JONGEREN IN DE K.V.P. Mr. Meijer was vóór de Koningin KERN TEEKE CHARLE! PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Donderdag 27 Maart 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Veelbelovende belangstelling UIT OUDE TIJDEN Sweelinck-kwartet Onpartijdig rechter met weinig ambities Beelden Marktberichten Geslaagde De oefenwedi ALKMAAR Een groot aantal jongeren had gevolg gegeven aan de uitnoodiging van het afdeelings- bestuur van de K.V.P., om te ko men luisteren naar Drs. J. Schip horst, die sprak over de Jongeren en het Maatschappelijk Herstel. Nadat de voorzitter, de heer C. Venneker, zijn vreugde over deze veelbelovende belangstelling had geuit en gewezen had op de wen- schelijkheid van frisch bloed in de politieke organisatie, was het woord aan drs. Schiphorst, die be toogde, dat wij dienen te streven naar een maatschappij, die niet door klassenstrijd en via revolutie leidt tot den heilstaat van de dic tatuur van het proletariaat, niet dus naar een materieel georiën teerde maatschappij, doch naar een maatschappij, die gebaseerd is op de Openbaring Gods en de natuur van den mensch, op de rechtvaar digheid en liefde en onthechting van' het aardsche. Als in het ge zin, dient ook in de maatschappij de liefde en solidariteit uit te gaan boven de tegenstellingen. Ieder mensch is verantwoordelijk voor zijn evenmensch. Op dit fundament staat ook onze politieke organisa tie, die streeft naar een christelij ke democratie, gebaseerd op naas tenliefde en rechtvaardigheid. De jongerenorganisatie heeft hetzelfde doel. Wij willen een jongerenorganisa tie, omdat de jongeren tijdens den oorlog een groot aandeel hadden' in het verzet en omdat zij vijf jaar VOOR DEN ECON. POLITIERECHTER Zwart sohapenvleesch uit St. Pancras De gebr. G. uit St. Pancras, de vrouw van een hunner en een Alk. maarsche caféhouder stonden giste ren voor den bijz. politierechter terecht wegens het verknopen van zwart schapenvleesch. De hoofd dader, H. G., die alreeds eenigen tijd gedetineerd is, wilde den po- i.tierechter aoen gelooven, dat hij dat vleesoh in Purmerend in een inarkttentje gekocht had, maar na. luurlijk was Mr. v. d. Wall Bake niet zoo naïef, om dit voor waar aan te nemen. Deze zwarte scha- penvleesch-affaire strekte zich uit over een tijdvak van anderhalf jaar van Mei '45 tot Jan. '47 en er verdwenen in dien tijd nogal eens schapen uit de weide. Mr. Velhnga had geen bewijzen omtrent den dader, doch hij stak niet onder stoelen of banken, dat hij vermoed de, dat de gebr. G. hier een handje in 't spel hadden. De vrouw van G., die ook wel eens een pakje vleesch bij de zwarte klanten be zorgd had, werd tot f25.— boete of 15 dagen, plus 4 mnd. voorwaarde lijk met 3 jaar proeftijd veroor deeld. De eisch was flOo enz. Tegen den caféhouder N., die als tusschenpersoon fungeerde tus- schen leverancier en afnemer en in wiens café op deze wijze zoo'n 600 kilo schapenvleesch gepas seerd was, werd 4 maanden gevan genisstraf geëischt. Zijn verdediger, Mr. Berkhouwer wist echter te be reiken, dat er een reelasseerings- rapport over dezen bejaarden kas telein zal worden uitgebracht, ten einde een gecombineerde straf mo gelijk te maken. Hetzelfde succes had Mr. Thys met zijn cliënt H. G., den hoofddader in dit complotje, tegen wien Mr. Vellinga 8 mnd. gev. had geëischt. G. had om een voorw. straf gevraagd, doch daar was geen denken aan. De politie rechter wilde hem in zooverre te gemoet komen, dat de zaak werd aangehouden tot 7 Mei, teneinde een reclasseeringsrapport te laten samenstellen; het resultaat zal dan zijn een gecombineerde straf. Tegen C. G. was 2 mnd. geëischt, doch dit werd bij uitspraak 2 we ken; deze had slechts als bezorger van het vleesch gefungeerd. De zwarte slachtoffers zijn echter gewaarschuwd, want zij ontmoeten voor de rechtbank geen pardon meer. Actetaseh voor 400 leerbonnen De Alkmaarder L. G., die een actetaseh geleverd had in ruil voor 400 leerbonnen, werd door den eccn. politierechter veroordeeld tot f150.boete, subs. 1 mnd. gev. B. S., die op het distributiekantoor deze 400 leerbonnen had weggeno men, werd veroordeeld tot f100 boete of 60 dagen met 4 mnd. voorw. met een proeftijd var» 1 jaar. Houtdiefstal. Voor den Politierechter hadden zich te verantwoorden J. P. H. en N. A. R., omdat ze bij den barak- kenbouw in de Wieringermeer plan ken, balken e.d. ten eigen bate had den aangewend. H. was er mee be gonnen en toen R. zag. dat het goed liep. hielp hij maar een handje mee voor zichzelf. H. werd beboet met 40.of 20 dagen en R. met 25.— of 10 dagen. De molen De Wolf. 27 MAART; Nadat in 1713 de hou ten molen door een storm was weggevaagd' werd op 27 Maart 1714 de eerste steen gelegc voor de nieuwe wolf. De molen stond bij de Keetkolk en had veel na deel van de aan de overzijde der Singelgracht gelegen touwbanen, welke door de hooge boomen veelal den wind tegenhield. De molenaar vroeg dan ook meer malen om de boomen te vellen. De Wolf was de eerste steenen molen in onze stad. Niet altijd stond daar een meeimolen, want tot 1605 werd hij gebruikt als runmolen en toch was het niet de oudste, want de eerste run molen sond op het oosteind van Verdronkenoord en was voor zien van busgaten om eventueels vijanden te begroeten. lang alle politieke scholing moes ten missen. Er is een groote ach terstand' in te halen en vooral in de komende jaren is er groo te behoefte aan geschooide, jonge krachten, om de plaatsen der oude ren in organisatie en openbare functies in te nemen. De jongeren in de K.V.P. dienen zich allereerst van hun werkplicht bewust te zijn en zullen een avond per maand aan hun politieke scho ling moeten wijden, om verder zich door zelfwerkzaamheid zooveel mogelijk te bekwamen. Tal van vragen werden hierna door den spreker beantwoord. Bin nenkort zullen degenen, die zich dezen avond voor de Jongeren K. V. P. opgaven, alsook degenen, die er alsnog interesse voor hebben, worden opgeroepen voor een bij eenkomst waarin tot definitieve oprichting zal worden overgegaan. HET EERSTE! De heer G. H. Meü roos, Laat, alhier, ontving het eerste kie vitsei. Het werd gevonden door den heer T. Oud, Boekel- dermeer, Heiloo. ALKMAAR. De Alkmaarsche Kamermuziekvereeniging had een uitnemende keuze gedaan, door voor deze concert-avond dit strijk kwartet te engageeren, al hoorden wij dit dan ook na den oorlog reeds voor de derde maal. Biloen, Water man, Raphael en Vogtschmid kwa men ons een klassiek-romantisch programma voorspelen. Het homo geen samenspel en verfijnd musi- ceeren van dit ensemble had weer onmiddellijk de talrijke luisteraars in de ban van de muzen. In het kwartet op 54 van Haydn en het kwartet in D gr. t. van Mo zart. werd volkomen ervaren, de muzikale schoonheid welke deze componisten in hun werken hebben neergelegd. Wanneer we na de pauze een kwartet van Borodin ver meid zien, dan ontkomt men niet aan de gedachte. Is men min of meer huiverig hier iets uit de nieu were kwartet-yteratuur te spelen, of moeten er voorzichtigheidshalve concessie's aan het publiek worden gedaan. Borodin schreef een uiterst romantisch kwartet, waarin hij prachtige vondsten heeft, maar af en toe wat goedkoop dreigt te wor den. Af en toe, zooals in 't scherzo wordt er 'n Weensche sfeer gescha pen die op 't kantje af, die van Straus nadert. Deze opmerkingen gelden niet de uitvoering maar van zelfsprekend den aard van het werk. Dit kwartet geeft de gelegenheid de individueele spel-kwaliteiten van de concerteerenden ruim te demon- streeren, wat dan ook in de meest perlecte vorm gebeurde. Prof. Carl Flesch zeide; „De kwartetspelers hebben het muzika le hemelrijk", we zijn het daarmee eens, en ze hebben ook ons, luiste raars, in dat rijk wat ver boven de materie staat, binnengevoerd. De kunstenaars hadden een uit bundig succes en werden herhaalde malen teruggeroepen. We hopen dat het „Sweelinck-kwartet" meerdere malen zal terugkeeren, als waardige plaatsvervangers, van de meester- kwartetten die we voor de oorlog hoorden zooals de „Budapesters", „Capet" e.a. W. Schreurs. DRANKWET ALKMAAR Ingekomen is een verzoek van den heer C. J. A. Bel, alhier, om een verlof B verlof voor den verkoop uil- sluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse voor verkoop in het perceel Magda- lenenstraat nr. 7. Bezwaren legen het verleenen van dit verlof kunnen binnen twee weken na dagteekening de zer bekendmaking worden inge bracht. jONGEJAN VOOR HET HOF De 59-jarige boerenarbeider J- Jongejan uil Alkmaar, die bij de luchtbescherming was ingedeeld en var» wien. zijn mede-luchtbe schermers niet wisten, dat hij NSB-er was, vroeg in Mei 1941 aan Klaas Bosker, die illegale blaadjes verspreidde, hem ook een pamflet te willen geven, Naar hij zei „voor een kennis, die er inte resse in had". De kennis bleek te zijn de NSB-directeur van de luchtbescherming te Alkmaar, Kohlbruggen. Bosker werd vijf maanden in Scheveningen opge sloten en zijn collega W. de Moei, op wien bij fouilleering een pam flet werd gevonden, kreeg vier maanden. De gezondheidstoestand van de Moei heeft zoo onder de gevangenschap in Scheveningen geleden, dat hij eenigen tijd later :ia zijn thuiskomst is overleden. Voor hel Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam verklaarde ver dachte niet geweten te hebben, dat Kohlbruggen de blaadjes als bewijs tegen Bosker en de Moei zou gebruiken. De advocaat-fis caal, mr. H. G. Th. Keune, eischte een gevangenisstraf van 7 jaar, waarvan 4 jaar door te brengen in een rijkswerkinrichting. VEILINGOVERZICHT LANGENDIJK De gang van zaken aan onze veilingen is de laatste weken aan weinig verande ring onderhevig. De producten, welke worden aangevoerd, worden allen voor den maximumprijs afge nomen door den binnenlandschen handel of door den export. Deze maximumprijzen zijn voor: roode kool 17.50, afw. 12.20, uitschot 6.10; gele kool 15.50. afw. 10.80, uitschot 5.40; witte kool 11.50, uien (alle sorteeringen) 16.-; bieten I 10, idem II 7.50; idem III 5.50; peen II 9.50, idem III en IV 7.50. Voor witte kool vermelden we geen prijs voor afwijkend en uit schot, omdat alleen deze kwaliteit niet wordt afgenomen voor den maximumprijs. Afwijkende witte kool werd veelal door de fabrieken afgenomen voor prijzen varieeren- de van 4 tot 7 giet. Deze maximum prijzen staan vast tot en met 29 Maart. Deze laatste weken is de aanvoer van producten aanmerke lijk beneden peil, omdat de tuin ders er de voorkeur aan geven hun laatste stapelproducten te bewaren tot begin April, om zoodoende de a.s. verhooging, welke ongetwijfeld zal volgen na 29 Maart, nog te krij gen. Het gevolg hiervan is, dat b.v. de export niet aan haar kwantum toe komt. Dit is een reden geweest om de hoofden bijeen te steken en dit vraagstuk onder de oogen te zien. Zaterdag j.l. is dit n.l. in de Prov. Commissie besproken en we zijn benieuwd welke oplossing hier voor is gevonden. Ondertusschen is deze week weer een inventarisatie gehouden van voorradige stapelproducten. In Nrd. Scharwoude had deze tot resultaat, dat nog aanwezig zijn: 67 wagons roode kooi, 104 wagons gele kooien 148 wagons witte kool. Van uien, bieten en peen zijn elk nog plm. 25 wagons aanwezig. Door deze inventarisatie is gebleken dat er plm. de helft aanwezig is van datgene wat aanwezig moest zijn. De rest is dus buiten de veiling om verkocht. De tuinders zullen in de gelegenheid worden gesteld, om datgene, wat ze gedurende de sta king van de kooplieden onderhands hebben verkocht, aan de veiling op te geven. De winter, die achter ons ligt, heeft veel op zijn geweten, niet alleen om de bovenmate stren ge koude en langen duur, maar ook door de vele maatregelen, welke hebben geleid tot een chaotische periode. Deze periode is thans ge lukkig achter den rug. Alles keert weer terug in normale banen. De chaos brengt op den duur geen goeds. Den goedwillenden tuinders wordt de juiste weg onmogelijk ge maakt en den kwaadwillenden tuinders valt tenslotte ook het lid op de neus. Er moet eendrachtig naar gestreefd worden om te ko men tot goede toestanden. LOOF DER BEVOLKING SCHOORL Geboren: David Gerhard Willem, z.v. J. Mol en J. Visser; Siene Marg., d.v. W. Muskee en M. Zander; Andreas Joseph, z.v. F. de Vries en J. Jonkert; Gerardus Joseph, z.v. J. Winder en B. E. Wit tebrood. Ondertrouwd: Cornelis Zandvliet (te Anna Paulowna) en Adriana Timmer. Overleden; Cor nelius Spaansen, oud 62 jaar, echt genoot van A. M. Roskam (overle den te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND EGMOND-BINNEN Geboren: Johannes Maria, z.v. P. L. de Waard en G. M. Morsch; Afra Maria, d.v. A. Scholten en Th. Baltus; Maria Geertruida, d.v. Joh. Dekker en M. v. Schagen; Anna Marg. Sophia, d.v. Jac. Overpelt en A. M. Schouten; Maria Anna Divera Marg., d.v. J. C. Kuijs en C. A. v. d. Eem; Nico- laas Corn. Jos„ z.v. Joh. Groot en J. Kuiper; Bernardus Gerardus, z.v. C. J. Apeldoorn en M. Orij; Nico- laas Petrus Bern., z.v. N. Peetoom en K. J. Pekx; Anna Wilh. Maria, d.v. J. J. Valkering en.A. M. van Dam; Dorothea Gerarda Maria, d.v. G. J. Koning en D. Steeman; Adria- nus Theod., z.v. Adr. Kool en A. G. v. d. Molen; Anna Maria Christina, d.v. J. E. v. d. Molen en C. J. Kpij- zer; Cornelis Joh. Ger., z.v. J. G. Baltus en M. A. W. Deen. Overleden; Gerarda Maria Baltus. oud 1 week, d.v. G. Baltus en M. C. Sinnige; Grietje Heere, wed. van Hendrik Hilbers, oud 76 jaar; Ma ria Agnes Deen, oud 31 jaar, over leden te Noordwijk. BURGERLIJKE STAND BERGEN Geboren: Feike Bou- dewijn René, z.v. E. de Haan en A. A. Kuiper; Martinus Jozef Maria, z.v. M. Kleverlaan en J. C. de Waard; Anna Marg., d.v. S. Wage- maker en A. Brink; Mia Fern, d.v. F. H. Balkenende en H. Bakker; Adriana Johanna, d.v. P. Marsman en A. J. Veldhuizen; Alida Maria Brig, d.v. N. Stam en A. Grippeling; Eduard Franciscus, z.v-. W. P. Heij- stra en S. Broers. Ondertrouwd: Pieter Bakker en Berendina Aga tha Blaauw. Getrouwd: Abraham v. Warmelo en Henriëtte Louise Augusta Cornelia Berch Graven- horst. BURGERLIJKE STAND BERGEN Geboren: Johannes Petrus Maria, z.v. A. C. Doffer en T. D. Keizer; Matthias Constantinus z.v. C. de Waard en V. H. M. Din- gerdis. Overleden: Hermen Klejjn, 68 jaar. CONCERT VROUWENKOOR BERGEN Dezer da-gen werd in De Rustende Jager een con cert gegeven door het Motet en Madrigaal Vrouwenkoor onder leiding van Corn. Jonker. De medewerkers waren Trudi Weste- rouen van Meeteren, sopraan, Nelly Schulze, sopraan, mevrouw Hölscher, alt en Simon Halie, pia no. Was het eersle gedeelte van het programma meer gewijd aan klassieke liederen, het tweede ge deelte werd hoofdzakelijk gevuld met liederen van meer moderne componisten, waaronder Debussy een voorname plaats innam. Voor de pauze werden liederen ge-ge ven van Schu-berl, Grieg. Brahms eji Ma-in, terwijl na de pauze Brahms, Wagenaar* Debussy en Barlök werden ten geihoore ge bracht, De solisten deden ons vol op genieten van goede kunst en vooral de samenklank van solis ten en koor was uitmuntend. Lagen de meeste liederen in het gehoor, een uitzondering moei wel gemaakt worden voor La Damoiselle Eiue van Claude De bussy, dat door velen minder ge apprecieerd kon.worden, daar zij niet bekoord konden worden door de zeer moderne-muzikale uiting. Zooals wij gewoon zjjn van dit koor, dat onder de alleszins be kwame leiding van Corn. Jonker staat, was ook deze avond er een van groot kuinsl-genot. HEILOO „HET VIERDE BEEST" Donderdag 10 April a.s. des avonds 8 uur in het „Brumo- gebouw" zal door den Zeereer- waarde Heer H. de Greeve „Het vierde beest" worden gegeven. Toegang alléén voor leden, met hun dames, van de L.T.B. en R.K. Middenstandsvereeniging. Voor verkoop der kaarten op Palm-Zon- dag des middags van 14—16 uur in het „Gezellenhuis". URSEM De R.K. Gemengde Tooneelvereeniging „St. Bavo" hoopt op den Tweeden Paasoh- dag en Zondag daaropvolgend, in de tooneelzaal van den heer G- N. Oudejans, op te voeren het prachtige tooneelstuk „Jeugd ver zet zich''. Het geefl een beeld van het verzet. De hoofdrollen worden in het stuk vertolkt door den h-eer C. Ursem en mevr. J. Zuurbier-Ko- r.ijn, terwijl de regie als vanouds bij den heer Ger. Oudejans be rust. Wat te zeggen van een N.S.B.-er, die ondanks zijn lidmaatschap van deze partij toch de Koningin als wettig Staatshoofd blijft er kennen? Deze meening was Mr. J. H. Meijer, voormalig econo misch rechter te Alkmaar toege daan, omdat hij de partij zag als een politieke beweging zonder meer en niet als een beweging, die Nederland verried. Ondanks deze opvatting stond hij nu voor het Tribunaal te Alkmaar terecht met een dagvaarding, die wel een van de langste van den laatsten tijd was. In hoofdzaak kwamen de beschuldigingen hierop neer, dat hij van 1933 tot het einde lid was gebleven van de N.S.B., dat hij examinator was bij de burge meestersexamens, vertrouwens man van het rechtsfront werd en optrad ais rechtskundig adviseur van agrarisch front gouw Noord- Holland. Ook, dat hij bij gelegen heid van een sollicitatie voor bur gemeester van Gouda een bezoek had gebracht aan den Beauftrage van Zuid-Holland. Mr. J. H. Meijer, was in 1930 tot reserve-officier bij de luchtdoel artillerie beëedigd, werd in 1933 lid van de N.S.B., maar viel niet onder de ambtenarenzuivering, daar hij schijnbaar vergeten was te worden ontslagen. In 1940, tijdens de oor logsdagen deed hij zijn plicht als Nederlandsch officier, maar toch liep hij over en bleef marchandee- ren met N.S.B. en Duitschers. Spe ciaal bleef hij bij de partij, omdat hij volgens eigen zeggen, gekant was tegen annexatieplannen, zooals die b.v. bij de N.S.N.A.P. bestonden. Op deze manier wilde hij die plan nen verhinderen. In de beweg zelf heeft hij nooit een officieeic functie willen hebben, want hij was slechts plv. examinator voor de stoomcursussen. Toen bij de Alk maarsche rechtbank een plaats vaceerde, nam hij op aandringen van prof. Schriecke de benoeming aan, want volgens dezen wilden de Duitschers zelf de rechtspraak in handen nemen, wanneer Schriecke de verschillende plaatsen niet bezet kreeg. Economisch rechter Tijdens zijn zittingsperiode te Alkmaar trad hij op als economisch rechter, maar hij nam deze functie waar als een goed rechter, zonder partij te kiezen voor eigen bewe- gingsgenooten, zooals ook mr. baron Tuyll verklaarde en Mr. Krabbe. Alleen viel in dit tijtïvak het con flict met de balie hier ter plaatse voor, toen de Bruyes Tack werd ge- installeerd en de advocatuur schit terde door afwezigheid. Deze kwes tie werd door Mr. Meijer doorgege ven, op aandringen echter van een ander, omdat hij bezadigder was dan den sensationeelen Tack. Burgemeester-ambities Daar de burgemeestersplaats in Gouda openviel, werd ook de naam van Mr. Meijer genoemd; hij kreeg een uitnoodiging voor een bespre king met de Beauftragte in die pro vincie. maar voelde er niets voor. De baan werd hem overigens ook afgeraden door zijn kameraden. Een sollicitatie werd echter niet door hem ingediend en volgens eigen verklaringen ambieerde hij deze functie ook niet. Uit het dossier kwamen echter verschillende brie ven te voorschijn, die het tegendeel bewezen, dat hij wel degelijk in lichtingen had ingewonnen, bij ka meraden had aangedrongen en zijn capaciteiten stelde boven die van vele cursisten, waar hij wel eens een keer examens over afnam. Want de helft daarvan zakt toch als een baksteen, schreef hij. Ook schil derde hij af, hoe met een raad te handelen, die lastig zou worden voor den nieuwen burgemeester. Maar deze korte opwelling, zoo als besch. dit zelf uitdrukte, ging over en hij kreeg in 1944 een benoe ming bij de Rechtbank te Amster dam, ook al op aandringen van prof. Schriecke. Maar ook daar was hij als rechter onpartijdig. Mr. A. W. Kymell te Amsterdam vertelde, dat mr. Meijer in zijn Am- sterdamschen tijd werd hooggeschat als jurist als confrere en als mensch en volgens diverse verklaringen o.a. van den tegenwoordigen Procureur fiscaal mr. Bakhoven, bleef hij als rechter volkomen onpartijdig. Bij de b"èkende peulvruchten-affaire in den hongerwinter, toen op aandrang van de Duitschers groote hoeveelheden werden uitgevoerd naar Duitschland legde hij zware straffen op, ondanks den achtergrond van Nazisme e.d. Hij zei verder, dat mr. Meijer wel zwak was geweest, maar niet slecht; hij geloofde en meende als eerlijk man te leven en kon zich zelfs niet voorstellen, dat hij na de bevrijding zou worden gearresteerd. Tot slot vroeg mr. Kynell uiterste clementie. Het Tribunaal zal Dinsdag 31 Maart uitspraak doen. Alleen uit materialisme. Voorts stond voor het Tribunaal terecht de tandtechniker H. J. Bloemraad te Alkmaar, die op aan dringen van zijn patroon Meinhart in Wilhelmshafen ging werken in zijn beroep en later overging naar het N.S.K.K., deels als militair, deels als tandtechniker. Dit alles deed hij als niet-NSB-er, omdat hij voor l.'jn moeder wat meer geld wilde ver dienen. Van het materialisme, waarvan hij werd beschuldigd, bleek evenwel niet veel, want zijn beheerder ver telde, dat er niets over was, omdat hij al zijn geld naar zijn moeder liet sturen. Hoe dan ook. hij had tot het einde bij het N.S.K.K. gediend. Mo menteel werkt hij in de kolenmijnen en vroeg onmiddellijke uitspraak, om niet weer een dag te moeten verzuimen. Deze uitspraak deed het Tribunaal dan ook; hij kreeg 2 jaren interneering tot 17 Juli 1947. Minister Cielen sprak te Cent >- MINISTER GIELEN heeft op het congres der studenten van de lage landen te Gent een en an der medegedeeld over zijn plannen. Hij wil den smaak voor het schoone langs stelselmatige wegen ontwik kelen, o-a. door wijziging van het programma van de middelbare meisjesschool. Hij vindt het on juist, dat leerlingen door overmaat van zuiver intellectueel werk ver hinderd worden hun kunstzin te ontwikkelen. Leerlingen hebben zooveel huiswerk, dat zij bijna nooit een concert of tooneelvoor. stelling kunnen bijwonen. Cver de monumentenzorg zei de minister, dat het herstel van de oorlogsschade aan de monumenten op zijn minst 115 millioen zal kos ten. Men hoopt 75 pet. in 20 jaar in ouden luister te herstellen. De Regeering zal de kunst krach tig steunen en stimuleeren, ook de filmindustrie. Met nabuurvolken zullen eultureele overeenkomsten gesloten worden. Het Prinselijk Gezin in Zwitserland Ondanks het voorjaarsachtige warme weer kan er in de omstre ken van Zermatt nog heerlijk worden geskied, en zoowel Prins Bennhard als dé beide prinsesjes maken ruimschoots van deze ge legenheid gebruik. De skitochten worden iederen dag langer, en Maandag hebben de prinsesjes een tocht van zes kilometer gemaakt van de Goernergrat naar Zermatl, een hoogteverschil van 150p me ter. Bij haar terugkomst in het hotel zei Prinses Beatrix, dat zij tijdens den tocht „maar" viermaal was gevallen. Bezorging tijdschriften in Indië verloopt traag De Ned. Indische postadmini stratie ontvangt regelmatig klach ten over vertraging en het niet aankomen van uil Nederland ver zonden tijdschriften. In vrijwel alle gevallen ligt de oorzaak van deze klacbllen in de transport moeilijkheden, waarmede de post dienst daar te lande te kampen heeft, aldus deelt de persdienst van de P.T.T. in Nederland ons mede. Deze moeilijkheden bepalen zich niet alleen tot het vervoer door de lucht, maar ook de ge wone middelen van vervoer zijn zoo beperkt, dat vertraging bijna altijd onvermijdelijk is. Hoewel de Ned. Indische postadministra tie hieraan alle mogelijke aan dacht schenikt, kan toch iin de naaste toekomst geen noemens waardige verbetering hierin ver wacht worden. Nieuwe brug te Nederweert Zeer ten gerieve van het ver keer worct binnenkort een aan vang gemaakt met het bouwen van een nieuwe brug over de Zuid- Willemsvaart te Nederweert. De oude brug werd in September '44 door de Duitschers opgeblazen, waarna de geallieerden, met ge bruikmaking van restanten, een zgn. Baily-brug bouwden. Alvorens met het plaatsen van de nieuwe brug begonnen kan worden, moet de oude Baily-brug verwijderd wérden. Om te voorkomen, dat tij. dens de werkzaamheden geen vaste oeververbinding meer bestaat wordt momenteel aan de losplaats te Nederweert een noodbrug ge bouwd op dezelfde plaats waar in 1940 een noodbrug werd geslagen. De hieraan verbonden werkzaam heden vorderen reeds goed. Na ge reedkomen der noodbrug en het verwijderen der Baily-brug wordt begonnen met het monteeren van de nieuwe brug, die inmiddels op een tweetal bakken is gearriveerd-. De nieuwe brug zal twee meter breeder worden dan de oude. BLOEDVERVOER PER VLIEGTUIG Donderdag 27 Maart zal met het Indië-viiegluig een hoeveel heid bloed vervoerd worden voor den bloedtransfusiedienst te Ba tavia, welke in October 1945 door dr. P. G. Hoorweg, die met het eerste schip, dat naar Indië voer, meereisde, werd georganiseerd. Dr. Hoorweg wist, ondanks de vele moeilijkheden waarmee hij te kampen had, den dienst te laten functionneeren. Het aantal bloedgevers in Indië is klein, omdat ten eerste de men seden die uit de kampen kwamen niet in staat zijn bloed af te geven wegens lichamelijke verzwakking en ten tweede, omdat de Neder- landsohe militairen, die in Indië gestationneerd werden, hiervoor evenmin in aanmerking komen, aangezien zij eerst moeten accli- matiseeren. Voor het vervoer van bloed voor transfusiedoeleinden kan slechls vervoer per vliegtuig in aanmerking komen, aangezien dit bloed slechts 2 tot 3 weken goed blijft. Bijzondere zorg wordt door de K.L.M. aan het transport be steed, aangezien het bloed op ijs bewaard dient te blijven. Hier mede is de steward belast. Bloedvervoer per vlieg: >g is- een unicum in Nederland. Enge land en Amerika hebben dit sy steem gedurende den oorlog reeds toegepast ten behoeve van hun militairen aan het front. NIEUWE EERE-DOCTORS De Senaat der Universiteit van Amsterdam heeft besloten het eere-doctoraat in de faculteit der letteren en wijsbegeerte te ver leenen aan prof. mr. P. N. van Eyck te Wassenaar, Herman Teir- linck te Beersel-lot bij Brussel, Henriëlte Roland Holst te Bent veld, Kamiel Huysmans te Ant werpen en Frits Lugt te 's-Gra venhage, Spoorwegen met Paschen De alleen in den nacht van Zondag op Maandag en in den nacht na een feestdag op het baanvak AlkmaarDen Helder loopende trein (Alkmaar vertrek 0.06 uur, Den Helder aankomst 0.58.uur) zal in den nacht van Maandag 7 April op Dinsdag 8 April rijden. Bonnen Serviesgoed en keukengerei Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat met ingang van 1 Mei a.s. de volgende bonnen voor serviesgoed en metalen keukenge rei niet meer geldig zijn: 1. Groene bonnen met zwarten op druk „serviesgoed één punt" 2. Rose bonnen met zwarten op druk „serviesgoed vijf punten" 3. Blauwe bonnen met zwarien opdruk „keukengerei één punt" 4. Oranje bonnen met groenen op. druk „keukengerei tien punten" Na 1 Mei a.s. zijn uitsluitend gel dig voor serviesgoed: 1. Bruine bonnen met zwarten opdruk „serviesgoed één punt" 2. Bruine bonnen met rooden op druk „serviesgoed vijf punten" 3. Rose bonnen met zwarten op druk „serviesgoed één punt" 4. Rose bonnen met rooden op druk „serviesgoed vijf punten" 5. Bonnen B C D en E 33 reserve van de bonkaarten 604 (waarde 1 punt per bon) 6. Bonnen B C D en E 57 reserve van de bonkaarten 606 (waarde 2 punten per bon) Voor metalen keukengerei: 1. Lila bonnen met zwarten op druk „keukengerei één punt 2. Lila bonnen met rooden opdruk „keukengerei tien punten" 3. Bonnen 506 en 006 algemeen van de bonkaarten 608 (waarde 2 punten per bon) SPELREGELAVOND 'T ZAND. Alle voetballers en belangstellenden worden uitgenoo- digd de spelregelavond te bezoeken die Vrijdag in Café de Wit zal worden gehouden. Het bestuur van Geel Zwart VOOR DEN POLITIE- RECHTER Oneerlijke menschen. Th. P. uit Den Helder moest zich voor den Politierechter te Alkmaar verantwoorden, omdat hij eenigen tijd terug een zak steenkool had weggehaald. Bij het laden werd deze zak al opzij gezet, om hem ter gelegener tijd mee te kunnen nemen. Zijn patroon had een allervrien delijkst briefje geschreven en noem de hem ondanks dezen zijsprong een behoorlijk lid van het kolengilde. P. werd veroordeeld tot een boete van 25.— met de vermaning te zorgen niet meer voor de groene tafel te verschijnen, anders zou het niet zoo gunstig afloopen. Ook kwam er nog een moeder met haar dochter voor den rechter. De dochter had bij haar mevrouw een broche en hangertje wegge haald en moeder S. uit Den Helder vond deze sieraden zoo mooi, dat ze zelf maar ging dragen. Het rap port over deze moeder was lang niet zoo gunstig als over haar doch ter. Zij kreeg zelfs het verwijt te hooren, haar kinderen niet goed op te voeden. Natuurlijk protesteerde zij hiertegen, maar de adviezen en verklaringen waren blijkbaar ge trouw genoeg om te komen tot een veroordeeling van deze vrouw. Zij hoorde zich 14 dagen onvoorwaar delijk opleggen, terwijl de dochter 3 maanden voorwaardelijk kreeg, met de bepaling, zich voor ten hqpg- ste een half jaar te laten opnemen in een meisjestehuis, waar ze ech ter zelf niet veel idee in scheen te hebben. ..Groot voordeel uit de bezetting. *De caféhouder G. H. Koekenbier te Den Helder had in den oorlog met zijn bedrijf behoorlijk geboerd; zijn inkomsten waren tenminste on geveer verdriedubbeld. Dat zat hem wel in hoofdzaak in het drukke be zoek, dat de Duitschers in deze zaak aflegden, hoewel K. vertelde, dat er ook veel Nederlanders bin nenkwamen. Het was altijd al een goedloopende zaak geweest. Op de ze manier kreeg hij van de Duit schers ook extra toewijzingen los, waarmee het bedrijf goed op gang kon blijven. De caféhouder stond nu terecht voor het Tribunaal te Alkmaar, ervan beschuldigd dat hij in Maart 1941 lid werd van de NSB, in 1944 zich aansloot hij het Econo misch Front en tenslotte in het NSK getreden. Dit laatste ontkende besch., om dat hij meende in dienst te komen van de transportcolonne die te ma ken had met evacuaties e.d. Waar om hij, die toch niet om economi sche redenen was gedwongen zich aansloot, was alleen om het land zooveel mogelijk, van zijn stand punt uit gezien, te kunnen helpen. Zijn zaak liet het niet toe demon stratief naar buiten te treden met zijn gekozen ideaal. Wel had hij een zoon, die aan het Oostfront streed en daarop beriep hij zich, toen hij extra toewijzingen voor zijn zaak aanvroeg. De verdediger, mr. Feith, stelde het Tribunaal nog het probleem, hoe deze man moest weten, dat men geen Duitschers kon bedienen in bezettingstijd zonder te worden aangezien voor slecht Nederlander, wanneer bijv. een raadslid van te genwoordig in Den Helder, in oor logstijd ook een gelegenheid had, waar de Duitschers in en uit lie pen, terwijl dit nog wel openlijk van buitenaf werd bekend gemaakt. Het Tribunaal zal 31 Maart uit spraak doen. j Van Nederlandsch officier A tot N.S.K.K.'er. P. H. van Oorschot werd in Dec. 1940 lid van de NSB, kwam daarna als hoofdonderwijzer naar Wierin- gerwaard en trok in 1944 naar het N.S.K.K. in België en Duitschland. Hoewel hij in de Meidagen '40 als reserve-kapitein vocht, trok hij toch naar den verkeerden kant, dit uit idealisme volgens zijn eigen zeggen, omdat er zooveel was, dat anders moest en omdat hij de Europeesche Statenbond als besten vorm van bestuur zag. Wat er in de Duitsche concentratiekampen ge beurde, wist hij niet e.erder dan na dat hij kennis maakte met men schen, die er zelf gezeten hadden en zoo leerde hij pas op het einde van den oorlog al de misdaden kennen, die de Duitschers tegen over de andere volkeren bedreven. Nu was hij van zijn verkeerden ge- dachtengang genezen en zag alleen in de constitutioneele monarchie het juiste. Mr. Jonker pleitte clementie, ook al omdat deze man met ruim tvéin- tig dienstjaren ontslagen was als onderwijzer en al zijn rechten ont nomen zag worden. Het Tribunaal zal 31 Maart uitspraak doen. JTR IS geen katholiek gezin, waar we niet een of ander beeld of een voorstelling van Christus, Maria of de andere Heiligen aantreffen. Zoozeer behoort de vereering van de beelden tot het echte katholieke, christelijke wezen. Er is een tijd geweest, dat ketters zich met allerlei geweld hiertegen verzet hebben. Zoo ook in de achtste eeuw, toen in de Oostersche, By- zantijnsche landen de verschrik kelijke beeldenstrijd ontstond. De Heilige van vandaag, is er een slachtoffer van: Joannes van Damascus werd zijn hand afge slagen, maar Gods almacht deed een wonder en bracht genezing. Ook wij moeten de Heiligen beelden hooghouden en veree ren. Laat in Uw kamer een goed, smaakvol beeld zijn. En geef er een eere-plaats aan. Het beeld is immers een onderschei- dings-teeken van een katholiek gezin. Ook van het Uwe. MARCUS NOC NIETS GELEERD! Een „puikje" van tippe laars me!1 „hooge eischen" QE LANGE AFSTAND-TIPPE LAARS uit Amsterdam, die zich verleden jaar berucht maak ten door hun non-stop-tocht van Amsterdam naar Leeuwarden, des Zaterdags en Zondags, blijken uit de algemeene protesten, die toen opklonken, niets te hebben geleerd. Zij maakten het nu zelfs een graadje erger dan toen. Dertig wandelaars, van wie beweerd wordt, dat zij aan hooge eischen voldoen en die het puikje van de wandelsportbeoefenaren genoemd warden, gaarr een ronde door Noordholland maken. Zij beginnen daartoe op Paaschzaterdagmlddag om 1 uur, brengen den heiligen Paaschnacht in Westfriesland door en gaan den Paaschmorgen en den Paaschdag ontwijden, door een tocht door Westfriesland. Wanneer zoo het Hoogfeest van Paschen ge vierd is, en ergernis is gegeven aan christelijk Noordholland, gaan zij den Tweeden Paaschdag hun „schennend stuk" besluiten door ff" *ocht door Kennemerland. Voldaan over deze onchristelijke Paaschviering zullen zij dan, zoo lezen wij in het bericht, „in de hoofdstad beland-en". Een en ander geschiedt onder de reglementen van den N.H.W.B. En dan beweert men nog, dat katholieke sportbon den e.d. onnoodig zijn! Wij protes teeren tegen deze voorgenomen publieke schending van het Hoog feest van Paschen en hopen, dat er een weg gevonden kan worden, om deze vereeniging, die uit de protes ten van verleden jaar niets se. leerd blijkt te hebben, tot de orde te roepen en ons gewest voor deze ergernis te behoeden. Wij hebben een andere opvatting over hoove eischen, waaraan het puikje van beoefenaren van gezonde sport moet voldoen! Hevige brand op vliegveld bij Parijs Dinsdagavond heeft op het vliegveld Saint Cyr bij Parijs een zware brand gewoed, waarbij minstens 10 vliegtui gen, 8 vliegtuigmotoren en een aanzienlijke boeveelheid machine-onderdeelen tot een totale waarde van 60 millioen francs verloren zijn gegaan. Naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. Cultureel verdrag met België Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet, hou dende goedkeuring van het ver drag betreffende de eultureele en intellectueels betrekkingen tus- echen Nederland en België. Het ontwerp-verdrag werd op 14 Januari 1946 te 's-Gravenhage geparafeerd. Op 16 Mei 1946 vond te 's-Gravenhage dé plechtige onderteekening plaats door den Belgischen ambassadeur, den heer Leon Nemry en den Nederland- schen minisler van buitenland- sche zaken, den heer dr. J. H. v. Royen. Het verdrag voorziet niet alleen in een uitwisseling van hooglee raren en in de toekenning van studentenibeurzen, zooals het ver drag van 1927 deed, doch even eens in een uitwisseling van leer krachten van het lager, het mid delbaar, of voorbereidend hooger, het kunst-, nijverheids-, land bouw- en tuinbouwonderwijs. WOGNUM. Witlof 31.50—45.—; bieten 5.50—10.—; uien 11.20—16.—; spruitkool 4176; breekpeen 7.50 9.50; prei 38; goudreinetten 6794. OBDAM. 210.000 KG bieten 5.70—8.80; 12.260 KG uien 9.70—6.—; 72.000 KG peen 7—9.50; 4400 KG gele kool 10.80—19.50; 2200 KG roode kool 17.50. ZWAAG, 26 Maart 1947 Uien 14—16; bieten 8—10; prei 32—44; gele bew.kool 15.50; spruitkool 63 87; witlof 45; breekpeen 7.509.50; knolselderie A 42, B 2028; goud reinetten 67—94; pres. v. Eng. 50.70 67; jonathan 6794; conference 50.70—67. ALKMAAR, 26 Maart 1947. Rabarber 8594; winterpeen 7.50 9.50; koolrapen 7.50; nero 2024; spruitkool 23—71; roode kool 17.50; gele kool 15.50; prei 11—27; uien 11.2016; bieten 5.5010; sjalotten 19; witlof 31.50—45. WARMENHUIZEN, 27 Maart. 6000 kg roode kool 17.50; afw. 12.30; 15.400 kg gele kool 15.50; 1000 kg peen II 9.50; III 7.50; 1800 kg bieten 10.00. LANGENDIJK, 27 Maart. 66600 kg gele kool 15.50; 16800 kg Deen- sche witte kol 11.50; 17200 kg uien 13—16; 23600 hg bieten I 8—9.60; II 5.70; III 4.40; '7250 kg peen II 9.50; III 7.50; 2150 kg witlof I 45, II 31.50. bekende Zw« aan de verwachti spel een juichtoor enkele feiten te n In de eerste plaa tpn vorm langzac de conclusie trek! team zich reeds a van een aantal p] waarmede verdei keuzecommissie e wen heeft in hel overigens zeer zw ren, dat men op i Bondselftal wo Als vaste kern v nals zouden wij wil achtertrio Kraak, v; der Linden, in c Moehring en de Vr< nentrio van den aar naar links, Wilkes, vers. De minst opv tie, maar daarom minst nuttige, kwat van den Oostelijker ring, die van begin werkt heeft en die zeer bewegelijke v<n Zweden, niet gem gehad. Speelde Mali van den derden bac schen de beide ac ook Moehring bleef trachtte zoo goed midvoor van de teg< ken, waarin hij ove: genomen, geslaagd i Moehring doet ons van wijlen Wim At is niet fijntjes, er nog zeer veel verb maar hij is, naar een goede leerling, langzaam maar zeki door internationale een hoog niveau kt bracht. Kraak in doel was i al heeft de Zweeds het hem niet te mo aangezien de gasten den stelregel uitging' ver met ver doorgev in doel te willen le verradelijke schoten Van Bun en Van de: ken niet uit, maar beiden een nuttige Hetzelfde kan gezegc De Vroet, die zijn vo kend opstuwde, Roozt voortreffelijken indri jl. in de ontmoeting wijekers bevestigen, tweede doelpunt, doo van uitstekend gehal wij niet vergeten, dat over een verdediginf een klasse minder w; Malmö. Trouwens, verdediging, den doe! cluis, was verreweg van het elftal. Willes van het veld. De wij soms door deze toch •fensie heenbrak, was eerste doelpunt van landsch elftal was ge werk. Ook in het d dat van den voet van had hij een groot as laatste betreft, wij zien, dat deze zuidel; minder dribbelde er zwierf over het vele zouden het toejuichei vlotte bewegelijke sj vaart in de voorhoei maar al te eenzelvig cies de omgekeerde i het remt het tempo i hoede en zijn medespi sommige oogenblikke eigenlijk aan hem had De bezetting van hebben wij open gela zouden wij willen zeg kan men even zoovel plaatsen. Van Spk alleen in de eerste hi durfde niet door te veel ontzag voor dei achterspeler E. Nilssc schen een zeer faire gaf. En Bergman wa: Maandag j.l. vierde sche schilder Charles tigsten verjaardag. O is een man, en zekc naar eigenlijk in zijl Dan beschikt hij naa en scholing, die vaa eerder verworven zijr rijke levenservaring oordeel over de vreuj heden des levens. Charles Eyck is ee tiest, daarbij begiftigd karakter en groote w geestes-eigenschappen pen op den langen fabrieksarbeider tot 1 den „Prix de Rome" dat terwijl hij toch ze werd door zijn dooll de schilder dit gebr het geeft hem rust i werkkracht. Met reel Eyck een veelzijdig k stillevens en vooral men. Hij schildert, stillevens en vooral boetseert, teekent, hij en glazenier. Van he landschap, zijn atelier sen, neemt hij op eer felle kleuren over, di compositie's doen dei grooten Limburgscher ri Jonas. Van den geest geeft hij in zijn al in zijn portretten, uitbundige en frisschi Zijn kleuren zijn war In zijn religieuze zijn muurschilderinge het magistrale van ei gelo. Sterk komt dat de schilderingen die in de St.» Gerarduske: Zijn kruiswegen gaai tragiek en droevenis Charles Eyck heeft e ment gebracht in kunst en wekte haa kerkschilders en glaz Ninaber van Eyben,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2