Moeilijkheden in den melkhandel VOOR HET TRIBUNAAL Noorsch stoomschip gestrand op Noorderhaaksgrondem PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Donderdag 13 Maart 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Ingezonden NATRAPPEN Marktberichten De ambtenarij ook hier een hinderpaal Herhaling van het „Lilian'-avontuur? I natste A Textiel is voor iederen kooper ALKMAAR ,.Het is mijn overtuiging", aldus mr. Fellinga, „dat het verkoopen van textiel vele malen alleen gebeurt aan hen, die er iets tegenover kunnen stellen. Voor een textielhandelaar is dat ergerlijk en daarom wil ik een flinke straf eischen." De textielhandelaar H. de H. hoorde zoo f 300 boete* en open baarmaking van het vonnis in de pers tegen zich eischen, omdat hij aan eeft klant een overhemd ver kocht, nadat zij hem boter had aangeboden. De Officier was hier heelemaal niet over te spreken en de Politierechter evenmin. Begrij pelijk. En beiden rekenen het den textielhandel in het algemeen zwaar aan, wanneer hij deze practijken aanneemt. H. de H. werd door den Politierechter ver oordeeld tot f 300 met een voor waardelijke straf van 1 maand, proeftijd 2 jaar. De boter-aanbiedster, J. C. V. uit Alkmaar, kwam er ook niet zonder meer af, want zij was voor dit geval tenminste de directe oorzaak. Zij kreeg een boete van f 25. ♦- H.L.O.-nieuws ALKMAAR Ofschoon de weersomstandigheden nog van dien aard zijn, dat velen in het geheel niet aan wandelen, zwem men of athletiek denken, kwam Maandag jl. toch reeds het HLO- werkcomité afdeeling Alkmaar bijeen, om de organisatie te be spreken voor de in 1947 af te nemen vaardigheidsproeven. Mocht het aantal deelnemers (sters) in 1946 niet geheel aan de gestelde verwachtingen hebb'ën beantwoord, voor hcti komende seizoen is het comité optimistisch gestemd. Zoo kon door verschil lende omstandigheden in 1946 eerst in Juli met de veldtraining begonnen worden, hetgeen voor velen te laat was, om tijdig voor de examens klaar te komen. In 1947 zal de zaak anders worden aangepakt. Besloten werd om reeds half Mei, wanneer de dagen eenigs- zins gelengd zullen zijn, met de veldtraining te beginnen. Weder om onder deskundige leiding van den heer v. Baasbank. 01 Het comité verwacht, dat uit het groepje, dat het vorig jaar zoo vol animo onder den heer v. Baasbank heeft geoefend en zelfs gedurende de wintermaanden de training in de zaal heeft voortge zet, een kern zal worden ge vormd waardoor de HLO weder om tot haar oude proporties zal uitgroeien, toen honderden Alk- maarders aan deze examens deel namen. DISTRICT ALKMAAR VAN DEN NED. BILJARTBOND ALKMAAR De voorwedstrij den om het persoonlijk kampioen schap 2e klasse hebben uitgewe zen, dat de volgende acht spelers gullen uitkomen in de finale: W. Watertor en M. de Haas (O.O.), R. Peereboom (Exc.), A. P. Vink (O.O.), Jac. Mors (Drie R.), W. C. Zoon (De Vr.), Ml. Bruin (Exc.) en S. Visser (Ale. V.). Re serves zijn: C. Haakman (Opt.) en P. den Das (De Vr.). De finale wordt verspeeld in café Noord-Holland, Friescheweg op Donderdag 13, Vrijdag 14, Za terdag 15, Dinsdag 18, Donderdag 20, Vrijdag 21, Zaterdag 22 en Zondag 23 Maart. De spelers, die in deze finaie boven een moyenne van 7.uit komen, kunnen mededingen in de eerste klasse. Bonkaarten halen ALKMAAR Op Vrijdag 14 Maart moeten de letters N en O de nieuwe distributiebescheiden afhalen. De in gebruik zijnde bonkaarten medebrengen. Examens ALKMAAR Op de examens uitgaande van de Stichting de Veree#igde Modevakscholen in Nederland slaagden te Rotterdam voor costumière de dames C. Bruin, B. Glas, M. Dekker, N. Wiersma te Broek op Langendijk, B. de Goede, H. Kant, R. Spoor te Dirkshorn, J Bakker, T. Tho- masz, Schagerbrug. NED. R.K. BOND VAN KAPPERS BEDIENDEN AFD. ALKMAAR ALKMAAR. In 't Paviljoen Kin'heim vond een oprichtingsver gadering plaats van den R.K. Bond voor Kappersbedienden. De bonds voorzitter, de heer Francken, die de vergadering leidde, gaf in groote trekken het doel van deze oprich tingsvergadering weer en heette bij den aanvang van zijn betoog allen welkom. De stadswallen. 13 MAART 1826 werden de stads wallen beplant en verfraaid. Er werd nu herinnerd aan de keur waarbij op het losloopen van kippen, kalkoenen, hanen enz. 15 ct. bcete per stuk was ge steld. Ook de waarschuwing van 19 Aug. 1766 werd herhaald. Deze bevatte de mededeeling, dat dit soort losloopende die ren door de politie zouden wor den doodgeslagen of doodge schoten. Om beschadiging door de jeugd te voorkomen moesten de on derwijzers op school waarschu wen en de politie toezien. Om de kaak te animeeren kregen de ambtenaren f 1 voor eiken over treder, die werd gesnapt. De belooninig bestaat niet meer, maar de noodzaak van tooezicht en waarschuwen nog wel. De voorzitter van de Geweste lijke afdeeling. de heer Langezaal, kreeg hierna liet woord en behan delde het onderwerp „Wij, en de gebeurtenissen in 't kappersbe- drijf". In zijn be oog memoreerde spr. dat we in deze na-oorlogsche tijd veel in ons bedrijf moeten op bouwen. Dit is alleen mogelijk, al dus spr., door hechte samenwer king en organisatie. Willen wij zegginigsschap hebben over de rech.en die ons toekomen dan die nen wij ons te organiseeren. De tijden van voor den oorlog zijn gelukkig voorbij. Het komt niet meer voor dat we 's avonds tot 10 uur en later werken en dat een getrouwde bediende met twee drie kinderen met f 14,wordt afgescheept. Dit waren wantoe standen. Nu wordt het beter: voor de patroons zijn er betere tarieven gekomen en voor ons bindende arbeidsvoorwaarden, o.a. betere loonerl, werktijd en vacanties. Dit alles kwam tot stand door overleg met Patroons- en gezamenlijke Bediendenbonden. Daarvan profi teert gij ook, die nog buiten onze afdeeling staat. Spreker hoopte daarom, dat wij hier in Alkmaar en omgeving spoedig een flinke afdeeling zullen krijgen. Nadat Bondsvoorzitter Franeken spreker bedankte, werd nog het woord gevoerd door den distr.- propaganda-leider Van Jaars veld. Spr. zou gaarne zien, dat onze afdeeling zich spoedig zal thuis voelen in de K. A. B. en dat ze daar ook een steun zal zijn voor de andere organisaties. Rest ons nog te vermelden, dat als geeste lijk adviseur is aangesteld kape laan Van Leeuwen, die -ok van zijn aanwezigheid blijk gaf. Zoo is met Alkmaar de 33ste afd. gekomen van de R.K. Bond voor Kappersbedienden. Na. dit offici- eele gedeelte bleef men nog even gezellig bijeen om van gedachten te wisselen. Het secretariaat is ge- vèstgd' bij A. Bos, Corfstraat 11, Alkmaar. Bedienden die dus over onzen bond inlichtingen wenschen kunnen zich daar vervoegen. Stille Omgang ALKMAAR De leiders der voet gangers maken bekend dat zij met het oog op de onbegaanbaarheid der wegen geen risico op zich durven te nemen en zich genoodzaakt zien dit jaar daarvan af te zien Moch+en er zijn die toch in clubverband willen reizen dan gelieven zij zich zelf van kaartjes te voorz.ien en een kwartier voor het vertrek van den trein zich te verzamelen voor den ingang van her station. GEEN SPREEKUUR ALKMAAR. De burgemeester is verhinderd' a.s. Maandag spreek uur te houden. Een dichterlijke roeping ALKMAAR. De jonge Fran- sche dichter Pierre Emanuel sprak in Pavljoen Kinheim voor het Genootschap NederlandFrank rijk (Alliance Frangaise) tot een niet zeer talrijk gehoor over „Une vocation poétique". K In een „gewetensonderzoek" trachtte E. uiteen te zetten, hoe hij dichter is geworden. Zijn jeugd bracht hij door in een internaat waar hij een streng katholieke op voeding genoot en werd voorbe stemd voor wiskundge en natuur wetenschappelijke studies. Aan aesthetische vorming werd geen of weinig aandacht besteed. Zoo leek E. op 17-jarige leeftijd aller minst voorbestemd om dichter te worden. Zijn leeraar, doctor in de wiskunde ,zou hem voor het eerst laten genieten van poëzie; deze ,as bun n.l. op zekere dag een frag- men: voor uit „La jeune Parquë' van Paul Valéry, dat zoo'n indruk op hem maakte, dat hij een andere wereld voor zich zag opengaan; hij die in zijn wis- en natuurkun dige studies zoo naarstig naar de absolute waarheid had gezocht, ontdekte hier een waarheid van geheel nieuw en ongedacht kaliber. Een andere „toevallige ontmoe ting" met de muzen had E. toen hij, aangetrokken door de bijzon dere typografische verzorging, een bundel gedichten kocht van Pierre Jean Jcuvre. Op 20-jarigen leeftijd schrijft E. gedichten in (Jen trant van Jouve; hij zendt ze hem zelfs ter recensie toe, maar Jouve vindt, dat E. beter doet in het geheel niet meer te schrijven, althans voorloopig niet! De jonge dichter heeft inderdaad den moed eeni- gen tijd te zwijgen. Op 22-jarigen leeftijd schrijft E. „Christus in het graf"; van dit gedicht, dat hij in extenso voor draagt, zegt spr. dat hij het zelf niet volledig begreep, toen hij het schreef. Nu, achteraf, kan hij zijn geest beter overzien. Spr. vraagt zich af waar de christe lijke leitmotive in zijn v^erk van- öa'an komenniet van zijn katho lieke opvoeding, want die was te formalistisch; eerder door den invloed van den protestantschen theoloog Carl Barlh; en daar naast kan men den invloed aan wijzen van een katholiek priester. Van den katholieken priester (wiens naam spr. niet noemt) leert hij, dat allen met elkaar verbonden zijn in een geestelijke wereld; ieder van ons is verant woordelijk voor zichzelf en voor alle anderen. Deze 2 gedachten, eenzaamheid en wederkeerige verantwoordelijkheid, vormen het thema van het werk van E; (zij stempelen hem tevens tot exis tentialist). Na de pauze gaat spr. na, hoe hij dit thema in zijn gedichten heeft uitgewerkt; hij illustreert met werk van vóór den oorlog, daarna met „verzets-litterattuur" tenslotte met zeer recent werk. Deze avond was belangrijk: Pierre Emanuel is een groot dich ter en zal zeker nog van zich doen spreken; hij is ook existen tialist; op dezen avond heeft hij zorgvuldig vermeden dat woord uil te spreken, waarom, dat is mij een raadsel; en, wat interes santer is, hij is katholiek existen tialist; (de meeste existentialisten zijn atheïst) Men doet dan ook niemand on recht wanneer men Pierre Em manuel plaatst naast Sartre, Si- mone de Beauvoir enz. J. L. Wanneer ik wel eens een voet balwedstrijd bijwoonde werd door een fel fluiten van den scheids rechter het spel onderbroken en kreeg een der spelers een standje van den arbiter. Ja, zei men mij, die onbekend met de regels van het spel was, die heeft nagetrapt en dat is niet sportief. Men mag wel meespelen, maar eerlijk en netjes blijven, om het spel geheel te kunnen meemaken. Aan dit natrappen werd ik herinnerd door een artikel in een paar couranten door een mede speler in een tribunaalzaak, nl. in de zaak-ten Benzel. Deze medespeler had m.i. ten volle gelegenheid gehad zijn kun nen en kennen tegen zijn tegen partij ten beste te geven. Was hij bang, dat de tegenpartij toch nog in staat zou zijn den achterstand te verkleinen en moest hij nu door natrappen nog even pro- beeren den man onschadelijk te maken? Het schijnt meer en meer ge bruikelijk te worden en daarom wijs ik ook op bovenstaande, dat tegen alle menschelijkheid in, zij, die eenmaal gezondigd hebben, daarvoor hun levenlang moeten boeten. Want er doen zich staal tjes van onmenschelijkheid voor, die niet zullen nalaten het door de overheid gestelde doei, nl. hen, die gedwaald hebben weer in het rechte, spoor te brengen, onmo gelijk te maken. Men werkt hier een samengroepen van hen, die o.i.. verkeerd waren, in de hand. Het reclasseeringsinstituut voor politieke delinquenten is er toch niet voor niefs. Moeten zij, die hun straf voor hun daden heb ben ondergaan, nu maar brooie- loos gemaakt worden .en in den modder getrapt? Moeten wij door dit drijven van een aantal lieden straks weer op nieuw beginnen om de door hen op een hoop en tot wanhoop ge dreven groep te bestrijden? Eigenaardig is, dat deze drij vers het meest voorkomen onder hen, die nu niet direct bekend zijn als illegale werkers, maar die ondier den mof rustig op hun plaats zijn gebleven of in hun werkkring niets met den onder drukker te maken hadden. Ik mag een beroep doen op velen onder de drijvers, het hen welbekende „Heibt uw na a.s te lief gelijk uzelve" nu eindelijk ook eens toe te gaan passen op hen, die in den oorlog'fout waren. Het zal een gezonde Neder- landsche gemeenschap ten goede komen. Dus niet meer natrappen, of uit het spel blijven. H. de S. ZIJPE Burgemeester en Wet houders dezer gemeente hebben bepaald, dat op Zaterdag 29 Maart a.s. de jaarlijksche schouw over de wegen zal worden gehouden. ZIJPE Het provinciaal be stuur van Noord-Holland heeft aan de gemeente Zijpe een sub sidie in de kosten van de wijk verpleging over 1946 toegekend tot een bedrag van f 600. ZIJPE Op de door Burge meester en Wethouders vastge stelde kiezerslijst voor het jaar 1947/48, welke nog enkele dagen ter gemeentesecretarie ter inzage ligt, komen 3381 kiezers voor WINKEL. In verband met het bepaalde in artikel 198 der algemeene politie-verordening dezer gemeente heeft de burge meester vorige week Donderdag een circulaire doen uitgaan waarin hij een beroep op het gemeenschapsgevoel der inwo ners. deed. Deze oproep heeft zooveel succes gehad, dat velen zich de volgende morgen bij het raadhuis en bij café Fijnheer verzamelden om gezamenlijk de strijd tegen de groote sneeuw massa's aan te binden. Het re sultaat: flink berijdbare wegen. Winkel heeft zich dus ook hier mee van zijn goede kant laten zien en getoond wat door sa menwerking te bereiken is. EK. RIJWIELCLUB „ST. CHRIS- TOPHORUS" WAARLAND. Dezer dagen hield bovengenoemde vereeniging in het café Jonker een uitstekend be zochte jaarvergadering. De voorzit ter den heer W. Dekker Hz. doet de mededeeling dat de beide sprekers voor deze bijeenkomst de Geeste lijke Bcndsadviseur en de voorzitter van den Rijwielbond pp het laat ste oogenblik voor de vergadering telefonisch afbericht hadden gezon den. Nadat de secretaris en de pen ningmeester beiden hun verslag hadden uitgebracht, ken men over gaan tot bespreking van de Stille Omgang te Amsterdam. Medege deeld werd dat de H. Mis zal gele zen worden om 1 uur in de kerk de Posthoorn in de Haarlemmerstraat, waarna de omgang zal gehouden worden. Hierna kwam de vraag „hoe moeten wij naar de H. Stede" per fiets, bus of per spoor. Het overgroo- te deel sprak zich uit voor de bus, ongeveer een derde deel van de aanwezigen per fiets, terwijl boven dien een zevental personen de reis naar Amsterdam, te voet zullen 'ma ken. Indien het weer en de wegen het toelaten, belooft het voor de pa rochie Waarland te worden, een massale deelname aan de Stille Om gang te Amsterdam. Wdgens vertrek van den heer Jn. Stam, werd de heer G. Groot als bestuurslid gekozen. Degene die nog niet tot deelname hebben opgege ven kunnen dit tot en met Donder dag a.s. bij den heer G. Groot doen. De afrit voor de wielrijders zal zijn des avonds om 6.30 uur en voor hei) die per bus gaan om 10.30 vanaf café Jonker. HEERHUGOWAARD Woens dag 12 Maart 1947 herdenkt Jan Laan te Heerhugowaard den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij <Jen heer P. Tromp, BURGERLIJKE STAND EGMOND AAN ZEE Gebo ren: Jan van der Veen, zoon van A. v. d. Veen en J. Prins; Arie Stam, zoon van E Stam en B. Wolters; E. Groen, zoon van W. Groen en C. Ranzijn; E. Wijker, dochter van K. Wijker en E. Krab; J. de Graaff, dochter van K. de Graaff en W. Dekker. Gehuwd: Dirk Visser en A. Glas; Hendrik Dekker en Anna Stengs; Phil. Groen en Guurtje Groen; Leendert Buis en Knier tje Glas. Overleden: Pieter Schol, oud 75 jaar; Engel de Vrij, oud 29 jaar; Aagje Dekker, oud 80 jaar. STILLE OMGANG OUDORP (N.H.) Kaarten voor den Stillen Omgang zijn tot en met Donderdagavond te ver krijgen bij F. J. M. Nuyens te Oudorp en Jan van Baar te Sint Pancras. STILLE OMGANG HEILOO De afd. Heiloo van den Stillen Omgang hield! dezer dagen een druk bezochte verga dering, waarbij de bedetocht van a.s. Zondag werd besproken. De afd. Heiloo gaat dit jaar in den nacht van 22 op 23 Maart a.s. Samenkomst in de parochiekerk om 11.45 uur en vertrek trein om 0.25 uur. Degenen, die geheel gaan loopen, kunnen zich opge ven bij den heer G. de Jong aan den Straatweg. ZWAAG, 12 Maart Uien 7 90—9-80; Spruiten 1.16; Wit lof 31.5045.Goudreinetten 94; Presenten 67; Jonathan 94. WOGNUM 12 Maart. Witlof 45.—: uien 516; bieten 7.5010; spruii- kiool 1 19; breekpeen 7.509.50; appelen (Goudreinetten) 6893; ,rapen 7.20. LANGENDIJK 13 Maart. 22500 kg gele kool 15 50; 2800 kg bevroren gele kool -15.50; 2000 kg' Deensche ifcltte kool 11,50. LIET IS nog lang geen botertje tot den bodem in het melk- slijtersbedrijf. En het eigenaardige van het geval is dat daar niet de melkslijters de schuld van zijn, dan wel de omstan digheden die in de laatste jaren zich op een voor den melkhandel ongunstige wijze zich hebben ontwikkeld. Het is reeds verschil lende malen betoogd, ook vanuit deze kolommen dat er den laatsten tijd maatregelen zijn genomen waardoor men het ge voel moet krijgen, en vooral de middenstander voelt dat sterk, dat men van hoogerhand den middenstand t.o.v. van het groot kapitaal achteruitzet. Hoeveel moeite heeft het den melkhandel niet gekost de winstmarge met 'n halven cent te kunnen verhoogen, daaren tegen is men met heffingen en afdrachten altijd zeer royaal. Hetgeen eenigen tijd geleden in een onzer dagbladen beweerd werd n.l. dat het met den melk handel, vooral in het oosten des lands niet zoo'n vaart loopt, is onjuist, integendeel wij weten het uit zeer goeden bron dat vele slijters en daarbij zijn ook zij te rekenen die ook andere zuivelproducten zooals boter verkoopen, er nauwelijks 'n bo- tërham uit kunnen halen. Het komt veel voor dat men boter zwart verkoopt om een extra- tje te verdienen. Dat waren zoo'n beetje de grieven die niet officieel Woens dagmiddag ons op de vergade ring van den R.K. Bond van handelaren in melk en melk producten ter oore kwamen. Officieele grieven waren er ook en die waren eigenlijk nog van ernstiger aard. Zoo werd door den voorzitter de heer van 't Heuft medegedeeld dat de melk voorloopig niet van den bon komt, Niet omdat er niet ge noeg zou zijnde bedrijven achten een stijging van het verbruik bij een dergelijke maatregel niet groot en zij zou den die stijging bij het nieuwe melkjaar makkelijk op kunnen vangen, maar louter en alleen omdat het Centraal Distributie kantoor dat niet wil. De heeren ambtenaren zouden dan ontsla gen moeten worden en het is altijd nog beter een baantje bij een overheidsinstelling te heb ben dan poot aan te moeten spelen in een particulier bedrijf. Nu de sneeuw reeds een drie maan den he: melkvervoer groote hinderpa len in den weg leg't had men redelij kerwijze een kleine vergoeding voor de ex.ra kosten verwacht. Het kan er echter bij den minister niet af. Geval len zooals werd ver.eld van den melk. boer die per dag f 11 - kwijt was voor een trekkracht die mdi paard en al de melkwagens door de sneeuwbrij moest -.rekken Hjn heuseh geen zeld zaamheden Zoo betaalde de Haagsche melkinrichting De Sierkan al reeds meer dan f50.000 aan trekkrachten. Wie zal dat betalen? De B_vergunningen waarover reeds zooveel :e doen is geweest kwamen natuurlijk ook weer op de proppen. De Tarwe en varkens in beslag genomen De Alkmaarsehe groentenhan- delaar A Wolvers had zich gister voor het Tribunaal te verantwoor den voor zijn minder-mooi gedrag in bezettingstijd. Niet, dat hij NSB-er was geweest, of sympa- thiseeren-i; hij had echter wel vriendschappelijken omgang met Duitschers, die bij hem in de zaak kwamen, ontving hen in zijn wo ning en maakte van hun assisten tie gebruik, toen hij eens een wagen fruit uit <Je Betuwe moest halen. De Duitscher, die mee ging, moest de lading dekken. Maar daar in de Betuwe had hij nog iets anders gedaan dan fruit ha len. Hij had' vijf pakjes sigaret ten gekocht voor f 100; nadat hij aan zijn compagnon Th. Berger een paar pakjes gegeven had, bood deze er enkele landwachters een aan. Toen deze vernamen, dat het zulke dure zwarte sigaretten wa ren, werd besloten den verkoo- per even „los" te maken en met de landwacht gingen Wolvers en Berger er heen, waar zij 150 pak jes sigaretten in beslag namen benevens zes worsten, wat wol, Precies twee maanden na de stranding van de „Lilian" (11 Jan.) hebben de Noorder- haaksgronden weer een prooi gevonden Dinsdagavond is 't Noorsche stoomschip „Her- tha" dicht bij de MG-boei aan den grond geloopen. De be manning van de „Hertha" slaagde er niet in het schip vlot te krijgen, zoodat in den loop van gisterenmorgen drie sleepbooten ter assistentie snelden. Het schip heeft een tading van 1900 ton zwavel aan boord en kwam van de Noorsche haven Bergen met bestemming Vlaardingen. De Dorus Rijkers zat gevangen in het ijs en kon zoodoende niet dacTelijk naar de „Hertha" komen. Den geheelen dag is met behulp van marinesleepbooten en de loodsboot „Amsterdam" getracht een vaargeul open le breken, waardoor de Dorus in staat zou worden gesteld naar buiten le varen. Noodseinen Om ongeveer half twaalf Dins dagavond ving men aan den wal noodseinen op van de „Hertha", waarop direct het reddingsappa. raat in werking kwaim. ,De posi tie van h.et schip was uitermate gunstig, een kalme zee en geen wind. In de" vroege morgenuren arriveerden de drie sleepbooten. Het waren de „Volharding" en de „Storleimelk". van de fa. Doek- sen en de „Stentor" van de fa. Weisimuller De „Stortemelk" kwam van Terschelling, terwijl de beide overige booten vanuit IJmuiden kwamen. Onmiddellijk werd een aanvang gemaakt met het tot stand bren gen van een verbinding met het gestrande schip. Na eenige uren van hard werken gelukte dit ook inderdaad, doch de „Hertha" zat te vast en gaf niets mee. Later op den dag had men weer te kam pen met het tij, zoodat de nach telijke uren moesten worden af gewacht. De bergers hadden goede hoop het schip vannacht los te krijgen, hoewel al rekening werd gehou den met een zij het niet zoo langdurige herhaling van het „Lilian"-avontuur. Wanneer de „Hertha" niet vlot komt, zal de lading overboord 'worden gewor pen, doch dit hoopt men pas in het uiterste geval te moeten doen. De Dorus in ballingschap Intussohen zwoegde de beman ning van de „Dorus Rijkers" in de Heldersohe buitenhaven. Daar de haven in de voorafgaande da gen geheel vrij van ijs was ge raakt, had de reddingsboot haar ligplaats bij het havenhoofd vaar wel gezegd en was verder, ter 'hoogte van het Instituut, ge meerd. Toen het bericht van de stran ding van de „Hertha" binnen kwam, lag de Dorus gevangen in een enorm ijsveld en moest lijd zaam toezien, hoe andere sche pen voor haar een vaargeul bra ken. Dat dit geen peuleschilletje was, blijkt wel uit het feit, dat de beide marinesleepboot en den heelen namiddag doende zijn ge weest, om voor de Dorus een open geul te maken. Des morgens had de loodsboot „Amsterdam" al geprobeerd dit te bewerkstelligen, doch moest wegens het defect raken van h.aar schroef dit werk beëindigen. Om ongeveer half zeven gister avond zond de radio van de Dorus bericht, dat zij klaar lag om op het eerste teeken uit te varen. De oorzaak van de stranding is nog niet bekend. Waarschijnlijk is het plm. 3000 ton metende schip den koers kwijt geraakt, wegens het ontbreken van de be tonning. die door de schotsen öf vernield, öf van hun ankers zijn losgeslagen. zeep en textiel. De buit werd na afloop onderling verdeeld. Voorts had W. deelgenomen aan een strooptocht naar Groot Schenner, waar bij twee boeren samen vijf varkens „in beslag genomen" werden. W. was ten laste gelegd, dat hij deze varkens gevorderd had; uit het onderzoek bleek eah- ter, dat hij slechts bij hei vervoer Oen rol speelde en dat Duitsche soldaden „gevorderd" hadden; nog wel op eigen houtje. Een en ander gebeurde in Febr. '45, toen zij ook een bezoek braoh-, ten bij zekeren de Moei te Heer hugowaard, waar Berger met be hulp van een als Duitscher ver- kleeden bendegenoot tarwe kwam vorderen, zich uitgevende voor SD. Ook W. was hierbij tegen woordig en kocht van deze aldus gevorderde tarwe twee mud, voor f 600. Een minder.ondergeschikte rol speelde hij bij een soortgelij ken overval bij Ligthart in Eg- mond, waar ook tarwe vermoed werd, doch niet gevórderd. Wel nam W. hier een damesfiets mee; volgens Berger, omdat de fiets van zijn vrouw kort tevoren ge stolen was Die fiets berust nog steeds bij den POD; de eigenares moet er dus al lang op wachten. Door den economischen rech ter werd W. deslijds voor het ge val in de Betuwe met 5 maanden en voor de gevallen in de Scher mer en de Waard met 3 maanden gestraft, hetgeen voor den ver dediger, mr. Berkhouwer,, aanlei ding was het Tribunaal het Ne Bis In Idem voor le houden. Ove rigerts betoogde hij, dat zijn cliënt onder invloed stond van zijn kwa den genius, zijn compagnon Ber ger. Den fietsendiefstal vond pl. zeer te betreuren, doch hij vroeg zich af, of dit onder hel Tribu- naalbesluit valt. Hij achtte zijn cliënt voldoende gestraft en vroeg clementie. Een licht geval De chauffeur J'o. de Vries werd bij een au to vordering door zijn baas met den auto meegegeven en kwam zoo legen zijn zin in België, waar hij voor de Duit schers munitie moest rijden. La ter werd hij burgerchauffeur bij het Fahrbereitschaft in de Emma- straat en nam in opdracht deel aan enkele tochten, naar de Be tuwe en Egmond, in de vorige zaak behandeld. Ook hij had daarvoor al 3 maanden gezeten. Hij had ook enkele goede daden op zijn credit; zoo had hij een Beverwiiker bevrijd, die in de, Emmaschool opgesloten zat en den expediteur Machielse ge waarschuwd, dat diens auto ge vorderd zou worden. Hij was nl. tegenwoordig geweest bij -een ge sprek tusschen de -Duitschers en cTen expediteur Teerhuis, die van een vordering af kon komen, als hij een ander kon aanwijzen, die een auto had, waarop T. Ma chielse noemde. Mr. Berkhouwer drong aan op een snelle uitspraak in dit licht geval, met het resultaat, dat h^t Tribunaal een interneering op legde voor den tijd van detentie, zonder besch. te ontzetten uit het kiesrecht en het recht eenig ambt te bekleeden, zulks omdat hij niet van verkeerde politieke gezind heid had blijk gegeven. ILLEGAAL WERKER VERRADEN? De middagzitling was gewijd aan de minder-fraaie zaak van Th. Berger, den compagnon van Wolvers uit de eerste zaak. Be halve zijn medeplichtigheid aan de daarin vermelde „vorderin. gen", waarbij Berger een meer invloedrijke rol gespeeld had, werd hem ten laste gelegd, dat hij schuldig was aan dé arresta tie van een illegaal werker, Rens Rempt. Deze hield zich in den laatsten oorlogswinter bezig met het overhalen van Nederlanders, die in Duitschen militairen dienst waren, om onder te duiken en hun wapens in te leveren. Ook den zoon van B. had Rempt dit gevraagd; deze jongeman ver- lelde dat aan zijn vader. Eenigen tijd later werd er ten huize van Berger een overval gepleegd, waar behalve f 900 nog een gou den horloge, drie kisten aardap pelen en enkele wollfen dekens werden meegenomen. Den vol. genden dag kreeg B een «briefje, waarin hem medegedeeld werd, dat Rempt bij dezen overval be trokken was en hem ook nog wilde elimineeren. Op 18 Febr. deed de Landwacht een inval in café De Grot, in gezelschap van Berger, op wiens aanwijzing Rempt, die in het café aanwezig was, werd gearresteerd, geboeid en meegenomen. Op 10 Maart werd hij te Zaandam gefusilleerd. Ook zijn vrouw werd dien avond in haar huis gearresteerd en een nacht in de Landwachtkazerne vastgehouden. Het bleek, dat Berger geen Schoon verleden had; hij was reeds zeven keer lot vrijheids straffen veroordeeld, varieerend van 3 maanden tot 1 y, jaar. Mr. Schuurman zag in het. ver raad van Rempt geen politieken achtergrond; zijn cliënt was geen NSB-er, doch had alleen uit wraak over den overval in zijn huis en met de bedoeling zijn geld terug te 'krijgen Rempt bij de Landwacht aangegeven. Hij wees er voorts op, dat B. reeds voor de overvallen in de Betuwe, Groot-Schermer en Heerhugo waard gestraft is en nog in de strafgevangenis verblijft. De president deelde mede, dat het Tribunaal overweegt, om zich wat de zaak-Rempt betreft, on bevoegd te verklaren en het ge val te verwijzen naar het Bijz. Geje-~chtshof. melkhandel ziet in den verkoop van melk in flesschen en melkproducten- door anderen dan de melkslij ers een groot gevaar i Een groot middel om alle gevaren voor de melkslijters tot een minimum te beperken en een krachtige houding egenover de overheidsinstanties aan t« kunnen nemen achtte de g'ees elijk adviseur van den bond, de zeereerw. Pa'er Commandeur, de hechte orga nisatie. Waar nu 2000 leden in den bond vereenigd waren spoorde hij de aanwezigen aan nog meer leden te werven. De 5000 moeten bereikt kun_. nen worden. Op het programma staa- nog een na dere regeling van den kinderbijslag en een pensioen voor den kleinen midden stander waarvan dan ook de melkhan_ del kan profi'eeren Er staan studieplannen op stapel en nier te vergeten vacantleplannen waar bij men "echter niet de volledige me dewerking van het B Z. genie1. Voor dat alles is geld noodig en waar zooals de heer Herman GeyeT uit Leiden zei- de, de Middens"andsbond veel in die richting doet, ach'te hij een steun aan dien bond dan ook zeer gerechtvaar digd. De som werd door de vergade ring' betwist He* werd een bieden cn loven waaraan de voorzltteT eindelijk met een forschen hamerslag een einde maak*e. Er werd nog medegedeeld da er bij de overheid plannen bes*aan (mis schien als de Willem Barentsz terug is?) den boter prijs te verhoogen tot f 1.60 Voorts is een nieuwe winkel sluitingswet in wording waarbij men gaarne bepaald zag dat de zaken om zes uur moeten sluiten en een halven dag' in de week gesloten zullen zijn. Uit al die woorden en verlangens is wel gebleken dat bet nog lang geen koek en ei is in den melkhandel en dat er alvorens men zijn Iher melk rustig in de keuken kan la'en overkoken of aanbranden; er heel wat dient ge schieden Dat het pubhek daar vooral in dezen voor een ieder moeilijken 'lid rekening mee houde. De stranding van het Noorsche schip Hedenmorgen meldde men ons: Gisterenavond probeerde de sleepbooten tevergeefs beweging in de „Hertha" te krijgen De s,Vol harding" hield radiografisch de kustwacht te Huisduinen met den gang van zaken op de hoogte. Circa half 9 klonk plotseling de stem van kapitein Bakker in den aelher: Hallo, hier de Volharding. Hallo Kijkduin, hier de Volharding Ge spannen luisterden we toe. in de veronderstelling dat de sleepboo ten erin waren geslaagd de „Her tha" vlot te sleepen. Jammer ge noeg kwam er een geheel ander bericht. De „Stentor" had gebrek aan brandstof en vroeg via ..De Volharding" om 20 ton bunkerko len. Onmiddellijk werd de kolen- leverancier gewaarschuwd en om half elf werd afgesproken dat de „Stentor" vanmiddag om ongeveer half een in de haven zal komen om de voorraad» kolen in te nemen. Bij informatie deelde de kapitein van „De Volharding" mede, dat de „Hertha" waarschijnlijk tusschen II en 12 uur zal worden losge trokken. Een kwartier vcy» mid dernacht seinde de „Herth -ch- ter naar de sleepbooten: „Wij zul len morgen lossen, heeft U men- schen en vletten ter beschikking?" UITSPRAAK ZAAK-TEN BENZEL Woensdagmorgen zou he Tribunaal*1 uitspraak doen to de geruch makende zaak tegen den poltie-litsp 'eur Ten Benzel. De President deelde mede dat het verweer van den raadsman moest worden verworpen inzake de arres. latie van de Jodenvrouw. Het kon nie: als verzachtende omstandigheid gelden dat ook andere politieambtena ren hieraan hadden medegewerkt. Het Tribunaal wenscht zich niet verant. Woordelijk te stellen voor de slappe manier waarop het polnieapparaa ge zuiverd is. Doordat na de behande ling van zijn zaak nog twee beschul digingen waren Ingekomen tegen Ten Benze] 1. nzake arres'atie van den later ïjofvisd'eerden Witteveen en diens dochter en van een Jodin. R. Davidson ten huize van D. Eakker: Is een nader onderzoek gelast en 'e uitspraak aangehouden. J. Vink te Heiloo kreeg Internee ring voor zes maanden en verbeurd verklaring van f 10 000 plus rad!o4oe. slel. J. Stap te Alkmaar in'erneering voor den duur van 2 jaar en 6 mnd. INGEZONDEN Geachte Redactie; ^n Uw blad van 11 Maart jl. las ik het ar'ikel "'Deining in de danswereld". Waarschijnlijk is dil' artikel ai oud of verkeerd omschreven, daar van een federatie geen sprake meer is. Reeds op 20 December 1946 besloot het Katho liek Culifcureel Verband van Dans_ leerarer: "San Filippo Neri'" (wat een Kerkelijk goedgekeurde en de grootste organisatie is) zich zelfstandig ie doen voortzet-en. Op 24 Februari 1947 is de Nederlandsche Vereeniging Kon. g g. en heef*, zij besloten haar eigen weg voort "e zetten evenals de Danstechnische groep van Dansleeraren. Van eer. fede ratie is hier dus geen sprake. Het Pro test der jongeren iegen he herexamen is geheel gerechtvaardigd daar hun gesuggereerd werd, da* her herexamen een eisch van de regeering' was, doch later bleek dat dit in het geheel niet he- geval was. De ionge leeraren, waarvan velen een zeer kostbare studie hebber; genoten, voelden zich hierdoor bedrogen en weigerden aan een herexamen deel te nemen, daar hun alreeds behaalde di ploma van een Koninkliik goedgekeur_ de orc-'anisa ie was. Zelf beh-oor ik tot de oude garde in het vak en hoewel de nieuwe leerarer; onze spoeling dun ner maken, moet ik toegeven, dat zi1 xn hun eisch volkomen gerech'vaardigd zijn" Indien de vakbonden herexamens hadden willen houden, had het m.i. be'er geweest de dansleerarer; te her_ examineeren1. welke indertijd aange nomen zün door de Vakgroep der voor_ mabge Cultuurkamer Deze vaktTóep welke z-ich zoo veilig onder de N.S.B voelde, ontzag zich toch ook niet ver. schillende in dien tijd geveslgde leera ren uit fe schakelen. Moch* U verdere belangs'elling voor deze zaak hebben, dan ben ik gaarne bereid U uitgebreide inlichtïng'en over deze aaak te vers rekken. Inmiddels, JAC. SMIT.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2