Waarom zullen wij sparen? EEN UURTJE melkhandel Bloemenweek in Haarlem Belgische economische toestand deplorabel De bonnenlijst DE ACHTSTE VERJAARDAG" VAN DE PAUSKRONING RADIO hinderpaal M. A. Reinalda Vliegende rnillionair vertrokken BRIEF UIT BRUSSEL De communistische agitatie is hieraan niet vreemd j Opstaan bodem in het melk- m het geval is dat dan wel de omstan- roor den melkhandel et is reeds verschil- ommen dat er den irdoor men het ge- der voelt dat sterk, t.o.v. van het groot in den verkoop van en melkproducten- de melkslij.ers een iddel om afle gevaren lijters tot een minimum i een krachtige houding overheidsinstanties aan ïen achtte de g'ees elijk ien bond, de zeereerw. de hechte orga_ nu 2000 leden in den f waren spoorde hij de nog meer leden te moeten bereikt kun.- staa' nog een na- an den kinderbijslag en >or den kleinen midden_ n dan ook de melkhan_ Beren ieplannen op stapel en i vaoantieplannen waar- niet de volledige me. het B Z. genie'. Voor noodig en waar zooals Geyer uit Leiden zei. andsbond veel in die hij een steun aan ook zeer gerechtvaar. werd door de vergade. e* werd een bieden cn de voorzitter eindelijk m hamerslag een einde medegedeeld da er bij lannen bes'aan (mis_ Barentsz terug te verhoogen tot een nieuwe winkel wording waarbij men zap dat de zaken om sluiten en een halven pesloten zullen zijn. orden en verlangens is lat het nog lang geen den melkhandel en dat i zijn liter melk rustig la'en overkoken of heel wa» dient ge- et publiek daar vooral een ieder moeilijken ee houde. iding van het >che schip .1 meld-de men ons: id probeerde de /ergeefs beweging in ;e krijgen De „Vol- d radiografisch de luisduinen met den i op de hoogte. Circa plotseling de stem akker in den aether: Volharding. Hallo de Volharding Ge- rden we toe. in de g dat de sleepboo- i geslaagd de „Her- leepen. Jammer ge- een geheel ander tentor" had gebrek en vroeg via ..De n 20 ton bunkerko- ijk werd de kolen- vaarschuwd en om ifgesproken dat de niddag om ongeveer haven zal komen 1 kolen in te nemen, deelde de kapitein rding" mede. dat de rschijnlijk tusschen zal worden lo^se- kwartier vo^ mid- e de „Herth -ch- epbooten: „Wij zul len, heeft U men- n ter beschikking?" 5AAK.TEN BENZEL. zou heTribunaal n de geruch makende poltie-insp «eur Ten deelde mede dat den raadsman moest en inzake de arres. ienvrouw. Het kon tonde omstandigheid ndere politieambtena. en medegewerkt. H'et zich niet verant. voor de slappe poluieapparaa ge_ na de behande- nog rwee beschul. tegen Ten arrestatie van den 'den WitLeveen en van een Jodin R. ze van D. Eakker; lerzoek gelast en "e xiden. iloo kreeg Internee, landen en verbeurd 10 000 plus radio+oe_ in'erneering 2 jaar en 6 mnd. ONDEN 11 Maart jl. las ik ïg in de danswereld". Ji- artikel ai oud of /en, daar van een meer is. Reeds 46 besloot het Katho. van Dans_ ppo Neri'* (wat een -tirde en cfe grootste zelfstandig ?e doen Februari 1947 is de eeniging K*on. g g. en ïaar eigen weg voort de Danstechnische raren. Van eer. fede_ ?en sprake. Het Plo egen he herexamen aardigd daar hun da' het herexamen regeering' was, doch in het geheel niet waarvan velen een ie hebben- genoten, 'oor bedrogen en herexamen deel te alreeds behaalde di_ linkb'ik poedgelceur^ Zelf behoor ik tot het vak en hoewel onze spoeling dun. k toegeven, dat zij perech'vaardigd herexamens iden. had het m.i. ansleerarer.- te her_ e indertijd aange. Vakc»roep der voor_ ler Deze vakcTOCD lig onder de NS B toch ook niet ver. i1d gevestgde leera. i. belangs'elling voor dan ben ik gaarne e Inlichtingen over ekken. Inmiddels, JAC. SMIT. NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Donderdag 13 Maart 1947 ^E AANKONDIGING van het Wetsontwerp van den Minister van Financiën tot instelling van een Nationalen Spaarraad en het openen van de mogélijk- heid tot uitgifte van Rijksspaarbrieven is door velen met een zekere hoon ontvangen. Zij hebben op deze komende spaaractie onmiddellijk gereageerd met de vraag: waarvan sparen? Inderdaad moet worden toe gegeven, dat psychologisch ge zien. het moment waarop deze spaaractie wordt aangekondigd, nu juist niet gelukkig gekozen is. Menigeen is onder de huidige omstandigheden niet of nauwe lijks in staat te sparen. Dat wordt ook door den Minister in zijn Memorie van Toelichting gezegd. Maar er zijn echter ook velen, wier inkomen zoo groot is, dat zij ook nu nog kunnen sparen doch dit nalaten of niet zooveel sparen als zij kunnen. Doch al moge dan het moment waarop tot sparen wordt aange drongen, oppervlakkig gezien, zeer ongunstig gekozen zijn, lisgen er toch belangrijke economische be weegredenen aan deze spaaractie ten grondslag. Nederland is straatarm geworden. Dat is algemeen bekend maar wordt nog niet algemeen begrepen. Er is een ontzettend gebrek aan allerlei consumptiegoederen, welk gebrek voor een groot deel ook wordt ver oorzaakt doordat ons industrieel apparaat voor een deel is verwoest of niet meer „bij" is. Willen wij in het gebrek aan consumptiegoederen voorzien, dan hebben wij dus kapi taalgoederen d.z. fabrieken, machi nes, grondstoffen enz. noodig En om die kapitaalgoederen te krijgen «hebben wij naast arbeid, geld noo dig. Nu zou het heel gemakkelijk zijn om, evenals in de Duitsche tijd, de bankbiljettenpers maar weer te la ten draaien. In dat geval zou de Staat dan geld opnemen bij de Ne- derlandsche Bank in ruil voor schatkistpapier. Deze methode moet echter al direct worden verworpen, omdat daardoor de 'geldcirculatie zou stijgen, wat toenemende koop kracht en stijgende prijzen ten ge volge heeft. Welvaart voor enkelen en zwarte armoede voor de massa. Ieder, die even nadenkt, zal deze methode verwerpen. Het streven der regeering moet er juist 'op gericht zijn de bankbiljettenpers tot stil stand te brengen. Buitenlandsche leeningen Cm aan kapitaal te komen zouden we ook cnze toevlucht kunnen ne men tot het sluiten'van leeningen in het buitenland of onze buiten landsche effecten kunnen verkno pen. Afgezien van de vraag of het buitenland geneigd en in staat zou zijn ons te leenen (wij zijn' niet de eenige) staan we dan toch nog voor de rente en aflossing. Wij doen dan ook verstandig niet al te veel te rekenen op het buiten land. Wij behoeven slechts te herin neren aan de reactie bij de groote mogendheden op onze -rechtmatige aanspraken t.a.v. Duitschland en aan de huidige kwestie van ae „Martin Behrmann". Wij dienen er goed van doordrongen te zijn. dat wij in de eerste plaats onze eigen boontjes moeten doppen. Door spa ren, door het op zij leggen van een deel van ons inkomen, scheppen wij zelf de bron van het geldkapitaal, waarmee de kapitaalgoederen ge kocht kunnen worden. Het is echter niet alleen het be drijfsleven, dat naast arbeidskrach ten, kapitaal noodig heeft om weer op gang te komen. Ook de Overheid heeft een groote geldbehoefte Wij behoeven slechts te wijzen op het begrootingstekort van dit jaar, dat twee milliard bedraagt. En ook hier staan wij voor het dilemma: sparen of bankbiljettenpers. Kiezen wij de laatste dan volgt inflatie. Frankrijk zij ons een waarschuwend voor beeld. Doen we het eerste, dan kén de Staat de beschikking krijgen over de spaargelden zonder dat de geldcirculatie wordt vergroot. Nu is het waar, dat door de z.g. goedkoop- geld-politiek van deze regeering het leenen tegen lage rente het sparen niet wordt bevorderd. Maar hier mag zeker een beroep worden Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht Bij koninklijk besluit van 8 Maart is met ingang vap 20 Maart de heer M. A. Reinalda benoemd tot commissaris der koningin in de prov. Utrecht met toekenning van eervol ont slag als burgemeester van Haar lem, onder dankbetuiging voor de goede diensten, in die- func tie bewezen. De heer M. A. Reinalda, thans burgem. van Haarlem is voor zitter van de eerste-kamerfractie van de P.v.d.A. Hij is de eerste sociaal-democraat, die tot de functie van commissaris der koningin benoemd is. Hij is 28 Juni 1888 geboren te Haarlem. Als jongste bediende trad hij in dienst der uitgeversfirma H. K. Tjeenk Willink aldaar. Reeds in 1909 trad hij toe tot de SDAP. Na in 1917 gekozen te zijn in den Haarlemschen gemeenteraad volgde in 1923 zijn benoeming tot wethouder. Ook nam hij zit ting in de provinciale staten van Noordholland. Na een korte on derbreking werd hij opnieuw wethouder in 1935 en hij bleef dit tot 1941. In de SDAP en ook in de uitgeverswereld heeft de heer Reinalda vele functies be kleed. Hij is nog president-com missaris van de uitgeversmaat schappij Tjeenk Willink. gedaan op de gemeenschapszin van die landgenooten, die nog in staat zijn een deel van hun inkomen op zij te leggen. Ook de huidige belastingpolitiek doet bij velen de vraag rijzen of de zuinigheid de wijsheid niet bedriegt. Staatssocialisme AI staan wij dan ook wat de doeleinden van dit wetsontwerp betreft achter de minister, heb ben wü toch wel enkele princi- pieele bezwaren naar veren te brengen. Wij ontdekken in dit ontwerp weer een tendenz naar staatssocialisme. Waarom moet, om het sparen te bevorderen de mogelijkheid worden ge- -->en van de uitgifte van Rijksspaar brieven? Wij zijn van meening, dat ons land toch beschikt over een voldoend aantal spaarban ken, die op voortreffelijke wijze werken en op wier medewer king de regeering nooit tever geefs een beroep heeft gedaan. De oprichting van een klein bureau, zooals de minister aan kondigt, zal ook weer kosten met zich mede brengen. Het spijt ons dit te moeten op merken, omdat de spaaractie op zich zelf ons zoo sympathiek is. Moreele wins Door te sparen worden niet alleen economische belangen ge diend. Ook een belangrijke mo reele winst wordt bereikt, wan neer wij de spaarzin, die altijd een deugd van ons volk is ge weest, weer weten op te voeren. Gezonde spaarzin mag nooit ge lijkgesteld worden met gierig heid. Een gierig mensch, die zich zelf' en anderen nooit iets gunt is een dwaas mensch. Wie zich niet geroepen acht tot as ceet en over het noodige geld beschikt, mag gerust op rede lijke wijze genieten van de vreugde van het leven. De boog kan niet altijd gespannen zijn. Ook is het zeker niet verkeerd gebruik te maken van het com fort, dat de huidige stand van de techniek ons kan verschaf fen. Een smaakvol ingerichte kamer bevordert de huiselijkheid en een behoorlijke accommodatie van het vertrek, waarin wij werken, kan onze arbeidslust vergrooten. Overdreven zuinig heid is dwaas, waardoor in nor male tijden, ook de economische belangen worden geschaad. En wanneer de helft der mensch- heid asceet zou worden, kwam een belangrijk deel van het pro ductie-apparaat stil te lifgen met als gevolg werkloosheid voor velen. Maar wel moeten wij bij de besteding van ons inko men „huishouden" d.w.z. onze behoeften rationeel bevredigen. En wie dat doet, denkt aan de toekomst zoowel als aan het heden. Dit in tegenstelling met de dwaze, die alleen denkt aan de toekomst. In dit verband is het goed er op te wijzen, dat dit ook geldt voor hen, die nu onmogelijk kunnen sparen. Zij vooral die nen hun eigenbelang door thans in geen geval goederen te koo- pen. die zij niet beslist noodig hebben. Verstandig is het de koop hiervan uit te stellen tot later, wanneer die goederen rui mer te verkrijgen, van betere kwaliteit en goedkooper zijn. Ieder kan zoo, rekening houden de met eigen omstandigheden, sparen. En bedenkt het wel: sparen ,is de bron van de volks kracht, ook nu. M. P. JANSSEN De Amerikaansche jeugd heeft van haar zelf opgespaarde geld allerlei artikelen gekocht en daarmede pakketjes gevuld, welke aan het Nederlandsche Jeugd Roode Kruis werden gezonden ter verdeeling onder de Nederlandsche jeugd. De eersten, die de Omerikaansche cadeautjes ten geschenke kregen, waren patiëntjes van het Bronovo-ziekenhuis te Den Haag. Ze werden uitgereikt door kinderen van het Nederlandsche Roode Kruis. Woensdagmiddag vertrok, na gewuifd door een groot aantal familieleden en bekenden, het echtpaar B. van Leer-Rubens met het speciaal gecharterde K.L.M.-vliegtuig, de PH-TAT „Twenthe" voor een reis naar Voor-Indië, China en Zuid-Afri ka. De heer B. van .Leer, presi dent-directeur van de „N.V. v. Leer's Vereenigde Fabrieken", zal op deze reis om de wereld de verschillende fabrieken van zijn onderneming bezoeken en nieu we relaties in het buitenland opdoen. Een schare van journa listen en persfotografen om ringde den „vliegenden rnillio nair" voordat hij in het vlieg tuig stapte. Behalve het echtpaar v. Leer vliegt een bemanning mede van 9 man. De gezagvoerder is P- Both. De heer van Leer neemt een eigen fotograaf mede, die voor de fotografische documen tatie van deze unieke reis zal zorgen. De heer van Leer heeft aan de Niwin het aanbod gedaan eenige bagage mee te nemen voor de soldaten in Indonesië. Aan boord bevinden zich o.m. 100.000 sigaretten, een geschenk van de Curacaosche militairen aan hun wapenbroeders in In donesië. Bovendien gaan er on geveer 250 kilo kranten en weekbladen met het vliegtuig mee voor de jongens overzee. i Op initiatief van de organisa tie „Haarlems bloei" zal voor taan jaarlijks een Haarlemsche bloemenweek worden gehouden, die zal vallen in de week van 2 tot 9 Augustus. Het doel van deze actie is, de aandacht te vestigen op de stad aan 't Spaar- ne als middelpunt dei nationale bloementeelt en het vreemdelin genverkeer naar Hua-lem en omstreken i= leiden. In de week van 2 —9 Augus tus zal „een oiosmenk'-an,-, wor den elegd om de Spaarna- stad", er zullen weelderige bloemversieringen worden aan gebracht op de talrijke Haarlem sche bruggen en er zullen bloe mencorso's, bloemententoonstel lingen ep bloemenfeesten wor den gehouden. In-het Frans Hals museum zal een expositie wor den ingericht van schilderwer ken, die bloemen tot motief hebben. De voorbereidingen tot een enorme gladiolententoonstelling in een der Haarlemsche zalen zijn reeds aan den gang. Tevens zal in genoemde week de heele stad in feeststemming worden gebracht door een bloemenker- mis, een lunapark met de be kende traditioneele attracties. (Van onzen Belgischen correspondent) Op de Belgische Nationale Eco nomische Conferentie heeft het niet ontbroken aan verzekeringen van goeder!) wil, vanwege deze leden der regeering, die als de redilstreaks verantwoordelijken kunnen beschouwd worden voor de economische evolutie van het land. Hopend hiermede de gemoede ren tot bedaren te kunnen bren gen, hebben zij de mooiste belof ten gedaan, schermend met prin cipes waarvoor zij zelf maar een matig respect aan den dag leg gen, als men het „luister naar mijn woorden, doch zie niet naar mijn daden" aan de werkelijkheid toetst. Voortgaande op hun rede voeringen, zou men geneigd zijn te gelooven, dat zij tot inkeer zijn gekomen. Doch is het wel veilig, daarop te vertrouwen? De afgevaardigden van de ar beiders, van de patroons, van den handel en de nijverheid schijnen in geen geval geloof te hebben gehecht aan die mooie woorden en hebben de gelegenheid niet laten voorbijgaan om nogmaals den nadruk te leggen op de grie ven, die zij ten overstaan van de regeering kunnen laten gelden. De ontevredenheid is algemeen. In het parlement zijn de mis noegden niet uitsluitend in de oppositie te zoeken. En de groot ste economische en financieele instellingen van het land beves tigen, helaas, hoezeer die onte vredenheid en bezorgdheid ge wettigd zijn. Het rapport van de Nationale Bank verraadt onze huidige zwakiheid, al vindt de heer Liebaert „den toestand uit stekend". Het verslag van de Société Générale zegt woordelijk: „In alle objectiviteit moet men zich afvragen of onze levensstan daard, welke oogenschijnlijk zoo veel beter is dan deze in ,de ons omringende landen, niet het re sultaat is van een economische politie, die de toekomst aan het tegenwoordige opoffert". Dit schijnt, helaas, het geldende principe te zijn in de regeerings. kringen. Blijkbaar bekommeren de heeren er zich minder om, wat er in enkeie jaren of maanden van het land gewordt, als de machine maar draait zoolang z ij aan het bewind zijn. De bevolking ziet haar koop kracht van dag tot dag afnemen, ondanks de loonsverhoogingen. Anderzijds worden de handels- en nijverheidsondernemingen langzaam maar zeker ondermijnd door den onverzadigbaren geld. honger van den Fiscus. Een harde, taaie strijd moet gestreden worden om het behoud, om de toekomst een gelukkige toekomst op elk gebied van het land te verzekeren. In dien strijd is aller samenwerking, in een geest van oprechte verstand houding, een allereerste ver- eischte. Vertrouwen in de toe komst moet hierbij op het voor plan staan. „Het land moet werken", wordt ons dagelijks voorgehouden. Maar hoe, als alles gedaan wordt om het te beletten? Onder de onzin nigste voorwendsels worden sla. kingen uitgelokt, welke cloor het meerendeel der arbeiders niet gewensoht worden. Hoe onwaar schijnlijk het op het eerste gezicht moge klinken, nooit bestond er een nauwere band tusschen werk gever en werknemer als op het huidig oogenblik. Nooit hebben zij elkaar zoo goéd begrepen als thans, in hun gemeenscihappelij- ken strijd voor hun beslaan. Waar België als nabuur en gedeeltelijk Neder- landsch sprekend land aan het onze grenst, als kleine mogendheid gelijke moei lijkheden heeft te verwer ken, op politiek en cultu reel terrein een strijd te voeren heeft met raakpun ten aan de onze, achtten wij het voor onze lezers noodig met een eigen be richtgeving regelmatig op de hoogte te blijven van de groote gebeurtenissen in dit land, niet in het minst ten slotte met het oog op de samenwerking op eco nomisch gebied, waaraan door onze Regeering mo menteel wordt gewerkt. Hiertoe hebben wij een correspondent aangesteld te Brussel, waardoor wij in de toekomst in staat kunnen zijn aan déze be hoefte te voldoen. Met dit eerste artikel geven we hem het woord. BIJ K.B. is met ingang van 16 Maart 1947 benoemd tot burgemees ter der gemeente Bols- ward J. G. S. Bruinsma. Dienstgeleider J. H. te Ohe en Laak (Limb.) maakte zijn revolver schoon en verkeerde in de meenins, dat het wa pen ontladen was. Er heeft echter nog een pa troon in den loop geze ten. Tijdens het poetsen van het wapen klonk plotseling een schot en de kogel trof zijn vrouw in de borst. Deze was op slag dood. De veehan delaar B. uit Markelo werd dezer dagen op de markt te Oldenzaal be roofd van zijn portefeuil le, inhoudende plm. 2500 gulden. Boer. pas op je kippesfc Bij K. B. is benoemd tot secretaris bij het kabinet der Ko ningin Jhr. mr. W. F. Roell thans referendaris. De heer A. P. Young, Britsch expert op het ge bied van bedrijfsorgani satie en industrie sprak op uitneodiging van het Genootschap Nederland Enigeland te Leiden voor een weinig talrijk gehoor over de menschelijke verhoudingen in de in dustrie. Spreker werd ingeleid door dr. A. A. Prins. Eenige honder den Amsterdammers de- 20 minuten later. Maandag a.s. zal het on derwijs aan alle openba re scholen te R'dam wor den hervat. Onder lei ding van den provincia len voedselcommissaris is te Roosendaal in het ka- fileerden Woensdag in het Weteringplantsoen te Amsterdam langs de plaats waar twee jaar ge leden meer dan 30 Ne derlanders door de Duit. schers als repressaille voor den aanslag op Rau- ter werden neergeschoten. De heer Th. van Dorp. voorzitter van den Bond van Oud-B. S.-ers, me moreerde deze Duitsche terreurdaad. Alle aanwe zigen betrachtten een mi nuut stilte. ïk De veer dienst GorinchemSleeti- wijk functionnedrt van af Donderdag 13 Maart weder normaal. Afvaart van Gorinchem om de 40 minuten, van Sleeuwijk der van de reorganisatie van het Noord-Brabants Varkensstamboek de 'op richtingsvergadering ge houden voor het district Roosendaal. De vergade ring koos een bestuur. Beslo'en werd de eerke districtsfokdag te houden in September te Zundert. Als opvolger van den heer M. A. Reinalda als lid der Eerste Kamer komt in aanmerking dr. F. Wibaut, oogarts 'e Amsterdam. De ge- gem. Bloemendaal heeft dezer dagen haar 20.000- sten inwoner gekregen. :'fi Op den straatweg reed door de gladheid van den weg mr. M. Tydeman, in Amsterdam woonachtig, met zijn vrouw in een auto op weg naar huis, tegen een boom, waardoOr zijn vrouw op slag ge dood werd. De bestuurder de heer Tydeman, werd zwaar gewond en ver blijft nog in een zieken- inrichting in Breukelen. In de R.K. Krik ,.Onze Lieve Vrouwe Hemel vaart" te Amersfoort zal Vrijdag a.s. om 11 uur een requiemmis worden opgedragen voor Segun- db Jorge Adelberto Ecu- ry, een jong illegaal wer ker van Aruba, die op 22-jarigen leeftijd op 6 November 1944 tezamen met 12 medestrijders door de Duitsohers in de Was. senaarsche duinen is ge- fussilleerd. Mr. Vajj Romondt. oud-president van het gerechtshof te 's-Gravenhage, is in den ouderdom van 71 jaar overleden. Mr. Van Ro mondt kreeg op 1 Janu ari 1947 eervol ontsla® uit zijn functie en werd on derscheiden als ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. De officieele bonnenlijst voor het tijdvak van 16 t.e.m. 29 Maart 1947 luidt als volgt: Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook 3) In het Zuidenvan ons land is men reeds druk bezig met het snoeien van de vruchtboomen. Aan het werk in den bongerd in de omgeving van Maastricht. (N.F.B. B.) Zoowel patroon als arbeider begrijpen Jat het noodzakelijk is, de productie zoo hoog mogelijk op te voeren, want zij weten dat alleen vermeerdering der pro ductie hun toes land kan verbe teren. Maar zij hebben gerekend buiten een regeering die den over- heo-schenden invloed ondergaat van de communisten. Dezen is het er om te doen, te allen prijze deze verstandhouding te vernietigen, vermits daardoor hun aanvallen tegen het kapitaal, onontbeerlijk voor het in stand houden van hun sterkste wapen, den klassenstrijd, in gevaar worden gebracht. Als de Regeering hoopt, de be moedigende perspectieven be waarheid te zien, welke door haar op de Nationale Economische Vergadering werden geschetst, dan zal zij ten spoedigs le een kordate wending moeten brengen in haar huidige politiek, waarvan de uitwerking tot de ergste ram pen kan leiden, indien niet on middellijk en krachtdadig inge grepen wordt. M. T. (Een wending, die intussehen door de.... uitgebroken, regee- ringscrisis gekomen is! Red.). RECEPTIE OP DE INTERNUNTIATUUR Ter gelegenheid van den acht sten verjaardag van de Paus kroning van Z. H. Paus Pius JI1, hield de Internuntius, Z. H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, Woensdagmiddag in het ge- XII, hield de Internuntius, een receptie. Onder de talrijke geestelijke en wereldlijke autoriteiten, die hun gelukwenschen kwamen aanbieden en de felicitatieregis- ters- teekenden, werden opge merkt, Z.E. Kardinaal de Jong, vergezeld van zijn vicaris-gene raal, mgr. Huurdeman en zijn secretaris dr. Geerdinck, mgr. Verhoeven, directeur van het R.K. Centraal Bureau voor On derwijs en opvoeding, kanunnik Pompe, deken van Den Haag, mgr. van der Tuyn, oud deken, mgr. Witlox en pater Hyacinth Hermans, mgr. Bekkers uit Voorschoten, prof. dr. Kors uit Nijmegen, pater dr. .Stokman O.F.M. lid van de Tweede Ka mer, pater Pelosi, S.J. rector van het Aloysiuscollege, verscheide ne pastoors uit de stad, alsmede de oud-provinciaal der redemp toristen, pater M. Mol, C.S-S.R- Voorts de ambassadeurs en de leden der ambassades van Groot Brittannië, Frankrijk, België, de Ver. Staten en China, de gezan ten en leden van de gezant schappen van Argentinië, Cana da, Griekenland, Italië, Noor wegen, Oostenrijk, Portugal, Roemenie, Spanje, Tsjecho-Slo- De komende Zesdaagsche te Parijs Aan de zesdaagsche te Parijs, die van 1824 Maart wordt ge houden, zullen de volgende kop pels deelnemen: SchulteBoey en (Nederland), KnechtKueb- ler (Zwitserland), Bruneelde Bruycker en Kintvan Steen bergen (België)," Moretti (Italië) Pedersen (Denemarken) en de Franschen SeresLapebie, Prat Grauss, Guimbretierele Ni- zerhy, GodeauGousset, Dous- setGiorgetti, Teste—Reynes, GirardLouviot, MignatGuil- ler, IgnatDore, PousseFour- nier en Landrieuxle Boulch. PROGRAMMA ZATERDAG 15 MAART HILVERSUM I 301 M 9.45 nieuws; 10.00 muzlekprogr.; 10.45 oratorium; 11.00 radioziekenbezoek; 11.45 fam ber. uit Indië; 12 00 org'elconceTï; 12.30 lunchconcert; 13.00 voor de Strijd krachten; 13 45 Tooneel en film; 14.45 kamerkoor; 15.15 debutantenconcert; 16.00 qua re mains; 16.30 gregoriaansch 18.30 voor de militairen; 19.00 nieuws; 1915 pianoduo; 20.00 nieuws en weer bericht; 20.30 lichtbaken; 21.00 gram. muziek; 22.00 gevarieerd programma. HILVERSUM II 415 M 5.45 nieuws; 10.00 morgenwijding; 11,00 voor de fa_ brieken; 12.00 gram. muziek; 13.00 nieuWs; luchconcert; 14 30 middagcon cert; 15.30 boekenpraa'je; 16.25 accor deonorkest; 18.00 nieuws en gTam. muz. 19 00 clavecimbel: 20.00 nieuws; 20 15 MLliler sextet; 20.45 hoorspel; 21.15 muziekprogramma. wakije, Turkije, Zweden en Zwitserland, de leden van het Nederlandsche kabinet, dr. Beel, Drees, Fievez, Huysmans en Jonkman, de vice-president van den raad van state jhr. mr. Bee- laerts van Blokland, de voorzit ter der tweede kamer mr. van Schaik en de griffier der eerste, kamer namens den voorzitter, de president en verscheidene le den van het internationale ge rechtshof, jhr. mr. v. Meeuwen, president van het Haagsche bij zonder gerechtshof, jh". van Riickevorsel. oud-com r.'ss i"jS der koningin n Noordbrnbant, de cud-ministe.o dr. Deckers en ir. Bongaerts, de grootmeester hon van H.M. de Koningin, .juchema van Burmania, Baron B.engers van W armenhuizen, de kan erheer jhr. mr. Sclvtnmel- oe-nninck, de eerste stalmeester van H.M. B'S'hoff van Heems kerk, de luitenant-generaal van Worst tot V3 >rsi en jhr. Roell en generaal-majoor van Voorst tot Voorst, prof. Romme, prof. dr. Sassen, raadadviseur van het departement van O. K. en W. In Vaticaanstad heeft Z.H. Paus Pius XII, in de Sixtijnsche Kapel, waar Hij op de Sedia Gestatoria gezeten met de tiara en pontifi cale kleed'erdracht getooid, door zijn lijfwacht werd binnengedra gen, de Pontificale Mis bijge woond, opgedragen door Kardi naal Masella, de eerste door dezen Paus gecreëerde kardinaal. Tal van kerkelijke hoogwaar- digheidsbekleeders, waaronder verscheidene kardinalen, aarts bisschoppen, bisschoppen, hoofden van kloosterorden en leden van het diplomatieke korps, woondën deze plechtigheid bij, aan hel einde waarvan de Paus den zegen gaf. Later kwamen de leden van het Heilig College hun gelukwen schen aanbieden. De „Osservatore", het pauselijk orgaan, schrijft naar aanleiding van dezrri gedenkdag, in verband met de hangende vredesonder handelingen, dat de Paus, even als zijn Voorganger, Benedictus XV, bij dé staatshoofden zoowel als bij d!e volkeren de taal van de rede heeft gesproken en er op aangedrongen heeft om bij het opstellen van de vredesvoor waarden rekening te houden met de wederzijdsche verplichtingen. Het blad merkt daarbij op, dat Zijn woorden niet den weerklank gevonden hebben, die men rede lijkerwijze mocht verwachten, maar het is tooh niet minder over tuigd, dat zij lenslotte, evenals na den vorigen wereldoorlog van 1914—1918, gewicht in de schaal leggen. Collegegeld van studenten in dienst De Minister van O., K. en W. heeft bepaald, dat het college geld, verschuldigd door studen ten, die kunnen aantoonen, dat zij gedurende het studiejaar 1945/46 en/of het studiejaar 1946/47 door het verrichten van militairen dienst slechts een deel der lessen hebben kunnen bijwonen, nader vastgesteld wordt op f 32.50 per maand of gedeelte van een maand gedurende welke zij het onder wijs hebben kunnen bijwonen. Na 31 Maart is voor een acade misch jaar steeds f 97.50 ver schuldigd. 65-1 65-2 65-1 65-2 brood brood boter boter 800 400 125 125 100 250 200 melk 4 65-3 melk vleesch 100 vleesch 400 alg. 200 res. 1600 res. 200 res. 800 65-3 boter 65-1 65-2 65-1 65-2 65-1 65-d 65-e 65-k gr. brood gr.brood gr. boter gr. margarine of gr. vet gr. margarine of gr. vet liter melk 7 liter melk gr. vleesch gr. vleesch gr. kaas gr. brood gr.kaas gr. brood Bonkaarten KD, KE 703 (strook 3) 66-1 brood 800 gr. brood 66-1 boter 250 gr. boter 66-2 boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet 66-2 66-3 melk 12 liter melk 66-1 66-2 vl. 100 gr. vleesch 66-1 alg. 100 gr. kaas 66-r res. 800 gr. brood 66-u res. 500 gr. rijst of kin dermeel (uit rijst bereid) of kinder biscuits 66-s res- 1000 gr. sinaasappe len (voorinlev.) 66-v res. 1500 gr. sinaasappe len (voorinlev.) Bonkaarten MA. MB, MC, MD, ME, MF, MG 704 (strook 3) 65-4 brood 800 gr. brood 65-4 boter 250 gr. boter 65-4 marg. 250 gr. margarine of 200 gr. vet 65-4 melk 5 liter melk 65-4 kaas 200 gr. kaas. 65-4 vleesch 300 gr. vleesch 65-5 vleesch 100 gr. vleesch 65-4 eieren 5 eieren Op 20 Maart zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. Bo vengenoemde bonnen krymen reeds op Vrijdag 14 Maart wor den gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk, waar op eerst met ingang van Maan dag 17 Maart mag worden ge kocht. De bonnen 66-s reserve en 66-v reserve voor sinaasapoelen moeten uiterlijk op 19 Maart worden ingeleverd bij een de taillist in groenten en/of fruit. De niet-aangewezen bonnen van strook no. 2 kunnen worden ver nietigd. Extra treinen voor de 48ste Jaarbeurs Voor bezoekers van de 48ste Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs, welke van 15 tot en met 24 April a.s. te Utrecht zal wor den gehouden, zijn door de Ne derlandsche Spoorwegen vijf ex tra treinen ingelegd. De dienst regeling van deze treinen is verkrijgbaar aan de stations van vertrek en bij een aantal reis- bureaux. IS er onder uw huisgenooten of misschien u zelf wel? iemand, die 's morgens moeilijk uit zijn bed kan komen? Men kan hem drie, vier, tienmaal roepen. Van onder de dekens hoort men dan een of ander vaag, min of meer menschelijk geluid. Ondertusschen is het al uren geleden, dat de wekker is afgeloopen. Het leven heeft zijp dagelijkschen gang hernomen- Voor het gezinsleven is het niet bevorderlijk, als men door zijn trage opstaan reeds begint met ontstemming te verwekken bij de anderen. En voor den lang slaper zelf is het al evenmin een voordeel. Dat is bepaald een ziekte. Ochtendziekte behoort gewoonlijk tot de naweeën van het late opstaan. Bespaar uzelf en uw huisgenooten dat dage- lijksch verdriet, door 's avonds bijtijds naar bed te gaan en er 's morgens, als men gewekt wordt, onmiddellijk en prompt uit te komen. Een goed begin enz. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3