Nasleep van bevolkingsregisterkwestie Broekman en Langedijk eteekend KOSTWINNERSVERGOEDING AAN DIENSTPLICHTIGEN Zuinigheid EEN UURTJE TELEX RADIO volgend seizoen naar St. Moritz? VERZET IN PROZA is verheugd icht aan de NIEUW NQORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Woensdag 19 Maart 1947 Uit de Tweede Kamer. aal Raadselachtige houding van Nederlandsche ambtenaren ski-tocht Olympische schaatsenrijdersploeg Sint Joseph Bij „Die van Ons" van Willy Corsari Jacq Chapchal overleden Filmcandidaten voor den Oscarprijs A, 19 Maart. (Aneta) ische delegatie heeft aan sie-Generaal het vol- ;ram gezonden: „De In delegatie is verheugd ebben genomen van het NederlandschefRegee- lemmissie-Generaal ge- ieeft de ontwerp-over- teekenen op basis van van 15 Maart." ieeft zich thans naar begeven teneinde be- in te regelen in verband itaire actie. rrneemt, dat dr. Koets ig naar Soerabaja is ver- i zich met de autoritei- n verbinding te stellen. fiets voor een dubbeltje ntwarren van een com- efstallen pleegde, maalc- jsche politie kennis met e truc om fietsen te sie_ der betrokkenen ver- h in een rijwielstalling :rzoek een lekken band ilakken. Terwijl de stal- al ging halen, stal deze i bon met controlestrook lboekje van de stalling, ;oede fiets uit en plakte tie-uw nummer op. Een ige ging dan later met snde bonnetje en 'n- >e het karretje er uit le stalling en kreeg in en diubbelje een keurige »oede banden. Of de i gaven is niet bekend, ier fietsen, die in kor- deze manier uit stal- rden gestolen konden iterhaald. de jam voorradig? der Tweede Kamer de en heeft aan den minis- inomische zaken de vol- :en gesteld: le minister mededeelen t is, dat verscheidene alsmede de betrokken kleinhandel, over zeer rraden stroop en jam waar geen afzet voor de minister voorts de an de betrokken fabri- handhaving van den ïrden >bon suiker, cho- iop, jam, etc. binnenkort van deze stroop- en en tot gevolg zal heb- minister bereid te be- lat de in vraag 1 ge- tikelen ten spoedigste i verkrijgbaar worden althans voor deze, in de standigheden onmisbare een aparte bon, los van bon, wordt aangewezen? ;RP TOT HERSTEL SPAANSCHE ONARCHIE welingelichte Spaan gen, die het huidige nstig gezind zijn, ver- rdt, heeft een subcom- vier ministers een ontworpen, volgens Ipanje een monarchis- at zal worden ondtr at zal worden "ómdat Franco president zal voorstel zal, aldus de door het Spaansche i overweging worden Dit zou een eerste het herstel van de zijn. at nog te bezien, of t voorstel zal steunen op dood spoor zal Voorts is het niet ze de kroon-prstenaent, aan het plan zal tedewerken. Franco's ordt zeer versterkt eit, dat hel overgraote Spanjaarden niet op- burgeroorlog wil. ir aanleiding van den in 15 Maart, heeft de Generaal gemachtigd ontwerp-overeenkomst sen brief is een mate iring doet vertrouwen, dringende problemen unnen worden aange- deze onderteekening aar betreurde incïden- s van onderteekening issie-Generaal en de van dp1 Commissie- telegrafisch ter ken- :cht. r Natsir legde er den p, dat het werk thans begint. In Linggadjah /ij een basis, waarop en terugvallen in de besprekingen over /aaromtrent nog geen smming bestaat, maar bij discussies tus- lijkwaardige partners, n den geest van Ling- aker ovéreenstemming len bereikt. jee berichten zijn reeds 1 een deel van onze vo- 0. MOET ERNSTIG BEKEKEN WORDEN Nieuwe pachfregeling over drie jaar! CBN VERLENGING van den werkingsduur van de Pacht- regeling-1945 is noodzakelijk ge bleken, nu het onmogelijk is, vóór 1 April a.s. een nieuwe pachtwet- geving tot stand te brengen. Bo vendien moeten er ook andere re gelen kcmen voor het grondge bruik in het algemeen. Moet dit in onderling verband bekeken wor den? In zekeren zin wel, maar de Regeering wil de verbetering van het Pachtrecht toch niet laten waehten op de verbetering van de algerrfèene regeling van het grond gebruik, want dan zou het eerste vertraagd worden en de Ministers van Landbouw en van Justitie deelden onlangs al aan de Tweede Kamer mede, dat zij voor de nieu we pachtregeling wel drie jaar noodig denken te hebbenDit was een der punten van het be trekkelijk korte debat, dat Dins dagmiddag in de Tweede Kamer werd gevoerd over het wetsont werp inzake de verlenging van de regeling van 1945. Bovendien was bij de schriftelijke behandeling ge bleken, dat er nogal bezwaren be stonden tegen de uitzondering voor z.g. Waterstaatsgronden. De Mi nisters zijn met eenige wijzigingen aan te duchten bezwaren op dit punt tegemoet gekomen, en dit werd over het algemeen gewaar deerd. Na enkele opmerkingen had minister van Maarseveen betrek kelijk gemakkelijk spel, hij verde digde vooral den termijn van drie jaar voor bezinning op het defini tieve wetsontwerp, dat t.z.t. zal worden ingediend. Maar dat duurt nog wel even Het voorliggende ontwerp is z.h.s. aangenomen. Uitzending dienstplichtigen. Na de goedkeuring der Grond wetsherziening inzake de uitzen- Watersnood in Engeland. Op vele plaatsen zijn de rivieren buiten de oevers getreden en hebben groote overstroomingen veroorzaakt. Een inwoonster van Willowbank Estate had er een paar natte voeten voor over, om van een telefooncel gebruik te maken. (Fox P.) ding van dienstplich igen was de baan vrij voor het wetsontwerp, dat deze uitzending in concreto regelt voor de Overzeesche Ge- biedsdeelen. Het werd een heer lijke politieke kluif voor de com munis en, die met niemand minder dan vier man het woord voerden. De 'heer De Groot vond het noo dig te betoojen, dat de troepen daarginds een kolonialen oorlog voeren. Hij vroeg opheldering over hetgeen er gebeurd is bij Modjo- kerto. Hij vond heelemaad |een troepenzendingen meer noodig en wilde de aanwezige troepen terug halen Zijn partijgenoot Schoonen- berg sprak van een boosaardigen geest in het leger, vriend Haken sprak in den zelfden geest en ka meraad Wagenaar wilde het ont werp terugnemen, nu Linggadjati toch geteekend wordt! De heer Roosjen, van de A. H.. nam het op voor de oorlogsvrij willigers, die in gewetensconflict komen,1 omdat zij naar Indië ge gaan zijn om tegen de Jappen te vechten en nu gebruikt worden voor „het bevestigen van de re- poebliek, die van Japansche ma kelij is". Hij bepleitte een betere regeling voor de verzorging van de nagelaten betrekkingen der geval, lenen gelijk ook de meeste sprekers dat deden. De heer van Vliet van de K.V.P. vroeg de aandacht voor degenen, die al over negen maanden van de aflossing thuis komen, hoe zal de burgermaatschappij hen ontvan- Pasifie onzer Passagiersschepen „Aldabi", RotterdamZuid Amerika, pass 17/3 St. Vincent. „Boissevain", BataviaAm sterdam, 16/3 van Port Said. „Klipfontein", 16/3 van Lo renzo Marque? naar Beira. „Volendam", Buenos-Aires— Rotterdam, pass 17/3 om 9 uur kaap Finisterre. „Westerdam", 17/3 van Rot terdam te New-York. gen? De Minister spreke zich dui delijk uit Hij bepleitte een betere regeling ten aanzien van vergoe ding voor gezinnen, waarvan kin deren medekostwinners zijn. Br moet rekening gehouden worden met niet-verdienende kinderen en de rijkskinderbijslag moet buiten beschouwing blijven. De vergoe dingsregeling moet ernstig onder de loupe genomen worden, meende van Vliet recht. De heer Vermeer, van de P.v.d. A., critiseerde het optreden van sommige mili'aire' leiders en vond dat de aanwezigheid der troepen in Indonesië een noodzakelijke factor is voor het bewaren van or de en rust, maar zij kan tevens een bijdrage leveren voor den ge- meenschappelijken opbouw. De heer Joekes. PJ.v.d.A., meende, dat de lasten van dé militaire maatregelen zeer zwaar drukken op het geheele staatsbestel. Hij vraagt de pertinente verzekering, dat het aantal troepen gehouden zal worden op het peil. waartoe wij gehouden zijn volgens het be stand van 14 CTc'ober 1946. Verder vroeg hij nog eenige oezeg-gingen. Minister Fievez zal heden, Woensdagmiddag antwoorden. met &as en electrieiteit blijft geboden De kolenvoorziening van de gas- en electriciteitsbedrijven blijft nog steeds zorgelijk. Het is dan ook noodzakelijk geble ken de korting van 20°/o op het gebruik van gas en electrieiteit voor huishoudelijke doeleinden in ieder geval nog gedurende Maart te handhaven. Van officieele zijde wordt het publiek nogmaals met klem verzocht de uiterste zuinigheid te betrachten. In voorkomende gevallen zal het noodzakelijk blijven met de noodige kracht op te treden te gen overschrijding van de vast gestelde rantsoenen, die dus slechts 4/5 bedragen van de oorspronkelijk vastgestelde. Ge durende Januari bijvoorbeeld moesten in ons land rond 4000 verbruikers en rond 5000 ver bruikers van gas worden afge sneden. Gebrek aan scheepsruimfe belemmert den handel De heer F. C. Bouman, direc teur van de Holland-Amerika- Lijn, voorspelde, dat de behoef ten van Europa in de eerstko mende jaren een zeer levendige scheepvaartactiviteit met zich zullen brengen. Hij wees er evenwel op, dat de handel op het oogenblik wordt belemmerd door gebrek aan scheepsruim- te, valuta-moeilijkheden en re- geeringsbemoeiingen in alle deelen van de wereld. Voor het Bijzonder Gerechts hof te 's-GravenJiage werd Dinsdag een tip van den sluier opgelicht, die voor velen in den lande nog altoos ligt over de kwestie der bevolkings registers, die in de jaren '42 en '43 zoozeer in de belang stelling stond van het Neder landsche volk, dat terecht door de maatregelen, door den toenmaligen Rijkscommissaris verordend en door Neder landsche ambtenaren uitge voerd, danig in moeilijkheden raakte, Het is de 53-jarige J. Lentz, destijds hoofd van de Rijksinspec tie van de Bevolkingsregisters, die er van beschuldigd wordt dién vijand hulp te hebben verleend door het opstellen van de ambte lijke circulaires in verband met de uitvoering van den arbeidsin zet, Waar in 1943 de secretaris generaal weigerde verschillende voorsteilen dienaangaande te doen die de Duitschers konden bevre digen, had L- verschillende adtmi- nistratieve maatregelen genomen, waardoor de oogmerken der sla venhalers op zijn minst genomen begunstigd werden. Voorts had hij tegen het advies van ir. Louwes in verklaard, ook de inlegvellen voor stamkaarten wel«te kunnen verstrekken, waar door onderduikers meer en meer in moeilijkheden geraakten. De herstelling van de bevolkings registers te Amsterdam en Hen gelo had zijn bijzondere zorg ge had en een zijner ambtenaren zou hij aan vervolging hebben bloot gesteld. Deze zaak was niet snel uit de doèken gedaan, een tiental getui gen, w.o. de oud-secrelaris-gene- raal van binnenlandscihe zaken, mr. dr. Frederiks, 'de wnd. direc teur van het Centraal Distributie kantoor, C. van Noordwijk, ir. S. Louwes en mr- Kan, ch,ef van de afdeeling binnenlandsch bestuur, legden verklaringen af, die ten deele raiet ongunstig voor verd. waren. Mr. Frederiks zag hein als iemand, die niet pro-Duitsch was geweest, dooh de hem opgedragen werkzaamheden nauwgezet had vervuld, waardoor de bekende moeilijkheden ontstaan waren. Ook hier werd als verdediging van de houding tijdens de bezet ting aangevoerd het motief, dat bij èventueel weggaan er een komen, waardoor de zaak maar- ernstiger zou geworden zijn. Getuige S, de Hoo, voormalig directeur van het Centraal Distri butiekantoor, verklaarde dat de invoering van de tweede distribu- tiestamkaart reeds in studie was, voordat de Duitschers er op aan drongen. De thans gedetineerde P., Hoofdinspecteur dej- Staatspolitie had van verd. een aangifte om- tangen van het feit dat de amb tenaar Roelin- een photo had doen plaatsen in een illegaal blad, Waarbij verd. nogal was zwart ge maakt, In het requisitoir van den aan klager werd het kardinale punt genoemd verdachte's medewer king aan den arbeidsinzet. Hoe wel de heeren Louwes en Van Noordwijk de verschillende plan'- nen onuitvoerbaar schetsten, had verd. tegenover de Duitschers verklaard, dat de maatregelen om onderduikers hun voedselkaarten te ontnemen zeer goed te verwe zenlijken waren. Verdachte is een zeer bruikbaar instrument ge weest in des vijands handen en heeft de Nederlandsche bevolking veel schade berokkend. Daarbij werd echter in aanmerking geno men, dat hij een en ander niet heeft gedaan om zichzelf te ver rijken of uit uitgesproken Duit- sche sympathie. Mr. de Gruyter eischte twaalf jaar gevangenis. In het pleidooi van den verde diger werd gezegd, dat het Mi nisterie van Binnenlandscihe Za ken steeds de verantwoordelijk heid af trachtte te schuiven, waarvan verd. min of meer het slachtoffer zou zijn geworden. De uitspraak is op 1 April. PRINSESJES MAKEN Prins Bernhard en de prin - sesjes Irene en Beatrix hebben HET zesjarig zoontje van de familie Mid delkoop is nabij het veer van de gasfabriek te Sta drecht spelenderwijs te water geraakt en ver dronken. Onder het druk van het drijfijs is de Hardenberger brug over de Vecht gisteren bezwe ken. Drie van de vier juk ken, die het brugdek schraagden, zijn gedeelte lijk afgeknapt, tengevolge waarvan de brug thans geheel in het water hangt. Op 25 Maart a.s. aan den vooravond van den 311den dies natalis der Utreohtsche Universiteit, zal het Utrechtsch Stu- dentenkoor- en orkest in Tivoli een concert geven. Op het programma staan werken vari Purcell en Debussy en van Neder landsche componisten, o.a. een eerste uitvoering van het vioolconcert no. 4 van H. Badings en een bewer king van oud-Holland- sche liederen van Felix de Nobel. ïk Naar wij verne men, zal het bekende Fransch-Zwitsersche koor „La Chanson de Mon- treux" op 24 Maart a,s. onder auspiciën van de Nederlandsche Reisveree- niging naar ons land ko men. Gedurende twee we boord. ik Tengevolge van beschadiging van de juist dezer dagen weer voor het verkeer vrijgegeven schip brug Vianen-Vveeswijk, kan, naar de KNAC meldt slechts van één rijbaan ken zal het 32 leden tel lende koor in verschillen de plaatsen volksdansen en volksliederen ten ge- hoore brengen. De firma Bruynzeel te Zaandam is van plan om op midden- Bomeo in de omgeving van Sampit een zeer groot houtbedrijf op te richten, waarbij de modernste ma chines gebruikt zullen worden De Lockheed die bij Medellin in de Cordilleras is neergestort, is thans door een verken ningsvliegtuig gevonden. Het toestel, dat geheel vernield is, had behalve een bemanning van drie personen, 5 passagiers aan gebruik worden gemaakt, ik Naar verluidt heeft ge neraal de Gaulle een uit- noodiging aanvaard om de leiding op zich te nemen van een herdenkingsplech tigheid op 30 Maart te Bruneval, waar het ra- darstation in 1942 door het geallieerde commando bestookt werd. ik Tegen H. W. E., zoon van den NSB-commissaris van de provincie Utrecht,1*-advi seerde het Utrechtsche Tribunaal een internee. ring voor den tijd van 3% jaar, ontzetting uit de kiesrechten en het recht tot bekleeden van open bare ambten en verbeurd verklaring van zijn goede ren. ik Het Nederlandsche circus Mikkenie Strass burger zal dit seizoen wederom een tournee door Nederland maken en deze beginnen op Zaterdag 5 April te Hilversum. Naar vooroorlogsche traditie zal gedurende het badseizoen het circusgebouw te Sche- veningen weer worden be speeld. ik Uit verregaande baldadigheid en snoeplust werd gedurende den laat. sten maand het Noorden van Rotterdam onveilig gemaakt door een stel kwajongens, die als volgt te werk gingen: Een der jongens belastte zich met het stukslaan van ruiten van winkels waar choco la en suikerwerk werd verkocht. Hierna stalen anderen uit de etalage wat ze maar dragen konden. Daarop namen zij geza menlijk de beenen. Zij werden dezer dagen ge grepen. Voordien was nog geen der jongens met de politie in aanraking ge weest. Het buizennet voor gas- en electriciteitsvoorziening van Zutphen werd door de losgeraakte ijsschotsen tengevolge van den was van de Berkel ernstig bedreigd. Met man en macht poogt men de brokken ijs onder de buizen door te duwen. (A.H.F. P.) Radio-uitzending Paaschmis Op verzoek van de K.R.O. zal op den tweeden Paaschdag door de paters Cisterciënsers van het klooster Mariënkroon te Nieuw- kuyk, die met Kerstmis ook de uitzending van de Nacht- en Da geraadsmis verzorgde, de Hoog mis worden gezongen voor de radio. De uitzending begint om 8.30 uur. PROGRAMMA N.S.B.-er op zijn plaats was ge. .Dinsdag een skitocht op de Gor- Irumori w.QnrvlAn»» rla rr.na\r mioov» 1_4- 7 nergrat gemaakt. In den moi gen begaf het gezelschap zich per trein naar den 3160 meter hoogen berg. De beide prinsesjes skieden onder geleide naar den 2600 meter hoogen Riffelberg, venwaar zij zich weer per trein naar Zermatt begaven- Prins Bernhard legde het geheele lan ge traject per ski af. Het dorp Zermatt bereidt zien nu reeds voor op den ontvangst van prinses Juliana, die rrrct prinses Margriet over ongeveer veer tien dagen eveneens eenigen tijd in het Zwitsersche dorp zal ver blijven. Dezer dagen kwamen onder lei ding van den president van den Koninklijken Nederlandschen Schaatsenrijders Bond, mr. C. P. Eecen, de leden van de com missie voor het hardrijden en de schaatsenrijders, die gerui- men tijd in het afgeloopen sei zoen in Scandinavië hebben ge traind en gereden, bijeen, ten einde gezamenlijk de resultaten van training en wedstrijden te bespreken en eventueele con clusies te trekken in verband met het volgend seizoen, waar in ook de Olympische winter spelen te St. Moritz vallen. Onder nadere goedkeuring van de commissie voor het hardrijden en het bestuur van den KNSB, wend in beginsel besloten een aan bod te aanvaarden, waarbij een aantal rijders, begin December van dit jaar naar het trainingscentrum Fjetre bij Hamar zullen kunnen gaan, waar zij worden verzorgd, zoowel lichamelijk als rij technisch, door den oud-wereldkampioen Pe ter Sipnerud, den eigenaar van de farm Fjetre, en diens zoon Arve Sinnerud Naar bekend zijn bij de Olympi- ke ten minste vier weken zal du ren, zuilen de deelnemers naar Zwitserland vertrekken, waar schijnlijk naar Davos, om daar te acclimatiseeren voor de Olympische Winterspelen. Hoeveel rijders aan deze Olympische training zullen deelnemen staat nog niet vast, aan gezien de KNSB in dezen ook overleg zal plegen met het bestuur van het Nederlandsch Olympisch comité, dat de uitzending naar de spelen regelt. Naar beken zijn bij de Olympi sche wedstrijden in het hardrijden op de schaats vier Olympische ti tels te behalen, op de afstanden 500, 1500, 5000 en 10.000 meter (er wordt geen klassement over deze vier afstanden berekend, zooals bij de wereldkampioenschappen), met het gevolg, dat rijders als Broek man en Langedijk gezien de resul taten van hen in het afgeloopen seizoen, een goede kaps maken in de Olympische prijzen te vallen, iets wat bij de winterspelen voor Nederland nog nooit is geschied VRIJDAG 21 MAART HILVERSUM I (301 M.): 945 Nieuws; 10.00 Boekbespreking; 10.25 Mua'ek van Chopin; 11.00 Radio_ziekenbezoek; 1145 Fam.berichten uit Indonesië; 12 00 Kamermuziek; 12.30 Lunchconcert; 13 00 Nieuws en lunchconcert; 14.00 Opera, muziek; 15.10 Concert; 16.45 Accordeon, programma; 1715 Gram.pla'en1; 18.00 Dinermuzek; 18.30 Voor de militairen; 19.30 Lenteklanken; 20.00 Nieuws; 20.15 Johannes Passion van Bach. HILVERSUM II (415 M.): 9.45 Nieuws; 10.00 Morgenwijding'; 11.00 Gram.muzek 12.00 Lentegeluid op gram.plafien; 13 00 Nieuws; 14 00 Kooken en bakken; 14.20 Kamei'muziek; 17 00 Zang Helene Lu. dolph; 17.30 Wouter Paap's muzikaal praatje; 18 00 N euws en kamermuziek; 20.00 Nieuws; 2100 Gram muziek; 21.45 Len!e in de muziek. |_|ET teekent hem heelemaal, St. Joseph, den bescheiden, met weinig tevrtden man die zoo maar in den strengen soberen Vasten-tijd zijn feest heeft. Het Evangelie spreekt maar weinig over hem. Maar zijn rol en be- teekenis is er niet minder om. Als maagdelijke echtgenoot van Maria en Voedstervader van Christus is hij ten nauwste be trokken bij het mysterie van God onder ons. Na de H. Maagd is hij de grootste der Heiligen. En daarom kunnen wij allen tot hem gaan. Sint Joseph is de bij uitstek goede Heilige. Hij heeft een zwak voor alle vaders en moeders, voor eiken jongen en elk meisje dat zich op een heilig Huwelijk ook heilig en ernstig voorbereidt. St. Joseph kent de zorgen en moeilijkheden van het gezin, voor het dagelijksch brood Het is een Heilige met eelt op zijn handen, een Heilige met ha ren grijs van zorg. Gaat ook gij tot Sint Joseph. MARCUS Dl. VRAAG dringt zich op of de tijd gekomen is een balans te maken van onze ver zetsliteratuur, of, om een rui mer begrip toe te laten, onze oorlogsliteratuur. Veel kwam van de persen, nu en geduren de de bezetting en nog steeds ziet het er niet naar uit, dat de stroom zal ophouden. Ge noeg is nu verschenen om een voorloopig oordeel te recht vaardigen. De uitspraak van Binnendijk: „Kunst is altijd een teeken van verzet, maar de verzetspoëzie is het niet door haar „poëzie-zijn", is zeer zeker ook van toepassing op het proza, dat over den grauwen tijd achter ons', is verschenen, Slechts weinig Nederlandsche pro ducten blijken bestand tegen de critiek van hen, die het proza be- oordeelen als proza en hun waar deering niet bestendigen binnen het verzet. Enkelen van de beste voortbrengselen onzer literatuur in dit genre, verdienen hier onze aan dacht. Weinigen kennen het verhaal „Witte zwanen, zwarte zwanen" van Anthony Bosman, gedurende de bezetting geschreven. „Een be hoorlijke novelle vol poëzie, maar ook vol levenswijsheid. Men leest het geboeid, want ook stylistisch mag het er zijn". De prachtige „W. A. man" van M. Swaertreger (Theun de Vries) verdween even zoo uit de belangstelling, terwijl ook het boekje „De Laars" van de Vries met de korte, suggestieve verhalen, op den achtergrond werd gedrongen. Naast "Zeven brieven", schreef Jo- han van der. Woude "Arnhem, öetiwiste stad", volgers VasMijk geschreven "een opmerkelijken overgangsvorm van dagboek of noïitie naar de novelle.... Een relaas van ongewoon hoog literair gehalte". Dagboeken verschenen van Coolen, Voe'en, Smed ng. waarui blijkt een teruggang naar dezen ouden proza vorm, een vorm overigens waaraan naast tel van kwalitei en ook heel wat fe.len kleven. Memorepren we in dit verband nog de boeken "Auschwitz" van Dr. E. de Wind, "Beze- Gebied" van v. Aarde en "Amor Eati" van mr Herzberg; dan hebbpn we in het voorbijgaan wel epnig'e hoogtepunten geraakt uit de romanproductie van en over oorlog en beze tling. In vergelijk pg tot de ver zetspoëzie blijkt het PTozawerk, in de bezeting verschenen, kwan-'itatief veel geringer, terwijl bij vergelijkingen met. het bu.'enland ook quali'atiief alles nog niet pree es in orde blijkt. Nemen we b.v de Fransche "Editions de mi_ nuit", waarin o.a verscheen het be roemd geworden boekje van Vercors "De stilte van de z'ee", de Russische, Deepsche en Noorsche uitgaven, dan blijkt hieruit hoe weinig in de Neder landsche boeken leef' de strijd van geheel het v<}1*khet lijden, de gedach- 'enwerejd van alle verdrukten en ge- martelden. Men kan niet. ontkomen aan den indruk, da( facet'en '.vorder. be_ lüChtt, indivldueele gevallen, waarbij de voeling met het geheel teloor gaat. Het werk (s ontroerend en sterk dikwijls, maar even dikwijls blijft het fragmentarisch, enkele uitzon deringen natuurlijk daargelaten. Een boek, dat deze sporen draagt, is „Die van ons" van Willy Corsari, een boek waarvan een tweede druk voor ons ligt. Ondanks ,een veel heid van personages, of misschien iuist daardoor, gaat het verhaal mank aan een versnippering, die soms, vooral tegen het einde, vaart belet. Ondanks dit is het een lees baar werk geworden, dat boeit en vasthoudt, Eén koele hanteering vgn het taalinstrument voert een factor van sterker geloofwaardig heid in: Zoo is het gegroeid tot een eerlijk boek over het verzet. Laten we daarmee tevreden zijn. En verder wachten op „het" boek van het verzet. JOOP VAN DEN BROEK Willy Corsari: „Die van Ons"; uitgave „De Bezige Bij", Amster dam. Dezer dagen is de kunstschil der Jacques Chapchal overle den. Cchupchal werd in 1880 te St. Petersburg geboren. Zijn op leiding als schilder genoot hij in deze stad en in Parijs. Te St. Petersburg bezocht hij de aca demie voor beeldende kunsten en te Parijs de academie Julian. Daarna was hij werkzaam als kunstschilder in Rusland en in het buitenland. Sinds 1924 ver toefde hij in Nederland alwaar hij hoofdzakelijk landschappen schilderde. Hij heeft ook zijn aandacht gewijd aan stillevens en portretschilderingen. Een korten tijd heeft hij zich ook bezig gehouden met Russische iconen, waarvan hij er eenige heeft geschilderd. In den bezet tingstijd werd hij door den be zetter zijn huis uit gezet en werd genoodzaakt om zich te vestigen in het Bezuidenhout, Met het bombardement van deze wijk verloor hij al zijn goederen en ook het allergroot ste deel van zijn schilderijen. Een aantal schilderstukken is bij vrienden en kennissen be waard gebleven en eveneens zijn die schilderijen bewaard, die in het buitenland en in Ne derland als particulier bezit waren aangekocht, Sindsdien heeft hij zijn loopbaan als kunst schilder hervat en vele doeken vervaardigd, voornamelijk in zuid-Limburg. De blijken daar van zag het publiek in het na jaar 1946 bij een in de „kunst van onzen tijd" gehouden ten toonstelling. Jacques Chapchal is als Nederlander genaturali seerd en hij was lid in Neder land van de onafhankelijken en in Parijs van Salon d'Automne, alwaar hij exposeerde. De bekende filmregisseur Ju- lien Duvivier gaat zijn krachten beproeven op de roman „Anna Karenina" van Leo Tolstoi die dan voor de derde maal verfilmd zal worden. Vpor de titelrol is Vivian Leigh aangezocht, terwijl Alexan der Korda de productie zal leiden. KULTUUR IN ZUID- AFRIKA Weinig belangstelling in Nederland en België De Nederlandsche litterator Jan Greshoff heeft te Brussel in de Vlaamsohe Club een lezing over „De kuituur in Zuid-Afrika" gehouden. Hij verklaarde de meening toe gedaan te zijn, dat er in België en Nederland niet voldoende be langstelling voor Zuid-Afrika bestaat. Hoewel het land slechts twee millioen blanke inwoners telt, waarvan er 1.200.000 Afrikaansch, en 800.000 Engelsch spreken, kan het zeker op kuituur hogen. De lyrische literatuur behoeft voor die in West-Europa niet onder te doen; het proza heeft nog niet het West-Europeesche peil bereikt. Ten gevolge van de wetten op laster is de critiek niet voldoende ontwikkeld, heigeen rammend werkt Wat de tooneelkunst aangaat, verklaarde Greshoff, dat de ama. teurs beter werk leveren dan de beroepsgezelschappen. Pe Zuid-Afrikaan is buitenge woon geïnteresseerd in de schil derkunst. Wanneer een tentopn- stelling wordt gehouden slaan de bezoekers uren le voren in de rij en koopen wat los en vast is. Ook het muziekleven staat op hoog peil. Er zijn orkesten te Jo hannesburg en te Kaapstad. De Bantoe's of Zuid-Afrikaan- sche negers zijn gelijk met de eerste blanken in Zuid-Afrika aangekomen. Hiervan is het ge volg dat er in dil land geen oor spronkelijke negerkunst bestaat. Dit is wel het geval met de Ba- suto's, de meest onlwikkélde stam Zuid-Afrika heeft vier univer siteiten. Twee met Engelsch en twee met Afrikaansch als voer taal. Verder zijn er nog 7 college's die gerechtigd zijn diploma's van de Zuid-Afrikaansche Universi teit uit te reiken. Celia Johnson uit „Brief Encounter", Rosalind Russell en Jane Wymann worden geacht in aanmerking te komen voor den Oscar prijs. Ook oordeelen vele critici Laurence Olivier een candidaat. Hij speelde in Henry 5 (rom), maar omdat' hij mede de produc tie leidde en de regie voerde, werden Joan Crawford en Ray Milland onderscheiden. Hef „Teoneelschild" in een nieuw gewaad Na een 'korie onderbreking is het Tooneelschild weer ten too- neele verschenen. Het ziet er kloek en forsch uit doch de uiterlijke vorm is niet zoozeer het belangrijk ste dat den aandachtigen lezer zal opvallen. De inhoud is frisscher geworden en met rech: kan men spreken van een algemeen tijd schrift voor theaterkunst, zooals de ondertitel ook luidt. Opera, bollet, tooneel en cabaret worden er in besproken, terwijl ook van tijd tot tijd de film, vooral die in verband met het tooneel staat; er een beurt in zal krijgen. In het eerste num mer van de nieuwe jaargang be spreekt A. Glavimans het tooneel- werk van den bekenden Jean Paul Sartre, terwijl er tevens een inte ressante schets van Rotterdamsch tooneelgeschiedenis een plaats in heeft gevonden. Liefhebbers van tooneelkunst zullen in dit tijd schrift een goede gids vinden. BOEKBESPREKING „Voor den Tweesprong." In de bekende Ster-serie van de Hollandia-uitgeverij te Baarn verscheen van Marijke v. Raep- horst „Voor den Tweesprong", speciaal bestemd voor oudere meisjes. Er was een tijd, dat vooral de lectuur voor de oudere jeugd veel te wenschen overliet en zich alleen maar baseerde op den op- pervlakkigen kant van het ont groeiende leven. De schrijfster van „Voor den Tweesprong" heeft zich schijn baar over dit probleem bezonnen en schiep een bezonken verhaal over een meisje, dat door de le vensmoeilijkheden heenkomt op een manier, die alleen maar aan sporend kan werken op de leze ressen van dit verhaal. Zij kiest juist hel diepere leven om tot bezinning te kunnen komen op dat, wat voor haar het beste is. Het boek is vlot geschreven, zon der de 'ergens anders bijna nood zakelijke overdreven gevoelig heid" en daardoor ook begrijpelijk en aannemelijk, Het zal menig meisje goed doen dit boek eens rustig door te lezen en er iets van over te houden, vooral in een |ijd, die de opgroei ende jeugd in verbijsterende ner vositeit uit de koers slaat. T. v. d. H. „En gij, oorlogsgewonde...." Oorlogsliteratuur is er inder daad al in te gróoten overvloed over ons gekomen en de boekhan delaren hebben dit tot hun eigen nadeel kuninen ondervin-den, om dat het lezend publiek er niet meer aan wil, Toch zal er voor „En gij, oor logsgewondevan Jaap Sti-g- ter (Uitgeverij De Haan te Utrecht) een uitzondering moeten worden gemaakt, Niet, omdat het zoo fraai en uitermate boeiend ge schreven is, want de taal is hier en daar wat erg stroef en de ro mansfeer ointbreekt, omdat er te veel in wordt opgesomd. Maar het probleem van de oorlogsgewon den geldt, sinds Mei 1940, ook voor ons land, het probleem, dat niet zoo maar kan worden afge daan met een pensioenwetje van tientallen jaren terug. Daaróm is het goed, dat zulk een boek geschreven wordt, al is het <Jan wat mimder te classificee- ren dan onder „goede roman". De feiten op zich moeten hier tot den lezer spreken en dat doen ze rij kelijk. Jammer is het echter, dat Stigter aan het slot van zijn bock gaat toegeven aan de kleine sen saties van het publiek, wanneer hij zijn oorlogsgewonden ook laat meedoen in den ondergroindschien strijd. Het schrijnende leed, dat deze mannen door hun levenslange in validiteit moeten meedragen is al diep genoeg en behoeft niet meer te worden omhangen met het tweede heldendom van den be dekten oorlog. Het was ün het ver loop van het verhaal ook niet noodig geweest. T. v. d. H.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3