Nieuw Olie voor de tuinders Terug naar God door gebed en boete De toestand is onhoudbaar en de tijd dringt" FRANSCH-BRITSCH VERDRAG ONDERTEEKEND Voor Alkmaar en omgeving De nood leert bezinning n En de Senaat beraadslaagt! Werkloosheidsverze kering op komst Zondag 9 Maart wederom kolenslag Kappers ontevreden over tarieven Belangrijke cultuur afhankelijk van de tankwagenbestuurders Historische plechtigheid te Duinkerken D. Goedkoop Dzn. f Nederlander te Sjanghai gearresteerd HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig Vondel WOENSDAG 5 MAART 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11168 BUREAUX: ALKMAAR; Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN; Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Laat dit stukje nu eens niet ongelezen. Het is geen vrome preek. U behoeft niet in slaap le vallen noch bij voorbaat te geeu wen. Ofschoon ook dit, zelfs in de kerk, niet erg fatsoenlijk of ook maar eenigszins heldhaftig is. Menschen, die er groot op gaan, dat zij van de heele preek des Zondags niels gehoord hebben, zijn gewoonlijk niet de beste en vurigste schapen uit de kudde. Maar deze regels zijn ook voor u bestemd. Zij willen u helpen bij uw overdenkingen. Want ook u hebt uw beschouwingen over de wereld, uw eigen kijk op de toestanden, uw eigen opvatting over den gang van zaken. U bent wel geen zwartgallig iemand, u kunt de £o'n zien schijnen in het water. Maar toch, ja, zóó gelijk het er nu naar toe gaat, neen, daar bent u het ook niet mee eens. Het is naar uw meening zoo maar rommelig en onrustig in de wereld. En terecht! De mensch, de „we reld", gelijk men het zegt, heeft zich afgekeerd van God. Wij heb ben u van de week in een paar artikelen gewezen op de verwar ring, de verwording en het ver val, die uit deze ontkenning van God noodzakelijk moeten voort komen. De ontreddering der we reld, de onmacht waarin de mensch geraakt, wanneer hij, ge lijk in een barren winter als deze, zich de voordeelen van zijn tech niek ziet ontvallen, doen ons de hulpeloosheid van den overmoe- digen mensch des te meer aan den lijve gevoelen, nu het gebrek aan voldoende brandstof en Mee ding en voor talloozen zelfs aan voedsel zoo nijpend is. De nood leert bezinning. Was de verschrikkelijkste van alle oorlogen, waren de beproevingen van de bezetting nog niet in staat het menschdom tot nadenken te brengen? Schijnen er nog meer plagen te moeten komen om de noodige levensernst te bereiken? Moeten we zóó de ellende zien, die thans «ude afgeloopen maan den is doorgemaakt en die nog steeds door zoovelen wordt ge leden? Is dit alles een godsge richt, een godsoordeel? Daar hebben ons uit het Duit- sche plaatsje Heede enkele spaar zame berichten bereikt over ver schijningen van O.L. Vrouw en van Onzen Heer Christus Zelf. Zoodra wij over meer gegevens beschikken, zullen wij onze le zers hier in dit blad uitvoeriger inlichten. Voor het oogenfolik is voldoende te weten, dat de groote hemelsche boodschap uit Heede is: gebed en boete! Het is goed, de woorden van Christus Zelf tot ons te laten doordringen: „De menschen heb ben naar Mijn Allerheiligste Moe der te Fatima niet geluisterd, ■toen Zij hun daar verscheen en hen tot boete aanspoorde. Nu kom Ik Zelf op het laatste uur, oim de menschheid te waarschuwen en te vermanen. De tijden zijn zeer ernstig De menschen moeten eindelijk boete doen, zich van ganseher harte afkeeren van hun zonden en moeten bidden, veel bidden, opdat de toorn van God bedaard worde. Bizonder moet de Heilige Rozenkrans veel gebeden worden! Dit gebed vermag veel bij God. De vermaken en feeste lijkheden moeten beperkt wor den!" Wij behoeven ons door deze plechtige, uitdrukkelijke woor den van Onzen Heer niet in de war te laten brengen of ons on. gerust te maken. Dat kan de be doeling van die woorden niet zijn. Maar wel moeten wij ze in hun vollen ernst ter harte nemen en ze ten uitvoer brengen. Gebed en boete. De wereld is verdwaasd in een roes van zinne lijk genot. De laagste dierlijke instincten van den mensch vieren hoogtij. Overal, in alle kringen en op alle plaatsen, openbaart zich de corruptie en decadentie. Liefde en rechtvaardigheid lijden ge weld. Het is één poel van zede lijke ellende en ondergang. Gebed en boete. Als er in het Sodo_ ma en Gomorrha van de wereld van nu maar enkele rechtvaardigen gevon den worden zooals weleer, die bidden en boeten, zal God? toorn minder vree. selijk zijn of zich zelfs misschien hee_ lemaal stillen. We zijn in de Vasten, den tijd van gebed en boete, dien de Kerk cns ge durende veertig dagen laat doormakent Wij sluiten ons aan bij de Kerk, wij laten ons door Haar leiden, ons door Haar geest bezielen en dragen. Dat wil de Liturgie nu van ons, dat wij ons méér en beter dan anders toeleggen op het gebed, dat wij ons versterven, ons iets ontzeggen, dat wij werken van boetvaardigheid en andere goede wer ken doen. Wij hebben ons christen-zijn, ons katholiek_zijn ernstig op te nemen. God riep ons tot het ware geloof, on verdiend, uitverkoren boven tallooze anderen, die het zooveel meer waard geweest zouden zijn dan ik. Maar die roeping, die uitverkiezing die genade verplicht tot een groote taak en legt ons een hooge verantwoordelijkheid op het talent dat ons is toevertrouwd, moeten wij vertienvoudigd teruggeven. Daar kunnen wij niet zeggen dat wij God niet om Zijn gaven gevraagd heb ben. Dergelijke taal zou godslasterlijk zijn, omdat wij ons daarin als 't ware het recht aanmatigen God ter verant woording te roepen, alsof Hij niet onze opperste Heer en Meester, geen God zou zijn. Niets is zoozeer vijandig aan God als de hoogmoed, de overmoed van het schepsel. De mensch meende met zijn techniek, met zijn motoren en machines, met zijn radium en atoomsplitsing de we reld te kunnen maken en breken. In derdaad zijn de moderne natuurweten schappelijke ontdekkingen werkelijke aanwinsten. Maar geloof noch Kerk hebben daar iets van te vreezen, want zooals Kardinaal Faulhaber, de groote kampioen tegen den nationaal-socialis. tischen eigenwaan eens prachtig zei "Zoo dikwijls de mensch een ontdek king of uitvinding doet; heeft hij On zen Lieven Heer in de kaart gekeken" In plaats van zich dus in waanwijze trots en eigenzinnigheid te verheffén, past het den mensch, omdat hij schep sel is en altijd blijven zal, zich ne derig te buiger. voor de hoogere Macht die hem tot het bestaan geroepen heeft en hem daarin elk oogenblik moet bewaren, ind.en hij niet op het zelfde moment ten gronde wil gaan. Het is juist het gebed, waarin de mensch zijn afhankelijk heid als schepsel van zijn Maker, van God, erkent en belijdt. De biddende, knie lende houding is daarom de meest eigenlijke houding van den mensch, maar daarom ook juist de houding, die hemzelf het meeste eert. Vervolg pag. 3 De Eerste Kamer heeft de be handeling van de begrooting van overzeesche gebiedsdeelen voor 1947 voortgezet met de replieken. De heer Pollema (C.H.) betoog de dat als de minister ontevreden was over de critiek, welke in de Kamer naar voren is gekomen, dit een miskenning van de beteekenis der oppositie is. De regeering ver- gisse zich niet in de stemming on der het volk De regeering moet echter duidelijk zeggen, waar de overeenkomst en waar het verschil zit. De heer Stufkens heeft te ken nen gegeven, dat de ambtenaren op zijn minst begrip vcor de re- geeringspolitiek moeten hebben; dat ij een geluid, dat in de bezet tingstijd ook veel gehoord is. Spr. acht dit een hoogst gevaarlijke uit lating. De regeering had z.i. pro test moeten aanteekenen tegen de woorden van den heer Koejemans, die een optreden der arbeiders in het vooruitzicht stelde, waarbij de Septemberstaking nog maar kin derspel zou zijn. De minister heeft in de Tweede Kamer gezegd, dat hij het zoo wil zien. dat aan het hoofd der Unie staat het Huis van Oranje. Maar in de Eerste Kamer zei de minister, dat de kroon der Unie wordt op gedragen aan het Huis van Oran je en niet aan den koning der Ne derlanden. Op dit punt moet hel derheid komen. Niet cjp regeering maar het volk heeft bi] de komende grondwets herziening het laatste woord. De heer Stikker (PvdV) zei dat de regeering weet dat de huidige politiek tot een catastrophe kan iceren. Er is dringend gewaar schuwd. De regeering en de haar steunende partijen gaan voort; z.j eragen de verantwoordelijkheid als bij het démasqué de ineenstor ting zou komen. De heer Stikker kondigt voorts een motie aan, waar in wordt uitgesproken, dat de regee ring maatregelen zal nemen, om de levensomstandigheden der bevolking te verbeteren. Hij wijst er verder o.a. op, dat de regeering afwijzend staat tegenover alles, wat opge- Jeruzalem was wederom het tooneel van een hevigen bomaan slag, n.l. de Goldsmith Officiersclub, welke totaal verwoest werd. Elf personen kwamen hierbij om het leven, terwijl minstens 15 gewond werden. Dit was de ergste aanslag sinds die op het Koning David Hotel in Juli 1946. Deze radiografisch overgebrach te foto toont de verwoesting, welke werd aangericht. (Ass. Press) merkt wordt door anderen dan van de regeeringspartijen. De onver draagzaamheid heeft haar intrede in Nederland gedaan. De heer Kerstens (K.V.P gaf te kennen, dat hij tegenover het on vruchtbare praten over evolution- naire en revolutioqnaire beginselen de werkelijkheid van den toestand in Indonesië heeft willen stellen. Om practische staatkunde te beoe fenen komt het daarop aan. Spr. wees de opvatting van den heer Stikker van de hand dat alleen de regeeringspartijen verantwoordelijk zouden zijn als er een rampzalige keer mocht komen. Immers, wan neer men in de niet-regeeringspar- tijen anders was opgetreden, zou de sfeer in Indonesië wellicht anders geweest zijn. Spr. ontkende dat onverdraag zaamheid haar intrede zou hebben gedaan door de aankondiging van den minister, dat toezicht gehouden zou worden op de gezindheid der ambtenaren in Indië. Hij verklaart ze te kennen in Indië en hij weet, dat bepaalde ambtenaren niet be noembaar waren, omdat ze katho liek waren! Er bestaat weinig geneigdheid bij de K.V.P.-fractie om de motie-Stik ker te steunen. Waarom zouden wij open deuren open trappen? De heer Van Voorst tot Voorst (K.V.P.) gaf te kennen, dat het hem liever was geweest als er een geleidelijke ontwik keling had plaats gehad. De vraag is thans hoe de verhou ding zich verder zal ontwikke len. Z.i. dient vastgehouden te worden aan Linggadjati gekop peld aan de motie-Romme en de motie inzake de kampslacht offers. Wat spreker met zorg vervult is, dat de minister nu weer wil komen tot overleg; z.i. bestaat dan de kans op afglij den. De weg van overleg zal een lange en moeizame zijn. De tijd dringt, zoover de toestand nu is, is hij onhoudbaar voor de Indo nesiërs, de kampbewoners en voor ons. De regeering dient duidelijk te maken waar het op staat. De heer Koejemans, C.P.N., ver klaarde dat uit de rede van Sjahrir blijkt, dat de republiek geen prijs stelt op de Nederlandsche troepen, waarin zij een reden van groeiend wantrouwen ziet. De heer Koeje mans stelt den eisch tot terugroe ping van de troepen. Het doel van de motie-Stikker is z.i. alleen her stel van het Nederlandsche gezag en van de dividenden. Volgens den heer Algra (A.R.) is het onderzoek naar de overtuiging van officieren en ambtenaren iets nieuws. De overheid heeft niet het recht van hen te vragen, dat zij zullen verklaren het over bepaalde aangelegenheden eens te zijn met de politiek der regeering. Woensdag middag gaat de Kamer verder. Naar het A.N.P. verneemt, wordt bij het Departement van Sociale Zaken met voortvarendheid gewerkt aan de samenstelling van een ont werp, houdende een verplichte wachtgeld- en werMoosheidsverze- kering. Dat 'n dergelijk ontwerp 't departement reeds zou hebben ver laten, zooals een blad meldde, is on juist, omdat het nog niet gereed is. Evenmin is dus juist, dat het aan de Stichting van den Arbeid zou zijn voorgelegd. De reisvan de Engelsche Koninklijke familie in Zuid-Afrika. Prinses Elizabeth stelt de stoomfluit van den Koninklijken trein in werking, tijdens de reis van Worcester naar George, waarbij de princessen geruimen tijd op de locomotief vertoefden met den Zuid-Afrikaanschen minister van transport, Mr. Sturrock. De beheerder der Nederland sche steenkolenmijnen heeft een bekendmaking doen ophangen op de verschillende mijnbedrijven, waarin hij o.m. zegt: „Nu de winter abnormaal lang duurt en daardoor ernstige gevol gen voor onze medeburgers heeft, hebben zoowel mijnwerkers per soonlijk als groepen van mijn werkers mij verzocht nogmaals de gelegenheid open te stellen om een Zondag vrijwillig te wer ken. Aangezien mij verder bekend is, dat verschillende ziekenhuizen sanatoria en huizen voor ouden van dagen geen kolen meer heb ben voor verwarming, heb ik ge meend mij in verbinding te moe ten stellen met de besturen van de vakorganisaties, die het plan, om nogmaals een Zondag gele genheid tot werken te geven, ten volle ondersteunen. Na dlit overleg eh na hiervoor toestemming te hebben ontvan gen van de kerkelijke overheid, heb ik daarom besloten aan het ondergrondsche personeel en een deel van het bovengrondsche per soneel de gelegenheid te geven op Zondag 9 Maart as. vrijwillig te komen werken. Aan dit werk op Zondag worden geen extra verstrekkingen verbonden". Naar ons van de zijde der vak groep „Kappersbedrijven" wordt medegedeeld, zijn de kappers niet tevreden over de hun toegestane tarieven, welke niet in overeenstem ming zouden zijn met de aanzienlijk gestegen bedrijfskosten. In het bij zonder door het vastleggen van de loonen der bedienden op een veelal belangrijk hooger peil, zouden voor- ai de kleine patroons in de klem krmen te zitten Alle hoop 'vas dan ook gevestigd op de besprekingen, welke de vak- git ep „Kappersbedrijven", in over leg met de patroons en bedienden organisaties. den laatsten tijd met het directoraat-generaal van de prijzen over verbetering van het ta rief heeft gevoerd. Zij deelt verder mede, dat er on tevredenheid heerscht over de haars inziens veelal ongunstige indeeling van de zaken in tariefklassen en de trage behandeling van het daarte gen ingestelde beroep. De vakgroep „Kappersbedrijven" heeft 'n audiën tie aangevraagd bij den minister van Economische Zaken, teneinde met dezen den thans ontstanen toe stand te kunnen bespreken. De laatste sneeuwval heeft het Westland stevig ingeba kerd en de tuinders kijken cl bezorgd uit, waar de tank auto met olie blijft. Geen ko lenwagen kan voorbij rijden, of men vraagt zich af, wan neer hij tenslotte eens aan onze huisdeur verschijnt, de spoorwegen wekken onze be wondering door maximale hoeveelheden te vervoeren van wat door mijnwerkers en vrijwilligers uit allerlei be roepen in Zuid-Limburg is opgedolven, olie echter is slechts voor enkele particu lieren van belang en daarom vergeten wij, dat belangrijke takken van bedrijf in de grootste moeilijkheden zou den komen, indien de chauf feur, die met zijn in sneeuw en ijs vaak onhandelbare tankwagen vaak dertigdui zend liter per dag distribu eert, niet zijn plicht deed en meer dan dat. Ongeduldig wordt naar de komst der wagens uitgezien en de chauf feurs weten wat er op het spel staat Wanneer bij ons de kachel niet meer brandt, gaan we uit of naar bed; kan de kweeker gedurende een nacht de vorst niet meer buiten houden, dan beteekent dat een scha de van duizenden guldens. Wij beseffen dat pas, wanneer de eerste klant bereikt is. Als een cir cusolifant heeft de tientonner moe ten wenden en keeren om bij de kassen te komen en terwijl de tank volstroomt, hebben wij tijd om een „warenhuis" binnen te gaan. We stappen van Siberië in Zuid-Frank rijk, voor ons ligt een veld van tweeduizend vierkante meter Fre sia's. Een vochtig-warme lucht als van een tropisch aquarium slaat ons tegemoet. Een weelderige rij Aza lea's geeft een rose-roode omlijsting. Bij een volgenden kweeker brengt ons een reusachtig bed van Anjers jn verrukking. In een andere kas snuiven we aan de teere bloesems van perzik en pruimboompjes; deze tuinder stookt tweeduizend liter per dag. Dank zij een ononderbroken brandstofvoorziening zet men hier de natuur geheel naar eigen hand en terwijl buiten met den barren grond niets te beginnen valt, staat men hier op vochtige, mollige aar de, waaronder overal vertakte ver warmingsbuizen een zomersche ve getatie mogelijk maken. Wij zien een bed van onaanzienlijke plantjes, waaraan over twee maanden de prachtige Amaryllis zal bloeien. In dit jaargetijde, legt het Westland zich toe op den bloemenkweek: een winstgevend, doch riskant bedrijf. Dat weten de chauffeurs goed en daarom zullen zij, al is 't 's avonds laat, onverwijld er op uit trekken, wanneer zij hooren, dat een van de klanten „droog ligt". Laat in den middag rijden we te rug. Een late middagzon zet het landschap in een paarschen gloed en verzoent ons met de troostelooze sneeuwvlakte. De leege tientonner is moeilijk in het gareel te houden, we zorgen er voor op het harde mid dendeel van den weg te blijven. Andere tankauto's passeeren. Allen hebben zij een zwaren dag achter den rug en wij voelen respect voor deze harde werkers, die lange werkdagen van soms tien en elf uur strijden tegen de kou, waardoor voor ons stedelingen het Igven een last, doch voor den kweeker een onmogelijkheid wordt. -<"> mim Meer dan 30.000 ton steenkool werd dezen winter door de Ham- burgsche bevolking uit kolentrei- nen en opslagplaatsen gestolen. Op last van de Britscbe bezettings autoriteiten is thans een leger van 1500 politiemannen, ten deele voorzien van bloedhonden, inge schakeld, om de kostbare brandstof te bewaken. Dagelijks worden tus- schen 1000 en 1300 personen gear resteerd, die zich aan kolendiefstal hebben scbuldig gemaakt, of op het punt stonden deze te plegen. Hoe de brandstof „veroverd" wordt. Anp P. Kleermakers onder de Vestigingswet Bij K B. is de Vestigingswet Kleinbedrijf van toepassing ver klaard op het heerenmaatkleerma- kersbedrijf. Opkomst dienstplichtige mariniers uitgesteld De marine - voorlichtingsdienst deelt mede, dat de opkomst van dienstplichtigen in het opkomstcen trum van het corps mariniers in de Van Ghent kazerne aan het Toe pad te Rotterdam, in het tijdvak van 10 Maart t.m. 3 April a.s., tengevol ge van moeilijkheden in verband met de vorstperiode, is uitgesteld. Zij, die een oproep hebben ontvan gen, om in genoemd tijdvak in deze kazerne te worden ingelijfd en de eerste oefening aan te vangen, zul len ongeveer 7 tot 8 weken later een nieuwen oproep ontvangen voor opkomst. Het bondgenootschapsverdrag tusschen Frankrijk en Engeland is Dinsdag om 15.59 uur te Duinkerken onderteekend. De onderteekening van de Fransch - Britsche alliantie vond plaats in het met vlag gen versierde kantoor van den ondergouverneur van Duin kerken. Bevin werd door Bi- dault verwelkomd, terwijl een groote menigte het Engelsche volkslied zong. Nadat de Britsche en Fransche functionarissen elkaar hadden be groet, speelde een Fransche mili taire kapel het Britsche volkslied. Bevin en Bidault inspecteerden daarna een eerewacht en traden vervolgens het gebouw binnen. Achtereenvolgens teekenden Bi dault, Massigli, Bevin en Duff Coo per. Toen Bevin na de plechtigheid het gebouw verliet, werd hij door de menigte luide toegejuicht. De tekst van het verdrag luidt verkort als volgt: Z. M. de Koning van Groef Brittannië en de Pre sident van de Fransche republiek wenschen de gevoelens van vriendschap en de gemeenschap pelijke belangen, die tusschen En geland en Frankrijk bestaan in een bondgenootschapsverdrag vast te leggen, overtuigd als zij zijn. dat het sluiten van zulk een verdrag de regeling van alle kwesties tus schen de beide landen zal verge makkelijken. Beide landen zullen niet al leen tezamen doch ook met de andere Vereenigde Naties stre ven naar het behoud van den vrede, terwijl aan elke agres sie in overeenstemming met het handvest der V. N. weer stand zal worden geboden. In geval van een hernieuwde agressie van Duitschland zul len de beide landen elkander bijstaan. Overwegende, dat het zeer wenschelijk is, dat alle landen, die ervoor verant woordelijk zijn dat Duitsch land niet opnieuw een bedrei ging voor den vrede gaat vor men, door verdragen worden verbonden, hebben Frankrijk en Engeland reeds een bond genootschapsverdrag met de Sowjet-Unie gesloten. In geval van agressie van de zijde van Duitschland, of wanneer Duitschland een politiek gaat voe ren. gericht op agressie ten aan zien van een der beide landen, zal gezamenlijk worden opgetreden Wanneer een der landen in een gewapend ccnflic! ir.et Duitschland wj-dt betrokken, zal het andere militaire en andere hulp verleenen. Wanneer Duitschland in gebreke blijft zijn verplichting jegens het eene land te voldoen, zullen beide landen gezamenlijk of mei ardere landen overleggen, welke maatre gelen dienen te worden genomen. De beide landen zullen de we- derzijdsche economische aetrekkin- gen zooveel mogelijk uitbreiden en versterken. Het verdrag wordt onmiddellijk na ratificatie van kracht en wordt aangegaan voor 50 jaren. Bekend Nederlandsch industrieel Op 72-jarigen leeftijd is overle den de heer Daniel Goedkoop Dzn., directeur van de N. V. Nederland sche Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam. De thans ontslapene heeft zijn ge- heele leven gewijd aan de belangen van den scheepsbouw. Reeds op 17- jarigen leeftijd kwam hij als tee kenaar in dienst van de werf „Con rad". Door zijn "energie wist hij zich spoedig in dit bedrijf op te werken en reeds op 20-jarigen leeftijd trad hij op als directeur van de scheeps werf 't Kromhout Intusschen had zijn vader de Nederl. Scheepsbouw maatschappij opgericht en toen deze zich in 1919 uit zijn zaken terug trok, werden Daniel en zijn broer met de leiding van dit bedrijf be last. Belangrijke opdrachten werden onder hun leiding uitgevoerd. Bo vendien bekleedde de heer Goed koop in den loop der jaren nog vele andere belangrijke functies. Zoo was hij president-commissaris van ver schillende ondernemingen. Odk het vereenigingsleven had zijn belangstelling en ondanks zijn overdrukke werkzaamheden vond hij nog tijd ook daaraan zijn krach ten te wijden. Ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag heeft het den heer Goedkoop dan ook niet aan blijken van belangstelling ontbroken. De re geering erkende zijn vele verdien sten door zijn benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen leeuw en tot officier in dé orde van Oranje-Nassau. De Belgische regee ring kende hem het officierskruis in de Kroonorde en het ridderkruis in de Leopoldsorde toe. De heer Goedkoop was juist twee weken geleden na een langdurig verblijf in het ziekenhuis in zijn woning teruggekeerd. Sneeuw en ijs zijn de tastbare be wijzen, dat de winter nog geen afscheid hééft genomen. Deson danks ontwaren we verschillende symptomen, welke er op wijzen, dat de lente in aantocht is. Een daarvan is de balonnenkoopman, die zijn kleurige waar op de groote stadspleinen te koop aanbiedt en hij zorgt voor de kleurige noot in het door sneeuw en ijs versom berde stadsbeeld. Anp P. Er komen weer citroenen Donderdag a.s. wordt in de bcn- nenlijst voor alle leeftijdsgroepen een voorinleveringsbon bekend ge maakt voor 250 gram citroenen. Voor de grieplijd.ers een ware uit komst! Wegens verboden bezit van deviezen De Chineesche politie heeft een te Sjanghai welbekend Neder landsch zakenman, Frederik Mysberg, gearresteerd na een doorzoeking van de gebouwen van Abis en Co., Amerikaansche makelaars, op grond van het achterhouden van buitenland- sche bankbiljetten, in strijd met de bepalingen omtrent de geld circulatie. De doorzoeking maakte deel uit van een algemeen campagne tegen net in omloop brengen of achter houden van buiterdandsche gelds waarde, hetgeen bij recente regce- ringsdecreten is verboden in het ka. der van de pogingen tot stabilisatie van den Chineeschen dollar en de voorkoming van speculatie. Mysberg is overgebracht naar het hoofdbureau van de gendarmerie in „Bridge House", waar de Japanners tijdens de bezetting politieke ver dachten plachten te verhooren. Behalve de Nederlander wordt ook een Portugees voor ondervra ging vastgehouden. Functionarissen der maatschappij spreken de be schuldiging, dat hun firma, sinds de nieuwe bepalingen van kracht zijn geworden, in goud of buitenlandseh geld heeft gehandeld, tegen en ver klaren, dat zij de Amerikaansche consulaire autoriteiten van het ge val in kennis hebben gesteld. De Chineesche militaire politie heeft 330.000 Amerikaansche en 20.000 Hongkong dollars, alsmede 83 ounce goud, in beslag genomen. Dit is de eerste maal sedert het nemen der financieele noodmaatregelen, dat er een doorzoeking bij een bui- tenlandsche firma heeft plaats ge had. f\

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1