FILMSTUDIEDAGEN 453 EEN UURTJE TELEX RADIO Indië kostte ons in anderholf jaar man De groote mond von Schumacher OP„DRAKENBURGH" pspapseren Britsche schepen beschikten niet over schee GRENSPERIKELEN BIJ VAALS De borsnenlijst NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Donderdag 20 Moort 1947 ktherichten Indische Dakota nog niet gevonden - Het Duitsche probleem en de nationaleveliigheid De jongeren worden actief Moeilijkheden voor de bevolking Mede-lijden HUISSEN O.F.M. priester herdenkt Pater sen OFM den dag 25 jaar werd Huissen niet? 1928 wetd hij he- Klooster te Nieuwe hij vandaar uit - ■or werd te Am- 19 jaar woonde -Holland en er zijn in deze streek, heeft gepreekt of gegeven. Open- waarin hij begon: Holland", verkie selijke gelegenheden alom bekend, zoo- iek als niet-katho- oorlog ujas hij een der ondergrond- Het'Klooster werd en arsenaal, maar groot gasthuis voor doortrekkers, on- voedselzoekers, be- isvesting van ver hun huizen verdre- Het was een agglo- ille geloofsrichtingen zaten er veilig on- is ook de oprich- Rectoraat en heeft Niedorp daarom een cenis. sen was de sjouwer, Deite te groot was om bereiken. En wie dat dit doel steeds het welzijn van an- ons indenken, dat in kennis gesteld den datujn vjaarop zijn priest^rjubilé 't kan niet' anders n zich dezen man vriend, als wei- onvermoeid spreker 's Volksherstel, van dit jubilé zal hebben op Belokpn April). En we kun- verklappen, dat een mité in Ammerzpden om dezen dag war jsen tot een onverge- aken. annos, pater Huissen met uw moeizaam wederopbouw van Ammerzoden, een :erk en verwoeste daar zult ge onge- tot stand brengen. Rector DE WIT, Nieuwe-Niedorp. esteding in de eringermeer zal door den dienst Wieringermeer vorden aanbesteed 't zeventig woonruim- pacjitersgezinnen op plaatsen in de Wie polder. RWOUDE, 19 Maart, kopl 17.50; 33000 kg. 50, afw. 10.80; 38000 50; 3000 kroten I 10, 50; 1400 peen II 9.50, RN, 18 Maart. Beve- witte kool 4.9011 50; .50; gele kool 5.10 gewone maat 4.6016; 6010.90; bieten I 10, 50, modjo 7; wortelen rbeterde 7 509.50 per 19 Maart aapdap- uien 16-bieten vitt.e kool 6-307.90; >ol 7.8015.50; spruit 10; witlof 31-1125; A 37; idem B 31; 50; chalotte 15.90; ;n 94; pressent 67; jo_ sCHE EXP.VEILING Rabarber 83—85; winter- spruitkool 831 03; 517.50; gele koot 11.30. 016.00; witlof 31.50—45; 4HUIZEN, 20 Maart. x>de kool 17 50, afwjj- 17500 kg gele kool kende 10.90; 25000 kg 11.50, afwijkende 8.10; 16. Aa.nvoer 4000 k£. .50; 36.500 kg. gele kool ;g Deensche witte kpol b eten 10; 830 kg. wit- ers? Maar wij dienen houden met de grond- boog water, als dat r voorkomt, niet s.cha_ jaar geleden wel ge- honderden bunders on. ebben gestaan, en niet lacht is er geuit, in den imer over een slecht ge- gebruikers, die in de n gedeelte van een i land hebben, zijn wel voor epn te hoogen maar zij hebben nog bewijs kunnen leveren d minder opbracht dan elegen gedeelten. Met zomer staan zij er zelf oor dan de laatstge- lfs de ljeer Ir. Lienesch, wconsulent, staat aan Toen in 't vorige jaar adding aan den heer e vraag weid gesteld aterstand, luidde zijn Ik spgeek niet graag in de Poljler Heer Hu- riet omdat de heer Lte_ aak niet keryle, ipaar strijd. Maar hij voegde ,in den zomer 'mag 't t iets hooger zijn, dan is". De uitspraak van enesch" is ons veel meer ie van het bestuur van ïtingsdienst. lat de heeren ons zul- n en ook onze belangen tjgen, anders zal strijd en. JAC, GROENVEL» Pz. Middenweg B 50 b Heerhugowaard (Zuid) CEEN KOLONIALE OORLOG b Samenwerking te ons heilige ernst De Tweede Kaaqgr heeft Woens dagmiddag de algemoene beraad slaging voor het wetsontwerp uit zending dienstplichtigen voortge zet. De minister van oorlog, de heer Figyez, achtte het" niet noodig in te gaan op de noodzakelijkheid der troepenzendingen, waarover het noodige reeds eerder ggzegd is. Spr. streeft naar vergrooting van het aantal predikanten bij leger en vloot. Hij uit zijn groote bewondering voor het prachtige werk der geestelijke verzorgers van 4e troepen in Jndonesië. Zij doen er werk, dat voor de gees telijke gezondheid vaa ons volk niet hpog genoeg kan worden aangeslagen. Tot 1 Aug. 1946 sinds wel ken datum wekelijksohe opgaven worden verstrekt bedroegen de verliezen; Kon. Landmacht 9 offi cieren en 78 onderofficieren en manschappen; K.N.I.L. 8 officie ren, 51 Nederlandsche en 54 Indo nesische onderofficieren en man schappen; Kon, Marine 4 officie ren en 44 minderen, totaal 248. Van 1 Aug. 1946 tot 15 Maart zijp 205 officieren, onderofficie ren en manschappen gesneuveld. In l'/a jaar werden de verliezén 453 man, o.w. 32 officieren en 81 Indonesiërs. Aan hun nagedach tenis brengt spr. ljulde. De regeling der" vergoedingen, óók aan de betrekkingen der slachtoffers, jvaarom gevraagd was, zal de minister gaarne onder de loupe nemen. Van de lichting 1944 zullen van de 30.000 man er 10.000 opgeroepen worden. Het is een eereplicht van het volk de demobiljseerenden tegemoet te komen. Spr. is wachtende het rapport der commissie, welke ten deze zal adviseeren. De minister protesteert teigen uitlatingen van communistische zijde, als zouden de Nederlanders provoceerend optreden. Spreker adviseerde de C.P.N.-afgevaar digden voorzichtig te zijn met het soort brieven, dat zij voorlazen. De regeering beoogt geen vermeerdering, doch wel ver mindering van de troepen sterkte in Indonesië; het tijd stip waarop en de mate waar in, zullen afhangen van de omstandigheden. Spr. betreurt het, dat hier wederom gesproken is over kolonialen oorlog. Der regee ring is het heilige ernst met de samenwerking. Het van het Fransche pers bureau Agence France Br esse afkomstige bericht, dat de vermiste Dakota op het vlieg veld van Kalidjati op Republi- keinsch gebied zou zijn ge vonden, is Woensdagavond van officieele Republikein- sche zijde tegengesproken. Na een telefoongesprek met Soebang 15 km. van Kalid jati waar niets bekend was, deelde de officieele Republi- keinsche woordvoerder aan Aneta mede, dat het volkomen uitgesloten - is, dat het te Soe bang niet zou bekend zijn, in dien een vliegtuig, dat reeds tien dagen vermist wordt, te Kalid.- jgti was geland. Van Nederland sche zijde wees men er nog op, dat na de vermissing van de Dakota ook het vliegveld van Kalidjati uit de lucht eenige malen werd waargenomen, doch dat hierbij geen vliegtuig is ge zien. Het republikeinsche ministerie van voorlichting heeft met betrek king tot de vermiste Dakota het volgende medegedeeld: „Naar aan leiding van het bericht, als zou het hoofdkwartier van de TRI gewei gerd hebben de plaats van de neer gestorte Dakota aan te duiden, wordt op het volgende gewezen: 1) De TRI heeft geen aanwij zingen kunnen geven, terwijl eèn onderzoek heeft uitgewezen, dat het vliegongeluk niet in de nabij- Bij de replieken verweert de heer de Groot (C.P.N.) zich tegen het protest van den minister te gen cTe uitlating over provocee rend optreden van Nederlandsche zijde. De blaam treft niet de troe pen, maar hen, die verantwoor delijk zijn voor de politiek, welke de troopgn gedwongen worden ten uitvoer te leggen. De heer Vermeer (Pv.d.A.) merkt o.a. op, dat de verliescij fers, welke de minister genoemd heeft, toch moeilijk in overeen stemming zijn te brengen met de gedachte van een kolonialen oor log! De heer va-n* Vliet (K.V.P.) vraagt den minister t.z.t. aan de Kamer over te leggen het rapport der interdepartementale commis sie, welke de nazorg voor de straks demobiliseerende soldaten thans bestudeert. Ministèr Fievez deelt o.a. nog mede, dat als studenten van de lichtingen 1941, 1942 en 1943 zou den worden opgeroepen, dit pas zal geschieden nadat ze als arts of tandarts of ingenieur afgestu deerd zijn. Ten aanzien van deze categorie van de lichting 1944 zal de minister zich nog nader be raden. Het wetsontwerp wordt daarna aangenomen met 66 tegen 9 stem men, die der C.P.N. De herstelwerkzaamheden aan de groote verkeersbrug nabij Zwolle, welke tijdens den oorlog vernield werd, zijn zoover ge vorderd, dat de brug binnenkort in gebruik kan worden genomen. Op den achtergrond onderscheidt men de door de Canadeezen gelegde Bailey brug. (A.H.F. P.) Een drieling geboren In hpt gezin Havermans te Bavel bij Breda is Woensdag morgen een drieling geboren- De toestand van de moeder en de drie geborenen is goed. Het echtpaar Havermans was reeds in het hezit van twee meisjes. Het had gehoopt op' de geboorte van een zoon. De drie ling bestaat uit.... drie meis jes. DROFESSOR ANEMA, die van internationale zaken wel wat afweet, heeft in de Eerste Ka mer bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsclje zaken een hoogstaande rede ge houden over het Duitsche pro bleem en de nationale veilig heid, waarin hij de puntjes duchtig ap de i heeft gezet. Spr. bracht hulde aan de re geering voor 'de verschillende nota's, welke zij schreef ten aanzien van het Duitsche pro bleem. Maar er is groote onge rustheid over de verwaarlocziijg der Nederlandsche belangen door de bondgenooten. Die ver- waarloozing is nog erger dan onder het Hitler-regime. Ook vreest spr., dat er met onze militaire missie in Berlijn veel niet in orde- is. Het onderzoek, dat hier wordt ingesteld, dient afdoende te zijn en wie ge knoeid heeft, dient ter verant woording te worden geroepen. Het is het standpunt val} spr.'s fractie, dat annexatie als herstelvergoeding niet geoor loofd is. Dit is in wezen het zelfde wat Shylock eischte-Met grenscorrecties staat het an ders. Vo.ftral bij Eems en Dol- lard moet eindelijk eens orde op zaken worden gesteld. Ten aanzien van de Duitsche reac tie op onze voorstellen merkt spr. op, dat daaruit blijkt, dat men in Duitschland de politiek van den grooten mond nog niet heeft verleerd. Men spreekt daar nota bene van het in ge vaar brengen van „goede na buurschap". En dat bij een volk, dat hier gekomen is als inbrekers en roovers en vijf jaren lang een schrikbewind voerde. Deze uitlatingen, ook die van den heer Schumacher, wekken hier algemeene erger nis. Wat de internationale situatie betreft, meent spr. dat blok vorming in den zin van concen tratie om gén machtscentrum een stap terug zou vormen. Zij leidt bijna alijd.tot inmenging in de buitenlandsche politiek. Anders dan na den vorigen oorlog is nu alles pessimisme wat de klok slaat. Nadat nog de heeren Slikker en Reijers het woord hadden gevoerd, werd de vergadering verdaagd. WILLEM PIJPER OVERLEDEN Hij schreef moderne aan vaardbare muziek Te Leidschendam is Woensdag overleden de Nederlandsche mu-, sicus Willem Pijiper die ons land verrijkt heeft met een groot aan tal composities. Reeds geruimen tijd was hij bedlegerig geweest. Pijper ontving zijn muziek opleiding grootendpelj te Ulrgcht, waar hij de lessen volgde van de Muziekschool van Toonkunst. Het kenmerkende van Pijper was dat hij invloeden van anderen in zijn werken \yeerde, die daardoor een specifiek eigen karakter kregen. Ook als criticus heeft Pijper be langrijk werk geleverd. In Am sterdam genoot hij groote be kendheid als leeraar aan het Con servatorium, welke taak hij van 1924 tot 1930 waarnam, waarna bij directeur werd van het Toon kunst-Conservatorium te Rotter dam. Met Diepenbroek is hij de man geweest die het Nederjan jsche muziekleven op een hooger peil heeft gebracht. Al zal zijn muziek niet altijd voor §pn ieder ver-' staanbaar zijn geweest, een feit -is het dat hij tot een der grootsten behoorde en dat Nederland in hem een bekwaam componist ver loren heeft. Het Hongaarsche stoom schip „Aristides" is door de sleepboot „Go liath" uit zee binnenge sleept en op de ree van Vlissingen voor anker ge gaan met defecte stuurin richting en waarschijnlijk machineschade. 'A' Bij K.B. is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de afdee- ling der weg- waterbouw kunde aan de Technische Hpcgesehool te Delft om onderwijs te geven in "den leer van de ijzerconstruc ties ir. A. Roggeveen. Naar wij vempmen is het Lco-veer bij Huissep weer in de vaart. ïfc Het hoofdbestuur van de vier en twintig duizend leden tellende vereeniging tot tijnsche vertegenwoordi- burgemeester dar ge- geheimhouding bepraqht. gers zijn gevoerd over de meenten Cothen en Wijk Verschillende beekjes yi Jiandelsbetrekkingen tus- bij Duurstede: C. B. Ken- Almelo, de stad die vorig schcn beide landen, heeft tie, waarnemend burge- jaar door een grooten Nederland aangeboden meester vap Cothen en overstroomingwerd ge- technici paar Argentinië Wijk ijjj Duurstede; met teisterd, zijn op het oogen- tp zenden om hulp te vgr- ingang van 1 April 1947 blik ware rivieren gewor- leenen bij het uitvoeren jp benoemd tot burgemees- van het Argentijnsche ter der gemeente Huissen: vijfjarenplan voor econo- F. Th. C M. Terwindt, mische ontwikkeling. voorbeen directeur van Naar de heer F. C Bou- het arbeidsbureau te Ven man van de Holland- ray. Het trajegt Den Amerikalijn mededeelde Bosch-Lage Zwaluwe zal worden er steeds meer met ingang van 1 Mei a.s. producten van £e Apieri- worden gereden door de kaansche Westkust, zoaals B.^.A. Zooals bekend bevordering der bijenteelt Califomische cytiysvruch- wordt thans deze dienst in Neerland heeft beslo. ten en andere producten onderhouden door opleg- ten het vijftigjarig be- naar Europeesche havens gers van de Nederlandsche verscheept. Het goederen- Spoorwegen. De MGM verkeer begint een zooda- verfilmt thans de geschie- nigen omvang aan te ne- denis van de atoombom men, dat de Holland- coder den titel „The be- Amerikalijn verwacht ginning or the end". Het haar scheepvaartdienst atoom-technische gedeelte tegen het einde van dit staat onder leiding van dr. jaar weer volledig te kun- H. T. Wepsel een van de nen hervatten. Bij atoom-autoriteiten der K.B. is met ingang van 1 V.S. Ook bij deze filmop- April 1947 benoemd tot name wordt de grootste staan dezer vereeniging jp September van dit jaar te Assen te vieren. Aan de feestelijkheden zal een voor het publiek toegan kelijke tentoonstelling on der de titel bijen, bloe men en honing verbonden worden. Na de bespre kingen, welke tusschen Nederlandsche en Argen- den. Tot op heden heeft men het vele water ech ter steeds kunnen afvoe ren. Alleen de Weezebeek ten Westen van Almelo is tot op heden buiten haar oevers getreden. Nabij de Duitsche grens te Ar- cen vonden de l^arige S. T. en de 11-jarige v. L. uit, genoemde gemeente %en phosphorbom. Ondanks de herhaalde waarschu wingen poogden zij- het oorlogstuig uit eikaar te schroeven, met het nood- lottigp gevplg, dat de bom ontplofte en beiden zwpre brandvyenden aan hoofd en hanjden opliepen. Op 20 Maart vertrekken on der auspiciën van de Niwin de onderstaande artisten naar Batavia: Kathinka Kuster (chanson- nière); Kees Pruis; J. K. F. Pruis (Doodle); Ch. W. M. Matla (Charles op de kogel) en M. H. van de Waag (accordeonist). VIER DAGEN lang heeft de film, de benjamin der kunstuitingen, die helaas niet altijd als zoodanig door het publiek erkend wordt, geheerscht op het landgoed „Drakenburgh" te Baarn. Er is druk geconfereerd en gediscgsseerd en de film, die van een kermisattractie langzamerhand tot een cultuurprobleem is ge worden, althans zeker voor de christelijk denkende wereld, is er op de door de K.F.A. georganiseerde studiedagen van alle kan ten belicht. Dat dit onder leiding van op dit terrein alleszins des kundige personen geschiedde, gaf aan deze studiedagen een waardevol cachet. heid van den sector-Bandoeng kon gebeurd zijn; 2) Alle sectoren hebben opdracht gekregen naar het wrak te zoeken; 3) Daar de plaats van het onge luk nog niet bepaald was, kon de desbetreffende TRI-commandant aan de commandant vgn de W- brigade geen vergunning ^erleenen zich naar de plaats van het onge luk te begeven. Op 18 Maart verzocht de voor- zitter van de arbitragecommissie te Tjiandjoer aan den brigade commandant te Poerwakarta om inlichtingen. Op aanwijzingen van Nederlandsche zijde, als zou het vliegtuig waarschijnlijk te Pasir Gambit zijn neergestort, is op 16 Maart een reddingsploeg van 18 man uitgezonden, die evenwel geen succes had en daarop verder naar art, 18 verijieldt, dat een schip af vaartuig in bepaalde gevallen, o.a. indien het schip niet over de ver- eischte scheepspapieren beschikt, naar een Necerlandsch-Indische haven kan worden geëscorteerd. Dit laatst was, zoowel met de „Ki- ta Kami Maru" als met de „Em pire Mayrover", het geval. Door de Kon. Nederlandsche Marine werd derhalve in alle ge noemde gevallen gehandeld, ge.' heel in overeenstemming met het internationale recht en de bestaan de regelingen in Nederlandsch- Ind'ische wateren. De vermelding van een blok kade in de Britsche no'a moet der halve op een misverstand berus ten. Nederland antwoordt op Engelsche nota Het antwoord op de Britsche no a waarin de aandacht wordt gevestigd op het aanhouden en opbrengen van Britsche sche pen in de Nederlandsch-lndi- sche wateren is thans over handigd. Hierin wordt gezegd, dat op 8 Januari j.l. de „Empire Mayro ver" cp do reede van Cheribon werd aangehouden en ter controle naar Semarang gebracht. Na oe- eindiging van ce controle werd het schip vrijgegeven. Cp 14 Januari d.a.v. werd de „Hai Sing" eveneens op de reede van Cheribon aangehouden. De lading, bestaande uit onderne mingsrubber, werd, na controle te Semarang, in afwachting van de beslissing van den procureur-ge neraal uitgeladen en opgeslagen. De „Kita Kami Maru" werd op 29 Januari aangehouden en voor verder onderzoeik naar Tandjong Friok opgebracht. Dit schip was niet in het bezit van de vereisch.e scheepspapieren en geladen met 240 ton ondernemingsrubber en 25 ton peper. De Empire Mayrover" werd op 30 Januari 1947 wederom aange houden en naar Tandjong Priok geleid. Het schip was niet in het bezit van geldige zeebrieven en had 230 ton ondernemingsrubber aatn boord. Alle hierboven genoemde aan- hpudingen vonden plaats binnen de territoriale wateren. Volgens art. 17 van de ordon nantie van 1939 kunnen schepen onder vreemden vlag in Neder- landsch-Indische wateren wo-rden aangehouden en onderzocht terwijl Evenals een twi{i^gtal jaren ê'eleden de katholieken het radio_vraags-.uk bij den kop pak:en en er uiteindelijk een: bevredigende oplossing voor vonden 2,'co is nu de K.F.A. dpende het f lm_ probleem, naar het zich laat aanzien, insgelijks tot een oplossing te bren gen; evenwel de mqpilijkheden zijn veel groo.er dan des ijds het radio_ vraagstuk ooit uiet z ch mee heeft g'e_ bracht. Was men in ka holieke kringen er rond hei jaar 1925 algemeen wel 'van over;u gd dat de stem van ^le Kerk in den aether gehoord, al.hans (lot uiting moest komen, vandaag aan den dag heeft deze meening. t.a v. het f Improbleem nog' lang niet in alle kringen post g^vat. Ware dit wel het geval, dan zou hei ledental van de K.F.A. aanmerkelijk grooter *zijn ge weest, Evenwel; heli zit hem niet in de quanll'eit, wel in de qualiteit en dez« maakt momenteel veel f goed. Zonder aan vele act eve oud er er. ook maar ie s tekori te doen, mag met verheugenis geconstateerd worden dat er vele jon geren zijn die zich willen verdiepen in de loekomstmogelijkheden'die de film ook in ons land biedt. En het zijn u ti„ eindelijk de jogeren voor wie dit alles geschiedt. Zaterdagmiddag begonnen de siud'.e- dagen en het zal moeten blijken of de ze vrucht hebben afgeworpen; de or- ganisa.oren zijn hoopvol g'estemd doch hei laatste woord is aan de katlholieke jeugdvereenigingen, de van deze stu diedagen indirect profijt kunnen trek ken door filmcursussen te organ seeren die door meerendeels jongere krachten gegeven zullen worden. Onder de zes'ig, op Drakenburgh" aanwezige personen zullen zeker goede krachten schu len; cTaar staat de K.F A. wel borg voor. De voornaamste opdracht is momen teel het groote pübliek een beteren De ijsmassa's in de Overijselsche Vecht, welke op drift zijn ge raakt, hebben de noodbrug bij Hardenberg, welke voor Twenthe een belangrijk verkeerspunt vormt, onbruikbaar gemaakt, daar drie van de vier pijlers werden vernield. Op het oogenblik kun nen alleen voetgangers van de brug gebruik maken. (A.N.P. P.) VAALS, 1 Maart (Van een specialen verslaggever). LIET ZAL den automobilist, die vanuij Maastricht langs Mar graten, met zijn hoogliggend Asmp- rikaansch soldatenkerkhof, de zuidelijkste gemeente van ons land binnenrijdt, opvallen, hoe grillig de grens hier loopt en hoe Vaals eigenlijk in een punt, een uithoek van Limburg ligt. Achter de huizen van de Maastrichler- laan kan hij, vooral in dezen tijd van het jaar, de uitloopers van de Siegfriedlinie duidelijk onder scheiden, kazematten, gqpamou- fleerde onderkomens en cemente tankversperringen op en langs de heuvels De grens loopt hier ter linkerzijde van den grooten .ver keersweg. Zoo gauw hij echter het postkantoor en het gemeente huis gepasseerd is, vindt hij den weg afgesloten door douaneboo- men en ziet hij achter deze ver sperring de Belgische vlag wap peren. De grens draait met een boog om Vaals heen ngar het be kende vierlandenpunt, dat de va- cantiegangers, die deze streek bezochten, zoo goed kennen. De Belgische vlag heeft sinds de deelname onzer Zuiderburen aan de bezetting van Duitschland de Union Jack vervangen, en het wel eigenaardige feit doet zich tihans vqpr. dat wij onzen weg naar het oude rijk van Hitier versperd vinden door dezelfde piotten, die wij in Mei 1940 met duizenden door onze streek naar de gevan genkampen zagen brengen. Inmiddels is' door de oorlogs jaren en de gevolgen welke deze voor Duitschland gehad hebben, voor de Vaalsenaren een zonder linge toestand ontstaan. Vlak bij den grensovergang begint op Nederlandschen bodem de tram lijn naar Aken, de voor drie kwart verwoeste stad, welke op nog geen 4 kilometer afstand van de Nederlandsche toeristenplaats ligt. Hier liep vroeger de elec, trische tram, en deze omstandig heid gevoegd bij die andere, dat Vaals zeer ongunstig ligt len op zichte van steden als Maastricht en Heerlen, om nog maar niet van de rest van het land le spre ken, is een voldoende verklaring voor het feit, dat deze gemeente zich van lieverlede als, een zuster stad van het veel gr ooi ere Aken is gaan beschouwen en zich in velerlei opzichte tegen deze Duit. sche industriestad is g^an aan leunen. Velen gingen in Aken hun inkoopen doen, en deze stad werd tevens het uitgaanscentrum voor de bevolking van heel de Zuid punt van Limburg. Met cgrnaval bleef niemand aan deze zijde van de grens. Het was ook begrijpe lijk, dat velen zich in de Keizer stad een werkgelegenheid zoch ten en het kon ook niet uitblij ven, dat niet weinig Limburgers door het aangaan van huwelijken met Duitschers familierelaties kregen in het „grosze Vaterland". Thans is het verkeer over de grens practisch nihil. Eerstens is Aken een verwoeste stad, waëir nog maar een gedeelte der be volking in kelders en bunkers woont, en vervolgens zijn de moeilijkheden, welke men bij een eventueele grensoverschrijding ondervindt van dien aard, dat zoo goed als geen Vaalsenaar een kans krijgt aan den overkant een kijkje te gaan nemen. De honderden, die voor den oorlog in de Duitsche textielfabrieken werkten, zijn nu op de in vergelijking zeer kleine industrie van de plaats zelf aan gewezen of moeten in België werkgelegenheid gaan zoeken. En zij, die aan de overzijde familie relaties hebben, kunnen deze thans niet meer bezoeken en moe ten zich tevreden stellen met een van tevoren afgesproken ontmoe ting aan de slagboomen onder toezicljt der douaneambtenaren. Een euvel, dat de laatste maan den ontstellende vormen aan nam, wordt eveneens door al deze omstandigheden verklaard. Men behoeft slechts even zijn oogen den kost te geven om op te mer ken, dat zich langs de straten en wegen van en naar Vaals persor nen, vooral jeugdige personen be wegen, welke blijkens de brutale wijze waarop zij voorbijgangers lastig vallen en aan de huizen trachten iets van de goedgeefsche burgers los te krijgen in den vorm van boter, sigaretten en kleedingstukken, aanstonds als Duitschers herkend kunnen wor den, zij het dan als armzalige Duitschers. Deze kinderen, vaak in lompen gekleed, met een „Ar- beitsdiensP'-petje op het hoofd en een zak op den rug, vormen een probleem op zich voor de commiezen en grenswachlers. Hen beletten naar Nederlandsoh grond gebied te komen, is een onbegon nen werk. Daarvoor biedt de gril lig loopende grens te veel moge lijkheden. In het begin werden zij nog al eens over de grens terug gezonden, thans laat men hen loopeQ, omdat ze toch met hon. derden weer terugkomen om 'op een voedzame wijze het land te plunderen. Een enkele maal con troleert een commies een rugzak en dan blijkt wel eens, dat de jeugdige zwerver een waardige zoen is van dit volk van plunde raars, als voorwerpen te voor schijn komen waarvgn de her komst niet aangetoond kan wor den. Zoo blijft Vaals zich ook in dez.en na-oorlogstijd nog confron- teeren met zijn Duitsche nabuur, zij het thans op een andere wijze en in een eenigszins andere ver houding als enkele jaren geleden. V. de J. smaak voor de fijjn bij Te brengen, een opdracht die n et zoo gemakkelijk is, gezien de graagte waarmede sommige filmprogramma's nog altijd worden genoten. Dat het vraagstuk actueel is, blijkt wel uit heit feit, dat bijv. de protestanten, die langen tijd zich afzijdig hielden van deze materie, ook een eigen filmactie op touw nebben gezet, waarvan zooals eenige weken geleden in „Trouw" werd gezegd, ook hét hoofddoel -is de smaak van het publiek te veredelen. Als dit eenmaal een feit is ge worden, dan pas zal het loonend zijn voor de 'verschillende film- acties in den lande, pm een eigen, desnoods gezamenlijke filmindus trie in het leven te roepen, die perspectieven biedt. Zooals majoor S. P. van 't Hof onlangs op het filmcor.gres te Amsterdam terecht zeide, moet er ook voor de jongsten een film program zijn, dat moreel en ar tistiek verantwoord is. Het gaat niet aan dat de ouderen iedere week naar de bioscoop gaan en de kinderen met een reep cho colade naar bed sturen. In de groote steden gaan de kinderen evengoed naar de bioscoop als de ouderen en helaas zijn de resul taten van dit bioscoopbezoek niet zielsverheffend. Dat kan anders, worden en wij zijn het aan de jeugd verplicht te zorgen dat het anders wordt. Een groot terrein ligt hier braak voor de school- film. Zooals het zich laat aanzien kan de K.F.A. iets grootsoh en iets goeds tot stand brengen; daar voor heeft zij echter den steun noodig van iederen katholiek. Dat men doordrongen zij van de groote belangen, die hier op hql spel staan. Daarbij vergete men vooral niet, dat de katholieke bevolking gestadig maar zeker in aantal toe neemt en dat reeds nu ruim 50 pet. van het bioscoopbezoekend publjpk uit katholieken bestaat. Wil de overtuiging, die deze groep bezielt en die door een goed'e eigen pers en radio gesteund en- uitgedragen wordtt volledig tot haar recht komen, dan is- inscha keling van de film absoluut on misbaar. BURGEMEESTER REINALDA nam afscheid van Haarlem De burgemeester van Haar lem, de heer N. A. Reinalda, heeft in een raadsvergadering afscheid gencmen van zijn ge meente, voer het aanvaarden van de functie van Commissa ris der Koningin in de pro vincie TJtrech'. Wethouder D. J. A. Geluk bood dën scheidenden burgervader een gedenkbord aan, vervaardigd bij „de Porcelijne Fles" en deelde mede, dat het groo'e park aan de Fuikvaart, dat in aanleg Is „Bur gemeester Reinaldapark" zal wor den genoemd. Burgemeester Reinalda spfak een uitvoerige afscheidsrede uit, waar in hij zijn dankbaarheid tot uit drukking bracht voor de eer, hem te beurl gevallen en voor de me dewerking (n zijn functie als bur gemeester ondervonden. Een druk bezochte receptie be sloot het afscheid. Honderden kwa men den vertipkkenden burge meester de hand drukken. Onder de aanwezigen waren de burge- mees'ers van Amsterdam. Velsen. Heems'ede Bloemendaal en Zand. voort. het voltallige college van Gedeputeerde Staten en narpens den Commissaris der Koningin Mevr. barones de Vos van Steen- wijk van Royen. De Bisschop van Haarlem was vertegenwoordigd door mgr. Ammerlaan. Voor het tijdvak van 23 Mrt. t.m. 5 April geeft elk der volgende bonnen recht op het koopen van: Bonkaart KA KB KC 703 (strook no. 3) 65-2 alg. 750 gram suiker, bo- terhgmstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. óf 750 gram cho colade of suikerwerk. Bonkaarten KD KE 703 (strook no. 3) 66-2 66-3 alg. 25D gram suiker, boterhamstrooisel enz. óf 500 gr. jam, stroop enz. óf 250 gr. choco lade of suikerwerk. Bonkaarten MA MD 704 (bijz- arbeid en a.s. moeders (strook no. 3) 65-4 suiker 250 gram suiker boterhamstrooisel enz. óf 500 gr. jam, stroop enz, óf 250 gr. choco lade of suikerwerk. Tabakskaarten enz. QA QB QC 703 65-1 tabak 3 rantsoenen tabaks artikelen 65-2 65-3 tabak 2 rantsoenen tabaksartikelen 65-1 versn. 200 gr. chocolade en/of suikerwerk óf 200 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. óf 400 gr. jam, stroop enz. 65-3 versn. 100 gr. chocolade en/of suikerwer;, óf 100 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. óf 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 21 Maart worden gqbruikt; op de bonnen der tabakskaart zijn gedurende dez"e 14 dagen wederom in to taal 5 rantsoenen tabaksartike len beschikbaar. ZATERDAG 22 MAART HILVERSUM I 301 M.: 9.45 Het nieuws; 10.00 Werken var) Bach; 11.00 Radio ziekenbezoek; 11.45 Fa milieberichten uit Indonesië; 12 00 Dan-.orkest; 13.00 Voor de militai ren; 13.45 Tooneel en film; 14.00 Middagconcert; 15.00 Kamermuziek; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Het Gregoriaanse»; 18.00 Zang; 18.30 Voor de militairen; 19.00 Nieuws en weerb.er19.15 Muzikale tombola. 20.00 Kort nieuws; 20.30 Lichtba ken; 21.00 Gevarieerd Zaterdag avondprogramma; 22.00 Omroep orkest. HILVERSUM II: 9.45 Nieuwt 10.00 Morgenwijding; 11.00 Muzjek voor de fabriek; 12.00 Operette pro gram; 13 00fNieuws, middagconcert; 14.00 Gramofoonplaten; 15.50 M'1" ler-sextet; 17.00 Koorzang; 18.00 Nieuws; 19.00 Viool; 20.00 Nieuws; 20.15 Metropole-orkest* 21 20 Man nenkoor; 21.30 Hoorspel; 22 00 Ge varieerd programma. jJOE dikwijls gebeurt hel vie dat iemang, een gezin, in onze naaste omgeving in ons dorp, m onze r>aroehie, jjetroffet wordt door een groot leed, een on;n-1 telbaar verlies. Fei? goed woorddat getuigt van ons me deleven, is dan natuurlijk kost baar. Maar kostbaarder nog is de hand die wij den ander toe steken in zijn nood. Christus kpmt in Nairn en ontmoet den lijkstoet. Maar hij laat het niet bij troost alleen. Hij stelt een daad. Hij wekt den jongen ten leven op en geeft hem aan zijn moeder terug. Dat is nu eeht O.L. Heer: helpen! Zoo moeten ook wij doen. Geen lange ge zichten en zalvende praatjes neen, helpt dat gezin, helpt dien man of die vrouw uit de put vandaan. Echt, waarachtig me de-lijden is helpen. Anders niet alleen mpar helpen! Niet zeu ren, maar helpen! MARCUS L

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3