pontificale uitvaart van deken van de wiel DE Tl ma: Maarfrma AC. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS.CH DAGBLAD - Dinsdag 4 Maart 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Enorme belangstelling van kerkelijke en wereldlijke autoriteiten Maximum- en minimum prijzen Coöperatie Marktberichten Hoe koud hel- in Februari was Besprekingen over Spitsbergen DEN HELDER EN OMSTREKEN SCHAGEN EN OMSTREKEN Liever v „bo i SMAI l rk. rijwielbond „st. christoforus" De Stille Omgang: op Zondag 16 Maart a.s. De R.K. Rijwielbond „St. Chris- tophorus" vergaderde Zondag jl. ten lokale van den heer Haring aan de Oudegracht alhier. Toen de voorzitter, burgemees ter Niele uit Egrnond aan Zee, de vergadering opende, was de zaal geheel gevuld met afgevaardig den van de aangesloten clubs. Hij deelde mede dat het bestuur thans weer volledig is en dat het secretariaat zal worden behartigd door den heer G. Bos uit Obdam en het penningmeesterschap door den heer P. Bergen Az., Ooster straat 28 te Nrd.-Scharwoude. De Stille Omgang zal worden gehouden op Zond'ag 16 Maart a.s. De Rijwielbond gaat in twee ploegen, nl. één ploeg over Pur- merend en één ploeg over Alk maar. Groep I over Purmerend heeft om 9 uur 'n H. Lof in Pur merend en om 1 uur 'n H, Mis in. de O.L. Vrouwekerk van de Pa ters Redemptoristen Keizers gracht te Amsterdam. Na de H. Mis is de Ommegang. Groep II over Alkmaar gaal rechtstreeks naar Amsterdam, waar om 1 uur 'n H. Mis is in de Posthoorn, Haarlemmerstraat. Ook deze groep zal na de H. Mis den Ommegang houden. Er werd op gewezen dat iedere club zelf voor vervoer etc. zal moeten zorgen, terwijl de extra collecte voor het waslicht ten zeerste werd aanbevolen. De Bondsadviseur, Rector Holt- huyzen, hield hierna 'n korte zin rijke speech over de intentie van den bond, welke luidt: „Wijsheid en kracht aan onze Regeering." De Regeering heeft het, aldus de gewijde spr., niet gemakkelijk. Indië, het dreigende Communisme en andere problemen moet ze trachten te overwinnen. De Stille Omgang is een daad van geloof. Laten we dezen Om megang als diepgeloovende man nen weer maken. De bloei van onzen bond bestaat in een goed geslaagde bedevaart. De voorzitter dankte den bonds adviseur voor zijn gloedvolle woorden en hoopte, dat de oude geest van den bond zou worden voortgezet en dat ieder bestuur de orde zal handhaven in zijn af- deeling. Bij de rondvraag wees de heer N. Rood, Spanbroek, er op, dat we den tocht biddende moeten maken. Ook de jongeren moeten leeren bidden. De afd. Tuitjen- horn stelde tenslotte nog voor om de heeren Nico P. Kramer en F. A. Leijderen te benoemen tot ccreleden van den bond, waar toe werd besloten. Verslag Nutsspaarbank In den loop der maand Febr. werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 258.533.21 (vorig jaar f 451.818 59) en terugbetaald f 229.537.43 (v. jaar f611.579.83), alzoo meer ingelegd dan terug betaald f28.955.78 (v.j. minder :n<*el. dan terugbet. 159.761.24). Het aan de inleggers verschul digde kapitaal, bij den aanvang van het jaar f 10.235.063.33, be draagt thans f 10.334.315.47, (v. j. f 10.358.954.64). Het aantal in den loop van Februari nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 173 (v.j. 289). Ingetrokken wer den 85 (v.j. 133) boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij den aanvang van het jaar 24455, bedraagt thans 24.643 (v. jaar 22398). Van dit aantal be- hooren 16336 (v.j. 15016) aan personen of instellingen te Alk maar gevestigd; 5415 (v.j. 5097) aan personen elders woonach tig en 2892 (v.j. 2285) aan schoolspaarders. Onder de in Febr. nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 40 (v.j. 22) boek jes voor pasgeborenen. In Febr. bedroeg het aantal posten van inleg 2435 (v.j. 2488) en dat van terugbetaling 1393 (v.j. 2336) tezamen 3828 (v. j. 4824). De lediging in den loop der maand Februari van 340 (v j. 238) spaarbusjes leverde een bedrag van f 4.989.58 (v. j. f 3.080.65) aan kleine besparin gen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij den aanvang van het jaar 3731, bedraagt thans 3726 (v.j. 3725). herwonnen levenskracht ALKMAAR Ten bate van Herwonnen Levenskrach! en Berg en Bosch te Bilthoven werd in het Gulden Vlies een filmavond gegeven voor leden en introdu- cé's van de K.A.B. Speciaal de jubileumfilm van Berg en Bosch trok de aandhcht, waarin o.a. de fiere woorden van Serrarens konden worden beluis terd en de krachtige oproep van Mgr. v. Schaick voor dit groot- sche werk. De heer Verzu propa geerde in een harlig woordje ver der het doel en streven van Her wonnen Levenskracht, terwijl hij er den nadruk op legde, dat het streven er nu op gericht moet zijn de wachtlijst af te werken en allen die dit noodig hebben genezing te brengen. Hij riep daarom op tot actieven steun door middel van het donateurschap, om op leze manier den strijd ie kunnen aanbinden tegen de vreeselijke dekte van de t.b.c., die sinds den >orlog verdrievoudigd is. Alleen tl het feit, dat naar schatting 2500 jersonen in aanmerking moeten :omen voor opname, zegt genoeg »m alles te doen. De heer v. Slingerland onder- treepte deze woorden en vroeg te'groote aandacht van de afd. Ukmaar voor dit streven DRANKWET Ingekomen is een verzoek van den heer D. Hopman alhier om een vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein uitsluitend vpor ge bruik ter plaatse, voor welke de vergunning geldt, in het perceel Nieuwpoortslaan nr. 94. LETTER H moet Woensdag 5 Maart de nieuwe bonkaarten, textielkaarten en brand. stoffenformulierer, afhalen. h.S.v. HEILOO. De vergadering, welke in de afgeloopen week ge houden werd, was een volledig succes. Een geweldig goede op komst! Zoo moet het in het ver volg altijd zijn heeren! In het be stuur werden gekozen de heeren D. Pepping, C, Zoon Sr., A. Ham en Ant. Kroon. De heeren werden geïnstalleerd door den voorzitter den heer C. Bakker. Deze sprak den wensch uit, dat de samen werking hecht en sterk zou zijn. Verder werd een kascomrnissie benoemd bestaande uit de heeren P. Keman, B. Groefsema en B. Kraakman. Een voorstel van het bestuur om de maandelijksche contributie voor senioren te verhoogen tot f 1.15 en voor junioren tot f 0.55 werd goedgekeurd'. Voorzitter deelde nog mede dat in het komende competitieseizoen op een nieuw terrein zal worden gespeeld. De Weleerw. Adviseur Kape laan A. v. a Voorn en de Dis- triclsadviseur de ZeerEerw. Heer Conrector Hoek spraken de ver gadering toe; beide Eerw. spre kers werden met aandacht ge volgd. Na een woord van dank sloot dé voorzitter deze vruchtbare ver gadering met den ChL groet. nog steeds sneeuw HEERHUGOWAARD. Het verkeer in de Heerhugowaard is haast nog onmogelijk door de sneeuw. De wegen zijn het eigen dom en staan onder het beheer van het Polderbestuur. Nu is het Polderbestuur in het bezit van een eigen z.g. pold'erauto, een prima dump-wagen met 4 wiel aandrijving en een eigen timmer werkplaats, maar het Polderbe stuur is er nog niet in geslaagd om een instrument te bemachti gen of te vervaardigen dat zij achter de auto kan bevestigen om de wagen tijdens de sneeuwjach ten rond te rijden en sneeuw af te schuiven. Wel trekt men er met deze auto op uit met 3 man gewapend met schotten. Informaties over den stand van het sneeuwruimen wor den niet voldoende beantwoord. Men maakt zich af met de mededeeling, dat hel in de andere gemeenten nog slechter gesteld is, getuige de krant. Maar de heer J. Kuiper, expediteur, heeft een andere ervaring opgedaan, die reed door 11 gemeenten over een afstand van 43 KM normaal en had in H.H.Waard voor de laatste 2 KM 3 kwartier noodig. Wij raden het Polderbestuur aan om eens elders te gaan zien wat er op het gebied van sneeuwruimen te koop is. En nu niet meer praten maar doen. DE RIJP De uitgestelde uit voeringen van het Rijper Klein- tooneel vonden doorgang op Za terdag- en Zondagavond, in de zaal van hotel De Eendracht. Opgevoerd werd het door Ge rard Nielen vrij naar het Engelsch bewerkte stuk „Polly Perkins", een spel van list en liefde. De oude tooneelrotlen leverden vlot spel, een enkele nieuweling sprak nog te gemaakt, doch overigens boeide ons dit amateursspel van begin tot ein Ie. Vooral Rob (Zo merdijk) en de gebroeders Koste lijk leverden amusant en voor treffelijk spel. De grimeering was goed, de opkomst van de zijde van het publiek, ondanks koude en gladden weg, voldoende. amateurtooneel voor de getroffen gebieden Velen in den lande voeren een groote strijd tegen de bittere koude. De brandstoffenschaarschte brengt vele gezinnen in de grootste moei lijkheden. En bij alle ellende van dezen strengen winter, gaan de ge dachten meer in het bijzonder uit naar die gebieden, die door het oor logsgeweld zoo zwaar getroffen zijn. Weliswaar heeft de bekende Rui ten-Troef actie een enorm succes opgeleverd en zijn daardoor dui zenden woningen beschut geworden tegen de wintersche invloeden, maar hoevele duizenden inwoners van de getroffen gebieden zijn be halve hun vensterruiten niet al hun have en goed kwijtgeraakt? Daarom njoet er na de glasactie ook op andere wijze geholpen wor den. De menschen moeten ook ge holpen worden aan de allernoodza kelijkste kleedingstukken, bedde- en linnengoederen. De tooneelvereeniging „Leo XIII" te Purmerend, die met haar optre den in den lande al menig succes heeft behaald, heeft zich bereid ver klaard na Paschen geheel belange loos op tournée te gaan met het blijspel „In het witte paard" Alle baten, die uit dit tournée voort vloeien, komen ten bate van de ge troffen gebieden. Reeds staan ver schillende voorstellingen in groote plaatsen in Noordholland op het programma. Actie-comité's die een dergelijken tooneelavond voor dit doel wenschen te organiseeren en de beschikking kunnen krijgen over een tooneelzaal, die minstens 500 bezoekers kan herbergen, kunnen zich in verbinding stellen met de afdeeling Purmerend van de Rui ten-Troef actie, den heer J. Nooy, Hoogstraat 2, telefoon 140, a'an welk comité de organisatie van dit tour née is opgedragen. Onder enorme belangstelling heeft heden te Haarlem de Pon tificale Uilvaart en begrafenis van den Hoogeerwaarden Deken J. C. W van de Wiel plaats ge had1. Zeer velen zijn gisteravond tegenwoordig geweest bij de plechtige Metten in de dekenale kerk aan de Jansstraat. Bij deze plechtigheid was agens de Zeereerw. Heer W. v. d. Wiel, neef van den overledene en pas toor te Bergeijk-De Wiebosch, diaken was de Zeereerw. Heer J. v. d. Wiel, rector te Haren (N.B.) en subdiaken Kapelaan Tijssen van de parochie. Als can- tores fungeerden kapelaan Rozen berg van de parochie en kapelaan Grimberg van de Liduinakerk. Hedenmorgen liep de St. Jozefs- kerk al vroeg vol met parochia nen en andere belangstellenden, toen om negen uur de plechtige Lauden werden gezongen. Hier bij was agens de Weleerwaarde Heer J. v. d. Wiel, diaken de Zeereerw. Heer W. v. d. Wiel, subdiaken kapelaan Tijssen, can- lores waren de kapelaans Rozen berg en Tesselaar, de laatste van de Spaarnekerk. Om half tien begon in de over volle kerk de Pontificale Requiem mis, opgedragen door Z.H.E. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haar lem. Presbyter-assistens whs Mgr. N. L. A. Ammerlaan, vicaris- generaal van het Bisdom, als troondiakens fungeerden de H.E. Heeren G. P. J. v. d. Burg, Deken van Amsterdam, Mgr. v. Deursen, president van het Groot Semi narie te Warmond, diakens waren de Weleerw. Heeren Rozenberg en Tijssen. De schola cantorum van de pa rochie zong o.l.v. Tom de Vries de Gregoriaansche Requiem. Onder de zeer vele genoodig- den en autoriteiten werden opge merkt het voltallig Hoogwaardig Kapittel der Kathedrale Kerk, de 'Langendijker Veiling Weekoverzicht Het conflict in de gToentenhandel is geëindigd. O vereens ..emmjig werd be. reikt op de basis van 'n drie prijzen stelsel n.l. vas^e veiling., vaste gros. siers. en vaste consumentenprijzen. De handel heeft de afgeloopen week haar werkzaamheden hervat en thans wordt de geheele aanvoer door de binnen, lancische iiahdel afgenomen, tegen de maximum vedlngprijzen. Dus roode kool 17.50 per 100 kg, gele kool 15.50 per 100 kg, Deensche witie kool voor 1150 per 100 kg, uien 16. per 100 kg etc. Dit beteekent voor de gele kool en het Deensche witte pro duct 'n belangrijke prijsverhooging. De gele kooi toch werd tot heden af. genomen door de export voor 14. per 100 kg. en het Deensche witte pro. duet werd in belangrijke hoeveeine- den door de zuurkoolfabrieken' opge kocht voor 10 per 100 kg Roode kool en uien brachten onge. veer de prijs op waarop ze thans zijn gesteld en peen en kroien werden de laagte weken niet aangevoerd, maar ook deze prijzen mogen er zeer zeker zijn. In tuinderskringen is de instelling van maximum.prijzen met gemengde gevoelens ontvangen. Algemeen voelt men hier niet voor maximumprijzen. Men wenscht bij onverkoopbaarne^d van het product (dus b.v. bij overpro ductie) dat de regeering garan.ieprij. zen vaststelt welke 60 tot 80% van den kostprijs bedragen m a.w. dus mini. mumprijzen waar beneden geen pro ducten worden verkocht. Bij groote vraag naar het product dus zooals nu wenscht men vrije prijsvorming naar boven. Di is m.i. echter niet goed Houdt men vast aan vrije prijsvorming naar boven dan moet'men ook het ri sico dragen als er overproductie komt en de prijzen dalen. Wenscht men echter vaste prijzen als minimum dan moeten daartegenover vaste prijzen als maximum worden.- gesteld', 'n Ander punt dat ten gevolge van de staking sterk naar voren is gekomen is de Coöperatieve afzet van de producten. In tuinders kringen wenscht men de vele scha kels tusschen producent en consument te verkleinen m.a.w. men wenscht groothandel, grossier en kleinhandel In te krimpen. Getracht wordt om door coöperatieve afzet rechtstreeks 'te verkoopen van producent aan consu. ment. Dit gaat allemaal goed want men tracht hierdoor te bereiken dat <*e pro ducent iets meer krijgt voor zijn pro duct en dat de consument dan het product toch nog goedkooper krijgt. Ook hieT schuilt echter 'n gevaar. Zoo goed als men thans de handel probeert uit te schakelen- kan men over eenige tijd probeeren om de kleine tuinbouw bedrijven uit te schakelen, 'n Grootbe drijf toch kan het product weer doel matiger verbouwen en afzetten dan het kleinbedrijf. Waarom wij dit alle. maal naar voren brengen? Zijn wij te gen het nieuwe? Geenszins. Wij willen- alleen maar erop wijzen dat men met de noodige voorzichtigheid en om zichtigheid te werk moet gaan. Men moet z-uiver staan tegenover elk ander lid van de maatschappij en zorgen dat men al voortgaande geen graf graaft voor vele kleine tuinders. Het kleine tuinbouwbedrijf toch is het specifieke kenmerk voor deze omgeving en het zou toch zeker de verkeerde kant op gaan als men dit kleine bedrijf zou aanranden. ZWAAG. Uien 8.30—16.—; witte kool 1150; gele blaarkool 15.50; spruit. kool 1.15; Witlof 0.45; breekpeen 9.50; Goudreinetten 0.94; Present van Enge. land 0.67; Jonathan 0 94. ALKMAAR 3 Maart. Aangevoerd voor de Centrale: 70 vette koeien; 39 pinken en 253 nuchtere sla cfhtkal veren LANGEDIJK, 4 Maart 1947..— 800 kg roode kool 17.50; 72000 kg gele kool 17.50; 6500 kg Deensche witte kool 9.9010.50; 18000 kg uien, bevroren, 6.808.40. meeste Dekens van het Bisdom, o.a. Deken P. C. v. d. Meer van Hoorn, Deken Hosman van Be verwijk, Schamper van Purmer end en Deken Kuijs van Poeldijk. Verder werden o.a. opgemerkt burgemeester Reinalda van Haar lem met de twee katholieke wet houders, de heeren Angenent en mr. dr. Schreurs en de gemeente secretaris mr. dr. Weslra Voorts vertegenwoordigers van het be stuur van het vroegere Volksher. stel, van het koor van Katholiek Haarlem, van de Gregoriusver- eeniging, van de R.K. Toonkun- stenaarsvereeniging, een deputa tie van het bestuur van Katho liek Hoorn, van het parochieel Comité van Actie te Hoorn en directie en hoofdredactie van het Nieuw Noordhollandsch Dagblad te Hoorn. Na de H Mis hield de Hoog eerwaarde Heer Filbry de lijk rede, waarin hij begon met de biijsooedigheH te schetsen, die Deken v. d. Wiel in zijn leven en ook in zijn lijden bezielde. De dankbaarheid voor zijn priester roeping leefde hoog in hem. Door zijn godsdienstzin, zijn predica- ties en voorbeeld, voerde hij zijn parochianen tot Jezus. Door zijn priesterschap aan het altaar, zijn ontvankelijkheid en zijn werk lust, zijn kracht en bezieling, voerde hij de zielen naar God. Hij bracht de parochie tot een groote liturgische saamhoorig. heid. Na op Hageveld vele jaren te heb ben gewerkt aan de opleiding der priesters, leidde hij later de men schen in de moeilijkheden van de ivereld en door de botsingen van de samenleving. Daarbij was liefde en naastenliefde zijn priesterlijk ideaal dat hij heeft nagestreefd als kape laan en later als pastoor in de grootstad en als Deken van Hoorn en Haarlem. Overal heeft hij de we gen des Heeren gebaand Het lied der liefde dreunde geestdriftig in zijn ziel en heel Haarlem kende zijn eerlijken drang om een steun te zijn voor de burgers, in den oorlog Ne derlander als de beste en optimist ondanks alles. Hij was een groote stuwer van de Katholieke Actie. In het groote parochiegezin was hij de vader en de Moeder was Maria van Haarlem en langs haar wilde hij al len dichter tot Christus brengen Hoe koud de afgeloopen Februari- maand is geweest, blijkt duidelijk uit het volgende: De gemiddelde temperatuur, gerekend over het ge heele etmaal, bedroeg 5,5. Dit is 8 graden onder normaal. Een lager gemiddelde werd slechts bereikt in 1855 met —5,7. Het aantal ijsdagen (dagen, waarop de temperatuur niet boven nul komt) bedroeg 24. In de laatste twee en een halve eeuw zijn in deze maand nooit meer dan^ 18 ijsdagen voorgekomen. Ook de winter als geheel is zeer koud geweest. Zoo bedroeg de ge middelde temperatuur van de 3 me teorologische wintermaanden (De cember, Januari en Februari) 2,3, welke waarde alleen in 1829/30 werd overtroffen met 3,1 Over Europa bewoog zich in de afgeloopen 24 uur een rug van hoo- gen luchtdruk in Noordoostelijke richting. Deze rug strekte zich Maandagavond uit van Noord-Ier- land via het midden van ons land naar Bohemen. In onze omgeving kwam de lucht bijna geheel tot rust. Boven het dikke sneeuwdek daalt des nachts de temperatuur tot voor den tijd van het jaar buitengewoon lage waarden. De Iuchtdrukverdeel(ng verandert thans maar zeer langzaam, zoodat in het weertype over ons land bijna geen verandering zal kt mei. in de eerstkomende 24 uur. Tusschen Noorwegen en de Sovjet-Unie V Volgens een rapport, opgesteld door de commissie voor buiten. landsche zaken van het Noorsche parlement, heeft Noorwegen toe gestemd in het voortzetten van de besprekingen met de Sowjet-Unie over de voorbereidingen tot een mogelijke herziening van het ver drag 1920, waarbij de Noorsche souvereiniteit over de Spitsber- gen.archipel werd vastgesteld, 't Rapport is op een geheime zitting van het Noorsche parlement in het midden van Februari met 101 tegen 49 stemmen goedgekeurd. De besprekingen moeten worden voorlgezet met toestemming van de onderteekenaars van het ver drag. met uitzondering van Japan. De commissie stelt verder vast, dat geen besprekingen van mili tairen aard met een bepaald land zuilen worden gevoerd, voor zoo ver het betreft de verdediging van onder Noorsche souvereiniteit staand gebied. Volgens het bij artikel 9 van het verdrag bepaal de kan Spitsbergen niet voor mi litaire doeleinden worden ge bruikt. Dit is echter niet langer in het belang van Noorwegen en de Sowjet-Unie, die een regeling wenschen tot stand te brengen, die zoowel de veiligheid der beide landen ais de internationale vei ligheid bevordert, aldus het rap port. Uitbreiding van den ambulancedienst DEN HELDER De directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen- en Gezondheidsdienst vestigde er de aandacht o- dat de personeelsbezetting vhet ziekenhuis nadere voorziemugen eischt. Uitgangspunt daarbij was de straatongevallen dienst, welke lot heden reeds veel nuttig werk heeft verricht, doch waarvan de oorspronkelijke opzet niet in alle opzichten geslaagd mag worden genoemd. Zoo was de huisvesting van het personeel iin het Hoofd bureau van Politie, op grooten af stand van de ambulancewagens, welke bij het ziekenhuis gesta- tionneerd zijn, niet bevorderlijk voor de paraatheid van den dienst. De omstandigheid, dat het perso neel gedurende den diensttijd practisch geen productief werk verrichtte, was oneconomisch en oefende ongetwijfeld op het per soneel een schadelijken invioed uit. Een groote verbetering was daarom de onderbrenging van den dienst in het ziekenhuis, waardoor het personeel in staat werd gesteld in noodgevallen ter stond uit te rukken. Het idee van een straatongevallendienst is dan ook geheel prijs gegeven en de dienst zal volledig moeten wor den gereorganiseerd. De directeur is van meening en hierbij slui ten B. en W. zich aan dat voor- loopig de beste en voordeeligste oplossing deze is, dat een aantal leden van hel ziekenhuisperso neel wordt aangewezen voor den ambulancedienst. Zoowel overdag als des nachts zullen telkens 2 leden van deze groep aanwezig zijn om te kunnen uitrukken. Teneinde onder alle omstandig heden over een volledige ploeg (chauffeur plus helper) te kun nen beschikken en opdat de le llen elkaar kunnen vervangen, is het noodig, dat ieder der voor den ambulancedienst aangewezen per sonen in het bezit is van het di ploma E.H.B.O. en dat zij in staat zijn als chauffeur op te treden. Gedurende den lijd, waarin van den ambulancedienst geen ge bruik wordt gemaakt, zal één dér dienstdoende ambtenaren met portiersdiensten worden belast, d'e andere met het onderhoud van de aulo's, de verwarmingsinstal latie, het naar boven brengen van patiënten enz. Naar gelang van de dagorde en van de omstandig heden zullen de desbetreffende personen dus dienst doen als chauffeur, helper bij den ambu lancedienst, portier of huisknecht. Hierdoor zal tevens kunnen worden voorzien in de reeds lang gevoelde behoefte om de portiers loge zoowel overdag als des nachts te doen bezetten. nieuwe regeling van de kindertoelage Op 12 September 1942 is, nadat de pogingen waren mislukt om de werknemers der gemeente in den zin van artikel 1 van het Arbeids- overeenkomstenbesluit 1935, onder de algemeene kinderbijslagverorde- n.ng voor de ambtenaren dezer ge meente te laten vallen, voor die werknemers een afzonderlijke rege ling van de kindertoelage t.w. die voor sommige groepen van perso neel in dienst der gemeente Den Helder, vastgesteld. Deze regeling werd daarna erkend als een bijzon dere regeling in den zin der Kin derbijslagwet. In verband met in de Kinderbij slagwet aangebrachte wijzigingen, werden bij de besluiten van 13 Augustus 1943, 10 Maart 1944 en 28 December 1945 in de gemeentelijke regeling de noodige veranderingen aangebracht. Bij de wet van 18 September 1946, in werking getreden op 1 Oc tober 1946, en bij de wet van 21 December 1946, is de Kinderbijslag wet opnieuw gewijzigd. Wil de ge meentelijke regeling op erkenning als bijzondere regeling in den zin der Kinderbijslagwet aanspraak blijven maken, dan zal het noodig zijn daarin eveneens wijziging te brengen. Deze wijziging bestaat hierin, dat, inplaats vanaf het derde kind, zooals thans plaats vindt, vanaf het eerste kind kindertoelage moet worden toegekend en dat de kindertoelage niet meer f0.40 per kind per arbeidsdag zal bedragen, doch voor de eerste drie kinderen, voor wie recht op een toelage be staat, f0.40 per kind en te rekenen van het vierde kind f0.50 per kind Voor de toepassing van deze re geling worden met kinderen bene den den leeftijd van 18 jaar gelijk gesteld kinderen van 18, 19 of 20 jaar, die het dagonderwijs volgen aan een inrichting voor algemeen vormend- of vakonderwijs. Voor het recht op kindertoelage over het 4e kwart. 1946 is beslissend de samen stelling van het gezin op 1 October 1946. jaarvergadering van de „stille omgang" DEN HELDER Het bestuur van het Gezelschap ,.De Stille Omgang" afd. Den Helder heeft voor morgenavond1 een algemeene jaarvergadering vastgesteld, die om 8 uur gehouden wordt in de bovenzaal van den R.K, Volks bond. Een van de Weleerw. Pa ters Montfortanen zal een rede uitspreken, waarna mededeelin- gen volgen over den binnenkort te houden Stillen Omgang. Met het oog op den vastentijd draagt het programma een ge wijd karakter. Na de pauze wordt een opvoering gegeven van „Het Mirakelspel der Heilige Stede" en een cfameskoor zal den avond met zang en muziek opluisteren. Alle leden met hun dames worden ver wacht. DEN HELDER De commis saris van politie deelt mede, dat vanaf heden het politiebureau aan de Spoorgracht dag en nacht is geopend. OPHEFFING VAN DE FUNCTIE GEMEENTE-VROEDVROUW In verband met het verminderd aantal kostelooze verlossingen is door B. en W., in afwachting van de door den Raad te nemen beslis sing, aan Mej. A. D. G. Smit, die een salaris genoot van f643 per jaar, met ingang van 1 Februari 1947 eervol entslag als vroedvrouw ver leend. Aan haar zal, op grond van de verordening, regelende de toe kenning van wachtgeld aan ambte naren der gemeente Den Helder, tot 29 September 1957 een afloopend wachtgeld worden toegekend. Aan Mej A. Charmes zal daarna met ingang van 31 Mei 1947, wegens het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd op 14 April 1947, eervol ontslag worden verleend. Zou ook aan haar met ingang van een vroegeren dag ontslag verleend worden, dan zou haar ook wacht geld toegekend moeten worden. De Armenwet schrijft voor, dat de gemeente in de verloskundige behandeling van armen voldoende moet voorzien. Teneinde hieraan te voldoen ligt het in het voornemen met één der in deze gemeente ge vestigde vroedvrouwen een over eenkomst aan te gaan voor het ver richten van de hierboven bedoelde verlossingen tegen betaling van een vergoeding door de gemeente per verrichting. gunningen sloop- en puinruimings - werkzaamheden DEN HELDER 't Gemeente bestuur heeft het puinruimen van een gedeelte Oud Den Helder (werk D) voor f 28 500 gegund aan W. E. Smit te Nijmegen. Het puinruimen van de West straat werd! gegund aan Th. Veul, Rijksweg, 't Zand voor: werk B f 12.500, werk C f 17.300 en werk D f 14.500. Aan de firma R. Diemen W. C. v d. Giessen te Santpoort werf gegund het puinruimen van de Hoofdgracht. Werk A f 34 900, werk B f 33.400 en werk C f 29.900 Werk D is opgedragen aan D. Th. Veul te 't Zand'voor f 11.800 Het bouwrijp maken van Oud Den Helder is gegund aan N.V. Midden te Amsterdam, voor f 80.000. DEN HELDER Vermoedelijk tengevolge van de gladheid bot ste een vrachtauto, die de garage van M. op den Middenweg werd binnengesleept, tegen de benzine pomp, tengevolge waarvan deze bij den grond afbrak. koen molenaar krijgt de medal of freedom SCHAGEN Naar wij ver nemen zal onze plaatsgenoot de heer Koen Molenaar op 12 Maart a.s. uit handen van den Ameri- kaanschen militairen attaché, kolonel Johnson, de Medal of Freedom (medaille voor de vrij heid) ontvangen te Utrecht. Koen Molenaar werd reeds vroeger onderscheiden met de Europeesche onderscheiding met drie sterren voor deelname aan drie groote veldslagen, nl. in de Ardennen, Rijnland en Centraal Europa. dienstplicht Het aantal dienstplichtigen van lichting 1948 bedraagt in deze ge meente 28. „kermis" De verpachting der standplaatsen voor de kermis van 21 t/m 29 Juni a.s., zal worden gehouden op Woens dag, 5 Maart a.s14.00 uur, vermoe delijk in café „De Posthoorn" op de Markt. UITSLAG PRIJZEN TOEKENNING Huisbroeitentoonstelling BREEZAND. Wij vermeldden het al in ons vorig verslag: de heeren van de jury hadden geen gemakkelijke taak met het beoordeelen van de vele Inzendingen. Ook weten we al dat er een groot kwantum prijzen iri de vorm van be kers.: medailles e.a beschikbaar wa ren. Hier volgt dan de gedetailleerde uitslag: Groep I: le prijs Nic. Verbruggen; 2e Gebr. P en H. Looyesteijn; 3e C. A. Okkerse; 4e R. Smakman; 5e C. v d. Zon; 6e Kaan; 7e L. Looyesteijn: 6e K. v. Koo'en; 9e A Mees'er. Groep I: Beste Narcis: le prijs H van Dalen;: 2e G. van Bruggen. Groep I: Beste Tulp: le er. 2de prijs: Nic. Verbrueeen. Groep I: Beste Hyacin'h: le prijs: Gebr P. en H. Looyes;eijn; 2e pr. P. Dwarswaard. Groep II: le prijs met lof der Jury: G. Vink; 2e J Winkel; 3e L. Ik>oye_ steijn. Groep II: Beste Narcis: le en 2de pr G. Vink. Groep II: Beste Tulp: le en 2e pr. G. Vink. Groep II: Beste Hyacinth: le prijs: J. Winkel:; 2e: G. Vink Groep III: le prijs: Jb. Verbrug'gen; 2e: G. Vink; 3e: met bewondering voor de groote inzending P Hendriks; 4e: Cor Looyesteijn; 5e: Gebr. P. en H. Looyesteijn: 6e: G. van Bruggen. Groep III: Beste Narcis: le prijs P Dwarswaard; 2e G. Vink. Griep III: Beste Tulp: le prijs A. Cap'ein; 2e K. van Kooten Groep III: Beste Hyacinth: le en 2de prijs: P. Alders. Schoolbroei: le prijs R.K School te Breezand; 2e prijs: O. L. School te Breezand; 3e prijs: R.K School te Anna Paulowna. De schoolinzer.ding bestond uit een groot gazon; in het midden van de entoonsttllingsiru.mte; 'n gazon van rood—wit en blauwe hyacinthen! Hier volgen van de 6 scholen de gedetail leerde uitslagen: R.K. School Breezand: Fr, de Groot beste Bismarck; L. Smakman: beste lady Derby; A. Berbée: beste l'Inno- cense O. L. School Breezand: KI. Lange, reis; P. van Dijk;; Janke v. d. Vaart. Indeeling als voren. Chr. School Breezand: R. Siebenga; H Rouwens;; Jb. Molenaar. Indeeling als voren. R.K. School Anna Paulowna: An Bottema; G. Smit; Bep van Oosten Indeeling zie boven. O. L. School KI. Sluis: Dick Wieg. man; Renske Prins; Nic. Rezelman. Indeeling als voren, O. L. School Oost Polder: R. Brom mer;; M. de Jong; R Liefhebber In. deeling als voren, Broeiproefbedrijven voor beste in zendingen; le prijs: F. v. d Hoek te 't Veld; 2de prijs: Ruygrok Hillegom; 2e prijs: G. v d. Berg te Breezand; 3e prijs: N.V. v.h G. A. Preijde te Bree zand. Eervolle vermelding: G. v d. Park's Bloemenmagazijn te Breezand. Beste pan of kist tulper.' uit inz. G. v. d. Berg: Ie prijs Sun Valley; idem uit inz. F. v. d. Hoek: le prijs Paris; idem uit inz N.V. vh G. A. Preijde: le prijs Wm. Pitt; idem uit inz. Ruijgrok: le prijs Beator; beste pan of kist narcis uit alle inzendingen: le prijs Bahram (inz. Ruijgrok) 'n Volgende keer weer enkele andere ■ndrukken uit de lente-tuin die in het Veilingsgebéuw "Breezand" was aangelegd. rond de da.v.a. BREEZAND D.A.V.A. de naam van de Huisbroei-tentoon. stelling, afgeleid van „Door allen, voor allen". De eerste, grootsch opgezqjte expositie op huisbroeigebied hier in Breezand:. Wat 'n moeilijkheden waren er te overwinnen voor het zoover was. Vooral de barre winterom- standigheden en de kolen- schaarschte werkten tegen. Ook de onwennigheid zoo'n eerste keer. Maar de commissie heeft prach tig werk verricht en het resultaat is bekend; een buitengewoon ge. slaagde show. 't Oordeel van den hoofdredacteur van het vakblad „Bloembollencultuur" getuigt: ge zien d!e omstandigheden een zeld zaam en schitterend resultaat, een pracht tentoonstelling". Volgens insiders: „De totale in zending wint het, wat opstelling betreft, van de kortelings gehou den expositie in Bovenkarspel" en „Wat de kwaliteit van de huisbroei betreft, staat deze verre boven die van de reeds 25 jaar bestaande Huisbroeivereeniging te Noordwijk". (In Breezand dit jaar voor 't eerst!) We willen hier nog eens extra de aandacht vestigen op de prach. tige heete luchtinstallatie van de fa. Nic. Schulte Zn. te Noord- wijk, speciaal geschikt voor shows als deze. Wat de wisselbekers be treft, zij nog vermeld, dat aan eiken beker een medaille verbon den is, die, als de beker een vol genden keer eventueel van eige naar verandert, 't bezit blijft van de winnaars van 1947. De eerste beker is spontaan door het ge meentebestuur beschikbaar ge steld voor den winnaar van de schoolhuisbroei (dezen keer de R.K. School in Breezand). Hier uit blijkt eens te meer 't mee leven van 't gemeentebestuur met dit middel van bestaan in Anna Paulowna en 't stimuleeren van de jeugf voor hun vak later. De tweede beker als le prijs be haald door groep II is ge schonken door de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. De derde beker, geschonken door de firma J. E Koopman Co., kwam aan groep I als eerste prijs. (Deze groep broeide bollen, die de commissie geschonken had.) Nog moeten we vertellen, dat de plaatselijke middenstand voor elke 3 besien van alle zes scho len prijzen heeft gegeven. Waarlijk „door allen voor allen". 't Bezoek viel den eersten dag nog erg mee, de weersomstandig heden in aanmerking nemend. Diverse heeren uit „de Zuid" strandden onderweg en konden dus niet komen. Jammer. burgerlijke STAND ZIJPE Geboren: Johanna Hendrica Catharina, dochter van Cornells Petrus Tuin en Maria Catharina Slijkerman; Johanna Geertruida, dochter van Cornells Bleeker en Johanna Catharina v. Wel. Ondertrouwd: Theodorus Gerar- dus van Wel, oud 24 jaren en Alida Catharina van Duin, oud 24 jaren. Overleden: Cornelis Francis, oud 82 jaren, echtgenoote van Neeltje Kater. DEN OEVER. De IJsclub „Voorwaarts" organiseerde een estafettewedstrijd voor heeren, op de baan in de Hofmanshaven te Den Oever. Twintig deelnemers dongen mee naar de prijzen. De uitslagen luiden: 1. C. Kooy en J. Tijsen, 20 gld. en een rollade; 2. J. Tijsen en G. Omis, 15 gld. en een flesch wijn; 3. S. Poel en J. Gruis 12 gld.; 4. J. Bakker en J. Brouwer, 10 gld.; 5. H Hermans en I. Wigman, 8 gld. burgerlijke STAND OUDORP. Geboren: Catharina A. M. d. v. Dirk Zuurbier en Anna Swinkels; Hermanus G. A. z. v. Ja cob Berkhout en Maria Petronella van Veen; Margaretha J. d. v. Jo hannes Kunst en Alida Verduin; Cornelis Th. z. v. Theodorus Wes ter en Maartje Prinse; Jan z. v. Jan Piersma en Trijntje Keizer: Huber- tina J. M. d v. Gerrit van der Waal en Johanna Agatha Kom. Overleden: Trijntje Wit echtge noote van A. H. Driesen oud 67 jaar; Elisabeth van dér Heijden echtgenoote van A. M. Pieters oud 37 jaar. OUDORP. In Café Morsch wordt heden(Dinsdag)avond 8 uur een spel regelavond getTouden voor de leden en supporters van de VoetbaWereenlging "Kolping Boys". De schetdsrechters- vereeniglng "Groep Alkmaar" heeft zich bereid verklaard uiteenzettingen te geven over de regels van het voet balspel. Aan de hierna volgende test zijn enkele prijzen verbonden. Wij vertrouwen dat alle voetballief hebbers uit Oudorp en Sint.Pancras op dezen ongetwijfeld leerzamen avond aanwezig zullen zijn. NIET ALL TUINBOUWE Maar algei Nederlandsch EEN ENKEL W' nog over de b< welke de Tuindt van den L.T.B. in dag gehouden i gewijd heeft aan van de regeling i in de groenten- i reld, zooals die ret reilt en zeilt. De s belangrijk gewijzi uit de regeling, medewerking van ter tot stand geko de voorloopige - van het groentencc dat er toch ook prijzen aan de ve vastgesteld. Leek een de noodzakeli, ling van de vaste den kleinhandel, kringen aanvaard consequentie niet Dit bleek al uit h mede de heer Jac. G Alkmaar de L.T.I geopend heeft en d dag al hebben gep het kwam ook in de duidelijk tot uiting. De tuinders van en de anderen denke algemeen ook zoo o' maximumprijzen aa funest, zij geven na voorkeur aan het sl vorig jaar gekozen prijsvorming mei ee de markt", door een den minimumprijs pet. van den kos1 naar Duitschland - nog weer mislukt een belangrijken ii prijzen uitoefenen, van de regeering m richt zijn, ook de voor minstens 80 kostprijs te exportei bekeken moeten wo ke wijze kan worde de fabrikant niet vi sten prijs inkoopt, voor export moeter gelijk, uil de mark nomen. Wanneer zou overgaan tot h< maximumprijzen, z minimumprijzen ho zijn. De minimu: Postlarief vo< wordt verl De Belgische n Buitenlandsche 5 verklaard, dat in van het sluiten d< Nederlandsche overeenkomst de I ren der beide lan ontwerp werken aanzienlijke verlaf zien van de porti verkeer tusschen I België. De datum, postovereenkomst wordt, zal nader kend gemaakt. Nederlandse! uitzendingen u De Vereeniging Canada" wil er i aandacht op vestif Canadian Broadca: ny dagelijks ook i land uitzendt. Di heeft plaats van des avonds, via d( 16.84 m. en van des avonds via de 25.60 m. crgens op de schen Limburg om de waarlieii weet ik nog niet pi ke provincie het voorzoover ik weel bedevaartplaats v in ons land. Ge sti rand van de Peel het een dezer dagi bezochten, zagen de sporen van den loon in de buurt, 1 Nederland; Deurn in 't verschiet, An nabijheid. En dan weg af van Vieri schiet de Peel in. „Smakt", 3 K.M. Eti dan zijt ge in 't i vende dorp Smakt, plaats van Sint J02 dorpskerk, 'n kapelle zef uit eeuwen her, beeld en vele pelgri'. onderdak kunnen vit havende pelgrimshui de kerk raast 'n loc; als de pastoor ons te zijn we meteen in df zoete land van Bral België, waar Sint Jo; troon van is en ge van Brabant kloppen dat in deze eenzaaml A. Coolen en Jan Vr als pastoor Adams te Het leven der Pe veel veranderd. „Het en „Philips". En in Geysteren waar F eens vermoord is en I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2