AANNEMERSFAMILIE Kaasmarkten kaasbeurs in 1946 DE REGEERINGSPOLITIEK PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Dinsdag 1 April 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Men streeft naar behoud UIT OUDE TIJDEN voor het Tribunaal Het gaande en komende garnizoen Koos Vorrink over En over Linggadjati LEZERS SCHRIJVEN OVER: Marktberichten Schumat r\E MOEILIJKHEDEN tot het instandhouden van de kaasmarkt waren reeds direct na de bevrijding legio. Pas in 1946 kwa men definitieve plannen naar voren, welke er toe hebben ge leid, dat de kaasmarkt het vorige jaar weer zoo goed als hersteld werd. Vooraf werden diverse besprekingen gevoerd, met het gevolg, dat aan den Minister van Landbouw, Visscherij en Voed selvoorziening een subsidie tot een bedrag van f 30.000.uit het fonds van de Stichting Zuivelpropaganda werd aangevraagd. Van de zijde van de fabrieken drong men er op aan, dat de marktonkosten zouden worden vergoed. Hierover nam de ge meenteraad zich op 8 Juni 1946 voor om zonder voorbehoud de marktonkosten te vergoeden. Op 14 Juni d.a.v. werd de markt geopend. In verband met de afwijzing van het Ministerie van L. V. en V. omtrent de gevraagde suibsidie werd steun gezocht bij het Be drijfschap voor Zuivel, de Stich ting van den Landbouw en het Regeerinigscommissariaat voor Buitenlandsche Agrarische Aan gelegenheden. Met het oog op de omstandigheid, dat de markt ruim een maand later begon dan oor spronkelijk was bepaald en door dat de aanvoer beneden 50.000 kg per week bleef werd besloten het bedrag op f 20.000 te stellen. Deze laatste pogingen werden met suc ces bekroond, want bij schrijven van 9 Oct. 1946 werd door het Bedrijfschap voor Zuivel, onder goedkeuring van den minister, een subsidie verleend van f 20.000. De totale aanvoer van 14 Juni tot 30 Nov. bedroeg 578.115 kg. Over de 25 weken, die in deze periode voorkwamen, geeft dit een gemiddelde van 23.000 kg per week. De maand Augustus leverde de grootste aanvoer op, nl. 139.146 kg, d.i. 27.800 kg per week. Gebrek aan arbeidskrachten als mede aan de daarvoor benoodig- de grondstoffen waren oorzaak, dat de aanvoerders niet in vol doende mate hebben kunnen vol doen aan het oliën der kaas. Di rect ma de opening van de markt echter gingen de noteeringen in opgaande lijn en kwamen boven die, welke door de handelaren bij de fabrieken waren bepaald. Bij de beoordeeling van de noteerin gen dient men er wel rekening mede te houden, dat de hoogst gegeven prijzen slechts enkele malen en bij uitzondering voor kwamen. De pogingen om ter propagan da stukjes kaas te verkoopen (zander bon) zijn in 1946 ge strand, zoodat deze voor dit jaar weer moeten worden herhaald. Het was noodzakelijk om de loonen van de kaasdragers te her zien. Hiertoe werd het draagloon verhoogd van f 0.20 tot f 0.30 per 100 kg gewogen kaas, met een toeslag van f 1.per 10.000 kg beneden den gegarandeerden we- kelijkschen aanvoer van 50.000 kg. Gedurende de z.,g. winter maanden werd een overbruggings- toelage van f 5.per man per Vrijdag verleend. Met deze laat ste beslissing werd vooral bereikt, dat de verplichtingen van de kaasdragers als werknemers der gemeente zijn blijven bestaan, zoodat op Vrijdagen ten allen tijde over de kaasdragers kan worden beschikt. Door dezen toe slag kan het gemiddelde loon over een vol jaar berekend billijk wor den genoemd. In 1946 werden voorts alle kaasdragers van nieu we pakken en schoenen voorzien. Deze sociale maatregelen brachten echter met zich mee, dat de onkosten voor de markt aanzienlijk stegen. Een uit verschillende middenstanders bestaande commissie overhan digde het gemeentebestuur op 6 Aug. een bedrag van f 3500 als bijdrage in de kosten van de kaasmarkt. De kaasbeurs Ofschoon van de zijde der ge meente uitvoering werd gegeven aan den wensch van den Bond van Zuivelfabrieken, om naast de kaasmarkt de kaasbeurs te stich ten, werd hiervan toch niet het gebruik gemaakt als wel was ver wacht. Zoolang de kaasmarkt werd gehouden, bleek de kaas beurs niet noodig te zijn. Het plotselinge einde der markt, die het begin van het kaasbeurs-gebruik diende te zijm, viel tot groote teleur stelling samen met een daling in de kaasproductie. Zoolang deze productie nog niet het normale peil van voorheen heeft bereikt, zal het een open vraag zijn of de kaasbeurs te Alkmaar voorloopig een be staansmogelijkheid heeft. Ver der heeft de ervaring geleerd, dat in het achterpand van de Waag wordt gemist een be hoorlijk buffet en een rede lijke verwarming. Vooral dit laatste was merkbaar bij de intrede van den winter. Na een gebruik van IJ/ji maand wordt in genoemd pand geen beurs meer gehouden sinds medio December, Bij alle medewerking, onder vonden bij de pogingen om onze wereldberoemde markt voor het vaderland te behouden, komt in de eerste plaats een woord van lof toe aan den heer dr. L. Dec kers, voorzitter vain de commissie tot instandhouding van de Alk- maarscthe kaasmarkt. Dank zij diens bemiddeling werd de on ontbeerlijke steun verkregen van de bevoegde instanties. Daarnaast blijve niet onvermeld de loyale samenwerking met den Bond van Zuivelfabrieken. Aan diens secre taris, den heer Kranen, komt voor een groot deel de eer toe, dat de eerste opzet is geslaagd. Het gemeentebestuur heeft een beroep gedaan op d'etzelfde in stanties, die daaraan het vorig jaar medewerkten, om ook dit jaar de kaasmarkt te kunnen be houden. Wijziging marktdagen In verband met Tweeden Paasch- dag worden de slachtveemarkten te Amsterdam en Alkmaar gehouden op Dinsdag 3 April a.s. Cokes en kolen De Politie heeft Zaterdagmiddag 2 mannen aangehouden, die bezig waren 8 mud gestolen cokes m den zwarten handel kwijt te raken. Zij kregen een dubbel proces-verbaal; wegens diefstal en wegens over treding der distributievoorschrif ten. Denzelfden dag werd nog een ander aangehouden die een zak kolen vervoerde, eveneens ?an diefstal afkomstig. BURGERLIJKE STAND Geboren: Wijtze A., z v. Doekle Deinum en M. Vos; Mattheus J. M. z. v. Johannes M. de Boer en A. M. Pels; Robert z. v. Hermanus Blom en J. M. C. Otting; Elly d. v. Jacob Richardson en A. E. Hopman; Di- vera C. d. v Nicolaas G. Vis en C. A. Pronk; Gerrit J. G. z. v. Dirk van der Hoek en G. K. de Winter; Matthieu H z. v. Johannes J. Beau mont en J. de Haas Overleden: Neeltje M. Plug, oud 4 maanden. Jaarvergadering Exportveiling De jaarlijksche algemeene verga dering van Aandeelhouders van de N.V. Alkmaarsche Exportveiling zal Zaterdag 12 dezer in ,,'t Gulden Vlies" worden gehouden! Auto te water Een auto van den heer Ruiters van den Dijk, stond Zaterdag op het Waagplein geparkeerd, toen de remmen los schoten en de wa gen een duik nam in den Voordam. Onder groote belangstelling werd de auto door een kraanwagen weer op het droge gebracht. De Sintelbaan op het Sportpark liet werk vordert goed! Het werk aan de Sintelbaan op het Alkmaarsche Sportpark heeft door dg langdurige vorstperiode heel wat stagnatie ondervonden. Maar thans is men druk bezig om de baan zoo spoedig mogelijk voor het ge bruik gereed te hebben. Het is een goede gedachte geweest dat men direct na de vorstperiode de pompen in werking heeft gesteld, waardoor hèt water afgevoerd werd. Daardoor is men de vorige week Maandag met de werkzaamheden kunnen aanvangen. En,het moet gezegd worden, dat het werk goed vordert. Met een dragline wordt de grond afgegraven en drie groote vrachtauto.'s ztjn re gelmatig bezig den afgegraven grond weg te rijden. In verband met de plannen, die men heeft voor het nieuwe sportveld op het terrein waar eens de Wieler baan stond en de daarnaast gelegen tuinen, wordt deze grond niet ver weggevoerd, maar ter plaatse ge stort. Dit heeft het voordeel, dat wan neer de bestaande plannen kunnen worden uitgevoerd, men dezen grond terstond kan gebruiken. Woensdag hoopt men gereed te zijn met het afgraven van den grond. Intusschen is men reeds bezig met het inbrengen van de grove onder laag, de z.g. zetlaag, waarvoor grove puin wordt gebruikt. Daarop komt een laag Hoogovenslakken en een laag grove sintels. De toplaag zal bestaan uit fijne sintels, grond en poederklei. Een 14 tons wals is op het terrein aanwezig om de verschillende lagen vast te walsen. Wij hebben, toen wij de werk zaamheden eens in oogenschouw namen, den indruk gekregen, dat alles wordt gedaan om de Sintel baan zoo spoedig mogelijk in ge bruik te kunnen nemen. Wellicht dat de draverijen op Hemelvaartsdag daarop reeds kun nen worden gehouden, maar de mo torwedstrijden op derden Pinkster dag in ieder geval. ONZE ZANCBROEDER ALKMAAR lederen Woens dagavond voordat de K.J.M.V. met de hoofdschotel van 't pro gramma begint, speelt broeder Gonzales een belangrijke rol Dan laai hij met z'n flukscne zwaaien de armen geluiden uit de kelen van z'n zangvrienden komen. Je moet 'm daar zien staan wiegen op de maat van z'n zware stem. Zweetdruppels op z'n enthousiast gezicht. Hij brengt een mooie kinderlijke sfeer in de praatzaal en laat de jongens jubelen zoo zacht of hard als hij wil. Bijna altijd luchtige wijsjes, omdat hij zelf steeds vroolijk is. Sarie Ma rijs of Hello John of van de kater en de buldog. Door z'n jongensachtigheid is hij een vriend van iederen K.J. M.V.-er. Morgenavond komt diezelfde broeder Gonzales spreken over de Mattheus Passion en ik weet ze ker, dat hij ons iets van de ont roering van Bach bij het denken aan Christus' lijden zal meegeven. (Om 8.30 uur in Kinheim). „DUS ZIJ YDER GEWAAR- SCHOUWD EN BEHOEDE ZIJN SCHADE" 1 AlPRIL 1686. Dit was de laatste zin van een keur, waarbij ver boden werd het verhuren van kamers of huisjes en het logee- ren van bedelaars op een boete van twaalf gulden en tien stui vers, bij niet voldoening te ver werven door parate executie der huizen of kamers. De schuld van het dagelijks toenemen der bedelarij lag voor een groot deel bij „baalsoekende men- schen", die hun kamers in of buiten de stad verhuurden aan bedelaars en vagebonden, „daar door de stad volproppende van allerhande ontugtige en on nutte menschen tot last van hun medeburgeren". Zoo goed als deze keur was samengesteld, het gaf weinig baat, want in 1700 bad men het weer over deze lieden. Toen waren de straffen voor de eerste maal 8 dagen gesloten in een donker gat en soberlijk gespijsd, daar na de stad uitgeleid, ten twee de male één jaar tuchthuis en 6 jaar verbannen, ten derde male werd geeseling toegepast. HET TRIBUNAAL had een geheelen dag noodig, om de zaak tegen de aannemersfirma P. W. v. d. Heiligenberg en ven- nooten uit Castricum te kunnen afhandelen en nog kon niet alles worden opgelost, vooral wat de financieele bijzonderheden aan gingen, zoodai tegen een der compagnons een nader onderzoek moest worden bevolen. Het viel dan ook niet mee, om een be drijf, dat met niets was begonnen, opliep tot millioenenomzet, met een winstmarge van tienduizenden guldens per jaar en dat eindigde met een saldo, aanzienlijk beneden nul, dit ook al om dat de fiscus nog heel wat appeltjes te schillen heeft met deze onbeschreven N.V., om zulk een bedrijf zoo maar eventjes wit op zwart op papier te kunnen krijgen. Ook al niet, omdat er ongeveer vijf verschillende boekhoudingen op na werden ge houden. Winsmarge daalde tot beneden nul Invasie-slachtoffers? Zoo ongeveer deed P. W. v. d. Heiligenberg uit Castricum, de man op wiens naam de firma bij de Ka mer van Koophandel geboekt stond, het uitkomen, want hij had er op gerekend, dat de invasie veel eerder zou komen, zoodat hij dan van de misère in casu het verdienen van duizenden? af kon komen. Hem werd ten laste gelegd in vereeni- ging met anderen, woonbunkers te hebben gebouwd in de omgeving van Castricum, voorts een tankval bij Wijk aan Zee te hebben gegra ven, verder nog een bosch te heb ben gerooid om het schootsveld voor de Duitschers vrij te maken, auto boxen te hebben aangelegd en ten slotte in Alkmaar in het Victoria- park loopgraven te hebben aange bracht. Een dagvaarding, groot ge noeg, om zijn gedrag in den oorlog aan te geven. Volgens zijn eigen verweer kwam hij hiertoe door de omstandigheden, via de fa. Huberts, die op groote schaal in Nederland zoowel als in Frankrijk verdedi gingswerken had aangenomen van de Duitschers. Zoo kreeg v. d. H. zelfstandige opdrachten onder zeke re pressie, om anders uitgezonden te worden naar Duitschland. En van het een kwam het ander, zoo zelfs, dat hij op den duur niet meer zag wat wel en wat niet met de. verde diging en oorlogvoering te maken had, omdat het hoofdzakelijk ging om verdienen. Bij duizenden kwam het in 1943 binnen. Hij en zijn broers namen honderden per week op en steekpenningen werden kwis tig rondgedeeld, om minder werk te krijgen en om Ausweisen te kunnen bemachtigen voor de vele arbeiders, die bij de firma in dienst waren. Maar van het geld bleef niets meer over, de zekerheidsstelling sloeg er een flink gat in en nu viseht de fiscus nog naar ontdoken inkomsten belasting, die een kleine tweehon derdduizend gulden moet bedragen. Goochelaar met kasboeken. Zijn broer F. H. v. d. Heiligenberg bleek in feite de kwade genius te zijn, die in Frankrijk bij de fa. Hu berts al had geleerd, hoe met boek houdingen om te gaan en hoe te knoeien, zoo erg zelfs, dat er prac- tiseh niet meer uit wijs te worden was. Hij ook zorgde voor contact met de Duitschers, zorgde voor de douceurtjes, hield nu en dan een „klein" fuifje en leefde als koning in Frankrijk in een land, waar langzaam maar zeker de menschen de hongerellende ingingen. Hij kocht voor zijn andere broer Th. W. een café in Heerhugowaard en ver fraaide dit gebouw, maar intusschen liet hij den loonstaat van deze Th. rustig doorgaan, zoodat de Duit schers met het geld van het Neder- landsche volk ook dit alles zonder het te weten bleven bekostigen. Ook J. H. v. d. Heiligenberg had er zijn aandeel in, hoewel hij en Th. al heel gauw de combinatie den rug toekeerden, terwijl H. v. d. Es- hof uit Castricum gedurende eeni- gen tijd zijn verblijf bij de firma opsloeg als een der voornaamste vennnooten, maar toch weer gauw bedankte, evenals A. A. Vulker uit Enschede en B. ten Donkelaar uit Enschede. Waar de steekpenningen voor wa ren? Enkel en alleen om te zorgen, dat de firma zoo weinig mogelijk werk opgedragen kreeg, aldus de boekhouder-vennoot, die zoo goed met de cijfers wist om te gaan. Het Tribunaal had wel op het verzoek van den verdediger Mr. Leesberg willen ingaan tot invrij heidstelling, maar aangezien de fi nancieele positie van deze familie- aangelegenheid bij lange na nog niet ontward bleek, zal de uitspraak op 10 April volgen. rV ALKMAAR Na de bevrijding heeft ALkmaar al heel wat sol daten van diverse oaderdeelen binnen zijn veste ingekwartierd en gelegerd gehad en telkens ver trokken ze weer, om plaats te maken voor nieuwe oaderdeelen, met nieuwe gezichten en nieuwe initialen. Dezer dagen gaan de jongens uit het kamp Rochdale vertrek ken naar Haarlem en traditiege trouw is daar een en ander aan verbonden geweest. Het begon met een parade voor generaal-majoor Tans, opperbe velhebber der Territoriale Troe pen. Jammer was het, dat de ka pel der Mariniers onder leiding van le luitenant G. Nieuwland niet aanwezig kon zijn, zoodat de fleur, wat betreft het muzikale gedeelte, er aan ontbrak. Maar de troepen hebben toch geparadeerd en de opperbevelhebber hield zijn inspectie over de verlrekkenden. 's Middags werd er op het Sportpark gevoetbald dat het een lieve lust was en onze sportredac teur vond hel wel de moeite waard er eenige regels aan te besteden: „De voetbalwedstrijd ging tus- schen de elftallen van de beide bataljons. Het was een spannende strijd, vooral voor de rust, waar bij beide ploegen zich geheel gaven. Voor de rust wist X de leiding te nemen, maar na de rust kwa men de spelers van XI er pas goed in en wonnen den wedstrijd tenslotte met 63. Vanaf de beide tribunes wer den de spelers luide door hun kameraden aangemoedigd. Verschillende hoofdofficieren en officieren woonden den wedstrijd bij, o.m. gemeraal-majoor Tans, kolonel Smits, bevelhebber 1ste mil. afd. en de hoofdinstructeur majoor Baarscher." 's Avonds werden alle militai ren onthaald op een muzikalen avond, dien de hoofd instructeur majoor Baarscher den manschap- Pen aanbood. Deze avond werd verzorgd door een band van de Kon. Militaire Kapel uit Den Haag, bestaande uit 21 man. Dat er genoten is behoeft geen betoog, vooral wamneer men denkt aan de sterke muzikale kwali teiten van onze militaire musici. Door het vertrek van de mili tairen zal ook het garnizoen s- commando een verandering on- dergaajt. Als opvolger van majoor Baarscher is aangewezen majoor Scouman van het regiment Uit rustingstroepen. Deze troepen zul len worden gelegerd in het kamp aan den Westerweg, terwijl in Rochdale de Aan- en Afvoertroe- pen een verblijf zullen vinden. Tribunaal uitspraken Sippe Reitsma te Bergen; zaak, voor nader onderzoek, aangehouden. P. Vos te Callantsoog, gedeelte der beschuldiging vervallen ver klaard. Verbeurdverklaring f 2o00. Jac. Biemonds te Wieringerwaard, interneering duur van detentie, ver beurdverklaring f 2000. P. H. van Oorschot te UUecht- Wieringerwaard, interneering duur van d«fentie, heden vrij. R. Schotanus te Medemblik, in terneering duur van detentie, heden vrij. G. H. Koekenbier, Den Helder, in terneering duur van detentie, ver beurdverklaring café-inventaris. A. G. Kost te Twisk, interneering 2 jaar en 3 mnd, tot 6 Aug. 1947. Joh. Schut te Alkmaar, internee ring duur van detentie, heden vrij; verbeurdverkl. f 5000; ontzegging recht beroep van arts uit te oefe nen. Elly Schut te Alkmaar, internee ring detentie, ontzegging beide kies rechten (overbodig, zij is door hu welijk Amerikaansche geworden - Red.). H. S. V.—ALKMAAR HE1LOO. Deze voor H.S.V. eerste thuiswedstrijd is met 20 gewonnen. De uitslag geeft de ver houding goed weer. Aan het ver toonde spel was het goed merkbaar dat er plm. drie maanden van ge dwongen rust op zaten. Het ploeg- verband bij HSV was goed, spe ciaal het werk van Co Keeman en Ben Morsch alsook van Zoon was uitstekend. W. v. d. Peet voldeed als back zéér goed. Naar onze smaak „goochelt" hij echter te veel. Bij Alkmaar was de geheele ach terhoede uitstekend. Ook de rechts, buiten verrichtte goed werk. De halflinie steunde de, slap spelende en ongevaarlijke, voorhoede slecht. Over den wedstrijd het volgende; Direct na den aftrap is HSV in den aanval, voortdurend wordt de bal echter op rechts „out" gespeeld. Eenige aanvallen van Alkmaar worden makkelijk door de HSV- verdediging weggewerkt. HSV heeft echter een uitgesproken veld- meerderheid doch komt door „pin gelen" en off-side niet aan doel- pun toe. Even voor de rust krijgt J. Schuit den bal en geeft eminent voor, Karskens maakte geen feut en kopte onberispelijk in, 10. Werkelijk een doelpunt van prima gehalte. Na de thee hetzelfde spelbeeld. HSV voortdurend in den aanval met een enkele tegenaanval van Alkmaar. Na een half uur spelen geeft Co Keeman een ver verras send schot. De keeper, die overigens uitmuntend was, beoordeelde deze bal verkeerd en de bal verdween in 't net, 2—0. Een penalty aan HSV toegewezen en genomen door G. Bolten, werd naast geschoten. Voor een stampvolle Gulc'.en Vlies-zaal sprak de P.v.d.A.-Voor- zitter Koos Vorrink zeven kwar tier aan één stuk. Hij begon met een nabeschouwing over de laatste kamerverkiezing, vervolgens over de resultaten van het samengaan in de Regeering met de K.V P., om te besluiten met een propagandis tisch woord met het oog op de vol gende verkiezingen. Over het resultaat van de laatste verkiezingen was hij maar matig tevreden. De doorbraak noemde hij in beginsel geslaagd; in om vang echter niet naar wensch. Slechts 100 a 150.000 Katholieken stemden op de P.v.d.A.; grooter was het aantal orthodox Protestan. ten, dat zich bij de P.v.d.A. aan sloot. De hoofdreden, dat maar 29 zetels werden gehaald lag in het feit, dat 'n groot deel van de arbei dersklasse meer naar hun gevoel dan naar politiek inzicht handel den en het radicaliseerend proces van de P.v.d.A. niet konden vol gen. Zoo zorgden de Communisten ervoor, dat een Katholiek Minis ter-President werd en toen die er was, waren zij het die riepen: Weg met Beel! Ook Vorrink had liever een an deren Min.-President gehad dan Beel, doch voor diens voortreffe lijke houding in de zaak van Ling gadjati heeft spr. alle respect. Uitvoerig stond spr stil bij dit vraagstuk, waarbij hij wel wat al te veel het succes van Linggadjati als een succes van de P.v.d.A. kwalificeerde, na toch eerst te heb ben laten uitkomen, dat de oplos sing van het Indonesische vraag stuk het eerste punt was van het Politiek accoord, waarop deze Re geering werd gevormd. Hij wees op de moeilijkheden, die Prof. Romme in eigen fractie had moe ten overwinnen, om de 11 „reactio nairen", die aanvankelijk niet mee. wilden, stuk voor stuk over de streep te trekken; 't ging met han gen en wurgen bij de K.V.P., zoo zei Vorrink. Verdient juist daarom niet, zoo zouden wij willen vragen de medewerking van de K.V.P., zon der welke succes uitgesloten zou zijn geweest de waardeermg, die Vorrink haar onthield? T.a.v. het economisch herstel kondigde Vorrink een Witboek van de Regeering aan over de finan- cieel-eccncmische positie van cms land, dat geen vrooiijke lectuur zal bieden. We staan er miserabel voor en zullen het zonder leeningen van Amerika niet kunnen stellen Voorts zlllen er hervormingen moeten komen in den industrieeien en den agrarischen sector. Sprekende over den zwarten handel en distributie-knoeierijen verheugde spr zich erover, dat er in de kringen van de rechterlijke macht ook een kentering begint te komen, gezien het vonnis tegen den Tilburgschen textielfabrikant. Sprekende over net wetsontwerp inzake de vermogensheffing ineens voorzag spr. soortgelijke moeilijk heden als bij de oplossing van het Indonesische vraagstuk. De wet op de ouderdomsvoorziening noemde spr. weer een gezamenlijk succes van P.v.d.A. en K.VP. Resumeerend vond Vorrink de resultaten van 1 jaar P.v.d.A. nog al bevredigend; maar niet tevreden zou hij zijn, als de P.v.d.A. ook bij de volgende verkiezingen maar met 29 zetels uit de bus kwam. Op de rede volgden eenige vra gen, die de spreker beantwoordde. De communist Cees Torenvlied en een zijner partijgenooten hadden nog den moed om met Vorrink in debat te treden, doch ze kwamen van een koude kermis thuis. K.J.M.V.-ERS, ATTENTIE! ALKMAAR In verband met het bijzondere programma van Woensdagavond cTeelen wij u hierbij mede, dat de aanvangs tijd niet is om 8.30, maar om 8 uur. GEMEENTERAAD VAN LANCENDIJK LANGENDIJK. In de Maan dagmiddag gehouden gemeente, raadsvergadering van Langedijk werd over de korte agenda toch nog twee uur volgepraat. Naar aanleiding van een ont vangen uiteenzetting van de Ver. v Nederl. Gemeenten over het toe zicht op bibliotheken vroeg de heer Heeringa (Prot. Chr.) of in deze van B. en W. eenig initiatief te ver wachten is, of dat het van een der fracties moet uitgaan. Deze zaak zal in B. en W. worden besproken, waarna de raad zal worden inge. licht over het standpunt van B. en W. Nu het verleenen van subsidie aan het Studie- en Aanmoedigings fonds van de Sociale Raad te Alk maar niet toegestaan is, besloot de raad een bedrag van f 50,— op de begrooting te plaatsen om eventu eel zelf een bijdrage te verleenen aan een studeerende, die daarvoor in aanmerking komt. De mededeeling, dat mevr. De Wit-van Braambeek wegens hui selijke omstandigheden zich ver plicht had gezien te bedanken als raadslid werd betreurd. De voor zitter sprak woorden van dank voor hetgeen mevrouw De Wit voor de gemeente gedaan heeft. Besloten werd een subsidie te verleenen voor de verbetering van een arbeiderswoning aan den heer J. W. de Groot te Oudkarspel tot een totaalbedrag van f 80, Met algemeene stemmen werd de heer N. van Braam, onderwijzer aan de O. L. School te Medemblik, benoemd tot onderwijzer aan de openbare ULO-school te Noord- Scharwoude. De nieuw ontworpen kinderbij. slagregeling voor het gemeente- personeel heeft de sluizen der wel sprekendheid overvloedig doen vloeien, doch nadat deze zaak van verschillende kanten was bekeken en wel gebleken was, dat de door B. en W. voorgestelde regeling voor de betrokkenen het gunstigst zou zijn, werd de regeling met al gemeene stemmen goedgekeurd. GEMEENTERAAD VAN URSEM Onder voorzitterschap van Bur gemeester Nolet kwam de Raad dezer gemeente in vergadering bij een. Door den voorzitter werden en kele mededeelingen gedaan be treffende de wegen en de beplan ting op de Algemeene Begraaf plaats. Wat de beplanting der Al gemeene Begraafplaats betreft, deze zal in het najaar opnieuw worden beplant. Ingekomen stuk ken, een verzoek van den heer A. Muijs om het grasgèwas van het sportterrein opnieuw te mogen in huren. Cp voorstel van B. en W. ging de Raad accoord met een ver hooging der pachtprijs, waarbij deze op f30.is gebracht. Een subsidie aanvrage voor de Bewaarschool werd in handen van B. en W. gelegd, daar eerst zal worden onderzocht voor welke doeleinden deze subsidie zal wor den gebruikt. Rekening en verant. woording van het Burgerlijk Arm-_ bestuur en Woningbouwvereen. Door den voorzitter werd de Raad tot controle-commissie be noemd. Deze zullen boeken en be. scheiden op een nader vast te stel len datum aan een onderzoek on derwerpen. Een schrijven van den heer P- Kluijt, waarin deze bericht niet meer in de gelegenheid te zijn om het schoon maken der Openbare School bij te houden. Men besloot om de gemeentewerkman hiervoor in te schakelen, terwijl aan Kluijt per 1 April eervol ontslag ver leend werd. Tot hoofd der O. L. School werd nummer 1 van de voordracht met algemeene stemmen benoemd, den heer P. J. Mul uit Amstelveen. Een 2 tal ingekomen reclame's hondenbelasting werden terzijde gelegd, wegens te laat indienen. Een verzoek van de Lagere Landbouwschool te Spanbroek om een subsidie van f5.per leerling werd aangenomen. Een verzoek van den heer Jansen om eervol ontslag uit de commissie tot wering schoolverzuim werd ver leend. Bij de rondvraag richt de heer de Jong woorden van dank aan het adres der functionarissen die be reidwillig hebben meegewerkt door vlotte uitkeeringen der overbrug- gingssteun. De heer Blom spreekt over de slechte toestand der Ursemmerbrug. Voorzitter zegt dat het onderhoud der brug gezamenlijk door de pol der Ursem en de gemeente wordt bekostigd, en dat er binnen korten tijd met het herstellen een aanvang zal worden gemaakt. Blom vraagt voorts naar het on derhoud der nieuwe woningen. Voorz. ahtwoordt dat er geen ver beteringen worden aangebracht vóór men er goede materialen voor kan krijgen. De heer Blom verzoekt om de brug in de Ruijtersstraat de naam te geven van Jonkersbrug. Dit voorstel wordt aangenomen De heer Langereis vraagt de aandacht varj. den voorz. voor de Brandweer, en hoopt dat er van de zijde van het Gem. Bestuur op aangedrongen wordt dat er van tijd tot tijd geoefend wordt. Voorzitter zal zich hieromtrent in verbinding stellen met den commandant. Wethouder Duijn vraagt om het herstellen der Ursemmerbrug te laten uitbesteden. Spr. is van mee ning dat de kosten door een uitbe steding aanzienlijk lager zullen zijn, dan door het steeds door de zelfde aannemer te laten uitvoeren. Voorzitter is van meening dit gevoeglijk aan het polderbestuur te kunnen overlaten, daar de polder altijd dezelfde aannemer heeft en er nimmer klachten zijn geuit. Niets van belang meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. SCHOORL. De R.K. Begrafe nisvereeniging „St. Barbara" hield dezer dagen haar jaarvergadering in het café van den heer P. Slijker- man te Catrijp, onder voorzitter schap van den heer A. Dongelmans. Het financieel verslag van den penningmeester, den heer J. Dek ker, toonde aan dat de ontvangsten plus het kassaldo bedroegen: f 1.509.89; de uitgaven f 474.60. Het kassaldo bedraagt thans f 1035,29, terwijl het reservefonds werd aan gevuld tot f 414.31. Na rapport van den heer K. Bijl, lid der financieele commissie, werd de rekening goedgekeurd. Tot leden van deze commissie voor 1947 werden benoemd de hee- ren K. Bijl en J. Delis. Bij de bestuursverkiezing werd de heer P. Praat herkozen. De leeftijdsgrens voor de dragers werd na ampele bespreking vastge steld op 65 jaar, met dien verstande, dat de thans aangestelde dragers hun functie zullen mogen blijven vervuilen, zoolang zij daartoe in staat zijn. Bij de rondvraag werd o.m. de aandacht gevestigd op den minder goeden staat waarin het kleed, dat de baar dekt, verkeert. Het kerk bestuur zal hierop opmerkzaam wor den gemaakt. HEERHUGOWAARD. - Jon gens, die veel beloven, bezit de verkennerij van de parochie S:. Dionysius en hun leiders, jammer genoeg te weinig. Op Palm-Zondag wisten zij beslag te leggen cp de stille aandacht van een volle zaal! De Aalmoezenier prees in zijn openingswoord de aanwezigheid van vele ouderen, door wier be langstelling de jongens in hun ac tiviteit geprikkeld worden Zij waren actief en deden stuk voor stuk hun best, zoowel vóór als tijdens het spel. Men kon zien, dat aan decors, costuums en spel veel zorg was besteed. Een woord van lof aan den regisseur, die met zijn voortreffelijke jongenskennis een zeer goede rolverdeeling toepaste. Op aangrijpende en ontroerende wijze vertolkten de jeugdige spe. Iers de wonderlijke en mystieke krachten die van den lijdenden Christus op de toevallige omstan ders uitgingen. PÜatus werd in de was gebracht, de moordenaar kreeg spijt en hoop, de Centurio kwam tot zijn uide getuigenis, kinderen werden apostelen en Simon van Cyrene een heilige. De R.K. Gemengde Zangvereen. Huygenwaert verbond de tafereelen met toepasselijke gezangen. Van uit de Engelenbak brachten zij a. h. w. hulde en aanbidding aan den verlaten Prediker. Met eenige mededeelingen be sloot de aalmoezenier déze goede inleiding op de komende plechtig heden. Het prachtige werk der Verkenners, aldus spreker, wordt alleen mogelijk gemaakt door vele groote en kleine donaties. Onze jongens zouden graag over eigen kampeertenten beschikken, een „dak" boven het hoofd. Hiervoor zorgen de nieuwe donateurs en do natrices? HEERHUGOWAARD. De hoofdprijs van de Schager Paasch- loterij viel in de verkochte loten door loterijkantoor Zut. Naar wij vernemen is dit de tweede keer dat de hoofdprijs viel in de door bovengenoemd kantoor verkochte loten. Zilveren priesterfeest van Pastoor Vis ANNA-PAULOWNA. Op 14, 15 en 16 Juni wordt het 25-jarig priesterfeest van pastoor Vis ge vierd. Een tweetal comité's zal zorgen dat de feestelijkheden die dagen in alle opzichten slagen en treft nu reeds verschillende voor bereidingen. R.K. BEGRAFENISVEREEN. ST. PAULUS. WAARLAND. 7 April a.s. is het 12% jaar geleden dat in onze parochie de begrafenisvereeniging St. Paulus werd opgericht. Begon nen werd met 370 leden, thans zijn bijna alle gezinnen uit onze pa rochie lid. Momenteel staan 561 betalende leden ingeschreven. De vereeniging die aan het doel, dat zij zich stelde ten volle beantwoord heeft, zal dit jubileum a.s. Woens dag 2 April des avonds om half acht in de zaal van W. Jonker herdenken, tijdens de jaarvergade. ring die zij dan houdt. Allen wor den verwacht. Vanaf de oprichting maken de heeren Jac. Hoebe als voorzitter en As Doodeman en G. Moras als leden deel van het be stuur uit, terwijl de heer G. Lant- man vanaf dien tijd als leider der begrafenisvereeniging optreedt. WIERINGEN. Verloren een lederen schakelriem en een scha penwollen want, alsmede een bankbiljet van f10. Gevonden; een bril in étui, en een blauwwollen want. Inlichtin gen bij den gemeentebode. HET ONDERWIJS EN DE VACANTIE Pompstations en bloemis- nte in de duinen Een andere lezer, de heer M. Kingma, Limmerhoek 26, stuurde ons een lang ingezonden stuk, dat te lang is om in zijn geheel op te nemen, doch dat hierop neerkomt, dat de onderwijzers, nu de scholen zooveel weken gedwongen vacantie hadden wegens den kolennoöd, nu wel eens langere schooltijden kon den invoeren en de vacantie laten schieten, om het verzuim in te ha len. De schooltijden'zou hij ver lengd willen zien van 5 tot 7 uur en de vrije Woensdag- en Zater dagmiddag laten vervallen. Hij wijst daarbij op de werktijden van de arbeiders. Als het onderwijs den onderwijzers werkelijk ter harte gaat, dan moest, zoo schrijft hij, alles op alles gezet worden, om het verzuim in te halen. Wij berichtten reeds, dat de Paaschvacantie tot enkele dagen zal worden verkort. Wat de school tijden betreft, dient inzender er re kening me te houden, dat dit niet alleen meer van de onderwijzers vraagt, doch ook van de kinderen en wij vermoeden, dat er bezwaren tegen bestaan, met het oog op de kinderen, om de schooltijden te verlengen. Ook moet inzender niet vergeten, dat er voor den onderwij zer ook na schooltijd nog eenige uren werk overblijven aan het na zien van huiswerk en voorbereiden van de volgende lesuren. Als de jongens om 4 uur naar huis gaan, dan is de onderwijzer heusch nog niet klaar. Misschien, dat iemand uit het Onderwijs hierover zijn zienswijze eens wil geven. Red. N. NHD Een lezer uit Egmond, de heer M. Genet, die ook de vergadering bijwoonde van de tuinders, die pro testeerden tegen de wateronttrek king aan de duinen, schrijft ons, dat hij het er niet mee eens is, dat het aanbrengen van de pompsta tions alleen oorzaak is van het uit drogen der tuingronden. Naar zijn meening speelt het omzetten van weiland in bouwland hier ook een groote rol, omdat er dan vele diepe greppels worden gegraven, die het water wegvoeren. Hij vreest, dat als de Gebr. de Wit hun land om zetten, dat het dan ge'daan is met de 20 a 30 bunder van de Bleek en dat de bouwers, die het hoogst en tegen de duinen aan zitten, dan de „eerste slachtoffers" zullen zijn. Als er op dat groene land een bloemist komt en ze maken daar greppels, dan zeg ik. aldus de heer Genet, dat één bloemist erger is dan 2 pompstations. In onze beschouwing over die protestvergadering hadden wij het over theorie en praktijk; dit lijkt ons ook een stem uit de praktijk en wij zijn benieuwd, hoe de andere praktij kmenschen, de bloemisten, hierover denken. Red. N. NHD. WOGNUM 31 Maart. Witlof 31.5045; bieten 2.608.00; uien 4.20- 16.00; breekpeen 2.90—7.80; gele kool 10.6015.50; prei 2427; goudreinet- ten 94. ALKMAAR. Op de veemarkten van 29 en 31 Maart werden aange voerd 23 paarden 500—1400; 30 vette koeien centrale! 7 pinken cent: ale; 408 nuchtere kalveren slacht cen trale; 71 kippen 613; 20 konijnen 2.5014. ALKMAAR, 31 Maart. Rabarber 77—86; winterpeen 3.40—6.40, Nero 12—21; worteltjes 58—59; spruitkool 1456; roode kool 18; prei 14—38; uien 11.30—12; witlof 31.50—4:;. ZWAAG, 1 April. spinazie %.27 —1.30; uien 9.60—12.30; bieten 2.10 —2.20; prei 1631; spruitjes 55; wit lof 45; breekpeen 5.60—7.40; wasch- peen 18; koolselderij B 1825; goud- reinetten 6794; present van Enge land 33.2067; conference 67; win- terjannen 44.80. Een groote verro de 10 overwin: Landman in actii Tijdens een bijeenkomst te heeft de leider sociaal -democrat dr. Kurt Schti klaard, dat de reid is de Duit» bevolking naar te laten voeren antwoordelijke Schumacher dro: beheersching in noodtoestand, waren de mensc in staat zich i problemen bezij De reacties van van het Ruhrgebi land bewezen dat beiders zich niet lot wensohten te moesten ZÜ hun door zelfbeheersc nen. De overwi zich niet tevredei alleen maar over spreken. Schuimac tijd gekomen oen macht over te di Duitschers, zooda lot konden bepal was van meening, vooral in econon en sociaal opzicht bied der voedsel? traal bestuurd moe totale overwimnir overwinnende mo aligeheele veran De wereld kan z< land leven, maar vredelievend1 c Duitschland er be Duitschland's buu gebieden opeische eindelijk aan den Passagiersl inza Op onze bureau; sagierslijsten ter i m.s. „Oranje", dat sterdam verwacht „Johan van Oldenl April te Amsterda: Positie Ned passagier: „Algorab", Bue terdam, pass. 29/3 ronha. „Amerskerk", R lië, 29/3 te Bombt „Gaasterkerk", ney, 29/3 te Adela „Grootekerk", terdam, 29/3 van „Jchan de Witt" mantle naar Bata? „Klipfontein", naar East Londen „Kota Gede", 28/3 om 18 uur va „Nijkerk", 29/3 Port Soedan, Aden „Oranje", Bata 29/3 van Port Saic „Randfontein", Londen naar Durl „Sloterdijk", pass. 29/3 24 uur „Zonnewijk", 3C te Rotterdam. „Andïjk", Antwt pass. 30-3 Vlissini; „Duivendijk", terdam, 30-3 te i „Leerdam", 29-: te Philadelphia. „Veendam", York, 29-3 van Sc WIE KE Het Hoofd van Voorhout 13 te 's- zoetkt diegenen, kunnen verschaf handelingen en g rende de bezettir hier afgebeelde r wenden, hetzij n telijk of telephon 183990) tot zijn bi Adriaan Johan A. J. J.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2