De wateronttrekking aan de duinen negen Eerste Prior van Egmond-Binnen geïnstalleerd I PAG. 2 NIEUW NQORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Vrijdag 21 Maart 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Kennemerland wil waterwinning uit het IJselmeer De Duinstreek verdroogt Mgr. Huibers op de priorij Marktberichten Geboortec ho Het centra De moeder in het gezin ALKMAAR Op initiatief van de KA. werd in 't Gulden Vlies een bijeenkomst gehouden van vrouwen uit de St. Dominicuspa- rochie, waarop mevr. Schelfhout- v. d. Meulen sprak over de taak van de moeder in hei gezin. Spe ciaal behandelde zij de verhou ding van moeder en kind en de voorlichting. Voor alles moei er vertrouwelijkheid heersehen tus- schen moeder en kind; de kinder ziel is van nature gericht op moe der. De moeder dient op de eer ste plaats haar geluk in het gezin te zoeken, waarin zij hel meest offert, madr ook het meest ge respecteerd wordt. Zij is de konin gin van het huis, die voor het grootste deel veraniwoordelijk is' voor de orde en regelmaat in het gezin. Door zioh op deze wijze aan haar gezin te geven, bouwt zij mee aan een geordende maat schappij. Door te zorgen voor een huiselijke sfeer, bindt zij de kin deren, ook op laleren leeftijd, aan huis. In het tweede gedeelte van haar inleiding betoogde mevr. Schelf hout, dat vooral de voorlichting den ouderlingen band van ver trouwelijkheid lusschen moedter en kind noodig maakl, In dit ver band wees zij ook op de wilsvor ming en het veelvuldig gebruik van de bovennatuurlijke genade middelen, De directeur van de K.A., Pa ter Meyer, bracht de spreekster dank voor haar pakkende inlei ding en wees vervolgens de aan wezige dames op haar laak in het werk van de Katholieke Aclie, die volgens den wensch van den Bis schop parochieel is georganiseerd, waardoor het leekenapostolaat de meeste kans van slagen heeft. Vermelden wij nog, dat de heer J. Willemsen, met begeleiding van den heer Wanna, ter opluistering enkele liederen zong, waarvoor hij een dankbaar applaus oogstte. Welkom thuis De Comanstraat vlagde gis termiddag huis aan huis. Wat was het geval? Een meisje uit de straat, dat een jaar in het sanatorium gelegen had, kwam gezond en wel weer thuis en de straatbewoners verwelkom den haar door de vlag uit te steken. Een aardig blijk van ge meenschapsgevoel. Alkmaarsche Kamermuziek-Vereen. ALKMAAR. - Op Woensdag 26 Maart geeft de A. K. V. haar der de concert in 't Gulden Vlies. Op dien avond zal het öekende „Svee- linck-Kwartet" concerteeren, dat zoowel in binnen- als buitenland met zéér veel succes is opgetreden. A.T.C. „INSIDE" ALKMAAR. l>e Alkmaarsche Tennisclub heeft n naam gekre gen; in de rijke woordenschat van de Nederlandsche taal kon men blijkbaar geen naam vinden en zoo kwam men tot het Enge.sche „Inside". In de gisteravond onder voorzit terschap van Dr. de Jong gehou den aigemeene ledenvergadering werden enkele mededeel ingen ge daan. Voor het seizoen 1947 oe- schikt men over voldoende bullen; er komen meer speeltijden voor de afdeelingen B. en C., wat neer komt op plm 15 avondbanen per week. Er worden onderlinge ste den-wedstrijden georganiseerd met enkele plaatsen in Noordholland, die geen competitie spelen. Er komt een B-toumooi met beperk te A-deelname. Het bestuur heeft voor het nieuwe seizoen ingeschre ven met 4 teams en hiervoor aan gevraagd overgangsklasse, 2de, 3de en 4de klas. De team-commissie be staat uit Mevr. M. Schuurman en de heeren H. Bottinga en Dr. H. de Jong, aangevu.d met de aan voerders van de 4 teams. Voor Ladderwedstrijdem is een speciale commissie benoemd, bestaande uit de dames Mevr. Tasche en Mej. A. Koel en de heeren J. Lienesch, W. de Jong, A Bruin en K. de Haus. Wij vernamen nog, dat er geen (instructeur wordt aangesteld, om beginnelingen te trainen. Na de vergadering hield de hier Vredenburg een causerie, die vooral voor gevorderde tennisspe lers interessant was wegens de vele goede wenken tot opvoering van het spelpeil. De vertooning van enkele acti^eele tennis-films, die hierop volgde, genoot een warme belangstelling. R.K. Lyceum Op 24 Maart a-s. zullen de lessen aan het R. K. Lyceum alhier worden hervat. Koekebakkers 21 Maart. De vestigingswet van nu is geen nieuws want de gil den hadden in hun tijd dezelfde doelstelling. De belangen van de bedrijfsgenooten werden o.a. be hartigd door het met medewer king van de Overheid vastge stelde reglement Hierin was ook vastgesteld welke proef de a.s. vakgenoot moest afleggen om in het bedrijf te worden opgeno men. Veelal werd een deel van het examengeld of van het proefproduct voor het weeshuis bestemd. Het wist te gebeuren dat de proef tijdens de onder trouw werd afgelegd. Maar de liefde is wispelturig en daarom was vastgesteld dat als het hu welijk niet door ging de proef werd geannuleerd. Was men eenmaal gevestigd dan mocht geen van buiten ingevoerde koék worden verkocht behalve met kermis en jaarmarkten. Elk in zijn vak en dus mochten brood-, suiker-, pastei- of banketbakkers geen koeken bakken. Brengen en venten was verboden. GENOOTSCHAP NEDERLAND-ENGELAND Het Theater ten tijde van Elizabeth /v Voor het kleine gezelschap leden van het Genootschap Nederland Engeland in Alkmaar hield gister avond in de Harmonie Mr. Brian W. Downs een lezing met eemge lichtbeelden over het Theater in En geland ïcnd 1600. Het was voor de tweede maal dat Mr. Browns voor dit genootschap sprak en evenals de eerste maal, boeide hij ook nu zijn toehoorders door zijn aangena me en interessante wijze van spre ken. Spreker behandelde de voor-ge schiedenis van de eigenlijke schouw burg, hoe deze geboren werd uit het ver'bod om tooneel te spelen in her bergen ed., waar de rondtrekkende gezelschappen van beroepsspelers hun kunnen ten beste gaven. Ook de tooneelspelers waren als het ware vereenigd in een gilde, waarin men onderscheidde; meester, gezel en leerling. Het Lord Chamberlain ge zelschap was in dien lijd het meest bekende. Ook Engeiands grootste auteur William Shakespeare be hoorde hiertoe als meester. Aan de hand van enkele lichtbeel den gaf spr. een duidelijk beeld van de inrichting van de eerste schouw burg; hel Globe Theater. Een acht hoekige ruimte, zonder dak met drie galerijen rondom. In dit soort Thea ters aanschouwde een publiek, be staande uit alle lagen der bevolking vanaf zakkenroller tot edele, de dra ma's, o.a. van Shakespeare, welke tot op heden worden gespeeld, tot zelfs op het witte doek. Afzonderlijk besprak Mr. Brown de verschillende personen, die hun aandeel hebben in het ten tooneele voeren van een drama, den auteur zoowel als den speler, in zijn ver schillende gedaanten. Tot slot besprak spr. de moeilijke bovendien slecht gehonoreerde taak van den schrijver, die in opdracht zijn stukken schreef. De voorzitter van het Genoot schap sprak uit naam van alle aan wezigen,toen hij zijn voldoening uit drukte over het gebodene, en besloot met den wensch dat dit niet de laat ste keer zou zijn geweest dat Mr. Brown in Alkmaar is gekomen. MUZIEKVEREENIGING „SÏMPHOMA" ALKMAAR. De Alkmaarsche amateurmusici hebben gelukkig den drang tot zelf musiceeren niet ver loren, en weer zich vereenigd om orkestwerken welke redelijk binnen hun bereik liggen te gaan uitvoeren. Jan v. d. Peet de dirigent en initia tiefnemer hiervan, zag dan gisteren avond zijn inspanning beloond met een volle zaal belangstellende toe hoorders. Met genoegen valt op te merken, dat de belangstelling in derdaad verdiend was. De programmakeuze was zeer goed, en de uitvoering hiervan over het algemeen lofwaardig. De jonge dirigent beheerschte de par tituur, en zal er zeker in slagen in de toekomst zijn intentie's in wat soepeler directie kenbaar te ma ken. Het goede op dit concert was overwegend, zoodat we de onver vulde wenschen gaarne buiten be spreking laten. Uitnemend werd gespeeld de Fransche Ouverture voor strijk orkest en klavier van G. Tele, mann (16811767). Met boeiend gespeelde klavier-partij door Mevr Frederikse-Hoekstra. Haydn's Sym- phcnie (met de paukenslag) werd met kennelijke toewijding uitge voerd, zoowel als Mozart's ouver ture „Die Entführung aus dem Serail". Een zeer te waardeeren afwisse ling bleek het trio van Beethoven voor hobo (S. Koeten), klarinet (J. v. d. Peet) en fagot (J. Veen), Uitstekend gespeeld, ons compli ment. De Sopraan Mevr Maria Visser zong „Der Hirt auf dem Felsen" van Schubert, met begeleiding van klavier (Mevr. Frederikse) en klarinet (J. v. d. Peet) waarin veel goeds viel te apprecieeren. De zoete balletmuziek van Schu bert's Ros am un de, werd goed uit gevoerd maar maakte het program ma wel iets te lang. De dames Mevr. Frederikse- Hoekstra en Mevr. Maria Visser die voor dit concert hun welwil lende medewerking verleenden hadden boekwerken en bloemen in ontvangst te nemen. Het talrijk opgekomen publiek toonde zich zeer hartelijk gestemd en liet het aan gul applaus niet ontbreken. Moge de muziekvereeniging „Symphonia" in deze zeer geslaag de Concertavond een stimulans zien om serieus door te werken, en zoo de cultureel werkende muziek beoefening van onze stadgenooten te bevorderen en in stand te hou den. WAARSCHUWING ALKMAAR. Autobestuurders, vooral chauffeurs van vrachtauto's worden verzocht om kinderen die langs den weg staan te liften niet in hun voertuigen mee te nemen. Het is den laatste tijd herhaaldelijk voorgekomen, dat kinderen die van huis of uit een of andere inrich ting zijn weggeloopen of soms voor de aardigheid meerijden, zich in Amsterdam, te einde raad bij de politie melden en dan op transport moeten worden gesteld. ALKMAAR. De politie heeft procesverbaal opgemaakt tegen een vrouw, die het laatste half jaar haar levensmiddelenbonkaarten alsmede losse bonnen verkocht. Ook de kooper werd geverbali seerd. ALKMAAR. Geboren; Pie- ter J„ zoon van Pieter ter Burg en J. den Hartigh. Ondertrouwd: Jacobus Ver ver en Petronella C. S. M. Keis per; Jan van Delft en Antje J- Haytema; Albert Doves en Eli sabeth Jansen; Adrianus Hees- beer en Geertje Bakker; Gilles P. Lefeber en Arena de Jong; Petrus Jongejan en Margaretha Westen; Pieter D. Maars en An na G. .Denijs. Overleden: Gijsbertha A. C. Wielaard, oud 46 jaar, gehuwd met S. A. Surig; Johanna Opker. oud 83 jaar, gehuwd met U. Nug- ter. H.S.V.-nieuws HEILOO. Zondagmiddag a.s. zal HSV na een gedwongen rust van bijna drie maanden weer 'n th.uiswedsirijd spelen en wel tegen Alkmaar. HSV-ers, deze wedstrijd kan gewonnen worden. Dus detikt er om: fair play en je besle beentje vóór. De opstelling is als volgt: Doel: J. Dekker; achter: P. Keeman en B. Kraakman; mid den: C. Zoon, Co Keeman, B. Karskens; voor: G. Boeten, B. Mors, W. 'v. d. Peel, P. Haanraads en J. Schuit Res.: F. Koppes. HSV II gaat WSV III bekam pen. Vertrek per trein om 1-20 uur van Station Heiloo. Opstelling: Doel: A. v. Velzen; achter: B. Apeldoorn en C, Schuit midden: B. Groefsema, J. Wit en L. Denneman; voor: J. Kaandorp, W. Kraakman, P. Oudihoff, H. Lioht en N. Kraakman. HSV III gaat naar APO III. Vertrek om 11 uur vanaf Garage Ruiter. Dinsdagavond weer trainen. Denkt er om heeren, minstens zoo goed bezet als vorige week. Haesveër. De Gemeente-secretaris gaat heen BERGEN De gemeentese cretaris, de heer G. Taapken, heeft aan het gemeentebestuur ontslag gevraagd om gezond heidsredenen. B. en W. zullen in de Dinsdag te houden verga dering van den Raad voorstel len het ontslag eervol te ver- leenen onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewe zen diensten. Als nr. 1 wordt voor de benoeming van een op volger aangewezen de heer W- de Vries; 2. W. Schotten. RUSTENBURG Uitgaande o.m. van de tuindersvereeniging „Ons Belang" te Hensbroek zal Dinsdag 25 Maart a.s. door een tweetal deskundigen in café Smit te Rustenburg een lezing worden gehouden over het ac- tueele onderwerp „Mechanisatie in de Tuinbouw". Nader vernemen wij over de feesten in de priorij van Egmond nog het volgende. Dinsdagavond om 5 uur arri veerde de Hoogwaardige A/ljt van Oosterhout, Dom M. Makier OSB, die met groote plechtigheid werd ontvangen, waarna men naar de kapittelzaal trok. Daar gaf de Hoogw. Abt voorlezing van de officieele acte, waardoor de Gene- raal-Abt van de Benediotijnen van Solesmes (Fr.), waaronder Oosterhoui en Egmond-Binnen ressorteeren, namens de H. Stoel de benoeming van Doim Jac. Huij- ben bekrachtigde. Nadat de nieuwbenoemde prior te kennen had gegeven dit ambt te willen aanvaarden, legde hij de geloofsbelijdenis van Trenle af. Hierna werd hij door den Hoog- waardigen Abt in zijn zetel in de kapittelzaal geïnstalleerd en reik te deze den sleutel van de priorij aan den zoo juist geïnstalleerden over. Daarna werlen de namen be kend gemaakt van de Paters en Broeders, die deel zouden uilma ken van de priorij van Egmond- Binnen. Vervolgens trok het convent onder 't zingen van het Te Deum naar de kerk, waar de Hoogw. Abt den prior eveneens instal leerde in diens zetel aan 'l hoofd einde der koorbanken. Een voor een kwaVnen de monniken naar den ze lel en legden hun handen in die van den prior, waarna zij de vredeskus ontvingen. Onder orgelspel verlieten de prelaten en het convent de kerk. Woensdagmorgen droeg de prior een plechtige Hoogmis op, terwijl 's middags een bijeenkomst werd gehouden in de kapittelzaal, waar de Hoogw. Abt en een der paters Dom Jacobus toespraken. De prior antwoordde en dankte de spre kers. Tijdens deze bijeenkomst werden liederen gezongen, w.o. een feestcantate. 's Avonds bljeht het fanfare corps „Eensgezindheid" een sere nade, onder groote belangstelling Vfin het Kgmondsohe publiek. De heeren Schuit en Verhoogt brachten hier tevens hun geluk- wenschen over en de prior ant woordde hen, terwijl hij er op wees, dat de abdij ook in vroeger jaren een groote rol had gespeeld in het dorpsleven van Egmond- Binnen. De nieuwe prelaat heeft een wapen met zilver veld, waarop een rood kruis bladen met vijf z.g. Jacobusschelpen. Deze laatste herinneren aan zijn patroon en aan Egmond. De velden en het kruis zijn ontleend aan het ou ie wapen van 't aartsbisdom Utrecht, waarmede de prelaat zijn devotie vopr St. Willebrordus en St. Adel- bertus tot uitdrukking wil bren gen. Het kruis verbeeldt Christus, evenals de spreuk: „Door Hem, met Hem, in Hem". GEMEENTERAAD OTERLEEK Dezer dagen kwam de Raad van Oterleek bijeen en behandelde o. m. het vraagstuk van de brand weer. Hiervoor was speciaal de heer Fehres, districtshoofd van het Brandweerwezen in Noord- Holland aanwezig, om deskundig de besprekingen te kunnen leiden. De brandweer zal, om doeltreffend, te kunnen optreden, met allerlei nieuw materiaal moe,en worden uitgerust, zou er misschien een mogelijkheid aanwezig zijn, om contact te zoeken met de Alkmaar sche brandweer, ook al, omdat meer dan eens bewezen is, dat deze voortdurend de behulpzame hand moet bieden. De heer Fehres adviseerde daarom sterk, dit con tact met Alkmaar op te nemen. Bij de besprekingen, die volgden, bleek, dat de kosten van de brand weer de laatste jaren gering wa ren, waarbij echter komt, dat ge rekend werd op de Alkmaarsche brandweer bij eventueele branden. Ook de woningkwestie kwam in dezen Raad' ter sprake door mid del van den heer Zwaan. De voorzitter, burgem. Posch, deelde mede, dat aan het einde van het jaar een of twee huizen mochten worden neergezet. Wat het vorderen van woningruimten be trof deelde dg voorzitter nog me de, dat zal moeten worden overge gaan tot samenwonen van alleen staanden. Ook in deze gemeente is er een woninggebrek, zoodat er maatregelen dienen te worden ge nomen. EGMOND Volgens mede- deeling van den plaatselijken agent der N.V. Naco zullen de autobussen, in afwijking van de dienstregeling, voorloopig een maal per uur rijden. De ver trektijd uit Egmond aan Zee is tien minuten over het half uur en die te Alkmaar tien minuten over hèt heele uur. EGMOND Met ingang van 1 April wordt het spreekuur van den Burgemeester als volgt gewijzigd: Voor Egmond aan Zee Dinsdags van 9-30—12.30 u- aan het gemeentehuis; te Eg mond aan den Hoef Maandags van 912 uur Raadhuis; te Eg mond-Binnen Vrijdags van 10 12 uur Café Mooij. Autobus bij Hensbroek in de Ringvaart De bus op de N.A.C.O.-lijn Alk maar - Hensbroek - Schagen, die te 20.15 uit Alkmaar vertrekt, reed Woensdagavond door tot nu toe on opgehelderde oorzaak nabij Hens broek plotseling van den ringdijk om de Heerhugowaard en kwam in de rietsloot terecht. Hevig geschrok ken moesten de 33 passagiers, die overigens geen letsel hadden beko men, zich door het noodluik in vei ligheid stellen, daar voor- noch achterdeur geopend kon worden. Nauwelijks had de laatste reiziger de bus verlaten of het voertuig kantelde in dè ringvaart, wat voor de passagiers zeer gelukkig niet eerder gebeurde. Later konden de reizigers in Hensbroek in een re servewagen de reis voortzetten. Met een kraanwagen is de bus den volgenden dag opgehaald. WIERINGERMEER Het aange kondigde bezoek van Minister Lief- tinck, bepaald op heden, werd met het oog op de drukke ambtsbezig heden verschoven naar morgen. HENSBROEK Woensdag heeft men 'n aanvang gemaakt met het openbreken van de ringvaart naar Ursem. In ver band hiermede hoopt men ten* spoedigste het brandstoffenver- voer te water te hervatten. On voorziene omstandigheden voor behouden, ligt het dan ook in de bedoeling om Maandag a.s. de lessen aan de O.L. school te Hensbroek te hervatten, nadat de kinderen ruim vijf weken ,„wintervacantie" hebben geno ten. Dat de wateronttrekking aan de duinen door het Prov. Wa terleidingbedrijf in Noord- Holland een vraagstuk is, dat de tuinders van Kennemerland met groote zorg vervult, bleek wel uit de protestvergadering, welke dezer dagen in Egmond Binnen werd gehouden en wel ke door een, groot aantal tuin ders werd bijgewoond. Het is een vraagstuk, dat al meer dan twintig jaar de ge moederen in Kennemerland be zig houdt en het is vooral de theorie van het P.W.B.. die hier in botsing komt met de praktijk van de tuinders in de duin streek. De theoretici ontkennen dat de wateronttrekking door 't P.W.B. aan onze duinen de oor zaak is van het uitdrogen der cultuurgronden in Kennemer land, maar de tuinders, die al tientallen jaren dezen grond be werken, zijn mannen van de praktijk en zien zich in hun be staan bedreigd door de steeds maar voortschrijdende water winning in het duingebied. In de cfuinen in de nabijheid van Velsen lag sinds menschen- heugenis een vijver, die in 1941 droog viel; arbeiders van de Hoog ovens pootten aardappelen op den droog gevallen bodem van dezen vijver, doch het gewas verdroogde en droeg geen vruchten. Een tuinder uil Egmond ver telde in deze protestvergadering, dat 35 jaar geleden de hayemthen in zijn tuin „verz. .pen"; mi kun-, nen ze er niet meer groeien, on-- i dat alle vocht aan den bodem is onttrokken, En een andere tuinder vertelde, dat hij dezer da gen moest constateeren, dat zelfs op 2 m diepte nog geen welwater was te vinden. De iheoretici beweren, dat het P.W.B. h,et water uit de diepe ondergrondsche waterreservoirs pompt, welke bedekt zijn door een beschermende kleilaag, welke de daarboven liggende gronden behoedt voor uil droging. De praktische tuinders bewe ren, dat deze kleilaag niet overal dicht is en dat ook het water uil de daarboven liggende culluur- gronden wegloopt en via 't water leidingbedrijf verdwijnt naar de groote sleden, waar er volgens hen al te royaal mee wordt om gesprongen, omdat lang niet over al het water over de meter gaat. En steeds meer boorputten worden door het P.W.B. in de duinen gegraven. In de Eg- monder duinen kwam er in 1942 een secundair pomp station en meerdere boor putten zullen volgen; er zijn plannen om ook de Berger Duinen aan te koopen en ook daar boorputten te slaan. De directie van het P.W.B. mo tiveert deze uitbreiding van hel aantal boorputten met te beweren, dal, hoe meer deze over het duingebied verspreid liggen, des te minder de tuin bouw er last van heeft. Maar daartegenover staat weer de opmerking van den man van Se praktijk, van den tuinder, dat deze verspreide water winning ter hand genomen wordt, omdat in de oude wa terwingebieden het zoete wa ter uitgeput raakt en 't zoute water begint te stijgen. En hij vreest, dat dit zoute water bij verder doorgevoerde zoet waterwinning dermate zal gaan stijgen, dat zijn cultuur gronden er waardeloos van zullen worden. Een bevtoeiïngSkanaal? In de streek rond Beverwijk, Heemskerk en Castricum, waar de Commissie voor een goede Water regeling in Kennemerland1 reeds jaren een vergeefschen strijd voeri tegen het P.W.B., staat men op het standpunt, dat er een ka naal moet worden aangelegd, van waaruit de bevloering van de tuingronden daar kan geschieden. De wateronitrekking in deze re gionen heeft, mede tengevolge van den havenaanleg en de toe nemende industrialisatie aldaar, reeds onheilspellende vormen aan genomen en men ziet daar alleen uit'komsi voor de tuinderij door den aanleg van een nieuw be- vloeiïngsstelsel. Alleen dan zullen honderden hectaren tuingrond behouden kunnen blijven. In de Egmonden en omgeving is men wegens de hooge kosten van aanleg geen voorstander van dit kanaalplan. De tuinders zou den dit nl. zelf moeten bekosti gen, hetgeen men in tuinders kringen, zooals ook op deze pro- testvengadering bleek, onjuist acht. Degenen, die het water aan de duinen onttrekken, hebben daar profijt van, aldus rede neert men, en het gaat dus niet aan om degenen, die door deze wateronttrekking gedu peerd worden ook nog de kos ten van de daardoor noodig geworden bevloeiïng der tuin gronden te laten betalen; zij zouden dan tweemaal de dupe worden van deze wateront trekking. IJselmeer waterwinplaats In de Egmonden zou men graag zien, dat het P.W.B. het water zou gaan winnen uit het IJsel meer, zooals voor den oorlog het plan was. De zuiverings-installa- tie, die er destijds aan het IJsel meer stonjl, is door de Duitschers geroofd en een nieuwe installatie moet uit Amerika komen. Daar het uit het IJselmeer gewonnen water even goed is als het duin water en slechts lk cent per m3 méér kost, is men in de Egmon den van meening, dat het P.W.B. de bakens dient te verzetten en het meeste benoodigde water uit hel IJselmeer dient te betrekken. Men heeft er geen bezwaar tegen, dat gedurende enkele winter maanden in de duinen water wordt gewonnen, doch voor het overige gedeelte van hp.l jaar zou het water dan uit het IJselmeer gehaald moeten worden. Gaat men door met het water aan de duinen te onttrekken, dan dreigen honderden tuin ders in Kennemerland in de toekomst broodeloos te wor den. Wat voor nut heeft het, zoo zei de voorzitter van de afd. Egmond van Bloembol lencultuur, elders in den Oostpolder enz. grond te ontginnen, als men in Kenne merland vruchtbare cultuur grond aan da bodemproductie gaat onttrekken? Wil men dan per sé onze jonge boeren en tuinders laten emigreeren, om vanuit verre landen de Nederlandsche producten nog meer te laten beconcurreeren? De vergadering kwam dan ook tot de conclusie, dat de tuinders TEEKENEN ONDER DRUK? (Vervolg van pag. 1, 4e kolom) toch ook van de Commissie-Gene raal??? Er is ook gezegd, dat de heer De Boer ontslag genomen heeft uit baloorigheid over de criliek op de C-G„ terwijl hij aanstonds had willen teekenen. Dit schijnt ook niet heelemaal juist te zijn De heer De Boer behoort met de ad viseurs Verzijl en Postlhuma tot het meer conservatieve deel van de C.G. en prof. Gerbrandy ver zekerde gisterenavond voor de radio, dat De Boer blijkbaar niet langer met de Regeering wil mee- glijden van het juiste standpunt af. DIENSTPLICHT ST. MAARTEN. Wegens per soonlijke onmisbaarheid heeft de Minister van Oorlog met ingang van 15 Maart 1947 voor de tijd van een jaar vrijstelling van dienst plicht verleend aan G. R. Jonker, thans wonende te Sint Maartens brug, dienstplichtige der lichting 1947. DROEVIG STERFGEVAL HENSBROEK. Donderdag avond kreeg de 44-jarige heer C. Koning te Hensbroek terwijl hij zich op weg bevond naar de Socië teit in café Koster, een hartver lamming waaraan hij kort daarop is overleden. DEN 'OEVER. Naar jyij vernemen is de hulpmachinist bij het dieselgemaal „De Lee mans" te Den Oever, de heer C. Schenk, benoemd tot machinist te Urk. De heer J. Frikken, ma chinist op arbeidscontract bij 't gemaal Lely te Medemblik. is benqemd als machinist ui vasten dienst bij de Leemans te Den Oev-er. DEN OEVER. De heer J. Kaleveld te Den Oever, die hier vroeger een vrachtautodienst WieringenDen Helder v.v. on derhield, gaat, nadat hij er ein delijk in is geslaagd een ge schikte wagen aan te schaffen, deze dienst nu weer openen. Naar wij menen zal deze beurtdienst wrekelijk in een be hoefte voorzien. LESSEN WEER BEGONNEN DEN OEVER. Na gedurende geruimen tijd ges,loten te zijn ge weest, in verband met de brand- sofschaarschte, hebben de beide scholen te Den Oever thans hun deuren weer geopend en zijn de lessen hervat. INGEZONDEN Heiloo, 17 Maart '47 Mijnheer dte Redacteur, Naar aanleiding van een arti kel in uw blad van 15-3-47 met als opschrift: „Woonruimte At tentie" zag ik gaarne onderstaand schrijven in uw veelgelezen blad opgenomen en daar dit schrijven bedoeld is om vooral voor recht vaardigheid te pieiten t.a.v. een eventueele woonverd'eeling en men van redactiezijde meermalen ook recht propageert, meen ik op uw medewerking te mogen reke nen. Wat mij dan ook in bovenge noemd artikel zeer onaangenaam heeft getroffen zijn de woorden „dwang en vordering" alsof we nog in een Duitschen tijd leven. Ik voor mij ben een felle tegen stander van d'wang en met mij iedere rechtschapen Nederlander, daar ben ik van overtuigd. Wel ben ik mij er van bewust, dat het woningprobleëm inder daad accuul en tegelijker-tijd chronisch is, maar laat men dan een rechtvaardige en fatsoenlijke woonpolitiek voeten op een basis van rechtvaardigheid, zooals men van een christelijke beschaving mag verwachten. Zonder aanzien des persoons, cl.w.z. de groote huizen van de z.g. gegoeden komen hier allereerst voor in aanmerking, deze kunnen met geringe kosten aan den nood van den tijd dienstbaar gemaakt worden. Dat samenwonen voor beidé partijen niet prettig is, weet onr derget. uit eigen ondervinding, doch oorzaak is, dat men' te dicht op elkaar zit; hieruit volgt dus, dat de ruimere huizen dienten gevolge een meer bevredigende oplossing zullen geven. Wat verder de woomverdeeling betreft, hoop ik, dat dit nu beier geregeld zal worden, dan destijds onder het Ev. Bureau, hoewel ik datzelfde bureau toch nog dank baar moet zijn, daar het mij, in tegenstelling tot zoovele andere jonge mensohen (hoe dat komt, weet ik niet!), zoo'n geweldig modern en ruim huis heeft toe gewezen, zoodat ik niet voor even tueele inkwartiering in aanmer king kom. P. ADMIRAAL, Westerweg 253, Heiloo. van Kennemerland een krachtig protest moeten laten hooren tegen de steeds verder-schrijdende wa teronttrekking aan de duinen en bij het Prov. Bestuur moeten aan dringen op het zoo spoedig moge lijk stichten van een waterzuive- rings-installatie ctan het IJselmeer van een dergelijke capaciteit, dat de duinen niet langer meer vyor- den bedreigd. Nadat burgemeester H. Niele gewezen had op het levensbelang van deze kwestie voor de tuin ders van Kennemerland en zijn medewerking had toegezegd, werd een commissie benoemd, bestaan de uit de heeren Joh. P. Nuyens, P. de Waard, Nic. Bommer, H. Roozen en Jb. v. d. Mey. De Keer J. de Waard, die de vergadering had geleid, bracht allen dank voor de belangstelling en hoopte, dat de besprekingen resultaat mochten afwerpen Fr. O. Plechtigheden op Bene- dictus' feestdag Ter gelegenheid van het 14e eeuwfeest van den ordestichter St. Benedictus droeg Z. H. Exc. Mgr. ,L P. Huibers heden in het dezer dagen tot zelfstandige priorij verheven klooster der Egmondsche Benedictijnen de pontificale H. Mis op. Z. H. Exc. arriveerde om kwart over 9 in de priorij. De Eg- mondeis hadden ter verwelkoming de vlag uitgestoken. Ook van de Priorij hing de vlag met de Pause lijke wimpel. Migr. Huibers werd aan den ingang verwelkomd do,ór den Prior Dom Jacobus Huybèn O.S.B. In de stemmig met guirlandes van dennengroen versierde kapel bevonden zich enkele genoodigden w.o. de Z.E.H. Pastoor Muyen van Heilpo, pastoor Toebosch van Runxputte, de pastoor van de Eg. monden Alfons H. Landey en en kele inwoners van Egmond. Nadat, ingeluid door het klokje van het klooster de Terts was gezongen, begaf de kloostergemeente zich in processie naar de kapel waar het feestelijk Te Deum werd aangehe ven. Mgr. Huibers werd bij het H. Officie geassisteerd door den Hoogeerw. Deken J. Jacobs van Alkmaar als Presbyter ass., troon- diakens waren Dom Schutte en Dom Lansbergen, ad missam dia ken Dom v. d. Drift, jle subdiaken Dom Schopman. De overige functies werden waargenomen door Fraters Benedictijnen. De Paters zongen de Gregoriaansche gezangen van Missa II en IV. DOKTERSDIENST ZONDAG 23 MAART 1947 (Rayon West-Friesland (West) Dr. van der Meer te Westwoud, telef. 2601. Dr. Schram te Spanlbroek, telef. 215. Dr. de Vries te Benningbroek, telef. 5- MARKTOVERZICHT SCHAGEN. In velerlei op zicht ontwaarde men Donder dagmorgen de reactie op de verstreken barre win.ter. Zoo klein en minimaal van om vang en bezoek ais de markt de voorlaatste weken was, zoo grcot en overvloedig was deze dien dag. Wanneer gesproken wordt over een overweldigen de belangstelling en een reus achtige aanvoer, dan is niets teveel gezegd. Overal heerschte de van ouds bekende gezellige drukte of men nu op de rundvee-, paarden- of schap"enmarkt, dan wel bij de vol kramerijen en gereedschappen ge stuwde stalletjes stond. Het handeisverloop op de vee markt was evenwel in tegenspraak met dit opgewekte beeld. Wel zijn de prijzen voor versche- en kalf- koeien wederom aanzienlijk ge stegen, maar toch verliep de han del traag om niet te zeggen trek kend. Hieraan zal de overmatige aanvoer evenwel niet vreemd zijn. De prijzen voor vaarzen en twenters varieerden van f350 tot f450, die van de volwassen versche koeien tot maximaal f57.5. De aanvoer van gelde koeien was van een dergelijke pmvang, dat vrijwel alles maar naar de centrale gebracht werd. Ondanks het feit, dat eigenlijk het voorjaar in de lucht hangt, mocht de schapenhandel zich nog niet in vooruitgang verheugen. Zij bewoog zich nog in dezelfde trage gang met betrekkelijk matige prij zen. Voor overhouders werd f.30 tot f55 en voor fokschapen f50 tot f105 besteed. Op de paardenmarkt kwa men vandaag vrij veel trapsacties tot stand. Beste paarden zijn nog heel duur nl. f900 tot f1150; werk paarden f.400 tot f750. Enkele twee jarigen leverden f325 en f375 op. Biggen zagen we weer heel w.ei- nig. De prijs van deze dieren bleef onveranderd. Met de geiten ging het iets beter. Er werd zelfs een geit voor f95 verkocht. Het gemid delde wps evenwel f35 tot f60 Een geitenlam bracht f5 op, een bokje f2. Jonge kippen, aan en tegen de leg, waren er vrijwel niet. Een toom N.H. blauwen noteerde fll.50 per stuk. Slachtkijopen en kcnijnenhandel vlug. De prijs van de eersten was pl.m. f4.tot f6. van konijnen f8 tot f 12. Een artikel dat den laatsten tijd meer en me.er de markt verovert, zijn de halfsleetsche en gecoverde autobanden. Hiervan worden iedere Donderdag vele exemplaren van de hand gedaan, en, naar we vernamen, nog voor vrij hooge prijzen. Ook de belangstelling voor land bouwmachines bleek weer sterk gestegen. Nog waren er niet zoo veel soorten aaniyezig, maar vol gende week op de groote land- oouwtentoonstelling zal dat wel anders wezen. Gewoonlijk is de Schager Land bouwtentoonstelling een ware show van alle noviteiten die op dit gebied maar te vinden zijn. Weer eh weder dienende belooft dit bij uitstek streek-evenement in velerlei opzicht alleszins de moeite waard te worden. V AVENHORN, 20 Maart. 1?0 kg sprrjitkool 67; 6000 kg witte kool 11.50; 750 kg roode kool 17.50; 7050 kg gele kool 15.50; 700 kg uien ge wone maat 16, 100 kg uien afw. 13.50; 6050 kg bieten 10; 9250 kg id. II 7.50; 900 kg id. Ill 5.50; 2825 kg Mod jo 6.70—7.70; 120 kg witlof I 45; 3325 kg peen II 9.50; 4500 kg peen III 7.50; 1300 kg peen IV 7.50. LANGENDIJK 21 Maart. 7500 kg roode kool 17.50; 26600 kg gele kool 15.50; 19000 kg Deensche witte kool 11.50; 500 kg uien 16; 3000 kg bieten 10; 270 kg witlof 45. WARMENHUIZEN 21 Maart. 13700 kg roodê kool 17.50, afw. 12.30 9000 kg gele kool 15.50, afw. 10.90; 4000 kg witte kool 11.50; 1300 kg uien 16. NO0RD-SCHARWOUDE, 21 Mrt. 8000 kg roode kool 17.50; 8000 kg gele kool 15.50: afw. 10,80; 32000 kg witte kool 11.50, 2500 kg kroten le srt. 10: 2000 kg uien 16. de voorlooj Nederland gedi 283.802 kindere: de periode 193E Het geboortecij woners bedroeg en in 1946 30 2; ir de vooroorlogsqh geboortecijfer du; toegenomen. Een van de cijfers do hooge geboortecij volg is van het welijken, dat na sloten is, want h en latere kindere ker toe, dan dat nen. S Merkwaardig ding van de get land. De verhot in alle streken weest. Vóór dei Limburg en een veel hooge; dan het overige 1946 echter v hoogste geboorti Holland en Utr en 31.1 per Limburg en qen geboortecu'f 30.8 per mille h Ook is in 1946 ren van lage geb groote steden. Het Amsterdam, Rott< tjaag ligt met 30.: boyen het rijksge Toeko Deze sterke ver geboortecijfer bete over 6 a 7 jaren nen, dat de lage minste 65.000 leerl ten opnemen dan Het aantal gebort dam, Rotterdam e droeg in 1946 57,88 1945, een vermeer 27.178. Men zal voi als zij de leerplicl reikt iTebben, o\ schoollokalen en 1« ten beschikken. E later zal een extra minste 30.000 niei werkers moeten i men. Positie passagiers Semdijk, 19/3 - naar Rotterdam. Kota Gede, Rc pass 20/3 orp 8 Armi. Roepat, Frer dam, pass 20/3 1 Antwerpen. Sommelsdijk, York, 18/3 n.m. Zonnewijk, i terdam, pass 19/5 Passagie „Baisse' Op onze bure; passagierslijsten 1 de „Boissevain" d te Amsterdam ve Britsch kapit William Burn van het 2000 tor gelsche schip „F; voor een Nederla Batavia bekend s wegens niet opvo bevel der Neder! rine het anker tf hij zich in de ha ribon bevond en stemming de Nedi ritoriale wateren gevaren, terwijl h der vergunning g< porteeren. Door h hem een boete v, opgelegd. De ,,F( in Februari voor Cheribon door d sche marine aanp Belgisch vliegt noodlanding t Een particulier behoorende aan c Mahieu uit Bruss' derdagmiddag na van Croydon in ongelukkige lanc vlak buiten het vl hol bij Amsterdai propellers werden het landingsgestel rukt en de romp De heer Mahieu, een metgezel in h vond, kwam er zo lijk letsel a'f. JENAN VEF De Chineesche pen hebben Jenan der communistisc ingenomen. De Chineesche voorlichting verkla den val van'Jenan, ling van de militai afhangen van de communisten, die t hun vertrouwen c pende macht hadde veronachtzaming v; van Het volk". De 1 de regeering zal aa reide de minister, hangen, of de corr verzet tegqn hei 1: geering zullen vooi

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2