitief zou geschieden. Bevin, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, is hedenmorgen, vergezeld van Alexander, de minister van de fensie, naar Duinkerken ver trokken, alwaar hij het Britsch- Fransche bondgenootschapsver drag zal teekenen. Later op den dag zal hij naar Tournai gaan, vanwaar hij, met een specialen trein naar Moskou vertrekt. Ofschoon er geen bepaalde regelingen zijn getroffen om den zesdaagschen treinreis naar Moskou te onderbreken, acht men het mogelijk, dat Bevin enkele uren in eenige belang rijke steden, welke hij passeert, zal doorbrengen. Deze steden zijn: Brussel, Berlijn, Warschau en Brest-Litofsk. Rijnbrug bij Arnhem wordt versterkt In samenwerking met militairen van het corps pontonniers en torpedisten1 is de Rijkswaterstaat thans doende met het versterken van de Baileybrug over den Rijn te Arnhem. Gisteren is men daarmede begonnen. De zijwanden zijn met hulpstukken verhoogd, waardoor de geheele constructie van de brug zoodanig wordt verzwaard dat zelfs tn geval de beide hulppijlers op de brug -door kruiend ijs mochten bezwijken, het bruglichaam hoogst waarschijnlijk zal blijven In de afgeloopen nacht heeft de politie te Athene een tweehonderd tal aanhangers van de Iinksche be weging gearresteerd, in verband met verdenkingen van wapenleve ranties aan 'de guerillastrijders Het instituut voor den Etnavulkaan beeft gisteravond medegedeeld, dat de Etna is opgehouden met zijn vul kanische activiteit. De reeds uitge- stooten lava zal nog korten tijd voort blijven stroomen. willen belasten met het onder houd van het Grieksche leger, als Engeland dezen last niet meer kan dragen. Van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, Mat de mogelijkheid bestaat, dat het Grieksche probleem door de mi nisters van buitenlandsche zaken van Engeland en de V.S. te Mos kou zal worden besproken. Het Amerikaansche voorstel, dat de Britsche troepen in Griekenland zullen blijven, indien de V.S. Griekenland economische hulp verleenen, wordt thans door Bevin en hooggeplaatste functionaris sen van het ministerie van buitenlandsche zaken over wogen. Een woordvoerder van het mi nisterie wijSt er op, dat volgens de laaiste officieele verklaring over de toekomst van de Britsche troepen in Griekenland hun sterk, te aanzienlijk zal worden vermin derd. Er bestaat in politieke krin gen te Londen geen twijfel over, dat de door de Amerikanen op geworpen kwestie om al dan niet de beslissing, welke, naar in be trouwbare maar officieuze krin. gen verluidt, reeds te Londen ge nomen is, nl. om alle Britsche troepen binnen drie maanden uit Griekenland terug te trekken, te wijzigen, er een van critieke be langrijkheid en moeilijkheid voor de Britsche regeering is. Onderzoekingen naar Dakota gestaakt Na verscheidene dagen inten sief zoeken heeft men de pogin gen om de Dakota, die 26 Fe bruari j.l. tusschen Singapore en Saigon vermist werd, ge staakt. Het vliegtuig had acht Britsche militairen en twee bur gers aan boord. Tijdens een vergadering van het hoofdbestuur der Belgische Com munistische Partij heeft Lalmand, de communistische minister voor voedselvoorziening, de eischen der communisten als volgt omschre ven: 1. Prijs verhooging mag niet wor den toegestaan; 2. De actie tot prijsverlaging moet worden voort gezet; 3. Deblokkeering van de loonen, ten einde bepaalde, nood zakelijke aanpassingen mogelijk te maken, doch geen algemeene loonsverhooging; 4. Afschaffing van de burgerlijke mobilisatie; 5. Erkenning van de vakvereenigin- gen in de bedrijven; 6. Medebe heer in de bedrijven ter doelmatige controle van de kostprijzen en medebeheer op nationaal gebied ten einde de arbeiders in staat te stellen deel te nemen aan de lei ding der staathuishoudkunde; 7. Nationalisatie der kolenmijnen en van de nationale bank. Voor het bloembollen- festijn Hiliegom maakt zich gereed om de duizenden toeristen, die de bollenvelden zullen bezoeken, te ontvangen. Gerekend wordt op veel bezoekers uit het buiten land. Belgische schoolkinderen zullen evenals voor den oorlog naar Hiliegom komen. Ip "t kader van toeristenuitwisseling zullen Belgische, Fransohe en Engelsche toeristen in touringcars naar deze streken komen. Men is voorne mens een ontvangstcentrum te stichten, dat het middelpunt zal zijn van de rondvaarten. Ook be staan plannen voor het inrichten van een theehuis, waarbij tevens een permanente bloemenshow zal worden ingericht. Een daktuin zal een prachtig panorama geven over de bloeiende velden. Verder zullen een feestweek en een harddraverij worden georgani seerd. Voor het Arnhemsche Tri bunaal had zich Maandag te verantwoorden de gewezen po- litie-president van Gelder land, Overijssel en Arnhem, i"nu 64-jarige oud-kolonel der staatspolitie C. C. Walra ven, die voordien waarnemend commissaris van politie in Den Haag was geweest en bij het begin van den oorlog als com missaris te Alkmaar fungeer de. W. werd in 1940 lid van den N.S.B., was een van de mede-op richters van het rechtsfront en trad ook toe tot de Germaansche S.S. Verschillende gevallen van hulpverleening aan den vijand waren hem ten laste gelegd. Na dat het tribunaal uitvoerig zijn politieloopbaan gedurende den oorlog had onderzocht, bleek, dat Rauter een belangrijke rol had gespeeld bij de benoeming van W. Verschillende incidenteele geval len van hulpverleening aan den vijand werden daarna nog door het tribunaal behandeld, om. dat W. een zijner ondergeschikten een ernstige berisping had gegeven, omdat deze z.i. niet serieus genoeg den vormingscursus aan net Arnhemsche politiecorps had ge- le'id. Vooral het feit, dat W. niet voldoende in het oog van het tri bunaal was opgetreden tegen de excessen van den gewestelijken commandant van de marechaussee Feemstra, die direct onder W's be velen stond, werd verdachte ver weten. In het vooronderzoek heeft deze Feenstra die inmiddels is ge fusilleerd, steeds beweerd, dat hij W. op de hoogte hield van wat hij deed en dat veel op diéns bevel werd verricht, maar W. bestreed dit ten sterkste. Het bleek bij de behande ling, dat W. nog steeds niet is ontslagen bjj den politiedienst en dat de zuiveringscommissie nog geen beslissing heeft ge nomen. W. bleef in Arnhem tot 17 Sep tember 1944 vluchtte toen met Feenstra, eerst naar Zutphen en daarna naar Ruurlo. In laatstge noemde plaats heeft Walraven het gewestelijk politiecommando over gedragen aan Feenstra en de wijk genomen naar Duitschland, waar hij in Juni 1945 door de Amerika nen is gevangen genomen Veer tien maanden is Walraven in Duitsche gevangenkampen geble ven en eerst in Augustus van het vorige jaar werd hij aan de Ne- derlandsche justitie overgeleverd. Van de zijde van de verdediging werd er met nadruk op gewezen, dat W. nimmer druk heeft uitge oefend op zijn ondergeschikten om rijn politieke inzichten te volgen, dat hij een man was met groote vakbekwaamheid, die zijn politie taak en zijn politiek gescheiden hield en dat in het dossier opval lend veel goede woorden van de zijde van zijn vroegere onderge schikten voorkomen. Het tribunaal heeft nog denzelfden dag uit spraak gedaan en aan Walraven opgelegd een interneering van vier jaren met aftrek van voorarrest. Sjahrir is „het verstand" De correspondent van het Australische blad „Telegraph" die onlangs van een reis door N ederlandsch-Indië is terug gekeerd, schrijft in zijn blad „De eenige Neder1-andsche po liticus, die bij de Indonesiërs in tel is, is dr. van Mook. Indien de onderhandelingen met hen aan dr van Mook wa ren overgelaten, zou hij reeds einde 1945 of be-.'n i946 een overeenkomst tot stand hebben gebracht. Maar dr. van Mook's politiek was toen voor de Ne- derlandsche regeering onaan vaardbaar en hij werd tot twee- inas! toe vanwege zijn houding tegtnover .ie Indonesiërs, die om zelfbestuur vragen, ge desavoueerd. Twaalf kostbare maanden gingen verloren, voordat de re geering m den Haag zich reali seerde, dat dr. van Mook gelijk en zij ongelijk had". Over de Indonesische' leiden de figuren zegt de correspon dent, dat Soekarno in de repu bliek bekend is als „de stem" en Sjahrir als „het verstand". „De Nederlanders beschouwen eerstgenoemde als een verra der, omdat hij met de Japannee- n zen heeft samengewerkt. De Nederlanders kunnen evenwel I na de manier, waarop zij hem hebben behandeld, nauwelijks i< eenige loyaliteit van Soekarno j verwachten. Hij is een opportu- 1 nist en de Japanneezen stelden onafhankelijkheid voor de Indo nesiërs en macht voor Soekarno in het vooruitzicht. Hij heeft hierop gespeculeerd en gewon nen. Het was een zeer' wijs be sluit van Soekarno om een per soon als Sjahrir, die een scherp zinnig, evenwichtig en oprecht man is en de hoogachting zoo wel van de Indonesiërs als van de Nederlanders geniet, tot mi- nister-president aan te stellen".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1