Nederland telde op 1 Januari negen en een half millioen inwoners Hoe stoot het met onze oorlogsschepen?. De ontploffing te Westerveld EEN UURTJE TELEX ST. BENEDICTUS, de Vader der monniken NIEUW NOORDHOLLANPSCH DAGBLAD- Vrijdag 21 Maart 1947 3 Huibers de priorij ktberichten Geboortecijfer in Zuid-Holland en Utrecht hooger dan in het Zuiden Als wij treuren gheden op Bene- Fus' feestdag enheid van het 14e van den ordestichter tus droeg Z. H. Exc. Huibers heden in het tot zelfstandige priorij ooster der Egmonc^sche de pontificale H. Mis Exc. arriveerde om in de priorij. De Eg- dden ter verwelkoming gestoken. Ook van de de vlag met de Pause- Mgr. Huibers werd mg verwelkomd do,ór Dom Jacobus Huyben mmig met guirlandes groen versierde kapel ch enkele genoodigden Pastoor Muyen van oor Toebosch van pastoor van de Eg» is H. Landey en en- van Egmond. Nadat, het klokje van het Terts was gezongen, oostengemeente zich in lar de kapel waar het Deum werd aaqgehe- Huibers werd bij het geassisteerd door den Deken J. Jacobs van Presbyter ass., troon- •en Dom Schutte en ;rgen, ad missam dia- d. Drift, jle subdiaken ïan. De overige functies rgenomen door Fraters sn. De Paters zongen aansche gezangen van IV. STERSDIENST 23 MAART 1947 st-Friesland (West) Meer te Westwoud, te Spanfbroetk, ;s te Benningbroek, TOVERZICHT N. In velerlei op- vaarde men Donder- n de reactie op de i barre winter. Zoo minimaal van om- bezoek als de markt atste weken was, zoo overvloedig was deze Wanneer gesproken er een overweldigen- stelling en een reus- invoer, dan is niets egd. terschte de van ouds zellige drukte of men undvee-, paarden- of kt, dan wel bij de vol en gereedschappen ge- etjes stond. leisverloop op de vee evenwel in tegenspraak ewekte beeld. Wel zijn voor versche- en kalf- lerom aanzienlijk ge- toch verliep de han- m niet te zeggen trek- aan zal de overmatige nwel niet vreemd zijn. sn voor vaarzen en arieerden van f350 tot n de volwassen versche laximaal f57.5. er van gelde koeien ;n dergelijke omvang, alles maar naar de >racht werd. het feit, dat eigenlijk r in de lucht hangt, chapenhandel zich nog uitgang verheugen. Zij nog in dezelfde trage trekkelijk matige prij- /erhouders werd f3ü tot fokschapen f50 tot f105 de paardenmarkt kwa- g vrij veel trapsacties 3 es te paarden zijn nog 1. f900 tot f1150; werk- tot f750. Enkele twee- rden f325 en f375 op. gen we weer heel w.ei- van deze dieren bleef l. Met de geiten ging er. Er werd zelfs een 5 verkocht. Het getr.id- venwel f35 tot f60 nlam bracht f5 op, een nge kippen, aan en waren er vrijwel niet. J.H. blauwen noteerde stuk. Slachtkigpen en del vlug. De prijs van vas pl.m. f4.tot 16. n f8 tot f12. 1 dat den laatsten tijd ,er de markt verovert, sleetsche en gecovei.de Hiervan worden erdag vele exemplaren d gedaan, en, naar we log voor vrij hooge langstelling voor land- les bleek weer sterk og waren er niet zoo- aanwezig, maar vol op de groote land- ïstelling zal dat wel n. k is de Schager Land- istelling een ware ie noviteiten die op dit te vinden zijn. weder dienende belooft 3k streek-evenement in cht alleszins de moeite irden. IN, 20 Maart. 1£0 kg 7; 6000 kg witte kool roode kool 17.50; 7050 15.50; 700 kg uien ge- 16, 100 kg uien afw. g bieten 10; 9250 kg id. kg id. Ill 5.50; 2825 kg 7.70; 120 kg witlof I 45; tl II 9.50; 4500 kg peen kg peen IV 7.50. >IJK 21 Maart. 7500 kg 7.50; 26600 kg gele kool kg Deensche witte kool uien 16; 3000 kg bieten vit;of 45. HUIZEN 21 Maart. dé kool 17.50, afw. 12.30 s kool 15.50, afw. 10.90; te kool 11.50; 1300 kg CHARWOUDE, 21 Mrt. ie kool 17.50: 8000 kg .50; afw. 10.80; 32000 kg 1.50, 2500 kg kroten le kg uien 16. HET CENTRAAL BUREAU voor de Statistiek heeft dezer dagen de voorloopige cijfers over den loop van de bevolking van Nederland gedurende 1946 gepubliceerd. Er werden in 1946 283.802 kinderen geboren, tegen gemiddeld 174.910 per jaar in de periode 1936/1939. Het geboortecijfer per 1000 in woners bedroeg in 1936/1939 20.3 en in 1946 30 2; in vergelijking met de vooroorlogsqhe periode is het' geboortecijfer dus met; bijna 50% toegenomen. Een nadere analyse van de cijfers doet zien, dat dit hooge geboortecijfer niet een ge volg is van het groote aantal hu welijken, dat na de bevrijding ge sloten is, want het aantal tweede en latere kinderen nam nog ster ker toe, dan dat der eerstgebore nen. Merkwaardig is de versprei ding van de geboorten over het land. De verhooging js nl. niet in alle streken even sterk ge weest. Vóór den oorlog hadden Limburg en Noord-Brabant een veel hooger geboortecijfer dan het overige Nederland. In 1946 echter vindt men het hoogste geboortecijfer in Zuid- Holland en Utrecht (resp. 31.5 en 31.1 per mille), terwijl Limburg en Noord-Brabant gen geboortecijfer van 29.4 en 30.8 per mille hebben. Ook is in 1946 -niets te bespeu ren van lage geboortecijfers in de groote steden. Het gemiddelde van Amsterdam, Rotterdam en Den IJaag ligt met 30.3 per mille even lx>yen het rijksgemiddelde. Toekomstige problemen Deze sterke verhooging van het geboortecijfer beteekent dat men over 6 a 7 jaren er op moet reke nen, dat de lagere scholen ten minste 65.000 leerlingen meer moe ten opnemen dan het vorige jaar. Het aantal geborenen in Amster dam, Rotterdam en Den Haag be droeg in 1946 57.886 tegen 30.708 in 1945, een vermeerdering dus met 27 178. Men zal voor deze kinderen, als zij de leerplichtige leeftijd be reikt hebben, over de noodige schoollokalen en leerkrachten moe ten beschikken. Een tiental jaren later zal een extra aanbod van ten minste 30.000 nieuwe mannelijke werkers moeten worden opgeno men. Positie onzer passagiersschepen Semdijk, 19/3 vat? New York naar Rotterdam. Kota Gede, RotterdamJava pass 20/3 orp 8 uur Kaap del Armi. Roepat, FremantleRotter dam, pass 20/3 Vlissingen naar Antwerpen. Sommelsdijk, BataviaNew York, 18/3 n.m. te Suez. Zonnewijk, AustraliëRot terdam, pass 19/3 Gibraltar. Passagierslijst „Boissevairt" Op onze bureaux liggen de passagierslijsten ter inzage van de „Boissevain" die 25 Maart as. te Amsterdam verwacht wordt. Britsch kapitein beboet William Burrows, kapitein van het 2000 ton metende En- gelsche schip „Fortune" heeft voor een Nederlandsch hof te Batavia bekend schuldig te zijn wegens niet opvolgen van een bevel der Nederlandsche ma rine het anker te lichten, toen hij zich in de haven van Che- ribon bevond en zonder toe stemming de Nederlandsche ter ritoriale wateren was binnen gevaren, terwijl hij trachtte zon der vergupning goederen te im porteeren. Door hpt hof werd hem een boete van 250 gulden opgelegd. D.e „Fortune" werd in Februari voor de haven van Cheribon door de Nederland sche marine aangehouden. Belgisch vliegtuig maakte noodlanding bij Schiphol Een particulier vliegtuig, toe- behoorende aan den heer John Mahieu uit Brussel, heeft Don derdagmiddag na een vlucht van Croydon in Engeland, een ongelukkige landing gemaakt1 vlak buiten het vliegveld Schip hol bij Amsterdam, waarbij de propellers werden afgebroken, het landingsgestel werd afge rukt en de romp beschadigd. De heer Mahieu, die zich met een metgezel in het toestel be vond, kwam er zonder lichame lijk letsel a*f. JENAN VEROVERD De Chineesche regeeringstroe- pen hebben Jenan, de hoofdstad der communistische regeering, ingenomen. De Chineesche minister van voorlichting verklaarde, dat, na den val van'Jenan, de ontwikke ling van de militaire situatie zou afhangen van de politiek der communisten, die tot nog toe „al hun vertrouwen op hun gewa pende macht hadden gesteld met veronachtzaming van het lijden van Het volk". De houding, welke de regeering zal aannemen, aldus zeide de minister, zal er van af hangen, of de communisten hun verzet tegen het land en de re- Ifeering zullen voortzetten. Behalve het totaal geboorten nam ook het aantal buitenechte lijke geboorten, zoowel absoluut als relatief, sterk toe. Er werden in 1946 6951 buitenechtelijke kinde ren geboren, dat is 25.2 per 1000' geborenen, tegen gemiddeld 2447 of 14.1 per mille in de periode 1936/1939. Er is echter de laatste vijf maanden (met uitzondering van December) een duidelijke da ling waar te nemen. De sterfte De sterfte over 1946 bereikte wederom het vooroorlogsche peil. Er vonden 79 784 sterfgevallen plagts, dat is 8 5 per 1000 inwoners. Tegen gemiddeld 8.7 per duizend inwoners in 1936/1939. Anderzijds is door het zeer hoo ge geboortecijfer het absolute aan tal sterfgevallen van kinderen be neden het jaar zeer hoog, hoewel procentueel de kindersterfte in 1946 (38,6 per 1000 levendgebore nen) reeds bijna weer het lage vooroorlogsche peil van 37,1 per 100 levendgeborenen bereikt heeft. Het cijfer werd nog ongunstig be- invloed door de hooge kindersterf te in Januari en Februari (resp. 69,1 en 52,8 per mille). Ter vergelijking diene, dat in En. geland de kindersterfte in 1939 51 en in 1946 53 per 100 levendgebo renen was. Behalve de algemeene sterfte en de kindersterfte is ook de sterfte aan tuberculose van de ademha lingsorganen, die in den oorlog sterk cpgeloopen was, vrijwel tot het niveau van 1936/1939 gedaald. In 1946 zijn aan deze ziekte per 10000 inwoners 3,3 overleden te gen gemiddeld 3,2 per jaar in 1936/1939. Men mag uit dit cijfer echter niet de conclusie trekken, dat ook de ziektefrequentie van tu berculose tot hèt vooroorlogsche peil is gedaald. Hier blijft groote waakzaamheid geboden. Stijgend aantal huwelijken. De stijging in het aantal huwe lijken, die na de bevrijding was waar te nemen, heeft zich in 1946 voortgezet. Er werden 107.074 hu welijken gesloten, dat is 11,4 per 1000 inwoners, tegen gemiddeld 69.179 dat is 8,0 per 1000 inwoners in 1936/1939. Speciaal de Meimaand met 17,6 huwelijken per 1000 inwo ners viel op. Berekent men met behulp van de voorgaande yjfers en die van vestiging in en vertrek uit Nederland (het vestigings overschot bedraagt 34.000 per sonen) de grootte van het in wonertal van ons land, dan blijkt dat wij de 9 millioen ruim gepasseerd zijn; op 1 Ja nuari bedroeg het aantal inwo ners 9.534.000, een bevolkings toeneming van 239.000 sedert 1 Januari 1946 en van 700.000 sedert 1 Januari 1940. De burgemeester van Haar lem, de heer M. A. Reinal- da, die tot commissaris der provincie Utrecht is be noemd, heeft Woensdag avond afscheid genomen. Talloozen kwamen den scheidenden burgemeester tijdens de afscheidsreceptie de hand drukken. Mevr. J. M. Baronesse de Vos van Steenwijk neemt afscheid van den heer Reinalda en zijn echtgenoote. (De Boer) De bekende Amerikaan- sche chansonnière Grela Keller, die een kort bezoek aan Parijs heeft gebracht, arriveerde per vliegtuig op Schiphol. Greta Keller zal in Amsterdam met een ge heel nieuw Amerikaanscb repertoire optreden. Kwaadwilligheid in het spel Volgens verklaringen van een officier van den M.O.D., is de ontploffing van de bunker in de duinen bij Westerveld, wel ke Zondag j.l. het dorp op zijn grondvesten deed schudden, bijna zeker te wijten geweest aan kwaadwilligheid. De bunker, die in de lucht vloog bevatte niet, zooals eer der van andere zijde verklaard werd, enkel springstoffen, doch was gevuld met zgn. „riegel- mijnen", Duitsche anti-tankmij nen. De bunker was niet afge sloten, da,ar de houten deur door in kolennood verkeerende burgers was gestolen. De reden waarom de M.O.D. kwaadwillig heid, als waarschijnlijke oorzaak aanneemt, ligt in het feit, dat zelfontbranding bij deze mijnen practisch uitgesloten is. Daar er geen slachtoffers gevallen zijn, moet de bunker op een afstand tot ontploffing zijn gebracht. Dit laatste is niet moeilijk, aangezien in de omgeving overal z.g. vuurkoord verspreid lag. Dit materiaal gaf den ev.en- tueelen dader gelegenheid na het aansteken van het koord te verdwijnen. De gevolgen van deze ontploffing zijn ditmaal slechts daarom tamelijk licht geweest, omdat men toevallig een bunker had uitgezocht, waarin een geringe hoeveelheid projectielen was opgeslagen, wanneer de keus was gevallen op een der andere bunkers had de ontploffing, een ramp als die van Muiden kunnen veroorza ken. Jeugdige politieke delinquen ten de daders? De Burgemeester van BIoe-v mendaal, Jhr. C. J. A. den Tex, verklaarde in de ge meenteraadsvergadering, dat jeugdige politieke delinquen ten, die in een inrichting in Zandvoort worden „heropge voed", Zondags vrijaf krijgen en dan de duinen intrekken, waar zij zich onledig houden met het aansteken van kruit, dat in die terreinen wordt ge vonden. De Burgemeester schatte, dat daardoor reeds voor circa f 10.000aan kruit vernietigd is gewjrden, ter wijl het gevaar, dat aan deze manipulaties verbonden is, wel duidelijk naar voren komt. Een officier van den mijnen- opruimingsdienst deelde mede, dat na de ontploffing in het duin- terrein verbrand kruit is gevon den. Nog steeds stijgt het water in Engeland Donderdag, den tienden dag van het hooge water in Enge land, zijn de rivieren weer hoo ger gestegen en records gebro ken. Te Gloucester kwam de Severn 2'/: centimeter boven het recordpeil van het jaar 1852. Te Cherisey verdween het tee- ken, dat het niveau van het water in 1894 aangeeft, onder het wateroppervlak van den Theems. Duizenden manschap pen hebben in alle deelen van het land met de nieuwste mili taire uitrustingen den strijd te gen het water aangebonden. De inwoners van het dorpje Wirks- worth (Derby Shire) moesten hun woningen verlaten, daar de geheele heuvel in beweging kwam. Tuinbouwkundig onderzoek In de rubriek ten behoeve van den landbouw spreekt a.s. Maandag 24 Maart te 19.45 uur over Hilversum I de heer A. v- d. Laan, hoofd van het tuin bouwkundig onderzoek van de directie van den tuinbouw, over het onderwerp; „Tuinbouwkun dig onderzoek". Nicht van de Koningin overleden Te Wilton (Wilts) is het stof felijk overschot ter aarde be steld van mrs. Neil McEacharn, een nicht van H. M. Koningin Wilhelmina. Zij was een doch ter van prinses. Elisabeth van Waldeck-Pyrmont, een zuster van Koningin-Moeder Emma. DE AMSTERDAMSCHE PROFESSOREN- ZUIVERING Studenten verlangen onderzoek Prof. dr. D. Cohen, eens voor zitter van den joodschen raad te Amsterdam, is na de bevrij ding in zijn functie als hoog leeraar in de oude geschiedenis aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam hersteld. Nadien spraken vele tegenstan ders der door den joodschen raad tijdens de bezetting ge volgde methode zich tegen dit herstel van prof. Cohen uit. Zij duurden beschuldigingen aan jen zuiveringsraad der univer siteit, sommigen wendden zich ot de P.R.A. Het college van herstel der miversiteit heeft de kwestie- iohen destijds opzij geschoven. De uit 50 leden bestaande le denraad der algemeene studen- en vereeniging Amsterdam leeft over deze kwestie een ver gadering belegd, waarin met algemeene stemmen een motie :s aangenomen, die verzonden wordt aan het college van cu ratoren, het college van herstel, den secretaris van den senaat, het ministerie van O. K. en W. en het ministerie van justitie, alsmede aan prof. Cohen zelf. In de motie wordt over „ern stige beschuldigingen" gespro ken, die tegen prof. Cohen met jetrekking tot zijn houding tij dens de bezetting zijn inge bracht. De ledenraad acht het een ongewenschten toestand, dat nog steeds niet is vastge steld of deze beschuldigingen juist zijn. Een inspecteur van de P.R.A. deelde mede, dat er inderdaad een dossier is, waarin de tegen prof. Cohen geuite beschuldi gingen zijn opgenomen. Uit geen der beschuldigingen blijkt opzet aanwezig te zijn ge weest joodsche medeburgers naar Duitschland te laten de- porteeren. De P.R.A., aldus de inspecteur „heeft concrete per soonlijke klachten noodig, zoo dat de aangeklaagde van over treding van een wetsartikel kan worden beschuldigd. Die heb ik in dit geval niet ontvangen en de P.R.A. acht zich niet de aan gewezen instantie om een oor deel te vellen over de mentali teit van den vroegeren jood- ^phen raad, nu er van opzette lijke hulp aan den vijand, ver raad of andere misdrijven, nog steeds niets is gebleken". r\e politie te Zwolle heeft U vier Zwollenaren en drie Amsterdammers ge arresteerd verdacht van verschillende inbraken te Zwolle gepleegd. Met de ontmaskering van dit complot heeft zij» ook een spoor gevonden, dat naar Rotterdam leidt, en dat eveneens opheldering be looft te zullen brengen in verschillende, tot nu toe, duigtere gevallen van in braak, waaronder de des tijds gepleegde ipbraak bij den commissaris van politie te Zwolle. De sneeuwtoeslag, welke bij de aflevering van vaste brandstoffen aan de afne mers in rekening mag worden gebracht, zal met ingang van Maandag 24 Maart vervallen. De „Nieuw Amsterdam", die zooals men weet binnen kort naar Engeland zal gaan om te dokken, nadat het interieur bij de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij te Rotterdam geheel is vernieuwd, zal vermoedelijk in Septem ber a.s. weer in de vaart worden gebracht. De heer C. W. Jacobsen, voorzitter van de lande lijke vakgroep handelsrei zigers van den algemee- nen bond „Mercurius", derlandsche afgevaardig den naar de World Friendship Coucil te Lon den. Gekozen werden: mr. J. A. jjr. Burger,.oud-mi nister van binnenlandschs zaken, thans advocaat te zal de beteekenis van de nieuwe minimum loonre geling voor handelsreizi gers belichten in een openbare vergadering, te houden op 24 Maart a.s. in Krasnapolsky te Amster dam. Per K.L.M. Sky- master vertrok vice-ad- miraal A. S. Pinke, ver gezeld van zijn adjudant Lt. t. Zee J. Bakker, de Kapt. t. Zee C. W. Slot en de Kapitein Lt. t. Zee B J. G. Schokking naar Ba tavia. >k Alle Nederland sche leden der World Friendship Association, die stemgerechtigd zijn, hebben dezer dagen hun stem uitgebracht voor de verkiezing van drie Ne- Dordrecht, dr. C. P. Gun ning, rector van het Am- sterdamsch Lyceum, mej. M. L. Wiltson, leerares aan de H.B S. te Enschede. Alle wedstrijden, vast gesteld door den KNVB voor Zondag 23 Maart in district 5, zijn afgelast, en het programma is ver schoven naar 30 Maart. De wedstrijden in de dis tricten 3, 4 en 6 blijven gehandhaafd, terwijl voor de districten 1 en 2 van daag een nadere beslis sing genomen wordt. Alle wedstrijden, vastgesteld voor de Zaterdagmiddag competitie van den KNVB zijn in alle districten af gelast. Het programma daarvan is verschoven naar 29 Maart. Nog steeds verdringen zich zeer vele bezoekers op de groo te tentoonstelling van wer ken van Vincent van Gogh, welke door den Ne- derlandschen ambassadeur te Parijs werd geopend. Tot 7 Maart j.l. werden ca. 54.000 bezoekers geteld. In verband met de blijvende groote belangstelling wordt ernstig overwogen de sluitingsdatum van 15 Maart tot i April a.s. uit te stellen. Mr. J. C. Brons, gouverneur van Suriname zal in Neder land besprekingen komen voeren inzake bestuurs aangelegenheden. Na een verblijf van een week in Londen voor het voe ren van zakelijke bespre kingen is de heer B. van Leer van de Britsche hoofdstad naar Rome ver trokken. Gisteren ver trok per KLM-vliegtuig naar Stockholm monseig neur G. Cobben S.C.J., de Nederlandsche bisschop in Finland (Helsinki). Behalve de grootere oorlogs schepen, die thans een normale revisie ondergaan, is er nog een aantal kleinere schepen, dat op dit oogenblik in repara'ie ligt en ten deele een gewijzigde bestem ming krijgt. Hr. Ms. mijnenvegers Pieter Florisz en Abraham van der Hulst zijn in reparatie op de werf van J. en K. Smit te Kinderdijk. Beide schepen zijn uiteindelijk bestemd voor algemeenen en pa- trouilledienst in Ned. Indië, doch er kan nog wel wijziging in deze plannen komen, terwijl ook het eind van den reparatietijd nog niet in zicht is. Hr. Ms. kanonneerboot Gruno ligt opgelegd in Den Helder en zal te zijner tijd in dienst gesteld worden. De oude kustverdedigingssche pen Hr. Ms. Hertog Hendrik en DE C.C.D. IN JANUARI 1947 De ambtenaren van den C- C. D. maakten in de maand Ja nuari j.l. 6662 processen-verbaal op, waarbij 9279 verdachten be trokken waren. 267 verdachten werden in voorloopige hechte nis gesteld. Het meerendeel der overtredingen werd begaan op het terrein van de voedselvoor ziening, n.l. 8367 van de 9279 gevallen. Een groote hoeveel heid goederen werd in beslag genomen, o.m. 202.821 kg zaden en -peulvruchten, 142.945 kg. fruit, 12.680 kg vleesch en spek, 73.552 eieren en 14.665. stuks textiel. Veroordeelde nazi-leiders nog steeds te Neurenberg De zeven nazileiders, die door het Neurenbergsche tribunaal tot gevangenisstraffen zijn ver oordeeld, bevinden zich nog steeds in de gevangenis te Neu renberg, hoewel zij reeds begin Februari in de speciaal voor hen ingerichte gevangenis te Span- dau (Berlijn) werden verwacht. Naar verluidt is dit oponthoud te wijten aan oneenigheid onder de vier bezettende mogendhe den over de omstandigheden, waaronder de zeven nazi's hun gevangenschap zullen doorbren gen. De Sowjets zouden er op staan, dat zij in eenzame opslui ting worden gehouden, zonder gelegenheid tot handenarbeid of lezen. De Britten en Amerikanen zouden deze wijze van opsluiting niet in overeenstemming achten met het rechtsideaal, waarvoor de geallieerden hebben gevoch ten. Het geschil, is echter grooten- deels theoretisch, daar slechts de 42-jarige Speer en de 40-ia- rige Baldur von Schirach in staat zullen zijn zwaren arbeid te verrichten. De gezondheids toestand van Hess, Funk, Rae- der, von Neurath en Doenitz is slecht. Jac. van Heemskerck liggen resp bij Wilton-Feyenoord in Schiedam en op ce marinewerf in Willems oord. Deze schepen vielen in Mei 1940 in handen van de Duitschers en zijn door hen weggesleept. Toen ze na de bevrijding werden opgespoord bleek het, dat onze bezetters ze hadd-qn omgebouwd tot flalk-schepen (drijvende anti. lucht-batterijen). Nu zijn ze terug en wordt de luchtafweer er af ge sloopt, terwijl nog verscheidene verbouwingen hun beslag krijgen, opdat beide schepen in de tweede helft van dit jaar kullen kunnen gaan dienen als logementschepen. Twee oorlogsschepen, die in den afgeloopen oorlog hun sporen heb ben verdiend als convoyeurs krij gen nu een minder roemrijk be staan. Hr. Ms. Van Kinsbergen, die bij de Rotterdamsche Droogdok ligt, is destijds gebouwd als artil lerie-instructie-schip Het escortee ren tijdens den oorlog was dus maar een „intermezzo". H§t schip zal 1 April gereed komen voor den dienst en half April gaan varen als algemeen vormingsschip voor de adelborsten van het Kon. Instituut te Den Helder en Hr. Ms. lichte kruiser Jacob van Heemskerck, die eveneens een bewogen oorlogsge schiedenis heeft en ook bij de Rott. Droogdok Mij. ligt zal in Mei klaar zijn. Deze oorlogsbodem wordt artillerie-instructieschip, ook voor het Kon. Instituut. De sneeuwklokjes, onmisken bare teekens van het naderend voorjaar, steken hier en daar de kopjes reeds boven den grond. ('t Sticht P.) Dr. P. Kasteel nog niet naar Nederland In tegenstelling met de ge ruchten, als zou de gouverneur ven Curacao, dr P. Kasteel, Vrijdag a.s. naar Nederland xu- rr.en wordt var- officiee-e zijde vernomen, dat hiervan geen sprake is. Slechts de gouverneur van Surinam? begeeft zich, zoo als wij reeds meldden, voor be sprekingen met den minister naar Nederland. Geen internationale com missie voor Palestina De secretaris-generaal van de Arabische Liga, heeft na de bij eenkomst Van de politieke com missie der Liga te Cairo mede gedeeld, dat de Arabische lan den het voorstel tot het samen stellen van een internationale commissie voor Palestina, welke feiten inzake dit probleem zal verzamelen, heeft verworpen. Deskundigen uit kringen der V.N. zijn van meening, dat een speciale bijeenkomst van de al gemeene vergadering ter bespre king van de "kwestie Palestina bijna zeker is, nu de Arabische Liga het voorstel'tot vorming van een commissie van onder zoek verworpen heeft. Men wacht nog op het besluit van het hoofdbestuur van het joodsche bureau, dat te Jeruzalem bijeen gekomen is. In Amerikaansche zionistische kringen wordt erop gezinspeeld, dat ook het offici- eele zionistische lichaam het voorstel zal verwerpen. Engeland experimenteert met vliegtuigen zonder piloot Het Engelsche ministerie van burgerluchtvaart heeft alle vliegtuigpiloten gewaarschuwd om van 1 April tot 1 October 't gebied van de Bishop rots'bij de Scilly-eilanden in de zuidwest hoek van Engeland te vermijden daar Engeland in den Atlanti- schen oceaan proeven zal doen met onbemande vliegtuigen, die „sneller dan het geluid" zijn. De proeven zullen alleen overdag plaats hebben. Men denkt er niet meer dan drie per week te laten starten en hoopt met deze toestellen een snelheid van meer dan 1280 km. per uur te bereiken. Deze „Vickers Transonc" raket-vliegtuigen zul len onder leiding van deskundi gen van Mosquito's uit, die door piloten van de R.A-F. zullen worden bestuurd, starten. IJ HEBT natuurlijk wel eens 'v begrafenis meegemaakt. Dan hebt ge in de Uitvaarts-Mis dat wonderlijke Evangelie gehoord van Martha en Maria en hun overleden broer Lazarus. Van daag, in de Vasten-Mis van van morgen. hadden we dat prachti ge Evangelie weer. Het zou de moeite waard zijn, als u het nu nog eens een keer in zijn geheel door las. Ook in uw, misschien wel allernaaste omgeving, is de dood wpl eens geweest en anders zal hij komen. Dat is nu een maal onafwendbaar. Maar hoe anders staan wij tegenover de limoen, als de woordgn van juist dit Evangelie voor ons leven en ons brandend in den geest staan. Zóó, en zóó alleen is het! Chris tus is de verrijzenis en het leven. Wie in Hem gelooft, zal leven- En Hij vraagt ook aan u even als aan Martha: Gelooft gij dit? Wat zou u dan antwoorden? MARCUS De tinbaggermolen „Kalmoa", die eenige weken geleden Rot terdam verliet, om naar Biliton te worden gesleept, werd dezer dagen door den zwaren storm op de Engelsche kust geworpen. Eenige uren later was het gevaarte weer los en kon, na grondig geïnspecteerd te zijn, de reis voortzetten. (A.N.P. P.) Nu door de Benedictijnerorde over heel de wereld het veer tiende eeuwfeest van den stichter St. Benedictus ge vierd wordt is het goed een moment stil te staan bij deze uitzonderlijk groote figuur in de geschiedenis van het Euro- peesche kloosterwezen. In het begin van de zesde eeuw onderging het kloosterle- veri in Europa en dan voorna melijk in het westelijk deel, een ingrijpende verandering. Tot nu toe leefden de meeste monniken nog steeds niet in een perma nente gemeenschap. Zij schaar den zich onder een overste zon der zich eigenlijk tot blijven te verplichten. Het kwam veel voor dat de monniken van het eene klooster naar het andere trokken, .hetgeen tot gevolg had dat er toestanden ontstonden niet bevorderlijk voor een waar kloosterleven. Het is de H. Benedictus ge weest die omstreeks 530 aan het westersche monnikendom zijn definitieven vorm heeft gege ven door zijn beroemden Regel die grootendeels steunt op de voorschriften der oude coenobi- ten vaders. Benedictus werd geboren te Nursia uit een oud aanzienlijk Romeinsch geslacht. Hij was bezield met dien echten Latijn- schen geest die groote waarde hecht aan den familieband en het vaderschap. Daarvan zal hij later in zijn regel veel blijk ge ven. De jonge Benedictus was,, zooals in dien tijd gebruikelijk,' bestemd voor een ambtelijken loopbaan. Doch het leven als ambtenaar in het west-Romein- sche rijk dat innerlijk al ver scheurd was en ten overvloede geregeerd werd door Germaan- sche heerschers trok den be gaafden jongeling niet aan. Hij toesloot dan ook zijn leven een andere richting te geven en trok zich als kluizenaar terug te Subiaco waar hij ruim drie jaar lang teruggetrokken leef de. Op een dringend verzoek van de monniken van Vicovaro een klooster in de nabijheid der kluis gelegen, verliet hij de een zaamheid om de leiding dier monniken op zich te nemen- Zijn leiding was echter voor deze menschen te streng en ve len werden er spoedig zijn be wind moe. Na velerlei onaan genaamheden trok hij zich we der in zijn kluis terug en ver zamelde een nieuwe schare leerlingen om zich heen. Er ontstond een nieuwe kloos tergemeenschap die uitgroeide tot een .twaalftal communiteiten. Vele aanzienlijke Romeinen vertrouw den hunne zonen aan Benedictus ter opleiding toe. In 529 stichtte Benedictus op den top van een berg tusschen Rome er, Napels het klooster Monte Cassino dat de ba kermat werd van het Westersche monnikenwezen, hier stelde hij ooit zijn regel op die zoo'n grooten om- rpekeer zou teweeg brengen in het toenmalige kloosterleven. Een der grootste veranderingen die deze regel bracht is de bepaling der sta biliteit, de monnik moest zich nu aan een bepaald klooster verbin den dat hij niet dan met toestem ming van den overste mocht ver laten. Deze regel is door vele an dere kloosterorden overgenomen, wij vinden ze o.a. ook bij de Cis- terciënsers. De eeredienst werd door Bene dictus boven alles gesteld De li turgie is de voornaamste dagtaak van den Benedictijner monnik ge worden. De monniksregel van Be nedictus is een boek voor de eeu wen geworden, nog steeds putten duizenden en duizenden daar hun kracht uit voor hun zwaar en op offerend leven. Benedictus stierf omstreeks 54?. te Monte Cassino waar volgens de overlevering zijn gebeente ook zou gerust hebben. Helaas is van dit eeuwenoude klooster tijdens de ge vechten in Italië weinig meer dan een ruïne overgebleven. Sinds kort pas is men doende de abdij te restaureeren. Gregorius de Groote was de eerste beschrijver van het wondere leven van dien grooten monnik die met recht de vader van de Wes tersche monniken wordt genoemd. L. S. ill

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3