DE GROOTE KERK Speciale van I T FILMS VAN DE WEEK Gedenkboek Nutsspaarbank bij haar Eeuwfeest EEN AMBTENAAR VAN HET VERKEERDE SOORT Veehouders critiseeren V.A.B. Trumari vacanti MINISTE VERDI ALKMAAR EN OMSTREKEN Lachende baby's en blijde moeders UIT OUDE TIJDEN Interessante lezing van H. v. Drunen LOUIS DAVIDS Gunstiger n PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Zaterdag 8 Maart 1947 v 1 F t z e ik ,e v lh :d- {d :st d( !w "ÏC in "e <T« ■p ai 'e1 1 C hl x nr l*r i Tl 3 t< ei V< jni 'm pl M Ei 'vf 'br ;tu '-se I Jr« 'b€ i 'la' !?u 'kc :'üt( i1 at 'vc ':al Vn - Iri 11 'ei i 'ai DE SLECHTE WEGEN, sneeuwbuien, modder en ver dere onaangenaamheden niet tellend, reden twee dames dwars door Alkmaar, om aan vijftien .gelukkige moeders babypakketjes te gaan uitrei ken. Begrijpelijk, dat zij in de beste stemming verkeer den, want het gebeurt niet iederen dag, dat men vijftien moeders kan verrassen met een geschenk en met een fe licitatie van H.K.H. Prinses Juliana, die al deze moeders gelukwenschte met hun ba by's, waarmee zij even blij zijn als de Prinses met haar Marijke. Mevrouw Holsmüller ging rond en deelde uit: de kussentjes, luiers, baby-benoodigdheden en verder praclische artikelen, die iedere moeder graag voor haar kline wil hebben. En telkens ging dat vergezeld van een persoonlijk-geschreven felicitatie van de Prinses en van eenige hartelijke woorden van de brengster van deze blijde gaven. Zoo ging het den geheelen mid dag; de baby's werden bewonderd en eventjes toegelachen en hier en daar lachten ze een beetje terug tegen al die groote men- schen, die om de wieg heenston den en al die kleine menschen telkens weer bewonderden. De dames zagen er natuurlijk ontzaggelijk veel in, maar de mannen vonden eigenlijk, dat ze alle vijftien zoo'n beetje op el kaar leken. De moeders zullen het ons wel niet kwalijk nemen. Het eerste bezoek gold „De Ooijeivaar" van Adri Houdijker op het Ritsevoort. Het kon niet toepasselijker. Toen ging het ver der naar Cornelis Rohde, Adri Burgerlijke Stand Geboren: Hillegonda M., d.v. Johannes H. Scheuerman en G. Kleimeer; Gizella M. E., d. v. Geza L. Warlam en A. M. Bot; Johannes B. G., z. v. Gerrit Soecker en R. C. Jansen; Jan, z. v. Jan Visser en L. de Jong. Ondertrouwd: Hoito Nieuw- hof en Maria de Rooij; Gerar- dus C. Timmerman en Marga- retha Wokke; Dirk v. d. Wal en Theodora A. M. Koelink; An- tonius Stouten en Catharina E- Oudhoff; Bernardus A. v. Put ten en Agatha T. de Wit. Salarissen Fröbelonderwijs In het Gemeenteblad van Alkmaar, nr. 1915, is opgeno men het besluit van den ge meenteraad van 27 Febr. 1947 tot vaststelling van een veror dening tot wijziging van de sa larisregeling voor het onder wijzend personeel bij het bij- Mönder voorbereidend lager on derwijs, welke regeling geldt ais maatstaf voor de vaststel ling van het subsidie, bedoeld in artikel 4, le lid, sub a, van de Verordening, regelende de voorwaarden, waarop aan bijz. scholen voor voorbereidend la ger onderwijs te Alkmaar sub sidie uit de gemeentekas kan worden verleend (Gemeente blad nr. 1893). Geslaagd C. Zwart, Lindenlaan 61, slaagde voor het examen van brood- en banketbakker. Het examen werd te Arnhem ge houden, uitgaande van de Bak kerij Stichting. KAMP ROCHDALE VERTREKT Wij vernemen, dat het regi ment infanterie, dat in Roch dale is ondergebracht, per 1 April de stad gaat verlaten, om elders, o.a. in Haarlem, onder gebracht te worden. Hinderwet' Bij besluit van 6 Maart 1947 is aan den heer P. J. J. Feijen, alhier, vergunning verleend tot het oprichten van een schoen fabriek, waarin gebezigd zullen worden drie electromofcoren, resp. van V/2, en 3/4 P.K. in het perceel Druivenlaan 1 al hier. APOTHEKEN ALKMAAR. In de week van 9 tot 16 Maart wordt de Zondag en Nachtdienst voor apotheken waargenomen door de apotheek van B. Schouten, Emmastraat 64. NACHTWACHT (POLITIE) 1 De Raad besloot de nachtwacht pp te heffen en wel om het vol gende. Zij waren, zoo werd ge zegd op 8 Maart 1899, veelal ge durende Kermis, Paasch en- Ptnkster, Vastenavond enz. ziek. In werkelijkheid kon men hen feestvierend aantreffen in koffie- en danshuizen. Een rapport over hen luidde: Dan ziet men om 10 uur 's avonds achtereenvolgens aan het politiebureau verschij nen een 14 tal mannen. De een op pantoffels, de ander op klompschoenen, de een met een pet, de ander met een fantasie- hoed gedekt. Met een demi-sai- son, een jekker, sommigen geheel onvoldoende beschut. Afgetobt van het werk des daags kwamen sommigen om uit te rusten en nieuwe krachten te verzamelen voor den volgenden dag. En daar was de gemeente 's nachts aan toevertrouwd. Punt, Jacobje Snijder en Pietje Krab. Nog verder door de bemod- derde stad naar Rietje Smit en kleine Joep Hommerson en naar de slapende Sietze Scheltinga. Steeds weer kwam de felicitatie van de Prinses te voorschijn en de moeders wilden allemaal naar die Moeder in het groote Paleis schrijven, om Haar te bedanken. Terwijl de baby's, van de prins geen kwaad, rustig doorsliepen of stilletjes lagen te genieten van ai dat bezoek. Adriana Kroon, Gerretje Besseling en Trientje Hofman, ze waren er allemaal bij maar wisten er heel weinig van, van die mooie rose kussentjes en die heerlijke zachte toiletzeep, net zoo min als Greetje Roecoert, An neke Piersma, Gerritje Klijnsma en Jantje Potgieter het wisten. Maar de ouders waren even ver rast en lachten zoo'n beetje stil voor zich heen, blij met het kleine mensch.je in de wieg en blij met de geschenken, die de UW kwam rondbrengen uit naam van onze Prinses, voor al de baby's geboren op 17, 18 en 19 Februari. EXAMEN Voor het door de H.M.V. gehou den examen te den Haag slaagden voor Coupeuse de dames R. Hoog- zaad te Spanbroek, T. Res en A. Twisk te Castricum en D. Janson te Alkmaar. BONNEN AFHALEN Op Maandag 10 Maart is het de beurt van diegenen, wier naam met letter K. begint, om bonkaarten af te halen; behalve stamkaarten ook in gebruik zijnde bonkaarten mede te brengen. SCHOUW OVER DE WEGEN De overeenkomstig art. 10 van het Wegenreglement Noordhol land te houden schouw over de wegen zal plaats hebben op Vrij dag 28 Maart a.s. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer P. Gootjes slaagde gisteren aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het doctoraal examen Economische Wetenschappen. VRIJHOUDEN VAN BRAND- KRANEN Van bevoegde zijde deelt men ons mede dat vermoedelijk de Alkmaarsche Brandweer bij een eventueelen brand niet meer die service kan geven, die men van haar gewend is. Het kost name lijk groote moeite om de bijten in de grachten vrij te houden van sneeuw en ijs, terwijl ook de brandkranen in de straten dik wijls door sneeuw en ijs bedekt zijn. De mogelijkheid bestaat dus, dat de spuiten geen water kun nen geven. Aan het publiek wordt daarom dringend verzocht bij het oprui men van sneeuw te zorgen, dat de brandkranen vrij blijven, ter wijl het zeer gewenscht is, dat ieder zooveel mogelijk zorgt, dat de voor zijn perceel zich bevin dende brandkranen vrij van sneeuw worden gemaakt. Regent Centraal Ziekenhuis In de onlangs te Allernaar ge houden vergadering van de be sturen der bijdragende gemeen ten en instellingen is besloten de raden der betrokken gemeenten te adviseeren den heer J. A. Pes- man, burgemeester van Koedijk, ter benoeming voor te dragen als regent van het Centraal 'Zieken huis te Alkmaar, zulks ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. Haringhuizen te Wieringer- waard. Begrafenis Notaris v. d. Stadt Te Hilversum heeft gisteren onder veel belangstelling een gezel schap van zestien personen had er uit Medemblik speciaal de moeilijke reis voor gemaakt! de begrafenis plaats gehad van den heer F. E. J. v. d. Stadt, in leven notaris te Me demblik, die in Hilversum vertoef de, daar ziek werd en deze week is overleden. Ook onder zijn collega's was hij zeer gezien. Tot de belang stellenden, die hem uitgeleide deden behoorde o.a. ook een deputatie van het bestuur van den Ring Alkmaar der Broederschap van Notarissen, waarvan de overledene deel uit maakte, nl. de heeren C. J. de Lan ge, uit Alkmaar, S. J J. Luyckx uit Hoorn en H. A. A. van Cranenburgh uit Castricum. Het stoffelijk over schot was opgebaard in de rouwka mer, Tromplaan 9, de begrafenis geschiedde op de Noorderbegraaf plaats. Het woord werd gevoerd door den schoonvader van den over ledene, den heer de Grebber, door mr. C. J. de Lange, als voorzitter van den Ring, die hem prees als een zeer goed, prettig en vriendelijk collega, en door een medebestuurs lid van het Weeshuis te Medemblik. Uitspraken Tribunaal L. Muller, Castricum, intemeering voor den duur van detentie, heden vrij. W. C. Slooten, Hoorn, intemee ring duur van detentie, heden vrij. Ontzegging om ambten te bekleeden. G. Schoen, Alkmaar, intemeering voor den duur van 2 jaren, met af trek tot 27 Mei '47. Verbeurdverkla ring van f2000. Over de stichting hebben wij onlangs ai het e en en ander medegedeeld. Aanvankelijk was de spaarbank onder gebracht in een der kamers van het vroegere Gasthuis, dat stond op het te genwoordige Canadaplein dat in 1930 werd afgebroken. Daarna in 1902 ver huisde de spaarbank naar het perceel Nieuwesloot'hoek Doelestraat, thans Cinema Americain, welk gebouw in de middeleeuwen aan S'udler van Surck en de hem opvolgende heeren van Bergen behoorde en later ingericht werd als Heerenlogement. Bij dit ge bouw hoorde een groote tuin, waarin het tegenwoordige bankgebouw ge. sticht werd, dat in 1903 in gebruik werd genomen. Thans wordt uitbrei ding overwogen met het gebouw dat ten Z. van de Spaarbank staat, De eerste spaarders waren dienstbo den e.d., jongelieden en jongedochters, die zich een spaarbeursje wilden ver garen; aldus lezen wij in de oude circulaires. Een royale geste deed het gemeen tebestuur door 30.ineens te ver strekken voor de inrichting der admi- stratie, onder voorwaarde echter, dat de eerste 300 spaarbankboekjes gratis werden uitgereikt, waairdoor deze "subsidie" tot de helft gereduceerd werd. Wij lezen voorts hoe het spaar., bankbestuur zich van het begin af on afhankelijk wilde houden van stads en departementsbestuur. Verschillende anecdotische bijzonderheden uit die eerste jaren worden door den heer Schoori in dit gedenkschrift vastgelegd. Herinnerd wordt aan de z.g. geschenk- kaarten, die bedoeld waren om ''dienst baren en minvermogenden" tot sparen op te voeden, in plaats van fooien gaf men b.v. zoo'n ê'eschenkkaart, die bij de Nutsspaarbank ingewisseld kon wor. den. In een groote belangstelling heb ben deze geschenkkaarten zich niet kunnen verheugen, evenmin als hun opvolgers bijna een eeuw later. Om eenig denkbeeld te geven van de salarissen in dien tijd: de bode had een aanvangssalaris van f 12. per jaar, z-es jaar later verhoogd tot f 20.Aanvankelijk deden de bestuur ders zelf al het werk; eerst in 1853 werd een boekhouder benoemd. Op 1 Juli 1912 werd de 59-jarige penningmeester H. Vonk tot directeur benoemd, in welke functie hij in Augustus 1926 werd opgevolgd door den heer J. Schoori De tweede halve eeuw kenmerkte zich door een sterken vooruitgang. Toen de Spaarbank in een nieuw gebouw was gevestigd, ontwikkelde zich ook de administratie in nieuwe banen en trad de spaarbank met haar reclame ook meer naar buiten. De bekende spaar_ busjes dateeren van 1908; de crisis van de jaren van den eersten wereldoorlog werd goed doorstaan. In 1922 over schreed het inleggerskapitaal het mil- VICTORIA-THEATER Een film naar een roman van Alexander Dumas is meestal zeer spannend en altijd romantisch. Wie van die romantiek houdt, zooals van dit verhaal van de Corsicaansche tweelingbroers, kan van deze film genieten. Het verhaal speelt op Corsica, het eiland van de vendetta, de wraak tusschen twee families, waarvan de Colonna's zich overwinnaar waan den, doch buiten de waard gerekend hadden, ditmaal tweelingbroers, die als baby aan de moordpartij op hun familie ontkomen en op 21-jarigen leeftijd wraak zweren op de moor denaars van hun ouders. De intrigue wordt nog interessan ter door de telepathische verwant schap van de tweelingbroers, die als Ondanks de slechte weersomstan digheden waren er zooveel belang stellenden naar den door „Oud Alkmaar" georganiseerden avond gekomen, dat het bovenzaaltje van Centraal geheel gevuld was. De heer v. Drunen hield een lezing over de Groote Kerk, waarbij hij naar onze meening velen onder zijn ge hoor teleurgesteld heeft. Hij wist veel te vertellen over de geschiede nis van den bouw, die duurde van 1470 tot 1519, ook vervolgens het een en ander over de voortdurende restauraties, die in den loop der eeuwen noodig waren. Over het in wendige van dit schoone kerkge bouw uit den tijd van zijn volle glorie, toen de luisterrijke processie van den eersten Meyendach er haar begin- en eindpunt had, kregen wij niets te hooren. De interessante plaatjes, die na de lezing als licht beelden vertoond werden, moesten iets van dit tekort goed maken; er waren enkele mooie interieurtjes bij uit dien glorietijd. De kerk werd niet gebouwd vol gens vooraf gemaakte teekeningen, doch naar een vooraf vervaardigd schilderij, waarvan ook een afbeel ding werd vertoond, doch waarvan het gebouw geen trouwe copie is geworden. AI bouwende week men van het plan af, al naar gelang de omstandigheden. De kosten van den bouw der Sint Laurenskerk, die voor den katholieken eeredienst be stemd was, werden o.m. bestreden uit bijdragen van gilden en particu lieren, die in de zijkapellen een al taar wilden hebben; ook de revenu en van een kraan op de tegenwoor dige Kraambuurt -in 1540 bedroe gen die 22 Rijnlandsche guldens kwamen aan het bouwfonds, even als de opbrengsten van gronden aan de Mient en het Verdronken- oord, dat toen nog moerasland was. Merkwaardig was, hoe de kerk, waaraan onze voorouders bijna een halve eeuw bouwden, in vele on- derdeelen werd aanbesteed. In den loop der eeuwen hadden herhaalde restauraties plaats; in de jaren 1923/1925 werd de dakruiter hernieuwd en in "41 begon de hui dige restauratie, die het geheele gebouw omvat en waarbij zelfs ge bruik werd gemaakt van gewapend betonbanden, die echter onzichtbaar in de bijna één meterdikke muren zijn weggewerkt. De heer Van Drunen oordeelde het noodig, dat het gebouw onder de voortdurende zorg van Monu mentenzorg wordt gesteld en dat er dagelijks opzicht blijft, vooral over het dak; want in het verleden bleek, dat het voorkomen van lekkage in het dak, oorzaak was van vaak ruïneuze schade aan houten valken en steenen zuilen. Toen na de reformatie het ge bouw aan de Ned Hervormden werd toegewezen, werd het ge taxeerd op f 14.000,welk bedrag pond-ponds-gewijze over de ver schillende kerkgenootschappen moest worden uitbetaald; de katho lieken zouden hiervan f 5000,Het gebouw verloor sindsdien veel van zijn ouden luister, waarin het door de tegenwoordige restauratie weer ten deele is hersteld. De voorzitter van „Oud Alkmaar", de heer H. Ringers bracht den heer van Drunen dank voor zijn inte ressante lezing. Siameesche tweeling geboren wer den, doch door operatief ingrijpen elk hun eigen leven kunnen gaan, echter niet zonder dat de een al de emoties van den ander ondergaat, hetgeen, als de hevigste emotie, de liefde in het geding komt, tot com plicaties aanleiding geeft. De ro mancier vindt hiervoor een oplos sing door een der broers in den strijd tegen de Colonna's te laten sneuvelen. Behalve de talrijke doo- den, zooals we dat van een verhaal uit Corsica móeten verwachten, komt dan het gebruikelijke happy end. Douglas Fairbanks Jr. geeft in een dubbelrol zijn bekende spel in dit spannende filmdrama, dat voor bioscoopbezoekers boven de 18 toe laatbaar is. Harmonie-Theater De film M-rs. Miniver geeft de ge schiedenis weer van het leven op een dorp in Engeland even voor den oor log. Het is het leven met al zijn ge noegens en ook zijn standsverschillen. Dan komt de oorlog die ook 't vredige dorpje niet onberoerd laat. Be zoon der familie wordt vliegenier en als htf met verlof komt trouwt hij met een adellijk meisje, doch niet voor dat veel tegenstand van haar grootmoeder is overwonnen. Intusschen gaan de dingen van alle dag door, zelfs een bloemententoon stelling, waarbij de oude adellijke dame zich van haar beste zijde doet kennen wordt gehouden. Maar nauwe lijks is daar 't laatste woord gespro ker.- of de sirenen kondigen nieuwe onheilen aan. Wanneer na 't bombardement de balans wordt opgemaakt blijkt dat behalve eenige andere bekende dorps_ genooten ook de wouw van den jon gen vliegenier het slachtoffer is ge worden van den vreeselijker.- strijd van volk tegen volk. Mrs. Minier is een echt menschelijke film, waarin voor bioscoopbezoekers boven de 18 jaar, dikwijls uitstekend spel valt te bewonderen, terwijl de Engelsche humor er evenmin ontbreekt Actueel en uitgebreid nieuws uit binnen- en buitenland ging aan deze film vooraf. lioen; een kwarteeuw later bedroeg dit reeds het tienvoudige. De geldzuive- ringsmaatregelen van Minister Liefting' beteekenden alleen al een vermeerde., ring van inleggerskapitaal van 2Vi mil_ lioen, waarvan na de deblokkeering f 900.000.werd terugbetaald. Het aan tal inleggers bedraagt momenteel 24.455 waarvan 15.884 te Alkmaar en 5621 daarbuiten; 2950 kinderen stonden in geschreven als schoolspaarder. Voor cijferaars vermeldt het gedenkboek nog veel wetenswaardigs. Vermelden wij nog, dat de gemeente archivaris, de heer Th. Wortel; in een bijdrage een stadsbeeld g'eeft in het jaar, dat de Nutsspaarbank w^rd op gericht. Het boek is typografisch keu rig verzorgd. Hel* sneeuwruimen in den Heer Hugowaard De toestand van de wegen in den polder is hopeloos; de dokters raken met hun auto vast in de sneeuw en worden dankzij de bereidwilligheid van omwonenden daaruit bevrijd. Ook de geestelijkheid en de winke liers ondervinden last van de moei lijk begaanbare wegen. Als alle in woners zonder uitzondering medehielpen om de sneeuw op te ruimen, dan zou de zaak spoedig ge zond zijn. Aan de Jan Glijnisweg hadden 18 omwonenden den weg sneeuwvrij gemaakt, doch het resul taat van hun arbeid wordt teniet gedaan door de weigerachtige hou ding van drie anderen. De Nieuwe weg is door de zorg der bewoners in orde. Op den Hondenweg mankeer de het weer aan algemeene samen werking. Sommige ingezetenen schijnen een verordening van het gemeentebestuur af te wachten, maar waarom moet door dwang gewerkt worden, waar door vrijwil- ligen arbeid hetzelfde doel bereikt kan worden? Laat. ieder de hand aan de ploeg slaan; verbeter de we gen en begin bij uzelf! Pen-jubileum BERGEN Gisteren vierde de heer Joost Min den dag, waarop hij 30 jaar bij het G.E.B. in dienst was. In bijzijn van alle ambtenaren spiyik burgemeester Huijgens den jubilaris toe; hij prees den ijver en de prestaties van den jubilaris voor bedrijf en gemeente en hoopte, dat hij nog vele jaren tot bloei van het G.E.B. werkzaam mag zijn. Namens het gem. bestuur bood hij den heer Min een electrische klok aan. De wnd. secretaris, de heer de Vries, sprak namens de ambtenaren woor den van gelukwensch onder aanbie ding van een teekening van D. Es- sers. De directeur van het GE.B., de heer Binnenwijzend, dankte den jubilaris voor zijn medewerking, waarop hij ook in de toekomst hoopte te mogen rekenen, mede met het oog op de vernieuwing van het net, waardoor concurrentie met het Prov. Bedrijf mogelijk zal zijn. De heer J. Roggeveen dankte voor de samenwerking met Gemeentewer ken. Het heeft den sympathieken jubilaris ook te zijnen huize niet aan belangstelling ontbroken. H.S.V.-nieuws HEILOO Op de bestuursver gadering van Maandag 3 Maart zijn de functies als volgt verdeeld; C Bakker, voorzitter; A. Ham, secretaris; N. Nooii. penningmees ter; A. Kroon, D. Pepping, C. Zoon Sr. en C. Schipper, com missarissen; L. Denneman, junio renleider Met vereende krachten gaat het nieuwe bestuur aan het werk en wij twijfelen er niet aan, dat de leden ook hun beste beentje zul len voorzetten. Straks op 't sport veld, maar vooral ook nu! Ondanks dat Koning Winter nog regeert, beginnen wij a.s. Dinsdag 11 Maart weer met de training in het Brunogebouw. Voor de junioren om 6.45 en voor de senioren om 7.45 uur. Bij deze training mag geen HSV-er ont breken. Ondanks de training van den heer Bakker zal ook de heer A. Ham nog een theoretische be schouwing geven over het voet balspel. Leden, het bestuur doet het zijne, geeft u ook uw volle medewerking, zoodat we fit en goed getraind de tweede helft van de competitie tegemoet gaan, want dit is hard noodig, willen we onze plaats, die we heusch wel waard zijn, in de 4e klasse behoorlijk handhaven. Werkt nu rvOOR TOEDOEN van J. v. Ha- 'Z neghem te Alkmaar, chef op het Gewestelijk Arbeidsbu reau van de afdeelingen migratie en arbeidsinzet, zijn vele jongens uit Noordholland-Noord naar Duitschland geraakt. Vooral de overheidsdiensten, zooals ge meente-secretarieën en distribu tiekantoren weten hiervan mee te praten en hij was onverbidde lijk in de Z.-kaarten-proce«Iure. Formeel besliste weliswaar de Fachberater, maar v. H. ver schafte heim de noodige inlichtin gen, omdat hij de geheele admi nistratie voerde en er een aparte karthotheek op na hield van de bijzondere gevallen van ziekte enz. Daarmede dus nam hij een groote verantwoording op zich, welke hij nu voor de 2e Kamer van het Alkmaar's Tribunaal trachtte te verkleinen, door ten beste te geven, dat hij alleen maar de voorschriften nauwgezet opvolgde. De President las voor, hoe de Duitsohers het Arbeids bureau haddien geprezen, omdat het zoo goed werkte. Dit feit zal wel niet hebben afgehangen van de niet-N.S.B.'ers, integendeel, maar er waren te veel van deze heeren aanwezig, die de rest op de vingers keek. In 1933 werd v. H. al lid van de N.S.B., maar bedankte toen, om in 1940 weer aansluiting te zoeken. Daarbij kreeg hij allerlei functie's, o.a. blokleider, kring- beheerder en -organisator, zoodat hij als de rechterhand van de di verse kringleiders kon worden beschouwd, o.a. van Sprengler, die hem aan het baantje op het G.A.B. had geholpen. Volgens ingewijden kon hij destijds worden beschouwd als de gevaarlijkste N.S.B.'er van het bureau en was hij tegenover degenen, die probeerden van den inzet af te komen, hard en onvermurw baar. Hij transporteerde zooveel mogelijk menschen naar Duitsch land, want: „Duitschland moet den oorlog winnen, dan zal het voor Europa beter worden en daarom is iedereen verplicht er aan mee te werken". Iemand met zoo'n gedachten- gang kan daarom moeilijk be schouwd worden, als een ambte naar, die alleen maar z'n plicht doet. En daarom kon de Voorzit ter dan ook terecht zeggen, dat hij door zijn manier van hande len veel leed en onheil over de menschen had gebracht. Dit sprak uit het geval van den dis tributie-ambtenaar J. Sieswerda, die hij in de Rijp zou hebben la ten arresteeren, omdat die geen gevolg had gegeven aan een op roep zich te laten keuren. Detze, die reserve-officier was, kreeg van het Centraal Distributiekan toor een „ausweis", maar ook die hielp niet. Toen hij daarop te kennen had gegeven, dat hij zich liever voor krijgsgevangenschap zou melden, dan. voor arbeids inzet, werd hij weggehaald! en via Amersfoort naar Buohenwald ge transporteerd. J. S. verscheen nu als getuige en ondanks de vele kruiperige woorden, die v. H. gebruikte, om hem te overtuigen, dat hij zich vergiste, bleef hij bij zijn verkla ringen. Ook D. v. Manen, die hem als agent van de Arbeidscontróle had gearresteerd, kwam dit be vestigen. Mr. C. Smal hield een uitvoerig pleidooi en toonde aan, dat niet zijn cliënt, maar de Fachberater S. liet arresteeren. Slap en ijdel, stond er in dé verklaringen, die er over J. Slikker uit Schoori werden voorgelezen en daarmee was deze besch. behoorlijk be schreven. Op 17-jarigen leeftijd liet hij zich inschrijven bij de Ned. SS, hoewel zijn moeder er volstrekt tegen was Later werd hij kantoorbediende op het hoofd kwartier van de NSB in Utrecht bij mr. Fruin, om daarna over te gaan naar de landwacht, waar hij o.m. onder commando stond van den beruchten v. d. Spek in Hoorn Nu werkt hij in de mijnen en probeert goed te maken, wat hij verkeerd deed. Hij verzocht het Tribunaal om clementie en wil de in de mijnen blijven werken, ook wanneer hij vrij zou komen. allen mede om van HSV een prima r,k. sportvereeniging te maken. Tot Dinsdag 11 Maart op de training! Haesveër. K.J.B.-avond HEILOO Ondanks het slechte weer en de onberijdbare wegen waren bijna alle leden van de K. J. B. j.l. Woensdag avond in het clubgebouw aan wezig. Ongeveer 8.15 u. opende voorzitter A. Brand de bijeen komst. Hij heette de nieuwe le den hartelijk welkom en spoor de de leden aan een actie op touw te zetten voor het aanwer ven van nieuwe leden. Vervol gens werden er groepen ge vormd, die in de komende we ken elkaar in verschillende spe len zullen bekampen, o.a. spee ches, hersengymnastiek, biljar ten, tafeltennis enz. In een vlot en geanimeerd tempo werden de resteerende punten afge werkt. K.J.B.'ers, tot Woens dag a.s. We vernemen, dat er weer een prima programma startklaar staat. NIEUWE BILjARTRECORDS Bij Nederlandsch kam pioenschap groot biljart 7 f2 In „Pomona" in den Haag wordt ot en met morgen het biljarttour- nooi om het Nederlandsch kampi oenschap groot biljart 71/2 gehou den. De sterkste spelers zijn hier ijeen en winnaar en waarschijnlijk ook nummer twee zullen uitkomen in het Europeesch kampioenschap, dat in April a.s. in Amsterdam laats vindt. Voor dezen strijd is aller hoop gevestigd op Piet de Leeuw, die reeds een nieuw record vestigde, in zijn partij tegen Kobus; het record-hoogste serie, dat op naam stond van van Vliet, sinds Maart 1941, met 165, verbeterde de Leeuw door een serie van 196! Van de Pol, Rotterdam, won van Jacobs met 300 tegen 173, van Vliet sloeg Kobus 300242, de Leeuw, Amsterdam, sloeg Teegelaar uit Leiden met 300 tegen 90. Sweering won van Lubach 300134, en van Vliet won van Jacobs, 300 tegen. 48! Hierbij maakte van Vliet een nieuw Nederlandsch record met 37.50 als hoogste gemiddeide 'n een partij. In de voortgezette partijen won v. d. Pol van Kobus 300—195, de Leeuw won van Lubach 300258, Sweering won van Teegelaar 300 253. Den tweeden dag won Sweering van Kobus 300267, en de sensatie was toen, dat Jacobs van de Leeuw won met 300 tegen 290! Tegen Ko bus nam de Leeuw revanche door een vernietigend resultaat: 300 te gen.... 50, waarbij hij het reeds gemelde record-gemiddelde van van Vliet (37.50) evenaarde. Van de Pol won van Lubach met 300 tegen 177. Sweering sloeg Jacobs met 300 tegen 224, en Teegelaar won sensationeel van van Vliet: 300 tegen 285. Na den tweeden dag is de stand van de kopgroep: 1. v. d. Pol, 2. Sweering, 3. de Leeuw, 4. van Vliet. Daarachter volgen resp. 5. Jacobs, 6 Teegelaar, 7. Lubach, 8. Kobus DE WIJZE BABY Filosoof heeft lezer dagen de krant eens gelezen op de manier, zooals de meeste dames dat plegen te doen, nl. van achteren naar vo re, dus te beginnen met de adver tenties. Dat moet U ook eens doen, dat is aardig! Je vindt in die ad vertenties de leukste moppen. An derzijds is Filosoof van meening, dat de krant, tenminste een dege lijke krant, geen moppenblaadje moet worden. Het gaat hier om een geboorte-annonce in een onzer lan delijke bladen, die luidde: „N. N. is mijn naam, mag ik mij even voor stellen?" De wijze baby gaat dan in eigenwijzen stijl voort en eindigt met de mededeeling, dat hij het best maakt, evenals zijn ouders. Dat is natuurlijk erg prettig voor het ke reltje. En dat het ventje in zijn eer ste levensdagen nog niet weet wat hij wel en niet moet zeggen, nemen wij hem niet kwalijk. Papa en Ma ma moesten echter wijzer zijn. Het is inderdaad zoo als onze medewer ker Marcus eens schreef: Een ge boorte-annonce moet waardig zijn, daar is het gebeuren tè ernstig voor. En laat men zijn geestigheden lie ver op andere wijze uiten. FILOSOOF K. F. C. Filmkeuring in ons gewest ALKMAAR: Harmonie: Mrs. Mi niver, 18 jaar Victoria: De tweelingbroers 18 jaar. HOORN: Victoria: Trouwen met hindernissen, 18 jaar Win ston; „De gebochelde", 14 jaar. ENKHUIZEN: De Munt: Wild zang maakt carrière, alle leef tijden. SCHAGEN; Royal: Gelukzoekers, alle leeftijden NOORD-SCHARWOUDE: Er komt een vriend vanavond, 18 jaar Sanders van de ri vier, 14 jaar. Marktberichten ZWAAG 7 Mafyt. Uien 16; bieten 7.5010; witte kool 11.50; spruitkool 1.011.14; witlof 45; goudreinetten 94; Present van Engeland 50.7069; Jona than 67—94. OBDAM 4000 kg gele kool 15.50; 5000 kg kroten 10.—; 1600-0 kg uien 5.5016. ALKMAAR 7 Maart. Winterpeen 7.5010; spruitkool 101119;; gele kool 12.4015.50; uien 4.6013.00; bieten 7.5010.00; witlof 3645: knolselderie 1958; Goudreinet appéls I A 84 ct; idem A 64 c» en B 40 ct per kg. LANGEDIJKER GR. CENTRALE, 8 Maart. 7800 kg gele kool 15.50; 1200 kg Bw. gele kool 11.7012.20; 11.000 kg Deensche w. kool 11.50; 2200 kg', bevr. uien 66.60. Deze groote artist wist met zijn gezellige levensware liedjes vol humor een gevoelige snaar te tref fen. Hij bezong de zon, de liefde en nog vele andere dingen die het leven glans geven en den mensch verkwikking kunnen brengen. Dat hij daarbij ook een liedje wijdde aan het „bakkie leut" kan moeilijk verwondering wekken. „LEUT" beteekent letterlijk „plezier" en feitelijk is er geen treffender be stempeling te vinden voor een goede kop koffie. Vooral als de Juffie zoo kostelijk en verkwik kend is als die van De Gruyter, de koffie- en theezaak. (Adv.! BEDRIJVEN IN DEN N.O.-POLDER Een stichting die den L.T.B. vergat! WANDAAG vergadert te Haar- lem de vakgroep Veehouders van den L.T.B., vóór de reorga nisatie bekend als de Boerenvak- bond. Er is een heele serie voor stellen ingediend, waarvan ver scheidene uit ons gewest. Afdee lingen en de kringen Alkmaar en Hoorn zijn actief geweest. Natuurlijk staan een aantal voorstellen in het teeken van melkprijs, veelevering en samen stelling en prijzen van voeders, terwijl de klachten over distri butie-aangelegenheden niet ont breken. Aangedrongen wordt, ook door de kringen Alkmaar en Hoorn, om de bestrijding van de runderhorzel en de t.b.c. onder het rundvee verplichtend te stel len. De kring Hoorn dringt aan op vergoeding voor verlies aan ar beidskrachten door dienstplicht van de zoons van landbouwers. Moet deze nationale zaak ten laste gebracht worden van de ouders der dienstplichtigen? Zoo zouden onze kinderrijke gezinnen een dubbel offer brengen. Voorts dringt de kring Hoorn aan op grooteren aanmaak van klein landbouwgereedschap, om dat de handel daarvan te weinig in voorraad heeft. Na de pauze zou de heer G. Verdonschot van het Boekhoud- bureau een en ander mededeelen over de vermogensaanwasibelas- ting, mede in verband met een vserie voorstellen, terzake inge diend. Uit ons gewest zijn er prac- tische voorstellen uit Beverwijk, Casiricum, Limmen en van den kring Hoorn, die o.a. bepleiten, dat bfj den aanslag in de vermo- gensaanwasbeiasting exploitatie verlies van de slechte vooroorlog- sohe jaren in mindering wordt gebracht. Voorts wordt gevraagd, aftrek toe te passen voor arbeid, door de inwonende kinderen in het bedrijf verricht. Op de vergadering van den kring Hoorn zijn wij er getuige van geweest, hoe, onder de vlotte leiding van den heer Slot, een klein gezelschap want ver schillende afgevaardigden van afdeelingen konden wegens de weersomstandigheden niet aan wezig zijn de urgentiepunten, welke thans onder de veehouders leven, practisch en soms fel be sproken heeft. Vooral, dat in de V.A.B. tot nog toe geen rekening gehouden is met de verliezen, welke voor den oorlog geleden zijn, zat de heeren hóóg! Zoo spraken de heeren Stuyt van Nibbixwoud, Schouten van Oos- ter-Blokker en Beerepoot van Unsem in krachtige bewoordin gen over de noodzakelijkheid, om ter verlichting van de lasten, welke de V.A.B. in het algemeen op de bedrijven legt, de gevraag de concessie te doen. Ten aanzien van het andere voorstel werd vooral gewezen op de wensohe- lijkheid van kapitaalvorming voor de toekomst van het gezin. De heer Beerepoot wees er bij dit punt op, dat hel z.i- wenschelijk is, voor de afvaardiging in poli tieke colleges, die maatregelen voor den boerenstand moeten nemen, bij voorkeur, hij meende zelfs uitsluitend, van agrarische zijde, agrariërs te stemmen! In dit verband werd er op gewezen, dat zelfs in besturen van bannes en waterschappen bij het toeken nen van functies de agrariërs nog wel voorbijgeloopen worden. Met andere standen op het platteland moet samengewerkt worden, om de belangen van het platteland te verdedigen. Bij het punt verplichte t.b.c.- bestrijding kwam oen merkwaar dig din,g naar voren: toen dezer dagen het bestuur van de nieuwe Stichting voor den Gezondheids dienst onder het Vee in de prov. Noord-Holland bijeen kwam, bleek, dat men den L.T.B. een organisatie van „maar 6500" boe ren en tuinders in Noord-Holland vergeten had! Men erkende tenslotte wel, dat er een fout was gemaakt; natuurlijk (en dat werd ook wel aangenomen) onbewust, maar ondertusschen was 't maar gebeurd, Het vreemde is altijd, dat andere bonden of organisa ties nooit vergeten worden. Ter sprake kwam tenslotte, bij monde van den heer Sjerps van Hem, de grootte van de bedrijven in den Noordoostpolder. Er werd op gewezen, dat er als regel be drijven van 24 ha zullen komen, naast verschillende van veel groo- tere oppervlakle. De vestigings moeilijkheden van jonge boeren en tuinders evenwel eischen, dat deze oppervlakte op 12 ha wordt gebracht, waardoor duizenden jonge boeren zouden kunnen wor den geplaatst! Maar daar zal het regime-Mansholt wel niet aan willen. Dit zou zonder twijfel met schoone economische tirades te verdedigen zijn, maar het wordt nu toch wel tijd, ook met sociale factoren meer rekening te hou den! QE MINISTE voerige Me welke de Twf over de vermo antwoord. Tert ren, welke het onderneminger Minister voor betalingstermij wier vermogen vermogen moe -echt het gede( met het bedrijl lijksche termiji geblokkeerde r dige beschikt. Bovendien wordt, voor den eersten t dere wijze dan uil middelen meer wor bij den eersten ten digd is, over het h een korting loet wordt berekend na jaar. De bovenbede gen zijn opgenomei van wijzigingen, i nog de volgende in het oorspronke worden voorgesteld De belastingvrije pensioenen is verho tot f 6000 Voorls is geen profijt hebber stellingen voor d voorziening, zooals levensverzekering, vrijstelling opgena drage van van de stelling. De norms bedraagt voor ongel voor gehuwden f geval bedraagt de ling dus voor ongeil en voor gehuwden De kinderaftrek elk minderjarig kin bedrag tot f 5000 u indien hei kind gei op al dan niet inge pensioen. Voorts is trek uitgebreid tot kinderen, die door lichaam of geest zijn; hij is anderzij. kinderen, die zelf r fing worden aange; Klei Voorts is voor be 40 jaar en ouder VêfmógSïfs "een guh getroffen. De vrijst drage van f 50.000 v personen volgens Naar het Witte 1 kend gemaakt, hee Truman zijn vacai de Caraibische Ze oog op den huidigi voor onbepaalden steld. Het lag aan de bedoeling van om Zaterdag uit 1 vertrekken. Kort voor de me Truman met het kat aan Griekenland en besproken. Het uitstel zal Tri laten om zijn voorg rede voor te bereide boodschap aan het C hij zal verzoeken de portbank te machtig van 250 millioen dol kenland te verstrekk De President der heeft tegen Maandaj van beide partijen i uitgenoodigd tot een het Witte Huis in v< internationalen toest De Minister var van Maarseveen t dag bij de behan< begroeting van ment de gelegenh zijn houding inzal beleid te verdedig. Tevoren hadden sprekers hun meei gemaakt. De heer. Wijk (A.R.) be toe tie verleend moet er zeer bijzondei voor is. Het moet gewoonte worden van de executie af die wijze zou de m ken welke de stra zei deze afgevaan De heer van Asch zich aan bij hen, die het optreden van M plaatst hebben gene ging hij verder, he denken, dat iemand de alarmklok luidt. indien het optreden verkeerd was, waar 150 leden van de SI Red.). Terecht wees de naire afgevaardigde de grootste waakzaa is ten aanzien van

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2