|9| NOG STEEDS VERRADERS voor het Bijzonder Gerechtshof FILMS VAN DE WEEK DE LANDBOUWPOLITIEK VAN DE REGEERING Het programma voor Zondag Sint Josephs-feest in de Dionysius-parochie Ministc gra PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Zaterdag 22 Maart 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Overheidsmaatregelen en controle blijven noodig Marktberichten DE MAN DIE MIDDEL- HQFF VERRIED Een bewogen soldeniers leven In een kort maar scherp requisitoir eischte Mr. Köhne voor het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam 15 jaar tegen T. Zwart uit Egmond aan Zee. Deze verdachte had in Maart 1945 aan den S.D.- er Döring medegedeeld, dat naast hem een zekere Steph. Middelhoff woonde, die aard appelen van hem had gesto len, 'n illegale werker was en vuurwapenen in huis had. Het gevolg was, dat deze illegale werker door den S.D. werd gearresteerd en eenigen tijd daarna bij Limmen voor het vuurpeleton viel. Be Pres klont, Prof. mr. Van Hamel, las een verklaring voor van den inmiddels overleden J. Kok, die beschreef, hoe eerst iemand anders onschuldig werd verdacht, maar er kwamen aan wijzingen binnen tegen Zwart en na confrontatie met <fen S.D.-er Döring bekende deze, Steph. Mid delhoff te hebben aangebracht. Volgens zijn verklaringen voor het Hof zag hij 's nachts iemand aardappelen weghalen en dat was volgens hem zijn buurman S. M. Hij maake zich toen zoo driftig, dat hij naar de S.D. ging en bo_ venslaande vertelde met alle ge volgen van dien In ruil voor dit verraad kreeg hij van de Duitschers erwten en boonen los, die de Presiient als de dertig zilverlingen wilde zien. 't Ergsie was, dat de twee nor maal vriendschappelijk met el kaar omgingen en dat Zwart zelfs bij St. M.' diens schuilplaats mocht gebruiken als dat noodig was. Uitvoerig bleef verd. stil staan bij zijn aardappelen, maar de President van het Hof onderbrak dit en hield hem scherp voor dat hij niet kon toelaten, dat op de nagedachlenis van het slachtoffer' een schaduw werd geworpen, om dat de aardappelgeschiedenis niet bewezen werd en het Hof dit ook niet aannam. De Advocaat-fiscaal mr. Köhne noemde deze verraadzaak buiten gewoon ergerlijk en tragisch, om dat verd. als jongen van 19 jaar er niet voor terugschrok naar de Duitschers te loopen voor iets wal hij meende te hebben gezien. Hij vond het vreeselijk dat een jon gen van zoo'n leeftijd al zoo'n ge meen en laag karakter kon heb ben, om iemand zoo maar op te offeren. Met het oog op dien leeftijd wilde-hij niet de hoogste straf vragen, maar toch moest verd- geruimen tijd uit de samen leving worden verwijderd. Hij eischte toen 15 jaar ge vangenisstraf, waarvan 12 jaar door te brengen ia een RWI, voorts ontzetting van de rech ten voor het leven. De uit spraak zal op 28 Maart plaats hebben. Verraad of dwang? P. M. Dokter uit Bergen werd ten laste gelegd dat hij twee per sonen als onderduiker aan de Landwacht had aangewezen en verteld, dat zij illegale werkers waren. Deze twee personen wer den door de Landwacht gearres teerd en met dezen Dokter op transport gesteld naar de Wete ringschans en verder naar Duitschland. Onderweg wist hij met de twee jongens uit den trein te vluchten. Op zekeren dag kwam de Land wacht bij hem thuis en werd hij gearresteerd op verdenking van diefstal bij de Duitschers. Volgens geluigen van den landwachter v. d. Spek zou hij toen meteen ge zégd hebben, 'f'-t ze maar eens in de volgende woning moesten kij ken, waar ze onderduikers kon den vinden. Deze v. d- Sp, meende 'n soort houding te moeien aan nemen, maar de President zette zijn toestand en eigen houding scherp rech.1, omdat hij van land- wachters niets wilde accepteeren. Dokter ontkende dit echter; volgens zijn verklaring werd hem dit op het landwachtbureau ge vraagd. De schriftelijke verklaringen van de landwachters v. d. Meer en Sohoemaker luidden precies als die van hun collega v. d. Spek. De verdediger mr dr. Berkhou_ De Öoornsche vaart 22 Maart. Als er ooit iets met veel moeite tot stand is gekomen is het wel de Hoornsche vaart. Hoe het beloop zou zijn b.v. over Spierdijk of Avenhoin enz. De vaart ging over Avenhorn om dat dit de helft goedkooper was, zoo luidde een rapport over de besprekingen met Hoorn in 1656. Alkmaar moest een deel maken en betalen, waarvoor af en toe geld werd opgenomen tegen 3", n waarbij burgers preferent wa ren voor buitenlieden. Alkmaar zou ook natuurlijk dat deel in onderhoud hebben waaronder behoorde enkele bruggen en een deel van de Mijzerkade te Rus tenburg (Ursem). Terwijl de vaart al lang klaar was en de schippers aan de steden Hoorn en Alkmaar al veel moeilijkheden hadden bezorgd werd 22 Maart 1703 door Pieter A. Louter toe gestaan aan zijn werf te Rus tenburg een steiger te maken voor het veer op Oudendijk en met vrije passage er over. wer merkte hierbij op, dat deze drie heeren ge„ruimen tijd in één en dezelfde cel hebben gezeten na de bevrijding, zoodat ze in heel wat gevallen overleg konden ple gen. De Advocaat-fiscaal eischte te gen den verd. 4 jaar RWI met af trek van preventief. SS-ers en landslormers. Om voor uitzending naar Duitschland gespaard te blijven, teekende J. Verkroost uit Sl. Pan- cras voor de Landstorm Neder land werd links en rechts overge plaatst tol in België toe en raak! te in 'n lazareth gewond door artillerievuur. Zijn woorden klon ken onschuldig, maar de brieven waren vrij bezwarend. De Advocaat-fiscaal eischte 6 jaar RWI met aftrek en ontzetting uit de rechten. Een bewogen soldeniers leven B. Elswijk uit Alkmaar had een veel bewogen soldeniersleven ach ter den rug, ondanks zijn 21 jaren. Van school weggeloopen, omdat hij geen zin had in leeren, was hij 'n tijdje badjongen, maar het soldaat zijn trok onweerstaanbaar en hij teekende in Duitschland voor de S.S. Na een mensch-onwaardige opleiding in Zentheim, zooals hij dat zelf uitdrukte, kwam hij in het Vlaamsche legioen terecht Hij had via zijn verdediger la ten weten, dat hij ook nu nog wel in dienst wilde, maar Prof. van Hamel gaf hem te kennen, dat dit wel tot de onmogelijkheden be hoorde. Mr. Köhne wilde met het oog op de leeftijd van verd. een niet al te hooge eisch stellen en vroeg 2 jaar met aftrek, waarbij hij als eerste vroeg 'n rapport te laten inwinnen over de levensloop en het karakter van dezen jeugdi gen delinquent en ook in verband met inlichtingen van het bureau Nationale Veiligheid. De Alkmaarder M. v. d. Werken kwam door allerlei omstandigheden in een Duitsch strafkamp terecht en kon vrij komen, mits hij tee kende voor de S.S Was 2 weken aan het Oostfront, maar verwondde zich en 'kreeg verlof naar huis, dook onder, werd verraden en kreeg de keuze öf IJselfront of standgericht. Hij koos het eerste en kon weervluchten. Na de be vrijding meldde hij zich bij de P.O.D. De advocaat-fiscaal eischte 2 jaren met aftrek. Uitvaart en begrafenis G. A. Conijn ALKMAAR. VrijdagAïbrgen vond de uitvaart en begrafenis plaats van den plotseling overleden industrieel, den heer G. A. Conijn. In de St. Josephkerk werd te 10 uur voor de zieierust van den övér- ledene een plechtige H, Mis van Requiem opgedragen door den pastoor der parochie, den Z.Eerw. Pater Binkhorst O.P. met assisten tie van de Z.Eerw. Paters Kooien O.P. als diaken en W. de Mol O.P, oud-pastoor der parochie als sub diaken. Het zangkoor onder leiding van zijn cir.ec'eur C. Himmelreich, voerde op verdienstelijke wijze de Gregoriaansohe Mis van Requiem uit. Om 12 uur werd het stoffelijk overschot op het R.K. kerkhof ter aarde besteld, waarbij Pastoor Binkhorst met dezelfde, assistentie als bij het H. Misoffer, de absoute verrichtte. De belangstelling zoowel in de kerk als op het kerkhof was zeer groot. A.F.C.-nieuws ALKMAAR Geen sneeuw ruimen, maar.voetballen? Petten IAFC I, 2.30 uur. Ver_ trek 1.30. AFC IIBergen II, 2.30 uur. AFC IIIRanders II, 12 uur. AFC IV—Koedijk II, 12 uur. Junioren en adspiranten vrij. Indien Petten IAFC I geen doorgang kan vinden, zal Schoorl IAFC I gespeeld worden. AFC-ers, gaan wij de jacht achter het bruine „monster" weer inzetten? Zoo ja, past op uw tellen, want in deze slotserie moet er nog ge werkt worden. Wij rekenen op jullie. Hierbij nog eenige bekendma kingen: De contributie is verhoogd tot f 0.30 per week, waarbij ieder lid een abonnement heeft op ons clubblad, In de vacature-Kuiper is gekozen de heer W, Brugman. Van harte proficiat en met den wensch, dal hij voor RK AFC een goede aanwinst moge zijn en veel mag bijdragen tot den groei en bloej van onze vereeniging ein digt als steeds De PPC-er. GESLAAGD ALKMAAR Te Amsterdam is geslaagd voor het examen dro- giste onze stadgenoote mej. Jet Soëcker, VRIJSTELLING DIENSTPLICHT ALKMAAR De Minister van Oorlog heeft wegens het beklee den van een geestelijk ambt aan Petrus Cortenbaoh, Hendrikus D. Slukart en Josephus J. G. Zoet mulder van de lichting 1944 vrij stelling voor één jaar verleend. OPSTELLING ELFTALLEN ALKMAAR Zooals bekend, is zoowel voor de Alkm. Boys als voor Alc. Victrix voor Zondag een wedstrijd vastgesteld; de Boys spelen uit tegen Zeeburgia, terwijl Alcmaria op het Sporl- park ADO '20 ontmoet. De opstelling der elflallen is als volgt: Alkm. Boys: Kramer, doel; de Ley en Slikker, achter; Bart, Blok en Admiraal, midden; v. d. Meu- len, van Zon, Untied, Appel en Indri, voor. Alcm. Victrix: Brouwer, doel; Maassen en Hendriks, achter; de Grand, Mulder en Rootring, mid den; Pluijmers, Swaerts, v. Wie- ringen, Schmidt en de Buijzer, voor. APOTHEKEN ALKMAAR Van 23 tot 30 Maart wordt de Zondag- en avonddienst apotheken waarge nomen door de apotheek van dr. Hartong van Ark, Langestraat 1. AFHALEN Maandag is het BONNEN ALKMAAR - de beurt van degenen wier naam met T of U begint, om bonkaar ten af te halen (in gebruik zijnde bonkaarten mee ie brengen). Voor het afhalen van schoen bonnen zijn de letters M, N en O aan de beurt. KNAPENKOOR MATTHAUS. PASSION ALKMAAR. De aangekondig de repetitie op a.s. Zondag in de groote kerk gaat niet door. De eerstvolgende repetitie wordt ge houden op Donderdag 27 Maart op de gewone plaats en tijd. Br. Gonzales RAADSAGENDA In de Dinsdag te houden ge meenteraadsvergadering komt aan de orde een voorstel tot conversie van een geldieening oorspronkelijk groot f4.130.000 waarvan nog res teert een bedrag van f2.509.000. VIERDE ABONNEMENTSCONCERT ALKMAAR Het laatste van de 4 abonnementsconcerten, dat de Haarlemsche Orkest Vereeni ging in 't Gulden Vlies zal geven, zal plaats vinden op Vrijdag 28 Maart a.s. Op dit concert, dat onder lei ding staat van Marinus Adam, zal de sopraan Trude Weslerouen van Meeteren als soliste optreden met eenige liederen van Ernest Chaus- son. Als inleiding speelt het or kest de z.g. Onvoltooide Sympho. nie van Schubert en besluit dit laatste abonnementsconcert met een uitvoering van de ongetwij feld door velen graag gehoorde Vijfde Symphonie (Aus der neuen Welt) van Dvorak. DE FONKELENDE STROOM Ditmaal kunnen wij over het op treden van „Comedia" in de Abon nementsvoorstelling niet zoo en thousiast zijn als wij dit seizoen meeimalen waren. Dit geldt echter meer het stuk dan bet spel. Dit spel in drie bedrijven van den Engelschen schrijver Charles Morgan gaf de spelers niet vol doende gelegenheid tot aangrij pend spel. Er wordt in dit stuk te veel gesproken en te weinig ge speeld. Het verplaatst ons op een eiland, waar Engelsche officieren werken aan een uitvinding. Als de wiskunde-expert daarbij het leven verliest, komt zijn zuster 'n nog grooter wiskunde-genie dan hij uit de lucht vallen, om zijn werk voort te zetten. De eigenlijke uit vinder kan haar bij zijn werk niet missen, en vreest dat de vrouw in 't spel, de proefnemingen zal doen mislukken. De" i liefde gaat een woordje meespelen en 't komt uit zooals de commandant gevreesd heeft. Maar in plaats van het suc ces van zijn uitvinding krijgt hij de vrouw, die hij lief heeft. That 's all! En om dit gegeven weet Morgan drie bedrijven vol te schrijven en bij plaatst hier en daar opmerkin gen, die bepaald gênant zijn en die een eerlijk regisseur er in zou schrappen. Hij zou daarbij het stuk, dat toch al niet boeiend is, geen afbreuk doen. Zooals gezegd, de acteurs krijgen in dit stuk geen goede kans; maar zij maakten er van wat er van te maken viel. Joan Remmelts als Cdt. Ferrers, Rie Gilhüys als zijn tegenspeelster, voldeden wel. Ook Ko van Dijk en Mimi Boesnach vielen op. Cor Hermus speelde zijn zelfde spel als altijd. Een successtuk was 't niet en zal 't niet worden ook. Fr. O. K.J.B. HEILOO Met groote span ning wordt meegeleefd wanneer en wie het 75ste lid zal zijn. Woordvoerders, spoor uw groep nog eens geducht aan, want de gene, die het 75ste lid aanwerft, krijgt een extra aantal punlen. Het programma voor Woensdag 26 Maart vermeldt interessante punten, o.a. spreekbeurten door 2 bepaalde groepen, optreden van een bekenden goochelaar, een ja-en-nee-wedstrijd enz. Tenslotte namen jl. Zondag 4 KJB_ers deel aan een biljart- tournooi in Casiricum. Na een enerveerenden strijd moesten on ze vertegenwoordigers de prijzen in Castricum laien. ZEEVOGELS H.S.V. In tegenstelling met een bericht in ons blad van gisteren deelen wij mede dat morgen te Egmond een wedstrijd zal gespeeld worden tus. schen Zeevogels en HS.V. EGMOND BINNEN Mevr. Kool-Klaver had het ongeluk haar portemonnaie met kostbaren in houd van lextielpunten, servies- punten en geld te verliezen, EGMOND BINNEN Woens dagavond vergaderde de Stille Omgang van de 3 Egnionden in café van der Molen te Rinnegom. De opkomst was goed. Ongeveer 80 leden vulden de zaal. Zater dagavond 22 Maart lof om 10.45 uur te Rinnegom, met toespraak van pastoor, daarna te voet naar Heiloo, waar een extra trein ge reed staat voor de deelnemers aan den Stillen Omgang te Am sterdam. Gezongen H. Mis met predica te en algemeene H. Communie te 3 uur in de Si. Annakerk aan de Witlen-burgergracht. De prijs is gesteld op f 2. contributie inbegrepen. Er werden 5 biljetten verloot. Er zijn 130 spoorkaartjes te verkoopen, waar onder 30 staanplaatsen. Gebedsintenties. In den trein een rozenhoedje voor verschil lende intenties. BERGEN. Zondagmiddag ?peelt Berdos een vriendschappe- lijken wedstrijd tegen de vierde klasser Sohoorl. Dit belooft een spannende ont moeting te worden en we zijn nieuwsgierig wat Berdos tegen dezen vierden klasser zal prestee ren. L'ETERNEL RETOUR (Onsterfelijke liefde) Harmonie Madeleine Sologne is een filmfi guur. die nog maar kort door haar bijzondere gaven naam maakte in de Fransche films. Toch zal op den duur haar spel een geestelijke ver moeidheid teweeg brengen en dan wordt het noodig,.dat haar acteeren iets menschelijker zal worden, iets meer zonder het" masker, dat ieder nu en dan moet afleggen. Het is echter begrijpelijk, dat Jean Dela- noie haar koos in de rol van de mo derne Isolde en dat Jean Cocteau om haar een legende kon scheppen, die de oeroude „Tristan en Isolde" overbracht in de twintigste eeuw. (Hoewel de echte Tristan en Isolde oneindig mooier is.) Wat van Mad. Sologne gezegd is. kan ook gelden voor Jean Cocteau. in zooverre dan, d^t déze van eeuwigheidsdroomer toch zal moeten afdalen naar de ge wone aarde, om tenminste naam te blijven houden in de filmwereld. L'Eternel retour (waarom zijn de Nederlandsché teksten altijd zoo nuchter tegenover den werkelijken inhoud?) is een poging een oude legende door te laten dringen tot den hedendaagsehen mensch. De film boeit inderdaad door prachtige, Voor de leden van de districts, commissies in het gebied van den Vcedselcommissaris voor Noord holland en het personeel van den C.C D. hield gisteren de Directeur- Generaal der. Voedselvoorziening, Ir. J. Keyser, in 't Gulden Vlies te Alkmaar een inleiding over de Landbouwpolitiek der Regeering De schaarste aan voedsel m de wereld, aldus spr. is bepalend voor het landbouwbeleid en maakt het vooralsnog onmogelijk den land bouw van de verschillende knel lende banden te verlossen. Een zeer steike controle op wat het land produceert, blijft noodig. Voorts blijft noodig controle op het ver loop van prijzen en loonen, wil men een inflatie voorkomen. De land bouwpolitiek ondervindt daarvan den weerslag. Het afkondigen van een loon stop dient gepaard te gaan met een straffe prijscontrole. Een scherpe wisseling van het prijs peil zou op den duur voor den landbouw nadeelig zijn; daar tegenover zal een stabiele en rechtvaarige verhouding tus- schen loonen en prijzen op den duur voordeeliger blijken voor den landbouw. De Regeering zal dan ook nog langen tijd een taak hebben bij de prijsvaststelling der agrarische producten. Zij baseert zich hierbij op de kostprijsberekening van het Landbouw-eccnomisch Instituut, dat een instelling is van de Stich ting voor den Landbouw. Een stel sel van regionale prijzen is niet uitvoerbaar', vandaar, dat de Re geering komt tot een uniformen prijs voor het geheele land. Uit deze kostprijsberekening heeft de minister aanleiding gevonden den prijs van enkele akkerbouwproduc ten en eieren te verlagen. De Mi nister is ervan overtuigd, dat die prijzen rechtvaardig zijn en spr. vraagt dan ook het vertrouwen van de Regeering niet in twijfel te trek. ken. De export begint weer met mondjesmaat op gang te komen, doch daarbij moet weer rekening gehouden worden met het prijs peil in het buitenland. Als 't kan moeten wij niet terug naar export met subsidie uit de Staatskas. Onze deviezenpositie, die nog zeer precair is, maakt het noodig, dat de export zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd en het binnen- landsch verbruik binnen de perken blijft. Land- en tuinbouw dragen belangrijk bij aan de exportveriioo. ging;. van het 1 milliard, dat in '46 werd uitgevoerd bestond 400 mil- lioen aan agrarische proucten. In '46 zou een grootere uitvoer van aardappelen en stroo onze devie zenpositie aanmerkelijk verbeterd hebben. Vooral met het oog op den export blijft een scherpe controle op wat het binnenland produceert, noodig. Sinds de oprichting van de FAO, de Landbouwvoedselorganisatie der Ver. Volken is men nog niet tot een resultaat gekomen wat betreft de betere verdeeling van den wereld voorraad aan voedsel en de oplos sing van het probleem, dat in be paalde deelen van de wereld een teveel en in andere deelen een te kort aan voedsel is. Men is slechts zoover, dat men het probleem thans kent en er wordt blijvend aan de oplossing gewerkt. Er moet een eind komen aan het verkoopen te gen afbraakprijzen of het vernie tigen van onze kostelijke produc ten. Ook de internationale samen werking der boeren wordt daarom georganiseerd; het eerste congres, dat vorig jaar in Engeland werd gehouden zal dit jaar gevolgd wor den door een tweede congres in Nederland. Spr eindigde met voor de boeren een nog niet al te gun stige toekomst te voorspellen Discussie. Verschillende sprekers vroegen hierna het woord. Men was van meening, dat de landbouw, verge leken met handel en industrie, niet aan een rechtvaardig loon toe kwam. Evenals in de crisisjaren. '30'40 toen er overvloed was, zoo wordt er ook Hu, nu er schaars te is, gestreefd naar lage prijzen ten koste van den boer. De melk prijs was te laag en zou regionaal vastgesteld moeten worden, terwijl de perspectiéveri voor den tuin bouw zeer riskant zijn. Men oor deelde de lasten over het Neder- landsche volk niet gelijk verdeeld; voor de boeren zijn de lasten hoo- ger en de prijzen lager. Als het Nederlandsche volk, zoo zei men. soberder moet leven, waarom kan men dan in de restaurants van alles krijgen zonder bon? Men noemde een geval van een Chi- neésch restaurant in Amsterdam, waar per dag 100 kg. rijst verstrekt wordt zonder bon, terwijl dit voed. sel in tallooze gezinnen met kinde ren zoo hard noodig is. Ir. Keyser betoogde, dat de his torie leert, dat de boerenarbeid steeds minder betaald wordt dan de arbeid in de industrie. Hij wees ech er op de verbetering, welke het landarbeidersloon had ondergaan. Een gelijk loon voor de verschil lende bedrijfstakken is niet moge. lijk. Een regionale melkprijs hebben wij gehad; dit was ech'er een van de grieven van de FNZ; daarom heeft de Regeering die prijs- ge ëgaliseerd. Ten aanzien van dë ex port in 1947 ijan nog weinig met zekerheid gezegd worden. Wat de restaurants betreft, betoogde spr. dat ter bes'rijding van den zwar ten handel aan restaurants, die de grootste afnemers van zwart vleesch waren, een toewijzing werd verstrekt. De rijst wordt verstrekt aan de Oosterlingen, waarvoor dit het gebruikelijke voedsel is, doch spr. vermoedt dat ook hier de zwarte handel nog een rol speelt. Spr. vroeg tenslotte vertrouwen in de regeering. die streeft naar een redelijke belooning van den boe renarbeid. dikwijls filmisch gedurfde opna men en dwingt den toeschouwer mee te gaan met het verhaal en met het beeld, zoo sterk zelfs, dat het einde des te meer opvalt als iets goedkoops, zoodat de laatste honderd meters de film bijna doen mislukken in den opzet, er een gaaf en kunstzinnig geheel van te ma ken. Voor boven 18 jaar, als men tenminste iets edels weet te waar-' deeren! Cinema Americain Deze week wordt in Cinema Americain vertoond de Nederland sche film „Merijntje Gijzen's Jeugd". De verfilming van dit be kende werk van den schrijver A. M. de Jong, die zelf den pastoors- rol speelt, is ons zeer meegevallen en de verschillende personen als Dfe Kruik, Jannekee en Merijntje- waren zeer goed getypeerd. Merijntjes groote vriend in den nood, De Kruik, is een strooper, maar niettemin een man met een goéd hart. 4 De grootste .rivaal van De Kruik is de grensjager, die hem niet al leen bij het stroopen dwars zit, maar ook bij Jannekee. Dit laatste wordt voor De Kruik fataal, want wanneer hij zich bij een Vastenavondfeest niet kan be- heerschen, belandt hij in de gevan genis. Een film, die gezien mag worden. Vooraf uitgebreid wereldnieuws. Victoria „De bittere waarheid" Een ontmoeting in de trein. Een soldaat gaat met verlof. Hij heeft gevochten, en werd gewond en een zenuwschok maakte hem tot een voor de maatschappij onbruikbaar mensch. Een meisje gaat met ver lof. Zij reist in dienst van een ja- ponnenfabrikant- De waarheid is echter anders. Zij heeft na drie jaar gevangenisstraf 10 dagen ver lof gekregen, om haar goed gearag, doch hierna zal zij moeten terug- keeren om haar zes jaren uit te zitten. Op eenigszins fantastische wijze worden zij opnieuw met elkander in aanraking „ebracht. Onder den invloed van Mary herkrijgt de sol daat zijh gezondheid. Doch de wa*arheid omtrent het meisje ver neemt hij pas op het laatste mo ment voor zijn vertrek. De oplos sing, die tot een happy end moet voeren, mag ietwat geforceerd zijn, het end is in ieder geval happy. A. B. T. Het A.B.T. brengt het eerste deel van de sensationeele seriefilm „Het Legioen van Zorro". Een film over de Mexicaansche revolutie, over den strijd, die de Indianen leverden tegen den blanken indringer. De spanning wordt opgevoerd door de twee geheimzinnige aanvoerders, die alle mogelijke listen gebruiken om het goud van de Republiek in handen te krijgen. Hevige gevech ten en achtervolgingen zijn aan de orde van den dag. En men zou bijna wel nieuwsgierig worden naar het verdere verloop van dezen strijd. In het voorprogramma een oerko- mische één-acter en interessant bin nen- en buitenlandsch nieuws. GRAFT Het programma van de gemeenteraadsvergadering ver meldt o.a. ontslag en benoeming van een secretaris-ontvanger. De aanbeveling luidt: N. Keijzer, adj. commies ter secretarie van Wie- ringermeer en M. Stolp, ambte naar ler secretarie te Berkhout. De vergadering is belegd op 24 Maart. We komen er t.z.t, op terug. EERSTE KLASSE District I EDOFeijenoord Hermes DVS't Gooi RFC—DWS EmmaAjax ADOSp.arta District II Nep tun usDFC De Volew.Haarlem Blauw WitExcelsior XerxesDOS DHCStormvogels District III QuickVitesse AGOW—NEC Go AheadEnschede TubantiaHeracles Be QuickWagen. District IV RKTW-De Baronie Willem IIHelmond HelmqndiaBW NACLongj VlissingenNOAD District VI BrabantiaSpcl. Emma EindhovenPSV BleijerheideMW MauritsDe Spechten LimburgiaSitt. Boys TWEEDE KLASSE District I Tweede klasse A ZFC—HVC ZeeburgiaAlkm. Boys De SpartaanAFC RCHWestfrisia De KennemersWFC Tweede klasse B SDWVolendam KFC—HBC W atergraafsmeerOSV Velsen—DWV VriendenschaarZW LANGENDIJK. Programma voor 23 Maart van L.S.V.V. LSW I gaat op bezoek naar Grashoppers I uit Hoogwoud. De jongens van Meltis zullen, als zij één of twee punten mee naar huis willen brengen, hun beste beeentje moeten voorzetten. De wedstrijd begint om 2,30 uur. Het tweede is vrij. LSVV 3 gaat naar zijn buren in Oudkarspel DTS 6. Aanvang 12 uur LSW jun. a krijgt SRC jun. a uit Sehagen op bezoek. Dit is nu juist geen gemakkelijke opgaaf, jongens! BURGERLIJKE STAND BEEMSTER Geboren: Eva- line Maria, dochter van J. L. van de Nes en R. M. Meijssen; Jan Evert, zoon van W. P. J. Molijn en W. G. van Zetten; Nicolaas Johannes Maria Jozef, zoon van J. L. Konijn en M. A. v. Diepen. Overleden: Pieter Knip, oud 81 jaar, weduwnaar van E. Schuite- maiker; Klaas Bregman, oud 65 jaar, echtgenoot van A. Kreto. OUDCRP. Blij nieuws voor de huismoeders! De RK. Jongens- en Meisjesschool beginnen hun lessen., weer op a.s. Maandag 24 Maart. Alle kinderen worden om 10 voor 8 in de kindermis ver wacht. De Bewaar- en Naaischool beginnen nog niet. BLOEMBOLLENCULTUUR LIMMEN. De afdeeling Lim men van de Algemeene Vereeni ging van Bloembollencultuur hield een ledenvergadering in Café „Centrum" alhier. Voorzitter Valkering wijdde in zijn openingswoord eenige gevoel volle woorden aan de in het af- geloopen jaar overleden Igden J. Kuys, W Dekker en C. Boot. Aan de orde was dan de candi- daats lelling, voorzitter van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Als candida- ten waren aanbevolen. Jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden, Burgemeester van Hille- gom en een bekend figuur in de bloembollencultuur, en Ir. Linck- laen Arriëns, Landbouwkundige. In 1932 afgestudeerd aandeLand- bouwhoogeschool te Wageningen, daarna vertrokken naar de Archi pel, alwaar hij o.a. werkzaam is geweest ais landbouweonsulent bij den voorlichtingsdienst op O. Java, In 1945 gerepatrieerd en thans in staat zijn geheele per soonlijkheid te geven voor de bloembollencultuur. Met groote meerderheid van stemmen werd gekozen ir. Lincklaer Arriëns. Als candidaat voor het hoofd bestuur werd gekozen burge meester Elders van Bovenkarspel. In de rondvraag werden eenige actueele punten besproken, o.a. de uitbetalingen van de surplus- bollen en de wateronttrekking K.N.V.B., afd. N.-Holland Naar men ons van officieele zijde mededeelde is voor morgen de beslissing aan de consuls. Dit wil zeggen, dat de dooj( den Bond vastgestelde wedstrijden zullen doorgaan tenzij de consul de terreinen afkeurt. K. F. C. Filmkeuring in ons gewest ALKMAAR. Alkm. Biosc. Theater: „Het legioen van Zorro", 14 jaar. 1 Cinema Americain; Merijntje Gijzen's jeugd, 14 jaar. Victoria-Theater: „De bittere waarheid", 14 jaar. DEN HELDER Witte: On sterfelijke liefde, 18 jaar; (matinee) Zeebonken, alle leeftijden. Tivoli: Alles op het ijs, 14 jaar. ENKHUIZEN Munt: Wal- vischvaarders (jalouzie) alle leeftijden; Zondag; Rovers van het Wilde Westen, 14 j. HOORN Victoria: Going my Way, 14 jaar. Winston; Meet th.e Navy, 14 j. (voorfilm aan de oevers van den Nijl - 18 jaar) SCHAGEN Royal: 't Was bij na mislukt, 14 jaar. WOGNUM. Witlof 31.50—48.00; bieten 5.50—10.00; uien 11.2016.00; spruitkool 0411.00; breekpeen 7.509.50; Goudreinetten 4194; Jonathan 6794. ZWAAG. Uien 15.90; bieten 7.50—10; witte kool 11.50; gele be- waarkool 7.9015.50; spruitkool 0.94—1.08; witlof 45; breekpeen 69.50; knolselderij A 40; B 2537; Goudreinetten 8094; Present 67; Comtesse de Paris 67. ALKMAARSCHE EXP.VEILING 21 Maart. Rabarber 91; Vero 3352; koolrapen 7.50; worteltjes 3075; winterpeen 7.509.50; spruit kool 20—81; roode kool 12.3017.50; gele kool 10.5015.50; uien 12.40 16.00; bieten 7.50—10.—; witlof 31.50—45.00. OBDAM, 21 Maar.t. 1300 kg gele kool 15.50; 3400 kg uien 16; 12000 kg. peen 7.509.50; 15000 kg kroten 7.50—10; 90 kg spruiten 75. LANGENDIJK 22 Maart. 15000 kg gele kool 15.50; 7000 kg Deensche witte kool 11.50; 3000 kg bieten 10; 2300 kg uien 16. aan de duinen. Aangaande het laatste deelde voorzitter mede, dat er een zware strijd gevoerd wordt en dat er plannen ontworpen zijn om de waleronttrekking te lalen geschieden in den winter uit de duinen en in den zomer uit h,et I IJselmeer St. Joseph ter eere HEERHUGOWAARD Op waardige wijze vierde de K.J.B. der St. Dionysiusparochie het feest van haar grooten patroon: St. Jozeph. De dag werd begon nen met een gezongen H. Mis en algemeene H. Communie voor de leden der parochieele Katholieke Jongerenbeweging. Daarna volg de gemeenschappelijk ontbijt. Des avonds verzamelden de jongeren zich wederom in de zaal van Hei_ ligentberg om met de ouders en genoodigden het feest van den arbeid te vieren. De voorzitter opende met eene hartelijk woord van welkom tot allen, in het bij zonder de ouders, welker moreeie steun noodzakelijk is. Na een zangnummer en declamatie ter eere van St. Joseph, volgde de spreker van dezen avond, de Ew. Pater van der Linden OFM. Spr. wees er op, dat velen den arbeid beschouwen als een last en een straf en het als hun ideaal be schouwen eens lekker niets te doen. Vooral voor ons christenen moet de arbeid iets verhevens be- teekenen. Christus zelf heeft ge protesteerd tegen deze verafschu wing en verachting, door op aarde te komen om den arbeid in eere te herstellen. De arbeid moet zijn één groote symphonie aan God. Hij heeft het zelf gewild en ge maakt tot een stuk godsdienst- Immers, de arbeid bezit eeuwig heidswaarde. Ten voorbeeld de eenvoudige Limburgsche land bouwer, die vóór hij de hand aan de ploeg slaat, hel kruisteeken maakt en na volbrachte taak een vurig dankgebed richt tot God. Volgen wij steeds het voetspoor van onzen grooten voorganger St. Joseph, den noesten, eenvoudigen arbeider. Ook besprak de Pater de na tuurlijke zijde. De arbeid siaalt en sierkt onze wilskracht en door zettingsvermogen, Naast de plich ten van den arbeider bezit hij ook reahlen. Om hierin op redelijke wijze tegemoet te kamen, kwam als een bazuinsloot Paus Leo XIII met zijn encycliek „Rerum No varum" en 40 jaar later Paus Pius XI met „Quadragesimo Anno". Daar de tijd maar kort was be perkte spreker zich tot enkele grepen uit deze beroemde ency clieken. Geheel builen het programma vond tijdens de pauze een hulde plaats aan dokier Swart. Ondanks de Siberische koude en de onbe gaanbare wegen heeft hij zijn, mensohlievende taak vervuld. De K.J.B. had in deze een krachtiger houding moeten aannemen, maar was hierin jammer genoeg ge faald. Als een kleine tegenpresta tie en voor zijn sympathie voor het jeugdwerk werden hem en mevr. Swart eenige cadeaux over handigd. Het programma werd voortge zet met een vroolijk gedeelte. Om de vasten-stemming niet te ver breken, betrof het hier een ge paste vreugde, nl. de vreugde van den arbeid. Zoowel jonge mid denstanders, jonge boeren en de Kaj otters hadden een gedeelte in handen. Tot besluit de kluchtige éénacter: „Het elfde gebod." In zijn slotwoord belichtte de Aalmoezenier het streven en doel der Jongerenbeweging Allereerst is het een zuiver katholieke be weging. Een woord van aanspo ring tot irouw bezoek van de Maria-Congregatie. Dan de vor ming op cultureel gebied. Voor namelijk wordt gestreefd naar eigen initiatief, uitgaande van de jongens zelf. Van groot belang voor de taak in het toekomstige gezinsleven. De Aalmoezenier noemde het een verheugende me. dedeeling, dat de standsgroepee- ringen hier een feit zijn gewor den. Alleen merkte de Aalmoeze nier op, dal er onder de K.J.M.V. verschillende ondergedoken Ka- jotters zitten. Een hartelijk woord" van dank nog aan de zaalverhuurders en vele particulieren voor het be schikbaar stellen van kamers, etc. daar er nog steeds geen jeugd- gebouw gezet kan worden. Uitstekend verzorgd was deze feestdag, Sf. Joseph en den ar beid waardig. De Zesdaagse in gesprek Mr. Kort-enl documenta voor econ. Na de Rei over Indonesi gehoord, zette mer Vrjjdagn slaging over „Nadere voors trekking tot Rechtspleging' thelieke afgeva Kortenhcrst s dat het van 1 lang is, da rechtspleging Waar er nog 2 berechten zijn, instelling van commissie, die d' ordent om een krijgen om stra verschoonbare e boratie te schei1 missie, die zoo 1 moeten worden den ook menschr illegaliteit zittin; In den breede tie der collabora nen zijn niet be1 wijze komen wij weer een op de s fectionisme, dat ambtelijke admir De heer Korte minister in over ven te roepen ee tie, welke gaat een die gaat ovei De heer van de klaart het ontwe te kunnen toejui onderdeelen heef tiék. Hij betoogt o.m vergelding den p! straf medebrengt naar zijn inzicht De houding va fiscaal bij het H Gerechtshof keuri delijk af. In verband me van gratieverleer niet onttrekken i dat de minister c passing van verg voldoende nakom De heer Schep dat het zwaartepi komen op de ber tieke delinquent heeft men het zoo eerste plaats het dat het nationaal verpletterd en hel ti£d. Daardoor he gedaan voor de b« Nederlandschen s1 Spr, had het noo de prominente ka: gezamenlijk procc gestaan. De droev de zaak Arnold M ontwikkeld, spreel De heer Scheps voorstander te zij straf; het motief v staat moet z.i. zet hanteerd worden. Ook de heer Za wanneer doodvoni sproken deze ook uitgevoerd Evenw met den minister, doodveroordeelden cassatie moet best De minister var Van Maarseveen-, woord komend, ac vreemd da* hier t€ zet rijst tegen 15 gratie verleend is verzet hoort men Frankrijk. In Fra zich in één kamp oordeelden, die s ben gekregen.. Be regeering he( Een richtsnoer aanzien van de ling van docilvoi derheden zal spi geven; de result zien. Als gezegd dat de Kamer ei het richtsnoer te ontkent de mini! Wat de veilighei eischt is eerder aa dan aan den rechte Spr. stelt vervolj dat amnestie eei strekking heeft dai Hij kan voelen neeri'ngen ten aan: Val mr. Zaayer. Sf kabinet den heer dat hij zijn optredi overigens heeft hij ring voor hem. Hij degedeeid, dat de disciplinaire straf De minister beg: om men politieke d in het particuliere hen onderbrengen Bcidsdienst.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2