Voorzichtigheid met nieuwe staatkundige organisatie is we! raadzaam Er is een wezenlijk verschil met de oppositie! r Na Paschen minder vleesch F EN UURTJE TELEX Antwoord van Minister Jonkman "Piel Aia.lvety RADIO NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Woensdag 26 Maart 1947 3 Sjahrir ziet nog onzekerheid twijfel en wantrouwen Morgen beginnen de besprekingen Laatste nieuws Britsche aanklacht verworpen Ik heb niet alles gezegd, maar dat kan ook niet Verbroedering J Ergernis >rweg over den fsluitdijk TIJD geleden is er er voorshands wel innen komen van den een spoorlijn over i n )p de dezer dagen van- Spoorwegen gehouden :ie kwam deze kwestie n ter sprake, waarbij :rkt, dat vooral ook in de materiaalschaarsch- van dit plan wel op m om in spoorweg- zen geschoven zou en. Intusschen valt het Minister Vos, de tegen- nister van Verkeer en ip een vergadering van van den Arbeid te heeft gezegd, dat een ;r den Afsluitdijk voor ;ds veel attractie heeft, ;ebleken is, dat deze ters nog vele mogelijk- aan het verkeer. Na- ieft er theoretisch ge- i tegenspraak te he in de feitelijke mede- de Spoorwegen, dat er rweg over den Afsluit- ?ig niets komt en het an de wenschelijkheid door Minister Vos. jn het twee uitlatingen, iet heelemaal dekken. 3or zin heeft het voor om de menschen in cker te maken met orloopig toch niet ge moeten wij aanne- minister van Verkeer it de Spoorwegdi- toch ook wat er staat! ns is, deze zaak nog met de Spoorwegen De minister kan de rarschte ook niet in gnemen, maar als de de drang van het hei- gaat werken, zien de zich wellicht gedron- ichte van de- urgentie sluitdijk-spoorweg van veranderen HUISSEN O.F.M. Maart, viert Pater lens den oorlog Gar- et klooster te Nieuwe ns Pastoor te Ammer- 25-jarig priesterfeest, lijna vanzelfsprekend den ooi-log, jo-ngens onderduiken, gingen aan pastorieën en Werd door sommigen jgheid wel eens wat icht genomen, dit was ater Huissen niet het hem waren er geen 2den; hij hielp ieder- >ede naam in dit op- ns, illegalen, de aan bonden hem dan ook rnrk te steunen en het Nieuwe Niedorp werd in de verzetsbewe- het Noord-Hoilands- rtier. Alle vormen zerk werden in het ■efend, waar Pater >r zoover dit voor een ;elijk was, ook actief t. Hij was de bezieler nemer. Veel hebben goeden raad te dan- llegalen, blijven Pater «kbaar gedenken en ods besten zegen over 25 priester jaren, die n harte toewensdhen. S. V. jeïllustreerd en toege- het succes te Heer- Zuid mag zeker op mst gerekend worden, /ertentie in dit blad. SVEKG ADERING x AAN ZEE. De Raad te Egmonö aan Zee lagavond onder voor van Burgemeester M. ig bijeen. i hamerstukken over i Ged. Staten werden lelijke stemming aan- 'it om 3 cent per inwo- te verleenen aan het roedkundig Bureau te :d door den Raad aan- dat de voorzitter uit- had gezet het groote lit Instituut in verband te kiezen beroep door nde jeugd, per leerling voor de werden vastgesteld op ïerling. Goedgekeurd, vijzers aan de Open- School werden be- eeren J. Bannink uit i H. Stobbe te Ter- idvraag vroeg de heer et stond met de dia- ie die in Egmond ge- borden. ter antwoordde dat de nodigde machines in n en deze eerdaags af- en worden, waarna on- n worden begonnen. Zwart vroeg of Eg- een hoogere klasse ge- on worden. De voorzit- lede, dat hiertoe reeds het werk zijn gesteld, t nu toe de resultaten le pogingen zullen ech- ien opgegeven, indach- »de dat de aanhouder >rd op verschillende de gemeenteklok kon mededeelen dat deze atst zal worden. lUBILEUM BINNEN: Maandag i. A. Zentveld den dag, 2'/ï jaar in functie was :eres aan de Fröbel- morgens werd een H. ;r intentie opgedragen, lar verder in den loop niet aan belangstelling ,'aaruit wel bleek, dat or de kleuters door de :eerste wordt gewaar- COMMUNISME BINNEN. Maandag- l Pastoor De Boer in een lezing met licht- het leven in Rusland, matig bezet; onder de varen ook Pastoor Kok lelaan. De Eerw. spre- zijn inleiding op het het Communisme, dat g erger is dan het na- isme; hij wekte zijn it een sterk geloof, ge- iefde en rechtvaardig- het wat ons land be- laat. Spr. vertelde hoe e godsdienst wordt uit- erken en kloosters aan ling werden enttrok- den óorlog was dit ts minder, omdat men Iers te doen had, doch icn weer op denzelfden -pr. wekte op tot gebed ig. ok bracht Pastoor De /oor zijn leerzame in- IN ZIJN REDE na de onderteekening van het ontwerp-accoord van Linggadjati (welke om kwart over eli Ned. tijd begon) opperde prof. Schermerhorn o.a., dat de rede van de Koningin van 7 December 1942, welke de doelstellingen en uitgangs punten bevat voor de ontwikkeling die thans zichtbaar is niet gehouden zou zijn, als er geen oorlog was geweest Soetan Sjahrir sprak het kortst en constateerde, dat de onzekerheid ten opzichte van deze belangrijke gebeurtenis nog groot is, en de twijfel en het wantrouwen scherp. Van dit wantrouwen gaf de In donesische delegatie zelf al blijk, door aanvankelijk te weigeren aan/wezig te zijn bij de receptie in het paleis van den luitenant gouverneur-generaal; men achtte dit niet passend wegens de mili taire operatie op Oost-Java; later zijn Sjahrir c.s. toch naar de receptie gegaan. Het republikeinsche persbureau Antara meldt, dat men aan Indo nesische zijde geen deel heeft ge nomen aan de feestelijkheden ter gelegenheid van de onderteeke ning van Linggadjati in verband met het gebeurde te Modjokerto. Naar Aneta verneemt, zullen de besprekingen tusschen de Nederlandsche en Indonesi sche delegaties over de ten uitvoerlegging van de over eenkomst van Linggadjati morgen. Donderdag 27 Maart, beginnen. Prof. W. Schermerhom zeide in zijn rede o.m.; „Dit is een plech tig oogentolik in de geschiedenis van de twee volkeren en een, dat tegelijkertijd van groote beteeke- nis is, omdat het de bezegeling brengt vain de definitieve keuze van den weg, welke beide wen- sohen te gaan, nl. den weg van vreedzame samenwerking op grond van vrij willigheid. Niemand twijfelt er aan, dat deze weg geen moeilijkheden an gevaren in zich ber£t. De geschie denis staat niet stil. Ook na'van daag zal dit proces doorgaan. Ook in (Je blijvende samenwerking tusschen Nederland en Indonesië zal door de komende ontwikke ling, mits met zorg geleid, ruimte komen voor het vormen van een hoogere orde, die ook aam Neder landsche zijde een dieper bevre diging kan schenken, dan thans het geval is. De sprong, die thans door In donesië gemaakt wordt, is zoo groot, dat eenige voorzichtigheid aan de zijde van de nieuwe staat kundige organisatie, die haar in trede zal doen op de wijze als in de overeenkomst bepaald, wel IM MÉUl Üil IÉM 'irntw In de bloembollenstreek is men, nu de winter voorbij is, met volle energie aan het zaaien en poten begonnen. (A.N.P. P.) raadzaam mag worden geacht. Het bewustzijn van een groot en sprong, op de juiste wijze tot gel ding gebracht in de samenwer king met Nederland en in haar houding in de wereld, kan aan de ontwikkeling van Indonesië slechts ten goede komen. Daarnaast zijn wij Nederlan ders er ons van bewust, dat in deze landen een versnelling van het proces van geestelijke en maatschappelijke ontvoogding plaats vindt, die vandaag niet op houdt, doch misschien eerst goed begint. Sjahrir spreekt. Soetan Sjahrir, de Indonesische Minister-President, zei o.m.: „Groot nog is de onzekerheid, scherp nog zijn de twijfel en het wantrouwen ten opzichte van deze belangrijke gebeurtenis. Scherp nog is de haat, duister en bewolkt is de lucht in dit eens zoo schoone land, maar reeds is ook een ontspanning hoorbaar en voelbaar is de opluch ting van de beklemming, die ons hart omspant. Er zijn ook teekenen, die wijzen op een innerlijke verhel dering en zuivering van de atmos feer. De overeenkomst, die wij nu tee kenen, wil een eerste stap zijn om ons te bevrijden uit deze benauwenis een eerste stap in ons streven om de duisternis te verdrijven en licht en zuiverheid te doen terugkeeren, om terug te brengen de sfeer van ob jectiviteit. De sfeer, waarin de kreet „merdeka" geen bedreiging meer zal zijn voor den medemensch, maar een kreet van menschelijkheid, die weerklank vindt bij ieder, wiens ge voel in deze nieuwe sfeer lichter wordt gevoeld door iedere uiting van menschelijkheid. Na de onderteekening van de ont werpovereenkomst verlieten de ge- noodigden de troonzaal en begaven zich naar de speciaal voor deze ge legenheid versierde tuinen, waar een zee van licht den weg opvroolijkte, die naar dat gedeelte van het paleis leidde, waar Dr. v. Mook en zijn echtgenoote een receptie gaven, waaraan door vele Nederlanders, Indonesiërs, buitenlandsche consuls, etc. werd deelgenomen. In Batavia waren op verscheidene plaatsen vlaggen uitgestoken, soms de Indonesische rood-witte vlag van deur tot deur naast het Nederland sche rood'-wit-blauw. Bij het vallen van de duisternis de plechtigheid begon tegen schemertijd te Batavia kwam Batavia langzamerhand in feestelijke atmosfeer, welke begon met vuurwerk en „slametans" (In dische feestelijke maaltijden), welke in de open lucht op verscheidene pleinen en in parken te Batavia voor 25.000 personen gehouden werden en die door de Nederlandsche en Indonesische gemeenteraden geza menlijk waren aangeboden. Groot vermaak veroorzaakten de Nederlandsche wnd. burgemeester van Batavia, drs. A. Th. Bogaardten de Indonesische burgemeester, Soe- wirjo, toen zij 1000 KG Nederland sche centen met een totale waarde van 1500 Nederlandsch-Indische gul den tusschen de bevolking op het Koningsplein wierpen. Wat het huis van „Tante Bertha" bergde Door de fiscale recherche is in samenwerking met de rechercheurs die met het onderzoek inzake de affaire „tante Bertha" belast zijn, een huiszoeking gedaan in de wo ning van mevr. B. M. van der H. K. aan de Mecklenburglaan te Rot terdam. Zij ontdekten in een ge heime bergplaats een compleet wa penarsenaal, bevattende explosieve stoffen, stenguns en zelfs karabij nen, een loopgraafmortier en een instrument om gebouwen op te blazen. Zooals gemeld, is de in de illegale wereld als „tante Bertha" bekend staande mevr.. B. M. van der H.K. medio Maart door de P.R.A. gearresteerd. Vele personen zouden haar medeplichtigen zijn. Ex-illegaal voorwaardelijk veroordeeld De Rotterdamsche rechtbank ver oordeelde den 26-jarigen aannemer P. J. T., tijdens de bezetting com mandant van een illegale ontwape- ningsgroep, tot 8 maanden voorw., met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van een re- classeeringsvereeniging, wegens po ging tot diefstal van een varken en het aanvallen van een politie agent. Als verzachtende omstandig heden werden het zeer gunstige reclasseeringsrapport en de na de bevrijding door verdachte onder vonden teleurstelling in aanmer king genomen. Ter inzage Op onze bureaux ligt een lijst van geïnterneerden die uit het T.R.I. gebied naar Batavia zijn overgebracht ter inzage. WAAR WOORD VAN DEN HEER SCHOUTEN De HEER SCHOUTEN heeft in de Tweede Kamer Dinsdagmiddag een waar woord gesproken, toen hij constateerde, dat de verdeeld heid tusschen het Kabinet en de A.R. een uitvloeisel is van het zeer wezenlijk verschil van inzicht ten aanzien van de handhaving en de uitoefening van het gezag, ten aan zien van de eischen, die een con stitutioneel beleid stelt, ten aanzien van de Nederlandsche verantwoor delijkheid voor de Indische bevol king en de appreciatie van de re- poebliek en haar leider. Inderdaad! En dat verschil van inzicht is al zoo herhaaldelijk ge bleken, dat het onnoodig is, daar dieper op in te gaan. Het stand punt van de oppositie staat vast. Dit verklaart den gang van zaken voor het overgroote deel en in principe, de oppositie zal in dit op zicht eenvoudig haar verlies moe ten nemen Dat wil niet zeggen, dat de heer Schouten, de voornaamste woord voerder van de oppositie, niet las tige vragen heeft gesteld! Zoo waar hij vroeg, of het juist was, dat de Regeering zich niet aan haar woord van 20 December heeft gehouden, zonder éérstoverleg te plegen met de Kamer. De motie Eomme- v. d. Goes van Naters sprak van weder- zijdsche overeenstemming en die is er niet. De Regeering had zich niet mogen binden, had niet tot een ingrijpende wijziging van haar standpunt mogen overgaan, zonder zich vrij te maken van haar eigen woord en zonder nader overleg met de Staten-Generaal. Aldus de heer Schouten, die inlichtingen vroeg over de gebeurtenissen in de Commissie-Generaal en die ook wilde weten, of het waar was, dat de C. G. aangedrongen heeft op een beslissing. Hij hoopte, dat de Ka mer één zou zijn in haar opvatting, zich te stellen tegenover het be leid der Regeering, belichaamd in de verklaring van Vrijdag. De heer Tilanus sprak van een smartelijken dag en vond, dat de Regeering steeds verder afgleed. Hij vond, dat het mede ging om de bestaansmogelijkheid van het par lement. Vroeg de heer Schouten het heengaan van de C. G., de heer Tilanus vond haar bestaan verder onnoodig! Hij vroeg eenige inlich- tiangen en roerde ook evenals de meeste andere sprekers het tee- re probleem van de geïnterneerden aan: een diepe schande noemde hij het, dat nog 22.500 Nederlandsche mannen en vrouwen in Midden-Ja va geïnterneerd zijn. Heeft de Re geering nu eenige zekerheid, dat zij nu zullen worden bevrijd? De heer Vonk, van de P. v. d. Vrijheid, sprak vrijwel in denzelf den geest. In een steenkoolmijn te Centralïa (Illinois) zijn honderd personen ten gevolge van een explosie ingesloten. Er zjjn nog geen verdere bijzonder heden bekend. Door het Californisch technolo gisch instituut is een hevige aard beving op een afstand van ongeveer 8000 km geregistreerd. De richting is nog niet vastgesteld. Het is de hevigste aardbeving tijdens de laat ste maanden. De ambassadeurs van Costo Rica, Nicaragua en Honduras hebben de V.S. in kennis gesteld van een com plot om de regeeringen van hun landen omver te werpen, in welke staat twee andere Latijnsche-Ameri- kaansche landen betrokken zijn. De Veiligheidsraad heeft Dins dag gestemd over de Britsdhe aan klacht tegen Albanië inzake het leggen van mijnen in het Kanaal bij Karfoe, waardoor verleden jaar October twee Britsche torpe dojagers averij hebben opgeloo- pen. De Ver. Staten,, Australië, België, Brazilië, China, Columbia en Frankrijk stemden voor, Syrië onthield zich van stemming, doch Rusland en Polen stemden tegen. Doordat Rusland, een permanent lid, tegen stemde, was de Brit sche aanklacht dus verworpen. Dit was de eerste maal na 20 September, dat in den Veilig heidsraad van het vetorecht ge bruik werd gemaakt. De kwestie blijft echter op de agenda, om ieder lid de gelegenheid te geven een amder voorstel tot bijlegging van het conflict te doen. De Brit sche delegatie verwacht nu, dat de Raad beide parlijen zal aan bevelen, om een uitspraak van het Internationaal Gerechtshof te verzoeken. De vraag blijft ech ter of Rusland ook deze aanbe veling door haar vieto zal ver nietigen. Van bevoegde zijde wordt me- gedeeld, dat de vleeschvoorziening van Nederland op den tegenwoor- digen voet slechts ten deele steunt op binnenlandsehe productie; daarnaast moet een belangrijke hoeveelheid vleesch uit invoer verkregen worden. Uit een ver mindering van de vleeschaankoo- pen in het buitenland vloeien dan ook gevolgen voort voor het vleeschrantsoen. De extra ver strekking van 100 gram per 14 dagen aan venbruikers van 5 jaar en ouder zal na Paschen dus hij de bonaanwijzing voor de pe riode van 14 tot 26 April a.s. komen te vervallen, zoodat het vleeschrantsoen dan weer 200 gr. per week zal zijn. Getracht zal worden uit een met behulp van import van vee ge- vormden voorraad vleesch en nog eeniigen loopenden import van vee uit Denemarken het basis rantsoen van 200 gram per week voorloopig te handhaven. Wan neer echter in den zomer 't aan bod van slachtvee in het binnen land terugloopt een jaarlijks terugkeerend normaal verschijn sel zal in dien tijd met verla ging van het rantsoen tot 150 gr. per Week rekening moeten wor den gehouden. Vrijdag 28 Maart a.s. zal de „Sloterdijk" op nieuw naar Indonesië ver trekken. Aan boord zullen zich bevinden ruim dui zend militairen, -Mvaaroo- der een afdeeling marine, bestaande uit ongeveer vierhonderd mariniers en honderdtachtig man per soneel van de zeemacht, o De senaat der Neder landsche economische hoo- geschool heeft besloten aan prof. Th. Limperg, hoogleeraar in de bedrijfs- huishoudkunde aan de Universiteit van Amster dam, het doctoraat in de economische wetenschap pen honoris causa te ver leenen. De eerepromotie zal plaats hebben op Don derdag 8 Mei a.s. in de aula der hoogeschool. Als promotor zal optreden prof. dr. N. J. Polak. De nieuwe Amerikaansche ambassadeur in Neder land, Baruch, vertrekt vandaag, vergezeld door den Nederlandschen am bassadeur in de V.S., Lou don, aan boord van de lijk uit Bergen (N.H.) .en Westerdam naar Neder- Amsterdam, houden van land. De douanebeamb- 29 Maart tot 26 April a,s. ten deden op het station in den kunsthandel van te Roosendaal opnieuw M. L. de Boer te Amster- een goede vangst, toen zij dam een voorjaarsten- de D-trein uit Brussel toonstelling van hun wer- aan een nauwkeurig on- ken. Op verzoek van derzoek onderwierpen. In de Fransche regeering een Fransche personen- heeft Nederland deze wagen werd een groote maand 4000 ton tarwe aan partij sigaretten gevon- Frankrijk geleend, dat den, welke in allerlei hoe. daaraan dringend behoef- ken en gaten handig ver- te had voor zaai-doelein- borgen was. De wagen den. H* Een 25-tal ver werd „afgekoppeld" en schillen.de dagbladen in van onder tot boven „uit- Praag maakt melding van gekamd". 'A- Het 500-ton Arturo Toscanini's 80sten metende Nederlandsche verjaardag. De couranten motorschip „Vrede", dat geven een gedetailleerd in Januari tijdens een verslag van zijn artistieke sneeuwstorm bij Bridling- loopbaan en onderstree- ton op de Engelsche kust pen zijn^ dappere houding liep, is losgekomen. tegenover het fascisme en Dertien jeugdige Neder- de reactie. o De schade landsche V schilders en door den strengen winter beeldhouwers, voorname- toegebracht aan het te velde staande winter graan, waarvan gevreesd werd, dat het geheel ver loren zou zijn blijkt op Schouwen Duiveland, St. Philipsland en West Bra bant nogal mee te" vallen. Te Jeruzalem is een proces begonnen tegen vier joden, die beschul digd worden van mede plichtigheid aan het op blazen van een station te Jeruzalem op 30 October j.l. Tegen vijf Tsjechi sche journalisten, die in dertijd bij de onder Duitsch toezicht staande Tsjechische pers vooraan staande posities bekleed den, is voor het nationale gerechtshof te Praag de doodstraf geëischt. Aan drie consulaten-generaal te Alexandrië zijn dreig brieven gezonden; onder teekend door „het natio nale bevrijdingscomité" volgens welke de consu laire gebouwen zullen worden opgeblazen zoo zij niet binnen een week de Egyptische vlag uitsteken. k In de avondvergadering van de Tweede Kamer kwam de Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, de heer Jonkman, aan het woord. Hij gewaagde van een historischen dag, waarop samenvallen de onder teekening van de overeenkomst en dit' debat. Voorts herinnerde hij er oa. aan, dat het incident met de „Martin Behrman" schijnbaar is opgelost. Weinig staten, aldus de minister, hebben meer kans en mogelijkheid om vernieuwd verder te gaan dan wij. Wat vandaag onderteekend is voldoet aan wat de Regeering op 10 December heeft in uitzicht ge steld. De Regeering is ervan over tuigd, dat de voorwaarden over eenkomen met de hoofdzaak der verklaring van 10 December. De Regeering heeft al erkend, dat na haar verklaring van 10 Dec. het overleg zou leiden tot een weder zij dsche binding. Welke waarde aan een motie kan worden toege kend, nimmer zal ze voor de Re geering een voorschrift mogen zijn. De vraag is wat onder de weder zij dsche verbintenis moet worden verstaan. De Regeering heeft de Kamers ingelicht zoodra zij haar beslissing had genomen. De Minister wees er op, dat als men niet op korten termijn tot een oplossing kon komen, het eenige alternatief een groote militaire actie zou zijn geweest; het ligt voor de hand, dat men in die'omstandigheid onmiddellijk toegreep, toen men tot overeenstemming kon ko men. Er is geen sprake geweest van internationale pressie; uiteraard was er wel belang stelling. Vervolgens giing de Minister na hoe de wederzijdsche verbintenis is tot stand gekomen. Hij wees cr op, dat de artikelen 3 en 4 de moge lijkheid openen om de republiek te splitsen; de mogelijkheid van een eigen plaats in het Indonesisch staatsbestel is opengehouden. Het ontslag van den heer de Boer is bij de Regeering in beraad. De In een fabriek van aanhangwagens te Eindhoven wordt thans een belangrijke opdracht van de Argentijnsche regeering voor D.A.F.-aanhangwagens uitgevoerd. De productiecapaciteit be draagt reeds een wagen per twee uur en de eerste wagens zijn al afgeleverd. Een kijkje in de montagehal. (A.N.P. P.) 1 3. Aan hun voet lag Brychester, waar van de daken en torenspitsen zich scherp afteekenden tegen het bruin en geel van de bosschen; vóór hem liep het land spits toe; het uitzicht werd nu vergrauwd in een lichte mist die opsteeg uit de grijze zee. Hij reed nu voort door een schier eiland van een onregelmatigen V- vorm en hoe meer he't zich ver nauwde, hoe duidelijker hij aan weerszijden de zee zag. Hij zag eveneens dat dit schiereiland, vlak en moeras-achtig, zeer dunbevolkt was; hij bespeurde nauwelijks merkbare teekenen van de aanwe zigheid van bewoners en de huizen en boerderijen, die hier en daar tusschen groepjes iepen en beuken schemerden, waren oud en ver weerd1; er was nergens een teeken van ontginning of vooruitgang. Brychester zelf had op Blake sterk den indruk gemaakt van een plaats zoo oud als hij nooit tevoren had gezien, maar hij had al spoedig op gemerkt, dat dit schiereiland, afge- •loten van het achterland en „aan het eind van de wereld" een ouder dom toonde, grijzer en dieper dan die van de kathedraalstad. Hij vier de den teugel en reed voort, ter wijl hij het hoofd schudde. „Precies zooals Dick het be schreef", zeide hij tot zichzelf. „Een soort van niemandsland, van alles en iedereen verlaten. En een goe de plaats om er jezelf te verbergen ook!" De weg, die hij nu vplgde, slin gerde zich bijna vijf kilometer ver der en hij ontmoette slechts enkele menschen. Er was overigens niet veel meer te zien dan de vlakke velden, de spaarzame rieten daken en houten huisjes. Maar daar, waar men het geruisch van de zee op den met steenen bezaaiden oever kon hooren in de stilte, bracht een scherpe bocht in den weg hem voor een breeden inham die zich landwaarts in vernauwde en aan de zeezijde een langen zandigen landtong toonde. Het was eb en de inham was een trieste uitgestrekt heid van glinsterende modder en rottend zeegras, temidden waarvan een paar wrakken van booten la gen. Aan den rand, te bereiken door een zijpad, stonden enkele huizen, schilderachtig en onregel matig, overheerscht door een ouden molen waarvan de donkere muren hoog tegen de lucht oprezen. Blake herkende de plaats van een be schrijving, die hij er vroeger van gekregen had. „Dat is de oude molen, waar Dick het nogal eens over had", zei hij. „En dat, aan den overkant van den inham moet dus Malvery Hold zijn. Het ziet er eerbiedwaardig genoeg uit!" Het huis dat hij nu naderde langs een iepenlaan, was een zestiende eeuwsch gebouw van grijzen steen, vervallen, schilderachtig en ver waarloosd. Terwijl Blake in de richting van de poort reed dacht hij onwillekeurig, dat het hem heele maal niet zou verrassen, wanneer hij het huis verlaten zou aantref fen; de vermolmde vensters zagen er levenloos uit en de heele omge ving maakte een indruk van ver val. Maar er steeg een dun rook wolkje op uit een van de hooge schoorsteenen en nadat zijn klop op eeh eiken deur een griezelig hol geluid had veroorzaakt, verscheen een oude bediende die den bezoe ker met een ongeloovigen blik aan staarde. Ook hem kende de vreem deling door menige humoristische beschrijving die hem in verre lan den was gegeven. „Is mijnheer Richard Malvery thuis?" vroeg Blake. „Is hij bin nen?" De oude man deed een pas ach teruit en bracht zijn hand boven zijn oogen om zijn oogen tegen het licht te beschutten toen hij opkeek 'naar den ruiter. „Mijnheer Richard!" riep hij uit. „Mijnheer Richard! Wie vraagt er naar mijnheer Richard? Mijnheer Richard? Hij is dezen drempel ge durende de laatste vijf jaren niet over gekomen!" MALVERY HOLD Blake bleef een oogenblik stil zit ten, terwijl hij op den ouden man neerkeek. Hij zag een vreemden, knokigen, grijsharigen, ouden kerei die er nogal knorrig uitzag ei> een klaarblijkelijke achterdocht toonde tegenover alles wat hem vreemd was, een overlevende van een voor bije wereld, gekleed in afleggertjes van zijn meester. Hij scheen butler noch koetsier te zijn; zijn kleeding zou evenzeer of evenmin passen in de provisiekamer als in den stal. En Blake wist wie en wat hij was, een van die antieke dienaren die vege- teeren in oude huizen en families tot ze geworden zijn als vervallen takken van stervende eikenboomen en afvallen om weg te zinken in het algemeen verteringsproces. „Ik weet wie je bent", zei hij plotseling. „Je bent Jacob Elphick. Ik heb mijnheer Richard wel eens over je hooren praten". Jacob Elphicks grauwe gezicht toonde verbazing; hij keek om in de hall, waar hij uit te voorschijn was getreden, een troostelooze ver latenheid van steenen muren, waar in Blake niet anders kon bespeuren dan wat door houtworm verteerd antiek meubilair. Er was niemand aanwezig, maar toch trok de oude man de deur meer toe. „En wie is u dan wel?" vroeg hij scherp. „Den naam van mijnheer Richard kent u op uw duimpje. Maar ik kan niet anders zeggen dan dat hij zich hier in de laatste vijf, zes jaren niet heeft laten hoo ren of zien." „Ook niet van zich heeft laten hooren?" vroeg Blake. „Ben je daar zeker van?" „We hebben geen woord van hem gehoord sedert hij vertrok, bijna zes jaar geleden, zooals ik al zei", -antwoordde Jacob Elphick. „Hij vertrok de hemel weet waarheen en hijis nooit teruggekomen, noch heeft hij ooit geschreven. Wie kan ik zeggen dat naar hem heeft ge vraagd?" Blake steeg langzaam af en be vestigde den teugel van den hit aan een ijzeren ring van den deur post. „Iemand die hem kent en die hem hier verwachtte aan te treffen", zei hij. „Nu, dan zou ik graag zijn va der eens spreken. Sir Brian. Hij leeft toch nog, hoop ik?" De oude man, die geen stap van zijn plaats week tusschen de deur en den bezoeker, schudde het hoofd. „Nog in leven? Ja, in leven is hij nog wel, Sir Brian", antwoordde hij. (Wordt vervolgd). heeren Verzijl en Posthuma heb ben te kennen gegeven op een be noeming geen prijs te stellen. Juist is de motiveering binnengekomen. Ook deze kwestie is bij de Rfcgee- ring in beraad. De vergaderingen der C. G. zijn geheim; daaromtrent kan niets worden meegedeeld. De Regeering wil wel erkennen, dat dezelfde be zwaren die in deze vergadering en daarbuiten geuit worden, ook in de C. G. naar voren komen. Het ligt voor de hand, dat na de onderteekening en na de gebleken oneenigheid in de C. G. de Regee ring taak en samenstelling der Commissie nader gaat bezien. Het eenig "nieuwe bij het „aan- gekleede" Linggadjati is de reser veering van de mogelijkheid van een eigen plaats van Nieuw Gui nea en de arbitragemogelijkheid. Van verder afglijden of nadere concessie was geen sprake, maar het ging om den laatsten steen te leggen voor de vernieuwde samen werking. Weer een motie Bij de replieken diende de heer Schouten mede namens de heeren Tilanus, Bierema en Zandt een motie in waarin de Kamer, overwegende, dat de mededeelin- gen van de Regeering inzake het tijdstip, waarop zij haar heeft in gelicht omtrent de wijziging van het beleid met betrekking tot Ne- derlandsch-Indië, niet bevredigen, betreurt, dat de Regeering niet tij dig mededeeling van de wijziging in dit beleid heeft gedaan, ..noch tijdig daaromtrent overlég met de Kamer heeft gezocht. De heer Romme (K.V.P.) ver klaarde, dat de Minister hem niet duidelijk heeft gemaakt, dat het noodzakelijk was de Kamer voor dit voldongen feit te plaatsen. Hij ziet niet, dat het passeeren der Ka mer een noodzakelijkheid was in 's lands belang. Spr. betreurt het, dat de Re geering de onderteekening der overeenkomst tot stand heeft gebracht buiten de Kamer om De Kamer had vooraf behe ren gekend te worden. Hij zou het op prijs stellen als de Re geering dit nog In overweging zou willen nemen. Als de Re geering op haar standpunt bljjft staan, zal spr. daarmede in de toekomst rekening moe ten houden. Tegen de motie-Schouten heeft spr. bezwaren en wel tegen den in houd en tegen de strekking. De heer Roimme gaf neg te ken nen, dat hij van de Regeeringstafel niet gehoord heeft een klemmende argumentatie om de beslissing der Regeering te baseeren. Hij vraagt vervolgens of de Regeering wel alles gezegd heeft wat zij ter zake kan zeggen en wat zij zou willen zeggen als dat overeen zou komen met 's lands belang. Minister Jonkman verklaarde nogmaals, dat er naar de -stellige meening der Regeering geen spra ke was van een ingrijpende wijzi ging in haar beleid. Omtrent de motieven der ontslagaanvrage van den heer de Boer kon spr. geen mededeelingen doen. De motie-Schouten is voor de Regeering onaanvaardbaar. In ver band met de „kleine motie Romme" inzake de geïnterneerden verwijst de Minister naar wat hij in de Eer ste Kamer heeft medegedeeld; hij verklaart nag, dat voortdurend gestreefd wordt naar bevrijding van geïnterneerden. De vrijlating is een voortdurende zorg voor de Indische Regeering. Den heer Romme zegt hij, dat hij natuurlijk niet alles heeft gezegd. Er zijn verschil lende omstandigheden, die het onmogelijk maken alles open baar op tafel te leggen, zoo b.v. economische en financieele. De beraadslagingen worden daarna gesloten. De motie-Schouten wordt ver worpen met 55 tegen 26 stemmen. Tegen half twaalf verdaagde de voorzitter de vergadering tot Woensdagmiddag een uur. Telefoonstaking in de Ver. Staten aangekondigd De desbetreffende commissie van den Naticnalen Bond van Arbei ders in de Telefoonbedrijven in de V. S. heeft bij stemming besloten op zeven April een staking voor het geheele land bij de „Bell Tele phone System" uit te roepen. Hier bij zullen 287.000 leden van 39 vak- vereenigingen betrokken zijn. Het, geschil tusschen de arbeiders en de maatschappij is ontstaan tengevol ge van een verschil van inzicht ten -aanzien van contracten. Terwijl de Amerikaansche koopvaardij-offieieren drei gen met boycot en Den Haag zjjn beschuldiging van smok kelarij door de „M. Behr man" handhaaft, gaan de Jannen van de „Kortenaer" die de „Behrman" op bracht vroolijk met „die leelijkc smokkel-Yankee" om. vom bij ons schaften", bood captain Gray de Nederland sche schildwachten aan, maar de „Kortenaer" heeft comalie zat en dus nuttigen onze Jan nen hun „vette hap" aan thuisboord. Nu laat Gray de wachtkloppers snoepen van origineele Amerikaansche cake en grape fruit. Wie het breed heeft, late het dito hangen, waar of niet! Voor wat hoort wat, en zij ontha- Nederlanders, en zij ontha len nu de Yanks op gramo- foonmuziek. In Tandjong Priok gingen leden van bei der bemanningen samen pas sagieren. Aldus een A.N.P.-, géén Reuter-bericht Opstandelingen in Paraguay melden successen Volgens een legercommuniqué van den commandant der opstan delingen in Paraguay aan de Bra- ziliaansche grens hebben de troe pen der opstandelingen zich mees ter gemaakt van de steden Porto de Saguareno en Porto Laurel. De regeeringstroepen zouden verlie zen aan menschen en materiaal geledén hebben. De communistische partij in Bra zilië heeft bekend gemaakt, dat zij heden te Pontaparaneen bijeen komst zal houden om een fonds te s'ichten voor „de communisten in Paraguay". Te Asuncion beschouwt men de positie der regeeringstroepen als critiek. De troepen van den kolo nel der opstandelingen Ramos zou den reeds ten Zuiden van San Pe dro naar Asuncion oprukken. San Pedro zou zwaar van luchtbombar dementen hebben geleden. De be volking heeft de stad echter ont ruimd. PROGRAMMA DONDERDAG 27 MAART HILVERSUM I (301 M.): 8.00 Nieuws en gram.muziek; 9.00 Mor genconcert; 10.45 Zang; 11.00 Radio ziekenbezoek; 11.45 Fam.berichten uit Indonesië; 12.00 Vioolmuziek; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws en vervolg lunchconcert; 14.00 Metro- pole-orkest; 15.00 Pianoduo; 16.45 Rotterd. Philh. Orkest; 17.30 Spaan- sche muziek; 18.30 Voor de militai ren; 19.00 Nieuws en gram.muziek; 19.45 Oorlogsdocumentatie; 20.00 Nieuws en weerber.; 20.08 Amuse mentsorkest der Marine; 21.30 Gram. muziek; 22.00 Nieuws en gram.muz. HILVERSUM II (415 M.): 8.00 Nieuws en gram.muz.; 9.50 Muziek voor de fabriek; 11.00 Omroep- kamerorkest; 12.00 Gram.muziek; 12.30 Militaire Stafmuziek; 13.00 Nieuws en lunchconcert; 14.20 Ka mermuziek: 16.15 Filmnieuws; 17.20 Dier der week; 18.00 Nieuws en dansorkest; 19.00 Schotsche muziek; 20.00 Nieuws; 20.15 Radio-orkest; 21.15 Hoorspel; 21.45 Gevarieerd programma. f\VERAL waar menschen zijn hebben we ook menschelijkt tekortkomingen en fouten. Din gen, die niet goed zijn en ook niet goed gepraat behoeven noch kunnen worden. Daar moeten we ons niet over verwonderen. La ten we zuinig zijn met onze er gernis. Niet aan alies en overal aanstoot nemen. Probeeren we de dingen groot te zien, niet van ons eigen kleine, benepen standpunt. Verder zien dan onze neus lang is. We kunnen ons zelf veel moeilijkheden besparen. En daarmee is natuurlijk niet ge zegd, dat hetgeen werkelijk ver keerd is, ook inderdaad verkeerd is en blijft. Wit is wit en zwart is zwart. Daar moeten we ons beslist tegen verzetten. Doch met ge-oorloofde middelen en langs den aangewezen weg. Eventueel met een beroep op hoogere in stanties. En bewaren we intus schen onze gemoeds-rust en gok vooral ons geloof en vertrouwen in God. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3