Hongaren vierden den vijftienden Maart Nederlandsch elftal-spelers in training Rond de zuivering in België EEN UURTJE TELEX In het hart van Holland zong de Csardas Dr. van Ledden Hulsebosch wordt Maandag zeventig jaar NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Dinsdag 18 Maart 1947 arktberichten De aanblik niet erg opvroolijkend Gratieverzoeken ingewilligd Euwe wereld kampioen schaken? De ontploffing bij Westerveld ft»* m r.!* De kosten zijn BR/FF urr BRUSSEL Het geval „Frederiks" herhaald Clandestiene uitvoer van deviezen enorm De lading van de „Martin Behrmann" De goede Heilige l GETEEKEND? van Pagina 1) n nader, dat de Re- opdracht tot teeke- orwaarden zou heb- welke zij ter ken- Tweede Kamer zal iSveede Kamer komt ter behandeling van belangrijke onder- reik tijdstip de Re- mededeelingen zal liet bekend. Zij kan ien vorm van een kan dat ook doen bij g van het wetsont- reiding van de Com al, dat op de agenda ie Kamer voorkomt. >rdhollandsch I weer open ;r van de fa. Goed- sbeer", arriveerde en om ongeveer 11 Helder. Zaterdag- 3 uur was de „IJs- n Alkmaar en des ca. half zeven in rd. Hierdoor is de oute Amsterdam weer open, wat nnenschippers, die al weken zaten in- n groote opluchting Jsbeer", je hebt je gedaan en tot vol- ïaar weer! SSTRIJD" >i na dezen barren gelreden, zal de Ver ast rijd" voor de derde winter overgaan lot in de hoofdvaarwa- ït Noordelijk gedeelte ncie, voor zoover deze l opengebroken wor- >n Rijkswaterstaat, ing is, zoodra de dikte dit toelaat, de provin- n van den Omval te ar Kolhorn, van Kol- Schagen open te bre- het kanaal -on Mid- tar Medemiblik. waterstaat verzorgt het van de Rijkskanalen, ït rekening gehouden ngen van de schipperij voorzoover is. geen betoog, dat op bijstand van belang- zeer veel prijs wordt kas van „IJsstrijd" n winter duchtig aan- zoodat alleen met hulp ïlangh ebbenden doel- 't ijs gebroken kan IET BRON et dood, hij leeft! ivond werd bericht, dat de tooneelspeler Piet ;g naar den schouwburg plotseling overleden zou blijkt dat dit bericht op stand berust! Bron was i rit per autobus van naar Utrecht door een levangen en passeerende sten, die hulp verleen- ilijkbaar in al te groote dheid aan den schouw- Ftrecht gaan vertellen, overleden was. Op dok- zou hij eenige rust ne- >m kon de voorstelling aan. Maar de acteur is sn hij zal. als de legende u heel oud worden.,... EN KLAUWZEER ESTRIJDING inen met overtuiging at de enting tegen de klauwzeer met de ent- het Staats Veeartsenij- inderzoekings Instituut Een onvatbaarheid van naanden is vrijwel re- mm zal het nodig zijn ledrijven weer opnieuw en meerdere veehou- tot nu toe afzijdig ston- ;n nu ook willen laten Gaat het vlugst en ge kst in de staltijd en wordt het tijd voor de >rs te beslissen of ze zul- enten of niet, ook met op het feit dat in 't de meeste runderen in lactatie verkeren. Bo- komt er nog een factor mond- en klauwzeer Dg steeds in ons land en zal men ook in geheel id willen enten. Er zal grote vraag zijn naar ;n, om nu zeker te zijn 'eholpen kunt worden zo spoedig mogelijk aan snarts op te geven wan- uw dieren in wilt laten en 't aantal dieren. Aan I van die gegevens kan aan het S.V.O.I. gezorgd dat er voldoende entstof beschikbaar zal zijn. Prov. Gez. Dienst voor ren in Noordholland, D. REMPT. ■EDIJK. 18 Maart. 6000 kg. >ol 17,50; 59600 kg gele kool 9000 kg Deensche wiite 50; 2000 kg uien 16,4000 en verd. 1 9,90; verd. 2 90 kg peen verd. 2 9,50; 7,50. 1AR Op de Veemarkt van werden aangevoerd: 9 paar. II 800 85 vet'te koelen Cen. pinken Centrale; 512 nuchtere (slacht) Centrale. \AR 17 Maart. Rabarber 84; >1 0.801.20; roode kool 17.50; 1 12 40—1550; bieten 5.50—10; -45. D.SCHARWOUDE 18 Maart. - gele kool 15.50; afwijkende 00 kg roode kool 17.50; 16000 kool 11 50. UM 17 Maart. Witlof 31.50— •n 2—10; uien 10—16; breek. 0—9.50; sprultkool 84; goud- 1 67—94. G. U-.en 1016; bieten 550 e bewaarkool 15.50; breekpeen I; knolselderij A 34B 24. 1» 52—99; preser» van 1 67.—. In een heftig beroep op den vrijheidszin der Hongaren riep de dichter Sandor Petöfi zijn land- ger.ooten 15 Maart 1848 op, om te breken met het Huis Haibsfourg en om zichzelf los te maken van den invloed, die de regeerende vorsten uit dit Huis op het land uitoefenden. Zijn onsterfelijk gedicht: „Tal- pra Magyar", Sta op Hongaren, vertolkte de gevoelens, die een volk van vrijheid moesten bezie len en hartstochtelijk schilderde hij de glorie van het kleine land aan den Donau, niet oim een re volutie of een staalsgreep zonder meer, maar om de eeuwenoude traditie te herstellen en opnieuw op- te bouwen. De komende jaren werden voor de Hongaren uitermate hard, zij vochten en stierven en ook de jonge vrijheidsheld Petöfi viel bij den slag om Segesvar in 1849. Tenslotte riepen de Oostenrijkers de hulp in van Rusland en toen was het pleit voor de Hongaren spoedig beslist. Opnieuw werden ze onder de hegemonie geplaatsi van het Huis Habsburg. 15 Maart is voor alle Hongaren de dag, die moet gevierd worden als een dag van herinnering en bezinning op dat wat in het jaar 1848 begon. En waar ze zich ook bevinden, komen ze bij elkaar om gezamenlijk dit nationale feest te vieren, met herdenkingswoorden en herinneringen. Ook in het hart van Nederland, in Amsterdam, bestaat het kleine centrum, waar de Hongaren tel kens bijeenkomen, om zich te ver diepen in, het veie, dat hun land aangaat. Zoo kwamen ze ook bij een in „La Paix", om den. vijf tienden Maart te vieren, overal vandaan, waar in ons land maar Hongaren woonden en met hen kwamen de vele vrienden van dit kleine land, ergens in Oost-Euro pa, waar sleeds weer de bewoners wegtrekken, omdat het volk be zocht wordt door vele kleine en groote tragedies. Het was een wonderlijk gezel schap bij elkaar op dien Zater dagavond, vele Hongaren natuur lijk en daartusschen door vele vrienden en genoodigdên, die alle maal een beetje hun hart hebben verpand aan dit bijzondere volk en dit bijzonder land. De prach tige nationale costuums van de vrouwen met hun wondermooie bloemenkransen en hun gebor duurde jurken zweefden er naast de bonte kleedij der mannen met hun stevige laarzen, h.un herders hoe len en hun groote linten, rood- wit-groen. En natuurlijk ontbraken ook de zigeuners niet, die bij dit volk hooren met hun wonderlijke me lodieën, hun weemoed en hun verlangen, dat uitzingt in de eigenaardige vioolmuziek en de. typische cimbaalklafek. Of we er veel van begrepen? De taal is volkomen onverstaan baar en als er geen hulpvaardige tolken geweest waren, hadden wij ons als vreemden gevoeld, die eigenlijk op dit intieme feest van een volk niet thuis hoorden. Maar de Hongaren zijn bijzonder gul en gastvrij gingen ze om met de vele onbekenden, zooals Daroci en Palcsik, die of uit nieuwsgierig heid, of gedwongen, of uit louter belangstelling voor al wat buiten- landsch was, gekomen waren. Vreemd klonk het volkslied: „Nemzeti dal", de woorden ont gingen ons, maar achter die woor den, achter die vreemde melodie lag een wereld van heimwee, van weemoed en van tragedie, die ze, nu bij elkaar, uitzongen, want hun land, daar ver weg aan d'en glmsterenden Donau, bleef in hun gedachten, ook al waren ze uit- gezworven over Europa en de rest van de wereld. Hun land was van hen en nog steeds gaat de droom rond van herstel en nieu we glorie. Daarom was er veel wat onver staanbaar was, maar ook veel, wat begrepen kon worden. En als je je oogen sloot bij de wonderlijke liederen, zag je voor je dat onbekende land en je zag de herders op h.un vurige paard- jes met zwierig-wapperende man tels over de puszta's rennen, zag je de zigeuners om hun groote vuren zitten en hoorde je, hoe ze elkaar de wonderlijkste verhalen vertelden op hun viool, die zong in den donkeren nacht. En je zag de meisjes en vrou wen, die hielpen bij den oogst en die later het oogstfeest vierden, gekleed in hun schitterende jur ken, de bloemkransen op hun hoofd. Dan speelde de muziek de wilde hartstochtelijke melodieën en dansten ze hun volksdansen en tot slot, eindeloos herhaald, de fantastische csardas. Dat zag je voor je, wanneer je je oogen sloot. Maar toen wij ze weer openden, zagen we dat alle maal in werkelijkheid voor ons, die. zwierende dansen, met als hoofdschotel de wilde csardas, de dans bij uitnemendheid, waarin alles wordt uitgeleefd; droefheid en vreugde, heimwee en gezonde levenslust, waarin de heele Hon- gaarsche ziel ligt opgesloten. En dan die onverstaanbare gedichten. Nog nimmer hoorden we met zulk een vurige harlstocht verzen voor dragen als op dien avond, toen er werd verteld van de velden, de dorpsherbergen en de lachende meisjes, toen de zon ging schijnen over den dartelen Donau en toen de wilde idealen werden uitge zongen over de hoofden van de vele toehoorders. Dat was Hongarije, zooals het in werkelijkheid moet zijn. En juist daarom konden wij als heel nuchtere menschen, die over al de gereserveerdheid bewaren en in alle omstandigheden ons zelf willen blijven, niet alles be grijpen, tenminste met ons ver stand. Maar wanneer het gevoel ging spreken bij die wondere ge dichten, bij die weemoedige lie deren en die violen vol heimwee, dan Ineens was er het begrijpen. Omdat ze allemaal, die Toth's en die/ Csinady, Balazs, Zsigmund en vele anderen, hun land even lief hebben als wij het onze. Ook al zijn ze jaren van huis, dan nog zingt in hun hart het ver langen naar den gouden Donau en naar de eindelooze vlakten, waar de herders in hun zwierig- wapperende mantels oversluiven. Dan hunkert nog steeds hun heele wezen naar dat kleine won dermooie land, waar de zwierig heid hoogtij viert en waar ridders in al hun statie nog teruggevon den worden in elke figuur, die langs den weg wandelt. Met een voldaan lachje ver telt hy, hoe het hem by herha ling gelukt is de Duitschers om den tuin te leiden en te voorkomen, dat goede vader landers hun in de handen vle ien. Zoo heeft hij de Duitschers k urnen wijsmaken, dat de brand in Weesp, waarbij een hoeveelheid wol, voldoende voor 20.000 uniformen, in vlammen opging, geen sabo tagewerk was, maar het ge volg van broeiing in de wol. „En de Duitschers geloofden dat," zei hij lachend. „Ze wis ten biykbaar niet, dat wol nooit kan broeien." Rijk zijn ook de ervaringen van dr. van Ledden Hulsebosch met het herkennen van cadavers uit mas sagraven. Talrijke malen heeft hij hierbij goed werk kunnen verrich ten en met groote waardeering liet hij zich uit over de „Roode Kruis kampmoeder", mevr. 'van Overeen, wier illegale werk in en buiten de kampen in zoo be langrijke mate de Nederlandsche zaak gesteund heeft. „Thans ga ik er niet meer op uit", zeide dr. van Ledden Hulse bosch. „Ik kan niet nalaten toch iets te doen, maar neem alleen op drachten aan. die ik thuis kan uit voeren. Onderzoek van documen ten, handschrift vervalschingen, onderzoek van bloedsporen. Met deze dingen kan ik mij nog wel bezighouden, maar heen en weer reizen is mij een beetje te ver moeiend." Een wereldvermaarde criminoloog De in binnen- en buitenland vermaarde chemicus en crimi noloog, dr. C. J. van Ledden Hulsebosch, die op 9 Maart 1S02 voor het eerst voor het voetlicht trad als getuige des kundige in een geruchtmaken de Alkmaarsche strafzaak, viert Maandag a.s. zijn 70-sten verjaardag. „Op dien dag", zoo verklaarde hij in een bespreking met de Ne derlandsche pers, „zal ik voor nie mand te spreken zijn. Ik wil mijn verjaardag in alle rust vieren.' Uit zijn aan belevenissen rijk verleden vertelt dr. van Ledden Hulsebosch en het is hem aan te zien, dat hij geen grooter triom fen kent, dan den misdadiger vin den in een gecompliceerde straf zaak. Veel «is er in het laborato rium van den criminoloog, dat voor leeken bijkans onbegrijpelijk is. Een bloedspatje op een overjas wordt bijvoorbeeld onmiddellijk herkend als een aanwijzing tot gepieegden doodslag Waarom? Kan het niet door een gewone snee in den vinger veroorzaakt zijn? Zeker niet, want een spatje met een doorsnede van 0,075 mm ontstaat alleen wanneer de bloed- haarvaten bij heftige kneuzingen stukspringen. Ook tijdens de bezetting heeft dr. Hulsebosch opsporingswerk ge daan. T Positie onzer passagiers schepen „Boissevain", Batavia-Am sterdam, 16/3 van Port said. „Kota Gede", Rotterdam Java, 16/3 om 13 uur van Mar seilles. Kota Inten Rotterdam—Ja va, 13/6 14 uur op 60 mijl ten zuiden var Ceylon. Nijkerk, AmsterdamBeira. 16/3 te Marseille Oranjefontein, 17/3 van Dur ban naar East Londen. Koepat, FremantleRotter dam, pass 17/3 Gibraltar. Zonnewijk, AustraliëRot terdam, 16/3 van Marseille. K Namens den minister van justitie wordt bekend gemaakt, dat H, M. de Koningin gratie heeft verleend aan A. O. Ma- nintveld, tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag, en aan A. Doorewaard, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van den krijgsraad te velde. De doodstraf is ten aanzien van Manintveld veranderd in een levenslange gevangenis straf en t. a. v. Doorewaard in een tijdelijke gevangenisstraf van 20 jaren met aftrek van den tijd in verzekerde bewaring doorgebracht. A. C. Manintveld werd be schuldigd van het aanbrengen van joden te Den Haag. Deze joden werden gearresteerd en naar Westerbork overgebracht. Vervolgens kwamen zij in de Duitsche kampen terecht, van waar de meesten niet terug keerden. Voor den bijzonderen raad van cassatie werd de zaak Manintveld verscheidene malen aangehouden, o.m. in verband met een naar de toerekenings vatbaarheid van beschuldigde in te stellen onderzoek. De raad bevestigde het vonnis van het bijzonder gerechshof. Het bestuur van den Kon. Ned. Schaakbond heeft besloten aan het bestuur van de F.I.D.E. (in ternationale schaakfederatie) voor te stellen om op het eerstvolgende congres van dit lichaam, dat be gin Augustus in Nederland 'zal word'en gehouden, d"r. Euwe te benoemen tot wereldkampioen ad interim. Het bestuur van den K.N.S.B. grondt dit voorstel op de vol gende overwegingen: 1. Dr. Euwe is vóór den thans overleden wereldkampioen dr. Aljeohin houder van den titel geweest 2. Dr. Euwe heeft in verschil lende tournooien het bewijs ge leverd nog niet aan kracht te hebben Ingeboet. 3. Dr. Euwe heeft, nadat de regeling van den wedstrijd om het wereldkampioenschap aan de zes candidaten onderling was overgelaten, zich alle denkbare moeite gegeven om dezen wed strijd tot stand te brengen. - Hierbij zij nog aangeteekend, dat dr. Euwe voor 1947 en 1948 elke uitdaging zal aanvaarden op nader te bepalen voorwaarden, die in dit geval voor hem en den uitdager dezelfde zullen zijn. Overigens geldt het reglëhient van de F.I.D.E. Daarna zal dan de eerstvolgende match om den titel overeenkomstig het in Win- terlhur vastgestelde schema in 1950 plaats vinden. Het onderzoek naar de oor zaak van de ontploffing in de duinen achter het crematorium te Westerveld, waar Zondag avond een munitiebunker de lucht ln is gevlogen, tengevolge waarvan groote glasschade in de omgeving is aangericht, heeft tot dusverre nog weinig resul taat opgeleverd. Militairen van den opruimings- en bergings- dienst hebben in samenwerkms met leden der 'koninklijke ma rechaussee nogmaals zonder re sultaat het terrein naar een eventueel slachtoffer afgezocht. Op de plaats waar Zondag nog de groote hunker stond, is geen stukje beton meer over. Een diepe trechter in de aarde lever het bewijs van de kracht In antwoord op een desbetref fende vraag antwoordde luite nant-kolonel W. C. Maas, chef staf eerste militaire afdeeling te Amsterdam, een ANP-verslag- gever, dat de mogelijkheid van zelfontbranding der in den bun ker aanwezige trotyl niet uitge sloten mag worden geacht. De bunker was nl. van een zware afgesloten deur voorzien, waar van het slot een half uur vóór de ontploffing door een bewa kingspatrouille van twee man was gecontroleerd. Het lijkt dus onwaarschijnlijk, dat kinderen of burgers kans zouden hebben gezien den bunker binnen te komen. Intusschen zijn de twee bewakers aan een wissen dood ontsnapt, doordat zij zich na hun bezoek om 5 uur aan den bun ker, om half zes ten tijde der ontploffing op ruim 1 km af stand daarvan bevonden. Doordat het V.U.C.-terrcin niet bespeelbaar was, traden de Nederlandsch-elftal spelers, onder toezicht van den Engel- schen trainer Carver en den bondsoefenmeestcr Kauffman het modderige veld van de tweede klasse club „Ede" te Ede. De bedoeling was omeens een overzicht te verkrygen van het spelersmateriaal, het geen dringend gewenscht was in verband met het feit, dat ever drie weken reeds de ont moeting Nederland-België op het programma staat. In dit verband was het ook begrype- lijk. dat men na de rust ver scheidene spelers verving door anderen, ten einde zoo veel mcgeiyk spelers onder de leupe te kunnen nemen, vooral ten aanzien van hun technische capaciteiten (belangryk op zoo'n zwaar veld), hun uithou dingsvermogen, snelheid, spel opvattingen enz. Zoo heeft men byna dertig spelers aan het werk gezien, met in de rust de gebruikeiyke oefeningen ter verbetering van de licha- meiyke conditie. Voor de rust kwamen in het veld: Groen elftal: Kraak (Stormvo gels) doel.' Achter: Van Bun (M>.V.V.) en Van der Linden (Ajax). Midden: Stroker (Ajax). Moehring (Enschede) en de Vroet (Feyenoord). Voor: Holleman (VUC), Wilkes (Xerxes), Roozen (Haarlem), Rijvers (NAC) en De Harder (VUC). Rood elftal: Doel: Van Raalte (Blauw Wit). Achter: Wilders (Blauw Wit), De Jong (ADO). Midden: Spierenburg (NEC). Smit (VUC) Van der Steen (Volewy- ckers). Voor: Van Onselen (VSV), van der Fuin (Hermes DVS), van Roessel (Lcnga), Biesbrouck (RCH) en Bergman (Blauw Wit) 8 i SÉiöllitlllI - - J H IP" Te Ede oefende onder groote belangstelling de Nederlandsche elftalclub onder leiding van haar trainer Jesse Carver. Ook werd een oefenwedstrijd gespeeld, waaraan door alle 33 spelers werd deelgenomen. De jongens loopen hun „rondje". (A.N.P. P.) Men zou niet kunnen ontkennen, dat het groene elftal gevoegelijk als a-elftal kan worden bestem peld. in ieder geval, dat hier de kern van het Nederlandsch Elftal, dat tegen België zal uitkomen, stond Opgesteld. Wij waren be nieuwd naar het spel van Moeh ring, die als stopper fungeerde en van Roessel geen oogenblik alleen liet. Deze groote zware knaap bleek over voldoende uithoudings vermogen te beschikken op dit zware veld. terwijl hij met veel enthousiasme van begin tot einde zich in den strijd wierp. Kraak maakte in doel een blunder en dat kostte het groene elftal een doel punt, de gelijkmaker van Bies brouck, nadat Holleman het a- team de leiding had gegeven^Van Bun en Van der Linden speelden zeer bevredigend, trouwens, de M.V.V.-er had tijdens den wed strijd te Gent reeds blijk gegeven in goeden vorm te zijn. Van de overige spelers uit het a-elftal ging onze belangstelling uit naar de buitenspelers, de beide VUC-ers Holleman en De Harder, die den laatsten tijd heel wat zwaarder zijn geworden. Over technische capaciteiten beschikken deze spe lers zeer zeker, maar of zij in staat rijn in éen zwaren interlandwed strijd op een moeilijk bespeelbaar terrein het tempo te kunnen vol houden, betwijfelen wij toch wel. Men kon duidelijk veel betere pbysieke conditie van een Wilkes en een Rijvers onderkennen. Na „de rust" speelde in het A- r\E eerste houtboot na den strengen winter, het uit Amerika afkom stige Grieksche Liberty- schip „Michael" met 200 standaard hout en 2000 ton kunstmest word; de zer dagen in de Zaan- damsche haven verwacht, ïjt De Nederlandsche tin. baggermolen „Kalmoa" is tengevolge van een Noordoosi-erstorm in de haven van Falmouth (Cornw.) of drift geraakt en op de kust geloopen. Opperrabijn S. Heertjes is in den leeftijd van 70 j. na een bijna 40-jarige ambtsperiode over de res sorten Noord-Brabant, Limburg, Zeeland, Gel derland en Overijssel te 's-Hertogenbosch overle den. ïjs Uit de silo's van de meelfabriek „De Vrede" aan het Noordzee kanaal, heeft de Neder landsche regeering aan Frankrijk 2000 ton tarwe geleend, die per kust vaarder vervoerd zullen worden naar Duinkerken. Bij K. B. is met in gang van 16 Maart 1947 benoemd tot lid van den Hcogen Raad van Adel, geven voor de Unie van Zuid-Afrika en voor Zd.- West-Afrika. Met in gang van 1 Juni a.s. is benoemd tot lector in de bedrijfshuishoudkunde a. Baron Van Voorst tot Voorst, luit.-generaal b. d. De heeren Felletier hoofd van de PTT in In. dië en Feith, voorzitter van het Ned.-Ind. Roode Kruis zullen heden per Skymaster naar Inc'ië vertrekken. H* De rijks waterstaat d;eelt mede, dat de schipbrug bij^De- venter weder in gebruik genomen is. Op 26 Maart a.s. zal de KLM wederom 'n extra-vlucht Amsterdam-J ohannes- burg uitvoeren, waarme de luchtpostcnrresponden- tle kan worden meege- d. Nederl. economische hoogeschool dr. H. Thier ry te 's-Gravanhage. Gezien de verbeterde weersomstandigheden zullen de colleges en les sen aan de Nederl. Eco- nom. Hoogeschool Maan dag 24 Maart a.s. worden vat. s|t Gisteren kwam in Den Haag een motorwa gen van lijn 6, een vracht auto van Van Gend en Loos en een HTM-bus met elkaar in botsing. Fr waren geen persoonlijke ongelukken. Geduren de het afgeloopen week end werden te Den Haag uit verschillende percee, len door opensluiting, inklimming e.d. ont vreemd een handtasch met f800 en distributie bescheiden, een wollen deken, vier lakens en een scheerapparaai; duizend tabaksrantsoenen, f200 en een aantal pakjes sigaret ten, een radio-toestel; gouden en zilveten voor werpen, twee lappen stof en ongeveer f400. ln Haarlem is in den ouder dom van 53 jaar overle den de heer Hin, directeur van de kousenfabriek Hin N.V. De openbare, zitting van den Raad vo >- de Luchtvaart, waarin onderzocht zal worden het ongeval overkomen aan de PH. TBW op 14 November j.l. is verscho ven naar 28 April a.s. De zitting wordt gehouden in de Statenzaal van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat. Zij begint om 13,30 uqr. ■WU L to 1 ?~v v' ju - In de duinen achter Westerveld is door onbekende oorzaak een bunker, waarin Duitsche munitie was opgeslagen, ontploft. De explosie veroorzaakte een geweldige krater (links) op de foto. Rechts ziet men de chaos van dooreengeworpen landmijnen, handgranaten en munitie, welke in de nabijheid was opgeslagen. (Van onzen Belgischen correspondent) Het proces van den heer Schumd die van 1 April 1941 tot September 1943 de functie waarnam van Se cretaris Generaal bij het Minis erie wam Justitie, kan bezwaarlijk het proces van een mensch, zelfs niet van politiek worden genoemd. Het is het proces van een tijdperk, van het meest bewogen en verwarde tijdperk uit onze geschiedenis van de laatste eeuw. In de duisternis die zich over ons land spreidde bij de bezetting, wist niemand meer waar het licht te zoe ken. Instinctmatig wendden wij ons af van eiken vorm van dwang, ui. een natuurlijken drang naar vrijheid en een ingeboren eerbied voor traditie, gepaard gaande met een hartstochtelijke verkleefdheid aan de democratie en haar leer stellingen. Iedereen wist dat het ons ingeboren patriotisme geen enkel compromis duldde. Maar als he. er op aankwam, te bepalen onder welke vormen de ze vaderlandsliefde de beste vruchten kon afwerpen rees twij fel in he. hart van vele weifelaars, en meer nog bij dezen die gewe tensvol en trouw bekommerd wa ren om het lot van hun medemen- schen. Daaruit ontstond de tragi sche dubbelzinnigheid gedurende de lange jaren van de bezetting. De regeering te Londen had mooi praten over de uiteindelijke over winning. Hier bleven acht millioen Belgen, gebukt onder het terroris me van een vreemden verdrukker, onzeker, verlaten. Wat moest er worden gedaan? Moesten zij wor den opengelaten aan de willekeur en'de strengheid van een bende elftal Jacobs van Limburgia in plaats van Kraak, terwijl de Vroet was vervangen door Teunissen, eveneens van Limburgia. In de voorhoede kwam van der Tuin van Hermes-DVS op de plaats van Rij vers te staan. Het B-elftal zag er nu als volgt uit: Doel: van Raalte Achter: Wil ders en de Jong. Midden: Spieren burg, Vermeer (Excelsior) en van der Steen. Voor: Draeger (Ajax) Schaap (Donar Hilversum) La- kenberg (NEC) Biesbrouck en Bergman. Het B-elftal was in dat tweede gedeelte beslist sterker en drukte dit dan ook in twee doelpunten uit, door Draeger en Schaap. De uit slag heeft natuurlijk niets om het lijf, maar aan den anderen kant dient toch ook geconstateerd te worden, dat ons land op het oogen blik zoo weinig uitblinkers en zoo veel middelmatige spelers bezit, dat een gelijkwaardig B-team met succes tegenover de „waarschijn- lijken" kon worden geplaatst. Het lijkt ons een buitengewoon moei lijke taak om uit dit spelersmate riaal het „beste" vertegenwoordi gend elftal samen te stellen. Op 28 Maart speelt een voorloopig Ne derlandsch elftal te Rotterdam tegen Malmö en misschien zijn na afloop van die ontmoeting duide lijker conclusies te trekken dan in Ede het geval was. verraders? Of muest er v .rden getracht, ondanks het ondankbare van deze taak, hen bij te staan en hen te helpen hun lot te dragen, het te verzachten daar waar het eenigszins zou mogelijk zijn? -Een moeilijk dilemna. En met uitzondering van één enkele Romsée hebben de Secretaris sen-Generaal hun zware en moei lijke taak aanvaard, bezield met het1 zuiverste en meest verlichte patriotisme, niet uit drang naar 'samenheulen met een gehaten vijand, doch uit de innerlijke behoefte, hun volk te helpen en :e steunen. Wat hun persoonlijke vei ligheid betreft, ware het beter ge weest, hadden zij hel voorbeeld van zooveel anderen gevolgd en waren zij passief en lijdelijk blij ven toezien. Dan zouden zij thans niet moeten terechtstaan. Het gaat er niet om, een pleidooi te houden voor de Secreiarissen-Generaal, door het rechtvaardigen van een politiek. Veeleer is het zaak de daden van enkele mannen op de juiste wijze te belichten, ze te ver klaren en er objectief over të oor- deelen. Indien men het noodig vindt de ze mannen rekenschap van hun gedragingen te laten afleggen, in dien men het noodzakelijk acht dat zij verschijnen om het oordeel van het land te hunnen opzichte te hooren uitspreken, goed, het zij zoo. Niets gaat boven een kla ren en duidelijken toestand. Maar waarom wordt er dan slechts één zijde van de medaille getoond', waarom wordt er dan een ver schillende politiek gevolgd, al naar gelang men aan deze of aan gene zijde van het Kanaal vertoefde? Het is onjuist, de Secretarissen- Generaal te vervoegen en het bi- lan der activitei'en van de regee ring te Londen links te laten lig gen, Het is ondoenlijk, de eenen op voorhand te verdenken en te veroordeelen en de anderen ter- zëlfdertijd een brevet van patrio tisme te verleenen. Dat zijn twee maten en twee ge wichten. M. T Op 22 Februari zijn bij het scheepgaan aan boord van het s.s. „Tabinta" van de ongeveer 1000 passagiers, bestaande uit bemanningen, welke op de in Amerika gekochte schepen zul te gaan varen, 300 personen of ca. 1/3 van het aantal reizigers, door de-douane-ambtenaren te Rotterdam aan den lijve gevi siteerd. Dit'onderzoek naar den clandestienen uitvoer van de viezen leverde een belangrijk resultaat op. Er werden 33 be keuringen opgemaakt, waarbij in beslag genomen werden: 4.545,88 Am. dollars f 12.0-92,04; 21 Can. dollars f55.66; 212.08 pond f2.272,68; 133 fl. Curagao f 188.19; 30 fl. Ned. Ind. f30.07: 2.920 fr. francs f65.26; Ned. gld. f3.725.-; andere vreemde valu ta f32.10; totaal f 18.461.-. r\E GELDERLANDER heeft een artikel van prof. Duynstee, die behoort tot degenen, die „onver- y wijld" tot teekenen van het Ling- gadjati-accoord willen overgaan. Hij wil afstappen van den eisch dat de repoebliek de toelichtingen van de C. G. en van de regeering (motie-Romme c.s.) aanvaardt. Een van de argumenten is, dat de kos ten van den huidigen vorm van bezetting ondragelijk worden. Het zou interessant zijn, dat argument eens betrouwbaar te kunnen tes ten. Er wordt n.l. nogal met mil- lioenen geschemerd. -Er is gezegd, op een of andere vergadering, dat wij niet aan vechten kunnen den ken alsof wij dat van plan zijn! omdat ons dat vijf millioen gul den per jaar zou kosten en het zou wel eens vijf jaar kunnen duren (volgens de deskundiger!, die het nooit eens zijn!). Maar in de „Tijd" stond onlangs een artikel, dat de huidige toestand ons aan militaire maatregelen alleen al drie millioen gulden per dag kost. Dat is echter al 1100 millioen per jaar. Wie nu alleen in géld denkt, zou zeggen: dan kunnen we goedkooper vech ten. (maar dat zijn we niet van plan!). De vraag is evenwel, wat de waarde van het eerstgenoemde argument der vijf millioen is, als de cijfers van de „Tijd" juist zijn. En als de kosten der huidige be zetting zoo enorm zijn dat zijn ze hoëTïioet het dan met het oog op de verdere toekomst? Niemand gelooft toch, dat wij, ondanks alle schoone theorie, de eerste jaren van de „bezetting" en dus van de hooge kosten daarvan, af zijn? En..,, als het moethebben wij ons voor de mobilisatie van September 1939 en vooral voor de Meidagen van 1940 ook niet afge vraagd, of de kosten een bezwaar zouden zijn! Wij willen maar zeg gen: de kosten zijn natuurlijk heel belangrijk, maar zij geven den doorslag niet, als het gaat om de levensbelangen van het Koninkrijk en om het behoud van den band met Indië. Het lijkt ons geen zaak. om het, door middel en tengevolge van, een paar han-dteekeningen, maar te avonturen.... Mr. J. E. van Hoogstraten direc- eur van het Nederlandsch-Ind'. de partement van economische zaken, heeft Maandag bekend gemaakt, dat de lading van de Mariin Behr- man, dat 'kortelings door een Ne derlandsche torpedobootjager is aangehouden en naar Batavia is opgebracht, door de Nederi.-Ind. regeering is opgeëischt voor den export.- Mr. van Hoogstraten zeide, dat door experts reeds was vastge steld, dat de lading van -genoemd schip afkomstig was van onderne mingen en voornamelijk eigendom van Britsche ondernemers. De lading bestond uit rubber, suiker, sisal en kina. Het is moge lijk, dat de suiker voor plaatselij ke distributie gebruikt zal worden De andere producten zullen zoo verwacht men waarschijnlijk m Nederlandsche en in andere Ame- rikaansche schepen naar Neder land en de Ver. Staten worden ver scheept. Daarentegen meldt het Fransche persbureau AFP uit gezaghebbende bron, dat de Martin Behrman toe stemming zou krijgen de haven van Batavia met zijn lading te ver laten. De correspondent van AFP bericht verder dat het bericht evenwel niet is bevestigd. £E1V ieder van ons heeft zoc wel zijn eigen Heilige, tol wien hij zich bij voorkeur wendt om voorspraak en bescherming- Maar Sint Jozeph is zonder twijfel wel in aanzien bij allen De maand Maart is hem in de volksdevotie toegewijd en mor gen viert de Liturgie zijn feest. Ook U verzuimt morgen toch niet naar de H. Mis en ter Com munie te gaan? Eer Onzen Heer Christus in Zijn Voedstervader Sint Joseph! Onze kerken moe ten morgen haast zoo vol zijn als op een Zondag. Doet ook u eens moeite en tracht in de H. Mis aanwezig te zijn. Waarom zoudt ge dat niet doen? Hebt u werkelijk een érnstige reden om morgen te ontbreken? Mis schien moet u een kwartiertje eerder uw bed uit maar is dat nu zoo vreeselijk? Voor St. Jozeph moet ieder dat over heb ben. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3