Speciale betalingsregeling bij aanspreking van bedrijfsvermogen Truman stelt vacantie uit EEN UURTJE TELEX Schoonmaak te Moskou MINISTER VAN MAARSEVEEN VERDEDIGT ZIJN BELEID Eindelijk wordt krachtig aangepakt RADIO Eerste geallieerde Rijn-overgang DE HEFfING INEENS Gunstiger regeling voor kleine vermogens Truman roept op tot vrijhandel On-christelijk NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Zaterdag 8 Maart 1947 QE MINISTER VAN FINANCIEN heeft in een uit voerige Memorie van Antwoord de opmerkingen, welke de Tweede Kamer in het Voorloopige Verslag over de vermogensheffing ineens heeft gemaakt, be antwoord. Tent :nde tegemoet te komen aan de bezwa ren, welke het betalen van de belasting over het in ondernemingen belegd vermogen medebrengt, heeft de Minister voor dit gedeelte van de belasting nieuwe betalingstermijnen opgenomen. Belastingschuldigen, wier vermogen voor ten minste één derde als bedrijfs vermogen moet worden aangemerkt, krijgen nl. het -echt het gedeelte van den aanslag, verband houdende met het bedrijfsvermogen, te voldoen in 5 gelijke jaar- lijksche termijnen. Deze regeling geldt niet voor de geblokkeerde middelen waarover een belastingschul dige beschikt. Bovendien wordt, indien bij of voor den eersten termijn op an dere wijze dan uit geblokkeerde middelen meer wordt betaald dan bij den eersten termijn verschul digd is, over het hoogere bedrag een korting toegekend. Deze wordt berekend naar 4 pet. par jaar. De bovenbedoelde wijzigin gen zijn opgenomen in een nota van wijzigingen, waarin verder nog de volgende veranderingen in het oorspronkelijke ontwerp worden voorgesteld. De belastingvrije grens voor pensioenen is verhoogd van f 4000 tot f 6000 Voorls is voor hen, die geen profijt hebben van de vrij stellingen voor de oudendags- voorziening, zooals pensioenen en levensverzekering, een extra vrijstelling opgenomen ten be drage van Va van de normale vrij stelling. De normale vrijstelling bedraagt voor ongeh.uwden f 8000, voor gehuwden f 12.000. In dit geval bedraagt de extra-vrijstel ling dus voor ongethuwden f 2000 en voor gehuwden f 3000. De kinderaftrek bedraagt voor elk minderjarig kind f 4000, welk bedrag tot f 5000 wordt verhoogd indien het kind geen recht heeft op al dan niet ingegaan weezen- pensioen. Voorts is de kinderaf trek uitgebreid tot meerderjarige kinderen, die door gebreken van lichaam of geest onvolwaardig zijn; hij is anderzijds beperkt tot kinderen, die zelf niet in de hef fing worden aangeslagen. Kleine vermogens Voorts is voor bezitters van 40 jaar en ouder van kleine vermogens'een gunstiger regeling getroffen. De vrijstelling ten be drage van f 50.000 werd t.a.v. deze personen volgens het oorspron- Naar het Witte Huis heeft be kend gemaakt, heeft President Truman zijn vacant'"reis naar de Caraibische Zee „met het oog op den huidigen toestand" vcor cnbepaalden tijd uitge steld. Het lag aanvankelijk in de bedoeling van den president om Zaterdag uit Washington te vertrekken. Kort voor de mededeeling had Truman met het kabinet den steun aan Griekenland en andere kwesties besproken. Het uitstel zal Truinan meer tijd laten om zijn voorgenomen radio rede voor te bereiden, alsmede zijn boodschap aan het Congres, waarin hij zal verzoeken de export en im- portbank te machtigen een leening van 250 millioen dollar aan Grie kenland te verstrekken. De President der V.S., Truman, heeft tegen Maandag a.s. de leiders van beide partijen in het Congres uitgenoodigd tot een conferentie op het Witte Huis in verband met den internationalen toestand. kelijk ontwerp slechts verleend, indien het gemiddeld zuiver in komen van den belastingplichtige over de belastingjaren 1941 tot en met 1945 een bedrag van f 1500 niet te boven gaat. Thans wordt de vrijstelling van f 50.000 verleend, indien het gemiddeld zuiver inkomen over die jaren of, als dit voor den belatstingplichtigts voordeel iger is over de be lastingjaren 1943 tot en met 1945, niet meer bedraagt dan f 2000. Bedraagt het inkomen meer dan f 2000, doch nië't meer dan f 3000, dan wordt de vrijstelling van f 50.000 slechts ten deele verleend. Bovendien wordt deze met het inkomen verband houdende ver mindering, welke oorspronkelijk slechts zou toekomen aan perso nen van 40 jaar en ouder, thans ook verleend ten aanzien van hen, die door gebreken van lichaam of geest onvolwaardig zijn, ongeacht hun leeftijd. Ook het tarief heeft een wijzi ging ondergaan. Het thans voor gestelde tarief omvat de volgen de heffingspercentages. Over het gedeelte van de be lastbare som, d.i. het vermogen na aftrek van de vrijstellingen, tusschen: 1 0 en f 10.000 5 f 10.000 en f 30.000 7% f 30.000 en f 60.000 10 f 60.000 en f 100.000 12 f 100.000 en f 200.000 15 f 200.000 en f 360!000 17Vs f 360.000 en f 520.000 20 f 520.000 en f l.OOO.OOO 221/! f 1.000.000 of meer 25 Vergeleken bij het oorspronke lijk voorgestelde tarief verloopt de progressie regelmatiger; het belastingbedrag is nergens ver hoogd. Voor de lagere vermogens is het verschuldigde bedrag iets lager geworden. Voorwerpen van zoodanige kunst- of wetenschappelijke waar de, dat zij in een openbaar mu seum of openbare wetenschappe lijke verzameling zouden kunnen worden opgenomen, zullen, mits de belastingplichtige bereid is deze voorwerpen daartoe gedu rende een bepaalden tijd in bruik leen af te staan, en indien hij aannemelijk maakt, dat hij reeds op 9 Mei 1940 eigenaar van de voorwerpen was, onder bepaalde voorwaarden buiten de heffing blijven. 7 MAART 1945 7 Maart 1945 trokken de gealli eerde tanks over de Ludendorff brug bij Remagen. Hiermede was zells voor de weinigen die in die dagen de feiten nog niet onder de oogen durfden zien, wel duidelijk dat Duitschland niet bij machte was om de geallieerde legers te be letten, tot Berlijn door te dr.ngen. Men kan in de eerste Rijnovergang een merkwaardige symboliek zien. Het was Ludendorf geweest, die in 1918 verklaard had, dat een van de oorzaken van de Duitsche nederlaag de tank was geweest. En nu de tweede wereldoorlog ten einde liep, trokken de geallieerde tanks over de naar hem genoemde brugom Nazi-Duitschland de laatste vernie tigende slag toe te brengen. Ook de datum roept herinnerin gen op. Het was eveneens op 7 Maart maar in het jaar 1936, dat Hitier zijn troepen naar de Weste lijke Rijnoever dirigeerde, om het Rijnland te bezetten, en zoo de we reld weer een stap dichter bij den oorlog bracht. Nu de Amerikaan- sche troepen van West naar Oost over de Rijn gingen, ging een golf van opluchting over de wereld, want men was een groote stap dich ter bij den vrede gekomen. Na deze symbolische beschouwin gen willen wij ook nog even de werkelijkheid bezien, en uiteen zetten hoe het kon gebeuren, dat de spanbrug bij Remagen onbeschadigd in handen van de geallieerden kwam. Toen het le Amerikaansche le ger Keulen had veroverd, drong het DE EERSTE GEALL RIJN OVERGANG 3e leger van Patton geheel onver wacht en met een geweldige snel heid in Noordelijke richting langs de Rijn. Afdeelingen vail het le le ger gingen Patton tegemoet. De be doeling van deze overrompelende manoeuvre was de nog in en ach ter de Westwall gelegen Duitsche troepen onschadelijk te maken. De opzet slaagde volkomen Binnen 2 x 24 uur waren de Duitsche troe pen op de linker Rijnoever defini tief ingesloten. Dit was echter niet de eenige ver rassing die de Amerikaansche legers de Duitschers wisten te bereiden. Afdeelingen van het 3e leger kre gen op 7 Maart opdracht overgan gen oveilde Ahr te" forceeren Een groep ging naar Neuenahr, waar nog weerstand werd geboden door de Duitsche troepen. Een andere groep, de 9e tankdivisie, trok vrij ongehinderd bij Sinzing 0ver de ri vier naar Remagen, welke stad niet eens zonder veel tegenstand in geal lieerde handen kwam. Het was de oprukkende Amerikanen een volko men verrassing dat de Duitschers de brug over de Rijn hier niet had den opgeblazen. Luitenant Mit greep met zijn compagnie de gebo den kans, trok over den Rijn en liet de springladingen demonteeren. Toen dreunden de eerste gealli eerde tanks over den Rijn. De zoo hooggeroemde „Wacht am Rhein" was definitief verpletterd door de kracht van de geallieerde legers. Prinses Juliana dankt Haagsche jeugd De „Haagsche Jeugdactie" ontving van de particuliere se cretaresse van H.K.H. Prinses Juliana, mej. mr. H. A Sneller, den volgenden brief: „H.K.H. Prinses Juliana heeft mij verzocht u haren bijzonde ren dank te willen overbrengen voor het prachtige boek H.K.H. aangeboden ter gelegenheid van de geboorte van prinses Maria Christina. H.K.H. heeft groote belangstelling voor het werk van uw commissie en nam met veel genoegen kennis van den inhoud van dit boek". Streekbeurs in Limburg Op 26 en 27 Maart zal te Maastricht weer een Limburg- sche streekbeurs gehouden wor den. De heele beurs is al volge boekt: er zijn ruim 60 stand houders uit heel Nederland, voor een deel uit de groote steden. Er is een groote ver scheidenheid van artikelen. Een opmerkelijk verschijnsel is, dat het surrogaatwerk heelemaal verdwenen is. Een flinke dame Het Brusselsche blad „La der- niére Heure" meldt, dat in den oorlog de 42-jarige mrs. Lavada Ann Sneed, die reeds grootmoeder is, niet minder dan 3600 parachutesprongen heeft gedaan, teneinde het fungeeren der valschermen na te gaan. Ze zal wel geen last van ruimte vrees gehad hebben! Positie onzer Passagiersschepen „AMERSKIJK", Rotterdam— Australië, 6 Maart te Genua. „jBltoemfontein", Paramaribo- Amsterdam, 5 Maart van Ma deira. „Gaasterkerk", Rotterdam— Australië, 5 Maart te Cochin. „Kota Gede", 6 Maart te Havre (RotterdamJava). „Kota Inten", Rotterdam Java, 5 Maart om 14 uur van Suez. „Noordam", 5 Maart van New York naar Rotterdam. „Zonnewijk", AustraliëRot terdam, wordt 7 Maart te Li- vorno verwacht. LIET GEBEURT n vaak dat er uit niet Dezer dagen stroomde het ling gebracht, sfc Te Den het kamp te Uden leeg. Net of Haag viel een driejarig Oosten verblijdende be- het thuis wanner is! Nu kind in een tobbe met richten komen. Deze keer de dooi is ingetreden in heet water. Het is aan de is dat echter wel het geval, ^groote gebieden verwacht bekomen brandwonden het dooit namelijk in men een was van den jammerlijk overleden ik Duitschland flink. Het Rijn van 4 a 5 meter, ik Aan boord van het Rus- verkeer op den Rijn is De Rijksarchieven in sische schip „Sovjatska- hervat doch het gevaar rrtrecht en Den Haag zijn Gavan" te IJmuiden is voor overstroomingen neemt met het uur toe. ik Niet alleen de scholie ren, ook de militairen „profiteeren" van de brands toffenschaarschte, in Utrecht werden de meeste dienaren van Mars huiswaarts gezonden, evenals in Amersfoort, ik Een 19-jarige kantoorbe diende had een aardig handeltje, hij bood 3700 textielpunten te koop aan, liep echter in de kijkerd en zit nu te brommen. De punten waren afkomstig van de fabriek waar hij werkte, ik In Groningen lost men het vacantiepro- bleem, ontstaan door de kolenschaarschte, op door de a.s. Paaschvacantie flink te bekorten, ik Niet alleen de landmacht, ook de mariniers gaan naar huis wegens koleogebrek. wegens kolennood geslo- een matroos in ten. ik Te Hilvarenbeek gevallen en op werd een paardensmok- kelaar gegrepen die meer dan 80 paarden over de grens had geleid ik Ne- derlandsche hoogleeraren het ruim slag ge dood. ik In Oost-Siberië is een meteoorsteen neer gekomen die een reusach tige krater in den bodem sloeg. Het moet veel van zullen op uitnoodiging een atoombom weg gehad van de Rockefeller Foun- dation naar Amerika gaan. ik H.M. de Koningin heeft den scheidenden Amerikaanschen ambassa deur en den nieuwen Chineeschen gezant Hen ry Chang Chien op het paleis te Amsterdam ont vangen. ik Ondanks de sneeuw werd gisteren te Ter Aar bij Leiden de worden eerste spinazie op de vei- toga, dè hebben, ij: De Engelsche visscherij wil in de Noord poolgebieden gaan wer ken. Daartoe worden mo menteel onderzoekingen gedaan met een speciaal toegerust schip, ik Een rare plechtigheid zal van daag te Brussel plaats vinden Het bekende Manneke P. zal begiftigd met een eere- stedelijke over heid zal erbij zijn. Of er niets beters te doen valt. :k De A.N.WS. gaat haar wegenwacht weer aan zienlijk uitbreiden. Vijf en twintig nieuwe moto ren met zijspan zullen op tien nieuwe trajecten verschijnen, ook komen er solcmotoren in dienst, Op 28 en 29 Maart a.s. zal er weer een vergadering zijn van de commissie voor het BelgischNe- derlandsch cultureel ver drag. ïk In Midden Java is de pest uilgebroken die ondanks krachtige tegen maatregelen steeds meer slachtoffers maakt. 5k De Almelosche meubelfabri kant die op den nationa- len feestdag j.l. kinder - ledikantjes beschikbaar stelde, zal deze op ver zoek van H.K.H. Prinses Juliana naar de geteister de gebieden sturen. >k Ouwehands Dierenpark te Rhenen begint er weer bovenop te komen. De le vende have die in Mei 1940 bijna geheel verloren ging, wordt steeds aange vuld en onlangs werden drie beren geboren. De Brinon ter dood veroordeeld Fernand de Brinon, de 61-ja- rige vroegere ambassadeur van Vichy in het bezette Frankrijk, is te Versailles wegens collabo ratie met den vijand 1- dood veroordeeld. Bij het hooren van het vonnis riep hij uit: „Het na geslacht zal oordeelen". De besneeuwde hellingen van den Cauberg ieenen zich uitste kend voor de beoefening van de sledesport, .hoewel deze niet van gevaar ontbloot is. Met een snelheid van soms meer dan 60 kilometer razen de sleden, waarbij er zijn, die van kratten vervaardigd werden en soms bemand zijn met zes personen, omlaag tot in het plaatsje Valkenburg. (N.F.B> P<) Te Moskou is een grootsch schoonmaak-offensief ingezet ter voorbereiding van den ontvangst der buitenlandsche delegaties voor de op Maan dag a.s. aan te vangen con ferentie der Groote Vier. Ofschoon hieromtrent nog geen officieele mededeeling is gedaan, neemt men aan, dat voor het houden van de confe rentie gebruik gemaakt zal worden van de voormalige „vliegeniers-club", ongeveer 7 kilometer van het Kremlin ver wijderd, in het Noordwesten der stad. In de marmeren hall van dit gebouw, dat meermalen ge memoreerd wordt in de Russi sche literatuur over het leven in de dagen van voor de revo lutie, zijn stapels nieuwe meu belen en tapijten opgetast. De gevel van het gebouw wordt schoongemaakt. De vier ver diepingen hooge club staat in de nabijheid van het Dynamo stadion. De onderwerpen der schilde ringen in het gebouw zijn ont leend aan de luchtvaart. De gevel is versierd met tien groo te reliefs ter eere van pioniers der luchtvaart, onder wie Leo nardo da Vinci, Wright en Ble- riot, alsmede vijf Sovjetrussi- sche vliegers. De schoonmaak- campagne strekt zich uit tot alle hotels in Moskou. Leerlingen van kaderscholen opgelet De Leger-voorlichtingsdienst deelt mede: De leerlingen van de kaderscholen der artillerie en van het artillerie meetregiment, die aangewezen zijn voor het volgen van den Rimi-cursus aan de school teahnische troepen, Krom houtkazerne te Utrecht en zich aldaar 10 Maart zouden moeten melden, moeten a.s. Woensdag 12 Maart de avondbladen lezen of luisteren naar de uilzending voor de NederlantJsche Strijdkrachten te 18.30 uur, waarin nadere or ders zullen worden bekend ge maakt. Zij moeten zich Maandag 10 Maart dus niet te Utrecht melden. Zij zullen van hun schoolcommandant maaltijdlbon- nen ontvangen voor de periode tot en met 16 Maart a.s. De Minister van Justitie, Mr. van Maarseveen heeft Donder dag bij de behandeling van de begrooting van zijn departe ment de gelegenheid genomen zijn houding inzake het gratie beleid te verdedigen. Tevoren hadden nog enkele sprekers hun meening kenbaar gemaakt. De heer .van Asch van Wijk (A.R.) betoogde, dat gra tie verleend moet wonden als er zeer bijzondere aanleiding vcor is. Het moet echter geen gewoonte worden om zoo maar van de executie af te komen. Op die wijze zou de minister uitma ken welke de straf moet zijn, zei deze afgevaardigde terecht. De heer van Asch van Wijk sloot zich aan bij hen, die in deze Kamer het optreden van Mr. Zaayer mis plaatst hebben genoemd, maar, zoo ging hij verder, het geeft toch te denken, dat iemand van zijn positie de alarmklok luidt. (Zeer juist maar indien het optreden van Mr. Zaayer verkeerd was, waar bleven dan de 150 leden van de Staten-Generaal? Red.). Terecht wees de anti-revolutio naire afgevaardigde er ook op, dat de grootste waakzaamheid geboden ls ten aanzien van de politieke de linquenten. Zij zullen veelal terug verlangen naar de vleeschpotten van Mussert en de Duitschers en zij zullen na hun terugkeer in de maat schappij in het oog gehouden moe ten worden. Het vraagstuk der echtscheidingen hesprekend betoog de spr. dat gezocht moet worden naar middelen, om een einde te maken aan het onwaardig spel met art. 263 van het Burgerlijk Wetboek. Prof. Donkersloot (P.v.d.A.) wees er op, dat de voormalige illegaliteit in breede lagen ontevreden is over de wijze waarop de zuivering is ge schied. Vastgehouden moet worden aan den geest, waaruit het verzet is geboren. Spr. zou het waardeeren als de betrokken leden van den Hoogen Raad zouden willen mede werken aan het herstel der ver trouwenscrisis door af te treden De katholieke heer Schneider was van meening, dat de reeds veroor deelde politieke delinquenten er het ongelukkigst zijn afgekomen. Er zijn in het begin zware straffen opge legd, welke niet in verhouding staan tot latere veroordeelingen. (Wat een prachtige rechtsstaat heb ben we toch. Red.) Het stelsel van het fiat executie moet naar sprekers inzicht worden afgeschaft, wanneer de veroordeelde zich accoord ver klaart met het vonnis. De hooge autoriteit te Arnhem is 1600 zaken achter. De massale buitenvervolging- stelling juichte spr. namens zijn fractie toe, maar de gratiever- leening moet tot enkele geval len beperkt blijven. Tenslotte verzette de heer Schnei ders zich tegen confiscatie van vij andelijk vermogen en vroeg hij te overwegen menschen van eenzelfde levensovertuiging in de kampen bij een te brengen. De heer Koejemans (C.P.N.) be toogde, dat het een lofwaardig stre ven is om met de berechting snel heid te gaan betrachten maar als het gevolg daarvan is, dat er nog meer menschen worden vrijgelaten dan is dat een gevaar voor het land. Het gratie-beleid besprekend, was spr. van meening, dat de onafhan kelijkheid van de rechtspraak wordt aangetast door gratie-verleening op ruime schaal. Cok herinnerde spr. aan de vele ontvluchtingen en be toogde, dat dienstweigeraars goed worden bewaakt maar landverra ders kunnen ontsnappen. De aan wezigheid van politieke delinquen ten in de bedrijven acht spr. een ge vaar voor de arbeiders. Wat de be looning van deze politieke delin quenten betreft, verkeeren zij in een bevoorrechte positie in vergelijking met andere steuntrekkers. Minister van Maarseveen zegt, dat over het gratie-beleid veel misverstanden bestaan. Er is ergens geschreven, dat de uit oefening van het gratierecht een hoon aan den rechter is. Wanneer dat zoo is, dan raakt dat niet den minister, want het gratierecht is verankerd in de Grondwet. (Maar de toepassing niet. Red.). Als men In het Ju ristenblad zegt, dat er veel exe cuties moeten plaats hebben, omdat het beloofd is, dan kan de minister daarvoor geen res pect hebben. Als iemand ter dood veroordeeld is, dan zal dat ten volle verdiend zijn. Als er gratie verleend wordt, is dat niet omdat de dood niet ver diend is maar om andere rede nen. De zedelijke waarde van het vonnis wordt door gratie- verleening niet aangetast. 26 gevallen van gratieverzoeken zijn afgedaan. Elf verzoeken zijn geweigerd; in vijftien gevallen is gratie verleend. Negen doodvonnis sen zijn geexecuteerd; een veroor deelde heeft zich door zelfmoord aan executie onttrokken. In een ge val is executie opgeschort in ver band met een nadere revisieproce dure. Ten aanzien van de politieke de linquenten zegt de minister, dat men geen 590.000 menschen van het Ne- derlandsche volk moet vervreem den. De strafotigelijkheid komt niet alleen bij de Tribunalen voor. Die kent men, volgens de minister ook bij het commune recht, Er is ver schil in strafpleging en dat is z.i. niet te vermijden. Spr. erkent, dat de Tribunalen op uitstekende wijze hun werk doen; wanneer hij heeft gezegd dat de bijzondere rechtspleging op 1 Ja nuari 1948 zal beëindigd zijn, dan is dat, omdat hij vindt, dat er dit jaar een eind aan moet komen. De res- tantjes gaan naar de gewone rech terlijke macht. Dat de bijzondere rechtspleging beëindigd wordt, is ook in het belang van degenen, die bij deze rechtspleging betrokken zijn. Wat de ontvluchtingen betreft, merkt de minister op, dat de ge- interneerden veelal zijn opgesloten in geïmproviseerde- kampen. Aan het vraagstuk der ontvluchting wordt alles gedaan, wat redelijker wijs mogelijk is. Verlies van pensioenrechten acht spr. als straf voor landverraad juist. Dat politieke delinquenten 20 -procent van hun loon in de kampen mogen zenden aan hun gezinnen, is gedaan om een stimulans te hebben hen te doen werken, met een kar wats kan men hen niet aan het werk zetten. De door den heer Koe jemans aangehaalde bevoorrech ting behoort niet thuis bij sprekers departement. Wat de kwestie van den Hoogen Raad betreft, merkt spr. op, dat op de samenstelling ervan de Tweede Kamer invloed heeft. Overigens meent hij, dat deze aangelegenheid nu verder kan blijven rusten. De begrooting wordt hierop z.h.st. aangenomen. Tegen schending van distributievoorschriften hi,' ERNST van de bij de_ onderzoeken van den laat sten tijd aan het licht geko- ~men feiten, heeft de overheid doen besluiten, thans op krachtige wijze op te treden tegen ondernemingen, welke ernstige distributie-overtre dingen begaan en haar voor onbepaalden tijd uit te slui ten van deelneming aan het productie- en distributiepro ces. Dit zal in de meeste ge vallen medebrengen, dat deze ondernemingen komen stil te liggen. Met de belangen der werknemers zal bij het nemen van dezen maatregel vanzelf sprekend zooveel mogelijk re kening worden gehouden. Zooals in de Distributiewet 1939 is vastgelegd? is de over heid verantwoordelijk voor de voorziening van de Nederland- sche bevolking van distributie goederen. Zij kan deze verant woordelijkheid slechts dragen, indien de bij het productie- en distributieproces ingeschakelde ondernemngen ten volle haar medewerking verleenen. Zij moet er dus op kunnen ver trouwen, dat de ondernemingen juiste opgaven doen van de haar verleende toewijzingen en vergunningen en daarvan slechts op regelmatige wijze gebruik maken en geen goederen in strijd met de distfibutievoor- schrifteh koopen, vervaardigen of verkoopen, kortom de ge stelde voorschrifen stipt nale ven. Een dergelijk vertrouwen kan de overheid niet blijven stellen in ondernemingen, welke zich aan zware overtredingen van de voorschriften schuldig maken. De gevolgen van deze overtre- Att-lee denkt niet aan oorlog Eerste minister Attlee heeft in het Lagerhuis de onlangs door den staatssecretaris voor buitenlandsche zaken afgelegde verklaring, dat een oorlog tus schen Engeland en Amerika even ondenkbaar is als een oor log tusschen Engeland en de Sovjet-unie, bevestigd. PROGRAMMA MAANDAG 10 MAART Hilversum I, 301 m.: 9,45 Nieuws; 10,00 Zang; 11 00 Viool; 11,45 Fam.ber. uit Indonesië; 12,00 Zang en spel; 13,000 Nieuws en Middagconcert; 14,00 Voor jon ge moeders; 155,00 Zang; 16.45 Ka mermuziek; 18,00 Sport; 19,CO Nieuws, Boekbespreking cn Piano; 20,00 Nieuws en Weerber., Koor zang; 20,50 Lijdensmedita:ie Ds. Bavteck; 21,10 Omroeporkest; 22.00 Nieuws, Actualiteiten en Paino. Hilversum II, 415 m.: 9,45 Nieuws; 10,00 Morgenwij ding; 11,00 Morgenconcert; 12,00 Orgel; 13,00 Neuws en Middagcon cert; 14,00 Liederen-Matinée; 15,45 Operette; 17,30 Stafmuziek Amster- damsche politie; 18,00 Nieuws, ver- vog Stafmuziek; 19,00 Kamermu ziek; 20,00 Nieuws, Opera Caval- leria Rusiicana; 21,25 Hoorspel; 22,00 Muziek. DINSDAG Hilversum I, 391 m.: 9,45 Nieuws en herhaling Licht baken; 10,15 Kamermuziek; 11,45 Fam.ber. uit Indon.; 12,00 Lunch concert; 13,00 Nieuws; 14,00 Rigo- letto, opera van Verdi; 15,00 Voor de vrouw; 15,30 Viool; 16,00 Radio ziekenbezoek; 18,00 Amusements orkest en Sportpraatje; 19,00 Nieuws, Muziek; 20,00 Nieuws en Weerber.; 20,30 Lijdensmeditatie door Pater Borromaeus de Greeve; 21,30 Orkest; 22,00 Nieuws en Qr- kes. Hilversum II, 415 m.: 9,45 Nieuws; 10,000 Muziek voor de fabriek; 11,00 Pianorecital; 11,35 Garm.muziek; 13,00 Nieuws. Mid dagconcert; 14,00 Kniples; 15,15 Gram.muziek; 17,00 Muziek; 18,00 Nieuws, Dansorkest 19,00 Zang; 20,00 Nieuws, Gevar. programma. dingen zijn immers zoo ernsue_ dat zij tot een ontwrichting van de voorziening kunnen leiden- In de afgeloopen maanden was het noodzakelijk tegen ver scheidene ondernemingen pro ces-verbaal op te maken wegens het plegen van distributiedelic ten van ernstigen aard. Het be trof hier veelal het niet opge ven van groote voorraden dis- tibutiegoederen, waardoor deze aan de normale distributie wer den onttrokken, het „zwart" verkoopen van grondstoffen en het vervaardigen van goederen zonder de daartoe vereischte vergunning. De verkoop van die grondstoffen en goederen ge schiedde vrijwel steeds tegen prijzen, welke ver boven de wettelijk geoorloofde lagen. Voor al deze overtredingen zul len de betrokkenen zich te zij ner tijd voor den bevoegden rechter hebben te verantwoor den. President Truman, die van zijn bezoek aan Mexico is terug gekeerd, heeft in Baylor Univer sity een rede gehouden; waarin hij aanspoort tot opheffing van alle handelsbarrières over de geheele wereld en het isolatio nisme bestrijdt. In verband met de buitenlandsche economische politiek zeide Truman, dat de V. S. een keerpunt in de ge schiedenis hadden bereikt. Hij deed een beroep op het volk, de oprichting van de voorge stelde internationale handelsor ganisatie, waarover in April te Geneve zal worden beraad slaagd te steunen. Ook riep Tru man de volken der wereld op, om met de V. S. de handelsbe lemmeringen te beperken. Tru man waarschuwde degenen, „die deze politiek zouden trachten te ondermijnen en zouden streven naar terugkeer van de periode van hooge tarieven en economi sche isolatie". „Weest op uw hoede", aldus Truman. „Onze positie in de wereld is veranderd. Ons volk is veranderd. Indien men na twee wereldoorlogen tot het isolationisme zou terugkeeren, zou men 'n mentaal en moreel bankroet goedkeuren. Wij staan als een reus in de economische wereld. De toekomst van de economische betrekkingen hanc van ons af." COMPLOT IN ALBANIë? Volgens de „Corrière della Nazione" zou in Albanië een complot tegen de regeering van Hodja ontdekt zijn. In de hoofd stad, Tirana, zouden talrijke ar restaties zijn verricht. Onder de gearresteerden zouden zich ver scheidene buitenlanders bevin den, met name drie Italianen. WAN TIJD TOT TIJD moeten eens harde dingen gezegd worden. Ook dit staat in de H. Schrift en is een woord van God Zelf. Morgen hoort u in het Epistel dit: „Ontucht echter en onreinheid van allerlei aard of hebzucht moeten onder u niet eens genoemd worden, zooals het voor menschen die door God geheiligd zijn, past. Ook geen vuile of lichtzinnige, domme praat". Dat is duidelijk. Meen niet, dat „de onreine geest in onze dagen uit den mensch is uitgegaan. Is hij er niet terug gekeerd met zeven andere gees ten nog erger dan hij? Het Evangelie is altijd up-to-date. Vraag maar eens aan wie op een of andere manier sociaal werk doen en achter de scher men kunnen kijken. Er zijn van düe dingen, waarover men onder Christenen, onder Katholieken niet eens moet praten. Die men nog minder moet doen. Geen dubbelzinnigheden noch in daden! Weest veeleer kinderen van het licht! MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3