Nieuw Amerika protesteert tegen uitvoerverbod van bepaalde Indonesische producten Verkeerde toepassing van het gratierecht Ontstemming over het gebeurde met de „Martin Behrmann" Andriessert contra We Iter Gratieverzoek afgewezen Verkeer vecht weer tegen sneeuw Voor Alkmaar en omgeving WELKE HOUDING NEEMT DE REGEERING AAN? Critiek in de Eerste Kamer Voorlichting in advertentie onjuist in Noordholland velerlei stagnatie Speciale Indië- Partijraad K.V.P. Senaat en Indische kwestie Langedijk wint weer De examens en de kolennood Een Atlantische Unie HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 pqr maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in ale edities 30 ct. Buiten God. is 't nergens veilig Vondel DONDERDAG 6 MAART 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11169 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 fadm.j. 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingej 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank QE AMERIKAANSCHE RECEERING Haag opdracht gegeven een mondeling regelen der Nederlandsch-lndische regee werd, dat zekere producten, die de Indo zonder verder onderzoek kunnen verlaten, eigendom zijn van niet-lndonesische bur zooals bekend, het Amerikaansche schip militaire bewaking van Cheribon heeft aan haar ambassadeur te Den protest te doen hooren tegen de maat- ring van 29 Januari, waarbij bepaald nesiërs willen uitvoeren, het land niet aangezien die producten wellicht het gers. In verband met deze beslissing is, Martin Behrman onder Nederlandsche naar Tandjong Priok gebracht regeering te stellen. De lading be vat 409 ton suiker, 500 ton kina baat, 4500 ton rubber „sheets", 284 ton „crepe" rubber en onge veer 200 ton sisalvezels. Strijd met Volkenrecht? De heer James Ryan, direc teur van de Amerikaansche scheepvaartmaatschappij „Is- brandtsen", tot welke maat schappij de „Martin Behr man" behoort, heeft aan de pers verklaard, dat „het in beslag nemen van de lading van genoemd schip door de Nederlanders een flagrante schending van het volken recht beteekent. DE WOORDVOERDER van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken, die bovenstaande mededeeling deed, voegde er aan toe, dat in het protest zal worden gewezen op de omstandigheid, dat de maatregelen der Nederl.-Indische regee ring „niet alleen de handel op Nederlandsch Oost-Indië verlam men. maar tevens de wereld berooven van artikelen, vooral le vensmiddelen, waaraan in de geheele wereld gebrek bestaat". In een officieel communique wordt naar het Fransche pers bureau A. F. P. bericht, mede gedeeld: De directeur van de Amerikaansche scheepvaartmij- „Isbrandtsen" Ryan heeft Woensdagmorgen in een onder houd met mr. J. E. van Hoog straten, directeur van het depar tement van economische zaken te Batavia, er op aangedrongen dat een gemengde Nederl. Indonesische handelsorganisatie zou worden opgericht om de producten van Indonesië voor de wereld toegankelijk te maken. Ryan was van meening, aldus het communique, dat de Ne derlandsch-lndische regeering hiermede accoord ging, maar Mr. Van Hoogstraten gaf hem te verstaan, dat dit op een., mis verstand moest berusten. Nadat Ryan geprotesteerd had tegen het in beslag nemen van een Amerikaansch schip voor anker, heeft Mr. Van Hoogstraten ge antwoord, dat de goederen, die werden geladen, „gestolen" goe deren waren en dat de scheep vaartmaatschappij door het mi nisterie van buitenlandsche za ken te Washington was gewaar schuwd, dat zij geheel voor eigen risico handelde. Mr. Van Hoog straten voegde hier nog aan toe, dat de souvereiniteit van de Ne- derl.-Ind. regeering over het Ned.-Ind. gebied en de territo riale wateren van dit gebied in ternationaal erkend is, hetgeen nog onlangs door de regeering van de Ver. Staten is bevestigd Het in beslag nemen van de la ding van het schip is slechts ge schiedt overeenkomstig de wet en teneinde 't particulier eigen dom te beschermen, zoo besluit het officieele communiqué. Ver der verneemt het A. P. F. nog, dat met het lossen van de lading van de Martin Behrman begon nen is. In een uitgegeven officieel com. munique wordt het volgende medegedeeld: „Door den directeur van het departement van econo mische zaken is een order uitge vaardigd, waarbij op de recht matige eigenaars van de lading van de „Martin Behrman" een beroep wordt gedaan om de goe deren in kwestie ter beschikking van de Nederlandsch-lndische Hij protesteerde voorts tegen het feit, dat hij eerst Woensdag ochtend van e'en en ander in ken nis is gesteld, terwijl de pers reeds Dinsdagavond op de hoogte was. De heer Ryan legde er den na druk op, dat de lading van het schip eigendom was van de Ame rikaansche regeering en dat het hier een van de transacties be treft, welke geregeld met de re- publikeinsche regeering plaats vinden. Hij voegde er aan toe, dat de Amerikaansche regeering niet de bedoeling had wapens naar Indonesië te zenden, doch slechts handel wenschte te drijven. Geen land ter werelfi, zoo zeide de heer Ryan, oefent op het oogen- blilk op een ander land een zoo strenge blokkade uit als Neder land op de Indonesische repubiek. De heer Ryan eindigde met te zeggen, dat deze aangelegenheid onder de compelentia van den Veiligheidsraad viel en dat zij aan het Amerikaansche Congres moest worden voorgelegd. Te Haarlem heeft de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van Deken v. d. Wiel. Tijdens de plechtigheid aan de groeve. Tot besluit der viering van het 100-jarig bestaan der Studenten Sociëteit Phoenix te Delft werd een ballon opgelaten. Het socie- teitsbestuur profiteerde van de gelegenheid tot het maken van een luchtreisje. Na de begrooting van Overzee- scbe Gebiedsdeelen te hebben afgehandeld, heeft de Eerste Kamer Woensdagmiddag ook nog een aanvang gemaakt met de algemeene beraadslagingen over de begrooting van het de partement van Justitie. De eerste spreker de liberale heer Zegering Hadders zegde ver heugd te zijn over de benoeming van een Vrouw tot notaris en van een vrouw tot substituut-griffier. Het optreden van Mr. Zaayer acht te deze spreker fout maar begrijpe lijk. Het volk dient beter te worden voorgelicht over den normalen gang van zaken. Spr. critiseerde het feit, dat op 31 December vijf voorzitters van het Tribunaal te Nijmegen be richt kregen, dat zij niet werden herbenoemd hoewel zij al een op roep voor her-beëediging hadden ontvangen. De Christelijk Historische heer Kolff wees terecht op de afwijkende straffen, welke verschillende, colle ges aan politieke delinquenten op leggen. Hierdoor is een bepaalde rechtsongelijkheid ontstaan. Ook deze afgevaardigde was niet te spreken over de uitlatingen van Mr. Zaayer over de toepassing van het gratierecht. Maar de heer Kolff er kende, dat er zeer zeker grieven zijn tegen de wijze waarop het gra tierecht wordt gehanteerd. Thans zal een snellere afdoening gewaar borgd zijn, doch te betreuren is, dat de minister daartoe niet eerder ge komen is. De minister van justitie maakt bekend, dat HJV1. de Koningin afwijzend heeft beschikt op het gratie-verzoek van H. P. M. Bar elsman, tot de doodstraf veroordeeld bjj sententie van het Bjjzonder Gerechtshof te Amslerdam. Bartelsman heeft in 1943 te Am sterdam tezamen en in vereeni- ging met anderen ten tijde van de Joodsche razzia's tegen gelde lijke. vergoeding „van f 5.voor iederen Jood" Joodsche personen opgehaald en ter beschikking van Duitsche instanties gesteld. Ver dachte heeft geheel vrijwillig naar eigen opgaven ongeveer 40 Jood sche landgenooten aan de Duit- schers overgeleverd. Chilecnsch vliegtuig verongelukt Een Chileensch vliegtuig is tijdens een lesvlucht op een schoolgebouw bij Santiago neer gestort. De piloot en twee an dere personen kwamen om het leven. De uitbarsting van de Etna. Inwoners van Musumeci slaan de langzaam naderende gloeiende lavastroom, die hun huizen en have bedreigt, gade. De schade, welke tengevolge van de jongste uitbarsting werd aangericht, wordt op 1 millioen pond sterling geschat. (Radiografisch overgebrachte foto - Ass. Press P.) Het bezwaar van Mr. Zaayer, dat te vaak wordt afgeweken van de doodstraf, deelde spr. Als de minister het in het staats belang ongewenscht acht, dat veel doodvonnissen worden vol trokken dan had hfl een andere weg moeten inslaan. Het gratie recht schijnt thans te worden gedenatureerd. De heer Kolff leverde critiek op de wijze, waarop de minister de zaak van het niet-her-benoemefi van de tribunaalvoorzitters heeft aangepakt. De manier van handelen in deze is minstens genomen zeer onhoffelijk geweest. Spr. wenschte tenslotte den minister Salomo's wijsheid toe bij de moeilijkheden, welke verbonden zijn aan 't vraag stuk van de benoembaarheid van de vrouw in rechterlijke functies. De ambtsvoorganger van den mi nister, de heer Kolfschoten, had be zwaren tegen het doen overgaan van de berechting van politieke ge vangenen naar de gewone rechter lijke macht, dié toch al overbelast is. Het gratiebeleid van den minis ter ten aanzien van de doodstraf aanroerende, volstond spreker met een appèl op de meest menschelijke ontvankelijkheid van den minister voor hen, die in veler oog geen ge nade meer zouden kunnen vinden. De vergadering werd hierop tot he den verdaagd. Koningin blijft voorloopig op Soestdijk H. M. de Koningin is voorne mens, zoolang de koude aan houdt, op Soestdijk te vertoeven, omdat haar verblijf aldaar ge makkelijker verwarmd kan wor den dan het huis ten Bosch. PARTIJRAAD ZAL UITSPRAAK DOEN! De heer W. J. Andriessen, voorzitter van de K.V.P., deelt ons het volgende mede: „Het voorloopig Katholiek Comité van Actie plaatst thans adverten ties, waarin o.m. gezegd wordt, dat deze actie gevoerd wordt „met in achtneming van het verband der K.V.P.". Wij verklaren met nadruk, dat deze actie geheel en al buiten het K.VP.-verband om gevoerd wordt, en dat de leiders dezer ac tie tot nog toe niet hebben willen ingaan op een onzerzijds gedaan voorstel om de Indische kwestie op. een speciale Partijraadsvergadering andermaal aan de orde te stellen. Zooals de actie nu gevoerd wordt, is ze in strijd met de partijregle menten en derhalve onorganisato risch, ook omdat de heeren Weiter c.s. er niet tegen opzien plaatselijke comité's voor het bereiken van hun doel op te richten. Met een beroep op artikel 35 van het algemeen reglement en van ar tikel 20 van het reglement op de partijrechtspraak kan men deze ac tie niet voeren „met inachtneming van het verband der K.V.P.". Im mers artikel 35 (lid 1) algemeen reglement en art. 20, lid 1 van het het reglement op de partijrecht spraak bepalen, dat ieder iid der partij bevoegd is klachten in te die nen. Betreffen deze klachten den gang van zaken in de partij, dan worden zij ingediend bij het dage- lijksch bestuur. De redeneering van de heeren Weiter c.s. is nu deze: Ieder lid van de partij kan krach tens art. 35 klachten indienen; een collectiviteit van leden bestaat uit leden van de partij: dus kan een collectiviteit van leden, door een ze kere organisatie in de partij in het leven te roepen, met een beroep op art. 35, klachten indienen. Dat deze redeneering met de lo gica op gespannen voet staat, be hoeft voor ingewijden geen betoog. De redeneering moet, wil zij slui ten, als volgt luiden: Ieder lid van de partij kan krach tens art. 35 enz. klachtep indienen; ik ben lid van de partij, dus kan ik klachten indienen. Dat doet men echter niet, waar door men tot de gemaakte gewron gen constructie komt. Indien een partijreglement de Hevige regen in Spanje en Portugal Tengevolge van hevige regen kwamen in Lissabon gisteren over stroomingen voor. Eveneens wordt melding gemaakt van overstroomin gen in de voorsteden van Madrid, na een regenval van vier-en-twintig uren achtereen. KOLEN LOSSEN OP ZONDAG De Persdienst van de Nederl Spoorwegen deelt* mede: Daar de Staatsmijnen a.s. Zondag 9 Maart weer r illen doorwerken behooren wagens met vaste brandstof (kolen, cokes, briket ten enz.) op Zondag 9 Maart a.s. door de geadresseerden tusschen 7 en 18 uur te worden gelost. Deze dag zal meetellen voor de berekening van den lostermijn en het- staangeld. Nadere inlich tingen verstrekken de stations. door de heeren Weiter c.s. gevoerde actie partij-organisatorisch zou toe laten, dan zou een partij zich zelf ontbinden. Immers daardoor zou èn princi pieel èn practisch de mogelijkheid aanwezig zijn om voor elk pro grampunt, dat naar het oordeel van een aantal léden. niet.juist zou .wor den uitgevoerd, een actie gelijk aan die van de heeren Weiter c.s., te ontwikkelen. Dan was een duurzame leiding, die toch voor een partij onontbeèr- lijk is, geen sprake, dan was het met die partij spoedig gedaan. Reden waarom tegen deze. niet-reglemen- tair zijnde actie ten sterkste stelling moet worden genomen. Hier zal het hoogste wetgevende orgaan in de partij, de partijraad, het beslissende woord moeten spre ken, en dit zal nog deze maand ge schieden." Nieuwe uitbarsting van de Etna Nadat Maandagavond de la vastroom langs de helling van de Etna tot stilstand was geko men, heeft zich thans weer een nieuwe uitbarsting voorgedaan, aldus Radio Rome. Randazzo, een stad van 16.000 inwoners, die aan den voet van den vulcaan ligt, wordt door de lava bedreigt. Officier weg9ns verduistering veroordeeld De luitenant Th. J. A- H. werd wegens verduistering, subsidiair heling, door den krijgsraad! ie velde veroordeeld, tot zes maan den gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst. H. nam volgens de dagvaarding sigaret ten, afkomslig van diefstal, aan. Het belrof hier een partij van 17.700 sigaretten, die door solda ten te Haarlem uit rijkseigendom werden ontvreemd. r De hevige sneeuwval heeft 't verkeer op de groote wegen da nig parten gespeeld en hier en daar stagnaties veroorzaakt. Over het algemeen is de toe stand in Limburg het gunstigst, daarentegen heeft men in Bra bant en Zeeland met gladheid te kampen wegens ijzel en ijsregen In de overige provincies onder vindt het verkeer hinder van de opgewaaide sneeuw. Op den Af sluitdijk zal men goed doen de noodige voorzichtigheid te be trachten. In Noord-Holland zijn de wegen glad en slecht berijd baar. In de noordelijke provin cies is de sneeuwval wel hevig geweest maar daar zijn de voor naamste wegen ondanks den sneeuwval van 4 cm. met voor zichtigheid berijdbaar. Treinverkeer Ondanks den zwaren sneeuw val gisteren in verschillende deelen van ons land ondervond het treinverkeer althans voor zoover momenteel bekend is, slechts weinig stagnatie. Op de üjnen ZwolleApel doorn, BerkhoutBobeldijk en Baarn-Amersfoort sneeuwden locomotieven in. Men zag ech ter kans ze spoedig weer vrij te krijgen, zoodat het verkeer op deze lijnen slechts korten tijd was onderbroken. In het zui- en Hoorn bleef den geheelen dag gestremd.. De sneeuw om Alkmaar De groote sneeuwval maakt het verkeer in en om Alkmaar zeer moeilijk. De busverbindin gen naar Bergen en in de rich ting Den Helder en West-Fries land zijn uitgevallen. Ook de tramverbindingen Alkmaar KoedijkSchoorldam en War- menhuizen en die van Alkmaar naar Bergen moesten tijdelijk gestaakt worden. Het luchtverkeer Wolkenhoogte en zicht waren heden ongunstig voor het lucht verkeer en veroorzaakten eeni- ge stagnatie. Het was vandaag daardoor niet mogelijk naar Brussel en Parijs 'of omgekeerd te vliegen. Zoo beleefde Nederland en vooral Noord-Holland haar zoo- veelsten sneeuwdag Hopelijk de laatste. Europeesche allianties? Te Brussel circuleeren hard nekkige geruchten, dat België momenteel onderhandelingen voert voor een aantal bondge nootschappen met Europeesche landen. Het is mogelijk, dat deze ge- Wcts UllUCiUIUACll. XXI DC L Xitxx J -I I den van het land leverde het ruchten prematuur zijn, doch verkeer geen moeilijkheden op l het is zeker, dat België^het slui- daar het hier regende. Bij Obdam liep een trein in de sneeuw vast. Nader vernemen wij, dat het hier betreft een goe derentrein, die op weg was van Alkmaar naar Hoorn en bij Spierdijk in de sneeuw is blijven steken. Het was de tweede trein die dit trajet bereed. De eerste was een personentrein, die Hoorn heeft weten te halen. De goederentrein kon er niet door komen. Een werklocomotief met een sneeuwploeg is den inge- sneeuwden trein te hulp gegaan doch deze is onderweg van de rails geloopen. Een zgn. onge- vallentrein uit Alkmaar snelde de beide treinen te hulp. Het treinverkeer tusschen Alkmaar ten van het FranschEngelsche verdrag met de grootste belang stelling gevolgd heeft en zeer wel mogelijk zijn eigen positie temidden van het stelsel van Europeesche bondgenootschap pen aan een nadere beschou wing onderwerpt. Brandstichtingen in Japan Er zijn verschillende branden voorgekomen in de Britsche bezet tingszone van Japan. Een hotel en een kazerne, alsmede een officiers- club, werden geheel door brand ver nield. Op het station te Okayama geraakte een „voor belangrijke per sonen" gereserveerde treinwagen in brand. Men veronderstelt met brandstichting te doen te hebben. De Katholieke Volkspartij zou een gewone vergadering van den Partijraad houden op 28 en 29 Maart a.s., o.a ter behandeling van reglementswijzigingen e.d. Deze vergadering is thans ver steld tot 9 en 10 Mei a.s. Op Za terdag 29 Maart a.s. wordt een Partijraadsvergadering gehouden, ter bespreking van de Indische kwestie, aan de hand van een inleiding van prof. mr. C. P. M. Romme. NADAT minister Jonkman de puntjes nog eens op de i gezet had, heeft de Eerste Kamer de Be grooting van Overzeesche Gebieds deelen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Van de zijde der oppo sitie werd verklaard, dat dit niet beteekende, dat men zonder meer instemming betuigde met het re- geeringsbeleid terzake van Indië. De motie van den heer Stikker, in zake de economische hulp aan Indië, werd ook door de Regeering over bodig geacht en ingetrokken. Won Langedij'k Zondag jl. te Hamar de 10.000 m, te Lillehatn- mer herhaalde hij Woensdag 5 Maart deze prestatie en bleef daarbij onder de 18 minuten. Zijn tijd wa$ 17 min. 55.3 sec., waar mede hij het baanrecord van Ivar Ballangrud, dat sedert 27 Januari 1929 op 18 min. 7 sec. stond, royaal sloeg. Technische Hoegeschool begint Maandag weer Behoudens enkele uilzonderin gen zullen de lessen aan de Tech nische Hoogeschool, die wegens kolengebrek gesloten was, Maan dag 10 Maart a.s. worden her vat. Het lid der Tweede Kamer de heer Deering heeft aan den Mi nister van O-, K. en W. de vol gende schriftelijke vragen ge steld: 1. Is het den Minister bekend, dat mede in verband met de schaarschte aan brandstoffen zoowel het onderwijs op de scholen als de studie thuis bij verreweg de meeste candidaten, die dit jaar een examen hopen af te leggen, zeer veel te wen- schen overlaat? 2. Zoo ja, is de Minister dan niet van meening, dat het aan beveling verdient de examen- eiseheo voor dit jaar in het bij zonder ten opzichte van de para te kennis tot het strikt noodza kelijke te beperken? 3. Is de Minister bereid reeds thans te bevorderen, dat de eischen van die examens, waar op de overheid invloed kan uit oefenen, zoo deskundig mogelijk beperkt en eventueel eenigen tijd later gehouden worden? 4. Indien de Minister de vori ge vraag eveneens bevestigend beantwoord, is hij dan tevens bereid alle maatregelen te doen treffen, opdat de candidaten zoo spoedig mogelijk van de aange brachte wijzigingen op de hoog te gesteld worden en dus hun studie hiernaar kunnen richten? In plaats van Europeesche Statenbond In een rede te Brussel gehou den over het onderwerp: „Europa en de Atlantische Unie" verklaar, de Frans van Cauwelaert, Bel gisch minister van staat en voor zitter van de kamer, zich een be slist tegenstander van een „Ver- eenigde Staten van Europa", vol. gens de opvattingen van Briand en Coudenhove-Kalergi, evenals van het „United Europe" van Chur chill. Deze Europeesche Statenbond zoo betoogt hij, is een hersen schim, daar uit de geschiedenis van Europa blijkt, dat het noch op ideeel noch op economisch ge bied een eenheid is. In een der- gelijken statenbond zou Duitsch- land overigens een overheersehen- de rol gaan spelen. Van Cauwelaert ziet het heil van Europa in een bond van Atlanti sche Staten, bestaande uit West- Europa, het Britsche imperium, de Scandinavische landen, Noord- en Zuid-Amerika, Engeland en Ame rika zouden de voornaamste scha kels van deze Atlantische Unie vormen. In Europa zelf zou deze Unie zooveel mogelijk oostwaarts moeten reiken. Alleen een denge. lijke Unie, zoo meent de heer Van Cauwelaert kan de wereld red den uit den chaos waarin wijj thans leven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1