Overstroomingen teisteren de Achterhoek en Noord-Brabant Wij hebben Apostelvuur noodig Militaire operaties bij Soerabaia Een stille hulde aan het H. van duizenden Sacrament „Tante Bertha" in arrest Een voorstel van Bidault Oorlogsgetroffenen na twee jaar nog steeds in onzekerheid Voor Alkmaar en omgeving Ernstige toestand bij Bolksbeekmond Na de sneeuwramp, de zondvloed Geen critici in een luien stoel! Geïnundeerde gebieden bezet Hevige ontploffing bij West^rveld De politieke crisis in België De Impasse Zij willen eindelijk eens daden zien HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm., minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in ale edities 30 ct. Buiten God. is 't nergens veilig Vondel MAANDAG 17 MAART 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11178 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 Af Tel. 2046 fadm-l. 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsmgei 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank UET IS SCHOKKEND te erva ren hoe de rampen van de weersstoringen elkaar opvolgen. Na de vorst de sneeuw en nu, tengevolge van de toenemende dooi, het water, zeg maar de zondvloed! Vooreerst vragen berichten uit den Achterhoek onze aandacht. Daar is de Berkel buiten haar oevers getreden en heeft, met medewerking van ijsmassa's e.d. groote moeilijkheden veroor zaakt. In de buurt van Bfjrculo moesten vele huizen en boerde rijen ontruimd worden en in allerijl werden maatregelen ge nomen om uitbreiding van de overstroomingen te trachten te voorkomen. Men is er, met me dewerking van Heidemaatschap pij en Waterstaat, in geslaagd, de dijk van de Berkelbeek, die doorgebroken was, te herstellen. Het ontruimen van boerderijen kon worden stopgezet. Moeilijk heden worden nog gevreesd van de ijsdam in de Bolsbeek. Het Twenthe-vRijnkanaal hoopt men open te breken met een ijsbre- ker, hetgeen der. waterafvoer bevorderen zal. VOOR BERKELGEBIED GEVAAR GEWEKEN Nadat Zaterdagmiddag en in den voornacht de toestand, daar waar de Bolksbeek in het Twentekanaal loost, zeer ernstig was, was er Zon dagnacht een verbetering ingetre den. De linker Bolksbeekkade. die door het water en het ijs half was weggeslagen en uitgeschuurd, - is door krachtig ingrijpen van Water staat en hulptroepen kunnen wor den behouden, Zondagmorgen om 3 uur was men nog volop bezig de ka de met zandzakken te'beschermen. Bij Haarlo is het water flink ge zakt Menschen van de Nederland- sche Heidemaatschappij en het Wa terschap de laatsten zijn al sinds Donderdagmorgen onophoudelijk in de weer hebben den geheelen nacht doorgewerkt en zijn er in ge slaagd een nieuwe kade om het gat in de Berkelbeek te leggen. Zondagavond is de toestand bij de Bolksbeekmond ernstiger ge worden. Vier faetoren werken hieraan mede. Ten eerste is de ijsdam bij het verdeelwerk ten Noorden van Haarlo los gescho ten. Het ijs gaat nu in snelle vaart door de Bolksdijk in de richting van het Twenthe ka naal, waarbij bjj de Bolksbeek- monding nog een jjsdam zit van een kleine honderd meter lang. Het jjs zit hier tot op den bo dem. IJsbrekers, die Zondagmiddag vanuit Zutphen het Twenthe kanaal tot voorbij de Bolksbeekmonding hebben opengebroken konden even min beweging in het ijs krijgen. Behalve de linker Bolksbeekkade is nu de Noordelijke kade. die aan de gemeente Markelo grenst, bescha digd. Voorloopig heeft men met zandzakken een dijkval kunnen voorkomen. Een tweede gevaar is het snel stijgende water Van boven het verdeelwerk komt nu als derde tegenvaller het ijs van den Mallem- schenstuw. Ook dit ijs komt uitein delijk bij de ijsdam in de Bolksbeek terecht. Tot slot komt daarbij de regen, die momenteel valt. Inmid dels is meer hulp ingeroepen. Zon dag zijn de mannen van de T.B.N.. De krantenstaking geëindigd De Fransche krantenstaking eindigt heden, Maandag. Van daag zullen er voor het eerst na vier weken weer kranten in Parijs verschijnen! pioniers compagnie uit Soesterberg aangekomen, die Zondagavond twee pogingen hebben gedaan om met springstoffen richt in het ijs te brengen. Ook van Lochem. Karen en Markel uit zijn werkkrachten opgeroepen die probeeren met zand zakken, waarvan er 10.000 zijn aan gevoerd, de bedreigde plaatsen te versterken. Groote hoeveelheden ijs van het verdeelwerk bij Haarlo zijn nu aan de Bolksbeekmond gearriveerd. De ijsdam is daardoor dubbel zoo groot geworden. Het water is weer tot staan gekomen en de meeringen in de beek vormen op dit oogenblik geen gevaar meer. De kaden zijn thans zoo versterkt, dat de toestand heel wat minder gevaarlijk is dan eenige uren geleden. Als er niet meer tegenvallers komen, denkt men den nacht zonder ongelukken door te komen. Een gedeelte der hulptroepen evenals het commando der pionierscompagnie uit Soester berg is ingerukt. In de Berkel hebben zich boven Lochem twee ijsdammen gevormd, waardoor de Zuidelijke Berkelkade, ter hoogte van Kasteel de Cloeze is overstroomd. Veel water komt hier door echter niet, vrij. Zoowel in Bolksbeek als, beneden-Berkel blijft gevaar aanwezig hoewel de toe stand niet alarmeerend is.' De ijsdam in de Schipbeek, die bij de Markveldsche stuw eenige ovèr- strooming veroorzaakte, is inmiddels weggewerkt, zoodat ook daar de toestand vrij gunstig is. De grond- duikers onder het Twenthekanaal werken nu weer normaal, waardoor overstroomingsgevaar geweken is. Over het algemeen is de toestand vrij wat gunstiger dan Zondag avond. Hedennacht zijn ijs en dam men in de Berkel plotseling los geschoten en zeer snel afge voerd. Midden- en Beneden- Berkel zijn daardoor zoo goed als ij's vrij. Hierdoor Is het over stroomingsgevaar voor het Ber kel-gebied practisch geweken. De toestand van de Bolksbeek is nog dezelfde. Bezoek van Minister Mansholt De minister van landbouw, vis- scherij en voedselvoorziening en de Commissaris der Koningin in Gel derland hebben Zondagmiddag de schade bij de doorbraak bij Haarlo bezichtigd. Van de Beneden-Berkel wordt op eenige plaatsen een ge ringe overstrooming gemeld. Het ijs zit van Borculo tot Lochem nog steeds vast. Reden tot ongerustheid is hier niet direct. Ook in Brabant over stroomingen. In Noord-Oost Brabant on dervindt men thans ook zeer veel overlast van het water. Doordat de Oeffeltsche Raam buiten haar oevers is getreden werden een tiental woningen in Vortum-Mullum ontruimd en is practisch het geheele dorp geï soleerd. In Vierlingsbeek staan alle binnenwegen onder water. ARMCHAIR CRITICS" critici in een luien stoel zoo noemt Kardinaal Grif fin in zijn vastenbrief al die katholieken, die graag critiek uitoefenen, maar geen vinger uitsteken om zelf iets te doen. Deze „stuurlui aan wal" zijn degenen, die wel in God ge- iooven, maar overigens „wei nig acht op Hem slaan en Hem hun dienst weigeren". Kardinaal Griffin noemt de vergelijking tusschen den on- vermoeibaren ijver van de vijanden van God en de laks heid van zoo vele katholieken uiterst beschamend. Andere katholieken erkennen, dat zij hun geloof moeten belij den en God moeten dienen, maar ook onder hen zijn er maar heel weinig, die zich met waar' apos telvuur aan hun taak wijden. „De vijanden van God", zegt Kardi naal Griffin, „gaan steeds verder in hun voornemen, de wereld te dwingen, hun valsche beginselen aan te nemen. Zij deinzen voor niets terug. Zij aarzelen niet, te liegen, wanorde te scheppen in naam van den vrede; twist en revolutie te zaaien, te vervolgen in naam van de vrijheid; degenen, die hen weerstaan gevangen te nemen en om te brengen. Zij zijn vervuld van haat, haat tegen God en haat tegen de menschen" Dezelfde misdaden door de nazi's bedreven, worden nu in naam van democratie en vrijheid bedreven in vele deelen van Oost-Europa. Wij mogen ons afvragen, wat de oorzaak is, dat menschen tot der gelijke wreedheid afdalen, waar om zij opgehouden hebben te handelen als menschelijke we zens. Het komt, omdat zij God en godsdienst overboord geworpen hebben en de mensch moet daar van de gevolgen ondervinden.." Verder vraagt de Kardinaal, „welke onze plicht is, wanneer we tegenover de heidensche opvat tingen komen te staan en zien hoe de christelijke beschaving en tra ditie niet langer vat hebben op de bevolking van het land". „Op de eerste plaats moeten wij zorg dragen, dat wij ons zelf niet schul dig maken aan het verlagen van het zedelijk peil. Wij moeten den balk uit ons oog halen, voordat we trachten den splinter uit het oog van onzen broeder te ver wijderen Meer dan ooit is het noodzakelijk, Gods waarheid te verkondigen en te leven naar de leer van het Evangelie en de dog ma's van ons heilig geloof...." Christendom is niet slechts éen geloof, dat beleden moet worden, maar een leven, dat moet worden geleid. Wij moeten God in alles dienen; in elk detail van ons le ven, in elke daad, in ons werk en in onze ontspanning kunnen wij God onzen dienst bewijzen...." Bunker vliegt1 de lucht in Zondagmidddg even na half zes is in de duinen achter Wes- terveld door tot dusverre onbe kende oorzaak eert bunker van 20 bij 4 meter in de lucht gevlo gen. Grootê brokstukken beton werden over een afstand van 500 meter weggeslingerd: De ontploffing was tot in Am sterdam waarneembaar. Leden van de E.H B.O.. hebben in samenwerking met militairen en leden der politie onmiddellijk na de 'ontploffing de omgeving afgezocht naar evefitueele slacht oifers. Het staat n.l. vast, dat het hier geen officieele opblazing van een bunker betrof, zoodat het sterke vermoeden is gere zen, dat kinderen of misschien burgers den bunker zijn bin nengegaan. De in de lucht gevlogen bun ker stond achter het cremato rium Westerveld op het terrein, dat toebehoort aan den heer v. Hoorn uit Bloemendaal. Hoewel dit gebied niet is afgezet, bren gen duidelijke waarschuwings borden het publiek onder de aandacht, dat het hier verboden terrein is. Tot Zaterdag j.l. zijn er steeds rondom deze duinen militaire bewakingstroepen aan wezig geweest, die dien dag echter zijn ingerukt, omdat de bewaking werd opgeheven. Deskundigen verklaren, dat in de bunker aanwezige ammuni tie onmogelijk door broeiing tot ontploffing kan zijn gekomen, gezien de weersgesteldheid. Ook het ontsteken van de ammunitie met een lont, lijkt zeer onwaar schijnlijk. De hevigheid van de ontplof fing wordt onderstreept door het feit, dat ook in Heemstede rui ten gesprongen zijn. De glas schade in de omgeving van Wes terveld en te IJmuiden is aan zienlijk. De jaarlijksche Stille Omgang in de hoofdstad. De deelnemers in een der oude straatjes. Rechts de poort van het Bagijnhof. De eerste Zondag van den Stillen Omgang Gedurende den eersten Zon dag van den Stillen Omgang trokken weer zeer vele kath. mannen langs den alouden bedeweg van Amsterdam. Meer dan 25 duizend deel nemers uit het Westen, uit het .Noorden (600 Groningers, 1000 Friezen, 600 Drentenaren), uit Twente (800) en uit Den Bosch (800) waren met 21 extra treinen de meest ver wijderden voor het eerst na den oorlog naar de hoofd stad gekomen voor deze zwij gende hulde aan het Sacra ment, De weersomstandigheden heb ben den organisatoren evenzeer medewerking verleend als het ge meentebestuur, dat gedurende den nacht de straatverlichting liet branden. Een lichte vorst hield het wegdek, waarvan de winter- resten nog niet geheel verdwenen waren, hard en droog. De wind was gering. Reeds dezen Zondag liet het gezelschap „De Stille Omgang"' eenigé gehuurde trams een aan tal groepen vervoeren naar de meer excentrisch gelegen kerken, waar evenals in alle bedehui zen in de binnenstad H.H. Mis sen werden opgedragen. Bezoek aan kamp Vught De stichting 19401945 deelt mede, dat in overleg met de militaire autoriteiten, de fusil lade-plaats te Vught 's Zater dags namiddags en 's Zondags voor nabestaanden en vrienden van aldaar gesneuvelden toe gankelijk is. Wegens militaire oefeningen, kan op de overige dagen niet gegarandeerd wor den, dat men de fusillade-plaats ongehinderd kan bereiken. De deelnemers uit Goes, Ber gen op Zoom en Roosendaal woonden de H. Mis bij, die in de kerk van hei Bagijnhof werd ge celebreerd. Deze werd van 2 uur tot half 3 via den Wereldomroep naar Zuid-Afrika en West-Indië uitgezonden. Volgende week zullen wederom 21 extra treinen rijden om de mannen uit Gelderland^ Oost- Brabant en Noord-Limburg naai de stad Van het Mirakelsacrameni te brengen. Na den omgang van dezen zal het mannelijk deel van Katholiek Amsterdam den zelfs tijdens de bezetting telkenjare terugkeeren den bedetocht houden. Do.or de P.R.A. is een gerucht makende arrestatie verricht; het betreft hier Mevr. B. M. van der H.-K., in de illegaliteit bekend als „Tante Bertha" en sinds een jaar presidente van den bond „HollandCanada", welks doel erop gericht was contact te on derhouden met de z.g. „Cana- deesche bruidjes". Hoewel de aard van de delic ten, waarvan zij verdacht wordt niet worden medegedeeld, wordt aangenomen, dat de feiten waarvan zij verdacht wordt van zeer ernstigen aard zijn. Naar het schijnt is men arg waan gaan koesteren, toen „Tante Bertha" een zeer groot huis aan de Mecklenburglaan te Rotterdam ging betrekken. Het is zoo goed als zeker, dat zij ver scheidene medeplichtigen had- Uit den aard der zaak worden dan ook nog meer arrestaties verwacht, o.m. uit de kringen der z.g. oud-illegalen. Tengevolge van het kruiende ijs in de Berkel en de Bolks beek werd in den dijk ten Noor den van Haarloo een gat van 12 meter geslagen. Rechts de hulpdijk, welke door de bewo ners gemaakt werd, om het ge vaar te keeren. (A.N.P. P.) Bidault, de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, die zich tot nog toe op de conferen tie te Moskou opmerkelijk stil gehouden had, heeft thans voor een verrassinggezorgd, door voor te stellen, dat Frankrijk het bevolkingsoverschot van Duitschland zou overnemen! De bevolkingsdichtheid is in Duitschland inderdaad zeer groot in tegenstelling tot het kinderarme Frankrijk. Vanzelf sprekend heeft Bidault enkele voorwaarden genoemd, zooals bijv. dat het verplaatsen van personen naar Duitschland dan niet moet doorgaan. En even vanzelfsprekend zou den wij zeggen, moeten aan Frankrijk voorwaarden worden gesteld. Van dwang bij deze „emigratie" mag natuurlijk geen sprake zijn en van te voren moet vaststaan, dat de Duitschers in hun „nieuwe vaderland" vrij moeten leven, de levensvoor waarden dienen van te voren te worden bekeken. Overigens is het op zichzelf al merkwaardig en naar wij hopen ook in de uitwerking verheu gend, dat Frankrijk de Duit schers gelegenheid zou geven, in Frankrijk van 'n „nieuwe vader land" te spreken. Het is ook wel een schokkend „testimonium paupertatis" dat de Franschen zich op deze manier uitreiken- Zag het er Zaterdag naar uit dat Spaak niet zou slagen in zijn pogingen om een kabinet te vormen en dat een andere for mateur zou moeten worden aan gewezen, Zondag luidden de be- richen, dat Spaak er in zou sla gen tot de vorming van een nieuwe regeering over te gaan. Die kansen zijn vergroot, door dat Spaak besloten heeft, zijn aanvankelijk idee van een vier- partijenkabinet los te laten. .Geen liberalen dus. maar ook geen communisten. Dit laatste mag heel belangrijk worden ge noemd. Het stond er Zondag middag zoó voor, dat de Katho lieken-het met de Socialisten eens gewofden waren over den inhoud van een Regeeringspro- gram. Hierdoor kan een einde komen aan de gedwongen en weinig-democratischen toestand, dat in België geregeerd werd zonder medewerking van de grootste partij. Volgens, latere berichten kan toch verwacht worden, dat ook de libe ralen met het nieuw-: kabinet zulien meedoen. Men hoopt, dat Spaak zijn kabinet vandaag gereed zal hebben. Staaf van beleg in Palestina ten einde Een officieel communiqué be paalt dat de staat van beleg, die twee weken geleden voor enkele -deelen van Palestina werd afge kondigd en 250.000 joden betrof, heden om twaalf uur zal eindigen. Het communiqué zegt, de werk loosheid en de ontwrichting van den economischen toestand van twee weken onbepaald voort te zetten. Hevige strijd in Paraguay Duizenden arbeiders hebben zich aangesloten bij dat deel van het leger, dat in opstand is gekomen tegen President Morinigo van Pa raguay. Ook de „Chaco-divisie" heeft zich bij de opstandelingen gevoegd. De regeeringstroepen z.ijn een offensief begonnen. BATAVIA, 17 Maart (Aneta) Officieel wordt békend ge maakt, dat Nederlandsche troe pen te Soerabaja de geïnundeer de gebieden in de Republikein- sche zóne hebben bezet. Vernomen wordt nog, dat de ze militaire maatregel genomen is om de troepen in staat te stellen de dijken te herstellen. BATAVIA, 17 Maart (Reu'er) Nederlandsche troepen zijn 18 km. opgerukt bjj een aanval op de stad Modjokerto, ruim 60 km ten zuiden van Soerabaia Dit bericht is afkomstig van welingelichte kringen te Batavia. Soetan Sjahrir, de Indonesische premier, is er van op de hoogte gesteld, dat de reden voor deze actie is het mislukken van de po ging van het republikeinsche le ger om de Nederlandsche stellin gen te Modjokerto voor onderloo- pen te vrijwaren door het 'leg gen van de rivier de Porong. [VE INDONESISCHE dielegatie en de Commissie-Generaal doen niet anders, dan al-maar verkla ren, dat zij bereid zijn de ont- werp-overeenkomst van Linggad- jati te teekenen. En toch wordt er nog niet geteekend! Hoe zit cfat? Wel, het bewijst nog weer eens, dat we met het Indische probleem in een impasse zijn geraakt. Eb dat het niet lan ger aannemelijk is, dat de zaak vast zit alleen op formeele bezwa ren. Er zit natuurlijk meer achter dan alleen het formeele bezwaar, dat de Repoebliek de interpre tatie van Nederland niet accep teert. Want die interpretatie heeft zakelijke beteekenis en was voor ons althans noodig, omdat hel „naakte" Linggadjati onaanneme lijk was. Dit heefi_ Romme bijv. 'met nadruk verklaard. De toelich-" ting van de C-G. en de verklaring van Minister Jonkman moesten dat „aankleeden" en in de Kamer is vast komen te staan, ook door de motie-Romme-v.d.Goes, dat voor ons die aankleeding onver^ brekelijk aan het ontwerp-accoord vast zit. Eeniigen tjjd zijn onderhande lingen gevoerd over de inundaties Een Nederlandsche militaire woordvoerder bevestigde he den, dat militaire opera ies aan den gang waren maar kon niet mededeelen of Modjokerto was bezet. Volgens bericRen van Zater dag j.l. hadden de Nederlandsche en Indonesische stafchefs overeen stemming bereikt over de regeling van hangende militaire proble- Een poging doende, om uit de moeilijkheid te geraken, heeft die C.G. nu onlangs aan Sjahrir ge vraagd, eens te vertellen wat de terprelaties. De toelichting van delegatie is. En Sjahrir heeft daar nu op geantwoord. Hij heeft daar in gezegd, dat hij alleen opdracht - heeft het Linggadjati van 15 Nov. 1946 te teekenen, dus zonder in- terprealaties. De toelichting van Minister Jonkman met natne wordt verworpen! Wat nu? Sjahrir zegt niet, dat hij de toelichting van de C.G, ver werpt. Maar ook staat vast, dat de uitspraak van de Tweede Ka mer was: niets meer en niets an ders' dan wat in de 17 artikejen, de toelichting van de C.G, èn de Regeeringsverklaring van Minis ter Jonkman (van 10 December 1946) staat. Het staat dus zoo, dat de Re geering niet goed kan vinden, dat er geteekend wordt overeenkom stig de meening van Sjahrir, ten zij de Kamer daarin eerst is ge kend Wij gelooven niet. dat het alternatief nu al moet zijn: tee kenen of vechten. De wensch naar vreedzame samenwerking blijve het uitgangspunt. Maar wij kunnen ook niet in de impasse blijven zitten. Volgens de laatste berichten nu van hedenmorgen hebben de Ne derlandsche troepen de geïnun deerde gebieden bij Soerabaya bezet, „om de dijken te herstel len". Het betreft hier een maal- regej op één van de vjtaje^punten van"Java. Eén maatregel, dié m" elk geval beteekent, dat Neder land niël van zins is, zoolang de onderteekening van het accoord nog geen verdere basis voor vreedzaam overleg biedt, zijn grondwettelijke verantwoordelijk heid voor veiligheid, rust en orde te latenzwemmen". Critiek op de ambtenaren Te Nijmegen is Zaterdagmiddag een algemeene vergadering van de Landelijke Federatie van Stichtingen voor Oorlogsgetrof fenen gehouden, waarop afge vaardigden uit alle door den oorlog geteisterde gebieden aan wezig waren. De voorzitter, de heer J. A. Koops uit Venlo, ver klaarde in zijn openingsrede, dat de oorlogsgetroffenen ein delijk eens'daden van de regee ring wenschen te zien. Opmerkend, dat de oorlogsgetrof fenen recht hebben op volledige schadevergoeding zeide hij o.a.: „Wij kunnen en mogen derhalve niet te vreden zijn met een rijksbijdrage op de basis van Mei 1940. een basis, welke geen rekening houdt met het gestegen prijsniveau. Wij vragen in tegrale schadevergoeding en de hef fing van belasting moeten ten strengste gescheiden blijven Na tuurlijk zullen de oorlogsgetroffe nen ook hun rechtmatig aandeel bij dragen in de heffingen, noodig voor uitkeering der oorlogsschadevergoe dingen. Lasten naar draagkracht. Na een beschouwing over de mi- nisterieele credietregeling voor de getroffenen, welke pooit kan bevre digen als de schaderegeling onjuist is, pleitte spr. voor een verdeeling der lasten naar draagkracht. De federatie zal nimmer aan dringen op eenige regeling, wel ke ernstige gevaren voor infla tie zou medebrengen. Wij drin gen niet aan op een onmiddel lijke vergoeding in geld, wij vragen vervanging der verloren goederen, zocdra die vervanging mogelijk is. Wü eischen ook. dat onze rechten ten spoedigste wettelijk worden erkend. Na erop gewezen te hebben, wat in het buitenland ter zake gebeurt, zeide de voorzitter o.a. „Ais Neder land arm is, willen wij ook arm zijn, doch niet armer dan de niet- getroffenen. Ten aanzien van de kwestie van den wederopbouw zei de hij vertrouwen te hebben in het beleid van den nieuwen bewinds man. ir. Neher, doch hij stelde die genen verantwoordelijk, die de ge troffenen na twee jaar bevrijding nog in onzekerheid lieten leven te midden van hun ruïnes. Het herstel van Nederland, aldus de heer Koops moet beginnen bij de oorlogsgetrof fenen, en nu. Bp de gedachtenwisseling werd felle critiek uitgeoefend op de verantwoordelijke ambtenaren van „Wederopbouw". Van het Instituut van wederopbouw, dat men overbodig achtte met zijn teveel aan ambtenaren, wilde men een adviesinstituut maken voor de gemeenten, welke den wederopbouw beter zelf ter hand zouden kunnen nemen. Voorts bepleitte men de wensche. lijkheid, dat de oorlogsgetroffenen het eerst worden bevoorraad als er materialen zijn Op voorstel van den voorzitter werd besloten een telegram van hulde te zenden aan H. M de Ko ningin, waarin H. M. werd ver'-": haar steun te verleenen voor een steunregeling, welke de oorlogs slachtoffers toekomt Een resolutie. Tenslotte werd besloten een re solutie aan de regeering te zenden waarin kennis wordt gegeven van de groeiende onrust en ontevreden heid bij de getroffenen en geprotes teerd wordt tegen het misbruik, dat de regeering maakt van het geduld en de lankmoedigheid der getroffe nen. Zij constateeren. dat er nu na twee jaren nog niets definitiefs ge regeld is en de honderd duizenden van de beste burgers hierdoor in moeilijkheden verkeeren; dat op 14 November 1.1. door den minister van financiën in de Twee de Kamer werd toegezegd, dat over leg zou worden gepleegd met de stichtingen, wlke zich de belangen van de oorlogsslachtoffers hebben aangetrokken, maar dat tot heden na vier maanden dat overleg nog niet heeft plaats gevonden; dat de door den wederopbouw genomen voorloopige maatregelen absoluut onaanvaardbaar zijn en de ■achterstand en de verarming hier» door steeds toenemen; dat ter bescherming van de nog aanwezige gelden der molestver- zekering dringend maatregelen die nen te worden genomen, zooat deze voor de verzekerden niet verloren gaan. Tenslotte wordt verzocht maatre gelen te nemen voor een spoedige behandeling van een wettelijke oorlogsschaderegeling na overleg met de organisaties der getroffenen, terwijl men aansluit bij de door de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten aangeboden resolutie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1