PA J. SPRUIJT VOOR IEDEREEN HUIB KOOIJ - 'T ZAND - Katholiek Centrum voor Nederl. Cultuur opgericht een prima verkooper SPORT - OVERAL VANDAAN Laatste nieuws RADIO PIMPEL GAAT IN PENSION NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Maandag 17 Maart 1947 Overkoepeling van organisaties Wielrennen Schulte-Boeyen winnen te Zurich Advertenties Fa. Eecen Gz.f CULDEN VLIES fDE 2e abonnementsvoorstelling FONKELENDE STROOM" net dagmeisje. Tapijt- ejt Beddenafdeeling HAARVERVEN Ze zijn er weer: BANDENBONNEN uit voorraad leverbaar Wacht niet langer CORSET Biljarten Van de Pol Auto in brand op den Afsluitdijk Marktberichten Wj. 4 Het zich in de Dinkel op de Nederlandsch' Duitsche grens opsta pelende ijs vormt een ernstige bedreiging voor de bruggen op Nederlandsch gebied. De T.B.N.-pionniers uii Soesterberg zijn te hulp geroepen, om met springstof het ijs te breken. Een spring lading van 2 kg., die onder de schotsen is aangebracht, veroor zaakt tijdens de ontploffing een geweldige ijs- en waterzuil. Te Weert is de 850ste paardenmarkt gehouden, welke uit 1563 dateert. In stroomenden regen deden de boeren uit het Zuiden hun zaken en vele paarden verwisselden van eigenaar. Een koop wordt met handslag bekrachtigd. (N.F.B. P.) Kruiend ijs op den IJsel. Daar het ijs voor de bruggen bij Zutphen 's gaan vastzitten, is het op verschillende plaatsen gaan kruien. Door het initiatief van eenige vooraanstaande personen in het Katholiek vereenigingsleven is gedurende de oorlog in overleg met het Ned. Episcopaat de grondslag gelegd voor 'n Stich ting, welke beoogt de samen werking te bevorderen van de landelijke katholieke, culturee- le organisaties in Nederland. Het bestuur van de Stichting wordt gevormd door den Ned. Katholieken Cultuurraad. De leden van dezen Raad zijn met zorg gekozen, zoodat de ver schillende geledingen van het Ned. Katholieke Cultuurleven daarin vertegenwoordigd zijn. De Kath. Cultuurraad bestaat uit: Drs. A. H. M. Albregts, Sche- veningen; Hendr. Andri essen, Utrecht; Jan Beerends, Baarn; Prof. Dr. K. L. Bellon, Nijme gen; Mr. B. Berger, Venlo; Prof. Dr. M. J. H. Cobbenhagen, Tilburg; Prof. Ir. M. J. Granpré Moliere, Wassenaar; Mgr. F- N. J. Hendrikx, Vic. Gen., Den Bosch; Mr. Dr. N. H. L. v. d. Heuvel, Den Bosch; G. W. Kampschroër, Wassenaar; Dr. J. B. Knipping, Nijmegen; Ger Knuvelder, Eindhoven; Prof. Dr. J. B. Kors, O P., Hilversum; Mej. Dr. Chr. Mohrmann, Nij megen; Drs. J. Naninck, Den Bosch; Jhr. M. C. M. O. van Nis pen tot Sevenaer, „Suideras", Vierakker; Pastoor W. Nolet, Amsterdam; Dr. A. A. Olierook pr., Doorn; Prof. Dr. R. P. Post, Nijmegen; Dr. A. C. Ramselaar, pr., Apeldoorn; Prof. Dr. F. J. H. M. v. d. Ven, Tilburg; Ber nard Verhoeven, Baarn; L. M- Weterings, Den Bosch. Het Dagelijksch Bestuur is als volgt samengesteld: Dr. J. B. Knipping (voorzitter); Drs. A. H. M. Albregts; Mej. Dr. Chr. Mohtmann; Bern. Verhoeven; L. M. Weterings (secr. penn.). Voor de practische werkzaam heden is een Raad van Overleg gevormd, bestaande uit verte genwoordigers der Kath. Cult. Federatie, het Kath. Gemeen schapsoord, de K.R.O., de K.F.A. de Kath. Ned. Journalistenkring „St. Bonaventura", Kath. On- derwijzersverbond, het Kath. Vrouwencentrum, de Cultureele Raad Limburg en Brabant, en Frisia Catholica. Een Werkco mité, bestaande uit zes perso nen, staat het Dagelijksch Be stuur bij in de uitwerking van de door den Ned. Kath. Cultuur raad aangewezen werk-objec- ten. Bureau en secretariaat van de Stichting zijn gevestigd: Nieuw- straat 24, Den Bosch. Omtrent doel en streven der Stichting zullen binnenkort nadere mede- deelingen worden gegeven. Aan belangstellenden verstrekt het secretariaat? inlichtingen. Van het Hoogwaardig Episco paat mocht het volgende schrij ven worden on vangen: „Met onze instemming is ten tijde der bezetting gewerkt aan de totstandkoming van een li chaam, da o.m. ordening in de activiteiten van de verschillen de landelijke Katholieke cultu reele organisaties beoogde en haar onderlinge samenwerking zou bevorderen. Nu het lichaam als Stichting „Katholiek Centrum voor Ned. Cultuur" tot stand is gekomen, spreken wij den wensch uit dat voortaan geen nieuwe initiatie ven op Katholiek terrein geno men zullen worden alvorens eerst contact is gezocht met het Bestuur van deze Stichting en dat de bestaande Katholieke Cultureele vereenigingen en de Katholieke organisaties voor Terwijl Piet van de Pol te Zurich beslag legde op hét Euro- peesch kampioenschap biljarten 45-2 zorgden SchulteBoeyen voor-een tweede Nederlandsch succes door na verwoeden strijd als eersten te eindigen in den „nacht van Zurich", een acht- uurs koppelwedstrijd waaraan sterke paren deelnamen. Na het vijfde uur plaatsten de Neder landers zich aan den kop en be hielden de leiding ten einde toe. Het koppel PellenaarsDiggel man werd derde. De winnaars van de Antwerpsche zesdaagsche Bruneelde Bruycker moesten wegens vermoeidheid opgeven. Ook Peterhans, Guimbretiere en Bartali gaven op. zoover zij zich aan cultureel werk wijden, haar taak in zoo volledig mogelijke samenwer king binnen het raam van het Katholiek Centrum voor Ned. Cultuur zullen verrichten". Namens het Hoogwaardig Nederlandsch Episcopaat, De Aartsbisschop v. Utrecht, w.g. Joh. Kard. de Jong. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van een dochter MAARTJE JOHANNA CATHARINA C. SmiersDe Groot M. L. Smiers Alkmaar 14 Maart 1947. Zegiis 25. Tijd.Sti. El.'sab. Ziekenh. Met groote blijdschap en dank aan God berichten wij U de geboorte van een dochter LIA. Bij het H. Doopsel ontiving zij de namen Cornelia Catharina Maria. J. OUD J, OUD—VERHAAR Alkmaar 16 Maart 1947 Geeetersingel 52 Tijdelijk Rosmade Bezoek van 1112 uur; 4.30—7 uur en 7.30—10 uur. Met groote vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze dochter Saskia Marie Caroline. H, F. VLEUGEL A. M. VLEUGEL- VAN SON Alkmaar 16 Maart 1947 Ritsevoort 35 Tot onze diepe droefheid overleed heden na een langdurig en smartelijk lijden, meermalen' voor_ zien van de H.H. Sacra_ menten der Stervenden, mijn innig geliefde echt genoot en onze zorgzame vader hillebrand cornelis smal in den ouderdom van 38 jaar. M. A. SMAL—STEUR Piet; Nico; Lucia; Hildegard; Theo Blokhuizen O -Niedorp 16 Maart, 1947 De H. Uitvaartdienst zal plaats hebben op Don derdag' 20 Maar^ a.s. des morgens te 9.30 in de Par. kerk van den H Martinus te Ij Veld; waarna de begrafenis op het R K. kerkhof aldaar. Heden overleed zacht en kalm na een kortstondig lijden, voorzien van de H-H Sacramenten der Stervenden; in den ge- zegenden ouderdom van 84 jaar en 6 maanden, onze gelieefde man; va der, behuwd, en groot, vader gerardus matheus oudejans echtgenoot van Catharina de Graaf. De plechtige uitvaart zal plaats hebben Woensdag a.s. des voorm. om 9 30 in de Parochiekerk van St. Christoforus' te Scha- gen; waarna de begrafe nis in het fam. graf op het RK. kerkhof aldaar. Namens de familie C. P. Oudejans Schagen 16 Maart 1947 Loet E 174 Hiermede geven wij U kennis van het overlijden van onzen goeden en zorgzame» vader; be huwd- en grootvader; den heer hendrik bernardus stikvoort weduwnaar van Laurentia Marjot Hij overleed na voorzien te zijn van de Genade. mededelen der H. Kerk, in den ouderdom van ruim 84 jaar Wij hopen dat God hem beloone voor al het goede aan ons g'edaan en wij vragen U een gebed voor zijn zielerust. Alkmaar: Koos H. B. Stikvoort en knderen Coen J Stikvoort Bernard Th. Stikvoort Jo E L Stikvoort Beverwijk: Johan A. Stikvoort Truus Stikvoor -Esker en kinderen Alkmaar: Jeannette M Stikvoort Alkmaar 16 Maart 1947 Ach'erom C 5 De gezongen H. Uitvaart dienst zal plaats hebben op Donderdag des mor gens 9.30 uur in de Par. kerk van den H. Lauren, tius; waarna de begrafe_ ns vanuit de kerk te 11 15 uur op het R K. kerkhof van St. Barbara alhier. Rozenkrans bidden: Woensdagavond 8.30 in de Parochiekerk. Verzoeke beleefd geen persoonlijk rouwbeklag' Heden vervullen wij den treurigen plicht U ken nis te geven dat heden, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, is overleden onze geliefde broeder en oom ambrosius groot in den ouderdom van 64 jaar. Namens de familie H GROOT Warmenhuizen 15 Mrt. '47 Fuik 22 De gezongen H. Uit vaartdienst zal plaats vinden op Dinsdag 18 Maart om 9.30 uur m de parochiekerk van de H. Ursula en Gezellinnen te Warmenhuizen, waarna de begrafenis op het R- K kerkhof aldaar. Gevraagd: een flinke JON GEN om in het vak te wor den opgeleid. De Rijw el- hal J. HENSTRA, Laat 158- 160 te Alkmaar. TE HUUR: PRIMA KOOLLAND Bij voorbaat per KG. Bij J HOITINK, Slootdorp. E.V._adres: A 16 Abbekerk. HOOI te koop gevraagd. Houthandel OUDKARSPEL VRIJDAG 21 MAART, 8 UUR: van de 3e serie (Covoto) „COMÈDIA" (Dir. Cor Hermus) met het knap geschreven en gespeelde spel in 3 bedr. van Chr. Morgan Voor deze serie zijn nog enkele abonne menten en kaarten 2e rang verkrijgbaar. Gevraagd een Brieven onder no. 10725 bureau van dit blad. WIJ VRAGEN voor de. uitsluitend jonge menschen, die in deze afdeeling zijn werkzaam ge weest, vakkennis en verkoopkrachi bezitten en over prima referenties beschikken, gelieven schriftelijk te solliciteeren. LANGESTRAAT ALKMAAR Vanaf Woensdag 19 tot en met Zaterdag 22 Maart brengen wij in den verkoop Pracht Dameskousen (geen standaard kousen) Wollen Mantelstoffen Mantelvoerings Gebord. Kussensloopen 2-persoons Lakens Jaeger Flanel Overhemden Wollen gebreide sokken en nog 20 van dergelijke aanbiedingen \j Schriftelijke en telefonische bestellingen hierop kunnen niet worden aangenomen MANUFACTUREN in elke natuurlijke, of fantasiekleur met de beste Fransche verf. Onschadelijk voor uw haar. Maison JOH. KALKSMA, Hoogstraat 4, Tel. 4453 KLOETEN, VAARHAAK- STOKKEN en VAAR- BOOMEN v. mooie Noor- sche sparren Vert. L. LEMSTRA, Skagerrak 15, Zaandam Adverteert in dit blad K. KOSTELIJK te Zuid- Scharwoude heeft te koop: 2 br. Schimmelruins 5 jaar; v-osbles ruin 5 jr.; vosbles merrie img'eschr. 4 j.; br. merrie 6 jaar, schraal doch zonder gebrek 500.en aft', br. ruin; alle zware werkpaarden; 2 lichtere fluigpaarden en zware hiit, 10 jr Alles onder garantie. Desgew. op proef. maakt voor alle figuren een volmaakt passend van sterke stof en met gepat. stalen baleinen. Prijzen v. fl. 34.35 tot fl. 47.48. Onze Corsetière, Mevrouw Walleboom is Donderdag 20 Maart van 10-1 en van 2-6 uur aanwezig in Hotel „De Nachtegaal", Langestraat 94 te ALKMAAR. Op 18 Mei organiseert de Roo- sendaalsche athletiekvereeni- ging „Thor" een nationalen ath- letiek-propagandadag. Er bestaat alle kans, dat de wedstrijd EngelandFrankrijk en het internationaal jeugdvoet- baltournooi voortgang zullen vinden, ondanks het verbod van midweeksche wedstrijden. Het Engelsche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken acht genoem de wedstrijden belangrijk. Er dreigt een staking bij de Engelsche „Players Union", on danks de arbitrage die het mi nisterie van arbeid heeft toege zegd. Noorwegen heeft aan de F.A. verzocht om 12 trainers te zen den, die gedurende den zomer als zoodanig in Noorwegen werkzaam gesteld zullen wor den. De Finsche hardrijdster en wereldkampioene 1947 Verna Lesche is door den Finschen schaatsenrijdersbond gediskwa lificeerd, daar zij na de interna tionale wedstrijden in Noorwe gen is gebleven en de Finsche kampioenschappen verzuimde. Naar Zweedsche bladen mel den, zal op het zomercongres van de internationale athletiekfede- ratie (IAAF) te Londen een be sluit worden genomen, de Zweed sche loopers Hannes Liljeqvist, Sven Melmberg en Gaesta Ja- cobsson niet op de Olympische Europeesch kampioen Van der Pol behaalde Zaterdag avond laat den titel van Euro peesch kampioen 45/2. aangezien hij tot dan toe zes partijen had ge wonnen, terwijl zijn naaste con- curren.en, de Belgen Fauconnier en Vingerhoedt en de Fransöhman Chassereau allen reeds twee par tijen hadden verloren, terwijl er nog slechts één "ronde te spelen was. Ook Zondag won hij zijn laatste partij tegen Chassereau, zoodat hij ongeslagen den titel ver overde. Na het fraaie succes van de Leeuw te Montpellier, toen hij daar het Europeesch kampioen schap 45/1 won, zorgde de Rot terdammer van der Pol ervoor, dat ons land een tweede Europee- schen titel veroverde, een wel schitterend resultaat voor de Ne- derlandsche biljartwereld. De Leeuw herstelde zich de twee laatste d^gen schitterend en won drie partijen achter elkaar, terwijl hij tevens zijn algemeen gemiddel de aanzienlijk verbeterde. De Belg Vingerhoedt overtrof zich zelf in zijn partij, tegen de Leeuw. Hij, maakte de 400 in 8 beurten vol en noteerde daarbij een serie van 273, de hoogste van het tournooi. De Leeuw, die drie achtereenvolgende partijen had ge wonnen, bleef op 148 staan. In het eindklassement was de Leeuw 5de met 3 gewonnen par tijen en een gem. van 16.58. athletiekwedstrijden zullen kun nen sarten, uit hoofde van het feit, dat zij wegens niet naleving van de amateurbepalingen wer den geschorst. In het internationale schaak- tournooi te Mardelplata ontmn„." te dr. Euwe in de tweede ronde den Argentijnschen schaakmees ter Guimard, in ons land bekend van het schaaktournooi te Gro ningen. De partij werd afgebro ken. De uitgestelde schaakwedstrijd tusschen DB 2 en HFG, welke heden werd gehouden had tot voorloopige uitslag 45. Een Russisch sportblad maakt bekend dat in de Westersche zóne van Duitschland de beken de boksers Max Schmeling en Herbert Nuremberg nog steeds als professionals werkzaam zijn. Beide Boksers waren in de af- geloopen jaren actieve nazis. In den nacht van Zaterdag op Zondag geraakte op den Af sluitdijk. ongeveer een km buiten Den Oever, een tou ringcar van de fa. Bouma uit Makkum (Fr.), die met 33 passagiers op weg was van Sneek naar den Stillen Om gang te Amsterdam, door een gebrek aan de benzineleiding in brand. Daar de brand in het achterste gedeelte van de bus uitbrak en het vuur zeer snel om zich heen greep, ontstond er een paniek on der de passagiers. De ruiten wer den stuk geslagen, waardoor men trachlte te ontsnappen. Een tien tal passagiers bekwam daardoor vrij ernstige snijwonden. Alle in zittenden zagen kans uit de bran dende b*is te komen. Vier ervan, die ernstige brandwonden oplie pen, werden op advies van dr. Beeker uit Wieringen naar het ziekenhuis te Sneek overgebracht. De bus brandde geheel uit. Het Bijzonder Onderwijs in Frankrijk Het aantal leerlingen der bij zondere lagere scholen in Frank rijk bedraagt 1.200.000 en kost per leerling jaarlijks gemiddeld 3083 francs. De bijzondere middelbare scholen tellen 275.000 leerlingen, die ieder per jaar gemiddeld 13.496 francs kosten. Aan de bij zondere technische en hoogescho- len zijn 400.000 studenten inge schreven, waarvan de leerlingen der technische inrichtingen jaar lijks ca. 7835 francs vereischen. Aldus berekend, bespaart het bij zonder onderwijs in Frankrijk den staat jaarlijks lOVs milliard. LANGENDIJK, 17 Maart. 44000 kg gele kool 15.50; 20000 kg. Deen- sche witte kool 11.50. Marshall heeft aan Molotof me degedeeld, dat hij niet bereid is aan een conferentie over China deel te nemen, ook niet indien deze van officieuzen aard zou zijn. Door den storm van den af- geloopen nacht is de schipbrug bij Vianen en Vreeswijk onklaar geraakt. Zij moest voor het ver keer worden gesloten. De Kroon heeft beslist op het beroep van ir. R. A.Verwey, tijdens de bezetting wnd. secr.- generaal van Sociale Zaken, die ingevolge de zuivering van al zijn rechten op pensioen verval len was verklaard. Het pensioen werd nu bepaald op 70 procent van het bedrag, waarop zonder de beperkende bepalingen aan spraak zou bestaan. Een dertien-tal meubelfabrie ken en een zagerij, alle gevestigd te Kuilenburg, zijn, wegens een overtreding van de distributie maatregelen, voor onbepaalden tijd uitgesloten van het produc tie- en distributieproces. Turksche stafchef naar de Vereen. Staten De speciale correspondent van de „Washington Star" meldt, dat generaal Salih Omurth, de chef van den Turkschen gene- ralen staf een uitnoodiging ver wacht tot een bezoek aan de V.S. om de methoden tot het ten uitvoer brengen van presi dent Trumans voorgestelden steun aan Turkije te bespreken. De correspondent meldt, dat generaal Omurth voornemens is onmiddellijk wanneer de uit noodiging hem bereikt verge zeld van talrijke specialisten te vertrekken, teneinde zich op de hoogte te stellen' van de door den Amerikaanschen gene- ralen staf voor het leger ge bruikte methoden. PROGRAMMA HILVERSUM I 301 m.: 9.45 Nieuws; 10.00 Piano-recital; 11.00 Negro-songs; 11.45 fam. berichten uit Indonesië; 12.00 Parijsch .orkest; 13.00 nieuws en lunchmuziek; 14.00 kameror kest; 15.00 strijkkwartet; 16.15 kinderkoor; 18.00 pianospel; 18.30 voor de militairen; 19.00 nieuws; 19.30 Engelsche les; 20.00 nieuws en weerbericht; 20.08 marine-kapel; 20.45 koor uit Westminster; 20.55 lijdens meditatie Ds. Bavinck; 21.15 concert; 22.00nieuws en gram. niuziek. HILVERSUM II 415 m.: 9.45 nieuws; 10.00 morgenwijding; 10.35 muzikaal programma; 12.00 orgel; 13.00 nieuws;. 13.20 mid dagconcert; 14.00 Bach-muziek; 14.15 kamermuziek; 15.45 uit zending uit „Dag in Al" militair hospitaal; 17.15 accordeon-or kest; 18.00 nieuws; 18.30 illegale Poëzie; 20.00 nieuws; 20.15 geva rieerd program; 21.15 hoorspel; 22.05 avondjnelodieën. 31. Door deze mishandeling ver loor mijnheer Pimpel zijn laatste restje zelfbeheersching. Met reuzen kracht hief hij den zworen koffer omhoog en liet hem met kracht bo ven op het hoofd van den chef neerkomen. „Krak!" ging het, niet in het hoofd van den chef, geluk kig, maar in den koffer. Wat dat was, zou mijnheer Pimpel later be merken. Onthoud het alvast maar. 32. Op hetzelfde oogenblik, dat mijnheer Pimpel zijn koffer oplicht te, bedacht de chef met schrik, dat de trein allang over tijd was. Als man van plichtsbesef stak hij dus, juist toen de koffer zijn schedel trof z'n pannekoek omhoog. De machi nist, die alleen den chef te gehoor zamen had, bracht de locomotief in beweging, en de trein ging er van door.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 4