Nieuw Molotof wil snellere vernietiging der Duitsche oorlogsindustrie Overblijfsel der Germaansche barbarij Het protest van Amerika Republiek heeft het recht handel te drijven met de geheele wereld DE DOOI ZETTE IN Voor Alkmaar en omgeving O JKS.2IW Leve de Paus! Russische critiek op de houding van Britten en Amerkanen Belgische regeering treedt af VERKLARING VAN DR. GANI Spiegelgladde wegen en veel water Vught herbergt S.S.-ers en N.S.B.-ers waar eertijds helden vielen Rechts en links raakten slaags 5 s onzer passagiers schepen i" AntwerpenZd. Ame- s. 9 Mrt. Vlissingen. ro", Rotterdam—O. Azië, s 8 Mrt. Gibraltar (naar ndijk", Vancouver Rot. t Mrt. te Liverpool, erkerk", Rotterdam-Aus- Mrt. van Alleppay. Gede", pass. 9 Mrt. Oues- rdt 14 Mrt. te Marseille Inten", RotterdamJava, i 9 Mrt. om 4.23 Ferim. ■k", Amsterdam Beira, 7 Mrt. Dover, rdam", Rotterdam New asseerde 8 Mrt. Bishop wijk"_ Australië Rot- rordt 14 Mrt. te Marseille tuig „Twenthe", waar- Nederlander van Leer ireis gaat ondernemen, or het vertrek in ge- gebracht. De keuken- dt aan boord van het gebracht. Anefo P. sizoenarbeid srbruggingssteun nisterie van sociale tigt de aandacht op 't e: kt hier en daar voor dat landarbeiders en ïechts, die in de mo- verkeeren eeh jaar- lan te gaan, dit niet lat zij wellicht als los jedurende het seizoen len kunnen verdienen, oosheid wenden zij tot de overheid om ingssteun. Aangezien osheid in die gevallen willig is te noemen j hebben een dienst- oor een vol jaar vrij- n schieten, om enkele iets meer te verdienen cteze werkloozen niet iruggingsuitkeering in g komen. Landarbei- uindersknechts zullen e goed aan doen aan- aarcontracten te aan- ;en einde zichzelf en ïen niet in financieele den te brengen. DONDERDAG 13 MAART M I (301 M.): 9.45 Nieuws; 11.00 RacThoziekeru. Fam.ber. uit Indonesië; 2.30 Lunchconcert; 13.00 Orgel; 15.00 Kamerorkest 18.00 Mannenkoor; gram.muz.; 20.00 Nieuws gevarieerd progr.; 21.30 2.00 Nieuws; claversimbel H II (415 M.): 9.45 Nieuws de fabriek; il.OO Ka_ Zang; 12.30 Middag- Nieuws en amusements. Orgel; 15.20 Blindengelei- 16.15 Filmmuziek; 17.20 k; 18.00 Nieuws en dans_ en Concert; 21.15 Greta Keller. iet!" zei z'n al liep naai maat deugt m'n dubbel- ng wijst 150 den geleden weegschaal er; als U er stopt, zal ik r ben ik be leer Pimpel. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mig.; in al'e edities 30 ct. N o ordh ollands ch Dagblad WOENSDAG 12 MAART 1947 (Vondel 42e JAARGANG - NUMMER 11174 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 fadm.j. 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ACHT JAAR is het geleden dat de witte rook uit den schoorsteen van het Conclave aankondigde, dat een nieuwe Paus gekozen was en de enor me menigte op het Sint Pieters plein barstte in enthousiaste vreugde uit, toen bekend werd, dat de nieuwe Plaatsbekleeder van Christus de Kardinaal staatssecretaris, Zijne Eminen tie Eugenio Pacelli was. En nog eens weer, toen de bekendma king volgde, dat de nieuwe Paus den naam van Zijn -Voor ganger zou voortzetten als Pius XII. Dat was op den Naamdag van den nieuwen Vader der Christenheid, den tweeden Maart. Tien dagen later, op den twaalfden Maart, vandaag dus precies acht jaar geleden, had n na plaats en het is deze dag vooral, die in de Kerk feestelijk wordt herdacht. In de Kerken over heel de wereld klinkt het Te Deum, om God te danken voor de weldaden, die Hij ons door het wijs en zegen rijk bestuur van Pius XII doet geworden, Wij hebben alle reden, ons ten innigste met dat gebed te vereenigen en daarbij den blij- venden steun en zegen van God voor den Heiligen Vader af te smeeken. Wederom beleven wij een grooten en grootschen tijd en het is vanzelfsprekend, men mag zeggen, traditioneel, dat in zulk een tijd de figuur van den Wachter op de Tinne van het Vaticaan sterk op den voor grond treedt, Dat is in groote momenten van de geschiedenis altijd gebeurd en het is thans wel in zeer sterke mate het ge val. De Paus laat geen gelegen heid onbenut, om er de aan dacht op te vestigen, dat in den strijd van gevaarvolle machten tegen God en Kerk, Geloof en Godsdienst, de grondslagen zelf van de Christelijke samenleving worden aangetast. Waakzaam heid en overtuigde activiteit daartegen is noodzakelijk! Naast het gebed, van dank baarheid en om verderen ze gen, past de daad van dank baarheid. De persoonlijke daad van meedoen met het werk, als dat gevraagd wordt. Zoowel voor de Katholieke Actie, de oogappel ook van Pius XII, als voor alle andere werken van katholieke activiteit, hoe men ze ook betitelen wil. Nog maar kort geleden heeft de H. Vader alle goed willenden aangespoord, tegen het wereld gevaar van het goddelooze. com munistische stelsel en andere gevaren want er zijn er meer en men mag zich niet blind staren op dat ééne! uit den slaap te ontwaken. Zijn wij wakker? Weten wij wat er op het spel staat? De Paus van Rome roept. De Paus, die wij gaarne bejubelen en danken, met en door God. Maar wij moe ten ook werken met en door en óm God, en om den arbeid van den Roomschen Wereldbe stuurder nog meer vruchtdra gend te doen zijn. Eerst dan zal, in Godes Naam, de kreet Leve de Kerk, Leve de Paus, zijn ware zir, en beteekenis hebben! Tankauto in brand Een automobilist, die op den rijksweg van Rotterdam naar Gorinchem reed, bemerkte, dat uit een voor hem rijdenden benzinewagen vlammen lekten. Hij kon den chauffeur waar schuwen, waarna gestopt werd- Op hetzelfde oogenblik vlogen de auto en de daarbij behooren- de aanhangwagen geheel in de brand. 66 vaten benzine, benevens een partij stookolie gingen ver loren. De oorzaak van het on geval is kortsluiting in den ka bel naar den aanhangwagen. kdOLOTOF heeft gisteren op de conferentie van Moskou, die geleid werd door Minister Marshall, in bedekte termen critiek geleverd op de manier, waarop de Britten en Amerikanen de overeenkomst van Potsdam betreffende de demilitarisatie van Duitschland ten uitvoer hebben gelegd. Hij stelde voor, dat de Raad van ministers van buitenlandsche zaken den Bestuursraad te Berlijn op dracht zal geven om de volgende maatregelen te nemen: 1. Per 1 Juli 1947 een plan op te stellen voor eliminatie van de Duit sche oorlogsindustrie, welk plan, niet later dan eind 1948 zal moeten zijn uitgevoerd waarbij bijzondere aandacht zal moeten worden be steed aan de liquidatie van kartels en trusts. 2. De vernietiging van het Duit sche oorlogsmateriaal alsmede alle militaire zee- en luchtvaartinstalla- ties op Duitsch grondgebied, welk werk tegen het eind van 1949 zal moeten zijn voltooid. 3. Tegen 1 Juni a.s. alle Duitsche militaire eenheden met inbegrip van de hulpdiensten te ontbinden. 4. De ontbinding en opheffing van alle niet-Duitsche eenheden en kampen, welke overeenkomstig de eerder genomen beslissing van den Bestuursraad ontbonden en welker leden gerepatrieerd dienen te wor den. Marshall antwoordde, dat bet eenige onbevredigende aspect de vermindering is van de zwa re industrie, welke voor oorlogs doeleinden kan worden ge bruikt. De ontmanteling van de fabrieken, zooals deze door de overeenkomst van Potsdam is voorzien, is slechts mogelijk, wanneer de economische een heid van Duitschland werkelijk heid wordt. Marshall stelde voor het rapport van den Bestuursraad tezamen met het voorstel van Molotof ter nadere beschouwing aan de plaatsvervan gers te zenden. Marshall voegde hieraan het voorstel toe, dat de raad van minis ters het rapport van de geallieerde bestuursautoriteiten over de demili tarisatie en de vorderingen, welke hierin in alle vier zones van Duitschland zijn, zal goedkeuren. Tevens stelde Marshall voor, dat de geallieerde bestuursautoriteiten zon der uitstel zullen overgaan tot de voltooing van de demilitarisatie overeenkomstig de beslissing van de vroeger gehouden conferentie. Bevin wees energiek de beschul- Meeningsverschil mei1 de communisten De Belgische regeering zal heden haar ontslag aanbieden aan den Prins-Regent. Reers eerder was gemeld, dat de Communistische ministers zouden aftreden als gevolg van ernstige meeningsverschillen over de prijspolitiek tusschen hen en de liberale ministers. De communistische ministers eischten een drastische verla ging van de prijzen voor ver schillende goederen, waarbij de winstmarge van de industrieelen dus verminderd zou worden. Het betref voornamelijk de prijzen van staal en stikstofhou- dende meststoffen. Dit was vooral het punt, waarover on- eenigheid bestond tusschen den liberalen minister van economi sche zaken, Henri Idebaërt, en de communisten. In een officieel communique wordt verklaard, dat de vier communistische ministers zich niet met de verhooging van den steenkolenprijs (van 600 francs per ton op 629 francs per ton) konden vereenigen. Zij hebben daarop de kabinetsvergadering, die op Dinsdagavond plaats had verlaten, waarna de vergadering in hun afwezigheid is voortge zet. De opkomst van marine- dienstplichtigen te Voorschoten Teneinde misverstand met be trekking tot de opkomst van dienstplichtigen in het marine opkomst centrum Voorschoten te voorkomen, wordt er met na druk op gewezen, dat uitslui tend de opkomst van dienst plichtigen, die zich op 18 Maart moeten melden, is uitgesteld tot 29 April. De oproepingen voor opkomst in Voorschoten na 18 Maart zijn niet gewijzigd. diging, dat er Duitsche half-militai- re formaties in de Britsche zone wor den gehandhaafd, van de hand en verklaarde, dat het grootste deel van de Duitsche militaire eenheden, .welke thans nog oestaan, voor het vegen en ruimen van zee- en land mijnen worden gebruikt en, nadat hun taak zal zijn volbracht zullen worden ontbonden Molotof verklaarde, dat het hem het beste toeschijnt de inzichten over de demilitarisatie uit te wis selen en deze dan voor een verdere gedetaileerde studie aan de plaats vervangers over te dragen. Molotof zeide geen bezwaar te hebben tegen het gebruik van Duit- schers voor het ruimen en vegen van mijnen doch achtte dit geen ex cuus voor het handhaven van Duit sche eenheden met hun officieren. Bidault verklaarde, dat het doel van de Fransche regeering demili tarisatie van Duitschland is. doch dat het allerbelangrijkste punt, n.l. de eliminatie van het Duitsche oor logspotentieel, nog bestaat. Ten slotte kwam men overeen, de beslis sing of men de discussie over de de militarisatie zal voortzetten, of de verschillende voorstellen, welke Dinsdag zijn gedaan, ter verdere be studeering aan de plaatsvervangers zai overdragen tot Woensdag op te schorten. Fransche volk zal nog meer offers moeten brengen De Fransche minister van fi nanciën, Robert Schumann, heeft Maandagavond in een radiorede het Fransche volk gewaarschuwd, dat het nog ver der offers zal moeten brengen en hij kondigde ..massale bezui nigingen" in de begrooting aan. Schumann verklaarde,dat de prijsstijging tot stilstand geko men is en het vertrouwen be gint weer te keeren. Onder het motto „voor de vrijheid - tegen staatsinmenging - te gen fiscale dictatuur" werd Maandag in geheel België door den Middenstand een staking van 24 uur afgekondigd, tengevolge waarvan alle winkels, theaters en bioscopen gesloten waren. De enkeling, die zich hieraan niet hield, moest spoedig de hulp van de politie inroepen. (A.N.P. P.) Onze regeering vraagt' inlichtingen in Indië Wij vernemen dat Maandag by het departement van buiten landsche zaken de nota is inge komen v^n de Amerikaansehe regeering ten vervolge op de mondelinge contactneming naar aanleiding van de kwestie der Martin Behrman. De Nederlandsche regeering heeft aan de Indische regeering nadere inlichtingen verzocht. Zoodra deze zullen zün ingeko men zal tegenover de Ameri kaansehe regeering een schrif telijke verklaring worden afge legd. EIEREN VOOR RESTAURANTS Deze maand zal een begin worden gemaakt met het toewij zen van eieren aan restaurants. De toewijzing zal elkens voor acht weken geschieden en het zal van de omstandigheden af hangen of de verstrekking on onderbroken wordt voortgezet. Per twee maaltijden wordt een ei beschikbaar gesteld. De productie van eieren laat deze verstrekking op het oogen blik toe. Vooral is van belang, dat hiermede een van de afzet kanalen van den zwarten han del afgesneden wordt. Ook Parijsche midden stand demonstreerde Maandag hebben 15-000 klei ne zakenlieden te Parijs, even als hun Belgische collega's, ge demonstreerd tegen „het falen van de regeering in haar anti- inflatie-politiek". V De Indonesische minister van economische zaken, dr. A K. Gani, heeft over den buiten- Iandschen handel van Indo nesië een verklaring afgelegd, waarvan de aanhef luidt: „Het de facto gezag van de republiek machtigt haar tot handeldrijven met de geheele wereld". Dit de facto gezag verleent de republiek het recht als onafhan kelijk land op te treden, zoowel betreffende binnenlandsche aan gelegenheden als ten aanzien van de betrekkingen met het buiten land. Dit standpunt is algemeen goed gekeurd, o.m. door Amerika, En. geland, Australië, China en de Philippijnen, welke landen den handel met de republiek hebben toegestaan. Dit is meer dan na tuurlijk, daar de republiek over goederen beschikt, waar andere landen zeer dringend behoefte aan hebben. De republiek wil geen mono polie aan eenig land geven. De republiek zet haar poorten open voor buifenlandsch ka pitaal en buitenlandsche des kundigen, mits zij geen scha de aan het land berokkenen. Indonesië ijvert voor „leven en lateh leven". In scherpe tegenstelling met dit republikeinsche standpunt trachten de Nederlanders, zooals in de koloniale periode, allen handel te controleeren, zoowel interinsulair als internal ionaal en houden geen rekening met het y De lang verwachte dooi heeft dan eindelijk haar intrede ge daan. Op vele plaatsen in het land heeft de regen, die volop viel in den nacht van Maandag op Dinsdag de straten en wegen van een massa sneeuw ontdaan- Daarmede was echter geenszins een verkieselijke toestand ge schapen, immers daar, waar er niet voldoende geruimd was, werden de wegen gevaarlijk glad, terwijl in de avonduren de modderbrei begon op te stijven. (Van onzen specialen verslaggever) X DEZER DAGEN stond het in de Nederlandsche bladen, een kort bericht, snel gelezen en nog sneller overgeslagen: de aan nemer van het kamp Vught, P. van Geloven uit Tilburg kreeg 9 jaar R.W.I. M'n gedachten bleven hierop haken. Negen jaar Rijkswerkinrichting. Vught Ik wilde weer zien de verzameling barakken, dicht bij het water van den „IJzeren Man", verscholen onder de fluisterende dennenbosschen: weer doorvoelen de da gen en nachten, doorgebracht liggend aan deh rand van het kamp, bijtend op een zakdoek omdat je niet schreien wou, luiste rend naar de schoten van een executiepeloton, dat vrienden wegnam uit een schoon leven. Vught. Germaansche barbarij ten top. 2800 delinquenten. Het was middag toen ik er kwam. De wachten van de buitenbewaking stampten hun voeten warm, met op hen de verantwoording van de 2500 N.S.B.-ers en de 300 S.S.-ers. Kou welijk scharrelden gevangenen voorbij de eertijds onder hoogspan ning staande prikkeldraadversper ringen en af en toe waaiden brok stukken van uitroepen of gesprek ken over de hei. De wachttorens leken me minder grimmig. Ook de wachters, die nog tijd hadden voor een praatje. Och, eigenlijk is niets meer grim mig of angstwekkend aan deze ba rakken de wegen, de appèlplaats, de kazernes, de werkplaatsen. Bijna 3000 politieke delinquenten let en hier. Ze werken in fabrieken in den omtrek. Bij Philips, de H.K.Ide Hero. Zevenhonderd ambtenaren waken over hen! Een maal per maand kunnen ze een brief schrij ven, een half uur bezoek ontvangen, een versnaperingspakket consumee- ren, sigaretten rooken en lezen in de bibliotheek. Ze eten hun halve brood pér dag (de „werkers" krijgen nog 1J4 brood per week extra), hun liter middageten, hun in de cantine gekochte broodbelegging. Ze wer ken, eten en wachten. Sommigen op den dood, somm'gen op het einde van hun straftijd, de meesten nog op hun berechting. Ze werken en wachten. Nee, ik wil het hier niet voorstel len alsof het een sanatorium is of een hotel. Alles heeft z'n rnreilijk- heden. Het zijn menschen, die om velerlei redenen en soms onder den druk van omstandigheden hun on- Nederlandsche daden stelden geerde. „Gedood bij ontvluchtings- poging". Vught in 1943 en 1944. Eender, steeds eender geurden deze zomers de hei en de naaldboo- men. De dagen waren doorzond en blauw, onwezenlijk blauw en licht voor allen in zebra-pak. Het maakte 't nog moeilijker voor hen, als zij wachtend stonden voor het peleton. Jong te zijn en te wachten op een noodlot, dat komt. Voor het laatst te kijken ua een zomer, die licht is en wijd. Soms, heel soms konden ze wor den gered. Buiten het kamp vochten anderen voor hen, voor hun leven en hun idealen. Maar het werk was zoo zwaar en moeilijk te volbren gen. Hoe dikwijls ging het. ondanks de moeiten en opofferingen, niet? Als oorlogsverslaggever in eind 1944 hier binnengezeild, praatte ik met hen, juist als dit keer. Pratend als mensch tegen over mensch wordt dan zooveel duideiyk. Hun droomen en ver langens. Bij dit alles blijven mi echter de woorden van een En- gelsche collega in gedachten: „Let us forgive, but don 't let us forget". Latgn we vergeven, maar niet vergeten. Vergeet nooit Vught in 1943 en 1944. Het kamp was gereed gekomen en werd bevolkt De besten onder ons, ze werden gegrepen, opgesloten, geslagen, gedood. De kolonnen ge vangenen, grauw en uitgeteerd, werkten in en om Vught. Bewaking was er, die schoot als het hen be- De duivelsche constructie van het onderstuk van den galg, die de slacht offers noodzaakte zichzelf te verhangen, zoodra nun voetspieren hun lichamen niet meer konden torsen (Cliché „Dë Stem") V Dan te wachten op de schoten, die onherroepelijk komen zouden, scho ten, waarmee een vriend stierf, kor te, uitdagende schoten waartegen men zich niet verweren kon. Het wilde bijna niet doordringen, dat nu een vriend stierf, dat zijn lichaam, viel in het zand, dat je zijn stem niet meer zou hooren, noch den lach van zijn mond. Vervolg pag. 4 Water en nog eens water 'De veranderde weersomstan digheden hebben op vele plaat sen in het land de wegen blank gezet. Ook in het Noorden van het land, waar de temperatuur onder het nulpunt bleef, viel op vele plaatsen regen, waar door een ijzellaag op de met sneeuw bedekte wegen het ver keer, zelfs tot op de hoofdwe gen, in ernstige moeilijkheden heeft gebracht. Dé ingetreden dooi beteekent te Amsterdam voor de stadsrei niging geenszins de terugkeer naar normale verhoudingen. Talloos zijn de klachten van winkeliers over het volstroo- men der kelders. Zoo was het ook in den Haag. Met 500 DUW- arbeiders en 350 man perso neel werkt men aan .het los- stooten van het ijs in de putten. Ook een drietal stoomwagens wordt gebruikt om de toegan gen naar de riolen te ont dooien. Volgens deskundigen kan het overtollige water bin nen drie dagen geloosd zijn. In het Amsterdamsche havenge bied was de toestand niet veel beter. In de provincie Noord-Hol land waren de kleinere wegen volkomen onbereidbaar gewor den. Zelfs sommige hoofd-ver- keerswegen bleken in riviertjes veranderd, waardoor personen auto's zich geen weg meer konden banen. Ook de Afsluit dijk is onberijdbaar. Op Schiphol is in verband met het slechte zicht vrijwel alle luchtverkeer gestaakt. Slechts enkele uitgaande vlieg tuigen konden vertrekken. De toestand der wegen Omtrent den toestand der wegen deelt de K.N.A.C. nog mede, dat niet alleen de Af sluitdijk onbegaanbaar is maar ook de toegangswegen tot den dijk. In de drie Noordelijke pro vincies zijn de wegen zoo glad en gevaarlijk, dat zij onberijd baar zijn. Dat geldt ook voor den weg Amsterdam-Uitgeest, zoodat men van de hoofdstad uit over Haarlem naar Alkmaar dient te rijden. In het Westen, Oosten en Zuiden des lands is de toestand beter, ofschoon men met diepe plassen rekening heeft te houden, waaronder zich dikwijls groote gaten be vinden tengevolge van het stuk vriezen der wegen. De rivieren houden zich goed. De toestand in den Achter hoek is vrijwel normaal. Nadat aanvankelijk de vrees bestond, dat door den snellen was van den Rijn ook de IJsel zou gaan stijgen, waardoor Berkel, Schip beek en Oude IJsel hun water niet snel genoeg kwijt zouden kunnen raken, werd later val van den Rijn gemeld. Uit het Duitsche grensgebied kwam niet meer water dan gewoon lijk. De ijsbrekers „IJsel" en bestaan van een republiek, waar van het de facto gezag is erkend. Het Nederlandsche standpunt is tot uitdrukking gebracht in de bepalingen van 28 Januari om trent den internationalen en inter- insulairen handel en het door zoeken van schepen, waardoor de aandacht van de wereld werd ge vestigd op dit commercieele pro bleem in Indonesië. Wij wenschen de wereld dui delijk te maken, zoo besluit de verklaring, dat Indonesië geen verandering brengt in zijn stand punt, daar het dit juist en reoht- vaarclg acht. De republiek is ge negen met de Nederlanders sa men te werken op basis van ge lijkheid en niet op basis van een koloniaal sysieem. In Fransche Nationale Vergadering In de Fransche Nationale Ver gadering is het tqdens een de bat over Indo-China tot een hevigen veldslag tusschen de rechtsche Republikeinsche Vrü- heidspartij en de Communisten gekomen. Pierre Andre (PRL) oefende namelijk critiek op de communistische politiek inzake Indo-China en noemde den communistischen leider Thorez een deserteur wegens diens ver laten van een Fransche leger eenheid in den Herfst van 1939. Onder protestgeroep der commu nisten stond Thorez op en ant woordde Andre, maar zijn woorden gingen grootendeels in het rumoer verloren. De voorzitter, Herriot. verdaagde daarop de vergadering, aangezien zijn vezoeken om orde niet mocht baten. De strijd werd daarop in de wandelgangen voortgezet.' Daar sloeg de communistische vrouwelijke afgevaardigde Denise Ginolin den rechtschen afgevaardigde krachtig om de ooren. De doorgaans rustige wandelgangen werden daarop ge durende verscheidene minuten door andere linksche en rechtsche tegen standers in een boksring omgescha pen Bij de hervatting kwam het we derom tot stormachtige wederzijd- sche beschuldigingen, die niets meer met het debat over Indo-China te maken hadden. Totdat Thorez ten slotte zijn aanhangers het teeken gaf met hem de zaal te verlaten. De voorzitter verdaagde de bijeenkomst toen tot Donderdag. Thorez werd in 1939 door een mi litaire rechtbank te Amiens bij ver stek veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf wegens desertie, daar hij na zijn verlof niet naar zijn regi ment terugkeerde. Hij ging in 1943 naar Moskou en viel onder de am nestie, welke door de Fransche re geering in October 1944 werd ver leend. Bon voor gedroogde Zuidvruchten Voor de week van 23 tot 29 Maart zal een bon worden aan gewezen voor 100 gram gedroog de zuidvruchten. Dit rantsoen zal alleen verstrekt worden aan de groepen met een B-, C- of D-kaart, omdat de aanwezige voorraden een uitgebreide dis tributie niet toestaan. Vervalsching van bank biljetten in Oostenrijkx De Amerikaansehe bezettings autoriteiten in Oostenrijk heb ben bankbiljettenvervalschjng op groote schaal aan het licht gebracht. Alle dollar-biljetten zijn ingetrokken en morgen zul len nieuwe worden uitgegeven. „Hoogendorp", die het ijs op de Waal gebroken hebben, zijn, na het Maas-Waalkanaal openge legd te hebben, te Maasbracht aangekomen. Zij hebben het ijs in de voorhaven tot het Julia- nakanaal gebroken en zijn toen „opgeschut" om het kanaalpand Maasbracht-Roosteren te bre ken. Twee andere booten wer ken aan het gedeelte Born- Roosteren. De havens \an Born er, Stein zijn reeds opengelegd. De Zuid-Willemsvaart is gebro ken vanaf Nederweert tot de Lelgische grens. Een sleepboot is Maandagmorgen het kanaal Wessem-Nederweert gaan bre ken. Men verwacht dat met het schutten van ijs nog eenige dagen zullen heengaan en dat de kolenvaart vanuit de Limburgsche overlaadhavens naar het Noorden halfweg ongeveer op de helft van de ze week doorgang zal kunnen vinden. Reeds zijn de laatste dagen eenige sleepen vanuit Maas- bracht vertrokken. Vervolg pag. 3

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1