Arrondissements Rechtbank treft d WIES PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Woensdag 12 Maart 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN h. o. v. Eerbied Gregorius de Groote Marktberichten Teg vernieuwing en verjon ging in de K.V.p. Op Maandag 17 Maart a.s. houdt de afd. Alkmaar van de K.V.P. in 't Wapen van Heemskerk een ledenvergadering, waar mr. Bagch uit 's-Gravenhage zal spreken over het onderwerp „Vernieuwing en verjonging". Tevens zal een fikn vertoond worden over Indië, getiteld: „Langs Borneo's breede stroomen". Men houde dien avond vrij voor de K.VP. Opvoering „Vierde Beest" uitgesteld Zooals Zaterdagavond reeds door de Radio is meegedeeld en door ons in ons blad van Maan dag werd vermeld is Pater Hen ri de Greeve ongesteld. De bei de uitvoeringen van „Het vierde beest" kunnen dus niet door gaan. Waar de ongesteldheid van Pater de Greeve niet van ern stige aard is, mag verwacht wor den dat spoedig kan worden meegedeeld wanneer de uitvoe ringen kunnen plaats hebben. De uitgegeven kaarten blijven dus geldig. Voor de K.J.M.V.'ers ALKMAAR De „goedharti ge" Duitschers veroverden een groot deel van Europa, om <ie bedreigde landen te beschermen tegen de moordlust van Engeland. De geallieerde troepen vernietig den Duilsohland en Japan, om vrede te brengen aan alle volke ren. Nu wordt 't weer een gevecht van Amerika tegen Rusland, om dat beide 't meeste vrede willen brengen. Palestina is verdeeld in 2 stukken, 't vredelievende Enge land wil weer eenheid'. De aardbol is een broeiende mesthoop. Kijk maar naar China, Ned. Indië, Polen, Hongarije, Voor-Indië, Griekenland, enz. Dollars, roebels en ponden zijn de afgoden. We vereeren verkeer de dingen en daarom zijn we zelf ook verkeerd. Als je 't goede (God) vereert, doe je ook 't goede, want God vereer je door 't onderhouten van Zijn geboden, en als iedereen die onderhoudt, is er vrede. Naasten liefde! Het christenleger is het eenige ware, want het vecht niet tegen de m^nschen, maar vóór God. K.J.M.V.-ers, laten wij met onze jonge frissohe krachten het heele kleine christenleger gaan versterken. Leef voor God! (Kom b.v. vanavond eens naar de congregatie om kwart voor 8 in de kapel van de Ztisters op de Oude Gracht. Ook is er een ver gadering vanavond om 8.30 in pav. „Kiniheiim", waar onze aal moezenier zal spreken over „De Stille Omgang"). Vrouwen St. Dominicus- paroohie ALKMAAR Hedenavond wordt in de St. Dominicuskerk om 7 uur een bijeenkomst gehou den voor alle vrouwen uit de parochie boven de 30 jaar; daar het K.A.-onderwerp van deze maand behandeld zal worden, wordt aller opkomst dringend verzocht. Een interpellatie ALKMAAR Een oud.raads- lid schrijft ons: Ik was aanwezig bij een verga dering onzer vroede vaderen. Op de agenda kwam niet voor een interpellatie over een onderwerp, dat aller aandacht had. Maar de aanvraag om B. en W. te mogen interpelleeren over het opruimen van sneeuw, werd toegestaan. Het raadslid lichtte zijn vragen kort toe, waarna het college deze zou beantwoorden. De eerste vraag luidde: hoeveel processen-verbaal zijn er door de politie opgemaakt wegens het niet-opruimen van sneeuw, straf baar gesteld in de politieverorde ning, die al lang eens had moeten worden herzien? Tweede vraag was: Kunnen B, en W. ook mededeelen bij welke bewoners proces-verbaal is opge maakt? Derde vraag: Is het juist, dat door toepassing van de politie verordening de staatskas enkele duizenden guldens beter is ge worden? Vierde vraag: Is het in verband met de materiaalsehaarschte mo gelijk geweest 't politiepersoneel van voldoende maatstokken te voorzien, om op te nemen of wer kelijk ten minste een meter is weggeruimd en niet alleen voor de deur, maar langs het geheele perceel? Toen de burgemeester zou gaan antwoorden werd ik wakker. Het was maar een droom. Y HEIDENS 12 MAART Alkmaar heeft steeds opengestaan voor vreem'lelin gen. Maar de 20 heidens, land- loopers, die hier 12 Maart 1712 werden binnengebracht, zullen wel niet zoo welkom zijn ge weest. Deze heeren waren den dag er voor handgemeen ge weest met de dienaren van Hoorn. De laatsten lieten het niet op zich zitten en na een achtervolging werden de heeren in den nacht van 11 op 12 Maart in Ursem gegrepen. Het ging natuurlijk met hevig verzet ge paard en maar 2 of 3 ontkwa men. Alkmaar huisveste de heidens van 12 Maart tot 19 Juli. LIEDERENAVOND s JOH.ROTGANS Wanneer men een zanger hoort die wat stern-materiaal en zang techniek betreft alle eigenschappen bezit, een liederen avond te maken tot een artistieke genieting, maar daar niet steeds in slaagt omdat hij nog schijnbaar te strak aan het tem po vast houdt, en wat losser in de voordracht kan zijn, kunnen ge mengde gevoelens van appreciatie niet uitblijven. Zangtechnisch, zui ver vocaal dus deed Rotgans prach tige dingen. De Liederencyclus ,,An die feme Geliebte" van Beethoven hadden we gaarne wat bewogener gehoord. Bij „Der Doppelganger" van Schubert, liederen van Hugo Wolf en Strauss, na de pauze gezongen, waren echter werkelijk momenten van onbetwistbare schoonheid. Er is maar zeer weinig voor noodig of onze stadgenoot weet een liederen- avond geheel tot een boeiende ge beurtenis te maken, en dit is, los ko men van het notenblad De zeer moeilijke opgave een lie- derenavond te geven werd in haar geheel echter met succes volbracht. We zien dan ook met belangstel ling uit naar een eventueel volgend optreden wat zeer zeker een ver antwoorde onderneming zou zijn Een meerzijdige pregramma-sa- mensteling zou dan aanbevelens waardig zijn. De pianist Joh, v. Engelen had de taak van accompagnateur op zich genomen, en heeft dit bescheiden, volgzaam en op uitstekende wijze gedaan. In zijn soli de bekende „So- mate Pathétique" van Beethoven. Ballade op. 23 van Chopin e a. bleek dat de pianist het zich technisch lang niet gemakkelijk had gemaakt. De luisteraars lieten door applaus blijken ten zeerste het gebodene te apprecieeren. Deze avond werd gegeven ten ba te van het fonds „Hollandsche Schouwburg". Namens het Comité hadden de heeren concertgevers voor hun nobele geste dank in ont vangst te nemen, evenals de heer Mooij die zijn schouwburgzaal voor dit doel belangloos beschikbaar stelde. W. SCHREURS NEGERBALLET Het was „tamtam" Er waren nog heel wat bezoekers naar het „Gulden Vlies" gekomen om iets bijzonders te beleven, want een negbr-ballet zal toch wel iets apparts zijn. Welnu ze hebben iets bijzonders beleefd, maar in dat „bij zondere" zat ook nog zooveel wat heelemaal niet bijzonder was, zoo dat we bij gebrek aan een echte „neger-deskundige" U niet kunnen vertellen of alles O Kee was. Dat blijft het geheim van de negers die op het podium stonden. Er waren drie balletten: „Zij kwamen", „Marktdag" en „De Pro pheet", dit alles droeg het karakter van Dans Theater, maar nog al on-» benullig wat de handeling betrof De oostumeering was kleurrijk en de: pianist technisch uitstekend. Dan was daar het Tam-Tam Orkest dat ons voor eeuwig en altijd in het hoofd gehamerd heeft, wat nu eigenlijk rhythme is. Zeer eentonig, zeer langdurig en bijkans oorver dovend dreunden de primitieve in strumenten maar door, na het einde slaakte menigeen een zucht. In de pauze hoorden we nog en kelen zeggen „geweldig", „enorm" enz. Wat ze daar precies mee be doelden werd er niet bij gezegd. Een woord van hulde komt toe aan het publiek, dat met bewonde renswaardig geduld zich drie uur vrijwillig heeft laten afmatten door de „Tam-Tam". Het applaus was matig, men was te moe geworden. W SCHREURS Aanrijding ALKMAAR Dezer dagen moest op den Kennemersingel een Naco-bus uitwijken voor een vrachtauto. Hierdoor kwam hij in de sneeuw te zitten, maar de chauffeur van den vrachtauto meende den weg voor zich alleen te hebben en week geen duim breed. Hierdoor kraakten de wa gens elkaar eenigszins, dlr bus werd tenminste beschadigd. De andere chauffeur reed met groote snelheid door, maar de politie heeft de zaak in onder zoek. Overbruggingssteun en kinderbijslag In het ingezonden stuk van den heer P. Beemster in ons nummer van gisteren zijn tengevolge van de correctie enkele onjuistheden geslo pen. De heer Beemster had nl. niet beweerd, dat de bouwvakarbeiders in vorstverlet hun kinderbijslag derven. Wel ontvangen zij ca. 80% van het normale loon, doch boven dien ontvangen zij naast den over bruggingssteun f2.40 kinderbijslag per kind. Onze conclusie over de onvolkomenheid van de Kinderbij slagwet, in verband hiermede ge maakt, was dus ook onjuist. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR GeborenNicolaas zoon van Nicolaas Ket en M. B. A. Burgering; Marijke C H. d. v. Nico laas J. Scho; en M Kaal;; Richard z. v. Dirk J. Cornielje en W C; Ba tenburg; Margaretha J. d.v. Hendri- cus Wolff en M. J. van Vegten; Hen drik J z. v. Hendrik Kaal en M. J Mans; Wilhelmus C. z. v Cornells J. Schaap en C Woestenburg; Aris C. z. v. Aris C Bijwaard en E. Le- nairds; Maria J. d. v. Gerrit N Lee ring en C. M van de Kamer; Johan nes z'. v Johan Hou'enbos en G Mans;; Martin J. z. v Berend Udema en J. E' Bruin Gehuwd: Gerhardus J. van Ter Tholen en Margaretha den- Adel;; Pieter Keesen en Maria J Kes. Overleden: Wilhelmina A. Sterk oud 68 jr. wed van A. C. Hoo- gerwerf; Dirk Pool oud 81 jr. wedr. van D Nooij;; Jan Brugman oud 71 jr. geh. me' D. Leek ALKMAAR Geboren Maria J. dochter van Heronimus Roobeek en J. M. Sariemijn; Robert zoon van Ge_ rardus M. Eeken en' M -C. Nuijens; Rudi zoon van Cornells Bouman en A, Pool; Johannes J. zoon van Jaco bus Pover en B Brouwer; Maria d. van Pieter Kroon en K Veis; Jan H. zoon van Jan H Prns en E. Hart; Va_ ler/inus G, J. zoon van Johannes P. van Putten en E. C. Pruim; Cornelia M. dochter van Cornells van Harten en C. J A. Verver; Bernardus J. zoon van Bernardus A. Be-emsterboer en H. Kloek; Ani a I dochter van Dirk Ruig en A. J- ten Hoeve; Henri- cus C zoon van Henricus Terhaag' en J. Vis; Sven zoon van Wijze P. de Vries en W, M van Zwieten. Over_ leden: Jan van den Berg oud 3 dg.; Aldert Schot oud 74 jr. wedr van W. Tijmes; Geertje Al ena oud 49 jr.; Al» berdlna Henkes oud 73 jr. geh met J. Hoogland; Jan Rolff oud 88 jr. wedr van E. Smit. ALKMAAR. Geboren: Petrus J., zoon van Petrus de Groot en M{arie Langlopsz. Dina E. M., dochter van Nico A. van Os en Marie J. Dekker. Gehuwd: Lourentius A. Res en AÜida Lohman. Dirk Oosterling Grietje van de Hooff. Marti- nus Kerssens en Geertruida Marie Berger. Cornelis G. Wilbrink en Mari Ulbrink. Overleden: Trijntje Blakker, aud 60 jaar wed. van J. Blokdijk. Derde abonnements concert ALKMAAR. Op Maandag 17 Maart a.s. geeft de Haarlem- sche Orkest Vereeniging o.l.v. Marinus Adam haar derde Abonnements-concert in ,,'t Gul den Vlies". Onze meester-pianist Theo van der Pas zal aan dit concert zijn medewerking ver- leenen met Schumann's Piano concert in a kl. terts Op. 54. Het concert zal worden ge opend met een uitvoering van de Tableaux d'une Exposition (Schilderij en ten toonstelling) van Moussorgsky, in de bewerking van Marinus Adam, waarna Theo van der Pas het reeds genoemde pianoconcert van Schumann zal vertolken. Na de pauze zal het orkest tenslotte de Derde Sym- phonie van Joh. Brahms uitvoe ren. STIERENKEURING ALKMAAR De burgemees ter van Alkmaar brengt ter open bare kennis, <fat in verband met de weersomstandigheden en de dientengevolge onbegaanbare we gen, de voorjaarskeuring van stie ren, bedoeld in het Stierenregle ment Noordholland 1938 voor <Jeze gemeente in plaats van op 12 Mr! e.k. zal worden gehouden op Don derdag 10 April 1947, om 9 uur op de Kaasmarkt (Waagplein). ALKMAAR Wegens persoon lijke onmisbaarheid werd door den minister van oorlog vrijge steld van dienstplicht R. J. M. Staverman, voor den tijd van 1 jaar. DE HEER L. GOEDEMONDT GAAT HEEN ZUID-SCHERMER Dezer dagen ontving de heer Goede. mondt zijn benoeming tot hoofd der R.K. School te Vierakker (Gelderland). De heer Goede- mondt werd den lOden Mei te Hansweert geboren, studeerde aan de kweekschool te Oud en - bosch, volontairde te Kwade- damme en werd daarna aange steld te Tuitjenhorn Vandaar vertrok hij naar Eibergen, waar hij 3 y2 jaar bleef. Op 1 Januari 1936 kreeg hij de benoeming aan de St. Michaëlsehool te Schermer, Per 1 April vertrekt de heer Goedemondt nu naar Vierakker. Hij is alhier een gaame geziene figuur, was lid van diverse ver. eenigingen en gaf dezen winter landbouwles te Schermer en Ur sem. Van zijn hand verschenen eenige publicaties op natuur-his- torisch gebied. Wij wenschen den heer Goedemondt en zijn gezin een gelukkige toekomst te Vier akker. ZUID-SCHERMER In zijn openingswoord op de jaarverga dering van den L.T.B. kenschet ste de heer C. v. d. Hulst 1946 voor de boeren als een somber jaar. Weinig zonneschijn en een natte herfst brachten veel mis oogst. De voedselpositie voor het vee is daarom zorgelijk. Het is dringend gewenscht dat voor deze periode meer krachtvoer wordt beschikbaar gesteld. De financiën der vereeniging zijn zeer bevre digend!, er bleek ruim f 236 in kas te zijn. Uit het jaarverslag bleek, dat de afdeeling thans 146 leden telt. Alles wat katholiek is moet zich vereenigen voor het behoud der christelijke bescha ving. Uit het verslag bleek ver der, dat, hoewel niet veel naar buiten werd opgetreden, het be stuur binnenskamers hard werkt. Eenig vertoon naar buiten echter kan ook zijn goede zijde hebben. De vermogensaanwasbelasting heeft de belangstelling. De ver gadering hoopte, dat door pers en radio dienaangaande richtlijnen worden gegeven, welke ook door eenvoudigen kunnen worden be. grepen. Het voorstel van het be stuur, dit uit te breiden met twee leden, werd goedgekeurd. De hee ren G- Bos en M. Groot Gz. wer den gekozen. De heer C. v. d. Hulst heeft als voorzitter bedankt. Met hem gaat heen een man van trouwe plichtsbetrachting. In den heer Joh. v. Baar als voorzitter wend de sterke figuur begroet, passend in dezen tijd. De heeren H. Konijn en J. Groot werden voor dit jaar tot afgevaardigden benoemd naar kring- en alge. meene vergadering. De heer J. Konijn brak een lans voor het T.b.c.-foncTs. De kwestie werd nog eens nader belicht, met het ver blijdend resultaat dat 20 leden toetraden. Hierna gaf de Z.E Heer P. Cloes een korte inleiding met lichtbeelden over den Stillen Omgang te Amsterdam. Opgave bij den heer H. v. d. Hulst. BURGERLIJKE STAND SCHOORL Geboren: Catharina Margaretha Josephtna doch'er van P. Bruin en E Loos; Petrus Joseph zoon van A. P. Mors en M Roskam; Joan na Maria dochter van J. C. Bouman en J. E Berkhout. Ge rouwd: D. Oud en P. MInkema; J. A. Wt tebrood en P. L. Dulnmeijer; K. de Vet en C. MODERNE TECHNIEK IN DIENST VAN LAND- EN TUINBOUW Dezer dagen sprak Ir. Geel in ho tel de Burg voor de Stichting van den Landbouw over het „Mechani- satievraagstuk". Hij zette uiteen dat de voornaamste oorzaak van den drang naar mechanisatie moet wor den gezocht in het tekort aan ar beidskrachten. Een zeer bijzondere vorm is wel de nachtvorstbestijding, in het buitenland wordt dit reeds toegepast en ook door ons land kan dit van groot nut zijn. Alvorens men echter overgaat tot aankoop van machines, moet men zich er van overtuigen dat deze aan de gestelde eischen voldoen. Zoo zal de aard- appelrooimachine, wanneer zij aan de eischen voldoet, ongeveer 80% arbeidskrachten besparen. In bewerking is verder 'n aard- appelpootmachine welke de aard appel met spruit zai kunnen poten. De aardappel zal dan zeer dicht on der de oppervlakte gepoot worden. Hierdoor zal men ze verschillende keeren moeten aanaarden waardoor een intensieve onkruidvernietiging wordt verkregen. Ook het spruiten van de aardap pelvelden kan machinaal geschie den. Spr. wees op het groote nut van vroegtijdige bespuiting onmid dellijk na de eerste waarschuwing, 'n Andere mogelijkheid is het be stuiven Dit gebeurt met 'n klein apparaat en gaat zeer snel (4 H.A. per uur). De stuifmiddelen zijn bo vendien goedkooper dan de spuit- middelen. Een apparaat geschikt voor bestuiving kost plm. 800 gul den. M. Roest. Overleden: J. M. Rtsse. lada oud 4 jaar DE RIJP De Stille Omgang voor onze parochie wordt gehou den Zondag 16 Maart a.s. Ver trek vanuit De Rijp per autobus. De Ommegangmis vindt plaats in de Begijnhofkerk. Gezamenlijk per bus terug. De nieuwste loto van den Zeer- eerw. Heer J. J. A. Kuilman, die door Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem tot Deken van het De kenaat Haarlem benoemd is. VOEDINGSVOORLICHTING HEERHUGOWAARD Het Wit-Gele Kruis gaf in samen werking met het Witte Kruis de zer dagen een voetfingsvoorlich tingsavond in de zaal van v. d. Heiligenberg. Als gevolg van het barre winterweer was de opkomst matig. De weinige aanwezigen zullen van hun komst geen spijt hebben gehad. Er werden eenige alleraardigste filmpjes vertoond over het kweeken en de bereiding van groenten en vruchten, over den inmaak e.d., een en ander toegelicht door een leerares der commissie inzake huishou lelijke voorlichting, filmpjes die zeer de aandacht trokken. In de pauze, waarin een tweetal leeraressen mej. Driessen en rr.ej. Fischer verdere voorlich ting gaven, hebben meerdere be zoeksters zich opgegeven voor een te houden kookcursus, en, ofwel voor een te houden cursus over het kweeken van groenten in een eenvoudigen groentetuin bij huis. Voor vele huisvrouwen en adspirant-huisvrouwen viel uit deze voorlichting in woord en filmbeeld veel te leeren, speciaal ook op het gebied van de voeding, die, zooals terecht werd opge- I merkt, veelal veel te eenzijdig is, daardoor aan smaak verliest en de voor onze gezondheid noodige stoffen, als eiwitten, vitaminen enz. niet in de goede verhouding verschaft. Ook voor huisvrouwen, die meenen, dat niemand hun kook- en inmaakkunst kan ver beteren, zijn deze voorlichtings avonden bizonder aantrekkelijk. Op Donderdag 27 Maart a.s. zal deze avond in Heerhugowaard-N. worden gehouden. Is het weer gunstiger, dan behoeft aan een flinke opkomst wel niet getwij feld te worden. Witte en Wit- Gele Kruis, die, zooals burge meester Sutman Meyer in zijn openingswoord zei Ie, de gezond heidszorg in vollen omvang be. hartigen en daartoe behoort inderdaad ook de propaganda voor goede en doelmatige voeding hebben met het organiseeren van déze voorlichtingsavonden een nutlig werk gedaan. De heer Joh Beers stelde zijn film-pro jectie-apparaat beschikbaar en wist op het witte doek een scherp beeld te tooveren. Al met al een avond, die ook elders navolging verdient! BURGERBRUG In het Ker- kehuis vergaderde de Rijwielclub, waarbij het voornaamste agenda punt was de bespreking van den tocht naar Amsterdam voor de deelname aan den Stillen Om gang. Zaterdagavond 15 Maart as. wordt er vanaf het Kerkplein om 9.30 uur gestart voor den tocht per fiets naar Alkmaar, vanwaar de reis per trein zal worden voortgezet. De heer P. Glas zal voor de regeling van het ontbijt zorgen. De voorzitter deel. de mede, dat hij na een periode van 15 jaar het voorzitterschap niet langer zou kunnen waarne men en wegens werkzaamheden elders zijn functie aan anderen moest overdragen. Bij een stem ming werd de heer F. Mink met het voorzitterschap belast, terwijl ook de heer A. Kramer zitting in het bestuur kresg. Uit het jaar verslag bleek nog, dat er een kleine zeventig gulden over was van het vorig jaar. R.K. Rijwielclub „St. Nicolaas" LANGEDIJK. De R.K. Rij wielclub „St. Nicolaas" hield dezer dagen haar jaarvergadering in de Burg Voorzitter P. Bergen Az. deel de mede dat de feestavond ter ge legenheid van het 30-jarig bestaan, op 20 October 1946 gehouden, 'n na- deelig saldo opleverde van plm. f100. Dit geld was geput uit de ge wone kasmiddelen. Uit hqt jaarver slag van den secretaris stippen we aan dat het aantal leden van de club steeg van 100 op 112. Het jaarverslag van den penning meester gaf aan dat op 31 Dec. 1946 het bezit van de club f 66,51 groot was. De beide aftredende bestuurs leden de heeren Jn. Brink en Jac Beentjes werden herkozen. De Stille Omgang naar Amster dam wordt gehouden op Zondag 16 Maart. Het programma luidt als volgt: Zaterdagavond half acht het Lof in de Parochiekerk. Na het lof vertrekken de deelnemers per fiets. Gerust wordt te Wormerveer (Hotel J C. Thomas, Stationsstaat 2). De deelnemers per bus komen om half elf samen in de Burg. De H. Mis wordt gehouden om 1 uur in de Posthoorn, Haarlemmerstr.. waar na de Ommegang wordt gehouden. Gezorgd zal worden voor 'n be hoorlijk ontnuchteringslokaal. De Geestelijk Adviseur, de wel- eerw. heer Kapelaan Boelen lichtte de Bondsintentie toe welke luidde: „Wijsheid en kracht voor onze re geering"! INGEZONDEN Nogmaals: De sneeuw- affaire in Heerhugowaard Uit wiens brein en pen zoo van tijd tot tijd de gemoedelijke aan sporingen tot „sneeuwruimen in onze gemeente" vloeien, is mij niet bekend en doet er overigens ook weinig toe. Persoon in kwestie kan als het nog eenigen tijd blijft doorwinteren meer van dergelijke pennevruchten het licht doen zien.maar wij blijven zit ten met de sneeuw tot de lente, dat profeteer ik! Ik heb lang gezwegen, al krieuwelde het me wel eens in de keel en al heb Ik me wel eens aan een beroep op de Christelijke ;n den nacnt van 1° °P 1? Oc-ober j 1. werd in de koffiebranderij van den heer J.^Cevat aan de Spoorstraat een hoeveelhejd koffie on.vreemd groot 5 balen en 50 pakjes. Als ver. dacht van beten diefstal stond reeds pp 17 Dec. .erecht de scharrelaar J. .H. H. die reeds 5 maanden in voor. loopige hechtenis doorbracht. Gister werd de zaak voortgeze. teneinde nog enkele ge.uigen te hooren. Verd ont kende en beweerde van "een hem on bekend iemand me; wie hij veel za ken had gedaan" de koffie gekochtt te hebben. Hij had de koffie in Limburg verkoch.. De Officier Mr. Meischke geloc "te nlei veel van het verhaal over den gebruikel(jken onbekende en persisteerde bij zijn op 17 Dec gedane elsch van 9 mnd. gev. Mr. Sluis be'..ogde dat diefstal hier niet bewezen was: hoogs ens heling. Uit spraak over 14 dagen Motordiefstal in bezettings ijd •f De stadhuisljpde H. Stoorvogel had in 1940 zijn motorrijwiel merk Tyger voor de Duitschers verborgen op den zoldetr van een pakhuis op he. Groot Nieuwland; In Deo. 1944 werd hij ge waarschuwd dat de mo.or verdwenen was en via de RVI kwam hij te weten dat he ding' toen eigendom geworden was van G. Sltjkerman te 't Zand die het van K. Middelbeek had gekocht: die he op zijn beurt gekocht had van J Visser die den motor namens ver dachte H. Sch. te Alkmaar voor f 350 van de hand had gedaan. Aldus het verhaal van de twee laa stgenoemde getuigen. Doch Sch wist van niets: hij had met deze ge ulgen nooit over een motor gesproken en het was niet waar dat htj hen den mo or in een pakhuis in de Kitsteeg' had laten zien Hij had ook geen blanco s raf- regis er en had vijf veroordeelingen enkele wegens diefstal van vee uit de iu0. witicier .acht.e de ge.uigenverkuu utgen vol doende en eischte 9 mnd. gev Mr. Leesberg' Jr. achtte net bewijs van diefstai me. geleverd en conclu deerde tot vrijspraak; hij vroeg zelfs In vrijheidstelling van zijn cliënt; waarop de reeh.bank niet kon mgaan. De Off, repliceerde en zei. dat als een verdachte in het bezit van een ge stolen voorwerp word, aangeirofien en niet bewijzen kan hoe hij er aan komt: geacht wordt bigestolen te hebber.. Uitspraak over 14 dagen. Dood door schuld? Voor de rechtbank werd voor ge zet de op 11 Eebr. behandelde zaak tegen den chauffeur Jb. de Vr. wien dood door schuld ten laste was ge legd. Komende van S Panoras met enkele lifters in zijn vrachtauto; had hij destijds de bocht bij de Halve- maansbrug .e kort genomen; naar hij zei om kinderen te ontwijken die op den weg speelden; waardoor zijn auto in der. berm wegzakte en kantelde. Daardoor kan elde In de vrachtauto een zware kist die op den lifter Kl Wit terecht kwam die aan de gevolgen overleed. Verd. on kende dat hij g'een signalen had gegever. en te snel had gereden zooals enkele getuigen had. den verklaard. De Off. Mr Meischke eischte 2 mnd. hechtenis en ontzeg ging van rijbevoegdheid voor den :ijd van 1 jaar. De verdediger Mr C. Thijs achtte zijn cliënt niet schuldig; hij reed hoogstens 3035 km; had signaal ge. geven; doch kwam omda; hij de kin. deren wilde ontwijken; in een berm die den vorgen dag' losgegraven was. De dood van het slachtoffer was niet het gevolg van he; kantelen van der.' wagen doch van het kantelen van de kist; z.i. kan verd. geen dood door schuld worden verweten; moch' hij wel schuldig zijn dan acht pl hem niet strafbaar. Uitspraak over 14. dg. hulpvaardigheid gewaagd. Ik wil dat zoo noodig alsnog doen, maar er toch eerst even goed de nadruk op leggen dat het, zooals blijkbaar gemeend wordt, in eerste instan tie niet de taak der geestelijkheid is, noch van onze kath. vereeni- gingen, te zorgen dat gemeente en polderwegen begaanbaar ge maakt worden. Dat is en blijft de taak van Gemeen.e- en/of Polder bestuur en deze instanties zijn, om welke reden dan ook tot heden in die taak tekort geschoten. Als de geldmiddelen, etc. ontoe reikend zijn en men aangewezen is op de bereidwilligheid der ge meentenaren, dan behooren ge noemde instanties allereerst op hen een beroep te doën, een beroep dat wij, zoo noodig, dan gaarne willen bekrachtigen. Het gaat echter niet aan. insi nuaties te lanceeren aan het adres van onze vereenigingen, als zou den dézen schromelijk in gebreke blijven. Het zijn tooneel- en zang- vereenigingen (en zelfs gemengd!) maar geen „sneeuwruim-organi saties!" En of verkenners en gid sen zooveel zoden (i.e. sneeuw klompen) aan den dijk zouden kunnen zetten, durf ik alsnog be twijfelen Ik voorzie echter dat, als ik hier een punt achter dtt betoog zou zet ten, er mogelijk een verkeerae meening, maar nog geen sneeuw uit den weg geruimd zal zijn. Vooropgesteld dus dat het niet onze taak is in eerste instantie, wil ik toch gaarne een poging wagen in het belang van velen. Ik constateer vooreerst dat vele inwoners al aan het werk zijn geweest; doch hun hulpvaardig heid en dit stel ik niet zonder eenige teleurstelling vast ging in de meeste gevallen niet verder dan de grenzen van hun woning. Een loffelijke uitzondering hier op maken de bewoners van Kabel en kilpaden die het g e h e el e pad (en herhaaldelijk) ruim maakten (zelfs nog vóór den Nieuwen Weg! Er zijn echter nog vele weg-gedeelten waarlangs géén woningen staan, maar waarlangs onze doktoren, onze bakkers en kruideniers etc. ook moeten gaan om hun cliënten te bereiken. Wie ontfermt zich daar nu eens over, om deze gedeelten grondig schoon te maken?? Als er van uit de hiervoor ver. anwoordelijke instanties in deze niet gewerkt wordt, wil ik de aan dacht van onze Jongerenbeweging de eenige jeugdbeweging die ervoor in aanmerking kan komen op dqze gedeelten vestigen. On ze L.T.J.-groep is groot genoeg en heeft tijd ten over om hier „baanbrekend" werk te verrichten. Niet opgenomen in ons Jaarpro. gram van „Recht en Liefde", zou dit karwei daarin toch allerminst misplaatst zijn. K-J.B.-ers, ook hier geldt zeer zeker ons „Aan Ohristus trouw!" TH. TE MEIJ, pr. Aalmoezenier en Geest. Adv. LANGENDIJKER VEILING-OVERZICHT De gang van zaken aan onze veringen geef i de laatste weken- redenen tot ernstige bezorgdheid. Tengevolge van de ministerieele beschikkingeh in zake het vaststellen van maximumprijzen voor onze winter_stapelproducten kre_ g'en we achtereenvolgens 'n s'aking van de veilingen te NoordScharwoude en- Warmenhuizen en later van den groot- en kleinhandel. Op deze laatste staking reageerde de Minister door den vei lingplicht voor tuinders op te heffen en de handel in groenten en- fruit vrij te geven. Men had dus g'een erkenning meer noodig om als groentenhandelaar op ie reden. Van heinde en verre kwamen Instellingen,- detaillisten en scharrelaars naar onze streken om de winterproducten bij de tuinders weg te halen De tuinders zelf verdiepten zich In het vraagstuk of het geen tijd werd om over te gaan tot Coöpera tieve afzet van hun producten om zoodoende de weg van producent naar consument ie verkorten. Er werd op initiatief van Broeker tuinders zelfs m Coöperatie gesticht. De;ye Coöpe ratie in den dop verkreeg ofschoon aarzelend de medewerking van de veilingen. Er zal echter nog veel moei lijk werk verzet moeten worden voor aleer alles in kannen en kruiken is befreffende deze Coöperatie. Ondertusschen is de staking in den groentenhandel weer opgeheven door het Instellen van 'n drieprijzenstelsel en wordt aan de veilingen de aanvoer ponds—ponds ge wij ze aan de erkende kooplieden verdeeld Eilacie; het gebrek aan versche groenten Is groo: en de handel kan de groote vraag naar onze producten nier voldoen. Wat nu? Men gaat de boer op en koopt buiten de veiling om tegen hoogere prijzen dan op de vel ling gemaakt mag worden. Mer,' stoort zich nergens meer aan en men gaat zijn gang. Men heeft lak aan de vei ling welke met zooveel moeide is op gebouwd en welke jarenlang 'n zegen is geweest voor onze tuinders. Men roept er. schreeuwt om coöperatie om de grove winsten van de heeren_han_ delaars te kunnen breken maar men ontduikt zelf alles als het eigenbelang gediend word t Met. angst en vreeze vragen we ons af hoe of met deze tuiders 'n coöperatie opgebouwd moet worder. De laa*s*e weken is her uit de hand verkoopen buiten de veiling en alles om uitgegroeid rot 'n chaotische toestand waaraan door het nemen van drastische maatregelen paal en perk gesteld zal moe+en worden. Aan de veilingen werd de aanvoer ponds—ponds gewrjze verdeeld onder de kooplieden'. Roode kool tegen de maximumprijs van 17.50 per 100 kg "Koude" roode kool ging' weg voor dezelfde prils en- het stek werd verkocht voor prijzen iets beneden deze maximumprijs f 15.30 tor f 17.30 Gele kool werd zoo goed als geheel afgenomen voor export naar Duilsoh land voor de maximumprijs van f 15.50 oer 100 kg. "Koude" gele kool werd de eerste dagen van de afgelooomi week ook tegen deze prijs verkocht maar later zakte de koude kool Er werden pr?1 zen gemaakt van 10 tot 14 per 100 kg. Deensche witte kool wordt afeeno_ mpri voor de maximumorij»; n.l. f 11.50 oer 100 kg, behalve de kleine sor teringen van pl m. IV» pond. Deze waren zoo goed als onverkocobaar. "Koude" witte kool zak*e deze week erg in priis. De laatste dagen werd deze kwrlitei* verhandeld voor 4 a f 6 oer 100 kg. Uien werd alleen bevroren aange voerd. Ook naar di* product is niet veel vraag De prijs we^ke in het be gin der week no<» varieerde van f 8 10 zakte terug toA f 5 40 5.80 op hef einde der week. We willen dit overzicht besluiten- met de vurige wensch dat teruggen keerd wordt naar normale toestanden. QE Schepper heeft het den kin deren van nature ingescha pen en Christus heeft het van daag in het Evangelie uitdruk kelijk bevestigd, dat zij hun ouders moeten eeren. Dat be hoort tot de grondwet van elk leven en hoe oud we ook mogen worden, nooit zullen we kunnen vergeten, dat wij kinderen zijn van onze ouders, dat wij aan hen, na God, alles te danken hebben. Kinderen moeten altijd eerbied en liefde hebben voor hun ouders. Eerbied voor hun gezag. Liefde voor hun grootste weldoeners. En dat moet zich ook steeds in daden toonen, niet enkel in woorden. Het is bijv. oneerbiedig, als oudere, en ze ker jonge kinderen, hun ouders met „jij" en „jou" aanspreken. De verhouding tusschen ouders en kinderen is nooit die van ge lijken. Den natuurlijken eerbied bewaren is de beste waarborg voor gezonde verhoudingen, MARCUS De Paus van ,de Liturgie Er is geen persoun wiens muziek en geschriften meer populair, In den goeden zin des woords, zijn dan Gregorius, den Kerkleeraar en Paus, den geniaalsten man van zijn tijd. Hij werd op ruim dertigjarigen leeftijd prefect van de stad Rome, een der hoogste staatsambten, spoe dig echter verwisselde hij de toga voor het habijt en trad in de nog jonge orde van St. Benedictus. In 590 werd hij Paus, nadat hij eerst nog geruimen tijd Pauselijk gezant was geweest in Byzantium. Het martyrologium, dat anders nogal karig is met lofprijzingen zegt van hem dat hij een heilig man was, een uitstekend leeraar en een groot kerkvorst, Hetyis vooral zijn muziek, zijn krachtige en toch stemmige be geesterende muziek, het Gregori aans, dat zooveel bekendheid onder alle geloovigen van Christus' Kerk zou genieten. Hij is dé Paus van de Liturgie geweest. In ieder misfor mulier vindt men practisch deelen van zijn geschriften terug. Grego rius bezat een onuitputtelijke geest en werkkracht, die hij geheel in dienst van de Kerk stelde; het is dus niet verwonderlijk dat hij in heel de Kerk en toenmalige wereld den bijnaam van „de Groote" ver wierf. 'Oud is hij niet geworden, hij bereikte slechts den leeftijd van 64 jaren. In 604 eindigde hij zijn werk zaam leven dat zóó doortrokken is geweest van den geest Gods. L. S. KRING DEN HELDER VAN DE K.V.P. Oproep aan de Afdeelingspenning- meesters Blijkens een advertentie in dit nummer worden de afdeelings- penningmeesters van de K-V.P. in den kring Den Helder opge roepen tot een bijeenkomst, voor eiken Statenkring rayonsgewijs te houden op Zaterdag 15 Maait a.s. resp. in Uitgeest, Schagen en Hoorn, ter bespreking van de actie voor het Gozeling-Ver- schuur-Herstelfonds. Verwijzend naar de nadere mededeelingen in die advertentie, steunen wij den oproep gaarne. Laat geen afdeeling afwezig blijven. Indien de penningmeester verhinderd is, wordt een plaatsvervanger gaarne verwacht. TWINTIG JAAR TEGEN HULPLANDWACHTER Hij schoot op Hoornsche burgers, die boomen y; kapten Tien jaar gevangenisstraf eischte mr. M. H. Gelinck, ad vocaat fiscaal bij het Bijzonder Hof te Amsterdam, tegen den 48-jarigen ex-verkooper van de firma van Embden te Amster dam H. Treiture, die in 1943 deelnam aan Jodenrazzia's in de hoofdstad. Vijftien jaar eischte Mr. Ge linck tegen den ex-landwachter L. F. Roets uit Amsterdam, die bij het Albertkanaal tegen de geallieerden heeft gevochten. De 40-jarige in Duitschland geboren J. Ides uit Amsterdam heeft van eind 1944 tot April 1945 dienst gedaan als hulp- landwachter. Als zoodanig heeft hij in Hoorn op een patrouille- dienst meegedaan aan een schietpartij op een aantal „men- schen, die daar bezig waren boomen te kappen. Hierbij werd een man gedood en Ides trof een jongeman in de knie. Ver dachte was reeds in 1935 lid van de N.S.B. Mr. Gelinck vond, het optreden van I. hoogst verwerpelijk en achtte dan ook 'n zeer lange gevangenisstraf op zijn plaats. Hij eischte 20 jaar- Uitspraak in deze zaken op 24 Maart a.s. NOORD-SCHARWOUDE 11 Maan. 24000 kg roode kool 17 50;; afw 12,20; 44000 kg gele koi] 10,50; afw, 10.80; 40 000 kg witte kool 11.50; 800 kg kro. en I 10; 8600 kg uiep 16;; drieljngen 14; afw. 2.90—4.50 AVENHORN EN O. 11 Maart. Wit e kool bevroren 8.gele kool 15 50; uien g'roote maai bevr. 6.30; Drielingen afw. 2.70; bieten I I 10.— II 7 50; III f 5 50; Modjo 5.60—6.60; wortelen Flakkee verb. 7.50 -9 50 LANGENDIJKER groentencen. 12 Maart: 56.800 kg gele kool f 15.50; 2700 kg bevroren gele kool f 9.70—f 14.80; 21.800 kg Deensche witte kool f 11.50; 1000 kg bieten I f 10. VEEHOUDER De algernee Veehoud'ersval sloot onder ge, ken, dat het ci de huisslachtii door de keuri huizen op gro Ven is bereik wordt opgedoe de huisslachte meer voor zwt gen is onredel onredelijk is, huisslaahtingsv opleggen in M Vervoerbewi, waar de C.C.E te zijn, moete: dig heeten. He gen is immers genteerd. Wanneer aai gere rantsoene kaas verstrekt zelf kazen en 1 leden behooren het B.Z. hebbt hierdoor minst melk ten goed schap zal komi Alom kan teerd, dat de bi onder rundvee in hand gaan. 1 gemeen verplic daaad werkelijk over het gehee lijk wezen. Het machtigd zoowi t.b.c.-bestrijdinj de vergadering üerhorzelbestrij king met de re; en de doeltr uitvoering zoek Door versch brieken worder in het kaass verplicht om h ren voor de cc Voortaan zulle: de melk in het krijgen, maar di zeer geschikte meer. Desnoods zal maal daags nog worden. De koppelver] fabriekskaas me kaas is ten sch deelen. Deze een gevolg van van de „Frico" Bovendien is dai de boerenka merk wordt voc de Leidsche „tw ontvangen de te weinig, in te tuinders en boll meer dan volde Vooral de zar dringend behoef kostprijs omlaag immers geen ve pen, maar zelf te telen. Voor de pluim de mededeeling levering vastgef stuks per kip, bo stellig vrij onve Hierdoor toch behandelen vrag voorkomen. Dat door de groote gez.inne getroffen word bekend. De n zoontjes krijgei stelling. Kensc deze stelling is Batavia regime geheel uit kat staan. Boeren die uw De kranten me Wies Moens weg tiviteit b(j verst oordeeld. Wies Moens, humanitaire exj de Nederlanden loof en menschel leen zanger maa: ziener. Ondank verkeerde instel niet vergeten aangrijpend bez dige wijze zjji menschelijk id Op 28 Januari St. Gilles bij Dendi „Moens was ampe; 1914 de wereldoor] Demedts. De ideale en de oude Vlaams weging katholici sche overtuiging breekbare eenheid hadden zijn jeu; leid. Toen het hem dat het politiek een levenskans b tot de beweging het drama. Bij den Belgische legers werd hij gevangen een tweetal jaren schrijft hij zijn ee; Boodschap" en „D( argelooze en scho getuigenis van een tere wereld leggen Boodschap" af. D verstaan, moest Na zijn vrijlating de woordvoerder Vlaanderen. Sch schrijven, werken alles ligt versprei; tijdschriften en d bundels, als Opga f i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2