Paniek op een postkantoor De zon scheep het ijs kraakte en Nederland herademde Middenstanders, kent uw taak )e Wieringermeer ingesneeuwd Plechtig» EEN BO I NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Maandag 10 Maart 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN De eerste Lentedag: DEN HELDER EN OMSTREKEN Sterke organisatie noodzakelijk UIT OUDE TIJDEN Bull-dozers in den strijd geworpen SCHAGEN EN OMSTREKEN CONCERT H.O.V. Zoo stonden de concertbezoe kers van dezen avond plotseling voor hel wel zeer verheugend feit, de Vierde Symphonie van Bruckner te kunnen beluisteren. Dit werk neemt den halven avond ongeveer in beslag, maar boeit de muzikale toehoorders tot de laatsie noot. Bruckner noemde dit werk zelf „de Roman tische", maar wijkt wat vormge ving betreft wel van het gebrui kelijke procédé af en neigt meer naar het klassieke. Zijn melodieën zijn origineel en nimmer van een goedkoop sentiment. Waarom volgde op de zéér mooie uitvoe ring van dit meesterwerk „geen daverend applaus? Dit zou voor dirigent en orkest toch wel ver diend zijn geweest. Zoo hadden we voor de pauze het artistiek evenement van den avond feitelijk al gehad. Er kwam nog zeer veel, misschien na Bruckner wel iets te veel. De pianiste Anneke Wester so- lieerde in „Variations sympho- niques" voor piano en orkest van Cesar Franck. Het is al weer lang geleden dat Anneke Wester alhier een piano-avond gaf, maar de uit stekende herinneringen van toen begonnen voor ons weer te her leven en de pianiste gaf van Cesar Franck's werk een voorname en boeiende verklanking. Een soms wat te sterk orkestspel overstem de de klavierklank, maar was overigens zeer volgzaam. De pia niste werd door het publiek terug geroepen en had welverdiend een bloemenhulde In ontvangst te nemen. Het klank-ideoom van Berlioz is weer van heel andere allure en meer gericht op het uiterlijke, het brillante. Dat de ouverture „Carnaval Remain", zoo vol rhythme en vi taliteit uitgevoerd, bij 't publiek gegarandeerd succes had, behoeft wel geen nader betoog. Wat ont spanning na de inspanning van Bruckner's meesterwerk mocht dan ook wel en daarom deden de drie stukken uit „La damnation de Faust" het ook uit stekend. Vooral de Marche hon- I as. zal Benedictus XV de derde BONNEN HALEN ALKMAAR: Dinsdag 11 Maart moet letter L de nieuwe distributie bescheiden halen WAARSCHUWING Door de politie is eenigen tijd geleden reeds gewezen op de vol gens algemeene politieverorde ning bestaande verplichting van bewoners van perceelen of eige naren van gebouwen tot het weg ruimen van sneeuw of ijs op den openbaren weg langs hun per ceelen. Tot nu toe werd door velen hieraan niet voldaan. Be trokkenen worden thans nogmaals op deze verplichting attent ge maakt, daar de politie vanaf he den verbaliseerend zal optreden. GEVAARLIJK IJS In verband met den onibe- trou.wbaren toestand in singels en grachten der gemeente wordt men gewaarschuwd het ijs niet meer te betreden. Ouders en on derwijzers worden verzocht de jeugd op het gevaar te willen wijzen. S.S.-ER GEPAKT Door de Alkmaarsche recherche is Zaterdagavond een 22-jarige S.S.-er aangehouden, die eenigen tijd geleden uit een kamp in Limburg is ontvlucht en die in Alkmaar poogde onder te duiken, BURGERLIJKE STAND DEEMSTER Geboren: Reindert Jan, zoon van J. G. Beeker en C. P. Visser; Laurentius Jacobus, zoon van W. N. Droog en A. A. Bos GehuwdEdmundus Franciscus de Koning* en Geertruida Marg. Timmer. Overleden: Goveri van Ammers, 78 jaar (Oosthuizen), echtg. van Maart je Bark; Jan Slagt, 73 jaar. echtg. van Maartje Saft. DE RIJP: Geboren: Karolina Wilhel- mina, dochter van K. W. Spanjer en L. Molenaar. WERK OP DE HELLING HEERHUGOWAARD. Voor den schuitenmaker in de tuin bouwstreken staat er straks veel werk te wachten. Door den stren gen winter met sneeuwval zijn nl. buitengewoon veel schuiten lek geworden, gezonken etc. DE RIJP Zondag 16 Maart "T"OEN DE EERSTE ZONNESTRALEN Zondagmorgen door de bevroren ruiten gloeiden en Nederland gewekt werd dooi het regelmatig getik van het dooiwater op de daken en in de goten, herademden de duizenden, die nog steeds wachten op de resultaten van den kolenslag. „De dooi zet door", ging als een blijde mare van huis tot huis. groise" was de klap op de vuur. pijl. Dirigent Adams liet het or kest terecht in hel applaus deelen. Waar bleven de vele muziek minnaars? Alweer de kou. We kunnen hei begrijpen. De zaal verwarming was echter uitste kend. Dit zal o.i. het bezoek aan de volgende abonnementsconcer. ten ten goede komen. W. SCHREURS. JUBILEUM OP DE PASTORIE ALKMAAR Dezer dagen herdacht mej. G. Blankendaal den dag dat zij 12% jaar geleden in dienst trad op de pastorie aan de Breedstraat. Gisteren werd dit ju- bilé luisterrijk gevierd. Pastoor Biesta O.P. droeg de Hoogmis op tot intentie van de jubiiaresse, die omgeven was door haar familie en vele kennissen. Na de H Mis werd de feestelinge door pastoor en pa ters gecomplimenteerd. Reeds eer der was haar een geschenk over handigd, bestaande uit een sche merlamp en een bloemenmand en een bedrag onder couvert. Na het feestelijk ontbijt kwamen zeer ve le kennissen hun felicitaties aan bieden. Namens het kerkbestuur feliciteerde de heer D. van Dijl de jubiiaresse aan wie hij een be- drag cnder enveloppe overhandig- 1 de. Onder de vele bloemstukken i in de ontvangzaal bevond er zich 1 ook een van oud-pastoor Oor- sprong O.P. De jubiiaresse en haar familie waren dén geheelen dag de gasteii van den pastoor. In deze tijd van dienstbodencrisis een I zeldzaam jubilé, dat en de jubi- j taresse en den pastoor tot eere .trekt. IJSBAAN GESLOTEN ALKMAAR. De ijsbaan Hel- loo is gisteren, na de schaatslief- hebbers 60 dagen de gelegenheid e hebben gegeven van de ijssport e genieten, gesloten. Het ijs was oo goed als opgereden. Het leden- i tal steeg dit seizoen met 400 tot uim 2000 en er werden 12.500 dag- I taar'en verkocht. Er is dan ook li en finantieel gunstig slot dat be- teed zal worden voor de afgraving i' an de hooge plekken in de baan 'r n voor het zgn. tentfonds. uitvoering geven van „Buskruit' het blijspel in drie bedrijven van A. v. d. Leigt en A. Kloos. Deze uitvoering, welke zou plaats vin den op den nationalen feestdag, is nu dus gezet op Halfvasten. Na Paschen geeft men, ten be hoeve van het Thuisfront, een uitvoering te Purmerend. Slachtsseizoen voor zelfverzorgers Houders van huisslachtings- vergunningen voor het seizoen 1946/1947 dienen er rekening mede te houden, dat het slacht- seizoen voor zelfverzorgers voor vleesch per 1 April a.s. wordt gesloten. Zelfverzorgers, die in dit seizoen nog een varken wenschen te slachen, dienen derhalve tijdig de vereischte machtiging tot het verrichten van een huisslachting bij den plaatselijken bureauhouder aan te vragen. Behalve aan instellingen met een liefdadig karakter, kunnen geen machtigingen worden ver leend tot slachting na 31 Maart a.s. x. DE LANGEDIJKERVAART 10 MAART. Terwijl met de beste bedoelingen de vaart naar de Langedijk was gegraven, gooi den bewoners van Pancras en Langedijk de nieuwe vaart weer dioht. Men besloot Den Haag te hulp te roepen. Het Geestmer- ambacht maakte een keur op den dijk van de Nieuwevaart, waardoor de zaak ook niet werd bevorderd. Het was A. Metius, die het bestek voor deze vaart had gemaakt, waarin ook de sluis in den Rekerdijk was be grepen, opdat ook de Noord- lander schuiten binnendoor zouden kunnen varen. Natuur lijk hebben de Langedijkers geen steun gekregen in hun daad van 10 Maart 1627. De overschoenen kregen een eereplaatsje en met een zeker welbehagen plaste men in de vroege morgenuren door de modderige straten, 's Middags kropen de wandelaars uit hun schulp en ieder genoot van het zachte lenteweer. Toch is niet iedereen blij met het omslaan van het weer. In Ossendrecht en omgeving n.l. vreezen de boeren, die hun velden in de lager gelegen ge bieden bij de Schelde hebben, de dooi. De polders zullen na melijk een groote overlast van het smeltwater krijgen en men beschikt niet over voldoende middelen om dit te loozen. Deze toestand heerscht reeds sinds 1944, toen de terugtrek kende Duitschers de sluis van de Ossendrechtsche kil, waar langs in de Schelde geloosd wordt, ruïneerden. Toen kwa men de polders onder water te staan en sindsdien is het zoo gebleven. Men vreest, dat van de oogst 1947, evenals dat bij de twee laatste oogsten het geval was, 50 procent verloren gaat. Elders in het land zwellen de rivieren en voeren groote ijs massa's met zich mede Zoo is in het Pannerdensch kanaal een ijs veld van 25 cm dikte, 5 km lengte en 200 m breedte op drift geraakt, dat een bedreiging vormde voor de Bailey-brug bij Arnhem. Het is echter in vele kleine schotsen uiteen gebroken. Deze zijn zon der stoornis de brug gepasseerd en worden met groote snelheid door de rivier afgevoerd. Naar wij vernemen is het rij- verkeer over de Bailey-brug bij Arnhem vrijgegeven. Weliswaar zijn ijsvelden tegen de brug aan gedreven, doch zij braken spoe dig stuk en werden door het snel- stroomende water afgevoerd. Naar de Rijkswaterstaat te Arn hem mededeelde zou het gevaar voor de brug geweken zijn. De waterstand in den Rijn is thans 3.70 meter gestegen en over circa 1/3 van de rivier wordt het drijf- ijs snel afgevoerd. Een sleepboot blijft in de omgeving van de brug, om bij kruien van het ijs onmid dellijk te kunnen ingrijpen. Overal langs de rivieren zijn door den Rijkswaterstaat posten uitgezet, teneinde bij eventueel gevaar voor de dijken de hoog- heemraadfchappen en polderbe sturen te kunnen waarschuwen. De Waal zet alles blank Het Waalijs heeft al een heele geschiedenis achter den rug. Op 1 Februari ging de Waal voor Nijmegen vastzitten. Een maand later verschenen de ijsbrekers en werd het zware ijs opengebro ken. In den loop van de laatste weken waren de ijsbrekers tot Lobith gevorderd en lagen Rijn en Waal van Nijmegen tot de grens open. Men verwachtte een bijzonder hoogen waterstand en vooral Zondag kwam een geweldige watermassa van het Oosten afzetten Binnen een etmaal steeg de rivier voor Nijmegen bijna 3 meter. Zondag wend op de Waalkade voor Nijmegen .een waterstand gepeild van 11.80 meter NAP. Van den B.oven-Rijn werd geen, was meer gemeld, zoodat de ge weldige overstroomingen, wu.ke verwacht werden, uitbleven. Al was er veel drift in het water en dreven er zware ijssohotsen af, sommige ter dikte van 3 a 4 dm, er werd geen schade aangericht. Omstreeks 12 uur 's middags brak de ijsmassa open onder een ge weldigen druk van het water. De schepen kwamen er zonder averij af, Intusschen liepen de uiter waarden onder en stond 't water van dijk tot dijk. Het was een geweldige binnenzee. Ook was 't water over de lage kade nabij den Lindenberg gestroomd. De oude aanlegplaats van de vroegere veerpont tusschen Groote Straat en Lage Markt was geheel over stroomd. De lage loswal aan de haven was eveneens overstroomd. Toestand op de eilanden De postboot aan den steiger tij Buren lag te schommelen en aan alle kanten hoorden de bewoners van Ameland het ijs op de Wadden zee kraken. Is dit de voorbode van de dan toch eindelijk naderende lente?, vragen de bewoners van het eiland, die nu reeds weer 12 dagen zonder post zitten, zich af. Zij kun nen het haast niet gelooven. want den heelen dag woei een flmke Zuidwester afgewisseld met enkele fiksche sneeuwbuien. Zaterdag is geen vlucht naar het eiland ge maakt. Zóndag waagden nog enke len den tocht over de Waddenzee, maar dit zullen de laatsten wel zijn geweest, want het wordt nu ge vaarlijk. Een militair vliegtuig uit Valken burg, piloot Weydon Claterbos, maakte vier vluchten Leeuwarden Schiermonnikoog. Hoofdzakelijk werden vervoerd post en levens middelen en vanaf Schiermonnik oog naar den vasten wal vijftien personen. Schiermonnikoog had se dert 25 Februari geen verbinding met den vasten wal. Op de Noordzee, ten Noord-Oos ten van het eiland, zitten zeven stoomschepen in het ijs bekneld. Zij trachten westwaarts te koersen Zoo ver het oog reikt is de Noordzee met zwaar ijs bedekt. ts Sneeuwbergen van twee meter hoog De Wier.ngeimeer is een uitge- ekte witte vlakte, slechts de dtie rpen, Middenmeer, Wieringerwerf Slootdorp teekenen zich als arte vlekken af in dit oogen- tijnlljk verlaten winterlandschap. it is reeds de vierde maal, dat :e streek, zij het dan slechts voor cele dagen van het „oude land" soleerd is. „Het is een eigenaar- i e gewaarwording als ik voor de I'll nen van mijn wening sta in Mid- rmeer, het knooppunt van den 1 der en over het sneeuwtapijt de I ren van heinde en ver met hun esleden naar het dorp zie trek- i terwijl ik volkomen geïsoleerd :t zeide burgemeester Loggers. t ra de hevige sneeuwbuien van de ige week Vrijdag en Zaterdag Iht men verlost te zijn van het I elijke isolement, maar de i 4 luwval van de afge'oopen dagen it weer heel wat last bezorgd. h akkig beschikt men over modern 1 eriaal en de Provincialen Wa- 'j taat, de gemeente en het Hoog- inraadschap lukt het tot nog toe ten enkele dagen het 250 km. li e wegdek van den polder weer j 'i uwvrij te maken. Dag en nacht de diensten met vier bull-dozers 'i e weer om de sneeuw, die op [."'nige plaatsen zelfs 1 tot» 2 meter hoog ligt weg te ruimen. De meeste last ondervinden de twee doktoren, die uren moeten loopen om hun patiënten op de wijd en zijd verspreid liggende boerderijen te bezoeken. Speciaal bij bevallingen staan zij voor groote moeilijkheden. De brandweerauto's verleenen met vier of vijf spuitgasten bemand, voor het eventueel uitgraven van de wagens, in spoedgevallen goede diensten. Maar, er zijn zelfs plaat sen waar de auto'sniet kunnen komen en zoo kon het gebeuren, dat" het zeven uur duurde eer de dokter een afgelegen hoeve kon bereiken, waar een man aan een beroerte was gestorven. Gelukkig heeft men den weg Schagen-Middenmeer steeds open kunnen houden. Vandaag hoopt men de verbinding met Alk maar via den Alkmaarschenweg sneeuwvrij te hebben Ondertus- schen is men natuurlijk ook bezig met de wegen tusschen de drie dor pen onderling. Aan levensmiddelen is geen gebrek. Bijtijds had men een voorraad kunnen vormen en met paard en slgde zijn de winkels in Middenmeer te bereiken, want de kruidenier, slager en bakker kunnen natuurlijk niet meer hun klanten aigaan." Over het geheel genomen was de burgemeester niet pessimis tisch en als het lukt vandaag weer naar alle kanten verbinding te heb ben, is het leed gauw geleden. MET EEN ONSCHULDIG EINDE! Te Alphen a/d Rijn werd het postkantoor in rep en roer ge bracht door een explosie. 's Middags vier uur was één der ambtenaren bezig de Uit gaande stukken te stempelen en toen hij daarbij met kracht zijn stempel drukte op een briefpak- ket vloog dit plotseling met een geweldigen knal en een felle steekvlam uit elkaar. Het gevolg was een kleine paniek onder de ambtenaren in het postkantour. Men daeht aan een bom, maar gelukkig bleek niemand gewond te zijn, terwijl evenmin eenige schade was aangericht. Alleen van het pakje zelf was niet veel meer over. Slechts wat ver schroeid papier was het eenige, dat zou kunnen dienen voor verdere nasporingen. De politie werd gealarmeerd en deze slaagde erin den naam van den afzender op het papier te ontcijferen. Het was de vee houder van E. op den Oostka- naalweg. De politie trok naar dezen uithoek van de gemeente om den veehouder aan den tand te voelen. En toen volgde al spoedig de weinig sensationeeie ontknooping. De veehouder bleek een zoon te hebben, die als eigenaar van een kweekerij in Aalsmeer zijn nood had ge klaagd over veelvuldig voorko mende diefstallen van planten uit zijn kassen. De veehouder had zich daarop herinnerd, dat, hij nog een aantal zgn. „alarmr- klappers" bezat, die hij tijdens de bezetting had aangeschaft en NIEUWE BRUG OVER DE SLUIS OUDESLUIS. Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoogheem raadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West- Friesland hebben het voornemen over te gaan tot vernieuwing van de bij dit Hoogheemraadschap in be heer en onderhoud zijnde brug over de sluis alhier. ZIJPE. Het was in 't jaar 1597 dat de Zijpe werd bedijkt. Dit jaar is het dus 350 jaar geleden, dat deze mooie polder werd drooggemaakt. Naar ons wordt medegedeèld ligt het niet in het voornemen van het Bestuur van den Zijpe en Hazepol- der dit feit feestelijk te herdenken. Van verschillende zijden betreurt men dit welke moesten dienen om onge- noode gasten schrik aan te ja gen. Deze klappers kunnen aan deurpost of aan een raam wor den bevestigd en explodeeren, wanneer de deur of raam wordt geopend. „Je moet er maar niet aan trekken", had de leverancier destijds gezegd. Maar nu is dan proefondervindelijk gebleken, dat men er vooral ook niet te hard op moet drukken. De dochter van den veehou der had drie van deze klappers in een briefpakketje gepakt om er haar broer in Aalsmeer ge lukkig mede te maken, maar in plaats van „ongenoode gasten in diens kweekerij" werden nu een onschuldigen postambtenaar de stuipen op het lijf gejaagd. Sneeuwruimen in Heerhugowoard Een lofwaardig initiatief van de bewoners Nieuwe Weg Radio en Pers hebben al voldoen de melding gemaakt over de slechte toestand der wegen in Noordhol land. De polder Heerhugowaard be hoort daar ook bij en het is er in derdaad hopeloos. De dokters kun nen niét meer bij hun patiënten ko men per auto of fiets. Het is voor de Geestelijkheid een moeilijke taak om bij hun zieken te komen. De winkeliers vechten tegen de sneeuwbanken om hun klanten toch nog zoo veel mogelijk te bezoeken. Wat wordt er tegen die sneeuwtroep gedaan? Weinig of niets. Zeker er zijn inweners die individueel goed werk doen, door voor hun huis den weg vrij ven sneeuw te maken. Maar zoolang iedereen daar niet aan meewerkt, komt men niet tot het gewenschte resultaat. Een uit zondering maakten de inwoners van den Nieuwen Weg. Onder leiding van den brandweercommandant, den heer E Besteman, ging men aan het werk. Iedereen deed mee, o.a. de gemeente-secretaris, de heer Ohms hoofd v. d. bijzondere school en andere bekende figuren. De meesten hadden de blaren in de handen, maar het doel was bereikt. Hun weg is schoon. En nu de ande re wegen!!!! Besturen van buurtvereenigingen Besturen van jeugdbeweging voor al, hier is werk voor U aan den winkel. Hier geen lange besprekin gen, maar doen! Heerhugowaarders aan den gang. SVW, TOG, Hugo Boys, Huygenwaert en zoo vele an deren, vooruit menschen, verbetert de wegen, helpt mee, en begin met jezelf! Op de eerste na-oorlogsche jaarvergadering van den R.K. Middenstandsbond afd. Den Helder werd het woord ge voerd door den heer Harry Poll, bondspropagandist voor het Bisdom Den Bosch. In een gloedvol betoog, met als onderwerp „Middenstanders, kent uw taak!", heeft deze spreker gewezen op de nood zaak van een sterk organisa tieleven, ook voor den mid denstander, die zich bewust moet zijn vaö zijn verant woordelijkheid om mede te werken aan den organischen opbouw van de maatschappij in katholieken zin. De heer Poll begon na het ope ningswoord van den wnd. voor zitter, den heer Jt Zijp, met te constateeren, dat het midklen- stands.organisatieleven lijdende is aan bloedarmoede, niet alleen in Den Helder, maar over de geheele linie. Er is gebrek aan inzicht in de eischen die de na-oorlogsche lijd aan den katholieken midden stander stelt. Men beseft niet vol doende ernst-'ge gevaren, die de christelijke maatschappij bedrei gen. Indien niet spoedig een for mule wordt gevonden, die een radicale wijziging in de bestaande geestesgesteldheid brengt, dan, aldus spr., raakt de middenstan der op het hellende vlak, dat on herroepelijk naar den ondergang voert. Schouder aan schouder zal een strijd moeten worden gele verd op twee fronten: naar bui- t.en, tegen het kapitalisme, het grootbedrijf en de coöperatie, in stellingen die bestaan bij de gra tie en de onwetendheid van den middenstander. Het tweede front ligt op het gebied van ons eigen innerlijk. Hier gaat de strijd te gen de onverschilligheid, de laks heid en het gebrek aan inzicht. De heer Poll gaf een overzicht van de structuurvormipg in den loop der eeuwen. Na den tijd van het gildewezen met zijn zelfrege- lende bevoegdheid en zijn bevre diging voor alle levensbehoeften, het liberalisme met schoon schij nende frasen van vrijheid en on gebondenheid, maar leidende tot eCn moordende economische con currentie en verbitterd egoïsme. Door het pauperdom en de schrij nende rechteloosheid van werk gevers tegenover werknemers ontstond een socialisme, dat een nieuw aardsch paradijs wilde ves tigen. Het wilde dit bereiken zon der God en daarom kon het platte materialisme de ware levens vreugde niet brengen. Toch werd, mede door het werk voor de kath. arbeidersorganisaties,, bereikt, dat het. slavenjuk werd afgeworpen en gunstiger levensvoorwaarden werden bereikt. Toen ook bij den kleinen middenstander de nood zeer hoog gestegen was, ontwaak te ook hier het besef tot hande len. De bedrijven werden over woekerd door het grootbedrijf, zaken werden geopend en kor! daarop weer gesloten en ook de middenstander zelf was aange grepen door de concurrentiekoorts die hemzelf tot den ondergang voerde. Er ontstond een drang tot organisatie, om zich gezamenlijk tegen de heerschende wantoestan den te verzetten. Maar de vrije middenstander was in vele ge vallen zeer moeilijk tot gezamen lijk handelen te bewegen. Nu nog is slechts 37 pet. in organisato risch verband ondergebracht! Waar de nood hen samenbindt, zullen de middenstanders echter eendrachtig moeten werken, stre vend naar den waren geest van Christus. In het tweede gedeelte van zijn betoog besprak de heer Poll de taak van den mid ienstander in de maatschappij. Naar Quadrage- simo Anno dit aangeeft, moet worden gestreefd naar de corpo ratieve maatschappij. Niet naar den corporatieven staat, zooals faseisme en natlonaal-socialisme dien voorstonden! Altijd dient de zedelijk-godsdienstige taak bij den strijd voor de sociale rechts orde voorop te staan. Individueel vermag de middenstander niets, vereenigd kan een krachtige in vloed worden uitgeoefend op de kerstening der maatschappij, op de voltooiing der katholieke emancipatie en op de maatschap pelijke ordening in katholieken zin. Met een beroep op de jon geren, zich hierbij niet afzijdig te houden, besloot de heer Poll zijn lezing. Bestuur U.V.V. en „Beatrix" samen op pad DEN HELDER. Enkele dames van het bestuur van de U.V.V. heb ben aan alle gezinnen waar een baby is geboren op 18 Febr., de ge boortedag van Prinses Maria Chris tina, of op 17 of 19 Febr. een pakket met babykleertjes uitgereikt. Bij elk pakket was een persoonlijke geluk- wensch van Prinses Juliana inge sloten. Het comité van de vereeniging „Beatrix" verraste bovendien iedere moeder met een enveloppe met in houd. Dat de inhoud van pakket en en veloppe welkom was, is te begrij pen! AANVARING OP DEN WAL DEN HELDER. Twee vracht auto's van de Kon. Marine kwa men in de Bierstraat Zaterdag morgen in botsing met elkaar. De auto die uit de Spoorstraat reed liep ernstige schade op aan d'e radiator en de spatborden. Per soonlijke ongevallen kwamen niet voor. De geestelijk adviseur, kape laan de Koning, drong er op aan, al het gesprokene in practijk te brengen. Priesters en leeken ge ven op den preekstoel, in de ver gaderzalen en voor de radio den weg aan, die de katholiek als christen en als vereenigings- mensch moet bewandelen. Een regelmatig gebedsleven zal er tn de eerste plaats toe bijdragen dat hun woorden in vruchtbaren bo dem vallen. De heeren D. J. Boom en G. Straatsman werden tijdens de bestuursverkiezing herkozen, de heer A. de Graauw nam als nieuw-gekozene achter de be stuurstafel plaats. Marine Mutaties DEN HELDER. Bij K B. is met Ingang van 15 Febr. 1947 de tijdelijk kapitein ter zee F. J. Kist in zijn te_ g'enwoordigen tijdelijken rang besten digd, voor zoolang hij belast is met de functie van chef van den staf in Ned er landseh Indië is. mei ingang van 1 Nov. 1946, tij delijk bevorderd tot kapitein der ma. riniers bij de Koninklijke marine re serve (onbepaald verband) de le lui tenant der mariniers brij die reserve (onbepaald verband) Th. Meert voor zoolang hij belast is met de func'ie van Compagniescommandant stafcom_ pagnie lsrte bataljon bij de mariniers., brigade; is; me? ingang van 1 Dec. 1946 be vorderd tot majoor der mariniers bij de Koninklijke marine-reserves de kap,tein der mariniers bij de Konink lijke marine_reserve J. H. Sirljbos; is. mei ing'ang van 11 Dec. 1946 tij delijk bevorderd tot officier van ad ministratie der lste klasse de officier van administratie 2e klasse B. J. As_ beek Brusse, voor den duur dat be trokken officier belast is m®t de func tie van officier van administratie bij den commandant der zeemacht in Ne_. derlandsch-Indië; is, met ingang van 29 Jan. 1947, de tijdelijk luiter.ant-kolonel der mari niers H Lieftinck bestendigd in zijn tijdelijken rang voor zoolang hij be_ lasT is met het bevel over de afdee- ling mariniers- te Doom; zijn: met ihgang van 1 November 1946 bevorderd toi hoofdofficier van' administratie der ls*e klasse de hoofd officier van administratie der 2de kl. J. M. Tin ga; met ingang van 1 November 1946 be„ vorderd tot hoofdofficier van admi nistratie der lste klasse de tijdelijk tot dien rang bevorderde hoofdofficie ren van administratie der 2de klasse C Jansen en M. J. C. Klaassen; met ingang van i September 1945 be vorderd tot hoofdofficier van admi nistratie der 2e klasse de officier van administratie der le klasse A. Lensvelt; is met ingang van 20 Januari 1947 tijdelijk bevorderd tot hoofdofficier van den marinestoomvaartdienst tfer 2de klasse de Officier van den Marine. stoomvaartdienst der !«te klasse D. v. Leeuwen, voor zoolang hij belast is met de functie van stafofficier mate rieel en organisatie bij het directoraat der luchtstrijdkrachren. De Minister van Marine maakt be kend dat L. Chr. Lagaaij, gewezen of ficier van dén marinestoomvaartdienst deV lste klasse, ingevolge een beslis sing van den procureur-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof *e Arnhem; be treffende voorwaardelijke buitenver., vólgmgstell ng van Lagaaij. me* bepa ling. dat hij Voor den tijd van tien jaren is ontze* van hét recht o.a. lot het dienen bij de gewapende mach', sedert 30 September 1946niet meer behöOrt 1o* het nersoneet der Kon. Marine. Bij KB is. me* ingang van i Maart t047. a an den off!cier van den marine. stoomvaartdïenst der lste klas^p J. Maa*s eervol ontslag ui* der; zeedienst verleend, wegens lan£'^uriffen dienst; is, me+ mgeng van 1 Maart 1947, aan den officier van den marine-stoom. vaar'dienst der ls'e via-sse bij de Kon. Marine-reserve, B. J Wessendorp, we. gens ongeschiktheid voor rïe verdere waarneming van dienst ten gevolge van ^breken, eervol ontslag uit den reservedienst verleend. Acties rond het verzetsmonument DEN HELDER. De belang stelling voor de film „Jongens stad", die Zaterdagavond t.b-v. het verzetsmonument in Tivoli werd gedraaid, was overweldi gend. Zaal en balcon waren uit verkocht, zoodat di» heer Volk maas in zijn opening namens het comité zijn groote voldoening -kon uitspreken over het finan- tieele succes van deze voorstel ling. Spr. verwelkomde in het bijzonder burgemeester G. Rit meester en overste Westerveldt, die als vertegenwoordiger van de marine-commandant aanwe zig was. De opbrengst aan entrée-gelden bedroeg f 780.80 en een collecte voor het draaien van de hoofdfilm gehouden le verde f 172.44 op. Mevrouw Twisk kon wegens ziekte niet aanwezig zijn, maar zij ontving in het ziekenhuis te Amsterdam een telegram waarin haar nemens alle bioscoopbe zoekers een spoedig herstel werd toegewenscht. Het definitieve resultaat van de huis-aan-huis-collecte kon dhr. Volkmaas nog niet bekend maken, maar het bedrag waar voor reeds is ingeteekend heeft alle verwachtingen overtroffen. De sneeuw en koude trotseeren- de collectanten hebben tot nu toe f 4700.aan bijdragen kun nen noteejen. Voor deze avond had de Tivolidirectie met de film „Jongensstad" eep voorbeeldige keuze gedaan, bovendien was 't voorprogramma zeer verzorgd, zoodat een dankbaar publiek 's avonds huiswaarts keerde. PRIJZENCOMMISSIE 'T ZAND De heer L, G. Bu ren alhier zal als vertegenwoor diger van de R.K. Midden stands- vereeniging alhier zitting nemen in de in de gemeente Zijpe be staande prijzencommissie. STILLE OMGANG AMSTERDAM TUITJENHORN De R.K. Rijwielclub St, Martinus hield haar 17de jaarvergadering, waar in tevens werd besproken de deelname aan den Stillen Om gang te Amsterdam op Zondag 16 Maart a.s. De periodiek aftre dende bestuursleden J. Molenaar en J. Wagemaker werden herko zen. De jaarverslagen getuigden van groei en bloei. De fietsers vertrekken Zaterdagavond om half zeven vanaf de kerk, nadat te kwart over 6 de bedevaarts. zegen is gegeven. De deelnemers, die per bus van de firma van Koningsbruggen naar Amster dam gaan, vertrekken om half 11 vanaf de kerk Allen gaan te 1 uur naar de H. Mis in de Post- hoornkerk aan de Haarlemmer straat, waarna de Omgang zal worden gehouden. De intentie luidt: „Dat de goede God wijs heid en kracht geve aan onze regeering". De fietsers zullen op de heen reis pauseeren in het Arnster- damsch Koffiehuis te Zaandam. Deelnemers voor de autobus kun nen zich tot Zondagavond opge ven bij de heeren J. Molenaar en J. Wagemaker. Vroegtijdig opge- venven, voorkomt ongetwijfeld teleurstelling, ANNA POULOWNA. Mej. A. Haringhuizen, commies ter secretarie alhier, is benoemd tot commies lste klasse te Maar tensdijk. ANNA PAULOWNA. In Hotel Veerburg organiseerde Vrijdagavond de Bond van Plat telandsvrouwen, afdeeling Anna Paulowna een praatavond waar tevens aan verbonden was een propaganda-avond van de Bond NederlandIndië. Mevr. Key- zerde Jong opende met een hartelijk welkomstwoord en gaf direct het woord aan de spreker van dien avond, korporaal Maaswinkel van de voorlich tingsdienst, zoo juist uit Indië teruggekeerd. Er werden door de aanwezigen vele vragen gesteld omtrent de jongens thans in Indië verblijf houdende De vragen werden zeer tot tevre denheid beantwoord. Jammer was dat er niet meer ouders van de jongens aanwezig waren. Iïet was zeer zeker een gezellige avond. Een eereschuld ingelost SCHAGEN. Toen in moeilijke dagen het R.K. Schoolbestuur met open armen personeel en leerlingen van de O. L. School ontving en ge legenheid bood ons in hun gebouw de lessen voort te zetten, hadden slechts weinigen vermoed hoe spoe dig de gelegenheid zou komen om deze eere-schuld te vereffenen. Thans is de R.K. school niet bezet zooals destijds mét de openbare het geval is, maar toch heerscht er een oppermachtige vijand n.l. de koule Reeds verscheidene weken waren de lessen dan ook om deze reden ge staakt. Ingaande vandaag echter kunnen de kinderen weer naar school. De openbare school, die nog geen dag verzuim gehad heeft, omdat zij be schikt over een met Olie gestookte centrale verwarming, geeft thans onze jongens en meisjes gelegenheid binnen haar wanden wijsheid op te doen. Een regeling die door allen in dank wordt aanvaard. Propaganda-avond Stichting 40—'45 SCHAGEN. Het was wel te verwachten, dat voor den film avond van de stichting '40'45, die zich belast met de verzorging der oorlogsinvaliden, Vrijdagavond zeer weinig belangstelling bestond', geziend de weersomstandigheden. Zou er op de technische verzor ging van de invasieflim iets aan te merken zijn: deze was toch spre kend genoeg om onder den indruk van deze geweldigste aller oorlogs gebeurtenissen te komen. Ook de films over de inrichting van een slagschip en over Malta, hei hart van het Britsche Empire moesten aller bewondering afdwin gen. Op dezen avond hield de heer D. Grootenberg, alias dr. De Groot, een interessante causerie om'reht de oorzaken die hem in de nazisti sche concentratiekampen brachten en zijn ervaringen aldaar. Uit zijn beschrijvingen bleek wel hoe ver bazingwekkend het moet heeten, dat hij al deze ellende toch heeft overleefd, terwijl ruim driekwart zijner lotgenooten reeds tijdens het vervoer van Vught naar Auswitz bezweek. Door een louter toeval was spr. reeds direct bij zijn terugkeer in contact gekomen met den Engel- schen voorlichtingsdienst, die hem prompt engageerde om het Engel- sche volik bekend te maken met de gruweldaden der Duitschers en het herstel van Nederland. Hij heeft vele malen in dit land gewerkt en kon dus uit eigen ervaring een aan schouwelijk beeld geven van de men'aliteit en gewoonten Van dit vrijheidslievende volk. De sympathie van het Engelsche volk begint bij Nederland,, het daalt naar het zuiden en stijgt naar het noorden en oosten. Tenslotte be pleitte de heer Grootenberg het offeren voor onze oorlogsinvaliden en hun familie. Deze mannen die alles voor hun vaderland over had den in het vertrouwen dat hun land zoo noodig de hunnen zou ver zorgen, zijn nu voor een groot deel van ons afhankelijk. Hun lot had ons allen kunnen treffen. Laat het ons een eer zijn hen te helpen Bezinnings „Drakenl Evenals het vo ook ditmaal op „Drakenburgh" n bezinningsdagen den ter voorber Hoogfeest van P van Dinsdag 1 1 April. Deze dagen Stichting binnen het volkshoogesc zijn dagen van f dieping en relig. gezien en begrep Franciscaansche i Naast religiet wingen worden van cultureele a waardoor het ii tusschen religie e; drukking wordt f De liturgische vinden plaats in het landgoed en door de Eerw. I canen. Voor nade wende men zich ttariaat van de SI goed „Drakenbur Zelfs onder de sl< wegenwacht op 1: uitgegraven, bev raken zij zelf in automobilisten, o al te graag gedai Onder overw langstelling heeft de St. Jacobusker straat te Den Ha uitvaartdienst pl£ Mr. L. J. A. Trip, van de Ned. Ban Vrijdagavond w overschot van het s kerk overgebracht priesterkoor werd c Tal van fraaie t gen rondom de lijkt kransen van H, M. Ministerie van Fin; tie van de Nederla; personeel der Ned< den president-direc sche Bank, van d< dier instelling, dei raad voor Ned. Ine lege van curatoren ten behoeve van I: diën aan de Utrech' en vele anderen. Zaterdagmorgen i deken W. J. Pompe van de parochiekai tige H. Mis van Re bij tal van autor waren. H. M. de K laten vertegenwoor kamerheer, Jhr. M Voorts werden opg< ter van Financiën, en die van Econorr Huysmans, de pr der Nederlandsche met den directeur mr. de Jong, de K missaris der Bank, Vijes, de waarn. v< raad van commissai ne, prof. dr. Smeet het departement vó dr. Schendstok, ho. directe belastingen hoofdambtenaren ment. Voorts jhr. 7 Eschauzier, namen: faculteit van de Ut: siteit, dr. H. M. 1 i. Wit bloeiden c ,.De Burgakker", glansde het nieuv der de linden hir honing. Het witte het ranke siertore den leek op het van een mensch, d ontwaakt. Heel v naar den dalvij merels. Hilarius en ik h onrustig onder woeld. lederen i wij elkaar van sehoone dingen vuurvlinders ei} 1 den vangen. Wi lang, tot wij in sl onze lippen blev uitspieken, die w tot elkander zeidt De hemel blee achtereen en in de hij vol sterren naar het Weslen. meer: nu komt iedereen wist, da Wij dwaalden door de tuinen, H wij voelden wel, tuur wij tegemo1 streelden de gril wegelia's en wij het roode bruin d

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2