Noorclerbank boekte zeer bevredigende resultaten Tweede Kamer op de bres voor de ouden van dagen DE ZUIVERING BIJ DE POLITIE PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Vrijdag 28 Maart 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN e J GERARD WORM UIT OUDE TIJDEN Onmiskenbaar succes voor Minister Drees Marktberichten Bijz. Gerechtshof deed uitspraak LEZERS SCHRIJVEN OVER: Y Katholieke Film Actie ALKMAAR. De dezer dagen gehouden vergadering van het co mité voor Alkmaar en Omstreken van de KF.A. was matig bezocht, waarover de voorzitter, de heer,J. Kuhne zijn teleurstelling uitte. Na dat hij het verslag had uitgebracht van het Filmcongres, dat 13 Fe'br. te Amsterdam was gehouden, deel de de voorzitter mede, dat op 1 Maart te Haarlem het Diocesaan Comité voor Katholieke Filmactie was opgericht, terwijl Pater Hent- zen tot diocesaan adviseur was be noemd. De heer J. P. Gripling voorloopig secretaris van het Dioc. Comité deelde mede, dat een diocesaan Bureau voor de K.F.A zal worden opgericht als voorlooper van het Katholiek Instituut voor Filmop leiding. Hij ontvouwde de plannen voor de toekomst, welke veelom vattend zijn en erop gericht zijn den invloed van de Katholieken op het filmwezen te vergrooten. Zoowel op het terrein van de film exploitatie en filmproductie, als op het terrein van de filmscholing zal het Filminstituut zich gaan bewe gen. Het zal daarheen worden geleid, dat geen voorstellingen in katho liek verband worden gegeven bui ten de K.F.A. om. Aan het Dioc. Bureau zal daarom een informatie bureau worden verbonden. Hierna werd de actie in ons ge west besproken; de in het najaar ter hand genomen propaganda had niet in alle afdeelingen volledig succes geoogst; daarom zal getracht worden met medewerking van de verschillende organisaties het aan tal leden, dat zich tot de filmbe lofte bereid verklaard, uit te brei den. Verschillende afgevaardigden uit de buitengemeenten verklaar den zich bereid de actie voor de K.F.A. in hun parochie ter hand te nemen. Met een woord van dank aan de heeren Gribling en Kubatz en een woord van opwekking tot de aan wezigen hun actie onvermoeid voort te zetten, sloot de voorzitter de bijeenkomst. Alkmaarders voor het Bijz. Gerechtshof Drie Alkmaarders stonden Don derdagmorgen terecht voor het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam. Tegen W. F. Buiter uit Alk maar luidde de eisch 3 jaar, tegen W. F. de Moor Uit Alkmaar 5 jaar en tegen J. A. Blokker uit Alk maar, die zich in Maart 1944 bij de Kriegsmarine had gemeld, eischle de adv.-fiscaal 10 jaar ge vangenisstraf. De president bepaalde de uit spraak in al deze zaken op 10 April a.s. PASSIESPEL „KLIM-OP" ALKMAAR. De vrouwelijke jeugdbeweging van de St. Domi- nicus-parochie le Alkmaar maakt zich op om voor u op te voeren een passiespel. Uw eerste ge dachte zal zijn: alweer zooiets, we weten onderhand wel wat we er aan hebben. Maar leest u deze regels nu eens rustig verder. Wij kunnen u vertellen, dat dit geen gewone passie-avond is, maar een passie-spel, tintelend van kleur en afwisseling, een spel waarbij de levende figuren u aan schouwelijk voorstellen de tra giek van den zondeval en hel smachten naar verlossing; profe tisch klinken de klaagzangen der koren, onderstreept door het ge barenspel der rijen, om de ver woesting van Jeruzalem, om haar hoogtepunt te vinden in de ta bleaux van het Laatste Avond maal en de Kruisscène, besloten door hel tafereel der weenende vrouwen bij het graf. Dit alles wordt gedragen door de stemmige klassieke muziek, die het geheel zal accentueeren. Voorwaar een hoog-religieuze avond, waarbij de gewijde stem ming nog lang bij u zal naklin ken. De opvoering zal plaals heb ben Dinsdag 1 April, des avonds om 8 uur, in het Gulden Vlies. "Voorziet u lijdig van program ma's, tevens bewijzen van toe gang, bij: mej. Th. Nimrat, Drui- venlaan 46; mej. Tr. Pot, Oude- graoht 190; mej. T. van Berkum, Doelenstraat 20; mej. Tr. de Lan ge, Auguslijnensteeg 5; mej. N. van 't Hoff, Cdrfstraat 28; mej. R. Pijnenburg, Spoorstraat 68 en 's avonds aan de zaal. Gelegenheid tot plaats bespre ken Dinsdag van 111 uur aan het Gulden Vlies. JUBILEUM ALKMAAR. Op 1 April a s. zal de heer H. J. Keijzer, adjunct commies ten kan lore van den Gemeen te-ontvanger, den dag herdenken, waarop hij 40 jaar ge leden in dienst der gemeente Alk maar trad. Het zal dezen sympathieken ambtenaar dien dag zeker niet aan belangslelling ontbreken. Weer kaas aangevoerd Voor het eerst dit jaar werd er op de Alkmaarsche kaasmarkt weer kaas aangevoerd. Het was een stapel je boerenkaas dat op twee kaasberries geladen kon worden. De noteering was f 1.43 per kg. DAMMEN Gisterenavond trokken beide eerste tientallen van de Alkma.ar- sche damclub W.D.O. naar Limmen teneinde aldaar voor de competitie van den Kennemer Damkring te spelen tegen de R.K. Damclub „Vi- ra Nova". Het eerste tiental was zwaar gehandicapt, doordat drie spelers hiet van de partij konden zijn. Het begon den wedstrijd dus met 6 verliespunten. De overige spelers lieten zich hierdoor echter niet beïnvloeden en bij het einde van den wedstrijd was een 99 stand bereikt. De afgebroken partij is echter zoo goed als zeker remise en wordt de einduitslag dus 1010. Voorwaar een mooi resultaat. Het tweede tiental wist wederom een fraaie overwinning te behalen, dit maal met 146 en gaat nu ongesla gen aan den kop. Een gelijk spel tegen Heemskerk is nu voldoende om verzekerd te zijn van den eer sten prijs. De gedetailleerde uitslag is als volgt: W.D.O. le tiental Vita Nova H. J. TimmermanC. Bruin 0—2, A. BurgertN. Mooy 11, P. Veer Jb. Dekker 02 (w.n.o.), H. Krui- der— J. Bakker 20, G.' SmitP. Lichthart 2—0, M. v. d. Pavert— Th. Hollander 02 Cw.n.o.), J. van BeekumA. Hollander 02 (w.n.o.) Jb. HartogP. Verdonk afgebr,, C. BooyC. v. d. Velden 2—0, C. Fok Jac. Morsch 2—0. Totaal uitslag 2e tiental: W. VrolingG. Dekker 1—1, F. Hofman—S. Wokke 1—1, J. Kaal—A. Rietveld 2—0, P. Noom— C. Nuyens 11, J. SchipperC. Molenaar I-Al, C. Dammer—J. Dek- ker 11. J. Dik Jr.P. Nuyens 1-1 B. Luitjes—J. Mors 2—0, "R. W. Zaadnoordijk—J. Kraakman 2—0, J. Veerman—J. Hollander 2—0. Uitslag 146. Uit de tallooze berichten, die wij van onze jongens uit Indië ontvangen, blijkt wel hoe blij zij zijn met een we- kelijksche krant uit eigen omgeving. Zij beschouwen deze krant als een brief met heel veel nieuwtjes. Maar jammer is het, dat er nog steeds jongens zijn, die deze krant om financieeie re denen moeten missen. Hier voor moet iets gedaan wor den. Hier ligt een taak voor allen. Toont daarom, dat gij hel pen wilt en geeft uw adres op bij den Secr. van het Kath. Thuisfront, Lindenlaan 99, of op ons bureau Lang'estraat 42 te Alkmaar. De abonnementsprijs kan geen bezwaar zijn, deze is slechts f 3.40 per kwartaal. BEROEPSKEUZE EN VAKBEKWAAMHEID ALKMAAR Na de avonden over het communisme wordt Vrij dag 28 Maart de laalste lezing ge houden en wel over bovenge noemd onderwerp, door mej, B. Scholten uit Amsterdam van het R.K. Bureau voor Beroepskeuze. Zooals alle andere avonden is ook deze avond in het boven zaaltje van 't Wapen van Heems kerk van half 8 tot half 10, uit sluitend voor kalholieke meisjes boven 17 jaar. De toegang is gratis. Het is een zeer interessante lezing, doch niet alleen interes sant, maar ook onontbeerlijk voor ieder jong modern meisje, heizij voor zichzelf, hetzij om leiding te geven aan anderen, b.v. in de jeugdbeweging en niet het minst later in eigen huisgezin bij de leiding van eigen kinderen. We rekenen op jullie! Het distnctsibesluur van de K.A.V.J. le Alkmaar. DAMES PANTALONS H O U T T I L hoek Langestraat A.F.C.-nieuws In verband met den wedstrijd ZAP IAFC I is er gelegenheid voor supporters om het elftal te begeleiden. Hiervoor moet men zich in verbinding stellen met Br. Alexius, Broederhuis Nassaulaan Ook per trein, nl. vertrek Alk maar 13.25, aankomst Anna-Fau- lowna 14.09. Zondag heel Alkmaar met AFC I naar Anna-Paulowna. De PPC-er. ALKMAAR. Geboren: Johan nes M. J., zoon van Huibertus Mo lenaar en G. de Zeeuw; Martina, dochter van J. Kaper en S. M. Win kelaar; Johannes, zoop van Willem A. Booy en J. C. Klompmaker; Bre- gitta M., dochter van Nicolaas N. Woestenburg en B. Tiebie; Yvonne E., dochter van Nicolaas W. van den Berg en A. Griffioen. Gehuwd: Petrus J. Liefting en Alida C. Weel; Jan Leutscher en Maria Roskam. Ondertrouwd: Johannes P. B. Spierenburg en Neeltje Prins; Ni colaas P. J. Bon en Margaretha M. Pannekeet; Albertus Mak en Ansje van Drunen; Hendricus Huiberts en Maria Ubbels; Albertus Dekker en .Johanna W. Kaandorp; Clemens A. *M. Köhlmann en Anna M. J. Wie- lart; Adrianus Weder en Trijntje Schmaltz. Overleden: Petrus Hendriks, oud 75 jaar, gehuwd met E. van Eeken. DRANKWET ALKMAAR Ingekomen :s een verzoek van mw. A. S, Hen- ning-Egbergen,' alhier, om een vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein uit sluitend voor gebruik elders dan ter plaatse, voor welke de ver gunning geldt, in het perceel Bolerstpaat nr. 16. Binnen twee weken na dagtee- kening dezer bekendmaking kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van deze ver gunning inbrengen. B, en W. van Alkmaar, G. v. SLINGERLAND, loco-burg. R. VEENDORP, secretaris. Alkmaar, 27 Maart 1947. DOKTERSD1ENST ZONDAG 30 MAART 1947 Rayon West-Friesland (West) Dr. Bloem te Spierdijk, telef. 4; Dr. Boeckhorst te Wognum, telef. 3414; Dr. Ferwerda te Twisk, tel. 8. BEKRONINGEN OP DE PAASCHTENTOON- STELLING TE SCHAGEN (Vervolg) Rubriek Handelsvee: De beste versche koe, niet afge wisseld. 1ste prijs D. Kant Schagen. Rubriek Paarden: Het beste en fijnste slachtpaard. lste prijs C. Zwaan, Hoorn; 2de pr. S. Borst, hoeve Keins, Schagen. Jonge slachtpaarden, jonger dan 3 j. lste prijs J. de Ruiter, Schagen; 2de prijs K. Krijer, Heerhugow.; bestuursprijs J. de Ruijter, Schagen. Het beste Handelspaard (warmbl.): lste prijs C. Mooij, St. Maarten; 2de prijs gebr. Kuijper, Heerhugo- waard. Bestuursprijzen: C. Stammes Nieuwe Niedorp; D. Dekker, Waar land en P. Wit, Texel. Het beste Handelspaard (koudbl.): lste prijs D. Dekker, Waarland; 2de prijs W. Schoen, Schagen; 3de prijs D. Dekker, Waarland. Best.pr.: Broersen. St. Maartensbrug. Van de rubriek Wolvee vermel den we nog den besten ram van Texelsch ras geb. in of voor 1945. lste prijs W. v. d. Oord, Barsin- gerhorn; 2de prijs J. Wagemaker, Abbekerk, 3de prijs P. Donker Pzn., Schagen. De beste 1-jarigen ram van Tex elsch ras: 2de prijs H. Jimink, N.- Niedorp; 3de prijs M. Kant, Weere- Winkel. Rubriek Varkens: Voor de beste fokzeug, met big gen, ingeschreven in het Noord- Hollandsch Yorkhire varkensstam boek. lste prijs S. Borst, D. 95, Heerhu- gowaard; 2de prijs Jb. Pijper, N.- Niedorp; 3de prijs gebr. Nieuwland, Schagerbrug. Bestuursprijs: Jb. Bal der, Barsingerhorn. Voor de beste fokzeug ingeschre ven in het Groot Yorkhire-varkens- stamboek. lste prijs J. C. Borst, Heerhugow. F 41; 2de prijs M. Kant, Winkel; 3de prijs S. Borst, D. 95, Heerhugow. Bestuursprijs: S. Borst, Heerhugow. Voor de beste ingeschreven dek- beer. lste prijs C. Borst, Heerhugow.; lste prijs J. Baars, Hapert; 2de prijs J. Vethman, Nieuwe Niedorp; 2de prijs C. Maters, Koegras; 3de prijs wed. Alb. de Wit, Belkermerweg, 't Zand. De varkens van Borst Heerhugo- waard en Maters Koegras zijn nog jonge dieren. Van de ter opluistering ingezon den tweetallen fokvarkens uit eén toom, ingeschreven in het Gr York- varkensstamboek verwierven de inzendingen van Jb. Pijper, Nieuwe niedorp; C. Borst, Heerhugowaard en C. Maters, Koegras de bestuurs prijs. Rubriek Pluimvee: Patrijs leghorns 2de prijs W. Leemkuil, Wieringerwaard. Hollandsche krielen lste prijs K. Groen, Lutjewinkel. Andere rassen lste prijs S. Stam, Schagen; 2de prijs A. J. Bakker, Wieringerwaard. Eenden: lste prijs Annie Schoen, Schagerwaard (roepertjes); 2de pr. A. J. Bakker, Wieringerwaard met (Kaapsche Bergeend). De hoeveelheid ter keuring aan geboden konijnen was uiteraard im poneerend groot, als was er niet veel „uitmuntend". Vlaamsche reus, wit, ram lste pr. K. Gouwma, Anna-Paulowna; 2de prijs J. Keuris, St. Maartensbrug. Idem voedster, andere kleur A. Bakker, Schagerbrug. Lotharingers, ram, lste en 2de pr. G. Anneveld, Laanplein, Schagen. Lotharingers, voedster, lste, 2de en bestuursprijs G. Anneveld, Laanplein, Schageij. Weener, ram,' lste en 2de prijs W. Groot, Wieringerwaard. Weener, voedster, K. Vader, Groetpolder, Winkel. Hollanders, andere kleur, lste pr. J. F. Hanema, Winkel; 2de prijs M. de Haas, Schagen. Chincilla, ram, J. Snijders, Scha gen. Chincilla, voedster, lste en 2de pr. A. Eenhoorn, Oude Niedorp; best. prijs J. Snijders, Schagen. Tan-konijn, lste, 2de en best.prijs Jb. Pijper, Nieuwe Niedorp. Zilverkonijn: lste prijs A. Een hoorn, Oude Niedorp; 2de prijs J. J. F. Hanema, Winkel. 1 Zilverkonijn, voedster, 2de prijs F. Hanema, Winkel, bestuursprijs K. Gouwma, Ana-Paulowna. Anderè rassen, ram, lste prijs J. F. Hanema, Winkel; Yde prijs M. de Haas, Schagen; bestuursprijs A. Meijer, Schagerbrug en Hos, Scha gen. Andere rassen, voedster, lste pr. J. F. Hanema, Winkel; 2de prijs A. G. A. Struik. Slootdorp; best.prijs A. Meijer, 't Buurtje en J. F. Hane ma, Winkel. Voedsters met 3 jongen, groote rassen: 2de prijs G. Anneveld, Scha gen, lotharingers. Nesten jongen, groote rassen: lste prijs G. Anneveld, Schagen, lotha- ringer; 2de prijs K. Gouwma, Anna- Paulowna; best.prijs J. Liefhebber, Wieringermeer. Voedsters met 3 jongen, andere rassen: 2de prijs W. Groot, Wierin gerwaard, lste prijs J. Keuris, St. Maartensvlotbrug. Nesten jongen, andere rassen, lste prijs K. Vader, Winkel. Voorts werden enkele bekroonin- gen toegekend voor de diverse stands met industrieele producten, kunstvoorwerpen e.d. Bekroond werden: A. Peereboom, Nieuwe Niedorp, tuigen enz.; Werk tuigenbureau voor de Landbouw, Sneek, ploegen en andere machi nes; Fa. C. Schmalsz, Schagen, ma nufacturen en meubelen; Blaauw- boer en Kossen, Schagen, Fordson tractoren en auto's; Fa. Kruit, Scha gen, bloemen en heesters in kunst- tuin; Fa. C. van Geelen, kunstvoor werpen, kleinmeubelen en glas werk; bestuursprijs: Fa. C. van Zijl, meubelen en huishoudelijke ge bruiksvoorwerpen. AKERSLOOT Het bestuur van de K.V.P. roept all<? leden, zoowel dames als heeren, op om Donderdagavond 17 April vrij le houden. Dan is er een leden- en propagandavergadering in café Verduin. Als spreker zal daar op treden Pater EusebiusPeters O E.S.A., met het zeer belang- lijke onderwerp „Het katholieke gezin". Wij verwachten een groote op komst, want het zal zeer zeker een interessante avond worden. Zegt het voorl. De secretaris. ALKMAAR is er steeds op uit geweest mei de buitengemeen ten contact te onderhouden in het belang harer inwoners. .Er waren verboden om in dorpen bepaalde beroepen uit te oefe nen en dus was het noodig voor die dorpen het noodige uil een andere plaats te halen. Hoorn was steeds een concurrent voor Alkmaar en dus trachtte men het verkeer op de stad le rich ten. Zoo werd 28 Maart 1658 een accoord gesloten mei Pieter Jansz Wonder te Niedorperver- laat over eeifveer met gedekte snipschuit dagelijks van Ver laat naar hier. Twintig jaar later is dit reclu van snipveer door Wonder afgestaan aan de kerk te Oude Niedorp. Aan het verslag over 1946, het 52e boekjaar, van de N:V Noor- derbank ontleenen wij, na eenige algemeene beschouwingen over den toestand van ons land, dat de resifltaten van de monetaire sa neering, waarmede de regeering in het kader van het financieel herstel der Nalie in Juli 1945 een aanvang maakte, nauwelijks aan de verwachtingen hebben beant woord. De bankbiljettencirculatie steeg van 1400 miiiioen gulden op 1 Januari 1946 tot omlrent 2600 miiiioen gulden op hel einde van het verslagjaar; het algemeen in dexcijfer der Groothandelsprijzen steeg van 167.5 in Juni 1945 tot 265 tegen hel einde van 1946 (cij fers C.B.S.). Het verslag acht dil een zeer ernstig verschijnsel, voor al omdat hierdoor onze concur- rentiecapaciteit tegenover het bui tenland wordt aangetast, terwijl export m deze jaren juist een dringende eisch is. Een van de oorzaken van dit inflatieverschijn sel is zonder twijfel gelegen in de sterk gestegen overheidsuitgaven, verband houdende met vérgaande overheidsbemoeiing; ook hier ligt de sleutel weer bij de nalionale productie; opvoring daarvan ver mindert de geoderenschaarsclile en maakt daardoor overheidsbe moeiing op vele punten over bodig. Voor de land- en tuinbouw bedrijven in N,-Holland was 1946 vrij gunstig; wat de tuin bouw betreft werden evenwel de groote moeilijkheden bij de export naar Duitschland niet opgelost; de desolate toestand waarin dit land sinds 1945 ver keert, veizet zich tegen elke invoer van niet beslist noodza kelijke voedingsmiddelen. De bloembollencultuur, een van de peilers der tegenwoor dige uitvoer, gaf een overma tige oogst, waarvan een deel door de binnen- en buitenland- sche markt niet kon worden opgenomen. Voor onze bank zijn de resulta ten over het afgeloopen boekjaar zeer bevredigend geweest. De in terestberekening geeft, door de bij haar in ruime mate gedepo neerde gelden gunstige resultaten. Meer dan het vorig jaar heeft ook de effectencommissie tot de winst bijgedragen, mede in verband met de twee 3 pet. Grcolboekinschrij- vingen. Het bankgiroverkeer bleef zich goed handhaven, waaruit wordt geconcludeerd, dat de cliënten een dergelijke vlugge behandeling van hel betalingsverkeer op prijs stel len. Het herstel van den buiten- landschen handel was ook voor de Bank aanleiding om het con tact met haar buitenlandsche re laties wederom op te nemen, he| aantal overboekingen en docu mentaire iransacües van en naar het buitenland nam aanmerkelijk toe; in dit verband wordt vermeld dat de Noorderbank in den loop van het verslagjaar werd gemach tigd om als deviezenbank op te ireden, wat de ontwikkeling van haar betalingsverkeer met het buitenland uiteraard zeer bevor derde. Het verslag maakt melding van het eervol ontslag op 30 Juni jl. van den heer D. C. J. van Dijk, die 34 jaren directeur der ins lel ling is geweest. Hem wordt nog maals hartelijk dank gebracht voor hetgeen hij voor de Noor derbank door noesten arbeid en bekwaime leiding heeft bereikt. De goede naam, dien de Noorder bank als provinciale instelling heeft, dankt zij op de eerste plaats aan den heer Van Dijk. Tenslotte een woord van dank aan de leden van het personeel; zij hebben het in het jaar 1946 niet gemakkelijk gehad. De Bank was gedwongen hun arbeid ook te vragen op vele avonden, practisch het geheele jaar door. De verlies- en winstrekening De bruto-winst bedraagt f 179.826,81 (v.j. f 119.032,—); De netto-winst f96.239,79 (v. j. f 70.670,66); De onkosten f83.587,02 (vorig jaar f48361,34). De stijging der onkosten is be langrijk en werd voornamelijk ver oorzaakt door verdere uitbreiding van personeel, salarisverhoogingen overwerkvergoedingen en ver nieuwing van kantooroutillage. De netto-winst (f96.239,79) wordt overeenkomstig de statuten als volgt aangewend: Te reserveeren voor belastingen f 44.000.te shor ten in het pensioenfonds f5.000,— rente over de reserve, volgens art. 19 der statuten f6.301,31; af te schrijven op gebouw f2.000.—; 'e reserveeren voor bijzondere doel einden f 6.000,aan aandeelhou ders- uit te keeren 7 pet. dividend f 24.500,aan tantièmes uit te keeren f 6.175,39; toe te voegen aan de reserve f 1.543,85; naar nieuwe rekening over te boeken f 719,24. (Vain onzen parlementairen medewerker) Het wetsontwerp „Noodrege- ling ouderdomsvoorziening" is practisch door de Tweede Ka mer aanvaard. In een tijd, die ons vooral op financieel gebied, neg zulke drastische beperkin- gen oplegt, is met -deze wet een belangrijk stuk werk op soci aal gebied verricht. Men zou de uitkeering die de ouden van dagen straks zullen genieten, ongetwijfeld nog gaarne hoo- ger gewenscht hebben, niet uit het oog mag echter worden verloren, dat de thans aanvaar de regeling de schatkist reeds 150 miiiioen zal kosten- Minister Drees kon zich dan ook niet bereid verklaren om nog hoo- ger te gaan, hij wees er in dit ver. band op, dat de a.s". verbetering van de onderwijzerssalarissen, de verbetering van militaire pensioe nen en die van oorlogsslachtoffers mede nog vele millioenen van onze berooide schatkist zullen vergen. In elk geval brengt deze wet wat meer licht en geluk in het leven van onze ouden van dagen en aldus zag de bewindsman van Sociale Zaken ook de beteekenis ervan. Voorloopig is dit nog slechts een noodregeling, daarachter staat ech ter de zekerheid, dat binnen drie jaar, hopenlijk eerder aldus ver schillende afgevaardigden, een de finitieve regeling zal tot stand ko men. Het "is de bedoeling de hui dige normen ook hierin te hand haven, zoodat gezegd mag worden dat van nu af aan én de arbeider èn de kleine zelfstandige zijn ko mende levensavond niet meer ge heel onbeschermd behoeft te zien. Op een spoedig inwerking treden drong vooral de heer Hooy (KVP) aan, hij was zelfs bevreesd dat de technische voorbereiding nog wel een half jaar zou vergen. De mi nister erkende, dat nog eenige tijd noodig zou zijn, er was echter al voorbereidend werk verricht en hij zeide voorts toe op de meeste spoed te zullen aandringen. Ook waren er klachten geweest, dat de voor bereiding van dit wetsontwerp zoo Mug geduurd had. De minister greep in zijn verweer wat dit be treft terug op het betoog van den heer Steimmetz, die er op gewezen had, dat er nu al zestig jaar aan dit onderwerp gedokterd was Een klein deel hiervan komt slechts foor mijn rekening, aldus de be windsman! Overigens verwees hij naar het moeilijke van de materie en de vele andere zorgen, die dit kabinet drukken. Het verzekeringselement Het verwijt van den langen duur kreeg ook nog een politiek tintje door het agressieve betoog van den heer Suurhoff (PvdA). Wat wil men dezen minister ver wijten, aldus zijn beloog, laten de KVP en de christelijke partijen de hand in' eigen boezem steken. Toen hun menschen aan het be wind waren, is er heel wat min der ten behoeve van de ouden van dagen gedaan. De heer Smeenk (AR) verweerde zich hier later nog tegen met een verwij zing naar de crisisjaren. Evenals de heeren Steinmetz (KVP), Hacke (PvdV), Kikkert (CH) dit hadden gedaan, criti- seerde ook de heer Stapelkamp (AR) nog eens uitvoerig het ont breken van het verzekerings element. De minister stelde hier tegenover, dat het voorstel van de Stichting van den Arbeid om de ouderdomsrenten te verhoo- gen tot f 9de kleine zelfstan digen buiten beschouwing zou hebben gehouden. Nu zijn ze wei in de regeling opgenomen en de heer Hooy (KVP) had dit reeds in warme bewoordingen toege juicht. Met de eigen inkomsten van den betrokkene zou dan voorts in het geheel geen reke ning zijn gehouden, er zouden dus ook personen onder vallen, die de verhooging niet strikt noodig hebben en hoe zou ik een derge lijke besteding van rijksgeld kun nen verantwoorden?, aldus de minister. Dit temeer niet, omdat door de breedere spreiding de ouden van dagen, die werkelijk hulp ncodig hebben* ook niet meer dan f 9.zouden krijgen. Het karakter van armenzorg kon de bewindsman niet aan vaarden. Met het hebben en hou den op tafel leggen, viel het z.i. nog wel mee. De helft vain eigen inkomslen blijft buiten beschou wing, alsmede het loon of de bij dragen van kinderen. Men behoeft practisch niet meer inlichtingen te geven dan voor de Vermogensbelasting. Mijn buurman ter rechterzijde, dit was minister Lieftinck, vraagt straks bij de Weel debelasting heel wat meer, merkte minister Drees lachend op. Minister Lieftinck lachte ook, maar een AVENHORN, 27 Maart. Aan voer 450 kg. eigenheimers 9.20; 210 kg spruitkool 5862; 1500 kg gele kool 15.50; uien: 3675 kg gr. maat 16; 200 kg. gew. maat 12; 300 kg afwijkend 6.507.80; bieten: 42725 kg 1 8—8.50, 26.725 kg 2 5.70, 5975 kg kleine 3 4.40, 2875 kg modjo 3.40 —5.70; 20 kg witlof 45; peen: 33.650 kg 2 7.30—9.50, 32.600 kg 3 7.20— 7.50. 3950 kg 4 5.60—5.80. NOORD-SCHARWOUDE. 27 Mrt. 3600 kg roode kool 17.50; 40.000 kg gele kool 15.50; 15000 kg witte kool 11.50; 20.000 kg uien 16; 30.000 kg bieten I 8.30—9.20, II 5.70. III 4.40; 10.000 kg peen II 9.50, III en IV 7.50. LANGENDIJK. 52.000 KG gele kool 15.50; 13.600 KG Deensche witte kool 11.50; 30.000 KG uien 13.10—16; 22.500 KG bieten I 8—8.60; II 5.70; III 4.40; 6200 KG peen II 7.70—9.50; III 7.50; IV 5.60; 2000 KG Witlof I 45.—; II 31.50. MINISTER DREES de man van de noodvoorziening voor de ouden van dagen beetje zuur, hij kon dit mopje te zijnen koste blijkbaar maar matig waardeeren! Verschillende leden, o.a. de heer Stapelkamp, hadden er op gewezen, dat het wetsontwerp deining heeft doen ontstaan onder de verzekerden. Er is een stemming van „we krij gen het nu wel zoo". De minister stelde hier tegenover, dat hij voor de toekomst wel degelijk aan het verzekeringselement blijft vasthou den. Wie zich niet verzekert, schaadt zijn toekomst. Ook in deze regeling blijven de verzekerden trouwens meer krijgen dan de niet verzekerden omdat de helft van hun uit andere hoofde verkregen uitkee ring buiten beschouwing blijft. De stemming ten aanzien van bedrijfs- verzekering was z.i. ook niet zoo onrustbarend, als wel werd voorge steld. Dezer dagen was op zijn de partement nog weer het verzoek van de St. v. d. Landbouw binnen gekomen om bedrijfspensioen, waar over men het in beginsel eens was geworden, verplichtend voor die bedrijfstak op te leggen. Ook de textielbranche in het zuiden had 'n dergelijke regeling tot stand ge bracht. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft Donderdag morgen uitspraak gedaan tegen 15 voormalige Nederlanders, die dienst hadden genomen bij de Waffen SS, Landwacht of Kriegsmarine. A. C. Kweld am uit Heiloo tot 5 jaar. W. J. Kouwenberg uit «Alk maar tot 4 jaar; L. Pander uit G'ude Niedorp tot 4 jaar; W. G. H. van Erp uit Schagen tot 2% jaar; A. van Twuyver uit Bergen tot 3 jaar; de 22-jarige N. G. de Groot uit Akmaar tot 6 jaar; N. P. Alles uit Schermerhorn tot 2 jaar; de 23-jarige H. L. Schaap uit Alkmaar tot 3 jaar, de 21-jarige R. Schmidt uit Alkmaar tot 1 jaar, waarvan 6 maanden voorwaardelijk; B. Best uit Beemsier tot 4 jaar; de 21-ja- riige G. Homveld uit Zaandam tot 1 jaar waarvan 6 maanden voor waardelijk; de 22-jarige J. C. Kis. tenmaker uit Zaandam tot 2Vz jaar; de 24-jarige T. Peereboom uit Alkmaar tot 2% jaar en J. J. Wit te uit Bergen tot 2 jaar. Van alle straffen wordt den tijd doorge bracht in voorarrest in mindering gebracht. Alle veroordeelden wer den voor tijden varieerende tus- schen 7 jaar en voor him leven ontzet uit de kiesrechten en het recht openbare ambten te beklee. den. HEERHUGOWAARD Het terrein is tjhans zoover, dat er Zondag wel weer gevoetbald zal worden. SVW I ontvangt Petten I. Na een langdurige rust hunke ren onze spelers er naar weer eens een wedstrijd te kunnen spelen. Hoe het resultaat zal zijn, weten we natuurlijk niet, maar we zijn er van overtuigd, dat er gewerkt zal worden tot aan het einde van den wedstrijd toe. SVW-ers, ge viert in Juli a.s. het 20-jarig bestaan. Het zal voor uw bestuur geen grootere beloo ning zijn, als alle elftallen nog een behoorlijke plaats op de rang lijst zullen innemen. Vooral aan de spelers van het eerste elftal: zorgt er voor niet op de onderste plaats te eindigen. Tanden op elkaar, dan gaat ge spoedig de roode lantaarn aan een ander geven. Naar aanleiding van de uitspraak van het Tribunaal in de zaak- S.aats, schrijft A. Slisser, Stations straat 80 ons over de zuivering bij de politie. Wij lezers van het Nw. N. H. Dagblad zoo schrijft hij denken met vol vertrouwen in alle gevallen naar waarheid te worden ingelifcht. doch het verslag over de Tribunaalzitting, waarin de zaak-Staats behandeld werd, doet toch velen ihet hoofd schud den en zich afvragen: hoe hebben wij het nu. Daar staat, dat J. Staats een beroep heeft gedaan op het feit, dat andere politiemannen hetzelfde hebben gedaan, doch dat het Tribunaal zich niet verant woordelijk acht voor de slappe wij. ze waarop de politie is gezuiverd. Wél houdt het Tribunaal bij de strafbepaling rekening met het feit dat andere politie-ambtenaren zich eveneens aan arrestaties hebben schuldig gemaakt en nóg vrij rond. loopen, of zelfs bevorderd zijn. Dat geeft te denken. Als het waar is, wat in die uitspraak van het Tri bunaal staat en daar twijfelt niemand aan dan geeft het nog wel eenige bezorgdheid bij de in woners, dat het politiecorps nog niet safe is. Als er dan politie ambtenaren rpndloopen met rang- uitmonstering op dë mouw en sa laris ontvangen, dat hun niet toe komt, dan rijst tóch de vraag door wie en hoe hier is gezuiverd. Het zou toch te erg wezen, als er één voor velen moest boeten. Zou de redactie dit eens klaar en duidelijk uiteen willen zetten, opdat wij niet verkeerd zullen wezen in ons oor deel, als wij politie-ambtenaren passeeren, welke de laatste ander half jaar zijn bevorderd. Tot zoover de lezer, die ons oor deel over deze kweslie vraagt. La ten wij beginnen met te verkla ren, dat hetgeen in ons Tribunaal- verslag hierover gepubliceerd werd inderdaad door den President, Mr. Schenkeveld gezegd is. Dat betee- kent, dat dit niet het oordeel is van de redaclie, doch geheel voor rekening komt van Mr. Schenke veld, die van meening is, dat het politiecorps slap gezuiverd is en in het feit, dat andere agen en zich aan soortgelijke fouten hebben schuldig gemaakt, aanleiding vindt daarmee bij de strafbepaling ten aanzien van Staats rekening te houden. Dit laatste vooral kan men een vreemd argument vinden. Wij misten b.v. eenzelfde motiveering in de strafmaatregelen, die aan den bioscoophouder Weber werden op gelegd. Daar werd niet bij gezegd, dat bij de strafbepaling rekening wérd gehouden met het feit, dat ook andere bioscoophouders Duitsche films hadden vertoond. Wat nu de zuivering van de po litie betreft, daar kan onze ge achte inzender gerust op zijn. In deze zuiveringscommissie zalen Mr. Alblas. rechter, W. C. Rijpma, wnd. comm. van politie destijds; H. Niele, lid van Tribunaal; ae heer v. d. Hauw, Hoofd der Chr. School en agent Oudhof. Deze commissie, die slechts een adviseerende taak had, heeft haar werk uitvoerig en serieus verricht. Als gevolg van haar adviezen heeft de Minister van Justitie beslissin gen genomen, die geleid hebben tot diverse maatregelen als ontslag, schorsing voor, bepaalden tijd enz. In het oordeel van deze zuive ringscommissie kunnen wij het volle vertrouwen hebben; zij had geen gemakkelijke taak, doch heeft die serieus uitgevoerd. Tenslotte diende onderscheid gemaakt te worden tusschen degenen, die fou ten hebben gemaakt en wie, ook buiten het politiecorps, heeft dat niet tijdens de bezetting? en de genen, die beslist fout waren, of zulke grove fouten hebben ge maakt, dat zij zich voor Tribunaal of Bijzonder Hof hadden te verant woorden. Dat er van deze laatste categorie in het corps gehandhaafd zijn of gepromoveerd zijn, gelooven wij niet; en wat de eerste categorie be treft, gelooven wij niet, dat daarop gereageerd behoeft te worden, zoo als Mr. Schenkeveld heeft gedaan in zijn motiveering van de maatre gelen, die aan Staats werden opge legd. Wij concludeeren dus, dat de zui vering van het politiecorps grondig is geschied en dat er geen aanlei ding is de thans in functie zijnde politiemenschen bij het passeeren met eenigen argwaan te beschou wen. Red. Nw: NHD. Extra rantsoenen voor militairen! 'T VELD. De bloem van het mannelijk deel onzer natie wordt schip na schip uitgezonden voor recht en vrede. Het vaderland roept, onweerstaanbaar en' niets ontziend. Het moet. Tientallen jonge borsten, ook uit de gemeen schap onzer parochie, zullen over luttele weken de overall verwis- seldShebben voor 's konings rok. Maar, past op; niet de kleeren ma ken den man! Daarom roept het Katholiek Thuisfront „Sint Joseph, zorg!" alle militairen, a.s. militairen, ouders van dezulken en alle belangstel lende thuisblijvers boven de 21 jaar op, om op Zaterdag 29 Maart a.s. 's avonds om 8 uur pre cies zich present te melden, bij Burger-de Weel. Sluiting om 10 u. Kapitein Th. T. M. Luif van de Aan- en Afvoer-Troepen uit Zuid- Laren (Drenthe) spreekt uit eigen Geloof, kennis en ervaring over het onderwerp: „Je leven anders, jij hetzelfde". Ondergeteeken^e be handelt „Soldaat van je land - sol daat van Christus''. Jonge mannen en ouders, wie komt, weet meer, oordeelt beter, doet veiliger. Wie niet komt en er is bijna géén excuus mist de boot. En weet U, wat het beroerdst is: het is de laatste. H. W. A. Brans pr. DUBBEL JUBILEUM BERGEN. Op 1 April a.s zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heeren J. Kroon en C. Koster in dienst traden van het Notaris kantoor, destijds van Notaris v. d. Knaap, later Notaris v. Riet en thans Notaris Knook. Het zal de beide jubilarissen zeker niet aan belangslelling van de zijde der Bergenaren ontbreken. BERGEN. Boschbrand. Door het stoken van een vuurt^ door onbekenden brak brand uit'op een terrein aan de Breelaan. Door spon taan ingrijpen van een twintigtal burgers kon. de brand worden be dwongen zonder veel schade aan te richten. De brandweer, welke spoedig ter plaatse verscheen, be hoefde niet in actie te komen. Ter zelfder tijd brak door onbekende oorzaak brand uit in de „Verbran de Pan", welke brand zich ernsti ger liet aanzien. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse, maar kon ondanks krachtdadig optreden niet verhin deren, dat circa 1 H.A. werd ver nield.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2