Nieuuu Noodtoestand bij Soerabaja eischte een onmiddellijk optreden Het Verdrag van Lateranen in het geding Voor Alkmaar en omgeving Marshall pleit voor economische eenheid van Duitschland Uitbreiding van handelsverkeer tusschen Nederland en Engeland ;te nieuws Commissie-Generaal zendt een verklaring aan Sjahrir MODJOKERTO EN LENGKONG BEZET Hadden wij maar"! Roomsch-Roode regeering in België De verhouding tusschen Kerk en Staat in Italië Uitvoer geraamd op 21 mil Hoen ponden Inbreuk op den wapenstilstand Wordt er geteekend? Het schgndaal- Bouvigne heeft aan Molotof me dat hij niet bereid is ynferentie over China •.men, ook niet indien tfficieuzen aard zou n storm van den af tocht is de schipbrug en Vreeswijk onklaar ij moest voor het ver en gesloten. in heeft beslist op het n ir. R. A.Verwey, bezetting wnd. secr.- >an Sociale Zaken, die de zuivering van al n op pensioen verval- •.rklaard. Het pensioen tepaald op 70 procent edrag, waarop zonder inde bepalingen aan- i bestaan. tien-tal meubelfabrie- zagerij, alle gevestigd mrg, zijn, wegens een g van de distributie- in, voor onbep aalden loten van het produc- tributieproces. 3 stafchef naar 'ereen. Staten ale correspondent van ington Star" meldt, tal Salih Omurth, de den Turkschen gene- een uitnoodiging ver een bezoek aan de de methoden tot het r brengen van presi- imans voorgestelden Turkije te bespreken, espondent meldt, dat Omurth voornemens ïllijk wanneer de uit- hem bereikt verge- talrijke specialisten ken, teneinde zich op te stellen' van de Vmerikaanschen gene- voor het leger ge- ethoden. SUM I 301 m.: 9.45 10.00 Piano-recital; o-songs; 11.45 fam. uit Indonesië; 12.00 •kest; 13.00 nieuws en ek; 14.00 kameror- strijkkwartet; 16.15 18.00 pianospel; de militairen; 19-00 9.30 Engelsche les; iws en weerbericht; ne-kapel; 20.45 koor inster; 20.55 lijdens- Ds. Bavinck; 21-15 l.OOnieuws en gram. SUM II 415 m.: 9-45 0.00 morgenwijding; raai programma; 12.00 0 nieuws;. 13.20 mid- 14.00 Bach-muziek; ermuziek; 15.45 uit- t „Dag in Al" militair 17.15 accordeon-or- nieuws; 18.30 illegale 10 nieuws; 20.15 geva- gram; 21-15 hoorspel; Imelodieën. jenblik, dat coffer oplicht- et schrik, dat tijd was. Als stak hij dus, i schedel trof j. De machi- ef te gehoor- locomotief in ging er van- HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is nergens veilig (Vondel) DINSDAG 18 MAART 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11179 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 fadm.j. 2047 fred.), K 2200. HOORN: Draafsingej 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 fK 2240). Bank: Noorderbank UADDEN WIJ MAAR direct ge- teekend, heeft minister Jonk man in de Eerste Kamer gezegd, bij de besprekingen over het Indi sche vraagstuk- En er zijn men- schen, die hem bijvallen. Nu is het nog altijd zóó: als hadden komt, is hebben te laat. Achteraf praten is gemakkelijk. Ook in dit geval? Als wij nu eens direct geteekend hadden, wat hadden wij dan ge teekend? En is het alleen maar on- noozelheid geweest dat wij niet geteekend hebben? Was er geen reden voor dat niet-direct-teeke- nen? De antwoorden op die vragen houden met elkaar verband. Er was reden voor „aarzeling", het is geen onnoozelheid geweest, want wij wisten niet, wat we teekenen zouden. En wij weten dat nu eigen lijk nog niet, als tenminste de toe lichting van de C.G. en de verkla ring van de regeering wordt los gelaten. Het eerste Linggadjati zei ons niets. Het zag er zoo „naar" uit, dat het onaannemelijk was Dat was het duidelijke standpunt van de K.V.P. En in de Kamer bestond er een communis opinie over dit feit, dat het publiceeren van het „naakte" Linggadjati als een tac tische fout van de Regeering werd uitgekreten, omdat daardoor zoo veel onrust was verwekt. Men kan dit wel willen vergeten, maar het is een historisch feit, dat niet weg te redeneeren valt. En nu op grond van de waarschijnlijkheid, dat door velerlei toelichting en gepraat die onrust is gaan luwen, betoogen dat we maar direct hadden moeten teekenen, dat is precies gezegd een beetje goedkoop, en dat miskent de beteekenis van een periode in het Indische drama, die we misschien wel graag zouden- willen vergeten, maar die zich niet meer uitvlak ken iaat?"' Want hadden we geteekend, dan hadden we een staatkundige blun der begaan. We zouden iets getee kend hebben, waarvan we niet wis ten, wat het was! En dat kan van een werkelijken staatsman toch zeker niet worden verwacht! De vraag: nu teekenen of niet, is van geheel anderen aard. Nu weten we het zoo langzamerhand wel. Tenminste we weten, dat er met dat teekenen van dit accoord een basis gelegd wordt voor verder onderhandelen. Maar er blijven voetangels en klemmen. Vooral wat de arbitrage-clausule betreft. Maar wij hopen, dat er geteekend kan worden en dat alles goed gaat. Alleen moet men niet, zooals hier en daar al weer gebeurt, betoogen, dat „ons dralen' een slechten in druk maakt op het buitenland. Ten eerste heeft dat dreigen met bui- tenlandsche invloeden een slechten invloed op fiere Nederlanders, ten tweede is het o-n waar dat wij dralen. Wij dralen niet. Wij heb ben de stukken op tafel gelegd en zijn bereid te teekenen. De bezwa ren komen niet van ons, maar van de Indonesische delegatie. Deze zal daar haar redenen wel voor hebben en wij ontzeggen haar geenszins het recht daartoe, maar men moet niet zeggen, dat w ij dralen als z ij dat doen. al of niet om goede re denen! De eerste ooievaar Te Schoonhoven, waar vSe wandelaars Zondag evenals el ders in 't land, genoten van het zachte voorjaarsweer, heeft zich aan de verbaasde en verheugde toeschouwers de eerste ooievaar vertoond. Mohammed Hatta, vice-presi dent van het voorloopig Repu blikeinsche Parlement (Komite Nasional Indonesia Poesat), dat van 25 Febr. tot 5 Maart te Ma- lang is bijeen geweest, in het vuur van zijn rede. (A.N.P. P.) IN EEN COMMUNIQUE van de Commissie-Generaal over de militaire acties te Soerabaja wordt gezegd, dat de levensbelangen van honderdduizenden in de Brantas-Delta door inundaties worden bedreigd. Uit stel van actie kon daarom niet langer geduld worden 2800 beplante rijstvelden, die over enkele weken zouden moe ten worden geoogst, zijn over stroomd, zoodat een productie van circa 2000 ton verloren dreigt te gaan. Tevens kunnen de velden, die bestemd zijn voor de beplanting van suikerriet, thans niet worden bewerkt, zoo dat de nieuwe oogst evenmin zal afkomen. De gaarkeukens van het Roo- de Kruis verstrekken dagelijks twee maaltijden voor ongeveer 7000 menschen, terwijl de ge zondheid in deze streek ernstig bedreigd wordt. De verbin dingswegen in de delta zijn on begaanbaar, zoodat groote be volkingscentra geïsoleerd zijn, waardoor de voedselvoorziening en de medische verzorging ern stig in gevaar komen. Thans is ook gebleken, dat er door middel van explosieven gaten zijn geblazen in den dijk van het Mangatan-kanaal, op een punt, dat ll/2 km. binnen Nederlandsch gebied ligt. De kwaadwillige opzet van de plaatselijke republikeinsch mi litaire commandanten is hier mede ontwijfelbaar bewezen. Herhaalde malen heeft de Commissie-Generaal de aan dacht van de Indonesische de legatie gevestigd! op het gevaar van de inundaties. Op een tele gram van de Commissie-Gene raal van 28 Februari werd ge antwoord, dat stappen reeds gedaan waren. Aangezien in den noodtoestand in het gebied van Soerabaja geen verbetering optrad, telegrafeerde de Com- missie-Generaah op 4 Maart wederom om een verklaring van republikeinsche deskundi gen en details betreffende ver dere maatregelen te verkrijgen. Hierop is geen antwoord ont vangen", aldus besluit het com muniqué. De woordvoerder van de Com missie-Generaal wees er nog op dat het belang van honderddui zenden Indonesiërs er, Chinee- zen een onmiddellijke actie ver- eischte, teneinde verder onheil te voorkomen. Brief aan Sjahrir De Commissie-Generaal heeft naar aanleiding van de militaire actie in het gebied van Soerabaja, het volgende schrijven aan Sjahrir gericht: „Hierbij zien wij ons ge noodzaakt uwe excellentie mede te deelen, dat een begin van uitvoe ring is gegeven aan het voornemen om met eigen Nederlandsche mid delen den noodtoestand op te hef fen, die als gevolg van de inunda ties van de Delta van Sidoardjo is ontstaan. Als eerste stap daartoe is overgegaan tót- de militaire bezet ting van de sluizen bij Lengkong en Mlirip. Door de inundaties in het deltagebied zelf. dat dienten gevolge bijna geheel onbegaanbaar is geworden, heeft de militaire operatie zich over een wijder ge bied dan de eigenlijke delta moe ten uitstrekken - en is de bezetting van Modljoketrto noodzakelijk ge worden. Het behoeft geen betoog, dat wij betreuren, dat het overleg, dat in deze aangelegenheid gaande is geweest, niet op tijd tot afdoen de en zichtbare resultaten heeft geleid. Na afloop van de militaire bezetting en na vaststelling van de maatregelen, welke door onze wa terstaatdeskundigen zullen moeten worden genomen voor opheffing van den noodtoestand, zijn wij be reid in overleg te treden over de wijze, waarop in dit gebied in sa menwerking met de organen van het republikeinsche bestuur regel matige toestanden kunnen worden hersteld. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL eischt twee dooden Te Amsterdam ramde Woens dagmiddag een vrachtauto een wagen van lijn 1. Een 22-jarige jongen en zijn moeder, die juist uitstapten, werden zoodanig be kneld, dat zij vrijwel op slag gedood werden. Een 25-jarige verpleegster werd zwaar ge wond, voor haar leven wordt gevreesd. De botsing kwam zoo hard aan dat de tramwagen ge heel uit de rails gestooten werd. Deze bereidwilligheid is een uitvloeisel van het feit. dat de Nederlandsche regeering dui delijk heeft uitgesproken, dat zij niet langs militairen weg in vloed wenscht uit te oefenen op de ontwikkeling van de po litieke verhoudingen in Indo nesië. Indien zij zich gedwongen ziet tot een ook door haar betreurde actie als thans tot uitvoering is gekomen, dan kan zulks slechts ten doel heb ben de opheffing van den noodtoe stand. waardoor het leven talloozen wordt bedreigd. Wij zijn ons bewust van de bedenkelijke zijden, die aan toepassing van mi litair geweld als uiterste middel, zelfs in gevallen als het onderha vige, zijn verbonden, doch een zeer ernstige overweging van den ge- heelen toestand heeft in dit geval er toe geleid deze bezwaren te. aanvaarden". De Commissie-Gene raal besluit met het vertrouwen uit te spreken: „dat de ophelde ring van de politieke situatie, zoo als die in de bedoeling van onze beide delegaties ligt, in een na bije toekomst de samenwerking zoodanig zal doen zijn. dat locale incidenten als de onderhavigen tot het verleden zullen behooren" Modjokerto en Lengkong bezet Bij de acties in den sector- Scerabaia is Modjokerto door de Nederlandsche troepen be zet. Maandagmiddag te 12 uur plaatselijken tjjd is de stuw bij Lengkong dooi Nederlandsche troepen bezet. Door deze be zetting is de sleutelpositie voor de water-regeling in de Porong-Delta volledig bevei ligd. Tijdens een receptie ten huize van den heer Curiel (midden) werd aan de gouverneur van Curacao, dr. P. A. Kasteel (rechts) door den ambassadeur van Peru, den heer Luis Cuneo Harrison (links) de oudste Amerikaansche onderscheiding, nl. de Orde van Grootofficier van de Zon van Peru uitgereikt. De gouverneur leest de bij de onderscheiding behoorer.de oorkonde. (Anefo P.) Zoover, bekend, is slechts zeer geringen tegenstand ontmoet. De bevolking, welke in Januari door van {je rppj uj(. jeua ;s weggevoerd is thans bezig daarheen terug te keeren langs de door de mariniers herstelde bruggen. Onmiddellijk na de ondernomen acties hebben vliegtuigen pam fletten uitgeworpen, om de bevol king van de acties op de hoogte te stellen en haar aan te bevelen zich rustig te houden. In antwoord op de nota's van (Je Commissie-Generaal en dr. v. Mook, waarin dezen de redenen voor de bezetting van de geïnun deerde gebieden om Soerabaja hadden medegedeeld, heeft Sjah rir, vóór hij vertrok, hel terug trekken van de Nederlandsche troepen tot achter de demarcatie lijn van 24 Januari geëisch.t. Men neemt aan, dal Sjahrir, ondanks de Nederlandsche ver klaringen, niet bereid is het ac coord van Linggadjati te onder teekenen tot de Nederlanders zijn eischen hebben' ingewilligd. De reacties op de Nederlandsche troepenbeweging zijn zoo ernstig, dat sommige welingelichte krin gen de bezetting van Modjokerto reeds sabotage van het accoord noemen Spaak heeft Maandag medege deeld dat de socialisten er in 'heb ben toegestemd samen met de Christelijke Volkspartij een nieuwe, uit twee partijen bestaande regee ring te vormen. Deze mededeeling van Spaak zou worden gevolgd door een bij eenkomst tusschen vertegenwoor digers van deze beide partijen om de laatste hand te leggen aan het program en te beslissen over de verdeelinig van de portefeuilles. Spaak heeft verder medegedeeld, dat het tusschen de Katholieken en Socialisten bereikte overeenkomst de volgende punten omvat: zoeken naar een oplossing van de Ko ningskwestie en het verleenen van stemrecht aan de vrouwen aan het eind van dit of het begin van het volgend jaar. De ministers van buitenland- sche zaken der Groote Vier hebben Maandag de vitale kwestie van de economische eenheid van Duitschland be sproken. Het was een verga dering, die tot dusverre het langst heeft geduurd. Molotof verzocht den minis terraad de overeenkomst voor de economische fusie van de Britsche en Amerikaansche zo nes te annuleeren, daar zij een inbreuk was op de overeenkomst van Potsdam. Bevin echter had reeds eerder verklaard, dat al vorens een overeenkomst voor de economische eenheid van Duitschland is bereikt, de fusie van de Britsche en Amerikaan sche zones zal blijven bestaan. Molotof hernieuwde de Rus sische eisch tot herstelbetalin gen tot een minimum van tien milliard dollar. Hij eischte te vens, dat het Ruhrgebied onder gezamenlijke controle van de Groote Vier zou komen te staan. De drie westersche mogendhe den werden ervan beschuldigd, de economische clausules van 't Verdrag van Potsdam niet in acht te hebben genomen. Bevin diende een uit vier punten bestaande resolutie in betreffende de herstelbetalin gen, terwijl Molotof voorstelde de onmiddellijke vorming van 'n centraal bestuur in Duitschland voor industrie, landbouw, finan ciën, vervoer, verkeer en buiten- landsche handel. Marshall zegde, dat de sleutel voor de oplossing van het Duit- sche economische vraagstuk ge legen is in de behandeling van Duitschland als economische eenheid. Naar de meening der Amerikanen moeten de grenzen der zönes niet als economische De Nederlandsche cameraman heeft over gebrek aan belang stelling van de zijde der Indische jeugd niet te klagen. (Stevens) De voorbesprekingen nopens het ontwerp grondwet in de Italiaan- sche constitueerende vergadering, hebben eens te meer het licht ge worpen op den ernst van het vraagstuk der betrekkingen tus schen den staat en den H. Stoel en daarbij" het huidige confict tus schen voor- en tegenstanders van hét verdrag van Lateranen van 1929, dat die betrekkingen regelde, verscherpt. De bepalingen van dit verdrag stonden in het middelpunt der be langstelling, omdat men wilde uit maken, of deze betrekkingen ius- schen kerk en staat geïnterpre teerd zouden worden volgens het ontwerp, dat thans aan de verga dering wordt voorgelegd, ofwel, dat men daaraan een wijdere strekking zou geven. De tegenstan ders plaatsten zich op het stand punt, dat in de grondwet de eene maar dat men in September 1947 opnieuw bijeen zou komen voor dal doel. De A.N.P.-correspondent te Londen ontving een toelichting op dit communique van 't hoofd der Nederlandsche afvaardiging, den heer Speekenbrink, directeur- generaal voor de buitenlandsche economische betrekkingen. Wat met de Britten was overeengeko men was van losseren aard dan hetgeen b.v. is vervat in de han delsovereenkomsten mei België, Frankrijk en andere landen In Londen werden geen lijsten op gemaakt van in en uit te voeren goederen. Men heeft een schat ting gemaakt van de mogelijkhe den, waarbij rekening moest wor den gehouden met de ponden positie. De waarde van den Nederland- schen export naar Engeland be droeg in 1946 ongeveer 8.000.000 pond sterling, een bedrag dat over eenkomt met 25 percent van den export van 1938. In de besprekingen in Neder land was men op een enkel punt blijven steken, dat verband hield met de levering van eieren, bacon en soortgelijke waren en de prij zen er voor, waarbij de Britsche prijzenpolitiek in het geding deze producten in 1948 en 1949, kwam. De zaak werd in Londen Ais resultaat van de handels besprekingen tusschen Neder land en Engeland, die vorige week in Londen zijn gehou den, werd een overeenkomst bereikt, waarbij Nederland dit jaar zoodanige hoeveelheden naar het Vereenigd Konink rijk zal zenden als kunnen worden gemist van de betrek kelijk kleine overschotten aan kaas, gecondenseerde melk, eieren en bacon, welke be schikbaar zijn. De Nederlandsche afvaardiging kreeg de verzekering, dat er geen twijfel aan kan bestaan, dat het Vereenigd Koninkrijk alles noo- dig heeft wat Nederland van zijn uitvoeroversdholten van deze wa ren bereid is naar het Vereenigd Koninkrijk te zendien, althans tot het einde van 1949, en dót hel Vereenigd Koninkrijk ongetwij feld een markt zou verschaffen voor deze 'artikelen in belang rijke hoeveelheden in volgende jaren. Aan beide zijden werd be seft, dat met het oog op de on zekerheid van den aanvoer van veevoer op het oogenblik geen poging kon worden ondernomen bepaalde overeenkomsien af te sluiten voor den aankoop van verder bekeken en dil zooals hel communique aanduidt leid de tot overeenstemming over de levering van deze artikelen. Een zoo goed mogelijk export- program werd opgemaakt, vertegenwoordigend 'n waar de van totaal 21 000.000 pond sterling. Agrarische produc ten 16.000.000, industrieele producten 5.000.000. De zui velproducten alleen in den geraamden uitvoer vertegen woordigen voor dit jaar een waarde van 2.500 000 pond sterling. Op een vraag verklaarde de heer Speekenbrink, dal de vast gestelde prijzen der Nederland sche uitvoerarlikelen niet boven de kostprijzen vallen. De finan- cieele kant van de zaak is nog niet volledig uitgewerkt: maar de Nederlanders moeien de prijzen verlagen, om ze in overeenstem ming te brengen met het Britsche prijspeil. Zij stelden zich op het standpunt, dat het eerder te doen was om verhooging van den in voer uit Nederland dan verlaging van den uitvoer naar Nederland. Tegenover den verkoop naar Engeland tot een geraamd bedrag van 21.000.000 pond sterling staat een aankoop uit Engeland, in de losse over eenkomst vastgesteld, tot een geraamd bedrag van 28.000.000 pond, zoodat de betalingsba lans tot een bedrag van 7.000.000 pond sterling ongun stig zou blijven voor Neder land. groep burgers niet boven de an dere bevoordeeld moest worden en men was er vooral tegen, dat de staat een confessioneelen vorm zou aannemen, ook wanneer men niet zoover zou gaan om aan den ka tholieken godsdienst het karakter van staatsgodsdienst toe te kennen. Voorts werden hieraan nog ande re vraagstukken verbonden zooals b.v. die van de school, het huwe lijk en de houding van de geeste lijkheid op politiek terrein. De tegenstanders van het ver drag van 1929, alhoewel op ver schillende punten verdeeld, zijn blijkbaar tot overeenstemming gekomen ,doch van hun kant zijn de katholieken besloten dezen schok op te vangen. Hun pers wijst op de aanvallen te gen het verdrag van Lateranen, die de bedoeling hebben een concordaat en een overeen, komst te sluiten gelijk aan die van 1870 toen Rome door de Italiaansche troepen bezet werd. Indonesisch protest Een schriftelijk protest, door de Indonesische delegatie aan de Commissie-Generaal toegezonden, verklaart, dat de Nederlandsche militaire actie bij Modjokerto een inbreuk is op en een schending is van den wapenstilstand. In het protest wordt voorts o.m. gezegd, dat de door de Commissie-Generaal beschreven moeilijkheden deze schending niet kunnen rechtvaar digen. Bovendien zoo verklaart het protest zijn deze moeilijk heden en de onbevredigende toe standen in werkelijkheid door de Nederlanders zelf veroorzaakt. Het zijn consequenties van den plotse- lingen aanval van 24 Januari op Krian, Sidoardjo en Porong. Het vernielen van de sluisdeu ren was hierdoor een mili talie noodzakelijkheid geworden. Wij hadden verrouwd zoo eindigt het protest dat na de afkondi ging van ons bevel tot staken van hel vuur (op 15 Februari; en na de vaststelling van de demarcatielij nen geen militaire acties meer zouden worden ondernomen om ge schillen te regelen. Wij zijn zeer verrast te vernemen, dat de Neder landsche troepen niet op hun oor spronkelijke posities terugtrekken, achter de demarcatielijn, bepaald op 24 Januari dat zij integen deel voortgaan op te rukken. grenzen worden beschouwd. Slechts op deze wijze kun nen de essentieele importen tot een minimum beperkt blij ven. De Nederlandsche Regeering heeft naar Reuter uit Batavia meldt volgens be richt uit betrouwbare bronnen te Batavia de Commissie- Generaal gemachtigd de over eenkomst voor de „Vereenigde Staten van Indonesië" en de Nederlandsch - Indonesische Unie, welke te Linggadjati is geparafeerd in November 1946, te teekenen. De geciteerde bronnen hebben verklaard, dat de Nederlandsche regeering „voldaan is door de jong ste gedachtenwisseling met Soetan Sjahrir" Vernomen wordt, dat de com missieleden het standpunt van de Nederlandsche regeering nog niet ter kennis van Sjahrir hebben ge bracht, die Maandag naar Djogja- karta is' vertrokken om ir. Soe- karno op de hoogte te stellen van de bezetting van Modjokerto. (Dit Reuter-bericht wekt voor alsnog bevreemding, al hebben wij geleerd, ons over niets meer te verwonderen. De machtiging tot teekenen had de C.G. reeds op zak, toen zij drie maanden gele den naar Indië terugkeerde. Er is nog niet geteekend, omdat de Indonesische delegatie van haar kant met bezwaren kwam en men het over de uitlegging niet eens kon worden. Zou het Reuter-be richt beteekenen, dat er geteekend wordt zonder overeenstemming in zake de interpretatie, dan zou dit in strijd zijn met de tot nu toe be kende meening van de Regeering, die in dit geval eerst de Kamer wilde raadplegen. Want, het tee kenen van het ontwerp-accoord- zonder-meer is in strijd met de uitspraak van de Tweede Kamer (motie-Romme-v. d Goes) Red. N.N.H.D.). Kil EN HEEFT het dezer dagen ook in onze kranf kunnen lezen: het kasteel Bouvigne bij Breda, slichting van de Katho lieke Vrouwelijke Jeugdbeweging in hel Bisdom, is nog steeds „be zet", vanwege het Departement van Oorlog. Hetwas eerst door de Duilschers gevorderd, maar tol waarlijk rechtsherstel js hel nog steeds niet kunnen komen. In de prachtige ruimten van het kasteel woont eenbeperkt getal offi cieren en het is opleidingskamp voor het Vrouwelijk Hulpkorps. Er schijnen wel eens ooit.tach tig meisjes gdweest te zijn. Nu zijn er dertig. Die lachtig leerden er exerceeren en auto's reparee- ren. De dertig, die er nu zijn, worden opgeleid voor administra tieve diensten. Dat zal allemaal wel nul tig wezen, maar als hel leger met alle geweld typistes e.d. in uniform wil hebben, waarom moet dan deze prachtige ruimte, die zoo zeer 'voor veel grootere belangen kan worden dienstbaar gemaakt, daarvoor misbruikt worden? Bouvigne kan jaarlijks duizend let wel: duizend meisjes af leveren voor huishoudelijke hulp, maatschappelijk werk, sociale ge zinsverzorgster e.d. Daar zouden honderden gezinnen mee gehol pen zijn, die om hulp en mede werking zitten te springen. Wij gaan nog verder: in een artikel lezen wij, dat deze 1000 gezins hulpen e.d. in hel geheele land zeker zevenduizend gezinnen zou den kunnen helpen, omdat lang niet in alle gezinnen het geheele jaar door hulp noodig is. En nu komen we direct op het terrein van de practische gezinspolitiek, nu eens niet in schoone woorden van politieke programs en troon redes of Kamerredevoeringen, maar in de onmiddellijke harde practijk van het leven. En er zijn maar weinig mensehen, die niet begrijpen, waarom aan het schan- daal-Bouvigne, dat al veel te lang duurt, geen einde wordi gemaakt, waarom Bouvigne niet aan den rechtmatigen eigenaar wordt te ruggegeven, waarom deze gele genheid, om zonder internationa len druk, zonder Commissie-Gene raal, zonder deviezen, zonder po1- tenkijkerij van de Groote Vier, zonder inmenging van de U.N.O. deze gelegenheid dus nu niet benut wordt, om zelfstandig eens iets te doen, wat een daad van wijs regeerbeleid zou zijn. En laten wij het maar precies zeggen: waarom kan de katho lieke minister van oorlog in dit geval, wat juist ook in katholieke kringen als een diep-schrijnend onrecht wordt gevoeld, niet in grijpen? Dai hij het alsnog doe. Aan het schandaal-Bouvigne móet onverwijld een einde komen, wil 'tenminste het groote begrip ge zinspolitiek niet nog meer ver vagen, dan hei loch al doet J

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1