WAAR BLEEF Het duidelijke Linggadjati is de eenige mogelijkheid Ouderdomsvoorziening in kannen en kruiken RADIO „De nieuwe Rijkseenheid moet tot stand komen!" EEN CUP-FINALIST BEKEND „Geen passagier in het roode treintje van Hofstra NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Maandog 31 Maart 1947 Onze roeping in Indonesië Rome Gesneuveld in Indonesië De uitkeer'mgen Belastingherziening aan de orde Groote Week &i'ck Alalveiy e OP HET BETOOG van prof. Rom- me behoeven we vandaag, na de uiteenzeting van j.l. Zaterdag, niet uitvoerig in te gaan, voor zoo ver het de zaak-Linggadjati zelf betreft. Zijn verdediging van het K.V.P.-standpunt, zooals dat kort weg' in de eerste resolutie is aan genomen, klonk overtuigend en be moedigend. Het kernpunt Kernpunt van de door ongeveer twintig sprekers gestelde vragen was dit: als datgene wat in het duidelijke Linggadjati staat, vol gens Regeering en Commissie-Ge neraal „overeengekomen" is, als dat is, wat uit de onderhandelingen volgt, waarom aanvaardt de Repu bliek dat dan niet? „Het overeen- gekomene" en dat wat volgt uit de onderhandelingen, is toch iets, wat alleen bestaanbaar is, wanneer er een wederpartij is, en dat sluit toch wederkeerigheid in! Het antwoord van prof. Romme kwam hierop neer: het bezwaar van Sjahrir c.s. kan van formeelen aard zijn, in dien geest heeft Sjahrir zich ook wel uitgelaten, en de motiveering is dan, dat men gpen behoefte heeft aan formeele toevoegingen door stukken, die in Den Haag eenzijdig werden klaar gemaakt. Is het be zwaar van materieelen aard, dan zou het moeilijker zijn, maar spr. acht dit niet waarschijnlijk, en in ieder geval weet de republiek en heeft zij erkend te weten, waar wij ons aan houden. Eenige mogelijkheid IN DEN LOOP van zijn betoog noemde prof. Romme het duide lijke Linggadjati de éénige moge lijkheid om te komen tot de aan vaardbare vervulling van de be lofte van de Koninklijke rede. Van de motie-Romme-v. d. Goes van Naters heeft spr. geen oogenblik spijt. Daardoor is medegewerkt aan een verduidelijking van het accoord. Afwijzing zou een dommigheid ge weest zijn, ook tegenover de repu bliek, wier vertrouwen geschokt zoug zijn. En het zou internationale gevolgen hebben opgeroepen, die wellicht het einde zouden hebben beteekend van den politieken band met Indië. De oppositie Tegenover de oppositie, zoo wei binnen als buiten de partij, merkte prof. Romme o.a. op, dat het onverantwoordelijk is, het voor te stellen, alsqf het verduidelijkte Linggadjati oo"k naar den inhoud iets anders is dan het onduidelijke. Dat is onverantwoordelijkheid, om dat dit ook bij anderen en de ambassades en de leiders van de republiek luisteren en lezen ook! den indruk wekt, alsof wij over den inhoud van dat onduidelijke chicaneeren, alsof wij iets van woordbreuk plegen. Waarom wil men nu niet inzien, dat er slechts verschil van formuleering is, geen verschil van inhoud? Dat dit zoo is, bleek o.a. uit het feit, dat van Poll Positie onzer Passagiersschepen Aldabi, 27 Maart vain Santos naar Montevideo. Poelau Laut, BataviaAmster dam, 27 Maart van Port Said. Tabinta, 27 Maart van St. John (N.B.) naar Amsterdam. Tosari, BataviaRotterdam, 28 Maart van Port Said. Zonnewij-k, wordt 30 Maart (middernacht) van Australië te Rotterdam verwacht. NEL VAN VLIET VERBETERT WERELD RECORD SCHOOLSLAG Tijdens zwemwedstrijden, welke Zaterdagavond in het Sportfond- senlbad te Amsterdam werden ge organiseerd, is Nel van Vliet er in geslaagd het wereldrecord op de 200'meter schoolslag, dat reeds op haar naam stond, te verbete ren en te brengen op 2 minuten 51,9 seconde. Op 17 Auigustus 1946 bracht zij het wereldrecord op dezen af stand op 2 minuten 52,6 seconde, gemaakt in het zwembad te De Bilt. Dit record is tot nu toe nog niet door de F.I.N.A. erkend. HILVERSUM I 301 m.: 800 uur nieuws en morgenmelodieën; 9.00 herhaling lichtbaken; 9.50 gram. muziek; 10.50 operette-klanken; 11.40 gram. muziek; 12.00 quatre mains; 12.30 lunchconcert; 13.00 nieuws, vervolg lunchconcert; 14.00 Italiaansche muziek; 15.00 voor de vrouw; 16.00 radio-ziekenbezoek; 17.00 muziek van Messiaen; 17.45 Metropole-orkest; 18.20 sportpraat- je; 18.30 voor St. Bavo; 19.00 nieuws; gidsen-program; 19.30 orkestmuziek; 20.00 nieuws; 20.30 Vastenmeditatie door Pater Borromeus de Greeve; 21.30 kamermuziek; 22.00 nieuws en passiegedichten. HILVERSUM II 415 m.: 8.00 nieuws en gram. muziek; 9.30 ar beidsvitaminen; 10.00 uitzending uit Den Briel; 11.00 orgel; 11.45 fam. ber. uit Indonesië; 12.00 ensemble Jetty Cantor; 13.00 nieuws en dans- orkest; 14.20 Alolian Sextet; 15.15 radio-matinee; 17.00 Nederl. pianis ten; 18.00 nieuws; 18.30 voor de mi litairen; 20.00 nieuws; 20.15 Dinsdag avondprogramma; 21.30 gram. mu- xiek. de strekking van de 17 artikelen in een fractievergadering heeft ver klaard, en dit klopte precies met den inhoud van de toelichting van de Commissie-Generaal, die later verscheen. Kamer gepasseerd HET PASSEEREN van de Kamer bij de laatste beslissing van de Regeering, om tot teekenen over te gaan, werd en wordt door ons betreurd. De Re geering kón niet alles zeggen, en zoowel de eene als de andere keu ze teekenen of militaire actie bracht risico's mee. De motie- Romme-v. d. Goes is uitgevoerd, wat het eerste en wat het "tweede punt betreft, niet wat aangaat het formeel aanvaarden door Sjah rir van onze interpretatie. De Re publiek heeft zoodoende een ver- liespunt genomen, en er een van ons gevorderd. Hoofdzaak is, dat 't doel van onze-politiek, het doel ook van onze motie, bereikbaar blijft, al ontveinst spr. zich niet, dat de moeilijkheden ernstig vergroot zijn. Het zwaartepunt valt nu echter meer dan te voren op dat andere punt van de motie, dat spreekt van de noodzakelijkheid van een goe de uitvoering. Het is echter onge oorloofd de moeilijkheden grooter te maken dan ze zijn. Wat nu? HET GAAT NU om een goede uitvoering van de overeen komst. Er moet geen tegenwerking zijn uit het volk, maar in tegen deel positieve medewerking. In hartstochtelijke bewoordingen ver dedigde spr. de houding van par tij en fractie nogmaals op verschil lende punten. Het is onwaar, dat de Regeering de motie-Romme op zij geschoven heeft, onwaar dat wij, zooals de heer Weiter dezer dagen zei, bedrogen zijn. Wie het opgeeft, in het samengaan met Indië te ge- looven, moet dat weten, maar hin der ons niet bij ons werk. Onze roeping in Indië blijft, de volken daar te verheffen tot be schaving en vrijheid, en de wereld een voorbeeld te geven tot den bouw van een hecht politiek ge heel, waaruit blijkt, dat ras- en kleurverschil geen beletsel vormt om samen te werken. De Rijkseenheid in haar nieuwe vorm kan en moet verrijzen, God geve ons daartoe de wijsheid en de kracht! De heer mr G.' Kropman heeft in het begin van de vergadering een boekje opengedaan over zijn reis naar de West. Het was diep- beschamend! Wij komen er op terug. Er kan weer gewed worden Op de te Amsterdam gehouden jaarvergadering van den Bond van Harddraverij vereen igingen en belangen fn Nederland, deelde de voorzitter, de heer A. Blom Hzn. uit Beverwijk, mede, dat de on derhandelingen, die tusschen deze organisatie en de regeeringsin- stanties gevoerd worden inzake de wederinstelling van den tota- lisator, in een vergevorderd gun stig stadium gekomen zijn en dat het in het geheel niet onmogelijk is, dat dit seizoen de „toto" weer op de banen zal verschijnen. MAXIMUMPRIJZEN WINTERGROENTEN Opnieuw vastgesteld De minister van landbouw, vis- scherij en voedselvoorziening heeft opnieuw de maximumprijzen voor wintergroenten vastgesteld, die op 1 April a.s. ingaan. De prijzen, welke aan den consument ten hoogste mogen worden berekend zijn: Kroten I ben. kg per stuk f 0,18; kroten II kg per stuk f 0,15; kroten III boven 1 kg per stuk f 0,12; gekookte kroten I meer dan 3 stuks per kg f 0,31; gekoek te kroten II minder 3 stuks per kg f 0,25; uien niet schoongemaakt f 0,26; panklaar schoongemaakt f 0,36; witlof f 0,65; koolrapen f 0,14 f 0,23; ramenas f 0,14, peen zon der lof II 50200 gram per stuk f0,170,26; peen zonder lof III en IV boven 200 gr. per stuk f 0,15 f 0,23roode kool vanaf 1 April tot en met 7 Apri'l f0,28f 0,39; van af 8 April tot en met 14 April f 0,29f 0.40; vanaf 15 April tot en met 21 April f0,29—f0,40; vanaf 21 April f 0,30f0,41; Savcye kool geel vanaf 1 April tot en met 7 April f 0,26f 0,36; vanaf 8 April tot en met 14 April f0,26f 0,36; vanaf 15 April tot en met 21 April f 0,27f 0,37; vanaf 21 April f0,27 f0,37; witte kool vanaf 1 April tot en met 7 April f 0,20f 0,27; vanaf 8 April tot en met 14 April f 0,21f 0,28; vanaf 15 April tot en met 21 April f 0,21f 0,28; vanaf 21 April f 0,22f 0,29. Mgr. Dr. Eras terug naar Mgr. Dr. b .Eras, procurator van het Ned. Episcopaat te Rome, die eenige weken vacantie heeft gehou den in het vaderland, is 28 Maart weer naar Rome teruggekeerd1. De regeering maakt bekend, dait tot haar leedwezen ie de af- geloopen week de navolgende ver liezen zijn gerapporteerd: gesneu veld of overleden tengevolge van oorlogshandelingen: Koninklijke Marine: Korporaal der mariniers C. L. Geerts, afkomstig uit Riol (N-B.). Overleden tengevolge van beko men verwondingen bij een mijn- ontploffiing in de omgeving van Soerabaja op 22 Maart 1947. Serg. der mariniers A. G. Dek ker, afkomstig uit Beverwijk. Ge sneuveld in de omgeving van Soerabaja op 18 Maart 1947. Marinier 2de klas J. van der Holst, afkomstig uit Bleiham (Fr.) Gesneuveld in' de omgeving van Soerabaja op 26 Maart 1947. Marinier 2de klas J. L. van Oorschot, afkomstig uit Den Haag. Gesneuveld in de omgeving van Soerabaja op 26 Maart 1947. Koninklijke Landmacht: Geen verliezen. Kon. Ned.-Indisch Leger: Gesneuveld twee militairen, af komstig uit Ned. Indië, tenge volge van extremistische actie. Amerikaansche schepen voor Nederland De in Februari tijdens den oor log gebouwde Amerikaansche schepen George H. R. H. Franders en de Reinhold Richter zijn aan de Nederlandsche regeering verkocht alsmede de Costarica Victory en Robert Fechter, vermoedelijk be stemd voor Indonesië. De Taran tella en de Tarascon werden aan de Nederlandsche Koloniale Pe- troleummij verkocht. CHARLTON ATHLETIC UIT LONDEN Burnley en Liverpool speelden gelijk Zaterdag zijn beide halve eind strijden voor de cupoompetitie gespeeld. Te Leeds: Newcastle United tegen Charlton Athletic en te Blackburn: Burnley tegen Li verpool. Er waren respectievelijk 48.000 en 53.000 toeschouwers ge tuige vain deze wedstrijden. Newcastle United is niet mee gevallen en Charlton maakte ge bruik van zijn grootere routine om driemaal voor de rust te sco ren, waar Newcastle geen enkel doelpuint tegenover wist te stel len. De Lou'denaars namen na 18 minuten spelen de leiding, toen Hurst een hoekschop genomen had voor Charlton. Welsh in de richting van het doel kopte en Dawson met een vliegend schot Swinburne geen schijn van kans gaf. Charlton bleef de meerdere en 6 minuten voor de rust werd met nauwkeurige passes de bal naar den vrijstaanden aanvoerder Welsh gewerkt, die de geboden kans benutte. Opnieuw trok Charlton er op uit om 2 minuten voor de rust wederom door Welsh den stand op 30 voor de Lon- denaars te brengen. Charlton zette na de rust er weer alles op en het doel van Newcastle werd opnieuw be stookt. De rechtsbuiten Hurst brak na 7 minuten alleen door en scoorde met een schot, dat Swin burne volkomen verraste, ,het 4e doelpunt voor Charlton. Welsh schoot daarna nog tweemaal over de lat alvorens Newcastle tot den aanval kon overgaan, die echter geen resultaat opleverde. Charl ton won dus met 40 en zal in de cupfinale uitkomen. De wedstrijd tusschen Burnley en Liverpool ging meer gelijk op en was over het geheel een strijd, waarin vooral de verdediging van de eerste klasser uitblonk, die vrijwel alle aanvallen van de le vendige Burnley-voorhoede wist te blokkeeren. Liverpool had met wat geluk gemakkelijk de leiding kunnen nemen, doch de kansen, die het kreeg, werden niet benut. De rust brak met blanken stand aam en ook daarna bleven twee vrijwel gelijkwaardige ploegen, dikwijls in feilen aanval gewik keld. elkaar bestrijden. Toen ook na den normalen speeltijd geen doelpunten gescoord waren, moest er verlengd worden. Burmley begon nu te verslap pen door vermoeidheid der spe lers, doch hield dapper vol, zoo dat het eerste kwartier der ver lenging opnieuw met blanken stand eindigde. In het laatste kwartier der verlenging kreeg de Liverpool-middenvoor Stufobins de kans van den dag om den strijd te winnen, maar hij miste en doelman Mather wierp zich dapper voor Stubbin's voeten om hem te verhinderen zich te her stellen. Het einde der verlenging kwam met den stand 00, zoo- cTat de wedstrijd overgespeeld moet worden, hetgeen 12 April zal geschieden. De noodregeling ouderdoms voorziening werkt als volgt: In aanmerking komen 65-jarigen en zij die dit in de eerstvolgende jaren zullen worden. Het land wordt verdeeld in vijf klassen. Geen uitkeering ontvangen zij wier inkomsten boven de volgen de bedragen liggen: Klassen Ongehuwden Gehuwden 1 f 875 f 1375 2 f 825 f 1300 3 f 775 f 1225 4 f 725 f 1150 5 f 675 f 1075 Zij wier inkoJnsten liggen be neden deze bedragen komen voor de volgende uitkeeringen in aan merking: Klassen Ongehuwden Gehuwden 1 f 528 f 936 2 f 504 f 900 3 f 480 f 864 4 f 456 f 828 5 f 432 f 792 Op deze uitkeering wordt de helft van het jaarlijksch inkomen vain den belanghebbende afge trokken, tenzij dit niet meer be draagt dan f 50. De Tweede Kamer heeft haar avondvergadering Donderdag ge wijd aan een heele serie amen dementen. Kamerleden van on derscheidene pluimage wedijver den om verbeteringen aange bracht te krijgen. De communis ten kwamen, bij mande van den heer Koenen, o.a. met een amen dement, dat de strekking had de voorgestelde uitkeeringen op zeer beduidende wijze te verihoogen. Het leger in Indonesië kon wel naar huis en de aldus vrijkomen de bedragen konden dan aan de voorgestelde verhooging worden besteed. De minister zou zeer veel voor hoogere uitkeeringen voelen, hij wees er echter op, dat de regeering tot de grens van het mogelijke was gegaan. De heer Stapelkamp (A.R.) wilde bij de berekening van de uitkeeringen de uitkeeringen van de bedrijfs pensioenfondsen geheel buiten be schouwing laten. Minister Drees merkte, hier op, dat dit tot groote rechtsongelijkheid zou leiden. Voor de vrijwillig verzekerden zou b.v. dan wel aftrek blijven plaats vinden. Ook zou het amen dement-Stapelkamp in sommige gevallen zeer hooge uitkeeringen ten gevolge hebben: Een bedui dend pensioen plus de uitkeering ingevolge de noodregeling. Zij die in het genot hiervan zouden ko men, wennen er aan, straks bij de definitieve regeling kan men echter onmogelijk dergelijke hoo- ge normen -volhouden. De heer Hacke (P.v.d.V.) wilde slechts een kwart van de inkomsten bij de berekening laten gelden. Ook hier moest de minister „neen" zeggen, het zou vijf millioen meer kosten. De heer Steinmetz (K.V. P.) was gelukkiger. Zijn amende ment, dat de weduwe, na het overlijden van haar man, nog vijf maanden in het genot van de ge- huwdenuitkeering laat, nam de minister over. Zijn belangrijkste succes was intusschen een verbe terde uitkeeringsschaal. Dit amen dement was mede door enkele leden vain de P.v.d.A. ondertee kend en ook dit amendement nam de minister over. In het ontwerp luidden de be dragen resp. voor de le, 2e, 3e, 4e en 5e klasse, waarin de ge meenten worden ingedeeld; f 936, f 888, f 840, f 792 en f 744 per jaar. Na ovenneming van het amendement-Steinmetz luiden do- ze bedragen: f 936, f 900, f 864, f 828 en f 792, hetgeen vooral voor de kleinere gemeenten een beduidende verbetering mag hee- ten. Vrijdag is nog gestemd over de amendementen Koenen, Stapel kamp en Hacke, die echter geen meerder-heid hadden. Wel een kans maakle een amendement van den heer Smeenk (A.R.), dat den werkingsduur van deze nood regeling tot twee jaar, in plaats van drie, wil beperken, zulks om de schadelijke werking op de ver zekeringsgedachte zooveel moge lijk te beperken en in de ver wachting, dat de definitieve re geling dan wel een feit kan zijn. De minister voelde er niet veel voor, maar ook van katholieke zijde bleek men wel voor dit amendement geporteerd. Het amendement-Smeenk is Vrij dagmiddag verworpen met 40 tegen 34 stemmen. Het wetsontwerp is tenslotte z. h. st. aangenomen. Vele Kamerleden wenschten den Minis ter geluk. De Kamer is daarna begonnen met het wetsontwerp inzake de be lasting-herziening. Voor de tweede maal in 3 weken heeft het snelverkeer op den pro. vincialen weg te Koog aan de Zaan een doode geëischt. Zaterdagmorgen werd een 6-jarig meisje door een vrachtauto met aanhangwagen gegrepen, toen het plotseling den weg overstak. Twee ande re kinderen werden ge wond. sfc Het Duitsche s.s. „Elin", dat ter hoogte van mingsvliegtuigen melden, van het nazi-regiem aan- veroordeeld. Hij had zich dat lavastroomen van de gevallen. Zaalwachters schuldig gemaakt aan den Oostelijke en Noordooste- voorkwamen, dat hij ern- lijke helling vloeien. stige verwondingen op- Aangewakkerd door een liep. r|< Tijdens een kleine storm is het Zwitsersch plechtigheid is het cen- huizen en schuren zijn in de asch gelegd, 100 perso- Terschelling was gestrand nen werden dakloos. -£ dorpje Stein door brand trum van de Nationale verwoest. Een dertigtal Luchtv aartschool N.V. op het vliegveld Ypenbuyg bij Rijswijk heropend. Dit is, nadat het eerst door de sleepboot „Volharding" enkele honderden meters was versleept, vlotgeko- men en heeft de reis naar Rotterdam voortgezet. Schepen, die uit de IJs- landsche kust voeren, werden met asch bedekt, die door de Hekla 9000 meter hoog de lucht in gestooten wordt. Waarne. Van 18 tot 23 Juni, zal te Ottawa een Maria-congres worden gehouden, dat ge wijd zal zijn aan Maria als Koningin des Vredes. ïH Dr. Alfred Loritz, Bei centrum was tijders de oorlogsdagen in Mei 1940 vernield en later door de Duitschers weer gedeelte lijk opgebouwd. Thans is het, na de restauratie weer ter beschikking ge- ersch minister voor de komen van de Nederland- zuivering en leider van de sche sportvliegerij. Ze- partij voor economischen keren C. R. te Valkens- wederopbouw, is tijdens waard, werd door den een toespraak tot een ver_ tuchtrechter voor de prij- gadering van slachtoffers zen, tot f60.000.boete verkoop van vulpennen voor f37.50, terwijl hij ze voor f12.50 had ingekocht, ij: In Eindhoven bleek een belangrijk depot te zijn van goederen, die uit Bel gië waren gesmokkeld. De aanleiding tot deze ont dekking was de arrestatie van een Poolschen chauf feur. In zijn vrachtwagen bevonden zich 1500 paar dameskousen en 35 coupon stof, uit België afkomstig. H* Politie te Kerkrede is er, in samenwerking met den C.C.D. en de Engel- sche en Duitsche politie autoriteiten in bezet Duitschland, in geslaagd, de hand te leggen op een aantal Nederlanders en Duitschers,* die er hun werk van maakten valsche textielpunten te vervaar digen en te verhandelen. f^E TWEEDE KAMER is blijven steken in het wetsontwerp Belastingherziening 1947. Doel van hel ontwerp is o.a. stimuleering van het bedrijfsleven, door ver laging van de vennootschapsbe lasting. Vermogensbelasting voor lichamen zal worden verminderd en later afgeschaft. Er komt een belastingvrij „plafond" van onge veer 20 pet. De inkomstenbelas ting zal veel zwaarder gaan druk ken van 7000 gulden af. Voor lagere inkomens is de belasting in dit ontwerp verminderd, de kin deraftrek, aanvankelijk niet beter geworden, is bij wijziging van het ontwerp goed geregeld. Er komt wijziging in de vermogens- en successiebelasting, de omzetbe lasting wordt verhoogd van 2 op 3 en van 4 op 6 pet., de weelde belasting zal 15 pel. bedragen. Er heerscht over theorie en practijk van belastingen veel mee- ningsverschil, dat ook bij deze discussie tot uiting kwam. De heer Teulinigs, de financieele spe cialist van de K.V.P.-fractie, hield het veilige midden. Hij aanvaard de, dat men de fiscale politiek niet meer kon los maken van de sociaal-economische politiek. Dat is he<t eerste station, dat hij als mede-passagier van den regee- ringstrein bereiken wil. Hij staat echter critisch tegenover de ver dere route en hij zou geen passa gier zijn in het nogal roode trein tje van den heer Hofstra, den be lastingspecialiteit van de P.v.d.A., die o.a. te kennen gaf, dat de ondernemers alleen willen wer ken, om er beter van te worden, terwijl zij in dezen lijd in an dere tijden niet? iets over moe ten hebben voor het vaderland! Het klinkt niet gek uit een eer tijds zoo rooden mond! Waar schuwde de heer v. d. Feltz, C.H., dat belastingen niet gébruikt mo gen worden om den eigendom ook maar in het minst aan te tasten, de heer v. d. Heuvel, van de A.R., vroeg of de belasting- politiek op socialisatie gerichit werd. Dat de heer Hoogcarspel, van de C.P.N., in het onderha vige onlwerp niets anders zag dan een bevoorrechting van het kapi taal ten koste van den kleinen man, kon van een belijder van het „Waarheid"-j argon wel niet anders worden verwacht! De druk van den fiscus En nu de practische toepassing. De heer Hoogcarspel (Com.) vond het h.eelemaal niet noodig om het bedrijfsleven wat meer armslag le geven. De heer Hofstra (P.v. d.A.) stemde schoorvoetend toe. Het verhoogt nu eenmaal de ar- beidslust en we moeten aan kapi taalvorming doen. Maar een en ander ging vergezeld van een fel requisitoir tegen de ondernemers. Teulings bekeek deze zaak heel anders. Hij vond het mensohelijk, d'at men niet meer zoo zijn best doet, wanneer de natuurlijke prikkel ontbreekt. Hij poneerde dan ook de stelling, dat de fiscale lasten te zwaar drukken. Even als de heer v. d. Heuvel (A.R.) zou hij veel voelen voor een ver dwijnen van de ondernemingsbe lasting, maar ja, de minister had gezegd, dat deze belasting nog 100 millioen opbrengt. Ook de vennootschapsbelasting drukte nog zwaar, de minister wil deze nu verlagen tot 33 pet. Dat ging ech- Luiers voor a.s. en jonge moeders Het C. D. K. deelt mede. dat aan staande en jonge moeders, die tus schen 1 October 1946 en 1 Februari 1947 een bon hebben ontvangen voor 6 of 9 luiers alsnog twee resp. één bon voor drie luiers zul. len ontvangen. De distributiedien sten zullen voor dit doel rantsoen bonnen „één rantsoen artikel AC' uitreiken, welke recht geven op drie luiers per bon, zonder dat textiel punten behoeven te worden afge staan. De tijdstippen waarop deze bonnen kunnen worden afgehaald zullen plaatselijk nader worden bekend gemaakt. LABOUR LIJDT NEDERLAAG Bij vele plaatselijke verkiezingen Londen, 31 Maart (Reuter). In vele plaatselijke verkiezingen in Engeland hebben blijkens de uit slagen, die gisteravond bekend wer den, de socialisten de nederlaag ge leden. Het centraal bureau der conser vatieve partij heeft zijn voldoening over deze eerste resultaten te ken nen gegeven en het voorspelde, dat latere uitslagen deze tendenz zou den bevestigen. In sommige plaatsen vonden de verkiezingen gisteren plaats, elders zullen zij vandaag worden gehou den. ter den heer Hofstra op zijn beurt weer te ver. Hij loopt met plan nen rand om voor te stellen deze toch op 40 pet. te laten, maar hij wilde eerst nog even afwachten wat zijn politiek bevriende mi nister hierover zegt. Dinsdag wordt de behandeling voortgezet. Vertegenwoordigers van de Amerikaansche en de Canadeesche legatie brachten een bezoek aan de bekende klokkengieterij van Petit en Frïtsen te Aarle-Rixtel, om besprekingen te voeren voor de levering van klokken aan Amerika en Canada. Het gezel schap tijdens den rondgang door de gieterij, waar de heer Frit- sen juist bezig is een 750 kg. wegende klok op klank te toetsen. V.l.n.r.: de heeren V. L. Chapin, ass. Commercial Secretary van de Canadeesche legatie te den Haag, de heer Fritsen, de heer Kenneth Beede, attaché of Embassy of de U.S. en de heer N. J. Huigen van de Econ. Voorlichtingsdienst van Economische Zaken. de "TOO HEET in de taal van Kerk deze week, waarin wij met de Liturgie het Lijden en Sterven van Onzen Heer vie ren. Groote week. Er is inder daad maar één feit in de ge schiedenis, dat telt en dat altijd van belang zal zijn: Christus' Dood op Calvarië. En er is in het leven van eiken mensch, ook van U, maar één ding, waar alles, maar dan ook werkelijk alles, op aan komt: dat wij deel achtig worden aan de vruchten van de Verlossing en ze in ons leven bewaren. Wij vinden ze in de H. Mis, die de onbloedige herhaling is van het Offer van Calvarië. Als er nu maar op één enkele plek ter wereld en slechts een enkele maal een H. Mis was, zegt ergens de Na volging van Christus, wat zou den de menschen zich dan moei te geven er heen te trekken! En nu de H. Mis eiken morgen in Uw parochiekerk wordt opge dragen, zou U er niet heen gaan? Ga er heen, vooral in deze groo te, goede Week! MARCUS door J. S. FLETCHER 7. ilij trok er op uit, pakte alles aan en spaarde wat geld. We kon den het heel best vinden en stukje voor beetje begon hij me van alles te vertellen over zijn familie en zoo. Ik kreeg zoo den indruk, dat hij hier was vertrokken onder een wolk „Een hemel vol wolken!" onder brak de Commissaris met een grim- migen lach. „Ja, tot die bevinding ben ik wel gekomen", zei' Blake. „Hoe het ook zij, gedurende den tijd dat ik hem ontmoette, had hij zichzelf stevig onder controle en legde hij het er op toe, te slagen. En wij slaagden best. Maar bij het begin van dit jaar overreedde ik hem, eens op reis te gaan naar het oude nest te gaan, zijn vader en zijn zuster te bezoe ken, z'n schulden hier in de stad te betalen en zijn reputatie over 't al- meen wat omhoog te werken. Ziet u, ik maakte hem duidelijk dat de titel, omdat zijn vader al een oude heer was, wel gauw op hem zou overgaan en dat hij dan beter een schoone lei kon hebben. Toen ging hij, begin Februari ging hij van me weg. En op den 27sten Februari was hij hier in Brychester." De Commissaris keek verbaasd en scheen oplettender te worden. „Richard Malvery, hier in Bry chester, Februari van dit jaar?" zei hij. „Is u daar zeker van?" „Zoo zeker als ik maar zijn kan", antwoordde Blake. Hij haalde zijn oude portefeuille te voorschijn en vond er het telegram en de prent briefkaarten in. „Kijkt u hier maar eens naar", vervolgde hij, terwijl hij ze op het bureau van den Commis saris legde. „Dit is een telegram dat hij me van het postkantoor hier stuurde en dit zijn twee prentbrief kaarten, die hij hier den 27sten Februari op de bus deed. Als u zijn -handschrift kent, zult u het herken nen." De Commissaris bekeek de papie ren met een blik van verbazing. „Is u al op Malvery Hold ge weest?" zei hij. „Ik kom er net vandaan", ant woordde Blake. „Ik zag de zuster en den ouden man, Jacob Elphick. Van Dick Malvery hebben ze daar niets gezien of gehoord gedurende de laatste zes jaar. En volgens den ouden Elphick zou hij, wanneer hij Februari daar in de buurt was ge weest, vast en zeker zijn vermoord." De Commissaris wierp een scher pen blik op zijn bezoeker. eeDat denkt die oude Jacob El phick, hè?" merkte hij op. „Hm! Moord is een groot woord, mijnheer Blake. Maar komaan. Meent u dat Richard Malvery geld bij zich had?" „Hij had zoowat tweeduizend Pond bij zich, toen hij van me ver trok", antwoordde Blake. „Maar hij wilde ze niet bij zich hebben. Fei telijk stonden ze op een bank, de Canadian Bank of Commerce." „Ik veronderstel, dat die een Lon- densch bijkantoor heeft, niet?" vroeg de Commissaris, terwijl hij naar een gids greep. „Ja, dat hebben ze. 't Is in de Lombard Street", antwoordde Blake „Natuurlijk hebben ze zijn geld overgemaakt, want hij wilde hier zijn schulden betalen." „Dan zullen we meteen kunnen ontdekken, of hij een flink bedrag bij zich had, toen hij hier kwam", zei de Commissaris. „Dat wil zeg genals hij werkelijk hier was." „Hoe zou hij me anders dat tele gram en die prentbriefkaarten heb ben kunnen sturen?" vroeg Blake. „Iemand anders zou ze om een of andere bijzondere reden naar u heb ben kunnen sturen", veronderstelde de Commissaris. „Maar het is Dick Malvery's hand schrift op die prentbriefkaarten", zei Blake. „Daar is geen twijfel aan. Ja, hij was ongetwijfeld hier!" „Dat ziet er wel naar uit", stemde de Commissaris toe. „Maar hier zit de kneep: Richard Malvery was hier in Brychester zoo goed bekend dat ik me niet kan voorstellen hoe hij in deze stad, een kleine plaats, die je in een half uur rondgewan deld bent, kon komen zonder her kend te worden. Klaarblijkelijk ging bij naar het postkantoor, nie mand herkende hem. Hij moet in den stationswinkel zijn geweest ze zouden hem daar herkend heb ben. Hij moet aan het station ge weest zijn iedereen zou hem daar herkennen, zelfs na een afwezigheid van zes jaar. En ik kan u verzeke ren, mijnheer Blake, dat gis Richard Malvery in Brychester gezien was, het nieuwtje binnen vijf minuten in heel Brychester bekend zou zijn!" „Hij had zijn baard laten staan", zei Blake. „En ik mag wel zeggen, dat hij veranderd is, ouder gewor den. Zes jaar in onzen uithoek van de wereld maakt een mensch niet jonger, ziet u. En hij had 't al hard te verantwoorden gehad, voor ik hem ontmoette." „Dat is mogelijk", gaf de Commis saris een beetje, mopperend toe, „maar ik zeg u tonduit dat het heel vreemd is, dat Richard Malvery een uur lang in Brychester kon zijn zonder dat het bekend werd. Zooals het. hier zou blijken, komen we tot deze conclusie: hij arriveerde hier op den 27sten Februari, hij bezocht een winkel waar deze prentbrief kaarten te koop zijn en hij ging naar het Postkantoor om u te telegrafee- ren. Laat ons maar aannemen, dat dit zoo geweest is. Hiernaver dwijnt hij eenvoudig. Dus, mijnheer Blake, moeten wij nu iets gaan on dernemen. Morgenochtend, zoo gauw de banken open zijn, zal ik de Ca nadian Bank of Commerce in de Lombard street opbellen en vragen of ze iets over mijnheer Mglvery weten. Ik zal eens kijken wat ik kan doen om na te gaan waar hij bleef toen hij den winkel verliet waar hij prentbriefkaarten had ge kocht; dat is waarschijnlijk een van die kleine winkels waarvan er verscheidene zijn tusschen het station en het postkantoor. En ik zal nagaan, welke beambte het tele gram in ontvangst heeft genomen op het postkantoor. Dat is allemaal gemakkelijk. Maar (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3