HET EEUWFEEST VAN DE NUTSSPAARBANK Teleurstellend spel van de Boys De soldaat die Jezus kruisigde ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE Alcmaria haalt 1-0 achterstand in Verdiende zege voor West-Frisia Laatste nieuws Oud-rriinister H. van Boeyent Marktberichten r 'n Goede Week- noveiie °AG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Maandag 31 Maart 1947 Receptie met een schat van bloemen en vele gelukwenschen Tijdens een zeer druk be zochte receptie, ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan, gehouden in de „Harmonie", heeft de Nutsspaarbank te Alk maar mogen ondervinden, dat zij een geziene instelling is in de financieele wereld en bij de duizenden spaarders. Er waren tal van persoonlijk heden van bankinstellingen en zustervereenigingen, er waren o.m. het voltallig College van B. en W„ oud-burgemeester Mr. Wendelaar, Jhr. Mr. v. Kinschot, de voorzitter van de Kamer van Koophandel de heer S. W. Arntz en ook waren er de twee oudste spaarders, de heeren Ringers en Vasbinder, van de Bank en nog vele anderen, die hun geluk wenschen kwamen aanbieden bg dit honderdjarig feest. Een schuchter begin groeide tot millioenen. Een zeer aardig moment was het, toen Wiesje Hieltjes, Gerie Wesse- lius en Dick Soegé uit naam van de sehoolspaarders de jubileerende in stelling in een driespraak de geluk wenschen kwamen overbrengen, vergezeld van bloemen. Tevoren had de heer Lutterot, hoofd der school reeds met eenige woorden gecomplimenteerd. Toen volgden vele anderen, te veel om op te noemen, het waren allen namen, die in de financieele wereld een goeden klank hebben en daarnaast waren er, die trouw hun spaargelden overbrengen. Van 70Ó tot 10.000.000 Dr. Mol, de voorzitter van de ju bileerende spaarbank, hield een uitvoerig overzicht over het wel en wee van de instelling, waarbij hij geruimen tijd stil hield bij de eer ste helft van de afgeloopen hon derd jaren, omdat die de belang rijkste zijn geweest in de verstevi ging en de vestiging van de Nuts- spaarbank onder breede lagen van de bevolking. Immers in 1847 werd in hetzelfde gebouw, waar nu het jubileum werd gevierd, de grond slag gelegd, na grondig voorberei dend werk van den heer C. J. de Lange. Het was toen een schuchter begin met een inlegsom van onge veer f 700.- en met zittingen van één keer een uur per week. maar het groeide steeds door en de eer ste vijftig jaren konden worden af gesloten met f300.000 inleggeld en een reservefonds van f25000.-. Spr. memoreerde het prachtige werk, dat de heer H. J. Vonk, de eerste directeur, in den loop der jaren had gedaan. Het was wel schuchter die eerste jaren, met een of twee pos- 3 pCt. Emissie Alkmaar ALKMAAR. De inschrijving op f 2.509.000 3% obligatiën ten laste der gemeente Alkmaar wordt open gesteld op 9 April 1947 tegen 100%. Houders van niet-uitgelote obliga tiën van de per 9 Mei 1947 aflos baar gestelde 31/2% 2e geldleening 1937 ten laste van de gemeente Alk maar kunnen bij de inschrijving recht van voorkeur uitoefenen in dier voege, dat de aanmelding van 31/,% obligatiën der 2e leening 1937 bij de inschrijving recht geeft op toewijzing van een gelijk nominaal bedrag aan 3% obligatiën. Het na uitoefening van bovenbe doeld voorkeursrecht overblijvende gedeelte der leening is voor vrije inschrijvingen beschikbaar. De be taling moet beschieden op 9 Mei in betaalmiddelen of ten laste van een vrije rekening. De noteering ter beurze wordt aangevraagd. ZUIVERING VAN AMBTENAREN 31 MAART. Ook op dézen datum, er was gelegenneid tot 4 April, kon men aan de secretarie schriftelijk en van bewijzen voorziene bezwaren legen nut- telooze en onwaardige ambte- inaren indienen. De bus was eohler ledig gebleven, maar 14 dagen later werden onwaardig verklaard: Ouburg (kerkmees ter), mr. Asma (regent burger weeshuis), Schoonhoven (orga nist van de kapel), v. d'. Burg (notaris), de havenmeester, een paar brugophaalders, een paar kaas- en turfdragers. Nutteloos verklaard 2 ziekentroosters. Af gezet werd notaris Pieter Pas- mooij Molenaar. 25 anderen mochten binnen 14 dagen hun goede gezindheid bewijzen. Stadsambtenaren, die de grond vergaderingen niet bijwoonden, zouden hun betrekking ver liezen. Zoo was het in 1798 met de zuivering. ten per zitting, maar het liep steeds door, ondanks de moeilijkheden met stadsbestuur en andere ver- eenigingen. In 1911 werd de eerste boekhou der aangesteld, die daarmee tevens een dagtaak te vervullen kreeg en zoo kon langzamerhand de bank dagelijks worden opengesteld voer de spaarders. In 1926 kwam als tweede directeur de hr. ,T Schoorl, die zich in het bijzonder ging in teresseeren voor de sehoolspaarders en deze nuttige instelling krachtig stimuleerde, getuige de aardige woorden van de drie kleine spaar ders, in het begin der recept' In Mei 1940 had de bank een in leg van f4.000.000 met 14000 spaar ders, en nu. bij het honderdjarig bestaan is de inleg opgeloopen tot 10 millioen gulden. Hierna volgden nog tal van spre kers. die allen hun wensrhen over brachten en die allen de samen werking roemden tusschon de ver schillende instellingen en banken. Uitvoering Matthaus-Passion ALKMAAR. In verband met geruchten dat de uitvoering van Bach's Matthaus-Passion op Zon dag 13 April met een vollediger bezetting zal worden uitgevoerd als op Zaterdag 12 April, kunnen wij dit met beslistheid tegen spreken. Het machtige orgel, gebouwd door de Fa. Pels te Alkmaar, staat reeds weer in afwachting van het gebeuren. Er zal aandacht aan worden besteed om de solisten be ter zichtbaar te plaatsen dan het voorgaande jaar. Voorts wordt een goede verbe tering aangebracht door de achter het koorhek te bouwen vloer, am phitheater gewijze te plaatsen. Kosten nog moeite worden ge spaard om het geheel zoowel in or ganisatie als in uitvoering volledig te doen slagen. Abonnementsconcert u H.O.V. Het was zeker niet Schubert's schuld dat zijn Onvoltooide Sym- phonie, min of meer koel aan ons voorbij ging. Alles werd even keu rig gespeeld, maar het scheen of de begeestering maar niet wilde komen. Het is niet ondenkbaar dat men dit overbekend werk onbe wust te veel uit routine speelde. Ook bij het volgende werk „Poème de 1' Amour et de la Mer" voor zang en orkest van E. Chaus- son, was men er nog niet volko men in. De kennismaking met dit nog al langdurig werk gaf geen aanleiding tot bijzondere opmer kingen De zangeres Trude Weste- rouen van Meeteren had de niet lichte taak dit groote werk in een muzikale belevenis om te zetten. Dat zij daar niet volledig in slaag de kan ook wel aan de aard van het werk hebben gelegen. In de lagere tonen klonk de stem zeer goed, en het laatste gedeelte van „La fleur des eduse" had momen ten vol bezieling. De orkestbegelei. ding klonk niet altijd even zeker en homogeen. De verrassing van den avond lag in de Symphonie „Aus der neuen Welt" van Dvorak Hier bleek men volkomen ingespeeld te zijn, en ook de dirigent Mannus Adam schijnt zieh ten volle san dit temperament- en effectvolle stuk te kunnen geven. Dat was pas het musiceeren waar we op zaten te wachten, maar wat nog niet wilde komen. Een van de mooiste presta- tie's welke we hier van de H.O.V hoorden. Het publiek werd er door in vuur en vlam gezet, en het applaus was stormend. Marinus Adam werd terecht voor deze mooie interpretatie terugge roepen, en deelde op hartelijke wijze zijn succes met het orkest. De talrijke vrienden van de H.O.V. behoeven nog geen afscheid te ne men want er zullen nog twee Beet hoven concerten volgen. De HO.V. heeft de belangstelling voor or kestmuziek alhier in belangrijke mate en met goede resultaten ge stimuleerd. w. Schreurs AFSCHEID 10 R.I. Ter gelegenheid van het vertrek van de in kamp „Rochdale" gele gerde manschappen van het tiende regiment infanterie zullen deze a.s. Maandag om 12 u 30 op het Dr. Schaepmanplein defileeren voor generaal-majoor Tans, opperbevel hebber der Territoriale Troepen. 's Middags zal er op het Sport park een voetbalwedstrijd gespeeld worden tusschen elftallen van het 10e en 11e bataljon, opgeluisterd door de Koninklijke Marine Kapel o.l.v. luit. Gijsbert Nieuwland. Een R.A.O.-avcnd zal dezen dag besluiten Biljarten Uitslag der finale tweede klasse persoonlijke kampioenschappen district Alkmaar, verspeeld op Zondag 23 Maart 1947. W. Watertor, Onder Óns brt. punten h.g m.p. a.g. rang 191 1348 58 10 7.057 1 W. C. Zoon, De Vriendschap 231 1315 39 8 5.692 2 A. P Vink, Onder Ons 234 1225 27 8 5.235 3 S. Visser, Alom. Victrix 283 1334 39 8 4710 4 R. Peereboom, Excelsior 222 1234 59 6 5.558 5 M| Bruin, Excelsior 223 1215 29 6 5.447 6 M. de Haas, Onder Oms 216 1088 38 6 5.037 7 Jac. Mors, Drie Rt. 254 1305 54 4 5.138 8 W. Watertor is dus kampioen seizoen 1946/47. De beste prestatie in 1 partij: W. Watertor, 18 brt., 200 car. Het hoogste alg. gem.: W. Wa tertor, 7.057. De hoogste serie: R. Peereboom, 59, Het minste aantal poedels: W. Watertor, 38. Het meeste aainlal poedels: R. Peereboom en S. Visser, ieder 72. HET JACHT ,,D' HALVE MAEN" 'n Knap stuk handwerk. ALKMAAR. Op 4 April 1609 zeilde een scheepje van 80 ton lengte nog geen 18 M. met een bemanning van 20 koppen, onder Kapitein Henry Hudson, een Engelschman, de haven van Amsterdam uit, om te trachten een reis naar China en Inddë te vinden langs de Noord-Oostelijke route. Benoorden Nova Zemlbla ontmoette het schip zooveel ijs, dat Kapitein Hudson genoodzaakt was van route te veranderen; hij stevende Westwaarts, om le trach ten in die richting zijn doel te bereiken, ofschoon alleen voor 't vinden van de Noordelijke door vaart een prijs van f 25.000.was uitgeloofd door de Vereen. Oost- Indische Compagnie. Na een zwaren tocht kwam hij 15 Juli aan de Amerikaansche kust, waar hij twee maanden later een rivier opzeilde, die naar hem de Hudson genoemd werd. „D'Halve Maen" was het eerste Europeesehe schip, dat deze rivier opvoer en daar door is dit schip na „De Zeven Provinciën" van De Ruyter het meest-populaire schip uit onze maritieme geschiedenis. Ing F. Baay heeft van dit be roemde jacht een bouwbeschrij- vi'mg mei leekeningen gemaakt, welke voor vele modelbouwers 'n danikibaar gebruikte handleiding was, om dit schip op schaal 1/30 na te bouwen. 'js In de etalage van „De Zonne bloem" in de Ridderstraat kan men het resultaat bewonderen van drie jaar handenarbeid van den heer A. Huijfoers, Ruij ter steegje, alhier, die er in slaagde een getrouwe copie van „D'Halve Maen" te vervaardigen. Dat hij daarbij eindeloos geduld aan goede vakmanschap paarde, be hoeft geen betoog. De heer Huij- bers, die ook eens de zeeën be- vaarde en de laatste jaren werk zaam was bij de A'damsche Bal- last-Mij. en de Hoogovens, waar hij tijdens de bezetting van de gelegenheid gebruik maakte het werk voor de Duitsche scheeps bouw te saboteeren, kan met groote voldoening op zijn knap werkstuk terugzien. Tot in de kleinste finesses heeft hij het jacht nagemaakt, zoodat er aan het in- en uitwendige van dit 17e eeuwsche vaartuig niets ontbreekt Een uitvoerige beschrijving van dit werkstuk zou ons te ver voe ren: men kan die vinden in een in 1941 bij de fa. Bosman le Rot terdam uitgegeven Bouwbeschrij- ving, aan de hand waarvan de heer Huiibers dit fraaie scheeps model gereconstrueerd heeft Zijn werkstuk is wel is waar te koop, doch al valt de prijs niet mee, in uurloon ui'gTekeni, is het een koopje. De liefhebberij was dan ook het hoofdmotief voor dit knap stuk huisvliitwerk. De heer Huijfoers liet ons ook nog een raceboot zien, compleet met mo'or, ook geheel zelf ver vaardigd en vertelde ons, dat hij nu plannen heeft om een jacht uit het jaar 1412 na te maken. Wij wenschen hem hierbij veel succes. K.J.B. HEILOO. Woensdagavond jl. werden de KJB-ers verrast met het optreden van den bekenden goochelaar Jan Brinkman. Het was een avond vol mysteries. Iedereen deed zijn best om een bepaald experiment te ontsluieren maar steeds was de heer Brink man de leden te glad af. Zijn op treden was een groot succes. De ja- en neen-wedstrijd maakte ook dezen avond vele slachtoffers. De leden-actie gaat gestadig voort. Tot en met Woensdagavond jl. stonden 66 loden ingeschreven. Vooruit KJB-ers, nog eens een verwoeden aanval. Toont aan het bestuur dat jullie de belofte in geen geval schuldig wilt blijven. Het programma voor Woensdag 2 April a.s. bevat weer interes sante punten, o.a. een causerie, te houden door een bekenden mis sionaris uit onze parochie, die al de oorlogsjaren in Indonesië doorgebracht heeft. Verder bren gen 2 groepen een vrij onderwerp naar voren KJB-ers, tot Woensdagavond in de Congregatie. SCHOORL. Onder voorzitter schap van den heer J. Beukers, hield de Hanze haar uitgestelde vergadering. Weer en wegen had den dit tot nu toe verhinderd. Medegedeeld werd, dat een uit- noodiging was ontvangen een pro- paganda-avond van een op te rich ten coöperatie bij te wonen, waar aan geen gevolg was gegeven. Immers een coöperatieve ver- bruiksvereeniging kan nimmer in het voordeel zijn van den midden stand. De consumenten dienen te begrijpen, dat, waar zij bij den middenstand steeds een redelijk crediet hebben, zij bij een coöpera tie steeds boter bij de visch zullen moeten leggen. De vergadering was zoo inconsequent te besluiten tot opheffing van bet crediet, zoo doende prachtig in de kaart van de coöperatie spelende. Wel werd aangedrongen om de klanten steeds zoo goed mogelijk te bedienen Het "Chris Jansenfonds, opgericht tot steun van buiten hun schuld in moeilijkheden geraakte leden, heeft opgebracht f165. Bij de rondvraag stelde de heer N Kleverlaan voor, in de vergade ring van den Centralen Raad er op aan te dringen, pogingen in het werk te stellen dat ook kinderbij slag zal worden verstrekt aan kleine zelfstandigen. GESLAAGD Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het candidaatsexamen theologie de heer S. Kaptein te St. Pancras (cum laude). HET TREINVERKEER MET PASCHEN Tusschen Amsterdam en Alkmaar In verband met stroombesparing lieten de Ned. Spoorwegen met in gang van 30 Dec. 1946 een aantal electrische treinen tot nader or der uitvallen. Hieronder waren twee treinen tusschen Amsterdam en Alkmaar v.v. Deze treinen, vermeld in tabel 53, n.l. 24163 van Amsterdam C.S., vertrek 21,13 uur naar Alkmaar en trein 24176 van Alkmaar, vertrek 22,.15 uur naar Amsterdam C.S. zullen echter wel rijden op Zaterdag 5, Zondag 6 en Maandag 7 April. Het water in W.O.L.- en Tjaddinxrijtpolder 't VELD. tengevolge van de ingetreden dooi was ook in de W.O.L.-polder de waterstand tot 'n abnormale hoogte gestegen. Dank zij de paraatheid van de machinist en de bereidwillige medewerking van een groot aantal ingelanden, is deze waterstand in een betrekkelijk korte tijd tot het normale terugge bracht. Anders is het gesteld met de Tjaddinxrijtpolder. Hier ge schied de waterlozing door middel van een Amerikaansch windmolen tje, welke bij lange na niet tegen de buitengewone watermassa is op gewassen. Hoewel dit molentje door een heftig puffend motortje dapper wordt bijgestaan, staat de Tjaddinx rijtpolder met haar 21 bundertjes nog grootendeels blank. De brand weer van Heerhugowaard werd op een desbetreffend verzoek van het bestuur, direct bereid gevonden de helpende hand te bieden. Doch toen deze ter plaatse gearriveerd was, stuitte deze hulpverleening op on- overkomenlijke bezwaren. De wa terstand in de W.O.L.-polder is fhans echter zoodanig, dat de Tjaddinx- rijt hierin gemakkelijk haar water kan loozen. Zoodra deze waterstan den enkele centimeters verschil op leverden, is men er toe overgegaan de kade door te steken, zoodat nu ook deze waterstand naar wij hopen spoedig tot het normale zal zijn te ruggekeerd. Rust I-0 Het moet gezegd worden, dat de eerste thuiswedstrijd' van de Boys na de lange rustperiode een te leurstelling was. Niet alleen om 't feit, dat van De Spartanen, een der mede-candidaten voor de on derste plaats, werd verloren, maar vooral het vertoonde spel was te leurstellend. De Boys liepen leelijk naar hun verm te zoeken en eerlijk gezegd hebben we maar weinig goeds kunnen ontdekken. Zelfs het be kende enihousiasme, dat zoo dik wijls aan het spel der Boys een verrassend element gaf, bleef ook ditmaal achterwege. Niet dat de spelers er niet aan gewerkt hebben ongetwijfeld, maar het was alles zoo onsamen hangend. De achterhoede als ge heel was het beste deel, de voor hoede zwakjes. Ieder onbevooroordeeld toe schouwer zal het er over eens zijn, dal de Amsterdammers de over winning volkomen verdienden. Plaatsen, positiespel, het was alles bij hen beter verzorgd. Daarbij waren zij ook sneller en meestal juist een tikje eerder bij den bal. Het komt in een wedstrijd dik wijls voor, dat een sp.eler even buiten westen raakt, maar het ge beurt niet vaak, dat men den scheidsrechter moet bijbrengen. Even na de rust kreeg de scheids rechter den bal met zooveel kracht tegen het hoofd ,dat hij uitgeteld werd. Het duurde gelukkig maar kort en kon arbiter Meijer den strijd weer laten doorgaan. Voor de rust waren de Amster dammers voor het cvergroote deel sterk in den aanval. De aanvallen waren echter niet zoo heel ge vaarlijk, zoodat de Boys-achter hoede nog lang stand kon houden. Éénmaal hadden de Boys geluk toen uit een goeden aanval van den linkervleugel der gasten, de linksbinnen hard tegen de lat schoot. Even voor de rust wisteru de gasten de leiding te nemen en met een 10 voorsprong voor De Spartaan werd gedraaid. Deze voorsprong was zeker verdiend. Na de rust dachten we eerst, dat de Boys wat be:er partij zouden geven, maar allengs namen de gas ten het initiatief weer over. Na een half uur maakte De Spartaan middenvoor met een mooi schot er 20 van. Met dezen stand' kwam het einde. De laatste minuut brengt haar de zege Alcmaria is er in geslaagd in Amsterdam WMS een kleine ne derlaag toe te brengen. Met de zelfde cijfers als in Alkmaar moesten de Amsterdammers het onderspit delven. Evenals in Alk maar was 't een bijzonder span nende strijd, die van de Alcmari- nen de grootste inspanning vergde. De gevaarlijke linkervleugel van WMS met den linksbuiten als beste man, bezorgde de Alcmaria verde diging weer veel hoofdbrekens. Vcor de rust ging de strijd vrij wel gelijk op en aan beide zijden deden zich eeniige kansen voor, die echter ongebruikt bleven. Het had er alle schijn van dat de rust met blanken stand zou in gaan, toen WMS in de laatste se conde de leiding wist te nemen. Dit doelpunt kwam uit een hoek schop, die goed' en snel genomen werd en waaruit de bal onberispe lijk in den hoek werd gekopt, 10. Na de hervatting was Alcmaria het eerste kwartier iets meer in den aanval. Wanneer de Buijzer het leer te pakken krijgt zet hij mooi voor en al vallende kept Smidt den bal in het net, 11. Dan komt WMS fanatiek op?etten en 1 de linkervleugel der Amsterdam mers roert zich geducht. De Alc- maria-verdediging weet echter stand te houden. In de laatste minuut heeft I>e Buijzer den bal vrij en hij schiet hard in en Swaerls geeft nog het beslissende tikje om Alcmaria's overwinning tot een feit te ma ken. Het veld was zwaar te be spelen en de schuin over het veld staande wind was hinderlijk. Door deze overwinning op WMS on getwijfeld een der lastigste uit wedstrijden is Alcmaria weer een stapje nader tot het kampioen schap gekomen. Gelijke stand met de rust Het is aan doelman van Hurk te danken, dat de Kennerpers geen grootere nederlaag kregen, want zijn keepwerk was uitstekend. Vooral na de rust was hij goed op dreef. Een andere factor in het voordeel van de Kennemers was, dat W.-Frisia welgeteld 24 maal in hun buitenspelval liep. De Kennemers trappen af en via hun rechtsbuiten belandt de bal voor de voeten van midvoor van Suin, die rakelings langs de paal schiet. W.Fr. beantwoordt dezen aanval met een paar gevaarlijke aanvallen op het K-doel. Eenmaal weet de K-back den bal met veel moeite weg te werken in de rich ting van de cornervlag, dieer niet was. Prompt floot de scheids rechter af en moest deze nalatig heid haast je rep je in orde wor den gebracht. Na deze kleine on derbreking werd een mooi schot van Simons door van Hurk goed gestopt. Even later zet de Wfr.- linksbuiten Weiland met een mooien boogbal voor, Simons schiet in, maar van Hurk werkt den bal uit den hoek tot corner. Muskee neemt de corner uitstekend en de hoog- opspringende Simons kopt den bal meesterlijk langs van Hurk. 10. Heftig komt K. dan opzetten, maar vindt doelman Ubels in uitsteken den vorm. Na ongeveer 30 min. te hebben gespeeld, weet de K.-rechts- buiten, na een falen van Roosen daal den bal te bemachtigen, een voorzet volgt, waar beide W. backs over heen trappen en Bleeker loopt met bal en al in het doel 11. W. Frisia komt wederom heftig opzet ten en doelman van Hurk krijgt het hard te verantwoorden, maar hij houdt zijn doel uitstekend schoon. Met W.Fr. in den aanval breekt de rust aan. Na de rust is Weiland vervangen door Lub. Uit een van de rennen van Muskee belandt de bal hoog voor het H-doel en het is weer Simons, die den K-doelman met 'n De geweldige brand te Haifa duurt neg steeds voort. Dikke rookwolken verduisteren den hemel boven Haifa. Voor de Joodsche wijk Ha- dar Hakarmel is een uitgaansver bod uitgevaardigd, waardoor de Joodsche bewoners der stad geheel geïsoleerd zijn. Zes tanks met vele honderdduizenden gallons petro leum (een gallon is ongeveer 4.5 liter) staan nog steeds in brand. Gebcuwen in de onmiddellijke na bijheid der tanks werden door de intense hitte verwoest en de scha de is volgens de berichten reeds „zeer aanzienlijk". De eerste twee explosies hebben de olieleiding naar de fabriek der Shell Company verbroken. Er zijn nog geen onge vallen gemeld. Hedenochtend is H. K. H. Prin ses Juliana met Prinses Margriet van het vliegveld Soesterberg naar Zermatt (Zw.) vertrokken. Zondagavond is te Soester berg, na een ongesteldheid van enkele weken, overleden de heer H van Boeyen, oud minister van binnenlandsche zaken. Hij maakte deel uit van het vierde en vijfde ka- birel-Colijn en het tweede kabinet-de Geer. De heer van Boeyen heeft zich bewogen op het gebied van kerk en school. Hij maakte deel uit van verschillende commissies en lichamen en was bekend om zijn referaten, inzonderheid over fi- nancieel-economisehe onderwer pen, de gemeentepolitiek rakende. De heer van Boeyen volgde in 1932 dr. de Visser op als voor zitter van den radioraad, de rad'io- omroepco'n'trölecommissie, de al- gemeene programmacommissie en de Indië-programmacommissie. De overledene was Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. AVENHORN, 29 Maart 1947. 111 kg Spruitkool f 20f 25; 375 kg Witte kool f 11.50; Uien: 6100 kg groote maat f 14J0f 16. 615 kg afwijkend f 1.f 11. 50 kg dubbele f 9.115 kg nep f 10.40—f 10.70; Bieten: 38000 kg I f 8—f 8.20; 27000 kg II f 5.70; 3800 kg III f 4.40; 1000 kg Modjo f 1.80—f 5.—; 330 kg Witlof I f 45.—; 51000 kg Peen II f 7.40— f 7.70; 50000 kg III f 5.70—f 6.70; 4200 kg IV f 5.60 prachtigen kopbal het nakijken kan geven. 21. Nu wordt het K. blijk baar te bar, want hun aanvallen worden steeds gevaarlijker. En vooral als de W-achterhoede keer op keer volkomen faalt, wordt het bijna hopeloos in de achterhoede. Maar Ubels faalt niet. Integen deel, mooie harde ballen, .laag over den grond, worden even gemakke lijk gestopt als de verraderlijke boogballen in den bovenhoek. Een keihard schot van van Luin weet de actieve doelman met een gewel digen snoekduik uit de,n hoek te halen. Maar dan bemoeit Kooiman zich met het geval en schijnbaar onvermoeid weet hij de ballen uit de achterhoede weg te halen, om ze netjes aan zijn voorhoede af te leveren. Na ongeveer 20 min. in de tweede helft, krijgt Simons den bal ongeveer op de helft van het veld te pakken, razend snel passeert hij den K-spil, daarna de beide backs, om vervolgens doodkalm langs den ijlings uitgeloopen K-doelman zijn 3e goal te maken. 31, hiermede een prachtig staaltje voetbal te zien gevend. Even later is het Mus kee, die langs de te ver opgedron gen backs heen rent, om 't kunstje van Simons te herhalen, wat hem volkomen lukte. 41. De laatste 10 minuten werd er slecht gespeeld. Beide elftallen waren volkomen uitgespeeld. W.-Frisia blijft dus, dank zij deze overwinning, tot de kopploeg be- hooren en we zien met belangstel ling naar den volgenden wedstrijd uit, want met 1 April komt er im mers een nieuwen trainer en naar wij vernemen is het geen Aprilmop. De Aprilstorm van 1572 Vervolg van pag 1 Willem van Oranje heeft die eenheid der Nederlanden steeds voor oogen gehad, krampachtig heeft hij daaraan vastgehouden, hij wilde leider zijn van een echt na tionale beweging die Roomschen en Onroomschen omvatte. Door den regionalen opstand der geuzen in Holland en Zeeland, begonnen met de verrassing van Den Briel, is dit ideaal onbereikbaar gemaakt en is de eenheid der Nederlanden ver scheurd. Slechts een deel.kon toen vrij gemaakt worden. Dat heeft de Prins aanstonds begrepen en hij was allerminst enthousiast over Den Briel. Godsdienstig. Op godsdienstig gebied beteekende het optreden der geuzen een ramp, de prote- stantiseering werd met geweld in gevoerd; de kerken werden aan den katholieken eeredienst onttrok ken, priesters en leeken zijn uitge weken als ze nog konden. Vooral op Voorne en Walcheren hebben de geuzen wreed en heiligschen nend huisgehouden. Na het succes van 1 April is dat gedeelte der be volking losgekomen, dat bij alle oorlogen bovenkomt en gebruik wil maken van de omstandigheden. In 1572 alleen al zijn er meer dan honderd katholieken, waaronder de 19 H. Martelaren van Gorcum, vermoord omdat ze trouw bleven aan de H. Mis en aan den Paus, twee fundamenteele punten van ons geloof. Eerst op het einde van 1572, na den beestachtigen moord op den ouden priester Cornelius Musius, is Lumey door den Prins afgezet kunnen worden en weggejaagd, eerst toen ken hij het gepeupel be dwingen. Maar ook de katholieken zelf hadden schuld, want dat een kleine minderheid zulk een schrikbewind kon uitoefenen, lag mede aan de lamlendige massa, een 50 maal sterker neen lakser menigte had niet den moed om een einde aan die gruwelen te maken. Men liet de geuzen begaan. Het goede Uit al die staatkundige en gods dienstige misdrijven is er tenslotte toch iets goeds voortgekomen: de organisatie van het verzet tegen Spanje in de zeeprovinciën steu nend op de sleutelposities: Vliss:n_ gen, Den Briel en Enkhuizen. Het Spaansche gezag werd steeds ver der achteruit gedrukt tot de Noor delijke Nederlanden vrij waren. Maar dan hebben de Watergeuzen de leiding niet meer, rustiger ele menten voeren den boventoon en niemand minder dan Oldebarne- veld noemde de katholieken trou we Vaderlanders, die na de gru- welperiode der eerste jaren, trouw streden voor de vrijheid des lands. Zoo is het nog. Samen met alle Nederlanders onder het gezegende bestuur van het Huis van Oranje verheugen wij ons over onze onaf hankelijkheid en willen geen ver deeldheid of tegenstelling. Daarom erkennen wij dankbaar de staat kundige gevolgen van dien April storm, maar veroordeelen de daad zelf. JERUZALEM ligt trillend onder de warme zon en van de heu- golft 't binnen de nauwe stra ten, waar de vele feestgangers hun vertier zoeken bij handelaars, kun stemakers en allerlei menschen, die de talloos-velen uit provincieën en steden een prettigen dag willen be reiden. In de lucht hangt iets van een zekere emotie, het schittert ih de oogen van de kinderen en trekt zenuwachtige lijnen langs neus en mond van de mannen, die opgewon den over de straten heen en weer rennen. Ook de vrouwen voelen in hun lichamen de spanning van iets dat nadert. Is het de gedachte aan het groote feest van Paschen, of is het om het denkbeeld, dat ze over een paar dagen weer hun fel-kleu- rige rokken en mantels zullen aan hebben, waar ze trotsch op zijn en waar ze mee geuren bij vriendin nen en buren? Jeruzalem ligt in een nerveuse -panning. De Romeinsche soldaten bewegen zich loom en onverschillig tusschen aie opgewonden Joden, die ze fei- door TON v. d. HOUTEN V telijk niet goed kunnen uitstaan. Het zijn immers de overwonnenen en ze hebben van die vreemde ge woonten, die de fiere Romein maar nauwelijks waardeert. Pilatus, de landvoogd, heeft van morgen de trillingen van nervosi teit en spanning voelen hangen over Jeruzalem en hij heeft zijn centuri opdracht gegeven in de stad te laten patrouilleeren. En zoo slingeren zich tientallen soldaten door de kleurige massa van drukdoende Joden en hier en c'aai prikken ze met hun zwaar den van de vruchtentafels, of grin- r. Ken tegen een meisje, of aaien er en een kleine zwarte krulleicop over zijn hoofdje. Malchus, Pompeüs en Flavius zijn met erg tevreden met die opdracht. Ze komen juist van de zware nacht dienst en de vermoeidheid kruipt nog in hun hoofd en kringt om hun oogen. Malchus is de stille jongen, die veel denkt en weinig zegt, ter wijl Pompeüs, de vlotte krijgsman, zich het best thuisvoelt in de vele café's, die om het marktplein lig gen, waar hij zich vermaakt met de komende en gaande man en waar hij graag een beetje speelt met de donkere meisjes, die hem vooral om zijn royale buien wel mogen. Flavius, och deze eenvoudige jon gen uit de achterbuurten van Rome, is overal hetzelfde. Hij speelt, dob belt, wandelt af en toe langs den Olijfhof, maakt nu en dan ruzie en vult zijn dagen met soldaatje spelen. Hij is al als jongen vrijwil liger geworden in het leger en voelt er zich thuis. Malchus is de man, die anders is. Waarom? Niemand van de Ro meinsche jongens zal het precies kunnen zeggen. Soms, in een ver loren oogenblik kan hij naar de verre einder staren en dan zucht hij voor zich uit. Soms is hij uitge laten en drinkt zich een roes en dan weer zwerft hij eenzaam door het heuvelland om Jeruzalem, zoo maar, zonder doel. En toch is Mal chus een mensch, die op zijn tijd gelukkig is en op zijn tijd de klei ne eenzaamheden van een man in zijn lichaam voelt. Dan "zoekt hij wat troost en gezelligheid, maar diep in zijn hart blijft een zekere onrust, een wachten op iets, dat zijn gedachten bezig houdt. Malchus is een zoeker naar een bepaald doel. De drie soldaten zijn op het marktplein aangekomen en ineens praat Malchus: „Zeg, Flavius, weet je nog, toen die Man de kooplui uit den tempel slingerde. Wat wa ren die sjacheraars woest". „Ja, wat is het eigenlijk precies voor iemand". Nou ja, zoo'n eentje, die zich ge roepen voelt iets meer te zijn, dan een ander. Vergeet niet, dat de Jo den een bijzonder soort volk zijn. Houd ze in de gaten, dat is alles, wat ik er van weet", grinnikt Pom peüs, de logge Romein, met een lach in zijn zoekende oogen. „Natuurlijk", antwoordt Malchus, „waar haalt Hij eigenlijk het recht van daan. Per slot van zaken zijn wij hier toch de baas". En hij trekt zijn kin nog hooger in de warme zon, de trotsche Ro mein. Ja, hij heeft de trotsch van den overwinnaar, daarom ook loopt hij met de regiments-adelaar voor op, wanneer de troep uitrukt. Dat zijn gloriedagen voor Malchus, de lijfwacht van Pontius Pilatus, die overal, in Germania en Hispania en tot in Byzantium met de overwin nende legers meetrok en in de veldslagen roem op roem behaalde. Maar Malchus is bij dat alles een vreemde zoeker gebleven. Ineens zwijgen ze alle drie en grijpen auto matisch naar hun zwaarden. Want voor hen komt een dansende en joelende menigte de straat uit ju belen. Ze juichen en springen en de kinderen zwaaien met afgescheur de palmtakken en de vrouwen, halfverrukt, halfwild van ten zeld zaam enthousiasme rukken de man tels van eikaars schouders en sprei den ze over den grond uit. De Romeinen kijken ademloos toe, zooiets maakten ze in dit zoo vreemde land nog nooit mee. Dan wijkt de menigte en midden in die bonte kleurenmengeling rijdt een ezelin en daarop een Man. „Hij is het", schreeuwt Pompeüs onbeheerscht. „Ja het is die Man, die de sja cheraars wegranselde", vult Flavi us, dol nieuwsgierig aan. En Malchus? De Man op de ezelin komt langs de drie soldaten en dan ziet Malchus in een paar oogen, die zacht blikken in de zijne, heel even maar, met een diepte, die ontroert en die waarschuwt tegelijk. Maar dan met een mildheid en een kalm te, die den soldaat ineens stil doet staan en onwillekeurig strekt zich zijn rechterarm naar zijn helm en hij groet den Man op die kleine ezelin. Zijn twee kameraden zien hem grijnzend aan, maar Malchus laat ze grijnzen. Hij ziet alleen die oogen en hij voelt in zijn hart weer dat onbluschbare verlangen, dat heim^vee, zooals hij dat alles voelde op de vele slachtvelden en zooals hij dat voelde, wanneer hij dwaalde over de heuvels van Jeruzalem, of door de wouden van Germania, of wanneer hij zwierf langs de dan sende meisjes uit Hispania. Malchus, de Romeinsche soldaat groet een Man, die gezeten is op een ezelin en hij weet niet waarom. Ook niet, wanneer zijn kameraden hem aanstooten en hem grinnekend een tik tegen zijn groetende arm geven. Ze wijzen op hun voorhoofd en vragen hem, of hij dronken is. Of dat hij misschien een aardig donker vrouwtje tusschen al die schreeuwende menschen zag. „Nee, jongens, ik zag wel iets, maar wat dat was?" H 's Avonds in de kazerne, als de soldaten zich bezig houden met de dobbelsteenen en als de wijn over de tafels vloeit in frissche golven wordt Malchus van onder tot' bo ven bepraat en allemaal weten ze iets van hem. Een oude rot in het vrijwilligerslegioen, vertelt hoe hij hem eens op een lichten maan- avond zag zitten ergens buiten Ro me en hoe hij toen voer zich heen zat te mompelen. „Hij maalt een beetje", zegt de oude snorrebaard, terwijl hij zijn wijnbokaal opnieuw laat vullen. De centurio, die even verder met eenige officieren zit te praten hoort dat allemaal en hij neemt het in zich op. Want ook hij heeft eens mot dien Man kennis gemaakt. Een jaartje terug lag zijn knecht op sterven en Malchus had zijn com mandant den raad gegeven, maar eens met dien wonderdoener te gaan praten. (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2