Andriessen houdt vol 'lil DIENSTPLICHT treft de groote gezinnen zwaar Touristénverkeer met België wordt makkelijker Textielfabrikanten overtraden distributiebepalingen WIES MOENS, de dichter van het geloof Spiegel DER SCHOONHEID IS I I IP i ed orius de Groote ktberichten NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Woensdog 12 Maart 1947 Tegemoetkoming bij belastingen Vele voordeelen voor den vacantieganger Nieuw antwoord aan Wel ter Vliegtuig verloor zijn plafond Meer dan 2 millioen punten zoek De Johannes Passion van Bach LAURA iep per heeft het den kin- en van nature ingescha- Christus heeft het van- het Evangelie uitdruk- i evestigd, dat zij hun moeten eeren. Dat be at de grondwet van elk hoe oud we ook mogen nooit zullen we kunnen n, dat wij kinderen zijn \e ouders, dat wij aan God, alles te danken Kinderen moeten altijd en liefde hebben voor Jprs. Eerbied voor hun Aefde voor hun grootste >.ers. En dat moet zich ids in daden toonen, niet i woorden. Het is bijv. '.dig, als oudere, en ze- je kinderen, hun ouders en „jou" aanspreken, louding tusschen ouders jren is nooit die van ge- Jen natuurlijken eerbied is de beste waarborg zonde verhoudingen. MARCUS e Paus van ,de Liturgie een persoun wiens muziek iften meer populair, in den in des woords, zijn dan i, den Kerkleeraar en Paus, lalsten man van zijn tijd. op ruim dertigjarigen refect van de stad Rome, oogste staatsambten, spoe- r verwisselde hij de toga habijt en trad in de nog le van St. Benedictus. In hij Paus, nadat hij eerst men tijd Pauselijk gezant sest in Byzantium. Het gium, dat anders nogal net lofprijzingen zegt van lij een heilig mdn was, een 1 leeraar en een groot Het>is vooral zijn muziek, tige en toch stemmige be te muziek, het Gregori- zooveel bekendheid onder vigen van Christus' Kerk :en. Hij is dè Paus van de geweest. In ieder misfor- ïdt men practisch deelen eschriften terug. Grego- een onuitputtelijke geest racht, die hij geheel in n de Kerk stelde; het is erwonderlijk dat hij in erk en toenmalige wereld am van „de Groote" ver- i is hij niet geworden, hij lechts den leeftijd van 64 >04 eindigde hij zijn werk- n dat zóó doortrokken is an den geest Gods. L. S. iC DEN HELDER VN DE K.V.P. proep aan de eelingspenning- meesters s een advertentie in dit worden de afdeelings- leesters van de K-V-P- ring Den Helder opge- t een bijeenkomst, voor itenkring rayonsgewijs l op Zaterdag 15 Maait in Uitgeest, Schagen ter bespreking van de ar het Gozeling-Ver- irstelfonds. Verwijzend nadere mededeelingen vertentie, steunen wij ep gaarne. Laat geen afwezig blijven. Indien ïgmeester verhinderd een plaatsvervanger rwacht. TIG JAAR TEGEN .ANDWACHTER oot op Hoornsche rs, die boomen kapten jaar gevangenisstraf r. M. H. Gelinck, ad- caal bij het Bijzonder msterdam, tegen den ex-verkooper van de i Embden te Amster- reiture, die in 1943 tan Jodenrazzia's in ad. jaar eischte Mr. Ge rt den ex-landwachter :s uit Amsterdam, die bertkanaal tegen de n heeft gevochten, irige in Duitschland Ides uit Amsterdam eind 1944 tot April t gedaan als hulp- ;r. Als zoodanig heeft irn op een patrouille- :egedaan aan een j op een aantal ^nen- daar bezig waren kappen. Hierbij werd ;edood en Ides trof nan in de knie. Ver- 3 reeds in 1935 lid J.S.B. Mr. Gelinck ptreden van I. hoogst k en achtte dan ook ge gevangenisstraf op Hij eischte 20 jaar- in deze zaken op 24 11 Maart kool 17 50;; afw 12.20; koil 10 50; afw. 10.80; e kool 11.50; 800 kg kro. kg uiep 16;; drieljngen -4.50 EN O. 11 Maart. f 8.gele kool g'roote maat bevr. 6.30; v. 2.70; bieten I 10. 5 50; Modjo 5.60—6.60; kee verb. 7.50—9 50. [JKER groentencen. 56.800 kg gele kool 10 kg bevroren gele f 14.80; 21.800 kg itte kool f 11.50; 1000 f 10.—. VEEHOUDERS vergaderen De algemeene vergadering der Veehoud'ersvakgroep L.T.B. be sloot onder gejuich, om te bewer ken, dat het centraal slachten van de huisslachtingsvarkens, hetgeen door de keurmeesters en slacht huizen op grond van winstmotie ven is bereikt, zoodra mogelijk wordt opgedoekt. Ook het feit dat de huisslachters geen kaarten meer voor zwaren arbeid ontvan gen is onredelijk, zooals het ook onredelijk is, dat men zijn tweede huisslachtingsvarkens pas mag opleggen in Maart, Vervoerbewijzen voor biggen waar de C.C.D. zoo tuk op blijkt te zijn, moeten stellig niet noo- dig heeten. Het houden van zeu gen is immers reeds gecontin- genteerd. Wanneer aan veehouders hoo. gere rantsoenen voor boter en kaas verstrekt worden, zal het zelf kazen en karnen lot h.et ver leden behooren. Deskundigen van het B.Z. hebben uitgemaakt, dat hierdoor minstens 10 pet. méér melk ten goede van de gemeen schap zal komen. T.b.c.-bestrijding. Alom kan worden geconsta teerd, dat de bestrijding van t.b.c. onder rundvee en menschen hand in hand 'gaan. Daarom zal het al gemeen verplichtend stellen van daaadwerkelijke t.b.c.-bestrijding over het geheele land noodzake lijk wezen. Het bestuur werd ge machtigd zoowel de verplichte t.b.c.-bestrijding als de ook door de vergadering goedgekeurd run- derhorzelbestrijding in bespre, king met de regeering te brengen en de doeltreffendst mogelijke uitvoering zoeken. Zelfkazers. Door verschillende zuivelfa brieken worden dikwijls midden in het kaasseizoen veehouders verplicht om hun melk te leve ren voor de condens fabricage. Voortaan zullen deze fabrieken de melk in het voorjaar kunnen krijgen, maar de juist voor kazen zeer geschikte najaarsmelk niet meer. Desnoods zal in JuniJuli een maal daags nog geleverd kunnen worden. De koppelverkoop van magere fabriekskaas met volvette boeren kaas is ten scherpste le veroor- deelen. Deze koppelverkoop is een gevolg van tie machtspositie van de „Frico'-concerns. Bovendien is het noodzakelijk dat de boerenkaas van een apart merk wordt voorzien, zooals b.v. de Leidsche „twee sleutels" heeft. Kunstmest ontvangen de weideboeren veel te weinig, in tegenstelling tot de tuinders en bollenkweekers, die meer dan voldoende ontvangen. Vooral de zandstreken hebben dringend behoefte. Wanneer de kostprijs omlaag moet, dient men immers geen veevoerder te koo- pen, maar zelf voldoende voeder te telen. Voor de pluimveehouders kwam de mededeeling d'at de eieren- levering vastgesteld was op 85 stuks per kip, boven de eerste 10, stellig vrij onverwacht. Hierdoor toch werden de te behandelen vragen en wenschen voorkomen. Dat door de dienstplicht de groote gezinnen het zwaarst getroffen worden is algemeen bekend. De meeste eenigste zoontjes krijgen immers vrij stelling. Kenschetsend voor deze stelling is wel, dat er te Batavia regimenten zijn, die geheel uit katholieken be staan. Boeren die uw zoons in het leger hebben, zijn geen zeld zaamheid. Nu hier door ech ter de behartiging van hun bedrijven ernstig in het ge drang komt, en zij desniette min geplaatst worden voor groote financieele offers voor vreemde arbeidskracht, zijn voorzieningen op dit punt on afwendbaar. In de stichting zullen ook maatregelen besproken worden, om de veehouders van klein ge reedschap te voorzien. Straks moet Nederland op de wereldmarkt weer kwaliteit kun nen leveren. Het uitbetalen van geleverde varkens op kwaliteit zou dan stellig reeds een stap in de goede richting zijn. Belastingzaken. Na de pauze hield de heer Ver- donsahot, directeur van het boek houdkundig bureau van den LTB een zeer interessante lezing over de vermogensaanwasbelast'ing, meer bijzonder over den aftrek die de veehouder hiervoor in rekening kan brengen. De heer v. d. Weijdeji heeft in samenwerking met den heer v. d. Heuvel in de Tweede Kamer ge tracht om de ondernemersbelas ting op den landbouw niet inge voerd te krijgen. Zij hadden in dit verband verhoogde inkomsten belasting voorges Leid. Dit wilde minis Ier Lieftinck echter niet aanvaarden. Toen heeft men getracht eerst het ondernemersloon afgetrokken te krijgen. Bij een N.V. krijgt toch ook de directeur eerst zijn salaris. Dit nu is toegezegd. Een bedrag van f 1500.mag jaarlijks belastingvrij worden ge reserveerd, terwijl vervolgens f 5000.niet in aanmerking komt. Op gelijke wijze zal f 5000. voor de vermogensheffing mogen worden afgetrokken alsmede f 10.000.voor „te verwachten bedrijfswinst" en wegens de slechte jaren voor 1940. Bovendien mag, eveneens op verzoek, f 500.— per medewer kend kind boven 18 jaar per jaar worden afgetrokken. Schenkin gen tot een totaal bedrag van f 200.per schenking zijn vrij (dus ook aan kinderen). T.z.t. volgen hieromtrent wel nadere bijzonderheden. Het land moet klaar. Hei is wel zeer wenschelijk om overleg met het KAB en andere arbeidersorganisaties te plegen, om straks wanneer het land een maal bewerkbaar wordt, langere dagen te mogen maken. Er is zoo lang niets gedaan en zulk een enormen achterstand in te halen, dat dit een dringende eisch van het oogentolik is, wil er nog iets terecht komen. De verdere inpoldering van de v.m. Zuiderzee is voorloopig van de baan. Ondanks vertoogen van land- bouwkringen wil de Minister van Financiën er voorshands niet aan, omdat de schatkist dit nimmer te boven zou koimen. Roomboter als zeep! Op de zeepfabriek te Zwam- merdam en vermoedelijk even eens in andere zeepfabrieken, zijn enorime hoeveelheden room boter tot zeep verwerkt!! Deze hoeveelheden waren zelfs zoo groot, dat elke arbeider vijf pond mee naar huis kon nemen. Hoewel deze boter ongeschikt voor consumptie heette, bleek ze voor hen nog zeer goed te ge bruiken. Uit een en ander blijkt wel hoe noodzakelijk het is, dat de boter eerder in consumptie gebracht wordt en maar niet ten eeuwigen dage wordt bewaard. Bovendien is het koelen van gezouten boter gedurende zulk een termijn on verantwoord. Aan het eind dezer zeer vruchtdragende vergadering werd de volgende motie aan genomen: „De vakgroep Veehouders van den Katholieken Land en Tuinbouwbond L.TJB. op 8 Maart 'in algemeene verga dering bijeen in Hotel Brinkman, Groote Markt te Haarlem; overwegende, de vele onzekerheden en risico's welke deze veehou ders in de toekomst bedrei gen; verzoekt Partijbestuur en Kamerleden rechtvaardige be looning in de toekomst met kracht te willen bevorderen en'tf te bewerkstelligen." W. J. Andriessen Naar wij vernemen heeft de voor zitter der Katholieke Volkspartij, de heer' W. J. Andriessen geantwoord op den „Open Brief' (d.d. 8 Maart j.l.) van den heer Chr. J. I. M. Welter, voorzitter van het Voorloo pig Kath. Comité „Handhaving Rijkseenheid". In dit ant woord zegt de heer Andries sen, dat op ini tiatief van de partijleiding met de heeren Weiter en Ba- jetto op 31 Ja nuari 1947 ge sproken is over de actie van het voorloopig Kath. Comité, waarbij gecon cludeerd werd tot een nadere bespreking. Een perscommuniqué van de Partijbestuursvergadering vart 8 Febr. 1947 keurde de actie onder leiding van den heer Weiter al. Voorts zegt de heer Andriessen, dat op initiatief van de partijleiding met de heeren Weiter en Bajetto een tweede bespreking plaats had op 13 Februari 1947. In deze bijeen komst deelt de heer Andriessen mede beeft hij de heer Weiter geadviseerd zijn actie stop te zetten en toegezegd, dat hem na terugkeer van Prof. Romme, de gelegenheid zou worden geboden op een nader te bepalen wijze zijn zienswijze bij het partijbestuur voor te dragen en te verdedigen. De heer Andriessen zegt dan, dat de heer Weiter mede deelde, na raadpleging van anderen, hierop antwoord te zullen geven. Vervolgens deelt de heer Andries sen mede, dat n.a.v. deze toezegging op 26 Februari j.l. een antwoord van den heer Weiter binnenkwam, waarin deze betoogde, dat zijn actie niet onreglementair was en daar over het oordeel do- partijleiding vraagt. In de vergadering van de dage- lijksche partijleiding van 28 Febr. jl. maakt dit antwoord een punt van beraadslaging uit. Hier bleek al dus de heer Andriessen dat het Voorl. Katholiek Comité de bekende advertentie reeds ter plaatsing aan geboden had. in welke advertentie wordt gezegd, dat de actie van dit comité wordt gevoerd, met inacht neming van het verband der K.V.P. In zijn antwoord op de Open Brief van ion heer Weiter vervolgt de heer Andriessen dan: „Uit deze feiten blijkt dus, dat U, na de bespreking van 13 Februari, waarin U mij een antwoord op mijn voorstel toezegde, dit doet in een Verwacht mag worden, dat men op basis van wederkeerig- heid tot een accoord zal komen betreffende het touristeaver- keer tusschen Nederland en België. De Belgen, die dezen zomer naar Nederland komen, zullen een bewijs moeten overleggen, dat zij hun gul dens op de officieele markt hebben verkregen en een overeenkomend aantal Belgische francs zal dan door de Nederlandsche regeering Ier be schikking worden gesteld van de Nederlandsche touristen, die hun vacantie in België wenschen door te brengen. Voorts zullen de Nederlan ders, die deze zomer naar Bel gië en Luxemburg komen, vele faciliteiten genieten, bet opont houd aan de grens zal tot een balf uur worden teruggebracht en de controle aan de grens zal zeer soepel zijn. De prijzen der hotels zullen de helft lager zijn dan die van het. seizoen 1946. In Nederland zal worden overge gaan tot de uitgifte van „carnets touristiques", geldig voor een ver blijf van 3, 7 of 14 dagen in België. Deze touristenboekjes zullen in Ne derland met Hollandsch geld aan- gescnaft kunnen worden en bevat ten coupons voor verblijf in hotel, maaltijden, treinreizen in België, bezoek aan musea enz. Voor een dergelijke reis zal men dus slechts een zeer klein aantal Belgische francs noodig hebben. De prijs voor een verblijf van 14 dagen in België in een eenvoudig hotel zal dan op iets meer dgn 200 gulden komen. In een eerste klas hotel zal de prijs on geveer f480 zijn. Voor een verblijf van 3 dagen bedragen de prijzen resp. 60 en 120 gulden, voor een week 120 en 250 gulden. In deze prijzen is inbegrepen het recht van vier reizen per trein in geheel Bel gië, vrij toegang tot musea en grot ten, tot de casino's alsmede tot de haven en de dierentuin van Ant werpen. Degenen, die de kustplaat sen bezoeken mogen vrij in zee ba den en op vertoon van hun touris- tenboekje een gratis bootreis heen en terug van Ostende naar Dover maken. Ten overvloede zal de ba gage nog verzekerd zijn tot een waarde van frs. 10 000. Op eenvoudige overlegging van het paspoort zullen de Belgen tot een bedrag van frs. 10.000 in gul dens omgewisseld kunnen krijgen. Een Constellation" van de Transworld Airlines, dat met achttien passagiers en een be manning van zeven koppen aan boord, op weg was van Gander New Foundland) naar Geneve via Shannon (Ierland) was ge noodzaakt naar Gander terug te keeren, doordat de navigatiekoe pel, welke zich boven aan het toestel bevond, afwaaide met navigator en al. Het ongeluk gebeurde terwijl het toestel op een hoogte van ongeveer zes kilometer vloog. Door het afwaaien van den koe pel werd het luchtdruk-systeem in de cabine van het toestel buiten werking gesteld, zoodat de piloot onmiddellijk lager moest gaan vliegen om geen hin der te krijgen van de ijlte der lucht. De machine is behouden op Gander teruggekeerd. Omtrent het lot van den na vigator, zekere George Tart uit New York is nog niets bekend. NL hrief van 26 Februari, in welke brief U, namens het comité, poogt te be redeneeren, dat de actie een regle mentaire basis heeft, over deze re deneering het oordeel van de partij leiding vraagt en tegelijkertijd een advertentiecampagne begint, waarin U stelt, dat de actie met inachtne ming van het verband" der K.V.P. gevoerd wordt. In deze houding vond de dagelijk- sche partijleiding aanleiding mij te verzoeken een comnïiiniqué te ver strekken. waarin ik gepoogd heb aan te toonen, dat Uw actie niet reglementair is. Ik blijf van oordeel, dat ze dat metterdaad niet is, een opvatting welke door het partijbestuur wordt onderschreven. In Uw „Open Brief" valt U de door mij gegeven motiveering dan ook niet aan. U herhaalt eenvoudig wat U ook reeds in Uw brief van 26 Februari had gesteld. Ik blijf daar tegenover stellen, dat ri ch letter, r.orh geest van art. 35 van het partijreglement zich ver draagt met het indienen van klach ten door pl.-comité's in feite nieuwe organen welke het partij- reglement niet kent welke Uw comité, waar mogelijk, tracht op te richten. Dit is het cre- seren van een nieuwe organi satie in de par tij, wat doo. een leiding, die zich haar ver antwoordelijk heid bewust is. niet mag wor- ien getolereerd Dit is geen „machtswoord" door mij ge- j i m Welter sproken, doch wener eenvoudig 'n uiting geven aan gezonde organi satorische opvattingen. waaraan mede het handhaven van de de mocratische gedachte in de partij ten grondslag ligt. Een juist han- teeren van het partij reglement geeft U en Uw medestanders-par tijleden de gelegenheid aan het partijbestuur ter kennis te bren gen wat er, naar Uw en hun oor deel, omtrent de gang van zaken in de partij, onjuist is. Ik moge U toch in gemoede vra gen of, objectief oordeelend, in een dergelijke actie, met een beroep op artikel 35, daor het partijbestuur kan worden berust. Naar mijn meening is de vraag stellen, haar tevens beantwoorden." Tenslotte zegt de heer Andries sen nog, dat hij met leedwezen tot het schrijven van dit antwoord is overgegaan, 's Lands moeilijkheden zijn groot, waarom alleen eensge zinde krachtsinspanning van het geheele volk de moeilijkheden het hoofd kan bieden. DE DOOI ZETTE IN (Vervolg van pag. 1) De eilaiuten geïsoleerd De veerboot van de „T.E.S.O." die tot dusverre de verbinding tusschen den Helder met het eiland Texel heeft kunnen on derhouden, is ten slotte ook in moeilijkheden gekomen. Het was de „Dr. Wagenmaker", die Maandagmorgen om 11 uur uit Den Helder was vertrokken met 50 passagiers en, na een moeizame reis door de ijsschot- sen, 70 meter voor de haven van Oudeschild in het ijs vast raakte en bovendien door den lagen waterstand den bodem raakte. Den geheelen nacht heeft de boot vastgezeten. Dins dagmorgen is zij er op eigen kracht in geslaagd het haventje te bereiken. Amelands wel en wee Negen Amelanders hebben een vijf-jarig patiëntje per brancard over de Waddenzee naar Holwerd gedragen, van waar het per auto naar Leeuwarden is overgebracht. Het was een zeer zware tocht en de mannen moesten tot over hun enkels door de sneeuwbrij baggeren. Hoewel het vliegveld door 200 vrijwilligers sneeuw vrij was gemaakt, kwam er geen vliegtuig. Twee weken zit de bevolking zonder post, maar zij laten ondanks alles den moed niet zakken. Zorgelijke toestand op Urk „Met zorg zien wij de komen de dagen tegemoet", zei de burgemeester van Urk, bij een interview. Vrijdagavond vertrok uit Emmeleroord de stoomboot „Insula" op weg naar Urk. Za terdag was deze tot op een af stand van 3 km. Urk genaderd, maar kon niet verder in de ijs massa, die op sommige plaat sen nog 1 m. dik is, doordrin gen. Met behulp van honderden vrijwilligers werd een schip uit Urk de ijsmassa ingetrok ken. Tegen den avond werden de pogingen stopgezet. Maan dagmorgen namen 400 Urkers den stalen sleeptros weer op en het gelukte de Insula tot op 1 km. te benaderen. Als de boo ten elkaar bereiken is het leed gauw geleden en kunnen via de ontstane verbinding levens middelen en brandstoffen wor den aangevoerd. De meeste be woners zitten reeds zonder brandstof en behelpen zich met de snel oprakende petroleum. „Wij hebben nog 160 ton steen- kooi tegoed", deelde de burge meester mede. Slechts met paard en slede is het mogelijk over den spiegelgladden dijk contact met de buitenwereld te onderhouden en met dit ver voermiddel wordt alleen de post aan- en afgevoerd. Door den centralen dienst voor de Economische Controle is in de maand Januari een onderzoek in gesteld bij een aantal Tilburgsche textielfabrikanten, dat bij de con trole van December j.l. nog niet in het onderzoek was betrokken. Deze controle omvatte 20 fabrie ken, van welke er zestien in meer dere of mindere mate in overtre ding bleken te zijn. In hoofdzaak hadden de overtredingen betrek king op afleveringen zonder inne ming van de vereischte coupures, aflevering aan niet ingeschrevenen bij het Rijksbureau en ongeoorloofde afleveringen aan particulieren, ver strekkingen van textiel-goederen aan het eigen personeel boven het toegestane quantum, het doen van onjuiste opgaven in z.g. mutatie formulieren en het aangaan van ruiltransacties. Bij een garenfabriek werd een achterstand van een kwart millioen punten geconstateerd, een andere fabriek bleek zich van de voor schriften al heel weinig aan te trekken en was, nadat zij kort tevo ren ook al was gecontroleerd, we derom op tal van terreinen in over treding. De heer van Leer, die vandaag met 't K.L.M.-vliegtuig „Twenthe" een zakenreis gaat ondernemen, toont in de werkkamer, welke in het toestel is ingericht, den heer Schenk, directeur der K.L.M., aan de hand van de kaarten de bijzonderheden over zijn voor genomen reis. (A.N.P. P.) De kranten meldden het even: Wies Moens wegens nat. soc. ac- tiviteit bij verstek ter dood ver oordeeld. Wies Moens, pionier van het humanitaire expressionisme in de Nederlanden, dichter van ge loof en menschelijkheid. niet al leen zanger maar ook strijder en ziener. Ondanks een politiek verkeerde instelling kunnen wij niet vergeten de verzen, die op aangrijpend bezielde en eenvou dige wijze zijn Vlaamsch en menschelijk ideaal vertolkten. Op 28 Januari 1898 werd hij te St. Gilles bij Dendermonde geboren. „Moens was amper zestien, toen in 1914 de wereldoorlog begon, aldus Demedts. De idealen van Rodenbach en de oude Vlaamsche Studentenbe weging katholicisme en Vlaam sche overtuiging tot een onver breekbare eenheid tesamen gesmeed hadden zijn jeugd bezield en ge leid. Toen het hem duidelijk werd, dat het politiek activisme zijn volk een levenskans bood, trad hij beslist tot de beweging toe''. En hier begon het drama. Bij den terugkeer der Belgische legers in Vlaanderen, werd hij gevangen genomen en zat een tweetal jaren in een cel Hier schrijft hij zijn eerste bundels „De Boodschap" en „De Tocht". O, hoe argelooze en schoon menschelijke getuigenis van een toekomstige be tere wereld leggen de verzen in „De Boodschap" af. Deze stem werd verstaan, moest verstaan worden. Na zijn vrijlating trad Moens op als de woordvoerder van het jonge Vlaanderen. Schrijven bleef hij, schrijven, werken en gelooven. Dit alles ligt verspreid in tientallen tijdschriften en diverse gedichten bundels. als Opgangen (1922), Lan ding (1923), Poëzie (1930), Golfslag (1935) en het Vierkant (1938). Een ontwikkelingsgang maakte hij door van het humanitair expressionisme naar een vormelijk vers, ongekun steld en toch verzorgd, strijdbaarder en vaster. Boud bleef spreken zijn hart, een fier hart, dat niet buigen kan en de slagen onverschillig ziet aankomen, maar ook een hart, dat zelf kan slaan, hart van een Fortin- bras, niet van een Hamlet door wie de stormen van twijfel varen. Dit hart bracht hem weer terug naar het nat. soc. dat hij in feite nooit heeft verloochend. Hierom is hij te veroordeelen, natuurlijk, maar voor hem is het begrijpelijk, voor hem, te zeer idealist om gebreken te zien, te warm van hart om niet te grijpen naar een schijnbare redding van zijn Vlaamsche volk Voor ons allen, de jongeren van een nieuwen tijd, is hij. ondanks zijn falen, gebleven wat hij schreef in „Opgangen", Gij zijt als een hooge fluit vol s zoete wijn die de avond aan mijn lippen zet. Je mond is warm als een vogelnest. JOOP VAN DEN BROEK Het Collegium Musicum, dat het licht doet zien aan een reeks mono grafieën over onderwerpen op het gebied der muziek, uitgever Bruna en Zn. Utrecht, heeft ons verblijd met een populair en leerzaam boek werkje, waarin niet de Mattheus Passie, maar de zooveel minder be kende en beluisterde Johannes Passie van Bach behandeld wordt door Wouter Paap. Ook nu weer stelt deze autoriteit op populair- muziek-wetenschappelijk gebied den eenigszins muzikaal ontwikkel den leek geen zware problemen en beschrijft hij op boeiende en toch nuchtere wijze het ontstaan en de verdere geschiedenis dezer Johan- nes-Passie muziek, een en ander helder geanalyseerd en met ver schillende notenvoorbeelden ver duidelijkt. Een voorname kant aan dit boekje is tevens de zienswijze van den schrijver, waarin hij de groote mu zikale waarde van deze Passie stelt, niet tegenover, maar naast de ge weldige Matthaeusmuziek, en dit op aannemelijke wijze weet aan te too nen. Hij tracht de bijna afgodische vereering voor de Matthaeus als het ware gedeeltelijk over te hevelen naar dit andere kunstwerk de Jo- hannes-Passie van den grootsten componist aller tijden Johann Se- bastiaan Bach, in wien God een groot deel van Zijn eigen muzikale volmaaktheid heeft uitgestort, zoo als Hij misschien eens in de 500 jaar laat geschieden tot opwekking en vertroosting van de menschheid. Het boekje is een warm en ver antwoord pleidooi voor de groote kunstwaarde van de Johannes- Passie, terwijl de ruim 80 bladzij den muzikale wetenswaardigheden voor weinig geld in de boekhandel gekocht kunnen worden. S. V. De 82 jaar oude Sibelius com poneert weer. Men hoopt dat hij na 15 jaar nog een symphonie zal schrijven en wel zijn achtste. MODEST MOUSSORGSKI 2 EER APART is de plaats in de rij van. vermaarde en beroemde toonkunstenaars, die Modest Petrowitsch Moussorgs- ky inneemt, die ca. honderd jaar geleden, in Maart 1839, te Pskof geboren werd. Hij is een van de vele Russi sche en Fransche componisten, die de muziek geheel als lief hebberij beoefenden, doch in zulk een hooge mate, dat zij door hun aangeboren talent en diepgaande zelfontwikkeling de wereld zeer bijzondere en schoo- ne werken op muzikaal gebied hebben nagelaten. Moussorgski was geheel auto-didakt. Oor spronkelijk bestemd voor het leger, ging hij later als ambte naar in staatsdienst. Behoudens eenig onderricht van den groo- ten Balakirew, heeft hij zich zelf verder ontwikkeld. Een revolu tionaire geest op zijn gebied, hield hij er volkomen eigen op vattingen op na betreffende harmonie en melodie en hij stoorde zich niet aan de traditie. Hieruit ontstonden zeer bijzon dere meesterwerken, als zijn opera Boris Godunov, Tableaux d'une Exposition. Een nacht op een kalen berg en nog vele an dere, opvallend door hun prach tige kleuren en thematiek. Hij was de voorlooper en pionier van het muzikale im- en expres sionisme en heeft als zoodanig sterken invloed uitgeoefend op zijn kunstbroeder Debussy. De instrumentatie van zijn werken werd dikwijls verricht door Rimsky-Korsakoff, die op dit gebied eén meester was. Wie de werken van Mous sorgski beluistert, zal nog steeds in den ban geraken van de soms rauwe, doch prachtige picturale schoonheid en er steeds met spanning naar luisteren. S. V. een detective-film van het goede -soort Hei werk van den filmcriticus is op den keper beschouwd eigen lijk een ondankbaar werk. Hij moet sieeds tegen den stroom op roeien en slechts een enkele keer valt het groote publiek heim bij. Wil hij eerlijk te werk gaan, dan moet hij films verwerpen, die het meeren^eel der bioscoopbezoe kers toch noch zoo héél slecht niet vindt en slechts een klein deel van de wekelijksche bezoe kers van onze tallooze cinema's slaat week op week de filmrecen sie in zijn lijfblad na. Over het algemeen denkt men dal de film criticus het publiek slechts een film voorgezet wil zien, die een of ander hooger onderwerp, dat wij in den omgang gewoonlijk kunst noemen, behandelt. Dit is een dwaling! Het gaat er in de critiek veelal niet om, al wil men natuurlijk de noodige aandacht besteden aan den moreelen kant van het geval, wat er verfilmd wordt, doch hoé het onderwerp wordt behandeld. Deze kleine inleiding wilde ik gebruiken alvorens iets te zeg gen over de film „Laura", die ik eenigen tijd geleden in een trade- show te Amsterdam zag en kor telings nog eens in een der thea ters in een kleinere plaats tegen kwam. Het onderwerp dat behan deld was, was een doodgewone detectivefilm. Een waarin gescho ten werd en een rechercheur naar stig naar een misdadiger zocht die op de gebruikelijke wijze zich aan de gerechtigheid trachtte te ont trekken. Op zich dus niets nieuws Dooh de wijze waarop deze uit stekende „20 th Century Fox- Film" gemaakt was overtrof de andere producten van dit genre, waarvoor de echte filmliefhebber nogal eens de schouders ophaalt, verre. Laura Hunt, die onder protectie is gekomen van den schrijver Waldo Lijdecker, een veel oudere man, wordt op zekeren dag door dezen neergeschoten. De verden king valt op Carpentier, een "Vriend van Laura en later op Lijdecker. De rechercheur, die 't onderzoek in handen heeft, wordt op Laura verliefd, hetgeen hem de spot van den schrijver bezorgt. Op een avond dat hij in gedach ten voor Laura's portret zit, slapt deze plotseling de kamer binnen. Het blijkt dan dat niet zij, maar een vriendin van haar door den moordenaar bij vergissing is ge dood. Het kost dan niet veel moeite meer den waren dader te ontdekken. M Een fabrikant, die juist door den controle-dienst van de prijzen was gearresteerd, had o.a. de levering van een partij ter waarde van ruim 20.000 punten door een valsch ont vangstbewijs trachten te camouflee- ren. Bij,een fabrikant van voeringstof- fen, een z.g. haardoekwever, bleek dat hij alle voeringstoffen had afge leverd zonder inneming van de circa 420.000 punten, die daarvoor ver schuldigd waren. Nadien is bij een onderzoek bij alle haardoekwevers hier te lande in totaal acht gebleken, dat drie hunner, die pas na de bevrij ding met de fabricage van deze stoffen waren begonnen, wel de verschuldigde punten hadden inge nomen. terwijl de overige in hoofdzaak in Twente gevestigd voor de afgeleverde haardoekstoffen geen punten hadden ingenomen, terwijl voor een totaal waarde van 1.350.000 punten was afgeleverd. Deze fabrikanten beroepen zich er op, hoewel, zooals ons door het Mi nisterie van Economische Zaken wordt medegedeeld, de voorschrif ten in dit opzicht duidelijke taal spreken, dat zij volgens een in den bezettingstijd ontstane gewoonte, geen punten hebben ingenomen. Tegen alle fabrikanten, welke in overtreding waren, is thans proces verbaal opgemaakt. Bij deze controle in Twente zijn tevens eenige andere fabrieken in het onderzoek betrokken. Bij dit onderzoek werd tegen een katoenweverij proces-verbaal opge maakt wegens den verkoop van 100 dozijn' beblokkeerde luiers en 10.000 m. voering zonder inneming van coupures. Eveneens werd proces verbaal opgemaakt tegen een brei- inrichting annex winkelbedrijf, die aan het eigen winkelbedrijf textiel- goederen zonder inneming van de vereischte coupures verkocht, waar door dit bedrijf een puntenwinst van 12800 punten boekte. Scheerzeepbonnen inleveren Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat de scheer- z%epbon „Textiel 1 m", die be gin Januari j.l. werd aangewe zen, uiterlijk op Zaterdag 15 Maart bij een detaillist moet zijn ingeleverd. ja Deze film heeft zeer veel goede momenten, de camera is met veel vakmanschap gehanteerd en er is ontegenzeggelijk een climax m dit werk, die er van het begin tot het einde de spanning in houdt. Hiermede is bewezen d'at men voor een goede film niet altijd verheven onderwerpen ef psy chologische problemen noodig heeft te behandelen. Zelfs het meest eenvoudige onderwerp heeft ons iets te zeggen, mits het maar waar en goed wordt weer gegeven. Als deze film eerstdaags in onze theaters zal draaien zal men er van genieten. LOU STEYGER De oud-tooneelspeelster Marie van Eysden Vink wordt Vrijdag 14 Maart as. 83 jaar. Mr. Jan Derks, radio-com mentator en looneelschrijver, is voor het komende seizoen als let terkundig adviseur verbpnden aan „Het Zuid-Nederlandsch Tooneel". Czoar Peterfeesten in Zaandam In Augustus zal het 250 jaar geleden zijn, dat Czaar Peter I Zaandam bezocht. Op feestelij ke wijze zal Zaandam dit feit in de week van 1824 Augus tus herdenken. De schrijver A. den Doolaard zal een spel schrijven, dat on der regie van Carel Briels zal worden opgevoerd. Duizend personen uit de secties tooneel, muziek en jeugd van de Zaan- damsche gemeenschap zullen hieraan medewerken. Burge meester in 't Veld heeft een verzoek tot de Russische regee ring gericht om een aantal scha kers en een voetbalteam naar Holland te laten komen. i'ifi ilnï I I I IP-I 11 !sT^

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3