Lunapark naar de oevers van den Nij! DE TUINBOUW TEGEN MAXIMUMPRIJZEN Maartmaand - Sint Jozefmaand Cassatieberoep verworpen EEN UURTJE TELEX Beteekenis diepvriesinstallaties MONTY" SCHREEF EEN BOEK Liever vrije prijsvorming met „bodem in de markt" y RADIO SMAKT Millioenen zijn er mee gemoeid n Kesselring gebruikt groote woorden De Pers de hierboven bedoelde tegen betaling van een ioor de gemeente per gen sloop, en NRUIMINGS- KZAAMHEDEN ■DER 't Gemeente- 't het puinruimen van e Oud Den Helder voor f 28 500 gegund >mit te Nijmegen, uimen van de West- gegund aan Th. Veul, Zand voor: werk B rk C f 17.300 en werk rma R. Diemen W. sen te Santpoort wer-l puinruimen van de Werk A f 34 900, 400 en werk C f 29.900 pgedragen aan D. Th. and'voor f 11.800. rijp maken van Oud is gegund aan N.V. Amsterdam, voor DER Vermoedelijk van de gladheid bot- htauto, die de garage len Middenweg werd Pt, tegen de benzine- ïvolge waarvan deze d afbrak. richt en het resultaat en buitengewoon ge. 't Oordeel van den ur van het vakblad ïcultuur" getuigt: ge- andigheien een zeld- tterend resultaat, een Dnstelling". siders: „De totale in- t het, wat opstelling de kortelings gehou- e in Bovenkarspel" de kwaliteit van de reft, staat deze verre an de reeds 25 jaar iisbroeivereeniging te (In Breezand dit eerst!) hier nog eens extra vestigen op de prach. tchtinstallatie van de ïlte Zn. te Noord- geschikt voor shows de wisselbekers be- g vermeld, dat aan een medaille verbon- Is de beker een vol- eventueel van eige. rt, 't bezit blijft van van 1947. De eerste mtaan door het ge- ir beschikbaar ge en winnaar van de ei (dezen keer de in Breezand). Hier- ns te meer 't mee- gemeentebestuur met an bestaan in Anna 't stimuleeren van r hun vak later. De ais le prijs be. 'roep II is ge- 3r de Alg. Ver. voor ultuur. De derde rnken door de firma in Co., kwam aan erste prijs. p broeide bollen, die geschonken had.) i we vertellen, dat e middensland voor van alle zes scho- eeft gegeven. „door allen, voor viel den eersten dag de weersomstandig- merking nemend, eren uit „de Zuid" derweg en konden ïen. Jammer. tLIJKE STAND Geboren: Johanna tharina, dochter van rus Tuin en Maria lijkerman; Johanna loch ter van Cornells ohanna Calharina v. 'd: Theodorus Gerar- oud 24 jaren en ia van Duin, oud 24 Cornelis Francis, echtgenoote van R. De IJsclub organiseerde een rijd voor heeren, op Hofmanshaven te Den g deelnemers dongen prijzen. De uitslagen ïooy en J. Tijsen, 20 llade; 2. J. Tijsen en d. en een flesch wijn; Gruis 12 gld.; 4. J. trouwer, 10 gld.; 5. H Wigman, 8 gld. LIJKE STAND Geboren: Catharina rk Zuurbier en Anna manus G. A. z. v. Ja- en Maria Petronella rgaretha J. d. v. Jo- en Alida Verduin; v. Theodorus Wes- Prinse; Jan z. v. Jan ijntje Keizer: Huber- Gerrit van der Waal 'atha Korn. Trijntje Wit echtge- H. Driesen oud 67 van der Heijden A. M. Pieters oud In Café Morsch wordt vond 8 uur een spel. uden voor de leden en de VoetbalVereenigmg De scheidsrechters. roep Alkmaar" heeft klaard uiteenzettingen regels van het voet. hierna volgende test n verbonden, dat alle voetballief. orp en Sint.Pancras op eld leerzamen avond zijn. NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Dinsdag 4 Maart 1947 NIET ALLEEN TUINBOUWBELANG Maar algemeen Nederlandsch belang CEN ENKEL WOORD dan nog over de besprekingen welke de Tuindersvakgroep van den L.T.B. in zijn Zater dag gehouden vergadering gewijd heeft aan de kwestie van de regeling der prijzen in de groenten- en fruitwe. reld, zooals die regeling thans reilt en zeilt. De situatie was belangrijk gewijzigd, omdat uit de regeling, welke met medewerking van den minis ter tot sland gekomen is, na de voorloopige oplossing van het groentenconfllct blijkt dat er toch ook maximum prijzen aan de veilingen zijn vastgesteld. Leek dit menig een de noodzakelijke aanvul, ling van de vaste prijzen voor den kleinhandel, in telers- krdngen aanvaardt men die consequentie niet zoo direct! Dit bleek al uit de rede, waar mede de heer Jac. Groen Azn. uit Alkmaar de L.T.B.-vergadering geopend heeft en die we Zater dag al hebben gepubliceerd, en het kwam ook in de besprekingen duidelijk tot uiting. De tuinders van den L.T.B. en de anderen denken er over het algemeen ook zoo over achten maximumprijzen aan de veiling funest, zij geven nadrukkelijk de voorkeur aan het s leisel, dat het vorig jaar gekozen is, nl. vrije prijsvorming met een „bodeim in de markt", door een gegarandeer. den minimumprijs van 60 tot 80 pet. van den kostprijs. Export naar Duitschland voorloopig nog weer mislukt Red.) zal een belangrijken invioed op de prijzen uitoefenen. Het streven van de regeering moet er op ge richt zijn, ook de bladgroenten voor minstens 80 pet. van den kostprijs te exporteeren. Ook zal bekeken moeten worden, op wel ke wijze kan worden bereikt, dat de fabrikant niet voor den laag- sten prijs inkoopt. De groenten voor export moeten, indien mo gelijk, uit de markt worden ge nomen, Wanneer de regeering zou overgaan tot het stellen van maximumprijzen, zullen ook de minimumprijzen hooger moeten zijn. De minimumprijsregeling Pesttarief voor België wordt verlaagd De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat in afwachting van het sluiten der Belgisch Nederlandsche economische overeenkomst de posterij-bestu- ren der beide landen aan een ontwerp werken waarbij een aanzienlijke verlaging is voor zien van de porti in het post verkeer tusschen Nederland en België. De datum, waarop deze postovereenkomst van kracht wordt, zal nader worden be kend gemaakt. Nederlandsche radio uitzendingen uit Canada De Vereeniging „Nederland- Canada" wil er nogmaals de aandacht op vestigen, dat de Canadian Broadcasting Compa ny dagelijks ook naar Neder land uitzendt. De uitzending heeft plaats van 6.30 tot 6-45 des avonds, via de 17.82 en de 16.84 m. en van 9-15 tot 9.30 des avonds via de 11.72 en de 25.60 m. moet tijdig gereed zijn, zoodat deze direct kan werken wanneer het noodzakelijk is. De prijzen, welke nu zijn vast gesteld, zullen blijkbaar gelden tot einde Maart. Dat er nu maxi mumprijzen zijn, beteekent het einde van 't door ons verdedigde stelsel van 1946, zoo zei de heer Groen. Wij krijgen dus toch weer de Groco's, Kleinco's e.d. Wij krij gen weer de verdeeling en weer de negeering van de kwaliteit. Zal het doel, de prijzen in de hand houden, bereikt worden? De z.g. „primeurs" alleen zijn vrij. Hoe zit het met de schaarsche artike len? De voorzitter, en de vergade ring beaamde dat algemeen, vond het jammer, dat op deze wijze ingegrepen is. Het was z.i. niet noodig geweest ,de zaak had ook op andere wijze kunnen worden opgelost. Zoo werd het op de ver gadering betreurd, dat de regee ring wel de consumenten be schermt, maar de telers laat men zonder garantie. Dit is geen juist standpunt. De consument moet beschermd worden, maar niet ten koste van de telers. Zoo vond Westfriesland bij monde van- den heer G. Visser de regeeringspoli- tiek tweeslachtig. De heer Reus van Grootebroek vroeg hoe het zat met de vroege aardappelen, die mogen wel 100 Positie onzer passagiersschepen „BOISSEVAIN", 1 Maart van Batavia naar Nederland. /GERARD DOU", Amsterdam Java, passeerde 2 Maart om 15 uur Finisterre. „HUGO DE GROOT", Am sterdamJava, 2 Maart te Ge nua. KOTA BAROE", Rotterdam Java, passeerde 1 Maart om 24 uur Perim. „KOTA INTEN", Rotterdam- Java, 2 Maart 1 uur Malta ge passeerd. „ORANJE", AmsterdamBa tavia, 2 Maart van Suez. pet. van den kostprijs hebben en de datum van den primeursprijs dient op 21 Juni gesteld te wor den. De voorzitter wees er op, dat natuurlijk ook niet over het hoofd gezien mag worden, dat de Re geering staat voor het algemeen belang. Bij 100 pet. van den kost prijs mag de vergoedingsprijs wel 70 pet. zijn. De heer Reus merkte nog op, dat nu wel gebleken is, wat de handel kan bereiken bij den Minister. Wij moeten niet te gauw berusten. Na verschillende besprekingen, o.a. over de betee- kenis van de diepvriesdnstallaties, heeft de vergadering zich ver- eenigd met de conclusies van het bestuur, aangevuld met de nadere mededeelingen van den voorzitter en de reeds vermelde uitspraak, dat bij den Minister geprotesteerd zal worden tegen de nieuwe rege ling. Overigens heeft de voorzitter nog opgemerkt, dat de datum van de prijzen der primeurs moeilijk vooruit te bepalen is. k Bertus Aafjes gaat mee Terwijl geweldige kranen de kermiswagens door de lucht deden zweven en langzaam in de ruimen van het Deensche m.s. „Marit Maersk" lieten zakken, vertelde de heer Hommerson, van de firma Hommerson en Vermolen, die met de firma Janvier in Egypte met een compleet lunapark op tournee gaat, iets van zijn aans aande reis aan eenige persvertegenwoordigers. Op initiatief van Egyptische overheidsinstanties en door bemid deling van den Egyptischen ker- mis.exploitant Ali Hassan, vatten de genoemde firma's het plan op in de .eerste maanden van 1947 naar Egypte te vertrekken, na eerst zelf in Egypte poolshoogte te hebben genomen. Sinds de Duit- sche kermisexploitanten ten ge volge van den oorlog het land ver lieten, bestonden er daar geen amusementsbedrijven van dien aard.. t De heer Hommerson sprak vol lof over de groote medewerking die hij zoowel van de Egyptische als van de Nederlandsche instan ties had ondervonden. Het ligt in die bedoeling door middel van deze tournee in Egypte een deviezen- tegoed ten gunste van Nederland te scheppen. Floreeren de zaken, dan hoopt men eenige jaren daar te blijven en misschien is 't dan ook moge lijk te werken op de a.s. wereld tentoonstelling te Cairo in 1943. Men zal eenige maanden in Cairo verblijven en wanneer he daar te warm wordt zet men het Lunapark in Alexandrië op. Het daaropvol gend winterseizoen hoopt men dan wederom in Cairo door te bren gen. Zoo mogelijk, dan staan ook nog Bagdad en Beyrouth op het programma. Mochten de resulta'en van deze tournee gunstig zijn dan hoopt men in Egypte een filiaal te stichten. In Nederland 'heeft de fir ma 26 filialen, waarvan er vijf naar Egypte vertrekken, aange vuld met firma's, die zich speciaal op de kleinere kermisinrich'ingen toeleggen. „Misschien is he' wel mogelijk ook naar Zuid-Afrika 'e gaan", zei de heer Hommerson. Dat de firma wel meer met dit bijl'je heeft gehakt, blijkt uit het feit dat men reeds van 1934 tot 1936 in Tunis was en verder ook Mos kou, Ierland, Londen en Tripolis bezocht. Donderdagavond vertrekt de „Marit Maersk" met caroussel, rupsbanen, zweefmolen, stijlwand, glij-rutsehbanen, lachkamers en wat dies meer zij. Den volgenden dag vertrekken de firmanten, tech nici en zij die speciale nummers verzorgen met hun gezinnen van Marseille uit. tezamen 47 personen. .Men zal in Egypte niet»in woon wagens wonen, dodh in hotels, daar de lange verblijf perioden in een stad1 en de hitte het onmogelijk maken. Bertus Aafjes zal met het ge zelschap meereizen. Het is zijn plan eenige boeken over het leven in een lunapark te schrijven en verder zorg te dragen voor pro paganda en krantenberichten. Ook zal men zich in Egypte in verbin ding stellen met cineasten, tenein de films over het bedrijf naar Ne derland te zenden. Tevens over weegt men een der Nederlandsche filmmaatschappijen uit te noodi- gen. De voorbereidingen tot deze reis hebben den geheelen winter ge duurd. Zij waren juist begonnen toen de eindelooze vorstperiode in zette, waardoor men veel kou had geleden en de werkzaamheden zeer werden vertraagd. CRGENS OP DE GRENS tus- schen Limburg en Brabant om de waarheid te zeggen, weet ik nog niet precies in wel ke provincie het ligt ligt voorzoover ik weet, de ecnigste bedevaartplaats van St. Jozef in ons land. Ge staat er op den rand van de Peel en teen we het een dezer dagen weer eens bezochten, zagen we nog alom de sporen van den oorlog. Over- loon in de buurt, het Caen van Nederland; Deurne en Venray in 't verschiet, Amerika In de nabijheid. En dan draait ge den weg af van Vierlingsbeek en schiet de Peel in. „Smakt", 3 K.M. Nog even dus. En dan zijt ge in 't eveneens geha vende dorp Smakt, de bedevaart plaats van Sint Jozef: 'n kleine dorpskerk, 'n kapelletje van St Jo zef uit eeuwen her, 'n zeer oud beeld en vele pelgrims, die kwalijk onderdak kunnen vinden in het ge havende pelgrimshuis. Vlak langs de kerk raast 'n locaaltreintje. En als de pastoor ons te woord staat, zijn we meteen in de sfeer van het zoete land van Brabant. Ge ruikt België, waar Sint Jozef de landspa- troon van is en ge hoort het hart van Brabant kloppen. Geen wonder, dat in deze eenzaamheid auteurs als A. Coolen en Jan Vriends, schilders als pastoor Adams te Nunhem leven. Het leven der Peelmenschen is veel veranderd. „Het donkere licht" en „Philips". En in de buurt ligt Geysteren waar Pastoor Litjens eens vermoord is en daar ligt Son met zijn duiven en wereldbekende koningschieterijen en daar Meyel met zijn kolenbranders en houts koolmij ten. „Het edele Brabant we re di" komt in ons boven. „En is 't nog een druk bezochte bedevaartsplaats, mijnheer Pas toor?" Zeer druk. En dan komt de pas toor los, slechts even stopt hij als 'n boemeltje passeert. Ja, St. Jozef is 'n rare heilige. Hij is even machtig als Maria en toch heeft hij in Nederland slechts één bedevaartsplaats, hier in Smakt. Maar men heeft eeuwen lang geen weg geweten met dien Voedster vader. want God zelf was de Vader van Christus. Hij werd wat achter baks gehouden, doch bleef de vriend van de eenvoudigen van hart, die geen last hebben van theologische en mariologische vraagstukken. Wat ge hem ook vraagt, ge krijgt het En dan steken we den brand in onze rookertjes, de pastoor knipt eens met de oogen en gaat verder. Ik ben de eenigste pastoor, die voor Huwelijksmakelaar speelt en met resultaat. Want ge moet weten mijne Heeren, dat op de Zaterdagen en vooral op de Zondagen van Maart de Brabantsche en Limburg- sche meisjes van heinde en ver ko men om St. Jozef aan te roepen voor een zalige levensstaat, om St. Jozef te bidden voor een goeden mar.. De jongens weten dit en zijn natuurlijk ook present. En ge kunt er van verzekerd zijn, dat menig gezin hier gesticht is, dat menig ouderpaar elkaar hier gevonden heeft. En na de bedevaart de ont spanning, want biddend heen en zingend terug is de oer-idee van al wat Zuiderling en Belg heet. Smakt is nog steeds in opkomst. Jaren geleden preekte de Greeve er 'ns op 19 Maart en nóg steeds hoop ik, aldus onze spreker, hier 'n groote bedevaartskerk te bouwen en Smakt te zien als de nationale bedevaarts plaats van St. Jozef. Ook in de literatuur ben ik wei nig van St. Jozef tegengekomen, mijnheer Pastoor. Om dezelfde reden en 'n boekje: „Sint Jozef in de Nederlandsche Letterkunde" zou pamfletachtig dun zijn. Een groote schat heeft hij niet en toch wat ge Hem vraagt, dat krijgt ge, weest daarvan overtuigd. En als we de pastoor danken voor het onderhoud en even de kapel binnenwippen, hebben wij ook St. Jozef alles gevraagd wat we vragen konden. Het was stil voor het al taar, waar het „Ite ad Joseph" prijkte. Later zagen we den pastoor nog even. Hij zag ons buiten komen uit de kapel. Vroolijk en vol humor, als 'n Brabantsche pastoor is, riep hij ons toe: „Gellie het zeker ook voor die intentie gebeden, is 't nie?" 'n Lach en laatste groet, tevens 'n bevestiging inhoudende, was 't antwoord en toen we heengingen lag Smakt diep in ons bewustzijn, zoo diep, dat we de verleiding niet konden weerstaan U er even mee naar toe te nemen. St Jozef van Smakt, bidt voor ons. Terug ging de weg over de groo te wegen van Brabant, die als be tonnen reepen het land doorsnijden en eenmaal thuis moesten we den pastoor gelijk geven, want 'n verza meling St. Jozef-gedichten uit alle tijden, ze is niet te vinden. „En toch is die Heilige even machtig als Maria", en.... pastoor van Smakt, we gelooven het, we ge- looven U. 26 Pebr. '47. Jos van Gemert Jr. Van de beul van Amersfoort In den Bijz. Raad van Cassatie werd behandeld! de zaak tegen F. H. M. van den Laar te Weert, de „Beul van Amersfoort", die door het Bijz. Gerechtshof te Amster dam veroordeeld was tot 4 jaar R.W.I. De requirant was niet Ier zitting verschenen, aangezien hij uit zijn detentie ontvlucht was. Als verdedigers traden op mr. Nederveen uit Roermond en mr. van, den Heuvel uit Amsterdam, die op vragen van den president antwoordden, dat hun cliënt ont snapt was. Mr. Nederveen pleitte inzake de aan zijn cliënt ten laste gelegde collaboratie, terwijl mr. van den Heuvel het gedrag van van den Laar als „kampoudste" in het concentratiekamp te Amersfoort besprak. De procureur-fiscaal, professor Langemeyer, vroeg den verdedi gers, of zij een mogelijkheid za gen, h.un cliënt alsnog te doen verschijnen. De procureur-fiscaal zegde toe, geen maatregelen te gen den requirant te nemen, om hem onmiddellijk in arrest te doen stellen, al kon spr. niet ga randeeren, dat van den Laar bij het verlaten van het gebouw niets zou gebeuren. De Raad trok zich hierop in raadkamer terug en besliste, dat van den Laar zich wederrechte lijk in vrijheid bevindt en hier van het volle risico dient te dra gen. Hierop nam de procureur-fis caal conclusie. Hij zeide na het aanhooren van de pleidooien in derdaad mogelijkheden tot straf- verlaging te zien. De requirant is echter niet ter zitting versche nen. Daardoor was het niet mo gelijk, hem vragen te stellen, waardoor hij zijn optreden kan toeiichlen. Spr. meende te moeten conclu- deeren tot verwerping van het beroep. Uitspraak 24 Maart. EEN BELGISCH- RUSSISCH VERDRAG? Volgens in het algemeen welin gelichte kringen te Brussel over weegt men reeds sedert verschei dene maanden de mogelijkheid om met Moskou een verdrag te slui ten, overeenkomstig het Fransch- Sowjet verdrag. De politiek, die door den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, Spaak, se dert de bevrijding wordt gevoerd, wordt geleid door de overweging geen der vier groote mogendheden te kwetsen Zijn aanstaand bezoek aan Praag zou er op wijzen, dat België zich niet alleen voor het Westen interesseert, maar met alle landen in het kader der collectieve veiligheid vrien4schappelijke be trekkingen tracht te onderhouden. H.M. de Koningin heeft benoemd tot Officier in de Orde van Oranje^, Nassau Mgr. A. G. Ellis, broer van den vice-voor- zitter van den Raad van Bestuur op Curacao dr. W. C. Delatry Ellis. Mgr. Ellis werd in 1898 pries ter gewijd en in 1923 be noemd tot kamerheer van Z. H. den Paus. De A.N.W.B. heeft zich tot den Minister van Justitie gewend met het verzoek een intensievere politie toezicht op onze groote wegen buiten de oebouw- de kom der gemeenten te willen doen instellen, op dat aan vele overtredin gen eindelijk eens paal en perk zal' worden gesteld, gisteren de gewezen Gro- Ter gelegenheid van ninger politie-president de eerste lustrumviering P. B. tot 20 jaar R.W.I. van de vakopleiding in de met aftrek en levenslange consuftiptie - ijsbereiding hield de ondervakgroep consumptie - ijsbereiding in Krasnapolsky te Am sterdam een herdenkings bijeenkomst, En sterker wordt ons verlangen naar zon en roomijsDe Groninger Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden veroordeelde ontzetting uit de kies rechten. Verdachte had niet alleen getracht het politieapparaat in Duit- schen geest op te voeden, doch werd bovendien schuldig bevonden aan tal van wandaden. Volgens een zeer globale gemeen telijke raming zullen ver moedelijk ongeveer 8500 armlastigen te Rotterdam in aanmerking kunnen komen voor een uitkee- ring, bedoeld, in de .JSToodwet Ouderdoms- K voorziening". Blijkens steekproeven ontvangen deze personen gezamen lijk een totale uitkeering van ongeveer f106.000 per week. Terwijl thans voor hen aan steunuitkeering een bedrag van f130.000 per week wordt uitgege ven. -k Nog eens Rotter dam: Sedert de bevrijding lijn daar afgezien van het herstel van beschadigde woningen, 362 woningen gereed gekomen, terwijl jp het oogenblik 2377 in aanbouw zijn. TUINBOUW HEEFT ER INTERESSE VOOR< ALS OORLOGSBUIT zijn inder tijd Duitsche diepvriesinstal laties, waarover de Regeering de beschikking had, aan, voor een deel, voor drie-vijfde, aan het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen te koop aangebo den. Dit aanbod is toen afgesla gen, omdat men de risico te groot achtte. Zijn wij goed ingelicht, dan ging het toen over een be drag van 3%' millioen gulden, ter. wjjl 6 millioen noodig geacht werd voor exploitatiekosten. Deze groole bedragen verklaarden twee dingen: ten eerste de hui vering, die in de kringen der opperste Veilinglei ding bestond, om tot dit beheer en deze exploi- TUCHTRECHTER PRIJZEN moei' de touwtjes strakker aanhalen In de maand Januari werden in de arrondissementen Amster dam, Alkmaar en Haarlem 1046 processen-verbaal opgemaakt wegens overtreding der prijs- voorschriften en wel tegen 1553 verdachten. De Tuchtrechter voor de Prijzen legde in het zelfde tijdvak boeten op met een totaalbedrag van ruim 205.000 gulden. Verwacht wordt dat in toenemende mate de Tuchtrechter van zijn bevoegd heid gebruik zal maken om_zg- ken besluiten. Het schijnt dat men niet gevoelig is voor geld straffen. Slechts rigoureus in grijpen, waaronder dan wordt verstaan het sluiten van zaken en het publiceeren van vonnis sen in de pers, zal indruk ma ken op de prijsovertreders. Over den slag in Normandië schrijft Montgomery, dat er in derdaad een stadium is geweest waarin de operaties minder snel vorderden. „Ik had er niet op gerekend, dat Hitier zijn plan nen zou herzien en toen wij be merkten, dat de Duitschers zich bij Avranches concentreerden, gaf ik bevel tot een omtrekken de beweging door Falaise en Argentan. Dit kostte tijd en een deel van de vijandelijke strijd krachten wist ons daar te ont snappen." Montgomery beschrijft ver der, hoe Eisenhower, na diens besluit, om het bevel over de strijdkrachten te land op zich te nemen, het voorstel om recht streeks naar den Rijn door te stooten en tot het hart van Duitschland door te dringen, had verworpen. Montgomery had door België willen trekken, om deh Rijn ten Noorden van de Ruhr over te steken. Eisenho wer gaf er de voorkeur aan om op een breed front langs den Rijn te opereeren. Over den laatsten aanval van veldmaarschalk von Rundstedt in de Ardennen schrijft Mont gomery, dat deze slag door de geallieerden werd gewonnen in de eerste plaats door het taaie vechten der Amerikaansche soldaten. over den strijd in Europa „Normandy and Baltic", een boek van de hand van Montgo mery over den strijd, die tot de nederlaag van Duitschland leid de, is dezer dagen verschenen. De commandant der Britsche strijdkrachten in West-Europa na D-day (Montgomery) heeft den slag in Normandië gevoerd volgens voor de invasie ge maakte plannen, aldus het boek. Deze werden niet gewijzigd, toen de sterkte der Duitschers bij Caen tegenviel. Men heeft van Britsche, Amerikaansche en andere zijde de tactiek van Montgomery gecritiseerd, door op te merken, dat hij de Duit schers bij Caen onderschat en daar te veel tijd heeft ver knoeid. Het boek is vol lof over den Amerika anschen soldaat. Het kan worden gezien als een ant woord op de critiek van den Amerikaanschen journalist Ralph Ingersoll, die in zijn boek „Top Secret" beweert, dat de slag om Caen een Britsche ne derlaag werd en dat de slag in de Ardennen door Montgome ry's toedoen werd verloren, waardoor de oorlog langer heeft geduurd en tenslotte, dat er on- eenigheid tusschen de Ameri kaansche aanvoerders en Mont gomery bestond. Met bijl en hengel ter vischvangst. Met een bijl'worden er bijten in het ijs gehakt. Met den hengel wordt dan menig vischje verschalkt. Anefo P. tatie over te gaan, en vervolgens de reden, waarom diepvriespro ducten, welke in den laatsten tijd in den handel waren, zoo hoog geprijsd konden zijn. In de krin gen van de telers gaan den laat sten tijd weer stemmen op, om de belangstelling, welke ook vroeger al voor de eonserven- industrie e-d- in telerskringen werd aangemoedigd, tot de diep vriesindustrie uit te breiden. Die belangstelling bleek op veilings vergaderingen, op de bijeenkomst van de Tuindersvakgroep van den L.T.B. en op die van het tuin dersdistrict Noord'holland van de Holl. Mij. van Landbouw te Alk maar. Het be'.refl hier allereerst de vraag, of het op den weg van de tuindersorganisaties ligt, zich hiervoor te interesseeren uit een oogpunt van afzetbevordering. Daarbij moet wel bedacht worden dat het hier tot nog toe vooral om luxe-producten gaat en daarvan neemt de diepvriesindustrie tot nog toe maar 1 pet. van de totaal- productie op. Het ging aanvanke lijk ook meer om export. Dit alles verklaart de hooge prijzen van dit artikel, waarop men in tuinders- kringen nog al critiek heeft. Verwacht wordt dat de georga. niseerde tuinbouw in deze in dustrie wel geïnteresseerd zal willen worden. Op de jaarverga dering van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen, welke 27 Maart a.s. te Utrecht zal wor den gehouden, komt in dien geest een voorstel aan de orde, een nieuw aanbod is gedaan, waarmee den bedrag van 4 millioen ge moeid is. Ook van landbouwcoö peraties en suikerfabrieken wordt medewerking verwacht. In het afgeloopen jaar werd een millioen K.G. suiker in de diepvriesinstal laties vefwerkt. De tuinbouw zal dus wel meewerken aan beheer en exploitatie van deze industrie, zonder te meenen, dat daarmee het probleem van den afzet van tuinbouwproducten opgelost is, al kan wel verwacht worden, dat in de toekomst, zoo noodig, ook an dere dan alleen meer-luxe pro- dujten voor diepvriesbewerking in aanmerking zullen komen. De vroegere Duitsche veldmaar schalk Kesselring, die thans voor een Britsche militaire rechtbank terecht staat wegens het bedrijven van oorlogsmisdaden, heeft tijdens het verhoor ex-koning Victor Em manuel en Maarschalk Badoglio van „verraad" beschuldigd. Kes selring verklaarde, dat Badoglio hem na de gevangenneming van Mussolini in Juni 1943 had be loofd, dat Italië tot het einde toe aan de zijde van Duitschland zou vechten. Kesselring zeide verder, dat hij het Italiaansche volk steeds een goed hart heeft toegedragen en alles in het werk heeft gesteld het te sparen. De gruweldaden zouden hoofdzakelijk het werk van Mus solini's neo-fascisten zijn geweest. Met Mussolini zelf had hij altijd op goeden voet gestaan. Hij had echter geen gevolg kunnen geven aan diens wensch om het behoud van Rome te vechten. Geen werkloosheid in Amsterdam De werkloosheid in Amster dam heeft een ongekend diep tepunt bereikt. Vóór het intre den der vorstperiode ontvingen 1700 personen overbruggings- toelagën en zelfs dit cijfer is nog eenigszins geflatteerd, want in dit aantal zijn begre pen eenige honderden, die slechts eenige weken geen werk kunnen vinden. Zelfs in andere tijden van hoog conjunctuur vermeldden de statistieken niet een dergelijk laag aantal werk- loozen. Gezegd kan worden, dat werkloosheid te Amsterdam op het oogenblik geheel niet be staat in 1928 en 1929, dus voor het intreden van de groote cri sisperiode, was nog altijd een minimum van 10.000 gere gistreerd. Eqn schrille tegen stelling met deze 1700 vormt wel een der slechtste jaren n l. 1936, toen in Maart van dat jaar 60.000 personen in Amster dam geen werk konden vinden. Er is een afspraak met de ha venautoriteiten gemaakt, dat bij groote drukte in de haven het grootste deel van onze arbei ders eenige dagen naar de ha ven wordt overgeheveld. In de tweede helft van 1946 is dit herhaaldelijk geschied. Het ma teriaalgebrek, dat zich aanvan kelijk nog bij de D.U.W. deed gelden, is thans overwonnen. PROGRAMMA DONDERDAG 6 MAART HILVERSUM I (301 M.): 9-30 Nieuws; 9.45 Grammuz.; 11.00 .Radio ziekenbez.; 11.45 Fam.ber. uit Indonesië; 12.00 Piano; 1230 Lunchconcert; 13 00 Nieuws era vervolg lunchconcert; 14.00 Middag concert; 15.30 Zang; 16.45 Kamermuz.; 18.30 Voor de militairen; 19 00 Nieuws en orkest; 20.00 Nieuws en w'eerber.; koorzang; 21.30 Gram.muz.; 22.00 Nieuws en gram.muz. HILVERSUM II (415 M.): 9 30 Nieuws 11.00 Ensemble Jetty Cantor; 12.00 Rus_ sische composities; 12.35 Kamermuziek 13.00 Nieuws en lunchconcert; 1420 Kamermuziek; 16 30 Spaansche muziek; 17.30 De elf stedentocht; 18.00 Nieuws en amusementsmuziek; 19.00 Viool; 20 15 Radio orkest; 21.20 Hoorspel; 21.45 Muziek. Nieuw K.L.M.-gebouw op Curacao geopend Zaterdag is te Willemstad het nieuwe K.L.M.-gebouw, waar van de kosten ongeveer 1 mil lioen gulden bedroegen, plech tig geopend. De plechtigheid werd bijgewoond door den gou verneur, dr. P. Kasteel, den di recteur der K.L.M., dr. A. Ples- man, die hiervoor uit Neder land was gekomen, den minis ter van verkeer van Venezuela, Valdemiro Rodriguez, het hoofd van het transportwezen van Ve nezuela, luitenant J. Marquez, den directeur van het lucht- vaartverkeer in Venezuela, ka pitein Horacio Lopez Conde, den Nederlandschen gezant in Venezuela M. M. L. Savelberg, den directeur van het departe ment van openbare werken op Curagao. J. F. Groote en den architect van het gebouw, C. M. Bakkers. Speciale commissie der Ver. Naties voor Palestijnsche kwestie? De New York Times meldt, dat Trygve Lie, secretaris-generaal der V. N. een plan overweegt om een speciale commissie samen te stellen, welke de Palestijnsche kwestie zal bestudeeren en de al- gemeene vergadering van Sep tember aanbevelingen zal doen. Zij, die het plan steunen, zijn van meening, dat dit de actie inzake de Palestijnsche kwestie zal be spoedigen zonder de kosten van een speciale bijeenkomst der alge- meene vergadering. Lie, zoo wordt verklaard, gelooft, dat een speciale ïlgemeene vergadering een mil lioen dollar zou kosten en dat deze de zaak toch alleen maar naar een speciale commissie zou verwijzen. DR. HANNEMA IN VRIJHEID Dr. D. Hannema, voormalig directeur van het Museum Boy mans en tijdens de bezetting gevolmachtigde voor Mussert in zake het museumwezen, werd gistermorgen door de Eerste Kamer van het Tribunaal te Rotterdam ontslagen van rechts vervolging. Het beheer over zijn vermogen is op 1 Maart j.l. opgeheven. Het Tribunaal overwoog bij deze beslissing, dat hoewel het aanvaarden eener functie uit de handen van Mussert, als zooda nig reeds het belang' van het Nederlandsche volk schaadde, hij in deze functie alles had ge daan om het wegsleepen van Nederlandsche kunstschatten naar Duitschland te stuiten. Voorts nam het Tribunaal in aanmerking, dat dr. Hannema reeds 8 maanden in detentie had doorgebracht. |-|ET BEHOEFT geen verder betoog, dat de invloed van hetgeen u leest, op uw oordeel, uw meening en heel uw verdere houding onberekenbaar is. Wat de krant zegt, daar zweren de meeste menschen bij. Zij nemen zoo goed als zonder meer over hetgeen de krant beweert en schrijft. De pers is daarom een machtig wapen. Ten goede. Maar helaas ook ten kwade. Waar de groote pers goeddeels in handen was van liberalen, ongeloovigen en vrijmetselaars, werd met opzet gezwegen over onrecht op sociaal terrein, over de gruwelen, die de Communis ten in Rusland, Mexico, Spanje en elders bedreven. Is de voor lichting nu beter? Er bestaat een blad, dat „de Waarheid" heet. Maar geen naam is mis- leidender. Dit is een communis tisch blad. Een troebele bron. Die vergiftigend werkt. Die uw geest verpest. Dit is geen lec tuur voor u. U neemt toch ook geen vergif in? MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3