De doodelijke aanrijding te Bergen Bergen neemt afscheid van secretaris Taapken Voorzi r Geven arbeiders te veel geld uit aan luxe en vermaak? Sjahrir twii PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Woensdag 26 Maart 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN De heer W. de Vries opvolger UIT OUDE TIJDEN Morgen be de besprek DE GEMEENTERAAD VAN BERGEN kwam in een vrij korte zitting bijeen, die toch belangrijk was, omdat van den heer G. Taapken afscheid werd genomen als gemeente-secretaris na een dertigjarige ambtsperiode, terwijl als zijn opvolger werd be noemd de heer W. de Vries, thans hoofdcommies. Tevens deed burgemeesterdr. Huijgens de verheugende mededeeling, dat Bergen het vliegveld zal kwijtraken en dat dus de plannen, om het bestaande terrein te vergrooten tot een groot vliegveld met startbanen van ongeveer 314 H.M., waarbij een personeelssterkte zou komen van 1000 man, geen doorgang zullen vinden. Dit be richtten wij reeds in onze editie van gisteren. Voor de Meervoudige Kamer van de Rechtbank stond gister terecht de Al'kmaarsche uilgever P. Kl. wien dood door schuld ten laste was gelegd. In den avond van Dinsdag 26 November had hij komende van Alkmaar, op den Bergerweg eveïi voorbij de Wil- helminofabriek, den melkslijter Bakker aangereden, die daar met een handwagen huiswaarts keer de. Met het oog op een naderende tegenligger had Kl, zijn lichien gedimd en daardoor den melkslij ter met opgemerkt. Met vrij groote snelheid reed hij den man van achter aan, die tengevolge hiervan spoedig ter plaatse over leed. Vele getuigen werden gehoord; hoewel get. Groenewoud zei, dat het hem nooit opgevallen was, dat het slachtoffer zonder licht reed, kwam niet vasi te staan, of Bakker ditmaal licht meevoerde; enkele bus-chauffeurs verklaar den, dat de melkslijters meestal geen licht hadden en dat Bakker nooit direct reageerde op signa len. Hij reed volgens get. v. d. Ouweland wel behoorlijk rechts; andere getuigen, de timmermans knecht N. Tromp en de dienst bode van Kl., v. Wonderen, ver klaarden echter, dat Bakker niet geheel reohts reed. De get. deskundige Meyer ver klaarde, dat de remmen van den Opel van verd. slecht waren en naar zijn meening te'snel gereden was. Daar enkele getuigen niet ver schenen waren, zal het onderzoek op 28 April worden voortgezet. Dood door schuld. Voortgezet werd de zaak con tra W. Sch., .wien eveneens dood door schuld ten laste was gelegd. Dit betrof een aanrijding op den Valkoogerdijk, waarbij de oude man Kossen met doodelijk gevolg werd aangereden. De Officier achtte hier verd. schuldig en eiscfhte f 100.of 40 dagen. De verdediger, mr. Buers, be toogde, dat de snelheid van zijn cliënt hoogstens 10 KM was, ter wijl volgens verklaringen van ge tuige er voldoende ruimte was voor Kossen, om de auto van verd. te laten passéeren. Vader Kossen werd als een gevaar op den weg beschouwd, zoodat pl. concludeerde, dat zijn cliënt geen schuld had. Oneerlijke verzekeringsagent. 'f De verzekeringsagent P. B. uil Bergen stond terecht wegens ver duistering van verzekeringsgel den gedurende de jaren 1942 tot 1946 tot een bedrag va», ruim f 5000.ten nadeele van de Verz. Mij. „De Nederlanden van '45" en „Woudsend" te Woudsend. Verd. had zich zelf bij den Officier van Justitie aangegeven en beweerd'e dat hij de gelden voor zijn gezin had gebruikt. Hij ontkende, dat cafébezoek en bezoek aan drave rijen hierbij een rol gespeeld had den, zooals uit getuigenverklarin gen naar voren kwam. Hij gaf echter wel toe, dat hij vaak dra verijen bezocht, doch uit andere functie; hij diende nl. de paarden opwekkende middelen toe, het geen de Officier als oneerlijke practijken in de paardensport kwalificeerde. Hoewel de Officier bij verd. geen gewetenswroeging en schuld besef had kunnen ontdekken, wilde hij toch rekening houden met het blanco strafregister en den leeftijd van verd. Hij requi- reerde 9 mnd gev. met aftrek. De verdediger, mr. v. Hilten, wees op de moeilijke omstandig heden tijdens de bezetting, toen de gelegenheid den dief maakte. Hij schelste de persoonlijke om standigheden van verd., die het voornemen heeft het tekort aan te zuiveren; hij vroeg de meesl- mogelij'ke clementie. Uitspraak 3 April. Oneerlijke dienstbode. Voortgezet werd de zaak tegen de dienstbode G. K„ die op 3 Dec. reeds terecht stond wegens dief stal van f 3.uit de huishoud- portemonnaie van haar werkge ver, benevens twee koffers en 6 japonnen, die zij ten eigen bate had weggenomen bij K. Kool te Noord-Scharwoude. Verd. gaf de feiten toe, waarna de Officier, ge zien hel reclasseeringsrapport, dat niet gunstig luidde, P/a jaar ge vangenisstraf eischte; in een ter beschikking stelling zag de Offi cier geen heil. Mr. Schuurman Een teleurgestelde organist. 26 MAART. De in Alkmaar nog maar kort benoemde organist kwam bij 't Gemeentebestuur met het verzoek om f 200 verhooging. In de vergadering van 26 Maart 1768 bleek dat 'hij hier dacht te vinden leerlingen, mindér lasten en goedkooper levensmiddelen dan in Friesland. Uit consideratie en voor zijn at tentie en bekwaamheid stelde men voor hem dit te geven mits hij de kinderen van alle fat soenlijke lieden zal instrueeren in het dansen. Behalve dit moest hij 3 maal per week in de fran- sche school komen om de daar schoolgaande kinderen (onder behoorlijk salaris) in het dansen te instrueeren en exerceeren. Het voorstel werd aangenomen en de teleurgestelde organist zal een tevreden dansmeester zijn geweest. Hij overleed 13 Maart 1773. sioot zich, wat dit laatste betreft, hierbij aan, doch pleitte voor een lichtere straf, b.v. 9 maanden met aftrek van de 8 maanden preven tieve hechtenis. Aangezien het z.i. een grensgeval betrof, wilde hij zijn cliënte nog eenmaal een kans geven. Uitspraak 3 April. Rijwieldieven berecht. P. B. uit Alkmaar, die bij J. Dam in de Forestusstraat een rijwiel gehuurd had tegen afgifte van zijn dislributiestamkaart als pand, had daarop dat rijwiel weer als pand gegeven aan zekeren Hoedjes te Bergen, van wien hij f 50.leen de voor een handeltje. Toen hij de fiets niet op tijd inleverde volgde zijn arrestatie; dat was omstreeks Nieuwjaar. Sindsdien zat hij in preventieve hechtenis. Eisoh 8 mnd. gev. met aftrek. Mr. v. Hilten betoogde, dat verd. niet het oogmerk had de fiets te verduisteren; anders had hij zeker zijn stamkaart niet afgegeven. Met het oog op de omstandighe den pleitte hij clementie. N. T. uit Harencarspel, die 17 Dec. wegens rijwieldiefstal terecht stond, kwam nogrpaals voor; het„ reclasseeringsrapport adviseerde tot ter beschikkingstelling der regeering, waarmee verd. gaarne accoord ging. De Off. requireerde gevangenisstraf voor 3en tijd van preventieve hechtenis en daarna ter beschikking slelling. Uitspraak op 3 April a.s. Uitspraken. Jac. de Vries, Alkmaar (dood door schuld) 1 mnd, gev. H. Sch., Alkmaar (diefstal) 6 mnd. gev. met aftrek. Jac. H. H„ diefstal subs, heling van een partij koffie in de Kof fiebranderij van Cevat in de Spoorstraat Vrijgesproken van de diefstal, doch schuldig verklaard aan he ling; 1 jaar gev. met aftrek; teruggave van de stukken van overtuiging aan Cevat. DOKTER SCHUT VOOR HET TRIBUNAAL K Voor het Tribunaal te Alkmaar stond terecht J. Schut, voorheen long-arts te Alkmaar. Hem werd ten laste gelegd, dat hij in 1940 lid was geworden van de N.S.B., tot de Septemberdagen '44, daar hij in die woelige dagen naar Duitschland verdween. Verder, dat hij als arts keuringen ver richtte ten dienste van de Jeugd storm, voor de U.A. en volksdjenst met als voornaamste beschuldiging in dienst te hebben gestaan van het Gew. Arbeidsbureau. Daar keurde hij de menschen, die wer den uitgezonden naar Duitsch land. Tenslotte heeft hij nog landwach- ters gekeurd voor hun dienstne ming. Besch. was reeds in 1938 keu ringsarts voor het arbeidsbureau, om de menschen, die bij de werk verschaffing waren te onderzoeken, voorts consulteerde hij op het con sultatiebureau en daar leerde hij zooveel ellende kennen, dat zijn ge dachten uitgingen naar een politiek, die daarin verbetering kon brei n en zoo raakte hij in de N-S.B. Na zijn repatrieering uit Indië, waar hij 16 jaar als geneesheer-directeur van een kinderziekenhuis werkte in een afgelegen bergdorp, werd hij lid van de N.S.B. doch trok zich terug, omdat hij in semi-overheidsdienst was. Zijn vrouw bleef echter lid. In de Meidagen van 1940 werd zijn vrouw en ook hij gearresteerd en dit schokte hem zoo diep, dat hij daar na weer de N.S.B.-richting koos. Zijn practijk als long-arts liep doordat hij N.S.B.-er werd. achter uit. Geen wonder de doktoren raad den hun patiënten niet meer aan naar dr. Schut te gaan voor verder onderzoek. De heer Stoutjesdijk, die bij de keuringen in oorlogstijd als assistent aanwezig was. vertelde nu. dat dr. Schut veel menschen had afgekeurd deels uit zichzelf, deels omdat hij door de ambtenaren voor de gek werd gehouden. De Duitschers klaagden er zelfs over. dat Alkmaar' wat afkeuringen betrof, aan de kop stond. Volgens deze get. waren de Nederlandsche belaneen ook door dr. Schut zooveel mogelijk ontzien. Het Tribunaal zal 31 Maart a.s. de uitspraak doen. Een Raadsvergadering waarin niets gezegd werd De Raad kwam gisteravond, onder voorzitterschap van Wet houder Van Slingerland bijeen, die mededeelde, dat Burgemeester Koelma wegens een lichte onge steldheid verhinderd was de ver gadering te presideeren. De korte agenda was binnen een kwartier afgehandeld, zonder dal er één officieel woord door de raadsleden was gezegd. Voor kennisgeving werden aan genomen de mededeelingen van Ged. Staten tot goedkeuring van verhuur van „De Vigelantie", van drie gemeenlewoningen, van ver pachting landelijke eigendommen der gemeente en tol aankoop van grond aan de Noorderkade. Een schrijven van A. Gisolf, verzoekende voor het verkeer aan de Noordzijde van het Verdron- kenoord een andere regeling te treffen, werd in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. Benoemingen. Benoemd werden: tot lijdelijk leeraar Engelsch aan de Handels avondschool de heer P. D. Boot, onderwijzer aan de Openbare Ulo-school; lot leeraar Algebra, rekenen en meetkunde aan de Ge meentelijke Avondschool voor La ger Nijverheidsonderwijs de heer A. de Ree, onderwijzer aan de St. Willibrordusschool; tot leeraar Nederlaindsch aan dezelfde onder- wijsinrichling de heer W. Wester, hoofd der St. Josephschool te Eg- mond aan den Hoef; tot lid van de C.v.T, op het L.Ó. in de va- cature-v. d- Winden, de heer C. J. Mol, alhier. Voorts werd besloten tot ver pachting van het gemeentevisch- water aan de beroepsvisschers C. v. d. Stok en J. Hessing voor den tijd van een jaar voor f 51.25. Ook het voorstel tot conversie van een geldleening-1937 van ruim vier millioen, waarvan nog resteerde een bedrag van f 2.509.000, werd zonder discussie aangenomen, waarna de Raad in comité gin.g. KORTE PAASCHVACANT1E Naar wij vernemen zullen de Katholieke scholen, evenals de Christelijke scholen, slechts een zeer korte Paaschvacantie heib- ben, in verband van de langdurige vacantie wegens kolengabrek in den afgeloopen winter. De vacan tie duurt van Witten DomdercDag tot Dinsdag na Paschen. Bonnen afhalen Morgen voor nieuwe bonkaar ten de laatste letters X, Y en Z. Voor schoenenbonnen de letters U en V; Vrijdag voor schoenen bonnen W, X, Y en Z. KAJOTTERS PARAAT! ALKMAAR. Nadrukkelijk worden de Kajotters er nogmaals aan herinnerd, dat zij hedenavond allen verwacht worden in „Het Wapen van Heemskerk" voor de zeer belangrijke vergadering van de K.V.P. Om 8 uur wordt de vergadering geopend. Geen man ontbreekt! Oins eigen huis is vanavond ge sloten. VROUWELIJKE JEUGD VAN DE ST. JOSEPHPAROCHIE ALKMAAR. Donderdag 27 Maart wordt een Passie-avond gegeven voor de vrouwelijke jeugd. Deze avond' bestaat uit zang van de nieuwe zangclub onder leiding van den heer Kloeg, declamatie en looneel van de Gidsen. Uitgenoodigd worden alle meis jes van 1225 jaar. Bovendien noodigen wij ook uit de ouders van de Gidsen en van de leden van de Zangclub. Ver der heeft niemand toegang. De avond wordt gegeven in de Aula van het Murmellius-gymna- sium aan de Bergerhout. We beginnen om kwart over 7. Komt op tijd! UITSPRAKEN TRIBUNAAL ALKMAAR. Het Tribunaal [e Alkmaar deed de volgende uit spraken: A. Schenk te Winkel, in verzet tegen een hem opgelegde ver beurdverklaring van f 10.000- De verbeurdverklaring werd nu bepaaald op f 7500.-Zijn eoht- genoote M.< SchenkRoodemburg was eveneens in verzet gekomen tegen 'n verbeurdverklaring van f 5000,Deze werd bij de uit spraak nu bepaald op f 2500. J, v. d. Molen, Hensbroek, in- terneering voor den duur van detentie, verbeurdverklaring van f 1000.—. P. Bosstad te Venhuizen; inler- neering voor den duur van de tentie, heden vrij. J. Barkman, ex-wethouder te Alkmaar, interneering gedurende den tijd van detentie; heden vrij (gezondheidsredenen o.m.). WAT M. P. v. d. WEYDEN HEEFT GEZEGD ^Ontactisch en onbillijk generaliseerend INRIE INZENDERS hebben vuur gevat ep een uitla ting van den heer M. P. v. d. Weijden, lid van de Twee de Kamer der Staten-Gene- raal en voorzitter van de vakgroep Veehouders van den L.T.B. In verband met de prijsmoeilijkheden van de verschillende land- en tuin bouwproducten moeilijk heden, die zeker niet moeten worden onderschat had de heer v. d. Weijden gezegd, dat het niet aiingaat, zooals de regeering van plan en ge deeltelijk reeds aan het uit voeren is, om de 38 gulden, welke op het levensmiddelen pakket worden toegelegd, door de boeren en tuinders te laten betalen. Dit is de regeeriug eigenlijk heelemaal niet van plan. Er is in verband met d'eze afwenteling van die befaamde 38 gulden al eenige, door ons zeer betreurde, prijsverbooging ingevoerd. Ter compensatie zijn eenige maat regelen van prijsverlagenden aard genomen, is het consumenlencre- diet ingevoerd, is de kinderbij slag in zekeren zin verbeterd enz. Wat heeft nu de heer v. d. Weij den gezegd? Dit: dat er door de arbeiders nog te veel geld wordt uitgegeven voor luxe en vermaak, zie de bioscopen en de dancings. De heer v. d. Weijden heeft dat gezegd en de krant heeft het in het verslag van deze vergadering van de veehoudersvakgroep d.d. 8 Maart vermeld. Het was niet (actisoh van den beer v. d. Weijden om dit zoo te zeggen. Dit was veel te generali seerend gezegd en verschillende arbeiders trekken zich dit terecht aan. De ingezonden stukken zijn meer of minder boos al naar ge lang het temperament van de schrijvers. Van één kunnen wij slechts heel kort melding maken. De jongeren en de politiek De leden van de jongeren orga nisaties worden herinnerd aan de hedenavond om 8 uur in het Wa pen van Heemskerk te houden ge combineerde vergadering waarin Drs. J. Schiphorst op uitnoodiging van de K.V.P. zal spreken over het onderwerp: „De Jongeren en het Maatschappelijk Herstel". Alle jongeren van 18 tot 30 jaar, ook de K J.M.V.'-ers en Kajotters dus, worden dringend verzocht deze belangrijke vergadering bij te wonen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Bernard W., z.v. Johan nes W. F. A. Kwont en C. F. Beu ker; Lambertus, z.v. Jan Rodsma en E. C. den Das: Anna E„ d.v. Simon Admiraal en G. E. Klaus; Hedwig C. M„ d.v. Hendrik W. M. Reymers en A. N. Winter. Ondertrouwd: Willem H. Ankringa en Jeanette Stins; Johannes B. S. v. Hoek en Erna Velte. Gehuwd: Hoito Nieuw- hof en Maria de Rooy. Overleden: Maartje Rootjes, oud 58 jaar, geh. met Jan Ens. ALKMAAR. Geboren: Adria- nus M. J., zoon van Adrianus Bruin en A Balder; Pieter D. E., zoon van Pieter Haytema en D. van der Laan; Gertrudis C. M.. dochter van Jac. C. Tromp en P. Groen. Gehuwd: Cornells de Vries en Grietje Slot; Leonardus H. Burge ring en Elisabeth T. Hazeveld. Overleden: Lambertus C. Hipman, 80 jaar, gehuwd met G. Rezelman. UIT HET POLITIERAPPORT Door de politie is tegen een aan tal winkeliers proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de vestigingswet kleinbedrijf. Een dame uit Amsterdam, die gisteravond op het stationsplein wat haastig een Naeobus aan de achter zijde wilde verlaten kwam daarbij zoo ernstig te vallen dat zij bewus teloos bleef liggen. Eenige uren later kwam zij bij en werd zij met een ziekenauto naar haar woning te Amsterdam ver voerd. Degene die Zaterdagmiddag voor een klompenwinkel in de Huyg- brouwerstraat zijn rijwiel verwis seld heeft met een ander rijwiel, wordt verzocht zich aan het poli tiebureau te melden. KALME MORGEN IN DEN GRAFTER RAAD GRAFT. Op 24 Maart j.l. kwamen de leden van de raad om 10 uur ter vergadering bijeen. Den heer J. C. Duin werd m. i- v. 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend als secretaris en ontvanger der gemeente Graft, tevens als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Daarna kwam de benoeming van een nieuwe secr.- ontvanger aan de orde. Benoemd werd de heer N. Keijzer, adjunct- commies ter secretarie van Wierin. germeer De heer N. Keijzer werd tevens benoemd tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Dadrna werden nog enkele benoemingen gedaan inzake de ontstane vacatu res in de commissie tot wering van schoolverzuim te West-Graftdijk en te Graft. Een subsidie werd toegekend, de salarisherziening werd volgens voorstel van B. en W. aangenomen. De wijziging in de begrooting 1946 kwam nog ter sprake en ten slotte werd het voorstel van B. en W. om met in gang van 1948 de toelatingsdatum van de openbare lagere school van 1 April op 1 September te verzet ten, aangenomen. Dat is een stuk van den heer H. B. uit - Groshuizen, die wel veel onvriendelijkheden verkoopt ook aan het adres van den heer v. d. W. persoonlijk, mar zijn volledi- gen naam niet bekend wil ma ken. Dat is niet fair tegenover den heer v. d. W„ die in elk ge val den moed had, te doen weten, dat hij het was, die sprak! Neen, volle neef, dat gaat niet! De heer C. W. Ellis, voorzitter van de K.A.B. uit Bergen, spreekt hel met kracht tegen, dat er juist door de arbeiders groote bedragen worden uitgegeven voor luxe en vermaak. Hij noemt dit zelfs een „grove leugen". Misschien is dat iets te sterk. Het staat in elk ge val voor ons vast, dat de heer v. d. W. die zich overigens zelf wel verklaren zal het zoo niet bedoeld heeft. De heer Ellis beeft natuurlijk groot gelijk, als hij zegt, dat de vaders, althans van de groote gezinnen, niet aan dan cings en bioscopen toe komen, maar het zijn dikwijls de jonge arbeiders en de vermaakinrich- tirtgen in de groote sleden daar doelde v. d'. W. op zijn toch niet allemaal gevuld met rijke menschen. Ook heeft de heer Ellis gelijk als "hij zegt, dat het huishoud boekje van het Centraal Bureau voor de Statistiek wel anders leert, dan v. d. W. zegt. Hij meent verder, dat de melkprijs in de slechte jaren 1 gulden voor 40 1 bedroeg. Nu 9 gulden. De loonen zijn niet vernegenvoudigd. (Neen, maar die 1 gulden was ook veel te weinig en in dien tijd waren de landarbeidersloonen schanda lig laag. Zij zijn nu percentsge wijs hel meest verhoogd, omdat ze zoo laag waren! Red.) Inzen der meent verder, dat 19 ct. per 1 gestandariseerde melk van 2Va pet. vet hoog genoeg is. Bij een hoogeren prijs zou men, meent hij, de arbeiders zeker in het ex tremisme drijven. Inzender juicht h.et toe, dat de L.T.B. overleg wil plegen met de K.A.B.maar hij zou het nog meer waardeeren, indien dit gebeurde voordat men de financieele positie van de ar beiders openlijk in het geding bracht. Een vergelijking met de prijzen in België brengt hem er Aan den heer Taapken werd dus met ingang van 1 Mei 1947 eervol ontslag verleend als gemeente secretaris der gemeente, dit, daar hij om gezondheidsredenen ver vroegd pensioen heeft moeten vra gen. Zooals bekend was de heer Taapken reeds sinds midden 1945 met ziekteverlof. Het ontslag werd eervol verleend met dankbetuiging voor de diensten bewezen aan de gemeente Bergen. Hem werd dan ook na afloop van de zitting, bij monde van burgemeester Huijgens dank gebracht voor het vele werk en de scheidende secretaris ontving de zilveren penning der gemeente, die slechts bij hooge uitzondering wordt uitgereikt. De heer Taap_ kens dankte daarop den voorzitter en de raad, terwijl hij in een korte toespraak de jaren een oogenblik de revue liet passeeren. De agenda vermeldde nog eenige mededeelingen, o.a. benoeming van de heeren M. C. Dingerdis, W. Rampen en P. Modder tot lid van het burgerlijk armbestuur. De voorzitter gaf daarna een korte uiteenzetting van de werkzaam heden van de D.U.W., die met goedgekeurde loonen werkte en die onderscheid maakte in civiel-tech- nische en cultuur-technische werkzaamheden, waarbij de arbei ders in de onderscheiden catego- riën volgens het C.A.O. werden uit betaald, misschien wat minder dan in het vrije bedrijf, maar dit was dan te wijten aan de z.g. lokloonen die nu en dan worden gegeven. De mededeeling, dat de re- geejinr heeft afgezien van het vestigen van een groot marine vliegveld ontlokte veel bijval in den raad, geen wonder, want met het al of niet door gaan van deze plannen hing de toekomst van dit vaeantie- oord af. Vele Nederlanders zul len dit zeer weten te waardee ren. Het vliegveld zal worden verkaveld voor landbouwdoel einden. Bjj monde van den heer Hemelrijk werd den bur gemeester dank gebracht voor zijn aanhoudend en voortdu rend werken om de plannen ongedaan te maken. Dat hem dit gelukt is, kan worden aan gemerkt als een groot succes in zijn nog korte ambtsperiode. Met twaalf tegen 1 blanco be noemde de raad hierop de heer W. de Vries tot gemeente-secretaris der gemeente als opvolger van den aftredeniden heer Taapken per 1 Mei 1947. Eveneens werd hij be noemd tot 2e ambtenaar van den burgerlijken stand. De voorzitter deelde hierop mede, dat de heer W. Schotten door B. en W. werd be noemd in de opengevallen functie toe, zijn afschuw uit te spreken over den veesmokkel naar België. Dat daaraan boeren van den LTB zich schuldig maken, zal hij wel niet bedoeïen. Boeren, die het doen, waar vandaan dan ook, zijn ook volgens ons zonder meer on vaderlandslievende schobbers. De derde inzender is de heer A. de Block, secretaris van den Landarbeidersbond te Ursem, die ook protesteert tegen de uitlating van den heer v. d. W. Hij criti- seert verder als volgt de wijze, "waarop dikwijls de landarbeiders nog worden gehuisvest: „Laat cfe boeren eerst eens zorgen, dat de arbeiders in een fatsoenlijke wo ning kunnen wonen en niet in een krot, zooals er nog zoo vele zijn. En zet de arbeiders niet zoo dicht'bij de mesthoop, daar gaan de boeren zelf toch ook niet bij zilten. Anders zijn het niet de arbeiders, maar de boeren, die van luxe en vermaak leven." De over'bruggingssteun, ook door v. d, W. aangeroerd, vindt de heer de Block o.i. terecht broodnoo- dig, maar hij zal toch ook wel weien, dat er nog al eens vreemd mee omgesprongen wordt in de toepassing. Maar het is natuur lijk juist en dat ontkent de heer v. d. W. heelemaal niet! dat arbeiders, die gedwohgen werkloos zijn, voor zich en hun gezinnen toch levensonderhoud moeten hebben. Het is grievend, generaliseerend te spreken over dien overbruggingssteUn, als een prachtig pensioen, waardoor de arbeiders niet behoeven te wer ken. (Wij zoud'en zeggen: mis bruiken moeten worden uitge sneden! Red.) Inzender vindt, dat het perio diek honger lijden met vrouw en kinderen en het maken van schul den, zooals velen dat vroeger ge kend hebben, nu maar eens uit moet zijn. Want ook arbeiders hebben recht op een menschwaar- d'ig bestaan. Inzender voegt daar trouwens terecht zelf al aan toe, dat overtreders van den over- bru'gigingssteun streng gestraft moeten worden, maar landarbei ders zijn nu eenmaal geen fa brieksarbeiders, die niet de kans loopen, ieder jaar vanwege vorst en sneeuw gedwongen werkloos te worden. Zij zijn geen kikkers, die in den winter in den modder kunnen kruipen! Het woord is nu aan den heer v. d. Weijden, die in verband met zijn ontactisch generaliseeren wel iets goed te maken heeft, dunkt ons, redactie. van den heer de Vries als hoofd commies. De heer de Vries, die de verga dering een oogenblik verlaten had, werd hierop binnengeroepen en de voorzitter deelde hem de benoe ming mede, waarna de raadsleden den nieuwbenoemde gemeente secretaris complimenteerden. Deze dankte voor het vertrouwen en gaf de verzekering, dat de gemeente Bergen op zijn plichtsbetrachting en zijn werkzaamheden zou kun nen rekenen. De U.L.O. school St. Antonius kreeg de gevraagde medewerking voor het aanschaffen van school- meubelen en leermiddelen, terwijl tevens voor de 'bijzondere scholen de voorschotten op de vergoeding werden vastgesteld, te weten, voor het l.o. f17.96 per leerling en voor het u.l.o. f28.84. Tenslotte werd de geheele raad benoemd als commissie voor on derzoek van de begrooting 1947 In de rondvraag bracht de heer den Das het huisvestingprobleem ter sprake. Hij wilde n.l. weten of een zomerwoning wordt onderzocht wanneer deze wordt bewoond, ook voor de wintermaanden. Wethou der Brak deelde hierop mede, dat dit inderdaad gebeurde. Het zou mogelijk kunnen zijn, dat een en kel geval er doorgeglipt was. Ver der vroeg de heer den Das, of het uit de bezetting overgebleven smeerstation niet voor woning ruimte kon worden ingericht, vol gens zijn meening zouden er drie middelgroot» gezinnen een verblijf in kunnen vinden. De voorzitter deelde hem mede, dat deze zelfde kwestie in B. en W. langdurig was overwogen, doch dat het onmoge lijk was, omdat bureau Oorlogsbuit flO.OOO vroeg. Het gebouw krijgt binnenkort echter een bestemming voor de kleuterschool van Volks onderwijs, welke inrichting nu nog in de openbare school verbleef. Tenslotte wilde de heer den Das weten, of bij woningtoewijzing re kening werd gehouden met gezins grootte en uitbreiding. Wel met gezinsgrootte volgens weth. Brak, doch met gezinsuitbreiding kon dit niet gebeuren, daar aan jongge huwden kleinere woningen moes ten worden toegewezen. De voor zitter maakte verder nog over deze kwestie bekend, dat sterk was ge argumenteerd met de vijf en ze ventig gezinnen, die geen goede weningén hebben om de nieuw bouw te kunnen bespoedigen, om nog maar niet te spreken van de veie geëvacueerden, die nog niet waren teruggekeerd. Volgens zijn zeggen moest men niet al te opti mistisch zijn inzake nieuwbouw. De heer Ellis dankte aan het slot van deze belangrijke gemeen teraad B. en W. voor de unieke wijze, waarop zij in de afgeloopen vorstperiode het brandstoffen- vraagstuk wisten te niveileeren door doelmatig verstrekken van turf. De nieuwe Gemeente-secretaris BERGEN. De heer W. de Vries, dde met ingang van 1 Mei a.s. is benoemd tot Gemeente secretaris van Bergen, werd 16 Januari 1914 te Kwadijk gebo ren. In zijn geboorteplaats werkte hij eenigen tijd aan de secretarie, verder in Middelie en Warder. Na hei behalen van het diploma Gemeente-administratie was hij anderhalf jaar werkzaam bij de Uitgeverij voor gemeente-admi nistratie der NV. N. Samsom te Alphen aan den Rijn. Op 7 Maart 1938 werd de heer De Vries benoemd in de gemeente Bergen als arbeidscomtractant, waarop 1 Maart 1939 zijn benoe ming volgde tot klerk in vasten dienst. 1' October 1941 werd hij bevorderd lot commies, terwijl hij 19 Nov. van datzelfde jaar een aanstelling kreeg als waarnemend gemeente-secretaris Tenslotte be noemden B. en W. hem op 1 Sept. 1945 tot hoofdcommies-chef der afd. Financiën. Onderwijs en Re gistratuur. Sinds 23 Nov. 1945 trad hij op als waarnemend gemeente secretaris. ZELDZAAM JUBILEUM. SCHERMERHORN. Dinsdag 25 Maart herdacht de firma H. Wübbe Co. te Schermerhorn het 160-jarig bestaan van haar zaak; een jubileum dus, waarop slechts weinig zaken kunnen bogen. Ver meldenswaard is, dat het geslacht „Hermes" langer dan een eeuw als firmanten fungeert en dat de tegenwoordige eigenaar de heer J. N. A. Hermes de 14de firmant is vanaf de oprichting. Dit 32ste lus. strum werd met enkele familie leden in huiselijken kring herdacht zonder eenig uiterlijk vertoon. Het is bij de firma een traditioneel ge bruik om de oprichting der zaak feestelijk te herdenken elke 25 jaar; terwijl de lustrums een meer intiem karakter dragen. De heer P. N. B. Deitmers sprak als chef woorden van gelukwensch Ook wij wenschen de firma Wüb- be en den heer Hermes als eige naar met dit zeldzame gebeuren .,ad' muitos annos". WIT-GELE KRUIS HEERHUGOWAARD. Mor genavond wordt in de zaal van café Jb. Groenland vanwege het Wit-Gele Kruis een voedingsvoor lichtingsavond gehouden door aar- De Spoorweg over den afsluitdijk n EENIGEN TIJD geleden is er gemeld, dat er voorshands wel niets zou kunnen komen van den aanleg van een spoorlijn over i n Afsluitdijk. Op de dezer dagen van wege de Spoorwegen gehouden persconferentie kwam deze kwestie ook nog even ter sprake, waarbij - werd opgemerkt, dat vooral ook in verband met de materiaalschaarsch- te, uitvoering van dit plan wel op de lange baan om in spoorWeg- term te 'blijven geschoven zou moeten worden. Intusschen valt het ons op, dat Minister Vos, de tegen woordige Minister van Verkeer en Waterstaat, op een vergadering van de Partij van den Arbeid te Leeuwarden heeft gezegd, dat een spoorweg over den Afsluitdijk voor hem nog steeds veel attractie heeft, omdat wel gebleken is, dat deze weg des winters nog vele mogelijk heden biedt aan het verkeer. Na tuurlijk behoeft er theoretisch ge sproken geen tegenspraak te be staan tusschen de feitelijke mede deeling van de Spoorwegen, dat er van een spoorweg over den Afsluit dijk voorloopig niets komt en het uitspreken van de wenschelijkheid daaromtrent, door Minister Vos. Maar toch zijn het twee uitlatingen, die elkaar niet heelemaal dekken. Want wat voor zin heeft het voor een minister, om de menschen in Friesland lekker te maken met iets, wat voorloopig toch niet ge beurt, ofmoeten wij aanne men, dat de minister van Verkeer en Waterstaat de Spoorwegdi rectie leest toch ook wat er staat! voornemens is, deze zaak nog eens terdege met de Spoorwegen te bespreken? De minister kan de materiaalschaarschte ook niet in èèn slag wegnemen, maar als de departementale drang van het hei lige moeten gaat werken, zien de Spoorwegen zich wellicht gedron gen, ten opzichte van de- urgentie van den Afsluitdijk-spoorweg van gedachten te veranderen PATER HUISSEN O.F.M. Heden, 26 Maart, viert Pater Huissen, tijdens den oorlog Gar diaan van het klooster Ie Nieuwe Niedorp, thans Pastoor te Ammer- zoden, zijn 25-jarig priesterfeest. Het was bijna vanzelfsprekend dat tijdens den ooflo-g, jongens die wilden onderduiken, gingen aankloppen aan pastorieën en kloosters. Werd door sommigen de voorzichtigheid wel eens wat te sterk in acht genomen, dit was echter bij Pater Huissen niet het geval. Voor hem waren er geen onmogelijkheden; hij hielp ieder een. Zijn goede naam in dit op zicht trok ons, illegalen, de aan dacht. Wij vonden hem dan ook bereid ons werk te steunen en het klooster te Nieuwe Niedorp werd een centrum in de verzetsbewe ging van het Noord-Hollands- Noorderkwartier. Alle vormen van verzetswerk werden in het klooster beoefend, waar Pator Huissen, voor zoover dit voor een priester mogelijk was, ook actief aan deelnam. Hij was de bezieler en initiatiefnemer. Veel hebben wij aan zijn goeden raad te dan ken. Wij,; oud-illegalen, blijven Pater Huissen dankbaar gedenken en wenschen Gods besten zegen over de volgend» 25 priesterjaren, die wij hem van harte toewenschen. S. V. dige films geïllustreerd en toege licht. Gezien het succes te Heer- bugowaard-Zuid mag zeker op groote opkomst gerekend worden. Zie de advertentie in dit blad. RAADSVERGADERING K EGMOND AAN ZEE. De Raad der gemeente Egmona aan Zee kwam Maandagavond onder voor zitterschap van Burgemeester M. Niele voltallig bijeen. Een 12-tal hamerstukken over brieven van Ged. Staten werden zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Een voorstel om 3 cent per inwo ner subsidie te verleenen aan het Medisch Opvoedkundig Bureau te Alkmaar werd door den Raad aan genomen, nadat de voorzitter uit voerig uiteen had gezet het groote belang, van dit Instituut in verband met het later te kiezen beroep door de schoolgaande jeugd. De kosten per leerling voor de Chr. School werden vastgesteld op 12.— per leerling. Goedgekeurd. Tot onderwijzers aan de Open bare Lagere School werden be noemd de heeren J. Bannink uit Hilversum en H. Stobbe te Ter schelling. Bij de rondvraag vroeg de heer v. Pel hoe het stond met de dia mant-industrie die in Egmond ge vestigd zal worden. De voorzitter antwoordde dat de hiervoor benoodigde machines in den maak zijn en deze eerdaags af geleverd zullen worden, waarna on- middelijk kan worden begonnen. Wethouder Zwart vroeg of Eg- mond niet in een hoogere klasse ge rangschikt kon worden. De voorzit ter deelde mede, dat hiertoe reeds pogingen In het werk zijn gesteld, maar dat tot nu toe de resultaten gering zijn. De pogingen zullen ech ter niet worden opgegeven, indach tig het gezegde dat de aanhouder wint. In antwoord op verschillende Vragen over de gemeenteklok kon de voorzitter mededeelen dat deze in Juli geplaatst zal worden. JUBILEUM EGMOND-BINNEN: Maandag herdacht mej. A. Zentveld den dag, waarop zij 12'/= jaar in functie was als onderwijzeres aan de Fröbel school. Des morgens werd een H. Mis ter harer intentie opgedragen. Het heeft haar verder in den loop vön den dag niet aan belangstelling ontbroken, waaruit wel bleek, dat haar zorg voor de kleuters door de ouders ten zeerste wordt gewaar deerd. HET COMMUNISME EGMOND-BINNEN. Maandag avond hield Pastoor De Boer in Café Zwart een lezing met licht beelden over het leven in Rusland. De zaal was matig bezet; onder de aanwezigen waren ook Pastoor Kok en diens kapelaan. De Eerw. spre ker wees in zijn inleiding op het gevaar van het Communisme, dat misschien nog erger is dan het na- tionaal-socialisme; hij wekte zijn gehoor op tot een sterk geloof, ge baseerd op liefde en rechtvaardig heid. Nog is het wat ons land be treft niet te laat. Spr. vertelde hoe in Rusland de godsdienst wordt uit geroeid en kerken en kloosters aan hun bestemming werden onttrok ken. Tijdens den óorlog was dit misschien iets minder, omdat men toen iets anders te doen had, doch thans gaat men weer op denzelfden voet voort. Spr. wekte op tot gebed en versterving. Pastoor Kok bracht Pastoor De Boer dank voor zijn leerzame in leiding. IN ZIJN REDE van Linggadji opperde prof. S< van 7 Decembet punten bevat vo gehouden zou i Sjahrir sprak he opzichte van de twijfel en het wa Van dit wantroi donesisohe delegai door aanvankelij: aanwezig te zijn in het paleis van gouverneur-genera dit niet passend taire operatie op zijin Sjaihrir c.s. receptie gegaan. Het republikein! Anlara meldt, (Jat nesische zijde geer nomen aan de fee gelegenheid van ning van Linggad met het gebeurde Naar Aneta ver de besprekingen Nederlandsche sche delegaties uitvoerlegging t eenkomst van morgen, Dondert beginnen. In de bloembolle volle energie aan Wat het h „Tante Berth Door de fiscale rt samenwerking met die met het onderz affaire „tante Bert! een huiszoeking gec ning van mevr. B. K. aan de Mecklenb terdam. Zij ontdek heime bergplaats ee penarsenaal, bevatte stoffen, stenguns er nen, een loopgraafm instrument om gel blazen. Zooals geme illegale wereld als bekend staande me der H.K. medio ft P.R.A. gearresteerd, zouden haar medepl Ex-illegaal voo veroord' De Rotterdamsche oordeelde den 26-jai P. J. T., tijdens de mandant van een il ningsgroep, tot 8 m met een proeftijd vi onder toezichtstellin classeeringsvereenigi ging tot diefstal van het aanvallen var agent. Als verzachte heden werden het reclasseeringsrapport bevrijding door vei vonden teleurstellin, king genomen. Ter inz Op oinze bureaux van geïnterneerden T.R.I. gebied naar overgebracht ter ir door J. S. FL V 3. Aan hun voet lag Bi van de daken en t< scherp afteekenden en geel van de boss liep het land spits 1 werd nu vergrauwc mist die opsteeg ui Hij reed nu voort d eiland van een onr vorm en hoe meer nauwde, hoe duidel weerszijden de zee eveneens dat dit se! en moerasachtig, z was; hij bespeur merkbare teekenen zigheid van bewonei en boerderijen, die tusschen groepjes ie schemerden, waren weerde er was nerg van ontginning c Brychester zelf had den indruk gemaakt zoo oud als hij noo gezien, maar hij had gemerkt, dat dit set •loten van het acht

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2