KERN VAN ORANJE-TEAM TEEKENT ZICH REEDS AF De bonnenüjst CHARLES EYCK ^pïeaeLDER SCHOONHEID Gabriël MarceS en Jean P, Sartre Geslaagde oefenwedstrijd tegen Malmö Engeland betaalt zijn schulden Telefoon in auto's Studentencongres der .lage landen De scheepsrampen bij Terschelling Een veelzijdig kunstenaar Drie meesters der toonkunst Dramaturgen met tegengestelde visie op het leven NIEUW NOOP.DHOLLANDSCH DAGBLAD - Donderdag 27 Maart 1947 3 DE OEFENWEDSTRIJD tusschen het Nederlandsche Elftal en de bekende Zweedsche club Malmö heeft ons inziens geheel aan de verwachtingen voldaan. Niet dat wij over het vertoonde spel een juichtoon zouden willen laten hooren, maar toch zijn er enkele feiten te noemen, welke tot voldoening mogen stemmen. In de eerste plaats valt op te merken, dat verscheidene spelers Fpn vorm langzaam maar zeker terugkrijgen. Verder kunnen wij de conclusie trekken, dat de kern van het toekomstige Oranje team zich reeds afteekent, zoodat er, al valt er over de bezetting van een aantal plaatsen te twistten, toch weer een ruggegraat is, waarmede verder te werken is. Indien men aanneemt, dat de keuzecommissie een nieuw elftal wil opbouwen, dat het vertrou wen heeft in het aanstaande internationale seizoen, hetwelk overigens zeer zwaar is, dan gelooven y/ij te mogen constatee- ren, dat men op den goeden weg is. Bondselftal won mei 3-0 Als vaste kern van internatio nals zouden wij willen noemen het achtertrio Kraak, van Bun en van der Linden, in de middenlinie Moehring en de Vroet en het bin- nentrio van den aanval, van rechts naar links, Wilkes, Roozen en Rij vers. De minst opvallende presta tie, maar daarom zeker niet de minst nuttige, lew am van de zijde van den Oostelijken speler Moeh ring, die van begin tot eind ge werkt heeft en die het, tegen de zeer bewegelijke voorhoede van de Zweden, niet gemakkelijk heeft gehad. Speelde Malmö het systeem van den derden back, precies tus schen de beide achterspelers in, ook Moehring bleef achter, maar trachtte zoo goed mogelijk den midvoor van de tegenpartij te dek ken, waarin hij over het algemeen genomen, geslaagd is. Het spel van Moehring doet ons denken aan dat van wijlen Wim Anderiessen. Het is niet fijntjes, er kan technisch' nog zeer veel verbeterd worden, maar hij is, naar onze meening, een goede leerling, een speler, die langzaam maar zeker, en vooral door internationale ervaring, op een hoog niveau kan worden ge bracht. Kraak in doel was in goeden vorm al heeft de Zweedsche voorhoede het hem niet te moeilijk gemaakt, aangezien de gasten blijkbaar van den stelregel uitgingen den bal lie ver met ver doorgevoerd samenspel in doel te willen leggen, dan met verradelijke schoten te probeeren. Van Bun en Van der Linden blon ken niet uit, maar zij vertolkten beiden een nuttige partij voetbal. Hetzelfde kan gezegd worden van De Vroet, die zijn voorhoede uitste kend opstuwde. Roozen kon niet den voortreffelijken indruk van Zondag jl. in de ontmoeting tegen de Vole- wijekers bevestigen, al was het tweede doelpunt, door hem gemaakt van uitstekend gehalte. Maar laten wij niet vergeten, dat hij toen tegen over een verdediging stond, welke een klasse minder was dan die van Malmö. Trouwens, de Zweedsche verdediging, den doelverdediger in cluis, was verreweg het beste deel van het elftal. Wilkes was de ster van het veld. De wijze, waarop hij soms door deze toch zeer sterke de fensie heenbrak, was subliem en het eerste doelpunt van het Neder- landsch elftal was geheel en al zijn werk. Ook in het derde doelpunt, dat van den voet van Rijvers kwam, had hij een groot aandeel. Wat de laatste betreft, wij zouden liever zien, dat deze zuidelijke speler iets minder dribbelde en Wijt minder zwierf over het veld. Zeker, wij zouden het toejuichen, als door zijn vlotte bewegelijke spel er meer vaart in de voorhoede zou komen, maar al te eenzelvig spel heeft pre cies de omgekeerde uitwerking, nl. het remt het tempo van de voor hoede en zijn medespelers wisten op sommige oogenblikken niet, wat zij eigenlijk aan hem hadden. De bezetting van drie plaatsen hebben wij open gelaten, met opzet zouden wij willen zeggen, want hier kan men even zoovele vraagteekens plaatsen. Van Spierenburg trad alleen in de eerste helft op. Drager durfde niet door te zetten, had te veel ontzag voor den uitstekenden achterspeler E. Nilsson, die intus- schen een zeer faire partij ten beste gaf. En Bergman was niet goed en niet slecht, het was te weinig intel ligent, te weinig frisch' om zijn op stelling in het Nederlandsch elftal te rechtvaardigen. Maar zijn er betere spelers in Nederland te vin den? Na de rust stond Lakenberg 'n kwartier rechtsbuiten en op een ge geven oogenblik zagen wij ook Roo zen op die plaats met Lakenberg als midvoor. Maar deze wijzigingen waren geen Verbeteringen. De Keuzecommissie zal ijverig moeten blijven speuren naar twee buiten spelers, zoowel links als rechts, die meer beloven dan deze beide wel ervaren internationals, maar die toch over hun hoogtepunt heen zijn. De opstelling der elftallen was als volgt: Voorloopig Ned. Elftal: Kraak (d), van Bun en van der Linden (a), Spierenburg, Moehring, de Vroedt (m), Draeger, Wilkes, Roo zen. Rijvers en Bergman (v Malmö: Winqvist (d), Malm- ström en E. Nilsson (a), Rosen, Martensscn en Hjertsson (m), Jönsson, Tapper, G. Nilsson, Sand- bory en S, Nilsson (v). De Zweden trappen af, maar Roozen onderschept den bal en zet Draeger aan het werk, wiens voor zet evenwel achter wordt gewerkt. Het spel golft over en weer, zonder dat er van eenig overwicht van een der partijen gesproken kan worden, spoedig krijgt Sandbory voor een vrij doel een uitstekende kans, maar hij mist controle op den bal, waardoor Kraak nog op het nippertje kan wegtrappen. Een tweede schot van denzelfden spe ler is van te grooten afstand om succes te kunnen opleveren. Niet lang duurt het, of Nederland neemt den aanval over, maar de stopper- spil Martensscn ontneemt aan Roo zen en Rijvers iedere illusie. Na ruim twintig minuten spelen volgt uit een voorzet van S. Nilsson een keurig schot van den middenvoor G. Nilsson. Kraak weet het al val lende onschadelijk te maken. Een onverwachten kanjer van denzelf- Hofprediker benoemd H. M. de Koningin heelt met in gang van 15 April tot hofprediker benoemd: ds. J. F. Berkel, Ned. Hervormd predikant te Apeldoorfi. Wegverbinding met1 Urk Naar de KNAC verneemt zal de Dienst van de Zuiderzeewerken den aanleg van de wegverbindin gen met Urk zooveel mogelijk be vorderen. Afscheid Utrechtsch garnizoen Het offi^ieele afscheid, van de 2000 manschappen van het Utrechtsche garnizoen der 2e di visie, vóór hun vertrek naar Indië in de Kathedrale kerk te Utrecht, zal worden uitgezonden over de radio op Zaterdagavond 7 uur. Met de toespraken van Z.Em. Joh.. Kardinaal de Jong en Hoofd aalmoezenier Veldhuis tijdens het Pontificale Lof. Het afscheid vindt plaats op a.s. Vrijdag 28 Maart, de radio-uitzen ding op Zaterdag 29 Maart a.s. den speler houdt de Nederland sche doelman er met een zweef sprong uit. Eindelijk na 35 minu ten, als Bergman juist een opge legde kans door onoordeelkundig stoppen van den bal aan den doel man heeft overgedaan, krijgt Wil kes het - op zijn heupen. Hij drib belt in zijn eentje om een viertal spelers heen en geeft ten slotte den verbouwereerden Winqvist het na kijken (10). Drie minuten later zwaait Roozen met den rechter voet naar een voorzet van Draeger en verschalkt dan den keeper met een boogballetje over diens hoofd heen (2—0), Tapper valt dan bij de Zweden uit en wordt vervangen door Eek. Na de rust laat de keuzecommis sie Draeger vervangen door La kenberg en van Spierenburg door Stroker. Wilkes schept door drib belen weer een prachtkans om te scoren, doch Lakenberg is zoo ver rast door den hem onverwacht toe- gespeelden bal, dat hii te laat in beweging komt *>n Winqvist tijd geeft om in te grijpen. Tien minu ten zijn er gespeeld, als Wilkes op nieuw ^en aanval opzet en daarbij op het juiste moment aan Rijvers geeft, die na eenig pingelen het net kan vinden (3—0). Nog vele malen wordt de Zweedsche doelman aan den tand gevoeld. Grabbelend en springend weet bij echter verdere onheilen te voorkomen. De invaller Eek most dan bij de Zweden plaats maken voor F. Nilsson. Kraak krijgt nog eenige verre schoten te verwerken, waarmee hij weinig moeite heeft en dan komt het einde met een 30 overwinning voor de Nederlanders. Voor het gebruik van onze schepen De minister van verkeer en waterstaat, ir. H. Vos en zijn Britsche collega van vervoer heb ben te Londen een overeenkomst geteekend. uil hoofde waarvan Engeland 'S-an Nederland 8.500.000 pond sterling zal betalen ter af doening van de schuld, ontstaan door het gebruik van Nederland sche koopvaardijschepen tijdens den oorlog. Van Necïerlandsche zijde wordt hieraan toegevoegd, dat door deze overeenkomst ongeveer 80 pro cent der betrokken betalingen wordt afgedaan en met groote voldoening in Ned. scheepvaart- kringen is ontvangen. Slechis en kele kwesties van ondergeschikt belang zullen nog moeien worden geregeld. HET EERSTE XIEVITSEI Woensdagmorgen is op de Haart onder de gemeente Aal ten (Geld.) het vcor zoover bekend eer ste kievitsei gevonden. De geluk kige vinders, twee jongens van omstreeks 17 jaar, f.w. A. H. Dam. mers en G. J. Hilbelinik, deden van deze vondst aangifte bij het ge meentebestuur van Aalten. Dit heeft het ei inmiddels aan H. M. de Koningin aangeboden, In het Feyenoord-stadion te Rotterdam speelde het Nederlandsche Bondselftal Woensdag een oefenwedstrijd tegen de Zweedsche ploeg Malmö. De onzen wisten met 30 te winnen. Een moment uit dezen wedstrijd. Post1 voor de „johan Maurits" De aandacht van belanghebben den wordt er op gevestigd, dat brieven bestemd voor Hr. Ms. „Johan Maurits" uiterlijk moeten worden ter post bezorgd: voor Ciudad Trujillo (Sto. Do mingo) op 1 April; voor Paramaribo (Suriname) op 6 April; voor Rio de Janeiro (Brazilië) op 22 April; voor Buenos Aires (Argentinië) op 28 April; voor Montevideo (Uruguay) op 5 Mei; voor Bahia (Brazilië) op 12 Mei; voor Ponta Delgada (Azoren) op 29 Mei en 1 Juni. De brieven moeten voorzien zijn van: naam, kwaliteit stam boeknummer, plaats en land' van besiemming. Op de adreszijde van de enveloppe moet een diagonaal kruis aangebracht worden. Post voor de „johan Maurits" De aandacht van belanghebben den wordt er op gevestigd, dat brieven bestemd voor Hr. Ms. Jo han Maurits uiterlijk moeten wor den ter post bezorgd: Voor Ciudad Trujillo (Sto. Do mingo) op 1 April. Voor Paramaribo (Suriname) op 6 April. Voor Ric de Janeiro (Brazilië) op 22 April. Voor Buenos Aires (Argentinië) op 28 April. Voor Montevideo (Uruguay) op 5 Mei. Voor Bahia (Brazilië) op 12 Mei. Voor Pona Delgada (Azoren) op 29 Mei en 1 Juni. De brieven moeten voorzien zijn van naam, rang, stamboeknummer, plaats en land van bestemming. De enveloppe moet voorzien zijn van een diagonaal kruis. De woningstichting „Zo mers Buiten" te Amster dam heeft van de betrok ken overheidsinstanties machtiging verkregen, die maatregelen te nemen, welke noodig Zijn om a komen tot een bouw van een groot flatgebouw te Amsterdam voor werken, de echtparen. Hiermede gaat een plan m vervul ling dat reeds 15 jaar ge. leden door nel bestuur van genoemde stichting ter hand werd genomen. De bekende circusdi recteur KareLf Strassbur ger. eigenaar van het Ne derlandsche circus Mik-' kenie Strassburger, is *e Hilversum met de hooge- schoolrijdster mej. Regina Strassburger in het huwe lijk getreden. Voor het komende seizoen is de bij - drage voor hens?laars voor het pootvischfonds vastgesteld op f 0,50, voor een hengelakte moet boven de normale kosten eveneens f 0,50 wor den betaald. Aanvragers van een groote vischakle A of B en van een kleine vischakte moeten f 1, storten. ïk In tegenwoor digheid van den burgem. van Utrecht, mr. dr. G. Amsterdam. Voorts is mej. De Vink uit Utrecht benoemd tot lid van de Tweede Kamer. :k Da ,.Ko!a Baroe" ip te Tand. jong Priok aangekomen mat het bewakingsbatal jon 3-4 R.I. aan boord, ter Pelkwijk, den wet houder van onderwijs, den heer H. van der VHst, vertegenwoordigers van de Belgischs Kruideniers centrale en dr. W. Groe- neveld-Meyer. directeur af deeling middenstand v. h. ministerie van econo mische zaken, is de eer ste dagvakschool voor kruideniers te Utrecht officieel geopend, sk In plaats van den heer Rei- nalda is als lid van de Eerste Kamer benoemd de heer F. Wibaut uit onder commando van ma joor van de Horst. Het bataljon wordt te Soera, baja gestationraeerd. :k De prijzen van eendeneieren zijn opnieuw vastges'eld en zij bedragen thans voor een eendenei van gewichtsklasse 1 ten hoogste 13 cent en van gewichtsklasse 2 ten hoogste 12 cent. Voor tweede soort eendeneie ren en uitval zijn de ma ximumprijzen voor beide gewichtsklasse een cent per stuk lager. sj: De Ca- diclub te Apeldoorn heeft enkele weken geleden een nieuw gebouw het voormalige restaurant Lu xor, aan de hoofdstraat betrokken, dat dezer dagen officieel in gebruik is genomen. De nieuwe club draagt den naam van de jongste Oranje telg, Prinses itWarijke. :k Te Amsterdam is in he. Internaat voor School gaande kinderen door den hoofdredacteur van „Hulp voor Onbehuisden", den heer A. Hoytink, een ba zar geopend waarvan de opbrengst bestemd is voor den wederopbouw van 't zomerkamp der kinderen te Nunspeet, dot door den oorlog verloren is gegaan. Bij de opening van de bazar deelde de heer Hoy tink mede, dat verlof is ontvangen het Internaat te Amsterdam voortaan te noemen „Prinses Marj. kehuis". Arrestatiebevel voor Albrecht von Habsburg Volgens Radio Leipzig zijn af schriften van het arrestatiebevel voor Aartshertog Albrecht von Habsburg, wien Goebbels, naar men zegt, eens de 'Hongaarsche troon heeft aangeboden, door het Hongaarsche Volksgerechtshof aan alle politieke en militaire autori teiten in Europa en Amerika ge zonden. Vo'gens de radio wordt de aartshertog, w.ens uitlevering in dertijd reeds door Joego-Slavië werd gevraagd, door Hongarije van oorlogsmisdaden en hulpverleening aan verraders beschuldigd. Volgens de laatste berichten z->u hij zich in Zuid-Amerika bm inden. Gedurende de oorlogsjaren zijn groote moeilijkheden ontslaan, op het gebied der ultra-kortegolftele fonie, waarop thans, voornamelijk in het buitenland ,met succes wordt voortgebouwd. De KNAC heeft zich afgevraagd of, en zoo ja in hoe verre, deze technische vooruitgang in ons land dienstbaar zou kunnen worden gemaakt aan het mo orweg. verkeer. En zij is tot de overtuiging gekomen, dat er punten naar vo ren komen, welke het de moeite waard maken deze materie te be- studeeren. Voor de toekomst zou overigens nog kunnen worden ge dacht aan civiel telefonisch ver keer met en tusschen automobielen, zooals reeds in het buitenland op beperkte schaal mogelijk is. Ten einde ceze, en ongetwijfeld nog nieuwe vraagstukkn. welke zich ten aanzien van de ultra-kor.egolf- telefonie zullen voordoen, te on derzoeken, heeft de KNAC een commissie samengesteld, waarin o.m. zitting - hebben genomen een vertegenwoordiger van de PTT, het hoofd van den verbindings dienst der politie, vertegenwoordi gers van de N.V. Philips' Gloei, lampenfabrieken en de Vereeni. ging voor experimenieel radio. onderzoek, de directeur van het Fhysisch Laboratorium van net ministerie van oorlog, en een ver. tegenwo'ordiger van de KNAC. Een lastig heer De PRA te Haarlem heeft den 26-jarigen Chr. A. van der K., c'le onlangs uit het interneeringskamp Vught was ontsnapt, gearresteerd. V. d. K. die gedurende de bezetting agent v. pol: te Haarlem was, deed tijdens zijn tweeden gang naar de gevangenschap een ontvluchtings. poging. Toen scho en in de lucht hem er niet toe brachten zich over te geven, schoot een der recher cheurs hem in den arm. Hierna gaf K. zich gewonnen. Hij werd naar het Grcote Gasthuis te Haarlem overgebracht. 500 Nederlandsche studenten namen deel aan het studenten congres der lage landen, dat van 2H tot 26 Maart te Gent wordt gehouden. Het doel van dit con gres is tot een betere overeen stemming te komen tusschen de universitaire studie in Nederland en in België en toi een weder- zijdsche erkenning der universi taire diploma's te geraken. De te houden besprekingen zullen een belangrijke aanvulling beteekenen van het werk der desbetreffende Nederlandsch-Belgische techni sche commissie. Na Zondag in Brussel te zijn ontvangen door de studenlenver- eeniging aldaar, werd de reis Maandag voortgezet naar Gent. Hier werden zij plechtig ontvan gen in de oude zaal van de Paci ficatie van Gent op het stadhuis, waarbij door verscheidenen het woord werd gevoerd. Maandag middag had de officieele opening plaats in de Kon. Nederlandsche Schouwburg. Ook hier werden een aantal redevoeringen uitgè- sproken. Veerdienst Enkhuizen- Stavoren hervat Woensdagmorgen om half elf is het motorschip „W. F. van der Wijk" van den veerdienst Enk huizenStavoren, te Enkhuizen gestart voor een proefvaart naar Slavoren. Met slechts twee mi nuten vertraging bereikte de Van der Wijk Stavoren. Heden zal de geregelde dienst EnkhuizenStavoren hervat wor den na een onderbreking van 14 weken. In den winter van 1870 moest de dienst 12 week gé- slaakt worden en in 1929 11 we ken. Naar aanleiding van het feit, dat nu reeds kort na elkaar drie schepen bij Terschelling op mij nen zijm geloopen, heeft overste B. C. M. Schouten van den Mij- nenveegdiienst medegedeeld, dat uit de positie-opgaven, die hij heeft ontvangen, blijkt, dat al deze schepen zich buiten de aangege ven mijn-vrije kanalen bevonden. Hij voegde er echter aan toe, dat liet bij slecht zicht vaak moeilijk is binnen de kanalen te blijven, vooral ook omdat door de vorst periode verschillende boeien van hun plaats zijn geslagen. voor het tijdvak van 30 Maart tot en met 12 April 1947 Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook no. 4) 67-1 brood 800 gram brood 67-2 brood 400 gram brood 67-1 boter 125 gram boter 67-2 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 67-3 boter 250 gram margarine of 200 gram vet 67-1 melk 4 liter melk 67-2, 67-3 melk 7 liter melk 67-1 -vleesch 100 gram vleesch 67-2 vleesch 400 gram vleesch 67 J1 alg. 200 gram kaas 67-2 alg. 2 eieren 67-3 alg. 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) 67-4 alg. 125 gram koffie 67-5 alg. 50 gram thee 67-d reserve 1600 gram brood 67-k reserve 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 703 (strook no. 4) Bijzonderen arbeid, as., moeders en zieken 68-1 brood 800 gram brood 68-1 boter 250 gram boter 68-2 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 68-2,68-3 melk 12 liter melk 68-1, 68-2 vl. 100 gram vleesch 68-1 alg. 100 gram kaas 68-2 alg. 2 eieren 68 r reserve 800 gram brood 68-s reserve 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) 1 68-u reserve 600 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) of kin derbiscuits Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 704 (strook no. 4) 67-4 brood 800 gram brood 67-4 boter 250 gram boter 67-4 marg. 250gram margarine of 200 gram vet 67-4 melk 5 liter melk 67-4 vleesch 300 gram vleesch 67-5 vleesch 100 gram vleesch 67-4 kaas 200 gram kaas 67-4 eieren 5 eieren Op 2 April zullen bonnen wor den aangewezen voor suiker, ver snaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 Maart a.s. wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 31 Maart a.s. mag worden gekocht. De niet-aangewezen bonnen van strook no. 3 kunnen worden ver nietigd. Maandag j.l. vierde de Limburg- sche schilder Charles Eyck zijn vijf tigsten verjaardag. Op dien leeftijd is een man, en zeker een kunste naar eigenlijk in zijn beste jaren. Dan beschikt hij naast een routine en scholing, die vaak reeds veel eerder verworven zijn, ook over een rijke levenservaring en een rijp oordeel over de vreugden en bitter heden des levens. Charles Eyck is een geboren ar tiest, daarbij begiftigd met een sterk karakter en groote wilskracht, twee geestes-eigenschappen die hem hiel pen op den langen weg van een fabrieksarbeider tot kunstenaar die den „Prix de Rome" verwierf en dat terwijl hij toch zeer gehandicapt werd door zijn doofheid. Nu voelt de schilder dit gebrek niet meer, het geeft hem rust en uiteindelijk werkkracht. Met recht kunnen we Eyck een veelzijdig kunstenaar noe- stillevens en vooral portretten, hij men. Hij schildert, landschappen, stillevens en vooral portretten, hij boetseert, teekent, hij is decorateur en glazenier. Van het Limburgsche landschap, zijn atelier ligt in Meers- sen, neemt hij op een zomerdag de felle kleuren over, die evenals zijn compositie's doen denken aan den grooten Limburgschen schilder Hen ri Jonas. Van den Limburgschen geest geeft hij in zijn werken voor al in zijn portretten, op eenigszins uitbundige en frissche wijze uiting. Zijn kleuren zijn warm en goed. In zijn religieuze werken, zooais zijn muurschilderingen ligt iets van het magistrale van een Michel An- gelo. Sterk komt dat naar voren in de schilderingen die hij aanbracht in de St.* Gerarduskerk te Heerlen. Zijn kruiswegen gaan zwaar van tragiek en droevenis om het lijden. Charles Eyck heeft een nieuw ele ment gebracht in de kerkelijke kunst en wekte haar, met groote kerkschilders en glazeniers als een Ninaber van Eyben, een Bijvoet, Jonas en Joep Nicolaas de Aspers- lagh's en een Luns tot nieuw leven. Behalve in zijn Zuid-Limburgsche atelier werkt Eyck ook nog in Te- gelen waar hij, in het ideale klei gebied, boetseert en werkt aan de ontwerpen voor beeldhouwwerken. Tevens onderhoudt hij een leven dig contact met de beeldende kun stenaars, waaraan dit kleine, doch exquise midden-Limburgsche cul tuurleven zoo rijk is. Van zijn werk op alle gebied zal men een uitstekend overzicht krij gen te zien op de tentoonstelling die 7 April a.s. in de „Bonnefanten" te Maastricht zal geopend worden. Het moge deze vitale figuur ge geven zijn zijn mooie werk nog lange jaren te kunnen verrichten. Lou Steyger. Toscanini, de oude grijze dirigent, nog steeds de beste ter wereld en meest volmaakte vertolker van or kest- en opera-werken, is deze week 80 jaar geworden. Een zeldzaam hoogen leeftijd voor een dirigent met een zoo zwaren staat van dienst achter den rug, die het uiterste van zichzelf, maar ook van anderen vergde. Zijn muzikale loopbaan be gon hij als cellist, waarna hij voor het eerst onverwacht optrad als di rigent te Rio de Janeiro in de opera Aida van Verdi. Hij keerde terug naar Italië en dirigeerde o.a. de tentoonstellings- concerlen te Turijn, waarna hij aan het beroemde Scala-theater te Mi laan verbonden werd. Zijn ster be gon nu snel te rijzen en het was in 1907 dat hij dirigent van de Metro politan te New York werd, van waaruit zijn faam zich over de hee- le wereld verbreidde. Toscanini is zeer bijziend en moet dus alles uit 't hoofd dirigeeren, wat voor hem geen onoverkomelijk bezwaar was. Ca. 100 opera's en een zeer uitge breid concert-programma leidt hij op een feillooze manier en geheel zonder partituur. Zeer zeker is dit van invloed op de verfijnde weer gave van de door hem uitgevoerde werken, die hij tot in zijn vinger toppen beleeft. Wij zullen den aan den dirigeerstoel vergrijsden mees ter wel niet meer in Holland zien. Nog twee belangrijke feiten trek ken onze aandacht en wel de sterf dag (26 Maart) 'van Claude Debussy en de geboortedag (25 Maart) van Bela Bartok, de eerste Franschman, de tweede Hongaar, beide dus uit een muzikaal land stammen^ en beide eik op verschillende manier grondleggers en pioniers van de huidige moderne muziek. Zooals Toscanini dirigeerde, fijn en door zichtig als Brusselsche kant, zoo klinkt de .muziek van Debussy, de muzikale schilder van vervagende contouren, van de teere kleuren en tegelijk krachtige melodieën. De bussy was het, die den stoot gaf aan een geheel nieuwe muzikale richting, de Wagner-cultus omver wierp en het dikwijls valsch-pathe- tische in de romantiek aan de kaak stelde. Hij is, zooals Rameau enkele honderden jaren geleden, een her- nieuwer van de toonkunst en heeft op bijna al zijn tijdgenooten-compo- nisten een zeer sterken invloed doen gelden. Met hem is een geheel nieuw tijdperk in de muziek begon nen. Onnoodig te zeggen, dat De bussy toentertijd de geheele muzi kale wereld in beroering bracht door zijn muziek, die reeds nu weer tot de gematigd-moderne behoort. Bela Bartok, de Hongaar, is van een geheel andere constructie, hij éi IN ALLE MENSCHELIJK den- I ken en handelen komt van tijd tot tijd iets voor dat wij niet ver mogen te begrijpen en waarvoor men zelfs bij aandachtige studie geen bevredigende verklaring kan vinden. Het „waarom" is en blijft in het leven van den mensch de groote vraag waarvoor men zich steeds weer gesteld ziet. De we reld waarin wij vandaag aan den dag leven stelt ons voor proble men, grooter dan de menschheid ooit vermoed had dat ze zich wel ooit zouden kunnen voordoen. De mensch heeft behoefte in zijn zoeken naar de kern des levens, ge steund te worden en het behoeft wel geen betoog dat de religie voor onderging een geheel anderen in vloed, voornamelijk in het begin die van Richard Strauss. Dit is nog soms merkbaar o.a. in zijn Concert voor orkest, in 1944 in Amerika gecomponeerd. Hij heeft zich opgewerkt tot een geweldige klan kenbouwmeester, die vooral opvalt door zijn wonderbaarlijk rhythme. Hij componeerde o.a. schoone Hon gaarsche volksdansen en gaf een studie uit over Hongaarsche volks muziek. Debussy en Bartok, beiden overleden, herdenken wij in dank baarheid voor hetgeen zij de we reld geschonken hebben. S. V. velen daarin voor een groot deel voorziet. Desondanks blijven er al tijd nog mysteries die men door 'n wijsgeerig stelsel wil trachten op te lossen. In het middelpunt der be langstelling staat momenteel het existentialisme waarvan Gabriël Marcel en Jean Paul Sartre de hoofdfiguren vormen. Beiden zijn philosoof en dramaturg en trachten ieder op eigen wijze te komen tot een verklaring van het mysterie: mensch. Tot het groote publiek spreekt uiteraard het visueele het meest en de tooneelwerken van de denkers van onzen tijd verheugen zich dan ook in een groote belang stelling. Er is een groot verschil tusschen de werken van Sartre en Marcel. Bij de eerste wordt zijn visie op 't leven, dat aan een zeker fatalisme grenst den toeschouwer opgedron gen. Marcel echter dwingt ons niets op doch spoort ons aan tot over weging. „Huis-clos" van Sartre toont ons drie menschen die de kwelling van eikaars nabijheid moeten dulden. Twee vrouwen en een man die toe valligerwijze in hetzelfde huis ko men en dat niet meer kunnen ver laten, ze zijn immers reeds gestor ven. Het verleden van deze men schen vol ondeugden en onrecht vaardigheden is voor hen niet meer ongedaan te maken. Zij zien geen mogelijkheid meer aan hun verle den te ontkomen en berusten er in, waarmede Sartre ons de suggestie doet dat men leeft zooals ons karak ter dat bepaalt en dat het geen zin heeft tegen kwade neigingen te strijden. Zeer realistisch is het stuk „Morts Sans Sepulture", „dooden zonder begrafenis", een schets uit de ter- reurtijd der Vichy-regeering in Frankrijk. Martelingen worden er ten tooneele gevoerd die alle uit eindelijk voor niets blijken te zijn doorstaan. Marcel's werken daarentegen ademen een geheel andere geest. Ook hij weet niet altijd een bevre digende oplossing voor de gestelde problemen te vinden doch hij laat een geheel andere gedachte achter. In zijn stukken zooals „Le Chemin de Crête", een op het probleem van de driehoeksverhouding berustende intrige en zijn nieuwer werk „L'Horizon" waarin hetzelfde gege ven op andere wijze wordt uitgej werkt, doet hij een ernstige poging het goede te benaderen. Sartre's stukken laten den indruk achter dat alles in het leven eigen lijk nutteloos is, ze beklemmen den toeschouwer. Marcel echter geeft hoop. Dat is het essentieele waarin deze bij beide wijsgeeren en drama turgen in hun visie op het mensche- lijk leven verschillen. L. S. Hollywood op nieuwe wegen Michael Curtiz, de regisseur van de Charge van de lichte brigade", „Vier dochters", „de Zeehavik" en „Yankee doodle dandy", heeft een eigen productie-onderneming ge sticht. Zijn films zullen wel door Werner Bros Uitgebracht worden. Curtiz wil in zi n productie met jonge talenten v/erken en stelt de zen zomer het I.aguna Beach Thea ter epen voor veelbelovende jonge acteurs en act:"ces De besten zul len voor de komende productie ge contracteerd worden. In Ierland zal een nieuw werk van Jebn Steinbeck verfilmd wor den. NIEUW TOONEELCEZELSCHAP Speelt voor den Weder opbouw Onder leiding van Caroline van Dommelen is een tooneelgezelschap gevormd, dat onder den naam „Ne- derlandsch tooneel" voorstellingen gaat geven, hoofdzakelijk in de pro vincie. Daarnaast wil het Neder landsch tooneel de werkers in de opbouwkampen afleiding bezorgen, welke op zulk een peil 6taat, dat bierdoor ook de cultureele opbouw gediend wordt. Mevrouw van Dommelen wil dat gene brengen, waar iedereen be lang in kan stellen. De twee stuk ken, waarmede het Nederlandsch tooneel begint zijn: „Mevrouw War rens bedrijf" van Bernhard Shaw en „Damesduel" van Eug. Scribe en Ern. Legouve. Speciaal voor de primitieve too- neeltjes, waarop gespeeld zal moe ten worden, ontwierp men eenvou dige décors, welke Hep van Delft uitvoerde. Gerard Arbous, Just Chaulet, Henk Dillewaard en Caroline van Dommelen maken met Mariette Prinsen en Karei Bakker deel uit van het gezelschap. „Don Carlos" in Amsterdam De Nederlandsche Opera geeft op Vrijdag 28 Maart om 7 uur in den Stadsschouwburg te Amsterdam Verdi's „Don Carlos" in een nieuwe bezetting. De muzikale leiding be rust bij Paul Pella, de tooneellei- ding is in handen van Hans Busch, solisten zijn o.a. Gre Brouwenstijn, Ruth Horna, Henk Angenent, Theo Baylé, Frits Bosch, Gerard Groot en Jan van Mantgem. Charles Vos zal een Maria-moi. ment vervaardigen voor Tegelen dat tijdens den oorlogswinter 1944—1945 gespaard bleef.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3