FILMS VAN DE WEEK VOOR HET TRIBUNAAL L_ Laatste nieuws Het fabe Be PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Zaterdag 15 Maart 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN „De uitslagen der verkiezingen" Marktberichten De „Hertha" is vlet Vliegtuigen vermist of neergestort Een hypothi en een Lijdens-me c VERNIEUWING EN VERJONGING Attentie voor de K.V.P. Nu de vorstperiode voorbij is en het weer te doen is des avonds eens de gezellige huiskamer te verlaten, om naar een vergade ring te gaan, heeft het bestuur van de K.V.P. afd. Alkmaar be. sloten de actie voor vernieuwing en verjonging in de partij ook in Alkmaar voort te zetten, 't Heeft mr. Bagch, directeur van het Bu reau van den Ned. R.K. Midden standsbond en lid van de Tweede Kamer bereid gevonden dit onder werp voor de leden in te leiden. Wij mogen verwachten, dat de naam en de kwaliteit van den spreker vooral voor dé katholieke middenstanders aanleiding mag zijn deze vergadering, waarin ook nog de verkiezing van een voor zitter aan de orde komt, bij te wonen. Van de arbeiders zijn wij gewend, dat zij in groote getale onze politieke bijeenkomsten bij- Wonen. De vergadering wordt ge houden Maandagavond om 8 uur in het Wapen van Heemskerk aan de Breedstraat. Zij, die gewend zijn Maandag de congregatie te bezoeken, be hoeven daaruit niet weg te blij ven, want ook na de congregatie zijn zij nog van harte welkom op de vergadering. Vermelden wij nog, dat na de rede van den h.eer Bagch een film over Borneo zal worden vertoond. Het bestuur rekent op een groote opkomst. EERSTE CONCERT VAN „SYMPHONIA" ALKMAAR De in November van het vorige jaar opgerichte muziekvereeniging „Symphonia", waarvan het orkest uit plm. 45 leden, vrijwel allen dilettanten, bestaat en die geleid wordt door den heer Jan v. d. Peet, stelt zich voor Donderdag 20 Maart a.s. in het Gulden Vlies haar eerste con cert te geven. De Mij. tot bevordering dei- Toonkunst afd. Alkmaar zegde haar steun toe voor deze uitvoe ring en medewerking werd ver kregen van mevr. J. Frederikse- Hoekstra, piano en mevr. I. M. Visser, sopraan. Het doel dat deze vereeniging zich stelde bij haar oprichting, nl. om serieuze muziek onder ver. trouwde leiding door amateurs te laten uitvoeren, zoodat Alkmaar niet altijd op orkesten van bui ten behoeft te zijn aangewezen, staat dus op het punt te worden verwezenlijkt. Men hoopt op een succesrijken avond en groote belangstelling van de zijde van het publiek. Voor bijzonderheden raadplege men de affiches en de advertentie elders in dit nummer. LUCHTVAART. TENTOONSTELLING KORENBEURS ALKMAAR De luchtvaart tentoonstelling, welke vandaag, morgen en overmorgen in de Korenbeurs wordt gehouden, heeft op de eerste plaats ten doel de zweef vliegsport te propageeren. De Eerste Zaansche Zweefvlieg- club demonstreert een lesvlieg- tuig, waarmee 56 minuten gevlo gen werd, bij welke vlucht een hoogte van 1450 m werd bereikt. Ook de K.L.M. en Fokker-Diepen komen met toestellen, terwijl de Noordhollandsche Aeroclub uit Alkmaar propaganda maakt voor de vliegsport met de afbeelding van een sporlvliegtuig, de Piper- cub. Voor degenen, die zich bij zonder voor de luchtvaart en de zweef vliegsport interesseeren, zal er dagelijks deskundige voorlich ting zijn. BONNEN AFHALEN Maandag a.s. komt letter P aan de beurt om bonkaarten af te halen (oude bonkaarten mede. brengen). Voorts kunnen schoe nenbonnen afgehaald worden in het lokaal Oudegracht door hen, wier naam met A of B begint en wier distributiestamkaartnummer eindigt op het cijfer 1 8 .4 of 0 en die in het bezit zijn van een inlegvel, waaraan zich de bon nen 614 en 612 bevinden. Men zie voor verdere bijzonderheden de advertentie in ons nummer van gisteren. APOTHEKEN Gedurende de week van 16 tot 23 Maart zal de Zondagsdienst en nachtdienst apotheken worden waargenomen door de apotheek van Hartong van Ark, Lange- straat 1. R.K VERPLEGINGSFONDS ALKMAAR Dinsdag a.s. zal de jaarvergadering worden ge houden van het R.K. Verplegings- fonds te Alkmaar. Voor de agenda zie aankondi. ging elders in dit blad. A Volkstelling, 15 MAART: Uit de op 15 Maart 1519 gehouden volkstelling blijkt, dat Alkmaar evenals nu maar een molenaar en een bontwer ker had. Van de verdwenen be roepen noemen wij 18 wevers, 5 droogscheerders, 5 pelsers. 5 pottenbakkers, 5 messenmakers, 5 kistenmakers, 1 lijndraaier, 1 zeepzieder. 3 heerenhoedenma kers, 4 stoeldraaiers, 2 oliesla gers. Verder waren er 2 boek binders, 10 korf- of manden makers, schuitenmakerijen vond men op Luttikoudorp (4), Ach- terdam (2) Voordam en Zijdam ieder een en nog een aan de N.Z. van de Laat. De politie be stond uit den Schout en 4 die naren n.l. Oude Dirck, Doof Claes, Groote Gerht en Rechte Claes, waaruit U dus wel kunt opmaken wat voor figuren dit waren. R.K. JONGENSSCHOLEN ALKMAAR De leerlingen der R.K. Jongensscholen worden weer op school verwacht. Hier voor geldt de volgende regeling: St. Joseph U.L.O. Maandag 17 Maart klas 2A, 3A, 2B, 3B, IC. Dinsdag 18 Maart klas IA, B, 1B. St. Laurentiusschool V.G.L.O. Maandag I7 Maart klas 7A. Dinsdag 18 Maart klas 7B en 8, St. Aloysiusschool De leerlingen der St. Aloysius school worden verwacht in hel schoolgebouw van de Bavosohool, Nieuwstraat 31. Maandag 17 Maart klas 5. Dinsdag 18 Maart de overige klassen. St Bavoschool Maandag 17 Maart klas 1, 2, 3, 4, 6. Dinsdag 18 Maart klas 5. St. Adclberlusschool Maandag 17 Maart worden alle klassen des morgens op school verwacht, behalve klas 5. Klas 5 wordt Maandagmiddag om half twee verwacht. ALKMAAR Geboren: Pieter- nella J., dochter van Gerrit van Ti el en J. M Verstraten; Simon J., zoon van Geert Schipper en A. Deekens; Robertus P. W. J„ zoon van Joseph Starink en E. Oolders Ondertrouwd: Everardus A. A. van Mastrigt en Cornelia H Kemps. Gehuwd: Gerbrand N. Kroon en Louise G. Th te Kloeve, Overleden; Dirk P. J. Petiet, oud 6 jaar. ST. WILLIBRORDUSSCHOOL MOLENBUURT 8 ALKMAAR De lessen aan bovengenoemde school kunnen helaas Maandag a.s. nog niet be ginnen. Na veel moeite is het eindelijk gelukt voldoende materiaal te krijgen, om de centrale stookin richting om te bouwen in een „olie-stook", waardoor voortaan een geregelde gang van 't onder wijs verzekerd zal zijn. Waarschijnlijk nog enkele da gen en de zaak is in orde. Zoo spoedig mogelijk zulien we in dit blad de aanvang der lessen melden. Het hoofd der St. Willibrordusschool, TH. DIJKSTRA. NRD. HOLL. GR YORKSHIRE VARKENSSTAMBOEK '"In Central werd gister le Alk maar de algemeene vergadering gehouden van het Nrd. Holl. Gr. Yorkshire Varkensstamboek; de vergadering, die onder leiding stond van den heer J. B. v. Kam pen en werd bijgewoond door ir. de Vries, Rijksvoeteeltconsulent en div Laboueheie uit Utrecht, was goed bezocht. Medegedeeld werd, dat in '46 in Noord-Brabant vijf beeren waren aangekocht, w.o. de kampioen van die provincie. Wat de subsidie aan beerenhou- ders betreft, deze was tot dusver algemeen f 75, doch het bestuur is voornemens een jaarlijksche beerenkeuring te houden en de dieren ie classificeeren, om daar na een subsidie toe te kennen, in verhouding to[ de classificatie. De jury zal daarbij het recht hebben beeren voor dekking uit te slui- len. De voorzitter herdacht voorts het overleden lid C. Borst uit Heerhugowaard, die een der meest vooraanstaande fokkers was van de provincie; hel stamboek lijdt dan ook met diens heengaan een groot verlies. Blijkens het jaarverslag bedroeg het ledental 2725; dit door den secretaris, den heer C. Roeper, 1 uitgebrachte jaarverslag zal voor de leden in druk verschijnen. In de vacalure-P. Rol (niet-herkies baar) werd lot bestuurslid geko zen de h.eer G. Kant, Julianadorp. In de financieele commissie wer den gekozen de heeren C. Mayer, St. Pancras, K. Veldt, Bergen en D. Olie, Beemster. Rekening en begrooting werden conform goed gekeurd. De heer Roeper hield hierna een beschouwing over het onder zoek naar de geslachtsafwijkingen na..v. in 1940 gedane onderzoe kingen; in 609 gevallen werden 157 afwijkingen bij beeren ge constateerd. Met uitvoerig cijfer materiaal hield hij ook een be schouwing over de productiviteit, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat, wat den leeftijd betreft, de 12de maand het gunstigst was voor jonge zeugen om te worpen; voorts was de 4de worp die met h.et gunstigste rendement; daar na s'ijgt het percentage 'uitval lers van geworpen biggen. Hoe wel het geboortecijfer der biggen in Ncord-Holland iels hooger is dan in Zuid-Holland, was in deze laatste provincie het groolbren- gingscijfer gunstiger, vermoede lijk omdat in Noord-Holland meer in den winter geworpen wordt en minder zorg aan de biggen be steed wordt; wellicht was ook een factor, dat de resultaten van 425 gevallen in Noord-Holland ver geleken werden met 147 gevallen in Zuid-Holland. Na rondvraag volgde sluiting. Uitspraken Tribunaal Het Tribunaal te Alkmaar deed de volgende uitspraken: J. Jonker te Alkmaar, internee- rmg voor den duur van den in detentie doorgebrachten tijd, he den vrij, G. A. Henken te Castricum, interneering voor den duur van in detentie doorgebrachten tijd, heden vrij. D. Doets te Beemster, internee ring voor den duur van in de tentie doorgebrachten tijd, heden vrij Verbeurdverklaring van f 7500. EEN VERZOEK Degene, die zich op 10 Maart '47 bij anoniem schrijven gericht heeft tot den commandant der politie Bornebroek te Uitgeest, wordt verzocht zich nader bekend te maken ter verkrijging van meer gegevens. Geheimhouding wordt verzekerd. CORRESPONDENTSCHAP EGMOND BINNEN Wij heb ben den heer C. Tervoort, Venne- watersweg 4 D, tel. 272, bereid gevonden voor het correspondent schap van ons blad voor Egmond Binnen. Wij verzoeken de bestu ren van vereeniigingen en andere instanties hem de noodige mede werking hiervoor te verleenen. Red. N.N.H.D. TRIBUNAAL NOGMAALS DE ZAAKj- BARKMAN In November van het vorig jaar werd J. Barkman, ex-wethouder onder NSB-burgemeester v. d. Siuijs, door het Tribunaal veroor. deeld tot een interneering gedu rende twee jaren, tot 15 April '47, met een verbeurdverklaring van f 1000. De Hooge Autoriteit te Amster dam heeft op dit vonnis zijn fiat executie geweigerd, 1) omdat de toestand van besch. slecht is, 2e) omdat door de zuiveringscommis sie het recht op pensioen aan Barkman werd ontnomen, zoodat in feite een dubbele materieelé boete zou worden opgelegd. Dientengevolge moest de zaak opnieuw worden behandeld en opnieuw kwamen de beschuldi gingen naar voren, die er in hoofd, zaak om gingen, dat hij N-SB-er was geweest en als wethouder van onderwijs het onderwijs na- tionaal-socialistisch had beïnvloed en dat hij een rol had gespeeld in de bekende curatorenkwesiiè van het Murmelliusgymnasium. Op den ontslagbrief der curato ren kwam nl. ook de paraaf van besch. voor, zoodat hij mede ver antwoordelijk werd geacht voor dezen gang van zaken. Deze pa- rafeerir.ig was, volgens eigen ver klaringen, feitelijk niets meer dan een normale gang van zaken, daar de wethouders alle stukken voor „gezien" teekenden. De nieuwe behandeling ging dus in hoofdzaak om dén gezond heidstoestand en de kwestie van de verbeurdverklaring. Volgens doktersverklaringen leed B. aan een ernstige hartkwaal, waardoor een langer verblijf in een kamp zeer ernstig voor hem zou kun nen zijn, terwijl in de zaak der boete het standpunt van de zui veringscommissie door den ver dediger, mr. A. V. M. Leesberg, naar voren werd gehaald, want besch kon deze boete niet meer betalen. Hij vroeg voor zijn cliënt, die nog een maand in het inter- neeringskamp moet doorbrengen, onmiddellijke uitspraak, gezien de wankele gezondheid Het Tribunaal kon hiertoe niet overgaan, waarschijnlijk ook ai, omdat in de geldmaterie de noo dige stukken onvolledig waren en bepaalde de Uitspraak op 25 Maart a.s. Woonruimte attentie! HEILOO. De huizennood neemt steeds grooter afmetin gen aan en 't gemeentebestuur kan, zooals de zaken nu staan, onmogelijk zelf aan de meest dringende behoefte voldoen. Er moet dus raad worden geschaft. Nu wonen er in onze gemeente verscheiden personen, alléén in een huis, die aldus allen over Cinema Americain. Een bijzonder soort film draait deze week in Cinema Americain. „Of mice and men" een ueetje vreemd vertaald in „Muizen en Mannen" is een naar het gelijkna mige boek van John Steinbeck ge maakte rolprent van mannen, die in een kleine volksgemeenschap aan den zelfkant van het leven staan, daarin hun eigen verlangen en ideaal ijes hebben en worden tegengewerkt door het lot, de na tuur of den mensch. Het is he; een voudige gegeven van eenige man- nen, die van boerderij naar boer derij trekken in de groote West van Amerika en op die manier willen sparen om een eigen bezitje te krijgen en dan niet meer afhan kelijk te zijn van lot, natuur of medemensch. X A. Schenk te Winkel was in verzet gekomen tegen de door het Tribunaal gedane uitspraak, waar bij hem een boete werd opgelegd van f 10.000, terwijl in cTe uit spraak tegen zijn vrouw een boete werd bepaald van f 5000. Deze gecombineerde boete was volgens besch. te hoog, om zijn bedrijf nog normaal rendabel te kunnen houden, want reeds moest een zekerheidsstelling worden be taald van f 10.000. Zooals eerder al is vermeld, is A. Schenk boerenleider te Win kel geweest, voorts hoofd van de afd. Akkerbouw in Noord-Hol land van den Landstand en ten slotte eenigen tijd burgemeester in zijn woonplaais. Ondanks zijn rijken staat van dienst bij de NSB had hij zich toch normaal gedra gen en al de verklaringen wezen gunstig op den persoon van verd. Zijn vrouw scheen wat feller te zijn geweest in haar overtuiging, zonder dat dit heeft geleid tot propagandistische waarde voor de buitenwereld. 25 Maart a.s, zal het Tribunaal beslissen of de opgelegde boete moet worden gehandhaafd, of moet worden herzien. Verrader of niet? P. de Wit te St. Maarten heeft dertien maanden moeten door brengen als politiek delinquent, omdat hij, volgens getuigenver- hooren en processen-verbaal aan de Duitschers had verteld, dat in de Stroet o.a. een zekere P. Frans en de Kraker lid van de onder- grondsohe beweging waren en dat bij den een de boel maar moest worden verbrand en de ander in plaats van de rest aan den door gesneden kabel moest gaan wer ken. Volgens besch., die omslachtig de heele affaire toelichtte, werd dit geval ongunstig voor hem uit gelegd, omdat hij deze dingen heelmaal niet hacf verteld. De man, die nogal loslippig schijnt te zijn, was opgeroepen voor het werken bij den gestoorden kabel in zijn omgeving en dit zinde h.em blijkbaar niet. Zoo kwam een en ander los en hij zou toen aan de Duitschers hebben gezegd, dat ze nu maar eens jonge grondwerkers moesten nemen in plaats van oude mannetjes. Dit zou dan zijn opgevangen als „ondergrondsehe werkers". Een getuige kwam dit nog eens bevestigen. Om de beide verbalisanten nog ééns te hooren, die verklaringen zouden hebben afgeperst, werd de zaak aange houden voor een nader onder zoek. Anti-Duitsch N.S.B.-er aldus staat nog steeds in de pu blieke opinie J. Schaafsma uit Nieuwe Niedorp bekend, niet om dat hij in zijn woonplaats veel goeds zou hebben gedaan, maar omdat hij in feite NSB-er werd zonder overtuiging en tot groote verbazing van zijn dorpsgenooten en daarna nog bij het NSKK ging. Waarom? Omdat hij als luchtbe schermer nogal karig aan den kost kon komen voor zijn gezin netje en hij daarom naar andere wegen uitkeek, totdaj een keu- ringsadVertenlie voor het NSKK in de kranten verscheen en hij er op af stapte, zonder goed te be seffen wat hij ondernam. Zoo moest hij op transport naar Bel gië en Frankrijk als chauffeur en kreeg nog een blauwen Maandag een geweer op den koop toe. Na de bevrijd'ng meldde hij zich vrij willig bij de politie en zit nu on geveer twintig maanden vast. Mr. A. V. M. Leesberg vroeg, indien mogelijk, onmiddellijk uit spraak aan het Tribunaal, omdat de jongen volgens zijn meening nu lang genoeg gestraft was voor zijn vergrijp tegen het land. Schaafsma werd daarop door het Tribunaal in vrijheid1 gesteld met ontzetting uit de beide kies rechten. De film is knap gemonteerd met prach.ige natuur-opnamen van rust en evenwichtigheid, in groote te genstelling met de innerlijke oe- wogenheid tier levende wezens, waarbij allerlei karakters elkaar ontmoeten, in elkaar overgaan of lijnrech. botsen. Een van de betere films van de laatste jaren, waarin vooral Lon Chaney Jr. een bijzondere rol heeft Leeftijd 18 jaar. Harmonie. Koppelverkoop is verboden; maar als een bioscoop-exploitant een of twee goede films huurt wordt hij gedwongen er een stuk of wat van minder allooi bij te nemeji. Een van die minder goede films is he; Paramoun'.-wanproduct „Road to Singapore" dat onder den titel „Vroolijke Vagebonden" draait in De Harmonie. Goede kwaliteiten hebben we in deze rolprent niet kunnen ontdekken; 't is één brok Amerikaansche humbug; een meng sel van -valsche romantiek, weeë sentimentaliteit, zwoele Zuidzee- eiland-sfeer, gecombineerd met de geraffineerde show van het Ame- rikaansch cabaret. De liedjes, die Bing Crosby zingt, passen geheel in dit kader en veranderen wei nig ten goede. De KFC-keuring van 18 jaar is niet overbodig. On der de toeschouwers waren echter heel wat kinderen beneden de 14 jaar, die er niet thuis hoorden; maar daar wordt tegenwoordig niet meer op gelet. Victoria, brengt deze week de film „Terug naar Bataan". Een documentaire film. die den heldengtrijd jp de Philippijnen weergeeft in 1945. De Amerikanen keeren er na twee jaar terug en bevechten samen met de guerilla's hun overmachtigen vijand. Juist de volharding van deze guerilla-helden maakten het mogelijk, dat de Amerikanen hen weer de vrijheid konden brengen. Deze film is opgedragen aan .le nagedachtenis van deze taal vol hardende mannen en vrouwen, die hun leven gaven voor die vrijhed. Vooraf een muziekfilm en uitge breid ni°uws. Alkrnaarsch 'Bioscoopthea'er. Da hoofdfilm „De Verdwijning van Rex" is een d'e'ective-fjsschie- denis met de noodige geheimzin nigheden. Velschillende inbraken en ontvoeringen vinden er plaats, en in dat alles heeft de onbekende Panda de hand. Hoewel zijn mis drijven eerst zonder moorden plaats vinden, deinst hij daarvoor ook nie' terug. Toch moet tenslot te zelfs de slimme Panda het loodje leggen, wanneer bij een zij ner vrouwelijke medewerksters de liefde in het spel komt. Ondanks het feit, dat het hier een eerste vertooning geld, moeten we eerlijk bekennen, da' we in dit genre wel eens betere ,'ilms hebben gezien. Voor bezoekers boven 18 jaar. die van detective-storys hou den is in ABT echter wel wat'te vinden. In het voorprogramma behalve 't nieuws, een film van het leven ln het zonnige Porte Rica en een tee kenfilmpje. een zekere overmaat aan woon ruimte beschikken, terwijl an deren niets hebben. Dat is on redelijk zonder twijfel! Daarom alleen wonenden, slaat de han den in elkaar en overlegt met elkander, hoe door bij elkaar te gaan inwonen woonruimte kan worden gespaard, waardoor ook derden zullen geholpen kunnen worden. Er is dringend nood en wordt niet vrijwillig woonruim te ter beschikking gesteld, dan zal onvermijdelijk dwang moe ten worden toegepast; dan zul len huizen worden gevorderd en zullen de onwilligen bij el kaar worden ingekwartierd. Daarom, alleen wonenden, 't gemeentebestuur wacht uw schriftelijke aanbiedingen vóór 1 Mei a.s. Na dien datum zal terstond met vordering van woonruimte worden begonnen. HEILOO. Aan de K.A-B.- leden met hun dames wordt op 19 Maart a.s. des avonds half acht in het Bruno-gebouw een mooie avond aangeboden. Dan komt n.l. spreken mevr. Bou- dens van Heel. Wie kent haar niet? De schrijfster over gezin en gezinsleven in het Bondsor gaan „Herstel". Verder zullen eenige leden van de RK. gem. tooneelvereeniging „Het Mas ker" onder leiding van den heer J. Lammers een tooneelspel op voeren getiteld „Welkome gast" van Wim Snitker. Het belooft weer een leerzame avond te worden. Komt tijdig zoodat U niet behoeft te staan. HEILOO. Op de eerstko mende thuiswedstrijd van HSV worden de donateurs verzocht hun donateurskaarten mede te nemen. Dit ter verkoming van moeilijkheden en voor controle. Het „vernieuwde" bestuur re kent op een prima medewerking van de donateurs. Alle leden, dit geldt op de eerste plaats voor de spelers van het eerste elftal, worden Dinsdagavond verwacht op de trainingsavond. Dit wordt een bijzondere avond en er is ook een attractie aan verbonden! H.S.V.-ers ons devies ,is: Dinsdagavond, trainingsavond en op tijd! HEILOO. De wnd. burge meester van Heiloo vestigt er de aandacht van de ingezetenen op, dat zij ingevolge het be paalde bij art. 31 der Politie verordening voor zijn gemeente verplicht zijn om de trottoirs enz. voor hun woningen sneeuw en ijsvrij te maken en te hou den. Door de politie zal streng worden toegezien op het nale ven dezer bepaling, PROGRAMMA VOOR HALF-VASTEN DE RIJP Dat De Rijp de ont plooide acliviteit tot hernieuwden bloei voortzet, moge blijken uit het volgende programma voor Zondag 16 Maart, Halfvasten, a.s. Om half drie des middags zul len de gidsen opvoeren twee too- neelstukjes, en wel „Een gezellige be'rekking" en „De levende eta lagepop", Reidansen, declamaties en kampvuurscènes zullen den middag verder vullen. Des avonds voort Benedictus XV „Buskruit" op. Het zal een gezellige dag wor den bij Blokzijl in „Het Stadhuis van Amsterdam". BURGERLIJKE STAND BEEMSTER Geboren: Mar- garetha Brigilta, dochter van C. G, Oudejans en N. Broersen. Ondertrouwd: Cornelis Meijer, oud 21 jaar en Maria Philomena de Vos, oud 22 jaar. Overleden: Jan Warring, oud 83 jaar, weduwnaar van N. Dlnk- la, overleden te Purmerend. DE RIJP Geboren: Adrianus Cornelis Nicolaas, zoon van T. Sombroek en J. Bommer; Engel- bertus Cornelis Anthonius, zoon van T. Nibbering en A. C. Lief- ting. OndertrouwdTheodorus Roe. lofsen, 26 jaar en Catharina Geer- truida Kaptein, 25 jaar. Verdere mutaties: geen, BURGERLIJKE STAND HEERHUGOWAARD Gebo ren: Martha M„ dochter van P. Postma en M. Nunspeet; Marti- nus P. M., zoon van J. A. Does en K. Brink; Johanna M. A„ doch ter van S. Th. Groot en M. Mes; Gerrit J., zoon van K. Gootjes en E. Gelder; Alida, dochter van K. v. d Molen en W. Wagenaar; Adrianus P. A„ zoon van A. P. P. Beers en M. Bakker; Maria L. A., dochter van G, A. Hoedjes en T. Kok; Jacobus P. A„ zoon van C- Berkhout en CJ. J. Boots- Ge- rardus Azoon van G. N. Óude- man en R. A. M. Epskamp; Pe trus A, M., zoon van P. Kruyer en G. van der Gragt; Petronella A. M., dochter van N. Borst en A. Molenaar; Margaretha G„ dochter van C. Put en B. Smits; Geer- truida C., dochter van G A. Don- gelmans en G. C. Nelis; Wililbror- dus J. A., zoon van N. Buiier en C. Jonker; Adriana C M., doch ter van Th. P. Hoogland en A. A. Bleeker; Catharina A., dochter van J. J. van Wonderen en A. Nijman; Juliana A.. dochter van H. iJdema en M. Mooy. Ondertrouwd: C. Kooy, Alk maar en A. van Leyen, Heerhugo waard; Th J. van der Stoop en M C. Sprenkeling, heiden Heer hugowaard; N. J. Beers en A. M. Berkhout, Heerhugowaard; J. Kleef, Langedijk en A. Beers, Heerhugowaard; O. Langelaar, Amsterdam en A. Pols, Heer hugowaard. Getrouwd: E. Groot en M. Groenveld; G. Wenning. Beemsler en C. M. Tamis; Th. J. van der Stoop en M. C. Sprenkeliijg; L. G. Schellekens, Rotterdam en C. Groenveld. REEDS GERUIMEN TIJD gele den konden wij de uitgave van een boekwerk met de vol ledige uitslagen der verkiezin gen uit het jaar 1946 aankon digen. Dit boekwerk, waarop toen verscheidene belangstel lenden uit ons gewest hebben ingeschreven, is samengesteld door het Algemeen Neder- landsch Persbureau aan de hand der officieele uitslagen van alle gemeenten in ons land van alle drie de verkiezingen, dus zoowel voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. Het „Nieuw Noordhollandsch Dagblad" heeft in samenwer king met het A.N.P. dit boek werk uitgegeven. Aanvankelijk als een „boekje" aangekon digd, blijkt het een boekwerk te zijn geworden van lolio-for- maat, zestig pagina's! Degenen, die indertijd op de ze uitgave hebben ingeteekend, zullen haar begin volgende week ontvangen, waarna be- rling verwacht wordt. In beperkte mate zijn nog exemplaren voorhanden. Deze kunnen alsnog aan onze bu reaux besteld worden en kun nen daar tegen betaling wor den afgehaald of worden, na ontvangst van het verschuldig de bedrag van 1.50 toege zonden. Bijzonder Gerechtshof (Vervolg en slo- van gisteren) -u SS-er-onderduiker N, P. Alles uit Schermerhorn, die als tuindersknecht bij den be. ruchten P. Kalis werkte, werd <Joor dezen omgepraat om als ge zonde kerel niet aan den kant te blijven staan, maar zich aan te sluiten bij de Waffen SS. Dat deed hij dan ook in September 1942. Later werd hij mot zijn compagnie in Kroatië tegen de partisanen ingezet. Dit zinde hem echter niet en hij weigerde dienst, waarop hij bij Agram in een straf kamp terecht kwam. Met de straf- divisie moest hij naar het Narva- front. Na 4 dagen was deze troep zoodanig gedecimeerd, dat het armelijk overschotje terug werd genomen. Verd. wist er tusschen. uit te komen en deserteerde, waarna hij na allerlei verval- sch.ingen op zijn dorp terecht kwam en veiligheidshalve onder dook, met zijn blauw geverfd uniform. De adv-fiscaal eisehte 4 jaar RWI met aftrek en ontzet ting uit de beide rechten voor den tijd van 10 jaar. H Schaap uit Alkmaar wilde als jongen van 18 jaar tegen de bolsjewisten vechten en koos daarvoor de SS. Hij vocht in de omgeving van Leningrad. Ook hij kwam na desertie in het straf kamp in Agram. De advocaat-fiscaal wilde re. kening houden met den jeugdigen leefti'd en vroeg 3 jaar RWI met aftrek en ontzetting voor 10 jaar uit de rechten, M. C, Kweidam uit Heiloo, ook als een Oostfronl-soldaat, hoorde 5 jaar RWI met aftrek tegen zich eischen en ontzetting uit beide rechten voor het leven. De zanger met dubbele stem R. Schmidt le Alkmaar kwam ais jongen van 17 jaar bij de SS. Hij wilde beroepszanger worden, maar kwam als soldaat voor het were'dforum in dit geval aan het Oostfront. Het buigen voor het publiek scheen hij al behoorlijk onder de knie te hebben, want voor ieder lid van hel Hof maakte hij zeer diepe en correcte reve rences Hij vroeg zooveel moge lijk clementie, om z'm mannelijke zoowel als vrouwelijke stem voor het algemeen nut te kunnen ge bruiken. De advocaat-fiscaal zag Kier schijnbaar iels in, want hij eisch'e 1 jaar voorwaardelijk met een proef ij d van 3 iaren en toe zicht van de Stichting Politieke Delinquenten, ook al om zijn ver wonding daar h'j zijn linkerarm verloor. Tenslotte kwamen P Best uit de Beams'er, T. Peereboom uit Alkmaar en J. J. Witte uit Ber. gen voor, die alle drie, hetzij door de NSB-gedaehte van de ouders (P. B heizij Uit zenuwenangsl voor de bombardementen in de stad waar hij werkte (T. P.) of om meer te kunnen verdienen (J J. W.) zich hadden aangeslo ten bij de Waffen SS. Zij werden in de Oostelijke ge bieden geplaatst, maar volgens eigen zeggen vochten zij niet daadwerkelijk Tegen P. Best eisehte de advo caat-fiscaal 2 jaar RWI, tegen T. Peereboom 5 jaar RWI en tegen J. J. Witte 4 jaar RWI. De uitspraak van al deze ge vallen zal over 14 dagen plaats hebben, OBDAM 14 Maart. 6000 kg gele kool 15.60; 1500 kg witte kool 11.60; 17000 ka kro'en 6.10—10; 1000 kg uien 19 NOORD.SCHARWOUDE 14 Maart. 16000 kg roode kool 17.50;; 53000 kg gele kool 15.50; afw. 10 80 50000 kg wi te kool 11.80 ZWAAG 14 Maart. Aardappelen 12— 13: uier.' 1110—18; ble'en 15—20; sa- voye kool 14.90—15.50; w fre kool 11 50 sproitkool 1.01; wltl'ot 45: breekpeen 7.509 50; goudreine'ten 94; Jona than 04 ALKMAARSCHE EXP.VEILING. 14 Maart Winterpeen 7 50; sprtnlkool 84—1.20; roode kool 14.10—17 50; gele kool 12 40—15.50; birl'.en 5.59-10.—! Witlof 34—45 Binnenkort is de indiening te verwachten van het wetsont werp tot goedkeuring van de douane-overeenkomst tusschen België, Luxemburg en Neder land. In den Haag is gisto- ren een aanvullend protocol terzake door de drie landen ge- teekend. Volgens mededee- lingen in Moskou bevinden zich nog ongeveer 2 millioen Duit- 1 sche krijgsgevangenen in de verschillende zones. In Ma drid hebben opstootjes plaats gehad, waarbij 2 dooden vie len en meer dan honderd men- schen gewond zouden zijn. Kardinaal Cerejeira, de pa triarch van Lissabon, stelt de oprichting van een Katholiek Democratische Partij in Portu gal voor. DIOCESAAN COMITé K.F.A. INGESTELD Pater Hentzen geestelijk adviseur Het diocesaan comité van de Katholieke Filmactie in het Bis dom Haarlem heeft een defini laf bestuur gekozen, beslaande uit de heeren A. J Rozemeijer, voor zitter, C. A. Boyer uit Amster dam, secretaris en G. P. v. d. Valk uit Poeldijk, penningmees ter De gevolgen van het fi'm. congres, op 13 Februari jl in Amsterdam gehouden, zijn reeds merkbaar. Door Z.E. Mg". J. P. Huibers is Pater J. J C Hentzen o.f.m. tot geestelijk adviseur van de K.F.A. in het Bisdom Haarlem benoemd. Ook de plannen voor het oprichten van een film-ins i- tuut, zooals op het congres werd voorgesteld, zijn reeds in een ver gevorderd stadium.. Dhr. Grib'.i*""! werd benoemd tot toegevo"-jl adviseur van het 'dagelijksch be stuur van het diocesaan com'ié. Alle correspondenlie voor het diocesaan comité moet voorloop'g gericht worden aan den heer A. J. Rozemeijer, Larixlaan 163, Ro'- terdam. Correspondentie betref fende het op te richten filmins i- tuut kan men zenden aan den heer J. P. Gribling, Oude Dc.ft 164, Delft. DEN HELDER. Dank zij 't onvermoeide werken van de bergers is het Noorsche stoom schip „Hertha", dat Dinsdag avond op de Noorderhaaksgron den aan den grond was geraakt gisteren tegen het middaguur vlot getrokken. De „Hertha" had geen schede opgeloopcn en werd door de sleepbooten naar diep warèr gebracht, waarna zij op eir"n kracht opstoomde naar Vlaar- dingen. Gelukkig was men nog niet begonnen met het lossen d^>r lading, die zooals men zich zal herinneren uit 1900 ton zw-v.l bestond. Een vliegboot van de IJs- landsche Luchtvaartmij. is j.l. Donderdag, kort na den start, aan de noordwestkust van IJs land in zee gestort. Vier van de acht inzittenden werden ge dood. De vier overlevend "n werden door een vaartuig ge red. Donderdagavond is in de buurt van het vliegveld Hum in het graafschap Hampshire (Engeland) een twee-motor'g toestel van de British Oversees Airways Corporation neerge stort. Drie leden der bemanning kwamen om het leven. Een C-64 van het Amerikaan sche leger wordt vermist tus schen Goose Bay en Cape Har rison. Een vliegtuig, vermoed"'5'k een Chineesch militair toestel, is tijdens mist bij Sjanghai neer gestort. Tot dusver zijn drie dooden geborgen. Leger des Heils in Duitschland verboden A De geallieerde bestuursraad heeft aan het Leger des Hei's toestemming geweigerd z rn evangelisatiewerk in Duitsch- land voort te zetten. De wei gering is het gevolg van klach ten van Sowjet-Russische zijde, volgens welke het leger quasi- militair is en dat zijn leden een militair uniform dragen. Volgens Karasef, de Sow'ct- Russische afgevaardigde in den bestuursraad draagt het Leger des Heils bij tot ontwikkeling van militaire eigenschappen en tradities. Ook nam hij stelling tegen het bekende motto van het Leger „bloed en vuur". Volgens Karasef is de regce- ring der Sowjet-Unie van mee ning, dat het leger t.a.v. zrn organisatie aanzienlijk afwijkt van zijn religieuze taak en meer weg heeft van sociale organi satie van leeken. Generaal Albert Osborn, in ternationaal leider van het Le ger des Heils, zal binnen enke le dagen naar Duitschland ver trekken en men vermoedt, dat hij zich naar Berlijn zal bege- wm In training voor haar boot naar d« wedstrijd op 29 I (Van een mee Eenige tijd gelet in enkele bladen ht bericht, dat men doende was een beri op te richten en dt dere prominente sf Zuiden voor deze c waren. Met name z ser M.V.V. een bei geleverd hebben, te zich ongeveer dertig hebben aangemel' moesten de „profs" waagde stap in coni de amateursbepalli K N.V.B. en konden nen, dat zij met bek lid van de officieele geroyeerd worden w mogelijkheid om no| wedstrijd tegen eer elftal uit te komen ontnomen. Met deze was vanzelfsprekent houden en het geruc dat de club aan de grens, in Lanaeken tenten ging opslaan ten in het strijdperk prof-voetbal lauwere De sportredacties i de bladen werden hoewel zij weigerde: tastisch bericht geli wilden zij toch rr waar het vandaan haar nasporingen bl< sultaat. De officieele zweeg in alle talen informaties bij de h ten, secretaris van Gbijsen, secretaris brachten ons ook ge Beide heeren netemdi uit de lucht gegrepe; verder commentaar Dezer dagen verse een der Limburgsche langrijke verklaring Langenus, Belgisch die de onmogelijkbei initiatief op grond 1 gië geldende prof- duidelijke wijze aan dersteld al, dat te dertigtal Nederlands zouden vestigen om te gaan spelen, dan minstens nog 6 jaar pen aleer deze geim; in de hoogste afde Eere-divisie zou kul Eerstens bestaat de een buitenlandsche stens 2 jaar in Belg moet zijn voordat h: aan officieele wedsl nemen. En vervolg nieuwe club de zoo plaats ln de Eere- verdienen door op ei de 3e klasse naar de nen op te klimmen, hierbij dan nog in he het professionalisme te vergelijken is me of het Engelsche, men, dat een dergi ming wel op een fi< loppen. Inmiddels zal het aan het ontstaan \ar verhaal niet vreemd Zooals men weet, ha le crack het plan Ir gaan wonen om er bedrijf te vestigen. schrijving van Xerx doch de Bond weiger MU is het de tiji ten- of Lijden: uw eigen parochie dio. Dit is elk jac ders. De menschet er over. Ja, maar ze het eigenlijk m predikant. Diens heid wordt gewoc duid als „reusacht kan die het best z> een voelt zich mii jury-lid bij een of matie-wedstrijd. N is aangenaam, een redenaar te hooren dat op slot van r bijzaak. Waarom li de Lijdensmeditati ste plaats om u be met Christus, onzt Om door deze ,ov beter te worden, r. méér en dieper d kracht van Christi te laten uitwerken, om met geloof. Hot ook is, reusachtig reusachtig, het is Woord dat u verh

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2