i Dr. Sti Ruim 100 Joodsche Alkmaarders *uit hun stad verdreven Hoog bezoek in Flora's Lentetuin Een kalme middag voor den raad van Beemster Boekenp 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Woensdag 5 Maart 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN i> Maart 1942: IN MEMORIAM De D.A.V.A. trok aller aandacht Er werd heel wat aangenomen Amerikac Reke sterdam aan, waar de Alkmaarders door den zorg van den Jopdsehen Raad in bepaalde wijken'werden ondergebracht. Wat van hun be zittingen in Alkmaar restte, werd eenigen tijd later „gepulst"; een nieuw woord, dal zijn ontstaan dankt aan den beruchten expedi teur Puls, die de Joodsche eigen dommen als „liebesgabe" naar Duitschland vervoerde. Eenige gemengd-gehuwden en een tweetal vol-joodsche gezinnen, waarin ernstige ziekte heerschfe, waren in Alkmaar achtergeble ven. Hadden de Joodsche Alkmaar ders aanvankelijk gedacht, dat hun evacuatie naar Amsterdam een Duitsche poging tot ghe'to} vorming beteekende, toen in Juli dje deportaties naar Polen begonnen werd de ware bedoeling duidelijk.' Na in het doorgangskamp Wes- terbork op het inladen in beesten wagens te hebben gewacht, wer den ook de Alkmaarders, voorna melijk naar Sobibor, 60 km. ten O. van Lublin vervoerd. Naar thans is bekend geworden, werden zij daar, terstond na aankomst, ver gast. Meer dan 100 Joodsche Alk maarders stierven op wreeda wq- ze op een eenzame Poolsche vlak te. Slechts één, die in 1944 daar heen werd gezonden, kon op het allerlaatste moment door vrouwe lijke Russische soldaten van den dood gered worden. De beide Joocsche ingezetenen, die naar het voorkeurkamp Theresiënstad war den gezonden, keerden behouden daaruit terug. Een klein deel der op 5 Maart- naar Amsterdam ge- evacueerden zag kans nog voor de deportatie onder te duiken. Zij vormen thans de laatste resten van een bloeiende Alkmaar^; sehe gemeente van kinderen van het Oude Volk. De vestiging van de Joden in Alkmaar zou volgens den beken den archivaris C. W. Bruinvis reeds teruggaan tot de 9de eeuw, toen zij tot de bouwers van de stad zouden hebben behoord. Daarna verdwenen zij weer, om zidh na de middeleuwen weer in Alkmaar te vestigen. Langzamerhand vermeerderde hun aan al en in het begin dezer eeuw bestond hier een bloeiende Joodsche gemeente; bij het uitbre ken van den oorlog werd hun aan tal op 140 geschat. Na in den oorlog zijn krachten aan den Luchtbeschermingsdienst te hebben gegeven, wist Eli Prins korten tijd- later naar Engeland uit te wijken; een lotgenoot kwam met vrouw en kind veilig in Ame rika. Anti.Jocdsche maa regelen. Successievelijk werden er te gen de Joden door den bezener verschillende maatregelen geno men; al gauw werden de Joodsche leden uit den L. B. D. verwijderd. In Sept. '40 werdén door den op- perluitenant van politie Teg B. bij de Joodsche stadgenoolen de radio toestellen in beslag genomen, hoe wel een desbetreffende verorde ning eerst 15 April '41 werd gepu bliceerd. Korten tijd later moest net overheidspersoneel de beruchte A- riërverklaring onderteekenen, het- geen*4ot gevolg had. dat drie Jood sche leerkrachten en twee ambte naren uit ac.ieven dienst weiden ontslagen. In Nov. '40 werden B. Kuyper als lid van de K. v. K. en MevrrtTins-Vlessing als bestuurs lid van de Opènb. Leeszaal ontsla gen. Op 10 Jan. '41 moesten de Joodsche inwoners verplicht ter secretarie van hun aïstamming mededeeling deen, waarvoor 11, leges betaald moest worden en op niet-nakoming waarvan zware straffen stonden. Hun namen wer den op een verzamellijst aan den Sli^ioorgegeven en hun persoons bewijzen werden gemerkt met een zgn. ruitertje. De in Maart '41 uit gereikte P. B.-en voor Joden wer den van twee aanduidingen J voor zien. Een grievende beschikking van den Ned. Secr. Gen. van Soc. Zaken was, dat Joodsche bloed gevers (sters) van de lijst van den üoediransjjusiedienst moesten wer den geschrSpt. Op 1 Mei '41 moest een bekwaam specialist in Alkmaar zijn praktijk neerleggen en ver dween ook de eigenares van een zeer oude apotheek „Dq^Valk" in de Magdalenenstraat van aGhter haar toonbank. Op 31 Maart van dat jaar wer den zwembaden, parken en open bare lokaliteiten voor Joden ver boden verklaard en moest de zeer bekwame strafpleiter, mr. A- Prins zyn advocatenpraktijk neerleggen. 11 Aug. '41 verscheen de veror dening: Aanmelding Joodsch bezit; :n deze maand werden de Joodsche leerlingen van de openbare scho len verwijderd. Onder leiding van den diep-betreurden heer S. E, Leuw die het onderwijzersdiplo ma bekat, werd met steun van het toenmalig gemeentebestuur in een ickaal van de Joodsche gemeente m de ItaEstraat een bijz. school voor Joodscnb leerlingen gesticht. Onder zwaren druk brak 1942 aan. Ernstige ongerustheid werd gewekt, teen de Joden te Zaandam hun stad moesten verlaten met achterlating van practisch cl hun bezittingen. lp Februari 1942 ver legde de S. Q, zijn activiteit naar Alkmaar, waar een hoogere poli tiefunctionaris tijdig het gevaar signaleerde; toen dan ook de SD in gezelschap van Alkmaarsche agen ten bij onze Joodsche medeburgers verschenen, om bun inboedel te in ventariseeren, was een groot ge deelte hiervan reeds in veiligheid gebracht bij behulpzame buren en kennissen. Op den laatsten Februaridag van '42 overviel de reeds genoemde politib.luitenant Ten B. een gods dienstoefening in aS synagoge; de dienst moest worden gestaakt en de kerk werd verzegeld, om later verbeurd verklaard te worden. De aanwezigheid van de Nederland- sche vlag^werd als een ernstig feit aangemerkt. Evacuatie-bevel. In den namiddag van 3 Maart '42 werd in hetzelfde kerkgebouw den Joodschen ingezetenen mede deling gedaan van het Duitsche bevel, om Alkmaar op 5 JMaart te verla en. In den morgen van dien dag rukte de Alkmaarsche politie volledig uit teneinde de Joodsche stadgenooten uit hun woningen te, verjagen; de agenten namen de sleutels in ontvangst en verzegel den de huisdeuren. Bui en viel als in deze dagen de sneeuw in dwarrelende vlekken neer. Alkmaar's Joden beleefden hun exodus. Daar er voor hen een reisverbod bestond, waren voor hun aftocht de treinen van 12,13 en 14,13 aangewezen, En alsof de onigelukkigen zoolang mogelijk in de stad, waar eens de victorie der vrijheid begon, wilden vertoeven, koos het overgroote deel de trein van 14,13 uur. Daar kwamen zij, de grijsaards, die hier eens het levenslicht aan schouwden als kinderen van vrije burgers; kinderen, die maar met begrepen, waartoe dit alles diende; jonge en oude vrouwen, mannen, die eens een sieraad voor de Alk maarsche gemeenschap vormden. Een bijna 80-jarige vrouw, die door de koude onwel was gewor den, werd op last van den kap. van politie P.-Maarleveldt uit een portiek diat roegang gaf tct de wachtkamer op het 2de oerron verwijderd. Een aanzienlijke po litiemacht was bij het vertrek aan wezig; de ongelukkigan zouden zich eens kunnen verzet.cn Om 3 uur kwam de trein in Am- DIEF EN DIEFJESMAAT ALKMAAR. Al woont men nu in een omgeving van men- schenredüërs en ridders van de zee, dan nog heeft men niet het recht, om zoo maar over spullen te beschikken, die van de ge meenschap zijn. H. D. en A, G, uit Egimond aan Zee dachten er echter anders over -én omdat Henk zijn jas kwijt was en vond in een barak, waar ook nog de kens lagen, nam hij met zijn jas ook nog wat dekens als compen satie mede. Dat ging natuurlijk niet op en zijn vriend en collega A. G. moest met de straf meedee- len, al kreeg de laatste iets min der. H. D. werd veroordeeld tot f 30.boete of 20 dagen en A, G, f 20,of 10 dagen. Over S. H. uit Winkel was de Alkmaarsche Politierechter heele. maal niet te spreken. Geen won der. Eenige jaren terug, toen de angst voor het fietsenvorderen de menschen dagelijks bezig hield, had ook een Winkelaar zijn kar retje prachtig verstopt. Hij re kende echter niet op de kwad'e bedoelingen van S. H., die het karretje wist te staan, het weg haalde en er toen ook maar op ging fietsen „omdat ik voor m'n werk een fiets noodig had". Pro- Duitsch van inslag had hij zijn voorbeelden opgevolgd en sloeg op eigen houtje aan het „vorde ren". Al is het dan vier jaren la ter, de Officier eischte 6 maan den gevangenisstraf, waarvan de Politierechter 3 maanden onvoor waardelijk maakte. Pettenaren, of liever de kust bewoners, houden er een eigen moraalreeht op na, wat betreft de omschrijving van diefsial. J. S. uit Pelten omschreef zijn daden, waarom een kustbewoner dit allemaal anders beoordeelt, dan de gewone menschen, d.w.z. de menschen achter de lijn. Zijn op vattingen kon de Politierechter gedeeltelijk deelen; hij knikte tenminste eenige malen beamend. Strandvonderij is nu eenmaal een ongeschreven natuurwet gewor den. Maar toch moet het niet al te geik worden, zeker niet, wan neer men zoo maar hout gaat weghalen, dat in feite aan den Staat toebehoort. In de geimeente Zijpe was door de Geallieerden hout achter gelaten en o.a. J. S. profiteerde daarvan en verkocht dit aan D. dë L. uit Zijpe. „Ieder een liep er mee weg", vertelde deze en de snedige Officier maakte zijn opmerking af, door hem te vertellen „en u liep er in". J. S. werd veroordeeld tot f 40 of 20 dagen, en ook D. de L. kreeg dezelfde strafmaat opgelegd. STADGENOOTEN CONCER TEEREN ALKMAAR. Zooals uit een heden 'in ons blad geplaatste ad vertentie blijkt, zal op Dinsdag 11 Maart a.s., te 8 uur, in „Het Gul den Vlies", door onze stadgenoo ten, de heeren Rotgans en van Engelen, een liederen-avond wor den gegeven, waarvan de baten door genoemde heeren, evenals door den heer Mooij, die zijn zaal gratis beschikbaar stelt, zullen worden afgestaan aan het bekende Comité „Hollandsche Schouw burg". Er zullen o.a, ten gehoore wor den gebracht werken van Beetho ven en liederen van Dvorak, Schu bert en Wolf. Het Comité te Alkmaar, onder voorzitterschap van Prof. Mr. A, Koelma, beveelt deze liederen- avond in aller belangstelling aan. Door het koopen van een toe gangskaart (verkrijgbaar bij de Firma Klooster en Kiebert, Mient en bij den heer Rotgans, Laat 81) verschaft men zich eenige uren van v»aar kunstgenot en steunt men bovendien een groot cultureel doel. DE GROOTE KERK V ALKMAAR Voor de Veree- niging „Oud-Alkmaar" spreekt morgenavond in de bovenzaal van café Centraal de heer H. van Drunen over „De Groote Kerk". Over den bouw en de geschiede nis van dit monumentale gebouw, alsook over de restauratie ervan zal de heer Van Drunen zeker iets wetenswaardigs weten te vertel len. Wij kunnen dan ook deze bij eenkomst in de belangstelling van de leden van „Oud-Alkmaar" en hun introducé's van harte aanbe velen. HISTORISCHE ROMANS In het kader van de Boeken week sprak op uitnoodiging van <fe Alkmaarsche boekhandelaren de séh,rijver-journalist K, .Norel over zijn werk. De heer Norel, die in Enkhuizen zijn journalistieke loopbaan begon, getuigde van zijn groote voorliefde voor het histo. risch schoon van de West-Frje- sche oude steden, die hem^ inspi reerden voor zijn romans,'die in hoofdlzaak handelen over de ge schiedenis uit de 16de, 17de en 18de eeuw- uit den tijd van de Oost-Indische Compagnie, uit den Geuzentijd en uil den tijd, toen er naijver bestond tusschen Alk maar en de Westfriesche steden. Enkele van deze romans schreef hij tijdens de bezetting, toen ze ook uitkwamen en daardoor naar zijn eigen zeggen ons volik een sleun gaven in den moeilijken strijd. Uit enkele van zijn werken las hij fragmenten voor, o.a, uit Opstand in Holland, waarin zich de strijd om Den Öriel afspeelt en waarin de rol geschetst wordt van En.khuizen als de eerste stad in het Noorden, die voor den Prins gewonnen werd. Norel schreef ook enkele ro mans, die de contemporaine ge schiedenis behandelen van de droogmaking der Zuiderzee en de crisis in den bloembollenhandel. Na de pauze sprak hij over zijn boek, de Engelandvaarders, waar in hij op romantische wijze de ge schiedenis vertelt van een paar Hollandsche jongens, die tijdens de bezetting naar Engeland over. isteken. Daar verschillende van zijn boeken zich afspelen in deze contreien, vond hij bij de tamelijk goed opgekomen Alkmaarders een belangstellend gehoor. Bonnen afhalen ALKMAAR Morgen is het de beurt van degenen, wier naam met I en J begint, om nieuwe bonkaarten af te halen. Behalve stamkaarten ook de in gebruik zijnde bonkaarten meebrengen. Benzinepomp aan de Zes wielen ALKMAAR Burgemeester Wethouders vair Alkmaar bren gen ter algemeene kennis, dat Burgemeester en Wethouders van Koedijk aan den heer H. Sterk, aldaar, ingevolge de Hinderwet vergunning hebben verleend tot het oprichten van een electrisch gedreven benzinepomp met voor- raadtank voor het vullen van vaten, op het perceel gemeente Koedijk, Sectie B nr. 1413 (Zes- wielen). ALKMAAR: Geboren: Clasina C„ dochter van Nicolaas C. Po land en L. R. E. Smit; Gerardina J„ dochter van Wilhelmus J- Kaandorp en C. J. de Haas. Overleden: Aalbert van Strake- laar, 79 jaar, weduwnaar van H. van Tellingen; Constance M, An derson, 67 jaar, gehuwd met Gerard Jan Dikkeboom. NEGERBALLET IN NEDERLAND ALKMAAR. Na het enorme succes in Londen en Parijs zal het beroemde Amerikaansche Neger ballet thans ook in Nederland een aantal voorstellingen geven. Deze dansgroep - onder ieiding van Bento Pasuka - omvat ca. 26 medewerkenden en heeft 3 bal letten op haar repertoire: „De Profeet", „Zij kwamen" en „Marktdag". Al hun dansen zijn geïnspireerd op West-Indische thema's en heb ben een min of meer religieuse in slag, vertolkend de folklore van West-Indië De dansgroep is vergezeld door een origineel Africaansch Tam- Tam orkest onder leiding van Prins Kari-Kari en zal behalve bij de begeleiding ook nog afzonder lijk optreden, Het ballPt zal op Maandag 10 Maart a.s. in 't Gulden Vlies te Alkmaar optreden- TURF VOOR OUDEN VAN DAGEN ALKMAAR - De gemeente heeft wederom 7000 turven ter beschikking gekregen ter verdee ling onder ouden van dagen, ge boren in 1866 of eerder. De ge gadigden kunnen zich hiervoor aanmelden Donderdag a.s. om half 3 ten stadhuize. Stamkaart en bran cVtoff enkaart. mede te brengen. K.J.M.V. Vanavond zullen wij, KJMV- ers, onder leiding van luitenant Haak, d'ie over de NIWIN komt spreken, een droomtocht maken door ons geliefd Indiër We zullen daar onze soldaten bezoeken. Ik zie ze al in hun tenten liggen, vermoeid door de warmte geeu wen ze tegen 't tentdoek en de steeds weer aanvallende muskie ten. Ze denken aan Holland, waar ze hun werk hadden en den hee- len dag moesten zwoegen. Ze wachlen en ze weten niet waar op ze wachten en ze verlangen naar dingen, die hun wachttijd wat korter zullen doen lijken. Ze moeten hartversterkende boeken hebben, die toch nog een doel in doelloosheid kunnen aan- toonen. En als wij onze militaire vrien den gezien hebben, zullen we vol idealisme de NIWIN-actie, die ten doel heeft den rnoed bij de Ned. soldaten er in te houden, gaan steunen KJMV-ers, om 8.30 in Kinheim. HET WITTE KRUIS LIMMEN Onder voorzitter schap van burgemeester J. J, Nieuwenhuijzen hield de Vereen. Het Witte Kruis alhier haar jaar- lijksche ledenvergadering. De magazijnmeester, dr. van Oppen, bracht verslag uit over 't keurig ingerichte magazijnhuisje, waar bij een woord van hulde werd ge richt aan mej. Catharina Dekker. Het ledental was in het afge- loopen jaar vermeerderd met 2 leden, totaal 475. Van de verplegingsartikelen werd' een druk gebruik gemaakt. Het materiaal bevindt zich in goede conditie en verschillende nieuwe ariikelen werden aange schaft. Door de wijkverpleegster wor den 895 bezoeken gebracht in 47 gezinnen. Uit het magazijn wer den 345 artikelen afgegeven. Van het consultatiebureau voor zui gelingen werd een druk gebruik gemaakt. Er werden 21 zittingen gehouden met 315 consulten, ter wijl 64 zuigelingen werden inge schreven. Het totaal aantal be draagt nu 89 Voor kraam verzorging werden 726 bezoeken gebracht. Voor de t.b.c-bestrijding waren in het be gin van het jaar 14 gezinnen met 13 patiënten, aan het einde van het jaar 15 gezinnen met 14 pa tiënten onder loezicht. De aanwe zige 4 ligtenten waren alle in gebruik. Vier patiënten werden in een sanatorium of ziekenhuis verpleegd. De Emmabloem-collecte bracht netlo f 70.85 op. In het badhuis werden in het afgeloopen jaar 6424 baden ge, nomen. Door dë slechte weers omstandigheden en vermindering van gasloevoer zijn de ultkom- 'sten van het badhuis over het af geloopen jaar niet gunstig- De rekening sloot met een nadeelig saldo van f 317.16, hetgeen ten laste werd gebracht van het Witte Kruis. Laatstgenoemde rekening sloot met een voordeelig saldo van f 114 04. De rekening Wijk verpleging en Tuberculosebestrij ding sloten met een voordeelig saldo van resp. f 85.41 en f 292.89. In de commissie voor kascon trole werden benoemd C. Mooij en J. Tuijn, Besloten werd de contributie te verhoogen met 50 cent per lid. Herkozen werden J. Seignette en G. J, J. Blauw, Laatstgenoem de heeren werden ook gekozen als afgevaardigden voor dfe alge meene vergadering. burgerlijke stand GRAFT. Geboren: Geertrutda'Ma_ ria: dochter van C. Bakker en C. M. Roetofsen. Gehuwd: Henrlcus Albertus de Jong (Stouter.hurg) en Catharina Nikkering. Overleden: Sijtje Blokker, 79 jaar, eelrtg. van M. Oud. BREEZAND Zaterdagmiddag ca. 3 uur werd de Bloementen toonstelling alhier vereerd met 'n bezoek van enkele autoriteiten uit Den Helder en elders. Ook de burgemeester, mr. Th. M. Mijnlieff, was met echtgenoote wederom present. We zagen voorts o.a. burge meester Ritmeester van Den Hel der, benevens zijn wethouder, den heer van Loo. De directeur van de Rijkswerf, overste Barendrecht, toonde met zijn echtgenoote en dochter even eens veel belangstelling. 't Viel tóch mee, dat H gezel schap gearriveerd was, gezien den slechten toestand van de wegen. Verder merkten we nog op mej. Qlree en den heer van Balen Blanke, alsmede vele bekende persoonlijkheden uit Anna Pau iowna. De belangstelling op den twee den dag vieL buitengewoon mee. Zondag jl. was de belangstel ling overweldigend, 's Morgens om 10 uur arriveerde al een bus uit Wieringen. 's Middags het weer werkte nu eens goed mee was de drukte bijna beangsti gend. Ca. 3 uur werd de 1000ste bezoeker toegelaten, 't Was mej. N. v. d. Hoek van de Molenvaart, aan wie een fraaie bloemenmand werd geoffreerd. In verband met de belangstel ling heeft 't bestuur besloten, de expositie twee dagen te verlen gen, zoodat de sluiting nu werd vastgesteld op Dinsdagavond 4 Maart. Wij zullen ons niet in vakter men begeven en een beschouwing geven over 't geëxposeerde daar zullen de vakbladen wel voor zorgen maar het oordeel van de experts wordt samenge vat ip dit eene gezegde: een „exquise tentoonstelling". VIERING EENJARIG BESTAAN N.KJ.B BREEZAND Zondag vierde onze parochieele N.K.J.B. 't feit van haar éénjarig bestaan. De dag werd begonnen met een Ge nerale H. Communie der leden, terwijl de H. Mis werd opgeira- gen tot zegen over de vereeniging. Na een gezamenlijk ontbijt in het clubhuis, werd het. nieuwe bestuur geïnstalleerd, gevormd door J. F. van Lierop, voorzitter; G. A. v d- Park, secretaris; N. J. Verbruggen, penningmeester en als commissarissen M. Weijers en P v, d. Meer. De nieuwe voorzitter dankte voor het vertrouwen, hopen I, dat de prettige samenwerking van leden en bestuur zou blijven en de vereeniging ook dit jaar zou bloeien. Ook de Eerw. Aalmoeze nier prees het oude bestuur, dat in het afgeloopen jaar veel pres teerde en wenschte de vereeni ging een vruchtbaar jaar toe. Vervolgens werden eenige fo to's in de sneeuw genomen en bleef men nog wat gezellig bij een. Ook 's middags en 's avonds bleef het gebouw open. Dit één jarig bestaan werd dus op sobere, maar toch gezellige wijze her dacht. Afscheid Hoofd ULO DEN OEVER Vrijdag 28 Febr. was de laatste dag waarop de heer A. Weeda, hoofd van de Wierin- germeerschool voor U. L. O. zijn unetie as zoodanig vervulde. Col lega's, ouders en leerlingen meen den, dat deze dag niet ongemerkt De Raad der gemeente Beem ster kwam bijeen voor een zitting o.l.v, burgemeester Ninaber. Bin nengekomen was een adres van den heer T. Groöt en 'n achttal andere bewoners van de Wouter- Stukslaan, die aanmerkingen maakten op de verlichting in de straten van Z.O.-Beemster, Bij lichte maan wordt de straatver lichting niet ontstoken, ook niet bij mistig weer en bewolkte luch ten, Na middernacht is 't duister en bij de Beemstenbrug, waar onlangs een lantaarn sneuvelde, is nog geen nieuwe geplaatst. Er ligt tevens weinig zand op „klug- ten" en wegen. B, en W. merken n.a. hiervan op, dat: 1. Wegens rantsoeneering uitbreiding van straatverlichting nog niet mogelijk is; 2. Materiaal gebrek handicapt het plaatsen van een nieuwe lantaarn bij de Beemsterbrug; 3. Op bovenge noemde weggedeelten is het strooien van zand toevertrouwd aan de zorgen van het Water schap. B. en W. deden echter toe zegging, dat in de toekomst in de gemeenteslraten zand zal worden gestrooid. De aanstelling van een gemeentewerkman zal zulks be vorderen. Den heer IJ. de Haan, Zuider. weg 4, werd voor één jaar ver goeding verleend voor kosten van vervoer per autobus van zijn leerplichtig 'kind, van de O.L. school te Z.O.-Beemster. Binnengekomen was een adres van de plaatselijke Oranjever- eeniging. Het bestuur dier ver eeniging wees er-op, hoe zij lei dinggevend optreedt op nationale feestdagen en bevrijdingsfeesten. Dit heeft over 1946 een nadeelig financieel gevolg gehad van f 300, B, en W. stellen den raad voor subsidie te verleenen. Dit voor stel werd aangenomen. Binnengekomen was een ver zoek van de R K. Bijz. School om vergoeding wegens uitbreiding van een lokaal. Dit - zal gebruikt worden voor het lesgeven in wascbbehandeling in 't 7e en 8e leerjaar. De totale kosten - leer. middelen en aanbouw - bedragen f 5246.55. De inspecteur van de L.O.-inspeclie te Hoorn heeft aan dit plan zijn goedkeuring ver leend. B. en W. kunnen er zich mede vereenigen. Zij stellen den raad voor de gevraagde medte- werking te verleenen, hetgeen werd toegestaan! Benoemd werden in de com missie tol wering schoolverzuim S. Bleeker, H. Waterborst, C. Doets, A, Weder, C. Vink, G, Woelders, M. Noome, Tot gemeentewerkman werd benoemd de heer 'A. den Hollan der te Klundert. De heer Munljewerf maakte de opmerking, dat de benoeming van vakmenschen in gemeentever- band schadelijk is voor den plaat selijken middenstand. Voorstellen, voorstellen B. en W. stellen voor een strook grond', groot 39,60 Are, gelegen aan den Rijperweg, momenteel verhuurd aan P. Spaans, te ver huren voor een jaarlijksche pacht som van f 40.Dit voorstel werd aangenomen. Verder stellen B. en W. voor met de gemeenten Oterleek en Schermerhorn gemeenschappe lijke regelingen aan te gaan voor de toelating van leerlingen uit die gemeenten voor de ULO-school te Midden.Beeimster Ook dit kwam er door. B. en W. stellen verder voor de belooning van den secretaris-pen ningmeester van het Burgerlijk Armbestuur te verhoogen tot f 400.— per jaar. De Raad ging hiermede aecoord. De vroegere secretaris-penningm, beschikte over een ambtswoning en de ge reduceerde huurprijs was ijj de belooning verwerkt, 15 bewoners van den Wormer- weg en Volgerweg hebben een verzoek ingediend, betreffende aansluiting aan de Waterleiding. B. en W. stellen voor deze aan sluitingen te bevorderen. De jaarlijksche bijdrage van de gemeente bedraagt volgens de globale schatting van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf f 438. De gevraagde bijdrage wordt verstrekt. Verder vragen B. en W. een voorloopig crediet van f 500. voor een ontwerp der restauratie plannen van den gemeentetoren te Miólden-Beemster. Weer de L.O.Wct- Nu artikel 13! B. en W- hebben een onderzoek ingesteld betreffende de vergoe ding volgens art. 13 van de L.Q.. Wet, de vergoeding om finan- cieele redenen, B. en W. stellen voor de eertijds getroffen beschik kingen niet langer van kracht te doen zijn. Aangenomen. Rondvraag. Bij (Je rondvraag maakt de heer Poel bezwaar over de hooge eischen der schoonheidscommissie die b.v, gemetselde bruggen eisaht inplaats van betonnen. Dit jaagt de menschen op hooge kos ten- De heer Poei zag gaarne een soepeler optreden. De voorzitter belooft zulks, doch brengt onder de aanlacht, dat toewijzingen en materiaalver. gunningen over het advies dezer Schoonheidscommissie loopen, Men doet wel verstandig te'jui chen als de resultaten er zijn en de verwachtingen niet te hoog te spannen. voorbij mocht gaan. Met dit doel werd één der lokalen van de school in Oosterland, waar de Wieringer- meerschooi momenteel nog is ge ëvacueerd. feestelijk met bloemen versierd en hier werd de heer Weeda door diverse sprekers toe gesproken: 's middags door colle ga's en leerlingen, 's avonds op de oudervergadering door mevr. La- verman en de heer De Vries, na mens de oudercommissie en den •heer Boon, hoofd van de O. L. S. te Oosterland. Al deze toespraken kwamen hierop neer dat men den heer Weeda, wiens capaciteiten zeer hoog worden aangeslagen, slechts met groote spijt ziet vertrekken, hoe gaarne men hem zijn promotie ook gunt. Tevens sprak men de hoop uit dat het den heer Weeda in zijn nieuwe functie van kweek- schoolleeraar in alle opzichten goed moge gaan. Ook mevr. Wee da, wier toewijding aan het werk van haar man bewonderenswaardig is, werd in de dankbetuigingen aan het adres van haar man be trokken. Tevens maakte men van Ie gelegenheid gebruik om den op- voige- van den beer Weeda den heer de Jong van harte geluk te wenscren met zijn p mor.e Nadat de hetren Wse'r en de J:.nd voor alle goede vtrscben en de stoffelijke blijken van waardee ring waarmee ze vergezeld gingen, hun dank hadden gebracht, wer-' den de naar omstandigheden druk bezochte bijeenkomsten gesloten. Nieuws uif Den Helder Groofsche plannen van de R.K. Koren DEIN HELDER Het onlangs opgerichte Heldersch R.K. Gem. Koor en het R.K. Gemengd Koor „Canticum Novum" te Breezand- Anna Pauiowna, hebben zich ge combineerd' en zullen voortaan onder leiding van den heer D. Ploeg gezamenlijk uitvoeringen geven. Ongetwijfeld zal deze groote combinatie bij serieuze studie tot goede prestaties kun. nen geraken en het zangminnend publiek in Den Helder en Anna Pauiowna schoone avo-nden berei den. Voor de uitvoering van grootere koorwerken is thans een bezetting verkregen, die bevre. cügend mag worden genoemd. Daarom hebben de gezamenlijke koren „Die Jahreszeiten" van Jos. Haydn in studie genomen, wetk machtig oratorium waarschijnlijk na de zomermaanden zal worden uitgevoerd. Het bestuur doet nu reeds pogingen om zich de mede werking te verzekeren van de meest vooraanstaande Nederland- sche solisten en wanneer 't hierin slaagt, wacht Noordelijk Noord- Holland een muzikaal evenement. Medewerking verleent voorts het Helderseh Symphonie-orkest, dat momenteel in een vergevorderd' stadium van opriehljng verkeert. Binnenkort zullen omtrent dit orkest nadere mededeelingen worden gedaan. Nog altijd kunnen dames en heeren, die meenen dat zij het zingen niet verleerd zijn, zich voor „Die Jahreszeiten" opgeven, Spe ciaal denken wij hierbij aan hen, die voor den oorlog reeds hebben bijgedragen tot een geslaagde uit voering van di( werk, Mogen allen die daartoe in de gelegenheid zijn zioh aanmelden als üd van een der r.k. koren, zoodat „Die Jahres zeiten" het begin zal zijn van een serie succes-vol uitgevoerde koor werken. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER Geboren: zoon van N, Hoogendijk-Jans; zoon van M, Roos-Beers; dochter van C, v. d. Beek-Janssen; zoon van M. D. van Dijk-Kater; zoon van C. Blokker-Koster; zoon van M, H. Bijl-van Os^-dochter van J. Vos-Jacobs; dochter van W. v. d Berg-Heuders; zoon van G. Bethlehem-Schiphouwer; dochter van A. Beukema.v, d. Ham; doch ter van M, de Vries-Vader; zoon van J. Vermeulen-Visser; zoon van A. T, Noordeloos-Nuijens; dochter van P. Leemans-Rieikwer; zoon van N. Kooijman—Kroon; zoon van J. H, van BritsomJanus dochter van J. Klosv. d. Vaart. Ondertrouwd: T. B, Kraft en T. Rothfusz; J. Gauw en M, G. Donkersloot; H, van Panhuis en J. Veen, Gehuwd: J. W. London en A. Bruijn; C, Schekkerman en E. T. Dissel; W- Koningstein en J. K. v. d. Zee; J, Koopman en J. Varen, horst; J. H. Slljkerman en M. H. Lol; j. Wentel en A. C. Faas; H. Kramer en N. Blom: S, C. Bakker en W. C, Schmidt. Overleden; G Ran, v., 61 jaar; G. Oeljee, m., 73 jaar; M. P. v. d. Reijden, 65 jaar; J, van Halen, m., 74 jaar. Inlichtingen gevraagd In 1942 werden drie kinderen van Willem Vrijdag, Enkhuizer- weg 1, Bovenkarspel, overge bracht naar Enkhuizen om daar onder te duiken wegens Joodsche afkomst. In midden 1943 werden zij overgebracht naar Heerhugo-r- waard, waar zij plm. October '44 met plm. 15 andere Joodsche kinderen door de Duitschers wer den weggehaald. Sedert dien z;jn zij spoorloos verdwenen. Het oudste meisje hget Sara en werd 5 April 1932 geboren. Bijzonder kenmerk is een moedervlek in den nek in den vorm van een muis: 't Tweede meisje heet Ruth en werd gebo ren op 1 October 1935. Bijzonder kenmerk plm. 4 cm lang lidtee. ken aan den arm. Het derde kind is een jongen, genaamd Samuël, geboren op 20 September 1938. De namen van de onderduikers waren in Enkhuizen resp. Nelly, Corry en Pietje Jansen. Het is njet bekend of zij in Heerhugo- waard nog dezelfde namen droe gen. Iedereen wordt verzocht de geringste gegevens 'over deze kin deren te melden. Tevens is van belang aanwijzingen te verstrek, ken over hen, die de arrestatie verricht hebben of het transport van deze kinderen geleid hebben. De vader is pas laat uit een Duitsch concentratiekamp terug gekeerd, zoodat het niet uitge sloten is, da( de kinderen ergens als weezen verpleegd worden. Iedereen, die kan meewerken om den vader eenige zekerheid te verschaffen over hel lot van zijn kinderen, wordt verzocht dit te melden aan den burgemeester van Heerhugowaard. WAT IS DE „PINKSTERBLOM" Naar aanleiding van ons be richt enkele weken geleden be treffende het lofwaardig initiatief van De Rijper IJsclub tot het aljaarlijks ter beschikking stellen van enkele prijzen, die een histo- rischen naam dragen, bereikten ons meerdere vragen, vooral om een naderen uitleg van den vier den prijs, de „Pinksterblomprijs". We zijn her en der op onderzoek uitgetogen en kunnen belangstel, lenden het volgende mededeelen; De eerste prijs, die telkenjare ter beschikking zal worden ge steld, is de Leoghwalerprijs. Leeghwater, de groote Rijper, is de mplenbouwer-droogmaker van de Beemster, de ontwerper van de Haarlemmermeer-droogma king en bekend om zijn steun ver leening aan Frederik Hendrik bij 't beleg pm Den Bosch, waar hij in 1629 belangrijk waterbouw kundig werk verrichtte, Jan Mens heeft zijn leven populair verteld in „Waterland".' De tweede prijs „de Dirck van Qssprijs", Dirck van Oss was een der rijke Amsterdamsche finan. ciers, die met hun geld de Beem- ster-plannen van Leeghwater steunden en voorzagen, dat voor de komende generaties deze groot- sche plannen altijd hun rende ment afwerpen. Hij wordt zijde lings genoemd in „Waterland" en besproken in het boek „J A, Leeghwater" door De Roever (Amsterdam 1944), een boek, dat door zijn hier en daar te ver gaande, afbrekeijde critiek nogal reuring heeft verwekt in de vrien denkringen rond J. A. Leegh water, De vierde prijs is de Pinckster- blomprijs. De Pincksterblom. scene is aardig beschreven in „Waterland", waar verhaald wordt hoe Leeghwater zijn vrouw vond tijdens de Pinksterdrie-feesten te Schermerhorn. Aan de werken van W. J. Hofdijk ontleenen we het volgende hierover: „Te Schermerhorn was de Pinksterbloem een jong meisje, dat staande op een berrie, door vier andere jonge meisjes gedra gen werd. Het meisje was ge tooid met: twintig zilveren lui. gen, tien zilveren bellen, drie beugeltassehen en vijfentwintig kettingen van barnsleen en van bloedkoraal; in de rechterhand hield zij een zilveren kommetje, waarin zij de giften ontving; in de linker een zilveren bel waar mee zij geluid maakte. Een en ander is verdwenen. Het was een groot deel symboliek en vreugde-uiting rond zomer, jeugd- en oogstfeesten. En als in de komende jaren ge vochten wordt per schaats om deze traditioneele, historische prijzen van „De Noorderpolders" te De Rijp, weten onze lezers hoe deze traditie ontstond in den „harren winter van 1947" en waaraan ze hun naam danken. JOS. VAN GEMERT Jr. Middenstanders en Kinderbijslag Middenstanders, Het is mij nog steeds een be hoefte eens terug te komen op mijn ingezonden stuk, waarvan de titel was S.O.S., waarin ik wees op den grooten nood van de groote gezinnen der middenstan ders. Aan eiken werknemer, welk vak hij ook uitoefent, wordt kin. derbijslag gegeven vanaf het eer ste kind; onlangs is deze toeslag zelfs nog verhoogd, wat mij tot vreugde stemt. Maar waarom is er geen wet gemaakt, die ook voorziet in kindertoeslag aan middenstanders? Zij werken toch pok van 's morgens vroeg tot des avonds laat. Dit komt mij als een onrecht voor, dat verholpen moet worden, In België krijgt iedereen, ambtenaar, middenstander of ar beider kindertoeslag. Daarom, fnedie-middenstandiers, op welke vergadering gij ook komt, praat er over ert blijf aandringen op kinderbijslag, óók voor de mid denstanders. J. B., Egmond Binnen. In de statige PI Utrecht on'ving dag de scheidende der Ver. Staten ii Stanley K. Hornl den van prof. E eere-doctoraat in tenschappen van versiteit te U'rec In een inleidend plechtigheid zeide ficus der unlversite dat deze eereprom< derlijk karakter dr de universiteit een verleende aan een uitstekende verdien vens als ambassad vriend van ous vadi toond in de "ootst( Daarna sprak d. der Vereeni'gde Sta K. Hornbeck en lei motie-redevoering het feit. dat hij al niet als zijn „officii Sprekende over zeide dr. Hornbeck bevolkingen veel meen hebben. De vraagstukke: menschdom van houden, eischen vermogens van 1 en van ieder me: Spr. ging niet ac meening dat een ding een revolutie van denken of let teweeg brengen, alles voortkomt ui damenteele waarht aldus dr. Hornbec worpen voor nieuw schen, die vertrouw fundamenteele wet den veranderen hl- gedachten. Er kun standiglheden zijn, thoden verandere mijn verblijf als TERUG NAAR GEBED EN (Vervolg va: Want alleen de ech.'.heid, de oprer gekunsteldheid en openbaren de vol het wezen van ie persoon en zijn d voortreffelijkheid, dwingende hoede van. He' gebed o] tale afhankelijkh mensch ten overs gelijk die aan zijn natuurnoodzakelijk Men moet deze den op zich laten dat de sfeer, de moderne heidend d'ooh tevergeefs, 1 te ontdoen, de onzen kij-k op de te vertroebelen, I gemakkelijke als beweren, zooals communisme dit dienst opium js Spoften, minachtei over gebed is go< menschen, en mei al, ook onder ons, In de verrassen; tie, die haar weg naar de boekenrrn boekenweken 1941 ontdekkingstocht dernemen 200 n wassen is tegen Immers, ook hiej goud wat er blink der goed, dikwi slecht, het werd gretigheid, zooals oorlogsche jaren te treffen. Maar voorkeur van 't 1 buiten beschouw! treeren we ons 0 waarde, zooals goede smaak die Elders reeds w dat in tegenslell beeld de Franscb sche letteren niet beter, niet vooral de beste romans u voor moeien we t neratie der ouder van na den eerst Het waren Walsc del, Bordewijk, werken het licht schap, de grootme sche letteren, brt „Ons geluk", wat werk sterk autot is, ongelijk van zijn hoogtepunten en „Celibaat". Ai del met „Het ou poëtische hulde a zooals Van Duin Qoemde. Bordewi jongeren om zijr bewonderde aute van Dodona" en in al zijn ingrec sten en psyeholo verwerkt. Godf vertegenwoordigt prachtige „Sproc Vestdijk steld< kr ap werk Ierse wijl Theun de Vj

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2