E POLITIE Gevallenenherdenking op 3 Mei Pachtregeling raakt algemeen agrarisch beleid EEN UURTJE RONDE-TAFEL-CONFERENTIE IS NOG MAAR VOORLOOPIG Centraal Bureau Tuinbouw veilingen vormt afzetfonds RADIO Gerechtshof j uitspraak NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Vrijdag 28 Maart 1947 Stille Tochtenin heel het land Minister Mansholt geeft tips Moeder van Smarten XP lek /Aalvety inder Gerechtshof te m heeft Donderdag, itspraak gedaan tegen nalige Nederlanders, hadden genomen bij n SS, Landwacht of rlne. «kam uit Heiloo tot 5 Kouwenberg uit ,Alk- i jaar; L. Pander uit irp tot 4 jaar; W. G. H. t Schagen tot 2% jaar; uyver uit Bergen tot 3 -jarige N. G. d'e Groot tot 6 jaar; N. P. Alles arhorn tot 2 jaar; de L. Schaap uit Alkmaar ie 21-jarige R. Schmidt r tot 1 jaar, waarvan 6 ■oorwaardelijk; B. Best ït tot 4 jaar; de 21-ja- mveld uit Zaandam tot rvan 6 maanden voor de 22-jarige J. C. Kis_ it Zaandam tot 2% jaar; ge T. Peereboom uit t 2% jaar en J. J. Wit- en tot 2 jaar. Van alle >rdt den tijd doorge- 'oorarrest in mindering He veroordeelden wer- ijdén varieerende tus- r en voor hun leven Ie kiesrechten en het <are ambten te beklee. GOWAARD Het thans zoover, dat er 1 weer gevoetbald zal ntvangt Petten I. angdurige rust hunke- spelers er naar weer wedstrijd te kunnen het resultaat zal zijn, natuurlijk niet, maar van overtuigd, dat er t worden tot aan het [en wedstrijd toe. ge viert in Juli a.s. bestaan. Het zal voor geen grootere beloo- als alle elftallen nog ijke plaats op de rang- innemen. Vooral aan van het eerste elftal: or niet op de onderste eindigen. Tanden op gaat ge spoedig de aarn aan een ander erscheid gemaakt te chen degenen, die fou- 'emaakt en wie, ook lolitiecorps, heeft dat de bezetting? en de- leslist fout waren, of fouten hebben ge- zij zich voor Tribunaal Hof hadden te verant- deze laatste categorie gehandhaafd zijn of d zijn, gelooven wij de eerste categorie be en wij niet, dat daarop >ehoeft te worden, zoo- enkeveld heeft gedaan /eering van de maatre- in Staats werden opge- deeren dus, dat de zui- ïet politiecorps grondig en dat er geen aanlei- thans in functie zijnde ïen bij het passeeren argwaan te beschou- Red. Nw. NHD. mtsoenen voor lilitairen! De bloem van het eel onzer natie wordt lip uitgezonden voor 'rede. Het vaderland ïrstaanbaar en' mets- Iet moet. Tientallen n, ook uit de gemeen- parochie, zullen over en de overall verwis voor 's konings rok. p: niet de kleeren ma li •oept het Katholiek Sint Joseph, zorg!" alle .s. militairen, ouders en alle belangstel thuisblijvers boven de om op Zaterdag 29 avonds om 8 uur pre ssent te melden, bij ifeel. Sluiting om 10 u. [Ti. T. M. Luif van de 'oer-Troepen uit Zuid- the) spreekt uit eigen is en ervaring over het „Je leven anders, jij Ondergeteeken-ge be- daat van je land - sol- ristus". tinen en ouders, wie meer, oordeelt beter, Wie niet komt en één excuus mist de t U, wat het beroerdst laatste. H. W. A. Brans pr. el jubileum Op 1 April ajs zal geleden zijn, dat de roon en C. Koster in n van het Notaris- tijds van Notaris v. d. r Notaris v. Riet en is Knook. Het zal de rissen zeker niet aan g van de zijde der ontbreken. Boschbrand. Door an een vuurtje door brak brand uit 'op een e Breelaan. Door spon- >n van een twintigtal de brand worden be ider veel schade aan >e brandweer, welke plaatse verscheen, be- n actie te komen. Ter brak door onbekende d uit in de „Verbran- Ike brand zich ernsti- ien. 'eer was onmiddellijk maar kon ondanks optreden niet verhin- rca 1 H.A. werd ver- Te Batavia is een industrie gevestigd, welke voor een belangrijk deel voor den export werkt en daardoor voor de deviezenpositie van Indonesië van veel belang is. In dit bedrijf, waar 240 ar beidskrachten werk vinden, worden op eenvoudige wijze tapijten vervaardigd, welke o.m. naar de Vereenigde Staten worden ge ëxporteerd. De productiemethode is in principe dezelfde als die, welke 300 jaar geleden door Chineesche tapijtenwevers werd toegepast. Naast de tapijtenproductie, waarbij als grondstof wol en vezel gebruikt wordt, houdt men zich ook bezig met de pro ductie van geheel pit vezel vervaardigde artikelen als bood- schappentasschen theemutsen, matten enz. Het bedrijf is nu ruim een half jaar aan den gang. De in de vlechtafdeeling werkende arbeidsters leveren haar dagproductie in. (Anefo P.) DE COMMISSIE „Nationale herdenking 19401945" heeft, in overleg met de Regeering, richt lijnen vastgesteld voor den na- tionalen herdenkingsavond op 3 Mei 1947. Deze richtlijnen zij" aan alle burgemeesters toegezonden. Het is de bedoeling op den avond van den 3den Mei alle ge vallen Nederlandsche en Gealli eerde soldaten, zeelieden en ver- zetsmenschen, die hun leven voor ons land gaven, te herdenken. Van zes uur 's middags af worden overal in het land de vlaggen halfstok gehangen. De „stille tochten" zullen om streeks half acht op een half uur gaans van de herdenkingsplaatsen beginnen. Een kwartier later begin nen de klokken te beieren tot een halve minuut voor acht, waarna om acht uur in den avond, na een daar toe te bepalen signaal, twee minu ten volkomen stilte in acht zal worden genomen. Het is aan de gemeentebesturen overgelaten, of deze stilte voor het openbare le ven zal worden voorgeschreven. Bij de herdenkingsplaatsen worden geen toespraken gehouden. Vlaggen, vaandels of kransen worden niet meegevoerd. De eenige eenvoudige hulde zal bestaan uit het strooien van bloemen op de gedenkplaat- Op het departement van justitie heeft de minister van landbouw mede namens z$n ambtgenoot van justitie, die niet aanwezig kon zi)n de commissie voor de pachlwet- geving geïnstalleerd, welke com missie onder voorzitterschap staat van prof. mr. dr. G. van den Bergh, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Deze commissie zal van advies moeten dienen over de vraag, welke de meest gewenschte wetgeving is op het stuk van. pacht, gezien de erva ringen, opgedaan sinds de invoe ring van de Pachtwet 1937. De secretaris-generaal van justi tie, mr. J. C. Tenkink, heef£ o.m. gezegd, dat de commissie tot taak heeft, de overheid den weg te wij zen, hoe in de huidige maatschap pelijke en economische verhoudin gen het eigendomsrecht van ver pachter en het exploitatierecht van den pachter met elkaar in overeen stemming kunnen blijven. Alle punten van het pachtcontract en alle zijden van het uit te oefenen overheidstoezicht zullen daarbij in beschouwing komen en telkenmale zullen de oplossingen, die de pachtwet en het in de bezetting af gekondigde en daarna gehandhaaf de Pachtbesluit hebben gegeven, op hun merites moeten worden ge toetst. Spr. wees terloops op het continuatierecht, c.q. het recht van opzegging van den pachter door den verpachter, welke recht in de Pachtwet is geregeld. Het Pacht besluit heeft dit eigen recht van den verpachter echter geschrapt. Dit is een der meest saillante kwes ties in het materieele recht, omdat zij op sprekende wijze het recht en de vrijheid van den verpachter in de eene of andere richting be paalt. Minister Mansholt noemde de algemeene belangen, die met het agrarisch leven in Neder land gemoeid zijn, direct betrokken bij een regeling der pacht. De mi nister wees er verder op, dat als gevolg van o.a. historische, geogra fische en demografische invloeden, het bodemgebruik in verscheidene streken van ons land niet zooda nig is, dat het landbouwbedrijf kan PROGRAMMA ZATERDAG 29 MAART HILVERSUM I (301 M.V. 8.00 Nieuws en gram.muz.; 9.00 Mo.rgen- concert; 10.15 Promenade concert; 11.00 Radio ziekenbezoek; 11.45 Fam.ber. uit Indonesië; 12.00 Metro- pole orkest; 13.00 Programma voor de militairen; 13.45 Tooneel en film, 14.00 Dansorkest; 15.00 Voor de jon geren; 15.15 Jonge kunstenaars; 16.30 Gregoriaansch; 17.00 De Wigwam; 18.00 Piano; 18.30 voor de militv- ren; 19.00 Nieuws en gram.muz.; 20.00 Nieuws en weerber.; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Radio-potpourri; 22.00 Cabaret. HILVERSUM II (415 M.): 8.00 Nieuws en gram.muz.; 10.00 Mor genwijding; 10.20 Radio-feuilleton; 10.35 Piano; 11.00 Voor de fabriek; 13.00 Nieuws en accordeon-orkest; 14.30 Radio-orkest; 16.25 Dansorkest; 18.00 Nieuws en Poolsch program ma; 20.0CT Nieuws; 20.15 Muziek Am- sterd. politie; 20.45 Hoorspel; 21.15 Radio-kwintet. ZONDAG 30 MAART HILVERSUM I (301 M.): 8.00 Nieuws; 8.15 Hoogmis uit het kamp Vught; 9.30 Nieuws; 10.00 Kerkdienst 11.30 Kerkkoor; 12.15 Boekenpraatje 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws,, vervolg lunchconcert; 14.00 Kamer- muziekuitv. in Kareol; 15.45 Palm- paschen; 16.30 Ziekenlof; 18.30 Voor de militairen; 19.00 Londe/isch Phil, orkest; 19.30 Nieuws en weerber.; 20.00 De Zilvervloot; 21.15 Hoorspel; 22.00 Nieuws; 22.35 Passie-gedichten 22.40 Radio-Sextet. HILVERSUM II (415 M.): 8.00 Nieuws en gram.muz.; 9.30 Gram.- muziek; 10.30 Kerkdienst; 12.00 Rus sische muziek; 13.00 Nieuws en Amusem.-orkest; 13.50 Spoorwegen spreken; 14.00 Boekenpraatje door Dr. Ritter; 15.30 Filmpraatje; 16.40 Sport; 18.00 Nieuws en sportuitsla gen; 19.30 Wim Ho's cabaret; 20.00 Nieuws; 20.20 Opera programma; 21.10 Hoorspel; 21.50 Bekende melo dieën. worden uitgeoefend op een wijze, zooals de moderne gerationaliseerde landbouw eischt. De minister wees in dit verband op de versnippering der landbouw gronden, de groote afstanden der kavels tot de gebouwen en de on doelmatige grootte van vele per- ceelen en bedrijven. Hiervan is het gevolg, dat de landbouw in derge lijke gebieden een achterstand ver toont ten aanzien van den land bouw in nieuwe landen en in nieuw ingepolderde en ontgonnen gebieden. Om het den Nederlandschen landbouw mogelijk te maken, de concurrentie het hoofd te bieden, is het gewenscht, den achterstand op het gebied van het grondge bruik ten spoedigste in te halen. Het is duidelijk, aldus de minis ter, dat het hier een taak betreft van zeer grooten omvang, die onze volle aandacht zal vragen. Het spreekt vanzelf, dat hier niet alleen gedacht is aan een zuiver technische verbetering van onzen landbouw, maar dat in een agrarisch dicht bevolkt land als het onze met zoovele middel- groote en kleine bedrijven de ver betering van de bestaansmogelijk heden van deze categorieën van bedrijven in het oog moet worden gehouden. De Minister acht het noodzakelijk dat de Grondkamer niet in het on zekere komt te verkeeren, wat zij ter bevordering van het rationeele grondgebruik moet doen of nalaten. Het huidige landbouwbeleid der Rege^ring gaat in de richting van de bevordering der productiviteit in den landbouw, terwijl tevens door haar waarborgen worden gegeven voor de stabiliteit der pachtverhou- dingen en inkomsten van den land bouwer. Hiertegenover heeft de ge meenschap het recht te verlangen, dat het grondgebruik zoowel in het belang van den verpachter als van de gemeenschap in economisch en technisch opzicht zoo doelmatig mo gelijk plaats heeft. Het komt den Minister daarom ook gewenscht voor, dat de verpachter zich in de toekomst op een gemakkelijker wijze dan tot dusver van een in dit opzicht nalatigen pachter kan ont doen. Bovendien moet het mogelijk worden, dat gezonde initiatieven van den verpachter niet belemmerd kunnen worden door conservatisme van den pachter. 'Van groote beteekenis is verder de vaststelling van den pachtprijs. Het toezicht hierop moet men niet zien als een tijdelijk crisisverschijn sel. In den landbouw is namelijk sprake van een chronische wanver houding tusschen vréag en aanbod, van een blijvende schaarschte der cultuurgronden. Minister Mansholt stipte daarna het begrip „redelijke winst" in het pachtbesluit aan, welk begrip in de practijk der toetsing gebleken is een moeilijk te hanteeren begrip te zijn. Het ware z.i. daarom beter te eischen, dat de pachtprestatie rede lijk zij bij een behoorlijke en doel matige uitoefening van het land bouwbedrijf. sen. De „stille tochten" zullen een hoofdgroep van nabestaanden van gevallenen en vertegenwoordigers van bevriende mogendheden kun nen vertoonen. Onderscheid van rang en stand is verder niet toe gestaan. Het verzoek wordt gedaan alle openbare vermakelijkheden te slui ten. In diverse steden zullen in allerlei kerken herdenkings-zang- diensten worden gehouden. De laatste lesuren der schplen zullen 's Zaterdags 's morgens op verzoek van den Minister van O., K. en W. besteed worden aan de geschiedenis van het Nederland sche verzet. De commissie hoopt, dat de her denkingsavonden in de Meimaand een Nederlandsche traditie zullen worden.. Op 3 Mei zullen op de kerkhoven der geallieerden, name lijk te Margraten (L.) (Ameri- kaansch), Holten (Canadeesch), Ka- pelle (Zld.) (Fransch), Oosterbeek (Engelsch), Breda (Poolsch) en Amersfoort (Russisch)herdenkin gen worden gehouden. Deze her denkingen zullen per radio worden uitgezonden. Ook buitenlandsche radioverslaggevers zullen hier aan wezig zijn. Het radioprogramma voor den avond zal over beide zenders Hil versum en via PCJ hetzelfde zijn. Om zes uur wordt de nationale herdenking aangekondigd. In diverse garnizoenen zullen in den loop van den dag herdenkin gen worden gehouden. Den garni- zoens- en corpscommandanten is verzocht, hun manschappen te vra gen zooveel mogelijk aan de „stille tochten" deel te nemen. Ook aan continu-bedrijven zal worden ver zocht zooveel mogelijk tezelfdertijd herdenkingen te houden. In den middag van den 3den Mei zal in de Ridderzaal een bijzondere plechtigheid plaats vinden, waar aan kopstukken van het voormalig verzet, ministers en vertegenwoor digers van het corps diplomatique zullen deelnemen. Door propeller geraakt Op het vliegveld Ypenburg werd de 19-jarige J. A. uit Ypenburg door een draaiende propeller van een vliegtuig geraakt, tengevolge waar van hij ernstig aan het hoofd werd gewond. In zorgwekkenden toe stand werd hij per ziekenauto naar het ziekenhuis te Voorburg overge bracht, waar hij kort na aankomst overleed. EEN ONDERHOUD MET VAN MOOK k In een onderhoud met Aneta over de op den voorgrond tre dende vraagstukken na de ondér- teekening van Linggadjati heeft dr. van Mook er op gewezen, dat allereerst de economische kwes ties de aandacht vragen, o.m. de uitwerking en verwezenlijking vóin artikel veertien; d'e in dit artikel bedoelde gemengde com missie dient ten spoedigste met den arbeid te beginnen. Voor het handelsverkeer wordt dringend een oplossing vereiseht. Dit wordt aan Indonesische zijde niet min der begrepen dan aan Nederland sche, daar een goede hanieering van de beschikbare deviezen en een zoo groot mogelijk rendement van den uitvoer voor beide par tijen van even groot belang zijn. In het algeimeen moet thans op allerlei gebied het op gang komen van een normaal leven worden bevorderd. De treinen moeten weer rijden, het wegverkeer moet weer op de been worden gehol pen enz- De republikeinsche auto riteiten zullen dit alles zeker krachtig bevorderen en de Neder landers zijn volgaarne bereid hier bij hulp te bieden. Het beschikbaar stellen van materialen enz. door de Neder landers is thans gemakkelijker, naarmate men minder behoeft te vreezen, dat het verstrekte mate riaal voor militaire doeleinden in de republiek zal worden gebruikt Op de vraag, of de ondertee- kening bevorderend zal zijn voor de beslissing omtrent den status Mais uit Argentinië Het' wereldtekort aan granen maakt het moeilijk in de behoefte van ons land aan brood- en voe- dergranen te voorzien. Het is dan ook van groot be lang, dat Ir. A. H. Boerrna'? regee- ringscommissaris voor de buiten landsche agrarische aangelegen- n/r u I, it t T heden, die in opdracht van den ®a Naberman, die de sopraanpartij zal zuigen in Minister van Landbouw, Vissohe- de Mattheus Passion, en Eduard van Beinum tijdens een der rjj en Voedselvoorziening Zuid- laatste repetities met het Concertgebouworkest. Mea Naberman, die dit jaar voor het eerst bij de uitvoering van de Mattheus Passie in het Concertgebouw medewerkt, bleek bij de repetities over verrassende stemkwaliteiten te beschikken. (Rol P.) De ieden \an het comité Albany-Nijmegen, die momenteel in ons land vertoeven worden heden op het paleis Soestdijk door H. M. deR Koningin ontvangen. sH De radio zendamateur Bles te Rot terdam slaagde er in op een golflengte van zes meter verbinding te krij gen met Zuid-Afrika In Engeland daalt het water in de overstroomde gebieden; toch zal het nog wel twee maanden aan- loopen voor dat alle lan derijen droog zijn. Zes en twintig inbraken wer den door de Haagsche po litie opgehelderd, zij ble ken door drie personen gepleegd te zijn die meer dan vijftig Perzische ta pijten gestolen hadden. De Amsterdamsche bond van volkstuinders bestaat dertig jaar. In Augustus wordt het jubileum ge vierd met een groote ten toonstelling. Prins Bern- hard is beschermheer. ïk Op een Noorsch stoom schip te Amsterdam raak ten een Noor en de Ne- gen van de dertien mil- derlandsche kok met el- ïioen op te nemen. Een kaar slaags. De vechtpartij kostte den kok het leven. '1'. In Rotterdam werden uit een loods 12 balen wol met elk 280 knotten brei garen gestolen. Nu maar druppel op den gloeienden plaat. De nagelaten be trekkingen van het in Iodië verongelukte gezel schap Hans Snel worden door een .commissie die X aan het breien, Sinds 21 Maart wordt Dr Zieck uit Oegstgeest die naar Corsica was vertrokken, vermist. >k In een winkel te Doosduinen werd inge broken, de daders maak ten zich meester van f36.00,5000 serviespunten en 400 emaillepiinten, een aardige keukenuitzet. >k De volgende week wordt te Parijs een internatio naal congres gehouden van den bond van oud- politieke gevangenen. ïk Te Rotterdam werd een vier en zestig-jarigen man door een jeep overreden en gedood. :k Amerika is bereid 400.000 vluchtelin ge Woensdagmiddag ten de- partemente is geïnstal leerd verzorgd Er werd reeds een bedrag van f27.000 bijeengebracht. >k De Weensche zangeres Greta Keiler, die later naar Amerika uitweek en Amerikaansche werd treedt de volgende week in Tuschinsky te Amster dam op. ïk Bij de tucht rechtspraak voor de voed selvoorziening werden in Januari 1947 5.999 proces sen-verbaal ontvangen. De tuchtrechters deden 2794 uitspraken, waarbij in totaal voor f284.564.50 aan boete werd opgelegd. In 2881 gevallen werd een schikking getroffen voor een totaal van f150884.50. Bij 27 uitspraken werd een waarborgsom opge legd voor totaal f13.190. In hooger beroep werd f53.302 aan boete opge legd. ik Het bureau van statistiek der gemeente Amsterdam heeft cijfers gepubliceerd over den loop der bevolking over de jaren 1938 tot en met 1946. De totale bevolking van de hoofdstad blijkt ultimo 1946 de 800.000 weer dicht genaderd te zijn. ik In België mag vanaf 1 April de verkoop van standaardkoffle, vleeschconserven, kaas en vischconserven zonder af gifte van bonnen plaats hebben, ik Naar verluidt, heeft bij Rosario de eerste grootscheepsche ontmoe ting tusscnen troepen van d" Paragueesche opstan, ITiingetn en regeerings- Loepen plaats gehad. Er zouden 1500 opstandelin gen op de vlucht zijn ge dreven met achterlating van enkele dooden en 200 gevangenen Het Centraal Bureau voor Tuin bouwveilingen hield Donderdag re Utrecht een algemeene jaarverga dering. In zijn openingsrede ver welkomde de afredende -oorzitter, de beer J. Barendse, ir. W. v. d. Flassche, den vertegenwoordiger van den minister van landbouw, en zeide dat in het afgeloopen jaar weer groote mate van vrijheid is verleend bij den afzet. De produc tiekosten zijn zoo geweldig ges e- gen, dat het tuinbouwbedrijf over gevoelig is geworden voor tegen slagen, die de ondernemers duide lijk voor oogen stellen, op welke wrakke basis hun bedrijf steunt. De ondergang van Duitschland zou een zware slag beteekenen voor den afzet van Nederlandsche tuinbouw- Positie Nederlandsche Passagiersschepen „Aldabi", RotterdamBuenos Aires, 26 Maart van Rio de Janeiro „Alphard" (thuis), 26 Maart van San Francisco do Sul naar Ilheos.' „Amerskerk", RotterdamAus tralië, 26 Maart te Karachi. „Delftdijk", Rotterdam-Pacific- kust, pass. 26 Maart Dover. „Gaasterkerk", Rotterdam Sydney, 25 Maart van Fremantle. „Kota Baroe", wordt 27 Maart van Soerabaya te Batavia ver wacht. „Kota" Inten" wordt 28 Maart van Rotterdam te Batavia ver wacht, vermoedelijk 4 April naar Nederland. „Maaskerk", LobitoPort Bouet 24 Maart van Takoradi. „Neleus" (Charter), Batavia Amsterdam, 25 Maart te Colombo „Nigerstroom", 29" Maart van Amsterdam te Takoradi, „Westerdam", 26 Maart van New-Yonk naar Rotterdam. „Zonnewijk", vermoedelijk 29 Maart van Antwerpen -naar Rot terdam. produfcten en er is naar gestreefd om dit land voor invoer van deze producten open te krijgen. Hierdoor is een bodem in de markt bereikt en vrije prijzen naar boven. Naar bijna alle landen, die vroeger af zetgebied waren zijn onze produc ten weer verzonden. De vooruit zichten zijn echter verre van hei- dér. In de plaats van den heer Ba rendse werd als voorzitter gekozen de heer I. M. Prins uit Honselers- dljk. Het bestuursvoorstel tot een heffing van 1 procent van de omzetten van de leden op lie veiling, ter vorming van eer afzetfonds, werd door de ver. gadering aangenomen. Evenals een bestuursvoorstel, waarin het bestuur gemachtigd wordt tot het vaststeken van de minimumprijzen en tot het opleg gen van een boete bij niet-hand- having van deze prijzen tot f 1000 per overtreding. Besloten werd aan den minis'er een motie ter kennis te brengen, waarin het verzoek vervat ligt om de afzetregeling 1946 ten sposdigste ook voor 1947 van kracht te willen verklaren, oneer mededeeling aan dén minister, dat het Centraal Bu reau der Tuinbouwveilingen zoo noodig bereid is, om, ten einde de mogelijkheid van export naar Duitschland te verkrijgen, in h-et financieel risico van een dergelijke transactie te par'icipeeren. Bomaanslag te Neurenberg Op de kantoren te Neurenberg van het departement voor hulp aan om redenen van godsdienst of ras vervolgde personen is Woensdag avond een bomaanslag gepleegd. De bom werd geworpen door een raam van de benedenetage. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor en de schade is gering. De geruchten rond Bevin In Brilsohe deicgatiekringen te Moskou verklaart men niets te weten betreffende het gerucht, dat Bevin na de Moskousche con ferentie zal aftreden en lot hoofd der Britsche economische leiding zal worden benoemd. Een Britsche woordvoerder te Moskou zeide een dergelijke be noeming zeer onwaarschijnlijk te achten en verklaarde, dat, indien er eenige waarheid in deze ge ruchten mocht schuilen, de Brit sche delegatie te Moskou niet van een dergelijk besluit in kennis is gesteld. Amerika bezocht, er in geslaagi is voor ons land van de Argentijn- sche regeering belangrijke hoe veelheden graan aan te koopen. Namelijk, behalve 25.000 ton tarwe, 200 000 ton mais, welke van den nieuwen qogst afkomstig voor verlading jn den voorzomer beschikbaar zal komen. T ribunaal-agenda Maandag 31 Maan zuilen voor het Tribunaal terecht staan P. en F. v. d. Heiligenberg uit Castri- cum; Th. v. d. Heiligenberg uit H H. Waard en J. J v. d. Heiligen berg uit Enschede; H. v. d. Eshof, Castricum, A. Vulker, Enschede en B. ten Donkelaar, Enschede. Dinsdag 1 April N. en C. Con stant, Alkmaar, B. Roskam, Alk maar, J Burger en M. Kraak, Alk maar, K. Noordervliet, Blokker en (posthuum) 3, Grootes, Groningen. van Borneo (welke beslissing moest worden uitgesteld, daar de omstandigheden niet toelieten verkiezingen te houden voor de vertegenwoordigende organen, die hierover een besluit moeten ne men) zeide dr. van Mook het wel aannemelijk te achten, dat de on- derteekening de mogelijkheden voor deze verkiezingen gunstig beïnvloedt. Betreffende de rondetafel-con ferentie in Mei zette dr, v. Mook nader uiteen, dat deze conferen tie niet moet worden gezien als een bijeenkomst, waarop vraag stukken, welke de samenstellen de deelen van de toekomstige Nedérlandseth-Indonesische Unie raken, reeds min of meer diep gaand kunnen worden besproken; daarvoor is dit tijdstip wellicht nog te vroeg. Indien eohter gedacht worde aan een bijeenkomst als eerste contact en een eerste oriëntee- rend oveïleg 'tusschen de belang hebbenden, die daardoor eikaars problemen en zienswijzen beter leeren begrijpen, dan is volgens dr. van Mook een vroegtijdige rondetafel-conferentie ongetwij feld nuttig en wordt zij derhalve door hem toegejuicht. In dit verband merkte de lt. gouverneur-generaal nog op, dat in afwachting van nadere rege lingen een vertegenwoordiging van de deelen van Indonesië eer lang in Nederland te verwachten is. FRANSGHE ADMIRAAL STAAT TERECHT Voor het Hooggerechtshof te Versailles is Donderdag het proces begonnen tegen den 69- jarigen admiraal Jean de La- berde, voormalig commandant van de Fransche vloot te Tou- Icn, die wordt beschuldigd van verstandhouding met den vij and, handelingen schadelijk voor de Isjhdsverdediging en vernieling van Fransche sche pen. Behalve van het in ongereede brengen van de Fransche vloot in Toulon wordt Laborde er van be schuldigd den Duitschers te heb ben aangeboden een Fransch expe_ •ditieleger van 20.000 man op de been te brengen tegen de vrije Fransche strijdkrachten in Afrika. Tijdens een bespreking met den Duitschen ambassadeur en twee Duitsche kolonels heeft Laborde gewezen op de dringende noodza kelijkheid van zulk een actie, waarvoor hem het materiaal door de Duitschers ter Beschikking zou moeten worden gesteld. Een der kolonels zou toen heb ben opgemerkt, dat zulks tot een oorlog tusschen Frankrijk en En geland zou kunnen leiden, waarop Laborde moet hebben geantwoord, dat hij daar al twee jaar op ge wacht had Zijn plannen zijn ech ter nimmer verwezenlijkt, daar enkele dagen na de bespreking de geallieerde landing in Fransch- Noord-Afrika plaats vond. SAMENWERKING Tusschen Spaansche anarchisten en monarchisten De Spaansche anarchistische beweging heeft medegedeeld, dat na een bijeenkomst van afge vaardigden uit alle deelen van Spanje besloten werd volledig met de monarchisten samen te werken om het bewind van Franco omver te werpen en een plebisciet te doen houden over de kwestie, of Spanje een republiek of monar chie zal worden. Dit is de eerste linksehe groep, welke een derge lijk scherp omlijnd besluit neemt. Verantwoordelijke monarchisten te Madrid verklaarden, dat zij gaarne met de Ünksche groepen over de restauratie willen spre ken, maar dat dit „beslist" moet geschieden op basis, dat Don Juan onmiddellijk de macht zou over nemen en verkiezingen later zou den worden gehouden. Genoemd besluit der anarchisten zal de monarchisten wellicht in verle genheid brengen, daar sommige royalisten tegen samenwerking met links zijn en in het bijzonder met groepen als de anarchisten. In monarchistische kringen te Madrid werd rondweg ontkend, dat er eenig accoord tusschen hen en de anarchisten bestaat. De beslis sing van de anarchisten heeft zoo wel de linksehe als de rechtsche partijen in Spanje zeer verrast. In hun illegaal blad „C.N.T." maakten de anarchisten gewag van een coali tie tusschen monarchisten, republi keinen, socialisten en anarchisten, doch vermeldden de communisten niet. lulIDDEN in dezen Passie-tijd laat de H. Kerk onze ge dachten uitgaan naar de Moe der, die van haar lijdenden Zoon niet te scheiden is. Wij, katho lieken, weten, dat Maria betrok ken is in onze verlossing. Zij stond onder het Kruis. Als een zwaard ging het leed en het lij den haar door de ziel. Ook ons kan de smart treffen. Hoevelen van degenen, die dit vandaag le zen, hebben misschien iets. dat hen verdriet doet. Waar zij pijn en hinder van hebben. Misschien heel diep en in stilte. Er worden zooveel tranen geschreid in een menschenleven. Maar dat dan allen, die droefheid hebben, denken aan Maria als Moeder van Smarten en tot haar bidden in hun nood. Maria is ons in ons Noord-Holland gegeven als O. L. Vrouw ter Nood. U kent haar heiligdom wel te Heiloo. Bid tot Maria en vraag Haar, u in uw moeilijkheden te helpen. MARCUS door J. S. FLETCHER 5. x „En hier is nog een bewijs", on derbrak Blake haar. „Kijk, twee aanzichtkaarten. Een van de kathe draal van Brychester en de andere van het kruis op de Markt. Ziet u, ze zijn op dienzelfden 27sten Fe bruari in Brychester afgestempeld. Ze zijn in Dicks handschrift aan mij geadresseerd, daar is geen tyijfel aan. Op een ervan staat: Er is hier niks veranderd en op de andere: Ben nu op weg naar huis. Ziet u?". De handen van het meisje beef den meer dap ooit, toen ze de kaar ten steeds maar weer omdraaide en keerde, terwijl ze peinzend naar 't handschrift keek. En plotseling keek ze haar Blake met een blik, waarin opnieuw vrees en achter docht tot uitdrukking kwamen. „Waarom kwam hij dan toch niet naar huis?" riep ze hartstochtelijk uit. ..Zooals u zegt, moet hij dien avond daar in Brychester zijn ge weest. Waarom kwam hij dan niet hier? Want hij is nooit gekomen! Ik verzeker u, dat wij nooit iets van hem gezien of gehoord hebben sedert hij van ons vertrokken is!" Blake schudde het hoofd. Reeds eenige oogenblikken had hij het vermoeden gekregen, dat Malvery Hold omgeven was door een diep mysterie; het werd nu nog geheim zinniger en hij kreeg steeds meer stof om over te piekeren. „Ik weet het niet", zei hij on machtig. „Het frappeert me heel erg. Het is heel vreemd, dat nie mand hem herkende, ofschoon we er wel bij moeten bedenken, dat hfj zijn baard had laten staan. Maar zelfs dan zou men toch hebben mo gen veronderstellen, dat hij zich aan enkele van zijn vrienden in Brychester wel bekend zou hebben gemaakt." Rachel Malvery lachte. Er was een bittere, cynische klank in haar stem, die Blake deed huiveren. „Vrienden!" zeide ze. „Ik geloof niet dat Richard een vriend in Bry chester had! Hij...." ze hield haar stem plotseling in en keek Blake scherp aan. hoeveel vertelde hij u over zichzelf?" vroeg ze. „O, ik weet het, dat de grond hem hier wel wat warm onder de voeten werd!" gaf Blake toe. „Hij heeft me dat meermalen vei'teld. Nogal erg heet ook. Schulden hè? Maar hij bracht geld mee naar huis. dat hij zelf had verdiend, om er de schulden mee af te lossen. Dat is een feit! Eerlijk verdiend geld. En nu vraag ik me af „Jaja?" riep Rachel met eenige gretigheid uit. „U vraagt zich af...." „Of er hier geen vuil zaakje ach ter zit", zei Blake. „Het is niet on waarschijnlijk, dat hij geld bij zich had; hij had, toen hij mij verliet, tienduizend pond op zak, Miss Mal very." De groeiende nieuwsgierigheid van het meisje weerspiegelde zich op haar bleek gezicht. Maar haar stem was vast, toen ze weer het woord nam. „Ik ben blij, dat hij van plan was de menschen te betalen", zei ze. „Zeze hebben zoo veel, zoo on barmhartig veel over hem gekletst. En vader kon er zoo goed als niets tegen doen. U zieten ze keek om zich heen met een veelbeteeke- nende blik„u ziet hoe de za ken er hier bij staan. Armoede! Echte armoede. Ja. Ik ben blij dat ik goed nieuws van u hoorde. Was het op uw advies, dat hij naar huis terugkeerde?" „Ja", antwoordde Blake onver schillig. „Ziet u, we waren deelge- nooten gedurende twee jaren. Hij had gespaard en ik zei hem, dat hij naar huis moest gaan om er de plooien wat glad te gaan strijken. Bovendien legde ik hem nog eens uit, dat de erfgenaam van C£n En gelsch baronetschap maar met in de wildernis kon blijven leven. Maar wat is er nu met. hem ge beurd, Miss Malvery? Hij was in Brychester, Februari vaiï dit jaar. Waar is hij nu gebleven? Eén ding staat als een paal boven water. Ik ben van nlan hem te vinden, le vend of dood." „Niet dood", zei het meisje. „Dat toch zeker niet?" „Ik weet het niet", antwoordde Blake. „Maar we zullen zien. Ik ben nu ook naar huis gekomen. Ik erfde een flink fortuin en ben nog Tiiet zoolang geleden overgestoken. Eerst ben ik naar de advocaten in Londen gegaan, maar daarna kwam ik hier naar toe om me zoo gauw mogelijk met Dick in ver binding te stellen. Er moeten toch sporen van hem in Brychester te vinden zijn. Hij was daar toch!" „Wat gaat u nu doen?" vroeg zij. „Natuurlijk moeten wij ook iets doen. Dat wil zeggen: ik. Want va der kan niets doen, hij is totaal invalide." „Laat 't voorloopig maar aan mij over", zei Blake. „Ze hebben me nu in Londen toch niet noodig en ik ga me netjes in het hotel in Brychester installeeren, om er het onderzoek te beginnen. In ieder geval weten we nu, dat Dick zich aan het postkantor vervoegde en hij moet in een of anderen winkel in Brychester die kaarten hebben gekocht. Bovendien moet dat geld ergens gedeponeerd zijn, op een bank of zoo iets. Ik zal direct met het onderzoek beginnen. Kunt u me het adres van een of anderen advocaat noemen, als ik soms plot seling een juridisch advies noodig zou hebben?" „Mijn neef, mr. Boyce Malvery. is advocaat in Brychester," ant woordde Rachel. „Zijn huis staat dicht bij de kathedraal." „Boyce Malvery". herhaalde Bla ke. „Hij is me ook wel eens ge noemd. Goed zoo, maar ik zal me ook met de politie in verbinding stellen. Mag ik nog eens komen aanloopen om te vertellen hoe de zaken er bij staan?" (Wordt vervolgd) J L

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3