Hij was een eerlijk man die tactische fouten maakte Wieringerwaard verwerpt het bemalingsplan Heffing Staat 671 PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Donderdag 6 Maart 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Staats voor het Tribunaal Mr. de Lange vindt hem te erg gestraft IIT OUDE TIJDEN i Marktberichten Toch gaan de lasten omhoog Lieftinck Dit jaar hockey-com Als in de jaren na de oezet- tlng het Alkmaarsche politie- corps over de tong ging, dan werd de naam v an hoofdwacht meester Staats altijd genoemd ais van iemand, die wel een der zwartste schapen was in dit ge zelschap en hij werd afgeschil derd als de politieman, die heel wat op zijn kerfstok had. Geen wonder; de man heeft een jaar cellulair gezeten ex. dus was het geen licht geval. Achteraf blijkt, dat er geen reden was voor deze cellulaire hechtenis en uit de behandeling voor het Tribunaal is wel komen vast te staan, dat Staats geen verrader was, noch n.s.'S.-er, hoewel zijn superieuren 'als Malieveld. Bruyes Tack en v. d._Sluis hem gevraagd Hadden het~te worden. Wat was hij dan wel? Een a] te nauwgezet politieman, die bovendien het slachtoffer werd van de slechte leiding in het corps, speciaal van de zijde van Maarleveld De verdediger, Mr. C. J. de Lange concludeerde dan ook, dat Staats al veel te erg ge straft is en drong aan op on middellijke uitspraak, waarop het Tribunaal echter niet in ging. De ten laste legging was vrij uitvoerig; punt voor punt werd door het Tribunaal behandeld, waarbij beschuldigde en verde diging bet. volle pond werd ge geven. De zaak nam een nee'en dag in beslag in een niet-ver- warmde zaal, zoodat ieder in zijn dikken winterjas gehuld zat. De arrestatie van Bakker Medewerking aan de arrestatie van Rindert Bakker was een van de punten cfèr telastelegging. Deze arrestatie geschiedde door den S.D. met medewerking van o.m. ten Benzei, Staats en Paling. De SD had nl. een illegalen werker of on derduiker, genaamd Harm Gersen gearresteerd, die volgens "get. Bak ker zijn adres aan den SD genoemd had en ook de woning in de Reker- straat had aangewezen. De SD ver moedde nl. onderduikers op dit adres, die er echter op dat moment niet waren. Volgens get. Bakket sommeerde Staats hem "degen den muur te gaan staan, terwijl hij hem zijn revolver in de rug duwde en hem fouilleerde op wapens. Bij het verhoor, dat hem daarop in de ka mer werd afgenomen, stelde ook Staats vragen, doch Staats verklaar de, dat hij slechts als tolk fungeer de. Voorts verweet get. Bakker, dat Staats hem later op het bureau niet gewaarschuwd had Staats zei dit niet gedurfd te hebben, omdat hij bang was, dat Bakker bij de SD zou doorslaan, zooals Harm Gersen was doorgeslagen. Mevr. Bajsker, die bezwaar had tegen den ëed. omdat zij aan geen God geloofde, verklaarde, dat Staats haar man tegen de muur „gegooid" had en haar een stomp in de maag gegeven had, hetgeen door besch. werd ontkend en door geen enkele getuige werd bevestigd Ook verklaarde mevr^Bakker, dat Staats ook haar wilde arresteeren, doch dat de S.D. er bezwaar tegen maakte. Staats echter zei, dat het precies andersom was en dat hij den SD, die de vrouw wilde arres teeren, ertoe overhaalde dit niet te doen, met het oog op de baby: deze verklaring werd door ten Benzei bevestigd. Zeer zwak in zijn verklaringen .vas get. Paling, die zei, dat Harm ïersen de woning van Bakker had tangewezen; overigens wist hij zich liet veel te herinneren, hetgeen get. 3akker deed opmerken, dat Paling iu veel minder wist dan eenigen ijd geleden Get. ten Benzei verklaarde, dat lij Staats opdracht gegeven had lee te gaan, doch dat Staats er veinig enthousiast over was. De verklaringen van Van Wilsum .it de Rembrandtstraat, waar ver- olgens een poging tot arrestatie an onderduikers werd gedaan, oemde get. ten Benzei schromelijk verdreven. Waarschuwing of opsporing Ook pogingen om agent Van Dijk o te sporen, werden Staats ten iste gelegd. Aan diens vrouw had taats gezegd, dat Van Dijk, als hij luis kwam, direct bij "hem moest omen, want Vink moest hem op it bureau spreken. Op verzoek van ink ging Staats ook eens bij het ation kijken, waar hij agent Ka- >r tegen'het lijf liep; wien~hij •oeg, of hij Van Dijkgezien had, itgeen niet het geval" was. Besch. irklaarde, dat een en ander niet DE KAL VERWEID Kalverweid lag, waar nu de Harddraverslaan en Wilhelmi- ïalaan zijn. In het begin dus van le Hout. In de 17e eeuw zijn Alkmaarsch Houten ontstaan. _>e Kalverweid was daar een leel van. In deze weide stond een paal van waar de kal- 'ers moesten beginnen en uit- cheiden volgens de stadskeur, iegin Maart was de weide afge- eeld en ter beplanting gereed, 'an 610 Maart 1684 werden r geplant 194 Olmen twintig oet van elkander In April laarop werden Elstboamen ge- oot. Uit bovenstaand blijkt dat e Hout niet, zooals sommigen og altijd meenen, bosch is ge feest. bedoeld was om Van Dijk op te sporen, doch om hem te waarschu wen. Toen de President een verkla ring van de SD-ërs Rühl en Kuiper voorlas, waarin zij Staats een ge willig werktuig van den SD noem den. riep Staats uit: dat zouden ze wel gewild hebben; ze wisten don ders goed, dat ik niks van ze moest hebben; en hij vroeg den President: waarom hebt u deze getuigen niet gedagvaard als in de zaak-Vink% Arrestatie Stokreef Ook hieraan had Staats zijn me dewerking verleend; heel toevallig. Hij fietste naar huis en werd on derweg aangehouden door Maarle veld, die hem vroeg even te infor- meeren, of dokter Stokreef thuis was. „Ik vond het rot", zei Staats hierop, doch hij zag geen kans eraan te ontkomen en omdat zijn supe rieuren met den S£> in de nabijheid waren durfde hij ook mevr. Stok reef, die opendeed, niet te waar schuwen Hij ontkende, dat hij de bewoners van huize Stokreef onder bewaking had gesteld, zooals in de tenlastelegging gezegd werd: dit had Maarleveld gedaan. Get. Maarleveld herinnerde zich bijna niets meer, totdat Staats zijn geheugen wat opfrischte. Toen de President hiertegen bezwaar maak te met de opmerking, dat ^laarle- veld gunstige verklaringen aflegde, uit vrees, dat anders Staats in zijn zaak niet gunstig zou vërklaren, zei Maarleveld: ik vrees niets; het is geen spelletje; maar als ze je eerst een paar iaar laten zitten en dan oneens verlangen dat je ie alles nog goed herinnert, dan wil ik eerst wel eens nadenken, omdat ik onder eede sta Hij verklaarde voorts, dat hij, na instructies te hebben gegeven, is gaan eten. Noch mevr. Stokreef. noch de voormalige agent v. d. Struys kon den zich herinneren, dat "Maarleveld hier bij het tweede bezoek van Staats aanwezig was, waarop Staa' zei: mevr. Stokreef is te goeder trouw en v. d.""Struys vergist zich. Hij erkende voorts slwacht te heb ber tot de heer Stokreef enkele uren later thuis kwam en toen het bureau te hebben opgebeld. 'n Jodin gearresteerd Wachtmeester Bigyendaal uit Heerhugowaard verklaarde voorts, dat hij met Staats en Vedder huis- zoek.ng had gedaan"bij J. Vader te H.H.-Waard, waar een Jood, L. £o- lak, was ondergedoken; zoowel het verhoor ais de huiszoeking was zeer oppervlakkig, zoodat de Jood, die in het hooi zat, geen last hgd. Deze huiszoeking geschiedde op last van groepscommandant v d. Tang/ Minder goed liep het af met een Jodin, die met haar kind was on dergedoken bij van Ham te Heer hugowaard. Staats kreeg hiervoor opdracht van Diekqj,an, den_opvol- ger van Maarleveld. Hij vervoegde zich bij Bleyendaal, met wien hij met opzet lang bleef praten, in de hoop, dat de Jodin gewaarschuwd zou worden Tenslotte gingen bei den er heen, de vrouw werd thuis getroffen,, doch zei 'n Javaansche te zijn. Staats constateerde, dat haar persoonsbewijs vervalscht was en bracht haar met het kind naar Alk maar, waar hij tegen Diekman zei, dat hij ervoor paste haar n&ar Am sterdam te brengen. Hij gaf toe, dat hij in dit geval zwak geweest was en anders had moeten handelen, doch omdat hij vermoedde, dat v. Ham de Jodin verraden had, durfde hij uit* vrees voor den verrader niet anders te handelen Toen hij nader hand A'dam opbelde en vroeg, of v. Ham, die de Jodin gehuisvest had, ookniet gearresteerd moest worden, kreeg hij ten antwoord, dat dit niet ncodig was. Er waren al eens eerder drie Joden in H H Waard verraden, waarvan hij ook v Ham verdacht. Er werd in ait' verband nog een verklaring van Th v.-Gijzen voor gelezen, dat deze v. Ham hem eens gezegd had, dat hij wat wist te ver dienen door Joden aan te geven, die bij burgemeester v. d. Heuvel te Ursem waren ondergedoken Later heeft v. Gijzen deze verklaring weer herroepen, volgens Staats on der invloed van de verbalisanten, die hem bij zijn verhoor gedreigd hadden hem wel te zullen krijgen, omdat zij dachten, dat Staats Van Gijzen tot diens eerste verklaring had overgehaald Het speet Staats daarom, dat Van Gijzen niet als ge tuige was gehoord. De President verzekerde hem echter, dat hem in dezen niets zou worden aangerekend, zender dat Van Gijzen gehoord was. Het pamflet Een ander punt was, dat Staats de illegale Werkers Davelaar en v. Oostrum gedreigd zou hébben met den SÏ5, om hen tot een bekentenis te dwingen. Er was in die dagen nl. een pamflet verspreid, waarin Staats verweten werd, dat hij met ten Benzei en nog een politieman 's avonds na sluitingstijd een café was binnengegaan, waar hij 's mor gens dronken uit vandaan was ge le 3m en In een anonymen brief aan de po litie was medegedeeld, dat zekere v. Oostrum illegale lectuur ver spreidde' Staats wilde weten, wie hem in dat pamfletje belasterd had en ging op onderzoek; o a. naar Da- velaar, die ook genoemd was. Dave laar had een seintje gekregen van agent Aarts en had op zijn beurt v. Oestrum gewaarschuwd. Staats nu wilde ffreten, wie Davelaar gewaar schuwd had en hij zei daarbij: nu heb ik het nog in handen, maar denk erom anders komt het in han den v an der SD.** Ook tegen den winkelbediende van V. en D. van Oostrum had hii dit gezegd. Get Seelenrdie hierbij tegenwoordig was, Verklaarde dat Staats zeer opgewonden was en overspannen en dat het maar groote woorden waren. Volgens v. Oostrum had Staats ook gezegd?* „Na den oorlog willen jullie mijn bloed drin ken; nu wil ik jullie bloed drinken". Toen de President aan get. Seelen vroeg, of hij dit ook gehoord had, merkte Mr. de Lange op, dat de rechercheurs kanna" Ijk deze verkla ring van v. Oostrum ook in ae ver- klaring-Seelen verwerkt hadden, om de zaak zoo gewichtig mogelijk te maken; hij vond dit geen elegante manier van doen. Get. Seelen verklaarde voorts nog dat Staats aan den goeden kant stond en een winkeljuffrouw uit de handen van den SD gehouden had. De bedreiging aan~v Oostrum had hij nooit uitgevoerd Staats verklaarde nog, dat hij tegen Aarts gezegd had, dat hij Da velaar en v. Oostrum moest laten weten, dat de zaak afgedaan was. Een verklaring van Sauer werd voorgelezen, volgens wélke Staats hem geadviseerd had het onderzoek near het lek in het corps te staken Economische delicten Tenslotte kwam nog eens de huiszoeking bij van 't Hof te Heiloo op het tapijt, bekencPuit de zaak- Vink; de verklaring van Mevr. v- 't Hof "Werd voorgelezen, waarbij wij ons niet aan den indruk konden onttrekken, dat haar deze verkla ringen door de verbalisanten in de mond gelegd waren Stagts was hierbij tegenwoordig geweest, doch was van meening, dat het hier een bonnenkwestie gold; bezwarende^ voorwerpen werden op zijn advies op het bureau verbrand. Ook een huiszoekings-zaak te Nieuwe Nie- dorp bij J. Hagen leverde niets op; deze huiszoeking was zeer opper vlakkig. Tenslotte was "Staats ten laste gelegd, dat hij zich textielgoe- deren had toegeëigend uit Joodsch bezit, in beslag genomen bij E. Bring, Het betrof hier twee koffers textielgoed. die Brink beweerde van Joden gekocht te hebben Het grootste deel meest nieuw goed mocht Brink houden: de rest werd na taxatie door get. "VVJSeelen gekocht voor V.' en D., op wat zak doeken, theedoeken, overhemden en een ontbijtlaken na, dat Staats in ontvangst nam met goedvinden van Brink; viervijfde hiervan gaf hij echter aan een ander. Besch pro testeerde derhalve tegen de ten lastelegging die sprak van toeëige- nen: hij had 't gekregen Nog andere economische vergrij pen werden door den President op genoemd, doch de verdediger pro testeerde hiertegen, omdat deze niet in de dagvaarding waren genoemd. Het betrof het betrekken van m be slag genomen levensmiddelen zon der bonnen, en het ontvangen van een geldsbedrag van den caféhouder T M..««die door zijn bemiddeling in beslag genomen drank zou hebben egkregen. Décharge Daarop nam de President de weegschaal ter hand, om na al het kwade, dat zoo zorgvuldig op de eene schaal gelegd was, zeer luch tigjes het goede op de andere schaal te deponeeren. Naast besch.'s eigen verklaring, dat hij het verzet gesteund had en de Duitschers had tegengewerkt, volgde een verklaring van vijf per sonen, die Staats geholpen had bij rijwielvorderingen; een verklaring van Pastoor de Mol] dat Staats hem gewaarschtrwd had, dat dr. Sluijmer gevaar liep bij een razzia: énkele verklaringen van spoorwegmen- schen en geestelijken, dat _Staats hen gewaarschuwd had voor" raz zia's; een verklaring van dr. Voort- huijsen, dat besch. nooit "moeilijk was als er vleesch in beslag geno men was; van den heer Grondsma, dat besch. gewaarschuwd HSd. toen hij gevaar liep met in zijn tuin ver borgen wapens en de heeren S en P. Krom met het oog op hun ver borgen "badio; een verklaring van dr. Sluijmgr, die gewaarschuwd was en van zekeren Kqiper, die na 16 dagen Duitsche gevangenschap door Staats bevrijd werd. Pleidooi. Mr. C. J. de Lange begon met er op te wijzen, dafbesch.'s politieke gezindheid buiten beschouwing kon worden gelaten; hij was gegn NSB- er, noch sympathiseerend. Wif het Tribunaal recht doen. dan dient het voor alles te bedenken hoeveel moeilijker de positie van een amb tenaar was dan die van den bur ger. De ambtenaar stond voor een fait accompli en was gedwongen zich met de bezettende macht in te laten. In dit geval was de chef een doorgefourneerde NSB-er, met wien besch. in relatie stond sinds zijn po- litie-opleiding. Staats was bij zijn XDllega's niet gezien; zij zagen hem aan voor een dienstklopper, die streefde naar promotie. Zooals een schooljongen, die door zijn klasge- nooten genegeerd wordt, troost zoekt bij meester, zoo wendde Staats zich tot Maarleveld Men kan hem niet verwijten, <fat hij het corps niet vrijwillig verliet, dat deed er geen een. PI. meent, dat Staats geen straf bare en laakbare feiten gepleegd heeft, geen steun verleend heeft aan den vijand en gaat dit aan de hand van verschillende ge vallen breedvoerig na. Staats—had over het algemeen wel wat vriendelijker kunnen zijn. Hij was echter een eerlijk man;" hij geeft toe, wat hij verkeerd deed. Daarom hecht pleiter ook waarde aan zijn andere verkla ringen. PI. legt ook nog een verklaring van Pater Fréjje over, volgens welke besch. Bij economische delicten een welwillende houding aannam. Hij wist veel, doch ge bruikte dit niet ten gunste van de Duitschers. Volgens de verklaring van den kampcommandant, is zijn gedrag daar zeer """behoorlijk, hij stelde zich geheel ter beschikking en laat een gunstigen indruk na; de kampcommandant verzocht het Tribunaal daar rekening mee te houden. Vergeleken bij Waljgven. die vier jaar kreeg, maakte Staats slechts een paar tactische fouten; zijn sleohte naam is zeer over dreven. Het Tribunaal dient te beseffen, dat door het noodlot de maatregelen, die hem reeds trof fen, zeer onprettig waren; zonder reien zat hij reeds één jaar cel lulair. PI. noemt het een mis stand, dat zulks kon gebeuren, Hij is zijn baan kwijt en zal op 44-jarigen leeftijd weer opnieuw moeten beginnen. Hij is te erg gestraft; zijn straf was oneven redig gTOOt in verhouding tot zijn fouten. Pl. vraagt nog denzelfden middag een besluit te nemen en geen "bijkomende straffen op te leggen. Verdere interneering is volkomen overbodig, evenals andere, bijkomende straffen. Geef hem een kans, aldus pl-, zich weer een positie in de maat. schappij te heroveren; dat zal hem lukken. Pl. vroeg nogmaals direct uitspraak te doen, om het leed, dat te groot was, voor een klein deel te vergoeden. De president, mr. Sobenkeveld, verklaart n.a.v. het pleidooi, dat het Tribunaal het onderzoek van verbalisanten van Dijkeen Ojjd- hof op prijs heeft gesteld en dat voorts vele politiemensohen wel gedaan hebben als vrije bur gers. Aan het verzoek direct uit spraak te doen, kan het Tribu naal niet voldoen. Staats brengt tenslotte dank aan mr. de Lange, dat deze hem, trots zijn slechte reputatie, heeft willen verdedigen. Uitspraak over 14 dagen DE VLIEGTOCHT DER O.O.O.-ACTIE Twaalf Alkmaarders en zes Weslfriezen, prijswinnaars van de O.O.O.-actie van Vroom en Dreesmann te Alkmaar en te Hoorn, hebben hun vliegtocht naar Soestdijk gemaakt. Zij heb ben het Witte Paleis temidden van de besneeuwde bosschen gezien. De gasten van V. en D- zijn royaal onthaald enwa ren, om geen enkele risico te nemen, den dag tevoren nog stuk voor stuk voor 10 mille verze kerd, een voorzorgsmaatregel, die gelukkig overbodig bleek' Men was vertrokken van Schiphol, na een bijeenkomst in de lunchroom van de firma te Alkmaar, waar de gasten ken nis maakten met elkaar. Men vergaapte zich aan de drukte op de groote Nederlandsche lucht haven en genoot van de reis per veelbesproken Dakota, PHTBL. Gevlogen werd op een hoogte van 700 meter met een snelheid van 270 km. Een mooi winterzonnetje bege leidde den tocht. Alle deelnemers ontvingen een certificaat met de handteekening van den gezag voerder. Met de bemanning van de Dakota zaten allen aan een lunch in het K.L,M.-restaurant, waarna men nog eenigen tijd be steedde aan het bezichtigen van het vliegveld, waarop reeds weer het hart van 's werelds luchtver keer klopt. Allen waren tevreden, dankbaar en voldaan over de royale ontvangst en de welwil lende behandeling, van alle be trokken kanten in verband met deze reis ondervonden. HET VIERDE BEEST ALKMAAR. Op Dinsdag 11 Maart wordt in het „Wapen van Heemskerk" en op Woensdag '2 Maart in „Het Gulden Vlies" door Pater Henri de Greeve opgevoerd het tooneelspel „Het Vierde Beest". Aanvang 8 uur. Aan ons bureau Langestraat 42 zijn voor beide avon den nog enkele kaarten beschik baar. Onze abonné's buiten Alk maar kunnen ook per tel. 2048 (K 2200) kaarten aanvragen. De geheele opbrengst is voor den Bond zonder Naam. De entreeprijs kan men zelf bepalen doch zal minstens f 1bedragen. De mannen van het zwarte goud Zelfs de politiek van den dag wordt door iedereen verwaarloosd, nu in een tijd, waar alleen maar de gedachten kunnen draaien om warmte en nog eens warmte. Daarom Was waarschijnlijk het Wapen van Heemskerk overvol, toen de heer Gljsen van de Llm- burgsche Mijnen kwam spreken over den mijnwerker, den kompel, die ieder uur naar beneden trekt, diep de aarde in, om het veel begeerde materiaal naar boven te hakken en te sleepen De spreker vond een aandachtig gehoor, niet in het minst, toen hij het had over de voordeelen, die de harde wer ker daar diep in de Limburgsche grond geniet gelukkig geniet want hij verdient het. Deze avond werd gegeven, om personeel te werven voor de mij nen. die handkrachten dringend noodig hebben, vooral ongehuw- den, omdat ook daar de woning tekorten ontstellend zijn, ongeveer 7000. De heer Gijsen sprak over de gezondheidszorg ten opzichte van de mijnwerkers, die er op uit is, regelmatig te onderzoeken en te keuren, over de opleiding van de jongens, wanneer ze willen ko men, over de loonregelingen, die na een leertijd van vier jaren is gebaseerd op ongeveer f10 tot f 12 per dag, over de verlofregel'ngen, met behoud van loon en over de toekomst, die er is weggelegd voor hardwerkende en studeerende jon gens op de mijnschool met vier jarige cursus. De jongens worden voor een proeftijd van drie maanden aan genomen waarbij het dagloon is gebaseerd op ongeveer f5.50, waar na ze geleidelijk aan opklimmen tot de vier jaren om zijn en ze aan de 100% toekomen En dan kunnen ze promotie maken van houwer tot ploegbaas en nog hooger. De tijd is gelukkig voorbij, dat men aan den mijnwerker dacht als aan iemand, die met zijn leven speelde, want het risico is minder dan bij chauffeurs en gelijk aan dat van de Philips-arbeiders en dat men dacht aan de slechte loo- nen en pensioenen, die nu de goe de rlcht.ng op gaan. Dan komen er de andere voordeelen bij van ex tra levensmiddelen, toelagen, klee- d:ng. brandstof enz., die men als mijnwerker echter ook noodig heeft. Het publiek toonde zich leergie rig en zeer geïnteresseerd en was enthousiast over het gehoorde. Niet minder droegen hiertoe de ver toonde lichtbeelden bij, die lieten ,ien hoe er wordt gewerkt onder- grondsch en in het volle daglicht met het doel de menschen hun zoo dringend noodige brandstof te be zorgen. Nogmaals de zaak-Weber De overwegingen van den H.Aa ALKMAAR. Wij ontvingen van 't Tribunaal een afschrift van de beslis.. sing van den Hoogen Autoriteit, waar_ bij deze zijn fiat executie weigerde van de door de eerste Kamer van het Tribunaal aan J. C. Weber opg'élegde maatregelen. De H.A. komt tot zijn beslissing op gTond van de volgend^ overwegingen Overwegende, dat bij K.B, van 24_8_ 1945 nr. F 148 (Besluit Zuivering Film. theater., en Verhuurwezer.) art. 1 van het Besluit Zuivering- Filmproductie, wezen bedoelde commissie de bevoegd, heid is verleend bepaalde strafmaatre. gelen op te leggen, o.a. dien van uit. sluiting (gedurende ten hoogste 10 ja_ ren) van werkzaamheden in redacties en besturen en van representaties op hei gebied van het filmwezen en van de medewerking* aan het Ned. Film. wezen, één en ander op grond van de feiten, gedetailleerd vermeld in art. 2 van dat besluit; Overwegende dat dit Besluit niet op. heft de bevoegdheid van het Tribunaal tot ontzie ting van het recht om het beroep van bioscoop-exploitant uit te oefenen en het Tribunaal bij zijn uit spraak niet gebonden is aan de in dat besluit gestelde normen; noch ook zich behoeft te laten leiden door het oor deel van het Filmwezen; Overwegende dat he; tot onbillijk, heden zou kunnen leiden, wanneer op dii gebied de uitspraken van de Tri bunalen een te groot verschil zouden opleveren met dien van voormelde Filmcommissie Overwegende, dat om zulks te voor komen overleg tusschen Tribunaal en Filmcommissie (in den zin van het inwinnen van inlichtingen gewensclrt is, wélk overleg ook dit voordeel biedt da; daardoor het Tribunaal op deskun_ dige wijze Ingelicht wordt omtrent de opvatit-ing«en welke in de kringen van het Filmwezen' omtrent de gedragingen van den beschuldigde heerschen, ter wijl na dat overleg het Tribunaal vol. komen vrij is om zelfstandig te be slissen. Overwegende, dat, nu het Tribunaal den beschuldigde ontvet heeft van het recht om het beroep van bioscoop, exploitant uit te oefenen, wij het 6*®- wenscht achten dat het Tribunaal deze zaak nu opnieuw en <Jan met inacht neming van het bovenstaande bezie; Overwegende, wat de verbeurdver klaring be'reft, speciaal wordt vermeld de bioscoop van beschuldigde (Victoria- Theater) doch zulks ten nauwste sa menhangt met voormelde ontzetting om het beroep van bioscoop-exploitant uit te oefenen, daar, Indien hij dit beroep, zou mogen blijven uitoefenen; geen reder, bestaat, waarom de verbeurd verklaring in het bijzonder de bioscoop zou treffen; Overwegende voorts, dat de vee*, beurdverklaring slechts kan betreffen he- vermogen op den dag der uitspraak en in dat verband het ni^t gewenscht is, om (gelijk in voormelde ui'lspraak geschiedt) den omvang der verbeurd, verklaring afhankelijk te stellen van de winsten, die na den dag der uit. spraak behaald worden; Overwegende, dat, mitsdien gewich tige rédenert beslaan, op grond waar. van he* fiat executie moe1 worden ge. weigerd; Weiger* het fiat executie op boven genoemde uitspraak. A.F.C.-NIEUWS A.F.C.-ers, Maandag 17 Maart Jaarvergadering met belangrijke notulen, houdt allen deze avond vrij! Zij, die in aanmerking willen komen voor den wedstrijd „Hol landBelgië" moeten zich in ver binding stellen met den penning meester P Hulskamp, Baansingel 14. Zijt gij al lid of donateur van R.K.A.F.C.? Zoo niet, geeft U nog heden op bij bovengenoemden penningmeester, hij schrijft U gaarne in zijn boeken en U steunt de R.K. Sport op de juiste wii2e. Van harte welkom De P.PC.er PLOTSELING OVERLEDEN ALKMAAR. Gisterenmid dag om 3 uur werd een 68-jari- ge dame in de hal van het post kantoor onwel en viel op 'den grond. Door den Gem. Geneesk. Dienst, die ontboden was, werd zij naar het ziekenhuis vervoerd nadat ter plaatse dr. Looyenga den dood had geconstateerd; waarschijnlijk tengevolge van een hartverlamming DENK OM DE WASCH Het publiek wordt gewaar schuwd geen waschgoed aan de lijnen achter hun huizen te la ten hangen, daar er reeds ver schillende aangiften van dief stal bij de politie zijn ingeko men. Bonkaarten halen ALKMAAR 7 Maart, is de letter K aan de beurt voor het halen van distributiebescheiden. De loopende bonkaarten moe ten worden medegenomen. 8000 inwoners BERUEN Op 4 Maart j.l. werd als 8000ste inwoner van Bergen ingeschreven: Johannes Joseph Maria Ooievaar, zoon van A. Ooievaar en C. Sneekes, geboren op 3 Maart 1947. Door het gemeentebestuur werd een groote taart aangeboden, terwijl de burgemeester het gezin een bezoek bracht. Johan is het 10e kind van het gezin. Notaris te Wieringen ontslagen Bij beschkking van den minister van justitie is op grond van het Zuiveringsbesluit 1945 aan H. P. D. J. van der Speek Obreen te Wie- ringen met ingang van 9 Maart 1947 entslag verleend uit zijn ambt van notaris te Wieringen. Tribunaal-agenda K Op 7 Maart zal het Tribu naal de volgende zaken behan delen: A. G- Kost uit Twisk, met getuigenverhoor; J. Slikker uit Schoorl, D. Kater uit Wieringer- waard, J. v. Haneghem uit Alk maar met getuigenverhoor; A. Deutekom uit Schagen met ge tuigenverhoor; Th. H. Deute kom en H. Th. Deutekom uit Schagen en E. L. M. Melgers uit Hoorn, met getuigenverhoor. MljNWERKERSBONNEN WERDEN VERVALSCHT en vonden gretig aftrek Voor de Maasxrichtsche rechx- bank stond terecht een aantal zwarthandelaren, die- vervalsch- te bonnen van de stichting mijn werkers voorziening, waarop al leen mijnwerkers distributie artikelen kunnen koopen, in De cember van het vorig jaar had den verhandeld en daarop goe deren hadden gekocht. Het politie-onderzoek leidde naar Amsterdam, waar de 22- jarige banketbakker H. C. v. d- R. 900 bonnen in zijn bezit had. Waar hij deze duidelijk ver- valschte bonnen vandaan had, weigerde hij te zeggen. De bron kon dan ook niet ontdekt wor den. Deze v. d. R. liet „zijn vrien din", de 23-jarige, gescheiden vrouw J. G. L., eveneens uit Amsterdam, in café's te Heerlen contacten leggen voor den afzet der bonnen: de kellners J. B. en A. Rr. L. kochten ze, die zij weer van de hand deden o.a. aan drie mannen uit Alkmaar; n.l. den 30-jarigen handelsrei4 ziger J. V., den 39-jarigen win kelier J. N. en den 31-jarigen chauffeur K. V. Deze, die wis ten, dat de bonnen valsch wa ren, hebben bij V. en D. te Heer len en bij de firma Köhnen te Kerkrade, klosjes garen ge kocht, welke met zeer groote winst in den sluikhandel te Am sterdam van de hand werden gedaan. Het O.M. vroeg tegen v. d. R. een jaar, tegen de vrouw zes maanden, tegen de drie mannen uit Alkmaar ieder drie maan den; tegen den kellner L. f 150- boete of 50 dagen hechtenis- Dit was het einde van dit heen- en-weer spelletje, Steeds meer drukte in Rotterdamsche haven Al biedt de haven van Rotter dam nog niet het levendige beeld van de vooroorlogsche jaren, zelfs niet van de jaren, toen ma laise en crisis zich overal deden gevoelen, het trieste beeld van een oorlogstijd is verdwenen. Statige zeekasteelen uit alle deelen der wereld doen Rotterdam weer aan en de bedrijvigheid van lossen en laden, geeft Rotterdam weer iets van het oude cachet terug. Van begin Mei tot eind Septem ber 1945 bedroeg het aantal bin nenkomende zeeschepen nog maar 953, voor het grootste deel Neder landsche en Britsche, doch in 1946 'bedroeg dit aantal over dezelfde periode reeds 1988. De havengel den gedurende dien tijd beliepen in 1945 een bedrag van f209.004. (waarvan in Mei en Juni slechts f94.58) en in 1946 f526.727.— waarbij dan de maand April is inbegrepen. Beziet men nu het bedrag dat gedurende Januari 1947 aan ha vengelden werd geïnd, dan blijkt dit reeds 23 pet. te zijn van het gedurende de bovengenoemde 6 maanden in 1946 ontvangen be drag en f 25,919 mer dan in Ja nuari 1946. Weer een sleepreis begonnen Van Schiedam uit is opnieuw een groote sleepreis begonnen. Thans is het de „Poolzee" van L. Smit en Zo die den to :ht onderneemt. Het betreft h'.er eert gewonen baggermolen wel ke op de werf „Guste" te Schie dam revisie heeft ondergaan. bet indt zich bij de sleep ook een z.g bak, deH.VV. 33. Hierlr. is er genomen e-m sleepboot van 220 P.K., bestemd om in Indo nesië den molen te verslepen. De molen is bestemd voor Soerabaja. Men denkt in taentig dagen de reis volbracht te heb ben. Opdrachtgever voor deze sleepreis is de Ned. Maatschap pij van Havenwerken te Am sterdam, terwijl de werkzaam heden in Soerabaja zullen ge schieden voor rekening van het Departement van Overzeesche Gebiedsdeelen. De baggermolen, die 36 emmers telt, kan een ca paciteit ontwikkelen van 550 li ter per emmer. Voor het werk in Indonesië zijn drie bakken noodig en een tweede sleepboot. De andere twee bakken zullen in gedemonteerden staat worden nagezonden, terwijl de tweede sleepboot binnenkort op een ander schip zal worden geladen. De baggermolen draagt den naam „Chungking". Prijzen handgebreid goed aan banden Het verschijnsel dat handge- breide goederen zooals pullovers wanten enz. slechts tegen bui tensporig hooge prijzen in den winkel te verkrijgen zijn, heeft de overheid genoopt prijsrege- lend in te grijpen. De prijsrege ling die over drie weken in wer king treedt, beoogt ten eerste handgebreide wollen goederen tot redelijken prijs in den han del te brengen en ten tweede de verwerking van knotten brei garens door anderen dan gebrui kers zooveel mogelijk te beper ken. Het kwam n.l. zeer veel voor, dat fabrikanten en hande laren. die over knotten breiga rens beschikten, deze in huisar beid tot kleedingstukken lieten verwerken en daarvoor een zeer hoogen prijs bedongen. In den prijs van handgebreide kleedingstukken mag nu voor breiloon en algemeene kosten slechts een vast bedrag worden berekend boven de kosten van het materiaal. Tengevolge daar van zal de prijs van bijv. een wollen heerenpullover in den winkel op ongeveer f 22.tot f 25.komen; een paar effen wollen wanten op ongevëer f2.50 tot f 3.50; een wollen ba bycape op ongeveer f 10.tot f 12.,i ZWAAG "BANGERT EN O." Uien 9.witte kool 11.50; spruitkool 801 15 Witlof 0.45; breekpeen 7.50; Goudrei- netten 0 94; Conference 0.67; Doyenne du Comice 0.85; Winter jan 44.80. NOORD-SCHARWOUDE 6 Mrt. 16000 kg roode kool 17.50; 83000 kg gele kool 15.50; 31000 kg witte kool 11.50; 2700 kg uien bevroren 4.104.60. OBDAM 6 Mrt. 1500 kg gele kool 15.50; 2500 kg roode kool 17.50; 23500 kg kroten 7.5010; 2800 kg peen 7.50—9.50; 3000 kg uien 9.7016; 15000 kg uien 5.70—7.60. In een tweede vergadering die wederom een geheelen dag vor derde behandelden Wieringer- waards hoofdingelanden de vraag of al of niet overgegaan moest worden tot het invoeren van een nieuw bemalingssysteem. Gedurende meer dan 7 jaren is er totaal niets aan het afwate- ringssysteem gedaan. Thans zullen alle slóoten uitgediept moeten worden of...,, en dit is het voor stel van het bestuur, men dient een twee peilen systeem in te voe ren. Dit zou inhouden, dat de helft der vaarten voor hoog graslandpeil bestemd, voorloopig in dezelfde toestand kunnen blijven. Ander zijds zouden dan nieuwe vaarten gegraven moeten worden voor het peil van de bouwgronden. Het reparatieplan (uitdiepen der vaarten) is pl.m. flOO.OOO goedkoo- per, doch het nieuwe plan maakt het reeds lang gewenschte twee peilen-systeem mogelijk. Hierdoor zal de waarde van het land bedui dend hooger worden In het nieuwe plan vallen o.a. het bouwen van nieuwe bruggen e.d. Door dit uit te voeren zal er in de toekomst veel minder slootwerk vereischt zijn. De cultuurtechnische dienst vend dit plan uitstekend. De meeningen in het bestuur van den polder zijn echter zeer verdeeld. De landeigenaren stem den bijna allen tegen, doch alle landgebruikers zijn er sterk voor. De hr. Blauboer wenschte een afwijkende houding aan te nemen. Hij onderschreef de meening van de landeigenaren en tan Burgem. Lovifik. Andere hoofdingelanden die eerst voorstanders waren, ver klaarden thans 'voor de druk der tegenstanders te zullen zwichten. Anderen vonden het niet ver antwoord in deze duistere jaren een last van 4 x f430.000 op zich te nemen en daarmee het nageslacht te belasten. De Voorzitter vestigde er de aandacht op, dat het nieuwe plan f9.26 per H.A. lastenverhooging beteekent, gedurende 50 jaren te vorderen. Het reparatieplan vraagt de eer ste 20 jaar ongeveer hetzelfde nl. f9.70 per H.A., daarna vermoede lijk veel meer. De heer Bakker geeft het dage lijks bestuur in overweging haar functies neer te leggen als zij zich niet bij het besluit van de verga dering kan neerleggen. Het plan werd verworpen met 11 tegen 3 stemmen De hr. P. Visser stelde voor een commissie aan te wijzen, onder leiding van de hr. Blauboer, de grootste tegenstander, die dan plannen te ontwerpen heeft. Alleen al het uitgooien van 1 enkele sloot vordert f40.000. De hoofdingelanden hadden een limiet van fio per H.A. Voor slootwerk willen uittrekken, de lasten moe ten dan met f30 per H.A. omhoog. Men besloot toen dat de „T" sloot er uit moest. Dit zal zoo spoedig mogelijk worden aanbe steed De opzichter bracht naar vo-en, dat de vleugels van een drietal bruggen zóó uitgezakt zijn da* ze onmiddellijk vernieuwd moeten worden. Ook dit werd goedge keurd. Verder bleek dat de kunstwer ken bij het gemaal op instorten staan, dat verschillende duikers het wel niet lang meer uit zullen houden en dat de ontwatering van de hoek voor het gemaal onver wijlde voorzieningen eischen. De hoofdingelanden hadden ech ter besloten het hierbij te laten, zoodat deze urgente reparaties nog enkele jaartjes worden uitgesteld. IN de Memorie vai van den minister clën aan de Tweede treffende de Vermo ineens, merkt de m genover de bewerln vermogensheffing ii slechts de liquiditei bedrijfsleven maar o gelijkheid tot investc vaar zou brengen, gevaren voor het als geheel genomen eel zijn,, indien en v< vrije geldcirculatie heffing te ver zou w krompen, hetgeen ni< kal zijn. De vermogensheffitii ting van de gelds veeleer er toe bljdraget komen dat een teveel kracht en een teveel schuldtitels het prijspe tepeil in ongezonde rr zullen dwingen. Zulk belemmert op zichzelf investeering niet. De huidige omvang blokkeerde tegoed nister te mogen 5 milliard. In dit bedrag zijn geblokkeerde bedragen klstpapier in handen houders dan banken en giroiristellingen, we naar schatting tenm liard bedragen en liet inschrijvingen in 1946, ook die welke in handen van institu leggers. Buitenlan De minister teekent bedragen die in de met de aflossing op sche schuld zullen thans nog niet met kunnen worden vas zijds zal de buitenl schuld door het aan we leeningen in de moeten worden verg mede ook de aflossii gen stijgen anderz gelijk, dat door het den looptijd van ree leeningen de aflossln gen op deze leeningen de jaren zullen ver gens den huidigen bedraagt het totaal tracteerde buitenlan scljuld op 31 Decern): f 2100 millioen en zal in de periode 1947 f 1470 millioen moeter gelost. De strengste aller den Koninklijken Hockeybond dit belangrijken en maatregel te treffi derlandsche hoek Voor het eerst in nis is gisteren de zoo zeer gest competitie niet ken, omdat het ver is gevorderd. Het nog af te competitie is n.l. vangrijk, dat hel besloten heeft volgend seizoen 1947'48) te vuile motie- en degrad die aan het einde competitie tegen den zouden moet speeld, zijn tot zoen verschoven. Niettemin zulli enkele elftallen, bestuur niet wil moveeren en wel voor de stopzett petitie wegens kampioen waren plaats stonden liespunt. Hoofd Rij Bevolkingsregii Bijz. Gerecl Het voormalig Rijksinspectie ters, de heer J gedetineerd in ken te Scheven dacht van hulp den vijand en van een zijner aan vervolging voor het Bijzondei te 's Gravenhage L. wordt beschuld: aannemen en drachten van het opstellen verband met en het gereedr ordening nr. treffende uitbri voegdheid van Rijksinspectie dezen arbeidsir In deze zaak gen optreden, Kan, chef van landsch bestuur sterie van ken; Mr. A. ferendaris vt Zaken; Mr, voormalig van het dep nenlandsche Noordwijk, v Centraal Dis Ir. S. L. Lo neraal van ning.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2