Gemeenteraad Warmenhuizen VOOR HET TRIBUNAAL Indië k< GRENSP PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Donderdag 20 Maart 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN De krant en de sneeuw v Tegen dader zes jaar geëischt Marktberichten Indische nog niet c Moeiliji Bioscoopbezoek en leeftijdsgrens Dezer dagen maakten wij in een filmrecensie de opmerking, dat zich onder het bioscooppu bliek tal van kinderen bevon den, die beneden den leeftijd waren, voor welken de film door de Rijkskeuringscommis sie toelaatbaar was verklaard. Het was geenszins onze bedoe ling daarvan speciaal den bios coophouder een verwijt te ma ken, wiens theater wij dien ayond hadden bezocht. Het euvel is in andere bioscoopthe aters eveneens waar te nemen en het is vooral de aandacht van de kinderpolitie, die hier op gevestigd moet zijn. Als er voor een film een bepaalde leeftijd is gesteld, dan dient daar de hand aan te worden gehouden. Paaschtenfoonstelling schilderijen Reeds lang is in onze ge meente de wensch geuit, een tentoonstelling te doen houden van hedendaagsche Alkmaar- sche Schilders. Dank zij de me dewerking van het College van B. en W. kan nu in het Stede lijk Museum bedoelde expositie worden gehouden. Op initiatief van den gemeente-archivaris, den heer Th. Wortel, is een co mité gevormd uit t^e besturen van de vereenigingen „Kunst zij ons doel" en „Doorwerken" met als taak deze tentoonstel ling voor te bereiden op een „breeden grondslag", waardoor hier uiteraard slechts een kern van in Alkmaar wonende schil ders zal kunnen deelnemen. Mede gelet op de beschikbare ruimte kunnen dan ook thans geen exposanten meer worden toegelaten. Daar het comité ern stig wil streven naar een ver antwoord artistiek peil'van het werk, is tevens een bij uitstek deskundige commissie gevormd, welke beslist over de toelating van het ingezondene. Verwacht mag worden dat voor deze Paaschtentoonstelling, welke Zaterdag 5 April a.s. officieel wordt geopend) gezien ook het plaatselijk karakter, zeker groo- te belangstelling zal bestaan. Wij hopen hierop nader terug te komen. Chris Hofland komt vt Een van de beste gezelschap pen op het gebied van kinder- tooneel is zeker wel dat van Chris Hofland. Honderden kinde ren en ook grooten hebben des tijds genoten van „Roodkapje en de wolf", de smaakvolle kinder operette. Deze voorstellingen hebben groote aandacht getrok ken. A.s. Zaterdag 2 uur komt Chris Hofland opnieuw naar 't Gulden Vlies met het altijd mooie en boeiende sprookje ,,As- schepoester en het glazen muil tje". Ook in deze kinderoperette zal weer heel veel te genieten zijn. BEKENDMAKING De Comm. van Politie te Alk maar maakt bekend, dat aan zijn bureau een lederen dames- schoudertasch aanwezig is, af komstig van diefstal door mid del van verbreking. Tijdens de ontvreemding bevond zich een gouden dameshorloge in de tasch. Zij die inlichtingen hier over kunnen verstrekken, wor den verzocht zich te vervoegen aan het bureau van politie al hier, kamer 12. OPENSTELLING BELASTINGKANTOOR De burgemeester van Alkmaar, maakt, op verzoek van den Direc teur van 's Rijks belastingen en domeinen te Amsterdam, bekend dat het kantoor der directe belas tingen enz. te Alkmaar te reke nen met ingang 3 Maart 1947, voor hel publliek zal zijn geopend a. Voor de ontvangst der directe belastingen: Maandag tot en met Donderdag van 912.30 en van 1415.30 uur. b. Voor de invoerrechten en accijnzen: Maandag tot en met Vrijdag van 912.30 en van 14 16 uur; Zaterdag van 912.30. c. Voor de motorrijtuigenbelas ting: op alle dagen en uren voor het verrichten van werkzaamhe den ten kantore algemeen gel dend!, mei dien verstande, dat na 16 uur daarvoor geen gelegenheid meer bestaat. d. Voor de omzetbelasting, loon belasting, vereveningsheffing, commissarissenbelasting en voor het vragen van inlichtingen door het publiek: op alle dagen® en uren voor hel verrichten van werkzaamheden ten kantore al gemeen geldend, met dien ver stande, dat na 15.30 uur daarvoor vL Belastingontduikers 20 Maart. In de Haarlemsche Courant van 20 Maart 1756 deelden de Staten van Holl. en Westfr. mede dat er in de pro vincie drie brandstoffen waren: Turf, hout en kolen. Voor deze brandstoffen moest belasting worden betaald. Hun was echter gebleken dat een vierde brand stof in gebruik was gekomen n.m. een vermenging van gruis en kolen met klei, aarde of zand welke behalve voor gruis geen belasting opleverde. Door deze „Niewigheid en Praktijk" werd een „Important" nadeel aan de belastingen toegebracht. De Sta ten hadden daarom besloten een boete van f1000 te doen betalen zoowel door den fabrikant als door den consument van deze soort brandstof. geen gelegenheid meer beslaat. e Voor de registratie en succes sie: Maandag lot en met Vrijdag van 8.3012,30 uur en van 14 16.30 uur; Zaterdag van 8.30 12.30 uur. Alkmaar, 18 Maart 1947. De Burgemeester van Alkmaar brengt ler openbare kennis, dat in verband met het instellen van de voorjaarskeuring van stieren, bedoeld in hel Stierenreglement Noord-Holland 1938, de Centrale keuring van stieren |e Alkmaar nader is bepaald op Vrijdag 2 Mei 1947, v.m. 9 uur in den Berger hout. Alkmaar, 18 Maart 1947. ST. THERESIAFRÖBELSCHOOL ALKMAAR. Morgen worden alle leerlingen van de Theresia. fröbelschool aan de Koornlaan om 9 uur weer verwacht. Sr. M. Servula Hoofd der school PLOTSELING OVERLEDEN De heer P. Hulstkamp, metaal- fabrikani alhier, die voor zaken naar Londen was, is daar Woens dag plotseling overleden. RAADSVERGADERING Het ligt in de bedoeling van den burgemeester een raadsver gadering le beleggen tegen Dins dag 25 Maart a.s., 's avonds te 20 uur. N.V- NOORDERBANK Aan de op 26 dezer te houden jaarlijksche algemeene vergade ring van aandeelhouders zal wor den voorgesteld hei dividend o-var het boekjaar 1946 te bepalen op 7 pet. (vorig jaar 6 pet.). BURGERLIJKE STAND Geiboren: Johanna J. M„ doch ter van Johannes Worlel cn,C. J- Boots; Catlharina, dochter van Adrianus H. A. van Rhoon en Thinus Maria Thoolen; Antoon, zoon van Klaas Koeman en A. Sehroër; Michael, zoon van Her- manus Hendrik en Cornelia van Wanrooy. Gehuwd: Gerardus C. Timmer man en Margaretha Wokke; Wil lem Siekman en Hillegonda M. Forrer. Overleden: Herman Makkink, oud! 9 jaar. ONDERWIJS IN DE WIERINGERMEEK Donderdag a.s. hervatten alle scholen in de Wieringermeer het onderwijs. Tevens wordt dan in alle drie dorpen les gegeven. Door de benoeming van den heer Holl en den heer De Graaf, resp. als hoofd en onderwijzer te Wierin- gerwerf, en dank zij de bereidwil lige medewerking der Hervormde Kerk is het onderwijs aldaar mo gelijk. Wanneer de Chr. Nat. School gereed is (vermoedelijk begin Mei) krijgt de W.'meer- school er één lokaal van in ge bruik. In Middenmeer blijft het onderwijs voorloopig nog geves tigd in ce Ned. Herv. Kerk. ter wijl Slootdorp gelukkig is met zijn noodschool. De kinderen van ge- evacueerden te Wieringerwaard worden voorloopig in de school van Slootdorp ondergebracht, zoo ook de kinderen van de heele Wes.ar- terpweg. IN MEMORIAM WIERINGERWERF. In 1939 nam een eenvoudige arbeidersjon- gen uit Middenmeer diénst bij het Ned. Indische leger. Hotze Bekema een Fries van geboorte, die met het standvastige Friesche karak.er een onbedwingbare drang in zich voelde naar verre landen en wij de horizonnen. De kleinheid van ons land benauwde" hem. evenals zijn bVoer Pa er Bekema, die nu ir. Afrika's tropenklimaa; werkt. Als mecanicien kwam Hotze in dienst. Als sergeant-majoor bij den vliegdienst toonde hij wat met ijver en doorzettingsvermogen kan wor den bereikt. Na de overrompeling door de De sneeuwbergen zijn nog niet overal verdwenen, doch de wegen zijn toch afweer berijd baar. Het autoverkeer kon zich weerherstellen. De verzending van het Nieuw Noordhollandsch Dagblad neeft buitengewoon groote inspanning gekost. Wij hebben met onze auto's zeer zware reizen moeten maken door bijna ondoordring bare sneeuwmassa's. Slechts in zeer weinig gevallen konden wij 'enkele dorpen niet bereiken. Ook van onze agenten en be zorgers is de uiterste krachtsin spanning gevraagd. Wij waar- deeren ten zeerste de volhar ding waarmede zij, ondanks bij na onbegaanbare wegen, toch de bezorging van de krant heb ben volbracht. Als er onder onze lezers, on danks dat alles, toch enkele zijn geweest, die af en t,oe de krant later of in 't geheel niet ontvin gen, dan weten zij, dat hier geen sprake was van onwil maar uit sluitend van onmacht. Nu het verkeer weer normaal is, moet de krant overal weer op tijd worden bezorgd. Beleefd doch dringend ver zoeken wij klachten ever de be zorging dadelijk aan een van onze bureaux ,op te geven. Wij kunnen dan nagaan wan er iets aan de verzending hapert. De Directie. Jappen van ons Indonesië wist hij naar Australië te ontkomen, van waaruit hij nog 5 jaar heeft ge streden voor de vrijheid onzer mensehen. 27 Februari 1947, precies 5 ja ren nadat zijn vriend en plaats genoot Kees Rikaart bij den siag op de Javazee zijn leven gaf voor ons volk, kwamen in de Wierin germeer de sombere berichten bin nen, die meldden dat ook Hotze zijn jonge leven had moe en offe ren. Hij die tallooze malen zijn leven had gewaagd in Cen s.rijd tegen de Jappen kwam bij een vliegtuigongeluk om het leven. Bij Brisbane stortte de Ned. Dako'a waar hij als mecanicien mee vloog neer en maakte een einde aan het leven van Hotze. Voor hem die zelfs het land en de zee te klein wiren zijn nu al le aarc'sche grenzen weggevallen. Moge zijn ziel zoo vol van groote idealen in den Hemel de volle bevrediging binden. Storm- en dooi-impressies uit de Wieringermeer in 'cle Bij SLOOTDORP werd in den nach'. van Zondag op Maandag een woonschuit lek ges'ooten en liep vol water. Schade aan klee ding en meubelen aanzienlijk. In WIERINGERWERF werd een ■half voltooid dak van cen der -nieuwbouw-huizen netjes in zijn geheel op straat gedeponeerd. Aan de OUDE ZEUG hebben de bewoners van een noodwoning hun meubilair op kisten geplaatst. De kinderen spelen stoombootje op de klo!sende golven.... in de ka mer. De postkan'oorhouder HEER SCHAP van Wieringerwerf werd Zondagnacht wakker door een aanhoudend geklots. Meenende dat de dijk het niet gehouden had, wekte hij vrouw en'kind en liep naar buiten, doch nergens wafer. Eindelijk ontdekte hij een onder- grondsche rivier onder zijn wo ning en kantoor. In allerijl werd de pomp er op gezel om afdrijven van de woning te voorkomen. In MIDDENMEER liep ook al een woonschuit vol water. De brandweer hielp droogpompen. Uit nijd over de intredende dooi sprong de schoep van een der Bull-cozers in tweeën bij Ijet op ruimen der laatste resten sneeuw. Driejarig kind ui® wraak vermoord De 19-jarige land'bouwersknecht H. P. P. uit Ambt Delden heeft op 28 Juli van het vorig jaar het driejarig zoontje van de familie, bij wie hij werkzaam was, weg-' gelokt naar een bosch. Daar heeft hij het knaapje met een mes in hoofd en rug gestoken, waarna hij het lichaampje in een kuil, die hij tevoren had gegraven, heeft geworpen en met zand toegedekt. Het kind is door verbloeding overleden. Voor de Almelosche rechtbank gaf de dader het ten laste gelegde toe en zei, dat hij deze moord begaan heeft om zich te wreken op de vrouw van S., daar deze hem niel goed behandelde. Uil verdere verklaringen bleek, dat hij reeds eerder een poging gedaan had de vrouw van het leven te berooven. Getuigen ver telden, dat verdachte altijd een vreemde, stilzwijgende persoon is geweesl, die tengevolge van zijn opvoeding een wrok koesterde tegenover het leven. Een duide lijk motief voor den moord werd echter niet gevonden. De Officier van Justitie, mr. J. F. Camphuys, was van meening, dat hier zeker niel blindelings, maar wel degelijk met voorbe dachten rade gehandeld was. Hij wilde echter rekening houden met verdachtes geestesgesteldheid en eischte een gevangenisstraf van zes jaar met terbeschikking stelling van de 'regeering. Mr. Atema, die als verdediger oplrad, vond gevangenisstraf niet de juiste slraf. Directe terbe schikkingstelling was hier z.i. beter pp zijn plaats. Uitspraak over 14 dagen. JAAP SPAANDERMAN VOOR HET TRIBUNAAL Voor het tribunaal te Arfihem was gedagvaard Jaap Spaander man, dirigent van de Arnhem- sche orkestvereeniging. Er waren drie beschuldigin gen tegen hem ingebracht, n.l-: dat hij lid is geweest van de Nederlandsch-Duitsche Cultuur kamer, dat hij een „Winter- hulp"-concert heeft gedirigeerd en dat hij in Maart 1944 mede werking heeft verleend aan den „Heldengedenkdag" en daarvoor een honorarium van f 100. heeft aangenomen. De dirigent ontkende, dat hij zich heeft aangemeld voor het lidmaatschap van de N.D.K. Tij dens een concert heeft hij eens een lijst getepkend en waar schijnlijk is hij zoo op de leden lijst van de N.D.K. komen te staan. Het tribunaal nam niet aan dat de dirigent „desbewust in strijd met de belangen van het Nederlandsche volk" heeft ge handeld. Spaanderman gaf toe een ,,Winterhulp"-concert gediri geerd te hebben, daar het or kest, indien niet gespeeld werd, geen subsidie meer zou ontvan gen. Ook in dit geval achtte het tribunaal de belangen tjan het Nfjflerlandsche volk niet in ge vaar gebracht. T.a.v. het concerteeren op den „Heldcngedenkdag" bleek, dat orkest .en dirigent onder pressie stonden. In zijn advies overwoog het tribunaal dat Spaanderman aan dit concert zijn medewerking niet had mogen verleenen. Ver- ider werd overwogen, dat Spaan derman zich, in zijn zorgen voor de orkestleden niet voldoende gerealiseerd heeft, dat zijn op treden in strijd was met de be langen van het Nederlandsche volk. Het tribunaal was van meening dat ook in dit geval het in strijd handelen met de belan gen van Nederland ontbrak en besloot de dagvaarding als ver vallen te verklaren. Geheime besprekingen tusschen Stalin en Marshall? De Moskousche correspondent van de ..Philadelphia Inquirer" meldt, dat de Amerikaansche minister van buitenlandsche za ken, Marshall, naar gelooft wordt, Woensdag met Stalin en Mojotof op het Kremlin gehei me besprekingen heeft gevoerd. Volgens de correspondent ging Marshall na het diner, dat Mo lotof aan de gedelegeerden had aangeboden, samen met Molotof naar het Kremlin „en sleehts enkelen wisten waar de beide mannen heen waren gegaan". NIEUW VERDRAG LONDEN-MOSKOU? Het Agence France Presse meldt, dat de Britsche. minister van bui- tenlandsche zaken, Bevin, een brief gezonden heeft aan Stalin betref fende een hernieuwing van het Britsch-Sowjetrussisch verdrag. Be. vin zou in dezen brief informeerep, op welke wijje de Soyjetrussische regeering de besprekingen gevoerd zou willen zien, namelijk of Stalin er den voorkeur aan zou geven eejst een onderhoud met Bevin te hebben ofwel dat Bevin zich rechtstreeks met Molotof in verbinding zou kun nen stellen. De aanhoudende geruchten, welke Moskou bereiken met name uit Pa rijs, dat stappen zijn gedaan met het oog op'Britsch-Sowjetrussische on derhandelingen buiten de conferen tie óm, hebben op geen enkele wijze bevestiging gevonden in Britsche kringen te Moskou. De raad van Warmenhuizen kwam onder voorzitterschap van burgemeester H. Nolet in verga dering bijeen tot hel. afhandelen van een serie hamerstukken, die er in minimum van lijd d!oor kwamen. Ondanks de snelheid werden toch door den voorzitter behartigenswaardige woorden ge sproken, naar aanleiding van een gestelde vraag o\tfr den nieuw bouw. Ook in deze gemeente kreeg de Wederopbouw een be hoorlijke pil le verwerken en ook hier bleek, dat men het bij lange na niet eens was met de diverse instanties, die hebben te beslis sen over den woningbouw en wat daaraan vast zit. Aan den gemeente-opzichter, den heer P. Dekker, werd een toelage verleend in verband mei extra werkzaamheden, verbonden, aan d!e distributie van bouwma terialen, terwijl aan de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid Uifspraak J. Staats De Eersle Kamer van het Tri bunaal legde den vroegeren agent van politie J. Staats 4 jaar inter neering op, met aftrek; dus tot, 8 Mei 1949. Het Tribunaal verwierp het be roep op amblelijk bevel, dat al leen disculpeert, indien gedane arrestaties gevolgd werdén door overlevering aan Nederlandsche instanties. Ook het- beroep op het feil, dat andere politiemannen hetzelfde hebben gedaan, verwerpt het Tri bunaal, omdat het zich niet ver antwoordelijk achl voor de slappe wijze, waarop de politie is ge zuiverd. Wel houdt hei Tribunaal bij de strafbepaling rekening met het feit, dat andere politie-amb le raren, die zich eveneens aan ar restaties schuldig hebben ge maakt, nog vrij rondloopen of zelfs bevomerd zijn. Besc-h. heeft echter zwaarder gefoudeerd dan'zijn collega's; hij nam 9 keer deel aan arrestalies van joden en onderduikers en had in de meeste gevallen kun nen waarschuwen; speciaal ging hij te ver in de gevallen-Stokreef, de arrestatie van een, jodin met kind! le Heerhugowaard, welke vermoedelijk den dood van deze twee personen tengevolge had, de arrestatie van Bakker en het ver hoor van Davelaar en van Oos trum. Als het Tribunaal alleen was afgegaan op de stukken, zou de straf veel hooger geweest zijn, doah de behandeling wjprp wel een andér, iels gunstiger licht op de zaak. Het Tribunaal houdt voorts rekening met het feit, dat de topleiding van de Alk- maarsche politie totaal verkeerd was en besch., die bij zijn colle ga's niet gezien was, aangewezen was op van Maarlevelt. Ook het feit, dat besch. een jaar celstraf heeft ondergaan, ook eenig goed werk deed,' zij het zon der risico en zich niel aansloot bij de N.S.B., ofschoon daartoe door invloedrijke personen aandrang op hem werd uitgeoefend, neemt het Tribunaal in aanmerking. Behalve 4 jaar interneering legde het Tribunaal den maat regel op van ontzetting uil de beide kiesrechten en het recht eenig amibt te bekleeden. EEN ZWALKER Dar was de Alkmaarder M. v. d. Kooy d.e zich in November j944 na een hui. selyke ruz e bij de Landstorm Neder land meldde, omdat hij nie: wist waar h'ij heen moest Hij dacht dat het een organisa.ie voor Nederlanders was, doch .oer. hij een SS-uniform aan kreeg* en aan sch etoefenmgen moest meedoen, wist hij wel beter. Van de 6 maanden bij de. Landstorm bi-acht hij ech er wegens desertie 4 mnd. in de kast door. Daarna moest hij in de laats»,e dagen vóór de capltulat e mij nen leggen in Niemandsland, doch dat weigerde hij. Reeds eerder had hij njfdat hij vrü will g naar Duitschland was gegaan in Bremen anti-Nazi- lectuur verspreid, d e hij uit Holland meegesmokkeld had, waardoor hij 15 maanden in Duiische gevangenschap doorbracht. Ook had hij in Alkmaar tal van Joden aan een valsch P.B. gehol pen. Zijn verdediger mr. C Berkhou. ver wees er op, dat besch, meer »n Duitsche gevangenschap had doorge bracht dan met de Dui .setters had samengewerkt, dus niet ln aanmerking komt voor nog langere detentie. DIRECT VRIJ! Een lieht S"eval was ook dat van C. Ploeger, die vanaf Mei 1943 als chauf feur voor diverse Dui sche instan ies was werkzaam geweest NSB-er was hij nooit cn hij deed herhaalde pogin gen om zich aan de Du'tsche dienst baarheid te ont rekken: htl dook on der; liet zijn tanden trekken en ris keerde straf. Het Tribunaal nam een een ander dn aanmerking en legde na een warm pleidooi van mr. C. Smal een interneering op voor den tijd van detentie; zoodat besch, mê.een in vrij. heid werd. gesteld. HIJ JIWAM IN VERZET. De landbouwer, Jan Posch uit Oter. leek was des ijds voorwaardelijk buiten vervolging ges' e'd met eeen boete van 5000.—. Hij was in 1942 'n half jaar sympathiseerend lid geweest en was gemachtigde van Agrarisch Front in de Schermer gewee6t; later van den Lands'and. Hij dacht door zijn sym- path seerend lidmaa'schap meer voor den landbouw* te kunnen doen Minder fraai was zijn brief aan den Landstand waarin hij tal Van Schermer boeren als anti signaleerde. Hij verklaarde ech'er hierbij geen poli ieke bedoel;n_ gen te hebben gehad; vermoedelijk voelden d e boeren niet veel voor den Landstand. De verdediger mr. H. Hilffer betoog. de dat de boe-e van f 5000 te hoog' is; omdat besch nagenoeg geen ver mogen heeft en de boerderij van zijn (vrouw is. Uit de verklaring van L. Schuur ng bleek voorts dat besch. on derduikers had gehad en de ireeali- 'eit en hongertocht ars geholpen had. U tspraak over 14 dagen. Ook J Kiers uit Heiloo was in ver. zet gekomen legen de boete van f 5000 die hem bij zijn voorw. bu ten. vervolgings'elling was opgelegd Hij was in April 1941 l!d van de N.S B. geworden, omdat hij daarvan een be'ere toekomst voor de tuinders verwachtte. In de jaijen 1943 en 1944 inde hij bijdragen voor FronOzrtrg; naar hij zet voor onze jongens die *egen de commun-'sten voeh'en: de President: mr. Schenkeveld; vertelde hem dat die communis'en onje hond. genooten waren die on? land kwamen bevrijden: maar besch. 'rok een e'a_ 7'ch* of hij er n'ets van geloefde Tn_ 'tjsscb"n was ziin ouindersbedriifte voo7* 12 iaar aan zekeren Nieuwenhuls verhuurd door de Grondkamer voor 10.— per week Uit de verklar'neep van een ge'. A décharge wel; dat bcch. geen fanatieke NSB er was er; ook overieens veen kip kwaad deed. A.anvankeliik wikte de BS ""<*m dan dan ook n eg arres'eeren. Mr. Min. deron betoogde dat ziin oliën* niet van de 10.-^ huur kan Igyep en drove aan nn een .epufzzave vp.n de reeds betaal de f 5000 boete Ui'spraak over 14 dagen. een verhoogde subsidie werd ver leend van 3'A ce^it per inwoner. Ook aan het Medisch Opvoed kundig Bureau zal in verband met een daartoe gedaan verzoek een bijdrage worden verleend, die nog nader zal worden vastgesteld. Voor hel bijzonder lager onder wijs werden voorschotten op ver goeding ingevolge artikel 101 der L.O.-wet verleend als volgt: R.K. Meisjesschool f 35.91.68, R.K. Jon gensschool f 3827.20 en de Geref. School f 846.40. Tenslotte werd aangenomen een voorstel van B. en W. tot het ver huren van eenige landerijen aan S. v. Wonderen, J. de Groot en W. Krul. De heer Nannes stelde tijdens de rondvraag de kwestie van het sneeuwruimen aan de orde en v»oeg of in de politieverordening geen bepaling daarover kon wor den opgenomen, die in het bijzon der degenen zou ireffen, die on willig waren de bij hun perqeelen gelegen openbare wegen te rui men. De voorzitter wees er op, dat er in de verordening eeh be paling in dier voege stond, maar dat het in den afgeloopen winter bijna hopeloos was voor de men- schen, gezien den steeds weer terugkeerenden sneeuwval. Hij hoopte echter, dat men dit sei zoen van de sneeuw af zou zijn en dan konden B. en W. zich in de zomermaanden gaan beraden over de te nemen maatregelen voor komende gelegenheden. Te- vejis wilde de heer Nannes weten, hoe hei stond met de plannen voor nieuwbouw in deze gemeen te. B. en W.'hadden bij de eerste raadsvergaderingen beloofd, zoo spoedig mogelijk met plannen te komen, doch lot op heden was daar niets van verschenen. De voorzitter beaamde dit,- doch hij wees op den lijdensweg, dien men moet gaan, alvorens er kans van slagen is, dat de plannen goed gekeurd terugkomen. De eene in stantie keurt de plannen goed, de andere weet er iets op aan te merken en een derde keurt óf de terreinen óf de plannen af. Het was voor spr. begrijpelijk, dat de noodgebieden met materialen voor gingen, .maar waarom zegt rgen dat niet ronduit. Laai de hoog geroemde Wederopbouw de ge meenten "iet telkens me;t een kluitje in het riet sluren. Dit is immers niet de methode. Voor zitter gaf zijn blijdschap te ken nen, dat deze vraag was voorge legd, want dan kon hij in het openbaar zijn hart hierover eens luchten. De heer Mosch wilde tenslotte nog welen, of er vanwege de Rattenbestrijding nog subsidie v/as aangevraagd, welke vraag ontkennend werd beantwoord. Ook in Warmenhuizen schijnen de ratten, vooral de z.g. huisrat- ten, nogal voor te komen, zoodai de bestrijding hier eveneens nut tig werk zal .kunnen gaan doen. SCHIP IN NOOD Het 4.355 ton metende. Griek-' sche vrachtschip „Alexandra" verkeert volgens eeh doo,r de Amerikaansche kustwacht op gevangen S.O.S.-bgricht voor de Nederlandsche kust in zinken den toestand. Het schip is uit Baltimore met Nederlandsche bestemming vertrokken. Naar verluidt, is assistentie onderweg. Hedenmorgen wordt gemeld, dat het schip in zinkenden toe stand verkeert. Tq.t vanmorgen acht uur gelukte het de beman- nijig met behulp van de pompen het schip nog drijvende te hou den. De „Alexandra" maakt echter zwa.ar slagzij en er hangt een zware mist zoodat het zeer moeilijk is, het schip te vinden. De „Brandaris" blijft in de na- fa, ijjieid en speurt naar een lid vaji de bemanning, welke ver mist wordt. Men neemt aan, dat deze bij de ontploffing over boord is geslagen. Geen audiëntie Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 25 Maart géén audiëntie verleenen. INGEZONDEN WONINGDISTRIBUTIE Laten we het deze keer nu eens niet hebben over sneeuwruimen, daar is al heel wat over geschreven en de dopi maakt er thans gelukkig een einde aan, zoodat er weer een zorg minder is, doch het gaat nu eens over woningdistributie. Wat is één van de principes bij de toewijzing v.an woningen? Alle liefhebbende paartjes, die het huwelijksbootje willen probee- ren, weten uit endervinding, dat ?ij bij een aanvraag om een woning in dé Doelenstraat krijgen te hooren: „Zoekt U zelf maar 'een woning- gedeelte, want een heel huis krijgt U niét, dat is alleen voor gehuwden met kinderen. Er zijn nog wel 800 aanvragen om een woning, doch als U iets vindt, komt het dan maar zeggen, dan zullen we wel eens kij ken." Zoo zijn' er velen, die vragen en al jaren op de lijst staan, maar nog steeds worden overgeslagen. Er zijn nog wel aanvragen door gehuwden met één of twee kinde ren, die dringend om een huis ver legen zijn en nog steeds opgepropt in een andere woning zitten. Op Rochdale is een tyoni^g, die bestaat uit kat*er en suite. 2 slaap kamers en 1 klein slaapkamertje, normaal geschikt voor echtpaar' met 3 kinderen; het wordt echter be woond door een weduwe met doch ter, een gehuwde dochtfr met 3 kin deren en een gehuwde dochter met 2 kjnderen.' Slapen is een kwelling, want de stroozakken lfggen naast elkaar op den grond; voor een ledikant is er geen ruimte. Er staat een groot huis op den Kennemerstraatweg, eertijds be woond door coze soldaten, hetgeen thans ingericht moet worden voor huishoudschool. Veel haast is hier echter zeker niet mee, anders wordt er wel iets aan gedaan. Er komt een woning leeg in de Langestraat boven Heeger, geschikt voor een echtpaar met één of twee kinderen; het wordt echter toege wezen aan iemand, die in April yan plan is te trouwen, nu pas een aan vraag indient en onmiddellijk deze woning krijgt toegewezen. Is het principe, bovengenoemd, nu ineens losgelaten of is dit alleen voor dit gqyal? Als buitenstaanders mogen we nier niet over oordeelen, maar geeft de weningcommissie zelf geen aanleiding tot gesprekken over corruptie? Het is toch te gek, dat er hier zoo maar een woning wordt gepresen teerd aan iempnd, die maatschappe lijk iets hooger staat dan de andere 800 ingeschrevenen? Is het ouderlijk huis aan den Ken nemerstraatweg niet groot genoeg om onderdak te verleenen aan .dit nieuwe echtpaar? Het zou misschien nijpt slecht zijn, dat de woningepmmissje eens in het openbaar vergaderde en het-publiek eens kan luisteren naar de woning- verdeeling. De vergadering der vroede Vaderen is toch ook open baar en daar werd laatst eens ge sproken over een onderzoek na*ar woningiuimte; misschien kunnen ze beginnen in de Wilhelminalaan, waar een huis staat met 13 gemeu bileerde kamers, hetgeen bewoond vjordt door.1 persoon. F. v. d. Bergh GEEN SNEEUW, MAAR WATER! Heerhugowaard. in het jaarverslag den Land bouw Voorlichtingsdienst, komt een zin voor: „Wij voeren geen strijd". Maar niet alle landgebruikers in den Polder Heer Hugowaard zijn 't daar mée eens, waar het gaat over verslagen van 't waterpeil. Het doen en laten van hun handelwijze be vredigen maar matig vele leden van deze vereeniging. Waarom pleiten deze heeren voor lager peil? Het ligt er toch duimen dik 03, dat zij, die menschen die drainage toepassen of toepassen willen, in de hand wer ken en de kosten van onderbema ling w 'en schuiven op de massa, die geen -drainage kunnen uitvoe ren. Zij benemen die menschen, die hier in 't gedrang komen, hun vaar water, waar zij ja jen voor hebben gestreden en wat een vooruitgang voor den tuinbouw is geweest; en wat zij niet kunngn missen. En al gaat 't niet alleen om dat vaarwater, dan nog moeten wij een krachtig protest lafen hooren,, om h£t be staande peil voor den groei van on ze producten te behouden. Als voor beeld het volgende: Waqrom ligt het land rond Amsterdam drassig? Om dat 't veengrond is. Waarom ligt 't land in St. Pancras diep in 't wa ter? Omdat 't zandgrond is. Waarom ligt 't land in de Polders zoo hoog uit 't water? Omdat 't zware klei is en de grond 't water vasthoudt. Waarom moet de Polder Heerhugo waard zijn bestaande peil behou den? Omdat onze grond tot de lich te soort behoort en zandschijvig is, en zijn water niet vasthoudt. Zoo zien wij, dat wij niet moeten kijken PATER HUISSEN O.F.M. 25 jaar priester Op 26 Maart herdenkt Pater Fridolinus Huissen OFM den ctag waarop hij vóór 25 jaar werd priester gewijd. Wie kent Pater Huissen niet? Op 20 Januari 1928 weijj hij he- woner van het Klooster te Nieuwe Niedorp, totdat hij vandaar uit - vorig jaar pastoor werd te Am- merzoden. Bijna 19 jaar woonde hij in Noprd-Holland en er rijn weinig kerken in deze streek, waarin hij niet heeft gepreekt of oefeningen heeft gegeven. Open luchtmeetings, waarin hij begpn: „Hier Huissen Holland", verkie zingen en dergelijke gelegenheden maakten hem alom bekend, zoo wel bij katholiek als niet-katho- liek. Tijdens den oorlog vjas hij een der voormannen der ondergrond- sche beweging. Het'Klooster werd gemaakt tot een arsenaal, maar tevens tot een groot gasbuis voor de honderden doortrekkers, on derduikers en voedselzoekers, be halve nog huisvesting van ver schillende uit hun huizen verdre ven gezinnen. Het was een agglo meratie van alle geloofsrichtingen zelfs dominee's zaten er veilig on dergedoken. Pater Huissen is ook de oprich ter van het Rectoraat en heeft voor Nieuwe Niedorp daarom een groote beteekenis. Pater Huissen was de sjouwer, wien geqji moeite te groot was om zijn doel te bereiken. En wie Iwijfelt eraan, dat dit doel steeds voed was en het welzijn van an deren beoogde? We kunnen ons indenken, dat velen blij zijn in kennis gesteli ie worden van den datujn vjaarop Pater Huissen zijn priestprjubilé herdenkt, want' 't kan niet' anders of velen zullen zich dezen man herinneren als vriend, als wel doener, als onvermoeid spreker van Nederiand's Volksherstel. L% viering van dit j-ubilé zal ecfater plaats hebben op Belokpn Paschen (13 April). En we kun nen u wel verklappen, dat een v^erkzaam comité in Ammerzpden zich opmaakt om dezen dag voor Pastoor Huissen tot een onverge telijke te maken. Ad muitos annos, pater Huissen en veel succes met uw moeizaam werk van den wederopbouw van een verwoedt Ammerzoden, een verwoeste kerk en verwoeste scholen. Ook daar zult ge onge twijfeld veel tot stand brengen. Rector DE WIT, Nieuwe-Niedorp. Aanbesteding in de Wieringermeer Op 3 April zal door den dienst wederopbouw Wieringermeer openbaar worden aanbesteed 't maken van zeventig woonruim ten voor pacjitersgezinnen op verspreide plaatsen in de Wie- ring'ermeerpolder. N.-SCHARWOUDE, 19 Maart. 3800 kg. roede kopl 17.50; 33000 kg. gele kool 15.50, afw 10.80; 38000 witte kool 11.50; 3000 kroten I 10, II 7.50, III 5.50; 1400 peen II 9.50, III 7.50. AVENHCRN, 18 Maart. Beve landers f9; witte kool 4.9011 50; roede kool 17.50; gele kool 5.10— 15.50; uien, gewone maat 4.6016; drielingen 5.6010.90; bieten I 10, n 7.50, III 15,50, modjo 7; wortelen Flakkee Verbeterde 7.509.50 per 100 kg. ZWAAG 19 Maart aardap pelen 14.60; uien 16.bieten 7.10—9.90; Witte kool 6-30—7.90; gele blaarkool 7.8015.50; spruit jes 0.80—1.10; witlof 31.11—25; knolselderij A 37; idem B 31; rapen 711.50; chalotte 15.90; goudreinetten 94; pressent 67; jo_ ALK'MAARSCHE EXP.VEILING 19 Maar:. Rabarber 8335; winter peen 7.509 50; sprui-fkool 831 03; roode kool 12.9517.50; gele kool 11.30_ 15 50; uien U 20—16.00; witlof 31.50—45; selderie 22 ct. WARMENHUIZEN, 20 Maart. 10500 kg. roode kool 17 50, afv.'ij- kende 12.30; 17500 kg gele kool 15.50, afwijkende 10.90; 25000 kg witte kool 11.50, afwijkende 8.10; 600 kg uien 16. LANGgEIJK Aanvoer 4000 k? roode kool 17-50: 36.500 kg. gele kool 15u50; 42 000 kg Deensche wine kpol 11.50 2000 kg. b eten 10; 830 kg. wit- 101 45.—. hoe is 't elders? Maar wij dienen rekening te houden met de grond soort. En dat hoog water, als dat eens een keer voorkomt, niet scha delijk is, is 2 jaar geleden wel ge bleken, topn honderden bunders on der water hebben gestaan, en niet één enkele klacht is er geuit, in den volgenden zomer over een slecht ge was. Ook de gebruikers, die in de laagst gelegen gedeelte van een poldertje hun land hebben, zijn wel wat huiverig voor epn te hoogen waterstanql, maar zij hebben nog nooit eenig" bewijs kunneji levéren dat de grond minder opbracht dan de hooger gelegen gedeelten. Met een drogen zomer staan zij er zelf gunstiger voor dan de laatstge noemden. Zelfs de Ijeer Ir. Lienesch, oud-landbouwconsulent, staat aan onzen kant. Toen in 't vorige jaar op een vergadering aan den heer Lienesch deze vraag wend gesteld over den waterstand, luidde zijn antwoorij: „Ik spgeek niet graag over 't water in de Polder Heer Hu gowaard". Niet omdat de heer Lie. nesch deze zaak niet" keryle, ïpaar hij vreesde strijd. Maar hij voegde er aan toe: „in den zomer mag 't water gerust iets hooger zijn, dan thans 't peil is". De uitspraak van den heer Llenesch is ons veel meer waard dan die van het bestuur van dén Voorlichtingsdienst. Hopende dat de heeren ons zul len begrijpen en ook onze belangen zullen behartigen, anders zal strijd niet uitblijven. JAC, GROENVEL» Pz. Middenweg B 50 b Heerhugowaard (Zuid) GEEN K C Samenwe heilig De Tweejde K dagmiddag de slaging voor he zending dienst! zet. De minister v Figyez, agfatte 1 te gaan op der troepenzen het noodige rei is, Spr. streeft van het aantal leger en vloof. bewondering v< werk der gees van de troepen doen er werk, telijke gezondhi niet hpog gen. aangeslagen. Tot 1 Aug. 1: ken datum wek worden verstrek verliezen; Kon. eieren en 78 o manschappen; 1 ren, 51 Nederlan nesische onderoi schappen- Kon. ren en 44 minde Van 1 Aug. 1 zijp 205 officie: ren en manscha In P/2 jaar wer 453 man, o.w. 32 Indonesiërs. Aar tenis brengt spr De regeling d óók aan de t slachtoffers, jv; was, zal de mini de loupe nemen. 1944 zullen van 10.000 opgeroepe: een eereplicht demobiljseerende komen. Spr. is rapport der comi deze zal adviseer De minister f uitlatingen van zijde, als zouden provoceerend op adviseerde de digden voorziohtij soort brieven, d; De regeering vermeerdering, mindering van sterkte in Indoi stip waarop en in, zullen afha omstandigheden Spr. betreurt wederom gespr kolonialen oork ring is het hei] de samenwerkii Het van het 1 bureau Agence afkomstige ber vermiste Diakotc veld van Kalidjc keinsch gebied vonden, is W van officieele sche zijdfi tegen Na een telefoo .Soebarrg 15 ki jati waar niel deelde de offici keinsche woorc Aneta mede, dat uitgesloten is, dt bang niet zou b( dien een vliegtuig dagen vermist wi jati was geland. "V sche zijde wees n dat na de vermis Dakota ook het Kalidjati uit de malen werd waar dat hierbij geen t zien. Het republikein: van voorlichting he king tot de vermis volgende medegede< leiding van het beri hoofdkwartier van gerd hebben de plai gestorte Dakota a wordt op het volge 1) De TRI heeft zingen kunnen gev onderzoek heeft u het vliegongeluk ni VAALS, 1 Maart specialen verslaggf LJET ZAL den au 1 vanuij Maastric graten, met zijn hoo rikaansch soldate: zuidelijkste gemee land binnenrijdt, grillig de grens hie Vaals eigenlijk in uithoek van Limbu de huizen van de laan kan hij, voora! van het jaar, de de Siegfriedlinie dl scheiden, kazemat I fleerde onderkamer tankversperringen c heuvels De grens linkerzijde van den keersweg. Zoo gat het postkantoor en huis gepasseerd is, weg afgesloten doe m<m en ziet hij aol sperring de Belgisc Peren. De grens di

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2