RADIO EEN UURTJE TELEX Veehouders hebben dringende wenschen Plechtige uitvaart Mr. LJ.A.Trip Niet de Leeuw, maar van de Pol De Lente is op komst::./// EEN BOOTJE VAART EN KEERT NIET WEER De smmimR bdmuwdi fidmlwrovvekpb Op qGdutt ..Haaqsclre juwelen- Uatty Staal, heelt jocq London uitq&kfljQA voor eert gevecht En bezwaren tegen de Regeeringspolitiek Kampioenschap biljarten 77/2 J Drie nieuwe records door Victor de Jonge NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Maandag 10 Maart 1947 3 Bezinningsdagen op „Drakenburgh" Evenals het vorig jaar zullen ook ditmaal op het landgoed „Drakenburgh" nabij Hilversum bezinningsdagen worden gehou den ter voorbereiding op het Hoogfeest van Paschen en wel van Dinsdag 1 tot Zaterdag 5 April. Deze dagen organiseert de Stichting binnen het kader van het volkshoogeschoolwerk: het zijn dagen van geestelijke ver dieping en religieuze beleving, gezien en begrepen vanuit de Franciscaansche geesteshouding. Naast religieuse beschou wingen worden onderwerpen van cultureele aard behandeld waardoor het inpige verband tusschen religie en leven tot uit drukking wordt gebracht. De liturgische plechtigheden vinden plaats in de kapel op het landgoed en worden geleid door de Eerw. Paters Francis canen. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot het secre tariaat van de Stichting: Land goed „Drakenburgh" te Baarn. OP STRAFFE van nog verderen neergang zullen wij in ons land niet mogen invoeren, wat we zelf kunnen produceeren, tenzij wij dit uitvoeren en daarvoor andere noodzakelijke goede ren, welke wij niet kunnen produceeren, hiervoor terug kunnen koopen. Voor den oorlog waren er z.g. talentvolle lieden in ons land, die verdedigden, dat indien andere landen goedkoooer zouden kunnen produceeren, dat het dan voordeeliger was, het eigen productie-apparaat maar stil te leggen en van andere lan den te gaan koopen. Dat stadium is voorbij! Het was tóen een onjuist inzicht, nu blijkt dit nog meer, nu Nederland geen geld meer heeft om inkoopen in het buitenland te doen waartegenover geen uitvoer staat. Aldus betoogde de heer M. P. v. d. Weijden, voorzitter van de Vakgroep Veehouders Zaterdag in d'o algemeene vergadering, welke deze vakgroep bij „Brinkman" te Haarlem hield. De Boerenstand staat voor een nieuwe periodle; wanneer men de tijden vóór en gedurende en na de twee wereldoorlogen als eco nomisch abnormaal beschouwt en de tijdvakken der economische cri sissen bovendien, dan hebben we Zelfs onder de slechtste weersomstandigheden blijft de A.N.W.B.- wegenwacht op haar post. In de sneeuw gestrande auto's worden uitgegraven, bevroren radiatoren ontdooid enz. enz. Maar soms raken zij zelf in moeilijkheden en dan is het de beurt aan, de automobilisten, om de helpende hand te bieden, hetgeen maar al te graag gedaan wordt. (A.N.P. P.) Onder overweldigende be langstelling heeft Zaterdag in de St. Jaeobuskerk aan de Park straat te Den Haag de plechtige uitvaartdienst plaats gehad van Mr. L. J. A. Trip, oud-President van de Ned. Bank. Vrijdagavond was het stoffelijk overschot van het sterfhuis naar de kerk overgebracht waar het op het priesterkoor werd opgebaard. Tal van fraaie bloemstukken la gen random de lijkbaar, waaronder kransen van H. M. de Koningin, het Ministerie van Financiën, de direc tie van de Nederlandsche Bank, het personeel der Nederlandsche Bank, den president-directeur der Java- sche Bank, van de gedelegeerden dier instelling, den Ondernemers- raad voor Ned. Indië, van het Col lege van curatoren van het fonds ten behoeve van Indologische stu diën aan de Utrechtsche universiteit en vele anderen. Zaterdagmorgen droeg Kanunnik deken W. J. Pompe, met assistentie van de parochiekapelaans de plech tige H. Mis van Requiem op, waar bij tal van autoriteiten aanwezig waren. H. M. de Koningin had zich laten vertegenwoordigen door haar kamerheer, Jhr. Mr. E. W. Roëll. Voorts werden opgemerkt de Minis ter van Financiën, Prof. Lieftinck,/ en die van Economische Zaken, dr. Huysmans, de president-directeur der Nederlandsche Bank dr. Holtrop met den directeur-secretaris prof. mr. de Jong, de Koninklijke com missaris der Bank, prof. mr. F de Vg.es, de waarn. voorzitter van den raad van commissarissen, G. H. Cro ne, prof. dr. Smeets, plv. secr. van het departement van financiën, prof. dr. Schendstok, hoofd van de afd. directe belastingen en verscheidene hoofdambtenaren van het departe ment. Voorts jhr. W. Roëll en mr. Eschauzier, namens de Indologische faculteit van de Utrechtsche univer siteit, dr. H. M. Hirschfeld, oud- X secretaris-generaal van het voorma lig Dgpartement van Handel en Nij verheid en van Landbouw en Vis- scherij, mr. F. van Wijck, wethou der van financiën van Amsterdam, mede namens den burgemeester van Amsterdam, G. Flemming, directeur der Incassobank, J Hardeman, na mens het Ministerie van Overzee- sche Gebiedsdeelen, A. Praasterink, oud-directeur der Javasche Bank, mr. E. A. Liefrinck, namens de Ge nerale Thesaurie, Prof. H. Kaag uit Tilburg,-Prof, Koopmans, namens de Ned, Econ. Hoogeschool, mr. G. de Graaff gedêelegeerde der Javasche Bank, dr. D. Bolsius, mr. Th. Ver- spijck en vele vertegenwoordigers van financieele instellingen. Na de absoute werd de kist naar de met kransen overdekte rouw- wagen gedragen. De stoet ging langs het departement van financiën aan den Kneuterdijk waar enkele oogen- blikken stil werd gehouden, naar de oude R.K. Begraafplaats op den Kerkhoflaan. sedert tientallen jaren onder ab normale omstandigheden geleefd. Ook de boeren zoo vervolgde spr., zijn tenslotte niet ongevoelig voor sociale hervormingen, en zoo heeft de actie van de landarbei ders ter verbetering van arbeids voorwaarden en belooning, begrip bij (je boeren gevonden, misschien meer dan dit het geval was bij de werkgevers in de industrie in over eenkomstige gevallen. Men heeft de landbouw geleerd en de gedachte aangekweekt, dat verbetering van levensvoorwaar den van boer en arbeider band in hand zal moeten gaan. Van de zijde dier arbeiders zal men moe ten inzien dat er nu eenmaal werk zaamheden in het veehoudersbe- drijf zijn, welke de boer met de beste wil niet allleen kan doen, op Zondag, Zaterdagmiddag en andere tijden. Wij hebben als boeren groote waardeering voor de prestaties welke mijnarbeiders en spoorweg - menschen hebben geleverd om de kolenvoorziening in ons vaderland te verzorgen. Wij stemmen volmondig in met de hulde, aan deze groepen ge bracht voor den dienst aan het vaderland door hun Zondags rust hiervoor op te offeren. Wij hopen echter, dat het niet onbe scheiden genoemd zal worden, als wij er op wijzen, dat onze veehou ders in den zomer en ook in den winter elke Zaterdagmiddag en el ke Zondag hun arbeid moeten voortzetten. De boeren vragen hiervoor geen huldebetoon, maar wat zjj wel vragen is, dat men hun ar beid zal beloonen op overeen, komstige wijze als dit met an deren geschied», dat zfj n.L. prijzen voor hun producten zul len ontvangen waaruit een re delijke belooning volgen kan. Het rechtvaardig loon heeft burgerrecht verkregen in on ze spreek- en denkwijze. De rechtvaardige prijs schijnbaar nog niet! Toch is he' zoo, dat alleen uit een rechtvaardige prijs voor de producten een rechtvaardige belooning voor den ondernemer volgt. Het gaat er nu om hoe over heid! en het'volk te overtuigen tign de noodzaak dat voor zoover deze betere arbeidsvoorwaarden en an dere door de overheid opgelegde lasten op het bedrijf niet kunnen worden opgevangen door techni sche verbeteringen, het een eisch van strikt recht is deze verhoogde lasten in de prijzen te vergoeden. Spr. werkte dit nader uit en zei o.a.: De kostprijsberekening van het L. E. I. waarin vertegenwoor digers zitting hebben van de Over heid zoowel als van de landbouw Amerikaansche torpedojager bezoekt Curacao De Amerikaansche torpedo- bootjager „Stormer" is Woens dag te Willemstad aangekomen. De commandant van het schip heeft gouverneur Kasteel een bezoek gebracht. Later bracht dr. Kasteel, vergezeld door den Amerikaanschen consul-gene raal op Curagao, captain Nor- wel, een tegenbezoek. moet als wetenschappelijk ver antwoord aanvaard' worden en het is onaanvaardbaar als om politieke motieven hieraan steeds niet wordt voldaan. En het is een onredelijk standpunt van de overheid als de ze, om politieke redenen gebruik makende van de wetenschap dat de land-, en tuinbouw een rustig geaard' volle is en bovendien in de onmogelijkheid1 verkeert het be drijf stil te leggen, hieraan niet tegemoet komt. De publieke opi nie moet in dit opzicht nog veel veranderen. Natst dit verweer tegen uitbui ting zijn ook constructieve denk beelden noodig om binnen het be drijf zelf tot verbetering te ko men. De melkprjjs. Wat de melkprijs betreft heb ben wij hier in het westen des lands te maken met een benau wend' probleem. De productiekos ten in het westen zijn door his torische en andere oorzaken, hoo- ger dan in Friesland bijvoor beeld. Wij kennen die oorzaken, maar erger is, dat die niet met een druk op den knop zijn weg te nemen, maar dat er b.v. een aantal phasen voor noodig is om het vetgehalte der melk te ver- hoogen. Het arbeidsprobleem is in de omgeving der groote steden nog nijpender dan in andere stre ken van het land. De overheid is echter niet bereid hiermede reke ning te houden omdat men een prijs over het geheele land wenscht te hebben. Dat een gedifferen tieerd prijzenstelsel tot moeilijk heden aanleiding geeft, kunnen we grif toegeven b.v. bij het trekken der grenslijn waar de verhooging of verlaging der prijs moet in gaan. Indien echter dit één prij - zenstelsel over het geheel als maat staf wordt aangenomen, dan ne men de veehouders in het westen des lands het standpunt in, dat dan ook voor het geheele land in dat bedrijf diezelfde rechten en verplichtingen dienen te gelden. Met name terzake van tbc-be- strijddng, stal-inspectie, reinheid van de melk etc., vrijheid van le vering voor de consumptie of in dustrie. Wenscht men dat niet, dan ne men de veehouders in het westen het standpunt in. dat dan alle maatregelen op dit terrein ook vcor het westen dienen afgeschaft te worden. PROGRAMMA WOENSDAG 12 MAART Hilversum I, 301 m.: 9,45 Nieuws; 10,00 Gram.muziek; 12,00 Concert voor fluit, cello en piano; 11,45 Fam.ber. uit Indone sië; 12,00 Orgel; 12,35 Kamerkoor 13,00 Nieuws en Lunchmuziek; 14,50 Orkest; 15,30 Kamermuziek; 16,20 Meisjeskoor; 17,35 Sextet; 18,30 Voor Mariniers; 19.00 Nieuws Engelsche les; 20,00 Nieuws en Weerber. „Walking dolly" is de naam voor een nieuw soort pop, welke niet alleen kan slapen en praten, doch ook kan.... loo- pen. Zij werd ontworpen door twee on dernemende mannen uit de verzetsbe weging, de heeren Smit en Stilkenboom, die hun vinding ter beschikking van hun invalide vrienden en medewerkers uit den bezettingstijd willen stellen. De pop pen, welke uitsluitend bestemd zijn voor export naar het buitenland, zullen wor den vervaardigd door menschen, die in den verzetstrijd invalide zijn geworden. Reeds thans, nu het bedrijf ih feite nog niet in werking is, zijn reeds eenige groote orders in het buitenland geplaatst. ONDANKS het winter weer zijn op Walche ren de eerste kieviten al weer gearriveerd Het filiaal van Philips in de Eliasfabriek te Roermond is gestart. Als de fabriek zich volgens de plgnnen kan ontwikkelen zal zij in 1947 Roermond's groot ste fabriek zijn. Op 3 en 4 Mei wordt de weg wedstrijd Maastricht- Amsterdam gereden. Een padvinderskwartier te Schiedam, gevestigd in een oude school, brand, de geheel uit, doordat er nonchalant met een ka- dhel was omgesprongen. Hs De commissaris der koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben, heeft aan vaard het hem aangebo den buitengewoon eere- den vergemakkelijkt. voorzitterschap van de Aan boord van de KLM- Kon. Zangver. „Maas- Constellation, welke Vrij- trichter Staar", sfc In den dagmiddag op Schiphol Stadsschouwburg te Ut- landde, bevond' zich o.a. recht zuillen Woensdag a.s. Amerikaansche vrij heidsmedailles worden uitgereikt aan pilotenhel- pers. Een „Medal of Freedom" met bronzen palmtak en ongeveer 120 Medals of Freedom wor den uitgereikt, De ex port van Amerikaansche boeken naar Nederland zal door het Amerikaan sche ministerie van bui- tenlandsche zaken wor- het Tweede Kamerid de heer Gerben Wagenaar. ïk Onder beschermheer schap van den Neder- landschen ambassadeur te Brussel geeft 't residen tie Orkest Zondag 16 Maart een concert in het palais des Beaux Arts te Brussel en Zaterdagavond 15 Maart in Luik >k Te Parijs is een staking van bankpersoneel uitgebro ken, welke in andere ste den navolging heeft ge vonden. In de voor naamste 'haven van Nrd- China is in Tientsin, vol gens een bericht van Tass dat door Reuter wordt aangehaald, de staat van beleg afgekondigd. ïH Te Casablanca is een mili tair vliegtuig neergestort De twee inzittenden zijn om het leven gekomen. ïk Op de „Woeste Hoeve" nabij Apeldoorn, waar twee jaar geleden als re presaille voor den aan slag op de SS-Obergrup- penfuhrer 117 slachtoffers uit alle deelen van ons land werden gefusilleerd, werd bij het monument, dat de plaats der execu tie aangeeft, een korte herdenking gehouden. DIET heeft het gehaald, maar niet Piet de Leeuw, doch die andere Piet, nl. van de Pol. In den beslis- senden strijd, welke Zondagmiddag in Den Haag om het Nederlandsch kampioenschap biljarten 71 2 werd gehouden. Het was de laatste partij van het tournooi, waarin heel wat gepresteerd was. Het pleit was in 17 beurten beslecht: van de Pol won met een hoogste serie van 77, een gemiddelde van 17.64, de Leeuw bleef staan op 142! Piet van de Pol van Rotterdam is dus en dat voor de eerste maal, kampioen op dit groote biljart. Wel heeft de Leeuw zijn aandeel in de drie nieuwe records, welke gevestigd zijn. Piet de Leeuw behaatlde het hoogste alg. gemiddelde, n.l. 17,25 een nieuw Ned, record (het oude stond met 17.21 op zijn naam). Nog twee andere officieele Ne derlandsche records kwamen in de verdrukking: Dat van de hoogste serie, nieuw record De Leeuw met 196 (oud record Van Vliet 165, Maart 1941) en dat van het hoog ste particuliere gemiddelde, nieuw record 37,50 Van Vliet en De Leeuw (oud record Van Vliet en De Leeuw 30, November 1945) Tenslotte dient vermeld, dat het alg. tournooi gemiddelde 12.15 be droeg wat ook een niet officieel record is. Tot dusver stond het tournooi van 1945'46 aan het hoofd met een gemiddelde van 10,70. De N. B. B. kan dys rqet voldoe ning op <fit kampioenschap terug zien. De prestaties bewegen zich in stijgende lijn. Zaterdagmiddag won Lubach van Teegelaar en Kobus van Ja- KESSELRING IS ONGESTELD Het Britsche militaire ge rechtshof bepaalde Vrijdag, dat maarschalk Kesselring tijdens den luchttijd zou worden on derzocht om te zien, of deze het kruisverhoor zou kunnen voort zetten. Kesselring's advocaat had verzocht 's middags geen zitting te houden, daar zijn cliënt zich niet goed gevoelde, terwijl Kesselring zelf echter graag voort wilde gaan. Eerder tijdens de zitting had Kesselring zich geëxcuseerd voor een driftigen uitval: „Ik ben geen schooljongen dien men uren kan ondervragen over din gen, welke men een sergeant zou vragen". Het proces werd verdaagd, nadat was medegedeeld, dat Kesselring amandelontsteking heeft. Het eindklassement luidt: 1. P. J. v. d. Pol (R'dam) 2 P. dé Leeuw (A'dam) 3. J. H. Sweering (A'dam) 4 C. van Vliet (Haag) 5 A. A. J. Lubach (Haag) 6. P. A. Kobus (Haarlem) 7. L. G. J. Teegelaar (Haag 8. A. W. C. Jacobs (R'daal) cobs, De Leeuw wist van Sweering te winnen, totaal onbedreigd overi gens en v. d. Pol sloeg Van Vliet. Kobus won van Teegelaar en Ja cobs van Lubach. Tot een van de spannendste par tijen behoorde die van De Leeuw tegen Van Vliet. Na zeven beurten was de stand Van Vliet 281 tegen De Leeuw181! Met een enorme serie van 118 vertoonde De Leeuw dit meesterstukje, zoodat hij ook deze partij won (300 tegen 284). De beide andere matadors, v. d. Pol en Sweering (hajfden 28 beurten noo- dig voor dezelfde 300 caramboles! Sweering won met 300 tegen 213. Nadat Zondagmiddag Teegelaar had gewonnen vam Jacobs en Lu bach van Kobus, wist Van Vliet te winnen van Sweering. Aller oogen richtten zich toen op de beslissende slotpartij: v. d. Pol-De Leeuw. Na zes beurten was de stand 7535 voor v. d. Pol. Nadat van de Pol een serietje van negen zag' afbreken op een pique over een- heele diagonaal van het biljart die op een millimeter miste, scoorde de Leeuw 1 punt Stand na zeven beurten: v. d. Pol, 84 de Leeuw 36, na tien beurten v. d. Pol 152 dank zij een fraaie 61 door haar. fijn klein spel de Leeuw 46 Na 12 beurten v d. 167 en de Leeuw 61. Laatstgenoemde haalde dus krap een- moyenne van vijf. E'én tien voOr v d. Pol en een twee voor de Leeuw gaf de soore 17763 na dertien beurten, voor den Amsterdammer een hache lijke situatie die hopeloos scheen te worden toen v. d. Pol ineens weer de rappe onvervaarde virtuoos wiens durf en trefzekerheid in zoo talloos vele matches bewondering afdwongen, 77 caramboles bij elkaar tikte en met 254 als totaal een voorsprong nam van een kleine 200 punten. Het zag er voor de Leeuw dus nog slechter uit dan gister avond tegen ^an Vliet toen hij met 100 punten achterstand door samen trekking van al zijn vermogens in een verloren partij de zege nog juist uit het vuur sleepte Hij zou echter de Leeuw niet geweest zijn als hij niet met mannenmoed zijn schouders onder het karwei gezet had. Op 49 brak zijn serie af waarna de twee carotte spelend elk een paar slechte beur ten maaktenen nul en een 1 voor van de Pol en twee poedels voor de Leeuw brachten- den stand op 255—112, waarna de Rotterdammer met een serie van 45 de 300 vol maakte. In den nastoot voegde de Leeuw nog' dertig punten aan zijn mager tb-taal toe maar Piet van de Pol, drie dagep lang fa voriet, daarna stuk gespeeld door Sweering en favoriet-af, werd voor de 1ste maal kampioen- van Nederland 71_2 en dit volkomen verdiend. duOOr iaUgriropi I .Qdiikkig jnbtekets tochten een bont- zaak in Amstetdcun r<W gew. p. pnt. brt. p. s. alg gem 6 2013 123 98 16,36 5 1932 112 196 17,25 5 1863 157 64 11,86 4 1908 128 115 14,90 3 1749 160 75 10,93 2 1529 152 81 10,05 2 1489 157 54 9.48 1 1556 166 62 9,37 Wit bloeiden de kastanjes op ,.De Burgakker". In alle tuinen glansde het nieuwe groen en on der de linden hing een geur van honing. Het witte buitengoed met het ranke siertorentje in het mid den leek op het stralend gezicht van een mensch, die uit een droom ontwaakt. Heel ver in de lanen naar den dalvijver zongen de merels. Hilarius en ik hadden een nacht onrustig ondier de dekens ge woeld. lederen avond vertelden wij elkaar van de komst der schoone dingen en hoe wij de vuurvlinders eq pijlstaarten zou den vangen. Wij praal ten zoo lang, tot wij in slaap vielen, doch onze lippen bleven dq woorden uitspreken, die wij in den droom tot elkander zeiden. De hemel bleef blauw weken achtereen en in den avond groei de hij vol sterren van h.et Oosten naar het Weslen. Niemand zeide meer: nu komt de zomer, want iedereen wist, dat hij er al was. Wij dwaalden den heelen dag door de tuinen, Hilarius en ik, en wij voelden wel, welk wild avon tuur wij tegemoet gingen. Wij streelden de grillige lakken der wegelia's en wij probeerden door het roode bruin der hazelaars den hernel te vinden. Wij dartelden over de walletjes van het holle pad, dat aan den boomgaard grensde en wij zaten soms naast elkaar op een graspol naar adem te snakken. Tante Roulanda bromde wel eens over onze vuile blousjes, vooral wanneer ik daar bij nog een scheurtje in mijn mouw had van een dor geworden tak, die scherp uitstak tusschen het glanzende groen. Maar zij zou ons daarvoor niet straffen, want zij begreep, dat jongens als veu lens zijn, die dansen in de wijde kom van een weide. Hilarius was mijn neef en hij kwam een maand eerder dan ik cp „De Burgakker" Het leven binnen de ruime perken van het landgoed had de herinnering aan al wat vroeger gebeurde in ons uitgewist. Wij spraken daar niet over, omdat wij daar geen be hoefte aan hadden. Nadat de laatste wolken-slepen der voorzomer-regens waren weg getrokken, bleven wij eerst bij den gaardenier en zijn knechten in den voortuin en zochten naar openbarstende knoppen in de streng gelijnde perken. De gazons werden geschoren, een streelend groen, licht om op te staren. Wij harkten de ruwe uitwas der af gestoken kanten op groote hoo- pen en schepten die op een krui wagen. De knechten lachten met schuingehouden hoofden als zij ons bezig zagen in onze witte kieltjes, die zoo grappig uitbol- dep op den rug. Wij hielden het niet lang vol en eerlijk gezegd had die voortuin ook niet erg veel aantrekkings kracht voor ons. De lange oprij laan met aan het einde het hooge sombere hek herinnerde er ons te veel aan, dat wij door tante Rou landa waren gevangen gezet in een kooi, ook al was die dan fraai en groot genoeg om in te spelen. Nog dienzelfden middag, nadat wij waren getracteerd op heer lijke koek, omdat Christina de meid jarig was, trokken wij langs de nieuwe lariksen en berkjes naar den vijvertuin, die tegen het bosch aanlag. Vlak onder een kleinen booim met zilverig blad bleef Hilarius stilstaan en ik hoorde, dat hij zuchtte. Ik keek maar wat om mij heen alsof ik niet bemerkte, (Jat hij zoo zwaarmoedig was om den voortuin met het hooge hek. Mijn neefje hield soms heel wijze bespiegelingen over dit hek, waarvan hij niet begreep waarom hpt er was. Ik pleegde hem meest al te antwoorden, dat aan de achterzijde van het landgoed geen hekken waren en <fat wij hier konden dwalen zoover als wij wilden. Maar hjj verzekerde mij, dat achter het bosch een hooge afrastering was met stekels en gevaarlijke pieken en ook langs de kwekerijen .en de poelen en plassen, waar Adelbertus zijn kruiden zocht. Ik begreep, dat het voor Hila rius niet goed! w.as nu aan deze dingen te denken. Daarom stelde ik hem voor om naar de beek te gaan kijken bij de vischplaats. Misschien konden wij daar al prettig op het planken plateau- tje zitten, wanneer hel water niet te hoog was. Ja, zei hij, laten we eerst maar naar de beek gaan. Hij begon hard te loopen, dwars over het heuveltje waar in Augustus de gentiaan bloeit, en langs het glib berige pad bij den vijver zocht hij een nauwen doorgang tusschen de braamstruiken. Ik holde mee en ik had moeite hem bij te hou den. Bij het water stonden we eerst allebei naar het kleine weggetje te kijken, dat aan de Vischplaats uitkwaim en waar wij pu vergeefs naar het vloertje zochten. Wij liepen door het zweepende oever gras en vonden dn een dollen kring van waterscheerlingen en kalmoes, een hoopje planken en slutten. Wij dachten hetzelfde. Jammer, zei ik, nu kunnen we niet meer boven de beek komen. Hilarius sdhudde het hoofd en ging naar de plaats waar de palen nog in het water stonden. Juist vlogen er twee koolwitjes over en een ervan ging op een lisoh- blad zitlen vak bij de verste paal. Ja, dat is spijtig, bromde hij. Maar misschien kunnen wij pro- beeren alles weer opnieuw te maken zooals het geiweest is. Ik keek hem nadenkend aan. Neen, antwoordde ik, dat moeten We niet doen. Laten we er iets heel nieuws van bouwen, een vlonder of een dam, die 't water tegenhoudt. Weet je wat er dan gebeurt? Hij keek mij bijna wanhopig aan. Zeker weet ik dat! riep hij. Een overs'lrooming krijg je daarvan en dan zul je tante Roulanda eens hooren! Wij gingen op het witte oever zand zitten, dat al warm was van de zon, die vlak achter onzen rug stond. Het water gleed onhoor baar, maar toch klagend en met den weemoed van een zee voor bij. Lazen wij niet dikwijls in de boeken, die Adelbertus ons gaf, van die wijde geheimzinnige zee, die je zulk een heimwee kon doen krijgen naar iets waarvan je den naam niet wist? Het eeuwig glij dende, het eeuwig schommelende, verder vloeiende water, dat lacht en schreit lijk een mpnsch, die lacht om een vreugde, doch schreit omdat zij zoo snel voorbij gaai. Wij sloegen de armen om elkan ders schouder en staarden voor ons uit in het donkere raadsel achtige schuiven van den stroom, zwart en ondoorgrondelijk tus schen twee oevers, de aarde die wijkt om hem door te laten. Zoo zaten wij stil neveneen, wij had den geen zin meer op te staan en met elkander te stoeien of hard langs de paden te rennen en ons achter de heggen te verbergen. Want wij voelden ons opgenomen en wegglijden naar een veire we reld, die wij nimmer zagen en waar de hemel misschien zilver was in plaats van blauw. Het water lag stil en wij deinden verder mei de oevers en gansch het landschap om ons heen. Het hooge zwenken van een vlucht duiven bracht ons tot de werkelijkheid terug. Maar ik zag een vreemden gloed in Hilarius' oogen. Lucas, zei hij, luister! Wij moéten van de planken een boot maken, dan kunnen wij op he! water komen waar wij willen. Ik ging recht staan van verras sing. Eerst trok ik een ernstig gezicht. Toen deed ik of ik een bedenking wilde maken juist zoo als de groote menschen, maar ten laatste lachte ik zoo opgetogen, over Hilarius' vinding, dat het moet geklonken hebben tot tante Roulanda's kamer, waar in den namiddag de ramen openston den. Wij pakten elkaar bij de h.anden en deden een rondedans. De vlakke zandbodem weid1 wild vertrapt onder onze wielende voeten. Er vloog een vogel op uit een nabijen oeverboom. Ik liet mij languit neervallen en dui kelde kopje over alsof ik een circusclown was. (Slot volgt.) Q2JUtSM (om dfl* tanM te. bovotdazesi.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3