IK WORSTEL EN ZWEM BOVEN EEN UURTJE Noodvoorziening wordt danig vverbeterd Géén blokvorming De fusie in de vliegtuigindustrie NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Maandag 17 Maart 1947 3 r is ten einde gt de Bilt dat Walcheren weer ploegen en oogsten kan Plannen voor een mooier Walcheren Eens bloeit weer de meidoorn wèl regionale groepeeringen Arabische Liga erkent Indonesië KRONIEK Het juiste midden ikkelingen in de alge- htdrukverdeeling heb- i gunstige zin ontwik epressies nemen nu 'n delijke baan, waar- Dude lucht verder van :en gedrongen wordt k de koude lucht bij eel terugkeerende on- situatie ons niet zoo k opnieuw kan berei- 1 de ontwikkeling van ie over de Iersche zee t opzicht een gunstige Warme lucht wordt ote snelheid de noord azen. In midden- en ;rijk stegen de tem- Zondagmiddag tot bo lden Celsius. In net ons land liep de tem- p tot boven 10 graden de noordelijke pio- ïoudt de dooiende ijsmassa de tempera- aag. :e uitdieping van de >ver de .trsche -c dni in ons land op plaatsen tot storm- nei.ien itige wind en de vrij peraturen doen de den winter snel ver- Ie barre winter van kan nu als geëindigd schouwd. Dit wil ech- sggen, dat in de ko en nog niet eens een itvorst kan optreden ;e periode met Maart- (die ook wel in April waarin hagel of ook i vallen. Maar nacht- Jaartsche buien zijn ior jaarsverschijnselen. leepen op weg iaar Indië de grootste sleepen, die vaart ooit heeft onder inden zich thans op led. Indië. ie reis wordt gemaakt iggermolen Kalmoa, die ld gebouwd is voor de Op drie Maart j.l. zijn srlandsche sleepbooten ggermolen voor een reis mijlen naar Banka ver met Destemming ?Ban- ag uit Tampa (Florida) .t vertrokken, de groot- irmolen ter wereld, die ordt door de Moran To- insportation Cy New s de eerste maal. dat :aansche firma een in- i sleepreis onderneemt. de Roosevelt zal hon- i duren, de afstand is n. De Roosevelt is ge- de Mining Equipment New York, een doch- ppij van de Biliton, en dan twee millioen dol- /an 11.500 mijlen wordt or het drijvende dok een dok van 4000 ton reusachtige drijvende boord. Drie Nederland- jooten van de firma te IJmuiden brengen van Curacao naar Ba- die op 23 November 10 vertrokken is, werd >p 590 mijl ten Noord- Hollhndia gesignaleerd April te Soerabaja Zarné komt naar Jederland rif! met de première, Fransche film „Les paradis" in het Am- e Alhambra-theater rt zal beleven, zullen olvertolkster Arletty sseur Marcel Carné rland komen. kingsplaat ten der Zeewsch- msche jeugd sche glazenier Dirk een herdenkingsplaat n naar een door hem aquarel, voorstellen- ijding. Men verwacht erlandsche jeugd deze >open ten bate der 'laamsche jeugd, wier smogelijkheden tot gering zijn, dat het im geworden is voor Iers. kolieken in het tsche Rijk tot 1945 is het aantal in Engeland en Wales geslegen. Hierbij zijn rlingen gerekend. De olieke bevolking be_ 3.600, hiervan 1/6 in bevolkte aartsdiocees mar ook <Je meeste be- plaats vonden. Doch iding heeft het aarts- tminster den grootsten aanwas, het telt nu ovigen. Slechts 2 dio- i een stijging van het olieke lagere scholen; 1 heeft er nu 120, stij- rthampton 32, stijging >ber 1945 tot October :n in Engeland 102 aaronder 1 Aartsbis- Bisschoppen. In 1946 priesters, waarvan 77 ken gewijd van alle paters Jezuiëten had- ste nieuwe wijdingen: ïele Britsche Rijk telt katholieken, waarvan Canada, 300.000 ge- an den Roetheenschen repen. Britseh-Afrika 57 geloovigen. W;,. A%|ilSl (Cliché ''De Voltreffer") H. (Van onzen specialen verslaggever) HET IS ZOO MOBILIJK te realiseeren, dat Walcheren weer mooier zal worden en dat de tallooze wonden zullen worden geheeld, als je staat op den Westkapelschen Zeedijk. Vóór je is eindeloos de zee, waarop soms nog enkele ijsschotsen voorbij drijven. Achter je is het geslagen land met het verwoeste West- kapelle, waar nog menschen leven in bunkers. Nu het dooit, moeten ze pompen, om de centimeters binnengestroomd water kwijt te raken, waarop de poovere resten van huisraad ronddob beren. Huizen kapot, boomen dood, vee verdronken, wegen weg gespoeld. Toch schudden ze energiek de hooiden en een moedige glimlach is te zien op de gezichten in Zeeuwschen kap. Walche ren maakt plannen. „Walcheren wordt mooier en beter", zeggen ze. Herverkaveling. Ja, Walcheren wordt weer mooier en beier. Een stap in deze richiing zal worden gezet door een grootscheepsche herverkaveling, die vrijwel het geheele eiland zal omvatten, met uitzondering van de droogigebieven polders vam de ge- meen.en Nieuw en St. Joostland en Arnemuiden. Hierdoor zal een einde wor. den gemaakt aan de versnip pering van het bodembezit. In overleg me', de inspectie Zee land van den Rijksdiens, voor LandbouwhCrstel werken wer den door den Pïanologischei) Dienst, in samenwerking met het Ruilverkavelingsbureau te Breda de eerste pogingen ge. daan de voorbereidingen tot een herverkavelingsplan op gang te brengen. Een der grootste moeilijkheden, die wordt ondervonden is die van de arbeidskrachten. Hei werk zal n.l. ui'sluitend uitvoerbaar zijn, wanneer gedurende 2 jaar over tenminste 5000 arbeiders kan wor den beschikt. Landschap en stedenbouw. Ook het landschap zal verande ren. Vooropgesteld wetd, dat Wal cheren in zijn oude glorie als ton- ristencentrum zal moeien worden hersteld. Walcheren, zooals wij het kenden van vroeger met een sfeer van rust en eenvoud, het landschap van groen en goud. Hoe goed was het, te droomen binnen de mante ling van Domburg, het ruischtn van de zee te beluisteren in de stille duinpannen, te dolen langs Walcherens wégen en te genieten van den aanblik der schilderach tige en welvarende dorpen, te dwa len door het avondlijk Middelburg met zijn stille schoonheid en ont roerd te worden door het droom verloren, grijzp Veere. op de Vlis- singsche boülevards de Schelde- scheepvaart gade te slaan, heel dit eiland te ondergaan als een oase van stilte en innigheid. Zoo moet Walcheren weer wor den en zoo zal het worden. De beroemde Meidoornhagen zullen weer blopien, heesters en boomen zullen weer hun schaduw geven. Gedwongen door den recordwinter, zal met herbeplan ing eerst in het na jaar kunnen worden begonnen. Dan eerst zal een groot deel van het eiland voldoende ont- zil zijn, In dit komende na jaar zal Walcheren scheiden van den zomer met de zeker, heid, dat in het voorjaar van 1948 het weer een eiland met boomen en struiken zal zijn, een eiland van schaduw. Voor de getroffen steden ook heeft men reeds uitgewerkte we- deropbouwplannen. Van Domburg wil men een rus tige, moderne famillebadplaats mi- ken van interna'ionaal formaat. Hier zullen groote hotels verrijzen en de touristen wordt gelegenheid geboden verschillende takken van sport te beoefenen. De geheele kuststrook tussehen Vlissingen en Westkapelle zal voor ontspanningsdoeleinden worden ingericht. Hier immers treft men het eenige zuidelijke strand van Nederland aan. Moderne en goed geoutilleerde hotels zullen in staat zijn de groote stroom van touris ten, die men in de komende jaren verwacht, een onderdak te bieden. Plannen in vogelvlucht. Zooveel plannen leven in dit energieke volk. Nieuwe wegen zullen worden geprojecteerd, zoowel hoofd- als landwegen. Een groote weg met dubbele rijbaan wil men aanleggen tussehen de Zeeuwsche hoofdstad en het badcentrum Domburg. Het oudie vliegveld bij Vlissingen is volkomen onbruikbaar geworden. Een nieuw vliegveld, aar, de mo derne eisehen ocantwoordenu zou moeten komen tussehen den nieu wen rijksweg en Ritthem. Het oude terrein zou als tijdelijkl- op lossing bruikbaar gemaakt kunnen worden, doch slechts enkele jaren dienst doen, omdat Vlissingen an ders ,in verband me' de ontwor pen fabrieksterreinen en binnen havens in zijn ontwfkke.ung en herbouw zou worden geremd. De noodzakelijk geachte uitbrei ding van de binnenhavens wil men oplossen door „insteekhavens" in den westelijken oever van het ka naal tussehen West Souburg en de Keersluisbrug. Om die havens heen zal industrie-terrein moeten wor den aangelegd. Een spoedig en volledig herstel der duinen zal ter hand genomen worden. De nach;beotverbindmg met En geland zal worden hersteld. Deze en andere plannen zijn nog in kiem of reeds vergevorderd. Vast staat in elk geval, dat er iets leven gaai onder de Walcher- sche bevolking. Jaren zal het nog duren, eer de laatste sporen van den oorlog zijn uitgewischt. maar men^ leeft in hoop op een betere ■oekomst, Op Walcheren hoorde ik nie mand klagen. Sterk zijn ze er, met moed en daadkracht. Ze weten, dat Walcheren weer ploegen en oogsten zal, dat de zeewind- weer zal waaien rond duinen en stadjes, dat er een zon zal rijzen boven de her bouwde torens en de herstelde dijken dat de wegen weer rei ken naar den lichten einder. Ze kennen de belangstelling van de Koningin en het Neder landsche volk. Met dezen steun achter zich en met den zegen van den Grooten Zaaier over hun arbeid, zal Walcheren weer worden wat het vroeger was. De Meidoorn zal weer bloeien en Walcheren zal mooier en beter zijn dan ooit. Joop van den Breek. - - - - f - 1 pf» «atisiÉEsi llfes&wS. -I»»- IMIi de belangstelling van de Koningin(Cliché „De Stem") Positie onzer passagiers- - schepen „Aldabi", RotterdamBuenos Aires pass. 13 Maart Madeira. „Johan de Witt", 14 Maart van Batavia te Sydney. „Kota Baroe", Rotterdam Batavia; 14 Maart te Singapore. „Nigerstroom", Amsterdam West-Afrika, 13 Maart té Dakar. „Oranje", 14 Maart van Am sterdam te Batavia. „Oranjefontein", 13 Maart van Beira naar Durban. „Stuyvesant", Amsterdam Paramaribo, 13 Maart van Ma deira. „Volendam", Buenos Aires Rotterdam, 14 Maart van Las Palmas. „Zonnewijk", Australië-Rot- terdam, 14 Maart te Marseilles. Hoofdstad van Paraguay gebarricadeerd Volgens te Buenos Aures ont vangen berichten zijn thans sommige gedeelten van Asun cion, de hoofdstad vair Para guay, gebarricadeerd. De regeering van generaal Morinigo heeft tot de veteranen uit den Gran Chaco-oorlog te gen Bolivië (1932-1935) een oproep gericht om de wapenen op te nemen, tegen de opstan delingen. Er heerscht practisch een ver bod tot het direct uitvoeren van nieuws uit Asuncion. Welinge lichte waarnemers beschouwen dit als een bewijs, dat de toe stand in de hoofdstad critiek is. Om een billijker berekening van de ouder domsuitkeering te bereiken, dan aanvankelijk het geval zou zijn geweest met de gestelde uitkeeringsscha- len, zijn voor de onderschei dene gemeenteklassen maxi male jaarbedragen vastge steld. Daarbij is bepaald, dat de helft der eigen inkomsten op deze bedragen zal worden ingekort als zij meer dan 500 per jaar bedragen. Aldus het besluit van de regeering in de Memorie van Antwoord van het Ministerie van Sociale Za ken met betrekking tot het wetsontwerp „Noodregeling Ouderdomsvoorziening". De klasse waarin men zal worden ingedeeld, wordt be paald door het College van Rijksbemiddelaars in overleg met de Stichting van den Ar beid. Het aantal gemeentekias- sen is op vijf gebracht. Het ver schil bedraagt voor gehuwden f 1.per week en voor onge- huwden bijna 50 cent Voor een gehuwden man bedragen de uit- keeringen in de eeiste klasse f 936, tweede klasse f 888, derde klasse f 840, vierde klasse f 792 en in de vijfde k:asse f 744 Voor een ongehuwde voorziet de nieuwe schaal achtereenvolgens in de volgende bedragen per jaar: f 528, f 504, f 480, f 456 en f 432. Wijzigingen in deze be dragen zijn echter nog mogelijk. Al zijn deuitkeeringen niet erg ruim, toch zullen zij vele ouden van dagen een behoorlijken steun geven. Voor de duurzame regeling van de ouderdomsvoorziening 4oor middel van verzekering wordt het verkrijgen van een vast pensioensrecht beoogd. De minister van Sociale Zaken zal met de Stichting van den Arbeid diepsgaand overleg plegen over de verhouding tussehen de ver plichte verzekering en de be drijfspensioenfondsen. Men zal er daarbij van moeten uitgaan, dat beide onder alle omstandig heden een afdoende regeling zullen moeten bieden. In elk ge val zal er voor de bedrijspen sioenen een ruim arbeidsveld blijven bestaan. In de Memorie van Antwoord worden verder plannen naar vo ren gebracht om de positie van invaliden beneden 65 jaar en die der weduwen en weezen te verbeteren. Er zal op worden toegezien, dat minder valide krachten zooveel mogelijk in het arbeidsproces zullen worden op genomen. Bovendien wordt een kinderbijslagregeling voor deze groepen overwogen. In de komende herziening zal een der hoofdpunten worden gevormd door de uitbreiding van de verplichte sociale verze- Twee schepen voor de Holland—Amerika-lijn De vloot van de Holland-Ame- rikalyn werd Vrijdag jl. uitge breid met 2 schepen, toen d!e 2 Victory-scjiepen „Milford" en Colby" aan Nederland werden overgedragen. De schepen zullen worden her doopt in „Abbedijk" en „Axel- ö'ijk". Hierdoor wordt de bruto- tonnage van de vloot van de Hol- land-Ainerika-Lijn gebracht op 197.416 ton en het aantal schepen op 21. De Holland-Amerika-Lijn heeft bovendien nog 2 schepen in aan bouw te Belfast. Deze schepen zullen tegen het einde van het jaar aan de vloot worden toege voegd. DE VELSER AFFAIRE WEER VOOR HET VOETLICHT x Voor het bijzonder hof te Amsterdam stond zekere van R. terecht die tijdens de bezet ting verscheidene Haarlemmers via den beruchten N.S.B.-in- specteur Ritman aan den Duit- schers zou verraden hebben. Zijdelings werd daarbij de Vel- ser affaire weer betrokken, daar als kroongetuige gehoord werd den inspecteur Kuntkes die in dien tijd brigadier re chercheur was te Velsen. Het ging hier om een paar personen die persoonsbewijzen wilden verkoopen en door de Velser politie in den val gelokt waren. Daarbij zou ook Kuntkes ge weest zijn die echter onder toe zicht van den N.S.B.-politieman stond. Een getuigb beweerde door Kuntkes te zijn vrijgela ten, terwijl een ander zeide dat Kuntkes de kans om hem los te laten had verzuimd. Het zal nog nader moeten worden uitge zocht wat er op dien fatalen lOden October 1942 is geschied en de president schorste de zaak dan ook voor een nader onder zoek. MET ingang van 20 Maart a s. is benoemd tot burgemeester der ge meenten Giessen-Nieuw- kerk, Peursum en Sehel- luinen, de heer R. Sterk. Met ingang van 1 April a.s. is benoemd tot burge meester der gemeente Voorhout drs. C. J. N. de Graaf. Het Noorscbe s.s. „Hertha", dat eenige dagen op de Razende Bol bij den Helder gestrand is geweest en thans vlot is gekomen, is, gesleept door de sleepboot .Stentor" in de Rotterdamsche haven gearriveerd. Het sdhip kwam van Ballingen en is geladen met fosfaat, be stemd voor de eerste Ned. Coöp. Kuostmest- fabriek te Vlaardingen. Voorloopig ligt de „Her tha" gemeerd aan de Schiedamsche boeien, sfc Het loodswezen is druk in de weer met het uitzetten van de betenning op de Wester-Schelde, K welke heeft zich beraden over eenige weken geleden het al of niet accepteqren moest worden weggeno- van 25 aan de gemeente men wegens den sterken toegewezen Oostenrijk- ijsgang. Niet minder dan sche woningen. EeniGe 32 boeien moeten weer op raadslieden meenden af- hun plaats geDracht wor- wijzend te moeten advi- oen en verschillende rt seeren, omdat de. wonin- paraties dienen te worden gen even duur zijn als de verricht. Dezer dagen normale huizen, welke overleed te Amersfoort veel beter zijn. Tenslotte op 70-jarigen 'leeftijd, de besloot men de Oosten- hee:r P. H. Schreuder rijksche woningen toch te een der pioniers op het accepteeren, nadat de gebied van voorzorg en burgemeester te kennen onderwijs van zwakzin- gegeven had, dat het bij nigen. Onder wethouder den heerschenden wo. Mouton werd hem in 1902 ningnood onverantwoord de leiding opgedragen van zou zijn de woningen niet een klasse van zwakzin- te accepteeren. Hoe be niger), welke klas in 1904 staat 't:i: De Berlijn. werd omgezet in de eer- sche ziekenhuizen hebben ste Raagsche school op dit thatjs het dubbele aantal gebied. ;k De Roosen- bedden van voor den oor- daalsche gemeenteraad log, waardoor Berlijn in verhouding meer zieken huisbedden heeft dan Londen. >1: De 63ste ver jaardag van Marie van Eijsden-Vink*'1 ging niet ongemerkt voorbij Zij ontving ongev. 4-p bloem stukken, ruim 100 tele grammen en brieven uit alle deelen des lands, terwijl velen persoonlijk haar de hand kwamen drukken. Radio Frank fort heeft medegedeeld, dat lt.-generaal Lucius Clay tijdens een plech tigheid te Frankfort het opperbevel over de Ame- rikaansche landstrijd krachten in Europa van generaal Joseph Mc Rar- ney heeft overgenomen. Generaal Clay volgt ge neraal Mc Narney tevens op als militair gouverneur 'van de Amerikaansche zone. Generaal Mc Nar ney wordt Amerikaansch lid van de militaire staf commissie van de Veree- nigde Naties. Öüll Tengevolge van de overstroomingen in het boven-Dinkelgebied in Twenthe is het water in het plaatsje Losser aanzienlijk geste gen. Een winkelier tracht met behuln van een ijlings opgeworpen dammetje zijn winkel voor waterschade te behoeden. (A.N.P. P.) HET OOSTEN WORDT NIET VERWAARLOOSD Blijkens de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer be treffende de begrooting van bui- tenlandsöhe zaken deelt Minister van Boetzelaer de opvatting, dat door de algeheele wijziging in den politieken en militairen status van Duitschland, alsmede door de ne derlaag van Japan, het buiten- landsch beleid van Nederland zoo wel in Europa als in Azië wijziging moet ondergaan. Daarbij doen zich aanvankelijk, uiteraard binnen het kader van Nederlands deelgenoot schap aan de organisatie der Ver- eenigde1 Naties, twee mogelijkheden voor: handhaving van de zelfstan- digheidspolitiek, thans echter niet meer gesteund door de even- wichtspolitiek der groote mogend heden, of een politiek, die meer aanleuning zoekt aan een der groote mogendheden. Een politiek van den laatst bedoelden aard ligt sinds ruim een eeuw niet in de Nederlandsche lijn Men sluite echter niet'de oogen voor de mo gelijkheid eener ontwikkeling in de richting van vorming van regio nale groepeeringen, waarbij de kleinere staten .zonder van hün souvereiniteit afstand te doen niet temin in meerdere of mindere mate een zeker overwicht aan vaarden van een groote mogend heid, die daartoe om bepaalde redenen ln het bijzonder schijnt aangewezen. Regionale groepeeringen als hier bedoeld zullen de zelfstandigheid der kleinere staten, hun onafhan kelijke beoordeeling van interna tionale vraagstukken en ook zelfs in bepaalde omstandigheden de handhaving der neutraliteit, niet in den weg behoeven te staan •Groepeeringen als bovenbedoeld zullen zeker niet mogen leiden tot Holfvorming in dezen zin, dat be staande tegenstellingen zullen worden bestendigd en wellicht zelfs verscherpt. Een prijsgeven van zelfstandigheid zou onmisken baar gevaren in dien zin kunnen meebrengen. Vooralsnog ziet Ne derland zich niet geplaatst voor de- vraag of het zich al of niet behoort aan te sluiten bij een regionale groepeering onder leiding van een groote mogendheid. In dit verband moge er op worden gewezen, dat een plan tot vorming van een West-Europeesche federatie, alle goede bedoelingen ten spijt, vol gens het inzicht van den minister, ongewenschte reacties ten gevolge zou kunnen hebben. Wat zeker niet als regionale groepeering kan worden gequalificeerd is de nauwe band met onze Zuiderburen en met het Groot Hertogdom Luxemburg. De jongste wereldbrand kon niet beletten, dat deze natuurlijke ban den bestendigd werden, ja zelfs versterkt door de vorming van een •tolunie, waarvan de verwezenlij king binnen zeer korten tijd kan worden tegemoet gezien. In het licht van bovenstaande beschouwingen zal het duidelijk zijn, dat de politiek der Neder landsche regeering geenszins leidt tot een verwaarloozing van de handelsbetrekkingen met de Oost- Europeesche staten; elk exclusi visme acht de regeering, zooals zij reeds meermalen heeft in het licht gesteld, uit den booze Toetreding van onzijdigen tot de Vereenigde Naties zal door de Nederlandsche regeering zooveel mogelijk worden gesteund, evenals die van de over wonnenen, mits inderdaad vast staat, dat aan de voorwaarde is voldaan, dat de democratische ge dachte bij de betrokken volken inderdaad wortel heeft geschoten. De Arabische Liga heeft door een officieele boodschap via den Egyptischen consul in Indië aan Soekarno en Hatta bekend la ten maken, dat zij en de bij haar aangesloten landen de souverei niteit van Indonesië erkennen! Men spreekt ook al over de mo gelijkheid, dat verschillende Ara bische landen diplomatieke be trekkingen met de Republiek zullen aanknoopen! En dat alles, terwijl het ac- coord van Linggadjati nog niet onderteekend is, terwijl zelfs die onderteekening niet meer beete- kent dan o.a. de erkenning in .feite van het gezag der republiek over eenige deelen van Indo nesië, en deze erkenning houdt vooralsnog niet alleen in. dat de souvereiniteit van het Konink rijk over Indonesië erkend is, maar ook, dat de Republiek bui ten haar hoekje gaat als zij zich als een souvereine staat ge draagt. llilg der nieuwe directie, als een drievoudig doel te worden gezien. De eerste doelstelling zal moeten zijn het ontwerpen en produceeren van vliegtuigen naar eigen ontwerp. Naast het bouwen van de vlieg tuigen voor reis en oefendoeleinden, wordt door de nieuwe coördinatie ook aan het bouwen an vliegtuigen voor passagiersverkeer groote aan dacht besteed. Studies, die door de KLM en de Fokkei'fa'briek tijdens 'en na den oorlog zijn gemaakt, wor den onderling vergeleken en men hoopt, dat op deze wijze een weg zal worden gevonden naar den bouw van een toekomstig Nederlandsch verkeersvliegtuig. Een andere taak van de industrie is het leveren van vliegtuigen voor den wederopbouw van de gevechts eenheden van de Nederlandsche luchtmacht en van den marine luchtvaartdienst Zeker niet de onbelangrijkste taak van de industrie zal zijn, het uitvoeren van reparaties voor lucht macht en marineluchtvaart. Voor de vliegtuigindustrie zelf, die altijd een fluctueerend bedrijf zal blijven, geeft een reparatieafdeeling, volgens de nieuwe directie, een constante hoeveelheid werk, waardoor de op en neergaande lijn, die de bezetting van eën vliegtuigfabriek steeds ver toont, kan worden afgevlakt. Donderdagmiddag heeft de di recteur van de nieuwe N.V. Vereenigde Nederi. Vliegtuig fabrieken „Fokker" de pers ont vangen en een uiteenzetting ge geven over de plannen van de gefusioneerde vliegtuigindustrie- en. De nieuwe N.V, is een sa mensmelting van den N.V. Ned. Vliegtuigbouw „Aviolanda", de Kon. Mij. „De Schelde" en de Ned. Vliegtuigfabriek Fokkerr^- Naast de raad van commissaris sen van de nieuwe vennootschap, zal een college worden benoemd van gedelegeerde commissarissen, dat vijf leden zal tellen. Ook van regeerihgszijde zal t.z.t, een gedelegeerd commissaris worden benoemd, Voorloopig zal ir. Th. P. Tromp als vertrouwensman van de regeering vergaderingen van gede legeerde commissarissen leiden. De nieuwe directie bestaat uit vier le den. Het personeel van de samenstel lende fabrieken zal overgaan in dienst van de nieuwe vennootschap. Totdat een nieuwe fabriek is ge bouwd. zal het bedrijf te Amster dam in de Fokkercomplexen en te Papendrecht in die van de Aviolan da, worden voortgezet. De Schelde stopt haar afdeeling vliegtuigbouw, doch draagt in feite bij met gereed schapswerktuigen, personeel, erva ring en kapitaal. De industrieele taak van de Vereenigde Vliegtuig fabrieken dient, volgens mededee- Drie Hongaarsche ministers afgetreden Na een vergadering van de partij van kleine boeren, waar op' minister-president Ferenz Nagy het woord had gevoerd, zijn drie leden der partij als minister afgetreden. Dit zijn Bognar, voorlichting, Bartha, defensie en Rast, financiën. Zij blijven lid van de partij. De vergadering uitte haar vol ledige' vertrouwen in de plan nen van Nagy voor een nieu we coalitieregeering. kering tot kleine zelfstandigen en overige niet-loontrekkenden. De grootste moeilijkheid zal hierbij ongetwijfeld zijn de re geling van de premiebetaling. Dit vraagstuk is nu in studie. Ontvluchte SS'ers gegrepen Toen deze dagen ambtenaren van invoerrechten en accijnzen te Roosendaal het zegel verbra ken van een uit Frankrijk af komstige wagon met rijwiel-» banden, deden zij een vreemde ontdekking. Temidden der Fran sche banden bleken zich twee voormalige S.S.-ers verborgen te hebben, die als krijgsgevan genen in een Fransche fabriek werkzaam waren geweest en clandestien op weg waren naar hun „heimat". Het tweetal bleek onaangenaam getroffen door hun ontdekking en zette het op een loopen. Met behulp van de militaire politie konden zij in gerekend worden. Bij de con trole aan de Franscb-Belgische grens had men hen blijkbaar niet opgemerkt. Tenslotte meent de nieuwe direc tie, dat. ondanks de moeilijkheden die zich in alle Nederlandsche in dustrieën openbaren, de nieuwe ge fusioneerde maatschappij, mede door de regeeriogsbelangstelling, op een gezonde basis is gelegd voor den wederopbouw van een nationale vliegtuigindustrie. De Mouvement Republicain Po pulaire, de pardj der Fransche vooruitstrevende katholieken, houdt momenteel te Parijs haar jaarlij-k- sche Congres, waaraan ook door vertegenwoordigers van buiten- lancsche katholieke partijen, o.a. van onze K.V.P. wordt deelgeno men. Het Congres is Donderdag begonnen en het is verheugend' uit de eerste verslagen die van het Congres binnenkomen opnieuw te kunnen opmaken, dat deze grootste partij van Frankrijk het sterkste bol zerk teigten het communism,e vormt zonder dat men haar het stempel van conservatief kan op leggen. Zoo heeft het Congres geëischt, dat de arbeiders geleidelijk me- dezeggingsschap moeten krijgen in de leiding en de opbrengst van de industrieele en commercieele be drijven maar 'het stelt tegelijk het rebht van den eigendom vast. Het kapitaal moet echfer ten dienste staan van den arbeid. Ook heeft de parlij zich ver klaart tegen een overheersch-ende macht van den Staat, die wel be doelt de onrechtvaardigheden van het kapitalisme ter zijde te stellen maar wat in de practijk uitloopt op de onderdrukking van de ar beiders door één man of één par tij. Dat de partij zich actief verweert tegen de expansie-zucht van het communisme blijkt ook hieruit, dat zij de verklaringen van Pre sident Truman inzake de buiten- landsche politiek van de Ver. Sta ten toejuicht. Belangrijk is het besluit dat de partij zal streven naar een „Europeesche federatie". De politiek van Bidault met be trekking tot Duitschland zal wor den gesteund. Voorts eischt het congres algemeene ontwapening en internationale controle op den atoomenergie en verklaart zij zich tegenstander van blokvorming in de internationale 'politiek. In een rede over de binnenlandsche poli tiek van Frankrijk wordt een be perking van het stakingsrecht ver dedigd voorzoover het stakingen tegen den Staat betreft. Hieruit blijkt, dat de Franscjie katholiek-en willen vasthouden aan de natuurlijke grondslagen van de samenleving. Bij hun strijd tegen de ontbindende krachten van het communisme vergeten zij niet, dat hierbij als eerste eisch gesteld meet worden de so-.-la'Ie rechtvaar digheid, Tegen de onderdrukking van het individu door het drei gende communisme houdt de partij het juiste midden tussehen indivi- ueel- en gemeenschapsbelang. M. P. J. De Amerikoansche bar.es op de Philippijnen Gisteren is het verdrag ge- teekend, volgens hetwelk Ame rika militaire bases op de eilan dengroep krijgt. Hierbij werd een verklaring voorgelezen van Dean Acheson, den waarne mend minister van buitenland- sche zaken van Amerika, waar in deze zegt, dat de bases zul len bijdragen tot vrede en vei ligheid in het gebied van den Stillen Oceaan, In een te l^ashington afge legde verklaring zeide Acheson, dat in de overeenkomst met ie Philippijneii geen bepaling is opgenomen, op grond waarvan in het belang van de interna tionale veiligheid de door Ame rika verkregen bases ter be schikking van den Veiligheids raad kunnen worden gesteld- Bij onze jongens in Indië. Een patrouille Nederland sche matrozen verfrischt zich met klappermelk, welke rechtstreeks uit de vruchten genuttigd wordt

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3