IK W BUITENHUIS voor hef Bijzonder Gerechtshof Actie van de Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging ALKMAAR EN OMSTREKEN Strijd voor hun bestaan y/inter is ten einde zegt de Bilt Planne Eer Het is zoo l PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Maandag 17 Maart 1947 V AAR DE H. STEDE Daad van geloof Signa et Mirabilia fecit Domi- nus. Teekenen en wonder bare dingen heeft de Heer gedaan. Deze woorden waren de leidraad van Pastoor Binkhorst O.P., (fie als geestelijk leider den Alkmaar- schen Omgang naar de H Stede meemaakte en in de Zaaier, de mooie kerk aan de Rozengracht, de ruim duizend pelgrims, <fie daar verzameld waren, sprak over de wonderbare beteekenis van dezen nachtelijken bedetocht door de binnenstad van Amsterdam, 'n Daad van geloof, noemde hij dezen 80.000-voudigen nachtelij ken tocht op deze twee Zondagen in Maart, 'n Daad van geloof in de waarachtige tegenwoordigheid van God in het H. Altaarsacra ment; een stille aanbidding van Jezus Christus in de H. Hostie, die eens in luisterrijke processie door Amsterdam's versierde stra ten werd gelragen, doch nu door zoovele tienduizenden mannen harten langs denzelfden weg wordt rondgedragen. Dat is de goddelijke ironie, de heilige spot der historie. Deze Omgang is ook een daad van liefde en opoffering Waar overdag duizenden zich werpen in de vangarmen der zonde, ge ven zich dezen nacht duizenden mannenharten over aan de liefde tot Christus Eucharisticus; waar overdag de wereld vecht voor het dagelijksch brood, stillen dezen nacht de tienduizenden hun hon ger naar het Eucharistisch Brood. Hier geen uiterlijk vertoon, doch 'n stille, zwijgende hulde en een mannelijk geloof aan het H. Wonder, dat hier in de 14de eeuw geschiedde. De Alkmaarsche deelnemers, die zich voor hun vertrek per extra trein in de St. Josephkerk hadden verzameld, om een kort lof bij te wonen, waren circa 600 in getal; hierbij hadden zich nog enkele honderden gevoegd uit de omgeving, Bergen, Oudorp, Heer- hugowaard en Warmenhuizen, alsook de ca. 20 pelgrims, die te voet van Alkmaar naar de Heilige Slede waren getogen. De Omgang verliep in goede orde, dank zij de zorgen van' het Amsterdamsch comité. De straten waren keurig schoongemaakt en geheel sneeuwvrij; de politie had er voor gezorgd, dat geen onge- wenschte kijklusligen den bede tocht stoorden. Hoewel er een koude wind stond, was het goed weer. Het was 'n sympathieke ge dachte, dat in de kerk een kort gebed gestort werd voor den secretaris van het Alkmaarsche Genootschap, die wegens ziekte den Omgang niet kon meemaken. B. Hoek f ALKMAAR In den ouder dom van 71 jaar is alhier over leden de heer B. Hoek, oud-direc teur van Plantsoenen alhier. Na in 1902 tot opzichter van den Plantsoenendienst te zijn be noemd, werd „Baas Hoek", zoo als hij populair genoemd werd, in 1918 tot directeur van dezen tak van dienst bevorderd. Na de z g. reorganisatie der bedrijven en den dood van den heer D, Schenk, kwam ook het Sportpark onder het ressort van den heer Hoek, die sedert 1 Nov. 1940 van zijn pensioen genoot. De heer Hoek, die op zijn terrein een des kundig man was, zag zijn ver diensten voor de stad onderschei den met de zilveren medaille, welke hem bij zijn zilveren jubi leum in 1927 werd verleend. De heer Hoek, de steeds groote zorg voor Plantsoen en Begraafplaats aan den dag legde, was een alge meen geacht en sympathiek man. Ook de plantsoenaanleg op het bedevaartterrein van O.L. Vrouw ter Nood geschiedde onder zijn leiding. Met hem is een verdien stelijk Alkmaarder heengegaan. De teraardebestelling vindt plaats morgenmiddag om half 3 op de Alg. Begraafplaats. ST. WILLIBRORDUSSCHOOL MOLENBUURT 8 ALKMAAR Het hoofd der, St. Willibrordusschool deelt u hierbij mede, dat aan de leerlin gen van deze school weer nor maal school gegeven zal worden, met dit verschil, dat in plaats van Zaterdagmorgen, Woensdagmid dag school gegeven wordt. Alle klassen worden daarom reeds morgen Dinsdag 18 Maart om 9 uur in de school verwacht. TH. DIJKSTRA. ALKMAAR. Door een 64- jarige inwoner van de gemeente Oudorp is aangifte gedaan van diefstal van f 300.vorige Vrijdagavond toen hij een be zoek bracht in het café van S. aan de Korte Nieuwe Sloot al hier. ALKMAAR. Zondagmorgen brak een schoorsteenbrand uit in de Molenbuurt. De politie heeft het vuurtje met een brand- bluschapparaat gedoofd. Oorzaak eqfi vuile schoorsteen. ALKMAAR. Door met te groote snelheid uit een zijstraat te komen veroorzaakte een wiel rijder in de Langestraat een aanrijding met een auto. Hij probeerde zich nog aan de wa gen vast te grijpen, maar greep er naast en sloeg met zijn arm door een zijruit. Hij kreeg een bloedende snijwonde plus een proces-verbaal. Politie verbond voorloopig de wonde. Zweefvliegsport-tentoon- stelling in de Korenbeurs ALKMAAR. - In ons no. van Za terdag hebben wij reeds in het kort de aandacht op deze tentoonstelling gevestigd. Zaterdagmiddag is deze belang wekkende tentoonstelling officieel door Burgemeester Koelma ge opend, waarbij verschillende auto riteiten aanwezig waren, o.a. wet houder Van Slingerland, gem.-se- cretaris mr. Veendorp, hoofd-in specteur Rijpma en hoo'fd-brand- mees.er Van Maarleveld. De leider dezer tentoonstelling heette allen welkom en sprak er zijn groote vreugde en erkentelijk heid over uit. dat Burgemeester Koelma deze tentoonstelling heeft willen openen. Burgemeester Koelma begon met er op te wijzen, dat onze tijd er een is met tegenstellingen. Dit geldt ook voor de zweefvliegsport. Wanneer men in Zwitserland de zweefvlieg sport ziet beoefenen, dan zegt men wat is dat mooi maar het is niets voor ons vlakke land. Het verras sende is echter, dat juist ook in ons land een groo.e drang valt waar te nemen naar deze sport. Het deed spr. genoegen dat men door deze tentoonstelling in de gelegenheid wordt gesteld nader met de zweef, vliegsport kennis te maken. Er zit iets in ons, aldus de heer Koelma, van den Vliegenden Hol lander en spr. wees op de KLM, die het hare heeft gedaan om de vliegsport te populariseeren. En spr. zag in de zweefvliegsport een overgang naar de groo.e vlieg sport. Evenals wij een naam hebben op scheepvaartgebied, moeten wij ons vertrouwd maken met de vlieg sport. Deze tentoonstelling is voor onze stad een evenement en spr. was verheugd, dat de heer Schoen de enthousiaste leider, deze hier heeft willen brengen. Tenslotte hoopte spr., dat velen van nabij kennis zullen willen nemen van de zweefvliegsport en wensehte de organisatoren van harte succes. Op de tentoonstelling kon men een drietal zweef-toes sl'.m zien en meerdere enthousiaste beoefenaars van de zweefvliegsport waren gaar. ne bereid alle gewoiuchte inlich tingen te geven. Verder waren er meerdere leer zame stands o.a. van d? Alkmaar sche Luchtv.club, de Bergensche Luchtvaartclub, de R.K. Alkmaar sche Luchtv.club en de Eerste Zaansche Zweefvliegclub. Een interessante en leerzame tentoonstelling, die zeker aller be langstelling verdient. De Ijsbeer in hef Kanaal ALKMAAR De Ams.erdam- sche ijsbreker „De IJsbeer" is be gonnen het ijs in het Noordholl. Kanaal open te breken. Zaterdag tegen den middag ar riveerde De IJsbeer in Alkmaar. Onder groote belangstelling van af den wal werden de verrichtin gen van den breker gevolgd. Soms ging het werk zeer vlot, maar dik wijls moest ook een aanloopje worden genomen'om de ijsmassa's te overwinnen. Zoo kostte het stuk je tusschen Vlotbrug en Friesche- brug hëel wat werk. Bewondering moet men hebben voor het werk van den kapitein van deze boot, als men ziet op welk een keurige wijze een paar schuiten bij de V. B. werden vrij gemaakt. Dan ver volgde De IJsbeer zijn moeilijken tocht naar Den Helder, nog een mooie ren voor den boeg als men bedenkt dat de boot een 900 m. per uur vordert. R.K. BEWAAR- EN MODE VAKSCHOLEN De R.K, Bewaarscholen (Paro chies St. Laurentius en St. Domi- nicus) zullen morgen <18 Maart) beginnen met halve schooldagen. De grooten en kleinsten worden 's morgens verwacht, de middel- klassen (ook die ondergebracht was op de Koornlaan) 's middags. Ook de meisjes van de Mode vakscholen kunnen morgen weer komen doch allen op de Oude gracht. ALKMAAR. De gong die namens de Alkmaarsche bevol king door het gemeentebestuur aan de stad Bath zal worden aangeboden, zal dezer dagen ge reed komen en zal vanaf 19 Maart a.s. worden tentoonge steld in de etalage van den heer J. W. A. Heuseveldt. Hierna zal de gong naar Bath worden ge zonden, HERZIENING UITBREIDINGS PLAN „WEST" ALKMAAR. Van 17 Maart tot en met 14 April a.s. is voor een ieder ter secretarie der gemeente ter inzage gelegd een ontwerp tot herziening van het uitbreidingsplan „West", betrekking hebbende op het gebied der gemeente, zooals een en ander op de bij het cntwerp be- hoorende kaart en toelichtende be schrijving is aangegeven, benevens de bebouwingsvoorschriften, zooals deze voor bovengenoemd terrein zijn entworpen. 2e ABONNEMENTS VOORSTELLING ALKMAAR. Op Vrijdag 21 Maart a.s. om 8 uur wordt in 't Gulden Vlies de 2e voorstelling van de 3de serie (Covoto) gegeven, Dien avond wacht den liefhebbers een opvoering door „Comedia" (Dir Cor Hermus) van het knap geschreven '■'spel in 3 bedrijven van Charles Morgan „De Flonkerende Stroom" Medewerkenden zijn: Rie Gilhuis, Mimi Boesnach, Cor Hermus, Joan Remmelts, Ko v. Dijk. Gijsbert Ter- steeg, Lucas Wensing, Bob de Lan ge, Fons Rademakers en Guus Boersma. LENTEBODE ALKMAAR In de Egmonder- meer werd gisteren de eerste kie vit gezien. Egn bijzonderheid! En een voorbode van de naderende lente. BONNEN AFHALEN Morgen zijn de letters Q en R aan de beurt om bonnen af te ha len (in gebruik zijnde bonkaarten meebrengen). Voor het afhalen van schoenen bonnen zijn de letters C, D en E aan de beurt. STILLE OMGANG LIMMEN, Vrijdagavond hield deze vereeniging haar jaarlijksche ledenvergadering. Aanwezig waren 25 leden. Het totaal aantal leden bedraagt 112. De rekening sloot met een batig saldo van f20.88 Totaal in kas f57.56. De heeren Henselmans en Kroone werden bij acclamatie als bestuurslid herkozen. De deelname aan den Stillen Om gang zal plaats hebben op 23 Maart a.s. De H. Mis in de St. Anna Kerk, terwijl Kap. v d. Zon de predicatie zal houdèn. Bij aankomst te Am sterdam zal de opstelling niet zijn bij het Centraal Station maar op de Nieuwe Zijds Voorburgwal. Het op Zaterdagavond vooraf gaande lof zal gehouden worden om kwart voor elf. Besloten werd de contributie te verhoogen tot f0.75 per jaar. De ex-voorzitter, de heer S. Com mandeur, die vanaf de oprichting 25 jaar lang de functie van voorzitter vervulde, werd benoemd tot eere voorzitter, waarna hij een historisch overzicht gaf van de afgeloopen 25 jaar. De Geestelijk Adviseur Kap. v. d. Zon sprak nog eenige opwekkende wc., den met als inhoud de alge- meene intentie: „Dat Christus leer en gebod de eenige grondslag moge A-orden vcor ons volksot-.slaari en de band onzer rijkseenheid." In de rondvraag vroeg de heer Kroone om meer propaganda yoor den „Stille Omgang" van Alkmaar. Hieraan zal gewerkt worden Bij den infochf van den jongen Priester SCHAGEN. Schagen kan binnenkort een harer zonen als Priester gaaan begroeten. Vandaag, Zondag Laetare, is Frater A, Berkvens OFM door Mgr. Lemmens in de Minlerbroe- derskerk te Weert gewijd. Voor hem zoowel als zijn familieleden die daarbij tegenwoordig waren een zeer vreugdevolle dag. Met Paschen zal Schagen hem. echter wederom een blijden dag bezorgen. Een comité, bestaande uit de heer De Moei, Settels, Bon- genaar en Deutekom, heeft cle hand aan den ploeg geslagen om hem, in samenwerking met ver schillende organisaties een pas send entree in zijn plaats te be reiden. Op den Eersten Paaschdag zal hij door een groote optocht van den trein worden afgehaald om hem als in triomph naar de Paro chiekerk te voeren, alwaar hij een eerste maal in het Lof zal voor gaan. De Tweede Paaschdag is de dag van zijn eerste plechtige H. Mis, waarvoor thans reeds door het Kerkkoor wordt gerepeteerd. Des middags te 2 uur is de receptie in „De Roode Leeuw". Thans worden door het comité en zijn medewerkers(sters) regel matig inzamelingen gehouden om hem tijdens die receptie een pa rochieel geschenk aan le bieden, dat hem bij de uitoefening van zijn toekomstige taak als Missiona ris te stade zal kunnen komen: Ook de meisjes en vrouwen der Missienaaikring zijn druk doende om een en ander te vervaardigen. Wanneer zoo allen de handen ineen slaan, zal het een gebeurte nis worden, een goed zoon zijner plaats waardig. Tegen NSB-burgemeesfer van Schagen 10 jaar geëischf Vcor het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam had zich de 54 jarige fabrieksdirecteur T. H. Buitenhuis te vorantwoorden voor tal van misdrijven die hij had gepleegd in de jaren 1942- 1944 als Burgemeester van Schagen en daarna in dezelfde functie te Naarden. Hem werd ten laste gelegd bet uit handen van de Duitschers aanne men van een overheidsfunctie, het laten arresteeren van een aantal be woners uit Schagen en het aanwij zen van personerl voor de arbeids inzet in Duitschland. De punten in de ten laste legging werden door den procureur-fiscaal mr v. Veen in een lang en scherp pleidooi bewezen geacht en hij eischte een gevangenisstraf van 10 jaren, met de ontzetting uit beide kiesrechten voor het leven. Verd. Buitenhuis had nog niets van zijn zelfverzekerde houding verloren, integendeel, fel en uitvoerig viel hij iedere ten laste legging aan, verdedig de zich breedsprakerig en be riep zich erop, steeds door Duit scheinstance's bevelen te heb ben ontvangen, om bepaalde op drachten op te knappen. Hij ontzag zich niet diverse getui gen te wijzen op de goede dingen die hij voor hen had gedaan zooals promotie's, salarisvarhooging e.d. Deze bleken echter steeds buiten hem om te zijn geschied. In 1942 kwam Buitenhuis naar Schagen, werd door Seys-Inquart beëedigd als burgemeester, hield in het oude raadhuis een installatie rede: gekruid met veel N S.B -pathos en riep de menschen op: „Open Uw oog en vooral Uw hart voor het nieuwe..., onder leiding van het genie Hitier strijden ook Nederlan ders aan het Oostfront". Dat zijn hart openstond voor het niguwe bleek weldra, toen hij den C.C.D.-ambtenaar A. W. Kalt na een feestje op 31 Aug. liet arresteeren en overbrengen naar de SD. in Am sterdam. Het feestje had overigens niets met het Koninginnefeest uit te staan. Maar de ambtenaar wns in zijn oogen te gemakkelijk en deed aan dat „terroristen"werk en toen ineens kreeg hij 'n telefoontje var. 'n Duitsche instantie. De S.D, wist later toen Kalt daar kwam. niets, hij is dan ook later wegens gebrek aan bewijs vrijgekomen. Verder werd in October '43 een onderdui ker bij bakker Schenk uit huis ge haald. De vrouw van Buitenhuis collecteerde voor Winterhulp en on gelukkigerwijze deed de jongen open, gaf natuurlijk niets („zooals 'n onderduiker betaamde", aldus de President mr. v. Gay-Fortman) en dit wekte bevreemding, omdat Schenk zelf wel nu en dan gaf, om de boel te sussen Van het een kwam het ander en de* onderduiker zag zich genoodzaakt te Vluchten toen de politie kwam. In zijn plaats wefd Schenk meegenomen en 'n paar maanden opgesloten. Daarop volgde de kwestie Polder vaart. Deze drukte en verspreidde „Vrij Nederland" en gaf regelmatig pakken mee met schipper Hoogland. Tijdens 'n controle van C.C.D.-amb- tenaren werden ze ontdekt en de schipper raakte, in handen van de S.D. maar liet niets los. De vrouw van de schipper riep de hulp in van Buitenhuis, om haar man vrij te krijgen en zoo schijnt deze er achter gekomen te zijn, dat Poldervaart de drukker en verspreider was Prompt volgde weer het telefoontje van 'n Duitsche instantie en P. werd gear resteerd en overgebracht naar de S.D., maar kwam door eigen handig heid eenige maanden later weer los. Leegloopers naar Duitschland Ook aan den arbeidsinzet werkte Buitenhuis volijverig mee, maar volgens eigen verweer verdroot het hem, dat het G A.B, steeds maar huisvaders ins Reioh zond en Ingezonden ALCMARIA V.V.V. De propaganda.commissie voor de V.V.V. verzoekt ons opname van het volgende: Ongetwijfeld hèbt u in de plaat selijke bladen reeds gelezen, dat de V.V.V. op 9 April as. haar 50- jarig bestaan zal herdenken. Evenals zoovele andere berich ten, zal misschien ook deze ken nisgeving vluchtig aan u zijn voor. bij gegaan. U zult gezegd hebben: „De V.V.V., o ja, die vereeniging, v/elke des zomers op d'e kaasmarkt, eenige activiteit ontplooit en die verder motorraces organiseert; hé, al 50 jaar", en u was het weer vergeten. Misschien bent u even verder gegaan, door voor uzelf of tegenover anderen, verschillende op het terrein van de V.V-V. lig gende werkzaamheden critisch te beoordeelen. Maar gaat u werke lijk eens goed na of de V.V.V. niet meer belangstelling verdient, ja, ook van u lezer, wie gij ook zijt. Zakenmenschen, middenstan ders, vereenigingen of particulie ren, het is ieders belang, dat er op zoo uitgebreid mogelijke schaal bekendheid wordt gegeven aan onze stad. We moeten vreemde lingen naar hier weten te trek ken, want dat maakt ons grooter en biedt voordeelen, die in de toekomst ook voor u van waarde zullen zijn. Noodzakelijk is het derhalve, dat de fundeeringen van deze vereeniging versterkt worden met een groot aantal nieuwe leden, die tezamen hun schcmders willen zetten onder het weik, dat zoo'n zuiver stadsbelang is. Vooruitloopende op dit propa gandawerk in de komende maan den, bieden wij thans aan een ieder de gelegenheid zich vóór 24 Maart a.s. als lid van de V.V.V. te laten inschrijven. Zij, die hier aan gevolg geven, zullen dan deel nemen aan de verloting van een aantal toegangskaarten voor den feestavond van 9 April a.s. en verkrijgen tevens het recht van reductie op de toegangsprijzen van de motorraces. Stelt derhalve uw aanmelding niet uit. Doet dit schriftelijk of telefonisch (tel. 4284) vóór 24 Maart a.s. aan het adres: V.V.V., Waaggebouw, Alkmaar, onder vermelding van uw contributie bedrag. daarom kwamen op dat bureau steeds maar briefjes van den bur gemeester binnen, waarin hij die en die (uit velen o.a. Limmen en Klaver) opgaf, om te worden te werkgesteld. Dat waren 'alle maal leegloopers en a-soclale ele menten." Midden 1944 meende hij dat zijn gezin verandering van klimaat noodig had en vroeg hij over plaatsing naar Naarden aan Herrn ReichsRommissar. Natuurlijk kreeg hij die in 1940 de boete, op gelegd bij gerechtelijk vonnis in 1938 wegens beleediging van Jo den, aan Seys-Inquart terugvroeg en kreeg die overplaatsing en ook daar hield hij een rede, ma gistraal en vol prachtige leuzen. Tn dien tijd passeerde er niet veel meer; alleen liet hij, toen 'n Duitscher was neergeschoten, 'n bekendmaking ophangen, waar in bij het vinden van den dader 'n hoeveelheid levensmiddelen (A mud gort) /belooning in het vooruitzicht werd gesteld. Een der getuigen, ds Polder- vaarts, was juist 'n dag tevoren aan hartverlamming gestorven, on I brak dus in de groote schare getuigen a charge en decharge op deze zitting, die 'n viertal uren in beslag nam. Zooals reeds vermeld hield mr. v. Veen een scherp requisitoir, waarin hij de slechte hoedanig heden van Buitenhuis én als za kenman èn als burgemeester aan den kaak stelde om ten slotte te komen tot den eisch van 10 jaren. De uitspraak is over veertien dagen. KOMT ER EEN FEDERATIE? Op initiatief van de Alkmaar sche Vereeniging voor1' Zieken huisverpleging en in samenwer king met het R.K. Verplegings- fond's werd Zaterdagmiddag in de „Harmonie" te Alkmaar een bij eenkomst gehouden. Daar het bestaan van de ver eenigingen op hel gebied van de Ziekenhuisverpleging ernstig wordt bedreigd door de verschil lende maatregelen, welke door de overheid zijn genomen, hadden de initiatiefnemers de verschillende vereenigingen cp dit gebied op geroepen om middelen te bespre ken om het beslaan dezer ver eenigingen te redden. Van eer. 19-tal vereenigingen waren afgevaardigden opgekomen en zij kwamen uit geheel Noord- Holland: Den Helder, Enkhuizen, Wervershoof, Castrieum enz. De heer v. d. Vall, die deze ver gadering leidde, gaf in zijn ope ningswoord een kort overzicht van den toestand, zooals die ihans is. Het bericht over de verande ring van de organisatie, was geen verrassing. Wél echter het feit, dat de overheid een groot deel van de taak der vereenigingen gaat overnemen. Voor de vereenigingen, die 20 jaar hun werkzaamheid op dit ge bied verrichten, is de wijze, waar op dit geschiedde, zeer onprettig. De loongrens werd gelegd op f 3750.Het AAZA maakte be kend, dat f 0.'50 premie moest worden betaal) om tegen alle ge beurlijkheden verzekerd te zijn. En daarom is de Vereen, voor Ziekenhuisverpleging een actie begonnen. De vraag is thans wat er gedaan moet worden. Allereerst werden zustiervereemgin_ Éten ingel-cht en werd contact gezocht met A.A.Z.A. en met mr Ledeboer; den Commissaris van he; Zieken- fondswezen \n Noord-Holland, Mr Le deboer voelde zeer goed de moeilijk heden van de Vereenigingen van Zie kenhuisverpleging en zag de oplossing, in de oprichting van een organisatie; waardoor een conflic; met het AAZA £ou worden voorkomen. De verplch e verzekering' en de Ver hooging van de salarisgrens kostte de Alkmaarsche Vér. v. Ziekenhuisver pleging een 1500 leden. In din laatste kan men een bewijs zien dat het haast onmogelijk is als afzonderlijke ver eeniging te blijven bestaan. In verband hiermede werden de volgende voorst/ellen g'edaan; Er wordt een afzonderlijk fonds ge vormd voor hen; die buiten deie nor men vallen. De con ributies worden geïncasseerd door de boden van hej, AAZA en ge stort in een apart fonds voor het ge- heele rayon Noord-Holland Noord. He; AAZA ontyangt voor deze bemoeiing 10 pet. van de geïnde contribution De verschillende vereenigingen vor men den Vereenigtngsraad me; een dag. bestuur. Door het AAZA zal gesticht worden een aanvullingsfonds met een verple- gingsduur van i0Ö dagen; waarvoor een afzonderlijke con'ribu'ie zal moeten woTden betaald. Aan het AAZA werd verzocht dit nieuwe fonds in de nieuwe kas op te nemen; waarop van de zijde van het AAZA is geantwoord dat hiertegen geen bezwaar bestond doch alleen voor z ekenfondsleden. Hierna volgde een uitgebreide dis cussie waaraan verschillende spre kers deelnamen. De heer van Lunen (Castrieum) was van meening dat 3e kleine vereenigin gen moeilijk zouden kunnen blijven bes aan omdat zij geen draagkracht meer zullen hebben. Spr. verwachtte daarom het meeste heil van een con- centra ie. De afgevaard g'de van Enk- huizen deelde mede dat de nieuwe maatregelen zijn vereeniging slechts twee leden had doen verlezen; waar op de voorzi ter antwoordde dat dit aan'al zeker grooter zal worden. De heer v ,d. Mast (Den Helder) meende dat de vereenigingen maar niet zon der meer z ch bij de nieuwe bepalin gen moesten neerlegg'en. Dr. Bloemhof antwoordde dat een ac ie als door derv heer v. d. Mast be doeld alleen succes kan hebben wan neer de vereenigingen sterk genoeg zijn he'geen hij betwijfelde. De afgevaardigde van Noord-Zijpe stelde de federatie Overijsel ten voor beeld die zeer s erk staat E'en derge lijke federatie met eigen beheer over geldmiddelen achtte hij voor Noord_ Holland den 'aangewezen wég. Nadat n°ê meerdere sprekers het woord hadden gevoerd stelde de voor zitter voor een comm ssie te benoe men die de mogelijkheid zal onder zoeken om over te gaan *ot stichting van eer; federate van Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging. Daarbij zal deze commissie reken ng moeien hou den met den eisch dat iedere vereenj- g ng het beheer over eigen kasmidde len behoud t en dat een eventrueele federatie los staat van het A.A Z.A Onder groote mstemming werd dit voorstel aanvaard. Het. is de bedoeling dat deze com missie zoo spoedig' mogelijk haar werkzaamheden aanvangt en dat het resul'aat van haar arbeid in een twee de bijeenkomst nader zal worden be zien en besproken. In de commissie die U> negen leden beslaat werden be noemd de afgevaardigden van Den Helder Enkhuizen Purmerend Koedijk Castrieum Wervershoof en Alkmaar (resp. AVZV en RK Verplegingsfonds) Aan het einde der besprekingen con stateerde de voorz;ttep dav deze geen slechte resulte en hebber»- opgeleverd en sprak de verwachting' uit dat uit deze samenwerk tig ie s goeds zal wor den geboren wiaardoor het werk van meer dan 20 jaaar van de vereenigin gen op het gebied der ziekenhu'sver pleging met vrucht 291 kunnen wor den voortgezet. HEILOO Op Zaterdagavond hield in café De Rustende Jager te Heiloo de Landelijke Rijver- eeniging Heiloo en Omstreken haar jaarvergadering. De goede opkomst der leden bewijst wel dat er veel liefde voor dezen lak van sport bestaa' Deze vereeniging behaa bij de gehouden streek wedstrijden, waaraan alle vereenigingen van Noord-Holland Midden" deel namen, niet alleen alle eerste prijzen, maar ook nog een twee den en derden prijs voor de indi- vidueele ruiters, Het werkplan 1947 werd uit voerig besproken. Rekening hou dende met de liefde voor 't paard, het enthousiasme der leden en de voortreffelijke leiding van den instructeur, den heer P. de Jager, gaat deze vereeniging met goe den moed het nieuwe oefenjaar tegeanoet. SPREEKUUR BURGEMEESTER HEERHUGOWAARD. De Burgemeester kan deze week wegens ambtsbezigheden en ver gaderingen alleen spreekuur hou den Dinsdag van 89 uur ten zij nen huize en Donderdag van 45 uur ten Raadhuize. CONSUMENTENCREDIET HEERHUGOWAARD. De Districtsraad betreffende het Con sument encrediet alhier heeft in haar laatste vergadering tot comp tabele benoemd, den heer G. Th. A. Specker, commies ter Secre tarie MILLIOENEN BESPAARD Door controle op oorlogs schade l>E EERSTE KAMER had op den minister van Financiën critiek uitgeoefend wegens de zeer trage afwikkeling van de oorlogsschade en lang uitblijvende uitkeeringen der rijksbijdragen in deze schade. Minister Lieftinck deelt nu in de memorie van antwoord op de be grooting van Financiën hierover mede. dat de uitbetaling zooveel mogelijk wordt bevorderd en een vlot verloop heeft. Dertigduizend schadegevallen werden aan net de partement van O. W. en Wederop bouw overgedragen, toen de afwik keling. van de oorlogsschade aan dit ministerie in plaats van aan Finan ciën werd opgedragen. Tekort aan geschoold personeel is oorzaak dat nog niet alle gevallen zijn afgehan deld. Het tempo van de uitbetaling zou slechts kunnen worden opgevoerd, door de hand te lichten met de con trole. doch dit zou het rijk op tien tallen millioen komen te staan. Het is n.l. geen ongewoon verschijnsel, dat de rekeningen, die aangeboden worden, 25 pCt. te hoog zijn Ten aanzien van schade, geleden door personen als gevolg van hun princlpieele houding tegenover den bezetter, is een regeling getroffen, hij welker uitvoering de Stichting 19401945 is ingeschakeld, Bij haar moeten aanvragen om deze extra vergoeding worden ingediend. De indiening van het wetsont werp materieele oorlogsschaden is binnen afzienbaren tijd tegemoet te zien. De suggestie, om de als gevolg van hoogere rantsoenen in con sumptie te brengen grootere hoe veelheden tabaksfabrikaten met een sterk verhoogden accijns te belasten, acht de minister niet voor uitvoe ring aanvaardbaar. De huidige rantsoeneering is n.l. nog aan den zeer lagen kant en daarom gaat het vclgens den minister niet aan. al wat nu meer ter beschikking kan worden gesteld met welke ver hooging" juist dezer dagen is begon nen zoo zwaar te belasten dat alleen de beter gesitueerden in staat zouden zijn, hun rookbehoeften beter te bevredigen. De minister kan niet bevorderen, dat de Conversieleeningwet ook van toepassing wordt verklaard op de conversie van gemeenteleeningen Wegens te late inlevering van in getrokken bankbiljetten werden bij de Nederl. Bank rond 100 000 ver zoeken ingediend tot alsnog ver goeding van de tegenwaarde dezer biljetten. Het gaat hier cm een be drag van pl m. f30 millioen. Hiervan werden tot dusver afgedaan 37.000 gevallen tot een beióop van vijf millioen guldon Daarvan werd slechts een kwart gedeelte toegewe zen. P.R.A.-personeel ziet de toekomst donker in Het bestuur van den PRA-per- soneelsbond 'te Den Haag heeft een adres gericht aan de leden der Tweede Kamer, waarin aan dacht wordt gevraagd voor de positie, waarin dit personeel zich bevindt. In het adres wordt her innerd aan de mededeeling van den Minister van Justitie, dat het zijn bedoeling is, het personeel over te hevelen naar de Gerechts hoven. Men vraagt zich af of het de bedoeling is deze mensohen „aan den dijk te zetten". Vele medewerkers van de PRA zijn voortgekomen uit de illegali teit en hebben hun bedrijf In den steek gelaten, of zijn door het M.G. gevorderd, om te helpen aan de zuivering. Er zijn verschillen de toezeggingen gedaan, betref fende overneming van personeel- door Justitie, doch deze zijn nim mer zwart op wit gezet, Verschil lende acties hebben geen resul taat gehad. Verder wordt erop gewezen, dat terugkeer in de burgermaatschap pij voor de meiewerkers van PRA-dien^Jen moeilijk zal zijn, omdat vele bedrijven hebben ge collaboreerd. Adressanten vragen hoe het staat met degenen, die aan de zuivering hebben mede gewerkt, terwijl nu maatregelen worden genomen, om politieke delinquenten in de maa'schappij te doen opnemen. De Ontwikkelingen in de alge- meene luchtdrukverdeeling heb ben zich in gunstige zin ontwik keld. De depressies nemen nu 'n meer noordelijke baan, waar door de koude lucht verder van onze grenzen gedrongen wordt en dus ook de koude lucht bij een eventueel terugkeerende on gunstiger situatie ons niet zoo gemakkelijk opnieuw kan berei ken. Vooral de ontwikkeling van de depressie over de Iersche zee heeft in dit opzicht een gunstige uitwerking. Warme lucht wordt nu met groote snelheid de noord- zee opgeblazen. In midden- en zuid-Frankrijk stegen de tem peraturen Zondagmiddag tot bo ven 20 graden Celsius. In net zuiden van ons land liep de tem peratuur op tot boven 10 graden Celsius. In de noordelijke pio- vincies houdt de dooiende sneeuw en ijsmassa de tempera tuur nog laag De sterke uildieping van de deprc^jie over de .trsche _e deed de wind in ons land op sommige plaatsen tot sto.m- kra. 1 i toenemen De krachtige wind en de vrij hooge temperaturen doen de resten van den winter snel ver dwijnen. De barre winter van 194é1947 kan nu als geëindigd worden beschouwd. Dit wil ech ter niet zeggen, dat in de ko mende dagen nog niet eens een zware nachtvorst kan optreden of een korte periode met Maart- sche buien (die ook wel in April voorkefcnen), waarin hagel of ook sneeuw kan vallen. Maar nacht vorst en Maartsche buien zijn normale voorjaarsverschijnselen. Drie sleepen op weg naar Indië Drie van de grootste sleepen, die de zeesleepvaart ooit heeft onder nomen, bevinden zich thans op weg naar Ned. Indië. De langste reis wordt gemaakt door den baggermolen Kalmoa, die in Nederland gebouwd is voor de Biliton-Mij. Op drie Maart j.l. zijn twee Nederlandsche sleepbooten met den baggermolen voor een reis van 20.000 mijlen naar Banka ver trokken i Eveneens met bestemming Ban ka is Dinsdag uit Tampa (Florida) de Roosevelt vertrokken, de groot ste tinbaggermolen ter wereld, die vervoerd wordt door de Moran To- wing Transportation Cy New York. Dit is de eerste maal. dat een Amerikaansche firma een in ternationale sleepreis onderneemt. De reis van de Roosevelt zal hon derd dagen duren, de afstand is 13.500 mijlen. De Roosevelt is ge bouwd voor de Mining Equipment Corporation New York, een doch termaatschappij van de Biliton, en heeft meer dan twee millioen dol lar gekost. Een reis van 11.500 mijlen wordt gemaakt door het drijvende dok „Juliana", een dok van 4000 ton met een reusachtige drijvende kraan aan boord. Drie Nederland sche sleepbooten van de firma Wijsmuller te IJmuiden brengen de Juliana van Curacao naar Ba- likpapan. De sleep, die op 23 November van Curacao vertrokken is, werd Woensdag op 590 mijl ten Noord- Oosten van HolRmdia gesignaleerd en wordt 10 April te Soerabaja verwacht. Marcel Carné komt naar Nederland In verban^ met de première, welke de Fransche film „Les enfants du paradis" in het Am- sterdamsche Alhambra-theater op 28 Maart zal beleven, zullen de hoofdrolvertolkster Arletty en de regisseur Marcel Carné naar Nederland komen. Herdenkingsplaat ten bate der Zeewsch- Vlaamsche jeugd De De.lftsche glazenier Dirk Bode zal oen herdenkingsplaat vervaardigen naar een door hem geschilderde aquarel, voors lellen de <Je bevrijding. Men verwacht dal de Neierlandsche jeugd deze plaat zal koopen ten bate der Zeeuwsch-Vlaamsehe jeugd, wier ontspanningsmogelijkheden tot nog toe zoo gering zijn, dal het een probleem geworden is voor de jeugdleiders. De Katholieken in het Britsche Rijk Van 1944 tot 1945 is het aantal katholieken in Engeland en Wales met 28,172 gestegen. Hierbij zijn 1045 bekeerlingen gerekend. De totale katholieke bevolking be draagt 2.443.600, hiervan 1/6 in het meest bevolk le aartsdiocees Liverpool, waar ook de meeste be keeringen plaats vonden. Doch naar verhouding heeft het aarts diocees Westminster den grootsten katholieken aanwas, het telt nu 300,000 geloovigen. Slechts 2 dio cesen toonen een stijging van het aantal katholieke lagere scholen; Westminster heeft er nu 120, stij ging 10; Northampton 32, stijging 1, Van October 1945 tot October 1946 stierven in Engeland 102 priesters, waaronder 1 Aartsbis schop en 3 Bisschoppen. In 1946 werden 190 priesters, waarvan 77 ordegeestelijken gewijd van alle orden. De paters Jezuiëten had den de meeste nieuwe wijdingen: 20. Het geheele Britsche Rijk telt 20.566 295 katholieken, waarvan 4.285.388 in Canada, 300.000 ge- unieerden van den Roetheenschen rilus inbegrepen. Britsch-Afrika heeft 2.859.657 geloovigen. mooier zal geheeld, als je eindeloos de zi drijven. Achter kapelle, waar moeten ze pon: kwijt te raken, beren. Huizen k gespoeld. Toch glimlach is te z ren maakt plan: Ja, Walcherei mooier en beier, rich.ing zal wordi grootscheepsche die vrijwel het g omvatten, met uit droogigebleven po meen.en Nieuw ei Arnemuiden. Hierdoor zal e den gemaakt a pering van het overleg me. de land van den I Landbouwhcrsh den door den Dienst, in saim het Ruilverkavi Breda de eerst» daan de voorbi een herverkav gang te brenger Een der groots die wordt onderv de arbeidskracht* n,l. ui'sluitend t wanneer gedurei tenminste 5000 arl den beschikt. Landschap Ook het landscl ren. Vooropgestelc cheren in zijn out ristencentrum zal hersteld. Walchert kenden van vroeg van rust en eenvoi van groen en gou het, te droomen b ling van Dombui van de zee te bel stille duinpannen Walcherens wège van den aanblik tige en welvarend' len door het avon met zijn stille scl roerd te worden verloren, grijzp V singsebe boulev; scheepvaart gade eiland te ondergi van stilte en innig Zoo moet Walcl den en zoo zal he De beroemde zullen weer bl en boomen zul Positie onzer - schei „Aldabi", Rott Aires pass. 13 M; „Johan de Wi van Batavia te „Kota Baroe", Batavia; 14 Maai „Nigerstroom", West-Afrika, 13 1 „Oranje", 14 I sterdam te Bata' „Oranjefonteih Beira naar Durt „Stuyvesant", Paramaribo, 13 1 deira. „Volendam", Rotterdam, 14 M Palmas. „Zonnewijk", terdam, 14 Maar Hoofdstad vc gebarric Volgens te But vangen berichte sommige gedeel cion, de hoofdst guay, gebarricad De regeering Morinigo heeft ti uit den Gran C gen Bolivië (li oproep gericht o op te nemen, te; delingen. Er heerscht pr, bod tot het direc nieuws uit Asui lichte waarnemt dit als een bew Stand in de hoof

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2