Dr. Ir. Dijt voor het Tribunaal Linggadjati wordt geteekesid PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Woensdag 19 Maart 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Ale. Victrix l-A.D.O. '20 Centralisatie van fruitveilingen Sjahrir is verheugd De Regeering geeft opdracht aan de Commissie-Generaal Een verklaring van Mohamed Natsir R.K. VERPLEGINCS- FONDS - Leden willen zelfstandig heid handhaven ALKMAAR. Onder voorzit terschap van den heer Joh. Over toom werd gisteravond in café Haring de jaarvergadering gehou den van het R.K. Verplegingsfonds. Die voorzitter herinnerde aan de dreigende opheffing onder de Duitsche bezetting, die gelukkig werd afgewend, doch nu gevolgd wordt door de dreiging van de re. geerinigsmaatregelen ten aanzien van de ziekenfondsen. Het bestuur streeft er echter naar, dat het Ver plegingsfonds. dat gelukkig kern gezond is, zelfstandig blijft. Uit de discussie ter vergadering bleek wel, dat ook de leden op deze zelfstandigheid prijs stellen en de pogingen daartoe door het bestuur aangewend, ten- zeerste waardee- ren. Blijkens het jaarverslag van den secretaris .den heer A. Mannes, werden in 1946 213 nieuwe deel nemers ingeschreven en 117 afge schreven; de 96 nieuwe deelnemers vertegenwoordigden 326 verzeker den. Op 31 Dec. telde het fonc's 2236 deelnemers met 7871 verze kerden. Er werden 310 pat'iëntcfn tn een ziekenhuis opgenomen met 5349 verpleegdagen, hetgeen een gemid delde van 17 verpleegdagen per patiënt beteekent. Aan verpleeg- kosten werd uitbetaald f 17,637,95. Aan het verslag van den pen ningmeester den heer Groot, ont- leenen wij, dat de rekening sloot in ontv. en uitg. op f 29,124,75 met een winst van f 3.473.82, waardoor de bedrijfsreser. séeg tot f39.274,21 De balans sloot in activa en passi va op f 52.323,20. Namens de fin. commissie bracht de heer B. Wittenberms rapport uit; na zijn overleden medelid, wij len den heer J. H. Jacobs te heb ben herdacht, adviseerde spr. tot goedkeuring van rekening en ba lans en tot décharge van den pen ningmeester, waartoe werd beslo ten onder dankzegging voor het gevoerde beheer. In de fin. commissie werden be. noemd de heeren Wittemberms en v. Mastrigt. Het bestuursvoorstel om de con tributie voor de kinderen van 4 tot 2 ct. te verlagen en het aantal ver pleegdagen te bepalen op 42 per, ziektegeval. De heep Joh. Overtoom werd bij acclamatie als bestuurslid herko zen; in de vacature commissaris- Obdam te Bergen werd gekozen de heer W. Tamis, Heiloo. In de va- cature-Woldendorp (niet herkies baar) werd tot commissaris geko zen de heer Jaarsveld. In de vaca ture Fleskens zal nog nader wor den voorzien. Bij de rondvraag maande de hr. v. d. Peet het bestuur aan tot voorzichtigheid wat het samengaan in de Federatie betreft en al het mogelijke te doen, om de zelfstan digheid te bewaren. Na nog eenige discussie volgde sluiting met de chr. groet. Teraardebestelling B. Hoek x, ALKMAAR Gistermiddag had op de algemeene begraaf plaats alhier de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer B. Hoek, oud-direc teur van Plantsoenen en Sport park. Namens het gemeentebestuur zagen wij onder die belangslellen- den burgemeester mr. A. Koehna, de wethouders G. van Slinger land, mr, A. Leesberg en M. Coerls, den gemeentesecretaris mr. R. Veen dorp, voorts waren aanwezig oud-wethouder H. Kla ver, het oud-raadslid' G. Stoutj ïs- dijk, de directeur van Gemeente werken, D. Margadant en de heer G. Sutman Meyer, burgemeester van Heerhugowaard; ook velen, die mei den heer Hoek in 'en Plantsoendienst hadden samen gewerkt, gaven van hun belang stelling blijk. Namens 't politie corps was de hoofdinspecteur W. C. Rijpma aanwezig. Een viertal bloemstukken, w.o. een k*ans van het gemeentebestuur, dekten de baar. Op verzoek van den overledene werd aan het graf niet gespro ken. Ds, Klein Wassink dankte namens de familie voor de be langstelling en de eer aan den overledene bewezen en sprak ten slotte enkele woorden van wij ding. ZONDAG A.S. 2,30 UUR: Voorverkoop bij C. DE GRAND, WAAGPLEIN UITSPRAKEN MEERV. KAMER J. G. van H., Den Heidér, 360 dagen gevangenisstraf, waarvan 212 voorwaardelijk. Th. B. te Den Helder, wegens diefstal 12 maanden met aftrek, waarvan 4 maanden voorwaarde lijk DIEFSTAL Tegen K. v. L. uit Amsterdam en A. Kw. uit Berkhout eischte de Officier in een zitting van de Meerv. Kamer resp. 1 jaar en 6 maanden met aftrek. Zij hadden zich schuldig ge maakt aan diefstal van een radio toestel uit een woning te Berk hout. Geen gemengd zwemmen! De Overdekte Zweminrichting heeft de poorten weer geopend. Katholiek Alkmaar en omgeving, kent nu uw plicht. Weest katho liek, niet alleen in woord, maar ook in de daad! Zwemt niet ge mengd', maar maakt gebruik van dé speciale dames- en heeren- jren. Heel de Maandagavond is gereserveerd van 6 tot 10 uur voor de meisjes en de dames, als ook Donderdagavond van 67.30. Woensdagavond van 67.30 voor de jongens en jonge man- ren-en Vrijdagavond van 910 uur voor de heeren. Zwemt op deze uren, anders komt u in uw plicht te kort en worden (fie speciale uren, bij ge brek aan belangstelling, door de directie opgeheven J. H. VAN DEN HOEK, Distr, Sportadviseur. BURGERLIJKE STAND Geboren: Brigitta Maria d. v. B. J. Kant en Catharine Godijn; Hen drik G. z. v. Gerrit H. de Groot en A. Besse; Yvo z. v. Pieter Kleef en D. A. Nap; Petrus Marie z. v. Fran- ciscus H. C. Dingerdis en Marie Stoop. Gehuwd: Pieter A. Swier en Lena J. de Korver. Overleden: Klaas Kossen oud 64 jaar gehuwd met Marie de Rover; Gerhardus A. Conijn oud 66 jaar, gehuwd met Marie M. Schroder. ALKMAAR Geboren: Joke H„ dochter van Jan P. Romar en G. Glijnis; Elisabeth M., dochter van Jacobus A. v. Kampen en J. Bakker; Cornelia C. M„ dochter van Johannes C. Oud en A. J. Verhaar; Petrus J. M„ zoon van Richard J. H. Teunissen en G. E. M. Verberne; Petrus M. P. en Lijntje J. E zoon en dochter van Pieter de Geus en J- G, Grebe; Margaretha, dochter van Johannes H. Eckhardt en M. v. Leeuwen; Elisabeth C., dochter van Hen drik A. Cijsouw en H. Seheltema; Ludwig C., zoon van Wilhelmus J. Wouters en G. A. Zollner; Ade laide, dochter van Jan Dalenberg en A. v. Essen; Sascia M. C., dochter van Hendrikus F. Vleu gel en H. A. van Son; Franciscus J. A„ zoon van Nicolaas J. A. Stroomer en C. M. A. Jansen; Maria C, A„ dochter van Cor nells Ulrich en A- Overman; Leo, zoon van Pieter Galis en M. van Gulik, Overleden: Neeltje Becker, 49 jaar, gehuwd met C. M. v. Hees- wijk; Hendrik B, Stikvoort, 84 jaar, weduwnaar van R. Marjot; Klaasje de Moes, 85 jaar, weduwe van H. T. Smorenberg. ALKMAAR. Door de politie werden de drie gebroeders R. aangehouden die zich in het pak huis van de firma de Haas had den meester gemaakt van een pakket met cake. Bij hun arres tatie bleken zij de cake te heb ben verbrand daar zij geen tijd hadden gehad ervan te proeven, zoo dicht zaten de dienaren van de H. Hermandad hen op de hielen. DE GEMEENTEBODE JUBILEERT ALKMAAR Dezer dagen herdacht de heer H. Stoorvogel het feit, dat hij veertig jaren in gemeentedienst was, eerst als ge meentepolitie en de laatste 25 jaren als gemeentebode. Burgemeester Koelma felici teerde den jubilaris ten stadhuize, waar hij met zijn gezin in tegen woordigheid van het geheele amb tenarencorps werd gehuldigd, ter wijl namens het personeel de ge meentesecretaris, mr. Veendorp, het woord voerde. Voorts werd namens het college een schets van het stadhuis aangeboden, waarbij ook een enveloppe met inhoud aanwezig was. De ambtenaren schonken den populairen bode een mooie fauteuil en een prach tig bloemstuk. 's Middags tijdens de receptie ten huize van den jubilaris kwa men velen uit de burgerij hem complimenteeren. JUBILEUM ALKMAAR Heden herdenkt de heer P. de Moei, Houtweg 20, alhier, den dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij bakker v. d. Pol als broodbezorger. BESTRIJDING IEPENZIEKTE ALKMAAR Tusschen 1 April en 1 October' is het verboden iepenhout te laten liggen, opge stapeld te houden of te vervoeren, met uitzondering van: a. hout met een doorsnede, klei ner dan 7 om; b. geheel ontschorst hout; c. hout, dat onder vater ligt; d hout, waarvan de Schors in haar geheel op de dooft- den Mi nister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening té bepalen wijze is behandeld. Nief-nakoming van dit verbod wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste één maand of geld boete van ten hoogste duizend' gulden. Waarschuwing De politie waarschuwt ouders, voogden en onderwijzers dringend om de aan hun zorgen toever trouwde kinderen erop te wijzen dat ze niet met vreemden1, mee- wandelen of rijden. Dezer dagen werd een man ge arresteerd die zich aan ernstige misdrijven tegen kinderen had schuldig gemaakt. Tribunaal uitspraken De eerste kamer van het Alk- maarsche Tribunaal legde van morgen aan J. Staats, vroeger agent van politie te Alkmaar, vier jaar interneering op. DE PRIORIJ VAN EGMOND K Tot nu toe was de priorij van Egmond-Binnen een aan de abdij van Oosterhout N.B. (het moe derklooster) afhankelijke stich ting. Op 12 Maart jl, is de afhanke lijke priorij echter zelfstandig heid verleend en is door den abt van Oosterthout lot eerste zelf standige prior benoemd Dom Ja cobus Huijben O.S.B. Deze benoe ming is op 18 Maart door den Generalen Abt te Solemnes (Fr.) namens den H. Stoel bevestigd. Dinsdagavond heeft de Abt van Oosterhout den nieuw-benoemden prior geïnstalleerd, terwijl heden morgen daarop de zelfstandig heid werd gevierd met een plech tige H. Mis en een officieele sa menkomst in de kapittelzaal. Hiertoe waren kerk en kapittel zaal feestelijk versierd. A.s. Vrijdag herdenkt de priorij het 14de eeuwfeest van St, Bene- dictus. Bij die gelegenheid zal de Bisschop van Haarlem, Mgr. Hui- bers, een Pontificale H. Mis in de priorij opdragen, waarbij meer dere geestelijken zullen assisiee- ren. Geheel Egmond-Binnen wordt uitgenoodigd! bij gelegenheid van het bezoek van den Bisschop te vlaggen. Het ligt verder in de bedoeling, dat het fanfarecorps een kleine serenade zal brengen vanwege het grooie gebeuren, dat in Eg- mond plaats vindt. Moge binnen afzienbaren tijd de priorij verheven worden tot abdij- STILLE OMGANG TUITJENHORN Niettegen staande het vooruitzicht bestond, dat de tocht naar de H. Stede dit jaar wegens sneeuw en ijzel op de wegen veel moeilijkheden zou kunnen opleveren, was de deel name aan den Stillen Omgang vanuit onze parochie dit jaar bui tengewoon groot. Onder leiding van d'e R.K. Rijwielclub St. Mar- tinus trokken 113 pelgrims naar Amsterdam, nl. 4 te voet, 41 per fiets en 68 per bus. De verondier- stelde moeilijkheden op den weg vielen nogal mee. Dat allen met mannelijken eerbied aan den Om gang deelnamen, was mede een verblijdend toeken. JUBILEUM HARENKARSPEL De heer A. v. Dijk, 1ste ambtenaar ter secretarie, herdenkt op 1 April dep dag, dat hij 25 jaren werk zaam is op de gemeentesecretarie. Omdat de heer van Dijk zich in. den loop der jaren zeer verdien stelijk heeft weten te maken, heeft zich een comité uit d'e bur gerij gevormd, 'dat voornemens is hem op dien dag te huldigen. GOLGOTHA HElERHUGO WAARD Boven staande film heeft ook hier een groot succes gehad! Was de zaal des middags matig bezet, des avonds waren velen gekomen om dit prachtige filmwerk te bezien en te beluisteren. Op de eersie plaats, het is een film die het bekijken voor 100 pet. waard is. Het brengt je als het ware in Jeruzalem. Jeruzalem met zijn smalle straatjes, zijn tem pel enz. enz. De film begint met IN DE KRINGEN van de fruit veilingen is men doende, be sprekingen te voeren over centra lisatie-mogelijkheden, welke spe ciaal ten aanzien van den bouw van koelhuizen en sorteer- en ver pakkingsinstallaties gepropageerd worden van de zijde van den Tuin- bouwvoorlichtingsdienst, Verschillende veilingen blijken zooveel levensvatbaarheid te heb ben verkregen in den loop der ja ren, dat zij verbetering en uitbrei ding van de gebouwen moeten overwegen. In dien geest worden dan ook plannen ontworpen, zoo heeft pas ook de veiling de „Zui derkogge" te Hem besloten een bedrag van fl. 100.000 te fourneeren voor nieuwbouw. Het streven naar centralisatie ontmoet natuurlijk ook tegenstand. Dezer dagen heeft het Rijkstuin- bouwconsulentschap de besturen van vijf fruitveilingen in West friesland, nl. Purmerend, Zwaag, Blokker, Wognum en Hem bijeen geroepen, om de mogelijkheden van centralisatie oriënteerend te bespreken. Op deze bijeenkomst was men blijkbaar, als wij goed zijn ingelicht, over het algemeen wel geneigd, in de richting van de aanbevolen centralisatie te werken. De vraag is evenwel, of de con sequentie daarvan op den duur niet zal zijn, dat de kleinere vei lingen zullen moeten verdwijnen. Immers, wanneer men practisch verbiedt aan de kleinere veilingen, om tot den bouw van een eigen koelhuis of sorteer- en pakinstal- latie over te gaan, dan zal zulk een veiling voor verschillende practi- sche moeilijkheden komen te staan. Geen eigen koelhuis e.d. beteekent belemmering van den aanvoer, verhooging van de transport voor de leden voor het vervoer naar de andere bevoorrechte veiling, en een en ander kan practisch niet anders dan tot gevolg hebben, dat de eco nomische grondslag voor deze vei lingen wegvalt. Het ligt trouwens ook in de be doeling van de voorstanders der centralisatie, om de groote partijen fruit gemeenschappelijk aan één veiling te doen verkoopen. En van officiëele zijde is reeds kenbaar gemaakt, dat men niet op mede werking voor het verkrijgen van de benoodigde vergunning en ma terialen behoefde te rekenen, in dien niet alles in het werk was ge steld, om tot centralisatie te komen en indien niet vast stond, dat dit gemeenschappelijk werken toi de onmogelijkheden behoorde. Dit soort dwang schijnt tot de nieuwe staathuishoudkundige methoden te behooren, en wordt in sommige kringen van belanghebbenden be grijpelijk 'niet erg sympathiek ge vonden. Ook kan de vraag gesteld wor den, of centralisatie van veilingen de weg is, om tot oplossing van bepaalde nvtoii'-jkhecleri te kom?n Eton dergelijke centralisatie zou op zichzelf de moeite van het bespre ken waard zijn, maar waarom moet dit langs dezen omweg ge schieden? De eerste kamer van het Haar- lemsch Tribunaal behandelde de zaak tegen dr. ir. M. D, Dijt, eer tijds professor in de Staathuishoud kunde aan de Universiteit van Groningen, Utrecht en Amster dam, tevens ex-financieel en eco nomisch redacteur van het Alge meen Handelsblad tijdens "cle be zetting, Dr. Dijt werd ten laste gelégd, van 1942 af sympathisee- rend lid van den NS.B., begunsti gend lid van de Germaansche S.S. te zijn geweest, en omgang te heb ben gehad met hooge functionaris sen van de N.S.B. in den bezet tingstijd. Het aanvaarden van het professoraat in Utrecht, Groningen en Amsterdam was eveneens in de beschuldiging opgenomen. Bij het den intocht van Jezus in Jeruza lem. Een massaal gezicht. Daarna het uitdrijven van de kooplui uit den Tempel. Het laatste Avond maal, Jezus in den Hof van Olij ven, De Kruisweg, de Kruisiging, hei sterven van Jezus en tot slot de verrijzenis, Hoe mooi is dit alles weergegeven. Ja, dan is het een genot om naar de film te gaan. Prachtig spel, vooral de Christusfiguur. Hoe ontroerend klonk scans een enkel woord van Hem. De geheele film was inge steld rondom de Christusfiguur. En als men dan gedurende de Kruisiging het beeld' van Christus alleen op het doek krijgt, dan mediteer je -bij jezelf: hoe is het mogelijk, dat een mensch zoo kon lijden. Het was werkelijk jammer, -dat vele ouderen deze film heb ben gemist. Ook de muzikale om lijsting was in orde. Gedurende den kruisweg en de kruisiging bestond de melodie uit het Ve- xilla Regis en naar gelang het paste klonk het hard of zacht. Het was een prachtige filim, welke volgend jaar gerust weer kan komen. Een passend voor programma completeerde dén avond. BEEMSTER. Men meldt ons: Op 20 Maart a.s. zal des avonds om half acht een Roode Kruisfilm wor den gedraaid In „Het Heerenhuis" te Midden-Beemster. De toegang Is vrij. Men rekent op groote belang- steling, te meer wijl de oprichting van een plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis er besproken zal worden. DE RIJP. De naam van de. R.K. Gymnastiek- en Athletiekvereeni- iging DIOS is veranderd in TIOL (Tiurnen is onze lust). Zulks is ge schied op verzoek van den Bond, wijl reeds een andere elub dien naam droeg. TIOL wenschen we een lang bestaan toe met dezen nieuwen naam. HALFVASTENVIERING DE RIJP EN GRAFT. De Gidsen hebben zich Zondagmid dag in hun optreden kranig gehou den. De belangstajiing was grooi en aardige scene's werden gegeven, vooral de kampvuursfeer sloeg in. Des avonds was de opkomst voor „Buskruit" redelijk te noemen, ie meer daar reeds vlak ua den aan vang er een ware regen van dak pannen ontstond, die huizen „ont roofde" van hun bedekking en straten en stegen onveilig maak ten. Halfvasten is verder kalm verloop en. FANFARE "EENSGEZINDHEID" EGMOND-BINNEN. Dezer dagen hield "Eensgezindheid" haar jaarver- S'aderng in Café Swart. Aanwezig be. sliuur en 22 leden. De voorzi ter; de heer Schuit; opende de vergadering en heette aller.' harte lijk welkom; in 't bijzonder den Direc teur den heer Joossen; d e de vergade ring ook bijwoonde; he'geen een be wijs is dat het korps hem na aan het hart. ligt. De voorzitter had deze vergadering vóór de repet'tie gehouden aangezien hij juist zijn gebeor'edag mocht vieren en da' vonden de leden natuurlijk fijn. Verleden jaar tracseerde hij wegens zijn voorzi'terschap en nu voor zijn geboortedag; wa( met een applaus be groet werd. Wij allen wenschen onzen voorzit'er nog vele gelukkige jaren toe en hopen da- hij nog vele jaren voor- z'tfcer van "Eensgezindheid" mag blij ven. Jaarverslag en notulen werden goed gekeurd. Mededeelmgen en ingekomen stuk ken Er waren vele aanvragen ingeko- mer.1 vo-or deelname aan diverse con coursen. Aangezien het korps zal deel nemen aan he' Concours te Maartens dijk (Utrecht) op den Tweeden P'nk_ sterdag werd van verdere deelname af gezien. In de vacatures M. Kool en Th. Swart:; welke laa s'e zich nier herkies baar stelde: werden tor bestuurslid gekozen M. Kool er.' C Tervoort. U t het financieel verslag van den penningmeester bleek dat de kas aardig' was geslonken:; Het vernikkelen; re- nara'ie enz. vorderden groo'e uingaven. Met dankzegg'ng aan den penning- mees-er voor het keurig in orde hou- der,1 der boeken was ook dit. punr af gehandeld. De leden werden er op at tent gemaakt dat er be'er op de in- stTUmen en gelei moest worden; voor al op concoursdagen aaangezien het een heele waarde is wanneer een korps zulke goede en rpoo'e instrumenten bezit. Toegezegd werd dat er s'reng tioezlch' op gehouden zal worden De directeur de heer Joossen spoor de de leden aan om thuis veel *e re- pe'eren: maar ook door de leden te- samen opdat als Eensgezindheid naar het concours gaat he- een goed figuur zal slaan. Want de opgave voor het concours is zwaar voor Eensgezindheid. Er zal ook worden deelgenomen aan den jparscbwedsfrHd Voor verpl cht werk In de eere_afdeeling moe- ge maakt worden de ouVeriure "Das Mo del!" van Suppé. Hei vrije nummer is het zeer zware maar mooie werk "Lugdunum" van G. Allier Leden knoopt he' 'n uw ooren en doe- allen uw best gelijk de directeur; neem alle dagen maar eep half uurtje voor de muziek en ge zult er zelf s'eeds meer voor gaan gevoelen. Daarna werd den heer Pa Mooi dank gebracht voor al het goede dat hij in heti bel ana van Eensgezindheid doet. De voorzi'ter sluit hierna de vergade. rig en brengt zijn dank u'f voor de nrettlge samenwerking onderlig van Eensgezindhe'd. WERK OPGEDRAGEN Aan wed. C Koper is vergunning verleend tot he' verbouwen' van de garage aan de Peperstraat tot fni'J- en groentewinkel voor den heer P. Klaasse. Het werk 's opgedragen aan fa. G. Tervoort en Zonen alhier. pleidooi kwam naar voren dat dr, Dijt tijdens zijn interneering een verzoek had ontvangen van de F.A O., de internationale voedsel organisatie van de U.N.O., om een functie bij deze organisatie te aan vaarden. De verdediger, mr. F. C. van den Wall, voerde dit feit aan als een bewijs, dat de denkbeelden van zijn cliënt erkenning hadden gevonden. De beschuldigde ver klaarde zich slechts met de N S.B. te hebben ingelaten teneinde een forum te hebben om zijn denk beelden te verkondigen. Wanneer hij in zijn artikelen had geschre ven over de lotsverbondenheid tusschen Duitschland en West- Europa had hij meer op de Atlan tische dan op de continentale ruimte economie gedoeld. Ondanks het verzoek van zijn verdediger, die wegens de slechte gezondheids toestand van zijn cliënt op onmid dellijke uitspraak aandrong wérd deze bepaald °P 31 Maart. VÏOS-NIEUWS W ARMENHUIZEN Donder dagavond half 3 houdt Vios in café Mosoh voor alle leden, dona teurs en andere sportvrienden een hersengyinnastiekwedslrijd. De deelnemers zullen in groepen wor den verdeeld, waarnia hun vragen zullen worden gesteld op elk ge bied van sport, o.a, voetbal, schaatsenrijden, biljarten enz. Hiervoor zijn aardige prijzen be schikbaar gesteld, o.a. voor de winnende groep een plaats voor den voetbalwedstrijd Holland België. Van de deelnemers zal een klein, bedragje aan inleggeld worden gevraagd voor het bestrijden van de onkosten. Het belooft een in teressante en leerzame avond te worden. Hierbij brengen wij ook nog dank aan allen, die hebben mede gewerkt aan den zeer goed ge slaagden testavond, die kortge leden is gehouden. REGELING STIERENKEURINCEN '47 Voor de tweede maal gewijzigde regeling voor de Stierenkeuringen 1947. Voorgesteld wordt in de maanden Maart en het begin van April op 19 dagen met tezamen 45 plaatsen .keuringen te houden en de Centrale Keuring op Vrijdag 2 Mei 1947 v.m. 9 uur in de Bergerhout te Akmaar. Maandag 24 Mrt 9 uur Hoogwoud op de Viersprong te Gouwe-Hoog- woud. Maandag 24 Maart 13 uur Span broek bij het voormalig Raadhuis. Dinsdag 25 Maart 9 uur Schagen Achter het café van Peetoom, v.m. jonge stieren, n.m, oudere stieren Woensdag 26 Maart 9 uur Ven- huize" 'i de N.H, Kerk Woensdag 26 Maart 13 uur Bin- nenwijzend bij café de Zeven Groe ne Boomen. Donderdag 27 Maart 9 uur Hau- wert bij de v.m. Zuivelfabriek. Donderdag 27 Maart 13 uur Twisk pp het Sportpark. Zaterdag 29 Maart 9 uur Hoorn bij café „De Roskam". Maandag 31 Maart 9 uur Wierin- gerwaard op het parkeerterrein, Maandag 31 Maart 13 uur Wierin- geh bij de N H. Kerk te Hippolytus- hoef. Dinsdag 1 April 9 uur Juliana- dorp in het Loopuitpark. Dinsdag 1 April 13 uur t Zand voor het café de Wit. Woensdag 2 April 9 uur Nieuwe Niedorp bij de N.H. Kerk. Woensdag 2 April 13 uur Heer- Hugowaard bij café de Hengstman. Donderdag 3 April 9 uur Midden- Beemster op de Markt. Donderdag 3 Apri} 15 uur Graft bij het Raadhuis. Zaterdag 5 April 9 uur St Maar tensbrug bij café Homan, Dinsdag 8 April 9 uur Spierdijk bij café Duin. Dinsdag 8 April 13 uur Ursem bij het café van Oudejans. Dinsdag 8 April ,14.30 uur Stom- petoren bij het café Kamsteeg. Woensdag 9 Aprii 9 uur Edam, Jan v. Nieuwenhuizenplein (Kaas markt). Woensdag 9 April 11 uur Kwadijk op het Stationsplein. Woensdag 9 April 13 uur Oost" huizen bij het café van Kaan Woensdag 9 April 14 uur Aven- horn bij café Kwadijk. Donderdag 10 April 9 uur Alk maar op de Kaasmarkt. Donderdag 10 April 13.30 uur te Schoorl op het Sportterrein. Vrijdag 11 April 9 uur Purmerend bij het hotel Doelen. Vrijdag 11 April 11.30 uur Zun- derdorp op het zgn. Kerkplein Vrijdag 11 April 14 uur Broek in Waterland op het Kerkplein Vrijdag 11 April 15 30 uur Monni kendam café Bellevue Noordeinde 121. Zaterdag 12 April 9 uur Zaandam bij het Slachthuis. Zaterdag 12 April 11 uur Wor- merveer bij de Gasfabriek. Maandag 14 April 9 uur Assen delft v. h. Gemeentehuis. Maandag 14 April 13 uur Uitgeest tegenover café Ooievaar. Maandag 14 April 16 uur Castri- cum op het voormalige Kermister rein. Dinsdag 15 April 9 tour Weesp Marktterrein o.d, Nieuwstraat. Dinsdag 15 April 11.30 uur Anke veen bij de voorm. Klapbrug v. d. Horsterm, Dinsdag 15 April 13.30 uur Blari- cum o. d. Oostermeent nabij het Franschepad Dinsdag 15 April 15 uur Naarden o h. Promeusplein. Dinsdag 15 April 16,30 uur Die- men Sportterrein t.o. Prot. Kerk Ouderkerkl. Woensdag 16 April 9 uur Haarlem bij het Slachthuis. Woensdag 16 April 11 uur Hoofd dorp op de markt aldaar. Woensdag 16 April 13,30 uur Ouderkerk a/d Amstel in de Kerk straat bij de N.H. Kerk. Woensdag 16 April 15,30 uur Slo ten voor de N.H. Kerk te Sloten. Donderdag 17 April 11 uur Texel op de Markt te Den Burg. Een expeditie naar de hoogste berg ter wereld Een voorloopige verkennings groep is voor een opmetings- expeditle in het sneeuwgebied van den Himalaya, den hoog- sten berg ter wereld, uit 'New Delhi naar Siligoer in Benga len vertrokken. Het plan tot deze expeditie is ontworpen door de commissie voor irriga tie en navigatie onder leiding van dr. J. Church, den Ame- rikaanschen president van de internationale commissie voor opmetingen in sneeuwgebieden. Dr. Church, bekend als „de va der van sneeuwopmetingenl', voert op het oogenblik te New Delhi met functionarissen van het Voorindische Meteorologi sche departement besprekingen over de mogelijkheid tot het uitrusten van wee expedities naar bepaalde gebieden in het Himalayagebergte. Hij zal van beide expedities, evenals van een luchtverkenningsgroep, de leiding op zich nemen. Herdenking eeuwfeest St. Benedictus Op Vrijdag 21 Maart zal in de aula der R.K. Universiteit te Nijmegen een bijzondere open bare senaatszitting gehouden worden ter viering van het 14de eeuwfeest van St. Benedictus. De professoren mr. Duynstee CSSR, dr. Post en Lector- dr. Smits van Waesberghe S. J. zul len korte redevoeringen houden over den regel, de beteekenis en den geest van St. Benedictus. De schola cantorum o.l.v. Remi Schelstraete zal toepasselijke gezangen uitvoeren. ZILVEREN KLOOSTERFEEST VAN VERZETSPATER Op zijn hoofd was een prijs gesteld Pater Nivardus Pas O.C.R., gastenpater van het trappisten klooster „de Achelsche Kluis", in het Kempische Grensland, viert Woensdag 19 Maart, pijn zilveren kloosterfeest. Pater Ni vardus behoorde tot de felste leiders en bezielers van het verzet. Nadat in den winter 19421943 de abdij werd ver beurd verklaard, vond hij on derdak in de trappistenabdij te Tegelen. Vandaar uit werkte hij in nauw contact met zijn vriend „pater Lodewijk", wijlen den redemptoristenpater Bleys. Hij vormde er een centrum voor den geallieerden informatie dienst, huisvestte en verzorgde soms tientallen onderduikers en piloten van 'velerlei nationali teit tegelijk. Hielp vluchtelin gen uit Duitschland, alles in ,weerwil van de hooge premie, welke de S.D. op zijn hoofd had gesteld. Meermalen was het als door een wonder, dat pater Ni vardus aan den greep der „Gruenen" ontkwam. Na de kerkelijke plechtigheden zullen „de ondergrondschen" den ju bileerenden, alom in den lande bekenden cistercienser pater, een hartelijke hulde bereiden. Internationale Postzegelbeurs Op initiaiief van den Bond van Postzegelhandelaren in Nederland wordt op 18, 19 en 20 April a.s. in» de grooie zaal van Krasnapolslcy te Amsterdam een internationale postzegelbeurs gehouden. De beurs Is dagelijks geopend van 105 uur, voor het publiek echter uitsluitend op Zaterdag 19 April van 125 uur en Zondag 20 April van 105 uur, Amsterdam's wethouder van on derwijs en kunsten, mr. A. de Roos zal de beurs annex tentoonstelling op 18 April te 3 uur n.m. officieel openen. Sinds de groote Haagsche post zegeltentoonstelling in 1924 werd geen dergelijke beurs gehouden. BATAVIA, 19 Maart. (Aneta) De Indonesische delegatie heeft aan de Commissie-Generaal het vol gende telegram gezonden: „De In donesische delegatie is verheugd kennis te hebben genomen van het feit, dat de Nederlandsche<Regee- ring de Commissie-Generaal ge machtigd heeft de ontwerp-over- eenkomst te teekenen op basis van onzen brief van 15 Maart." Sjahrir heeft zich thans naar Modjokerto begeven teneinde be paalde zaken te regelen in verband met de militaire actie. Aneta ^verneemt, dat dr. Koets hedenmiddag naar Soerabaja is ver trokken om zich met de autoritei ten daar in verbinding te stellen. Een fiets voor een dubbeltje Bij het ontwarren van een com plot, dat diefstallen pleegde, maak te de Haagsche politie kennis mat de nieuwste truc om fietsen te ste len. Een der betrokkenen ver voegde zich in een rijwielstalling met het verzoek een lekken band ie mogen plakken. Terwijl de stal- ler materiaal ging halen, stal deze „klant" een bon met controiestrook uit het bonboekje van de stalling, zocht een goede fiets uit en plakte daar een nieuw nummer op. Een medeplichtige ging dan later met het betreffende bonnetje en in structies hoe hel karretje er uit zag, naar de stalling en kreeg in ruil voor een diubbelje een keurige fiets met goede banden. Of de heeren fooi gaven is niet bekend, wel, dat Vier fietsen, die in kor ten tijd op deze manier uit stal lingen werden gestolen konden worden achterhaald. Voldoende jam voorradig? Het lid der Tweede Kamer de heer Maenen heeft aan den minis ter van economische zaken de vol gende vragen gesteld: 1. Wil de minister mededeelen of het juist is, dat verscheidene fabrieken, alsmede de betrokken groot- en kleinhandel, over zeer grooie voorraden stroop en jam beschikken waar geen afzet voor is? 2. Deelt de minister voorts de meening van de betrokken fabri kanten, dat handhaving van den gecombineerden toon suiker, cho colade, stroop, jam, etc. binnenkort stillegging van deze stroop- en jamfabriefcen tot gevolg zal heb ben? 3. Is de minister bereid te be vorderen, dat de in vraag 1 ge noemde artikelen ten spoedigste zonder bon verkrijgbaar worden gesteld, of althans voor deze, in de huidige omstandigheden onmisbare producten, een aparte bön, los van den suikerbon, wordt aangewezen? ONTWERP TOT HERSTEL DER SPAANSCHE MONARCHIE Naar uit welingelichte Spaan- sche kringen, die het huidige regime gunstig gezind zijn, ver nomen wordt, heeft een subcom missie van vier ministers een voorstel ontworpen, volgens hetwelk Spanje een monarchis tische staat zal worden ondtr tische staat zal worden "ómdat waarvan Franco president zal zijn. Dit voorstel zal, aldus de berichten, door het Spaansche kabinet in overweging worden genomen. Dit zou een eerste stap naar het herstel van de monarchie zijn. Het staat nog te bezien, of Franco het voorstel zal steunen dan wel op dood spoor zal brengen. Voorts is het niet ze ker, of de kroon-prstenaent, Don Juan, aan het plan zal willen medewerken. Franco's positie wordt zeer versterkt door het feit, dat het overgroote deel der Spanjaarden niet op nieuw een burgeroorlog wil. K DAT A VIA, 18 Maa^t (A.N.P.-Aneta). Naar aanleiding van den brief van de Indonesische delegatie van 15 Maart, heeft de Nederlandsche Regeering de Commissie-Generaal gemachtigd om onverwijld tot onderteekening van de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati over te gaan. Blijkens dezen brief is een mate van overeenstemming bereikt, die de Regeering doet vertrouwen, dat thans de onderlinge samenwerking en dringende problemen van herstel en opbouw aanstonds zullen kunnen worden aange vat. De Regeering rekent er op, dat door deze onderteekening tevens een einde zal komen aan de door haar betreurde inciden ten als dat te Soerabaja- Datum en plaats van onderteekening zullen nader gezamenlijk door de Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie worden vastgesteld. is de brief van d^7 Commissie- Generaal telegrafisch ter ken nis gebracht. Minister Natsii legde er den nadruk op, dat het werk thans met recht begint. In Linggadja'i hebben wij een basis, waarop wij kunnen terugvallen in de komende besprekingen over punten, waaromtrent nog geen overeenstemming bestaat, maar waarover bij discussies tus schen gelijkwaardige partners, gevoerd in den geest van Ling gadjati, zeker overeenstemming kan worden bereikt. (Deze tw'ee berichten zijn reeds geplaatst in een deel van onze vo rige oplage). BATAVIA, 18 Maart. - De Republikeinsche Minister van Voorlichting, Mohamed Natsir, verklaarde aan Aneta, dat de machtiging door de Nederland sche Regeering thans gegeven, de oplossing van tal van pro blemen ten zeerste zal verge makkelijken, Aan Sjahrir, die gisteren vertrokken is naar Djokjakarta en mogelijk is doorgereisd naar Modjokerto, om zich op de hoogte te stellen van den toestand in dat gebied,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2