A'ie PALTHE Terug n MODERNE FRANSCHE KUNST r STUUR ONS Doodendam Voor 3.40 Chemisch reinigen PALTHE - ALMELO Comité's r-*> PIMPEL GAAT IN PENSION De no 3AG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Dinsdag 4 Maart 1947 Een leerrijke tentoonstelling Advertenties Woningruil Zoo spoedig mogelijk gevraagd R.K. HUISHOUDSTER Gezellig tehuis aangeboden. eenige leerlingen Handweverij „De Egel", BELANGRIJK Centraal Nederl. Hengelaars Verbond Ledenvergadering op 11 Maart a.s. Gevraagd flinke administratieve kracht Fa. C. H. A. Schot en Zonen, Morgen laatste dag van onze ORANJE - BABY - RECLAME Kofa-magazijn J. Spruyt, Alkmaar „van Bonnard tot heden" in Het Haagsche Gemeentemuseum Het is uiterst moeilijk om over de tentoonstelling van moderne Fransche kunst, „van Bonnard tot heden", welke momenteel in het Gemeentemuseum te 's-Gravenhage wordt gehouden een oordeel te vor men. Daarvoor zijn de vele indruk ken die men er op doet te verschil lend van aard en de tentoongestel de werken te verscheiden in stijl en opvatting. Niettemin is deze expo sitie, als uiting van wat er leeft in het Frankrijk van heden dermate belangrijk, dat wij er toch, ondanks het feit dat het zelfs voor den vak man schier ondoenlijk is de zestig schilders waarvan werken zijn op genomen te groepeeren en onder te verdeelen in stijlen en -ismen, eeni- ge woorden aan willen wijden. De groote verscheidenheid waar door deze tentoonstelling zich als geen ander kenmerkt duidt er op dat de Fransche schilderkunst een kunst is die leeft, en wel intens leeft. Zij is steeds in ontwikkeling en ondergaat, vooral in de laatste decennia, geregeld vernieuwingen die evenzoovele verrassingen zijn. De moderne kunst, en men kon dat op deze tentoonstelling wel zeer sterk ervaren, is over het algemeen genomen personalistisch. Er zijn geen groote groepen schilders die volgens een bepaalde visie of een aan wetten gebonden idee, werken, neen ieder van hen volgt zijn eigen weg en van de zestig schilders waarvan men ruim honderddertig werken te zien krijgt, zijn er slechts met moeite eenigen aan te wijzen die een zekere overeenkomst met elkaar vertoonen. Tevens valt bij deze expositie op dat de oriëntatie van den modernen schilder zoo geheel anders is dan vroeger gebruikelijk was in de we reld der beeldende kunst. Men breekt met het verleden en zoekt naar nieuwe uitdrukkingsmogelijk heden en vormen waarbij het er meer om gaat de innerlijke wereld dan de uiterlijke uit te beelden. Dit laatste wordt wel eens al te vaak vergeten bij het zien van moderne schilderijen en andere kunstuitin gen, en men zegt dan zoo vaak: „ik begrijp het niet", om dan tevens met het oordeel klaar te staan dat deze of die schilder niets van zijn vak verstaat. Men moet niet verge ten dat de kunst die vroeger een technisch zoo juist mogelijke weer gave was van de zichtbare werke lijkheid, geworden is tot de weer gave van de innerlijke, de beschou wende realiteit, tegelijk werkte de kunstenaar zooals hij het ziet en niet, zooals eertijds, zooals „mèn" 't ziet. De kunst is hierdoor van iets concreets tot iets abstracts gewor den en het valt den hedendaagschen mensch misschien wel eens moeilijk zijn op de materie gerichte aan dacht af te leiden naar het onstof felijke. Gelukkig zijn evenwel de tijden voorbij dat men den modernen kun stenaar niet meer au serieux neemt en dat men iets nieuws ook op het terrein der beeldende kunsten niet meer voor iets waanzinnigs verslijt. Pr is veel veranderd in de verhou ding van kunstenaar tot publiek en •eel van wat vroeger verworpen werd is gemeengoed geworden van een deel der samenleving Intus. schen zoekt de moderne kunstenaar naar nieuwe vormen en uitdruk kingsmogelijkheden om te getuigen van zijn innerlijke gevoelens en zijn opvattingen van schoonheid. Van al dat werken en zoeken is Frank rijk en vooral Parijs het middelpunt en het zijn de Fransche schilders Katholieke filmkeuring De K.F.A., die den laatsten tijd een groolere activiteit ontwik kelt, heeft onlangs een handig boekje het licht doen zien, waar in velerlei wetenswaardigs over de werkzaamheden van de Kath. Film Actie vermeld staat. Naast een woord over de geschiedenis van de K.F.C., het orgaan dai de filmkeuring voor katholieken ver zorgt, wordt een lans gebroken voor de doelstellingen der KFA, die men in het kort kan samen vatten: het tegengaan van de slechte en moreel gevaarlijke films en het brengen van de goede film. Het boekje wordt voorts voornamelijk ingenomen door een in vier rubrieken verdeelde lijst van de in 1946 gekeurde films, 466 in totaal, zoodat men gemak kelijk na kan slaan welke normen volgens de KFC voor een be paalde film gelden. Een handig boekje voor ieder die interesse heeft voor het filmprobleem, vooral voor opvoeders en zaal- houders. L. S. KORTE KUNST-KRONIEK Binnenkort zal de bekende too- neelspeler Eduard Verkade zijn 40- jarig tooneeljubileum vieren. In het huldigingscomité hebben o.a. zitting minister Gielen en de En- gelsche ambassadeur. Benjamin Britten, de Engelsche componistt heeft een klein opera-gezelschap opgericht waarin een 12 musici en een 20 zangers optreden. Het gezelschap zal dezen zomer een toumée maken door Engeland, Ne derland en Frankrijk. Vele concerten en tooneel-uitvoeringen in den lande moesten door gebrek aan verwarmde zalen afgezegd of uitgesteld worden. Ook het cul- tureele leven in ons land is door de kolenschaarschte zeer belem merd. Het residentie-orkest geeft op Zondag 16 Maart een con cert in Brussel. De uitvoering zal plaats vinden onder leiding van Frits Schuurman. Greta Keller, de bekende chansonnière zal in de tweede helft van Maart in Tu- schinski te Amsterdam optreden. De Nederlandsche opera zal Donderdag in den, met een olie stookinrichting. verwarmde Stads schouwburg Puccini's „Butterfly" opvoeren. op wien men zich, ook vroeger, oriënteerde. Zoo is het bijvoorbeeld algemeen bekend dat Breitner zeer sterk onder den invloed van Manet stond. Het is niet mogelijk te spreken over de moderne Fransche schilder kunst zonder te denken aan den veel omstreden figuur van Pablo Picasso den Spanjaard, die èn door zijn sterke persoonlijkheid èn door zijn ongetwijfeld groot talent, de kunst van de laatste tientallen ja ren, welke richting hij ook verkoos, sterk hee,ft beïnvloed. Zoo stond Georges Braque de cubist, sterk on der Picassos invloed. Veel aan de Limburgsche schil ders, forsch en breed geschilderd, met een weinig melancholische in slag, doet het werk van Amede de la Patelliere denken. Rustig en on bevangen, getuigend van een een voud die somtijds aan het kinder lijke grenst, is het werk van Pierre Bonnard; helaas was er op de tentoonstelling slechts één stuk van hem te zien, „Le Pare". Van de overigen viel ons op Marcel Gromaire, de decoratieve kunste naar wiens werk men, zij het dan in de tapijten, eind vorig jaar te Amsterdam heeft kunnen bewon deren. Dan was er nog werk van Matisse die wij een der grootste schilders van zijn tijd achten. Sinds hij het cubisme vaarwel heeft gezegd spreekt uit zijn werk een zekere mildheid, zijn kleuren doen zacht en weldadig aan voor al bij zijn portretten. Veel over eenkomst met Breitner, dien wij reeds noemden, vertoont „Artille rie" van Roger de la Fresnave, toch spreekt uit de zware kleuren een zekere somberheid. Breitner zelf was vertegenwoordigd met „Eifeltoren" waarvan de kleuren met groote vakmanschap waren toegepast. Ook van den hier te lande reeds langer bekende André Lhote zagen het volledig adres van militairen in Indië en een bedrag van 3.40 gld. en wij verzenden iedere week de speciale Indië-krant van het N. N.H. D. per luchtpost! wij goed werk o.a. „Hommage a Watteau". Van Picasso was er nog „De man met den Pijp" en een compositie, twee geheel verschil lende werken die een duidelijk beeld gaven van zijn verschillende tijdperken. Zooals wij reeds zeiden is het moeilijk een algemeene indruk van deze tentoonstelling te geven, toch kregen wij sterk den indruk, en dat ondervonden wij reeds elders, dat de moderne kunst, ondanks vele pogingen, niet geheel kan ont komen aan de somberheid, die er de laatste tien jaren mogen wij wel zeggen over het geheele West- Europeesche leven ligt. Het is een feit dat de ontreddering er bij sommige kunstenaars om het maar eens plat te zeggen duimdik op ligt. Gelukkig heeft deze medaille ook een keerzijde en deze is gun stig, geloof in een nieuw leven, verbroedering onder de volkeren, geloof aan het zegevieren van het recht spreken reeds weer een dui delijke taal, ook in de wereld van den kunstenaar. Zoo beschouwd heeft de tentoonstelling van Fran sche kunst ons veel te zeggen en het is op zich zelf al weer een goed teeken dat het gezegd kan worden in een vorm, die meer en meer be grijpelijk wordt. Al met al is de tentoonstelling, zoowel om de waarde van de ver schillende kunstwerken als om de geest die er uit spreekt van belang voor heel kunstminnend Nederland. LOU STEIJGER Een weinig aantrekkelijk vertegenwoordiger der oorlogsliteratuur De meening, als zou de belang stelling voor oorlogsliteratuur en oorlogsfilm lanende zijn, is mo menteel nogal sterk verbreid. Dit geheel tegen te sprekln, zou dwaasheid zijn, maar anderzijds blijkt uit statistieken overduide lijk, dat de inderdaad! goede boe ken over dit onderwerp op de boekenmarkt nog een zeer goede noteering hebben. Wat in de voor bije tijden aan misprijzend^ is ge zegd en geschreven over het oor logsboek, vindt ongetwijfeld zijn oorsprong in het feit, dat zooveel minderwaardigs onder het mom van oorlogsliteratuur schuil gaat. Een vertegenwoordiging van deze laatste catagorie ligt voor oins. Het is „Doodendam" van O. Eb- bens en E. Wijga, met een voor woord van Schout bij Nacht b.d. H. Jolles. Het boek wilde schil deren den strijd voor en op den Afsluitdijk in de Meidagen van 1940, doch van een oordeel of een boeiend verslag het minste toch dat we kunnen verwachten van een boekwerk blijft het verre. De draad der handeling loopt vanuit de afdeeling Leeuwarden van het Vrijwillig Landstormcorps Luchtafweerd'ienst, de belevenis sen van deze groep vrijwilligers, hun zwerftochten en hun strijd rond den Afsluitdijk. Talrijke bij zonderheden over andere (afge loste of af te lossen) legeronder- deelen verwaleren het verhaal, doen d'e hoofdstukken los aan el kaar hangen en vertragen den gang naar den climax; de strijd op den Afsluitdijk. Wat dit laat ste betreft, het boek draagt als ondertitel: De strijd voor en °P den Afsluitdijk, terwijl voor de zen heelen strijd slechts enkele tientallen bladzijden van het 230 pagina's beslaande boekwerk zijn ingeruimd, even huiselijk be schreven als de rest. Niet het groote en geweldige treedt ons uit de bladzijden tege moet van de worsteling om een der toegangspoorten tot de vesting Holland. Niets van de tragiek van sneuvelende makkers, het demo nisch beangstigende van gevecht ten en bombardementen, niets van het neerdrukkende bij de over gave van een bijna onneembare vesting. Het blijft een gezapig praatje in den trant van: „....en toen kwam er een vliegtuig, en toen schoten we en toen kwamen de moffen en toen gingen we lekker naar moeder de vrouw...." Lauw, bekrompen, burgerlijk als het verhaal, is de taal, een dor, eentonig soort Nederlandsch, zonder frisohheid, traag voortgaan de op de reeds zoo dikwijls plat getreden paden van onzen taal tuin. Eenige vlotheid of vak manschap in taalgebruik, had op sommige plaatsen dit strompelen de verhaal kunnen redden. Nu blijft het wat het is: een weinig aantrekkelijk vertegenwoordiger der oorlogsliteratuur. Met dit boek is onrecht gedaan aan de strijders van den Afsluitdijk. J. v. d B. per kwartaal sturen wij een speciale krant van het N.N.H.D. iedere week per luchtpost aan het door U op te geven adres in Indië PLUIMVEETEELT HET BEVRIEZEN VAN DE KOPVERSIERSELEN EN TEENEN BIJ HOENDERS (Van een deskundigen mede werker) Bij strenge vorst komt het be vriezen van kam en lellen vaak voor en vooral bij die rassen wel ke groote kopversiqrselen hebben. Ook de poolen en voornamelijk de teenen moeten het dan vaak ont gelden. De oorzaak van het bevriezen is gelegen in het feit dat de ver schillende lichaamsdeelen op de een of andere manier vochtig ge worden zijn. Dit vochtig worden treedt vooral op wanneer men de dieren extra goed tegen de koude wil beveiligen en daarom des nachts het nachthok lekker warm maakt door alles zooveel mogelijk sluiten. Dergelijke warme slecht geventileerde nachthokken heb ben al heel wat kwaad op hun geweten. Het wordt er namelijk des nachts vochtig warm door de ademhaling en uitwaseming van de dieren en wanneer deze dan des morgens buiten in de vries- koude komen, gaat het vocht 'lat zich op kam en lellen bevindt be. vriezen en is de bevriezing van de verschillende kopversierselen ai spoedig gebeurd. Daarom moet men dan ook des winters voor een goede ventillatie van het nachthok zorgen. Tocht is daarbij natuurlijk uit den booze maar tegen de gewone koude zijn de dieren door hun dik veeren- pak heel goed beschermd. De bevroren lichaamsdeelen zijn ge_ makkelijk te onderkennen aan het hard en gezwollen aanvoelen en hun donker, blauwe vaak zwartachtige kleur. Breng de dieren wanneer ze dergelijke ver schijnselen vertoonen nooit in de warmte want dan gaan de bevroren gedeelten- onherroepelijk afsterven. Masseer ze daarentegen voorzichtig met sneeuw of bij gebrek daaraan met ijswater totdat de natuurlijke kleur begint terug te komen; een bewijs dat de aanvankelijk gestoorde bloedsomloop weer hersteld is. Mors verder bij vriezend weer nooit met water in de ren; de teenen van Jde kippen loopen dan groot gevaar om af te vriezen. Pas ook op met de drinkbakken-, Ge_ bruik bij kippen met groote kopver sierselen liefst drinkbakken met een smalle watergoot of kleine drink- opening. Mocht u deze niet hebben; verklein dan de wateroppervlakte op de een of andere manier zoodanig dat de kam en lellen niet met het drink water in aanraking kunnen komen. Natuurlijk vormt het telkens bevrie_ zen van het drinkwater een groot be_ zwaar; vooral omdat een leggende kip een zeer groote behoefte aan water heeft. Dit behoeft ons niet te verwon deren wanneer men nagaat dat een ei voor meer dan 90 pet. uit water bestaat. Het organisme heeft dan ook bij een geregelden leg een groote be hoefte aan vocht. Men zal daarom het drinkwater telkens dienen te ververschen hetwelk natuurlijk altijd groote kans op mor. sen met de hierboven beschreven be zwaren met -zich 'mede brengt. Het verdient daarom aanbeveling' om het bevriezen van het drinkwater tegen te gaan door een smeulende briket onder de drinkbak te leggen. Natuur lijk moet men hierbij oppassen voor brandgevaar. Zeer aan te bevelen is voor Is om de kam en lellen voor alle zekerheid van tijd tot tijd met wat vettigheid in te smeren. Komt er dan onverhoopt water op, dan zal dit er direct afrollen en niet in het teere weefsel kunnen bevrie zen en daardoor vaak grooie schade aanrichten. Want denk er om, door het be vriezen van kam, lellen en tee nen wordt niet alleen het uiter lijk van de dieren vaak voor altijd bedorven, maar door de ontste king welke er het gevolg van is, het afsterven van het doode weef sel en de vergiften welke daarbij gevormd worden en die in het bloed van de dieren gaan circu leren, geraken de dieren van den leg en dat is iets wat we met het oog op de win tereieren zeker niet kunnen gebruiken. P. W. B. (Nadruk verboden.) BEURSPRAATJE Maandag werd op de Am- sterdamsche beurs het nieuwë noteeringssysteem geïnaugu reerd, volgens hetwelk voor de fondsen welke in 7 tapes kun nen worden verhandeld., de zgn. actieve fondsen, om twee uur de hoofdkoersen werden vastgesteld, terwijl daarna voor diezelfde fondsen de han del in open hoeken mocht ge schieden. Voor de andere fondsen, de niet-actieve fond sen, bleef de situatie ongewij zigd. Veel verandering in de situatie was er niet gekomen, in zoover onmiddellijk aan het licht trad, dat er niet veel or ders waren en dat de handel dus van beperkte afmetingen bleef, hetgeen niet wegnam, dat er, voor zoover van buiten af kon worden beoordeeld, toch iets meer belangstelling aan den dag werd gelegd. Bij het opmaker.- van. de hoofdkoer sen om twee uur, hetg'een vlot ge schiedde, bleek, dat de meeste fond sensoorten zich ruimschoots konden handhaven. Koninklijken werden 360 hoofdkoers afgedaan tegen een vorige noteering van 358 3/4. De Scheepvaart, papieren waren- onregelmatig, maar weinig veranderd. Zoo werden vaarten afgedaan tegen 157 1/4, bij een vorigen prijs van 1571/*; Scheepvaartunies tegen 137 3/4, bij een vorigen prijs van 1387t terwijl Rotterdamsche Bloyd en Maat_ schappij Nederland met koersen van resp. 136 en 150 vergeleken met Vrijdag een fractie hooger waren. De toonaan gevende industrieelen zooals AKU, Calvé en Unilever waren vergeleken met den vorigen Beursdag iets hooger, doch Philips waren mot o-er.- koers van 326 twee punten lager. In de Culturen ging weinig om; van de suikeraandee- len waren HVA's met een hoofdkoers van 192 twee punten beter, terwijl ook de andere actieve suikeraandeelen een fractie hooger waren. Van de tabakken werden: Deli Maatschappij tegen 129 hoofdkoers afgedaan, dat is drie pun ten hooger, terwijl Deli Batavia met een koers 102 daarentegen drie punten lager waren. Over het geheel genomen was het beeld van de markt niet onbevredigend. Met belangstelling werd echter uitge keken naar het tijdstip van 2.10 uur, op welk tijdstip de vrije handel een aanvang mocht nemen. De attentie ging vanzelfsprekend in de eerste plaats uit naar Koninklijken, waarin zich inderdaad een groote hoek vormde, maar dit beteekende niet dat zich een vlotte affaire ontwikkelde. Gedurende het vrije Beursverkeer werden Koninklijken afgedaan tegen prijzen loopende van 60 tot 61; bij een hoofdkoers van 60, zoodat geen afwij king van beteekenis kon worden op gemerkt. Op de Scheepvaartmarkt was van vrijen handel niet veel te be merken. In Scheepvaartunie werd een postje afgesloten tegen 138 bij een hoofdkoers van 137 3/4, zoodat ook hier bijna van geen variatie sprake was. Wat de Industrieelen- aangaat, zoo werden van de actieve aandeelen AKU's afgedaan tegen 139 1/4 a 1391/*. Bij een hoofdkoers van 139. Unilevers brachten het in den vrijen handel tot een prijs van 231, bij een hoofdkoers van 230, terwijl de Philips-aandeelen in het vrije verkeer van eigenaar verwissel der. tegen 326 a 327, zoodat ook hier geen groote mutaties vielen op te mer. ken. Van de Cultuuraandeelen werden maar enkele stukken in den vrijen handel afgedaan zooals Amsterdam Rubbers tegen 129 a 129Vi, bij een hoofdkoers van 128Vï. Van de Suiker aandeelen werden HVA's nog verhan deld tegen l91Vt a 192, bij een hoofd koers van 192. Van de Tabakken bleven Deli Maatschappij onveranderd 129, maar Deli Batavia brachten het tot een verhandeling van, 103 a 104, bij een hoofdprijs van 102.—. In Senembah's werd in het geheel niets gedaan. Wat de niet.actdeve aandeelen aangaat/; waren de bankaandeelen nagenoeg onveranderd, behoudens Amsterdamsche Bank, die iets hoo ger waren. De minder courante industrie-aandeelen .waren bij ge ringe omzetten onregelmatig, maar de ondertoon was goed prijshou dend. De beleggingsmarkt was kalm. Voor de Nederlandsche Staatspapieren was de toon eveneens goed prijshoudend. De nieuwe conversieleening werd in gezet op 99 13/16 maar kon den pari- koers bereiken-. De gestaffelde leening lag vast in de markt en werd afgedaan tegen 100 5/8. Van de oude schuld waren Integralen echter iets luier en de koers zakte in tot 81 7/8; de beide 3 procents Indische leening waren een fractie hooger. De affaire in gemeentelijke en provinciale le erving alsmede Pandbrieven was van zeer geringen omvang en de koersen beide onveranderd. Prolongatie 2 1/4 procent. van het Katholieke Thuis front, doet wat andere co mité's reeds deden en geef ons de adressen van alle militairen uit Uw pa rochie die nu in Indië ver blijven. Wij zenden hen dan iedere week per lucht post de speciale Indië- krant van het N.N.H.D. Wetenschappelijke expedities naar de Poolstreken De Fransche ministerraad heeft besprekingen gehouden over het uitzenden van Fran sche expedities naar het Noord pool- en Zuidpoolgebied. De expedities zullen van weten- schappelijken, niet-militairen aard zijn. De ontdekkingsreizi ger Paul Emile Victor heeft op dracht gekregen deze expedities te organiseeren en zal als leider ervan optreden. Ook in België zuinig met gas en electriciteit Volgens „Le Peuple" worden op het oogenblik meer dan 250.000 ton steenkool op de bevroren ka. nalen en rivieren geblokkeerd. Indien de dooi niet onmiddellijk intreedt, dreigt de toestand voor bepaalde electrische centrales en voor de spoorwegen critiek te worden. Ook de gasbedrijven zou den hun overladingen moeten verminderen, hetgeen ten gevolge zou kunnen hebben, dal de gas- voorziening opnieuw ingekrompen moet worden. Op 16 Maart a.s. hopen onze Ouders TH. KNOL G. KNOLKLEVERLAAN hun 12,/ï_jarig' huwelijk te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen- is de wensch van hun dankbare kinderen. Sjaak Anny Jan Elly Theo Huigbrouwerstraat 5. De H. Mis van dankbaarheid zal worden opgedragen te 9.15 uur in de Parochiekerk van den H Laurentius. Thuis 3.305 uur. Tot onze diepe droefheid overleed heden plotseling' nog voorzien van h^t H, Oliesel, onze geliefde man, vader, behuwd- en grootvader JOANNES SCHAAP in den ouderdom van 71 jaar. Wed. A. Schaap Stuyt J. A. Stam A. A. StamHille en kinderen. De gezongen H. Uitvaart dienst zal plaats hebben op Donderdag 6 Maart a.s. te 9-30 uur in de pa rochiekerk van de H. Bavo te Ursem; waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar. Ursem Maart 1947 Heden overleed plotseling onze ze<?r gewaardeerde Directeur, de Heer JAN SCHAAP Dzn. in den ouderdom van 71 jaren-. Zijn nagedachentis zal bij ons in hooge eere blijven. Het Bestuur, de Raad van Toezicht en de Kassier der Coöp. Boerenleenbank te Ursem. Ursem 2 Maart 1947. Tot onze diepe droefheid overleed hedeij na een kortstondig ziekbed; voor zien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, onze innig geliefde doch_ ter en- zuster JOHANNA CORNELIA GROOT in den leeftijd van bijna 20 jaar. Haar diepbedroefde moeder, broers en zusters: N._Scharwoude: M. GrootKoster H.H Waard: A. WesterGroot W. Wester N. -Scharwoude Anna en Verloofde Bep en Verloofde Marie en Verloofde Vok Sijbout Corrie Nrd.-Scharwoude, 3_3_47, Dorpstraat 88. De gez. H. Uitvaai l- dienst zal plaats hebben Vrijdag' a.s. des morgens 9.30 uur in de Parochie kerk van den H. Johannes den Dooper te N.Schar woude, waarna de begra fenis vanuit de kerk op het B-K Kerkhof aldaar. Rozenkransbidden 's avonds' te 7.30 uur thuis Wij bevelen hare ziel iin uw godvruchtige gebeden Voor de bijzondere deelne ming'; ondervonden bij de ziekte en het overlijden van onzen geliefden echtgenoot; vader, behuwd- en groot vader; den Heer JOHANNES GOMES beitiigen wij onzen hartelij- ken dank. Uit aller naam: Mw. Wed. M W. GOMES- MULDERS Den Helder; Maart 1947. Loodsgracht 8. DANKBETUIGING Hiermede betuigen wij on zen hartelijken dank voor de groote belangstelling bij ons 25_jarig Huwelijksfeest ondervonden. C J. v. d. HAM en Echtgenoote Boven weg 53, St. Pancras. Heden overleed plotse ling door een noodlottig ongeval, nog voorzien van het H. Oliesel, onze innig geliefde echtge noote, moeder; behuwd en grootmoeder ELIZABETH OUT in den ouderdom van 64 jaar. Uit aller naam: P. MULDER Ursem; 28 Febr. 1947. De plechtige H. Mis van Requiem zal worden op gedragen op Woensdag 5 Maart as-. morgens 9.30 uur, in de Parochie, kerk van de H Bavo te Ursem; waarna de begTa_ fenis op het R.K. Kerk hof aldaar. Openlijk dank aan God op voorspraak van den H. Maria en H. Antonius voor een verkregen genezing en gunst 't Zand C._Z. Gevraagd: Hulp in de Huish. of nette werkster. Adres: J. GOUDSBLOM Zilverstraat 3 Alkmaar. NET MEISJE b.Z.a. als Werkster. 2 a 3 dagen per week. Brieven bur. van dit blad onder no. 10430. NET DAGMEISJE gevraagd. Mevr STRAATMAN Singel 21 Den Helder Gevraagd: Een BOEREN KNECHT of WERKMAN die kan melken en rijden. Bij J. HOEDJES Moerbeek; post N.Niedorp. LEERLING LOOPJONGEN gevraagd Banketbakkerij G. SOE'CKER Langestraat 39 Alkmaar CHAUFF. MONTEUR biedt zich aan in taxi_; par_ ticulier of garagebedrijf. Br. no. 10436 bur. v d. blad. Terstond gevraagd een- ONGEH. KNECHT goed kunn melken en met paarden omgaan. C. Peper kamp Lindegracht 23 B te Alkmaar. Gevr. voor Enkhuizen FLINKE EERSTE KRUIDENIERS BEDIENDE, kunnende etaleeren en genegen wijk te bedie nen. P.G. Goe dloon. Ex tern. Vakdiploma strekt tot aanbeveling. JAC. AMBUUL, Levens- mi ddelenbedrijf Wester straat 198, Enkhuizen. Aangeboden wegens over compleet: snelkoker electr. 220 volt; modern schrijf, bureau nieuw (Engelsch). Wegen omstandigh. tevens kinderwagen. Splinternieuw in prima chroomuitvoering. Br. no. 10434 bur. v. d blad Te koop: 5 Stamboek?eugjes 1 zwart Kolenfornuis en 'n Wiedploegje met aanaarder; zoo goed als nieuw; werkt uitstekend. Bij JOH. PAAUW Veenhuizen, H.H W.aard N. E 67. Te koop: een hoogdrachtige stamboekzeug en een best kariuig. H HEMKE Midden weg H 56 H.H. Waard Zuid. RUILEN: Een WONING te Den Helder in centrum van de stad voor klein gezin, voor dito woning in Limmen; Heilo of Alkmaar. West gracht 37 te Den Helder. voor bejaarde menschen. Aangebeden: Zonnig bo venhuis met gezellig uit zicht in het centrum van Alkmaar, voor zonnig vrij huis, liefst m. tuin in Alkmaar of omgeving. Brieven onder no. 10428, bureau van dit blad. KINDERWAGENHUIS Wilt u van den zomer naar buiten, laten wij dan uw wagen spuiten. Ook spuiten wij motoren, meubels rijwielen, land bouwgereedschap nz. ïn één week klaar. HENK DE MöNNINK, Munnickenveld 27, Hoorn. Adverteert' in dit blad GevraagdOngem. kamer slaapkamer en iets v at tot keuken ingericht kan worden door jongelui, op keurige stand; willen goeden prijs betalen. U bent nu nog vrij wie U nemen wilt, liefst in Heiloo of Alkmaar. Br. no. 10437 bureau van dit blad. UIT DE HAND TE KOOP: Huis waarin vee^ tailing; hooi- berging en koolbewaarplaats en diverse perceelen Bouwland ie Koedijk. Te bevragen btj S. SMIT Koedijk 28 G BEJAARD ECHTPAAR aoekt KAMERS of gedeelte van Woning. Br. onder Setter G 2030 aan het bur. v. d. bl. Een ONDULATIE of WATERGOLF door ons gelegd, geeft U de meeste voldoening. Dag-, avond, en fan tasiekapsels. Maison JOH. KALKSMA, Hoogstr. 4, Telef. 4453. Adverteert in dit blad in klein middenstandsgezin, (vol wassenen) Brieven onder no. 4024, bureau van dit blad1. J aan TWEE R.K. MEISJES, VRIENDINNEN of ZUSJES, leeftijd tct 30 jaar, in een gezin van 2 personen wonende op den buiten, prettig huiselijk verkeer, goede voeding en goed loon. Brieven: Mevr. A. BAAT, Stationsweg B 96, BAARLE NASSAU (grens) GEREEDSCHAPMAKERIJ in ALKMAAR kan voor direct plaatsen liefst met dipl. Ambachtsschool Br. onder no. 10429, bur. v. d. bl. Kerklaan H 87, Heiloo, vraagt voor onmiddellijke indiensttreding JONGELUI om opgeleid te worden fot handweefster of handwever, ïfc Goede vooruitzichten Prettige werkkring Hoog loon PERSOONLIJKE AANMELDING Wij deelen onze leden mede, dat de aanvangt om 8 uur 's avonds Uw opkomst dringend gewenscht! Namens het bsetuur, B. R. v. BEED, secr. Lindenlaan 113 Uivoerige schriftelijke sol licitaties te richten aan: Voormeer 10 Alkmaar Levert dus tijdig uw luierbon in. MAANDAG 10 MAART wordt de uitslag in de pers bekend gemaakt. van uw garderobe door BESPAART aanschaffing van NIEUW FILIAAL TE ALKMAAR: MIENT 10 TELEF. 4208 1 9. Nu, dat was de beste wraak, die mijnheer Pimpel had kunnen bedenken. De lieve jeugd vergat mijnheer Pimpel en begon terstond om het bezit van het paardje te plukharen. Terwijl deze veldslag nog steeds aan de gang was, stond mijnheer Pimpel al lang vóór het loket van het station en zei: „Twee enkele Zomerdorp alstublieft!" De beambte overhandigde hem de kaartjes. 10. Maar o wee, toen mijnheer Pimpel wilde betalen, werd hij rood tot achter zijn ooren! Hij bedacht zich namelijk, dat zijn portemon- naie nog in zijn andere jasje zat, en dit jasje zatstevig opge borgen in de koffer! „Geef U de kaartjes dan zoolang maar terug!" zei de loketbeambte, en hij borg ze netjes weer op. Hoofdredacteur H. rayonredacteur: I Directeur: E. J. k Abonnementsprijs kwartaal; 1.20 f incl. incasso. Adv.-{ 13 c. p. mm.; minir in alle edities 26 minimum 4.-; Fa p. mm.; in al'e ed Laat dit stukje nu ongelezen. Het is g preek. U behoeft niet vallen noch bij voorb; wen. Ofschoon ook c de kerk, niet erg fa ook maar eenigszins h Menschen, die er gro. dat zij van de heele Zondags nieis gehoo zijn gewoonlijk niet c vurigste schapen uit Maar deze regels zij u bestemd. Zij wille: bij uw overdenkingen u hebt uw beschouw de wereld, uw eigen toestanden, uw eiger over den gang van zal wel geen zwartgallig kunt de ion zien sehi water. Maar toch, ja, het er nu naar toe daar bent u het ooi eens. Het is naar uw i maar rommelig en on: wereld. En terecht! De mens reld", gelijk men het zich afgekeerd van Go ben u van de week j artikelen gewezen op ring, de verwording i val, die uit deze ontk God noodzakelijk mo komen. De ontredderi reld, de onmacht mensch geraakt, wanr lijk in een barren win zich de voordeelen va niek ziet ontvallen, d hulpeloosheid van de digen mensch des te den lijve gevoelen, nu aan voldoende brands ding en voor tallooze voedsel zoo nijpend i: De nood leert bezi de verschrikkelijkste oorlogen, waren de b van de bezetting nog het menschdom tot n brengen? Schijnen e: plagen te moeten koi noodige levensernst t Moeten we zóó de e die thans jn. de afgeio den is doorgemaakt steeds door zoovelen leden? Is dit alles f richt, een godsoordeel Daar hebben ons u sche plaatsje Heede ei zame berichten bereil schijningen van O.L. van Onzen Heer Cl Zoodra wij over mei beschikken, zullen v zers hier in dit blad inlichten. Voor het voldoende te weten, d hemelsche boodschap is: gebed en boete! Het is goed, de w Christus Zelf tot o: doordringen: „De me ben naar Mijn Allerht der te Fatima niet toen Zij hun daar v hen tot boete aanspoo Ik Zelf op het laatste menschheid te waar te vermanen. De tijd ernstig De mensct eindelijk boete doer garischer harte afkeei zonden en moeten 1 bidden, opdat de too bedaard worde. Bizon Heilige Rozenkrans t worden! Dit gebed bij God. De vermake lijkheden moeten b< den!" Wij behoeven ons plechtige, uifdrukke den van Onzen Heei war te laten brenger gerust te maken. Dal doeling van die woon Maar wel moeien w: vollen ernst ter hart ze ten uitvoer breng Gebed en boete. I verdwaasd in een roe lijk genot. De laag: Jeruzalem was wee slag, n.l. de Goldsn Elf personen kwam gewond werden. E Koning David Hotel te foto toont de ver

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 4