Voor en achter de groene tafel PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Dinsdag 18 Maart 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN K.V.P. kiest nieuwen voorzitter INGEZONDEN De kaasprijzen en de middenstand WIJ WILLEN DANKEN K.A.B. Alkmaar Tragisch sterfgeval DOOR TREIN GEGREPEN IJdele Bergenaar ging bij de. S.S. Hij vroeg nu de doodstraf ONTSLAG VOOR MAJOOR BREUNESE k BOSMAN EN SCHIPPERS UITGESCHAKELD Van prijzen in Elfsteden tocht Aardbeving in Siberië? Monarchistische demon stratie te Madrid WORDT ER GETEEKEND? Hef Noordhollandsch Kanaal weer open „IJSSTRIJD" PIET BRON Hij is nief dood, hij leeft! MOND- EN KLAUWZEER BESTRIJDING Marktberichten ALKMAAR. De Kath. Volks partij afd. Alkmaar hield in het Wapen van Heemskerk een alge- meene ledenvergadering, waarbij als voornaamste punt op de agenda vermeld stond het kiezen van een nieuwen voorzitter. De huidige voorzitter dr. J. Jun- gerhans heeft zich genoodzaakt ge zien voor deze functie te bedan ken, in verband met zijn drukke en wisselvallige werkzaamheden. Voorts was uitgenoodigd Mr. Bachg, lid der Tweede Kamer, die behandelde „Vernieuwing en ver jonging". Om de belangrijkheid van de vergadering waren meer leden zeer zeker gewenscht geweest, want nu moest de belangrijke verkiezing van een voorzitter geschieden door 52 leden. Candidaten waren de be stuursleden Fr. Otten, Vehneker en de Zeeuw. De heer Venneker had liever willen zien, dit in ver band met de reglementsbepaling, dat alle bestuursleden zich beschik baar hadden gesteld, om de con- sequentie's van hun bestuursfunc ties te aanvaarden, maar van de vijftien leden trokken zich twaalf terug, zoodat de bovengenoemde candidaten overbleven. De uitslag van de stemming was als volgt, de hr. Venneker 27 st., de heer Otten 14 en de heer de Zeeuw 10. 1 stem werd blanco uit gebracht. Hiermede was dus de heer Venneker gekozen tot voor zitter, maar hij voegde er al ter stond bij. dat hij de eerste maan den nog den bijstand van den vice. voorzitter zou moeten inroepen, dit door zijn drukke bezigheden. Voor deze verkiezing had Mr. Bachg zijn interessante inleiding gehouden oyer de vernieuwing en verjonging in hoofdzaak dan in de partijen en landspolitiek. Allereerst gaf spr. de verschil lende moeilijkheden aan, die de tegenwoordige regeering zich ge steld ziet op alle mogelijke gebie den, waar dit zijn de financieele, de economische, verschuivingen in de buitenlandsche en binnenland- sche politieke verhoudingen en ve le anderen. Voorheen zou een regeering met een dezer categorieën al de han den vol gehad hebben. Vervolgens stelde hij de these, dat de laatste oorlog een totale omwenteling heeft te weeg gebracht in de poli tieke aspecten en dat in feite deze tijd een tegenstrooming geworden is tegen de denkbeelden van de Fransche revolutie en dat. om met Paus Pius XII te spreken deze oor log in West-Europa de maatschap pelijke orde heeft doen ineen stor ten en nieuwe wegen heeft ge opend. Vernieuwing en verjonging is met deze veranderingen noodzake lijk geworden en spr. gaf als zijn meening te kennen, dat wij in Ne derland en in de K.V.P. hiermede op den goeden weg zijn. Dan be handelde hij de politieke samen werking tussghen de rechtsche partijen van Voor den oorlog en waarom zulk een samenwerking momenteel niet meer mogelijk is. Cmdat met name de anti-revolutio nairen de tegenstroom niet heb ben kunnen ontdekken en vast zijn blijven houden aan de vroegere politieke constellaties. Het laatste kabinet van voor den oorlog in 1937 kwam ook al hierdoor tot mis lukking. De oorzaken hiervan zijn te zoeken in het geloofsbegrip van deze groepen. De Kath. Staatspartij heeft zich gelukkig bezonnen op d^ maat schappelijke veranderingen en kwam zoo met een geheele nieuwe samenstelling in program en werk wijze, de formeele ccnfessioneele basis werd verlaten, met volle be houd echter van den voedingsbo dem, waaruit de Katholieke Volks partij groeide. Nu is de K.V.P. op weg met een radicaal vooruitstre vend programma en zoekt met die groepen samenwerking, waarmede zij de doelstellingen zal kunnen Waarheen met den Middens,and? Deze vraag stelt menige midden stander zich, doch momenteel zijn het vooral de kaashandelaren, die zich deze vraag stellen. Het Be drijfschap Zuivel heeft n.l. de kaasprijzen vastgesteld;' althans wat de verkoopprijzen betreft. Een vastgestelde inkoopsprijs is er niet. Doordat er momenteel veel vraag is voor export, is de in koopprijs gaan stijgen, zóó zelfs, dat de inkoopprijs hooger komt te liigigen dan de verkoopprijs. Reeds weken wordt er verkocht tegen een prijs waarop 5 tot 10 ct. 'moet worden toegelegd. Nu weten wij wel, dat er in Den Haag een andere regeling wordt voorbereid, maar wij weten ook, dat de ambtelijke molen heel lang zaam maalt en in dezen duren tijd kunnen wij toch niet van den wind leven. De middenstand wil gaarne za ken doen zonder unfaire praktij ken of zwarten handel, maar laat de overheid de kaashandelaren dan ook de gelegenheid geven normaal zaken te doen. U, geachte redactie, dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend. EEN KAASHANDELAAR Naschrift. Ook elders in het land werd vanuit den kaashandel op dit euvel de aandacht gevestigd. De Eindhovensche kaasgrossiers hebben dan ook aan den Minis'er van Voedselvoorziening, aan het B. Z. en de Vakgroep protest-tele grammen verzonden, waarin wordt aangedrongen op vaststelling van maximum-inkoopprijzen voor den grosser met een winstmarge van 10 tot 12 ct. per kilo. Mocht de mi nister hiertoe niet te bewegen zijn, dan ziet het er naar uit, dat de kaasgrossiers hun zaak wel kun nen sluiten. Red. NNHD. vewezenlijken. De doorbraak heeft zij kunnen bereiken door samen werking te vinden met de P v. d. A., die tot nu toe hecht gebleken is. maar die de vuurproef nog zal moeten doorstaan bij de komende beslissingen op het gebied van de bedrijfsorganisaties. Ook dé kwestie van de' Katho lieken in de P.v.d.A. werd uitvoe rig door spr. behandeld en hij stelde scherp de kern van deze materie, waar hij als meening te kennen gaf, dat de Katholieken alleen in de_ K.V.P hun idealen kunnen uit'dragen op grondslag van Katholieke Actie en verdere beginselen. Immers de P.v.d.A. staat in wezen nog steeds te ver van ons af, om geen verschilpun ten meer te kunnen onderscheiden met de Katholieke principen, neer gelegd in het urgentie-program. Het Indië-probleem werd eveneens een oogenblik onder de loupe ge nomen en. Mr. Bachg verdedigde krachtig de houding van de KV.P. in deze moeilijke kwestie. Ook de manier, waarop het communisme diende te worden bestreden werd aangeroerd, waarbij verschillende stellingen werden geponeerd en verschillende methoden werden afgekeurd, cmdat ze de mensche- lijkheid, ook bij de communisten, voorbijzien. Tenslotte wekte Mr. Bachg voor al de jongeren op zich geheel te ge ven voor het Katholieke principe, dat in de K.V.P. ten volle kan worden uitgedragen- en waarin zij ontdekken, dat hun idealen werke lijk niet ver af staan bij de idea len, die de oudereè in de beweging nog steeds hebben uitgedragen Zijn rede werd met grooten aandacht beluisterd en de voorzit ter dankte hem terecht voor zijn duidelijke stellingen en zijn uit eenzettingen. Aan het slot van den avend werd door den heer de Zeeuw neg een film vertoond over Borneo Hoe edelmoedig voelen we ons niet als we 's Zondags met een plechtig gebaar een dubbeltje in 'n schaal laten vallen. Het is toch heerlijk om iets voor je naasten over te hebben. We geven oude keeren en gebroken ruiten weg en steunen allerlei liefdadigheids instellingen. We jammeren mee met onze buren die in de kou zitten en we sturen groote pak ketten en cantinewagens naar Incfië. Maar wat zijn we toch 'n stel letje schamele roofdieren (die ook 'n ander wat gunnen als ze hun buik vol hebben) als we denken aan Christus, die Zich heeft laten kruisigen uit liefde tot ons, tot alle menschen. We weten dat we te machteloos zijn om Christus op 'n waardige manier hiervoor te danken, maar toch zullen wij, KJMV-ers, onze menschelijke dankbaarheid toonen {foor het Lijden en de Verrijzenis van onzen grootsten Held te her denken in 'n Passie-avond, dien we morgenavond zullen houden in Paviljoen Kinheim. Zang, voordrachten, pianospel en 'n causerie staan op het pro gramma vermeld. We beginnen niet om 8.30 uur maar om 8 uur. TENNIS-NIEUWS ALKMAAR Het is de be kende Alkmaarsche Tennisclub ..Inside" gelukt den heer Vreden- burg, den propagandist van den N.L.T.B., naar Alkmaar te laten komen voor het houden van een causerie met film voor de tennis- liefhebbers. Deze avond belooft zéér interessant en leerzaam te worden, daar de heer Vredenfourg nog zeer veel nuttige wenken op het gebied van de tennissport kan geven. Deze avond is voor ieder een toegankelijk en speciaal de jeugdige tennissers zouden wij er op willen wijzen dezen avond zeker niet te' missen. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad, GEZINSAVOND ST. DOMINICUSPAROCHIE ALKMAAR Ter aanvulling van het Gezinstriduuih, dat in 't najaar gepredikt werd door p.fr. Brenninkmeijer, zou voor de ge huwde dames in onze parochie dr. Sis Heyster komen spreken. Daar deze verhinderd is, zal Woensdag 19 Maart mevr. Alb. Schelfhout-van der Meulen des avonds om 8 uur in het Gulden Vlies spreken over ,,'t Groote ge heim tusschen moeder en kind"f Wij redenen er daarom vast op, dat allen! die zich opgaven om naar dr. Heyster te komen luis teren, r-u ook zullen komen en wij noodigen daarom alle ge huwde dames uit en ook onge- huwden boven de 30 jaar, dezen leerzamen avond bij te wonen. K.A.-kern Afd. Gehuwde Vrouwen. DE OVERDEKTE Ons werd medegedeeld, dat de Overdekte wederom is openge steld voor schoolbaden en voor militairen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hermanus J. z.v. Herma- nus van ,E ten en N Zonneveld; Aga tha M. M. d.v. Hermanus H. Schipper en K M. Hoogeboom; Clara C. d.v. Arie Bern k en G. Mosselman; Klaas W. z.v. T. J v. d. Berg en M. E. de Boer; Mar ha T. d v. Nicolaas Winder en G. Kos; Corrie d.v Piet v. d Hulst en B. El as; Maarlije J C. d.v. Michael L. Smiers en G. A. de Groo Breg*it_ aa M. d V. Bernardus J. Konijn en C. Godijn; Bruce z.v. Pieler Blok en Marle E Idema; Eduardus E. T z.v. Petrus B. T. Inning en A. H Zonder- hl us; Alida C. G d v. Simon C. Duin_ 'mayer en G. Bek. Ondertrouwd: Cor nells de- Vries en Grietje Slot. Over leden D'derika P Weyenbergh, oud 84 jaar. weduwe van J W. G. de Le.euw; Margare ha Weder., oud 63 j., weduwe van Dirk Saai; Berend Hoek. oud 71 jaar, gehuwd met J. H. v. d. Horst. Het jaarverslag van de Centrale Volksbank is verschenen. Het klinkt als een klok. In meer dan 550 plaatsen van Nederland ge vestigd. Ruim één honderd en zes duizend spaarders. Ook in Alk maar gaat het goed. Eiken Zater dag op de zittin.gsuren van den plaatselijken agent van twee tol zes uur komen nieuwe spaarders zich aanmelden. Er zijn dagen bij dat in Alkmaar zich tien tot 15 nieuwe spaarders zich melden. Is u daar ook ook al bij? Nog niet? Waarom niet? De Centrale Volksbank is er alleen maar voor de veiligheid van uw geld. Dus niet met het oog merk om wiinst te maken. Het bestuur heeft de functies verdeeld als volgt: G. van Slingerland, voorzitter; J M, van Zanten, secretaris; Koopmeiners, penningmeester; H. Schouten, 2e voorzitter; P. Zee- gers, 2e secretaris; B. v. d. Berg, 2e penningmeester; W. de Boer, P. Beemster en G. Brakenhoff, resp. Ie, 2e en 3e commissaris. In 1948 treden af: de le voorzit ter, de 2e secretaris en de le commissaris. In 1949 treden af: de le secre taris, de 2e penn. en de 2e comm. In 1950 treien sf: de le penm., de 2e voorzitter en de 3e comm. Een nieuwe afdeeling is opge richt en wel voor het Hotelperso neel. Meerdere nieuwe leden worden verwacht. Alle hens aan dek, wij gaan dit jaar iin Alkmaar de 1000 leden bereiken. K. LETTER S DEZE WEEK BONNEN AFHALEN ALKMAAR Morgen, Donder dag en Vrijdag is het de beurt van degenen wier naam met S begint om nieuwe bonkaarten af le halen. Voor schoenenbonnen afhalen komen aan de beurt Woensdag F en G, Donderdag H, I en J en Vrijdag K en L. GESCHENK VAN BATH-* ALKMAAR Gelijk men weet, heeft de tijdelijke gemeenteraad, die tot September 1946 zitting had, aan de afgevaardigden van Bath in de op 31 Augustus 1946 gehouden buitengewone zitting aangeboden de teekening van een gong, bestemd voor het stadhuis van Bath. De gelden daarvoor wa ren door de bevolking bijeenge bracht uit erkentelijkheid voor den steun, door de stad Bath aan Alkmaar verleend. Deze gong zal dezer dagen gereed komen. De standaard bestaat uit blank ge smeed ijzer, de gong uit gedreven tcmbak met het wapen van Alk maar. Onder de leeuwen zijn aan gebracht de woorden: Inviclis invicta virs Alcmaria Victrix ter wijl de .opdracht als volgt luidt: „Uit dankbaarheid voor den edel- moedigen steun van de stad Bath, aan de gemeente Alkmaar na de bevrijding van de Duilsche ver drukking betoond". De gong zal van 19 Maart a.s. af worden tentoongesteld in de etalage van den heer J. W. A. Heuseveldl, Langestraat hoek van den Boschs (raat, waarn a ze naaf Bath zal worden gezonden. Zij zal daar worden aangeboden door den burgemeester, vergezeld van de afgevaardigden van Alkmaar. CONCERT H.O.V. ALKMAAR. Voor een groot aantal luisteraars werd het derde abonnementsconcert gegeven, met wel een zeer boeiend en ook deels merkwaardig programma. Moussorgsky's Tableaux d' une Exposition (in orkestbewerking van Marinns Adam) was het mo derne evenement van dén avond. Hoewel hier veel te waardeeren viel, maakte de uitvoering in z'n geheel een min of meer oneven- wichtigen indruk. Men raakte in twijfel of men de orkestbewerking of het origineel voor piano zou prefereeren. Misschien neemt men nog wel eens revanche met de orkestbewerking van Ravel. Dit De lente soesde door de rechtzaal en daarom leek het, of alles an ders was, om de gewichtige toija's van rechter, officier en griffier, de openhartigheid van den advocaat en de vriendelijke eerlijkheid van al de verdachten, die zoo op een middag de revue passeerden De zonnestraaltjes dansten over de publieke tribune, langs de tafel van de persmenschen en negen eerbiedig naar het portret der Landsvrouwe, om dan eventjes maar, maar ook lichtelijk ondeu gend te spelen in de brilleglazen van den Edelachtbaren Heer Rech ter, die al de menschen voor hem moest wikken en wegen. Rechters plegen goede men- schenkenners te zijn en daarom kan men dikwijls met welbehagen luisteren naar hun raadgevingen en vermaningen en ook deze mid dag was dat zoo, geholpen door de dartele zonnebaantjes overal in de zaal. En zoo ken het gebeuren, dat de Rechter een vriendelijk gesprek hield met een der ondeugende menschen, die zijn kinderbijslag papiertje wat vervalscht had. Die dingen mogen nu eenmaal niet en de officier eischte 2 weken gevan genisstraf. De man voor de groene tafel schrompelde op het hooren van deze woorden een beetje in elkaar en de zon prikte even over de groene tafel. Toen gaf de rech ter het woord aan den verd. en deze vond het heel erg, de straf althans. Daarop ontspon zich een klein meesterlijk gesprekje van kleine paedagogie en net slot van ceze zitting was, dat de m?n zijn opgelegde boete van 150-- zag als eer. verdiende straf, die hij dan ook wilde dragen. Zijn rag vrek zou een interessante vergelijking kunnen worden. Hierna kwam Theo v. d!. Pas een ware triomph vieren met het Pianoconcert in a kl. terts van Schumann. Deze prachtige inter pretatie zal velen lang in het ge heugen blijven, te meer daar de pianist hier puur muziek gaf en het virluose-element niet liet do- mineeren. Het orkest werd ook als het ware door zijn boeiend spel gestimueerd en leverde een zeer genuanceerde en mooi omlijste orkestbegeleiding. Het publiek reageerde zeer enthousiast en riep v. <J. Pas meermalen terug. De dirigent werd door den solist in de hulde betrokken. Ook na de pauze werd het er den luisteraars niet gemakkelijker op gemaakt, met de zeer groote boeiende, maar gecompliceerde Symphonie van Joih Brahms. Het orkest scheen bij dit werk weer belangrijk beter te zijn ingespeeld dan bij de ..Tableaux" van Mous- sorgski. Strijkers zoowel als bla zers hadden uitstekende momen ten. Vol bezieling en vitaliteit liet dirigent Adam vooral het „An dante gracioso" en "„Allegro Vi vace" uitvoeren. Het publiek toonde zich na af loop zeer enthousiast en Marinus Adam betrok terecht het orkest in de hem gebrachte hulde. De toenemende belangstelling voor orkestmuziek schijnt zich hier ter stede duidelijk te demonstreeren. Met het laatste abonnementscon cert is het nog niet gebeurd, want de H.O V. heeft nog plannen voor twee Beethoven-concerten in de maand April. De muziekminnaars komen dit seizoen zeker wel aan hun trek. W. SCHREURS. Tijdens de bijeenkomst ven de St. Adelbertusvereeniging, welke Maandagavond in „Kinheim" werd gehouden werd de 66-jar. heer G. A. Coniin directeur van de houthandel firma G. A. Co- r.vjn en Zoon aihier, plotseling onwel, waarna hü spoedig over- ii ed De vergadering bad een Ro zenhoedje voor de zielerust van het overleden medelid, waarna het stoffelijk overschot naar zijn woning in de Nassaulaan werd vervoerd. De ontslapene was com missaris van de Hyp. Bank Nrd- Hollandsch Grondcrediet v.v. ST. ALOYSIUS-SCHOOL De lessen aan de St. Aloysius- school worden alle dagen weer re gelmatig gegeven in de school aan de Rozenlaan. De lesuren zijn van 912 en van 24. Broeder Urbamus LIMMEN. Burgerlijke Siand. Geboren: Af ra Petronella Maria etï Johanna Jaacoba Mara d v. G. Kuijs en M. Veld; Johannus Andreas Henri- cus z.v. A. Adm raai en G. de Graaf; Corelia Maria d v. E, Aaf jes en A. M. de Jager; Maria Catharina d.v. A. v. Noor. en W. v Dijk; Wlhelmus Cor nells Andreas z.v. ijl. Dekker en E. M de Graaf: Regina Aga.ha d.v. R. Min en J. B. Limmen. Gehuwd: D. Glor.e en A. W Langedijk; H. J. de Boer en M. Mooij. Overleden- A. Kuijs oud 95 jaren; J. P Kuijs, oud 74 jaar; A. M. G. Beentjes, oud 5 mnd.; A N. Bakkum, oud 37 jaar; C. Koot. oud 79 jaar HEILOO K.J.B.-er, hoe von den jullie ons clublied? Naar onze meeniimg sloeg het geweldig in, want uit volle borst werd het strijdlied meegezongen. Alle huld'e aan onzen Toon! Ook de led n- actie oogstte dien avoctd veel succes. Twintig nieuwe leden kon den ingeschreven worien. KJB- ers, houdt vol, volgens onzen voorzitter moeten 75 leden ge haaid! kuninen worden. Nemen jullie daar genoegen mee? Juist, makkers, een heel goedé afspraak; wij zullen ons dan een oogenblik rust gunnen, wanneer het 100ste lid staat in geschreven. Nadat het officieele program ma was afgewerkt, werd de leer rijke avond besloten met een af- valwedstrijd voor tafeltennis en biljart. weer omhoog en dankbaar knik kend toog o.j weer op weg naar Oude Niedorp Ook Juffr. Aaltje M. uit den Helder moest wat worden bijge bracht in overtuiging en berouw. Ze deed erg onschuldig, hoewel ze heel wat steenkool bij haar pa troon had meegenomen naar huis toe. Dat was voor de groote wasch. Maar ja, het boekje was niet schoon meer en zelfs kwamen er tocneelcostumes voor den dag op haar zolder. Zeer terecht luidde de conclusie, dat ze een comedlante was. Deze conclusie kon niet an der:; luiden, na het v.ndeo van die tooneelattributen. Ze snikte en snokte wat voor zich heen, maar de rechter als wijs man liet zich hierdoor niet van de wijs bren gen en op slag verdwenen ook haar traantjes, toen ze hooide dat ze f30 kreeg als straf voor de steenkool, die z= zoo maar weg haalde voor haar wasch. Toen volgde een roman waar iedere schrijver trotsch op zou zijn geweest. Een jonge dame dar;elde binnen; vroo_ lijk en welgemoed; joyeus begeleid door haar verloofde Haar kruller.- dansten In de zonnes raten en ineens schoot het ons door het hoofd dat 7V een aardig kapster je was ergens uit Schagen. Ook een getuige kwam bin nen en toen volgde het spannende ver haal Zij er. haar verloofde en nog iemand hadden dezen getuige 's nachts afgerammeld omda hij het hun lastig had gemaakt. De wildste verhalen de den de ronde n het kleine Schagen van wraaknemingen en illegale actües en allerlei andere dreigende dingen. De g-e-.uige was er Ieelijk aan 'oe ge weest, maar toen hei aardige dametas haar verhaal begon, hoe .hij de ge tuige haar steeds achterna liep er. met gebakjes en gevulde koeken e->n kusje probeerde te stelen (foeit; maar begrijpelijk bij zoo'n meisje) en hoe Zondagavond ongeveer half elf is de 19-jarige Jan jcerligs ie u»u-- sluis. geme te Zjjpe. terwijl hij t zijn rijwiel den onbewaaktcn over weg aldaar wilde oversteken, door een passeerenden personentrein ge grepen en onmiddellijk gedood. De 31-iarige H Ernste uit Bergen, die naar hij voor het Bijzonder Gerechtshof le Amsterdam verklaarde in zijn jeugd sterke sympathieën had gehad voor Amerika en Engeland, liep de H.B.S. te Alkmaar af en kreeg in 1942, nadat zijn pogingen om op het looneel carrière te maken wa ren mislukt, oproepen van het G.A B voor tewerkstelling in Duitschland Hij was daarop met een zijner buren, den toenmaliigen NSB- burgemeester van Bergen, Fiin, die later benoemd werd te Hil versum, gaan spreken en meldde zich vervolgens bij de Waffen'SS waarin hij als foto-graaf werd op genomen. In een psychiatrisch rapport, dat over hem was uitgebracht, werd gesproken van een onevenwich tig mensch met psychopathische karaktereigenschapoen, die uit iidelhei-d bij de SS zou zijn ge gaan. Deze verklaring leek het Hof, gezien het optreden van ver dachte. aannemelijk. Cto hem door den president, mr. F W. van Schaeck Mathon. gestelde vragen gaf hii onsamenhangende en zeer hakkelende antwoorden, zoodat de Advocaat-fiscaal, mr M. H Ge- linck. in zijn requisitoir zeide, .slechts 5 iaar te willen eischen, gezien de 1 es-gesteldheid van den verdachte". Verdachte's raadsman sprek over Sterk verminderde toereke. nirigsvatbaadheid van ziin cliënten meende, dat langere oosluiting als eeriTg resultaat kan beihiben dat verdaehie ten slotte als een geesteliik wrak in vrijheid zal worden gesteld. Tenslotte vroeg de President aan E.. die tevoren geklaagd had over zijn eenzame onsluitin-g „in celllen en kerkers" of h.ii er priis op stelde indien het Hof al tot een veroordeeling in dien zin zou komen, zijn verderen straftijd in een Riikswerkirrichtin-g door te brengen, waarop verdachte om de doodstraf vroeg, indien het Hof hem schuldig verklaarde. .Die kriwt.u niet, al zou u er om smee- ken" antwoordde de President. Dan liever celstraf" besloot verdachte. Hei Hof zal op 31 Maart a s. uit spraak doen. WAARLAND. Woensdag 26 Maart 1947, is er gelegenheid om bonkaarten en textielkaar- ten te halen. Zoowel de zelfver- zorgers als de niet zelfverzor- gers moeten dan hun distribu tiebescheiden halen vanaf de letters A. tot en met Z. VERLOTING „V.Z.V." 'T VELD Onder enorme be langstelling is Zondagavond bij de wed!. Brouwer, ten overstaan van burgemeester Bosma, <Je trek king gehouden van de verloting ten bate van de R K. Voetbalver- eewiging V.Z.V., van welke ver loting, naast tal van andere fraaie prijzen, de hoofdprijs bestond uit een nieuw dames- of heeren rijwiel. De prijzen, welke bij den voor zitter, A. Groot, kunn-en worden afgehaald, zijn resp. gevallen op cTe nummers; 749, 768, 558, 484, 271, 311, 416, 197, 236, 1180, 357, 260, 833, 550, 610, 990, 499, 1498; 781, 659, 1437, 1003, 406, 382; 105; 30, 753, 582. Ook voor het rad van avontuur, waaraan aardige prijzen waren hij haar en haar verloofde met een zaklampje bespiedde, werd de Rech ter; zeer terecht, een beetje boos op dezen particulieren de'ective en kreeg hij een gevoeli g' lesje hoe hij zich als' fatsoenlijk man te gedragen had De tijd van wraakoefeningen en repre sailles was ♦enslol'e al lang voorbij. Maar zoo maar iemand een pak slaag geven mag toch ook weer niet en Ze ker werd dar niet' verwach» van zulk een me'sje ZijG. C. A K. en haar verloofde G. J. S kregen, g'ezien de omstandigheden; ieder f 5.boetie of 5 dagen. Toen danste zij verheugd weer weg, blij haar hart eens te hebben uitge stort en hij begeleidde haar weer trouw, terwijl de getor ge door de an dere deur verdween- Even laier drong'en de heftige stem men van het drietal nog door in de s''e11e zonnige rechtzaal, waar inmid dels T G. v. d. S. urt Bergen ver scheen, ook al omdat hij iemand had geslagen Waarom de menschen eigen lijk zoo kort aangebonden zijn? Het te iederen keer weer een raadsel, vooral; wanneer ze allemaal de mond vol heb ben van vrede en- vriendschap en nog meer mooie woorden Op dezen mid dag; nu de zon zoo heerlijk speelde met: alle gewichtigheid van groen, zwart, wet. artikelen en menschen, leek da4- heelemaal onbegrijpelijk. v. d. S voelde zich een beefije belee. digd. omdat iemand hem had uitge scholdendat hii dronkén was ge- weesi, te hard had gereden rnet zijn wagen- en *oen de kilometerteller had verdraaid Dat was dan reden genoeg, om die kwaadsorekerf?) een tand ui't zijn mond te s^an, Enfin, de Poli ie- rechter veroordeelde hem ,f 15 boete of 10 dagen. Waarschijnlijk ver bouwereerd over zulk een mild von_ n's, salueerde hij als jong' soldaa* mo del; maar met de baret onder z-ijn arm. Gelukkig, dat de sergeant niet in de buurt was Tenslotte kwam nog H. P uit Ber gen voor. die met zijn au+o op den spoorwegovergang was gesli'pt en 7X><)- doende de rail had ontwricht. wat ge vaar zou kunnen opleveren veer het treinverkeer. Hij had zich hiervan w'et overuiyd en daarom had hij z'ch nu teverantwoorden. De Rechter leg de hem f 25.op of 10 dagen. verbonden, als taart, drank, worst, rookwerk, sieraden enz, enz., bleek buitengewoon veel animo te zijn. Een der aanwezigen mocht zich verheugen op de aanwinst van een haan, waarop direct na de bekendmaking, wellicht met het op de komende Paaschdagen, door meerderen een bod werd gedaan, zonder dat dit muzikaal stuk pluimvee van matig kaliber van eigenaar veranderde. De avond werd door den voor zitter gesloten met een hartelijk woord van dank aan allen, die het hunne er toe hebben bijgedragen dezen avond zoo schitterend te doen slagen, waarna nog een op roep tot allen om toe te treden als lid of als supporter van V.Z.V, KATHOLIEK THUISFRONT „ST. JOZEF ZORG"! 'T VELD Wellicht ten over vloede mogen de leden van het in onize parochie opgerichte Thuis front er aan worden herinnerd, dat in onze parochiekerk alle twee weken een H. Mis wordt op gedragen tot intentie van onze en alle andere jongens in Ind!ië. Op Woensdag 19 Maart a.s., den feestdag van St. Jozef, zal om 3 uur een gezongen H. Mis, waar onder algemeene H. Communie, worden opgedragen voor de jon gens in Indië. Daar het H. Mis offer ook voor onze jongens hel hulpmiddel bij uitstek is, mag worden verwacht, dat alle leden, d.w.z. alle parochianen, morgen aanwezig zullen zijn, om op de voorspraak van St. Jozef, den be schermheilige onzer actie, den hemel een heilig geweld aan te doen voor hen, die daartoe zelf niet meer zoo ovet^vloeiig gele genheid hebben. Onze jongens zullen u er dankbaar voor zijn. W.O.L.-POLDER 'T VELD Ter voorkoming, dat bij het intreden van den dooi wellicht meerdere perceelen ge heel of gedeeltelijk onder water zullen liggen, zal van de zijde van het bestuur worden getracht den watertoevoer naar het gemaal zoo goed mogelijk te doen vlotten, door hel doen aanbrengen van een geul in de sneeuwbanken, welke zich op meerdere plaatsen in de molensloot hebben vastgezet. Van de ingelanden wordl, ter verkrijging* van een vlotten en regelfnatigen afvoer, verwacht, dat zij hieraan hun volle mede werking zullen verleenen door duikers, rioleeringen enz. enz. zoo spoedig mogelijk ijs- en sneeuw vrij te maken en door het ver wijderen van voor den wateraf voer hinderlijke sneeuwmassa's uit hoofd- en (oevoerslooten. WAARLANT. Onze kape laan, de Weleerw. Heer A. H. W. v. d. Heuvel is door Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem benoemd tot kapelaan te Poel dijk. Naar wij vernemen heeft de mi nister van oorlog aan den majoor J N. Breunese een ongevraagd! eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, in afwijking van het gunslige advies van de meer derheid der commissie van advies, van wellfe commissie slechts één lid een afwijkende meening had. Majoor Breunese zal tegen dit ministerieele besluit in beroep gaan bij den kroon. Het bestuur van den Frieschen Elfstedentocht heeft, na een nauw gezet onderzoek, de uitslag vastge steld van de Elfstedentocht van 8 Februari jl. Van de twaalf eerste aankomenden zijn er acht uitge schakeld, waaronder de beide win naars, J. Bosman uit Breukelen en K. Schippers uit Steenwijkerwold! Veiiter o.a. ook de Friezen Wijnia. Het bestuur van de vereeniging ..De Friesche elf steden" heeft der halve besloten aan de volgende v er rijders ten prijs toe t-.- ken nen: 1. J. van den Hoorn (Ter. Aar) groote gouden medaille; 2. A.(' Verhoeven (Dusser.) kleine gouden medaille; 3. A. S de Vries (Giet- hoorn) groote verguld zilveren me daille; 4. D. van der Duim (Olde- boom) kleine verguld zilveren me daille. Het diskwalificeeren van de acht der eerste twaalf aankomen den geschiedde wegens opleggen of omdat zij door niet-deelnemers „den wind lieten breken". (Opleg gen is, als twee rijders achter el kaar over het ijs gaan, waarbij de voorste deelnemer dé handen op den rug heeft en nummer twee deze vast houdt). Op het technologisch instituut te Pasadena in Californië is Maandag een aardbeving van de eerste grootte geconstateerd, waarvan het centrum op onge veer 11.000 km. afstand lag. Waarschijnlijk heeft de aard beving in centraal Siberië plaats gehad. Een vliegtuig heeft boven Madrid monarchistische pam fletten uitgeworpen met leuzen als; „de 15 jaren zonder monar chie brachten Spanje een mil- lioen dooden, alsmede economi sche en moreele ineenstorting"; ..minder auto's voor de ambte naren en meer locomotieven voor het volk"; „wij willen noch Franco noch het communisme. Lang leve Don Juan". (Vervolg van Pagina 1) Wij vernemen nader, dat de Re geering aan de opdracht tot teeke nen eenige voorwaarden zou heb ben verbonden, welke zij ter ken nis van de Tweede Kamer zal brengen. De Tweede Kamer komt heden bijeen, ter behandeling van verschillende belangrijke onder werpen. Op welk tijdstip de Re geering haar mededeelingen zal doen, is nog niet bekend. Zij kan dat doen in den vorm van een verklaring, zij kan dat ook doen bij de behandeling van het wetsont werp tot uitbreiding van de Com missie-Generaal, dat op de agenda van de Tweede Kamer voorkomt. De ijsbreker van de ia. Goed koop, de „Ijsbeer", arriveerde gisterenmorgen om ongeveer 11 uur in Den Helder. Zaterdag middag om 3 uur was de „Ijs beer" nog in Alkmaar en des avonds om ca. half zeven in Koedijk-Noord. Hierdoor is de scheepvaartroute Amsterdam Den Helder weer open, wat voor de binnenschippers, die her en der al weken zaten in gevroren, een groote opluchting zal zijn. „Ijsbeer", je hebt je werk goed gedaan en tot vol gend jaar maar weer! Nu de dooi na dezen barren winter is ingetreden, zal de Ver eeniging „IJsstrijd" voor de derde maal dezen winter overgaan lot het ijsbreken in de hoofdvaarwa teren van het Noordelijk gedeelte van de provincie, voor zoover deze kanalen niel opengebroken wor den door den Rijkswaterstaat. De bedoeling is, zoodra de dikte van het ijs dit toelaat, de provin ciale kamalen van den Omval te Alkmaar naar Kolhorn, van Kol- horn naar Schagen open te bre ken en ook het kanaal *«an Mid- dertmeer naar Mederrnblik. De Rijkswaterstaat verzorgt het openbreken van de Rijkskanalen. Ook wordt rekening gehouden met de belangen van de schipperij in dé nevenvaarten, voorzoover dit mogelijk is. Het behoeft geen betoog, dat op financieelen bijsland van belang hebbenden zeer veel prijs wordt gesteld. De kas van „IJsstrijd!" wordt dezen winter duchtig aan gesproken, zoodat alleen met hulp van alle belanghebbenden doel treffend het ijs gebroken kan worden. Gisterenavond werd bericht, dat de bekende tooneelspeler Piet Bron op weg naar den schouwburg te Utrecht plotseling overleden zou zijn. Thans blijkt dat dit bericht op een misverstand berust! Bron was tijdens den rit per autobus van den Haag naar Utrecht door een duizeling bevangen en passeerende automobilisten, die hulp verleen den, zijn blijkbaar in al te groote voortvarendheid aan den schouw burg te Utrecht gaan vertellen, dat Bron overleden was. Op dok tersadvies zou hij eenige rust ne men, daarom kon de voorstelling niet doorgaan. Maar de acteur is niet dood en hij zal, als de legende waar is, nu heel oud worden We kunnen met overtuiging zeggen dat de enting tegen de mond- en klauwzeer met de ent stof van het Staats Veeartsenij- kundig Onderzoekings Instituut goed is. Een onvatbaarheid van pl.m. 8 maanden is vrijwel re gel. Daarom zal het nodig zijn in vele bedrijven weer opnieuw te enten en meerdere veehou ders die tot nu toe afzijdig ston den zullen nu ook willen laten enten, 't Gaat het vlugst en ge makkelijkst in de staltijd en daarom wordt het tijd voor de veehouders te beslissen of ze zul len laten enten of niet, ook met het oog op het feit dat in 't voorjaar de meeste runderen in de volle lactatie verkeren. Bo- vendieiT komt er nog een factor bij. Het mond- en klauwzeer heerst nog steeds in ons land en daarom zal men ook in geheel Nederland willen enten. Er zal dus een grote vraag zijn naar entstof en, om nu zeker te zijn dat U geholpen kunt worden dient U zo spoedig mogelijk aan uw dierenarts op te geven wan neer U uw dieren in wilt laten spuiten en 't aantal dieren. Aan de hand van die gegevens kan er dan aan het S.V.O.I. gezorgd worden dat er voldoende entstof op tijd beschikbaar zal zijn. De Dir. Prov. Gez. Dienst voor Dieren in Noordholland, D. REMPT. LANGEDIJK. 18 Maart. 6000 kg. .roode kool 17,50; 59600 kg gele kool 15,50; 59000 kig Deensche witte kool 11,50; 2000 kg uien 16,4000 kg bieten verd. 1 9,90; verd. 2 7,50; 2200 kg peen verd. 2 9,50; verd. 3 7,50. ALKMAAR Op de Veemarkt van 17 Maart werden aangevoerd: 9 paar den f 500800; 85 vet'te koeien Cen. trale; 17 pinken Centrale; 512 nuch'.ere kalveren (slacht) Centrale. ALKMAAR 17 Maart. Rabarber 84; sprultkool 0.801.20; roode kool 17.50; g'ele kool 12 40—1550; bieten 5.50—10; wi'lof 36—45. NOORD.SCHARWOUDE 18 Maart. 35000 kg gele kool 15.50; afwijkende 10.80; 4200 kg roode kool 17.50; 16000 kg witre kool ll 50. WOGNUM 17 Maart. Witlof 31.50— 45; béten 2—10; uien 1016; breek., peer. 7.50—9.50; spruitkool 84; goud- reine'ten 6794. ZWAAG. Uien 10—16; bieton 5.50 ^ÏO; gele bewaarkool 15.50; breekpeen 7.50—9.50; knolselderij A 34—B 24.— goudreins hen 5299; present van Engeland 67.—.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2