'werpt an EEN UURTJE TELEX Heffing ineens bespaart den Staat 67 millioen gulden per jaar De oud-president der Ned. Bank Mr. L. J. A. Trip overleden Vraaggesprek met prof. Romme over Linggadjati Afschaffing van atoomenergie als oorlogsmiddel v De bonnenlijst NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Donderdag 6 Maart 1947 3 erichten oog Lieftinck aan de Tweede Kamer: Dit jaar geen hockey-competitie Cor Wals voor het Bijz. Gerechtshof Kolenvoorziening in België hachelijk Bidden en nog eens bidden! 1946 ontvangen be- 919 mer dan in Ja- sen sleepreis gonnen iam uit is opnieuw leepreis begonnen. de „Poolzee" van 2o die den to ;tit Het betreft hier baggermolen wel- f „Guste" te Schie- lesft ordergaan. E" bij de sleep ook da H.W. 33. Hitrir. i ea'i sleepboot van stemd om in Indo- ilen te verslepen, is bestemd voor an denkt in taclitig i volbracht te heb- tgever voor deze e Ned. Maatschap- inwerken te Am- vijl de werkzaam- rabaja zullen ge- rekening van het van Overzeesche i. De baggermolen, s telt, kan een ca- kkelen van 550 li- ar. Voor het werk zijn drie bakken tweede sleepboot. ree bakken zullen irden staat worden terwijl de tweede inenkort op een il worden geladen, lolen draagt den king". idgebreid goed banden nsel dat handge in zooals pullovers lechts tegen bui- je prijzen in den krijgen zijn, heeft enoopt prijsrege- pen. De prijsrege- Irie weken in wer- eoogt ten eerste wollen goederen prijs in den han en ten tweede de in knotten brei- deren dan gebrui- nogelijk te beper- m n.l. zeer veel kanten en hande- r knotten breiga- n, deze in huisar- lingstukken lieten daarvoor een zeer edongen. van handgebreide n mag nu voor Igemeene kosten st bedrag worden n de kosten van Tengevolge daar- ijs van bijv. een Dullover in den iveer f 22tot een paar effen n op ongeveer 3; een wollen ba- eveer f 10.tot ERT EN O.'- Uien 50; spruitkool 80—1 15 peen 7.50: Goudrel. Tence 0.67; Doyenne 'inlerjan 44.80. R.WOUDE 6 Mrt. kool 17.50; 83000 15.50; 31000 kg 0; 2700 kg uien -4.60. Vlrt. 1500 kg gele 0 kg roode kool kroten 7.5010; 7.50—9.50; 3000 6; 15000 kg uien e duistere jaren "430.000 op zich te ee het nageslacht vestigde er de het nieuwe plan lasten verhooging mde 50 jaren te m vraagt de eer- ?eer hetzelfde nl. aarna vermoede- geeft het dage- tverweging haar ïggen als zij zich it van de verga- 'ggen. 'erworpen met 11 stelde voor een i wijzen, onder Blauboer, de nder, die dan pen heeft, litgooien van 1 irt f40.000. De adden een limiet Voor slootwerk de lasten moe. er H.A. omhoog, n dat de „T" Dit zal zoo worden aanbe- acht naar vo-en, an een drietal zakt zijn da* ze lieuwd moeten werd goedge- it de kunstwer- al op instorten illende duikers meer uit zullen ontwatering van gemaal onver- m eischen. en hadden ech- ierbij te laten, a reparaties nog >rden uitgesteld. X |N de Memorie van Antwoord van den minister van finan ciën aan de Tweede Kamer be treffende de Vermogensheffing ineens, merkt de minister, te genover de bewering, dat de vermogensheffing ineens niet slechts de liquiditeit van het bedrijfsleven maar ook de mo gelijkheid tot investeeren in ge vaar zou brengen, op, dat deze gevaren voor het bedrijfsleven als geheel genomen slechts re- eel zjjn,, indien en voorzoover de vrije geldcirculatie door deze heffing te ver zou worden inge krompen, hetgeen niet het geval Zal zijn. De vermogensheffing, als afslui ting van de geldsaneering, zal veeleer er toe bijdragen om te voor komen dat een teveel aan koop kracht en een teveel aan staats- schuldtitels het prijspeil en het ren tepeil in ongezonde mate omhoog zullen dwingen. Zulk een maatregel belemmert op zichzelf een gezonde investeering niet. De huidige omvang van het ge blokkeerde tegoed meent de mi nister te mogen stellen op ruim 5 milliard. In dit bedrag zijn begrepen de geblokkeerde bedragen aan schat kistpapier in handen van andere houders dan banken, spaarbanken en giroinstellingen, welke bedragen naar schatting tenminste 0,5 mil liard bedragen en het totaal van de inschrijvingen in het Grootboek 1946, ook die welke zich bevinden in handen van institutioneele be leggers. Buitenlandsche schuld De minister teekent aan, dat Je bedragen die in de komende jaren met de aflossing op de buitenland- sche schuld zullen zijn gemoeid, thans nog niet met nauwkeurigheid kunnen worden vastgesteld. Eener- zijds zal de buitenlandsche staats schuld door het aangaan van nieu we leeningen in de toekomst nog moeten worden vergroot waar mede ook de aflossingsverplichtin gen stijgen anderzijds is het mo gelijk, dat door het verlengen van den looptijd van reeds aangegane leeningen de aflossingsverplichtin gen op deze leeningen in de komen de jaren zullen verminderen. Vol gens den huidigen stand van zaken bedraagt het totaal van de gecon tracteerde buitenlandsche staats schuld op 31 December 1946 rond f 2100 millioen en zal op deze schuld in de periode 1947 tot en met 1956 f 1470 millioen moeten worden af gelost. De strengste aller winters heeft den Koninklijken Nederlandschen Hockeybond dit jaar genoopt een belangrijken en ingrijpenden maatregel te treffen voor de Ne- derlandsche hockey-beoefenaars. Voor het eerst in cTe geschiede nis is gisteren besloten dit jaar de zoo zeer gestagneerde hockey competitie niet verder af te wer ken, omdat het seizoen reeds te ver is gevorderd. Het nog af te werken deel der competitie is n.l. nog zoo om vangrijk, dat het bon dsb es tuur besloten heeft daarmede het volgend seizoen (dus dat van 1947—'48) te vullen. Ook de pro motie. en degradatiewedstrijden, die aan het einde van de huidige competitie tegen de zomermaan den zouden moeten worden ge speeld, zijn tot het volgend sei zoen verschoven. Niettemin zullen dit jaar toch enkele elftallen, die het Bonds. bestuur niet wil dupeeren, pro- moveeren en wel die teams, die voor de stopzetting van de com petitie wegens de vorst reeds kampioen waren, of op de eerste plaats stonden zonder één ver- liespunt. Hoofd Rijksinspectie Bevolkingsregisters voor Bijz. Gerechtshof Het voormalig hoofd van de Rijksinspectie Bevolkingsregis ters, de heer J. L. Lentz, thans gedetineerd in de cellenbarak ken te Scheveningen, zal, ver dacht van hulpverleening aan den vijand en het blootstellen van een zijner ondergeschikten aan vervolging, op 18 Maart voor het Bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage terechtstaan. L. wordt beschuldigd van het aannemen en uitvoeren van op drachten van Duitsche zijde tot het opstellen van circulaires in verband met den arbeidsinzet en het gereedmaken van de ver ordening nr. 53 van 1943 be treffende uitbreiding van de be voegdheid van het hoofd der Rijksinspectie ten behoeve van dezen arbeidsinzet. In deze zaak zullen 10 getui gen optreden, o.w. Mr. J. M. Kan, chef van de afd. binnen- landsch bestuur van het mini sterie van Binnenlandsche Za ken; Mr. A. L. Wilkeshuis, re ferendaris van Binnenlandsche Zaken; Mr. Dr. J. Frederiks, voormalig secretaris-generaal van het departement van Bin nenlandsche Zaken; E. Ch. van Noordwijk, wnd. dir. van het Centraal Distributiekantoor en Ir. S. L. Louwes, directeur-ge neraal van de voedselvoorzie ning. De opbrengst. De opbrengst van de vermogens- aanwasbelasting en van de vermo gensheffing ineens kan worden ge raamd op f 5% milliard. Ondanks de mogelijkheid om, naast gewoon geblokkeerd tegoed en inschrijvingen in het Grootboek 1946 ook staatsobligatiën in betaling te geven, zullen zich stellig liquidi- teitsbezwaren voordoen. Teneinde deze zoo gering moge lijk te doen zijn en mede om het wegsmelten van de gewone ge blokkeerde saldi zooveel moge lijk te bevorderen, zullen in het kader van de geleidelijke afwik keling van de geldblokkeering eenige maatregelen worden ge nomen, waardoor geblokkeerde tegoeden, welke door de houders niet worden gebruikt tot beta ling van hun eigen belasting schuld, worden toegelaten tot aankoop van vermogensobjecten (andere dan effecten), welke moeten wórden geliquideerd door hen die over onvoldoende geblokkeerde middelen be schikken om hun belasting schuld te voldoen. Hierbij zal o.a. als eisch worden gesteld, dat de geblokkeerde gelden rechtstreeks worden gebruikt voor betaling van belasting van den ver- kooper van het vermogensobject. Na onderstelde consolidatie tot een hoofdsom van f 2 milliard de geschatte opbrengst van de heffing ineens zal de besparing voor den staat worden: aan rente f 60 mil lioen en aan aflossingen gemiddeld f 40 millioen, tezamen gemiddeld f 100 millioen per jaar. Dit is de bruto-besparing, De netto-besparing van de hef fing ineens kan worden geschat op 67 millioen. De vraag of de belastingadmini stratie een heffing ineens wel tech nisch zou kunnen verwerken, be antwoordt de minister bevestigend. Positie onzer passagiers schepen „Klipfontein" 4 Maart van Rotterdam te Kaapstad „Kota Gede", 5 Maart om 7.50 uur van Rotterdam via Havre naar Batavia. „Maaskerk", 1 Maart van Am sterdam te Lobito. „Oranjefontein", Amsterdam- Beira, 1 Maart van Lorenzo Marquez. Cor Wals uit Tilburg stond Woensdag voor het Bijzonder Gerechtshof in Den Bosch te recht. De publieke tribune was overvol. In 1941 had W. zich in Den Haag gemeld voor de Waf- fen S.S., waarop hij naar het Oostfront vertrok. In 1943 keer de hij naar Nederland terug, Eenigen tijd later echter ging hij, in dienst van een aanne mersfirma uit Tilburg, naar Po len, waar hij de leiding kreeg over frontarbeiders. Zijn optre den aldaar was beneden peil. Voor de kleinste overtreding werden de arbeiders naar de bunkers verwezen. Sabotage werd onmiddellijk door hem bjj de SS aangegeven en hij liet zelfs arbeiders met steenen in hun ransel marcheeren. Uit het verdere verhoor bleek nog, dat W. op zijn rennerstrui de SS-rune droeg. Tijdens de bezeting had hij nog een wed strijd gereden in Zuerich en in Amsterdam. De advocaat-fiscaal, mr. Hou- ben, legde in zijn requisitoir er den nadruk op, dat verdachte actief had deelgenomen aan de vorming der Germaansche SS en de wielersport voor. politie ke doeleinden misbruikte. Eisch 15 jaar gevangenisstraf met af trek voorarrest. Uitspraak over veertien dagen. Een Lunapark vertrekt naar Caïro. Te Rotterdam is een aanvang gemaakt met de inscheping in het Deensche s.s. „Marit Maersk" van het complete Nederlandsche Lunapark van Hommerson en Vermolen en Janvier, dat een tournee van ongeveer een jaar in Egypte gaat ondernemen. Een der wagens, bevattende ijzeren platen van de autoscooters, wordt ingeladen. (A.N.P. P.) p-,"v* 'f - -r-w» y - L- - De tinbaggermolen „Dendang" bij het verlaten van de sluis te IJmuiden getrokken door de sleepbooten „Witte Zee" en „Tyne". De Engelsche Koninklijke Fa milie woonde tijdens haar ver blijf in Zuid-Afrika in Victoria Park te Port Elizabeth een tuin feest bij en bewoog zich onge dwongen tusschen de 7000 gas ten. De Koningin draagt een parasol om zich tegen de zonnestralen te beschermen. Van officieele Belgische zijde wordt medegedeeld: De toes'and inzake de kolenvoorziening is hachelijk. De buitengewone weers omstandigheden hebben de uit werking der programma's verhin derd. Zoo konden van de 22 Ame- rikiaansdhe steenkolenschepen, die begin Maart moesten aankomen, er slechts 7 geladen worden op einde Februari, met het gevolg dat 120 duizend ton steenkolen, bestemd voor de electrische centrales en de cokes-fabrieken, zullen ontbreken. België moest voor de maanden Ja nuari en Februari 60.000 ton Pool- sche steenkolen ontvangen. Nauwe lijks 4000 ton zijn aangekomen. De overige kolen kenden niet verzon den worden, diaar de havens aan de Baltische Zee zijn toegevroren. De contingen'en van het Ruhr- gebied zijn eveneens niet geleverd wat een verlies van 80.000 ton voor twee maanden beteekent. Nagenoeg 200.000 ton steenkolen zijn geladen op schepen, die in het binnenland' zelf liggen ingevroren. Een geldcadeau van Engeland? Joseph Chifley, eerste minister van Australië, heeft bekend ge maakt, dat de Australische parle- mentsfractie van de Australische Labourpartij haar goedkeuring heeft gehecht aan de aanbeveling van den ministerraad, dat Australië 25 mil lioen Australische ponden aan En geland zal schenken als bijdrage in de oorlogskosten van Engeland in en om den Stillen Oceaan. I"\E ballon die Maandag- middag ter gelegen heid van het eeuwfeest van de studentensociëteit Phoenix in Delft opsteeg, landde 's avonds om on geveer 10 uur veilig bij Den Helder. De heer Prosper is benoemd tot ambassade-raad bij Bel gische ambassade in' Den Haag ïft Bij de arrestahes welke Dinsdagochtend te Athene werden verricht zijn ongeveer 500 com munisten en andere links- gezinden gevangen geno men. sfc Vier gewapende mannen hebben den di recteur van het cOrion- theater te Jeruzalem be roofd van 200 pond ster ling. ik Van de zijde van het geallieerde opperbe vel in Japan is medege deeld dat ongev. 1,200,000 Japanneesche krijgsge vangenen nog uit de door de Sowjets gecontroleer de gebieden geëvacueerd en den Sicherheitsdienst moeten worden, ik De zouden worden gehouden, Britsche minister van zijn tot eind Mei of begin binnenlandsche zaken Juni uitgesteld, sk In de heeft medegedeeld, dat plaats van adm. Thierry ioor 22.000 Poolsche gede- d'Argenlieu is Emile Bol- mobiliseerden in Groot- Brittannië naturalisatie is aangevraagd, ik Te Mi laan is een zekere Almi- ras Sabino gearresteerd, verdacht van betrokken te zijn geweest bij den bom aanslag op de Britsche ambassade te Rome in October j.l. ik De proces sen, die oorspronkelijk in Februari of Maart in de Britsche zone van Duitschland tegen de 20,000 leden van het be stuur van de partij der nazi's, de SS, de Gestapo laert benoemd tot Fran- schen hoogen commissaris voor Indb-China. ik Me vrouw B. wonende aan de Hoefkade te 's-Graven- hage vend haar zoontje van zes maanden <j°od zijn bedje. Het kindje is vermoedelijk gestikt, ik Kort nadat pre-ident Tru man het congres verzocht heeft den dienstplicht op te heffen heeft het hoofd kwartier van het Ameri- kaansche leger aange kondigd, dat tegen 30 Ju ni 100.000 niel-vrijwillige Amerikaansche soldaten zullen zijn gedemobili seerd'. ik In de haven van Houston (Texas) heeft 'n ernstige ontploffing plaats gehad aan boord van het 10.296 ton metende Ame- rik. tankschip „Lyon's Creek" Door de politie werd medegedeeld, dat er waarschijnlijk 15 gewon den zijn. ik Naar radio Rome meldt, heeft de Ita- liaansche constitueerende vergadering aan de Ame rikaansche. Britsche Fran, sche en SÓwjet-Russische regeering een protest ge zonden tegen de bepalin gen van het vredesver drag, ik De ongeveer 500 linksche leiders, die door de Grieksche veiligheids politie zijn gearresteerd, werden heden overge bracht naar het eiland Ikaria. Zij worden be schuldigd van hulpverlee ning aan guariliastrijders. Een financier van v- internationale reputatie IN den ouderdom van 70 jaar is Woensdagmorgen te Den Haag plotseling overleden mr. L. 3. A. Trip, oud-president van de Nederlandsche Bank N.V. De thans ontslapene be vond zich Dinsdag nog gezond en wel te Amsterdam. Mr. Trip werd geboren ap 20 November 1876 te Utrecht. Hij studeerde aan de Universiteit aldaar rechtswetenschappen, waarin hij in 1901 promoveerde. Hij koos de amb telijke loopbaan en kwam aan het departement van financiën, waar hij onderscheidene rangen doorliep om in 1916 benoemd te worden tot thesaurier-generaal, als opvolger van prof. Mr. W. van Gijn, die töen als minister optrad. Dit werd voor hem niet het eindpunt, doch het be ginpunt van een hoogst belangrijke carriere, want in 1923 volgde zijn benoeming tot president van de Ja- vasche Bank welke functie hij gedu rende zes jaren bekleedde. In 1931 trad mr. Trip op als voor zitter van den Ned. Ind. Onderne- mersraad, maar deze functie ver vulde hij slechts korten tijd, want reeds in October van dat jaar werd hij geroepen om onder zeer moeilijke omstandigheden mr. Vissering als president van tde Nederlandsche Bank op te volgen. Dat was een allesbehalve gemak kelijke taak. Engeland had zoo juist den gouden standaard verlaten; er heerschte onzekerheid over hetgeen Nederland zou doen en het gevolg was dat de gulden onder druk kwam te staan. De crisis drukte zwaar op de overheidsfinanciën, niet het minst op die van de gemeenten en het |antal moeilijkheden dat uit den weg'geruimd moest worden was schier niet te overzien. Een niet minder belangrijke func tie door hem bekleed, was die van piesident van de Bank voor Inter nationale Betalingen, waartoe hij begin Maart 1935 geroepen werd. Reeds in 1936 legde hij die interna tionale functie neer, omdat het be heer van onze circulatiebank, na het verlaten van den gouden standaard, al zijn aandacht en werkkracht vergde. Tijdens zijn presidentschap is mr. Trip voor groote problemen gesteld en sommige van zijn maatregelen stonden aan felle critiek bloot. Dit nam niet weg, dat vriend en vijand hem konden hoogachten om de on kreukbaarheid van zijn karakter en zijn enorme werkkracht. Herhaal delijk werd hem van officieele zijde dank betuigd voor al hetgeen hij in het belang van ons geldwezen en onze economie heeft gedaan en de grootste dank voor zijn werk, dat hij gedurende den oorlog moest neer leggen, om het daarna tot 1946 weer ter hand te nemen is wel zijn be noeming tot Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau te vorigen jare. Ook was mr. Trip Commandeur in de Orde van den Ned. Leeuw. Naar wij vernemen zal Zaterdag as. om 10 uur de plechtige uitvaart in de St. Jacobuskerk, Parkstraat, worden gehouden, waarna de ter aarde bestelling in het familiegraf op de oude R. K. Begraafplaats aan de Kerkhoflaan zal plaats hebben. Antwerpsche winkeliers in staking De verschillende handelaarsver- eenlgingen van het Antwerpsche hebben tijdens een vergadering be sloten deel te nemen aan de staking der kleinhandelaars op 10 Maart a.s. Het comité heeft ook de aan sluiting verkregen van de vereeni- gingen der bakkers, schoenmakers en restaurateurs. PAUL DE WAARD, verslagge ver van de KRO, heeft een vraaggesprek gehouden met Prof. Mr, C. P. M. Romme. In dit ge sprók deelde Prof. Romme mele, dat hij bij zijn bezoek aan Indo. nesië veel hulp had ontvamgen van de autoriteiten, zocdat hij, door ook buiten Java te komen, zich heeft kunnen behoeden voor een vereenzelviging van Java en Indonesië. Een bezoek aan Bata,- via alleen zou immers een ver keerden indruk hebben gevestigd Bij het vervullen van zijn spreek beurten over Linggadjati was Prof. Romme gebleken, dat er bij de troepen een ware honger naar voorlichting beslaat. Op een vraag van den heer de Waard, of de troepen het doel van hun komst naar Indonesië voldoende kennen antwoordde Prof. Romme, dat wij op hun De pogingen om tegen misbruik der atoomenergie op te treden, worden dikwijls met ongeloof tegemoet getreden, doch alleen in het streven naar de regeling van de atoomenergie en de af schaffing als oorlogsmiddel, waaraan de geheele menschheid daadwerkelijk mede moet gaan werken, ligt de eenige moge lijkheid het dreigende gevaar effectief te bezweren, aldus sprak prof. dr. M. G. J. Min- naerts, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in zijn voordracht voor de af dee ling Rotterdam van het comité voor actieve democratie. Een toekomstige oorlog, die uiter aard een atoomoorlog zal zijn, zal niet afhangen van het feit hoeveel atoombommen een land bezit, maar van het feit wie er het eerst een gooit. Want dat land zal daardoor in staat zijn, zijn tegenstander direct buiten gevecht te stellen. Zelfs kan de angst voor de eerste klap zoo ver gaan, dat men niet eerst afwacht of e< i conflict op andere wijze gere geld kan worden, doch al direct met atoombommen gaat werken. „Men zal niet op elkanders idea lisme of goeden trouw kunnen re kenen om dit probleem op te los sen". Het is echter mogelijk ondanks wederzijdsch wantrouwen een ef fectieve controlemaatregel te tref fen. Daarvoor is het noodzakelijk eenig begrip te hebben van het atoom-procedé. Voor het maken van de „atoombrandstof", zooals prof, Minnaerts dit uitdrukte, is 't nood zakelijk de uit de mijnen gedolven uranium en andere daarvoor ge schikte ertsen te zuiveren, totdat men de radio-actieve stoffen over houdt, noodzakelijk voor de fabri cage der atoombom, hetgeen ont zaglijke installaties en jaren tijd vordert. Daarna brengt men ver schillende stoffen in een geweldige hoeveelheid bij elkaar, de z.g.n. pri maire reactor, waarin zich dan re acties gaan ontwikkelen, die leiden tot het ontstaan van de atoombrand stof. Het fabriceeren van de atoom bom eischt een veel eenvoudiger en minder tijdroovende procedure, die in kleine inrichtingen kan worden uitgevoerc^. Wanneer men nu, zoo vervolgde prof. Minnaerts zijn betoog, de eer ste bewerking in alle landep ver breidt en slechts in handen brengt van een commissie, zooals door de Vereenigde Staten voorgestelde „Atoomdevelopment Authority" die de geleerden uit alle landen moet omvatten, dan is een doeltreffende controle verzekerd. De mijnen en zuiveringsbedrijven zullen zich in alle landen bevinden, onder leiding dezer commissie en zoodra een land zich meester wil maken van de in zijn gebied zich bevindende instal latie is de rest van de wereld ge waarschuwd en zijn gemakkelijk maatregelen te nemen. Deze com missie zal dus de ontwikkeling der atoomenergie alleen ten goede lei den en daarvoor, zijn kleine, voor de atoomfabricage ontoereikende hoeveelheden atoombrandstof noo- dig. Ook kan men gedenaturiseerde atoombrandstof voor dit doel ge bruiken, hetgeen niet voor de atoombom geschikt is. Andere kringen zien de oplos sing van het atoomprobleem in een bestrijding van den totalen oorlog, In een wereldregeering of in afschaffing van het kapita listisch systeem. Hoeveel waar heid in deze argumenten schuilt, een oplossing in dien zin zal heel veel tijd vergen, „en we hebben geen tijd", zoo be toogde prof. Minnaerts, want we weten niet hoe snel de atoom energie zich ten kwade ontwik kelt. Atoomenergie voor vliegtuigen In de V. S. wordt de toepas sing van atoom-energie voor de voortdrijving van vliegtuigen bestudeerd volgens 'n program, dat door de luchtmacht, teza men met de nationale advies commissie voor luchtvaartaan gelegenheden en tien particu liere luchtvaartmaatschappijen, wordt gesteund. Te Oak Ridge in Tennessee, een der centrales voor de ontwikkeling der atoomenergie, is een speciale staf voor onderzoek en ontwik keling ingesteld. Functionaris1 sen wijzen er op, dat men ge durende vele maanden geen tastbare resultaten kan ver wachten, hoewel het program reeds goed is gevorderd. geest trotsch mogen zijn, doch daarmede alleen niet klaar ko. men. Zij hebben recht op meer daa'jtwerkelijke belangstelling vanuit Nederland, het gebrek cEaaraan is een vrij algemeen ge uite klacht en niet ten onrechte. Wij kunnen niet genoeg doen: met woord en daad moeten wij ach ter hen staan. „Is uw meening ten aanzien van Linggadjati nog veranderd?" aldus de heer de Waard!. „Het is mijn stellige indruk", zoo antwoordde Prof. Romme, „dat de Kamer goed gedaan heeft zich met Linggadjati te vereeni gen". Ook buiten Republikeinsche kring voelt men zich opgelucht door de beslissing van de Kamer. Men ziet in Linggadjati het tast bare bewijs van de bereidheid tot samenwerking op basis van ge- lijkgereehtigheid. Wat de republikeinen betreft: Met de non.cooperatoren is geen enkel accoord mogelijk, daar zijn het nu eenmaal non-cooperato- ren voor, doch zij vormen niet de meerderheid. Wij dienen echter af te wachten, of zij, die Linggad jati wel aanvaarden, zich zullen kunnen doen gelden. Hoe denkt men in Indone sië over de actie Gerbrandy —Welter? In buiten-Indonesischen kring zijn geen leidende fi guren, die op Linggadjati willen terugkomen. Men dis- tancieert zich van de Weiter —actie, welke „onwerkelijk" wordt geacht. De Indische katholieke volkspartij aan vaardt Linggadjati als een redelijke werkbasis, dit doen ook de verbonden politieke partijen, al valt het te be. twijfelen, of niet een gebrek aan innerlijke kracht een be- Electrische verlichtings artikelen worden goedkooper In April zal een prijsregeling voor electrische verlichtingsartike len in werking treden. De fa brikanten worden verplicht den verbruikersprijs te berekenen en op hun facturen te vermelden. De marge voor groothandel en klein handel is berekend op 6573 en de fabrikant moet zijn artikelen van een zegel met zijn codenum mer voorzien. Voor geïmporteerde verlichtings artikelen gelden dezelfde handels marges. Een prijsdaling voor den gebruiker zal er het gevolg van zijn. t lemmering vormt voor de uitvoering daarvan. Den economischen toestand schetste Prof. Romme als „uitge sproken slecht". Wil er geen al- gemeene hongersnood komen, dan dient men een snel einde te ma ken aan de huidige situatie. Het kind mag echter niet met het badwater worden uitgeworpen: Vast moet staan, dat aan Ling gadjati zal worden vastgehouden bfj de bestrijding van de econo mische moeilijkheden. Er bestaat altijd een groot verband tusschen economie en politiek. Elke maat regel tot verhindering van een economische ineenstorting wordt in hooge mate bedreigd, wanneer deze niet wordt vergezeld door den wil aan Linggadjati uitvoe ring te geven. Prof. Romme zag de toekomst voor Indonesië somber in, indien niet vele Nederlanders hun krachten aan dit rijk wijden. Er bestaat een dringende behoefte' aan hen en er ligt voor h.en een aantrekkelijke toekomst. Prof. Romme legde er den nadruk op, dat de Nederlanders een ruim aandeel aan werkkrachten moe ten leveren op economisch, cultu reel en vooral op medisch-hygië. nisch terrein. Vooral wat dit llaatste betreft beslaat de plicht het land te „bemannen". Voor het tijdvak van 9 t/m 22 Maart 1947 Elk der bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook no. 2): 637 alg. 500 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. óf 1000 gram jam, stroop enz. óf 500 gram chocolade of suikerwerk. 638 alg. 50 gram cacao. 639 alg. 250 gram citroenen (vóórinlevering). Bonkaarten KD, KE 703 strook no. 2): 644, 645 alg. 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. óf 500 gr. jam, stroop enz. óf 250 gr. chocolade of sui kerwerk 646 alg. 50 gram cacao. 647 alg. 250 gram citroenen (vóórinlevering). Bonkaarten MA, MD strook no. 2): 63—4 suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. óf 500 gr. jam, stroop enz. óf 250 gr. chocolade of sui kerwerk Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 703: 631 tabak 3 rantsoenen ta baksartikelen. 632, 633 tabak 2 rantsoe nen tabaksartikelen. 631 versn. 200 gram choco lade en/of suiker werk óf 200 gram suiker, boterham strooisel enz. óf 400 gram jam, stroop enz. 633 versn. 100 gram choco lade en/of suiker werk óf 100 gr. sui ker, boterhamstrooi- strooisel enz. óf 200 gr. jam, stroop enz- Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 7 Maart worden gebruikt. Op de bonnen der tabaks- kaart zijn gedurende deze 14 dagen in totaal 5 rantsoenen ta baksartikelen beschikbaar. De volgende bonaanwijzing voor suiker, versnaperingen en tabak zal op Donderdag 20 Maart plaats vinden. De bonnen voor citroenen moeten uiterlijk op Woensdag 12 Maart bij een detaillist in groente en/of fruit ingeleverd worden. Wereldrecord parachutespringen Volgens een door Radio Moskou aangehaald artikel in de „Roode Ster", het blad van het Sowjetrussi- sche leger, heeft de vooraanstaande Sowjetrussische parachutist kolonel Romanyoek met goed gevolg zijn 1500stén sprong met een parachute volbracht, dit maal van een hoogte van 10 a 13 kilometer (stratosfeer). Dit beteekent volgens de „Roode Ster" een wereldrecord. De para chute was voorzien van een adem halingsapparaat. 40.000 toeschouwers woonden den internationalen voetbalwed strijd lerland-Spanje, welke te Dublin werd gehouden, bij. De wedstrijd eindigde in een 32 overwinning voor de leren. De Spaansche doelverdediger redt op brillante wijze tijdens een aanval op zijn heiligdom. \lIEES maar niet bang, _dat Marcus een kwezelaar van u zal maken. Een kwezelaar is een onuitstaanbaar iemand. Een lijmpot met zalf in den mond. Maar een groot figuur, een mensch van karakter, een flinke degelijke man, een hooge, ster ke vrouw: dat is degene, die zijn handen weet te vouwet}. Die eerlijk en oprecht is tegen over zichzelf en zijn plaats als schepsel kent, zijn totale af hankelijkheid van God als zijn schepper; die Hem dankt als zijn Verlosser. De biddende mensch is de ware, de echte mensch. Onze tijd heeft nergens zoozeer behoefte aan als aan menschen die bidden. Wij zullen weer moeten gaan bidden en nog eens bidden. Van het gebed moeten we het hebben. Is dat ook niet uw eigen ervaring? Uiteindelijk staan we alleen met onszelf egenover God. Daar kan niemand of niets ons hel pen. Alleen het gebed. Het ge- bpd is onze krachtigste steun en hulp bij alles. Daarom bidden en nog eens bidden! MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3