Nieuuu Vandaag wordt er geteekend De zenuwenoorlog tegen Griekenland maakt ingrijpen noodig DELHUIS DELHUIS iofThuis Zes Minderbroeders op weg naar de Missie aan den dood ontsnapt Opstand in interneeringskarnp te Laren onderdrukt taris LUIJCKX fl]F KOEIEN taris LUIjCKX West-Croftdijk VIJF KOEIEN ieerhugowaard it. G. A. Verkade likbest Hoornvee loorddijk Ursem ot. S. J. Luijckx jbliek verkoopen: Voor Alkmaar en omgeving Geen legende a.u.h. REGEERINGS VERKLARING Benoemingen in hef bisdom Haarlem Een beroep op de Koningin Schip door explosie doormidden gespleten Spaak heeft auto-ongeluk Het Fransche Kabinet gered HOOGHEEMRAAD SCHAP NOORDHOLL.* NOORDERKWARTIER NEDERLAND KRIJGT TARWE Econ. represailles tegen Rusland? Demonstratie ten gunste van Mgr. Tiso DE GEHEIME DOCUMENTEN Gespannen toestand tusschen de Turken en de Sovjets Waar bleef Dick Malvery Schermerhorn en van Poll naar Nederland? Vijftig Miskoffers voor voor onze Aalmoezeniers HET VERDRAC VAN LATERANEN Een Directie Verre Oosten opgericht K.V.P. en M.R.P. Buitenlandsch politiek contact 'S VERGROOTEfft erstraat 4 Alkmaar tROON te DE RIJP op WOENSDAG 2 tL 1947, des morgens ir, ten huize en ten ■eke van Mw. de Wed. jmmandeurStoop te hugowaard, Rusten- arweg G 281, in het baar verkoopen om int geld: onder 1 geldekoe en e gekalft hebben, 1 1 paard (Aftands), jfokzeug (stamboek) vielde kar met ier- ierpomp, -friestkrui- •n, melkwagentje, bie- ïijder, dresseerkar, aakken eersteling po- fontsmet en gekeurd A) en 90 bakken Be- iders, gekeurd met les prima en vorstvrij appelkisten, land- /gereedseh. modder- a, enz. Geen stalling. TE DE RIJP op VRIJDAG 28 1947, des Inor- 10 uur, ten huize ten verzoeke van heer P. BESSE Rz. 36, gem. Graft, in het ibaar verkoopen, om ant geld: .b.c. vrij 2 pinken, inschapen met lamme- 25 ruiters, 2 modder- cen, kruiwagen, stuit- ooi, hard riet, land- wgereedschappen, enz. a stalling. egens opheffing van bedrijf TE ALKMAAR op WOENSDAG 26 ART 1947, des morg. ialf tien (precies), ten ze en ten verz. v. d. t A. QUANT te Heer- ;owaard, Jn. Glijnis- H 107, a contant ver pen: 5 melkkoeien (2 af- en 3 zo-merk.), vetg. 2 pinken, 5 oon- apen met lamm., 2 zw. gen (Stamboek), 6 big- en voorts: land- en en eedschappen, als: plat- wagen, driew. kar met loen. wielploeg, 60- ts-eg. wiedploeg met kruiwagen, ;ren vlet. handzaaima- n*. nieuw paardentuig, met gew., 100 mbakken. aardappel stalschut, koepen- met kettingen, hard eken lahdrol. gebogen melkinventaris, met banden. 4000 kg. hooi. oiig. 500 stroo. voerbieten. l'ee- beenkappen, koperen sohklonper, eenig huis- enz. en stalling op de plaats le HOORN. 1 op Donderdag 27 Mrt. i., des voorm. tien uur i verzoek en ten huize in den heer Bern. Ko og, Noorddijk N 68, Ur- m, om contant geld, mdbouwinventaris, be lande uit: 180 bakken ütaardappelen, 160 aard. pelkisten, 3 tons schuit 'ligplaats bij S.Vlaar, venhorn) en 2 'ons :huit, schraapmach., ascule, schrapers, klau- en, spitters enz. uisraad: Tafels, stoelen, iz. 5 bezichtigen één uur Kir den verkoop. -eo/O-nr-*VI weer voortsuk- jnheer Pimpel n schudde z'n leen en weer, i. Het goeie nd het linnen ouwen, terwijl deuntje ging HoofdredacteurH- N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 24 MAART 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11184 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm-), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank JTR GAAT ZICH een legende vormen over de vertra ging van de beslissing over het Linggad j ati-accoord. Zelfs de Minister heeft er aan medegewerkt, door zijn onge lukkige uitdrukking in de Eer ste Kamer, dat we eigenlijk maar direct na 15 November hadden moeten teekenen. Van zekere zijde knoopt men aan een dergelijk denkbeeld de opinie vast, dat de vertraging de schuld is van de K.V.P., met de luisterrijke toevoeging daarbij, dat deze Partij zich derhalve op dit punt niet voldoende progres sief had betoond. Nu hebben wij al- eer en al meer gezegd, dat sommigen blijkbaar van meening zijn, dat progressief zijn gelijk staat met heel hard loopen. Niets is na tuurlijk minder waar. Ook in de Indische kwestie moet verstan dig en verantwoord overleg het winnen van progressief senti ment. Iedereen, die de zaken ob jectief beoordeeld, zal zich wil len herinneren, dat er op 15 No vember iets ter onzer kennis ge bracht werd in den vorm van de 17 artikelen van het ontwerp- accoord, dat een onduidelijk stuk genoemd moest worden. Zoo on duidelijk, dat na alles wat er in de gepasseerde vier maanden weer over is gezegd, geschreven en gedacht, de twee partijen, die in het geding zijn, Nederland en Indonesië, er nog hun eigen op vatting over hebben. En om nu maar uit de impasse te komen, zal het tot nu toe slechts gepa rafeerde stuk nu dar. maar ge- teekend worden, met een aange hechte clausule, die de gebleken mteningsverschillaïi tot nader oraer overbrugt. Onjuist is het eenter, nu ach teraf in het bijzonder aan de Katholieke Fractie te verwijten dat zij niet eerder tot teekenen fce.'£:d was. Op 15 November kwam het ontwerp-accoord ter onzer kennis. Het was een on duidelijk"!; tuk, waar iedereen 'n eigen meening over geven kon, maar waarvan niemand het rech te wist. De Regeering liet de C- G. overkomen, om een toelich ting te geven en toen wissen we iets meer. Uit de Regeeringsver klaiiiig van 10 December kwa men we te watcn, nee het Ka binet er over dacht Tien dagen later was er de beslissing van de Tweede Kamer. Dat was al lemaal nogal snel gegaan, voor zulk een belangrijke zaak. Die beslissing kwam practisch hier op neer, dat ook de Fractie van de K.V.P. tot teekenen be reid was, nadat het volkomen onduidelijke, en daardoor scha delijke stuk, dat vanzelfsprekend voor teekenen-zonder-meer niet in aanmerking gekomen was, tot op zekere hoogte voldoende dui delijk geworden was. Voor een verwijt aan de K.V.P., dat zij niet hard genoeg geloopen had, en dus niet voor uitstrevend genoeg was, bestaat dan ook geen enkele grond. Want het onduidelijke stuiï van 15 November laten teekenen zou geen staal van staatsmans wijsheid geweest zijn, laat staan een bewijs van progressiviteit, maar wel een bewijs van een onverantwoordelijke daad. En dat schijnt ons het tegenoverge stelde van een progressief be leid, want zelfs dat moet ver antwoord zijn! Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: Tot ka pelaan te Wassenaar (H. Willi- brordus) den Weleerw. Heer A. Bregten; tot kapelaan te Haarlem (O. L. Vr. Rozenkrans) den Wel-' eerw. Heer J. A. M, Rchde, die Kapelaan was te Dordrecht (H. Ant. van Padua). De regeeringsverklaring in de Tweede Kamer over de onderteekening van het accoord van Linggadjati. Een kijkje aan de regeeringstafel, waar minister Jonkman zijn rede houdt. (Anefo) Op 19 Februari waren zes Ne- derlandsche Minderbroeders, de paters Pelinus Steltenpool, Hubertinus Backes, Artemius Huls. Abdias van der Sande, S anislaus Mulder en de broe der Agnellus van der Weide, met het Amerikaansche vracht schip „Edmund Fanning" uit Antwerpen vertrokken met be stemming Sjanghai Terwijl het schip in een haven lag is het als gevolg van een explosie door midden gespleten, waar bij de missionarissen op het kan'je af aan den dood zijn ontsnapt. Het Provincialaat te Weert van de Minderbroeders kreeg op 14 Maart het bericht van de explosie alsmede de mededeeling, dat de missionarissen nog in leven wa ren. Zij arriveerden nu in den avond van 20 Maart in Weert. Gevraagd naar de oorzaak van de ramp, kon geen der pa'ers het precies zeggen. Er werd vuur gezien en even later had er een explosie plaats, die het schip van 10.000 ton doormid den spleet en de aanwezige lading meters ver uiteen deed spatten. Twee locomotieven, dig aan boord waren werden opgetild en een werd op zij geworpen. Brandend ijzer vloog rond en stukken hout dreven in de haven. Hachelijke situatie Pater Steltenpool was naar de railing gesneld en probeerde naar beneden springend een kabel te pakken te krijgen. Het mislukte hem en hij viel in het water. De andere paters trachten met de op varenden het schip te verlaten. Binnen tien minuten hadden verschillende explosies plaats en greep het vuur steeds sneller om zioh heen. Ik was wonderlijk kalm zegt pater Steltenpool, en voelde me ze'ker, omdat ik zwemmen kon. Hij probeerde een afhangend ka beltouw te pakken te krijgen, maar te zwaar in zijn natte kleeren moest hij "biet opgeven op deze manier zich omhoog te werken. De anderen zagen zijn worsteling en maanden tot haast aan. Ieder oogenblik kon een nieuwe explo sie den toestand onmogelijker ma ken. Een stuk band werd hem Zaterdagavond is de auto van den Belgischen eerste minister Spaak, toen deze van een mee ting in Wallonië terugkeerde nabij Gembloers, bij het inhalen van een andere auto, tegen den wegkant aangereden en tegen 'n boom gebotst. De eerste minister liep talrij ke kneuzingen op. Een arts stel de evenwel vast, dat hij niets had gebroken. De heer Spaak zal Dinsdag in de Kamer aanwezig zijn om de bespreking vart de regeeringsverklaring bij te wo nen. Van de conferentie der Groote Vier te Moskou. Molotof, de mi nister van buitenlandsche zaken der Sovjet-Unie, in gesprek met generaal Marshall, de minister van buitenlandsche zaken der Ver. Staten, tijdens een receptie in het „Huis der Vliegers te Moskou. (Walco N.) toege.reikt, maar het brak door midden. toen hij werd opgetrok ken. Met een zakmes werd een decimeter dik kabeltouw afgesne den en den pater toegeworpen. Hij kon het te pakken krijgen, maar was niet in staaf het vast te kr.oopen. Hij draaide het om zijn lichaam en hield het met zijn halfverlamde handen en polsen vast. Zoo kon hij gered worden. Aan het redden van de bagage kon niet gedacht worden. Dè pa ters moesten eerst nog een paar Spanjaarden uit het water halen, die anders omgekomen zouden zijn. Er heerschfe een geweldige verwarring, waarvan een jjroot stel dieven gebruik maakten om alles wat zij te pakken konden krijgen mee te sleepen. We moesten op de dingen, die wc nog gered hadden, gaan zitten om ze niet kwijt te ra ken, vertelden de missionaris sen. Pater Steltenpool, die opgeno men werd in een ziekenhuis moest het met geleende kleeren doen. We hebben veel steun ondervonden van den Nederlandschan consul, verbel den zij. Hij hielp hen met de no>- dige formaliteiten voor den terug reis naar Nederland en nam ;tnde. re noodzakelijke maatregelen. (Dit bericht ontvingen wij van een medewerker uit Weert; intus- schen hadden wij bereids een on derhoud met Pater ^Steltenpool, in zijn ouderlijke woning te Wognum; daarop komen wij morgen terug. Red.) De Fransche coalitie-regeering van Ramadier is gered dank zij separaat genomen besluiten van alle vier deelnemende nartijen om in de regeering vertegen woordigd te blijven. Van niet- officieele doch betrouwbare bron verluidde, dat de M.R.P.-fractie (waartoe Bidault, die thans te Moskou confereer)!, behoort) met zeventig tegen vijf en twintig stemmen ten gunste van de re geering heeft beslist. De socia listische fractie, die eveneens 'n besloten vergadering hield, nam eenzelfde besluit met een en der tig tegen een en twintig stem men. De radicale fractie besloot bij stemming gebleken meerder heid van twee stemmen tegen de regeering als een te kleine mar ge te beschouwen om er de re geering aan op te offeren. De communistische fractie tenslotte machtigde haar ministers aan te blijven, ofschoon de commu nistische leden van de nationale vergadering zich onthielden van de stemming over de militaire credieten voor Indo-China. Bij K.B. zijn benoemd: in de provincie Noord-Holland: tot hoogheemraad van het hoog heemraadschap Nrd-Hollandsch Noorderkwartier, G. Ph. Roe- leveld te Ilpendam, en Joh. de Veer te Schagen. KI ADAT het Indonesische kabinet tijdens een spe ciale bijeenkomst te Djokjakar ta besloten heeft, de Indonesi sche delegatie tot teekening der ontwerp-overeenkomst van Linggadjati te machtigen, wordt thans uit Batavia gemeld, dat de onderteekening heden. Maandag, zou geschieden. Zij is waarschijnlijk op het oogen blik, dat de lezer de krant in handen krijgt, al gebeurd. Be richten daarover konden Noordholland wegens nieuwe Telex-storing, door een lijn- defect, nog niet bereiken. Wel hebben wij nog vernomen, dat Sjahrir bereids in Batavia is aangekomen. De onderteekening zal plaats hebben in het Paleis te Batavia, waar de Commissie-Ge neraal resideert. Redevoeringen zullen worden gehouden door prof. Schermerhorn, door Sjahrir en door dr. van Mook, die zich ook tot de bevolking van Java zal richten. De Indonesische delegatie heeft voorts instructie ontvangen, een spoedige oplossing te eischen in zake „alle overtredingen door de Nederlanders van de wapenstil standsvoorwaarden in het algemeen en inzake de kwestie Modjokerto in het bijzonder". De rust om het Indische pro bleem is inti^schen nog niet be reikt, en het kon en behoeft ook niet te worden verwacht, dat de oppositie zich bij de zaak zou neer leggen. Het kon niet, omdat in een democratisch land ook de oppositie rechten heeft; het behoeft niet, omdat het kenmerkende karakter van deze basis -overeenkomst juist is, dat zij nog tot weinig con creets en positiefs verplicht: het is een grondslag, om op verder te bouwen,1 het werk begint nu pas, op de uitvoering van de overeen komst komt het nu aan en daarbij Het was de leiding van het be- waringskamp te Laren enkele dagen geleden ter oore geko men, dat een viertal z.g.n. zware jongens, die met 56 kor nuiten in dezelfde barak waren gelegerd, het plan hadden op gevat om in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te ont vluchten. Om dit te voorko men patrouilleerden dan ook in de laatste nachten politie agenten uit Hilversum en een viertal wagens in de omgeving van het kamp. In hoeverre aan het ontvluch tingsplan gevolg is gegeven, is slechts aan de kampleiding be kend, die hierover geen nadere inlichtingen wenscht te geven. Zaterdagmiddag echter werd den 60 gedetineerden uit de bewuste barak strafoefeningen opgelegd. Bovendien werd dezen zwaren jongens medegedeeld, dat zij in gevangeniskleedij zouden wor den gestoken en dat hun hoofden kaal geknipt zouden worden, teneinde hen het ontvluchten onmogelijk te maken. De gevan genen waren hierover uiterst verontwaardigd en toonden dit duidelijk. Zij begonnen een drei gende houding tegen den 20 man nen der binnenbewaking aan te nemen en werden op een rij te gen een muur geplaatst. Een van hen simuleerde daarbij 'n flauw te en kreeg als straf het bevel, dat hij moest blijven liggen. Zijn „kameraden" kwamen daarop in opstand en de commandant, de Kroo, riep de buiten het kamp gestationneerde 60 man sterke buitenbewaking, alsmede de 20 man van de Hilversumsche po- Het Amerikaansche ministerie van landbouw heeft bekend ge maakt, dat de V.S. in den maand Mei in het totaal bijna 1.3 mil- lioen ton tarwe naar verschillen de landen zullen exporteeren. Nederland ontvangt hiervan 56.000 ton. Het besluit van het ministerie is verrassend, omdat verleden maand was bekend gemaakt, dat er verder geen tarwe zou wor den geëxporteerd, voordat de oogst van 1947 ter beschikking zou staan. litie te hulp, teneinde te verhin deren, dat ook de bewoners der andere barakken oproerig zou den worden. Gewapend met sten" guns kwamen deze troepen het kamp binnen en waren den toe stand onmiddellijk meester. 18 van de „zware jongens" werden gearresteerd en overge bracht naar Hilversum, Bussum, Amersfoort en Naarden. waar zij in politiecellen gevangen worden gehouden. Enkelen dezer 18, die het actiefst aan de wanordelijk heden hadden deelgenomen, zijn thans opgesloten in de Blasko- witz-bunker te Hilversum. William Colmer, lid van de commissie vopr buiten^ndscbe zaken van het Amerikaansche huis van afgevaardigden, heeft er op aangedrongen, dat de V-S. „Ruslands bluf zullen beant woorden in de eenige taal, die de Sowjet-Unie blijkbaar kan verstaan: die der economische represailles". Colmer beval een straffer po litiek aan ten opzichte van lan den, die door de communisten beheerscht worden en hij ver klaarde, dat hij Maandag een resolutie zal indienen, welke het verleenen van financieele of an dere hulp aan zulke landen ver biedt. Hij zal het congres advi- seerer volkomen afdoening der schulden met oetrekking tot lee- nir.g en pacht te eischen. Landen, die aanspraak willen maken op Amerikaansche hulp moeten volgens Colmer zich ook in alle opzichten aan de politie ke overeenkomsten met de V.S. houden. mag de oppositie haar meening ook laten gelden. Prof. Romme heeft op een ver gadering in den Haag de zaak nog eens toegelicht en het standpunt van de K.V.P.-fractie verdedigd. Op een vergadering van het comité Rijkseenheid sprak op Zondag! prof. Gerbrandy naast oud-mi- nister Welter, die een hartstochte lijk beroep deed op de K.V.P., „om daden te stellen inplaats van lyri sche ontboezemingen over de Riikseenheid'' en óm, voor het te laat is,, zich af te wenden van de politiek der communisten en socia listen, die gericht is op de verbre king van het Koninkrijk. De ver gadering zond een telegram aan H. M. de Koningin, waarin zij H. M. smeekten, haar hooge tusschen- komst te willen verleenen, opdat de overeenkomst van Linggadjati niet worde geteekend en de volke ren van Indië en Nederland wor den behoed voor den chaos en den ondergang. Woensdag is te Piestany in Slo wakije een demonstratie gehou den, waaraan voornamelijk vrou wen deelnamen en waarbij de demonstranten leuzen van sym pathie met den voormaligen pre sident van Slowakije, dr. Tiso, riepen. Dr. Tiso wacht thans de uitspraak van het volksgerechts hof, dat hem als oorlogsmisdadi ger en verrader berechtte, af. Deze demonstratie wekte groote ver ontwaardiging onder de arbeiders. Over eenige dagen zal het lichtschip „Texel" zijn plaats innemen in het Molengat, 12 mijl van den Helder. Het is het vroegere lichtschip „Noordhin- der", dat door de Duitschers voor gebruik op de Oostzee was weggesleept. Op de Rijks werf te den Helder is het schip, dat in deerniswekkenden toe stand na de bevrijding in ons land terugkwam, zoo goed als geheel vernieuwd. De Texel werd te Rotterdam gedemagne tiseerd. (van Rhijn P.) De geheime documenten, die aan de commissie voor buiten landsche zaken van het Ame rikaansche huis van afgevaar digden zijn voorgelegd en waarin de noodzakelijkheid van hulpverleening aan Grieken land en Turkfje wordt uiteen gezet, zjjn thans voor publi catie vrijgegeven. Hoewel Tru man, Marshall en Acheson steeds nauwgezet hebben ver meden Rusland met name te noemen in verband met Tru- mans program inzake de steun- verleening tegen totalitaire, staten, spreken de thans gepu bliceerde documenten van „een Russische zenuwenooi log je gens Griekenland" en van aanwijzingen voor het voeren van een misleidende tactiek van de zijde van den Russi- schen vertegenwoordiger bij de commissie van onderzoek der Ver. Naties." In het document over Grieken land wordt gezegd, dat de ver slechtering der economische toe standen en de groeiende onrust in Griekenland moet worden toege schreven aan de onder leiding van de communisten staande linksche organisatie. Uit de „toenemende onbeschaamdheid dezer Earn en dé noordelijke buurstaten van Griekenland" trekt men den conclu sie dat Griekenland „rijp om ge plukt te worden" wordt geacht. Ook wordt gezegd, dat de aanwe zigheid van geallieerde troepen in Griekenland voorkomt, dat Al banië, Joego-Slavië en Bulgarije tot agressief optreden overgaan. Er bestaat een nauw verband tusschen de veiligheid van Grie kenland "en die van de Ver. Sta ten. Ten aanzien van Turkije wordt gezegd, dat dit land zich in een moeilijke positie ten aanzien van Rusland bevindt. Volgens het do cument is er geen verlichting van den gespannen toestand tusschen Turkije en Rusland waar te ne men. De onderhandelingen over het verdrag van Montreux zijn doodgeloopen. De economische moeilijkheden schrijft het docu ment toe aan de kosten verbonden aan het op d'e been houden van de huidige troepenmacht. Hier mede is bijna de helft der staats inkomsten gemoeid. Voorts wordt er op gewezen dat Amerika de beste afnemer en leverancier van Turkije is geworden, terwijl de Sovjet-Unie bijna geen zaken met Turkije doet. Ofschoon de Turken, aldus het rapport, tot normale politieke toe standen wenschen terug te keeren en hun buitengewoon groote le germacht willen beginnen te de- mobiliseerqji, houdt de vrees voor de Sowjet-Unie hen hiervan te rug. Inzake de Russische aanspraak op het Turksche gebied van Karsardahan zegt het rapport, dat deze uit geen enkele overweging te rechtvaardigen is. De houding van de Sowjet-Unie moet volgens bet document worden gezien tegen den achtergrond van de veiligheid der Russische olie-installaties in den Kaukasus, een uitgang naar zee aan de Perzische Golf en het verlangen naar een pro-Russische regeering in Turkije. Tenslotte bevestigen de docu menten de reeds eerder gepubli ceerde berichten volgens welke Amerika voorstander is van het vormen van een vrije zone onder Grieksche souvereiniteit in de haven van Saloniki en van oor deel is, dat de kwestie Cyprus in onderling overleg tusschen Grie kenland en Engeland dient te wor den geregeld. Bernard Shaw h.eeft zijn eer ste tooneelstuk na den oorlog ge schreven; binnenkort zal het ten tooneele worden gebracht. Het stuk schijnt een commen taar te zijn op den naoorlogschen tijd. In dit nummer bieden wij V aan de eerste aflevering van onze feuilleton. In een oude En- gelsche herberg komt een een- zAme reiziger aan, die in zijn hand de draad houdt van een verhaal over een man, die ver dween. Hoe en waarom? Flet cher zal het U vertellen. Hij zal IJ zéggen waar hij bleef, wie op den man schoot, hoe de ontknoo ping komt van dit mysterieuze geval. Hij zal U voeren naar— wat doet het er toe, om dit reeds nu duidelijk te maken. We laten het de schrijver zelf doen, wes halve wij U alleen laten met hem en de vraag: „Waar bleef Dick Malvery?" BATAVIA, 24 Maart (Aneta) In de omgeving van de Commissie-Generaal acht men het practisch zeker, dat prof- Schermerhorn en de heer van Poll omstreeks half April voor korten tijd naar Nederland zullen komen teneinde met de Nederlandsche regeering over de vervanging van commis saris-generaal de Boer en andere aspecten van de situa tie in overleg te treden. Minister Jonkman heeft de Commissie-Generaal geluk ge- wenscht met het resultaat en haar verzocht den heer Sjahrir te willen mededeelen, „dat wij met hem vertrouwen in het welslagen onzer samenwerking tot oplos sing van de nijpende problemen van herstel en opbouw". Kardinaal Spellmann van New York heeft, naar de Volkskrant meldt, vijftig miskoffers beschik baar gesteld voor de Nederland sche aalmoezeniers in Indië. Het bestuur van de Italiaan- sche Katholieke Actie heeft zich gewend tot de afgevaardigden van de wetgevende vergadering, met het verzoek het verdrag van Lateranen, dat de betrekkingen tusschen het Vaticaan en de Ita- liaansche regeering regelt, in de nieuwe grondwet op te nemen. Dit yerdrag, zoowel als het con cordaat, moeten volgens dit adres een geiheel vormen om den gods dienstvrede, die zoozeer voor het land van -belang is, te waarbor gen en daarom m de grondwet worden opgenomen. Met ingang van 1 April wordt opgericht een directie verre Oosten van het ministerie van buitenlandsche zaken. Deze directie zal rechtstreeks res sorteeren onder den minister van buitenlandsche zaken en zal gevestigd worden te Bata via. Te Parijs vond van Donderdag 13 t°t en met Zondag 16 Maart het nationale congres plaats van de M.R.P., dat bijgewoond werd door bijna 1500 afgevaardigden uit Frankrijk en de overzeesche gebiedsdeelen, benevens ver schillende politici uit Nederland, België, Luxemburg, Italië, Dene marken Tsjecho-Slowakije, Hon garije, het Saargebied, zoomede Cataloniërs en Basken, Litauers en Joego-Slaven. Nederland was vertegenwoor digd door een lid van het partij bestuur van de Kath Volkspartij, den heer mr. dr. L. de Gou. Zoowel voor de M.R.P. als voor de buitenlandsche gedelegeerden was dit congres van vérstrekken de beteekenis. Voor de buitenlandsche politici was dit congres belangrijk, omdat geconstateerd kon worden, dat vrijwel alle groote binnenlandscjre politieke problemen in hun alge meenheid vrijwel gelijk zijn in alle landen van Europa. Op Maandag 17 Maart is door de buitenlandsche gedelegeerden een ruim gebruik gemaakt var de gelegenheid om een langdu rige gedachtenwisseling te heb ben met de fractie der M.R.P. onder presidium van Marc Sang- nier. Een en ander heeft als re. sultaat gehad, dat de gedelegeer- den van België, Luxemburg, Ne i derland en ook Frankrijk het ini tiatief genomen hebben tot eet permanente gedaotytenwisselin; tusschen leidende politieke per soonlijkheden in de verschillend landen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1