Bevin verzet zich tegen Russische eischen inzake de herstelbetalingen Weer een Regeeringsverklaring op komst Commissie-Generad valt uiteen Een vliegveld van tientallen millioenen! BEZWAREN TEGEN DEN ZIEKENFONDSRAAD Hef nieuwe Belgische kabinet berichten WIJ VRAGEN... U DRAAIT I .ANGED1JK J Voor Alkmaar en omgeving Molotof acht het mogelijk een economische eenheid te vormen Liefst deze weekvraagt Romme! UIT DE EERSTE KAMER Vervoersproblemen nog in gewikkeld Ver zijl, Post hu ma en de Boer bedanken! Accoord C.V.P. en B.S.P. [unstige beslissing ;ste zai bekend g heeft dezer da- van een Tweede ïtwoord, dat het nzake de regeling zerssalarissen bij State is. red-). „News Chronci- B.B.C.-symphonie- leiding $an Sir tijdens zijrt eerste ournee sinds 1936 rten geven te Pa- Amsterdam en 18 Maart. Aangevoerd i vette koeien voor de lekoeien 300550; han_ melkkoeien 450700 22 pinken; 3 stieren; alveren voor de leve_ fokkalveren 40—70 vette varkens voor de *en 30—50 handel vlug'; -100 handel stiug; 209 ;n 40—80 handel stug; -1200 handel stug. arkt; 700 oude kippen we) 3.75—4.25 per kg; en 8—12 per stuk; 1100 au we 3—3 .25 per kg*; witte en roode 3.25 jonge en oude eenden onijnen 517 per stuk. Vïaart a.s begint de arkt inplaats van om 8 7EN 18 Maart 11200 17.50; afwijkend 17.30; kool 15 50; afw. 10.90; ooi 11.50; afw. 8.10. Aanvoer 38.000 kg. 46.000 kg. D witte kool ien 16—; 1750 kg. peen 2200 kg bieten 10. 45.—; n 3150. IS 1STELBON aan voor 'EULVRUGHTEK BEPERKT is. WEIDE-, HEK- en n diverse lengten en rhugowaard-Zd. 566 egenheid en goede gelui die opgeleid of revolverdraaier, jr jeugdige en vol- twerkere, fraisers en ren een goed loon, edeeltelijke reisver- rbeidsvoorwaarden. ft CO'S IEK N.V. ERDAM'N. 1 textielkaarten 705 en een brandstoffenkaart zorgers voor de plaat- lensbroek en Wogmeer Groenland: Donderdag r, Wijk E en F geheel; ïeel, Wijk D van 1 tot 3 tot en met 275. Vrijdag 21 Maart van utiekantoor: Donderdag Vijk A geheel en Nieu- rijk B van 1 tot en met 9—12 uur, Wijk H ge- van 13 uur, Wijk G Donderdag 3 April van uur. Vrijdag 11 April van ïvestigd, dat als tegen- relke zich aan de thans oet worden ingenomen, die gezinsleden moeten ik veel te breed e en de koffer lang te wiebe- ge Mietjesdorp toen de trein it het net dui- wel over de eer Knevel en am te. hangen, itenl HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; iri al'e edities 30 ct. Buiten Gpd is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 20 MAART 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11181 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 22901 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank In de vergadering van de Groote Vier, die gisteren ge houden werd, verzette Bevin zich tegen het voorstel van Molotof van herstelbetalingen uit de Ioopende Duilsche pro ductie gedurende twintig jaar. Ook de eisch van Molotof, weer een geallieerde commis sie voor herstelbetalingen met Moskou als hoofdkwartier op te richten, werd verworpen. Bevin was van meening, dat de herstelbetalingen moeten worden aangepast aan Duitsohland's alge- meene in- en uitvoer'balans. In antwoord op de critiek van Molo tof deelde Bevin mede, d'at de Britsdhe regeering niet van plan is de economsiche samensmelting van de Britsche en Amerikaan- sche zones te annuleeren. Bevin stelde voor, dat de Cen trale Bestuursraad voor Duitsch- land door den ministerraad geïn strueerd zou worden over de kwestie der herstelbetalingen. Hij was verbaasd en in zekeren zin teleurgesteld over de verklaring van Marslhall, dat 2000 industrieele ondernemingen in de Britsche zone voor ontmanteling en her stelbetalingen bestemd zouden ziin. „Het is zeer moeilijk", aldus Bevfn, „Frankrijk te wei.g)eren, wat het verlangt. Ik heb echter geen keus. Ik kan Bidault's voor stel, bij voorbaat het exportcijfer voor den Duitsehen 'steenkool- export vast te stellen, niet accep teeren. De export van steenkool uit Duitschland hangt af van het algemeen peil der Duilsche in dustrie. Molotof meende, dat de tü.d gekomen was om de kwestie van een centrale Duitsche regeeering te bespreken. Na de me er mg van zijn collega's gehoord te hebben zou het mogelijk zijn tot overeenstem ming te komen betreffende economische eenheid. Molotof verklaarde, dat de Sowjet-Unie, evenals Amerika, Groot-Brittaniyë en Frankrijk geen regeling zou kunnen acceip-, teeren, d'ie de lasten van het Rus sische volk zouden kunnen ver zwaren. Hij was hef er niet mee eens, dat de herstelibetalingsclau- SOEDIRMAM OPPERBEVELHEBBER Saekarno heeft een procla matie uitgevaardigd, waarbij hij generaal Soedirman, opperbe velhebber van het Republikein- sche leger, machtigt het opper bevel over alle strijdkrachten op zich te nemen en wel van het leger, de marine en de „luchtmacht, zoomede van alle strijdorganisaties en ongeregel de eenheden. Telefoneeren mei- Amerika wordt goedkooper Met ingang van 1 April a.s. is een nacht- en Zondagstarief in gevoerd voor de telefoonge sprekken met de V. S. van Amerika, dat aanmerkelijk la ger is dan het voor de daguren geldende tarief. Op werkdagen is dat tarief van 22.00 tot 10.00 en op Zon dagen van 0 tot 24-00 van toe passing. Over de tarieven verstrekken de P.T.T.-kantoren alle nadere inlichtingen. sules van het verdrag van Pots dam te beschouwen waren als tegenwicht van de besluiten van Jalta. Hij drong aan Op een ver hooging van de steenkoolprodhc- tie der Britsdhe zóne en meende, dat het mogelijk moest zijn de gerechtvaardigde eischen van de Fransche regeering in te willigen. Marshall vond de verklaringen van Molotof bemoedigend en was het er volkomen mee eens, dat de zienswijzen van de groote vier te vereenigen zouden zijn, de moei lijke kwestie van de herstelbeta lingen ten spijt. Marshall wilde zich tijd gunnen om hetgeen Molotof gezegd had te overdenken, doch wilde nu eenige opmer kingen maken. Hij herinnerde Molotof eraan, dat Rusland nu om een nieuw herstelbela- Jingsprogram verzocht, terwijl de Sowjetrussische afgevaar digden te Potsdam zich klaar blijkelijk op het standpunt hadden gesteld, dat herstel- beta'ingen uit de Ioopende productie ongewenscht waren. De Sowjet-Russische vertegen woordiger in den Geallieerden Bestuursraad stond erop, de Duit- sche staalproductie tot 3.500 000 ton per jaar te beperken, cTaar een hooigere productie gevaar zou kunnen opleveren. Nu, daarente gen, stelde men van Russische zijde voor het peil der staalpro ductie op 10 a 12 millioen ton per jaar vast te stellen. „Hoewel ik bereid ben dit voor stel in overweging te nemen", al dus Marshall, „moet ik erop wij zen, dat het veranderde Russische standpunt op zichzelf bewijst, dat er een gevaar schuilt in het op voeren van een productie voor herstelbetalingsdoeleinden". Marshall was bereid een datum vast te stellen voor de beëindiging van de herstelbetalingsleveranties. Nijdige critiek van Sjahrir Het Fransche persbureau AFP deelt mede, dat Sjahrir in een bij eenkomst van bestuursambtenaren te Djombang, 60 km. ten Zuid-Oos ten van Modjokerto verklaard heeft, dat de Nederlandsche acties in het gebied van Modjokerto uit militair oogpunt misschien als een succes, doch uit politiek oogpunt als een domheid beschouwd kun nen worden. Sjahrir wees er op, dat tegelijk met de verbetering van de poli tieke situatie in Indonesië de pgli- tieke toestand in Nederland ongun stiger wordt en zeide voorts: „De Nederlandsche militaire actie is slechts een uitvlucht, waarmede men het afnemen tan het politieke prestige wil ontkennen. De Neder landers bevinden zich in een ver warde situatie. Omdat zij nog een sterke militaire macht hebben, probeeren zij deze te gebruiken om hun prestige te redden alvorens deze legermacht alle waarde ver liest. Het kleinste paardje ter we reld? Eenige weken geleden werd op de boerderij van den heer Vissers te Tiel een paard je geboren. Het diertje, dat 70 cm. hoog is, werd dadelijk ge kroond. De moeder, die sinds 1944 gekroond is, is 96 cm. hoog. (Anefo/Herschel P.) De Federatie van Illegale Werkers in Indië heeft op het eereveld Antjol op waardige wijze den aanvang van het illegale verzet op Java herdacht met een plechtigheid, waarbij de stoffelijke resten, van twee illegale strijders, Max Schilling en Hadji Mochtar, wer den herbegraven. Een overzicht van de plechtigheid, welke door den luitenant-gouverneur-generaal, de leden der Commissie-Ge neraal, alsmede door vele burgerlijke en militaire autoriteiten werd bijgewoond. (Anefo P.) IN DE VERGADERING der Tweede Kamer heelt de voorzitter Woensdagmiddag mededeeling gedaan van een schrijven van den Minister-President, waarin hij verklaart, dat de regeering de Kamer zoodra mogelijk bij voorkeur in de eerste helft der volgende week mondeling wenscht in te lichten over het verdere verloop der politieke onderhandelingen met de Indone siërs. De heer Romme (K.V.P.) zei te gelooven, dat het „zoodra mogelijk" van het geven van inlichtingen niet alleen in relatie staat tot die inlichtingen, maar ook tot het belang van de zaak waarover ze loopen. Als de regeering „bij voorkeur" de eerste helft der volgende week daarv.oor aanwijst, ben ik geneigd te zeggen: bij ernstige voorkeur: deze week. spreken van een grootere voor keur yoor deze week in plaats van de volgende week als dat mogelijk is, aan de regeering wil kenbaar maken. De heer Schouten (A.R.) sluit zich bij de sjrekking van dit be toog aan. Het is dringend nood zakelijk, dat d'e regeering ten spoedigste inlichtingen verschaft. De Kamer moet zich nu verge noegen met persberichten. Dat is een hoogst onbevredigende situa tie. Op de meest vriendelijke, maar ook op de meest dringende wijze zou de voorzitter aan de regeering moeten medëdeelen, dat zoo eenigszins mogelijk be vorderd worde, dat de Kamer op den koristen termijn, waaronder spr. zelfs morgen zou willen ver staan, wordt ingelicht over den stand van zaken. De heer Wagenaar (C.P.N.) sluit zjph a.an bij het voornemen van den minister-president. Hij heeft er geen behoefte aan, dat de minister-president de verkla ring reeds deze week aflegt. De voorzitter zegt toe, dat hij zich met den minister-president in verbinding zal stellen. Onderhandelingen tusschen Frankrijk en Indo-China De Fransche minister van overzeesche gebiedsdeelen, Mou- tet, heeft bekend gemaakt, dat er thans door bemiddeling van 'Cochin-China onderhandelingen zijn begonnen om den strijd tus schen Franscnen en Vietnamee- zen te doen beëindigen. Moutet verklaarde, dat er of- ficieele onderhandelingen heb ben plaats gevonden tusschen de Cochin-Chinees.che regeering, welke in de Indo-Chineesche federatie met Frankrijk is ver bonden, en functionarissen in Annam en Tonkin, di.e in nauw contact met de Vietnameesche regeering staan. a „MORGEN, ALS 'T KAN" ZEGT SCHOUTEN „Ik heb geen haast", meent Wagenaar Er is al eens gesproken over tekortkoming in de publiciteit. Misschien is het verstandig er voor te waken, dat dat niet meer dan eens behoeft t.e worden ge zegd. Dat de regeeringsverklaring ten spoedigste in de Kamer wordt gegeven, lijkt mij in ieder geval geboden, aldus de heer Romme, die verklaart het zeer op prijs te stellen als de voorzitter de ?trek- king van hetgeen hij gezegd heeft, met name het met nadruk uit- DE ACTIE TEN ZUIDEN VAN SOERABAjA Vaq.^ officieele zijde wordt het volgende vernomen: De actie ten Zuiden van Soera- baja ter bescherming van de be volking en haar rijstvelden tegen de overstroomingen, welke veroor zaakt zijn door de vernielingen, aangebracht aan het bevloeiïngs- systeem, houdt, naar vanzelf spreekt, geen enkel verband met de jongste ontwikkeling in de poli tieke verhoudingen tusschen Ne derland en de republiek. Deze actie was op, zeker oogen- blik noodzakelijk om ten snelste een einde te maki=n aan den nood toestand, welke, afgezien van de andere ernstige gevolgen voor de bevolking ter plaatse, clen oogst dreigde te vernietigen. Dat dit optreden min of meer sa menviel met de machtiging tot het onderteekenen van het politieke accoord, welke de Nederlandsche Regeering aan de Commissie-Gene raal verstrekte, blijkt in sommige kringen ten onrechte eenige ver wondering te hebben verwekt. De machtiging ter onderteekening is immers onverwijld uitgegaan, na dat de brief van Sjahrir van 15 Maart ter kennis van de regeering was gekomen. Eenerzijds zien wij dus een lo cale en incidenteele, noodgedwon gen actie op economisch gebied, anderzijds een zoo spoedig moge lijk genomen besluit op politiek ter rein. Eenige militaire beteekenis kan aan de op humanitaire gronden ge nomen maatregelen nabij Soera- b'aja niet worden toegekend MODJOKERTO BATAVIA, 20 Maart. (ANP- Aneta) Officieel is medege deeld, dat gisteren een over eenkomst tusschen de Neder landers en de Indonesiërs be treffende Modjokerto getee- kend is. Betrouwbare bronnen te Ba tavia bevestigden, volgens Reu ter, dat de Nederlandsche Com missie-Generaal den Nederland- schen troepen opdracht gegeven heeft verder actie in den sector Modjokerto te staken en een vertegenwoordiger heeft uitge zonden, om zich er van te ver zekeren, dat de order werd uit gevoerd. Positie onzer Passagiersschepen Edam, RotterdamHouston, 16/3 te Havana. Gerard Dou, AmsterdamJa va, 18/3 om 0.35 uur van Aden. Oranje, 1-7/3 van Batavia naar Amsterdam. Veendam, vermoedelijk 21/3 n.m. van New York te Sout hampton en 22/3 n.m. te Rotter dam verwacht. Volendam, wordt 19/3 ca 17 u. van Buenos Aires te Rotterdam verwacht. De onderteekening van het ac coord zal, naar mag worden ver wacht, eenzij djg Nederlandsch op treden van dezen aard in de toe komst overbodig maken. DAT DE VERVOERSPROBLE MEN nog steeds ingewikkeld zijn, is nog weer eens gebleken uit de iebatten, welke de Eerste Kamer gevoerd heeft over de Vèrkeersbe- grooting voor 1947. De taak van de Spoorwegen die goed werk doen de regeling van het autoperso- nenvervoer, de werkzaamheden van de commissie vergunning personen vervoer, vooral in den bezettings tijd, de coördinatie, het waren de kwesties, die door de senatoren werden aangesneden. Het werk van genoemde commissie in den bezet tingstijd vond veel critiek. De Mi nister kon deze niet onderschrijven. Het werk van de spoorwegen en ook van de andere vervoersinstanties, dat in den afgeloopen winter is ver richt, werd ook door minister Vos zeer geprezen. Over het vliegveld bij Rotterdam deelde hij mede, dat ten dezen aanzien 'n principieele beslis sing is genomen. De gesteldheid van den grond is echter van dien aard, dat de aanleg tientallen millioenen zal kosten. Er werd door Zuidelijke afgevaar digden nogal op hun poot gespeeld, wegens vermeende achterstelling van het Zuiden, met auto- en spoor wegverbindingen, de minister deed echter een boekje open, waaruit wel bleek, dat men ten dezen aanzien in het Zuiden niet moet overdrijven. Minister Vos deelde verder mede, dat het in de bedoeling ligt, bij de eerstvolgende dienstregeling der Spoorwegen het langeafstandsver- keer te verbeteren, zoowel wat fre quentie als rijtijd betreft. De minister zei wat de ordening betreft, dat de vrije organisaties vóór den oorlog er nimmer in ge slaagd zijn, een behoorlijke orde ning tot stand te brengen, wat Z. Exc., naar wij hopen, niet als een verwijt bedoeld zal hebben. Of het verwijt zou ook de Regeering tref fen, die niet op de juiste wijze in gegrepen heeft? De Minister over weegt de vrije organisaties een plaats in de ordening te geven, het geen wel- erg minimaal is! De Minister zeide, dat hij geloof de in de toekomst van het binnen- landsch vliegverkeer, maar ook het scheepsvervoer heeft belangrijke beteekenis. Financiën. Na goedkeuring van de Verkeers- begrooting kwam die voor Finan ciën aan de orde. Minister Lieftinck had het gemakkelijk. Hij had slechts te antwoorden op twee vragen van den communistischen senator van Santen. De Minister deelde zijn meening, dat er inderdaad een groot belang mede gediend is, wanneer het pe'il vao de rente der gemeente obligaties zou kunnen worden te ruggebracht, tot op het peil, dat voor het Rijk geldt. Maar de minister wil nog even afwachten, voordat hij tot verdere stappen komt. Vliegtuig in Columbia neergestort Een toestel van een Columbi- aansche luchtvaartmaatschappij is tusschen Bogota en Bucara- manga brandend neergestort. De piloot en vier passagiers kwamen om het leven. &- voor Indië dreigt uiteen te vallen. Het is al dadelijk een eigenaardige zaak geweest met deze Commissie, ook wat betreft de plannen tot uit breiding. Er is, zooals men zal weten, een voorstel tot uit breiding bij de Tweede Kamer aanhangig. Dit voorstel staat op de agenda van de zitting van de Tweede Kamer, die thans bijeen is. In afwachting van de beslissing van' de Ka mer waren reeds bij voorbaat twee professoren, die als nieuwe leden van de C.G. ge doodverfd konden worden, naar Indië gegaan. Zeer voortvarend dus. Het is evenwel gebleken, dat voortva rendheid gevaarlijk is, als hei voorbarigheid wordt, want in ver band met de nieuwe situatie heb ben de twee professoren nu.... bedankt! Het zijn de heeren Prof. J. H. W. Verzijl en prof. S. Posth.uma, over wier voorneimen om te bedanken, reeds geruchten geloopen hadden, die nu bevestigd worden, althans volgens een be richt van Aneta uit Batavia. Zij hebben aan een correspon dent van Aneta verklaard, dat zij „onder de huidige omstandighe den niet bereid waren deel uit te maken van de Commissie-Gene raal. Zij wilden zich echter niet verder uitlaten over hun positie als adviseurs van de Commissie- Generaal, wordt daaraan toege voegd, en dit maakt de zaak weer niet duidelijker. Want zij waren toch nog niet anders dan advi seurs en als wat hébben zij dan ontslag genomen? Volgens ANP Aneta verwach ten „welingelichte Nederlandsche kringen te Batavia" dat Verzijl en Post'huma niet zullen aanblijven als adviseurs. Intassdhen heeft ook de heer De Boer, het derde lid van de C.G., ontslag geno-men. Ook daar over waren reeds eerder geruch ten verspreid, die van zekere zijde geweten werden aan de „kwaadwillige reactie".. De zelfde welingelichte Neder landsche kringen te Batavia, zoo juist genoemd, leggen er den na druk op, dat het verzoek om ontslag van den heer de Boer niet „zoozeer'' beschouwd moet worden als een uiting van critiek op de ontwikke ling der onderhandelingen met de Indonesiërs, dan wel als een protest tegen de houding, welke door zekere politieke kringan ir. Nederland is "aangenomen ten aanzien van de door de C.G. gevoerde politiek! Dit argument is nogal eigenaar dig. Waarom moet de heer de Roer zich die houding méér aantrekken dan de andere leden van de CG. Hebben die een hardere huid? Overigens is het geen geheim, dat het in bevoegde Nederlandsche kringen, nu eens niet in Batavia, maar in den Haag, al eenigen tijd een punt van twijfel uitmaakte, of de moeilijke onderhandelingen ter uitvoering e» uitwerking van de Lrnggadjati-overeenkomst wel aan de C.G. in haar huidige samenstel ling konden worden toevertrouwd. In zooverre begint de .ontslagaan vrage het aan de Regeering moge lijk te maken, de C.G. een betere samenstelling te geven! Truman meer populair Volgens het laatste opinie-on derzoek in de V-S. is de popu lariteit van president Truman gestegen. Hij kreeg 51 procent der stemmen tegen 32 procent juist voor de verkiezingen in November van het vorig jaar en 87 procent in 1945. Eén ei is geen ei.maar dit is toch zeker wel een Paaschei. In verband met de naderende Paschen zijn de patissiers ijve rig in de weer. Vele pronkstuk ken komen uit hun handen. Hoe vindt U het hierbij afge beelde kunststuk? U behoeft er slechts100 rantsoenbonnen chocolade voor af te staan. De Tweede Kamer is begon nen aan de behandeling van het wetsontwerp tot instelling van een Ziekenfondsraad. Tijdens de bezetting is de verplichte ver zekering gekomen. Dit wetsont werp beoogt nu, in afwachting van een definitieve nieuwe re geling van deze materie, de fi guur van den toezicht houdende Commissaris te vervangen door (Telefonisch van onzen Belgischen correspondent) DE HEER SPAAK is dus in zijn opdracht geslaagd. Het gelukte hem zelfs de ministerieels crisis in een recordtempo op te lossen. De vorige duurde van 9 Juni tot 2 Augustus 1946, waar tegenover hij slechts 8 dagen heeft noodig gehad. Indien de heer Spaak zoo snel in zijn pogingen geslaagd is, is dit hem gelukt, omdat de vrucht rijp was. Een accoord in d'e re- gearinfg tussühen d'e C.V.P. en B.S.P. (Belgische Socialistische Partij) hing reeds maanden in de lucht. De heer Spaak heeft de zaak logisch en met veel door zicht behandeld. Hij is begonnen met eep programma op te stellen, waarvan hij mocht aannemen, dat het voor velen aannemelijk zou zijn. Hij heeft dit programma voorgelegd! aan de onderhande laars der partijen en de reacties van deze laatsten afgewacht. Zij, die er zich niet mee konden ver- eeniigen, werden uitgeschakeld. De communisten hebben dade lijk „nee" gezegd. Niet alleen heb ben zij alle medewerking gewei gerd!, doch zij hebben onmiddel lijk alles in het werk gesteld om revolutionnaire stakingen uit te lokken, die het werk van de nieu we regeering onmiddellijk zouden bemoeilijken. De liberalen hebben eveneens geweigerd. Gedurende de acht maanden van d'e vorige regeering hebben zij zich aange sloten bij een linksche politiek, welgevallig aan de communisten, dodh thans komen zij plotseling tot de vaststelling, dat de C.V.P. een programma gaat aankleven, dat veel te links georiënteerd is. Wij zullen de waarheid wel veel d'ichter benaderen, wanneer wij als onze meening vooropzetten, dat zij met de 3 portefeuilles, die voor hen in het nieuwe kabinet waren voorzien, geen genoegen wensdhten te nemen, daar zij ook in de vorige regeering over zes zetels beschikten. Voor 6 minis teries zou wel een compromis te sluiten zijn met hun principes, voor drie loont het oogenschijn- lijk momenteel niet de moeite. In dien echter d'e liberale partij eer lijk en krachtdadig d'e economi sche vrijheid gaat verdedigen in de oppositie, dan kunnen zij niet anders dan dezen ommekeer bil lijken en huldigen. Het nieuwe ministerie zal worden beoordeeld naar de energie, die het kan ontplooien om een einde le maken aan de dwaze verspilzucht van de openbare gelden, aan de wille keurige en partijdige benoe mingen en de vaardigheid waarmede het zich zal wijden aan den wederopbouw van de industrie en de saneering der financiën. M. T. HET NIEUWE KABINET In het nieuwe kabinet zijn voor de C.V.P. 9 portefeuilles, Socialisten 8 portefeuilles en Technici 2 portefeuilles vrij gekomen. De kabinetsforma teur heeft verklaard, dat niet hijzelf de ministers heeft aan gesteld. Hij heeft er zich toe bepaald aan den regent na men voor te leggen. Eerste minister en minister van buitenlandsche zaken: Paul Henri Spaak. Binnenlandsche zaken: Vermey- len (Soc.). Openbaar onderwijs: Camille Huysmans (Soc.). Budget: Jules Merlot (Soc.). Brandstof en energie: Achille de Lattre (Soc.). Coördinatie en wederuitrusting: Prof. Paul de Groot (Soc.). Arbeid en sociale voorzorg: Leon Elie Troclet (Soc.). Verkeerswezen: Achille v. Acker (Soc.). Financiën: Gaston Eyskens (CVP). Justitie: Paul Struye (CVP). Handel, nijverheid en midden stand: C. Duvieusart (CVP). Landbouw: Orban (CVP). Wederopbouw: Robert de Man (CVP). Volksgezondheid en gezin: Verbist (CVP). Koloniën: Pierre Wigny (CVP). Openbare werken: Oscar Behog- ne (CVP). Buitenlandsche handel: Van der Straeten Waillet (CVP). Landsverdediging: kol. de Frai- teur (partijloos). Voedselvoorziening en invoer: Moens de Fernig (partijloos). De eedsaflegging zal Donderdag w 11 uur geschieden. een Ziekenfondsraad, waarin vertegenwoordigers van alle be langengroepen zitting hebben. In het wetsontwerp heeft minister Drees echter de mogelijkheid weer opengelaten, dat ook de voorzitter van de Raad toch groote bevoegdheden kan krij gen. De heer Stapelkamp (A R-) constateerde in dit verpand, dat hetgeen door de voordeur ver wijderd wordt, door de achter deur weer wordt binnengehaald en hii verheuffdp zich dan ook over de amendementen van de commissie van rapporteurs, die de bedoeling hebben om dit vleugje staatssocialisme af te zwakken. Ook twee P.v.d.A.- menschen hebben deze amende menten mede onderteekeml. zoodat minister Drees wel een zware dobber zal hebben. De katholieke woordvoerder, dr. Mol, was over het ontwerp in het geheel niet te spreken, hii ried den bewindsman zelfs aan het geheel in te trekken, het geen j^nogal een opzienbarende verklaring was. Dr. Mol liet er geen twijfel over bestaan, dat hier de principes botsten, indien de minister vast houdt aan een regeling van bovenaf, spreker was geporteerd voor een rege ling, die uit de vrije maatschap pij zelf voortkomt en dan gaat samenwerken met de overheid. Met andere woorden, dr. Mol achtte het „subsidiariteitsbegin sel" niet voldoende doorgevoerd. Heden wordt de behandeling voortgezet. Kustvaarder heeft averij Volgens een telegram, dat Woensdag bij het directoraat van de scheepvaart binnenkwam, heeft' de convooileider der zes Nederlandsche kustvaarders, die begin van deze maand naar In dië vertrokken, averij in de Golf van Biscaje opgeloopen. Het schip heeft een lek. Het wordt door een der schepen uit het convooi naar St. Nazaire begeleid. De vier andere schepen hebben de reis voortgezet.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1