Nieuw Prof. Verzijl weerlegt beweringen van Ryan Protest tegen Russische bemoeizucht in Hongarije I e Marine Weiter antwoordt Andriessen Staatsgreep in Paraguay? BELGISCHE MIDDENSTAND hangt Maandag de vlag halfstok I IPETIER DE RIBESt RADIO INSCHRIJVING tVILLIGERS voor EEDIENST i/IMANDANTEN reau, Afdeeling RVINGSGROEP \NGEN: i fours nsbroeken Voor Alkmaar en omgeving Optreden der Koninklijke Marine was uitvloeisel van politietaak Kapitein van „Martin Behrman" van zijn commando ontheven Tweeërlei oordeel! Geen koehandel Volgens „Parool" zou prof. Het sparen neemt weer toe Ook een Britsch protest H. Ms. van Speijk 19 Maart te Willemstad De yierdaagsche Van 22 t. m. 25 Juli Krantenstaking te Parijs ten einde Niet-communistische regeering onder zwaren druk Proteststaking van 24 uur tegen prijsverlaging Amerikaansche mailboot in brand Formeel en materieel bezwaar M I m gen dagen maakten van on, een kwantum, dat ïmer eerder in een et- :rvoerd werd. Zoo deed st wel typische geval t kinderen, wier vaders dag in de schachten om er het zwarte goud n, wegens kolengebrek lerwijs verstoken ble- Detier de Ribes, die landen geleden gekozen t voorzitter van den ;n Raad van de Repu- och als gevolg van zijn nimmer effectief deze kon uitoefenen, is Don- lorgen te 4 uur in zijn Parijs overleden. Cham- e Ribes was lid van de Staatscourant van g zijn opgenomen 64 n van arrondissements ken, waarbij echtschei- rdt uitgesproken. PROGRAMMA ZONDAG 9 MAART iUM I (301 M.): 9.45 Kort .00 Hoogmis uitz.; 11.30 Ka_ 12.15 Boekbespreking; 12.30 ert; 13.00 Nieuws en vervolg rt; 14.45 Kampvuren langs ar; 15.00 Kamermuziek; 16.30 17.00 Kerkdienst; 19.00 Rus» 20.00 Gevarieerd program; spel; 22.00 Nieuws; 22.35 n Moussorysky. iUM II; 9.45 Nieuws; 10.15 Let; 11.00 Gedichten; muziek .muziek; 13.00 Nieuws-; 13.50 raatje; 14.00 Boekenpraatje; irorkest; 15.30 Filmcauserie; 18.00 Nieuws; 19.00 Kerk_ >.00 Nieuws en walsmuziek; rt Toscanini; 22.00 Hoorspel. welke datum de Aan- orlogsvrij willigere zijn tdienst en Korps Mar.) e jVE m, Hilversum, IJmui- 's-Gravenhage, Rot- nd, Bergen op Zoom ient te geschieden bij ldaar gevestigde Ma nen van nadere iie k Kazerne, Bierfck ilitaire Academie Orthenscheweg 12 i, Sijpesteinkazerae Coehoornkazerne ■rne endrikkazerne wstraat 13 ïentsgebouw Buitenhaven 5 5rne Kattenburg ne Westpl. 12-14 lat 8 i 18 utscheweg 128 iTER VAN MARINE or leeftijd 1318 jaar) or leeftijd 212 jaar) igestraat 20-22 Alkmaar srs, dig intus- gekocht had- uitbundig met Op voorstel vroolijke bui allemaal de in rondedans pel, zingende satertje langs s in de Mei!" HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 8 MAART 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11171 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 fadm.j, 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K-2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Bij den dood van den ongetwij feld bekwamen financier mr. Trip hebben verschillende bladen van allerlei richting hulde gebrachï aan d!e nagedachtenis van den man, die in hoogst-moeilijke om standigheden de leiding van de Nederlandsche financiën sterk heeft beïnvloed. Zijn politiek was niet zonder tegenspraak, critiek is hem ook in deze kolommen vaak niet bespaard, maar hij was voor de politiek een belangrijk man, zoolang nog wordt dat niet wel eens vergeten? waarheid is het woord, dat men geen goede poli tiek kan voeren, zonder goede financiën. Merkwaardig is het enge oor deel in het „Vrije Volk", dat wei nig meer weet te doen, dan er aan te herinneren, dat hij de aan passingspolitiek van Colijn vol ledig steunde en dat zijn verzet tegen de Partij van den Arbeid een uitvloeisel was van zijn ver ouderde opvattingen over finan ciering. Hoort daarnaast nu het oordeel vanprof. Lieftinck, ook lid van de P.v.d.A. en minister van financiën, die in „Parool" een warm afscheid richt tot Trip en hem namens de regeering dank brengt. Hij spreekt van een eere- saluut aan een groot figuur, van zijn groote bekwaamheden, die algemeen erkend worden, van zijn uitzonderlijk formaat enz. En dan dit: Oï men zijn financieel- economische inzichten deelde of niet, de wijze waarop hij zijn taak vervulde, dwong steeds respect af, en „tot volle grootheid rees zijn gestalte in de bezettingsjaren. Zijn terugkeer na de bevrijding gaf blijk van een dienst- en offer vaardigheid, die ons volk en de regeering ten zeerste aan hem verplicht hebben". Tweeërlei oordeel uit denzelf den kring! Denzelfden? Hoort men niet in de waardeering van ministerDtëftinck de taal van den man van de werkelijke doorbraak, tegenover het oude politieke rhythme in het oordeel van het verpolitiekte „Vrije Volk"? K Romme genoemd worden als toekomstig Gouverneur-Ge neraal, subs. It. G. G. van In dië. Dit zou een gevolg zijn van een soort overeenkomst in ver band met de benoeming van minister Neher, waardoor het „evenwicht" in het kabinet- Beel is verstoord. Daar zitten nu vijf katholieken en zes P. v. d. A.-ministers in. Tegen de re deneering van „Parool" die bovendien niet juist blijkt hebben wij ernstige bedenkin gen. Zij wekt den indruk, alsof de politiek, gelijk vóór den oor log wel eens gebeurd schijnt te zijn, niet meer is dan een ordi naire koehandel. Ten tweede is het onwerkelijk, een ministers benoeming, of het berusten in de keuze van een bepaald per soon voor een ministerspost, op één lijn te stellen met de benoe ming van een Gouverneur-Ge neraal. Het is een vergelijking van ongelijksoortige groothe den! De „Maasbode" wist be reids te melden, dat het bericht ook zakelijk onjuist is. En reeds eerder had „Parool" zelf het denkbeeld geopperd, dat dr. van Mook de moeilijkheid van de keuze van een opvolger zou oplossen, door.niet heen te gaan. Daarom te meer is het jammer, dat een blad als „Pa rool" er behoefte aan had, de zuiverheid der tegenwoordige politieke verhoudingen in ver denking te brengen, door een dergelijken „koehandel" te ver onderstellen. QEREGEERINGSVOORLICHTINGSDIENST te Bata- via heeft over het gebeurde met de „Martin Behr- mann" een communique uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de mededeelingen van den heer Ryan inzake den loop der gebeurtenissen tot de aankomst van het schip op de reede van Cheribon niet overeen stemmen met de gegevens, die door het Amerikaan- sche Ministerie van Buitenlandsche Zaken en de Ne derlandsche Ambassade te Washington zijn verstrekt Het Amerikaansche schip „Martin Behrman" Cheribon tijdens het inladen van rubber op de reede van door Indonesiërs. De stellingen van den heer Ryan gebaseerd op het internationale recht missen iederen juridischen en feitelijken grond. De Martin Behrman is behandeld met de hof felijkheid en de correctheid, wel ke past jegens een koopvaardijschip van een bevriende natie en er is geen sprake geweest van eenige bedreiging ten aanzien van kapi tein of bemanning. Prof Verzijl heeft naar aanleidng van de be weringen van den heer Ryan ver klaard: De souvereiniteit van de Nederl-Ind. regering over het Nederl.-Ind. gebied en de Nederl. -Ind. territoriale wateren staat vol komen vast en is onlangs nog d'oor het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken bevestigd. Daarom kan er nimmer sprake zijn van een „strooptocht". In overeen stemming met het internationale recht is de Nederl—Ind. regeering volkomen bevoegd voorschriften te geven van hetgeen in de Ind. wateren mag en niet mag. Boven dien is hier van toepassing de „maritieme kringen ordonnantie", welke bepaalt, dat de commandant van de zeemacht bevoegd is vreem de schepen te gelasten de territo riale wateren te verlaten op grond van overwegingen van veiligheid, openbare orde of landsbelang, waarbij de marine gerechtigd is de schepen op te brengen naar be- paaalde havens. Derhalve was de opdracht aan de Martin Behrman om op te stoomen naar Priok een politie-maatregel op legalen grond slag. Welke maatregel indien noodig kan worden afgedwongen. Om dezelfde reden is de marine gemachtigd een wacht te plaatsen aan boord1 van koopvaardijschepen welke ligigen binnen de territoriale wateren. De eenige taak van een dergelijke wacht is toe te zien, dat de gegeven opdrachten worden opgevolgd. Toen de Martin Behr man de opdrachten opvolgde, was ingrijpen door de wacht onnocdig en het schip heeft derhalve door loopend gestaan onder het com mando van den gezagvoerder Gray. Dit alles houdt geen verband met het oorlogsrecht of een „vreedza me blokkade". De gegeven orders waren een uitvloeisel van de nor male politietaak van de marine. Indien ingevolge de geografische ligging de aangewezen haven slechts bereikbaar is door het ver- Blijkens de cijfers, door den Nederlandschen Spaarbankbond gepubliceerd, werd in de maand Januari bij de algemeene spaar banken ingelegd voor een be drag van f 31.146.441, terwijl f 24.204.961 werd terugbetaald. De inleggingen overtroffen de terugbetalingen dus met f6.941.483. Bij de Bondsspaar banken beliepen de inleggingen en terugbetalingen respectieve lijk f 874.245 en f 763-748. laten van de territoriale wateren, brengt dit geen wijziging van de situatie, aangezien volgens het in ternationale recht onder zulke om standigheden een bevel, gegeven in de territoriale wateren, ook kan worden afgedwongen buiten de territoriale wateren. In verschillen de landen gaat men wat betreft deze bepaling van het internatio nale recht belangrijk verder: Ame rika bijvoorbeeld hield dranksmok kelaars aan en zette dte vervolging tot ver buiten de territoriale wa teren voort. Onjuist is voorts de bewering van den heer Ryan, dat de bemanning aan boord van het schip gevangen zou zijn. De ba- manning was op de reis van Che ribon naar Priok geheel vrij en is ook thans volkomen vrij. De con clusie is, dat de marine de bepa lingen van het nationale en inter nationale recht volledig in acht ge nomen heeft. Volgens het Fransche persbu reau A. F. P. is de kapitein van de Mariin Behrman door de Nederlandsche marine-auto riteiten tydeljjk van zijn com mando ontheven. De Neder landsche autoriteiten hebben het schip overgenomen en naar een andere kade doen brengen teneinde over te gaan tot het lossen van de zich aan boord bevindende goederen. Uit welingelichte oron wordt vernomen, dat een onderzoek van de lading van de Martin Behrman onomstootelijk heeft bewezen, dat de rubber voor een groot deel af komstig is van de Britsche Maat schappij „Anglo British Planta tions of Java Ltd", welke maat schappij ten tijde van de Japansche capitulatie gelijksoortige rubber m Goedangs had opgeslagen. De Britscihe Maatschappij Francis Perk eischt een deel op van de tot de lading behoorende kinabast, terwijl een ander deel hiervan wordt op- geëischt door een Chineeschen on dernemer. Insiders meenen, dat ook de overige producten gemak kelijk kunnen worden herkend. De regeering van Groot-Brit- tannië heeft bjj de Nederland sche regeering geprotesteerd te gen de aanhouding van het En- gelsche koopvaardijschip „Em pire Mayrover" door de Neder landsche marine. Toen het protest werd ingediend meer dan tien dagen geleden was het den Britschen autoriteiten niet bekend, dat het schip reeds was vrijgegeven. Het incident wordt of ficieel nog altijd als niet geregeld beschouwd, aangezien men geen verzekering heeft ontvangen, dat dergelijke incidenten in de toekomst zullen worden vermeden. De voor naamste reden voor de klacht van de Britsche regeering is het feit, dat het schip in volle zee buiten de Ne derlandsche territoriale wateren werd aangehouden. Men neemt aan, dat de Nederlan ders hebben gehandeld in de over tuiging, dat de „Empire Mayrover" rubber, welke Nederlandsch eigen dom is, aan boord had genomen uit republikeinsche gebieden, welke zij thans blokkeeren. De Nederlandsche narine heeft echter in een com muniqué medegedeeld, dat men aan boord slechts auto's heeft aangetrof fen. Vice-admiraal Pïnke, die per vliegtuig uit Indië op Schiphol arriveerde, vond de temperatuur zoo laag, dat hij haastig in zijn winterjas schoot, welke zijn dochters, die ter verwelkoming aan wezig waren, hadden meegebracht. (A.N.P. P.) Het Katholiek Comité voor de handhaving Rijkseenheid heeft een open brief gericht aan den heer W. J. Andries sen, voorzitter van de Katho lieke Volkspartij, zulks naar aanleiding van diens op 5 Maart in de pers verschenen mededeeling namens het bestuur van de K.V.P. dat de actie van het voorioopig Katholiek Comité ter beoor deeling zal worden gesteld van den Partijraad." In den brief van het Katholiek Comité handhaving Rijkseenheid wordt o.m. gezegd1: „Artikel 35 van het partij regle ment waarborgt het recht van vrije klacht in de partij, zooals in een democratische partij uiteraard vanzelf spreekt. En wat het recht is van één lid", zoo voert het co mité aan, „is ook het recht van 1000 en van 10.000 leden." Het schrijven gaat dan als volgt verder: „Het betreft hier niet een of ander locaal belang of een daar boven uitgaand min of meer prin cipieel vraagstuk, waarover ver schillend kan worden gedacht, neen, het betreft hier het alles overheerschende vraagstuk van het voortbestaan en de toekomst van ons Koninkrijk, dat van vitaal belang is voor iederen Nederlan der, geen uitgezonderd!, en voor zeventig millioen Indonesiërs." Hoe kan men nu te boven ko men, dat er in de partij t.a.v. dit punt verschil van inzicht is met de leiding der partij? En ook, hoe kan men te weten ko men hoe de 80 °/o van de Ne derlandsche katholieken, die niet in de K.V.P. zijn georgani seerd, maar die in den regel op de partij stemmen, t.a.v. dat punt denken? Natuurlijk alleen door een telling te organiseeren en de genen, die van hun verschil van inzicht willen doen blijken op te roepen en hoe kan dit anders geschieden, dan door een co mité ad hoe op te richten? Is dit een organisatie binnen de partij? Dit is naar onze mee ning niet in ernst vol te hou den. Zou dan deze telling moeten geschieden door middel van de organisaties der partij, dus via de kieskringen, afdeelingen enz.? Ook dit is niet in ernst vol te houden, omdat het begaan van dezen weg zoo veel tijd zou kosten, dat het punt in kwestie het Indische vraagstuk reeds lang zou zijn beslist, voor dat die weg tot het einde toe zijn afgelegd. Hierbij wordt nog daar gelaten, dat de bovenbe doelde 80 °/o katholieken langs dien weg in het geheel niet zou den worden bereikt. Of behoo- ren deze dan niet in de gele genheid te worden gesteld te doen blijken of de door hen aan de partij gegeven macht over eenkomstig hun inzichten is of wordt gebruitk? Wij hadden een zakelijk scherp geformuleerd antwoord op onze vraag verwacht. In stede daar van spreekt u, mijnheer An driessen namens het bestuur van de K.V.P.? een machts woord uit. De beslissing in de ze aangelegenheid van een de mocratisch georganiseerde par tij als de K.V.P. kan niet twij felachtig zijn, tenzij de K.V.P- zou ophouden een democratisch georganiseerde partij te zijn." Het schrijven was namens het „voorioopig katholiek comi té voor handhaving rijkseen heid" onderteekend door den voorzitter van dit comité, den heer Ch. J. I. M. Weiter. Op 19 Maart a.s. zal Hr. Ms- kanonneerboot „Van Speyk" te Willemstad aankomen. De mo gelijkheid bestaat, om gewone en aangeteekende brieven en briefkaarten, die bij aankomst zullen worden uitgereikt, aan de opvarenden te verzenden. Hiertoe moet de corresponden tie uiterlijk 13 Maart a.s. zijn gepost. De frankeering dient te geschieden volgens het binnen- landsche tarief met Nederland sche frankeerzegels; op het adres moeten twee elkaar snij dende lijnen zijn aangebracht, loopende van den eenen hoek naar den anderen. Volgens nog onbevestigde berichten heeft in Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, een militaire staatsgreep plaats g-ehad met het doel een einde te maken aan het pre sidentschap van Generaal Higinio Morinigo. De staats greep zou worden geleid door de „Febeirista" die aan het hoofd heeft Kolonel Rafael Franco. Latere berichten melden, dat na een hevig vuurgevecht de aan hangers van de „Febeirista" het hoofdbureau van politie hebben bezet. De politie heroverde het bureau en alle daders zouden in hechtenis zijn genomen. President Morinigo heeft den steun van de nationale republikeinsche partij en het leger. Het verkeer in Asun cion is gestremd. Radio New-York heeft bekend gemaakt, dat 6 personen gedood en velen gewond zijn tijdens „een communistische demonstratie" te Asuncion. Het bestuur van den Nederl. Bond voor Lich. Opvoeding heeft besloten de internationale vier- daagsohe afstandsmarschen dit jaar te houden op 22 t.e.m. 25 Juli. Aan de deelnemers van 1946 zal ca. 1 April het reglement wor den toegezonden. Anderen en zij, wier adres gewijzigd is, kunnen het reglement thans reeds aan vragen bij hel secretariaat van den Bond, Valkeniboschplein 18, Den Haag. De krantenstaking te Parijs, die drie weken heeft geduurd, nadert thans haar einde en Dinsdag zullen de dagbladen opnieuw uitkomen. Vrijdagavond hebben uitge vers en personeel vijf uren ver gaderd en zijn tot een overeen komst gekomen, welke waar schijnlijk Zaterdag zal worden geteekend. Maandag zal de pu blicatie van de weekbladen worden hervat. Van diplomatieke zijde te Washington is vernomen, dat de Vereenigde Staten bij de Sovjet- Unie hebben geprotesteerd tegen „Sovjetrussische interventie ter zake van de vrijelijk gekozen niet-communistische regeering van Hongarije" De nota is door George Marshall, den Ameri- kaanschen minister van buiten landsche zaken, voor zijn ver trek naar Moskou overhandigd. Afschriften van de nota zijn gezonden aan Groot-Brittannië en den geallieerden bestuurs raad te Boedapest. Het Ameri kaansche protest zou uitgebracht zijn naar aanleiding van de ar restatie, vorige week, van het Hongaarsche parlementslid Be- la Kovacs. Naar het Amerikaansche mi nisterie van buitenlandsche za ken mededeelt, bedreigt de jongste politieke ontwikkeling in Hongarije het recht van het volk om onder een regeering naar zijp keuze te leven. Een buitenlandsche mogendheid mengt zich in de binnenland- sche aangelegenheden van Hon garije door de voortdurende agressie van een minderheid te steunen. De tekst van de Amerikaansche nota aan de Sowjet-Unie is nog niet gepubliceerd, maar het ministerie deelde mede, dat de toon der nota Moment uit den skiwedstrijd bij Kraantje Lek te Overveen. Het aantal toeschouwers was naar schatting tusschen de 10 en 15.000. Organisator was de ski leider P. Okhwysen uit Alk maardie geheel alleen met sa menwerking van de Bloemen- daalsche politie den wedstrijd voor de tweede maal tot een goed einde bracht. Deze tweede ski-wedstrijd was voor de deel nemers technisch zwaarder dan de vorige week. Enkele deelne mers waren dezen winter reeds mededingers geweest om het ski-kampioenschap in Zwitser land. Maandag 10 Maart zullen in geheel België de winkels ge sloten zijn en vlaggen zullen halfstok hangen, uit protest tegen de door de regeering ingevoerde prijsverlaging. Tijdens een gehouden perscon ferentie belegd door het natio naal verbond van zelfstandige beroepen en hot nationaal chr. middenstandsverbond, we°s de voorzitter van het werkcomité der beide bonden er op, dat tot deze staking van een dag wordt besloten om te getuigen van de verontwaardiging, die in België bestaat over de maatregelen van het bemoeiing. Hij bepleitte in dit verband een terugkeer tot de vrije economie en spoorde de regeering aan de prijsverlaging niet op te leggen, doch deze een gevolg te doen zijn van het spel der vrije concurrentie. Deze vrije concurrentie zou gestimuleerd kunnen worden door het opvoe ren der productie. Ter illustratie wees spreker er op, dat het in de meubelindustie door de wer- kind der vrije concurrenie mo gelijk zou zijn geweest tot een verlaging van 20 procent te ge raken. De regeering heeft even wel een verlaging van 4 procent ingevoerd en door allerlei ad ministratieve maatregelen de concurrentie uitgeschakeld. De voorzitter verklaarde ten slotte, dat deze manifestatie van den Belgischen middenstand als een waarschuwing aan de re geering moet worden beschouwd alvorens deze tot andere maat regelen over gaat. Maandag a.s. zullen ook alle café's en restau rants gesloten zijn. Op de 16.552 ton metende Amerik. mailboot „John Eric- son", die in de haven van New York ligt en vandaag naar Le Havre zou vertrek ken, is brand uitgebroken, waarschijnlijk als gevolg van kortsluiting. De schade wordt op anderhalf milliard dollar geschat. De New Yorksche brandweer en de kustwacht rukten onmid dellijk uit en slaagden er na drie uur in het vuur meester te worden. Leden van de beman ning, die na het uitbreken van den brand het schip verlieten, verklaarden, dat het vuur woed de op het tusschendek en de promenadedekken. Volgens on bevestigde berichten werden 12 leden van de bemanning door den rook onwel en moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. strenger is dan die van eenige vo rige nota. „Het Russische opperbe vel in Hongarije heeft door zijn di recte interventie een crisis veroor zaakt", aldus het ministerie. Dit slaat op de arrestatie van Bela Ko vacs, den vroegeren secretaris-gene raal van de partij der kleine boeren. „Ondanks het groote belang van de zaak is de Sowjet-Unie opgetreden zonder overleg met de Engelsche en Amerikaansche afgevaardigden in de geallieerde bestuurscommissie. De nota, zoo werd door het Ministerie van Buitenlandsche Zaken verklaard, houdt een ver zoek aan de regeeringen van de Sowjet-Unie en Engeland in om haar vertegenwoordigers in de Geallieerde Bestuurscommissie te instrueeren tezamen met den Amerikaanschen vertegenwoordi ger en in overleg met <Je Hon gaarsche regeering den toestand te bespreken en laatstgenoemde regeering aanbevelingen te doen in zake een oplossing der huidige moeilijkheden, ook wat betreft de kwestie Kovacs en de samenzwe ring. Verder wordt aan de Sow- jet-autoriteiten verzocht geen verdere maatregelen te nemen zonder de Engelsche en Ameri kaansche vertegenwoordigers te raadplegen. De Hongaarsche Minister- President Ference Nagy, heeft geweigerd in te gaan op den eisch tot royeering van een vijftigtal parlementsleden, die lid zijn van de partij der kleine boeren en tot het ont slaan van vier tot deze partij behoorende ministers, welke eisch naar voren gebracht werd op een conferentie van het linksche bloc. Deze eisch werd gesteld na de arrestatie door de SowjetrusBische autoriteiten van Kovacs. Bela, den voormaligen secretaris van de party der kleine boeren. Ónder- wijl wordt het proces tegen Ko lonel Istvan Szentimiklossy, een van de dertien Hongaren, die be schuldigd zijn van samenzwering tegen de regeéring, voortgezet. De Kolonel verklaarde, dat hij den communistischen invloed wilde beperken. Een Britsche nota. De Britsche politieke vertegen woordiger te Boedapest, Helm, heeft Vrijdag aan den Hongaar- schen premier, Ferenc Nagy, een afschrift van een nota overhan digd, welke overeenkomt met de Amerikaansche nota aan de Sow jet-Unie. De Amerikaansche gezant in Hongarije, Schoenfeld, heeft een afschrift van de Amerikaansche nota aan den premier overhan digd. DOMME schrijft in de „Volks krant" voor het eerst weer na zijn terugkeer uit Indië, een ster-artikel en dit gaat natuur lijk over de Indische kwestie. Hij neemt als uitgangspunt de politieke strijd, die thans tus schen de Indonesiërs onderling wordt gevoerd en die hij vooral beziet in het kader van de strijdvraag: eenheidsstaat of federatie. Republikeinsche lei ders willen het eerste, terwijl in de basis-overeenkomst van Linggadjati de tweede is geko zen: de Vereenigde Staten van Indonesië, omvattende ten eer ste de Republiek (Java, Suma tra en Madoera), ten tweede Borneo, ten derde de (voorloo- pige) staat Oost-Indonesië (In donesia Timoer geheeten). Het merkwaardige is, dat de 17 punten van Linggadjati op wei nig punten zoo ondubbelzinnig duidelijk zijn als op dit! En dat daar nu aan getornd zou wor den door de republikeinsche leiders, acht prof. Romme on aanvaardbaar. Over formeele bezwaren bij de Republiek om Linggadjati te onderteekenen, zou te praten zijn, maar als de Republiek haar materieele be zwaar handhaaft, zou Nederland daaraan niet kunnen toegeven. „Wij zouden dan, aldus Rom me, nog afgescheiden van ande re overwegingen, achteraf af wijkend van het werkelijke Linggadjati van 15 November, bepaalde krachten in de Repu bliek de gelegenheid geven, haar ideaal van een eenheids staat te bevorderen. Dat zou dan gaan ten koste van die In donesiërs, die daarvan niet zijn gediend, en die in Linggadjati de waarborg vinden, dat de eenheidsstaat hun niet tegen hun wil zal worden opgedron gen." I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1