RADIO EEN UURTJE r Zondag t in de chie Minister vindt het verzet tegen gratie-verleening vreemd Lading van de „Martin Behrman" behoorde aan Britsche planters NEDERLANDSCHE BANK VORDERT GOUD OP De kimTtenstakinq in Fcarik- Ujk is weer geëindigd ff ktberichten NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Zaterdag 22 Maart 1947 Goede verstandhouding met de bemanning van „de Kortenaer" Het recht der eigenaars Belastinginspecteur verduisterde f 50.000 Gesneuveld in Indonesië Polshorloges in zachte zeep KOFFIE VOOR IEDEREEN Ook buitenlandsche betaalmiddelen moeten ingeleverd worden Krijgt Duitschland schepen van de V.S.? Passie-tijd rnaLbelfcü)ocl^ante uit Kuiki bun) koch±en „zWact" hout. Monty heefct Gr- B cLfcuinil een aieuwsooct tank aanbevolen M dooiwater optoom de (k Achterhoek vanPolwecd ongeslagen beesch Kampioen De Winter is ten einde zeqt „de&ito... LimburgiaSitt. Boys TWEEDE KLASSE District I Tweede klasse A ZFC—HVC ZeeburgiaAlkm. Boys De SpartaanAFC RCH—Westfrisia De KenciemersWFC Tweede klasse B SDWVolendam KFCHBC WatergraafsmeerOSV VelsenDWV VriendenschaarZW afd. N.-Hollond :n ons van officieele deelde is voor morgen lg aan de consuls. Dit i, dat de dooi; den gestelde wedstrijden :gaan tenzij de consul n afkeurt. C. Filmkeuring ons gewest Alkm. Biosc. „Het legioen van 14 jaar. Americain: Merijntje jeugd, 14 jaar. -Theater: „De bittere i", 14 jaar. DER Witte: On ce liefde, 18 jaar; Zeebonken, alle ri jles op het ijs, 14 jaar. EN Munt: Wa.1- irders (jalouzie) alle n; Zondag: Rovers Wilde Westen, 14 j. Victoria: Going my jaar. Meet the Navy, 14 aan de oevers van den aar) I Royal: 't Was bij- ukt, 14 jaar. a. Witlof 31.50—48.00; —10.00; uien 11.2016.00; 0A1—1.00; breekpeen Goudreinetten 4194; 794. Uien 15.90; bieten itte kool 11.50; gele be- 7 90—15.50; spruitkool witlof 45; breekpeen >lselderij A 40; B 25—37; ten 80—94; Present 67; ,e Paris 67. kRSCHE EXP .VEILING Rabarber 91; Vero >lrapen 7.50; worteltjes terpeen 7.50—9.50; spruit- roode kool 12.3017.50; 10.50—15.50; uien 12.40— ten 7.5010.—; witlof 21 Maart. 1300 kg gele 3400 kg uien 16; 12000 .50—9.50: 15000 kg kroten i kg spruiten 75. TDIJK 22 Maart. 15000 >1 15.50; 7000 kg Deensche 11.50; 3000 kg bieten 10; en 16. uinen. Aangaande het ilde voorzitter mede, dat are strijd gevoerd wordt plannen ontworpen zijn ileronttrekking te laten i in den winter uit de t in den zomer uit het i 40 jaar later Paus Pius „Quadragesimo Anno", tijd maar kort was be- reker zich tot enkele t deze beroemde ency- buiten het programma >ns de pauze een hulde dokter Swart. Ondanks ;che koude en de en-be wegen heeft hij zijn vende taak vervuld. De i in deze een krachtiger noeten aannemen, maar i jammer genoeg ge_ een kleine tegenpresia- -or zijn sympathie voor werk werden hem en art eenige cadeaux over- >gramma werd voortge- 2n vroolijk gedeelte. Om .stemming niet te ver- ietrof het hier een ge- agde, nl. de vreugde van id. Zoowel jonge mid- irs, jonge boeren en de hadden een gedeelte in Tot besluit de kluchtige „Het elfde gebod." slotwoord belichtte de nier het streven en doel irenbeweging. Allereerst n zuiver katholieke be- 5en woord van aanspo. trouw bezoek van de agregatie. Dan de vor- cultureel gebied. Voor- wordt gestreefd naar ;iatief, uitgaande van de :elf. Van groot belang taak in het toekomstige >n. De Aalmoezenier et een verheugende me. dat de standsgroepee- er een feit zijn gewor- en merkte de Aalmoeze- lat er onder de K.J.M.V. inde ondergedoken Ka tten. rtelijk woord1 van dank de zaalverhuurders en iculieren voor het be stellen van kamers, etc. nog steeds geen jeugd- ;ezet kan worden, end verzorgd was deze S'. Joseph en den ar- rdig. De Zesdaagsche te Parijs. De Nederlandsche wielrenner Boeyen in gesprek met zijn verzorger tijdens een der rustpoozen. A/OLGENS DE VERKLARINGEN van de Nederlandsche autori- teiten is de geconfiskeerde lading van het Amerikaansche vrachtschip „Martin Behrman", ter waarde van tien millioen dollar, geïdentificeerd als het eigendom van Britsche planters. Goede verstandhouding In verband met de buitenland sche berichten inzake een minder goede verstandhouding tussohen de bemanningen van H.M. Korte naer en de Martin Behrman ver nemen wij thans van bevoegde zijde het volgende; Mr. Kortenhorst wil een documentatie-commissie voor econ. collaboratie Na de Regeeringsverklaring over Indonesië te hebben aan gehoord, zette de Tweede Ka mer Vrijdagmiddag de beraad slaging over het wetsontwerp „Nadere voorzieningen met be trekking tot de Bijzondere Rechtspleging" voort. De Ka tholieke afgevaardigde, de heer Kortenhcrst stelde in het licht, dat het van buitengewoon be lang is, dat de bijzondere rechtspleging beëindigd wordt. Waar er nog 200.000 gevallen te berechten zijn, pleitte spr. voor de instelling van een documentatie- commissie, die de stof verzamelt en ordent om een vasten grondslag te krijgen pm strafbare, toelaatbare, verschoonbare economische colla boratie te scheiden. In deze com missie, die zoo breed mogelijk zou moeten worden samengesteld, zou den ook menschen van de vroegere illegaliteit zitting moeten hebben In den breede gaat spr. de kwes tie der collaboratie na; de richtlij nen zijn niet bevredigend. Op deze wijze komen wij er nooit af. Het is weer een op de spits gedreven per fectionisme, dat eigen is aan de ambtelijke administratie. De heer Kortenhorst geeft den minister in overweging in het le ven te roepen een centrale inspec tie, welke gaat over de P.R.A. en een die gaat over de parketten. De heer van der Feltz (C.H) ver klaart het ontwerp in groote lijnen te kunnen toejuichen; op enkele onderdeelen heeft hij eenige cri- tiek. Hij betoogt o.m. dat de plicht der vergelding den plicht van de dood straf medebrengt; de doodstraf is naar zijn inzicht uiterste noodzaak. De houding van den procureur fiscaal bij het Haagsche Bijzonder Gerechtshof keurt spr. onvoorwaar delijk af. In verband met de vele gevallen van gratieverleening kan spr. zich niet onttrekken aan de gedachte, dat de minister den plicht tot toe passing van vergelding niet altijd voldoende nakomt. De heer Scheps (PvdA) betoogt, dat het zwaartepunt 'te veel is ge komen op de berechting van poli tieke delinquenten. Te weinig heeft men het zoo gezien, dat in de eerste plaats het er op aankomt, dat het nationaal-socialisme wordt verpletterd en het fascisme vernie tigd. Daardoor heeft men te weinig gedaan voor de beveiliging van den Nederlandschen staat. Spr. had het noodig gevonden, dat de prominente kampfiguren in een gezamenlijk proces hadden terecht gestaan. De droevige wijze, waarop de zaak Arnold Meijer zich heeft ontwikkeld, spreekt boekdeelen. De heer Scheps verklaart geen voorstander te zijn van de dood straf; het motief veiligheid "an den sfaat moet z.i. zeer voorzichtig ge hanteerd worden. Ook de heer Zandt betoogt dat wanneer doodvonnissen zijn uitge sproken deze ook dienen te worden uitgevoerd Evenwel is hij het eens met den minister, dat voor alle ter doodveroordeelden het recht van cassatie moet bestaan. De minister van justitie, de heer Van Maarseveen-, daarna aan het woord komend, acht het wel wat vreemd da* hier te lande zoon ver zet rijst tegen 15 gevallen waarin gratie verleend is. Van dergelijk verzet hoort men niet in België en Frankrijk. In Frankrijk bevinden zich in één kamp 1800 terdoodver- oordeelden, die allen gratie heb ben gekregen- De regeering heeft voor zichzelf een richtsnoer gevormd ten aanzien van de tenuitvoerleg- ling van doodvonnissen. Bijzon fierheden zal spr. daarover niet geven; de resultaten kan men zien. Als gezegd zou worden, dat de Kamer er recht op heeft het richtsnoer te. kennen, dan ontkent de minister dat. Wat de veiligheid van den staat eischt is eerder aan de regeering dan aan den rechter te beoordeelen. Spr. stelt vervolgens in het licht, dat amnestie een veel verdere strekking heeft dan gratie. Hij kan voelen voor veel rede neeringen ten aanzien van het ge val mr. Zaayer. Spr. heeft in zijn kabinet den heer Zaayer gezegd, dat hij zijn optreden onjuist vond; overigens heeft hij veel waardee ring voor hem. Hij heeft hem me degedeeld, dat de lichtst mogelijke disciplinaire straf wordt opgelegd. De minister begrijpt niet, waar om men politieke delinquenten wel in het particuliere bedrijf zou kun nen onderbrengen en niet in over heidsdienst. In dit verband stelt hij tegen over elkaar de Rijksverzekerings bank en Centraal Beheer. Z i. poogt de overheid terecht de politieke delinquenten in onderge schikte functies in haar diensten onder te brengen. In principe is spr. niet tegen verruiming van cassatiemogelijk heid, maar dat zal de zoozeer ge- wenschte versnelling niet in de hand werken. Met de presidepten der bijzondere gerechtshoven heeft de minister overlegd om te komen tot een gelijkmaking van de straf fen die aanvankelijk werden op gelegd en die thans worden uitge sproken. De vervolging van economische collaboratiegevallen zal niet van zoo'n geweldigen omvang zijn als de heer Kortenhorst meende. De door dezen afgevaardigde aanbevo len documentatie-commissie, zou volgens den minister een beetje als mosterd na den maaltijd komen. Hij zegt echter nadere overweging toe. De ontvluchtingen zijn niet ab soluut te voorkomen; de menschen zitten niet in gevangenissen, maar in vaak geïmproviseerde kampen. Te zes uur schorst de voorzitter de vergadering tot Dinsdag a.s De bemanning van een ander Amerikaansoh vrachtschip, de Thomas Cresap, heeft zich aange sloten bij het protest, dat de be manning van de Martin Behrman heeft doen hooren in haar aan sporing aan de Amerikaansche vakvereenigirg voor zeelieden om Nederlandsche schepen in de Amerikaansche wateren te boy cotten. Naar aanleiding van de be richten over een dreigenden boycot van Nederlandsche schepen in de Vereenigde Staten deelen officieele krin gen mede, dat de eenige be doeling van de Nederlandsch- Indische regeering was, de goederen te behouden voor hun rechtmatige eigenaars en tevens deze rechtmatige eige naars en de Indonesische economie te beschermen, ter wijl de recderjj Isbrandtsen er blijkbaar op uit is te han delen in producten, welke niet op rechtmatige wijze zijn verkregen. Zooals bekend, gaat het hier niet om bevol kingsproducten, maar om on dernemingsproducten, die als zoodanig zijn herkend en waarbij het dus mogelijk is, deze aan de rechtmatige eige naars terug te geven. Boven dien kan het gebeurde nooit worden uitgelegd als een aan val op de Amerikaansche handelsbelangen, daar van Nederlandsch-Indische zijde de bedoeling bestaat, goederen van dezelfde soort ter be schikking te doen komen van het Amerikaansche economi sche teven. De verstandhouding was zoo goed, dat ongevraagd, door de be manning van de Martin Behrman op het voorschip een tent gemaakt werd, zoodat de schildwachten tegen zon en regen beschut wa ren. Kapitein Gray bood aan de schildwachten in de voeding op te nemen, naar aanleiding waar van de commandant van de Kor tenaer aan kapitein Gray mede deelde, dat door hem dit aanbod zeer op prijs gesteld werd, doch dat dit werkelijk niet noodig was. Geregeld werden de schildwach ten echter door de bemanning op cake, fruitd'rinks en k9ffie ont haald. Na de inscheping van de bewakingsploeg bood kapitein Gray aan den commandant van deze ploeg een hut aan, en aan het detachement het vroegere ka- nonniersverblijf met vaste kooien, zulks ondanks de herhaalde ver zekering, dat het detachement aan dek kon slapen. De „first mate" verzekerde herhaalde ma len aan den commandant van de bewakingsploeg, dat het personeel zich uitstekend gedroeg en niet de minste Qverlast veroorzaakte. De bewakingsploeg kreeg van een der scheepsofficieren een gramo- phoon met platen ter beschik king De bemanning van de Behr man kwam geregeld in grooten getale naar het verblijf van de bewakingsploeg, alwaar gezamen lijk muziek gemaakt werd. Na de aankomst te Tandjong Priok pas sagierden eenige matronen van de Kortenaer tezamen met een aan tal leden van de Behrman. Het comité van Belgisch- Nederlandsch-Luxem- b'urgsche samenwerking deelt ons mede, dat prof. Asselbergs (Anton van Duinkerken) in*-den loop van de volgende week le zingen zal houden te Brussel, Mechelen en Luik Het onderwerp is „Het psycholcgisch verschil tus. schen Noord en Zuid". De veerboot ,3rakzand" te Oostmahorn die 55 da gen in het ijs was bekheld, is er in geslaagd uit het ijs los te komen. Zij is op weg naar Schiermonnik oog. Naar de douane autoriteiten op het vlieg veld Kemajoran mede- deelen, is gisteren even voor zijn vertrek per vlieg tuig naar Australië de lui tenant-vlieger Groen ge arresteerd. In samenwer king met zijn echtgenoote trachtte Groen juweelen ter waarde van een half millioen gulden naar Australië te smokkelen Een gerechtelijk onder zoek naar de herkomst van de juweelen is ingesteld. De Nederlandsche cine ast en geograaf Regout is Zaterdag j.l. vergezeld van zijn vrouw te Elisabeth- stad aangekomen. Beiden zijn den daarop volgenden Maandag naar Leopold- ville vertrokken, dat zij over 14 dagen hopen te bereiken Vervolgens zul- stemmen besloten de za ken eiken Donderdag ge sloten te houden, in af wachting van een naderen wettelijken maatregel over de Donderdagmiddag- sluiting. De toestand van het ijs op de Wadden len zij vanuit Matadi per boot naar Lagos in Nigeria reizen. In de Paasch- vacantie zullen 25 Engel- sche scholieren uit Rom ford een bezoek van 12 dagen brengen aan Vlis- singen. De Zeeuwsche stad stelt zich voor dezen jon gelui een waardige ont vangst te bereiden, mede als blijk van waardeering voor het onthaal, iat ver schillende Vlissitigsche jongens en meisjes het vo rige jaar in Romford en andere Engelsche plaatsen werd geboden. De siga renwinkeliers, die in een groote vergadering te Am sterdam bijeen waren, hebben met algemeene V.. in het Friesche Gat tus- schen Schiermonnikoog en Oostmahorn is thans zoo ver, dat de vrachtschepen van hier Oostmahorn kunnen bereiken ïk De Zuid-Afrikaansche dag bladen maken met groote voldoening gewag van de schenking van een schoo. ne collectie 17de eeuw- sche Nederlandsche schil derijen aan de Art Gallery te Johannesburg door den heer Eduard Houthakker. Onder deze schilderijen, welke in voortdurende bruikleen zijn afgestaan, bevindt zich o.a. 'n prach tig door Pj.Moreelse in 1925 geschmierd mans portret. ïk Nadat hiet vo rige jaar de groo*» stoomcaroussel van d- - Janvier te Den. Haag door brand was vermtsugu, meenden velen, dat daar mede in Nederland de stoomcaroussel voorgoed had afgedaan. Niets js echter minder waar. Te Bergen op Zoom is de fa. J. W. Janvier thans oe- zig haar bekende oude caroussel op te bouwen en er een nieuw „dïoom- paleis van te maken. De ze caroussel zal in het komende kermisseizoen den door het vuur ver woesten molen moeten vervangen. H5 De mari nevoorlichtingsdienst meldt, dat het vliegveld Valkenburg (Z.-H.), dat wegens kolengebrek grootendeels gesloten ;s geweest, veor zoover he. den marineluchtvaart dienst betreft, Maandag weer in gebruik zal wor den genomen. Als gevolg van den toestand waarin de startbanen verkeeren, zal er evenwel nog slechts op beperkten schaal gevlogen worden. De directie van 's Rijksbelas tingen en domeinen te Gronin gen had aan den officier van justitie te Groningen het ver moeden geuit, dat zich bij haar administratie onregelmatighe den hadden voorgedaan. Op last van laatstgenoemde werd door de Groningsche recherche een omvangrijk onderzoek in gesteld. Hierbij is komen vast te staan, dat de 42-jarige M. S., inspecteur van 's Rijksbelastin gen te Groningen zich in de ja ren 19411944 heeft schuldig gemaakt aan verduistering van zgn. gewetensgelden. Gebleken is, dat hij zich op deze wijze 'n bedrag van ongeveer f 50.000. onrechtmatig heeft toegeëigend, dat hij grootendeels met een vriendin heeft verbrast. Hij is gearresteerd en onmiddellijk ter beschikking van de justitie gesteld. Het onderzoek in deze zaak is nog niet geëindigd en wordt door de recherche in zeer nauwe samenwerking met de belastingautoriteiten voortgezet. Positie Nederlandsche Passagiersschepen Congostroom, Amsterdam West-Afrika, 20/3 te Bordeaux. Johan de Witt, 20/3 van Syd ney naar Amsterdam. Oranjefontein, 20/3 van East Londen te Pori Elisabeth. Roepat, EremantleRotter dam, 20/3 te /Uitwerpen. Veendam, wordt 23'3 11 uur v.m. van New York te Rotter dam verwacht. Zonnewi.ik, AustraliëRotter dam, 25/3 te Antwerpen ver wacht. De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afge- loopen week d'e navolgende ver liezen zijn gerapporteerd: Kon. Marine: res. it. 2e klasse C. H. Kranenburg, afkomstig uit Amsterdam. Gesneuveld in de om geving van Soerabaja op 17 Maart 1947. Korp. der mariniers G. Bolle- man, afkomstig uit Axtel (Zee land). Gesneuveld in de omgeving van Soerabaja op 18 Maart 1947. Koninklijke Landmacht: sold. Ie klasse C. Chop, afkomstig uit Barendreohl, Gesneuveld te Le- goendi op 17 Maart 1947. Sold. Ie klasse W. J. Koorn, afkomstig uit Amsterdam. Ge sneuveld op 17 Maart 1947 te Le- goendi. Kon, Ned. Indisch Leger: geen verliezen. Een coupé vol k, smokkelwaar Dinsdag hadden de commie zen van het grensstation te Roo sendaal succes bij het doorzoe ken van den d-trein Brussel Amsterdam. Achter de houten rugleuning van een derde-klas rijtuig vond men keurig verbor gen ,geen schroefje was bescha digd), een flinke partij dames kousen, lappen stof, shag en nog enkele andere begeerenswaar- dige Belgische artikelen, De wa gen werd afgekoppeld en op een zijspoor gerangeerd, waar een nauwkeurig onderzoek werd in gesteld. De ruimte achter elke plank van de rugleuning bleek gebruikt. Men was met vakken nis te werk gegaan. Des middags werd in de visi tatiezaal een goede vangst ge daan. Bij een aantal dames nam men meters textiel in beslag, welke zij clandestien trachtten in te voeren. Kostbare polshor loges werden gevonden in zachte zeep. De dames weten thans wel hoe laat het is. De Spaansche danseres Mariemma, die dit seizoen al in Nederland optrad, zal in April nog een tournee door ons land maken, waarbij zij o.a. op treedt te Den Haag, Amsterdam Rotterdam en Utrecht. Een Zweedsche professor noemde onlangs de volksmeening, als zou koffie den slaap belemmeren, een pure suggestie. Hij bewees, dat coffeïne wel opwekt, maar ook het zenuwstelsel tot rust brengt. Een proef, die eenigen tijd daarna in Frankrijk werd genomen, komt dit op aardige wijze bevestigen. Door 20 proefpersonen werd voor het slapen gaan een kop sterke koffie gebruikt. Allen zei den, dat ze slecht geslapen hadden. Den volgenden dag dronken allen een glas melk: nu verzekerden zij, dat ze rustig geslapen hadden. Wat men niet wist, was, dat in de melk twintigmaal zooveel cof feïne opgelost was dan een nor male kop koffie bevat. W at er ook van zijer zuilen men schen zijn, die meenen geen koffie te kunnen verdragen, even goed als er menschen zijn die geen boter of suiker kunnen verdragen. Om nu deze personen met te berooven van het genot, dat een geurig kopje koffie bieden kan, heeft de Gruyter coffeïnevrije koffie in den handel gebracht. Dat is dus koffie, waaruit de coffeïne is verwijderd, maar die door een bijzonder procédé aan smaak en aroma mets heeft in geboet. Ook voor coffeïnevrije koffie is het adresDe Gruyter, de koffie en theezaak. (Advertentie) Gouverneur Brons in ons land Even voor 1 uur Vrijdagmid dag is op Schiphol de gouver neur van Suriname Z. Exc. mr. J. C. Brons met een transatlan tisch vliegtuig van de K.L.M. in Nederland aangekomen. In de benedenstad van Batavia heerscht een levendige zwarte handel. Vooral het wisselen van geld wordt hier door Chineezen openlijk bedreven en de klanten worden luid aangeroepen. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat zij besloten heeft het goud, dat aan haar is aan geboden, maar nog niet werd overgenomen, benevens het goud, dat nog niet werd aan geboden, thans op te vorde ren. Met het oog hierop worden in gezetenen, Voor zoover zij nog gouden munten en fijn goud en alliages van goud, onbewerkt of halffabrikaat, in eigendom heb ben, opgeroepen dat goud vóór 1 Mei 1947 aan de Nod. Bank te verkoopen en over te dragen. Het goud kan op iederen werk dag, behalve des Zaterdags, tus- schen 9 en 12 uur worden inge leverd bij de Ned. Bank te Am sterdam. Nederlandsche gouden tien- en vijfguldenstukken kun nen ook worden ingeleverd bij de bijbank te Rotterdam en bij de agentschappen. De betaling zal behalve bij munten over hèt algemeen eerst geschieden nadat h.et goud is nagezien en gewogen. Desgewenscht kan inlevering ook geschieden door een handelsbank of een lid van dp Vereeniging voor den Effectenhandel. Deze brengen hiervoor een kleine pro visie in rekening. Indien het goud zich in het buitenland bevindt, dient de in levering in het algemeen op de boven aangegeven wijze te ge schieden. De daartoe noodige in voervergunningen dienen bij het kantoor deviezenvergunningen v. d. Ned. Bank te worden aange vraagd. Verzamelingen van gouden munten en verzamelstukken behoeven niet te worden in geleverd. Wel moeten deze, voor zoover dit nog niet is geschied, aan de Ned. Bank worden aangeboden met het verzoek den houder te ont heffen van de verplichting tot verkoop, Van de buitenlandsche betaal middelen, welke tót dusverre nog niet aan een deviezenbank wer den verkocht, benevens die bui tenlandsche betaalmiddelen, wel ke nog niet aan haar werden aan geboden, worden de volgende soorten opgevorderd; Belgische francs, Canadeesche dollars, Deen sche kronen, Engelsche ponden, Fransche francs, Noorsche kronen, Portugeesche escudo's, U.S.A. dol lars, Zweedsche kronen, Zwitser- sche francs. Ingezetenen, die dergelijke bui tenlandsche betaalmiddelen in» eigendom hebben, worden hierbij opgeroepen die betaalmiddelen vóór 1 Mei 1947 aan de Ned. Bank over te dragen. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat ook het Engel sche bankpapier in coupures van 5 pond en hooger wordt opgevorderd. Dit papier moet aap de achter zijde zijn voorzien van den naam en het adres van den aanbieder, alsmede c.q. van den naam van de handelsbank door welks be middeling de inlevering geschiedt. Bij de aanbieding van U.S.A. bankpapier van 50 dollar en hoo ger moet worden aannemelijk ge maakt, dat geen vijandelijke be langen bij het aangeboden pa.pier betrokken zijn. Een verklaring van herkomst wordt verlangd bij het navolgen de bankpapier: Belgische francs, coupures grooter dan 1000 francs; Deensche kronen, coupures groo ter dan 10 kr.; Fransche francs, coupures grooter dan 1000 frs.; Noorsche kronen, coupures groo ter dan 50 kr.; Zweedsche kro nen, .coupures grooter dan 50 kr. Deze grootere coupures zullen in het algemeen niet contant af gerekend, doch ter incasso ge nomen worden. De Ned. Bank behoudt zich voor ook andere soorten van de gevorderde betaal middelen niet contant in guldens af te rekenen, doch ter incasso te nemen. De inlevering kan op dezelfde wijze als het goud geschieden. De inlevering van in het bui tenland berustende bel aalmidde len dient aldus te geschieden. De daartoe noodige invoervergunnin gen dienen bij de Ned. Bank te worden aangevraagd Afrekening geschiedt tegen aan- koopkoersen van de Ned. Bank geldend op het oogenblik van af rekening, onder aftrek van pet. provisie met een minimum van f 0.10, waarbij de bepalingen be treffende de geldzuivering in acht genomen zullen worden. Volgens een correspondent van de „Daily Mail" hebben de Britsche en Amerikaansche scheepvaartautoriteiten in Duitschland haar goedkeuring gehecht aan een plan, volgens hetwelk Duitschland toestem ming zal krijgen om 75 Ameri kaansche Libertyschepen in ge bruik te nemen. Het gevolg zou voor Enge land zijn, dat dan bijna 75°/o der onkosten van verscheping der voor import in Duitschland bestemde goederen, die Enge land thans grootendeels in dol lars moet betalen, in Duitsche reichsmarken zou worden be taald. Ook zou een overeenkom stige tonnage voor eigen ge bruik van Engeland vrijkomen. Toestel van de R.A.F. neergestort Een Lancaster van de R-A.F. is bij Ierland neergestort. Vier overlevenden van de bemanning zijn door schepen opgepikt, waarvan twee spoedig stierven. Vijf personen worden vermist. PROGRAMMA ZONDAG 23 MAART HILVERSUM I (301 M.): 8 uur Nieuws en morgenwijding; 10 uur Hoogmis; 11.30 Trio; 12.Q0 Angelus; 12.03 Symphonie-orkest; 12.15 In 't Boeckhuys; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Lunchconcert; 13.45 Apologie; 14.00 Motet passie; 14.30 Orgelconcert; 14.45 Kampvuren langs den evenaar; 15.30 Musette; 15.45 Klankbeeld „Onze mijnwer kers"; 16.30 Ziekeniof; 17.00 Kerk dienst; 19.30 Nieuws; 20.00 Actuali teiten; 20.15 „De Zilvervloot"; 21.15 Luisterspel; 22.00 Nieuws; 22.35 Pas siegedichten; 22.40 Kareol Septet; 23.30 Balletmuziek. HILVERSUM II (415 M.): 8.00 Nieuws en gram.muziek; 8.45 Zon dagmorgen-melodieën; 9.30 Men vraagt en wij draaien; 10.00 Geeste lijk leven; 10.15 Radio Philharmo- nisch Sextet; 10.45 Vlaamsche dich ters; 11.00 Omroep Dameskoor; 11.15 Triangel; 12.30 De Zondagclub; 12.45 Vereen. Westfriesche zangers; 13.00 Nieuws; 13.15 Romancers; 13.50 Spoorwegen; 14.05 Boekenhalfuur; 15.00 Filmpraatje; 15.15 Ned. Kamer koor; 15.30 Pierre Palla; 16.00 Skv- masters; 16.40 Sport; 17.00 G.G.- Cabaret; 17.30 Oome Keesje; 18.30 Lezing; 20.00 Nieuws; 20.15 Passie- fragmenten; 21.00 Luisterspel; 21.35 22.15 Hersengymnast.; 23.00 Nieuws; 23.15 Beniamino Gigli. MAANDAG 24 MAART HILVERSUM I (301 M.): 7.00 Nieuws enz.; 8.00 Nieuws en gram.- muz.; 9.30 Pianorecital; 10.00 Striik- orkest; 10.30 Morgendienst; 12.00 Stafmuziekcorps; 13.00 Nieuws: 13 15 NCRV-fCwartet; 14.20 Ensemble Douwinskv; 1500 B.B-.C.-Theater orkest; 16.45 Strijkkwartet; 18 00 Sport; 18.30 Strijdkrachten; 19 00 Nieuws; 19.35 Orffelspel; 20.00 Nieuws: 20.08 Ver. Zangers; Kamerorkest; 22 00 Nieuws' Mandolinata' 23.35 Jazz. HILVERSUM IT (415 M.): Nieuws, oehtendgvmn. enz.: Nieuws- 9 00 Svmnhrmie- 10 00 Mor gen wilding: 10.20 De Regenboog: a Joahn .Ton»- 13.00 Nieuws; 13 20 Attentia: 14 30 Voor de vrouw; 15,45 Kleuters: 16 00 n/riiipr qextet- irsO Jeugdprogr17.20 Vaudeville-orfc.; ibooWiTt- 2015 Metrooole orkest: 18 00 N-euws: 19.00 Ramblers; 20 00 22 nX ,T?oorsPe1'- 22 15 F, TA. trio; 23.00 Nieuws en gram. muziek. 21.05 23.10 7 00 8.00 Nu na de Vespers, zijn de kruisen en beelden weer met paarse doeken bedekt. Het valt u op, als ge vanavond nog of an ders morgen in de kerk komt. Het is Passie-tijd. Meer en uit- drukkelijker nog dan in de voor gaande weken gpat de liturgie zich bezig houden met het Lij den des Heeren. Ook in ons per soonlijke, huiselijke leven moet dat zijn weerklank hebben. Het kruis staat in het middelpunt. Ook bij u thuis, op uw kamer, hangt naar goed katholiek ge bruik een kruisbeeld. Maar zie nu eens, of het er misschien niet een beetje weggemoffeld hangt, zoo-n beetje achterbaksch, zoo dat het niet ten volle uitkomt. Hang het dan van nu aan an ders. U zelf, uw gezin en ieder een moet het kruisbeeld kunnen zien on de eereplaats in uw ka mer. Een bewijs, dat het Kruis van Christus iets voor u tn de uwen beteekent. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3